Zuid-Boulevard 54 ZATERDAG 23 MEI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET Buj-gemeest&r en Wethouders vaai Leiden; Gezien bet verzoek van a. A. Kolderman om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Mairesiingöl No. 64, kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie K. No. 2786, b. N. Verhoef f om vara gunning tot het oprichten vain een smederij in het perceel Moriaaneteeg No. (J, kadas traal bekend Gemeente Ledden, Sectie I No. 2418, e. J. A. Dingjan om vergunning tot het oprichten van een stoom wasóh- en strijk sinrichting in het perceel Lage Rijndijk No. 19, kadastraal bekend Gemeente Leiden Sec tie K. No. 4056, d. W. J. de Gunst om ver gunning tot het oprichten van een smederij dn het perceel Ckurasteeg No. 5, kadastraal! bekend Gemeente Leiden, Sectie H. No. 2905, e de R.K. Coöperatieve bakkerij cn ver bruik© vereeniigiiing „Eendracht" U.A. om ver gunning tot het oprichten van een brood- bakkerij op het perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N. No. 809, geilegen aan de Marmixstraat hoek Molenstraat. Gelet op cle ar tik eden 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd alsmede dat op Zaterdag, den 6en Juni e.k. des voormn'KMags te half elf uren in het per ceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeente werken) gelegeniheiid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te bren gen, terwijl zij er ce aandacht op vestigen, dat. niiet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijnier le den zijn versohenen, ten einde hun bezwa ren mondeling toe te lichten. Leiden, 23 Mei 1931. AUG. L. REIMERINGER, Weth. loco-Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. AANGIFTE VAN LEERLINGEN Voor het Gymnasium, de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs tot en met 30 Mei a.6. gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leer lingen, bij voorkeur dee Dinsdags van vm. liy2—12y2 uur nam. en VrijdagB van 2—3 uur nam. Leiden, 23 Med 1931. AUG. L. REIMERINGER, Weth. loco-Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. AFSLUITING VEREEER HOOGEWOERD. Burgemeester en Weth oude ra van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met de verbetering van de bestrating van het gedeelte Hoogewoerd, gelegen tus- schen de Korevaarstraat ien de Kraaier- straat, de geheele Hoogewoerd voor het doorgaand rijverkeer en -het tc verbeieren gedeelto voor het plaatselijk rijverkeer, met ingang van Woensdag.27 Mei a.s. tot nadere aankondiging zal zijn afgesloten en dat het doorgaande verkeer zal worden geleid vanaf den Hoogen Rijndijk langs de Plantage, het Plantsoen en de Korevaarstraat naar de Breestraat en omgekeerd. AUG. L. REIMERINGER. Burgem. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 23 Mei 1931. C.O.V. ,.CON AMORE" KERKCONCERT. Ik weet niet, hoe het u gaat; maar als ik de Hooglandsche lcerk betreed, om er een kerkconcert te hooren, vergeet ik altijd bij het betreden van het heiligdom een oogen- blilt mijn doel van mijn komst cn gaan mijn oogen omhoog langs de rijzige pilaren en volgen de golving der gewelven in de koor- omvang, rusten even op de dubbele blad kapiteelen, worden verder omhoog getrok ken langs de ijle muurschalken waarop de gewelven van het koor rusten. En ik kom onder den indruk van de sierlijke gratie der laat-Gothiek, waar elk ornament verant woord is door de constructie en de construc tie Levensornament is. Maar is dat even vergeten van het doel der komst en de kortstondige meditatie over de schoonen houw van dezen helaas niet geheel voltooiden tempel, niet het zekerste middel om straks van de architec tuur der tonenwereld intenser te genieten? De minnaar der kunsten ziet alles in ver band en zeer gerechtvaardigd is een op merking van Novalis, dat men eigenlijk mooie muziek alleen maar moest hooren in bouwkunstige mooie ruimten. Deze voorwaarde werd gisterenavond ver vuld. Mooie en ve»heffende muziek werd gisterenavond ten gehoore gebracht in een edel geconstrueerde ruimte. Mooie muziek, klanken uit het verleden, levensbelijdenis sen van ons verleden, die voor het heden en de toekomst van krachtb ijl ven, vulden de toekomst van kracht blijven, vulden de hooge gewelven met hup wijdend leven en brachten ons een ure van stilte en piëteit. Toen Ds. Groot Enzerink met gebed de bijeenkomst had geopend, hief weldra het Koor een hymne van Palestrina aan: „Om- nes Amici Mei" „Al mijne vrienden heb ben mij verlaten" een der responsoriën van