BINNENLAND. WOENSDAG 6 MEI 1931 TWEEDE BLAD PAG. S NIEUWE KERK TE BOSKOOP Te Boskoop is thans de bouw van de nieuwe Geref. Kerk voltooid. Ze staat op de plaats van de oude kerk, die na nog geen dertig jaren dienst-te hebben gedaan, reeds in 1925 wegens haai' onprac'isohe inrichting en groot gebrek aan ruimte den kerkeraad plannen van ingrijpenden verbouw deed overwegen, welk© echter, evenals later in 1928, om de hooge kosten niet ten uitvoer werden gebracht. Men was terecht van oor deel, dan beter tot algeheele nieuwbouw te kunnen overgaan. Na de noodige voorberei ding werd dan ook in Januari 1930 aanbe steed het bouwen van een kerk met verga derlokalen en kosterswoning. Vooral in ver band met de hooge kosten verbonden aan het zoeken van een nieuw terrein, werd be sloten, de nieuwe kerk te bouwen op de plaats der oude. In Maart werd met de af braak begonnen en 17 Juli vond de eerste Steenlegging plaats door Ds. Tj. Petersen. Tijdens den bouw werden de godsdienstoefe ningen gehouden in de kerk der Ned. Herv. Gemeente, waarvoor bereidwillig medewer king der Kerkvoogden werd ondervonden. En thans staat daar d'an Boskoop's nieuwe Kerk, sober en toch stijlvol, uitnemend ge slaagd, alle eer aandoend aan den architect den heer J. H. van Osnabrugge. De aanne mers hebben het geheel, waarvan de totaal- kosten ongeveer een ton bedragen, met zorg afgewerkt, zoowel wat betreft den bouw (H. D. van Osnabrugge te Leiderdorp) als wat aangaat het schilderwerk (gebr. Visscher te Bodegraven). Het bouwwerk maakt een Iteurigen indruk, waarop niet alleen de Gereformeerden, maar in zekeren zin heel Boskoop trots zal zijn, daar mooi© kerkge bouwen het aspect van een plaats zeeir ver rijken. Als materiaal voor het buitenwerk ie ge bruik gemaakt van grijsgenuanceerde gevel klinkers en voor de dakbedekking van blauwe Romaansche pannen. Op het kruis van het dak verheft zich een 14 meter hoog torentje, gedekt met rood koper. Als grond vorm van de kerk is het kruis genomen, ter wijl in de buitenhoeken portalen werden aangebouwd, en achter het hoofdgebouw de lokalen en kosterswoning werden ontworpen. De kapconstructie (geleverd door de N.V. HolL Constructiewerkplaatsen te Leiden) be staat uit groote ijzeren spanten, omkokerd met triplex, terwijl ook de constructie der drie gaanderijen zoodanig is, dat in het ge heele gebouw geen pilaren voorkomen, maar een geheel vrij doorzicht is verkregen. Het plafond heeft een ellipsvorm en is in lichte tint geverfd, terwijl de spanten een donkere kleur hebben. Overvloedig wordt lioht toegelaten door de groote ramen van glas-in-lood, dat zonder kozijnen recht streeks in de muren is gezet; ook onder de gaanderijen kan het licht ruimschoots toe treden, zoodat van een mystiek kerk-schemer gelukkig allerminst kan worden gesproken; overvloedig licht beïnvloedt óók de ziele- Btemming, en is misschien nog meer sym bolisch passend. De drie hoofdramen bevatten bovenaan symbolische voorstellingen; het Oosterraam stelt voor de vier Evangelisten, het Zuider- raam geeft te zien den Bijbel, een steenen Wetstafel, het teeken der Drieëenheid (een driehoek omsloten door een cirkel) en het welbekende Christus-teeken; in het Wester- raam zijn aangebracht het symbool der liefde (een pelikaan die zijn borst openrijt), en der waakzaamheid (de haan), het wapen van Boskoop en „de maagd in de tuin", be- teekenend de kerk in het midden der wereld. Van de kunstverlichting (aangelegd door den installateur J. de