ktwe ^Triitsrijr (Courant HEVEA Dagelijks verschijnend Nieuwsbiad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN DE FINMELE VERHOUDING BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Transpireerende ABONNEMENTs Per kwartaal 3*25 (Beschikkingskosten f 0 15.) Per week 0.25 Voot het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.-* Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO- 3357 WOENSDAG 20 MEI 1931 ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer0.22% Ingez. Mededeelingen lS yan 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uil DRIE blader Nu de vacantiettfd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wü dezen vriendeltfk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. Gemeentebestuur en schoolbestuur Reeds werd uitgesproken, dat de naam „technische herziening" als tee- kenende kwalificatie vóór het geheel van den arbeid der Staatscommissie- Rutgers niet kon worden aanvaard. Dit werk heeft meer kanten dan in deze naamsaanduiding tot uiting komt Dit neemt echter niet weg dat, voor zooveel het rapport het karakter eener technische herziening draagt, het be langrijk uitsteekt boven de vele naamge- nooten die het voorafgingen. In zulk een maté had tot heden geen revisie plaats van de Lagerondenvijswet 1920. Schier geen enkel artikel der wet bleef onveranderd. Daarenboven .werd de systematiek, die hier en daar te wen- schen overliet, aanzienlijk verbeterd. Voor een zeer belangrijk deel ligt de waarde dezer technische herziening in de wijziging der bepalingen, die de fi- nancieele verhouding regelen tusscher. gemeente- en schoolbesturen. Een van de grootste bezwaren, waar toe de toepassing der huidige Lager ondenvijswet heeft geleid, was deze, dat de grens tusschen de kapitaals-uit gaven van art. 72 èn de exploitatiekos ten van art. 101 niet zuiver was ge trokken. Met name wat betreft de re geling inzake de aanschaffing van nieu we schoolmeubelen en leer- en hulpmid delen bevredigt de geldende jurispru dentie niet. De schoolbesturen kunnen ze, ook wanneer ze strekken ter ver vanging van versleten meubelen en ver bruikte leermiddelen, als kapitaals-uit gaven aanvragen, maar het gelijksoor tig materiaal der openbare scholen moet bovendien in de kosten per leerling worden begrepen. Deze vorm van dub bele toebedeeling werkt onbillijk. De Staatscommissie maakt dan ook aan deze onevenredigheid een einde: wat ter vervanging van hetgeen ver bruikt werd, wordt aangeschaft, moet voortaan uit de exploitatiekosten wor den gekweten. Een ander bezwaar tegen de geldende regeling is, dat zelfs voor de geringste kapitaalsuitgave een speciale aanvrage met bijlagen bij het gemeentebestuur moet worden ingediend, waarna de voor geschreven wettelijke procedure volgt. Ten behoeve van kleine vernieuwingen, die slechts luttele kosten met zich bren gen, wil de Staatscommissie aan deze vormvereering een einde maken: zij zullen uit de exploitatiekosten kunnen geschieden. Zonder twijfel verdient deze bedoe ling der Staatscommissie toejuiching. Alleen mag de vraag opgeworpen, of de door de Commissie aanbevolen redactie niet het doel voorbij schiet. In de afrekening van de exploitatie kosten der bijzondere scholen worden belangrijke wijzigingen voorgesteld. Het groote bezwaar tegen de gelden de regeling toch is, dat de schoolbestu ren veel te laat weten, wat zij van ge meentewege vergoed krijgen. De ver goeding over 1931 is op zijn vroegst in den loop van 1933 bekend. Wel ontvangt het schoolbestuur een voorschot, maar dit beloopt slechts 80% der laatstelijk vastgestelde vergoeding. De Staatscommissie slaat een an deren weg in. Als voortaan het gemeen tebestuur voor het a.s. jaar de kosten begroot, zullen tegelijkertijd de kosten van het openbaar onderwijs per leer ling moeten worden geraamd en daar naar krijgen de schoolbesturen hun voorschot berekend. Voor groote ge meenten moge dit een belangrijke ver betering brengen, in de kleinere hebben de bedragen