BINNENLAND. eigen 8»osschen \£n\4nclaa< Leger en Vloot. WOENSDAG 6 MEI 1931 DERDE BLAD PAG. 9 HOFBERICHTEN Prinses Juliana is voornemens op Zater dag 13 Juni bij Groningen te water te laten het naar haar genoemde nieuwe instructie vaartuig voor de zee-, Rijn- en binnenvaart, van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart, welk vaartuig gebouwd wordt op de werf Gideon bij Groningen, MARINELUCHTVAARTDIENST ln 1931 kunnen eenige officieren-vlieger en onderofficieren-vlieger worden benoemd. Leeftijd 19 tot 2? jaar. Geëischte schoolkennis voor officieren-vlie ger, ongeveer gelijkstaande met die, ver- 'eischt voor einddiploma H. B. S. 5-jarigen cursus en voor onderofficieren-vlieger: over eenkomende met die, vereisoht voor het di ploma A van het (M)ulo. Inlidhtingsboekjes op schriftelijke aan vrage verkrijgbaar bij de afdeeling „Perso neel zeemacht" van het Departement van Defensie. v Aanmelden uiterlijk 1 Juli 1931. ZIEKENGELD BIJ WERK VERSCHAFFING De Minister van Arbeid heeft bepaald dat voor de berekening van het ziekengeld als dagloon voor de bij werkverschaffing te werk gestelde arbeiders uit de na te noemen gemeenten het achter de namen dier gemeen ten vermelde bedrag geldt, ongeacht bij wel ke werkverschaffing de arbeiders te werk gesteld waren toen zij ongeschikt tot werken werden: Deventer f 3; Alblasserdam, Leerdam, Maassluis f 2.75; Losser, Meppel f 2.50; Aal ten, Borne, Delden, Denekamp, Didam, Gen- dringen, Weerselo f 2.25. DE TARWEOOGST 1930 Naar het „Hbld" verneemt, is het resul taat van de inventarisatie van de tarwe van oogst 1930 voor Zeeland als volgt: Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 4.268J)00 fc.g. Westel. Zeeuwsch-Vlaanderen 3.196.000 k.g. Zuid Beveland 3.850.000 k.g. Noord-Be veland 930.000 k. g. Walcheren 93.000 k.g. Tholen en St. Philipsland 816.000 k.g. Schou wen en Duiveland 1.370.000 k.g. Totaal 15.369.000 k.g. Het blad herinnert er aan, dat in N. en Z.-Holland nog 19 millioen k.g .aanwezig is. NED. ZEEMANSCENTRALE Het bestuur der Nederlandsche Zeemans centrale, welker arbeid momenteel gedrukt wordt door groote lasten, vooral door nood zakelijke veranderingen in het Tehuis te Hamburg,1 ontving twee giften van f 500 en van f 1000. Op 6, 7 en 8 Mei a.s. zal een bazar ge houden worden, ten bate van den Tehuizen arbeid, in het Rotterdamsche Huis, Veer haven 17. De opening geschiedt 6 Mei, 11 uur v.m. door Dr. J. R. Callenbach. De be kende violist Fernando Zepparoni verleent welwillende medewerking. Uit alle landen hebben de zeelieden zelf aardige bijdragen gezonden tot het welslagen van dezen bazar GEZONDHEIDSKOLONIES VOOR ZWAKZINNIGEN In de algemeene vergadering der Centrale Vereeniging voor Gezondheidskolonies voor zwakzinnigen werd tot voorzitter herkozen de heer Mr. J. B. F. van Hasselt te Voorst èn tot lid van den Raad van Toezicht Mr. J. A. A. Lisman te Den Haag. Tot leden der Commissie, welke op de volgende vergadering een voorstel zal doen tot oprichting van een buitenschool voor de verpleegden, werden benoemd de heeren: Dr. A. van Voorthuijsen 'te Utreoht, A. Wil- leboer te Rotterdam, H. J. Jacobs en P. Linthorst te Den Haag. SLUISDEUREN VOOR ROTTERDAM De drie sluisdeuren bestemd voor de Parksluizen en gebouwd bij de Dortmunder Union te Dortmund zijn met een lichter te Rotterdam aangekomen. De firma de Graaf Koelman heeft met een bok de S0.000 K.G. zware deuren die in twee deelen waren aangevoerd, aan de wal gezet. BEZOEK NED. JOURNALISTEN KRING AAN DEN