Bruin te Boskoop) valt vooral op de mooie kroon met 16 bollen van prachtig Ltèerdamsch werk, die vooral bij het branden een schitterend effect geven. De gebouwen worden verwarmd door ver warmde lucht met versnelde circulatie (sy steem Beukers), daartoe zijn in de kelder 2 ketels geplaatst, een voor het hoofdgebouw en een voor de bijgebouwen, echter zoodanig geconstrueerd, dat het mogelijk is desnoods beide im te schakelen op het hoofdgebouw. Een voordeel van dit systeem is o.m., dat het in den zomer kan dienen voor de venti latie. Wanneer men door de hoofdingang de kerk binnentreedt, valt terstond het oog op het podium met platvorm en orgel, die samen een zeer geslaagd, mooi geheel vormen. Het platvorm is gemaakt van eikenhout en is in rustigen, soberen stijl. Het „doophek" dat stukje „Rooansche zuurdeesem" is gelukkig verdwenen; op het podium staan een lesse naar voor den voorlezer en een tafel, die zou kunnen dienen om als offertafel de ingeza melde gaven der gemeente op te leggen; beide zijn van eikenhout met coromainder- houtranden. ITet platvorm en ander meu bilair werd geleverd door de firma Ant Sluiter te Voorburg. Het doopvont, een geschenk van een der gemeenteleden, is van massief geaderd wit marmer, terwijl het bekken en deksel van zilver is, gegeven door de Jongeling®- en Meisjesvereeniging, en naar ontwerp van den architect uitgevoerd door de firma Hooykaas te Schoonhoven. De firma Speith uit Rietbergen in Duitsoh- land, heeft opnieuw het orgel geplaatst, dat 6 jaar geleden door haar werd geleverd, waarbij het thans een groote uitbreiding on derging. Een bijzonderheid is, dat de speel tafel is geplaatst onder het orgel; de front- pijpen zijn niet in een kast ondergebracht, maar vrij gegroepeerd. D© organist, de heer J. Erkelens zal met zijn vernieuwde instru ment zeer zijn ingenomen, temeer waar de goede intonatie ervan nu nog te beter zal kunnen uitkomen. Het aantal zitplaatsen bedraagt ruim dui zend; de plaatsen worden ni'at verhuurd, maar op andere wijze aangewezen, waarbij de gezinnen bij elkaar zitten. Op de plaats van een doove wordt een aansluiting aange bracht aan de kerktelefoon, wat ongetwijfeld voor hen aangenamer is, dan naar een „doo- venbank" te worden verwezen. Ook is er een installatie voor ziekentelefoon; een en ander werd aangelegd door het Centraal Bureau van den heer Dommisse te Maas sluis. Achter het hoofdgebouw is de hal. inge richt voor garderobe, die toegang geeft tot vergaderzalen, toiletten enz. Gelijkvloer® liggen een vergaderlokaal voor vereenigin- gen, een catechisatielokaal, beide naar mo derne opvattingen ingericht, en vlak aan de kerk, de predikantenkamer, met etectrische klok, terwijl ook de kluiskast hier is onder gebracht Op eerste verdieping ligt een ruime rustige kamer, voor d© vergaderingen van den kerkeraad, Vrij van eenige lokaalsfeer, maar gezellig en huiselijk ingericht met glas-in-lood ramen en een schouw van roode handvormsteen, waarin door een onbekende een mooie gashaard is geplaatst, geschikt om in voor- of najaar (lang) vergaderen mogelijk te maken, met er boven de des te meer in deze kamer eigenlijk onmisbare etectrische klok, zonder welke echter naar we verwachten de pastor loei ook nog wel van ophouden zal weten. Een bijzonderheid is nog, dat beneden in de hal een schakelkast is, van waaruit alle lichtpunten worden bediend, zoodat in de verschillende lokaliteiten geen schakelaars zijn aangebracht. In de hal zijn ooik ingemet seld de steenen uit de beide vorige kerkge bouwen, met naam en datum resp. van Ds. J. Ph. Sluyter, 10 Maart 1853 en Ds. O. D. Eerdmans. 