O NS PRAATUURTJE D.W.A. FONTIJNE i H.H. Tuinders en Veehouders De 1 zön inglfic-BIIJel -cijfer. Laat m|| deze biljet vullen en Uw boekhouding behandelen. U krijgt dan een juistcn nanalaic. zooals mijn I cliënten reeds sedert lang. tot' hun genoegen. ervaren. Schrijf even en ik kom zonder ver- plichting U alle inlichtingen verstrekken. I P. VAN BERK ÏSHÏÏÏÏ&V Billijk tarief. Inlichtingen gratis. VERVOLG PAG. 2 Wie niet adverteert wordt vergeten. Ziezoo, daar zijn we weer, zooads de deur waarder zei, diie een vaste klant kwam be zoeken. Maar bij bem was de reden amdere don bij mij. k Hoop, dat ik niet zoo sdhuam aangeke ken word afls hij. Hem kan men in den regel missen, (mij ook wel). Maar of we de uitvoering van de tarwe wet kunnen missen ie een lastiger vraag, waarop ons antwoord niet gevraagd wordt. Het schijnt well of etr VOORLOOPIG NIET VEEL VAN DE UITVOERING DER TARWEWET ZAL KOMEN. 'k Las tenminste iu een krant, 'k gefloof van het Handelsblad, het volgende bericht: Naar wij vernemen, zou de tweede vergadering van de Commissie van Ad vies voor de uLtvoening der Tarwewet (de eerste veivi een maand geleden ge houden bij de instailiatie) dezer dagen worden gehouden. Plotseling echter is deze vergadering voor ombepaalden tiid uitgesteld. Een spoedig in werking msaen der Tarwewet is dus niet waar- flcannnjk. Daa.r ga je nu heen. 't Schijnt dat van deze Commissie van Advies nog niet eens net gezegde van den Hagenaar opgaat "k Bedoel dien Hagenaar, welke met een landbouwer het Departement van Binnen- landsche Zaken waar ook Landbouw behar tigd^!!) wordt, passeerde. De provinciaai, geïmponeerd door het groote gebouw, riep uilt: „Tjonge, tjonge wat een gebouw! hoe veel menschen zuilen daar wel werken?" «waarop de Hagenaar laconiek antwoordde: ongeveer da helft. Maar van de Tarwewet gesproken, weet ge* dat alllleen bij de boeren? En in Noord- en Zuid-Holland heeft de inventarisatie uitgemaakt dat er nog 19 miiMdoen K.G. moet zitten. Wat moet dat nu worden? Zou een andere oplossing van de tamve- 6teunregeiling beter geweest zijn? Maar ja, napledien is ook niet goed. We hebben deze wet nu eenmaail en uitgevoerd moet hij. En de Commissie van Advies zaJ toch nu al niet met Zomer vacantia gaan? 't Weer is er andere wel maar. Ook mood weer voor de bloemetjes, 'k Kan je verteüllen, dat mijn tulpen het mooi doen. Daar wordt naar gekeken door de voor bijgangers. Maai- ik «cl dus niet voor ongekend lage prijzen, all behoeft men ook geen luxe prijzen te be- Er. zijn er nog altijd menschen, die op heele goedikoope aanbiedingen ingaan en niet begrijpen, dat ze bedrogen moeten uit komen. Er is wat een zwendel met bloemboflllen en i-jrtaroten. In Beltrië moet bet wél heel erg geweest zijn. Vélen zijn er daar ingevlogen. Ze be stelden op aanbiedingen van personen in onze bloeimiroilenstireék woonachtig of daar een postadres hebbend. En natuurlijk een heel mood adres. Dat geeft cachet aan de zaak. De poliitie moest zich echter met die mooie adreseen bemoeien, en de gevolgen waren: een waarechuwing in de Maden tegen be paalde personen. Maar onze naam was al bemodderd. De solide fiirma'6 krijgen vaak even goed een blaam door zulke knoeiere. De geheele streek, wereldberoemd, lijdt er Maar vele kweekere zijn mede schuldig. en niet voor enkele guldens aan geweten- looze sjacheraars afgeven. Ook niet op de vuilnishoop werpen, waar ze 's nachts op gezocht worden, om later ails HiTlegomscbe, of Sassenhedimsdhe bloembollen aangeboden te worden. Wij kunnen wel reclame matteen met onze bloemen op buitenllaimdsche tentoonstellin gen, doch die reclame woodt geheel tendet gedaan door de knoeiers, die, zooafls ik van mijn buren vernam, 100 tulpenbollen voor een rijksdaalder verkoopen. En 't zijn tul penbollen, dat is waar, maar.de resultaten., ho maai-! 