BOSCH De jaarlijksche excursie van den Neder- landschen Journalistenkring zal ditmaal plaats hebben op 4 en 5 Juli a.s. Dan zal een bezoek worden gebracht aan Den Bosch en omgeving. MONUMENT ZWOLSCHE EEUWFEESTEN ONTHULD Gistermiddag te half vier werd in tegen woordigheid van een groot aantal autoritei ten het monument, ter herinnering aan de Zwolsche eeuwfeesten, op plechtige wijze door het herdenkingscomité aan de gemeen te Zwolle overgedragen. Het monument is ontworpen door den heer Co Breman en stelt voor de overhandiging van het stadsrecht aan Zwolle door den Bis schop van Utrecht. De heer Mr. J. A. Wil- linge Gratama, voorzitter van het Huldigings comité, leidde de plechtigheid met een kort woord in. Hierna sprak mr. Sanders, voorzitter van de commissie voor het monument een rede uit, waarna het gedenk'teeken aan de ge meente werd overgedragen. Na de onthulling dankte de burgemeester van Zwolle, Mr. Dr. I. A. van Royen. DE INDIE-POSTVLUCHTEN REIZEN MET DE N. C. R. V.! Men verzoekt ons te wijzen op het feit, dat voor de Pinkstervaoan'tiereis naar Par ij s en de Koloniale Tentoon stelling welke juisit heden geopend werd volstaan kan worden imet een Be- ijs van Nederlanderschap. Onge twijfeld zal de geringe reissom f 50/55 voor velen aanleiding zijn zich aan te melden voor deze interessante trip. Toch is het aan tal nog beschikbare plaatsen beperkt. Parijs zal omstreeks Pinksteren overvol zijn. Men houde hiermede rekening. Het blijk,t voorts uit de desbetreffende annonce, voorkomende in dit no., dat het Reisprogrammaboe'k 1931, 240 pag., fraai geïll. zoolang de voorraad strekt gr a t i s op aanvrage, franco wordt toe gezonden. De N. C. R .V. schrijft dezer dagen haar 15000ste lid in. Haar voorzomer-program be vat een keur van reizen, voor elke beurs. Reizen in de liefelijke Meimiaand beteekent dubbel genot. De Natuur is op haar schoonst en de dagen zijn lang. Men kan niet meer verlangen. VERDWIJNEN DE TRAMDIENSTEN OP FLAKKEE? DE R.T.M. VRAAGT DEN MINISTER DIE TRAMDIENSTEN Op TE HEFFEN De fa. v. d. (Klundert te Melissant, exploi- tante van de E.F.A.O. (Eerste Flakkeesche Autobus-Onderneming), verzocht aan de R.T. M. (Rotterd. Tramweg-Mij.) haar autobuson derneming over te nemen. De R.T.M. is hiertoe wel genegen, maar on der voorwaarde, dat het Ministerie van Water- Rtaat toestemming geeft, dat de tram op Flak- kee vervalt. Daarom vraagt de R.T.M. meteen toestemming een autobusdienst in te leggen op het traject van Middelharnis-havenOoltgens plaat visa versa over de Zuidelijke dorpen van Oost-Flakkee. Tevens wil de R.T.M. dan vrachtauto's in leggen voor het vervoer van stukgoederen. Gedep. Staten verzochten de meening van de dagelijksche besturen op Flakkee, die in hun antwoord de aandacht vestigen op het feit, dat Flakkee voor het vervoer der land bouwproducten de trams niet missen kan. Ook wijzen de gemeentebesturen er op, dat de R'. T.M. weinig doet om de sympathie der bevol king op te wekken. Zoodra de E.F.A.O. begon werd op allerlei kleinzielige manieren het pu bliek geprikkeld, waarom deze colleges dan '.'