M V- ZWOLSCHE PAARDEN- EN VEEVERZEKERING M" „DE STAMBOEKONDFRLINGE" LA AD- EN 1VINBOTJW No. 85, VertcJiijnl HJNOfl l!l RUIGE PUSHES! fiUfi.ö EK IURFSTROOISEL DONDERDAG f ME11931 BENZO Rijwielen „Op de meeste meiden is een kali- bemesting noodig om de kwali teit zoowel als de kwaliteit van het gras te verhoogen." (Prol Br. EICH1NGER.) Kali vervangt waarschijnlijk het zonlicht. Kali maakt de grassen sterk in den strijd tegen hun vijanden. Vooral ibij grasland ls het gevaar niet denkbeeldig, dat men eenzijdig gaat bemes ten en alléén stikstofmest, hoogstens ook no°- slakkenmeel gaat geven, terwijl men de kali. eveneens een zeer nooidzakelijk plan- tenvoedtsel, weglaat. Dat is verkeerd. De graslanddeskundige dr. C. K. van Daalen heeft er al voor gewaarschuwd, toen hij in 1926 op een vergadering van deskun digen zeide: ruime phosphorzuur en kali giften zijin noodzakelijk naast ruime stikstof giften. Dit geldt voor alle grondsoorten, ook voor llei. al zullen er dan wel eens kleigronden vónden worden, die voldoende kali bevat- ■„n. en kunnen afgeven aan de planten. Niet overal kunnen de kleigronden dit, al bevat klei van nature een groote hoeveelheid kali, zooveel, dat bij een betrekkelijk laag kali gehalte van 0.25 men toch per H.A. tot Vz M. diepte een hoeveelheid kali krijgt van 18500 Kg. of ongeveer 460 baal kalizout van 40 pet. Maar van deze groote massa is maar weinig, soms heel weinig ter beschikking yan de planten. Men kan ook te theoretisch te werk gaan. En bovendien, er zijn nog zooveel raadse len in de natuur. Vooral ten opzichte van. kali voor het le- ;n van planten en dieren is er nog veel diat niet. vertelaard kan worden. Men weet, dat kali noodig is voor het le ven. Het hoe en waarom weet men nog niet Men brengt het wel iin verband met de zwak radioactieve werking ervan. Daar moet ge niet om lachen. Vroeger lachte men ook om de vitaminen en nu praat iedereen er over en vormen ze thans een factor waarmede gerekend wordt Dat kali noodig is voor het leven, dus voor Óen groei, blijkt wel eenigszins uit het feit, dat het gehaite aan kali in hooi van goed bemest land zoo verbazend veel hooger is dan in dat van onbemest land. Het stikstof-, kalk- en phosphorzuurgehal- is ook wel hooger in goed hooi, doch lang niet in die mate. Het stikstof loopt dan op van 15 op 20.8, het kalkgehalte van 7.5 op 12, het phosphor zuur van 3.8 op 6.2 en zooails we zagen het kaligehalte van 8.2 op 24.4. Stikstof dus ruim 1/3 meer, phosphorzuur bijna 2/3 meer en kali 3 maal zooveel. Meer eigenaardigheden, waar men vroe ger niet op lette, zijn b.v. dat, als een goad stuk land gehooid wordt het een opbrengst geeft van 4000 K.G. per snede, dus 97.6 K.G. kali bevattende, terwijl de 20000 K.G. gras die het er voor kan geven veel meer kali bevat. Vroeger redeneerde men: Stikstof voor 't blad,, phosphorzuur voor 't zaad, kali voor wortel en knol. In' t algemeen genomen geen onwaarheid. Maar om zijn algemeenheid misleidend. Die wat doord'enlkt weet, dat kaligehrek fijn stroo levert bij de granen. En als dat bij de granen het geval is, zouden dan de grassen, ook halmgewassen, van dezelfde familie als de granen dus, zich onverschillig voor kali betoonen? Trouwens de proeven toonen wel wat an ders, zie de proef te Akkrum, waar de vol gende hooioogsten verkregen werden: phosphorzuur en stikstof 4012 K.G. per H.A. dezelfde met 400 kalizout 20 pet. 4531 K.G. per H.A. geheel onbemest 2625 K.G. per H.A. Uit deze cijfers volgt, dat door 1000 K.G. Slakkenmeel en 200 K.G. zwavelzure am moniak per H.A. een vermeerdering van den dezelfde met 800 kalizout 20 pet. 5112 K.G. per