lUruair £rifrsri)f CTminuit Het W/egek/nd Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN TWEEDE KAMER PUROL N.V, HOUTHJtfDEL J, VAN SOHIJNOEL CO. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikklrigskosten 0.15.) Per week n 0*25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6." Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3349 ZATERDAG 9 MEI 1931 AD VERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels1.1'Vi Elke regel meer0.22Va Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaaraanr- Dit nummer bestaat uit VIER bladen Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste ooger.blik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. De taal der spotters Welke wij bij voorkeur niet lezen Vorige week vestigde men onze aan dacht op een schandelijk stukje in de Tribuneeen vage, niets zeggende be schuldiging tegen een algemeen geëerd en bekend arts in onze kring, die te hoog staat, dan dat het communistisch dagblad hem zou kunnen bekladden. Wij deden dan ook niets meer dan het stuk je signaleeren: doch ter inleiding -schre ven we het volgende „Er komen vele kranten op ons bu reau en we geven dagelijks Salomo ge lijk, dat veel lezens vermoeiing des gees- tes is. (Dit was een verschrijving. Sa lomo zegt: vermoeiing des vleesches. Al i is het ander? ook volkomen waar.) Doch plicht, welke niet alleen hard is, eischt het Echter, één vrijheid behouden we oris voor; de vrijheid, welke ieder rechtscha pen Leeszaalbestuur ook vraagtom namelijk niet alles te ontvangen en te lezen. En daaromde Tribune komt niet op ons redactiebureau. Zelfs in spot en schimp is trap en mate en de spotternij van dit blad is zoo onmatig en zóó gruw zaam, dat men ze niet dan met weerzin onder de oogen krijgt. We verstaan het dan ook, dat Minis ter Donner slechts noodgedwongen de Tribune ten tooneele voerde, om duide lijk te maken, dat strafbepalingen on misbaar zijn. Zóó is onze houding ook. We lezen de Tribune niet, tenzij er speciaal onze aandacht op gevestigd wordt. Trouwens, welk zakelijk belang zouden we er bij hebben?" Door deze „mededeelmg" is de hoofd redactie van Het Vaderland verrast; en na het bovenstaande geciteerd te heb- ben, wordt er een heel artikel aan ge wijd; vooral, omdat wij het niet-lezen van de Tribune in verband brachten met het wetsontwerp van Minister Donner. In dit laatste schuilt de verklaring. Want hoewel deze hoofdredactie met ons walgt van de gruweltaal in het com munistische blad (we herhalen dat, om dat we niemand zij het onbedoeld onder verdenking willen brengen), springt ze toch direct op de ketting, zoo dra er maar één woord ten gunste van het genoemde wetsvoorstel wordt ge zegd. Zeker, ook aan onze, op zich zelf on belangrijke verklaring, dat de Tribune niet op ons bureau komt, wordt aan dacht gewijd; doch het gaat en te recht veel meer over de zaak in kwestie. Het ljjkt ons niet ondienstig op een en ander even te reageeren. In dé eerste plaats düs over het niet- 01*11 van gen van de Tribune. Dat is ver keerd, zegt de schrijver in Het Vader land. Het is „harde plicht, maar plicht", dat wie politieke leiding geeft, ook ken nis neemt van alle richtingen, welke ons tegenstaan. Anders weet men niet, wat er in het volk omgaat en daarom leest dé schrijver even trouw de Tribune als De Nederlander en de Residentiebode. Deze combinatie van bladen lijkt ons nu te veel eer voor het eerstgenoemde blad en een compromitatie voor laatst genoemde. Wij zouden het anders zeg gen, en wel zóó: we lezen zoowel „Ne derlander" p1" „Vaderland", hoewel het eerste bind dichter bij ons staat dan het laatstgenoemde, want het zijn beide ernstige bladen; de „Tribune" echter kunnen wij niét ernstig nemen; het is een schendblad zonder meer en daarom nemen we er slechts nota van, indien onze aandacht er op gevestigd