UCN DER i Kerknieuiws. Schoolnieuws. ZATERDAG 23 MEI 1931 DERDE BLAD PAG. 10 WIST U DAT? Wist U, dat niemand minder dan Henri Borel „bizonder getroffen is door de diepe inenschelijkheid" in „Koningskindoren"? In „Het Vaderland" wijdde hij een groot artikel aan het boek. (Adv.) PREDIKANTENTOEVLOED. Dr. S. O. Los, van Den Haag, sprak ter Algeni. Vergadering der Vereen, van Predi kanten van de Geref. Kerken in Nederland over den grooten toevloed van dienaren des Woords voor genoemde Kerken. Terecht wvrd d in, zoo schr'ft Ds. J. D. van der Veld"a in de ,.T'ralingsohe Kerkbode", ge wezen op het z.g. halve emeritaat, wanneer er een emeritus Dienaar des Woords een kleine Kerk zoo goed als volleoag dient en toc.h Am r> rit us L'üft. Daardoor wordt de ge- 1 Ogenlveid ontnomen, dat zulk c Kerk een candidoat of Dienaar des Woords beroept. j'.Ne hebben steeds die praktijk afgekeurd en voor zulke uitnoocMgingen dan ook vriende lijk bedankt. Er zijn echter ook Kerken, die wel in staat zouden zijn een Di'enaar des Woords te onderhouden, zij het dan ook met bijzondere krachtsinspanning, maar die steeds niet beroepen. We kennen er, die reeds bijna 20 jaar vacant zijn, zelfs een pastorie hebben, die echter steeds ledig staat. Bij navraag bleek, dat de kerkeraad er tegen.op zag een candidaat te beroepen, met het oog op de gesteldheid der gemeente. Een deel wil meer om het zoo eens uit te drukken, een objec tieve; een ander deel een subjectieve pre diking. Nu vreest mén voor de uitersten, omdat dan lichtelijk een deel der gemeente zich onttrekken zou, en de predikant de dupe zou worden. Daarom zou ik gaarne een wenk willen geven, dat toch onze propo nenten er zich zobveel mogelijk op toeleg- gen praotisch te preeken, wat geheel iets anders is dan valsch gemoedelijk. Het „gij" en „u" ontbreke niet in de prediking, de toepassing op het leven. Dr. Los wees niet op liet gezamenlijk be roepen door twee zwakke Kerken in elkan ders dichte nabijheid, Kerken, die onmoge lijk zelfstandig kunnen beroepen. We weten wel. dat hieraan soms bezwaren verbonden zijn, maar die zijn echter met wederzijd- sche goedwilligheid wel te overwinnen. KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND Onze Berlijnsche correspondent schrijft nog het volgende: Bij de definitieve onderteekening van het concordaat tusschen de Evangeliscne Kerk en den Pruisisch en Staat waren voor Prui- Ken hiertoe aangewezen de sociaal-uemocra- lische minister-president Otto Braun en zijn geestverwant, de Kultusminister Grimme Voor de Kerk hadden de acht zoogenaamde „Landeskirchen", welke onder Pruisen res sorteeren, hun vertegenwoordigers naar het Kultusministerie g.ezonden. Het verdrag is van hieruit doorgegeven naar den Prui sischen Staatsraad, die als laatste en hoog ste instantie Woensdag zijn goedkeuring gaf. Hiermede is dus een eind gekomen aan de hoogst onverkwikkelijke uiteenzettingen tusschen Kerk en Staat, is de Evangelische Kerk eindelijk „ebeixbürtig" verklaard niet de Katholieke Kerk en bestaat dus thans de mogelijkheid, dat de relaties tusschen Kerk en Staat een meer vriendschappelijk karak ter gaan aannemen. In ieder geval is met deze onderteekening een ,nieuwe aera be gonnen. Over den omvang en de beteekenis van het verdrag werd reeds eerder uitvoerig ge schreven. We behoeven dus thans nog slechts enkele bijzonderheden aan te ge- ven. De officieele tekst van het concordaat werd tot dusver streng geheim gehouden. Niettemin werden de punten, waar 't op aankwam, reeds van tevoren bekend, zoo- dat ons thans nog alleen de formuleering der beslissende bepalingen kan interessee ren. In artikel 1 wordt aan het Evangelische geloof de vrijheid van zijn belijdenis en de uitoefening hiervan gegarandeerd. Artikel 2 bepaalt, dat voortaan kerkelijke wetten cn noodverordeningen, voorzoover zij financieele vraagstukken omvatten, aan den Pruisischen Kultusminister moeten voorge legd worden. Deze kan hiertegen bezwaren indienen, voorzoover een geregelde zakelij ke oplossing hem niet doenlijk toeschijnt. Artikel 4'bepaalt, dat kerkelijke waardig heden vrij geregeld en gewijzigd mogen worden, voorzoover zij geen aanspraak ma ken op staatsmiddelen. Volgens artikel 5 bedraagt de dotatie der Evangelische Kerken 4.95 millioen mark. Aan de Katholieke Kerk werd indertijd 2.S millioen mark, naar verhouding dus iets meer toegekend. Het eigendom der Kerken en haar vermogen wordt gegarandeerd. Staatsgebouwen, welke tot dusver in dienst van de Kerk stonden blijven haar ook ver der ter beschikking. Van bijzondere beteekenis is artikel 7, de veelbesproken en van allen kant bevochten „politieke clausule". De tekst hiervan luidt als volgt: „Tot voorzitter eener kerkelijke organisatie of eener hooge kerkelijke be stuursorganisatie mag niemand benoemd worden, alvorens de hiertoe aangewezen kerkelijke autoriteit door informatie bij de Pruisische Staatsregeering heeft vastgesteld, dat bezwaren van politieken aard tegen zulk een benoeming niet bestaan". Aan het slot van het protokol wordt toelichtend nog ge zegd, dat deze politieke bezwaren van staats politieken aard moeten zijn, dus niet mogen uitgaan van overwegingen, welke de Kerk of éen bepaalde partij raken. Volgens artikel 12 moeten alle eventueele conflicten op vriendelijke wijze geregeld worden. Bij verschil van opvatting zal de Pruisische regeering desgevraagd de feiten aangeven, waaruit haar bezwaren zijn voort gekomen. De regeling van zulke geschillen wordt overgedragen aan een commissie, welke door den Staat en de Kerk gemeen schappelijk wordt gevormd. Dit laatste beteelcent een vrij groote tege moetkoming aan de eischen der Kerk. De zelfde tegemoetkoming spreekt