llirmtir ^Triksilye liïimriuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ""iiiiiiiiiniiiiin ABONNEMENT: Per kwartaal f 3.21 (Beschikkingskosten f 0 15.) Per werk 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksrhe zending 8.— By dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vsi cent Zondagsblad niet afzonderlijk vprkrijghaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3351 DINSDAG 12 MEI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regel*Ll?:.« Elke regel rr'*nr 0.221. j lr.gez. Mededeelïngen van 1—5 regels m 2.30 Elke regel meer 0.4S Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EEN EENVOUDIGE ZIEL. Ook bij de S.D.A.P. vindt men nog een voudige zielen, dir de nuchtere waarheid durven zien en zeggen. Doch niet iedereen beschikt over een zóó welversneden pen als „partijgenoot" G. v a n Ve e n, vroeger >n<er wijzer, thans onderdirecteur van het Nuis- seminarie voor Opvoedkunde, die in He Kind de humbug en de aiiti-koningsgezind- heid van de S.D.A.P. als „politieke hanswor sterij" betiteld heeft. Zijn opstel is waard om gedrukt en i geplakt te worden; doch wij kunnen slechts een kort uittreksel van geven, laas, moeten we direct constateeren, dat het weinig uitwerking zal hebben, want Volk volgt de gewone methode: het geen tegenargumentatie, doch haalt den schrijver naar omlaag; probeert om recht te praten wat krom is en vindt, dat hij „wel eens juister critische oogenblikken had dan thans en dat eenige meerdere solidariteit met zijn partij hem niet zou misstaan' Het oude liedje; wie niet roept: groot is de Diana der S.D.A.P., die telt niet mee. Intusschen heeft de heer G. van Veen enkele eenvoudige waarheden gezegd, waar in e de partij haar bekomst kan doen, het geen duidelijk blijkt uit de maaier, waarop H e t V o I k het betoog parafrai lert. Het blad zegt, dat de schrijver aan jeugdleiding en partij een houding verwijt jegens het koning schap, die ..niet sportief, dom en gevaar lijk" is. Zich zelf. naar het Bchijnt, het monopolie van „ernstige doordenking", „geestelijke inspanning" en ,jmoed voor noodige consekwenties" toeschrijvend, verwijt hij ons „einde- en kritiêklooze hi haling" van het tegendeel vanonomstoo- telijky waarheid", alsmede „politieke hansworsterij". Dit alles, wijl tijdens een uitvoering van „roode valken", dus van de aller jongste A. J. C.ers, in het Concertgebou waarvan „Het Volk" opgewekt verslag paf op Lei, bericht dat in Spanje de re publiek was uitgeroepen, Toornstra tot een krachtige actie voor de komende ge meenteraadsverkiezingen opwek'e, vleide hij zich geenszins, dat d« uitslag overeenkomstig aan dien in Spanje zou zijn", gelijk ons verslag luidde. Aardig is te lezen, hoe de heer V a n V e e n het opgewekt verslag beschrijft: In „Het Volk" het gebruikelijke verslag Met koeien van letters staat er bovei. „Het feest van blauwe kiel «n roode das". Dan volgt de de subtitel in groote hoofd letters: „De Roode Valken" veroveren het Concertgebouw". Dan volgt met dikke let ters eon tweede subtitel. „Tegen levens- leeghied en onverschilligheid". Vervolgens een derde subtitel, c..rsief: „Heerlijk feest van stralende jeugd, veelzegge' "e tentoon stelling van jonge activiteit" en eindelijk weer met groote letters de vierde subtitel: „Een grootsch Indianenfoest". Aardig is ook de wijze waaror de schrij- vei de draak steekt met de sympathie voor de Spaansche omwenteling: „Dappere, romantische ~azaat het is niet