.ook de wenschelykheid uitspreken, het vervoer,niet meer onder monopolie van de R.T.M. te bren gen, maar toch ook maatregelen te treffen, dat de tramdiensten op Flakkee niét gestaakt worden. Dit zou economisch een ramp voor de lï-nd- bouwende bevolking van het eiland beteekerien. Het moeizame werk van vele jaren en groote financieele offers uit de localiteit zouden hier mee te niet gedaan worden. Voor den aanleg van lijnen op Flakkee, Voorne en Putten, Hoeksche Waard en IJssel- monde door de Provincie werd een renteloos' voorschot gegeven ten-bedrage van eeiï derde" van de kosten van aanleg; tot een maximum van f 1.730.000, welk renteloos voorschot is te verminderen met het door Gedep. Staten vast te stellen bedrag der bijdragen, die door ge meenten, andere corporaties of belanghebben den ten behoeve van den aanleg dier lijnen worden verstrekt. Voorts werd de localiteit verplicht jaarlijk sche bijdragen gedurende tien jaren te votee- ren, wat voor Flakkee op f 20.000 kwam óver die jaren. Flakkee is geen winstgevende lijn gewor den voor de R.T.M., maar toch móet in de een of andere richting een oplossing worden ge zocht. De colleges van B. en W. op Flakkee wijzen op de wenschelijkheid, dat het passagiers- en vrachtgoederenvervoer meer gescheiden wórdt dan tot heden het geval is. Waarschijnlijk zal dit de exploitatierekening nog weer hoóger maken. Maar dan moet het maar in radicale verandering van exploitatie op Flakkee ge zocht worden. Desnoods met flinke subsidie van het Rijk en de Provincie. Radio Nieuws. Donderdag 7 McL HUIZEN (1875 M.) NCRV. 10 Tijdsein. 10— 10.80 Zang door het NCKV. Dameskoor. 10.30 Tijdsein. 10.3011 Korte ziekendienst, te lelden door Ds. S. P. Vermeer, Geref. H.V. te Amster dam.Zuid. 2 ToCsein. 22.15 Gramoi'oon. 2.15 3.16 Cursus Fraaie Handwerken, te geven door Mej. G. Ably, te Hilversum. 3.15—3.45 Vrouwenhalfuurtje. Spreekster: Mevr. Jenny VisserHooft, Karakorumreizigister. Onderwerp „De ervaringen van een vrouw in het expe ditieleven' Tjjdse 4—5 urtje s leid door den heer H. J. Stei Onderwerp: „Een staanc karton". 5.45—6.45 Concer berichten. 7.458.15 Kadio-raadseL 8.1510.1 Uitvoering van de C. moll Mis van W. A. Mo zart. door de Ohr. Oratoriumvereeniglng. t HILVERSUM (2D8.8 M.) AVRO. 8 TbUsein. 8.01 —9.50 Gramofoon. 10 Tijdsein. 10.0110.15 Mor genwijding. 10.30—12 AVRO-Kwartet. 12 Ttjd- sein. 12.01—12.30 Voordracht. 12.30—2.30 Con cert. 2.30'3 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 34 Naaicursus. 44.30 Cello-re- cltal. 4.30—5.30 Ziekenuur. 5.30—6 Gramofoon. 6—6.30 Lezing. 6.30—7.30 Aansl. Muziek te Am sterdam. 7.308 Engeische xes voor gevorderden 8 Tijdsein. 8.01—8.15 Gramofoon. 8.15—9.10 Ver volg muziek. 9.109.40 Lezing en Nieuwsberich ten van Vaz Dias. 9.40—11.30 Vervolg Muziek. 11.30—12 Gramofoon en Sluiting. Gelijk destijds reeds ls gemeld heeft de N.V. Philips een arbitrage aanhangig gemaakt tegen den Nederlandschen Bond van radiohandelaren (N. B. R.) en den Bond van ondornemers in de Radiobranche in Nederland (B. O. R. N.). naar aanleiding van een door die bondon in hun officieel orgaan gevoerde actie tegen Phl- ?rbonden direct noch indirect deel te nemen actie tegen Philips gericht ln ver- angelegenheid. Philips e het Dub." in hi len onrechtmatig. Dezer dagen hebben arbiters over deze uiterst lelangrijke zaak uitspraak gedaan. In hun zeer iltvoerig geargumenteerd vonnis worden alle 'erweermiddelen der Bonden besproken en zon- ler uitzondering verw lati ook, dat de public ij machtigen Philips tot openbaarmaking van iet vonnis in het officieel prgaan der Bonden n veroordeelen deze laatsten tot betaling aan 'hilips van schadevergoeding, voor elk hunner vastgesteld op 5000. Eveneens worden de' bon- irage.kosten, be- 1200. JUBILE Mr. P. M. J. E. BL0EMARTS Maandag 11 dezer zal het 50 jaar geleden zijn dat mr. P. M. J. E. Bloemarts, presi dent van de rechtbank te Breda, aan de Lëldsche Universiteit werd bevorderd tot döc|or in de rechtswetenschap. ..ZOMERS BUITEN" Het Bestuur van de vereeniging „Zomers Buiten" deelt ons het volgende mede: De beeldhouwer, Marinus Vreugde, ver vaardigde een beeldhouwwerk voor het ter ras van het Vacantieoord der Vereeniging te Zandvoort. Dit werk is gereed en zal met Hemelvaartsdag a.s. 