uit het eind- protocol van artikel 12: „Bij geschillen kan in bepaalde gevallen met goedkeuring van beide partijen een regeling worden bevor derd door het benoemen van een hiertoe be voegde commissie." Artikel 8 en 9 regelen de opleiding dor geestelijkheid. In artikel 10 doet de Staat de belangwek kende toezegging, dat de „Pfarrstellen fis- kalischen Patronats" voortaan nog slechts na overleg tusschen Staat en Kerk bezet zullen worden. De grootste moeilijkheden brachten de be palingen met zich mode, welke de bezet ting van theologische leerstoelen behande len. Artikel 11 zegt dienaangaande: „Voor de benoeming van een gewonen of buiten- gewonen professor in de Godgeleerdheid aan een evangelisch-theologische faculteit zal aan de Kerkelijke overheid de gelegen heid worden geboden, zich hierover te uiten". Het eind protocol voltooit dezen pas sus door zeer uitvoerige uiteenzettingen, waaruit bet n.mprninis-karaktèr duidelijk valt af te leiden. Dientengevolge zal bij de perste beroeping san een professor in de Theologie de kerkelijke overhgiil naar de be lijdenis en de leer van den te benoemen godgeleerde gehoord worden. Eventueele be zwaren mogen door de Kerkelijke overheid niet ingediend worden, alvorens de aange legenheid ook met de vertegenwoordigers der andere Kerken besproken is. Vastgesteld moet eerst worden, of de in te dienen be zwaren door de andere Kerken gedeeld wor den. Het eindresultaat wordt dan in een kerkelijk bericht saamgevat, Bij een zon der tegenspraak van .de faculteit plaatsvin dend beroep zal de kerkelijke overheid, al vorens zij haar eventueele bezwaren indient, tot een vertrouwelijke mondelinge bespre king met de faculteit worden uitgenoodigd. Op svensch kan aan deze vertrouwelijke be sprekingen worden deelgenomen door een vertegenwoordiger van het Kultusministerie, die lid is van de evangelische kerk. Laten we hopen, dat zulk een gecompliceerd appa raat van practische beteekenis zal blijken. Ministerialdirektor Trendelenburg, de voornaamste vertegenwoordiger van den Pruisischen staat kenmerkte het concordaat als een „werk van den vrede". FEDERATIE VAN „JQNG-HERVORMDEN". De Federatie van Vereenigingen van „Jong Hervormden" zal op den 2en Pinksterdag een Landdag houden te Bussum. 's Morgens wordt een dienst bijgewoond in de Ned. Herv. Kerk aan den Huizerweg te Bussum, waar de plaatselijke predikant, Dr. W. Lod der, Voorzitter der Federatie, zal voorgaan. Des namiddags twee uur wordt, na ge meenschappelijk koffiedrinken, bij goed weer in de openlucht vergaderd op een terrein aan den weg naar Hilversum, dicht bij het viaduct. Behalve door bestuursleden- zal het woord worden gevoerd door Ds. H. Beker, van Haarlem, met het onderwerp „Enthousiasme" en Ds. J. van Veen, van Muiderberg, met het onderwerp: - „Levens- ontwikkeling, Levensverbreeding en Levens verdieping". Van de verschillende aange sloten vereenigingen in het land wordt ecu druk bezoek verwacht. KERKERAAD OF KIESCOLLEGE? In. de Ned, Hervormde Kerk: E1 b u r g. Door het Prov. Kerkbestuur van Gelderland werd in buitengewone ver gadering besloten het besluit van het Glass. Bestuur van .Harderwijk, waarbij de stem ming voor: Kerkeraad of Kiescollege? wet tig werd verklaard, te handhaven, liet blijft dus in Elburg: „Kerkeraad". H a 11 e m. Een aantal lidmaten was hier in hooger beroep gekomen tegen het be sluit van het Class. Bestuur van Harder wijk, waarbij de stemming voor: Kerkeraad of Kiescollege? wettig- werd verklaard. De appèllanten hebben hun hooger beroep bij het Prov. Kerkbestuur ingetrokken, zoodat het te Hattem „Kerkeraad" blijft. OUDERLINGENCONFERENTIES. Te Den Bosch heeft Woensdag 27 Mei a.s. de 11de Geref. Ouderlingenconferentie voor de provinciën Noord-Brabant en Lim burg plaats, onder leiding van den voorzit ter, W. H. van Helden te Nieuwendijk. Prof. Dr. G. Ch. Aalders, van Hilversum, zal een rede houden over: „Doop, Belijdenis en Avondmaal", en oud. H. Knook, van Blun dert, over: „Het gebed van den ouderling vóór en na den dienst". DIACONIE. Te Arnhem heeft het P-rot. Bestedelin- genhuis, uitgaande van den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente, 90 jaar bestaan. Het feit werd eendgszins feestelijk herdacht. KERKGEBOUWEN. Te Amsterdam zal het op den Eersten Pinksterdag 300 jaren geleden zijn, dat de Wesiterkerk tot den dienst des Evangelies m de Ned. Hervormde Klrk werd ingéwijd. De Kerkeraad heeft besloten een plechtigen gedachtenisdienst te doen houden. Deze (liturgische) dienst zal aanvangen Zondag avond 7 uur. Leider Ds. L. D. Poot, jjredi- ker Dr. M. J. A. de Vrijer. Medewerking •verleenen mej. Di Moorlag, de heer Frans Hasselaar en het Jeugdkerkkoor „Omhoo; (directeur de heer Beylevelt). Te Terbregge heeft de Kerkeraad der Het Instrument, dat U zoudt willen bezitten, bevindt zich in onzen voorraad. Komt U eens kennismaken PIANÖS-VLEUGELS-RADIO-GRAMOFOONS i AMSTERDAM-ROTTERDAM-ARNHEM-BREDA-LEIOEN plaats hebben aan boord van het instructie- I vaartuig „Prins Hendrik". In verband met de nodozakelijke bezuiniging zullen de deelnemers aan den Vacantiecursus een cursusgeld heb ben te betalen. EXAMENS-HOOFDAKTE Het schriftelijk gedeelte van bovengenoemd u vamen zal plaats hebben op Donderdag 2 Juld, .vi.il de mondelinge examens zullen aanvan- op Donderdag 11» Juli. >e examencommissies zullen zitting houden chologen. Juist van dien tijd dateert de op komst van de speciale Psychologie, die mede onder invloed van den oorlog tot be langrijke resultaten is gekomen (Amerika), met het gevolg, dat er nu in alle groote ste den adviesbureaus voor beroepskeuze zijn. Maar deze adviesbureaus moeten gesteund worden door de arbeidsbemiddeling. De