'k Heb ze gezien. 'k Begrijp niet dat er nog publiek is, dat van zoo'n straatventer aain de deur koopt. Stratks laten ze aiöh nog uien voor tulpen verkoopen. Maar de bieden die de advertentie's op nemen zijn ook niet vrij te pleiten. 't Is bekend, dat er vele zwendelaars in bloembolHen en -planten zijn. Laten ze eens inforraeenvn voor ze er zelf invliegen en de 1 ezeiv er in laten loopen. Dat doen wij ook. 't Kost wel eens een aardig contract, doch een blad moet voor de lezers zoogen. Dat ho pen wij ook steeds te bl ijl ven doen. Van bultenHandsche reclame gesproken.. ONZE BLOEMEN HEBBEN HET TE BRUSSEL EN TE ZAGREB (JOEGO SLAVIË) WAT GOED GEDAAN. Over Zagreb kon men elders in ons blad Ook te Brussel moet bet een groot succes geweest zijn, wat onze iinzendiere daar pres- Elken dag duizenden bezoekers in het Hol- Janid-huis, die zidh veriustLgden in de kleu ren* en vormenpracht onzer bloemen. Niet alleen werden daar de Moemen ge toond, ook liet men zien hoe de bloembollen kunnen dienen om de tuinen te vereieren. En dan heeft deze tentoonstelling ook veel bijgedragen om de praktijken, waarover wij :oo pas hadden, minderwaardige bollen aan den man te brengen, aan de kaak te tellen. We hopen dat het helpt. Evenals we hopen dat het advies van den Rijkslaudbouwconsulent in Groningen zal helpen om ONZE LICHTE EN OUDERE ZAVEL GRONDEN OP KALIGEBREK TE ONDERZOEKEN. Deze consulent schrijft o.m.: De meesten, die het vorig jaar iets hebben gezien van dit gebrok, dat zich o.a. bij ka nariezaad zoo sterk kan uiten, zulüen er wel voor gezorgd hebben, dat zoodets zich nu niet weer voor zai doen. Ook voor hen, die er nog niet aan wild n, i6 het wel van belang op een perceel kanarie zaad thans nog de volgende ruwe proef to Men bestrooit een paar strooken, dwars op de zaairichting, tegen 300 kg. 40% kadi- zout per ha. Zoodoende kan men te weten komen of het perceel genoeg kadi bevat voor de gewone cultuur of niet De gewassen, die sterk op een kadibemes- ting reageeren zijn: vlas, aardappelen (hier bij in dezen tijd patentkadi geven), kanarie- zaad, klaver (hier niet ads overbemesting te geven), k-ooira.pen. Op een van de proefvelden gaf kanarie- zaad. beme6t met kali een opbrengst, die we op 100 kunnen stelden tegenover zonder kali bemest op 82, wat dus een belangrijke ver meerdering is te noemen. 'k Ben nog lang met uitgepraat, maar moet voor deze week toch eindigen en daar- Tot de PRAATJESMAKER. Qroene Maïs In ons no. van 12 Maart schreven we uit voerig over de mogelijkheid en wenschelijk- heid van het verbouwen van mais in ons land. We deden dit naar aanleiding van het rapport van Prof. Broekema over de verbouw van groene mais. Thans vinden we in het „Overijsselseh Landbouwblad" een artikel van de Rijkslandbouwconsubnt Ir. v. d. Meer. Deze schrijft o.m. het vol gende: Tot voor kort werd aan de verbouw van mais in ons land door de landbouw kundigen weinig aandacht besteed. Voor zoover de zandgronden betreft, werden door Burgers op hooge slechte zandgrond te Oosterbeek met dit gewas zeer goede resul taten verkregen.. Ook in Twente werden jaren op de boerderij van den heer Harry ter Kuile op het Hooge Boekei zeef groote oogsten met mais verkregen. Deze mais- oogsten werden met een hakselmachine fijngesneden en met behulp van een jacobs ladder in een daarvoor gebouwde silo ge bracht. Door de groote kosten, die de bouw