der begrooting, die vaak van jaar op jaar automatisch worden overgenomen, heelwat minder norma tieve waarde. Het bedrag, dat aan uitgaven voor het openbaar onderwijs werkelijk be steed werd, zal ook eerder bekend zijn dan thans het geval is. Dwingt de hui dige wet tot wachten op de definitieve vaststelling der rekening door Gedep. Staten, de Staatscommissie wil reeds bQ de voorloopige vaststelling aoor den Raad een verrekening bieden, die zoo noodig kan worden gecorrigeerd, als later de vaststelling door Gedep. Staten plaats heeft. Het hiertegen geopperde bezwaar, dat deze dubbele vaststelling ook dub bele administratieve maatregelen eischt, waarom de eerste beter kwame te vervallen, kunnen wij niet deeleen. Immers, het aantal gevallen, waarin Gedep. Staten wijziging van beteekenis in de rekening der onderwijsuitgaven zullen uitlokken, is zóó gering, dat de definitieve vaststelling in den regel niet veel anders zal zijn dan een handhaving der voorloopige. Wat de exploitatie aangaat heeft de ervaring geleerd dat deze, naar gelang men met groote of met kleine scholen te doen heeft, tot sterk uiteenloopende kosten leidt. Groote openbare scholen zullen in den regel een laag kostenbe- drag per leerling opleveren, en de klei ne bijzondere scholen, die onder de gel dende regeling met zulk een laag be drag moeten rondkomen, voelen dit be zwaar terdege. Hieraan komt de Commissie-Rutgers tegemoet: is het bedrag der raming per leerling zeer laag, dan kan het school bestuur of de Hoofdinspecteur van het L.O. aan Gedep. Staten vaststelling vragen van een redelijk bedrag. Naar ons voorkomt, eischt deze rege ling een parallel. Het kan zijn, dat een gemeente met een of meer kleine open bare scholen en groote bijzondere zeer hooge bedragen bij voorschot moet uit- keeren, waarvan te voren zeker is, dal ze niet zullen worden opgebruikt. Voor al nu de Staatscommissie de drie jaar Uiltsche verrekening 'wil vervangen door een jaarlij ksche, kan dit ten gevolge hebben, dat de begrooting eener gemeente over een reeks van jaren on- noodig wordt opgedreven. Dit wordt voorkomen, wanneer aan Gedep. Staten de bevoegdheid wordt geschonken in zulk een geval een lager bedrag te bepa len. Ten slotte de vijfjaarlijksche verre kening zelf. Onder de tegenwoordige regeling kan het voorkomen, dat een schoolbestuur over een driejaarlijksche periode min der heeft uitgegeven dan het bedrag, dat van gemeentewege beschikbaar is. Dit is dan een voordeel voor de betrok ken gemeente, en na de verrekening kan het schoolbestuur geen aanspraak meer maken op de gelden, die het on gebruikt liet. En toch zou het zeer wel kunnen voorkomen dat, gelijk de ge meente in de vorige periode voor hooge kosten stond, dit in het nieuwe tijdperk met het schoolbestuur het geval zou zijn. Deze oneffenheid neemt de Staats commissie weg. Laat een schoolbestuur over zekere vijfjaarlijksche periode een bedrag ongebruikt, dan wordt dit in het eerstvolgende jaar boven de ge wone vergoeding te harer beschikking gesteld. Een-andere wijziging is, dat de Com missie jaarlijks inzending voorschrijft van de bescheiden by de aanvrage om vergoeding over het afgeloopen jaar. Een bezwaar was steeds, dat dit thans reeds in de Januarimaand moet plaats hebben en deze enkele maand in het al gemeen niet toereikend is om de reke ning der schoolvereeniging in gereed heid te brengen. Hierin brengt de Staatscommissie verbetering: zij wil voortaan den schoolbesturen een half jaar respijt schenken. Ook met betrekking tot de vergoe ding voor vakonderwijzers kwam de Staatscommissie de bijzondere school te hulp. De geldende regeling, die de ver goeding per lesuur berekent en tot on evenredigheden leidt, wil zij prijsgeven. Tevens werd het bezwaar, dat de schoolbesturen zoo laat vernemen wat zij aan vergoeding kunnen genieten, ondervangen. Zoo zou men kunnen voortgaan met het opsommen van technische verbete ringen in de wet. Ons verhaal dreigt eentonig te wor den. Het