den Goeden Vrijdag. In overeenstem ming met den ernst der woorden heeft Pa lestrina hier meer in den geest van het koraal dan een sterk gefigureerdo compo sitie geschreven. Maar, daaraan herkent men het genre, het is toch altijd de klare verhevenheid van Palestrina, het zuiver ver klanken van den tekst. In dit mooie werk vielen onmiddellijk de mooie kwaliteiten van ;,Con Amore" tc waardeeren. De stem men zijn uitnemend van kwaliteit en pas sen zich uitstekend bij elkaar aan. Er is evenwicht tusschen de verschillende par tijen, zoodat nooit een er van zich op den voorgrond dringt ,of achter de anderen ver loren gaat. Er is eenheid en tevens open heid van samenzang, wat vooral bij Pales trina zoo dient te worden gewaardeerd. Er is harmonie. Open en frissche sopranen, die een mooien klank ontwikkelen; een alten koor met een mooi, sonoor geluid; een goed tenorenkoor en diepe bassen, die grond ge ven aan het ensemble. Het moet voor den dirigent, den heer D. Smink, dio zich met nimmer verflauwende geestdrift en energie aan dit koor geeft, een gelukkige voldoening zijn, dat hij het peil niet alloen handhaaft, maar op weet te voeren. Wij zijn stellig overtuigd, dat deze uitvoering een der beste is, die tot dusverre is gegeven. Vervolgen we het programma, dat, het zij ïer loops opgemerkt, smaakvol was samen gesteld. Palestrina werd a cappella gezon gen. Na Palestrina kwam voor het koor J^ch aan de orde, Het. zal den lezers onzer ver slagen duidelijk ziin, lioo zeer wij ook Bach vereeren. Pule.-ili imi was een eindpunt en zijn muziek zouden wc willen .vergelijken met een herfstdag, maar zoo vol van zon en zoo vol van kleur en toch niet dien mat ten tint van weemoed, die ondergaan van 't getijde voorspelt. Bach is meer dan dat. Bach is.niet alleen de verklanker van den droom van 't verle den, hij is ook de man die in het midden stond van zijn heden, hij was ook de man der toekomst. Van hem had de heer Smink eenige der schoonste gedeelten liit Matthüus- en Johannes-Passion op het programma ge plaatst De koralen „Ach Herr lass dein lieb' Engelein", „Wer hat dich so geschlagen" en het slotkoor van de Johannes Passion, het aandoenlijk verhevene „Ruht wohl", dat ge deelten bezit, waarin de sopraanstemmen als uit een andere wereld schijnen te komen, liet hij zachtjes begeleiden op het orgel, zóó dat een het mooien grond gaf, zonder zich een oogenblik op den voorgrond te dringen. We zouden over elk dezer werken afzonder lijk waardeerende opmerkingen kunnen ma ken, doch volstaan met de herinnering dat er met voordracht, met een innerlijk beleven van den tekstinhoud en met veel nuance werd gezongen. De afwisseling in „Ach, Herr, lass' dein lieb' Engelein" is eiken toehoorder zeker opgevallen en ik denk aan de tegen stelling van „Ruhn bis am jüngsten Tage", en „Ich will dich preisen ewiglioh!" Zong het koor in eerstgenoemden regel met verin niging en stille overgave, de laatste gaf een expansie van geluid zonder een oogenblik naar het ruwe te zweemen. Dergelijke noti ties zouden meerdere, zijn te maken. „Mein theurer Heiland" is de bekende Bassolo uit de Matthaus-Passion, waartus- schen door het koor het prachtige koraal „Jesu, der du warest tot" zingt, terwijl alles begeleid wordt door orgel en cello. In a-cappella zang liet het koor zich nog eenmaal hooren in het bekende „Jesu, dulcis memoria" van Kothe, dat steeds een dank baar nummer blijft voor een goed geschoold koor. Ook ditmaal hebben we er dankbaar en met groote waardeering naar geluisterd. Als soliste had „Con Amore" als van ouds mevr. Jo Vincent geëngageerd. Wij kennen op 't oogenblik als kerkzangeres in Neder land, nu mevr. Noordewier niet meer op treedt, niemand die haar evenaart. En wij meenen ook, dat zij op 't oogenblik de eenige is, die de Noordewiertraditie voort kan zet ten. Herbaalde malen reeds hebben we onze dankbare waardeering geuit voor wat zij voor en na te Leiden heeft gegeven. Het is alles zoo open, zoo klaar wat zijt doet. Deze zang is van een aangrijpende bekoring, al tijd even rein en stralend. En daarbij komt een sublieme voordraohtskunst, welke door niets anders wordt bereikt dan cïoor baar heerlijk, in de perfectie geschoold geluid, dat dienstbaar wordt gemaakt aan een no bele muzikaliteit en een diep sentiment. Zij zong „O Gottes Stadt" van Buxtehude, een Recitatief en Aria uit „Sieg der Wahr- heit" van Handel en later drie liederen uit „Vater Unser" van Peter Cornelius. Welk een doorleefdheid