van een silo vergen, stond de rentabiliteit van een dergelijk verbouw voor de oorlog niet vast. Thans zijn de prijzen van de voe- derstoffen buitengewoon veel lager en ziin de bouwkosten van een silo nog belangrijk hoogeï dan voor den oorlog. Het is dus dui delijk dat voor onze gewone zandbedrijven de verbouw van mais en de ensileering op een dergelijke wijze voorloopig geen aanb' veling verdient. Toch heeft de verbouw va mais op de zandgronden belangrijke voo: deelen, zoodat het zeer zeker gewenscht is een eenvoudige methode van inkuilen op uitgebreide schaal te beproeven. De hepp ^petberg, landbouwer te Albergen deed dit reeds eenige jaren; hij kuilde zijn mais in op dezelfde wijze als gras en knollen. Dq hierbij verkregen resultaten waren goed. In het jaar 1929 werd op verschillende plaat sen in Overijssel de verbouw ook beproefd o.a. op de Demonstratieboerderijen der Over ijsselsche Landbouw-Maatschappij, ook toen waren de resultaten zeer bevredigend. Dit was voor ons aanleiding om de proefne ming met mais op uitgebreider schaal in 1930 voort te zetten. Een 50-tal landbouwers in Overijssel verbouwde in het afgeloopen jaar mais. De resultaten van de eigenlijk^ verbouw waren ook wederom zeer bevredi gend; de opbrengsten waren groot en het bleek ook thans weer dat de verbouw van mais op hooge grond, waarin gewoonlijk veel zaadonkruid voorkomt, verre is te ver kiezen boven de verbouw van bieten ond-.r dei-gelijke omstandigheden. Naar de verkre gen resultaten is een uitgebreid onderzoek ingesteld, waaraan verschillende landbouw- onderw ij zere hun gewaardeerde medewer king verleenden, zoodat op deze wijze een goed overzicht werd verkregen. Waren de resultaten met de verbouw dus zeer goed, minder was dat het geval met de wijze van inkuilen. Hierbij werden ervaringen opge daan, die in vorige jaren in het geheel niet waren verkregen. Een gedeelte van de stop peleinden was te hard gebleven en werd door het vee niet genuttigd. Dat men gelijke ervaringen opdoet met de verbouw van een gewas op een wijze zooals die tot dusverre nergens eerder werd toegepast, be hoeft geen verwondering. Naar imdjn oor deel is de verbouw van een zoodanigi teekenis, dat er moet worden gezocht naar maatregelen, waardoor de gemaakte fouten kunnen worden voorkomen. Het bovenvermiVle onderzoek heeft ons duidelijk geleerd in welke richting moei worden gegaan. De gedeeltelijk harde niet eetbare stengels kunnen worden voorkomen door meer planten per H.A. te hebben (dik ker zaaien en afdoende maatregelen tegen de kraaien) en door eerder in te kuilen. Ter illustratie, dat dit inderdaad het ge val is, vermeld ik het volgende: Bij verschillende landbouwers hadden de kraaien erg in het gewas huis gehouden, de stand was gedeeltelijk veel te dun ge worden. Nu was het opmerkelijk dat het vee de mais van de dicht staande gedeelten met dunner stengels niet liet liggen en wel die van de dunner staande gedeelten Weer andere boeren hadden te kort zaai zaad en ztfeiden toen gewone kippemnais bij, zonder de .stand van de zaaimachine te veranderen. De stand werd hier .veel dik ker en ook nu bleek bij het voederen, dat dit deel door het vee geheel werd vergeten. Dat de gewoonte en het leeren eten van dit voer ook een rol speelt bij de koeien, bleek ons uit het volgende geval. Bij een landbouwer aten de eigen koeien de inge kuilde mais maar zeer mondjesmaat. 