be roepen moeten „in kaart gebracht" worden. Dit past Spr. nu toe op het ambt van Die naar des Woords. Ambi, geen beroep, hoe wel de uitoefening van het ambt we>l een beroepszijde heeft. Met verschillende cijfers toont Spr. nu aan dat er, gerekend van April 19ül af, de eerstkomende jaren pl.m. 35 keiken per jaar een beroep kunnen uiv brengen op een proponent, terwijl er pl.m. 65 proponenten per jaar beschikbaar zullen zijn. Dan gaat Spr. achtereenvolgens na hoe de dienstdoende predikanten, proponen ten en ten slotte de Geref. Kerken staan te genover dit probleem, lo. Hoewel passiel, zijn de predikanten er tooh nauw bij be trokken, want de proponenten vragen hun om raad. 2o. Bij de proponenten is de kwes tie dringender. Zij meenen door God geroe pen te zijn in het ambt, en er blijkt geen plaats meer te zijn. Ook aoht Spr. dat een adviesbureau van predikanten hier goed werk zou kunnen doen voor het heilig hou den van het ambt, dat door sommigen over door anderen onderschat wordt, 3o. De va cante Geref. Kerken moeten opgewekt wor den te beroepen. Waar het mogelijk is moe ten kleine Kerken gècombineerd worden. Verder wijst Spr. op de voorstellen den laat- sten tijd in de pers gedaan, welke door hem in tien rubrieken zijn ondergebracht. (Zie verslag Predikantenvergadering, 8 en 9 April 1931.) Spr. ziet echter alleen heil in: lo. het verleenen van faciliteiten aan Tbeol. studen ten, waardoor ze tijdens hun studie zich kunnen voorbereiden voor. een betrekking, die ze in hun wachttijd kunnen waarnemen; 2o. het verleenen van financieelen steun aan onze proponenten; 3o. het desgevraagd geven van advies aan proponenten, om in contact te komen of te blijven met vacante Kerken, en cleze voorstellen gecombineerd met: het scheppen van nieuwe predikants plaatsen en het uitzenden voor Zending en Evangelisatie. Ten slotte is van deze adviezen dit het voornaamste: De proponenten moeten contact gebracht worden met de vac; Kerken en omgekeerd. Daartoe is dan noo- dig een advies- en bemiddelingsbureau. Na de pauze werden Verschillende vragen gesteld. Bij de beantwoording wees de spre ker er o. m. nog op, dat het hem het beste voorkwam wanneer een zestal ervaren pre dikanten een jaar lang eens in deze rich ting zouden werken. Dan zal blijken of zoo'n bureau reden van bestaan zal hebben. AMBACHTSSCHOOL TE ZAANDAM. Zaterdag 30 Mei a.s. zal des namiddags te Zaandam de eerste natuursteen gelegd worden voor de Centrale Ambachtsschool voor de Zaanstreek, die op een terrein in de Westzijde zal worden gebouwda Uit waar deering voor wijlen den héér J. A. Laan zal deze plechtigheid verricht worden door den heer J. A. Laan Jr. WAARBORGSOM. Te Amsterdam heeft de Bond van Ghr. Schoolvereenigingen den Minister van Onderwijs een adres gezonden over een zaak, voor de Besturen van Bijzondere Scho len in gegeven omstandigheden van buiten- Geref. Kerk, na samenspreking met de gewoon groot belang kan zijn. Gemeente besloten over te gaan tot den Art. 79 der L.O.-wet 1920 schrijft im- bouw van een nieuwe kerk, welke van hout j pératief vóór, dat indien een school gedu- zal worden opgetrokken en zal komen te rende zekeren tijd bezocht wordt door min- staan op de plaats van de oude kerk. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Te Amsterdam wordt op Maandag 15 Juni a.s. des avonds in „Parkzicht" de ope ning aangekondigd der algemeene vergade ring van het Ned. Bijbelgenootschap, voor afgevaardigden en genoodigden, waar mej. A. E. Adriani over „Persoonlijke herinne ringen aan Dr. F. Adriani" een voordracht heeft toegezegd. Op Dinsdag 16 Juni is vervolgens de ge wone gepote vergadering in de Doopsge zinde Kerk aan den Singel bij het Konings plein, toegankelijk voor alle leden en be gunstigers van het Genootschap. Aldaar heeft' Prof. Dr. F. W. Grosheide des namid dags een inleiding toegezegd over het onder werp: „Hoe een nieuwe Bijbelvertaling ont- vangen wordt", welk onderwerp, historisch toegelicht, ook actueel genoemd mag wor den, waar juist in het jaarverslag de ver schijning van het eerste deel der nieuwe Bijbelvertaling wordt aangekondigd. der dan een bepaald gedeelte vam het aantal leerlingen waarvoor hij* bestemd was, een zeker gedeelte van de gestorte waarborg som vervalt aan de Gemeente. In Art. 83 subs. 5, wordt zulks nader ge regeld. Nergens in de Wet wordt echter voorzien in het geval dat een school in bo- vengenoemdien toestand kan geraken geheel buiten de schuld van het betreffende school bestuur en zonder dat er eenig vermoeden kon zijn ten tijde dat de school werd aan gevraagd en gebouwd, dat di/a toestand ook zou intreden. In zulke gevallen zou het toch onbillijk zijn, indien d'e schoolbesturen daar van de dupe werden, immers het verlies van een gedeelte der waarborgsom is uitsluitend bedoeld als maatregel orn licht vaardigen schoolbouvv tegen te gaan. Het kan de be doeling van den Wetgever niet geweest zijn dat een schoolbestuur zou sphade lijden, in dien geheel buiten schuld of toedoen zijn school in een toestand zou geraken, als be doeld in art. 79 en 83. Dat zulks inderdaad zou kunnen plaats vinden en het gevaar niet denkbeeldig is, wordt door opsomming van enkele gevallen aangetoond. Adr. verzoekt daarom den minister, bij event, voorstellen tot wijziging der L.O.