[~[et Communisme in de Practijk WOENSDAG 6 MEI 1931 (Nadruk verboden Objectieve mededeelingen en critische beschouwingen COMMUNISME EN TAYLORSTELSEL Het Taylor-stelsel is afkomstig uit Ameri ka. De ingenieur, die liet ontwikkelde en toe paste ontleedde de menscheiijke arbeid wetenschappelijk en voerde een loonstelsel in, waarbij leuer soort werk volgens siuk- ioon werd betaald, waarbij de gronuslag van iet stukloon zoodanig werd gesteld, dat de irbeider ziich tot het uiterste moet ïnspan- ïen om de normale productie te halen en de jremue voor hoogere productie te veroveren. Je arbeidersorganisaties hebben zien steeds trachtig tegen tut stelsel verzet, omdat het menschen afjakkerde. Ten rechte of ten jnrechte heeft het Taylor-stelsel den naam jekregen van een systeem van geraiianeerüe litbuiung. Iets dergelijks nu past geheel in het kader van de tegenwoordige sowjet-teiding, en het is dan ook- volkomen logisch, dat zij haat best doet een soort Taylor-stelsel in te voe- ;en in haar bedrijven. Stukloon is overal verplicht in de sowj et-unie, zooals bekend, vanneer een directeur zijn arbeiders op uur oon zou laten werken zou hij spoedig voor 'ontra-revolutie worden aangeklaagd. Men loet thans ook zijn best het „echte stukloon n de collectieve boerenbedrijven, de kolcho- ien, In te voeren. De volkscommissaris van andbouw, Jakowlef, geeft daartoe, voor de zooveelste maal, uitvoerige instructies, op genomen in de sowjetbladen van 30 April. Twee hoofdfouten worden er, volgens hem gemaakt bij de invoering van het stukloon. Je eerste fout bestaat in het te laag stellen van de normen, zoodat ieder de norm kan halen en de prikkel tot buitengewone in spanning ontbreekt. De tweede fout treedt ap, wanneer de normen zoo hoog worden gesteld, dat niemand ze kan halen- Daarom crijgen alle instanties nogmaals de instruc- ie de normen op juiste wijze vast te stellen soodat het mogelijk is ze bij krachtige in spanning en goed werk net te halen, en mders niet. De sowjet-heeren hebben zich ius goed op de hoogte gesteld van de erva ringen van Taylor en zijn navolgers eii sullen daarvan gelvuik maken hij hun „so- lialistischen opbouw". Een andere 1'out, die den menschen voor gehouden wordt, doet wel eigenaardig aan )ij een bestuur, dat zegt collectieve be- Irijven te willen bevorderen. Die fout be staat hierin, dat de stukloonen alleen door gevoerd worden voor de brigades in de tolchozen. De arbeiders zijn er namelijk lereenigd in brigades van 1030 man, die eder een aparte taak hebben, dus b.v. een jepaald stuk grond te bewerken krijgen. De volkscommissaris wenscht, dat het stukloon q de brigades wordt doorgevoerd. Van Bik kalchoz-lid moet dagelijks in zijn ar- seidsboekje aangeteekend worden, hoeveel uur hij gewerkt heeft aan welk soort werk >n op welke wijze hij zijn taak verricht leeft. Het heet allemaal wel collectief, naar het is inderdaad zuivere loonarbeid. verricht wordt, als de voorschriften wor den opgevolgd, onder veel strengere con trole dan waar ter wereld ook- Het resultaat isechter liet verlokkende Dor de sowj et-leiding; zij beweren, dat er net zulk stukloon ën zulke wijze van af werking 1.5 tot 2 maal zoo snel gewerkt kan worden als tot nu toe. EEN DIPLOMATIEK INCIDENT Volgens de Roel is een van de laatste of- ficieele ontvangavonden, gearrangeerd door het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken voor -het corps diplomatique te Mos kou geëindigd met een pijnlijk incident. Het zilveren tafelgerei, dat de gasten dien avond gebruikten, bleek het Engelsche wapen te bevatten en afkomstig te zijn van het vroe gere Engelsche consulaat te Petrograd. De Britsche gezant heeft zich tot Litwinof ge wend en verzocht dit zilver aan het Britsche ;ezantschap terug te geven, waarop Litwinof heeft verklaard, dat het eigendom der sow- jet-regeering was en de gezant eventueel een civiele procedure tegen de sowj et-regeering kon beginnen. Bij de Russische rechtbanken zal de Britsche regeering weinig kans op succes hebben. HET SOWJET-BURGERSCHAP Er is een nieuw decreet uitgevaardigd