2 pas ingekochte Friesche koeien echter aten al les schoon op, deze waren blijkbaar gewend aan kuilvoer te eten. Dat door vroeger inkuilen het hard wor den geheel kan worden voorkomen bleek in een tweetal gevallen, waarbij reeds einde Augustus en begin September werd inge kuild. Bij het teeren van het zaad gebruike men per 100 K.g. ongeveer 1 K.G. droge menie. Mais vergt veel minder werk dan bieten ten einde onnoodig vervoer te voorkomen, kuile men op 't land zelf in. Voor het af steken gebruike men een z.g. splitter op de diverse afdeelingstentoonstellingen van den B.O.O. hoop ik deze in te zenden. Mais kan zeer goed met de groote machine worden gemaaid ongeschikt zijn hiervoor in 't algemeen de maaimaehines met onderloop d.w.z. die waarbij het zaad onder de zaaiers door wordt gekamd. Zeer goed voldoen voor dit doel de machines met lepelsysteem of schepraderen. (Gloria-Melichar eii de oude Rud Sack) en voorts de Rud Sack 6 met woelraderen. Voor de veenkoloniale boeren die a.s. winter nogal wat koeien op stal krijgen, verdient de verbouw van een kamp ais, ook veel aanbeveling. Op de demonstratieboerderijen te Markelo en te Hellendoorn wordt elk 1V2 H.A. ver bouwd. V arkens-, Schapen- en Geiten- tokveedag, 16 Mei as. te Nieuw-Helvoet In deze tijden van malaise is liet beste van het beste nog nieit goed genoeg. lm mers een slecht dier vreet meestal even veel als een goed dier, doch een goed zal in de meeste gevallen het voer voordeeli- ger omzetten in waardevolle producten voor den veehouder, zoodat zijn winst dan ook het grootst zal zijn. Dit is met alle dier soorten het geval en dus ook met de var kens, schapen en geiten. Wat de varkens betreft, heeft dit, de vroeger reeds gepubliceerde proef van Groot Yorkshire varkens tegenover bonte, vol doende bewezen. Dank zij een goed doorgevoerde stara- boekregistratie kan men de kwaliteit van zijn diersoort op voeren. Bij varkens b.v. vruchtbaarheid, uniformiteit, gelijkmatige opgroei, goede moederdieren, enz. Tevens kan men nagaan welke zeugen, toornen le veren, die het beste en het voordeeligste slachtproduct leveren. En op deze dingen komt het tegenwoordig juist aan, om de kans tc hebben 'er nog iets op te verdienen. Zij, die nog maar luk raak in het wilde wegfokken, zullen de meeste kans hebben de grootste verliezen te maken en van dt markt verdrongen te worden door hun con currenten, die met een beter en uniformer product op de markt komen. Om aan dit gevaar te ontkomen, zal men goed doen zich op een heter soort varken toe te leg gen. En dit soort varken is voor Zuid-Hol land het Groot-Yorkshire varken, dat men zal kunnen zien op bovengenoemden Fok- veedag. Ook beste schapen zullen er zijn. En al is de wol dan tegenwoordig ook al weinig waard, toch mag men haar met het. oog op de toekomst niet verwaarloozen. Een be langrijker kwestie dan de wol is echter de vruchtbaarheid en hieromtrent geeft een stamboek de besite waarborgen. Het regis treert immers van ieder schaap alles en aangezien vruchtbaarheid een erfelijkheids kwestie is, dient men hier ter dege op te letten. Op het gebied van de schapen eal de fokveedag te Nieuw-Helvoet den liefheb ber dan ook volop goeds laten zien. En ook de koe van den arbeider, de gei», zal er niet vergeten worden. In dit dier stelt men in deze streken groot belang en niet ten onrechte, hetgeen de lezer toe zal moeten ge.ven, als hij enkele van de volgen de productiecijfers, die weliswaar tot de beste hehooren, onder oogen krijgt: Teuntje 4489 R. 879 K.g. met melk 4.30 pet vet in 264 dagen. Jansje 4487 R. 1135 K.G. melk met 4 40 pot. vet in 303 dagen. Klaasje 5321 R. 859 K.G. melk met 3.46 pet. vet in 278 dagen. Neeltje, 5325 R. 939 K.G. melk met 8.57 pet. vet in 292 dagen. Heintje 4885S. als 2 j. 828 K.G. melk met 3.81 pet., vet