wordt. Handelen we daarom gansch anders dan Minister Donner, zooals nu beweerd wordt? We kunnen het niet inzien. Slechts noodgedwongen nam de Minis ter kennis van de Tribune-lectuur* De Minister zegt het zelf „Ten- einde onkundigen duidelijk te maken om wat voor smadelijke Gods lasteringen het gaat, haalt de onderge- teekende naar men zal begrijpen met grooten tegenzin twee voorbeelden uit den laatsten tijd aan." Zóó is het. Ware het onvermijdelijk, de voorbeelden, welke de Minister dan verder geeft, hier aan te halenwe zou den het noodgedwongen doendoch onze regel is, dat we zoo iets alleen in het alleruiterste geval citeeren. Ook nog op andere wijze toont Minis ter Donner met hoe grooie weerzin hij de Tribune citeert. De naam van het blad wordt zelfs niet genoemd. De Mi nister spreekt slechts van „een alge meen Nederlandsch dagblad van gepro nonceerd anti-godsdienstige richting", „Dit is, zoo laat Het Vaderland hier op volgen, niet zonder reden zoo gezegd. De heer Donner heeft toch zeer goed ge voeld. dat hij als wetgever zwak kwam te staan, wanneer hij zijn wijziging van het Strafwetboek slechts kon verdedi gen met het beroep op één enkel blad. Zelfs van z ij n standpunt, waarvan het voor ons nog de vraag is of hij er con amore is op gaan staan, dan wel of hij er zich op heeft laten dringen, zou die aanvulling slechts gerechtvaardigd kun nen worden als men hier te doen had met een steeds voortwoekerend euvel in de Nederlandsche natie. Maar het gaat hier tegen één blad, dit dient wel in het oog gehouden te worden, en dit is de groote zwakte van het ontwerp." Hierover nu moeten we een enkel woord zeggen. Want bovenstaande rede neering kunnen we niet aanvaarden. Immers, 'de zaak verandert er toch niets door, of de Minister de Tribune met name noemt, dan wel spreekt van een algemeen Nederlandsch dagblad. Zake- lijk 'zit daarin geen verschil. Alleen in de vorm komt uit, dat de Minister het blad zelfs niet wil noemen. Ook daaruit blijkt, dat de schrijver in Het Vaderland ditmaal wel wat érg vluchtig gelezen heeft (het blijkt ook elders in het artikel), want anders zou hij niet veronderstellen, dat de Minister zich heeft laten bewegen om met een wetsontwerp te komen. In de wijze, waarop de Minister de zaak behandelt, zien wij juist het tegenovergestelde; gelijk trouwens van hem te verwach ten is. En waarom zou een wetsvoorstel niet verdedigbaar zijn met een beroep op één blad; waarom is een strafbepaling slechts gerechtvaardigd als het een voortwoekerend euvel betreft? De Apostel Paulus heeft zoo terecht opgemerkt, dat „de oversten niet zijn tot een vreeze den goeden werken, maar den kwaden. Wilt gij nu de macht niet vreezen, doe het goede, en gij zult lof van haar hebben. Want zij is Gods die nares, u ten goede". Hier wordt de strafbepaling van de andere zijde bezien: bescherming van de goeden. En dan komt het er natuurlijk niet op aan, of er veel of weinig kwaden zijn. Wie kwaad doet, wordt gestraft. Zijn er zooveel dieven in ons land? Dieven, wel te verstaan, wier booze praktijken onder bereik van der. straf rechter vallen? Gelukkig neen. En toch zijn er strafbepalingen te over. Heeft men met het nemen van maat regelen tegen moord en doodslag ge wacht. totdat de grootste helft van een volk de kleinste om hals gebracht had? Geen sprake van, natuurlijk. Wie het kwaad wil keeren, moet het in de aanvang stuiten. En helaas, wat de Tribune thans doet, is nieuw. Er is zoo heel veel in' ons land, dat de bange vraag doet rijzen: zijn we nog een Christelijke natie; maar nimmer te voren was de lastering zóó walgelijk als nu in de communistische pers. Het be wijs daarvoor wordt klaallfjk geleverd door het feit, dat wel eenige bladen het wetsontwerp bestrijden, doch dat nie mand het vuile geschrijf verdedigt. En daarin ligt dan ook veel meer de