H.A. hooioogst is bewerkt va<n 1387 K.G. De lichte kalibemesting van 400 K.G. kali- Zout, dus voor 11.20, heeft de opbrengst met nog eens 519 K.G. verhoogd. Voor de zware kalibemesting van 800 K.G. kalizout, welke 22.40 kosten, bedraagt de opbrengst- Vermeerdering 1100 K.G. Bij een proef te Holten (O.) gaf 800 KG. Kaïniet 2875 K.G. hooi meer dan enkel stik stof en phosphorzuur, dius 2875 K.G. hooi voor ruim 17 gld. Te Eerdbeek kreeg men voor dezelfde 800 K.G. (17 gld.) 2350 K.G. hooi meer en te Noordwijk met 800 K.G. kalizout 20 pet. i(kosten 22.40) 2750 K.G. hooi. Maar nu grasland, dat geweid wordt Zooals we reeds in de vorige artikelen schreven, dient men hier meer dan tot dus- Ver intensief te werk te gaan. Men kan door het melkvee het jonge gras te geven deze dieren zeer eiwitrijk voedsel verstrekken, wat ze noodig hebben. Maar om dit voeder te vormen heeft de plant meer noodig dan stikstof en phos phorzuur, die, zooals ieder weet, noodig zijn voor eiwit-opbouw. De nieuwe wetenschap heeft doen zien, dat Voor de vorming van suiker, zetmeel en ei wit een zeker kwantum kali noodig is en toch is het niet een deel van deze stoffen. Men vindt het niet in d'e moleculen. Maar noodig is het, dat weet men Waarvoor en op welke wijze het dient, ja, dat weet men nog niet. Men zegt, dat het komt door de radioacti ve uitstraling, zoo pas reeds genoemd. Voor de vorming van zetmeel is zon licht noodig, dat samenwerkt met de ge wone plantendeelen. En wat is nu het eigenaardige van het geval? Als men een jaar heeft met weinig zonne schijn, dan zal dat zich vooral laten gevoe len bij die gewassen, die over weinig kali beschikken kunnen. *-A*f* «ten veel kali aan een gewas,' dan is dat minder gevoelig voor een donkere zomer. Dit is van beteekenis voor ons zoo weinig zonnige dagen tellend land. De kali stelt de plant in staat ook bij be trokken lucht nut te trekken van het dan getemperd zonlicht. Voldoende is dat gebteken uit proeven van het bekende proefstation Rothamsted (Engeland!). lp 1922, het bekende donkere jaar, waarin van Juli tot October maar 519 uren zonne schijn geteld konden worden, gaven alle perceelen zonder kali een geheelen misoogst en met kali een vrij goede ontvangst en dat op een grond, di'e nogal wat kali bevat, n.l. kleiihoudend leem. Nu is bedoeld landbouwproefstation al 85 jaar in het belang van de Engelsche land bouw werkzaam en zal zulke diingen niet vermelden, als het niet voldoende steun vond, en het niet vast overtuigd was, dat er een verband bestaat tusschen kaligehalte en zonnewerking. 't Is dus zaak om voor de slechte gevolgen van een donkeren zomer te waken door het kaligehalte van den bodem op goed peil te houden, wat kan: kali spoelt niet uit. Uit mededeelingen van bedoeld proefsta tion bleek nog iets ten opzichte vap kali, dat o.i. van veel beteekenis is, en waaraan door onze landbouwkundigen te weinig aandacht is geschonken. Het is dit: waar voldoende kali in den bo dem is, daar heeft men in het grasland ook voldoende klavers en waar kali ontbreekt, gaan de klavers verdwijnen. Dit is van beteekenis. Klavers zijn vlin derbloemigen, die stikstof udt de lucht op nemen en niet alleen voor zichzelf gebruiken doch ook aan die omliggende planten af staan voor hun gebruik. En hoe meer kali men de klavers geeft, hoe meer stikstof ze uit de lucht opnemen. Kali-overvloed geeft hen stikstofhonger, een voordeel te. meer. Tot de gunstige werking van kali moet 'ook gerekend worden het feit, dat de gras sen een hoog weerstandsvermogen tegen ziekten er dOor krijgen. Ook grassen lijden aan ziekten. Daar let men niet op. Omdat