in 257 dagen. Zoo zou ik er meerdere op kunnen noe men en dan zal de groote rentabiliteit van dit kleine huisdier wel tot een ieder door dringen. Zij, die belangstellen in goede stamboek- varkens, -schapen en -geiten zullen het dan ook als geen verloren dag beschouwen als ze 16 Mei a.s. optrekken naar Nieuw- Helvoet, waar de Inspecteur aanwezig zal zijn om een ieder de gewenschte inlichtin gen te verstrekken. De Rijksveeteeltconsulent IR. P. VERHOEVFN tijd nog niet Maar wat nood! Hij wou aardappelen koopen en hoe zoo'n ding nu heet in het Finsch of in het Hottentotsch komt er niet op aan, als je een aardappel ziet, dan weet je, waar het over gaat. En „kilogram" verstaan ze in de laatste jaren eigenlijk na den oorlog, ook vrijwel overal Uit mijn zak verscheen dus een heele ge wone Hollandsche pieper. Hij pakte hem aan, bekeek hem en knikte goedkeurend. Dat was één: de waar was naar zijn zin en hij wilde koopen. Nu moesten wij het over den prijs eens zien te worden. Het eens worden kon mo gelijk nog voeten in de aarde hebben, want dat is bij honk nog niet eens zoo eenvou dig, maar om er over te marchandeeren, daar zat ik geen moment voor. De waarde van de Finsche markt was mij natuurlijk bekend. Nadat ik even mijn prijs had om gerekend, schreef ik dien op een stuk pa pier, zeg, dat 't 50 mark was. Mijn nieuwe relatie keek er even naar, nam het potlood sloeg de 50 door, en zette er 40 voor in de plaats. Toen was 't mijn beurt weer. De 40 verdween en de 50 werd in het leven terug geroepen. Enfin, zoo ging dat door, hij kwam daarop met een bod van 44, ik han-d haafde 50, tot we elkaar vonden op 48. Nu kwam de grootste moeilijkheid pas, nl. de wijze van betaling. Ik wil eerlijk be kennen, dat ik er een oogenblik voor ge zeten heb, maar de oplossing, die ik vond, acht ik zoo grandioos eigenlijk, dat ik er nu nog wel eens met voldoening en niet zonder trots aan terugdenk. Het ging er niet over, om de wijze van betaling met hem te bedisselen, maar om hem te zeggen hoe mijn voorwaarden waren en om hem dat zoo duidelijk te maken, dat er geen misverstand kon zijn. Laat ik eerst vermelden, dat wij het over de hoeveelheid, die ik zou leveren, direct eens waren. Nu was mijn conditie, dat be taling moest plaats hebben vóór de ont scheping in Helsingfors. Om dat te ver klaren teekende ik twee stippen, de eene stelde Rotterdam voor, de andere was de woonplaats van den kooper. Deze stippen verbond ik met een lijn en op die lijn, on geveer tweemaal zoo ver van Rotterdam als van 's koopers woonplaats, die ik X zal noemen, teekende ik nog een stip, waarbij ik schreef „Helsingfors". Daarop ging ik in mijn portemonnaie zoeken, nam er een Finsoh geldstuk uit en legde dat op X. Te gelijkertijd zette ik den aardappel op de stip „Roterdam" en begon toen het geldstuk en den aardappel naar elkander toe te be wegen en wel met zoodartge snelheid, dat die twee zoo verschillende objecten elkan der bij de stip „Helsingfors" ontmoetten. Ik overdrijf niet, dat de man haast juichte toen ik mijn gedachten zoo eenvoudig en klaar had overgebracht Zoo ziet men, dat men. ook zaken kan doen, zonder dat men elkanders taal kent Er zijn later nog andere zaken gevolgd, maar toen behoefde ik zulke hulpmiddelen niet meer aan te wenden. ^aken doen met iemand, wiens taal mennietspreekt Hoe men in een vreemd land, waarvan men de taal niet spreekt toch zaken kan doen, wordt in een artikel van „Handel en Tuinbouw" als 't volgt medegedeeld. Wij vonden het interessant genoeg om hPt over te nemen. Na zijn wederwaardigheden op de reis naar Kolhuszka medegedeeld