JMxiupx HJtsdjr QTmmuit HEVEA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. TWEEDE KAMER FONGERS ABONNEMENT: Per kwartaal f 3.23 (Beschikkingskosten 015.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche tending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vs cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO- 3348 VRIJDAG 8 MEI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsL17J. j Elke regel meer Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels D 2.30 Elke regel meer...0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Uit nummer bestaat uit VIER bladen EERBIED VOOR DE MINDERHEID Het wetsontwerp van minister Donner valt H e t V o 1 k uit een oogpunt van propa ganda tegen, 'tls veel eenvoudiger, dan de redactie had verwacht en gehoopt. Ja, ook gehoopt, want dan ware het een veel prach tiger reclamemiddel geweest, dan er nu met kunst en vliegwerk van gemaakt moet wor den. De eenzijdige enquête, waarop wij en een inzender in ons blad onlangs wezen en waarop Het Volk maar niet meer rea geerde, omdat het vastgeloopen was, bewees voldoende hoe men het daar als een politiek fortuintje hoopte te gebruiken. Nu het wetsontwerp zooveel eenvoudiger Js, dan men verwachtte, gaat men er toch met kracht op los. „Merkwaardig, dat dit socialistisch orgaan zoo uit het lood kan schieten, wanneer door den wetgever iets gedaan wordt, om godsdienst en goede zeden te beschermen tegen ruwe, onbeschaafde en onbeschofte aanvallen, welke in den christen de edelste gevoelens op de meest pijnlijke wijze treffen." 1 1 Maar ook merkwaardig,^ zegt de R.K. Volkskrant zijn d'e aangevoerde argu menten. En het blad neemt daü ;even het trieerderheids- en minderheidsmotief onder handen, waarover wij gisteren; ook iets zeiden. In stomme verbazing, zegt het blad, lazen Wij - dit betoog. Gevoelen zich de godsdienstloozen dan gekrenkt, wanneer door den wetgever maatregelen worden genomen tegen grove beieedigingen van geloovige 'menschen? Achten godsdienstloozen zich dan achter gestel dv wanneer Godslasteringen straf baar zijn? Is voor hun vrijheid van mee- ningsuitipg noodzakelijk, dat zij kunnen lasteren,.wat de groote meerderheid van ons volk boven aUès dierbaatr'is, maar wat volgens hun meening -niet bestaat? Zoo ja, dan is dat toch een alles behalve eervolle'eigenschap van de"godsdienst loozen. De neutrale Tuchtymia tan ons lana dacht er anders over. Deze Het ia open bare lokalen de volgende raadgeving aan plakken:; „Gelooft gij In het een almachtig God? Heb dan eerbied voor Hem en gebruikt niet ij del, onnoodig of ondoor dacht Zijn naam. Gelooft gij niet in het bestaan van een almachtig God? Gebruik dan ook niet Zijn naam; want gij maakt daardoor u zelf bespottelijk en kwetst anderen er mee." Kunnen ook de socialisten dit niet als juist en gepast erkennen? Dat zou toch wel erg vreemd zijn. Want dat de rechten van een minderheid bij de S.D.A.P. altijd even veilig zullen zijn, is nog niet zoo zeker. Onze Amsterdamsche redacteur herinner de er reeds aan hoe wethouder de Miranda zich' de toekomst droomt en hoe H e t V o 1 k over 1 Mei als officieele feestdag schreef. De woorden waren veelzeggend: „Zeker kan het prachtig wezen, als op dien dag'wanneer wij als meerder-, heid de héerschend'e"partij in de gemeente geworden zijn, (wij spati eeren) van. de gemeentegebouwen de roodo vlag woei en van de gemeentetorens het carillon de socialistische liederen speelde." En de minderheid