lükttttfr JTriterijr ÖTouroiil Einde van den ¥/ed$frijd Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT: 3 <25 (BeschikkJngskosten f 0 15.) n 0.25 hel Buitenland bij Weke- sche zending 8.= zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagshlad 7Vfc cent niet afzonderlijk verkrijgbap.r NO. 3342 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 1 MEI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsL17VS Elke regel meer0.22}A Ir.gez. Mededeelfngên van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang immer bestaat uit VIER bladen GEEN SCHERTS, MAAR SPOT. de regelmaat van een chronometer periodiek in de roode pers verzekerd, godsdienstige overtuiging of gekrenkt wordt, als hij zich onder :iaal-deanocraten mengt. vaak het ook weerlegd is, het wordt ouden -net de halsstarrigheid van den e, die meent, dat hij door gedurige her- geloof zal vinden; en die vergeet, dat optreden in flagrante strijd is met wering. it is het niet merkwaardig, dat strijk in spot ontaardt, wat als scherts be is? gewoonlijk verscheen weer „De roode het propaganda-numm^r voor de En het is journalistiek en sch een mooi stuk werk. Het getuigt ctie en kracht welke; artikelen zullen de meeste cht trekken? Ongetwijfeld de humo- he droom over dé Mei, waarin o.m. ge- met de zondeval van Adam en n het interview met bekende mannen iet Meifeest, waarin het hoogtepunt is aanhaling van een tekst uit ia, welke Ds Kersten in de mond gelegd. is toch merkwaardig. Zoodra men wil, neemt men onderwerpen, waar herts eenvoudig onmogelijk is en dus men in spotternij, indien niet erger. kwetst en krenkt men de godsdien- overtuiging van anderen, voelt toch, om bij het laatste voor- te blijven, dat het scherts is, wanneer in de laatste „Vrijheid" vraagt: wat de „vaderen", droegen ze een gekleede Kersten of een jaquet als Zandt; dat het grove spoternij 'is, wanneer 'aradijsdrama ol' Jeremia's weeklacht oolijkheid moet opwekken, len de sociaal-democraten zulks niet? üewijzen ze daarmee reeds, dat z ij niet en oordeelen over de vraag of er voor tenen plaats Is in hun rijen. Dan oor- q zij over godsdienst als een blinde de kleuren en als een doove over mu- ZULKE ONNOOZELEN. Bergen op Zoom ontving de „N. Rott. een artikeltje over de stem bus vergis- n waarvan we gister melding maak- schrijver voegt aan de bekende ge nog een ander sprekend bewijs van :erd stemmen toe. 1927 aldus verhaalt hij, stond in den Bergen-op-Zoom als no. 7 op de katho- 5) de populaire heer Coenen, burge ter van Roosendaal, die toen met voor gekozen werd. No. 7 van de nnig-democratische lijst (lijst 6) was ouw Plantenga, een in West-Brabant 1 onbekende. Toch kwam mevr. Plan- hiér ter stede uit de bus met 69, te isdrecht met 50, te Rucphen met 47 en 's heeren Coenens woonplaats minder dan 164 stemmen. Natuurlijk ïaal stemmen voor den heer Coenen een sterk staaltje hoe de kiezers zich issen kunnen. dit echter is het, waarop we thans de vestigen. Ons trof de slotzin van schrijver; ten slotte deze heele geschiedenis geen tegen ons onvolprezen kies- elsel, dat zulke onnoozelen tot de stem- lis toelaat? Ike onnoozelen, die door het ongewone de omgeving en de ingewikkeldheid d'er merij fouten maken en vergissingen an, mogen eigenlijk niet aan de verkte- deel nemen. Daar zijn ze te dom voor! oude liberale redeneering: Menschon, gestudeerd hebben of arm zijn, geen invloed uitoefenen op de staat- de. Zij begrijpen het immers toch niet mammonkiesrecht waartegen Talma toornen kon, dat is hun iedaal. Niet de tuiging en het levensbeginsel zullen maar het intellect, het verstand, diploma. ze verstaan het niet, deze achterlijke dat een trouw Bijbellezer een en breede blik krijgt op de vraag- :ken van de dag, welke menig gestu re hem* benijden kan. verstaan het niet, deze geleerde men- dat beginsel en overtuiging ten slotte wereldgebeuren dragen en niet kennis intellectueele ontwikkeling, de schrijver vergist zich, in- hij meent, dat fouten in het stemhokje en gemaakt worden door onontwikkel- door „onnoozelen". Wie eanige erva- heeft op dit gebied, weet, dat men in stand te-weinig-getrainde