brengt onwillekeurig in herin nering de bekende episode van den Oosterschen vorst, die zich gaarne den tijd liet verdrijven met vertellingen en zijn hovelingen in een wedstrijd wilde doen uitmaken, wie het tot het langste verhaal kon brengen. De een eerder, de ander later, bereik te het einde van zijn verhaal. De laat ste uit de rij der dienaren was ten slotte aan de beurt. Hij wist te vertel len van een koning, die het plan opvat- 1 te om, met het oog op te wachten on- j gunstige tijden, al het graan uit zijn land van staatswege in groote verzamel- 5 plaatsen te doen opslaan. Daar was het j veilig bezorgd. Maar zóó goed waren 's konings maatregelen niet getroffen, of door een j kleine opening wisten de vogels in de opslagplaatsen binnen te dringen en korreltje voor korreltje weg te nemen, wat van hun gading was. En onafge broken luidde het voortdurende refrein van den vernuftigen hoveling, die den eereprijs wegdroeg: „En toen kwam er weer een vogeltje en pikte een korrel tje weg". Zoo zou het ook kunnen heeten van den technischen arbeid der Staatscom missie: „En toen nam de Commissie wederom een artikel ter hand, waarin zij welkome verbetering aanbracht. AMSTERDAM BESTRIJDING VAN DEN WOEKER B. en W. vragen den Raad goedkeuring van een verordening, waarin het verboden is in welken vorm ook binnen de gemeente van het uitleenen van geldsommen een be roep, bedrijf of gewoonte te maken, indien de uitgeleende geldsommen uitsluitend voor een overwegend deel 500,— of minder ple gen te bedragen. De verordening bevat voorts een aantal beperkende en strafbepa lingen. Voorts stellen B. en W. voor over to gaan tol het in het leven roepen van een „Amsterdamsche Stichting voor verecnigde woekerbestrijding". KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel hield een open bare vergadering. Goedgekeurd werd een adres aan den Gemeenteraad waarin adhae- sie werd betuigd met het ontworpen schema van het verkeer, dat op logische wijze voort bouwt op het in de structuur van de binnen stad tot stand gebrachte stelsel van concen trische en radiaalwegen. Ook werd goedgekeurd een adres aan den Minister van Waterstaat, waarin gewezen wordt op de onhoudbare toestanden bij de spoorwegovergangen. JUBILEA. Dr. G. C. Del prat herdacht den dag, waaf- op hij vóór 50 jaar zijn practijk als genees heer begon uit te oetenen. Tot 1893 was hij privaat-docent aan de Gem. Universiteit. Dr. Delprat, die nog enkele van zijn oud patiënten behandelt, onttrok zich aan elk officieel huldebetoon. Ds. S J. Philips herdacht den dag, waarop hij vóór 50 jaar promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Daar de jubilaris zelf patient is, kon er geen officieele huldiging plaats hebben. Wel werden Dr. Philips in het centraal Israëlietisch ziekenhuis tal van geschenken aangeboden. HET REMBRANDT-HUIS. Het Rembrandt-huis aan de Jodenbree- straat is tot half Juli weer toegankelijk voor stadgenooten. DEN HAAG WERING VAN BUITENLANDSCHE MUSICL In verband met een persbericht omtrent een boodschap, welke de directeur van het Casino te Scheveningen va no verheids wege zou hebben ontvangen met het oog op diens verbintenis met een tweetal buitenlandsche orkesten, terwijl hem zou zijn aangezegd, dat deze musici met acht dagen moesten worden ontslagen, vernemen wij nader het volgende: Regel is, dat vreemde werkkroa.hten, die hier te lande werk zoeken, behoudens uit die landen, ten opzichte waarvan recipro citeit daaromtrent bestaat, alleen dan wor den tóegelaten, wanneer hun pa6visum is goedgekeurd na verklaring van den Rijks dienst voor werkeloosheidsverzekerlng en arbeidsbemiddeling, dat door aanbod van binnenlandöche werkkrachten niet of onvol doende in hun tewerkstelling kan worden voorzien. Waar nu de musici va.n de beide orkes ten in Casino goedkeuring van visa hadden verkregen, zij het ook, dat de visa voor een dezer orkesten 24 Mei zouden afloopen, ter wijl zij met de directie van Casino con tracten hebben