dan, edele heeren? e 0 HEELEMAAL MIS. Zoo langzamerhand heeft zich een breta- uitgedijde perspolemiek ontwikkeld (waarin ook wij ons deel hadden) over de vraag in hoeverre de godsdienst invloed zal uitoefe nen op het staatkundig leven. Een groepje liberalen, mogelijk ook eenige vrijzinnig- en sociaal-democraten wijkt af van de echt oud- liberale leer, dat godsdienst en politiek niets met elkaar te maken hebben: men wil zelfs ee zeker verband leggen. Op dit oogenblik is er voer ons geen reden om in 't algemeen over dit verschijnsel wat te zeggen; we wachten met belangstelling hoe dit proces verder verloopen zal, doch we moeten even de aandacht vestigen op hetgeen Mr. Belinfante in de laatste Vrijheid schreef. Hij zegt daarin, dat hij wèl beteekenis hecht aan het godsdienstig leven voor Staat en maatschappij, maar hij verwerpt de recht- streeksche invloed van „godsdienst en kerk leer"; hij wil in de politiek niet weten van den positieven, geopenbaarden godsdienst, welken de, onderling weder menigmaal van oordeel verschillende, orthodoxe poli tieke partijen willen laten dienst doen als een pasklaar handboek voor de wetgeving onzer dagen. Het is van oude tijden af gebleken, dat wij wel kennis nemen van wat vrijzinnigen over allerlei onderwerpen schrijven, doch dat dezen vaak ongelezen laten wat onzerzijds betoogd wordt; en deze stelling wordt door het bovenstaande weer allerduidelijkst be wezen. Indien de uitdrukking niet geheel in strijd $vab met de werkelijkheid, zou men kun nen zeggen, dat Dr. Kuyper „tot vervelens toe" er op gewezen heeft: de .Bijbel is geen handboek voor practisohe politiek, waarin men gebod na gebod en artikel na artikel kan naslaan. De Bijbel is een bron, waaruit geput; een mijn, waarin gedolven moet worden. En toch schrijft iemand als Mr. Belin fante hier maar gelaten neer, dat: wij de geopenbaarde Waarheid als een pasklaar handboek" beschouwen. Het is mis, heelemaal mis! z EEN GORDIJNTJE GEVRAAGD. Het sociaal-democratisch kamerlid Dr. van-den Bergh heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken eenige vragen ge steld over de inrichting der stemlokalen en enkele andere zaken, welke op die stemming betrekking hebben. Aan dezelfde onderwerpen hebben wij in 1929, kort na de verkiezingen, ook enkele woorden gewijd. En daarom komen we er nu op terug. In de eerste plaats om een opmerking te maken over het „geheim" der stemming. Wat de heer v. d. Bergh daarover zegt, is volkomen juist Wie een kiezer in het stem hokje gadeslaat kan vrij nauwkeurig bepa len op welke lijst de stem wórdt uitgebracht Als de kiezer zijn arm beweegt voor het uit gespreide stembiljet, dan kan men makkelijk zien waar het potlood terechtkomt Dat' de stemming geheim is, kan men dan ook moeilijk volhouden. Mogelijk, dat een gordijntje de oplossing zqu kunnen brengen; dóch heel zeker zijn we daar niet van, want dan komen er weer andere bezwaren. Wij hebben tenminste de stemhokjes vaak ge-, zuiverd van opzettelijk achtergelaten propa- De man, die een methode uitvindt om het stemmen te vereenvoudigen en te vergemak kelijken, verdient zeker een standbeeld. De heer v. d. Bergh schijnt volgens zijn vragen ook te meenen, dat somrriige voorzit ters al te' gauw toestemming verleenen om hulpbehoevende kiezers bij te staan. Misbruiken zijn natuurlijk mogylijk, dat ontkpnnen wij niet Maar anderzijds mag men toch wel Iets aan het vroed beleid der voorzitters over laten. Met het verkiezingswerk staat