door het centrale uitvoerende comité der sowj ets over de manier, waarop men het sowj et-burgerschap kan aannemen of af stand ervan kan doen. In het algemeen komt de procedure hierop neer, dat men een ver zoekschrift moet indienen bij het uitvoerend comité der sowj ets van een der aangesloten republieken of van de geheele unie, waarin aangegeven wordt om welke redenen men het sowj et-burgerschap wenscht te aan vaarden, dan wel afstand ervan te doen- Eenige daaraan verbonden bijzonderheden zijn, dat men niet in de sowjet-unlle behoeft te wonen om sowj et-burger te worden. Een buitenlander kan zijn verzoekschrift vanuit zijn woonplaats naar Moskou zenden en, wordt aan zijn verzoek voldaan, sowj et-bur ger worden zonder dat hij ooit in zijn ndeuw vaderland is geweest. Volgens de heerschende opvattingen blijft bij huwelijk ieder der echtgenoot en zijn of haar burgerschap behouden, tenzij het ver zoek wordrt gedaan om tegelijk met het hu welijk ook de nationaliteit van den echtge noot of echtgenoote aan te nemen. Kinidienen benedien de 14 jaar vodigen de bung ere ahapö verainidieriJnjge n dei- ouders. Voor kamideaiem boven düien leeftijd tot aan de meerderjamiigibeid is toestemming van henzeUf noodliig voor verandering van ma- tionaiMiteat Er worden twee gevaffilen aangegeven, waarbij verandering van buygansdhaip op snelle wijze kan gesdhiiieden. Dain hoeft men zich niet tot Ihet bestuur dieir republiek te wenden, maar kunnen de plaatselijke auto riteiten verandering van na tinna Heit be- weifksteillliiigen. In de eerste plaats is diit mogelijk bij een fhuweflijk, en in de tweede plaats voor pemsohen, die zich dn het buiten land hebben onderscheiden in revolutionai re of bevrijdingsacties, en daarvoor hun land hebben moeten verlaten. In affile gevallen is voor verandering van nationaliteit, zoowel voor het aannemen van het eowjet-bungersdhap als voor het afstand doen ervan, de toestemming van de G.P.Oe. VERTEGENWOORDIGERS VAN BUITENLANDSCHE FIRMA'S. De sowjet-regeering heeft de verordening gepubliceerd over toelating van vertegen woordigers van huitenlanüsclhe firma's in de sowjet-unie voor een permanent verblijf, welke veriegenwoordageas het recht krijgen handelstransacties ai' te sluiten. Deze veror dening is een gevolg van de jongste creddet- overeenkomst niet de Duitsohe regeering, waarin de eisüh tot toelating der vertegen woordigers was ingewilligd. De vertegenwoordigers moeten speciale vergunning hebben van het volkscommissa riaat van buitenlamdschen handel en mogen dan alleen transacties sluiten, die in overeen stemming zijn met de sowjet-wetten. Zij zijn met hun geheele vermogen, waar zich dit ook bevindt, verantwoordelijk voor hun da den en voor die transacties. Personen, die voor korten tijd komen, en zaken doen met de organisaties, die zelfstandige buitenland sche vertegenwoordigingen hebben, behoe ven geen vergunning te hebben van het volkscommissariaat vaai buiten] andschen handel. Ook sowj et-onderdanen kunnen als verte genwoordigers van buitenlandsche firma's optreden, echter niet personen, die bij een staatsonderneming in dienst zijn. „EFFATHA" TE VOORBURG CHRISTELIJK INSTITUUT VOOR DOOFSTOMMENONDERWIJS De 42ste algemeene vergadering van „Ef- fatha" te Voorburg werd heden in de gym nastiekzaal van „Hoekenburg" om half elf geopend door den voorzitter, Ds. J. Vonk van Maassluis die na het zingen van Ps. ,77 7 en het lezen van 1 Cor. 3 111 voorging in gebed. Na een hartelijk welkom aan de vele aan wezigen vertelde hij, dat 1930 een jaar ge weest was van veelvuldigen arbeid voor het personeel van school, huis en tuin, waarop echter dankbaar werd teruggezien met het oog op het steeds toenemend aan tal leerlingen. Daarna herdacht hij den overleden onderwijzer D. H. Damstra en het overleden oud-bestuurslid Ds. G. H. van Kasteel die beiden in Jezus ontslapen zijn. Ook andere vrienden van „Effatha" gingen heen, waarbij er waren, die een deel van hun goed aan „Effatha" nalieten en dit zeker niet hadden gedaan, als ze er niet innerlijk van overtuigd waren