aangegaan, zijn met het be stuur van den bond van HoteJ-, Café- en Restauranthouders, ook met het oog op mogelijke wering van buitenlandsche mu sici in dergelijke bedrijven elders, hier te lande, en met betrokken autoriteiten reeds besprekingen geopend, om den genoemden maatregel op t eschorten, totdat nader over leg met vertegenwoordigers van belang hebbenden zal hebben plaats gehad. Inmiddels is de zaak nader in onderzoek genomen, terwijl tevens de aanzegging, dat de hier bedoelde beide rokesten van „Ca sino" het land moeten verlaten, voorloopig is opgeschort GEVANGENHOUDING BEVOLEN Moord-Eschauzler. De 3e Kamer der Haag6che rechtbank heeft heden de gevangenhouding bevolen van den technicus K. en van den 20-jarigen P., die gearresteerd zijn in verband met den dood van den heer Eschauzier. Vrijdagavond a.s. komt de A.R. Propagan- daclub „Groen van Prinsterer" met de A.R. Raadsfractie in vergadering bijeen in 't ge bouw voor Chr. Belangen.. In den Raad heeft de grijze senator, de heer Hermans fs.d.a.p.) geïnterpelleerd over het weigeren door de meerderheid van B. en W. van een vergunning tot het houden van een fakkeloptocht op den avond van den Tweeden Paaschdag ter gelegenheid van het congres der s.d.a.p. Vrees was volgens hem geen argument, het betrof iets volkomen geoorloofds. (Een stem op de tribune: „Rusland, wij hebben geen optochten noodig". De tribune- bezoeker werd onmiddellijk door de politie verwijderd). Het plan voor den optocht in den avond van den Eersten Paaschdag bracht mede een samenbrengen van een groote volksme nigte aan Onderlangs, aldus de Voorzitter. Dit was een bezwaar; op een duistere plaats waren onorde.lijkheden te wachten. In het algemeen was er bezwaar tegen een optocht op een Zondagavond. SLAP IN DE BEENEN Liberalen zijn immer slap in de beener.. Wanneer het er op aan komt, zijn zij bang voor hun revolutionaire familie. Slap in de beenen waren ook weer de Vrij heidsbonders in den Raad. Zij stemden vooi de Tribune-motie van den heer Brugman, toen deze een beroep had gedaan op hui» „vrijheidsopvattingen". De vraag waarover het gaat is: moet men een schendblad als de Tribune, waarvooi niets hoegenaamd heilig is, toelaten in een gesubsidieerde leeszaal, die een opvoedena karakter heeft? Debat over deze vraag kan evenwel in don Arnhemschen Raad geen proctisch rp «ultaat hebben, in den zin van de voorstan rlers der bandeloosheid, tenzij men de 700u Rijks- cn Provinciale subsidie wil prijsgeven Willen de Vrijheidsbonders dat? Willen zij, de „bezuinigers", de gemeente op kosten jagen, omdat een schendblad uit de leeszaal moet verdwijnen? Alles is mogelijk. Wanneer de heer Brug man de hperen bang maakt en op hun „vrij heidsopvattingen" speculeert Dan knikken hun knieën. Willen zij straks geen 7000 prijsgeven wat voor nut kan dan een raadsdebat heb ben? En zoo is dus de Tribune-motie van den communist Brugman door Arnhems Raai aangenomen, met 19—13 stemmen. (vóór stemden de leden van de s.d a.p., den Vrij heidsbond en de heeren Brugman (comm.) Israël (dem. partij), Holzscherer (H.G.S.) en Goedhart (v.d.). En zoo zullen B. en W. In een der eerst volgende Raadsvergaderingen met een prin cipieel prae-advies moeten komen in deze materie. GRONINGEN Dr. W. H. MANSHOLT f In den ouderdom van 59 jaren is overle den dr. W. H. Mansholt, geneeshcer-.liroc teur van het Academisch Ziekenhuis, welk functie hij sedert 1913 bekleedde. Van 1907 tiot 1918 was hij ,!d der Prov. Staten. De overledene was in de orde van riep Ned. Leeuw. NOODLANDING. Te Linschoten heeft een militair vliegtuig AANGETEEKENDE BRIEF VERMIST. De Commissaris van Politie te Baarn, maakt bekend, dat sedert 18 Mei des voor middags te 10% uur van het postkantoor aldaar is vermist een aangeteekende brief, inhoudende 9 pandbrieven aan toonder f 1000 van de Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee, serie E 10056 t.m. 10064. Aangezien de stukken aan toonder luiden, wordt onmiddellijk onderzoek