meer noodig -het absolutisme te ver drijven, vermoei u daarom niet noode- loos, dat heeft Oranje voor u en voor En geland reeds eeuwen geleden gedaan, al kon hij in. zijn tijd dan ook geen formeele democratie vestigen. Deze .politieke hansworsterij" is veel minder onschuldig dan men denkt Er is geen sociaal-democraat in Nederland, voor wien de onttroning van onze Kon in gin een punt van ernsiige overweging is. Dit is dapper gezegd, vooral omdat er op volgt dat partij feesten zoo vaak opgevijzeld zdjn, lawaaierig en grof; terwijl de schrijver Oranjefeesten heeft meegemaakt welke „echt" en niet-opgeschroefd waren; geheel anders dan H e t V o 1 k pleegt te insinueeren. Hij vermaant daarom de S. D. A. P. om in 1933 de viering van de feesten van Prins Willem I niet te negeeren of te klei neerenhet zou de Openbare school weer honderden leerlingen kosten. Nu, dat kan hij wel aan de Bondsonder- wijzers overlaten: die zullen het grondig be derven. En wat de raadsverkiezingen betreft; Het Volk verzekert, dat de opwekking niet bestemd was voor de jonge Roode Val ken; „ze worden door de leiding met do grootste behoedzaamheid buiten alle poli tiële gehouden" (wie lacht daar?); de vermaning was uitsluitend tot de ouderen gericht De jongeren begrepen er niets van. Dat is roode opvoedkunde en daar be grijpen wij niets van. DE HELDEN VAN MOSKOU Mede in wrband met de poging van minis ter Donrrer om de meest smalende krenking van anderer geloofsovertuiging strafbaar te stellen, is het van belang te wijzen op wat het roomsch-kath. dagblad De T ij d mee deelt. Een roomsch pastoor was op de meest schandelijk wijze door de Tribt ne belas terd. Het was zoo erg, dat men in Het Volk kon lezen: „Wij ontvingen van een onzer partijge- nooten een ingezonden stuk, waarin hij de onhoudbaarheid der beschuldiging van „De Tribune" tegen den door hem zeer geachten priester betoogt. Wij zijn echter verplicht geweest den inzender naar het Communistiscl blad te verwijzen, aange zien ons blad aan het artikel geen aan dacht besteed had." Natuurlijk, daar moest de zaak recht gezet worden. Doch de Tribune weigerde het ingezonden stuk. Dat spreekt, helaas van zelf. Om een voorbeeld te stellen, diende de be lasterde priester een klacht in bij den Offi cier van Justitie te Amsterdam. Echter, tot heden zonder eenig resultaat Want d e T ij d vernam het volgende: Tot dusver heeft de Amsterdamschy politie vergeefs getracht, een voor het ge- Lncripiineerde artikel verantwoordelijk in persoon op te sporen. Bij een door de recherche ter redactie van „De Tribune" ingesteld onderzoek, veinsden de heeren volkomen onschuldig te zijn aan de zaak. Niemand wilde den naam van den laster- schrijver noemen. Op de vraag, wie dan de verantwoordelijke hoofdredacteur was werd geantwoord, dat men een communis- tisch-Gemocratische redactie vormde en geen redacteur de leiding had van de courant. Ook op de navraag, wie het arti kei dan gezet of gedrukt had, werden uit- vluchtjes verzonnen, want daar wist mand van en de krant werd nu eens dezen, dan door genen gezet of gedrukt. Maar wie was dan de eigenaar van het zaakje? Ja. de Communistische Partij Holland, maar die had geen rechtspersoon lijkheid. En natuurlijk wisten ook de hee ren D. Wijnkoop en L. de Visser, die pas in de Kamer zoo nebben uitgepakt tegen de onoprechtheid en lafheid van de bour geoisie, eenvoudig van niets. Het bleek ons, dat de Amsterdamsche Justitie reeds vroeger en