geweest, dat ze daarmee de zaak des Heeren in het be lang en welzijn onzer doofstommen hadden gediend. De voorzitter wekte dan dringend op tot voortzetting van den arbeid voor „Effatha" daar met de uitbreiding de zorgen steeds meerder worden. Er mag niet worden ge rust, zoojang niet ieder doofstom kind van ons protestantsch geloovig Christenvolk een plaats in onze inrichting heeft verkregen, en dan moet onze voornaamste zorg zijn, die kinderen, tot Christus te brengen als hun Borg en Middelaar, opdat ze onze in richting verlaten om als geloovige Chris tenen in het huiselijk, in het maatschappe lijk en vooral ook in het kerkelijk leven op te kunnen treden. De band met „Effatha" mag dan echter niet verbroken worden. Wij moeten aan „nazorg" doen en wellicht zou den onze correspondenten ons daarbij van dienst kunnen zijn. Bij al dien arbeid moe ten wij met diepen ootmoed ons buigen voor dien Heere, Hem voor alles danken en Zijn genade en ontferming er over af smeken. De secretaris, Ds. A. Prins, van Neer- langbroek, begon zijn jaarverslag met het verhaal van Herman de Man in „Gestilde Storm" over een doofstommen jongen en een blind meisje, die elkander tot troost en hulp waren op hun steilen, eenzamen en harden levensweg. Naar aanleiding van dit ontroerend verhaal wijst hij op de roeping, die God ons oplegt, om den blin den te zijn tot een oog en den dooven tot een oor. De doove jongen en het blinde meisje waren twee aatsoaide rneming in dienst zijn. ïriikten Hoe veel "te" meer behoort dan de Theoretisch is hiermedie de eerste kleine j rijke den arme vu oenoort aan ae bres geschoten in ihet monopolie van den bui ten lamdschen han del der sowjet-unie. De praklijik zal moeten uitmaken of deze conces sie eenige beteekenis zal krijgen. Men ziet uit het bovenstaande reeds, dat de sowjet- regeering zich met velerlei garantjes heeft omgeven, waarhij nog komt, dat de verte genwoordigers moeten Verklaren zich aan al le sowjet-wetten en bepalingen te onderwer pen. Beschouwt men het treurige resultaat van de Indus trie ele concessies, door de sovjet-re geering verleend, welke bijna alle geliqui deerd zijn, meestal ma proceseen en groot© onaangenaamheden, dan is, het niet te ver- wachten, dat dez e handel svertegenwoordi gingen veel succes zullen opleveren. De bui tenlanders zijn hierbij alleen in gunstiger positie, ombat zij in die v-ertgenwoorddgin- gen niet zulke groote kapitalen moeten ste ken als bij de industrieele concessies het ONTSPANNING SCHAKEN Stand na drie partijen: 2—1. Naar men weet, is Zaterdag jl. de revanche- wedstrijd LandauNoteboom aangevangen, zulks in aansluiting op de match, die voor eenige weken werd gehouden tusschen Note boom en Landau, welke laatste door Noteboom gewonnen werd (stand 8%). Ook nu ia weer diegene winnaar, die het eerst 5H punt behaalt. De standd na de eerste twee partijen, die gedeeltelijk Zondag werden gespeeld, was 11. De derde partij viel ten gunste van Landau uit, zoodat momentel de stand 21 in het voordeel van Landau is. Hedenmiddag werd in het Clublokaal der Nieuwe Rotter- damsche Schaakvereeniging de Vierde party aangevangen. "We laten hier thanB volgen het verloop van de derde party: Wit: D. NOTEBOOM Zwart: S. LANDAU 1. d2d4 Pg8—f6 2. Pgl—f3 e7—e6 3. Pbl c3 d7—d5 4. Rel—gó Rf8—b4 6. e2—e3 c7c5 6. Rflbóf Re8d7 7. Rg5Xf6 g7Xf6 8. Rb5Xd7fPb8Xd7 9. 0—0 Rb4Xc3 10. b2Xc3 Dd8—a5 11. c3c4 d5Xc4 12. d4—dó 0-0-0 13. dóxe6 f7Xe6 14. Ddl—e2 Pd7—b6 15. a2a4 Td8—d7 16. g2—g3 Kc8—b8 17. Tfl— bl Daóc3 18. e3—e4 PbO—c8 19. a4—aó Pc8e7 20. Tal—a4 Pe7—«6 21. Ta4Xc4 Dc3Xa5 22. De2—fl Th8—d8 23. Kgl—t Pc6d4 24, Pf3h4 e&—eó 25. Dfl—cl Daóc7 26. Del—a3 Dc7c6 27. f2—f3 Pd4c6 28. Tc4a4 b7—b6 29. Ta4—a6 Td7b7 30. g3—g4 Pe6—c7 31, Ta6—a4 Pc7b5 32. Da3—al Pb5—c3 33. DalXcS Dc6Xa4 34. Tbl—al Da4r—d4 35. Dc3—a3 Da4—d2f. Wit geeft op. DUITSCH BEZOEK Het Buitsche opleidingsschip Niobe heeft eenn bezoek gebracht aan Rotterdam. Onzr ïeekenaar maakte, een schetsje van een interessant detail van de boot. arme van goederen te voorzien! Wanneer wij slechts verstaan 1 