en kennisge ving aan bankinstellingen en effectenhande laren verzocht, terwijl bij aantreffen voor noemde commissaris inbeslagneming en bericht verzoekt. ALS JE ETALAGES BEKIJKT... De motorrijder J. M. reed met een te snel le vaart voorbij de R. K. Kerk te Bodegra ven. Door de bocht die hij nemen moest, zwenkte zijn motot en reed hy met een vaart tegen een persoon, die met zijn fiets op zyn gemak voor een winkelruit stond te kijken. De persoon met fiets werd een eind meegesleept, doch beliep geen verwondingen op. De motor werd nog al beschadigd, doch de motorrijder kwam met den schrik vrij. HET EINDE VAN EEN ZEILTOCHT Men meldt ons uit Boddegraven: Vorige week was de heer v. d. K. en zijn echtgenoote met een boot aan het zeilen op de Nieuwkoopsche plassen. Op een gegeven moment sloeg de boot om, waardoor beiden in een benarde positie kwamen. Door zwem men klauterde men weer op de omgeslagen boot. Het schouwspel werd gadegeslagen door den heer H. die juist achter zijn woning stond. Zeer spoedig werd door H. met nog andere bewoners naar de boot gevaren, waardoor beiden werden verlost. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Men meldt ons uit Breezand (N.H.): Nadat de Chr. School te Breezand was uitgegaan, is er op de Zandvaart te Bree zand een vreeselijk ongeluk gebeurd. De leerlingen hadden feestgevierd in verband met d verjaardag van het Hoofd der school. Na schooltijd ruimden eenige groote jongens de versiering op. Daarna gingen ze naar huis. De 12-jarige B. S. "dep daarbij aan den ver keerden wegkant. Toen een auto aankwam, die flink signalen gaf, wilde hij toch op het laatste moment nog oversteken. Krachtig remmen van den chauffeur kon helaas niet n-, ;er baten. B. S. werd gegrepen en aan den kant van den weg geslingerd. Het Hoofd der school, door een der leerlingen gewaar schuwd, was onmiddellijk ter plaatse, doch kon niet anders dan den dood ronstateeren. Het slachtoffer lag met totaal verbrijzelden schedel in een bloedplas en de levensfeesten waren reeds gekeken. De verslagenheid der ouders is g-oot. NED. CHR. GRAFISCHE BOND ALGEMEENE VERGADERING TE PUTTEN Dinsdagmorgen werd de 22e algemeene vergadering van den Ned. Chr. Grafischen Bond to Putten voortgezet. Aan de orde was allereerst de begroeting voor 1931, in ontvang en uitgaaf, sluitend op een bedrag van 89.S50„ Het geraamd voordeelig saldo is 20.550,— Nadat de afdeelingen Amsterdam, Baarn en Goes, enkele opmerkingen ge maakt hadden, die door den voorzitter be antwoord werden, werd de begrooting vast gesteld. De voorstellen nlt de afdeelingen Groningen stelde voor de extra-con tributie, waarin de bijdrage voor de werk loozenkas is begrepen, terug te brengen tot 10 cent per lid en per week. Het H.B. adviseerde tot verwerping. Z.i. moet de contributieregeling van al de bon den in het typografisch bedrijf gelijk zijn, t.w. 1 uur loon plus 15 cent. De 5 cent extra contributie werd gestort in het fonds voor buitengewone doeleinden. Het vnorstel-Groningen werd ingetrokken. S n e e k stelde voor van de extra-contribu tie ad. 5 cent, die niet aan de werkloozei.- kas wordt betaald, de helft te besteden voor een collectief deelnemersschap aan het t.b.c.- fonds „Draagt Elkanders Lasten". Het I-I.B. adviseerde afwijzend. Het werd onuitvoerbaar geacht. Utrecht wilde het deelnemersschap van D.E.L. eveneens verplichtend stellen en daarvoor de»bondscontributie met 2 cent per week verhoogen. Het H.B. ontraadde de aanneming ook van dit voorstel. De toetreding tot D.E.L moet z.i. vrijwillig blijven. Mede omdat dit fonds minder het karakter draagt van ver/.eke ring, maar een vnrm van hulp uit bamihar- ligheidsgevoel mogelijk maakt, zonder dat het aan de deelneming onaantastbare rech ten biedt Na eenige discussie en een nadere toelich ting van het H.B. werd overeenkomstig het H.B. advies besloten. Delft stelde voor het Grafisch Orgaan niet meer per pakket aan de afdeelingen. doch per post aan de leden individueel tot» te