kracht, dan de zwakheid van het wets voorstel. Immers, hiermee is bewezen, dat de volksovertuiging de voorgestelde strafbepalingen verdragen kan. De breede massa vat de kwestie veel eenvoudiger op dan critici en politici, die vooringenomen zijn of elk optreden der overheid afkeuren omdat zij de godsdienstlooze staat begeerendoch de Minister doet een appèl op de volks consciëntie, dat zeker slagen zal. Hiermee raken we nu het hart der kwestie; doch ons artikel is reeds zoo zeer uitgedijd, dat we daarop een vol gend keer moeten terugkomen. DE NIEUWE MAN. Met groote ingenomenheid begroeten we Jhr. de Jonge als gouverneur-generaal op de troon te Buitenzorg. Ongetwijfeld kan, wie de critiek lief heeft, wel bezwaren vinden. Immers, de heer de Jonge kent Indië enkel door aanschouwing en hij bleef buiten het bestuursapparaat. Hij zal zich dus in zijn nieuw ambt wel even vreemd voelen onder de tropenzon. Voorts gaat hij, zelfs zonder tusschen- station van de Bataafsche naar Batavia. Dit zal hier en daar wel als een grief aan de Regeering worden aangemerkt Voor ons echter legt noch het een noch het ander eenig gewicht in de schaal. Toen Jhr. de Jonge gansch onverwacht als minister van ooi-log en nog wel burgerminister op trad, was het een verrassing gelijk als nu. Doch in de korte tijd, dat hij dit moeilijke departement leiden mocht, heeft hij zich doen kennen als een nobele figuur, een man met karakter, stevig van overtuiging en goed belijnd. Deel uitmakend van het in wezen toch vrijzinnige kabinet-Gort van der Linden .pleitte hij voor „een goed leger of geen leger" en verdoezelde hij zijn geloofsovertuiging niet, dat de bron van alle oorlogen ligt in de zonde. Een man, die zóó spreekt en daarnaar handelt; die bovendien blijk geeft van een zacht gemoed en een ernstige wil om jegens ieder rechtvaardig te zijn; die bovendien in bestuurszaken doorkneed en met groote levenservaring bedeeld is; zoo'n man stelt niet te leur. En met groot vertrouwen mogen regeering en volk hem naar Indië zien gaan. Hij zal, het oog op God geslagen, met volle toewijding het welzijn van Indië en zijn be volking zoeken. Onze God geleide hem op die weg en bekwame hem voor de zeer eer volle en zeer moeilijke taak. BINNENLAND. AMSTERDAM GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De antirevolutionairen hebben hun lijst voor de Gemeenteraadsverkiezingen vastge steld. In het door het Gentraal Bestuur ge; geven advies, voor de eerste zes plaatsen op 'de lijst, was maar een enkele wijziging ge komen bij de stemmingen in de Kiesvereeni ging. De lijst luidt nu als volgt: 1. G. Baas Kz.; 2. Prof. Dr. R. H. Woltjer; 3. J. Douwes Jr.; 4. P. Keulemans; 5. Prof. Mr. P. S. Gerbran- dy; Prof. Dr. J. Waterink; 7. F. L. v. d. Bom; 5. J. Nauta; 9 Dr. J. G. Lubbrandt; 10. W. J. Bossenbroek; 11. Mr. G. A. H. Grosheide; 12. M. P. Borst. Daar was een strooming in de kiesvereeni- ging die nog steeds moei tijkheden had met de oplossing der jongste wethouderscrisis en die meende dat de Antirevolutionairen geen plaats in het college hadden moeien inne men noch een gezamenlijk program met de andere groepen hadden moeten aanvaarden. Zij hadden dus eenige propaganda gevoerd voor het plaatsen van Prof. Mr. P. A D i e- pen horst op No. 1. Van deze propaganda is de aftredende wethouder eenigermate bet slachtoffer geworden en een plaats naar be neden gezakt De vergadering waarin de lijst werd vast gesteld was buitengewoon druk bezocht. Na dat enkele leden hun bezwaren hadden in gebracht, werd het beleid van de Antirevo lutionaire fractie verdedigd door den heer Er heerschte niettegenstaande er wel eenig meeningsverschil bleef een uitstekende op gewekte geest en ook de broeders die bezwa ren hadden verklaarden in de vergadering krachtig te zullen ijveren voor de antirevo lutionaire lijst. SCHOOLWERKTUINEN. De schoolwerktuinen van de Amsterdam- sche Vereeniging voor Schoolwerktuinen zijn dit jaar allen weder bezet. 