-wet 1920, aan deze punten zijn welwillende aan dacht te willen schenken. MUSEUM VOOR OUDERS EN OPVOEDERS Onder voorzitterschap van Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn. had dezer dagen de ledenver gadering plaats van de Vereeniging Natio naal reizend Museum voor Ouders en Opvoe ders. Het jaarverslag, dat een overzicht geeft van de vele tentoonstellingen, zoowel te Rot terdam als elders, vaij de cursussen, vertel- uurtjes en kindermiddagen, van de uitleen zendingen en van de werkzaamheden van het Huis voor Ouders te Zwolle, is opgenomen in het Mei-nr. van het tijdschrift „Kinderver zorging en Opvoeding". De aftredende bestuursleden werden her kozen en in de plaats van den heer D. R. Bu- ma, die als bestuurslid bedankte, en aan wien warmen dank werd gebracht voor het vele dat hij voor de Vereeniging deed, werd gekozen de heer A. Smit, Rijksinspecteur L. O., als verte genwoordiger van de afdeeling „Schoolmu- suem", die aan het iMuseum zal worden toege voegd, waarvoor een commissie van deskundi gen, waaronder leden van de Gem. Inspectie op het L. O. en van de verschillende Vakver- eenigingen van advies zal dienen. Na bespreking der naaste toekomstplannen werd de vergadering onder dankbetuigingen aan de deskundige adviseurs voor hun mede werking en aan de directie, voor haar onver moeide toewijding, gesloten. ONDERWIJSFONDS-SCHEEPVAART Naar wij vernemen, zal de vacantiecursus van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart voor de directeuren en leeraren der Binnen- Roermond: voor de inspectiën Helmond, Heer len, Maastricht, Roermond. Slttard en Venlo; Arnhem: voor de provincie Gelderland: Zwolle: voor de provincie Overijssel 's-Gravenhagevoor de inspectiën 's-Graven hage, Leiden, Delft, Gouda en Schiedam; Rotterdam: voor de inspectiën Rotterdam, Gorinchem, Dordreoht, Brielle, Goes, Middel burg eu Neuzen; Haarlem: voor de inspectiën Alkmaar, Haar lem. Den Helder, Hoorn, en Zaandam, en van de inspectie. Amsterdam; a. hot gedeelte, dat aangewezen wordt door de lijn, loopende van de zuidgrens der gemeente noordwaarts langs Boerenweteiring, noordwest- waarts langs Lijnbaangracht, Haarlemmerplein, Nassaupleiu, zuidwaarts langs Kostverloren Vaart en Schinkel tot de zuidgrens der gemeen te; b. het gedeelte, dat aangewezen wordt dooi de lijn, loopende van de zuidgrens der gemeente noordwaarts laags Schinkel en ICostverloren Vaart, Nassauplein, Haarlemmerplein, zuid waarts langs Lijnbaansgracht, Rozengracht, Raadhuisstraat, noordwaarts langs Singel, Wes telijke doorvaart, oostwaarts door het IJ tot in de grens der gemeente. Utrecht: voor do inspectiën Amersfoort, Breu- kelen, Utrecht en Hilversum en van de Inspec- Ams ter daan: het gedeelte, dat aangewezen wordt door de lijn. loopende van de oostgrens der gemeente westwaarts door het IJ, tot het Oosterdok, Oosterdok, Nieuwe Heerengracht, zuidwaarts langs den BInnen-Amstel, Amstel tot de zuid grens der gemeente; b. het gedeelte, dat aangewezen wordt dooi de lijn, loopende van de zuidgrens der gemeente noordwaarts, langs den Amstel, Binnen-Amstel, Nieuwe HeerengraoJit, Oosterdok, door het IJ, westwaarts tot de Westelijke doorvaart, zuid waarts door Westelijke doorvaart. Singel, Raad huisstraat, Westermarlct. Rozengracht, zuid oostwaarts langs Lijnbaansgracht tot Wetering plantsoen, zuidwaarts langs Boerenwetering tot de zuidgrens der gemeente; Groningen: voor de provinciën Groningen en Drenthe; Leeuwarden: voor de provincie Friesland; 4e. de voorzitters dezer commissiën zijn: te Breda: J. J. Verbeeten, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Breda, te Breda; te Roermond: A. M. van den Donk, inspecteur van het lager ondrewijs in do inspectie Venlo. te Venlo; te Arnhem: W. F. C. van den Broek, inspec teur van het lager onderwijs in de inspectie Zut- phen, te Zutphen; te. Zwolle: Mr. G. J. ter Kuile, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Almelo te Almelo; te 's-Gravenhage: J. J. 't Hart, inspecteur van het lager onderwijs in de inspeotio Dor drecht te Dordrecht; te Rotterdam: A. Smit Jzn., Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Rotterdam, te Rotterdam; te Haarlem: Tj. Sterringa, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Zaandam, te Haarlem; te Utrecht: K. van der Graaf, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Hilversum, te Hilversum; te Groningen: Dr. G. Nijlioff, hoofdinspec teur van het lager onderwijs in de vijfde hoofd inspectie, te Gronl ngen te Leeuwarden: J. M. Houwen, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Heerenveen te Heerenveen. Zij, die zich aan dit examen wenscben te om- n zich vóór 10 Juni aan te voorzitter der commissie, met overlegging van: a. geboorte-akte; b. akte van bekwaamheid als onderwijzer, waaruit moet blijken, dat deze ten minste anderhalf jaar te voren is verkregen; c. een schriftelijke medo- deeling (het papier aan één zijde te beschrij ven), waaruit omtrent hum studie blijkt: I. welke geschriften van bekende paedagogen zijn bestudeerd (opvoedkunde); II. welke belang rijke voortbrengselen der Nederlandsche letter kunde zijn bestudeerd, (Nederlandsche taal en letterkunde); III. welk(e) vreemd (e) land (en) of landstreek (en) nader is (zijn) bestudeerd (aardrijkskunde); -IV. welk tijdvak uit de ge schiedenis des vaderlands en in verband daar mede vam de algemeene ges ch le de nis nader is bestudeerd (geschiedenis), vergezeld van een terzake door den adspiramt onderteekenden brief. EXAMENS-'S-HEERENLOO Op Maandag 18, Dinsdag 19. Woensdag 20 en Donderdag 21 Mei 1931 hadden op de gestichten .,'s Heeren-Loo", „Groot-Emaus"' en „Lozen- oord" te Ermelo, de jaarlijksohe examens plaats vam het verplegend personeel, in tegen woordigheid van een Commissie uit het Bestuur, alsmede van den afgevaardigde van den Gere formeerden Bond van Vereenigingen en Stich tingen vam Barmhartigheid in Nederland. De uitslag was als volgt: Adspiranten: geslaagd voor leerling le jaar de zusters G. H. Adema, Ohr. G. v. Baa ien, M. M. v. d. Berg, H. C. Bilius. T. Boelhou wer, A