de jongste maan den herhaalde aanklachten tegen „De Tribune" ontving, maar de Officier meent, dat hij niets tegen het blad kan uitrichten Ten einde raad heeft hij zich tot den Mi nister van Justitie gerich om van dezen een beslissing uit te lokken. Zi'edaar „de helden van Moskou", De Officier van Justitie is ten einde raad en lokt een beslissing uit van den Minister. De Tribune stelt zich buiten d'e wet. En keurt bijkans heel Ie vrijzinnige pers het nog af, indien men aan het wangedrag van zoo'n blad paal en perk wil stelten. Laat ons het bovenstaande onthouden! e* communisme stelt zich buiten de wet om boven de wet te staan. Doch dat is in Neder land ontoelaatbaar. BREDA Samenwerking De onderhandelingen tusschen de Chr.- Hist. en Antirevolution. Kieevereenigingen hier ter plaatse, om te komen tot het vor men van een gemeenschappelijke lijst voor de a.s. Raadsverkiezingen, hebben niet tot het pewenschte resultaat geleid. Beide Kies- vereenigingen besloten niet aan de stem ming deel te nemen en dus geen lijsten in te dienen. Er is thans een Comité van Actie gevormd, bestaande uit vooraanstaande per sonen uit Chr.-Hist. en Anti-Rev. kringen. Dit comité noodigde alle Christelijk Pro testantsche kiezers uit tot een vergadering op 1.1. Donderdag. De opkomst overtrof alle gestelde verwachtingen. Unaniem werd be sloten om uit te komen met één Christelijk Protestantsrhe lijst. Een beginselverklaring werd opgesteld en door alle aanwezigen on derteekend. Op deze basis werd een Chris telijk Protestantsrhe Partij gpvormd vo de a.s. Raadsverkiezingen. Na gehourh stemming werd de lijst van candidaten als volgt samengesteld: 1. A. Mabelis, 2 C. M. Winkelhage. 3. A. Kroon Jr., 4. Mr J. C. Sikkel. 5. L. Berk. 6. J. D. van der Maden 7. H A. van der Pool. 8. H. C. van Woerden EEN AFGRIJSELIJKE MOORD TE DEN HAAG DEN HAAG GEMEENTERAAD. Van de raadsvergadering van gisteren valt niet veel te „overzichten". Het was vrijwel allemaal kleingoed.' Enkele punten lokten vrij veel bespreking uit, maar van bijzonder belang kunnen we düe niet noe- Dat Mevr. De Vries achteraf wijs werd, komt meer voor. Maar haar critiek op de verbouwing van de school aan de Bleekers- laan kwam zoowat negen maanden te laat. Op beleefde, maar rake wijze werd haar dit door partijgenoot Drees. wien de verdediging der onderwijszaken was toebedeeld, onder het oog gebracht Het langst verwijlde de Raad bij het con tract voor de verhuring van de nieuwe Visch afslaggebouwen en de vaststelling van het Reglement van den Raad van Afslag. Het reglement kon niet gelden als een proeve van schoonen stijl. Enkele redactie verbeteringen werden aangebracht en aan vullingen opgenomen. Met dlit laatste wer den veelal, volgens wethouder Quant, oom deuren ingetrapt. Een zeer nuttig werk is dat wel niet, maar de Raad meende dat zulks in dit geaval geen kwaad kon en zoo- el dc heer Marchant als de heer Varenkamp boekt.en enkele succesjes. De eenige verdienste van het debat dat d'e langdurigheid er van eenigszins ver goed werd door het element van geestigheid, dat er door heenliep. Overigens had het niet veel am het lijf. Hiermede meenen we aan de raadsverga dering voldoende eer te hebben gegeven. Vermeld zij nog slechts, dat de vacature in den Raad van Beheer der H.T.M. voor zien werd door de benoeming van Prof. d. Bilt De heeren en dames moesten ditmaal een afzonderlijk briefje voor deze benoeming in vullen en daarop den naam van den man hunner