800 kinderen ont vangen thans onder schooltijd hun lessen in natuurlijke historie in deze tuintjes. De volgende week zal een aanvang ge maakt worden met het ronddeelen van 80.000 plantjes aan de diverse scholen, waarvoor zeer veel animo bestaat. Voorbereidingen worden getroffen voor de inrichting van een vijfde schoolwerktuin in plan West. ARNHEM KOSTELOOZE ARBEIDSSCHOOL Voor jeugdige werklooze vaklieden is een kostelooze arbeidsschool ingericht in een gToote tramrëmise rechts van het 'begin van den Westervoortschendijk, waardoor vaklie den overdag onderwijs in timmeren, meubel maken, schilderen, enz wordt gegeven. Ook 'zal men kosteloos onderwijs in Ned. taai, rekenen en vakteekenen kunnen ontvangen. A. R. KIESVEREENIGING Voor de anti-rev. kiesver. te Velp trad de heer R. A. den Ouden, van Voorburg op met het onderwerp: „Kerk en Vrede". In (Ion herfst hoopt deze spreker weer op te treden om eventueele vragen te beantwoorden. Naar aanleiding van candidaatstelling bui ten de kiesvereeniging om werd geadviseerd indien op de door de kiesvereeniging aangc- I boden lijst voor candidaatstelling was getee- kend, dit niet te dopn op een andere lijst, daar a^dan op beide lijsten genoemde hand- teekeniro-en geschrapt zouden worden. Ten r'ctte deelde de secretaris mede, dat de heer G, J. Horsting voor een candidatuur niet in auimerking wenschte te komen. DE WIJZIGING DER DRANKWET Vergadering van 8 Mei IP"1!. OVERZICHT De. Kamer is reeds opgeschoten tot art. 4 van het ontwerp-wijziging der Drankwet. Internationale treinen en kazernementen en dergelijke vroegen daarin de aandacht Een door Dr. Beumer voorgestelde kleine redactiewijziging was aanleiding, dat de trein stopte en in het kazernement rusten geblazen werd. Lang is gesproken over wat onder „sterke drank*' te verstaan zij. Alles wat meer dan één percent alcohol bevat, stelde de heer v. d. Heide bij amendeqient voor. Dan val len er ook allerlei „zoete drankjes" onder, die nu als „zvvak-alcoholisch" beschouwd worden en toch niet zoo ongevaarlijk zijn Het amendement kon, weinig instemming .vinden en werd later zelfs ingetrokken. Niet ten onrechte immers werd er op gewezen, dat het amendement in zoover niet logisch was, dat bier, wijn en vruchtenwijn niet onder „sterke drank" vielen, terwijl ze toen meer alcohol bevatten, dan veel van het geen het amendement tot sterken drank zou maken. Bovendien de jurisprudentie weet nu wel wat als sterke drank is te be schouwen en de in het wetsontwerp opge nomen definitie bakent met de grens van 15 pet. het terrein nog scherper af. En zoo verdween het belangrijkste amen dement bij art. 1 van het tooneel. 't Zelfde geschiedde met een amendement Kortenhorst om de verplichte splitsing voor de vergunningen te vervangen door n facultatieve met zekere voorwaarden. De minister wilde daar niet aan. Hij was het met de commissie van. Voorbereiding over de verplichte splitsing eens geworden en daar hield hij zich nu maar aan, al stond in het onlwerp-Slotemaker aanvanke lijk de facultatieve splitsing. Over de beruchte lijst van gegadigden voor een vergunning werden scherpe woor den gesproken bij een anfiendement-v. Tlel- lenberg Hubar. Vergissen we ons niet zeei dan zal deze lijst het hard te verduren krijgen. En gelukkig ook maar. Er is een sterke strooming om een" eind te maken aan de bestaande ellendige practijk, die er toe geleid heeft, dat niet alleen ernstige gega digden daarop werden ingeschreven, maar iedereen en daaronder waren er velen, die met zoo'n verkregen vergunning handel dreven, maar nooit de bedoeling hadden haar zelf uit te oefenen. "Zööals gezegd hokte het bij art 4, waai de heer v. d. Heide in de wet de droogleg ging van