8 Juli 1896. We kunnen ons voorstellen, dat de inge bruikneming gisteravond van deze gehou wen (waarvan elders io ons blad verslag voor komt) een gebeurtenis van belang was voor de leden der Geref. Kerk te Boskoop. Dat ze nog lange jaren een gewaardeerd bezit mogen zijn en het zichtbare centrum mogen wezen van een rijk bloeiend kerkelijk en geestelijk leven. .(Tengevolge van een verzoek van den architect plaatsen we bovenstaande pas heden.) OFFIC1EELE BERICHTEN LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is aan reserve-officier van gezondheid tweede klasse Dr. M. H. P. M. Sijsvogel een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, hij het personeel van den ge neeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid tweede klasse reserve tweede luitenant J. F. van de Plassche, van het 22ste regiment infanterie, zulks onder ge lijktijdig eervol ontslag uit zijn tegenwoor dige betrekking. WATERSCHOUT. Bij Kon. besluit is met ingang van 30 April op verzoek eervol ontslagen J. M. Botte- manne als waterschout te Amsterdam. RAAD VAN BEROEP. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ont slagen, met dank, Mr. J. G J. van Schagen als plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Rotterdam. Hierbij bieden we twee opnamen van de gisteravond Ingebruik genomen nieuwe Geref. Kerk te Boskoop, gebouwd onder architec tuur van den heer J. H. van Osnabrugge aldaar, op de plaats waar het vorige gebouw heeft gestaan. De nieuwe kerk heeft ruim duizend zitplaatsen, en. is met de daarachter gelegen bijgebouwen geheel naar de nieuwste eischen ingericht. Dat de bouw als zeer geslaagd mag worden geschouwd, toonen reeds bovenstaande foto's. CANADEESCHE GRAAN -CONFERENTIE. Onze gedelegeerden. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot afge vaardigden naar de wereldtentoonstelling en de conferentie inzake graan, welke van 20 Juli tot 6 Augustus 1932 te Regina (Ca nada) zal worden gehouden, Ir. L. A. II. Peters, rijkslandbouwconsulent te Washing ton ('tot eerste gedelegeerde) en Mr. Dr. L. J. van Riemsdijk (tot tweede gedelegeerde). VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. besluit is aan Jhr. Mr. F. Beo- laerts van Blokland, minister van buiten- landsche zaken, verlof verleend tot het aan nemen van het grootkruis der orde van de Witte Roos van Finland. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eeretnedaille der Oranje Nassau-orde aan mej. J. Udo, dienstbode bij de familie Noorloos te Rotterdam. OP 15 MEI ZOMERTIJD Voorzoover nog noodig, wordt eraan her innerd, dat de zomertijd aanvangt 15 Mei a.s. OPDRUK FRANKEERZEGELS VAN CURACAO In verband met de op 1 Maart j.L in Cu racao in werking getreden postverlaging, zijn aldaar, met ingang van dien datum, tijdelijk in gebruik gesteld frankeerzegels van 3 cent, voorzien van een overdruk in de waarde van zy2 cent, welke zegels, voor zoover de voorraad strekt, mede verkrijg baar zullen zijn aan de z.g. philatelisten- loketten hier te lande, zulks op den eersten dag, waarop die loketten voor het publiek zijn opengesteld, volgende op 8 dezer. NED. VEREEN. VAN RECHTS KUNDIGE ADVISEURS In de te Amsterdam gehouden algemeene Ledenvergadering der hierboven genoemde Vereeniging, is een Raad van Toezicht op de leden der Ver. gekozen; terwijl tevens is besloten een Maandblad „De Rechtskun dige Adviseur" uit te geven. Het secretariaat der Ver. is gevestigd Kei zersgracht no. 69 I te Amsterdam. WIJZIGING NIJVERHEIDS ONDERWIJSWET WET OP HET NOTARIS-AMBT ONTWERP VAN BEPERKTE STREKKING. VOORLOOPIG VERSLAG DER EERSTE KAMER. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Nyverheidsonderwijswet ver klaarde men zich algemeen te kunnen vereeni gen met de afschaffing van het z.g. „stoparti- kel", al wenschte men daaraan toe te voegen dat deze maatregel thans wordt getroffen on der omstandigheden, welke indertijd aanleiding gaven tot de invoering van de voorgenoemde bepaling Dies werd de hoop uitgesproken, dat de regeering de oprichting eener nyverheids- school slechts daar zouda bevorderen, waar zulk een oprichting absoluut noodzakelijk was gebleken. Evenwel vertrouwde men, dat de regeering by de uitvoering der wet niet te veel moeilijkhe den in den weg zal leggen, met name aan de ontwikkeling van het landbouwhuishoudonder- wijs, waaraan hier te lande groote behoefte bestaat. Wat de bevoegdheid tot het geven van on derwijs aan Nijverheidsscholen betreft, zoo drongen verscheidene leden er op aan, dat de minister in ruime mate gebruik zou maken van de bevoegdheid om vrijstelling te verleenen van de vereischten gesteld ingevolge art. 7 a der N. O. wet. Verschillende leden uitten bedenkingen te gen de regeling van het beroepsrecht. Sommi gen hunner keurden een incidenteele regeling met betrekking tot het personeel van gesubsi dieerde bijzondere scholen af en konden zich niet vereenigen met de instelling van een com missie van beroep. DE AMBTENAARSALARISSEN VERLAGING PER 1 OCTOBER? Een gerucht, dat te 's-Gravenhage sedert enkele dagen de ronde doet, zegt, meldt het „Hbl.", dat het in het voornemen van de regeering zou liggen met ingang van 1 October a.s. de ambtenaarssalarissen met een zeker percentage te verlagen. Te bevoegder plaaitse waar men zulks zou kunnen weten, deelde men het blad, ge- vra^d naar de juistheid van dit gerucht, mede, dat men principieel niet op een los gerucht wenschte in te gaan, dat in een tijd als deze, uiteraard zeer .gemakkelijk ont staat i Verschenen is het eindverslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende voorzie ningen, door de wijziging van de wet op het Notarisambt, tot meederen waarborg voor hen die belangen toevertrouwen aan notarissen. In zyn Memorie van Antwoord zegt de mi nister van Justitie dat het ontwerp inderdaad van beperkte strekking is, doch alleen strekt om door wijziging van de wet boven genoemde voorzieningen te treffen zooals de considerans zegt en waarvoor hij een veelzydig samenge stelde commissie met beperkte opdracht in het leven heeft geroepen. In de erhte plaats zou aldus het V. V. voor de notarissen een leeftijdsgrens zyn te stellen. De minister merkte echter op, dat er geen bijzondere aanleiding is om juist by deze categorie van voor het leven aangestelde amb tenaren met het stellen van een leeftijdsgrens te beginnen. Als tweede onderwerp is genoemd de be noembaarheid van de vrouw. Nu een initiatief voorstel daarvoor bij de Tweede Kamer aan hangig is, meent de minister, zich thans van beschouwingen over dit punt te moeten ont houden. Ten slotte werd voorgesteld bij overdracht van onroerend goed en vestiging van een zake lijk recht een notarieele acte te eischen, zulks om paal en perk te stellen aan de zaakwaarne- merjj. Deze zaak heeft evenwel meerdere as pecten, zooals dat der kosten, waarop door an dere leden