het minder opvalt, daar de planten kleiner zijn. Maar zooals de granen door roest kunnen lijden, zoo kunnen de grassen aan schim melziekte lijden, n.l. de verstikkingsSohim- Opmerkelijk is ütet dat zoowel de roestziek- te der granen, als de verstikkingsschimmel der grassen lang zooveel kwaad niet kunnen doen als er voldoende kali ter beschikkin; van de plant is. Kali maakt de grassen sterk in den strijd tegen hun vijanden. Nog even moeten we op de vaak onver klaarbare gunstige werking van kali terug komen. We merkten reeds op, dat kaliarmoede van de bodem licht stroo doet oogsten en als dat het geval bij de granen is, zou, zoo re deneerden wij, het bij de grassen ook wel zoo zijn. Proeven bewezen dit ook. Maar iets opmerkelijks is er nog in den plantengroei, die bij grassen vooral van de weiden niet zoo goed zal zijn ina te gaan, doch bij granen zeer duidelijk opvalt als men het onderzoekt. We bedoel-m het grooter kaligehalte van ie groene planten, dan van de rijpe oogst. Niet alleen procentisoh, dat zou te verkla ren zijn. doch ook in kilogrammen, dus in gewicht. Bij de grassen zien we ook een grooter kaligehalte van 't jonge gras dan van 't oudere. Dit is van zeer wel beteekenis bij het nieuwe weidesysteem, dat dus een extra, extra zware kalibemesting vraagt. Alleen dan kan men meer voordeel van zijn grasland behalen. Goed, gezond gras, malsch en toch niet slap, stevig en toch niet houtig, is alleen denkbaar bij een groote beschikbare hóe veelheid kali in den bodem. Die stevigheid, zonder houtigheid,de ge zondheid en malsohheid zonder werkelijk heid, of ijlheid van den stengel, komt waar schijnlijk door het steunweefsel, dat den stengelweefsels kracht geeft zich op; te hef fen, de lucht in waar voedsel uit de lucht moet verzameld worden door de groene plantendeelen met zonnelicht en kalikracht; En als men nu dit steunweefsel' beziet door de microscoop bij kaliarme en bij kali- rijke planten, dan begrijpt men dat kali een onmisbare factor is bij alle grasland- bemesting, op welken Bodem ook. A. D. V. Nederlandsche bloemententoonstelling op de Joego-Slavische Jaarbeurs - «e. .^:J| Ejyg J Zagreb Zoo zijn we dan na een reis van twee en ?rtig uur sporens in de schoome stad Zagreb ingeland. Zagreb is een stad van circa honderd tachtig duizend inwoners en ligt in het Noorden van Joego-Slavië, ongeveer ter hoogte van Triest, En uiteraard hebben de journalisten op hun rondreis door het nog jonge koninkrijk zidh gehaast, een be zoek te brengen aan de Messe, waarvan dit maal de clou gevormd wordt door een expo sitie van Hollandsohe kweek producten. Evenals bij ons te lande pleegt men hier tweemaal 'sjaars een jaarbeurs te houden; hts is er dit verschil, dat hier de voor- jaarsbeurs in het teeken pleegt te staan van een bepaalid! artikel, waarop men speciaal de aandacht vestigen wil. En dan komt daar nog bij voor alle beurzen dat het in- heemsohe product den voorrang heeft, en dat men daarna speciaal aandacht wijdt aan datgen'e, wat Joego-Slavië zelf niet maakt, doch waaraan behoefte is. En voor deze beurs zijn het de automo bielen en de kweekproducten, die men naar voren heeft willen brengen. Men wil dan het neusje van de zalm was het wonder, dat men onmiddellijk aan de lage landen bij de Noordzee dacht? ig het zijn, dat ons land in menig op zicht op het gebied van den export zijn roem overleefd' heeft, hier in Jeogo-Slavië hebben we een sohoone lei om aan te vangen en men is hier vol geestdrift en verwach ting wat Nederland voor de jonge natie kan doen. Het doet ongemeen frisoh aan, zooals de menschen hier over de toekomst spreken. Nu de zoo