Cor, 13, wanneer de liefde er is, dan volgt het an dere van zelf, ook bij weinig kunnen, ook in tijden van malaise. Aan den arbeid der liefde heeft ook het bestuur van „Effatha" zich in het jaar, dat weer achter ons ligt, niet onttrokken, en met veler hulp en, sym pathie gedaan, wat de hand vond om te doen. Een zeer gelukkig en allernoodigst besluit was het instellen van een Commis sie voor de Nazorg der leerlingen, die het Instituut verlieten. Persoonlijk bezoek, cor respondentie, réunie, o.a. zullen de midde len zijn, om het noodzakelijke doel te be reiken. Overwogen wordt" ook "de oprichting eèft periodiek, om den onderlingen hand Door toetreding van de heeren H. J. van Wijlen, uit botterdam, en L. F. Dingemans uit Den Haag, ontving het bestuur twee flinke werkkrachten. Een woord van lof werd gebratht aan de Damescommissie van toezicht op de Huishouding, terwijl de toe wijding van school- en huispersoneel werd geprezen. Vol moed trekken wij voorwaarts en vervulle daarbij de liefde onze harten door den Heiligen Geest, dan zal de eeuwig heid openharen, dat ook „Effatha" eén plan ting Gods is geweest. Vervolgens was de penningmeester, de heer W. L. B. den Blaauwen van 's-Gravenhage (Sijzenlaan 40) aan het woord. Uit zijn verslag blijkt, dat de toe name van het leerlingenaantal aanleiding gaf tot uitbreiding van het personeel, waar door de posten locnen en huishoudelijke uitgaven hooger werden. Aan contributies werd bijna 1000 minder ontvangen. De uitgaven overtroffen de ontvangsten belang rijk, zoodat er een nadeelig slot was van 10.265,05. Gelukkig werd er 22.598,33 aan legaten ontvangen, waarbij inbegrepen een groot legaat van 18.000.— Hierdoor kon het nadeelig saldo worden gedekt en een gedeeltelijke aflossing plaats hebben van de hypotheek die in Februari 1930 belangrijk moest worden verhoogd om de schulden te kunnen afdoen, /.c door de verbouwing van school en internaat waren ontstaan en die 1 Januari 1930 ruim 37000 bedroegen. De hypotheek verschijnt thans op de balans voor 72.400. Al is er momenteel, dank zij vooral de bijzondere inkomsten in den vorm van legaten, nog geen reden tot bezorgd heid, toch moet de penningmeester, vooral ook met het oog op den crisistijd, dien we doormaken en waardoor waarschijnlijk ook onze inkomsten zullen verminderen, allen dringend verzoeken, al hun krachten in te spannen om door het winnen van nieuwe leden den financieelen toestand van „Ef- faiha" op gezonde basis te houden. Daarna was de Penningmeester opnieuw aan het woord voor het uitbrengen van het verslag der Algemeene Ondersteuningskas. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van f 971,11, dat in ltas was, f 4563,70 en de uit gaven f 3393,63, zoodat het jaar eindigde met een kasgeld ad f 1170.07. De busjes brachten meer op dan heit vori ge jaar. Ook de netto-opbrengst der welda digheidspostzegels was belangrijk hooger; ze vermeerderde met bijna f 300. Hoe grooter de verkoop dezer postzegels is, hoe meer voor de misdeelde kinderen in ons land kan worden uitgekeerd. Het Comité vraagt aller hulp. Gaarne ondersteunt de Penningmees ter van „Effatha" dit verzoek. Hij vraagt op veler medewerking te mogen rekenen. Het hoofd der school, de heer A A v. Holten, deelde mee, dat het leerlingental was gestegen van 108 tot 114. Er werden 13 nieuwe leerlingen opgenomen en een 7-tal vertrok. De resultaten van de nijverheidsavond school zijn zeer bevredigend. Aan den cur sus in linnen- en costuumnaaien namen 15 meisjes deel, terwijl 8 jongens voor meubel maker en 10 voor schoenmaker werden op geleid. Spreker hoopt, dat de ouders hun kinderen nu lang genoeg op school zullen laten, om hun schoolonderwijs te voltooien en hun een voldoende vakopleiding mee te geven voor een goede plaatsing in de maat schappij. Aan het personeel ontviel de heer Dam stra door overlijden. Naar eigen getuigenis was zijn sterven niet zwaar, omdat hij den hemel geopend zag en Jezus, omringd door een schare van engelen, hem opwachten. Zijn ledige plaats op school werd ingeno men door den heer W. A