te hebben ver telt de schrijver: Mijn eerste reis op Finschen bodem had ik achter den rug. Ovec de zaken, die ik te Kolhuszka had te doen, kan ik gevoegelijk heenstapj^en. Alleen zal ik even vertellen, hoe men zaken doen kan, tenvijl men elkander niet ver- Door een relatie had ik gehoord, dat 'n handelaar, die op eenige uren sporens af stand van Kolhuszka woonde, interesse had voor aardappelen. Onmiddellijk toog ik er heen en veel moeite kostte het mij niet, om mijn man te vinden. Ik noemde den naam j van mijn relatie en een glimlach van be- I grijpen was het antwoord, toen mijn eigen I naam. gevolgd door ..shake hands" en het ijs was gebroken. Jawel, maar daar zaten we dan toch. Hij I sprak Finsch en anders niet en ik sprak I van alles eigenlijk, maar Finsch in dien JVlarktoverzicht (Medegedeeld door hetCentraal Bureau.) Meststoffen. S tiksofmeststof fen. Ofschoon er •eregeld eenige vraag was voor verschillen de stikstofmeststoffen in de afgeloopen week blijft de omzet toch zeer ver beneden het peil van de laatste jaren. Volgens vrij nauw keurige berekening zijn er in de tien maan den van het loopende sedzoen, die achter ons liggen, slechts 62 pet. van de stikstofmest stoffen verbruikt, welke in het vorig seizoen in dezelfde tien maanden werden algeno- men. Al is tenslotte dit resultaat nog iets gunstiger geworden dan wij in de meest pessimistische maanden vermoedden, het blijft toch altijd zeer laag en werpt wel een sdherp liaht op de ernstige moeilijkheden, waarmede onze landbouw, met name de ak kerbouw, te worstelen heeft. Onze akkerbouw, die sinds jaren aan de spits stond vergeleken met de naburige Europeesche staten, wat intensieve cultuur betreft, welk hoogtepunt ten deele door een zeer ruim en doelmatig gebruik van kunst mest verkregen werd, mist blijkbaar den moed en ten deele ook de middelen, om in dezen tijd op dezelfde intensieve wijze te blij ven werken. De enkele teekenen, die op ver betering wezen, zooals eenige opleving in de graanmarkten, tarwewet en bietensteun, zijn niet voldoende geweest om het noodige ver trouwen te geven. Niettemin was er juist de laatste weken wat meer opleving in de vraag voor stikstof en mogen we misschien toch nog aannemen, dat het ergste geweest is en de twee nog resteerende maanden nog eenige verbetering van het afgenomen stik stofpercentage brengen zullen. Het beeld van de markt ten opzichte van de verschil Jende stikstofsoorten bleef vrijwel HIJSCHT ELECTRISCHI met de snelle dubbelwerkende Demag-lier Onmisbaar v. Land-en Tuinbouw bedrijven. Vertegenwoordiger HERMANN SCHAEFER Wassenaarscheweg 34 DEN HAAG - Telefoon 14779 AHLBORN <£S> N.V. HEIJMANS' Techn Handelsvennootsch Lninsli.Hmsterdam-Z., Til. 292B2 Vuilwaterpompen Zuip- en Persslangen Welwaterpompen voor Dirk van Wassenaarstr. 17 Telefoon 68796 VEILINGEN Ro terdam (Fabriekskade) dagelijks 9 uur vm. Aalsmeer (Bloemenlust) dagelijks 10 uur vm. Aalsmeer (Centrale). Snij bloemen vanaf iy2 uur vm. Potplanten: Dinsdag, Don derdag, Zaterdag 8V2 u vm. Amersfoort, Dinsdag, Donderdag Zaterdag 9 u vm Rijnsburg (Flora), dage lijks 8y2 u- vm. B e v e r w ij k, Maandag, Woensdag, Vrijdag 3 u nam B e r k e 1, dagelijks 9y2 u vm Boskoop, dagelijks 8% u. v.m. Eist Maandag, Woensdag en Vrijdag. Honselersdijk, dagelijks 8V2 uur vm. (Woensdag, Vrijdag 8 uur). Groningen. Snijbloemen en potplanten: Maandag, Woensdag 2 uur; Vrijdag 10 uur vm. N ij m e g e n, Groenten en Fruit Dinsdag, Vrijdag 1 u. nam Bloemen: Maandagen Woensdag 9 uur v.m. Rijnsburg (Bloemenlust), Maandag Woensdag Vrijdag 8y2 uur vm., andere dagen 8 uur