reeds is gewezen. Deze vroegen nog of het niet mogelijk is de overdrachtskosten op te nemen in het tarief der notarissen. Bedoeld wordt blijkbaar een volledige regeling bij de wet. De moeilijkheid is echter, dat de dikwijls meest belangrijke werkzaamheden van den no taris extra-legaal zijn. Art. 73a schrijft geen uniforme boekhouder^ voor en zy kan evenmin worden opgelegd bij algemeenen maatregel van bestuur, welke slechts kan regelen het toezicht op de boek houding. Daarby zullen natuurlijk de kamers van toezicht allereerst een taak hebben te ver vullen al zullen allicht van Regeeringswege vaste deskundigen worden benoemd in de eer ste plaats om deze kamers by de vervulling van haar taak bij te staan. Met betrekking tot art. 78b (toekomstige handelingen) sluit de minister zich geheel aan bij de zienswijze der leden die een overgangs maatregel onnoodig oordeelen. Er zy op gewe zen dat dit artikel alleen betreft het In bewa ring (of ter leen) nemen van gelden tegen in- i terest. ROFFEL-RIJMEN WAT WIJ WILLEN Wilden we met leuzen werken Op der kiezers kiesch gemoed, Vele waren er te vinden, Inslaand, waar en klaar en goed. Laat ik je een lijstje geven, Zoo a la S. D. A. P., Goed geschikt om te ver-doeken Doe er maar je voordeel mee. Eerst, natuurlijk, altijd vrede; Volop werk voor iedereen; Hoog salaris; lage prijzen; Alle huren naar beneên; Nooit meer nachtwerk; veel vacantie Weg met volksverlakkerij Ziekte worde streng bestreden; Ieder zij volkomen vrij Eigen scholen te betalen: Onderwijs los van de Staat; Vrijheid, hulp en steun te geven Aan den armen kameraad; Wie de ouden il verzorgen Moge dat in vrijheid doen; Baas en knecht staan samen naar een Billijk ouderdomspensioen; Bij een ongeval., bij ziekte, Dient voldoende uitgekeerd; Overheidsbemoeiing biijve Zooveel mogelijk geweerd; De belasting dient naar draagkracht Op de burgerij gelegd; Zeer gewild is bovendien een Juiste toepassing van 't recht; Kamer-, Raads- en Statenleden Die niet altijd eerlijk zijn, Of de kas niet goed beheeren, Mogen niet herkiesbaar zijn Stop! hier loop ik in de modder, Want ik hoor de spotter wel, Die me in de ooren fluistert: Wordt dat eventjes een stél! (Nadruk verboden) LEO LENS T BRIEVEN UIT EEN HARD LAND MET EEN HARTELIJKE BEVOLKING V.*)' Mr. Walker en de studentengroep hadden 'er blijkbaar alles op gezet ona kort verblijf aoo aangenaam mogelijk te maken. Na alle werkzaamheden op straat voor de Evangelisatie onder Fraserburghs bevolking was de na-avomidi, die reeds aardig naar den Zondag begon te glijden, voor ons. En, overmits geen samentreffen der men- sohen, tenzij hier of in het buitenland har telijk sohijnt te kunnen gesohiedien zonder samen wat te eten of te drinken, had de intellectueele, evangeliseerende jeugd ons op het supper genoodigd. Enkele tientallen jaren te voren zou daar bij wellicht het bier hebben geschuimd of de kurk van de wijnflesch zijn gesprongen, in deze dagen was dat in zulk een gezelschap ondenkbaar. Dergelijke vochten zijn nu overal door thee vervangen en voor de zwaardlere spijzen zijn naar Engelsch-Amerikaansohe methode allerlei zoetigheden miet vruchten in de plaats gekomen. Des te beter voor de genoodigden, die geen navolgers wenschten te zijn van hun vroede vaderen, die bij allerlei gelegenheden veel aten en ook een weinigje alcoholische be- standdeelen tot zich namen, getuige die waar schuwingen in oude tijden tegen dioopmaal- tijden en vrij zware gelagen bij de zeer uit