's morgens 11 uur 30 worden onthuld door den heer Ed. Polak. - Dr. h. MANNING'S 'SUPPOSITORIA I (Zetpillen tegen aambeien.) wat Wils. BAYAN, DE MELAATSCHE Dat de Zending met vele moeilijkheden heeft te kampen, weet ieder, die van de me- dedeelingen onzer Zendelingen kennis neemt Maar ook worden telkens heerlijke bewijzen van de kracht des Evangelies gemeld. Het volgende is overgenomen uit een briel van een Zendingszuster. Mijn ohtmoeting met Ba yam, een melaat- sche Gh,ristin, was mij tot groote blijdschap; de zuiverheid en kracht van het geloof de zer geheiligde ziel was heerlijk. Wanneer het bewezen moest worden, dat de blijdschap elke ziel bereiken kaai, dan hebben wij hier het zekere bewijs. Bayan was een Hindoevrouw, die een ge- de opvoeding had genoten; haar echtgenoot was een welgesteld man van het districtsbe- stuur; zij had een gezellig huis en was schij n- baar gezond en sterk wat kon Bayan Doch zij werd melaats oh. Zij kwam tot de ontzettende zekerheid, dat gezondheid, geluk en alles wat haar hoopvol scheen, voor altijd voorbij was. In vertwijfeling nam zij de vlucht. In den Hindoegodsdienst kon zij voor deze zware beproeving troost aoch kracht vinden. En hier ziem wij het groote onder scheid tusschen Christendom en eiken ande ren godsdienst, tussohen het Boek der boe ken en de hielige schriften van het Oosten. Had zij een priester om raad gevraagd, dan had deze haar voorgesteld, zich tot den hei ligen stroom of tot een afgodsbeeld te wen den, boetedoeningen te doen, of eem pel grimstocht te ondernemen, om de vertoorn de goden te verzoenen, want melaatschheid wordt als een straf der goden beschouwd. Wij echter hebben een Hoogepriester, die medelijden kan hebben met onze zwakhe den. Alleen de Bijbel kam het hart deze waar heid brengen. Was het dan wonder, dat Bayan, toen zij van 's Heiilands liefde hoorde en vermom, dat Jezus ook medelijden had met de arme melaatschen, zioh tot deze lief de aangetrokken voelde? Hij zocht haar, en zij liet zich van Hem vinden. Zij kwam eerst in de plaatis, welke de Christelijke liefde voor de arme melaat schen had ingericht, en weldra onder de hoe de des Heilands. Thans is Christus alles voor Ba yam; de Bijbel is haar Zijn Woord, en het gebed haar een onuitsprekelijk geluk. Nooit zal ik den Zondag vergeten, toen ik in de morgen gods dienstoefening tot de melaatschen sprak. Bayan, in 'n nieuw veelkleurig zijden kleed, dat vrienden haar uit Engeland gezonden hadden, zat met van blijdsohap stralende óogen voor mij, een hemelglans lag op haar gelaat Ik had tot tekst Joh. 14 6: „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven". Hoe begeerig luisterde ieder! Menigeen knikte toestemmend, en dit bemoedigde mij om met opgewektheid voort te gaan, over het rijk van Christus te spreken. Wanneer ik thans, na zooveel maanden, aan die vriende lijke gezichten terugdenk, die mij allen zoo opmerkzaam aanzagen, zie ik nog altijd het met hemelglans overtrokken gelaat van Bayan. Onlangs hoorde ik, dat zij thans een bidstond in het leven heeft geroepen, welke eiken morgen tegen zonsopgang door zes a zeven vrouwen wordt bijgewoond. Het geval met