D. C. E. Bolsius, B. Bottema, B. H. Broersma. A Deelen, K. Dijkstra, J. v. d. Draai, IC. Drinkwaard, G. Fenne-ma, G. C. v. Geel, A Gerritsen, G. Goris, A. Groenewegen, R. de Groot, A. Hagen, B. Halbersma, H. v. d. Hei de, M. Hoogenboezem, S, Jaarsma, G. Jonker, A. Karssing, J. N. Konijnen dijk, A. Kuiper, J. Noorman, B. v. Panhuis, Joh. v. Putten, V. M. Rogozinska, Tr. Ronda, G. Scheerhoorn, J. Schokker, Tr. Schulting, J. C. Sloof. F. Steegen- ga, F. J. Stegink, J. Stevens, H. G. v. Valen, I. Visser, Sj. Visser, A. de Vries, J. Windig, A. B. Zijlstra, W. M. J. Zwartbol. Leerlingen le jaar: geslaagd voor leer ldng 2e jaar de zusters Cath. T. Alfen, J. H. Boeve, R. Bos, C. G. Bout, Jota. A. de Bruijn, K. v. Dijk, E, Dijkstra, J. Drinkwaard. N. Groen, M. Chr. Holdinga, W. Hoogenboezem. J. Jager, S. Janssen, M. Kayen, F. P. Kole, H. La-mm Inga, R. Lokhorst. J. H. Meijer, W. v. Middelkoop, H. J. Monster. L. Schol ten, E. Smit, S. Terp stra, A. Thijsseling, J. Vasten burg, A. Verkerk, R. de Vries, H. Westeneng, H. E. v. d. Wete ring, Cath. Zijlstra. Leerlingen 2e jaar: geslaagd voor het diploma de zusters L. Alkma, H. Ballast. J. Boonstra, J. Brouwer. A. Drenfch, Cath. Else- naar, M. M. van Esseveldt, G. C. v. Genderen W Holwerda, E. Lauer, J. Neijenhuis. G. Neutel, A. K. Paddlnge. B. Pos. G. Postma, J. Pruiks- mx.J. Smit, N. Smits, H. Speerstra. J. UIderink, L. Verhoeff, E. Vlser, J. Zoodsma en broeder A. Knevel. Ongetwijfeld zijn dc heerschende economische omstandigheden niet zonder invloed geweest op den gang van zaken. Hiermee rekening hou dende. zijn de verkregen resultaten niet onbe- 'digend te noemen. )e netto-winst bedaaagt f 674.750 (f 824.735). Van deze som komt aan houders vam pref. aamd. f143.713 (f 151 895). Gewone aandeelhouders f 357,135 (f438.945), tantièmes £130.425 (f 175.420). terwijl aan het reservefonds wordt toegevoegd f 43.475 (f 58.471). Op de pref. aand. kan worden uitgekeerd een dividend van 6£ (7). Houders van gew. aand. kunnen ontvan gen een dividend van XG-i (20). Eën onver deeld dividend vam f 13.595 (flG.324) gaat op nieuwe rekening over. De balans vermeldt als activa: vaste goede ren f 2.745.000 (f 2.792.764); winkelinrichtingen f 730.801 (f 838.494), goederen f 2 630.164 (f 3.179.647). debiteuren f 841.901 (f 909.0C5), ef fecten f 1.568.622 (f 1.051.266). kas en kassiers f 782.474 (f 838.496). girodepot Nederlandsche Bank nihil (f 150.377). Passiva: gewoon aan deelen kapitaal f 2.000.000 :als v. j.). pref. aan deelen kap. f 2.000.000 (ais j.), reservefonds f 1.171.587 (f 1.113.113). pen sioen- en ziekenfonds f 265.859 (f 258.534), hypo theken f 1.666.500 (f 1.749.000), crediteuren f 681.824 (f 607.424), gedeponeerde gelden f 599.4S7 (f819.851): onverdeeld dividend gewo ne aandeden f 16.324 (f 13.578). onverdeeld di vidend prei', aandeeien f 9i (f 869), nog te beta len dividenden pref. aand. f 2927 (1'2363), re serve voor diverse belangen f 212.609 (als v. j.). winst f 674.750 (fS24.735). De verlies- en winstrekening 1930 staat debet voor: algemeene onkosten 4.551.698 (v. j. on kosten f 1.768.045 en salarissen f 2.908.048), af schrijving op vaste goederen enz. f 334.510 (v. j f 4-55.015), pensioen- en ziekenfonds 1' 20.000 (ali v. j.), winst f 674.750 (f 824.735) en credit voor: goed eren winst, intrest, enz. f 5.530.958 (v. j. f 5.975.845). KWATTA Winst 733.338 (v. j. ƒ801.869) Dividend 6 (als v. j.). Het jaarverslag der Stoom Chocolade- en Cacaofabriek „Kwatta" te Breda over 1930 deelt mede, dat de resultaten nist ongunstig zijn, alhoewel het netto-winstcijfer iets lager is. Oorzaak hiervan is de groote daling der grondstoffenprijzen, bijzonder van cacuoboonen Dit noopte tot zeer voorzichtige waardeering der voorraden, zoodat een niet onbelangrijk be drag als afschrijving voor waardevermindering noodig was. De omzetten waren bevredigend, werden zelfs verhoogd. Na zeer ruime afschrij vingen a.d f 338.146 (v. J. f 460.487), blijft een netto-winst over vau f 733.338 (v. j. f 801.869). De Biscuitafdeeling blijft reden geven tot vol doening. De omzet in het buitenland De in het buitenland werkende kwatta-on- dernemlngen vermeerderden allen hum omzet ten en behaalden op oen uitzondering na, goe de resultaten. De Belgische Kw: te de omzet en nn een bevredigend wi, De Kwattafahrick eens haar omzet, doe,, lies, aangezien de no< op voorraden enz. niet geheel werden verdiend Dj positie is echter gezond. De S. A. du Cacao et Chocolade Kwatta te Epinay bij Parijs behaalde gunstige omzetten en resultaten. De vooruitzichten 1931 zijn zeer goed. De liquiditeit is dit jaar buitengewoon gun stig. Vindt dit eenerzijds zijn oorzaak in de behaalde resultaten en de ruimte der afschrij vingen, anderzijds zijn de lage grondstoffen- prijzen daaraan niet vreemd. Getracht wordt in overeenstemming met het doel der vennoot schap daarvoor een loonend emplooi te vinden zonder uit het oog te verliezen, dat de vennoot schap gewapend moet blijven tegen ongunsti ger tijden en veel duurdere grondstoffen. DELFT EN DE UNIVERSITEITEN. Staatsblad no. 185 bevat bet Kon. besluit van den 9den Mei tot uitvoering van artikel 132bis der Hooger-Ondervvijswet. Daarbij is bepaald; Artikel 1. De bezitters van een getuig schrift van met goed gevolg afgelegd pro- paedeutisch of candidaatsexamen aan de Technische Hoogeschool te Delft genieten bij het afleggen van examens aan een der Nederlandsche Universiteiten vrijstellingen op den voet, aangegeven in de bij dit be sluit behoorendé tabel. Artikel 2. Hij, die in het -bezit is van een diploma van civiel-ingenieur, van bouwkun dig ingenieur, van werktuigkundig ingé nieur, van scheepsbouwkundig ingenieur, van electrotechnisch