kwellende banden van het Oos- tenrijksche juk eindelijk geslaakt zijn sedert een goede tiental jaren slaan allen de handen ineen, om van de nieuwe natie iets goeds te maken. Het gaat ermede, als met den jongeling, die vele jaren aan het ziekbed gekluisterd, thans den verloren tijd wil inhalen en met koortsigen ijver aan den arbeid tijgt. Wat echter voor dit land de groote handi- ip is: de middelen ontbreken. En men is verstandig genoeg, om niet naar het voor beeld van Spanje, te bevorderen, dat vreem delingen den bodem in bezit nemen, waarin kostbare schatten voor het winnen liggen, waardoor het land zelf verarmt. Doch om terug te komen tot onze kweek producten, de meeste gewassen kent men hier zeer goed en er is menig punt van over eenkomst tusschen de flora hier en bij ons te lande. Ook in Joego-Slavië bloeien rhodo dendrons, de sering en vele van onze ge wassen; en om nog wat te noemen, te veld riet men thans vanuit den trein de kerse- boomen in vollen bloei. Doch het schijnt, dat hlet niet gelukt, dien „*aad van perfectie te bereiken, welken Holland zooveel roem heeft bezorgd. Terwijl men over het algemeen, voor zoover we thans kunnen oordeelen, weinig bloemen (bloemenwinkels in het geheel niet) ziet. Nu het initiatief, om op dit terrein een staal van ons kunnen te geven, van het land zélf uitging en men over hot resultaat zeer enthousiast is, lijkt het ons toe, dat hier voor de Hollapdsohe kweekers een taak ligt Niet, om zich op export naar dit land toe te leggen. Want dit zal met het oog op de valuta vrijwel onmogelijk zijn, nog afgezien van de vrije hooge vrachttarieven. Doch om in den jongen staat zelf, de cultuur ter hand te nemen en eens te probeeren, of men met die ervaring van jaren, waarover men be schikt* tot betere resultaten te komen* dan de inheemsche Onze indruk is, dat men ongetwijfeld met open armen ontvangen wordt. Men is hier den Hollander zeer welgezind, en onze roem wordt hier gezongen op een wijze, die menige zondaar de ooren zou doen tuiten! Zoo is de goede stad Zagreb enthousiast over dó Hollandsohe inzendingen, en alleen daardoor is ditmaal het aantal bezoekers van de Messe gestegen tot een hoogte, als nog. nimmer bereikt werd. Wat nu de geheele Messe aangaat ze brengt ons onwillekeurig in de herinnering, wat de Duitsche leeraar ons op schóól maar al te vaak helaas pleegde toe te Voegen: „du bist noch jung, und könnst noch viel lernen"Dat mogen we zeggen, na een ervaring van vijf en twintig jaarbeurzen in eigen land. Het geheel maakt nog een tame lijk ongeciviliseerden indruk. Het hoofdge bouw bestaat uit een oude manege, die vroeger tot rijschool diende voor de cava lerie. En daaromheen groepeeren zich wat houten loodsen, alsmede een gelegenheid, om vervensohingen tot zich te nemen, die echter in de vunste verte niet met ons keu rige Jaarbeurs-restaurant te vergelijken is! In de oude manege dan hebben onze kwee kers een onderkomen gekregen. Het is een leelijk gebouw, eigenlijk onverdoende ver licht doch immers: bloemen en planten, met wat smaak geschikt, doen het altijd! Als men binnen komt, is de indruk dan ook werkelijk overweldigend. Een weelde van rhododendrons, azaleas, seringen, gou den regen, rozen, tulpen en wat-niet-al boeit het oog. De gansche zaal is in een lusthof herschapen, en zelfs heeft men kans gezien, het leelijke plankier, dat blijkbaar bij andere gelegenheden als podium of tooneel dienst doet, geheel „weg te werken" onder een rijk- dlom van bloemen, waarbij de Japansche Ocer als decoratiemateriaal is gebruikt We kunnen ons levendig indenken, dat het op dit stuk zoo weinig verwende publiek, in geestdrift geraakt is over een zoo ge slaagde expositie. De journalisten werden rondgeleid door de heeren Meusink en Van Gelderen, welke laat ste de firma van dien naam uit Boskoop vertegenwoordigd!.