Bayan is een van de vele be wijzen, hoe Gods barmhartigheid door het Evangelie een hart verander! Zij, die onder melaatschen arbeiden, we ten, dat deze uitgestooten, ongelukkige, arme menschen zoo bizonder ontvankelijk zijn. voor de boodschap van hoop en troost Tref fend zijn de gaven van de melaatschen aan het Bijbelgenootschap, waarmede zij hun eer bied voor Gods Woord willen betuigen. In een asyl in Nocvrd-Indië hebben zich twintig Christenen vereenigd, om van hun dagelijksch rantsoen rijst, vruchten en zout iets oVer te houden, om de waarde er van aan het Bijbelgenootschap te kunnen zenden Wannéér gij kondet zien, hoe zij zich kwel len, om met hun verschrompelde handen een bladzijde van den Bijbel om te slaan, en hoe gelukkig zij zijn, wanneer zij dan een verborgen schat ontdekken, dan zoudt gij be grijpen, dat zij zoo blijde zijn, wanneer zij het hunne kunnen bijdragen, opdat velen m het bezit van den Bijbel komen. Er zijn wei nige zoo belangstellende contribuanten van het Bijbelgenootschap als onze Christelijke melaatschen in Inddë. Huiduitslag Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzich tig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purol poeder. Her haal dit eiken dag, zoolang het noodig is. VISCH IN DE KAZERNE. Een binnenkort te verwachten legerorder zal een Ministerieele beschikking bevatten, waarbij' bepaald wordt, dat, indien uit de menage visch wordt verstrekt, zulks by voorkeur des Vrij dags moet geschieden, voor zoover daartegen óm reden van dienstbelang geen overwegend bezwaar beslaat. Op Goeden Vrijdag mag aan Katholieke mili tairen geen vleesch worden verstrekt. Ook niet by den morgenmaaltyd. Aan hen moet dien dag visch worden ver strekt. DE HEEMSKERK. De Heemskerk is 4 Mei voor haar eerste zomerreis naar den Atlantischen Oceaan van Willemsoord vertrokken. Uit het Sociale Leven BOND VAN NEDERL. CHRISTELIJKE HOUTBEWERKERS ENZ. Ter tweejaarHJRsche^ algemeene vergadering .van bovengenoemden Bond op 13 en 13 Juni te Arnhem, komen versohlllende voorstellen "aaHet hoofdbestuur stelt voor. om toe te tre den tót het fonds btf" werkstaking en ultalul- ting, -uitgaande van bet C.N.V. Ook heeft het hoofdbestuur een. voorstel Inzake ledenafvoe- rlng bfl invaliditeit, ouderdom en penalonnee. ring, benevens een voorstel, om bij de gewone Bondscontributle tweo cent meer te geven voor het t.b.c.-fonda „D.E.L." Verder vraagt het hoofdbestuur een besluit om jaarltJke een be drag uit de Bbndskas te trekken en te storten in het fonds Eigen Gebouw, voor den Bond (f 1000 per jaar voor de eerstkomende twee jaar). Van de afdeelingen zijn er diverse voorstel den inzake ziekteultkeering. ziekenfonds, con- tributieregellng. werkloosheidsuitkeerlng, werk loozenkas, werkloozenreglement, pensioenfonds en dergelüke. DREIGEND CONFLICT IN ZUID-WEST- BRABANT. Naar de „Volkskrant" verneemt dreigt er 'n zeer ernstig conflict in den landbouw in Z.-W Noord-Brabant gewoonltjk aangeduid met „Kring Hoogerheide". Er zouden vergaderingen worden gehouden ln Ossendrecht, Hoogerheide en Woensdrecht, onder leiding van het hoofdbestuur van den R.K. Landarbeldersbond. Mocht het tot een conflict komen, dan zul len daarbij 900 arbeiders zün betrokken. De aanleiding tot het conflict is de hernieu wing van het contract, waarbU de arbeiders de zelfde loonen bedingen, terwijl de werkgevers een verlaging voorstellen. NAAR „DE ONSTERFELIJKE STAD" iv*)] NAPELS ZIEN EN DAN DOOP. Wij zijn aflllen aan boord. Te e-lf uur gaan we