vm. Tilburg, dagelijks 10 u vm Clichéfabriek „Het Oosten" Gedempte Slaak No. 120 Telefoon No. 29425 Rotterdam onveranderd. Kalksalpeter, leunamontansal- peter en zwavelzure ammoniak hadden de beste vraag, kalkammonsalpeler redelijk goed, chilisalpeter slechts tamelijk en de rest vrijwel verlaten. De nieuwere soorten kwamen pas in ons land, zoodat van afname nog mets te zeggen valt. Thomasmeei. in ons vorig marktbe richt hebben we een uiteenzetting gegeven over het aigeloopen seizoenjaar, hetwelk wij daarmede aas algedaan kunnen beschouwen. Thans zullen we onze aandacht bij het nieuwe seizoen moeten bepalen. Wat zal ons dit echter brengen? Een beperkte productie en een beperkt gebruik tegenover de „nor male" jaren. Hoe zal echter de verhouding zijn? We weten het niet. Eernerzijds zal er veel afhangen van de industrieele al-of-niet- bedirijvighead. Komt er meer werk, dan ge bruikt men meer ijzer en staal en een ver hoogde productie van"thomasmeel zal er het gevolg van zijn. Maar wie durft voorspellin gen te doen? En wat het verbruik betreft: zal de landbouw opleven door de steunmaat regelen of wellicht door een beteren toestand op de wereldmarkt? Men kan het met wa gen voorspellingen te doen, voorloopig doet men misschien het beste op weinig verande ring in de verhoudingen te rekenen. Of schoon in het algemeen de voorloopige prij zen door de verbruikers aannemelijk wor» den geacht, kan men toch niet van een groote belangstelling spreken. voerartikelen Ofschoon de vraag nna&r mais, zoowel Laplata- als Donaumais, sterk verminderd is de laatste week, bleef dit artikel toch prijshoudend. Dit verwondert wel eenigszins, als men weet, dat er de laatste weken enor- met kwantiteiten van Argentinië zijn afge laden, dat er verder buitengewoon veel be vracht is voor den eersten tijd en dat Argen tinië zelf meldt een recordoogst en een recordoverschot te hebben- De eenige reden voor de prijshoudende markt kan zijn, de omstandigheid, dat alle andere granen, ook tarwe, beter zijn. Gerst is on blijft vast met kleine voorraden en niet te ruim aanbod. Haver ruimt sterk en reeds worden er, nu de Russische soorten op geraken, zaken in Canadahaver gedaan. De beschikbare rogge vermindert eveneens sterk, ofschoon daar aan nog niet direct gebrek is. De prijsver- hooging van dit artikel lokte weer concur- reerende aanbiedingen van andere rogge- soorten uit. De prijzen voor lijnkoeken zijn nog iets verder afgebrokkeld. De markt is kalm en voor directe levering is de vraag klein. begint thans eenige belangstelling te komen voor de Mei-Aug. levering. Cocos- en grond- notenkoek ontmoeten weuiig vraag. Boekbeoordeeling Bemestingsleer door J. M. Cl Otten li. 4e druk. Uitgave: J. B. Wol- ters, Groningen, den Haag. Wij verheugen er ons over, dat deze 4e druk van dit bekende boek is verschenen. De vorige was van 1927. Vooral met het oog op de in de laatste jaren zich zeer uitbrei dende kennis van de werking der kunst meststoffen, en waar er meerdere nieuwe meststoffen in den handel komen was een nieuwe druk noodzakelijk geworden. Natuurlijk is het dus, dat juist het ge deelte, dat over de kunstmeststoffen handelt belangrijk is veranderd en uitgebreid. Dc schrijver heeft natuurlijk gezorgd voor dui delijke gegevens, de uitgevers hebben alles gedaan om het boek aantrekkelijk te maken door schoone illustratie, waarvan zes in kleurendruk een juist beeld geven van de verschijnselen bij onderscheiden landbouw- produkten indien de een of andere voedings stof ontbreekt. Wij bevelen het boekwerk, dat 260 pagina's telt, en alle bemestingsaangelegenheid uit