}, die het grootste aandeel in de Hollandsohe inzending heeft. Dan is er nog de firma Cox, uit Ameron- gen, die een smakelijken rotstuin aanlegde, terwijl collectief de Aalsmeerder kweekers en de Bloembollenhond voor snijbloemen zorgden, die per trein aangevoerd, op gezette tijden worden verversoht Voor den ingang van het gebouw is èr tenslotte nog een perk aangelegd, waarin de firma Van Gelderen in allerlei vormen ge snoeide conifeeren plantte, welke na afloop der beurs naar de Koninklijke tuinen zullen worden overgebracht. Wel een bewijs van waardeering voor het Hollandsohe product, zouden we zeggen. WEET GE dat niemand verplicht js, wanneer de vee verzekeringsmaatschappij waar hij zijn vee bij verzekerde aan een andere maat schappij overging ook bij deze Maat schappij te gaan, dat er 1 April 1.1. in Denemarken een wet in werking trad, waarbij bepaald werd, dat alle fabrieken, welke het uitvoermerk voor boter en kaas mogen voeren (het z.g. Lurmerk) de melk naar kwaliteit moeten uitbetalen* Het verlaten van druiven Een zeer belangrijke proefneming. In het Jaarverslag over 1930 van den Proef tuin „Z.H. Glasdistrxct" dat veel leerzame zaken bevat, troffen we ook een verslag van de proefneming om druiven te verlaten. Deze proef had plaats onder leiding van den heer D Barendrecht, bedrijfsleider van den proef tuin en betrof de soort: Gros Colman. In het voorjaar 1929 werd begonnen met het verlaten van een druivenkas, met bo vengenoemd soort, en dit jaar voortgezet. Zoodra het voorjaar aanbrak werd deze kas flink gelucht, zoowel met ramen als met deuren en toen de zon eenige kracht begon te krijgen, werd de kas van buiten met kalk en van binnen met krijt bespoten. De grond binnen en buiten de kas werd bedekt met ongeveer 5 c.M. turfmolm, om zoodoende de grond ook nog wat kouder te houden. De proef werd genomen in kas I e vergelijking gebracht met een daarnaast staande kas (kas II). Beide waren 'even oud en stonden dus onder dezelfde omstandighe den. In beide kassen werd van het begin tot het eind van de proef zoowel lucht als grondtemperatuur opgenomen. Deze tempe raturen verschilden aanmerkelijk met kas II. Natuurlijk werd kas II normaal behan deld en omreden de soort Colman zijn tijd ten volle noodig heeft, werd deze kas nogal warm gehouden. Zoo verschilden kas I kas II een tijd van 3 wekejj wat het uitloo- pen betreft, en het krenten ongeveer Wat het begin van kleuren betreft, was kas II 24 dagen vóór bij kas I. Ongeveer half Augustus was een begin van scheuren der korrels in kas II begonnen. Dit was hoogstwaarschijnlijk een gevolg van de kou de dagen, welke we in Juli gehad hebben. Het lijkt me overbodig te vermelden, dat een Gros Colman zeer gevoelig is voor groo te overgangen, zooals scherpe zon, donkere koude dagen, in eens veel dieven uitbreken, veël water, enz. enz. Daarom is het ook noodig, dat ingeval we in Juli of Aug. koude natte dagen krijgen, even licht te gaan stoken, dan blijft men regelmatige ontwikkeling houden, dus groei. Al deze overgangen, hierboven vermeld, geven juist stilstand in den groei, met volg „Lam". In de verlatingskas was een begin scheuren waar te nemen ongeveer eind Augustus. Direct na dit verschijnsel werd begonnen met stoken. Begin September werd een reisje onderno men naar onze zuidelijke buren, welke ons vóór zijn bij het verlaten van druiven. Nu zullen in het Westland en daar buiten vele