gebreide begrafenisplechtigheden. En de toon was er niet minder gezellig om. Vroolijk en aangenaam werd er gespro ken en door den tafelpraeses werden de Hollanders verwelkomd en de Provost van Fraserburgh bovendien voor zijn medeleven met lóf overladen. Beide: de Hollandsche dominee en de Schotsohe burgervader achtten zich verplicht de beleefdheid te beantwoorden. Wellicht zal de laatste in dit geval den eerste die er onverwacht werd voorgezet, wel zeer verre in welsprekendheid hebben overtroffen, doch ook de goede bedoeling van den ander, die zijn eerste improvisatie in het Engelsch moest houden, werd evengoed m©t hartelijk applaus begroet en met den wensch, dat FV stond wï ons blad vim Vrijdag 'I Mei Jf; Nederlands jongelingschap door hem ook tot zulke bekeeringscampagnes mochit wor den aangespoord. De vraag of zulk een werk ook in conflict kon komen met de Calvinistische opvatting van onze levenstaak of met die bondsidee, waarin langen tijd de Gereformeerde Jonge lingschap door Ds. Vonkenberg werd gecon- fijt, was nog niet tot het Schotsohe brein doorgedrongen. En lust en gelegenheid om hierover een discussie te openen, ontbrak in ieders Voldaan keerden wij huiswaarts met de verzekering van den Burgemeester, welke ook leefde in ons eigen gemoed, dat wij het moeilijk bij onze komst te Fraserburgh merk waardiger en beter hadden kunnen treffen. In geen geval merkwaardiger, want, toen wij informeerden naar de Kerkediensten op den naderenden rustdag en ik verzekerde dat ik 's morgens Ds. Mackenzie, die voor ons 's avonds d!e Kerk disponibel stelde, wilde hooren en 's avonds in de Zusterkerk, waar Mr. Walker het ouderlingenambt ver vulde, wenschte tegenwoordig te zijn, kwam de volledige ontdekking, waarbij ik een lichte erwondering met moeite kon onderdrukken, dat niet één der eigen predikanten gedurende twee Zondagen optrad, omdat alle kansels den Heeren Studenten van allerlei facultei ten ter beschikking stonden. Eerlijk eenvoudig gezegd, brak toen mijn kerkrechtelijke klomp. Doch, waar klompen in Engeland in het algemeen reeds vaak een glimlach verwekken als overblijfsels uit een Middeleeuwsch tijdvak en Schotsche literatoren en mathematici van düt vak ocuk meestal geen Hollandsche „kaas" hebben ge geten, besloot ik mede terwille van de pas ontloken vriendschap alle bezwaren maar in mijn gemoed te begraven. Alle officieele Diensten stilgezet en dat terwille van studenten, die nooit eenig ker kelijk examen hadden afgelegd en er niet aan dachten het in afzienbare tijden ooit te doen; welke Hollandsche Kerkeraad van eenige Kerkformatie, die Gods Woord hoog houdt, zou ooit tot zulk een meegaandheid zijn over te halen! Mijn bevreemding daarover kon ik tegen over mijn reisgenoot moeilijk onderdrukken, maar overmits deze in dit geval met mij van meening bleek te verschillen, stond ik waarschijnlijk met heel mijn opinie op dit punt in absoluut isolement; als een rots in de branding des tijds bleef ik staan, zweeg en kerkte getrouw bij de Aberdeensohe stu denten. De morgendienst was meer als toespraak voor de jeugd bedoeld. De spreker trachtte zich zoo eenvoudig mogelijk uit te drukken, maakte allerlei vergelijkingen, waarbij die van ons leven bij een horloge, dat door den maker verzorgd en hersteld moest worden, telkens terugkeerde. De Vich^iOi het schip door Vj R- M; uitgezonden te II mui den en ie Fraserburgh Veel werd' gezongen, kort werd er gebe den de zoo gewenschte hartelijkheid ontbrak ook hier niet; dooh tot mijn teleurstelling bevatte de groote „High Ghurch" slechts een sober aantal toehoorders. 