v. d. Brink van Maassluis, terwijl wegens uitbreiding de heer R. Bokhorts van Rotterdam werd be noemd. De heer P. T. Breimer en Mej. B .W. v. Holten behaalden het diploma A. Het schoolverslag eindigde met den wensch, dat God den Minister van Onder wijs, oud-bestuurslid van „Effatha", wijs heid geve om de komende wettelijke rege ling van het doofstommen-onderwijs zoo te maken, dat voor de doofstommen nog dat worden gedaan, wat nu om finantieele redenen achterwege moest blijven. Tot Bestuurslid werd herkozen Ds. C. Lin deboom van Amsterdam. Na rondvraag sprak D s. M r. W. S. d e Vries, van Voorburg, het slotwoord. Als de barmhartige Heiland ging de Heere Jezus eenmaal goeddoende het land door, als de barmhartige Hoogepriester werkt Hij thans vanuit den hemel aan de redding van het verlorene. Zijn werk is ook, wat „Effatha" in den loop der jaren mocht doen voor het misdeelde kind. Hij gaf liefde en kracht tot dien arbeid, ook weer in het jaar, dat thans achter ligt. Wij waren niet meer dan Zijn instrumenten. Het is genade, dat te mogen zijn. En in dat besef gaan wij nu ook weer voort. He.t*werk in „Effatha" stelt hooge eisohen maar God wil ook bijzondere kracht en moed schenken voor blijvende bezieling. Laten wij de onderwijzers en verzorgers allen met de kinderen, hun toevertrouwd, dragen op onze gebeden. En laten we zoo ook welgemoed voorwaarts gaan, wetend dat het door ge nade mag zijn met de hulp en in de kracht onzes Gods. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze wasgesloten, begaf men zich naar „Arëntsburgh", waar de koffietafel gereed stond. 's Middags werd er in „Hoekenburg" een openbare les gegeven en daarna konden school en internaat worden bezichtigd. In het internaat werden de handwerken der meisjes tentoongesteld en verkocht en in de school de werkstukken der jongens en meis jes van de Nijverheidsavondscihool. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS iVfr, D. J. J o n g e n e e 1, gewezen meen. vertegenwoordiger van de Nederland- sche Koloniale Petroleum-Mij. te Batavia, zal Dinsdagmiddag 12 dezer, in het gebouw der Hoogeschool een lezing houden over': „De petroleum-exploitatie in Nederlandsch- Inclië. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Hoogleer aarsbenoeming. Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Faculteit der Rechtsgeleerdheid aan de Universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het Nederlandsch-Indisoh Straf recht en de Nederlandsch-Indiscbe wetboe ken van Procesrecht, Mr. H. A Idema, te Voorburg. Mc 'Hylije Alfeertus Idema te Voorburg, benpéïnd als opvolger van Prof. Mr. G. An- drérie la Porie, werd' "9 December 1891 te Sneek geboren. Hij bezocht de lagere school en het gymnasium aldaar en werd in 1909 aan de Leïdsche Universiteit als student in de rechten ingeschreven. Na een jaar later zijn candidaatsexamen te hebben gedaan, zette hij zijn studie aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam voort, waar hij in1913 op stellingen tot doctor in de rechts geleerdheid werd bevorderd. In 1914 deed hij aan de Leidsche universiteit het aanvul- lepd doctoraal examen Indisch recht, waar na hij naar Indië vertrok als rechterlijk ambtenaar. ..Na aldaar in verschillende rangen werk zaam te zijn geweest, ging hij in 1922 met verlof naar Nederland, om vandaar in 1924 naar Indië terug te keeren. Gedurende zijn verlof vprscheen van zijn hand het werk: Parlementaire geschiedenis van Ned.-Indië van 1891 tot 1918". In 1926 werd hij verbonden aan het Pro vinciaal Bestuur van West-Java, als admi nistrateur ter secretarie te Batavia, als hoe danig hij werkzaam is gebleven tot 't eind van 1930. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRbNINGEN. Prof. Dr. E. Zurhelle zal Zaterdag 9 Mei a.