van tekst b.v. in „Vater Unser", welk een fijnheid b.v. in de voor- dracht ik noem maar een paar détails als „verliesz, versliesz", „durchhebt, ent- schebt", „belebt, erhebt". Elk woord krijgt in den zang zijn volle psychisch doorleefde gevoelswaarde. En clan denk ik nog aan „StelT auf und wandle". Zoo'n versregel houdt men dagenlang in de gedachte. Zij werd op het orgel voortreffelijk en met smaak begeleid door den heer Aart Smink, die ook de straks genoemde koren begeleidde. Als Bas-solist hoorden we den heer Nico Huisman van Amsterdam, die over zeer mooie stemmiddelen beschikt: een diepe volle bas, die de laagste tonen nog weet te doen dreunen. Hij gaf zeer muzikale voor drachten te genieten van een Aria uit „Josua" van Handel en het „Vater unser" van C. Krebs. Vooral de Aria uit „Josua" heeft ons zeer geboeid. Hij mist nog het heel opene, dat een door en door geroutineerd en geschoold zanger bezit. Maar dat is, met deze muzikaliteit en stemkwaliteiten een kwestie van tijd. Den heer M. Zagwijn uit Den Haag hoor den we in een paar zeer te loven cello-voor- drachten: „Largo" van San Martino en „Air" van Bach. Hij maakt een zeer mooien toon, geeft blijk van groote muzikaliteit en boeit voortdurend. Een en ander is borg, dat hij op den duur in zijn voordrachten nog wat meer relief zal geven. Het spel is technisch volkomen gaaf, maar mij dunkt dat het sentiment nog iets kan worden verdiept, vooral omdat hij een ras-cellist blijkt te zijn. En nu ten slotte! Het 1 atste nummer van het programma was het heerlijke en voor dezen avov. J zoo gepaste „Laudate Dominum" uit de „Vesperc." van Mozart. Wij voor ons hebben een bizonder zwak voor de muziek van Mozart. Innig melodieus, fijn cn gracieus van struc tuur, ongedwongen v ortjuibileerend, altijd utiing van een koninklijke ziel. Het Lau date" begint met een sopraan-solo, waarin mevr. Vincent nog eens een zeldzame schoon heid kon leg,gen .waarna het koor de Glorie der Drievuldigheid bazingt besloten met een zeldzaam 6ohoon Amen voor solo en koor. Het was een prachtige voordracht waarvoor we zeer dankbaar zijn. Ds. Groot Enzerink besloo, met dankzeg ging. De kerk-was tamelijk bezet. GENOOTSCHAP „MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX"- Eindexamen Electrotechniek E 3. Het examen had plaats ten overstaan van de heeren Ir. J. M. Douwes Dekker en Ir. J. Velds, gedelegeerden van de afdeeling voor Electrotechniek van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Aan bovengenoemd examen word door 21 candidaten deelgenomen, waarvan 2 afgewezen moesten worden. De namen der geslaagden zijn: A. T. de Boer van Bergum; W. Gores van Oostvoome; J. F. Groen van Haarlem; J. W. Groenewold van Apeldoorn; P. I. Jongbloed Jr., Deventer; A. Meuter, Deventer; C. E. Mooij, Deventer; G. A. A. Nouwens, Oegst- geest; H. G. Prummcl, Voorburg; K. M. van Puffelcn, Vlissingen; W. Reyngoud, Leiden; B. Rietveld, Den Haag; P. C. Setteur, Apel doorn; J. Sival, Haarlem; C. J. Vervloot, Den Haag; N. de Vries, Den Haag; H. G. Wer ners, Zuidvvolde (Dr.); J. W. van Wijk, Lei den; P. J. van der Zeeuw, Leiden. „KERKOPBOUW". De onlangs opgerichte afdeeling Leiden, van „Kerkopbouw" belegt Donderdag a.s. onder leiding van Ds. Dr. W. Th. Boissevain een openbare vergadering in de Nutszaat, waarin Prof. Brouwer, hoogleeraar vanwege de Ned. ITerv. Kerk to Utrecht, als spreker optreden zal. GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS EN ONDER- WIJZERESSEN TE LEIDEN Oudere of Voogden, die bun ltimdiea-en of pupid'len wen&ohen geplaatst te zien als kwe&keliiiiig (vere:echte leeftijd: vóór 1 Aug. 14 jaar) gelieven ben daarvoor aan te geven mondeiMing op 29 Mei, 2 Juni of 5 Juni, dee avond6 tuesohen 6y» en 8 uur, Oude Vest 35 (taxnnvboekje meebrengen e.v.p.) of schrifte lijk voor 20 Jumd. Zonder toelatingsexamen bunnen tot de tweede klasse der echooil worden toegelaten diiegenen, welke met gunstig gevolg drie klassen een-er Middelbar e school doorlo op en hebben of in het bezit :ijn van een U.L.O.- ddploma; tot de derde Masse de bezittere w~i het einid-Mptoma eenier H.B.S, mot vijf- of zes-jarige cursus of van een gymnasium. DIRECTEUR POSTKANTOOR. Naar wij uit zeer goede bron vernemen, is de Directeur van het Hoofdpostkantoor te Leiden voornemens het volgende jaar zijn ambt neer tc leggen. KEURMEESTER. 