keuze vermelden. Het was een aar dig paedagogisch lesje. BEZOEK VAN DUITSCHE ZANGERS De 's-Gravenhaagsche Politie-Muziekver- ecniging Onderling Kunstgenot en do Politie- Manncnzangvereeniging Entre Nous zullen op 1, 2 en 3 Juni a.s. de ontvangende ver- eeniging zijn van een groote Duitsche Rijks- weer-Mannenzangvereeniging. sterk 80 zan- genaamd Gesangverein. der Staatlichen Polizei. Maandag 1 Juni bieden Onderling Kunst genot en Entre Nous hun gasten een con cert aan, waar, behalve Entre Nous en de Duitsche vereeniging ook de Politie-Harmo- ie zich zal doen hooren. De gastheeren zullen bij aankomst hun Duitsche collega's aan het IIoll. Spoorsta tion verwelkomen. ARNHEM EENOEMING COMMISSARIS VAN POLITIE Naar de Arnhemsche Courant verneemt zal voor de benoeming van Commissaris van Politie te Arnhem zeer sterk in aanmerking komen de hepr N. van Beek. thans Commis saris van Politie te Paramaribo. ZWARE FABRIEKSBRAND TE ENSCHEDE ENORME SCHADE Men meldt ons uit Enschedé: Maandagmiddag is een zware uitslaande brand uitgebroken op de tweede veru'eping van het groote magazijn der Twentsche Textiel Maatschappij. Deze étage, die ecD oppervlakte heeft van pl.m. 2000 M2. was geheel gevuld met dekens en katoenafval Hoewel de brandweer met een groot aantal stralen het vuur aantastte, viel aan blus sehen niet te denken. Daar het nog nleu-ve gebouw geheel uit gewapend beton is op getrokken bleef het vuur «enige uren lang tot de tweede verdieping beperkt, 's Avonds is het echter ook naar de derde verdieping waar de afdeeling „sterkerij" is gevestigd overgeslagen. Te middernacht woedde de brand nog stpeds voort, hoewel gevaar voor de liggende perceelen toen niet meer bestond. Aangezien de brandende katoen echter niet eerder geheel gehluscht kan zijn, voordat het vuur verteerd is. spuit de brandweer nog met 6 stralen groote massa's water in dp vuurzee. De vlammen konden gelukkig be perkt blijven tot de tweede en derde ver ieping, hoewel desondanks de schade, die door verzekering gedekt wordt, buitenge woon groot is. Op zijn vroegst verwacht de brandweer- leiding, dat vanavond het vuur geheel zal zijn gehluscht EEN NACHTELIJK GEVECHT MET DE POLITIE. Te Oud-Beyerland was bet in den nacht var Zaterdag op Zondag na circus- en kroegbezoek rumoerig door beschonken personen. De politie zou J. van H. naar huis brengen, wat echter niet zoo gemakkelijk ging daar-een 10- tal kornuiten van Van H. dit trachtten te ver hinderen. Flinke klappen werden uitgedeeld vóór Van H. in zijn woning kon worden gede poneerd. n H. kwam echter pudding weer uit zi;"i huis te voorschijn en daagde de politie uit, die hierop Van H. wilde arresteeren. Weer tracht ten de kornuiten van Van H dit te belemme- waarom de politie met de blanke sabel de bende uiteensloeg Door de duisternis nauwe straatje wisten de verzetplegers te ont komen, niet zonder bloedend gewond te zijn. De personen zyn echter bekend en Van H. krijgt bovendien proces-verbaal wegens dron kenschap, wegens vloeken en wegens verzet tegen- en beleediging van de politie. EEN GULZIG PAARD. Een paard van J. K. te Zwammerdam, dat van het 5-jarig meisje van A. N een vers pering kreeg, beet het kind het voorste lid den pink af. EEN SCHOOL INGESTORT. Te Reuzel (N.