men midden in het leven. En met enghartige ambtenarij komt men niet gereed. Veeljarige ervaring döet o>ns zeggen, dat waarschijnlijk hoogst zelden een voorzitter iéts toelaat dat niet door den beugel kan en zoowél de samenstelling der stembureaus als de controle van het publiek houden hem daarvan trouwens terug. En wat de wijze van tellen, én wat hut invullen der biljetten betreft, móet men o.i. ook iets over laten aan het gezond verstand der leden van het stembureau en heeft men niet alleen te letten op de vorm, maar ook op de onmiskenbare bedoeling van den kiezer. Want daarover mag natuurlijk niet die-minste twijfel bestaan. ROTTERDAM GEMEENTERAAD. Het Tramvoorstel aangehouden. t Wordt al te gek. Wat ter wereld bezielt toch de meerder heid, van het collega van B. en W.,in deze dagen. Marcheert men zóó dapper op de ver- kiezingsmuziek, dat alles er maar bij door kan? Nadat, niet zonder moeite, een paar bezui nigingsvoorstellen waren aangenomen en de heer v. Burink weer voor 't voetlicht was ge treden (n o o d z a k e 1 ij k, nu hij weer in de Raad hoopt te komen I) zou het voorstel in zake de arbeidsvoorwaarden van het Tram personeel behandeld worden. Toen kwam er trilling in de raad. Want het was een dag te voren bekend geworden, dat de meerderheid van B. en W. voorne mens was om den Raad zoo weinig mogelijk inlichtingen te geven. Zeer belangrijke nota's waren er over deze aangelegenheid versche nen: één van den directeur van de Tram en twee rapporten van ambtenaren (personeels zaken en controle) over de nota van den directeur; doch zij werden tot Woensdag achterbaks gehouden. Wethouder de Jong had, naar hij mee deelde. Dinsdag in het college een poging ge daan om deze nota's te laten drukken en publiceeren. doch de meerderheid meende, dat de raad maar met onvolledige inlichtin gen moest volstaan. Wie tijd kon vinden, had Woensdag de stukken even kunnen in zien. Dit zou echter toch al te mal geweest zijn en daarom kwam de heer Haneraaayer met het voorstel van orde om het voorstel aan te houden en de stukken eerst te laten drukken. Voorts gaf hij in overweging de nota's in de commissies voor personeelszaken financiën te doen behandelen. En uitstellen tot na de verkiezingen; in sinueerde men in de roode hoek, waar alle zenuwen trilden. Niets van gezegd, gaf d. h'eer Hane- maayer te verstaan. De heer Hijman, die de rapporten eigen lijk aan B. en W. had ontwrongen, wilde nog verder; njet alleen overeenkomstig een motie, welke thans op de achtergrond raak te; maar ook door zijn verzoek om den direc teur gelegenheid te geven op de rapporten der ambtenaren te antwoorden. Een billijke wensch. Hoe jammer men het ook vond, begreep men toch wel, dat het voorstel-Hanemaayer (drukken en publiceeren) volkomen rationeel was en dit werd dan ook met 40 tegen 2 stemmen aangenomen. Doch hiermee moest men dan ook tevreden zijn. Uit alles bleek, dat B. en W. geen tegen- rapport van den directeur zullen vragen en dat de rapporten ook niet in de commissies komen. Trouwens, dan zou behandeling over 14 dagen, waarop ook wethouder de Jong prijs stelt, onmogelijk zijn. Van afstel is natuurlijk geen sprake; het stuk wordt zeer waarschijnlijk over twee we ken opgevoerd. In ieder geval vóór 24 Juni; want wat moet de S. D. A. P. anders begin nen? HAARLEM GEMEENTERAAD. In de Raadsvergadering werd een breed voerig debat geleverd over een voorstel van de heeren Loosjes e. a. om f 5Ö0 uit te trek ken voor de samenstelling