'Tot keurmeester bij het Openbaar Slacht huis alhier, is benoemd de -heer W. Fol- kertsma, die hulpkeurmeester was van -den keuringsdienst voor vee en vleesch te Oude- wetering (district Leiden). EXCURSIE LEERLINGEN M. S. G. Onder leiding van hun leeraar Ir. A. van Dijk, hebben de leerlingen van de Mathesis Scientiarum Genitrix School gisteren een leerzame excursie gemaakt naar Rotterdam. Zij zijn daar rondgeleid door Ir. van Ham van de Gemeentewerken van Rotterdam. De tocht ging eerst naar de Merwedehaven waar nieuwe kaaimuren worden aange bracht. Groote caissons worden daar in droogdokken gemaakt van gewapend beton en op de juiste plaats tot zinken gebracht. Vervolgens werd de aanbouw van een sluis in het Schiekanaal bezichtigd en een kijkje genomen in het Robterdamsche Stad huis cn de Bijenkorf. Het is een prettige en leerzame dag ge weest, „SURSUM CORDA". Op Donderdag 4 Juni, des avonds om 8 uur, hoopt het gemengd koor „Sursum Cór- da", onder leiding van den heer Ant. van der Horst, in de Pieterskerk zijn gewone jaarlijksche kerkconcert te geven. Het programma, dat smaakvol is samen gesteld en mooie afwisseling biedt, zal dit maal ecnigszins bijzonder van karakter zijn, doordat voor de eerste maal in Nederland te Leiden zullen worden uitgevoerd een viertal religieuze werken van den modernen Russischen componist R. Tcherpsnlne, wel ke liederen in den oorspronkelijken tekst, het Russisch, zullen worden vertolkt. Zonder twijfel zullen de toehoorders wor den getroffen door het eigenaardig Slavisch karakter dezer werken, terwijl het tevens opvalt dat deze kerkmuziek herinneringen bevat aan het Psalmodieeren der Joelen, wat niet bevreemdt, als men zich herinnert, dat de Oosterscho kerk nog veel meer Oud- Oostersche elementen bevat clan de Latijn- Verder geeft het. programma drié „Abenrl- lieder" van een drietal Duitsche componis ten uit de periode, die aan Bach voorafgaat. Men herinnert zich dat de heer Van der Horst ijverig cn met succes dit vóór-Bacli- sche tijdperk ontgint. Solistische medewerking wordt verleend door Louis van Tulder, wiens kwaliteiten te bekend zijn om er nog op te wijzen, terwijl de dirigent van S. C., de heer Van der Horst, als organist nog een paai' mooie orgelsolo's ten beste geeft. Er is met ijver en toewijding gestudeerd, zoodat S. C. vurig hoopt op groote belang stelling voor. dit kerkconcert. Men lette op de annonces- ARMENZORG EN WELDADIGHEID. Jaarvergadering. De Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid heeft liet voornemen haar jaarvergadering te Leiden te houden cn wel op Donderdag 18 en Vrijdag 19 Juni. Behan deld zal worden een aan de Vereeniging uit gebracht rapport over a. de opleiding van verzorgers in opvoedingsgestichten voor jon gens, b. de opleiding van verzorgsters in de opvoedingsgestichten voor meisjes. Hierme de zullen de Vrijdagochtend en -middag be zet zijn. Op Donderdagochtend wordt de huishoudelijke vergadering gehouden; des middags zullen de deelnemers in de gelegen heid worden gesteld een aantal Leidsche instellingen te bezoeken;; bet Gemeentebe stuur heeft het voornemen hen aan het eind van den middag, in den Lakenhal te ontvangen en hun des avonds oen feestelijk heid aan te bieden. Vrijdag wordt de vergadering besloten met oen gezamcnlijken maaltijd te Noord- wijk en op Zaterdag worden enkele excur sies georganiseerd naar instellingen In de omgeving. Op verzoek van het Bestuur der Vereeni ging hoeft zich -te Leiden een commissio van ontvangst en aanbeveling gevormd, be staande uit de volgende personen: T. S. Goslinga, wethouder van Financiën en Sue, Zaken, voorzitter; mej. D, Coebergh, presi dente van de Ver. v. d. H. Elisabeth en vail de Afd; Leiden der Ver. tot Verbetering van het lot der Blinden; P. A. van Aggelen, secre taris van hot Leidsche Borgstellingsfondsi Mr. P. E. Bri&t, secretaris van den Voogdij raad: Jae. Cryghton, pres. v. d. Bij'*onde»en Rand der St. Vinceritiusvereeniging: Is. Le- man, regent van het Centr. Isr. Wees- en Doorgangshuis; Ir. W. J. Modderman, lid van den Voogdijraad; Mr. P. A. Pijnackei Hordijk, voorzitter van de Leidsche Mij. van Weldadigheid; C. A, Smit, voorzitter van. den Armenraad; J. J. Vallentgoed, lid van de Gem. Comm. voor Maatsch. Hulpbetoon;.. W; Wiethoff. voorzitter van de Diaconie der Ned. ITerv. Gemeente; Mr. P. A. van Tooren-, burg, secretaris van den Armenraad, secrtj- WATERTEMPERATUUR Zwemiinriicbtiing Hooge Rijndijk: 9 uur 's morgens 16 gr. C., 12 uur 's middags I6I/2 gr. C. Zweminrichting „de Zijl": 9 u. 