ingenieur, van schei kundig ingenieur, van mijningenieur, of van natuurkundig ingenieur, kan tot de promo t.ie ter verkrijging van den graad van doc tor in de wis- en natuurkunde worden toe gelaten. STUDENTENCORPS „F. Q. I." TE KAMPEN Beroepskeuze van den a.s. Die naar des Woords. Woensdagavond 1.1. trad Dr. S. O- Los, Geref. predikant te Den Haag (Oost) op voor bovengenoemd corps om te spreken over: „De beroepskeuze van den aanstaan den Dienaar des Woords". Spr. begint met aan te toonen hoe al voor den wereldoorlog ouders, daar ze vaak met moeilijkheden had den te worstelen om hun kinderen een hun passend beroep te verschaffen, hiervoor dc moueum-a»! SIS hulp ingeroepen hebben vaii artsen en psy-1 week van Augustus. De cursus zal ook dit jaar volgende ^ede!" i-onileraeniJng vergroot- '.m-e afschrijvingen rest -:lldo. i' Rculcn verhoogde even sloot met een klein ver- lodzakeiijke afschrijvingen teruggang aanwijst, die het gloeilampen- en radloliehaam heeft ondergaan. Het moet de té groote uitbreiding van de radio-afdeeling ge weest zijn, die de terugslag heeft veroorzaakt terwijl de gloeilampen door het onlangs ver lengen van het kartel goed gefundeerd ge noemd lean worden. Past Philips zich dus aan. de mindere bedrijvigheid in de radio-afdee ling aan, dan zou men het leed geleden kun nen noemen, zoodat men o.i. niet bevreesd be hoeft te zijn voor een verderen grooten terug slag. hetgeen niet wil zeggen, dat er geen flau we dagen kunnen aanbreken, waarbij het koerspeil tijdelijk wat verder zou kunnen wor den teruggedrukt. De jaarcijfers uit Eindho ven ziin nog niet bekend, doch de vertraging in de berichtgeving moet slechts aan de werk zaamheden van den nieuwen accountant lig gen. die natuurlijk zich in de boekhoudkundige aangelegenheden moet inwerken. Reden tot meer vertrouwen Br is nog een reden tot wat meer vertrou wen. Tot nu toe hebben de rubberplanters zelf getracht uit de moeilijkheden te komen en daarbij op den voorgrond gezet om zoo spoe dig mogelijk den rubberprijs op een meer dan loonend niveau te brengen. Deze pogingen züif telkenmale mislukt en hebben ten slotte zoo veel ontstemming gewekt, dat de groote on dernemingen zich officieel tegen elke restric tie hebben gekant. De onderlinge verdeeldheid werd zóó groot, dat mede in verband met de stage toeneming der voorraden, de daling der prijzen en het slechts geringe terugloopen van de wereld-productie, de meening postvatte, dat de cultuur met rassohe schreden op een volks cultuur aanstuurde.. Reeds in November jl. heb ben wij in een artikel in de Vragen van den Dag gewezen op de noodzakelijkheid om het vraagstuk in een commissie te doen behande len. die op breeder stijl georganiseerd was en waar buiten Regeerings.personen ook verte genwoordigers van den rubberhandel... van do consumenten en van vooraanstaande economen zitting zouden nemen. Nu is een dergelijke com missie onder de auspiciën van den Minister van Koloniën benoemd.... ook do Regeering in Bui tenzorg is er indirect mede annex, doordat de heer Bernard bü de installatie tegenwoordig was en ziin sanctie eraan heeft gehecht, ter wijl de verschillende producenten-groepen ver tegenwoordigd ziin benevens een belangrijke Amerikaansche rubber-verwerkende maatschap PÜ middels de heer Baron van Lynden. Hoewel deze commissie nog geen goed plan heeft kun* nen uitwerken zoo spoedig mogelijk moet haar conclusie aan den Minister worden aange boden laat staan, of er zelfs wel een deug delijk project ter verbetering der rubber-toe standen te vinden is is het feit van haar in stelling voor ons van voldoende belang om de naaste rubber-toekomst met wat meer vertrou wen in te zien. Deze o.i. wat hoopvoller stroomingen hebben nog geen belangrijken invloed op het koers- niveau gehad, omdat de nawerking van de som bere dagen, die achter ons liggen, zich nog te veel deed gevoelen. Over het algemeen was het niveau beduidend lager, vooral voor de in-dus- trieele fondsen. Wji merken in dit verband op, dat ook op energieke wijze aan de verbetering in de verhoudingen der kunstzijde-Industrie aangestuurd wordt, dat met veel tact en voor zichtigheid in die richting wordt gewerkt zoo dat de kans op succes grooter genoemd kan worden dan bü alle vroegere pogingen. UIT HET SOCIALE LEVEN TWEEDE CONGRES DER PROT. CHR. ARBEIDERS-INTERNATIONALE. Oip 9 Juni a.s. zal te Essen (Duitschland) het tweede internationale congres der Pro- testantseh-Chr. Arbeiders-Intern, piaats vin den, zulks in aansluiting aan een aldaar te •houden groote „Reichstagung" van de cen trale der Duitsche Prot.-Chr. arbeidersver- eenigingen, het „Gesamtverband der evan gelisch en Arbeitervereine Deutschlands". Behalve de bespreking van het verslag der Internationale over het tijdvak 1928— 1931, uit te brengen door den internationa len secretaris, den heer H. Amelink (Utrecht), zal aan de orde komen het on derwerp De werkloosheid, haar ooi-zaken en gevolgen en haar bestrijding, te behande len door de heeren Dr. W. Claussen, ambte naar van het Intern. Arbeidsbureau te Ber lijn, Dr. H. Schönfeld, van het Sociaal-we- lenschappelijk Instituut der Kerken te Ge neve, en J. Haas, secretaris van het Zwit- sersche evangelische vakverbond te Seobach bij Zurich. Door de Nederlandsche organisaties, aan gesloten bij de Prot.-Chr. Arbeiders-Interna tionale, is het volgende voorstel op de agen da voor dit congres geplaatst: Het congres wende zich tot de in 1932 te Genève bijeen komende ontwapeningsconferentie, met het dringend verzoek, alles te doen, wat moge liijik is, om langs internationalen weg tot een beperking der bewapening te komen. 