zenden. Het H.B. wilde wel een opdraccit aanvaar den om Ie onderzoeken of het gewonscht is» een centraal punt, aan te wijzen, waaraan alles moet geadresseerd worden en dan na te gaan of er ook aanleiding is om een in- dividueele adresseering van het bondsor gaan in te stel ion. Een groot aantal afdeelingen voerde over dit voorstel het woord, waarna het verwor pen werd met 7839 stemmen. Toespraak Amelink. De heer Amelink sprak hierna eer» oogenblik de vergadering namens het C.N.V. toe. Het deed spr. genoegen aanwezig te zijn op de algemeene vergadering van eei, organisatie, die haar plaats met eere in de bij het C.N.V. aangesloten bonden inneemt. Het is een verheugend verschijnsel, dat oob uw bond. waarin reeds zooveel jaren hei verplicht lidmantschap bestaat nog groeit. Dat wijst erop dat er gewerkt wordt en dat ripze bond nog goede aantrekkingskracht op ongeorganiseerden heeft Temeer is deze groei van belang, omdat hij zich ook door zet in crisistijd, zoodat de positie van de le den gehandhaafd kan blijven. Een sterke Chr. vakbeweging is van groo te beteekenis voor den omhouw der maat schappij in Chr. socialen geest. Die groei legt ook verplichtingen op en met name dient aan het principieel karakter der Chr vakbeweging vastgehouden. De lijn, die Gods Woord geeft dient vastgehouden. Dan alleen kan Gods zegen verwacht worden, maar ook alleen dan zal de Chr. vakbewe ging van beteekenis blijven voor ons gehee- Ie Nederlandsche volk. De Voorzitter dankte den heer Ame link voor zijn woord. Spr. gaf den heer Amelink de verzekering dat de houding van het C. N. V., een vorig jaar aangenomen toen een conflict dreigde, den Chr. Graft- schen Bond buitengewoon gesterkt heeft. (Applaus). Namens het Centraal Verbond van Chr arbeiders in de grafische bedrijven in Duitschland, begroette de heer Hornbach dr vergadering, de heer Linze deed hetzelfde namens de Duitsche Chr. typografen-orga- nisatie. De Voorzitter dankte hen voor hun goede woorden Duitschland is het land van organisatie, maar ook het land van den strijd der geesten te midden waarvan de Chr. organisatie haar eigen plaats in neemt. Spr. uitte de beste wenschen voor den bloei dezer Chr. zusterorganisaties. Verkiezingen, De aftredende hoofdbestuursleden, de hee ren R Licht, P. L. Poorter en W. .T. L. Rup- pert uit Amsterdam; A. Fok, Rotterdam; P Tukes, Haarlem; en L. W. Caljouw, werden bij enkele candirlaatstelling herkozen. De heer J. Hofman werd als redacteur van het hondsorgaan herkozen, de heer W. J. L Ruppert als administrateur. De commissie van redactie voor het orgaan zal weer gr- vormd worden door de heeren J R. Jordaan, J. M, van Nierop en P. L. Poorter. De middagvergadering. Tn de middagvergadering werd allereerst het woord gevoerd door den heer J. van der Dries namens don R.K. Typografenbond Spr. wees op het feit, dat in de grafische bedrijven door do samenwerking van Chr on R.K. Bond. een bedrijfsorganisatie tot stand is gebracht, waarvoor de Minister Min Arbeid thans wettelijke maatregelen neemt. De Christelijke beginselen, die beide orga nisaties voors'ann. hebben in het hedrijfsle ven plaats gevonden en de modprno orga nisatie is op dat pad moeten volgen. Spr. uitte daarom den wensch, dat de goo de samenwerking steeds bestendigd mag blijven. De Voorzitter, den heer van der Dries henntwoordend. dankte hem voor z'n goede woorden terwijl hij anderzijds do beste wen schen voor den groei der R.K. organisatie uitsprak. i-FIETSBANDEN i tic fit loop enci 1 yzersterfy Voornaamste Nieuws. (blz. 1.) De algemeene vergadering van den Ned, Chr. Grafische Bond. Plannen van B. en W. van Anïsterdanï tot Woekerbestrijding. Te Groningen overleed Dr. W. H. Mans- holt, geneesheer-directeur van het Acade misch Ziekenhuis. Felle brand in een Leidsche houtzagerij. (blz. 2.) De Volkenbondsraad besluit de Tolunie- kwestie aan het Haagsche Hof voor ta leggen. De algemeene discussies in de Europee* sche Commissie op bevredigende wijze ge