's morgens 15 gr. C., 12 uur 's miLdckigs 151/2 gr. C. NED. HIST. NATUURWETENSCH. MUSEUM. De Stichting „Het Nederiandsch Histo risch Natuurwetenschappelijk Museum" heeft alhier een museum ingericht, hetwelk op 5 Juni a.s, des namiddags te halfdrie zal worden geopend voor belangstellenden. KIND OVERREDEN. Hedenmorgen omstreeks half elf is de 5- jarige Lath. v. d. W., wonend in do West havenstraat, die op een draaiorgel gezeten was, daarvan afgevallen, toen het orgel zich in beweging zette. Een der wielen reed het kind togen oen armpje, dat brak. Door den E. H. D. is het meisje naar heit Acad. Zieken buis vervoerd. DE DRANK. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de 88-jarige J. W. H., die te diep in het glaas je gekeken had, gevallen op de Princesse- kade, waarbij hij een ernstige wonde aan het achterhoofd opliep. Na verbonden te zijn door de E, H- Dienst werd hij naar huis vervoerd. RECTIFICATIE. Gisteren verscheen in ons blad oen be richt betreffende de nummering der lijsion voor de komende Raadsverkiezingen te Oogestgeest. Daar hot bericht evenwol op- der de rubriek „Stadsnieuws"' verzeild go- raakte, vindon do lozers bet nog eens op do plaats waar het thuis behoort. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving: G. Tyetennan, Oeg&t- geest, Dorpstraat 80, brood- en koekbakkeirij. E.: G. Tvsterman, Oegefgeest. Wijziging 22 Mei: N.V. Stoomfabriek vam Verduurzaamde leivenismiiidldeHen „De Ster" vh. N. Wouterlood P.Jzp., Leiden, IT oige- woerd 183. Uitte. Proc.: N. J. A. Wouterloot:!, Leiiiden. N. Dir.: N. J. A. Wou tertio od, Leiden Uit den Omtrek. ALKEMADE NUMMERING LIJSTEN GEMEENTERAADSVERKIEZING. 1 Lijst C. Bontje; 2 lijst J. T. Tennink; 3 lijst G. J. Rotteveel; 4 lijst P. de Jong; 5 lijst T. J. Heemskerk; 6 lijst J. N. Los; 7. lijst J. Verweij. ALPHEN AAN DEN RIJN MARTHA STICHTING. Do Martha-Stichting voor onverzorgde kin deren heeft van N. N. te Amsterdam, een gift van f 500 ontvangen. OPENING SCHOOLGEBOUW. Het vierde schoolgebouw van de vereen, tot bevordering van lager en uitgebreid Christelijk Schoolonderwijs aan de Jan Nieu vvenhuizenstraat zal Donderdag 28 Mei a.s. voorna. 10 uur in "gebruik worden genomen. Des avonds te half acht wordt in „Bethel" een bijeenkomst van ouders en belangstellen den gehouden, waarbij gelegenheid zal zijn het gebouw te bezichtigen. PINKSTER-BIJEENKOMST. Voor de leden van de Chr. meisjes-, jonge- lïngs-.en knapenvereenigingen zal 1ste Pink sterdag n.m. half drie een jeugdsamenkomst worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk aan de Julianastraat. Een bijeenkomst welke een bezoek overwaard is en waarbij ook belang stellenden welkom zijn. OPVOEDINGSGESTICHTEN. De jaarvergadering van de Vereen, van Directeuren en Directrices van Rijks- en Par ticuliere Opvoedingsgestichten, zal dit, jaar in de gebouwen der Martha-Stichting wor den gehouden op 9 en 10 Juni a.s. GOUD. Donderdag 28 Mei a.s. hopen Jacob Dom burg en Janna Zwijnënburg, wonende in de Zeilmakersstraat, hun huwelijk in goud te hordenken. GEVONDÖJ VOORWERPEN. Zilveren dameshorloge met armband; zil veren heerenhorloge; belastingmerk en hl. postduif. Inlichtingen politiebureau. RAADSLID. Als raadslid Koopt in de plaats van den heer M, Meijer zitting te nemen de heer Jac, Los. KERKVOOGD. In de plaats van den ITeer M. Meyer is tot kerkvoogd der Nod. Herv. kerk benoemd, de He.r L. Sprey Jzn., welke cle benoeming in beraad beeft gehouden. BOSKOOP BOOM- EN PLANTENBEURS In de algemeene vergadering der vereen. „Boom- en Plantenbeuvs" werd het besluit genomen om ter herdenking van het 50-jarig bestaan der vereeniging een nieuwe rozen- naamlijst uit te geven. De lijst zal naar schat ting ongeveer 4500 rozennamen met kleur- besehrijvingen bevatten. De samenstelling van het boek is opgedragen aan de afd. Rozen commissie der vereeniging. KATWIJK NAAR ZEE. ITet logigersohip „Java", Katwijk 159, dat dezen winter naar hier is gebracht ter re paratie is weer zeewaardig naar IJmuiden gesleept. AARDAPPELZIEKTE. Door het bestuur der TUaribouwvereen. Katwijk en Omstreken zal fle circulaire, waarin aangemaand wórdt .om mee te hel pen de aardappelziekte te bestrijden en dib uitgegeven wordt door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveiling in Nederland, binnenkort in massa worden verspreid. Ver wacht wordt, dat öeze"circulaire met aan dacht zal worden gelezen on alle wenken ■daarin genoemd, ter harte zullen worden ge nomen. Zorg vooral tijdig alle materiaal, noodig voor de bestrijding, gereed te heb ben om zoo -noodig