van een rapport over maatschappelijk gebrekkigen, uit te brengen door de Gemeentelijke Verbands- commissie voor Nazorg. Aangenomen werd het voorstel van B. en W., die adviseeran het voorstel Loosjes c.s. niet dadelijk aan te ne men, doch eerst B. en W. prae-advies te la ten uitbrengen. Voor herstelling van een z.g. „Spinnekop"- molentje bij de Kfeverlaan wilden B. en W. f 2500 beschikbaar stellen. De heer Joosten verzocht B. en W. na uitvoerig debat, hun voorstel terug te nemen en nog eens te on derzoeken.of voor de restauratie van bedoeld molentje dat bedrag inderdaad noodig is. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om het politiebureau te verbouwen. Kos ten f 11.885. De Raad keurde de „verplaat sing" van twee sportvelden van de Midden weg naar de Vergierdeweg goed. (De terrei nen aan de Middenweg moeten voor woning bouw gebruikt worden.) Besloten werd de Zijlweg te verbreeden ter plaatse van de ont ruimde perceelen nos. 215—223. CHR. HIST. UNIE. De Chr.-HisL lijst voor de candidaatsteï- ling voor den gemeenteraad is als volgt sa- INTERPELLATIE-DE VISSER TOEGESTAAN HERZIENING DER DRANKWET EINDE DER ALGEMEENE BESCHOUWINGEN 1. W. Roodenburg; 2. Joh. Visser; 3. Mr. W. de Rijke; 4. J. H. Niemöller; 5. E. v. d. Wall; 6 J. J. Delfos; 7. Mr. A. J. Honig; 8. J. G. Hoffmann; 9. J. C. de Groot; 10. Mr. A. Wen- Sirig; 11. A. G. C. Engelgeer; 12. D. Polder- man; 13. W. J; Wiers; 14. J. Lucas; 15. D. Franken. ARNHEM ONZE MENSCHEN BUITENGESLOTEN. In het gemeentehuis vond onder voorzit terschap van wethouder Meijer een vergade ring plaats van het Werkcomité der afd. Arnhem van de N.V. „De Sportfondsen", ter bespreking van de wijze waarop de acquisi tie der spaaraandeelen zal worden gevoerd. Om de belangstelling zoo hoog mogelijk op te voeren, besloot het comité op Zondag 17 Mei a.s. een excursie te organiseeren naar het Sportfondsenbad aan de Linnaeus- straat te Amsterdam. Wij van obze zijde staan sympathiek tegen over de plannen van „De Sportfondsen". Maar nu vragen we toch: waarom deze excursie op Zondag. Daardoor worden onze menschen weer buitengesloten om er aan deel te nemen. GOUDA GROND VOOR ARBEIDERSWONINGEN B. en W. schrijven aan den Raad, dat zij zich met de Bouwvereeniging „Banienoe" in verbinding hebben gesteid, zulks naar aan leiding van een verzoek der vereen, tot den bouw van 36 arbeiderswoningen. Zij stellen den Raad voor in beginsel daartoe te beslui ten en grond beschikbaar te stellen aan de Vondelstraat DE S.D.AP. TE KIJK GEZET Woensdagavond vergaderde de Afdeeling Gouda van de Communistische Partij Holland, in „Ons Huis" (Turfmai kt). Op deze vergadering werd geen partij zóó hef tig bestreden als de S. D. A. P. Landelijk, maar ook plaatseslij k. „Mussolorai" van Staal, zoo hoorden we onzen Weth. van Finan ciën noemen. De heer Schoutense, de lijst" aanvoerder der communieten, die de eerste spreker was. zed o.m., dat de heeren Van Staal en Sanders ziah wel voortdurend ver sohurilen a oh t ei' de wethoudere Donker en Koemans, maar dat de arbeiders toch heel goed de werkelijkheid van hun politiek doorzien. De herstelde walmuren om de Haven zün uitsluitend van nait voor 't Ka- Ook mevr. Van Dantaie-Hellee moest het ontgelden. Zij stuurt, aldus em\, de arbei ders dde bii bet Burgerlijk Armbestuur ko men. van 't kastje naai' den muur. Dat is trouwens de geheele politiek van de S. D. A. P. „Ons Huis" op de Turfmarkt is niets anders dan een speelhol, waar de arbeiders