®., te drie uur, het ambt van hoog leeraar in de Faculteit der Geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, voor het onderwijs in de Huid- en Geslachtsziek ten, aanvaarden met een rede in de aula dier universiteit. LAGER ONDERWIJS ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Naaldwijk (hoofd A Koekkoek), mej. Ch. C. Pijl te Rotterdam. Voor tijdelijk. Breedevoort (Herv. School, hoofd W. van Velden). De benoeming alhier van G. E. Klein Nagelvoort te Wierden geschiedde voor tijdelijk. Rotterdam (Mr. D. P. D. Fabiusschool voor U.L.O., hoofd P. Goedendorp), J. H. Th. de Boer, leeraar Engelsch M.O., thans te Baarn. Musselkanaal (Herv. School, hoofd G. J. v; d. Wende), mej. T. Diepihuis van Oos temij t werd. P. WESTERBRINK, t Te Alphen a. d. Rijn ls gisterenavond, op 51-jarigen leeftijd, overleden de algemeen ge achte heer P. Westerbrink, hoofd der School met den Bijbel in de Hooftstraat (Ouds hoorn). De heer Westerbrink was van 1 Mei 1899 30 April 1901 onderwijzer te Bedum, van 1 Mei 190130 September 1904 onderwijzer te Groningen; van 1 October 190431 Maart 1907 hoofd te Heemse; van 1 April 1907—31 Maart 1913 hoofd te Meeden en van 1 April 1913 tot heden te Alphen a. d. Rijn. De overledene die om zijn schoolarbeid zeer bemind was, diende vele jaren de Geref. Kerk, Hooftstraat, als oudeiiing. In het ver- eënigingsleven te Alphen a. d. Rijn had de heer Westerbrink een zeer werkzaam aan deel, waarbij altijd duidelijk uitkwam, dat hij bij beginselzaken van geen wijken wist. Van de Chr. Oranje-Vereeniging was hij sinds de oprichting (10 jaar geleden) voor zitter, en thans het eenigste lid van het Be stuur sinds de oprichting; voorts o. a. voor- z^er der A.R. Kiesvereeniging; voorzitter der 2de Commissie tot wering van School verzuim; voorzitter der afd. „Rijnstreek" de Vereeniging van Chr. Onderwijzers in Nederland en lid van de Bioscoopcommissie. De begrafenis zal plaaits hebben Zaterdag a.s. te half drie n.m. op de begraafplaats Oudshoornscheweg. BUITENGEWOON ONDERWIJS Bij G. W. vaai der Wiel en Co. te Arnhem verscheen een brochure van den heer P. G. Sohreudier, over die wettelijke regeling van het buitengewoon onderwij®. Hij zet daar- uateen, dat diit anxierwije zoozeer van het gewone onderwijs verschilt, dat regeling er van zonder meer naar de beginselen die het gewone noderwijs gelden, slechte door udtronderingebepalinigen het buiten gewone onderwijs geweld aandoen, waarom hij pffieat voor een regeflimg ervan door een geheel afzonderlijke wet op het onderwijs geestelijk en tódhemeQijk gebrekkigen. Noch in de huidige wet noch bij het ont- rarp-Rutgers kamt z.a. de regeling van het buitengewone onderwijs tot haar recht, aJ erkent bij dankbaar, dat die Commissie- Rutgere door gelijksteLling aan het bijzon der buitengewoon onderwijs reaht wil doen Practised wordt echter naar zijn meaning de uitbreiding van het bijz. buitengewoon onderwijs onmogelijk gemaakt Hij geeft vervolgens aan, hoe in het kader der voor- stedllen-Rutgers aan de bezwaren zou kun nen worden tegemoet gekomen en maakt tenslotte enkele opmerkingen over de be ginselen waar een afzonderlijke wetgeving voor het buitengewoon ondierwijs yan uit zou kunnen gaan, echter allerminst in de overtuiging, de eenig' juiste oplossing aan de hand te doen. O.i. ie hetgeen hier door dezen vakman uiteengezet wordt, die overweging der des kundigen alleszins waard. „PAEDAGOGISCH TIJDSCHRIFT" Het Paedagogisch Tijdschrift voor het Chr Onderwijs gaf weer een zeer lezens waardig nummer uit (de Mei-aflevering), waarvan we ons kunnen voorstellen, dat zij die met onderwijs en opvoeding te ma ken höbben, het met vrucht zullen lezen, zelfs wanneer men het niet eens mocht zijn met de ideeën die Prof. Dr. J. Waiterink in een artikelenreeks gaat uiteenzetten over wat door hem wordt genoemd de organi sche school. Vooral ook voor ouders is langrijk en uiterst leerzaam, wat Dr. J. d. Spek schrijft over het vroegrijpe kind en het eenige kind. Een klein brokje archief, een schoolreglement voor de schoolmeeste van Molenaarsgraaf, waarschijnlijk uit het eind der 18e eeuw, laait zien hoezeer de tij den sindsdien gelukkig zijn veranderd; denk u een instructie voor een onderwijzer waarin voorkomt, dat hij „den predikstoel en de banken (in de kerk) alle Zaterdag (heeft) af te stuyven"! „Lezen leeren in sprookjesland", nieuwe