's Avonds om 6 uur, toen wij de „Kerk van den Burgemeester", zooals dit gebouw ons meermalen werd aangeduid, bezochten, was de opkomst iets beter. H©el dé toespraak was, hoewel korter, meer op volwassenen gericht en de dienst, als ik het zoo mag noemen, werd bekoorlijk onderbroken door een Solozangeres, die uit het koor, dat in al deze kerken het gezang leidt, plotseling opstond en van daar met haar prachtig geluid het gebouw vervulde en de kracht der liefde Gods uitzong. Vrij spoedig na dit lied. dat een concert zeer aantrekkelijk zou maken, maar een ker- kedienst van eigen karakter berooft, werd alles beëindigd en de schitterend aange kleeds kerk, die in schoonheid en verheven heid met de jongere zuster aan het andere einde der straat concurreerde, verlaten. Imdlrukwekkende gehouwen met torens, die niet als een dood stokje naast een stokje in een rozentuin waren gezet, maar die van uit het hart der kerk oprijzend©, symboli seerden de verhevenheid van het heilige en de honger en dorst naar den Almachtige, welke de hepielsche Vader als brandend heimwee legt in het hart zijner kinderen, om ze alleen in de eeuwigheid te vervullen. Bouwkunde behoort allerminst tot een mijner studievakken, maar deze sterke, sier lijke reuzen ziende, leek het me, of zij ieder op het einde der straat beurtelings wilden zeggen: bedenkt, o wandelaars, dat boven uw dagelijksohen, slaafsohen arbeid staat de Eeuwige, die oordeelt; richt uw schreden naar het hemelsche Sion langs het pad van verzoening door Hem, die vrede maakt en van boven vrede geeft in de harten. Doch ook hier gold: niet de cpraak der steenen, hoe schoon ook samengevoegd tot één geheel, maar het woord van den leven den God: door den H. Geest vergadert de ge meente des Heeren. De schoonste kathedraal is een ij del dooden huis zonder de sprake van Hern, die zielen opbouwt tot een levenden tempel, door geen tand des tijds te verteren. Meer bekoord dan diep getroffen gingen wij huiswaarts, j Anderhalf uur tevoren lmlden wij van een rotsheuvel nog scherp zeewaarts getuurd en gedelibeererd of de kleinste van drie schepen, die wij in de verte rookbundels zagen wegstooten in de wazige lucht, de „Victoria" kon zijn. Mijn reisgenoot ont- I kende dit. Haar komst stelden wij ons ook wat later voor; maar wij hielden een oogje in het zeil. En «ieh vergist had hij niet-; maar toch wel zich in de snelheid van den IJmuidenschen trawler eenige uren misrekend, want bij onze wandeling bemerkte hij terstond, dat het schip van de V. E. M. reeds rustig tegen de kade lag gemeerd en zonder aanwijzing of hulp, in vlugge vaart door de vrij nauwe haveningangen het gewensohte dóel had bereikt. Hartelijk was de wederzijdsche begroeting; de geheele stand van zaken werd door mijn reisgenoot in korte woorden uiteengezet; het besluit, dat de bemanning met uitzondering van één wachtsman mede ter meeting zou gaan, was weldra genomen. Mijn haasten was naar het hotel, waar ik mijn krachten had te verzamelen, voldoende tegenwoordigheid van geest, om mij te vrij waren voor flaters, die men kon nooit weten op welke manier naar Holland konden overfladderen. Bij een reis, vier jaar te voren naar de Lerwick en door de Schot sche Hooglanden, was mijn ervaring op dat punt opmerkelijk verrijkt. Zelfs een zekere Reis vereeniging vermaak te een jaar daarna haar bezoeker® met het geval van een