zoet gehouden worden met een billiard cn :n soel kaarten. De heer G. Schalk er swak vervolgens, of liever hitste de arbeiders op tegen onze Ka pitalistische Maatschappij en wekte hen op te strijden yoor de proletarische. Eenige aanwezigen stelden wagen, die beantwoord werden. Ongeveer dertig menschen woonden de vergadering bij. De heer Sinre. de 2e en laatste oamdddaat voor den Gemeenteraad, sloot te elf uur de vergadering. Vergadering van 7 Mei 1931 OVERZICHT Nog bijna drie en een half uur heeft de minister van Arbeid de Kamer bezig ge houden met zijn beschouwingen. Met de drie kwartier van den vorigen dag was dat ruim vier uur. Te weinig is dat niet, als men bedenkt, dat een da capo dat a'lles bij de artikelen te wachten slaat De aandacht van de Kamer begon op 't laatst zichtbaar te verslappen Het overige van den middag is aan re plieken besteed. Om half zes konden de algemeene beschouwingen worden gesloten Vandaag wordt begonnen aan de zee van amendementen. Het was merkbaar, dat in den minister in niet geringe mate de tacticus aan het woord was, die met de Kamer zaken doen, Op enkele punten.zal hij zijn stand punt handhaven, maar verder is hij tot alle overleg bereid. Dat overleg heeft in de Commissie van Voorbereiding reeds vruchten gedragen en en het heeft er alles van, dat de oogst nog niet geheel binnen is. Mogelijk is op deze wijze een belangrijke bekorting van het debat te bereiken. Wat intusschen niet weg neemt dat er nog ruimschoots stof over blijft voor breede gedachtenwisseling. Met name zal dat het geval zijn ten aan zien van de Plaatselijke Keuze. Zeer scherp nam de minister daar positie tegen. Een groot deel van zijn rede gold de bestrijding er van. We hebben niet den indruk, dat ministers argumentatie op alle punten even afdoende was. Zijn appreciaties zouden we niet gaarne alle onderschrijven. Door zijn voornaamste opponenten op dit punt, de heeren Slotemaker de Bruine en Smeenk, zijn er goede opmerkingen tegenover ge plaatst. Tfcch vreezen we, dat ze ditmaal er niet toe zullen leiden, dat de Kamer blijft bij haar reeds tweemaal genomen beslissing. De P. K. is zeker een der punten, waarop de minister onverzoenlijk zal blijken te zijn JVfen kan zulks betreuren. het feit is niet anders en de Kamer zal zeker de mogelijk te verkrijgen verbeteringenin de Drankwet gevirig niet opofferen aan deze door velen begeerde zaak, waartegen mr. Verschuur zich heeft gezet. Op het punt van de verloven zal meer met hem te marchandeeren zijn en even zeer met betrekking tot het maximumstel sel voor de vergunningen. Begrijpelijk is dat weL Er is hier ruimte voor toenadering, om dat niemand een absoluut juiste oplossing heeft en de gebruikte argumenten over en weer voor critiek vatbaar zijn. 's Ministers aanvankelijke bestrijding van het stand punt van degenen, die van geen maximum stelsel voor verloven willen weten, scheen ons niet in alle opzichten afdoende an de cijfers, welke hij produceerde schenen niet bij uitstek geschikt om een juisten alge- meenen indruk te vestigen. Om op al deze dingen diep in te gaan achten we voor 't oogenblik niet noodig. Ze komen alle nog afzonderlijk terug. Er zal dan nog gelegenheid zijn, om zoo noodig, in nadere bespreking te treden. VERSLAG Min, VERSCHUUR zette zön rede voort na dat dè, op een nader te bepalen dag te houdei interpellatie-DE VISSER over huisvesting e: voeding bü de werkverschaffing was toege afwezigen op het het zg. stelsel v. d. Weele