-Br.) stortte door afgravings- werk in de nabyheid een bewaarschooltje Was het pebouw eenige uren later ingezakt, dan zouden een honderd kinderen onder het puin bedolven zijn geweest. Thans bekwam nie mand letsel. DE AANRANDING TE KLARENBEEK. De 26-jarige landbouwer D. uit Klarenbeek die j.l. Vrjjdag een aanslag pleegde op mej. Dijkman uit Zutfen, onderwijzeres aan de R.K. school te Klarenbeek, is in het huis van bewa ring te Zutfen opgesloten als verdacht van po ging tot doodslag en aanranding. De toestand van mej. D., die in het R. K. ziekenhuis ver pleegd wordt, is bevredigend. ONDER DE TRAM GERAAKT. Te Venio kwam op den Straelschenweg de 11-jarige H- H. bij het spelen onder de passee- rende tram van de Maas-Buurtspoorweg Venlo Nijmegen Een been werd totaal verbrijzeld en een hand gedeeltelijk afgerukt. Dr. Paulissen uit Venlo verleende geneeskundige hulp. Na verbonden te zijn werd de jongen per politie- brancard naar het R.K. ziekenhuis vervoerd. Momenteel is zyn toestand zeer ernstig. Het vijfjarig zoontje van Chr., wonende in de Hengeloschestraat te Oldenzaal, dat op de treeplank was gaan zitten van de autobus, wel ke om half zeven in de richting Enschedé ver trok, viel eraf toen de bus zich in beweging zette. Het knaapje kwam onder het achterwiel terecht en werd dood opgenomen. Den chauf feur treft geen schuld. DE HOOGE WATERSTAND. Men me'dt ons uit Hui6sen by Arnhem: Tengevoige van den hooger waterstand van den Ryn is dp pont uit de vaart genomen aan het Looveer. Overzetten van passagiers naar de Lymers geschiedt met motor- en roeiboo- ten. Het drukke vervoer van de veiling naar Duitschland ondervindt daardoor groote stag- HET SLACHTOFFER GECHLOROFORMISEERD HET LIJK IN EEN KIST GEVONDEN Te Den Haag is een afgrijzeiijke moord ontdekt, waarvan de weerga moeilijk gevon- den zal worden. Naar „Het Vad." ter oore kwam was een der directeuren van een groote te Den Haag gevestigde cultuuronderneming op geheim zinnige wijze verdwenen. Deze directeur, de heer Eschauzier, was Zaterdagmiddag uitge gaan voor een bespreking in Central. Deze bespreking liep blijkbaar over uitvindingen, een gebied waarvoor de heer E. zich altijd bijzonder interesseerde. Indertijd moet hij ook een vrij aanzienlijk bedrag ter beschik king hebben gesteld van den uitvinder Bör- ner. De heer E. is van deze bespreking in Cen tral niet bij zijn familie teruggekeerd. Toen men tot halt zeven Zaterdagavond op zijn thuiskomst had gewacht, werd de politie i den arm genomen. De politie wist zich in Central op de hoog te te stellen met wien de heer E. de confe rentie had gehad. Naar alle kanten werd toen gezocht naar dezen man, dien men ten slotte des nachts in een verregaanden staat van dronkenschap wist te vinden. Hij ver klaarde echter niet te weten, waar de heer E was gebleven. Ook Zondag is het onderzoek in deze zaak voortgezet, maar tot Maandagmorgen toe had men geen spoor van den verdwenen di recteur gevonden. De nasleep van een valschen wissel? Naar de heer P. E., een broeder van don verdwenene en mede-directeur van de bedoel de Cultuurmaatschappij, meedeelt, is ongc veer acht dagen geleden bij de firma Hel dring en Pierson een wissel aangeboden ten bedrage van f 6500, welke wissel undertee kend was door den heer W. E. De kassi van Heldring en Pierson meende echter re denen te hebben om dezen wissel niet uit te betalen. Hij vertrouwde n.l. de handteekening die hij natuurlijk goed kende. De heer E. was gewoon achter zijn naam een duidelijke punt te zetten en deze ontbrak op den sel. Bovencfien werd de wissel door eer bekenden jongen aangeboden. Men vroeg tien knaap, hoe hij aan den wissel was geko men