snel te kunnen handelen, BASTAARD SATIJNVLINDER. Als een bijzonderheid zij vermeld dat, waar vorig jaar de nesten van de bastaard- satijnvlinder langs de .duinenrij bij duizen den, zelfs' bij tienduizenden, voorkwamen, het thans een bijzonderheid is als men een ncil ontdekt. Het hout kan dus weer wat op verhaal komen. STEMMING. Als stemlokalen voor de verkiezing van- leden voor den gemeenteraad op 15 Juni a.s zijn aangewezen; stembureau 1 (het hoofd- stembuz'eau) in hot gemoontehuis te Kat wijk a. d. Rijn; stembureau II in de R, IC. school, Zeeweg; slembureau III ITerv. school, Vuurbaakspad 5; stembureau IV ITerv. school 2, Weesihuisstraat; .stembureau V Reederij-lokaal Vuurbaak; stombureau VI Weeshuis,-Voorstraat; stembureau VII Herv. school, Remispstraat; stembureau VIII Naai- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll FOTOHANDEL „EL FOCUS" Tel. 285 - J. W. V00IJS - Tel. 205 24-5-'S0 2 4 - 5-'31 Doop aanschaffing van de modernste machine's ontwikkelen en afdrukken in 8 uur gereed. STEEDS 25 SOOKTEN FILMS VOORRADIG lllllllllilEIIÜIIIIÜIIÜIIIEIIEEIIIEIIIII school, Burgerdijkstraat; stembureau IX Herv. school 3, Jan Tooropstraat; stembur. X Geref. school, Sluisweg. KATWIJK AAN ZEE FOTOHANDEL VOOYS. Op den 24sten Mei van Qiet jaar 1930 is de lotobanclel van den heer Vooys geboren, dus viert ze dezer dagen haar 'eersten ver jaardag. De zeer actieve heer Vooys is er in geslaagd het borelingske op te kweeken tot een éénjarige die er zijn mag. Een ieder die een kijkje gaat nemen in zijn keurige zaak of wat nog beter is door den heer Vooys zijn fotografische nega tieven laat ontwikkelen zal het met ons eens zijn. Men wordt uiterst vlug bediend. Want dank zij de meest moderne machines is onze fotograaf in staat reeds na 8 uur goedver zorgde afdrukken af te leveren. En dat is vooral voor den amateur-fotograaf wat waard. Wie is niet nieuwsgierig naar het resultaat van zijn manipulaties met zijn eigen toestel. Ook de handelsafdeeing is tip top in orde. Alle fotografische benoocligdhe- den kan men bij den heer Vooys bekomen. Er is ruime keus bovendien. Ten einde zijn zaak nog meer onder de aandacht van het publiek {.e brengen heeft hij aan alle bij het telefoonnet aangeslote nen een aardige reclame gezonden, nl. een lijst om telefoonnummers op te schrijven. Wc zijn er van overtuigd, dat de heer Vooys in het komende badseizoen de han den vol zal krijgen om het groote aantal klanten te bedienen. KOUDEKERK INENTING Donderdag 2S Mei a.s., des namiddags 2 uur, zal aan de dokterswoning alhier de ge legenheid opengesteld worden tot kostelooze inenting en berinenting. Men vergete vooral niet i i trouwboekje of geboortebewijzen der kinderen mede te brengen. MOND- EN KLAUWZEER. Door den veehouder G. d. H. alhier is aan gifte gedaan dat onder zijn vee mond- en klauwzeer is uitgebroken. TYPHUS. In het gezin van den fabrieksarbeider I-I V. in de IToogewaard alhier komt een geval van typhus voor. LEIDERDORP GEMEENTERAADSVERKIEZING In de gehouden vergadering van het hoofd stembureau werd de volgorde der lijsten voor de raadsverkiezingen bij loting aldus vastgesteld: 1. R.K., 2. A.R., 3. C.H., 4. Es- meyer. POLDER ACHTHOVEN In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden ^an den polder Achthoven werd de rekening In ontvangsten vastgesteld op f 2777,28, in uitgaven f 2428,16. Het batig saldo bedraagt clus f 349,12. De begrooting voor 1931 werd opgemaakt tot een bedrag van f 2114,65, in ontvangsten en uitgaven, bij een omslag van f 4.50 p. H.A. Tijdens deze vergadering werd een stemming gehouden ter verkiezing van een bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den heer J. D. van 't Riet, welke weer herkozen werd. Ook werd een ambtenarenreglement vastgesteld, ter uit voering van de Ambtenarenwet, NOORDWIJK DOODELIJK ONGEVAL. Gistermorgen te omstreeks 9.15 uur is de heer M. alhier, als bestuurder van een twee wielig motorrijwiel bij het nemen van de bocht in den Gooweg, tegen een zich ter plaatse bevindende muur opgereden, tenge volge waarvan de bestuurder, volgens ver klaring van den behandelenden geneesheer, een bloeduitstorting in de hersenen heeft be komen. Per brancard is hij naar zijn woning vervoerd. Nog dienzelfden dag is hij aan de bekomen verwondingen overleden. OEGSTGEEST RAADSVERKIEZINGEN. Gister had de nummering plaats van de ingediende candidatenlijsten voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. De lijsten zijn al dus genummerd: 1 R.