tuinen liggen, welke beslist ongeschikt zijn om druiven te verlaten; de grondwater stand spéélt JiiëiMn.i. de voornaamste rol. Nog |zij vermeld, dat-de Belgische druiven- kweekers (Hoylaert) 14 van de 12 maanden versche druiven leveren, d.w.z. er worden 12 maanden vervroegde en verlatingsdruiven tegelijk .aangeboden. In België wordt begonnen met stoken en weinig luchten zoodra kleur zichtbaar is. Allereerst wordt begonnen met een deur en bij héél mooi weer ook nog een paar -ti men; dit houdt vermoedelijk verband met het zwellen der korrels en het tegengaan van de kleur. Ook was het opmerkelijk, dat dieven schoon verwijderd waren en do af stand van gjas tot draad dubbel zoo groot was als bij onze Westl. druivenserre's. Waar schijnlijk is dit om vorstschade te voorko- In kas II hadden we in dit najaar veel last van scheuren, wat gevolgd werd door rot en lam. De druiven in kas I hielden zich bij het stoken prima, van laatst ge noemde kwalen was practisch niets te be speuren. De oogsttijd van kas II viel tusschen 3 en 17 October, met een opbrengst van f 293,14 van 583.5 KG., is gemiddeld per K.G. 50 De oogsttijd van kas I viel tüsschen 17 Nov. én I Dec., met een opbrengst van f 549.13 van 523,5 K.G., is gemiddeld per KG. f 1.05. De verlatingskas kostte aan brand stoffen f 36.—. Da kassen zijn nog niet in volle opbrengst. Krijgen we vlak na den oogsttijd van zoo'n verlatingskas een vorstperiode, dan is het noodzakelijk nog een paar weken door te stoken. De verlatingsproef zal in 1931 voortgezet worden. Dit jaar zal getracht wor den half December prima verlatingsdruiven te oogsten. De bacon-contróle Door dp Landbouwuitvoerwet 1929 is de mogelijkheid geopend tot het instellen van een controle op den uitvoer van landbouw producten. Doel hiervan is den buitenland- schen afnemer een goed product te waar borgen en daardoor een gunstigen invloed uit te oefenen op de te maken prijzen. Ten aanzien van verschillende producten is reeds van deze mogelijkheid gebruik ge maakt; wij herinneren aan de uitgebreide eiercontrole en de kortgeleden begonnen controle op den uitvoer van melkproduc ten. Thans is ook zulk een controle inge steld op den uitvoer naar Engeland van Nederlandsche bacon. De vorm, waarin de controle wordt uitge oefend, is als volgt Vanaf 1 April j.l. is de uitvoer van bacon naar Engeland verboden, wanneer de zijden niet voorzien zijn van de door de regeering voorgeschreven kwaliteits merken. Deze merken zijn 2 in getal. Aller eerst is er het merk voor de beste kwali teit Het heeft een ovalen vorm en voert in het midden het woord best Daarboven geven de woorden „The Netherlands" het land van herkomst aan en daaronder staat het nummer van de fabriek, waar de ba con- bereid is. Daarnaast bestaat een merk voor de tweede kwaliteit Het is een recht hoekig en langwerpig merk met het woord Beide merken worden met gegoten ijzeren stempels ingebrand en al naar gelang de kwaliteit op de voor baconbereiding ge slachte varkens aangebracht nadat deze door den Rijkskeuringsdienst voor uitvoei zijn goedgekeurd. Wanneer een zijde eerst j voor bacon kan worden gemaakt best is gemerkt en daarna blijkt, dat ENKHUIZER ZAADWINKEL Noordplein 35 Rotterdam -,Bloem- en Landbouwzaden BENZO RiJWIELFABRIEK VLAAROINGEN. iiiiMiiiiiiiiiiuiiiiiiimuiiioniujnGiiUuiujiiiuuiQiimniuciuiicinDiininiMniiiiiaiMniQiiiiisiB H.H. Kweekers, „ROOKDOOD' ASEPTAFABRIEK (Fa. Gebrs Manger), DELFT,Tel. 532 (Speciale Fabriek van Plantenzlektenbestrljdlngamtddelén): WOON in Uw EIGENHUIS en gij bespaart pijn. 40 der huursom. Voor spaar rekeninghouders 85 Hypotheek. Individueel sparen met vaste