en hij vertelde, dat hij bij het Zuid- Hollandsch Koffiehuis een man ontmoet had, dje een kwartje had gegeven om den wissel te gaan incasseeren, onder belofte dat hij meer zou krijgen als hij het geld kwam af dragen. Intusschen had de man, die den jongen den wissel had gegeven, blijkbaai* lont ge roken wanit hij was in geen velden of wegen te vinden. De jongen is in verband met de verdwij ning van den heer E. door de politie opge spoord en geconfronteerd met den man, dte Zaterdagmiddag in Central met den heer E een onderhoud heeft gehad en dien de politie Zaterdagavond laat in kennelijken staat van dronkenschap heeft gearresteerd. De jongen heeft bij de confrontatie met beslistheid verklaard, dat dit ook de mai: was, die hem den wissel ter incasseerina had gegeven. Er is dus alle reden om aan te nemen, dat hij méér weet van de ver dwijning van den heer E. dan hij voorgeeft Het lijk In de kist Vaz Dias meldt ons nader: Maandagavond te ongeveer half zee is in het pakhuis aan -de Westerbaenstraat no. 1 een kist een gechloroformieeerd lijk ge vonden. De verhuurder van het pakhuis, die dit juist Zaterdagavond aan een hem onbekenden man had verhuurd, in de ninjg, dat het nog niet in gebruik was ge nomen, heeft daar tegen den avond nog iets nagezien, waarbij hij de vreeslijke ontdek king deed. De man deed onmiddellijk aan gifte bij de politie, die het lijk, dat een prop in den mond had, herkende als dat van den sinds Zaterdag j.l. vermisten 59-jarigen heer W. G. J. Eschauzier. De techniker K., die Zaterdag spraak had met den heer E., is daar volgens zijn zeggen niet verschenen, omdat zijn vrouw zijn costuum niet zoo hebben opge perst De politie achtte dit argument even- el niet afdoende en heeft den man reeds Zondag in bewaring gesteld als verdacht ontvoering. De man, die afkomstig is uti Rotterdam, 6taat niet gunstig bekend. Bij confrontatie met den verhuurder is hij door dezen herkend als den man, die Zater dag onder «en anderen naam het pakhuis had gehuurd. K. ontkent Waar was E. op Zaterdagmiddag? „Het Vad." meldt nog het volgende: Nader blijkt dat de heer E. niet in Central i6 gekomen, 't Laatst is hij in de Witte So ciëteit gezien, dit was Zaterdagmiddag om streeks 2.15 uur. Hij is toen weggegaan, om dat hem in Central een conferentie wichtle met een uitvinder, zooals we gisteravonri reeds konden melden. In Central kent men den heer E. en daarom valt aan de verkla ring van het personeel niet te twijfelen, ''.e vraagd wordt echter, wat hem dan tusschen Witte en Central is overkomen op Zater- dagm iddag. Ook de uitvinder, die K. moet heeten, monteur schijnt te zijn en uit Roermond komt, is. dat 6taat vast. niet in Central ge weest. Dat is natuurlijk zeer verdacht; want de pertinente verklaring van een jongen, dat hij voor dezen zelfden man een u issei, die valschelijk met den naam Eschauzier bleek onderteekend te zijn. moest innen, wijst erop. dat het K. om geW te doen -vas van den heer E. De groote vraag is natuur lijk. waarom K. niet in Central is geweest, hoewel hij er een afspraak had. Was hij verhinderd? Waardoor dan? En waar was hij dan wèl? Zijn er getuigen, die iets hier omtrent kunnen zegen? MINISTERIEEL BEZOEK. Alles zal als men ont zioh dat toch alleen De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Mr. Verschuur, vergezeld van zijn, echtgenoote, bracht een bezoek aan Sassenheim, ter bezichtiging van het nieuwe Ge» meentehuis, bollenvelden en