-K Staatspartij, 2 S.D.A.P., 3 Chr.-Hist. Unie, 4 Gemeentebe langen, 5 Vrijz.-Dem. Bond, 6 Antirev. Partij, 7 lijst Van Kuile (R.-K.). RIJNSBURG GEMEENTERAAD. Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van den Bur gemeester, den heer Bosschieter, in open bare vergadering bijeen. Van de heeren Van Tilburg en C, v. d. Vijver was bericht van verhindering binnengekomen, terwijl verder alle andere leden aanwezig waren. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven betreffende de gunning van aanbouw aan de fa, Itcrson en Mooten voor den prijs van f 41.980 ten behoeve van de Woning- bouwvereeniging. De hoer G. van Delft merkt naar aanlei ding hiervan op dat er bij de Woningbouw- vereeniging „Spinoza" ontstemming heerscht over het feit, dat het bestuur der Vereen, door B. en W, niet voldoende in deze zaak is gekend geworden en op de laatstgehou den ledenvergadering werd heftig gepro testeerd tegon het feit dat de gunning eerst was gedaan aan een andere firma. Weth. Schonevclrl wijst er evenwel op, dat B. en W. in deze aangelegenheid volkomen cor rect zijn geweest, hot was naderhand ge- bloken, dat de laagste inschrijver door ver- schillendo omstandigheden niet in aanmer king kon komen en uit de verschillende be- schel don, die door den Burgemeester wor- don voorgelezen, blijkt verder voldoende dat de Womingbouwvcreen. geregeld voldoende op de hoogte is gehouden. Vorder wordt besloten adbaosfe te betui gen ann het adres van den Bond van Mobi- lisatieslachtoffers te Drachten om bij de Re geering op 'n betere cn vut te steunregeling aan te dringen. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot bestrating van do Sandtlaan. Uit het prae-advies, dat daarover hoor B .en W. wordt uitgebracht blijkt dat uit een nauw keurige berekening over do laatste 5 jarei. is komen vast te staan dat. de®e weg, lang 389 M., thans aan ondoiTioud kost 'f 113? per jaar aan bnsnlt, rijloon enz. Door de- Mij. Vlamoven van Zeist is een begrooting opgemaakt. Wanneer de weg bestraat zal wordon met z.g, getrokken steenen zullen de kosten bedragen f 9190 plus f 780 voor de sluitbanden; do weg wordt dan 5 M breed langs de slootzljdo. Do bestaande bo dem kan zonder veel bezwaar voor bestra ting geschikt gemaakt worden. Dit bedrag heteekent per laar voor renteverlies en af- wbrijivipig f 1095, zoodat liet nog even voor deel) gov uitkomt dan wanneer de bestaan de toestand blijft gehandhaafd. De heer AGENDA Maandag 25 Mei: Zendingsfeest op „Raap horst" te Voorschoten. Aanvang 2 uur.. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doctoren Bockel,-Kors, Seret en Simons. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen van Dins dag 26 tot. en met Zondag 31 Mei door apo theek W. Pclle, Kort .Rapenburg 12, tel. 594. Kralt is van meening dat er verschil lende wegen in Rijnsburg zijn die veel harder verbetering noodig hebben en ook verschil lende andere heeren sluiten zich hierbij aan en zouden gaarne zien dat B. en W. mev een volledig plan tot verbetering van alle wegen in eens voor den dag kwamen met 'n totaaloverzicht mogelijk zou maken. Weth. Schoneveld wijst er nog op' dat de Sandt laan bet eerst aan cle beurt moet komen met het oog op het doorgaande verkeer. Ten slotte wordt met algemeen goedvinden be sloten het voorstel aan te houden tot een volgende verga-dering, waarop dan door B. en W. ook verdere .vooratellen in .verband met andere wegen zullen wordon gedaan. Van de bewoners van het Hofje was een verzoek binnengekomen om verbetering en verbreeding van dezen weg wat met het ook óp het steeds toenemende autoverkeer aldaar zeer noodzakelijk was. Uit de kos tenberekening van Burg. en Weth. blijkt dat voor rioleering en bestrating hiermee 'n bedrag van f 5069 zou gemoeid zijn. B. en W. kwamen met een. beter plan voor den dag en stelden voor een perceel grond van den heer Van der Gugten aan te koopen groot 832 M2., tegen den prijs van f 4 per M2. Hierdoor kan een verbinding tot stand ko men tiusgchen de Burg, Meyboomstraat en cle Voorhoutenveg, waardoor het. Hofje van verkeer wordt ontlast, maar niettemin ook nog wel wat opgeknapt zal worden. De koopsom voor het perceel van den' heer Van Gugten bedraagt f -3412, terwijl voor de aanleg van den weg een bedrag van f 2500 noodig zal zijn. Het voorstel wordt met instemming van alle heeren ont vangen en na eenige besprekingeh met al gemeene stemmen aangenomen. Hierna volgt wijziging begrooting 1930 eni 1931. Wat cle