Kazernementen en andere mili taire verblijven trachtte opgenomen te krij gen. De kans daarop is intusschen niet groot. De practijk en voorzichtig beleid leidden den minister en anderen tot afwij zing van het voorgestelde. Dinsdag gaan we hiermede verder. liad l'jsedicnd ocir.ten uit alcohol fa' var zwak-alcohoii vruchtenwijn). De vs lande o drank" zal wegnemen en dat we niet komen van de misleiding, die kan uit- an 't nieuwe begrip „zwak.alcohollsch" publiek toegankelijk zal moeten zijn. steem werd eenvoudiger geacht, omdat één vergunning bljjft! Een amendement.BOON (lib.) gold den alcohol. it-ICorterihorst het de jurisprudentie aan het be- verbindt het door distil- van den daarin voorkomen d. Heide kan van ingrjj- ;en tot sterken drank te maken er zwak-alcohollsch" te laten. De heer OUD (v.d.) sloot zich ist is, dat die lokalei af toegankelijk. DaarbU drank. Zooals MINISTER nam I en wees dat van de: ,t begrip ..localltelt" dwaalspoor brengt. Is niet afdoende. "Want de heer v. d. Heide gaat Jokken en maakt van niet-sterken drank, van zeer zwak.alcoholische drank, sterke drank. Dat is veel erger. Bii de deflniHo-v d Moido ve lovi .nk In het klein veel houders er van zouden dan vrüwel all pen. Ook ink" komt bü dc 3. Helde in het is het ook beter om er geen bepaalde ntager ireplice KORTENHORST d. HEIDE trok z ent.v. HELLENBERG HUBAR (r.k.) om de irplichting te doen vervallen .dat bü het ver inning moet worden de verzoeker de be de noodigc 'ocall- De heer OUD (v.d.) wenschte het best;eden voorschrift to behouden. Dat voorschrift be oogt aan een ingeslopen eerkeerdc practijk 'n deling. Een scluini t de aanvrager geen beschikking heeft ove: alitelt. 3et zou zelfs gewenscht zUn de bestaand* it te zuiveren door haar rp te ruimen en t< oalen, dat binnen zekeren tüd' een nieuw* avraag kan worden gedaan op de basis var :oeker de beschikking ucht gestelde verbeterde rractük. l óf het amendement meD óf het art. aan gestelde De" heer SNOECK HEVKEMANs" (e.h.) iuJch- Le toe. dat aan de betraande verde.fe üke prac tüi' een eind wordt gemaakt door be1 voorge stelde artikel. Het Is niet redelük dat men. schen vérfeuhnlng aaiivrpgmi. die niet van plan zün haar ooit zelf te gaan uitoefenen. De lïeeren OUD^ên SMEftNK bosfreden nog maals het amendement, dat wel ovjr de 'oca- lltelt spreekt, maar aanvaardt andara bepnlln- gen. waaraan bü het uanv agen m.»et worden indement werd rü- Voor onderoffic oort plnatselüke keuze. Het amendement zou en toestand schoppen, waardoor de ondeioffl- ïeren misschien naar allerlei kroegjes zouden die zich ini^de nabijheid van kazerne. -..jaleBtreine.. NMPHW op andere groote trajecten binnenslands nie„ De heer SCHAPER (S.D.) meende, dat het amendement-v. d. Helde het doel niet. bereikt door de voorgestelde schrapping van een zin snede in het artikel. Bovendien is het veiliger om de gelegenheid niet geheel af te snüden in militaire legerplaat sen.enz. Men moet aan mondige mensdhen een beetje vrb'held laten. De heer SMEENK (A.R.) betoogde, dat het amendement practlsch wel effect zal hebben. De MINISTER achtte een kazerne geen open baar terrein Daarvoor geldt de wet en daar om is de uitzondering voor legerplaatsen vol komen logisch. Dat voor internationale treinen geen ver- fuiinjng noodig is, steunt op historische re- .