13 Mei 164 Ti 74% 20 Mei ECONOMIE EN FINANCIEN Q)-t-opholpti ttehoiidpn wnrdpn in dp ppr=:f-p "öt jaarverslag 1930 der N.V. G-^brs. Gerzon 3 aartscnoien genouaen woraen m ae .eerste Modemagazijnen te Amsterdam deelt .o,m. het N.V. GEBRS. GERZONS MODEMAGAZIJNEN Dividend 18% (v. j. 20) rslag 1030 der N.V. G"-brs. Gerzon's Dividendreserve Voorgesteld wordt het winstsaldo 1930 ad f 733.338 (v. j. f 801.869) als volgt te verdeelen: 6 pc-t (onv.) over f 50.000 pref. aandeeien f 3000 (onv.), b pet. (onv.) over f 7.200.000 gew. aan deeien f 432.000 (onv.). 10 pet. directie en 10 pet. commissarissen f 59.667 (73.373), te betalen di vidend gn tantième-belasting f 28.500 (39.367). blijft f 216.170. bij onverdeeld dividendsaldo f 509.1U0, totaal f 725.270. welk bed,rag voorge steld wordt als onverd. dividendsaldo op nieuwe rekening over te brengen, waardoor een divi dend-reserve van circa 10 pot. van het uitge geven kapitaal beschikbaar is voor aandeei- houdens. Ware het niet, dait iin het begin vam 1931 een buitengewoon felle concurrentie is ontstaan Sn ons hoofdartikel, waardoor de aan vankelijk goede vooruitzichten een heel wat minder gunstig aspeot krijgen, dan zouden wij ongetwijfeld een hooger dividend dan 6 pot heb ben voorgesteld. Onder de gegeven omstandigheden gebiedt is echter de voorzichtigheid, en dus het be lang van. aandeelhouders zelf, de winstultkee- ring met te verhoogen, daar wij vóór alles heb ben te zorgen, dat de positie onzer vennoot- schap ste-rk blijft en aan de felste concurrentie het hoofd moet kunnen bieden, teneinde ook een ongunstige conjunctuur, zooals die thans heersoht, volkomen ongeschokt te doorstaan. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT van 13—10 Mei Wü hebben bijzonder spannende dagen achter 3n rug. Ten eerste de Volkerenbond-vergade ring, waarop het Duitsch-Oostenrüksch Initia tief zou worden behandeld. Het is te begrüpen, g;ehee,e wereld met büzondere belang, stelling het oog op Genève gericht had en dat menig hart angstig heeft geklopt bü de ge. dachte, welk nieuwe misère hieruit voor de we reld en daardoor ook voor den fondsenbezittèr zou kunnen voortvloeien. TT Dc tol-nnle. Henderson heeft met meesterlü'ke diplomatie den voorzitters-hamer gezwaaid en na de eerste debatten voorgesteld om alvorens verder'té dis puteeren, do juridische zü'de van de tol.unie door het Internationaal Gerechtshof in den Haag te laten onderzoeken. Mot algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen en nu heeft men af te wachten, in welke richting deze uitspraak zal gaan. Tüd gewonnen is al les gewonnen en met deze menigmaal juist ge bleken spreekwüze gaan wü de komende tjjden met iets meer hoop tegemoet dan wü vroeger voor mogelijk hadden gehouden. Het is té voor barig om ons nu ai aan gissingen te wagen; zeker is. dat er slechts drie mogelijkheden ziin. n.l. dat het Haagsche Gerechtshof zich niet competent verklaart (in welk geval de zaak naar den Volkerenbond zal worden teruggezon. den) dat de uitspraak ten gunste van Duitsehland-Oostenrü'k zal zün, waarop het ge marchandeer zal kunnen beginnen dat de zaak jurldTsch onjuist Is en waarna voorloo- pig geen verdere stappen in deze richting door de Centrale Rliken zullen worden gedaan. De grootste kans heeft de juridische juist heid van het verbond, wat met andere woorden wil zeggen, dat de spanning tusschen Frankrijk en Duitseh-Oostenrük grootere afmetingen zal aannemen. Nu Henderson zün schitterende di plomatieke gaven heeft getoond hü is te vens als voorzitter gekozen van de in 1932 te houden ontwapeningsconferentie, waardoor zün internationale positie beduidend is versterkt bestaat er een groote kans, dat hü bemidde lend zal optreden tusschen beide partüen, om dat de economische idéé per saldo niet veel verschilt. Frankrijk heeft in deze de logica niet op zün hand wel de feiteiüke macht, nl. de controle over het grootste gedeelte van den wereldgoudvoorraad, vandaar dat Duitschland water in zün wün zal willen doen, ais zü'ne denkbeelden benaderd zullen kunnen worden, terwül Brland ongetwijfeld toenadering zal wenschen om Frankrü'ks isolement te voorko men. Zonder véél van de naaste toekomst te verwachten, vermeenen wü de situntie met een iets hoopvoller bril te mogen aanzien, hetgeen te meer spreëkt, nu LItwinof in Genève toena- derende woorden heeft gesproken. De wegen der Sovjets zijn ondoorgrondelfk nimmer lean men staat maken op de gelanceerde meeningen, maar brengt men Litwlnof'e redevoering in ver band met de uitlatingen in verschillende onder censuur staande bladen als de Iswestja en de Prawda, leest men do tegenpartü der Sovjets in de te Berlün uitgegeven Roel legt men het oor te luisteren naar de berichten die af en toe uit Amerika worden overgeseind en waar men iets meer toenadering tot de Sovjets wil betoonen, dan zou met eenige kans op juist heid kunnen worden afgeleid, dat Moskou een zwenking in de richting van het kapitalisme voorbereidt. Een zwenking, die ook op econo misch gebied voor beduidende ontspanning zou kunnen zorgen, Is er iets veranderd f Onze overzichten waren steeds In mineur ge steld nóg beeft de wereldtoestand geen uiter lijke verandering ondergaan, doch het zou ons niet verwonderen wanneer er onder de opper vlakte iets veranderd was. WJ hebben het al eenige malen betoogd, dat het terugdrukken van Engeland tot het tweede plan een groote aanleiding tot de misère geweest is. Doch hoe langer hoe meer begint Engeland weel de leiding in het Europeesche concert te ne men. Het was Henderson, die de bemiddeling tot stand trachtte te brengen, zü het ook zon der noemenswaardig succes tusschen Frankrijk en Italië het Is Henderson, die het verlos sende woord in Genève sprak het Is Hen derson, die