begroDting over liet laatste jaar betreft blijkt dat door aankoop van en kele strooken grond totaal voor een bedrag van f 1189 een leening noodig is van f 1200. B. en W. zullen deze zoo billijk mogelijk en op cle langst mogelijke termijn trachten af te sluiten. Na eenige bespreking -wordt het voorstel van B. en W. aangenomen om liet salaris van den heer Van Haarlem, ambtenaar ter secretarie, vast te stellen op f 1200 en do voorwaarde om zich te vestigen op Rijns- burg te laten vervallen. Het heeft in de be doeling gelegen om het salaris te brengen op f 1850, op voorwaarde dat liet ontvanger schap van cle gemeente Valkenburg zou worden opgegeven en verhuizing zou plaats vinden van Valkenburg naar Rijnsburg. Bij' onderzoek is gebleken dat wanneer deze re geling als eisch aan den betrokken ambte naar zou worden gesteld, goedkeuring vail hoogerhand niet zou kunnen volgen. Van den gemeenteveldwachter M. v. d'a Veen was verzoek ingekomen voor vergoe ding rijwiel. Dit werd vastgesteld op f 25 per jaar, terwijl gevraagd was f 50, zulks op basis van gelijkstelling met de ande-re veldwachters. Op het verzoek van den hulp- fitter W. J. Brugmans tot verhooging zijner jaarwedde wordt afwijzend beschikt. Voor de uit 4 leden bestaande commissie van aanslag Rijksinkomstenbelasting moet een stemming worden gehouden. De heeren W. L. v. d. Gugten, J. van Klaveren, TI. do Mooy worden herbenoemd, terwijl in do plaats van den heer D. Knijff, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, cle heer G. Vos wordt gekozen, In de plaats van den heer D. Knijff wordt tot lid van hel stembureau benoemd de heer K. van Delft, terwijl de eerste tot vervangend lid wordt gekozen. Verder wordt nog uitvoerig gesproken over cle muziektent, indertijd door de ge meentenaren aan de gemeente geschonken en waarvan het onderhoud voor rekening van cle gemeente kwam. Door verschillende omstandigheden is indertijd noodig geweest hem met toestemming van de muziekver- eeniging tijdelijk een plaats te geven ^achter het gebouw van de gemeentebedrijven, waar de tent langzamerhand tot een hoop brand hout is afgetakeld. Besloten wordt de rnu- ziekvereeniging toe te staan de tent te ver- koopen en het gelei, in de vereenigingskaS op tc nemen. De heer W. L. v. d. Gugten wijst op dó onhoudbare toestand op het terrein bij hot gebouw van de gemeentebedrijven. Het is hoog noodig dat cle opslagplaats van de ma terialen van een soliede afscheiding wordt voorzien, waardoor vooikomen wordt dat de lieve jeugd er een groote keet van maakt tot ergernis en verdriet van de omwonenden! Ook bet bruggetje bij de Kwakersteeg heeft dringend verbetering noodig. Door B. en W„ zal aan een en ander aandacht worden ge schonken. Ten slotte vraagt de heer Kralt inlichtingen over bet beffen van tarieven: bij de trouwplechtigheden. Hij meende ge boord te hebben dat niet ieder op voet vaiï gelijkheid werd behandeld. Uit de verorde ning blijkt dat de Burgemeester 'het recht beeft om in gevallen waarin daartoe aanlei ding bestaat daarvan af te wijken. Hierna volgt sluiting. Gemengd Nieuws. EEN VROUW VERMOORD HET LIJK DOOR EEN LANDBOUWER GEVONDEN Gistermiddag ongeveer vier uur was een 17-jarige landbouwerszoon onder de gemeen te Utrecht aan het Merwedekanaal aan het grasmnnien, toen hii tegen den berm van. den dijk bij bet voetbalveld van P.V.C., een vrouwenlichaam zag liggen. Hij was eerst in de veronderstelling, dat het een pop was, en waarschuwde zijn vader de 60-jarige land bouwer de R., die op cle mededeeling vnn zijn zoon zeide, dat ze. cle pop goe,d konden gebruiken voor vogelverschrikker. Toen do man evenwel naderbij lcwam, ontdekte hij, dat er een lijk van een vrouw lag, Juist fietste een jongen voorbij en dezen jongen zond hij naar cle politie. Onmiddellijk verschenen de hoofdcommis saris, de heer D. Schuitemaker, de commis saris in de 1ste afdeeling, do heor D. J. Hamocn, de politipfotograaf en de verkeers politie op de plaats van het misdrijf. Er werd voor een afzetting gezorgd opdat nie mand bij het lijk zou kunnen komen. Het bleek, dat cle vermoorde een onge veer 35-jarige vrouw was. Zij bleek te zijn geworgd. Met een politiehond werd direct een onderzoek ingesteld, doch door den regen waren alle sporenuitgewisrht. Foto's werden genomen vcu alle kanten om de situatie duidelijk vost te leggen. Inmiddels verscheen' de sübstituut-ofrieier van Justitie Jhr. Greven op de plaat".

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6