bloembollenbedrijf. neer men tevens aanvaardt, dat K. den heer Eschauzier niet in Central, maar vóór dit café heeft opgewacht en hem, onder een voorwendsel, heeft medegenomen in ten andere richting. Het laat zich immers niet denken, dat de heer E. vlak bij Central van plan veranderd is, zonder daar even aan te loopen of er een boodschap heen te sturen, aan den uitvinder, van wien de heer E. Inn niet beter kon weten, of hij zat daar op hem tb wachten. Neemt men dus ontvoering aan, dan moet men K. verdenken, tenzij een alibi bewezen wordt Maandagavond laat i6 K. in verhoor ge weest. Dr. Rochat van 't gemeenteziekenhuis is door de politie ontboden om bij verdachte een onderzoek aan den lijve in te stellen. Toen was het lijk van den heer Eschauzier reeds gevonden. De groote vraag die door deze von-det weer is opgeworpen, is. of K. de daad volvoerd heeft alleen of met helpers, of dot hij 6lechts als loodsman heeft gediend, om anderen den heer E. in handen te spelen. Een sluw weloverwogen moordplan Het onderzoek i6 den geheelen nacht voort gezet want K. blijft ontkennen, bij de zaak betrokken te zijn. Als reden, dat hij niet in Central is ge komen op het afgesproken uur, geeft hij op dat zijn vrouw vergeten had, zijn pak op te strijken. Klaarblijkelijk is da moord gebeurd om het geld, dat men vermoedde, dat de heer E. bij zich zou dragen, machtig te worden. Voor zoover de zaak thans valt te over zien hebben wij hier met een brutalen roof moord te doen, als tot heden in ons land nog niet is voorgekomen, voor zoover men zich herinnert en waarvan men dacht, dal zooiets alleen in 't corrupte Chicago man lijk zou zijn. Het huren van een pakhuis cn 't volvoeren van de daad op Zaterdagnrd dag,'wijst op een zeer wel overwogen plan. De onderhandelingen over uitvindingen, waarvan men wist, dat zij den heer E. be langstelling inboezemden, zullen wel een raiddel zijn geweest, om hem met een groot bedrag op zak in de val te lokken. „De Avondpost" verneemt nog de volgen de bijzonderheden: De heer Eschauzier, die zich bijzonder in- .esseerde voor alle mogelijke uitvindingen had tegen Zaterdagmiddag half drie een afspraak gemaakt in Hotel Central, met een jongeman, een zekeren Konings, welke be weerde, een uitvinding op het gebied der iuikerfabricage te hebben gedaan. Deze K ïad aangeboden deze uitvinding aan den heer Eschauzier te verkoopen. Alvorens naar Centra! te gaan, begaf df heer E. zich gedurende eenige oogenblik ken naar de Witte Sooieteit, waar hy zich met een vriend onderhield. Tegen ha.lf drie deelde hij aan dezen vriend mede, met welk doel hij naar Cen traj moest Deze vriend gaf hem in overweging zich niet met alle mogelijke uitvinders en pseudo- uitvindens in te laten, daar dit hem niet andere dan geld kon kosten. De heer E. merkte daarop lachend op, dat hij toch wel eens wilde zien, dat „die kerel had" en verliet „De Witte". Sindsdien heeft zijn famiilie niets meer van hem geihoord of gezien. Voornaamste Nieuws. (blz. L) Zware fabrieksbrand te Enschedé. Afgrijselijke moord te Den Haag. (blz. 2.) De nieuwe Rijksweg in de Alblasserwdard. De woelingen in Spanje komen onder communistische leiding. Kerken en kloosters worden in brand gestoken. Staat van beleg te Madrid. Briand heeft zich candidaat laten stellen voor het presidentschap der republiek. Zijn tegencandidaat is Doumer, voorzitter van den Senaat. Geen luchtschepenbouw meer in Engeland. (blz. 5) Brabantsche Schoen- en Lederindustrie