verkeerde, ouderwetsche uit spraak van een woord, dat daardoor een komischen zin kreeg. Als een vermakelijk staaltje, manende tot voorzichtigheid, werd het mij door een collega weer medegedeeld. Wat door mij, die zelf als patiënt onder de komische zijd© van het geval was tegenwoor dig geweest, gretig werd ter harte genomen. Voor de zooveclste maal was ik gestruikeld over den steen der openhartigheid en had dat kleine lid, dat zoo vaak een groot vuur ontsteekt, mij even getroffen. Hoewel ik op dit punt mijzelf een onverbeterlijk zondaar toescheen, walde ik graag herhaling van ver gissing vermijden. Reeds zag ik de groepjes kerkgangers kuieren over het plein naar de „High Ghurch", man. vrouw en groote zoon of doohter met kalme, vrij lang gerekt© schre den, zooals de Scheveningers in ons land kerkwaarts gaan. Ik behoefde niet te vragen of het aantal toehoorders dat van morgen- en middagmeeting zou overtreffen. Toen ik ruim een half uur later na een korte inlei ding en een toepasselijk lied, door den leider opgegeven, op den „pulpit" stond, waar achter mij, wat ik minder aangenaam vond, mijn inleider was gezeten, zog ik, dat de schare was opgestuwd tot het grootst moge lijk getyl, dat men in het kerkgebouw kon zetten. Hoewel galerijen langs de geheele kerk, die wei sierlijk maai' niet hoog was, liepen, had ik reeds 's morgens al luisterende, de ontdekking gedaan, dat de klank zich heel licht voortbewoog door heel het gebouw. Mijn stem kon ik dius sparen, en alleen mijn aandacht ap een behoorlijke uitspraak- concentreer© n. Allereerst sprak lk een kort woord over de vrees, die ons van Hollandsch officieele zijde was ter oore gekomen, dat de bevolking van Fraserburgh en Rosehearty minder aan genaam getroffen zou zijn door onze bedoe ling oim de graven te openen, door hen enkele weken tevoren met zooveel eerbied Daartoe deed ik een beroep op hun liefde voor eigen mannen, vaders, zonen en daarna op de zeemansliefde, die geen grenzen kent, wat ik steunde met een beroep op hun eigen bladen, dooh vooral op een hunner dichters, die gezongen had: „Not chance of birth or place has made us friends Beig oftentimes of different tongues and nations But the endeavour for the selffsame ends With the same hopes and fears and aspirations." Daarna heb ik hun hulp en voorkomend heid in alles laten uitkomen als een volk, wonende achter een harde borstwering van zware rotsen; maar met een zacht gemoed, dat wellicht meer eere aan de slachtoffers van „de Noordpool" had aangedaan dan een ander volk in hetzelfde geval zou bewezen hebben. Allen betuigde ik verder dank voor de vriendelijke ontvangst, alle burgerlijke en kerkelijke autoriteiten, namens het Holland sche Comité, dat mede door de deelneming van onze Landsvorstin liaar taak kon vol brengen. Gevoelende, dat ik niet kon eindi gen zonder een ernstig woord tot het ver gaderde volk, heb ik ook allen gewaar schuwd om niet éénmaal als een levens- wrak op de kusten der eeuwigheid te worden geworpen. Naar aanleiding van het Hollandsch Ko ninklijke „Christ avant tout": „Jesus Christ before and above all things" heb ik mijn toespraak besloten, welke ik, een weinig tot mijn bevreemding, onmiddellijk in een klei ner kerkgebouw voor een paar honderd hoorders moest herhalen. Hiermede meende ik in het publiek mijn opdracht zoo ongeveer te hebben beëindigd, wat echter, naar wij heel spoedig vernamen, nog maar ten deelc zoo was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5