rente en gegarandeerd eindbedrag (geen spaarkas, geen verzekering). Aanvragen te richten aan NIEUW EIGENHUIS, Jan Pzn. Coenstraat 21, 's GRAVENHAGE. Overal actieve vertegenwoordigers gevraagd, aangename werkkring, ruime belooning. Voor KOEIEN ZORGT voor aanvulling de graan- en meelvoedinf VERHOOGT het nuttig effect van de toegediende voedermiddelenr VERSNELT den groei der jonge dieren en maakt dat zij vol lediger uitgroeien! VERHOOGT de melkproductie! ONDERHOUDT een beteren gezondheidstoestand! VERSTERKT het weerstandsvermogen! PRIJS: cartons k 5 K.G. f 2.—. zakjes h 25 K.G. 6.12V2. zakjes k 50 KG. 12.- H. BONDA gevestigd te ZWOLLE. Kantoren: Ossenmarkt 26 en 27 Directeur Dr. G. H. J. Tervoert, dierenarts Vaste premiën Verzekering van jaar tot jaar DE GROOTSTE :mtT^SSSS&ama - DE BESTE WpiHPVPPaVPr7PlfPPinn voor 6 maanden risico van «VCIUGVCC verkettering hemelvuur in het open veld en mond- en klauwzeer imbegrepen, vaste premie 1.50 per 100.— VERZEKERING UpmpIwiiiiH *n het open veld, vaste premie uitsluitend tegen ncillCIVuur per halfjaar 1.— per 1000.— Spoedige opgave verzocht men met tweede klas bacon te maken heeft, wordt het merk second over bet eerste aangebracht, zóó dat het woord best ge heel verdwijn! De merkenstempels behooren toe aan de regeering, doch zij worden door 'n vereeni- ging aan de fabrieken, die bij haar zijn aan gesloten, uitgereikt Op deze' vereeniging rust de taak toe te zien, dat van de stem pels geen misbruik wordt gemaakt en dat de merken alleen worden aangebracht op de zijden, die daarvoor in aanmerking ko- Alle fabrieken zijn thans aangesloten bij de vereeniging „Nederlandsch Baconcon- trole", die te Utrecht, Janskerkhof 1, ge vestigd is. Door deze vereeniging zijn, onder goedkeuring van den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, voorschriften gegeven betreffende de inrichting der Be drijven, de wijze van bereiding, de sortee ring, verpakking, enz. Alleen, wanneer deze voorschriften nauwkeurig worden nage leefd, mag van de door de vereeniging uitge reikte merkenstempels gebruik worden ge maakt. Om zeker te zijn, dat hieraan de hand gehouden wordt, worden de fabrieken geregeld door een in dienst der vereeniging staanden controleur bezocht Ook wordt de bacon na het verlaten van de fabriek van tijd tot tijd aan een onderzoek onderworpen. Een en ander geschiedt onder Rijkstoezicht Met dit toezicht is de Veeartsenijkundige Dienst belas! Het bestuur van deze vereeniging wordt gevormd door de heeren J. L. Nysingh, voorzitter, H. Cox, Mr. F. I. J. Janssen, S. van Zwanenberg en F. G. Dokter. Ir. H Leignes Bakhoven, Rijksveeteeltconsulent te Leeuwarden#werd als adviseerend Rijkslid toegevoegd. De administratie ligt in han den van een secretaris-penningmeester. Het is niet twijfelachtig, dat deze con trole aan den landbouw zal ten goede ko men. Als men bedenkt, dat wekelijks onge veer 15.000 varkens als bacon naar Enge land vervoerd worden, d.i. ongeveer 780.000 per jaar, voor een waarde van vele milli- oenen, dan is het duidelijk met welk een belangrijk uitvoerproduct van den Neder landschen landbouw wij hier te maken heb ben. Het is bekend welk een gevoeligen slag ook de Nederlandsche uitvoer van varkens- vleesch ondervonden heeft toen in het jaar 1926 Engeland plotseling zijn grenzen sloot voor den invoer van versch varkensvleesch uit geheel Europa. Sindsdien heeft men zich hier te lande met kracht op de berei ding van bacon toegelegd. Gelijk het bo vengenoemde exportcijfer aantoont, is deze krachtsinspanning met succes bekroond geworden. Doel van de controle is te komen tot de hoogste marktprijzen. Dit