afgewezen. Dat zou onwaarachtige wetgeving beteekenen, omdat middelen zouden worden aangewend voor een doel. dat eigen lijk met die middelen niets te maken heeft. Het beste doen we het bestaande stelsel der Drankwet te handhaven en te verbeteren. Proeven met andere stolsels zien we overal elders mislukken. Van uitholling van het gegadigden geen fraai adigden- over behoorlijke lokaliteiten beschik ken. V. 1jg j— veredei richtlngc UTRECHT GEMEENTERAADSVERKIEZING De Chr. Hist, candldatenlijst. De door de Christelijk-Historisch e Kies- vereeniging in te dienen candidatenlijst voor de raadsverkiezing is als volgt: 1. P. J. Na- huisen (aftr.); 2. M. E. van der Veen (aftr.); 3. C. G. Paap (aftr.); 4. G. M. J. de Ruiter; 5. Mr. C. den Besten; 6. Mr. E. H. Mark voort; 7. F. W. Mostert; 8. Mevr. W. J. Nannes-van Groene woud; 9. J. G Blankcrt; 10. B. Tjes- singa. •happelük verkeer zou •lijk binnen hot ïaximum. Het gelijkstellen van vergunningen on ver sven geschiedt naar Engelsch-voorbeeld. Daar iin alle alcoholische dranken van den be- inne af met dezelfde maat gemeten. Het ontwerp ia niet product van fanatieke rankbestrtjders: het beoogt eenvoudig hot rankmisbruik tegen te gaan. ;mt sedert 1926 i -billende deelen des lands sterk toe. Voor al het Zuiden biedt in dit opzicht opvallendo rs. Er zün daar ook gemeenten, die ge- erd hebben om hulp tot beteugeling van t lend aantal verloven. gen dat bleralcoholisme mag de staat niet in z\jri eed de deur i hot alcoholisr zün ook niet alleen Individueel, maar tast ;in, nageslacht en samenleving aan. Daan de Staat tot ingrijpen geroepen, al is v< schil in appreciatie mogelijk Misbruik van drank Jet moet vervallen tot orloofd gebrul n onthoudt Men moet 1 den breeden bestreden, maar schu al,si kkelUk cn volkomen onjuist. Het Spreukenboek bevat reeds vele wtlze uitspra. en over het drankmisbruik. Ook do Bnta- ieren waren aan bleralcoholisme overgegeven n die dacen was van kapitalisme geen snrake mk heeft reeds midden in de 16p eeuw de man fee_ niet boden gelegenheid. Do behoefto behoort op leder gebied door iets elastisch. nletigde dan zulke raadsbesluiten dergelijke plaatsen dan de reeds bes clandestiene fabricage on verkoop nog lerszjjde is^deze gedachte aanbevolen, reed. De nu gekozen methode bedoelt het yerpaeh Met de Commissie moeilijkheden met de ai pachtingstelsel te overv Het Is natuurlijk juia uit de gelden, die do, gen worden en het gebruik niet stimuleert Zeer uitvoerig stond de minister stil btj de Plaatsclükc Keuze. Van hem was niet te verwachten een voor stel in de richting van Plaatselijke Keuze, al gezien nog van de weuschelükheid. dat deze zaak geheel afzonderltjk dient te worden be handeld, of liever: niet te worden behandeld. Bü Plaatseltjke Keuze wordt niet gevolgd de behoefte van de bevolking. Do behoefte aan alcoholischen drank blb'ft ook bü P. IC onder een gedeelte der bevolking bestaan cn dit ge deelte zal zich sterk verzetten naarmate aan die behoefte minder voldaan wordt. Hetgeen men vraagt is eigenlük een doublure. Men vraagt wat in de wet reeds mogelijk is, til. een gemeente droogleggen. Aan de Plaatselijke Keuze zit bovendien een belangrijk vraagstuk :3t, nl. het referendum, dat meer beteekent het ^petitierecht. Bü vol! ■■fidlt In d< den. dient dat niet In het donker te geschieden De Amerikaansche prohibitie werd o groote mislukking genoemd, die meer kwa dan goed gedaan heeft. Ook met tapverboden moet men voorzicht zün. Er