voorzitter der ontwapeningsconfe rentie zal worden, terwijl Engeland ook econo misch weer een rol gaat spelen, zooals Sir Deterdlng tüdens zün verblüf in Bucharest heeft kunnen eonstateeren. Bovendien is er op de effectenbeurzen al heel wat uitgeziekt. Dc teleurstellende divi dend-declaratie van Philips ad 6 heeft den koers der aandeeien tot 146 doen terugdruk, ken, een noteering, die bü bet hoogste 1929. van 955 vergeleken wel duidelijk den e matigen Philips Ak'u Van Berkel Unilever Kuchenmeister 65$, Amsterdamsche Bank 171% 170 Rotterdamsehe Bank 99% Twentsche Bank 130 „TT, Aniem -94 -26% Dell Spoor J91 Ned. Ind. Spoor 128% 137 Borsumy l" Deli-Atjeh S8 87 Moluksche '1J De rubber-fondsen hebben nog geen invloed ondervonden van de oprichting der nieuwe com missie, zuiver en alleen omdat men zeer scep tisch staat tegenover elk voorstel, waarbu dc Regeeringen gemoeid worden. Dit geeft een beeld van de weinige oonsequentheid van net publiek want toen onze Gouverneur-Generaal zich destüds tegen restrictie en staatsinmenging verklaarde, daalden de koersen door de teleur stelling, die hierdoor gewekt werd. Amsterdam Rubber Bandar Rubber Hessa Rubber Indische Rubber Java Caoutchouc Serbadjadl Wai Sumatra alle 13 Mei 87% 64% 40% 36% 40% 1U gevalln ziet men uit de gering© koerswijziging, dat de daling bü de andere fond sen-rubrleken bier niet die cataatrophale afme tingen heeft aangenomen. De tabaks aandeeien hebben een veer gelatena dringend aanbod wordt in dezen hoek gewoon-, lük slechts tegen zeer lage koersen verwerkte terwül ongelimiteerde aankoopen gewoonlüK aanleiding geven tot zoogenaamde „gap-koer- sen". Men doet daarom verstandig opdrachten in tabaks-papier steeds met een limite te ge ven. Binnenkort zal een tabaks-commissie naar, Amerika vertrekken om in verband met de sla ven -arbeid.wetten te onderzoeken, of de te vel de staande oogst nog tüdig in Amerika zou kunnen aankomen. 1 Januari 1932 zou, indien niets tusschenbeiden komt, het invoerverbod van kracht worden. Het lükt ons toe dat in verband met de uitlatingen van LItwinof In Geneve en de mildere stemming in Washing- lingen niet zullen worden doorgezet om den Amerikaanschen import in Rusland niet te doen stagneeren. Het zou ons dan ook niet verwonderen, dat zoodra „men" deze opvatting op de Juiste waarde gaat schatten en mede in verband met de gunstiger klimatologische factoren in Dell de koersen ondergaan. 13 Mei Deli Batavia Tabak 257 Dell Maatschappü 291 Senembah 335 Oostkust 50% Besoeki 3b0 Ngoepit o30 310 Soelcowono „TT Temoeloes 367 360 De suikerprüzen blijven, niettegenstaande het Chad bourne-initiatief dalen al zou ook hier een eventueele frontverandering van LItwinof s re geering den toestand ten goede doen verande ren. De voortschrüdende tendenz naar agressief protectionisme in Frankrük eii de stügende wensch der andere Europeesche Staten naar te rugtrekking achter de eigen grenzen zou de beetworteisulker.cultuur kunnen stimuleeren, vandaar dat wü ten opzichte van het zoete pro duct nog steeds de grootst mogelüke gereser veerdheid in acht blü'ven nemen. 13 Mei 20 Mei Handelsvereeniging A'dam 317 303% Javasche Cultuur Mü- 250 -3- Ned. Ind. Suiker Unie 131% Poerworedjo -1% beduidende verbetering zullen. 90 Me! 235 262% 306 47% 20 De vrachtvaart blfft nog steeds uiterst ge drukt, zoodat zelfs de meerdere vraag naar graanschepen geen invloed ten goede kon uit oefenen. Trouwens deze maatschappüen loopen achter de conjunctuur aan, Immers bü ople ving der handelsbeweging komen eerst de or ders binnen, deze worden uitgevoerd om daar na pas- tot verscheping te komen. Bü vermin derende bedrijvigheid worden de loopende trans acties verzonden en daarna pas vermindert het ladings.aanbod. Ned. Scheepvaart Unie Rotterdamsehe Lloyd Kon. Paketvaart Mü Nievelt Goudriaan Stoomv.MU. de Maas 13 Mei 112 20 Mei 109% 106 125% 41% 61% De Invloed van het teleurstellende slot-divi dend der Koninklijke Olie bleef nawerken, ter wül de verhoudingen in de olie-industrie nog even somber en nevelig bleven. Kon. Olie Tarakan Algemeene Exploratie Boeton De aandachtige lezer onze week-over- zichten zullen bemerkt hebben, dat w\i door de zeer belangrüke gebeurtenissen der laatste da gen een andere visie op de naaste toekomst hebben, hetgeen niet wil zeggen, dat wü een spoedige aanmerkelüke koersstijging verwach ten, maar dat o.i. In het algemeen het laagste punt der misère bereikt is. Wü zün danryooi" een verklaring schuldig; het is onze opvatting, dat de- crisis verscherpt is door hetgeen wü ,,de eindliquldatie" van den oorlog noemden en dat vooral den laatsten tüd de onderlinge ver houdingen der naties beduidend slechter waren geworden. Evenmin hebben wü het onder stoe len en banken geschoven, dat de terugzetting van Engeland op het tweede plan en het wil len verheffen van Frankrük aan de spits van Europa ons met zorg vervulde- Henderson heeft met tact de leiding in Europa mede in handen genomen, terwül Londen het Duitsche Rük de plaats eaint. die het door zün energie en ziin intellect behoort in te nemen. Deze veranderde houding van Downincr Street doet ons de naas te toekomst hoopvoller Inzien, hetgeen onge twijfeld zün terugslag op Rusland zal hebben, dat realiseeren zal, dat hoogere prüzen voor zjjn producten met gevolg betere toestanden In eigen land zwaarder wegen dan onrust en verwarring te stichten zonder kans op uitein delijk succes. Bovendien ondermü'nt het ten slotte z[in positie binnen de eigen grenzen. Laten wf honen, dat wil gel lik mogen krijgen en dat de druk, waaronder wü leven, spoedig voor betere en gezondere toestanden mag plaats maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10