IL Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der wet oo de dividend- cn tantième- belasting. De eigenaar van het pakhuis, de heer Borns, had in goed vertrouwen de sleutels afgegeven. Om het bordje „te huur" te kun nen verwijderen, had Borns een in het pik huis staande ladder noodig. Hij begaf zich daarom naar binnen. Daar werd zijn aan dacht getrokken door een kist, vermoedelijk d hebbend voor het verzenden van glaswerk, waaruit een voet met een bruinen stak. Voorzichtig nam de heer B vrns het deksel van de kist en ontdekte daarin tot zijn ontzetting het lijk van een man. Het lijk was geheel dubbel gévouwen, aan handen en voeten gebonden en met een prop in den mond, terwijl het geheel met ";emen was vastgesnoerd. Onmiddellijk waarschuwde de heer Borns, welke geheel overstuur was, de politie. Een roofmoord. Hierbij bleek, dat de prop. welke de heer Eschauzier in den mond had. in chloroform was gedrenkt en dat diens dood aan chio* roformveretikking wa6 te wijten. Voorts werden aan den hals van het lijk sporen waarsrenomen. welke e>r op wezen, dat door worging getracht wa6 het overlij den te verhaasten. Alles draait om K. Bij onderzoek van de kleeren van den h«er E bleek verder, dat zeer waarschijnlijk van el om dien K draaipn, want. beronving snrike is. naneeren noch de por ring aanneemt, dan knn nim temonnoie noch de portefeuille, welke L". indenken, wan-1steeds bij zich droeg, werden gevonden. Overleden Ds. H. van Druten, em.-predi- kant der Ned. Hervormde Gemeente te Rijns- burg. Het Communisme ln de practijk. Na deze lijkschouwing werd de eigenaar van het pakhuis, de heer Borns. met den in bewaring zijnden Konings geconfronteerd Hij herkende hem beslist als de mau, die het pakhuis was komen huren. Niettegenstaande dit bleef Koning? ont kennen iets met het gebeurde te maken te hebben en hij gaf te kennen er prijs op te stellen, dat verdere verhooren zouden plaats vinden in tegenwoordigheid van den advo caat. welke hem bij den heer Eschhauzier had geïntroduceerd, nl. Mr. J. P. G. van Velzen. Deze weigerde echter zich met de zaak ln te laten, waarna de verhooren werden hervat Had de moordenaar handlangers?. De politie heeft aanwijzingen, welke er op duiden dat de moord niet door één persoon zou zijn gepleegd. Het geheele recherche- raderwerk is volledig in werking gesteld en naar verluidt zouden nog eenige arrestaties te wachten zijn. Voorloopig wordt het gebeurde door de politie aldus gereconstrueerd, dat de he«r Eschhauzier bij het verlaten van ..De Witte" is opgewacht door een of meer handlangers van de(n) moordenaar(s), welke hem ver zochten per auto mede te gaan naar t pak huis in de Westerbaenstraat, waar dó uit vinding van Konings hem zou worden ge demonstreerd. Vermoedelijk is hij toen ln de auto gechlo roformeerd en daarna in het pakhuis oin het leven gebracht. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de da- derfs) getracht zou(den) hebben het lijk «n de kist naar een afgelegen plaats te ver voeren en daar te begraven. De wijze, waarop het lijk in de kist go- perst was. wees althans in deze richting. In dit geval zou het dus aan de toevallige omstandigheid, dat de heer Borns het pak huis betrad, zijn te danken, dat deze af schuwelijke misdaad, althans ten decle. zoo spoedig tot klaarheid is gebracht Konings blijft steeds ontkennen. HELPT ALLEN MEE ONS Bi AD IN DE GEZINMEN TE BRENGEN WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1