leesmethode voor de openbare school, is vervolgens het onderwerp van aangehaalde en eigen beschouwingen van den heer Wouters in zijn critische revue, nu juist niet ten voordeele van genoemde uit gave. Luchtvaart EEN VLUCHT OVER DEN STILLEN OCEAAN. De Japansche vlieger Yoslhihara is te Nu- masaki geland, op 368 mijl afstand van Tokio, als eerste etappe van de voorgenomen vlucht van Japan naar de Vereen. Staten. EEN NIEUW RECORD GLIJVLUCHT. De vlieger Grohnhoff heeft een nieuw re cord voor glijvluchten op zijn naam bracht door een afstand van 265 K.M. af te leggen. Tegen half negen Maandagavond was hij tengevolge van de invallende duis ternis gedwongen bij Kaarden aan de Eger aan de Tsjechische zijde van het Ertsge bergte te landen. Gemengd Nieuws. DE MOORD OP HET ROKIN Men meldt ons uit Amsterdam: De politie zet het onderzoek in de moordzaak van het Rokin met kracht voort. Gistermorgen heeft zy een bezoek gebracht aan de woning van den vermoorde in de Heerenstraat. Een aantal papieren en brieven zyn daar in beslag genomen, waaruit is komen vast te staan dat eigenaardige verhoudingen in deze familie voorkomen. Ook is het zonderling, dat de oude man alleen woonde op een zolderkamer en daar geheel voor zich zelf zorgde, terwijl zijn vrouw en schoonzoon, bij wien hy concierge was, te Zandvoort behoorlyk gehuisvest zyn. De 65-jarige v. d. V. was, voor hij concierge werd, verbonden aan de fabriek „De Etna", als metaalbewerker en daarvoor werkzaam in de Duitsche my'nen. Bovendien, zoo is ook uit de papieren gebleken, heeft hy het beroep van geldschieter uitgeoefend. Hy leende kleine be dragen en ontving die gelden in kleine afbeta lingen terug. Nochtans mag hier niet gespro ken worden van woeker. Een boekhouding van deze geldleeningen schynt hy er niet op heb ben nagehouden. Wel heeft men tal van pa piertjes gevonden met aanteekeningen betref fende geleend geld. Al deze onderzoeking* hebben geen aanleiding gegeven iemand te ve denken den ouden man te hebben vermoord. De politie staat nog voor tal van onoplosba re raadsels. Waarom byvoorbeeld heeft de dader het en de hamer, waarmede hy het misdrijf heeft begaan, in de keuken gedeponeerd? Zoo staat ook niet vast of de dader reeds in huis was toen de vermoorde er kwam. De deur van het huis staat den geheelen open en er is dus voor iedereen gelegenheid zich te laten insluiten Wel is zoo goed als ker, dat het drama zich vlak achter de vc deur heeft afgespeeld. Maar is dat gebeurd omdat de oude man voor zyn aanvaller wilde vluchten of dat deze by zyn komst den man heeft aangevallen? De politie tast nog in het duister. De lijkschouwing heeft uitgewezen, dat de moord moet geschied zijn met den hamer en het mes, die in de keuken zijn gevonden. Het in het hoofd van het slachtoffer is juist groot, dat de hamer er in past, ook de steekwonden komen overeen met den vorm van het mes. t mes waarmede de steken zyn toege bracht is een jachtmes, dat bij iederen messen- handelaar te koop is. Het is lang 27 C.M., het lemmet 15 c.M. In drukletters staat er op Grafrath Solingen. De schede is van bruin zoo goed als nieuw. In een clips staat het woord Grawiso. De hamer, die vrijwel nieuw is, heeft de lengte van twee bankbiljetten van tien gulden. De steel is 33 c.M. lang, de kop 14 c.M. hoog. Links op het ijzer staat het merk, bestaande en winkelhaak en passer door elkaar. Inge slagen is de naam P. L. Schmidt en het getal 32. In den steel by den kop is een barst. Verder vernemen wjj nog dat geen vinger afdrukken zijn gevonden. De dader moet wel op de hoogte zijn geweest van de situatie om dat het misdrijf in donker is geschied, want de electrische lamp in de gang was defect. ERNSTIGE AANRIJDING. Men meldt ons uit Papendrecht: Zondagmorgen omstreeks half twaalf kwam :n der bussen van de N.V. E.S.O.C. uit de richting Sliedrecht, Even voorbij den Molenpol der moest de chauffeur de snelheid verminde en van die gelegenheid maakte een wiel rijder die vlak achter de bus reed, gebruik om te passeeren. Juist toen de man achter de autobus heen reed werd