varren. Wij zijn nu 36 man eu onze tw ee teldere: 6 echtparen, eenige jonge menschen tusscton de 18 en 80, en enkele onbestorven weduwnaars. Vroeger todden wij ook in Holland dien Fransohen regeil: wie zijn vrouw Liefheeft, laat ze thuis, nu ie 't meer: wie zijn wouw Liefheeft, neemt ze op reis mee. Maar dat laatste heeft zijn grenzen, door te verre afstanden, door zeegevaar, .enz., en voor een reis naar Jeruzalem ligt, gelijk blijikt, de waarheid in 't mnldiden. Behalve wij, Nederlanders, zijn er nog e«n goede 700 reizigers, Noren, (veel) Denen, Duitechers, ook Engelschen, Zweden. De slaapgelegenheid is niet ruim: in Genua todden wij samen een zaal van 11 Meter bij 8 en 5 hoog, hier 2i/2 bij 2 en 2 hoog met ons dirieën. Zoo diets als: als men zijn oveifiiesmd wall aantrekken, moet men eerst de deur openzetten. Nu drijven we en varen. De vastigheden zaken in een kort bestek. Allies is erven doel matig. En allies weeit zijn plioht En ales doet ook het voorgeschreven werk. Daar door kan het ook drijven en leven. Daar is bijvoorbeeld het artikel: slaande deuren. Door den wind, of bij wijze van stonm- eein door verstoorde heeren. (Dames doen daar niet aan). Geloof me, hier bestaat dat niiet Zijn al dde 750 mensohen dan zoo at tent? O neen, diie menschen zijn gewone zanidaare. Maar die deuren zijn braaf; daar tegenover telt gij, mensoh, zelfs niet mee; gij künt ze niet sluiten, zoo'n brave deur sluit 'zich zelf. Zachtjes. Zij klapt automa tisch dicht, maar op een paar centimeter af stand van de sponning staat ze stil. Dan gaat ze toeil langzaam voort en knijpt zich- Een held; hij heeft zich dat was zijn een eigen vastigheid geschapen buiten de eenige, die er was: God, den Schepper, die het allies draagt door het Woord zijner kracht. Ook hem; ook zijn grond. Maar dat vergeet hij; hij is dmmeire zelf vastigheid, met zijn grond. Maar nu wijkt dde gronde Hetgeen waarop hij rust, golft en deint. Dn nu gaat hij het eerste ©ogenblik twijfelen aan zijn zekerheden. En duidelijker wordt hem de behoefte aan Gods bescherming. En krachtiger de gedachte, dat ad onze vastig heid niet is den ijdelllhei'd; dat God allee: na kx'c .Ii.n[het h' d' t op de vereohamsiinig komt rusten, van hem- zeflf. Een mensch mag daar telkens wel aan willen denken, a.ndens vergeet hij dat ook weer. Fm dan moet er nog een 6torm aan te pas komen, om hem te onderwijzen. Zoo niet erger. Wat een mooi huis toch, zoo'n schip. Vele III stond in ons blad van 23 April jl. Prof. Dr. A. Noordtzij in Povipeji. zettf op den knip. En zoo is allies. Vernuftig. Wij zien bij dag overall de ItaiLiaansclie kus! Ooik Elba, 's Avonds 10 uur zien wij dien vuurtoren van Isohia. Om 12 uur zullen wij in Napels zijn. Zoo'n aankomst in Na pels moet erg mooi wezen. Maar de groote hoop viinidt het in bed ook mooi. En ver dwijnt O ja-, de dokter is weer geroepen. Er is een genoot uitgegleden op het gladde, iet wat beregende dek en hard neergekomen. Heuppijn, kniepijn, bloedneus. De dokter troost: 't zal wel overgaan. Dien avond zitten we op den ranid van het bedje nog even te praten over het gevaü en die ij-deflfhei'd van het leven. Dat een mensoh toch niets en heelemaail niets te zeggen heeft. Dat wij bij elke eohirede in Gods hand zijn ten leven of .ten doode. En dat de aliler- heilnigste maar een klein beginsel! heeft ook van het ware afhankelijkbcidsgevoelOp zulke oogenblikken gaan wij iets verstaan van het apostolisch venmaan: Bid zonder ophouden I Wij wonden wakker getrompet door een stemmige reveille. Het regent een aardig regentje. Dat stond niet (in het reisplan, Napels, In den tr iin. Wij rijden. Is dat nu de heerlijke stad van: Napels zien en dan sterven? 