-.90S ..jrnïi fs.T In het haai andhaafde het amendement. Dr. BEUMER (A.R.) wenschte een aan ing van het artikel om te doen ultko: at alleen aan reizigers in internationale en en niet aan personeel gebruik van i :en drank ter plaatse is toegestaan. De MINISTER nam deze gedachte over. De voorzitter wenschte gedrukt de foi Voornaamste Nieuws. (blz. 1.) De Tweede Kamer heeft de behandeling van de wijziging der Drankwet voortgeeet, (blz. 2.) De rede van Briand in de Fransche Kamer over de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie. Een motie van afkeuring van het plan door de Kamer aangenomen. De opening van het Nederlandsche pavil joen op de Fransche koloniale tentoon stelling. De Internationale Kamer van Koophandel en de schuldenkwestie. Een uitspraak voor nieuw onderzoek. De Do X vliegt naar Zuid-Amerika. (blz. 5) Tusschen leeuwen en nijlpaarden in Afrika. Interview met de nieuwe gouverneur-gene» (blz. 9) ZENUWLIJDERS EN ZIELSZIEKEN ver schaft het bij uitstek mild werkende „Franz-Josef'-bitterwater goede spijsverte ring, een vrij hoofd en rustigen slaap. RATIONALISATIE BIJ STOKVIS Loonsverlaging en verlenging werkweek Naar gemeld wordt zal met ingang van 1 Juli a.s. voor het kantoor-personeel van de N.V. W. J. Stolt vis, Koninklijke Fabriek van Metaalwaren een 5 pet loonsverlaging worden ingevoerd. De werkweek voor de arbeiders zal vanaf 1 Juni a.s weer van 4 op 6 dagen gebracht worden. DE LOONEN BIJ DE KOOPVAARDIJ Verlaging aanstaande „De Voorw." meldt, dat de Bond van Werkgevers in de koopvaardij het collectief contract met den Centralen Bond van trans portarbeiders, dat 1 Juli afloopt, heeft op gezegd. Het bestuur der reedersvereoniging heeft in een op Dinsdag gehouden confe rentie medegedeeld een loonsverlaging van 15 pet. aan de leden te zullen voorstellen Wanneer echter de zeelieden bereid zouden zijn, aan een verlaging mede te werken, dan wilde het bestuur wel aan de reeders in overweging géven om met een verlaging van 10 pet. te volstaan. Van werknemerszijde werd een loonsver laging afgewezen. GECOMBINEERDE PROPAGANDACLUBS. De gecombineerde Prop. clubs vergaderden onder leiding van den heer W. Kaper. Uitvoerig werd besproken het program van de C. D. U. inzake Staatspensioen, ontwape ning en het koloniale vraagstuk; zulks aan de hand van een door den heer Korvines ge leverd referaat. Na langdurige bespreking van de voor de Raadsverkiezingen te verrichten werkzaam heden, werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Uit Oost-Indie UTRECHT A.-R. CANDIDATEN VOOR DE GEMEENTERAAD. De antirevolutionaie candidatenlijst is als volgt samengesteld: 1. TI. Botterweg (aftr.); 2 M. J P. Vermooten (aftr.); 3. J. M. van Nierop (aftr.); 4. J. S. Ruppert (tftr.); 5. C. de Haan (aftr.); 6. S. Wouda; 7. J. Weenen; 8. S. Been; 9. W. M. de Jong; 10. J. Vos; 11. mr. TI. A. Dambrink; 12. W. Belger; 13. J. Brouwer; 14. J. van der Linden Czn.; 15. dr. L. W. G. Scholten. DE NIEUWE GOUVERNEUR-GENERAAL. BATAVIA. S Mei. Over de benoeming van Jhr. Mr. B. C. de Jonge tot gouverneur- generaal van Ned.-Indië uit het N. v. d. D. zich in de volgende bewoordingen: ..Uit dc bodemlooze diepten van maandenlance cis- singen is plotseling omhoog gerezen wal de Amerikanen plegen te noemen een „dark horse". Heit blad acht de benoeming een kolossale verrassing en voegt hieraan toe- „hij staat blanco tegenover Indië; dit staat blanco tegenover hem". Tiet blad spreekt do vurige hoop uit. dat met dezen nieuwen gouverneur-generaal een gelukkige greep gedaan is. Het blad besluit met te zeggen: „Indië wacht af". Ook het Bat. Nieuwsblad is door de benoeming verrast. De Javabode acht liet zeker dat Jhr. Do Jonge al dadelijk voor een moeilijke en zper zware taak geplaatst wordt. Daar hij geen diplomaat is, kan worden aangenomen, dat bij hem de nuchtere practijk den voorrang zal hebben boven de staatkundige theorie. BATAVIA, 7 Mei. (Aneta). De totale ont vangsten van de spoor- en tramwegen iai Nederlandsch Indië bedroegen over het eer ste kwartaal 1931 f du 1U.922 tégen f22.80ö.^7 in het overeenkomstige tijdvak van 1930. Moeders, geneest de roode of gesmette deelen van de kleine met en houdthuidje droog met PUROLPOEDER ZAGERIJ EN 5GHAVER1J HOOFDKANTOOR. OPSLACPLA ATSCN OOSTZEEDIJK No. 228. R'DAM NASSAUHAVEN B0ERENGAJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1