ëindigd. Waardeerende woorden voor Litwi- nof's gematigd optreden. Kabinetswijzigingen in België, die ont stemming wekken. Hederson tot voorzitter der Ontwapenings conferentie gekozen. Gifgasverspreidende fabrieken in hef Maasdal gesloten. (blz. 3.)' Te Nijmegen houdt de Ned. Centr. Bond van Chr. arb. in de bedrijven van voedings— en genotmiddelen zijn algemeene vergader ring. (blz. 5) De Drankwet in do Tweede Kamer. Bezwaren van Ziekenfondsen tegen da Ziekenfondswet Te Eelde (Groningen) wordt een vliegveld geopendü (blz. 9T De voortgezette vergadering van den AIgi Nederl. Chr. Ambtenaarsbond. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct per bus en is evenals Purol» verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Een 4e vrijgesteld bestuurder* Aan de orde was hierna het voorstel van het H.B. om tot aanstelling van een vierden gesalarieerden bestuurder over te gaan. Het voorstel werd door den secretaris, den lieer J. Schipper, uitvoerig toegelicht. Het ligt in de bedoeling van het Hoofdbestuur, dat de nieuwe bestuurder zich voornamelijk zal be zighouden met den arbeid onder de jeugd cn verder de sociale scholing en vaktechnische ontwikkeling der leden moeten bevorderen. Van de afdeelingen werd het woord ge voerd door Heerenveen, Dordrecht, Leiden, 's-Gravenhage, Amsterdam, Rotterdam, Grc- ningen, Utrecht, Baarn, Sneek, Eindhoven en Haarlem. Het voorstel werd, nadat voorzitter en se cretaris de gemaakte opmerkingen beant woord hadden, aangenomen. De Voorzitter dankte voor het groote vertrouwen, dat de vergadering in het H.B. blijkt te stellen. Aangenomen werd ook het H.B.-voorstel om de Grafische Revue, aan de volwassen leden, werkzaam in de typografie en het bin- dersbedrijf, voor de helft van den prijs be schikbaar te stellen. Ook Technische Wen ken zal, naar aanleiding van een voorstel- Groningen, voor de helft van de prijs voor de leden verkrijgbaar zijn. Fonds voor bljz. doeleinden. Aan de orde was vervolgens het voorstel van het H.B. tot definitieve instelling van het Fonds voor bijz. doeleinden, waartoe het. saldo van het ziekenfonds gebruikt zal wor den. Het kapitaal van het fonds zal aanvanke lijk 50.000.— bedragen, dat door jaarlijk- sche bijdragen uit de bondskas tot 100.000 zal worden opgevoerd. De Voorzitter lichtte het voorstel uit voerig toe. Het doel van het fonds is voor ziening in nood. Bij ziekte en ongeval zal 't loon tot 100 pet. worden aangevuld. De twee de 13 weken zal bij ziekte 1/4 deel van het loon word engegeven. Aan hen, die geen pensioen ontvangen zal een tegemoetkoming worden verleend. Voorts uitkeering aan zie ke werkloozen, gedurende ten hoogste 20 weken, betaling van ziekte- en pensioens premie voor zieken in de illustratiehedrijven. Vergoeding in de verhuiskosten, uitkeering bij overlijden, enz. Aan de discussie over dit voorstel werd deelgenomen door Zwolle, Assen, Sneek, Dordrecht, Bussum, Leiden, Vlaardingen, Groningen, Utrecht, Amsterdam, Delft, Baarn en Rotterdam. Met algemeene stemmen werd het voor stel tenslotte aanvaard. Andore voorstellen. Aanvaard werd ook een voorsel van hef H. B. om een commissie te benoemen, wam aan zal worden opgedragen statuten, huis houdelijke- en andere reglementen te her zien en tedoen aanpassen bij verschillende wettelijke voorschriften. Rotterdam verdedigde een voorstel om een commissie in te stellen, die de vraag zal hebben te onderzoeken op welke wijze de Chr. vakbeweging voorlichting kan geven bij voorkomende arbeidsconflicten. Het H.B. ontraadde aanneming, waarom het werd ingetrokken. Baarn zou een referendumstemming willen over belangrijke zaken, zooals con- tractsvernieuwing, werkneerlegging, en.-, als viif afdeelingen daartoe een verroek indienen. Waar het TI R de tegenwoordige werkwij ze niet onbevredigend achtte, ontraadde het de aanneming. Het werd met algemeen® stemmen verworpen, De vergadering werd daarna tot heden verdaagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1