't Lijkt wel een wijk van af gekeurde woningen, vain afbraak, een land- van gescheurde kleedenen en huizen. Overal kapotte ruiten en afgebrokkeld pleister werk, een edht vervallen zaakje. Wij hebben Pompeji „gedaan". Foruim; tempels, half in puin, deftig woonhuis, met kamer voor koud bad en een voor warm bad, lange straten, meest smal, met ter weerszij afgebrokkelde huismuren van 2 tot 6 M. hoog, een drinkhuis met steenen toon bank en daarin 'n eooirt Keuleoh-e potten voor de dranken; mozaïek vloer e nbeschil derde muren, inooie binnentuintjes. Maar 't gaat te gauw. Stel u voor een maaltijd van 10 gangen voor 5 personen, die gij met u vijftigen in een half uur moet ver orberen. Dat wordt een maneboel. 't Stemt tot onvree. En dan die diruillregen Hoe wel, een reiziger mij later verklaarde, dat het j'uist Pompeji-weea- was; als 't mooi, zonnig weer is, ds het er om te smelten. Wij zagen er ook eon museum, met aller lei antiquiteiten, ook mensohen, zooals men die in die Java gevonden had. Men had de geraamten miiet aangeroerd, ook de tanden, die bij sommigen nog zichtbaar waren; de ruimte voor het Vleesch had men naar den oorspronikeJdjiken gevonden vorm aangevuld met gips. Zoo lag er ook een kind, een hond, De geschiede nis is bekend. In 63 v. Chr. wordt Pompeji door een aardbeving ver woest. Dan wordt het naai- den bouwtrant dier dagen, in langwerpige vierkanten en met rechte straten, herbouwd. Den 2-ieten Augustus 79 wordt het nieuwe Pompeji, een stad, geflijk door de opgravingen blijkt, van menigvuldige goddeloosheden, door die aar de verzwolgen. Het werd diiien dag volko men donker, toen kwam er een steenen regen, die zioh U/2 h 2 Meten- hoog opstapel de en daarop viel oen zandlaag van 2 Meter. Van de 20000 inwoners waren 3000 omge komen. Die oohtendi, in dlie nu op tot oog afge brande, weer wat opgeknapte stad, met dien regen en dien raffel,gids het bleef steen, zonder geest 7— zullen een trieste herinne- ring in mijn leven achterlaten. Dien middag werd het. beter. De zon kwam door. Wij gingen een auto-tour maken. F.n rustten even op een heuveltop van een 200 M. hoog; vandaar hadden wij een ongelij- Visschers bij Napels. kedijk heerlijk gezicht op die stad, op den Vesuvius en de donkerblauwe zee tot aan den einder. En daarboven een mooie lucht van zon en kleine wolkjes. Zoo op een af stand leek het wol een paradijs. En toch, wat een ellende, wat een armoede, wat een zwarte wereld ligt daar uitgespreid onider dat zonnige licht Toen naar <le zwavelbronnen. Over het plaveisel mag ik nêet roemen. Onze chauf feur reed als een wiQidieman en kreeg twee 6tandjes. Want de politie laat hier niet met zioh sollen. Dat zou ook niet. staan bij zulke mooie veeren en zulke breede galons. En 't regiment van Mussolini. Wij wandelen in een krateirmond van naar schatting 'n 400 Meter doansanee. 