is van te meer be lang nu in het afgeloopen jaar de baconprij- zen ten gevolge van de groote wereldover productie sterk zijn gedaald. Welke afme tingen dit heeft aangenomen, springt in het oog als men bedenkt, dat de prijs van de Nederlandsche bacon op de Engelsche markt thans belangrijk onder het vóór- oorlogsche peil is gedaald. Terwijl de hoog ste prijs in Februari 1914 72 s. per cwt be droeg, was deze in Februari 'van dit jaar slechts 58 c. per cwt. Wat dit beteekent, wordt te duidelijker, wanneer men bedenkt, dat deze prijs in het vorig jaar in dezelfde maand nog 105 s. bedroeg. Een prijsstijging zal ongetwijfeld ook aan de landbouwende bevolking ten goede ko men. Immers is de prijs, waarvoor de var kens worden opgekocht ten zeerste afhan keliik van die welke op de Engelscne markt Wil de actie van de vereeniging „Neder landsche Baconcontrole"' tot bevredigende resultaten leiden, dan zal ook de landbou wende bevolking haar medewerking moeten verleenen. De kwaliteit van de bacon hangt n.l. ten nauwste samen met de kwaliteit en soort der varkens. Alleen van goede ..zou ters" kan goede bacon bereid worden. Meer en meer zal men zich speciaal op het fok ken van varkens, die bijzonder geschikt zijn voor baconbereiding, moeten gaan toeleg gen. FArie soorten Nitrophoska I.G. Een volledige meststof. t Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farbemndustrie Aktiengesellschaft ont vingen wij een vlugschrift over het gebruik van Nitrophoska I. G., de volledige meststof, thans is hfet gebruik van een drietal soor ten met een verschillend gehalte aan stik- stof, fosforzuur en kali mogelijk n.1 Nitrophoska IG 16.5:16.5:21.5, met 16.5 pC! stikstof, 16.5 pCt fosforzuur en 21.5 pC! kali: Nitrophoska IG 15:11:26.5, met 15 pCt stik' stof, 11 pC! fosforzuur en 26.5 pCt kali; Nitrophoska IG 15.5:15.5:19, met 15.5 pCt, stikstof, 15.5 pCt. fosforzuur en 19 pCt kali. Nitrophoska IG werkt snel en tevens aan houdend, aangezien de stikstof voor onge veer 1/3 aanwezig is als snelwerkende sal peter en voor ongeveer 2/3 als geleidelijk werkende ammoniak. Het fosforzuur is aan ammoniak gebonden; de kali is met de sal peterstikstof tot kalisalpeter gebonden. Bij de fabricatie van de 2 eerstgenoemde soor ten wordt als kalibron chloorkali, bij het laatstgenoemde soort zwavelzure kali, ge bruikt. In vergelijking met de enkelvoudige mest stoffen biedt Nitrophoska IG het voordeel: le .dat het de bemesting vereenvoudigt, aangezien men kan volstaan met het aan- koopen, vervoeren, bewaren en uitstrooien van slechts één kunstmeststof; 2e. dat door een doelmatige verhouding tusschen de voedingsstoffen een regelmatige ontwikkeling der ge.wassen, zoowel in de jeugd als bij hun verderen groei kan wor den verkregen; 3e. dat zooveel mogelijk voedingsstoffen en weinig ballaststoffen worden gegeven. Het gebruik bij de verschillende gewassen in den akkerbouw, Veehouderij cn tuin bouw, is duidelijk aangegeven. Op aanvrage wordt het vlugschrift koste loos toegezonden door het Land- en Tuin bouwbureau der I.G. Farbenindustrie Aktien gesellschaft, Rokin 109—111, Amsterdam. WEET GE dat uit proeven te Angers (N.-Frankrijk) duidelijk is gebleken, dat druiven veel kali noodig hebben, en dat deze meststof het suikergehalte verhoogt, wat bij aard beien ook het geval is. dat de uitvoer van boter uit Sovjet-Rusland de laatste 3 jaren steeds en belangrijk achteruitgaat, (Van 32854 ton in 1927-'2$ tnt 9981 ton in 1929-'30), zoodat men mag veronderstellen, dat in het loopenda jaar Sovjet Rusland geen boter meer zal uit voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9