voerig behandelt zéér aarx, evenals alle an dere nummers van de Nederlandsche land en tuinbouwbibliotheek, waarvan het deel uitmaakt Het bloembollenboelt door Tjebbo Franken. Uitgave van: An dries Blitz, Amsterdam. De schrijver noemt dit boek: een „roman" van kleuren en geuren. Wij hebben van deze „roman" genoten. Van de prachtige kleur foto's, van de vele andere illustraties, maar vooral van de „roman" zelf. De schrijver ver staa.t de kunst om in dit boek van bijna 250 pagina's den lezers een schat van wetens waardigs te geven over de bloembollen in 't algemeen en de verschillende soorten in het bijzonder, die een juisten kijk geven op alles wat met oorsprong, eigenaardigheden, kweekwijze en vervroegen in verband staat en dat op zoo'n wijze, dat het interesseert dat het boeit, dat men het gaarne leest en maar door leest, en niet van ophouden weet. Al de bolgewassen, waar we toch al zoo van genieten in 't vroege voorjaar, in den winter zelfs, zien we nu geheel anders aan. Wij weten er geheimpjes van, leuke ge heimpjes. Dat heeft die „roman" die geen roman is, maar werkelijkheid, ons verklapt Daar zijn we Tjebbo Franken dankbaar voor. Gebrs. egbers* Graan- en Veevoederhandel Rotterdam, Wijnhaven 48, Tel. 55588. Telgr. adres „Egbers" Rotterdam. Prijz< 600 o tikele Minder dr .00 kg.. 600 of 1000 kg., desnoods B1j minder kwa in 60 k.g. van een f 0.25 hooger. Gernovis de kwaliteit met ver rassende resultaten 65/68 eiwit. 10/12 vet f20.35 magere y.'sch; f 18.50 Bvlso. Goedkoop maar toch goed 52/55 eiwit, 12/14 vet f 17.50 Garnalenschrootgeel 60/55 eiwit, 6/7 vet f20.50 VLEESCH-DlGRMIQUIi vermeel. Volledige i ter dan Vleeschme eiwit. 15 vet bij-artikelen Magere Melkpoeder f 33.50 Gedroogd Heelel 90 eiwit en vet f 62.00 Engelsche Brouwersglst kleine voorraad f 45.00 Gemalen Brood korrelig f 11.00 Biscuitmeel f 12.75 :el. Holl. Fabr. lerlk. Patent Tarwe- Dubbel Gedroogde Pulp 20/25 Suiker Gemalen 20/25 Grondnotenmeel. 65 ei wit en vet 1 Sesammeel 60 eiwit diverse meelsoorten Maisklemmeel. Pulk düende It, groote voedings lost zich 5 m; sr. Analyse 26 0 vet. dus de dubbel dlngswaarde als maïs meel f 8.26 Maisglutenmeel 30 eiwit, 4 9Ó. Ook veel goedkooper als maïsmeel f 7.25 Inlandsch RtJstvoedermeel, een gerekend spotgoed- f 7.50 tvtenvoermeel f 7.50 diverse mengvoeders >evlRlnta. Het bekende A.B.C.D. Vitamine preparaat. Geeft verrassende resultaten, door voudlg 10 6. -- gen door gewot f 22.00 endvoeder ook voor kuikens. Kippen leggen daarvan buitengewoon en kuikens groeien als kool. TalrUk zön de attesten die wü dagelijks mogen ontvan gen per 100 Kg. f 13.00 per 50 kg. f 6.75 HUIico's gemengd Graan pri ma per 100 kg. f 8.25 per 50 kg. f 4.25 Hllllco's Kuikenzaad per k.g. f 8.50, bö 500/1000 k.g. f 8.25 Egbers' Speciaal Koelenvoeder- meel. De Juiste samenstelling per 100 k.g. f 10.50 bij 500/1000 k.g. f 10.25 Egbers' Speciaal Kalvervoeder- meel. De juiste samenstel ling per 100 k.g. f 12.00. bil 600/1000 k.g. f 11.75 granen en zaden Malsgrlts, ftJne gebro. ken mais Zeeuwsche Tarwe (voer- kwallteit) Buitenlandsche Voer- t 7.75 f 7.76 Gerst f 7.76 ir mooi f 7.76 i k.g. f 10.75 in Uzci De waardevolle e tamlne houdende Bereid uit versche en zuivere kabeljauw levers. Garantie 600 eenheden Vitamine A en 250 nheden Vitamine D. per I per 60 k.g. - 1 Egbers' Speciaal Blggenmeel I I zeer licht verteerbaar 100 k.g. I I f 11.75. per 60 k.g. f 6.00 1 wegende 60 k.g. netto or 5b liter en voor zien van aftapkraan f 27.00 i eiken vaten wegende c.a- 175 kg. netto p. 100 kg f 47.00

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10