't Is een tamelijk vlakke bodem; rondom ligt de kra terrand, 'n 100 Meter hoog. In 1198 kwam die bang tot uitbarsting, de wijdie krater vull'de zichzelf onmiddellijk. Overal rondom ziet men het rooken. De gids vertelt: de vaste bodem is 6 Meter diiik, op enke'e plaat- een 3 Meter, daar is het gevaarlijk. Wij staan bij een gat van nog geen voet doorsnee; er komt dichte damp uit, gij steekt er uw hand in, maar trekt hem snel terug. Au! Ginder is een opening; daar is het vorig jaar een arbeider ingestort. Verloren! Nu staan wij aan den rand van een kledn bekken van 10 M. doorneee en 5 M. döep, geheel in donkeren damp gehuld. Beneden hoort men het kolken en pruttelen. Nu min dert de rook. En gij ziet een kom ran zwarte Het meisje geeft modder. En op tien plaatsen borrelt en spat tot op, zwart en vuiL Net een groote koken de ketel. De grond zit vol zwavel. De gids houdt er een fakke'ltje boven; dadelijk begint de bodem te dampen. Wij komen nu bij den kleinen Vesuvius. Een jonge frissche jon gen staat op den rand. De bodem, ruim 1 M. in doorsnee, 'n paar voet langer, is van zaud. Maar dat zand borrelt net op els ko kend water. Op vijf, zes plaatsen spat het telkens in kringetjes van 1 d.M. middellijn een paar centimter op. Wonderlijk! Uit een klein gat, ter grootte ran een thee- blaast damp; een buurman noodigt u, uw hand er even tooi- te houden; voor zichtig, andere verbrandt gij ze. Wij koopen stukjes steen, gele en roode; ze zijn nog gloeiend heet. Iets verder is een zwavelbad, der is een tweede met een temperatuur van een donkere grot, 10 h 20 M. diep. Iets ver- 9S\ Ik eta er ook in, doch het wordt mij te nauwd. Maar Ds. N. zegt: erg lekker, en tt er ver kopje, i mejuffrouw P beweert: koudheid dm eens in kwijtgeraakt Doch de kileine koopman, doe mij zijn kralenketting aanbood, zegt, terwijl hij er heen wijst: Infarmo d.w.z.: (de toJ). Rondom ons groeit brem, ook eenige chrysanten. VJaik bij ons spreekt een ezel zijn ezelsvolapüaks, voor mij even onver staanbaar alls die taal raijnor ldeve niede- menechen. Of dat niet gevaarlijk is, zoo'n wande ling!? Een der reisgenooten vertelt: hij zat in het hotel vlak bij den kraterrand va.n den Vesuvius. Vindt u dat niet gevaarlijk, vraagt hij aan den hotelier, hier aöhteu- cLien kra terrand een hotel te bouwen. En het ant woord? „U komt uit Holland, niet waar, en daar bouwen ze hun huizen vlak achter een dijk, waar aan den anderen kant het water 6taat; dat ds nog veel gevaarlijker. 'n Steeds pijnlijke moeilijkheid is dat niets kunnen verstaan van wat het gewone volkske spreek! en niets kunnen zeggen. Ik wiiil wat sinaasappels inslaan. Een behulp zame reisgezel heeft me verteld: dat is oraingt Ik kom voor een winkel van levens middelen; een bediiendie staat in die deur. Ik zeg hem mijn eenige woord. Hii gaat naar binnen. Ik volg hem. Dan kamt hij aan met een wore! Houd je me nouof....? Ik schud van neen, hij schudt neen. Ik staak mijn pogingen. Doodeerlijk is dat volkje hier niet Ze overvragen hiier schandelijk; ik leer hier dingen. Ook kunnen ze soms niet tollen. Ik tob wat gekocht moet 7 lire terug hebben. er twee, kijkt vervolgens of haar klomp breekt Maar 'k heb ze in de gaten, de juffrouw. Blijf mijn lmnd ophou den. Weer legt ze er tvve-e in, kijkt dan zeddg voor zioh. Dan komt er e<en man bij, dlie helpt tellen, dn 't Franech. Zoo krijg ik mijn 7 lire. Wij rijden op een hoogen weg lang8 .de baad. Overal dat heerlijke uitzicht over wa ter en land, over de blauwe, verre zee, over de bergen, op den Vesuvius, dde zijn sluier maar nriet weg wil schuiven, en op de stad im d<e laagte. Nu begrijpt men de spreek wijze van den Italiaan, dat hij, voor hij sterft, Napels zien wil. En iik tob het door Gods goedig bestel nu ook gezien. Ik zal de majesteit ran dat tafereel nooit vergeten. Dien nacht 't is eJ Dinsdagavond raren wij verdei-. Men voorepedt goed weer. Wat 'n zegen! H. J. VAN WIJLEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9