is een plaats met zeven vergunning, die Zondags gesloten zün. maar waar toch - dien dag op dertien plaatsen clandestien drank W0HMML_-aden veel Jkum ■ebfed der drankbestrijding. Verschillende mid. Replieken. Dr. KORTENHORST (r.k.T Wee» op de In gekomen belangrüke nota van wijziging en ci zün Tiog meer verrassingen aanstaande. Dat maakt voor de Kam* debattecren wel moeilijk Verder betoogde do heer Kortenhorat. dat de verscheidenheid tusschen groepen van belang hebbenden niet bestaat, goiyk de minister die construeerde. Een ingekomen adres bowÜ3t dat "s Ministers tactiek moet op drooglegging ultloopen. Betrourd werd, dat de minister x electie-toepassende stêlsel-v. d. Weel,. toch goede elementen ritiok had. inkrimping der vergunninsei komen. Dat het „drankkapitaal" ook nuttig werk doet in de verbetering van allerlei inrichtin gen, bewees de minister met zün voorboelden over do talrijke verloven ln het Zuiden. Daar drankkapitaal' 'niet doorgedrongen. ,rüon. Bü dat Xüei do kleini Absolute tegenspraak vond 's mlnii wering, dat het bierverbruik toenem, zün. Voor 1936 daalde, ook ln Limburg bant, het aantal verloven zeer sterk. Toen in 1926 het ontwerpSlotemaker verscheen. Is men zich gaan dekken met het oog op de plan nen ten aanzien van het maximumstelsel. De heor BOON (Lib acjitte. de kracht redronken, nooit jenever. Hun verklari allo ïrdo. De verloven-voorbeelden golden uitsluitend iet Zuiden, maar ze zün volkomen onjuist )veral blina was tot 1926 daling. Toen het mtwerp-Slotemaker kwam is or een run ge- :omen om verloven. Men wilde gedekt zün. Vare het ontwerp nlot gekomen, dan zoü de het relgert de he.. Da heer SLOTEMAKER DE BRUINE (c.h.) am het nogmaals op voor de Plaatseltlko ,euzo en bestreed ln het büzonder 's ministers ede op dit punt. Wat do minister ln Amerika lislukking noemde, is daaruit te verklaren, -*bjj de toepassing Uit het Sociale Leven DE STAKING IN DE OIRSCHOTSCHE STOELENINDUSTRIE. De staking van de ongeveer 85 arbeiders bij de Oirschotsche Stoelen Fabrieken blijft onveranderd voortduren. De indertijd plaats gehad hebbende onder handelingen met den Rijksbemiddelaar heb ben het loongeschil niet kunnen opheffen. Volgens mcdedeeling van een der betrokken firmanten is aan de stakende arbeiders ont- aangezegd en is men overgegaan tot het nemen van vreemde arbeidskrachten. Hier toe heeft men personeel trachten te werven bij de bekende Alexander Meubelfabrieken nabij Keulen, welke fabriek momenteel is stopgezet. Reeds is de eerste ploeg arbeiders uit Duitschland gearriveerd en in de komen de week zullen nog meer aan de fabrieken worden te werk gesteld. Een en ander heeft de verhouding tusschen beide partijen or niet beter op doen worden en men venvacht, dat de stakende arbeiders liet den werkwilligen el lastig zullen maken. De werkwilligen staan dan ook onder politiebewaking. Te Oirschot ^eft de marechaussee uitbrei ding ondergaan. //c/i t/oopencC Voornaamste Nieuws, jit i.) De Tweede Kamer heeft de behandeling van de wijziging van de Drankwet voort- Recordvlucht van de 'P.H.A.F.R, uit Indië- in zeven dagen. (blz. 2.) Opening van het Nederlandsche paviljoen der Koloniale Tentoonstelling te Parijs. Debat in dc Fransche Kamer over de Tob unie-kwestie. De Vlootonderhandelingcn te Londen zijn opnieuw afgebroken. De Raad in Vlaanderen tegen het Belgisch militairisme. Betooging te Leuven tegen het Belgische koningshuis. (blz. 5) Jhr. Mr. B. G de Jonge zou tot gouvert neur-generaal worden benoemd. Brieven uit een hard land met een harte lijke bevolking. VI. (blz. 9) Algemeene vergadering van. de Nat. Ghrv Onderofficieren Vereeniging. Verschenen is de Memorie van Antwoord der Eerste Kamer inzake het ontwerp tot heffing van opcenten op sigaretten. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Indische begrooting voor 1931. (blz. 10) De herdenking te Leiden van de terugkeer van Bilderdijk uit de ballingschap. Verschenen is het jaarverslag van dé Stoomvaart Mij Nederland. Het disoonto te New York verlaagd. In verchroomde uitvoering Het mooiste en beste A BATAVIA-AMSTERDAM IN ZEVEN DAGEN DE PH-AFR. OP SCHIPHOL GELAND Gisteravond om 19.37 uur is de P. H.— A F. R., bemanning de heeren Beekman, Blaak, Grosveldt en Pronk, vlot op Schiphol geland, waarmede de afstand Batavia—Am sterdam is afgelegd in den recordtijd van dagen. De behouden thuiskomst van de P. H.— A. F. R. in het heldere schijnsel van Schip hols landingslichten beteekent een nieu we mijlpaal in de roemvolle historie der In- dië-vluchten. In zeven dagen van Bataria naar Amster dam, het winnen van een heelen dag op dó nog i'risch in het geheugen liggende uiterst snelle retourvlucht van Smirnoff en zijn met gezellen, i3 een prestatie geweest welke on getwijfeld tot ver over de landsgrenzen, voog al ook in Engeland, bewondering zal wek ken. Het spreekt vanzelf, dat uit het gezelschap, dat geduldig op de komst van het vliegtuig gewacht had, eeu geweldig gejuich opsteeg toen piloot Beekman, de tweede piloot Blaak de mecanicien Grosveld en de radio-telegra fist Pronk, weer vasten grond onder de voe ten had, na in een dag van Athene naar Amsterdam te zijn gevlogen, een afstand van 2200 KM Toen de meer dan hartelijke begroeting van familie en vrienden tot het verleden be hoorde, heeft in het restaurant de directeur der K.L.M., de, heer Plesman, die met den secretaris der maatschappij, den heer Mar tin, ter ontvangst aanwezig was, de lucht- helden op hartelijke wijze toegesproken, waarbij hij, in het midden latend of dc in spanning wellicht te groot is geweest, van zijn groote appreciatie getuigt voor het har de werken dat noodig is geweest om een dergelijke vlucht te kunnen volbrengen. Nog vrij geruimen tijd bleef men gezellig in het restaurant bijeen. Ofschoon de beman ning zichtbaar vermoeid was, behield zij haar opgewektheid ten volle. Piloot Beekman deelde in antwoord op hem gestelde vragen nog mede, dat hij vrij wel gedurende den geheelen retourvlucht goed weer heeft gehad, alleen vandaag werd het in de buurt van Neurenberg slecht. Hef vliegtuig heeft 190 KG. post uit Indië mede gebracht. Vermeldenswaard is ten slotte nog het feit, dat als code-afkorting voor dit vlieg tuig, zulks in verband met aan de agenten der K.L.M. gezonden telegrammen, het woord „rapid" was gekozen, welke keuze in derdaad juist is gebleken. STAKING TE ZOUTKAMP GEËINDIGD. Dc staking in het zeevisscherstrnwlerbe- drijf te Zoutkamp (Gr.) is geëindigd. Ver moedelijk vaart de vloot Zaterdag uit met uitzondering van twee schepen. Een dezer moet worden gerepareerd, terwijl het andere schip als passagiersvaartuig voor den dienst tusschen het vaste land en Terschelling zal worden in gebruik genomen. Het contract tusschen de reeders en den Centralen Trans portarbeidersbond is ongewijzigd gebleven. Het loon is f 3 per wek verlangd. De provi sie is verhoogd met \L pet. van de besom ming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1