hy gegrepen door een luxe auto, ko mende van tegenovergestelde richting en be stuurd door J v. d. A. alhier. De chauffeur rem de onmiddellijk uit alle macht. De aangeredene er oogenschijnlijk goed afgekomen en ver volgde zyn reis te voet. In de Veerstoep is de man echter onwel geworden en viel bewuste loos neer. Dr. Moolhuijzen, wiens hulp werd ingeroe pen, achtte directe overbrenging naar het Ge meenteziekenhuis te Dordrecht noodzakelijk wegens inwendige kneuzingen. De getroffene was een inwoner van Gorin- chem. EEN VREESEUJKE DAAD. Te Amsterdam sprong een 16-jarige dienst bode in het water van de Buiten Singel gracht, omdat was uitgelekt, dat zij zich ten nadeele van haar werkgeefster, wonende aan de Stadhouderskade, had schuldig gemaakt aan diefstal van f 70. Zij werd met teekenen van leven gered door een verkeersagent en een kantoorbediende, die zich daartoe ge kleed te water hadden begeven. t ERNSTIG ONGEVAL OP EEN ONBE WAAKTE OVERWEG. Dinsdagmorgen te half negen Ihad een ongeluk plaats op den onhewaakten over. weg tusschen Nijkerk en Putten. De vee houder W. Versteeg passeerde met paard en wagen voornoemden overweg. Hij wilde schijnbaar vóór den in aantocht zljnden goe derentrein de rails oversteken, doch lette hierbij niet op een personentrein, die van tegenovergestelde richting kwam. Een aan rijding volgde, paard en wagen werden 300 M. meegesleurd en vermorzeld. Versteeg werd van den wagen af geslingerd. Met den- zelfden trein, die hem had aangereden, is hij in deerniswekkenden toestand naar Amersfoort vervoerd, waar hij in het zie» kenhuis werd opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Dr. Bosch uit Nijkerk en eenige doktoren, die toevallig in den trein zaten, verleenden de eerste geneeskundige hulp. ERNSTIG ONGELUK OP EEN HEIWERK. Een arbeider gedood. Te Amsterdam heeft in de Celebesstraat een ernstig ongeluk plaats gehad. Op een heiwerk is van een der geleipalen een ijzeren punt van twee meter lengte afgebroken. Het zware stuk ijzer trof een 27-jarigen heier op het hoofd. De man was onmiddellijk dood. Door de politie en door Bouw- en Woningtoezicht wordt naar de oorzaak van het ongeluk een onderzoek inge steld. EEN AANVAL OP EEN TOL. Eenige jongelui uit Stolwijk hebben ge poogd de tol op Stohvijkersluis te passeeren zonder tol te betalen, door een rijwiel over de brug te dragen. Bij hun terugkeer haalde de brugwachter de brug op ten einde hun te beletten zich opnieuw aan tol betalen te onttrekken. Het openstaan der brug gaf echter zoo danige venkeerssagnatie, dat de brugwachter de brug ten slotte neerliet, waardoor de tol- brekers gelegenheid kregen te passeeren. De brug staat andier politiebewaking. LADELICHTER BETRAPT. Te Amsterdam liep een ongeveer 40-jarig persoon de winkel binnen van het sigaren magazijn „Centraal" van de fa. Van Has selt, Ndeuwendijk. Van de gelegenheid dat de winkel onbewaakt was, maakte de man. gebruik de toonbanklade te openen en daar- in een greep te doen. Het leven dat hij1 daarbij maakte, trok de aandacht van de vrouw van den winkelier, die onmiddellijk haar echtgenoot waarschuwde. Deze bedacht zich geen enkel oogenblak en zette den dief, die dadelijk beenen bad gemaakt, achterma. Op de Prins Hendrikkade wist hij hem to grijpen, waarna hij hem aan een politie agent overleverde. De main werd overge bracht naar het bureau Warmoesstraat, vaar bij zijn fouilleering bleek, dat hij een bedrag van negen gulden uit de toonbank lade gestolen had. Hij blijft op het bureau in bewaring. NIEUWE AVONTUREN VAN MIJNHEER PIMPELMANS Heer Pimpelmans vroeg vastberaden Den boer vergoeding voor de schade. Maar deze zei: „Zijn dat m ij n zaken' Wat heb ik met die fiets te maken? Vergoeding? Man, dat heb je mis! Ik zou haast zeggen: ben je frisch!" „Ik geef geen duit, verdwijn dus maar! Die fiets zet ik wel in mekaar! Maar wacht!" vervolgt hij, „weet je wat?, 'k Moet juist met varkens naar de stad! Is dat gezelschap niet tè min, Rijdt dan maar mee en stapt vlug in!" (Wordt Vrijdag vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3