kiezers vindt, at kan ook niet anders. Een deel van volk wordt opgevoed in de leer, dat heel politieke actie dwaasheid is; men heeft niets dan minachting voor. Men zou de DE VERJAARDAG VAN ONZE PRINSES Vooral in de Residentie, is de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana met qroote opgewektheid gevierd. Voor het Paleis aan het Nóordeinde boden meisjes van den liinder-Oranjebohd de jarige Prinses bloemen aan. stembus liefst met een verachtelijk gebaar voorbij gaan. Vandaar de duizende stemmen van on waarde, de verknoeide biljetten, de legio vergissingen. Doch nogmaals: politiek inzicht is niet af hankelijk van kennis en studie; het berust op het grootste en schoonste, dat ieder kan en behoort te bezitten, geheel onafhankelijk van stand of ontwikkeling: het is de diep- gefundeerde overtuiging, welke over alles beslist. De eenvoudigste Christen verstaat, dat hij zijn stem niet kan geven aan een candidaat die Gods Woord voor het publieke leven ver werpt; ook al heeft hij moeite met de stembustechniek, welke door knappe men- schen tamelijk moeilijk is ZONDAGSARBEID OP ZEE DE VERGADERING VAN DE N. B. C. F. T. Van Ds. W. H. Gispen te Schevenin- gen ontvingen we dato 30 April het volgen de schrijven: Het zij ondergeteekende vergund, mede uit naam van mijn ambtgenooten alhier: Ds. Donner, Ds. Feenstra, Ds. Wientjes u te verzoeken de verklaring in uw blad op te nemen, naar aanleiding van de verslagen van de vergadering der Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders (zie 't nummer van uw blad van 29 April j.l.) en in 't bizonder van de mededeelIng van den secretaris over het geen gedaan was ter zake van den Zondags- arbeid: dat nimmer van den predikant, die door den Bond aangezocht werd om bemid deling te verleenen voor overleg met de Zee kerken in deze aangelegenheid door ons een uitnoodiqinq is ontvanqen tot saamsprekinq. Als dan deze predikant, volgens de mede deel ing van den secretaris, verklaard heeft „dat hij geen voldoende medewerking had kunnen verkrijgen" kan dat niet op onze „zeekerk" alhier, noch op ons zien, daar nimmer deze ons onbekende 'predikant zich tot de kerk alhier, die wij dienen, noch tot ons heeft gewend. Mijn ambtgenooten en ik stellen er prijs op deze verklaring ter kennis van het publiek, dat ter vergadering was of de verslagen daarvan heeft gelezen, te brengen. Vermoedelijk zullen nog wel meerdere pre dikanten uit de Gereformeerde zeekerken in hetzelfde geval verkeeren als wij, dat het publiek den indruk heeft verkregen, dat ook zij aangezocht zijn tot medewerking in deze zaak, en deze niet zouden verleend hebben, wat het gevolg moet geweest zijn van de vage mededeel ing door den secretaris ter vergadering gedaan. AMSTERDAM STIJGENDE NOOD By de Vereeniging „Huip voor Onbehuis- den" te Amsterdam werden in 1929 per dag gemiddeld 719 nachtverblijven en verpleeg- dagen verstrekt. Over 1930 was dit cijfer ge stegen tot 790 nachtverblijven en verpleegda- gen per dag. Thans is het de 800 reeds ge- Tegenover deze sterke stijging van hulp zoekenden, staat het werk hangt voor de helft van particuliere bijdragen af geen evenredige stijging der inkomsten. Zoodoende ontstaat een groot tekort en dreigt de hulpverleening vast te loopen. Ten einde te voorkomen, dat deze, vooral thans onmisbare instelling hopeioos in het ge drang raakt, worde hier ernstig en dringend den bij zonderen steun gevraagd van al len, wien het lot hunner ongelukkiger mede- menscben ter harte gaat, opdat „Hulp voor Onbehuisden" ook in deze critieke maanden zijn taak onverkort kan blyven vervullen. Het adres- der vereeniging „Hulp voor Onbehuisden" is: 2e Const. Huygenstraat 35 Amsterdam, Postgiro No. 32534; Gem. giro Amsterdam V. No. 207; Bankrekening: Ass. Cassa, N.V. Amsterdam. TWEEDE KAMER WIJZIGING VISSCHERIJWET Z. H. S. AANGENOMEN Aankoop Bronovo goedgekeurd GRONDBELASTING VOOR ZDIDERZEEGRONDEN DRANKWET Vergadering van 30 April 1931. De Kamer was blijven steken in een amendement-D u y m a e r v. Twist, om ook het visschen met één hengel aan een akte te binden en dUB met 50 cent te be lasten. De heer v. ZADELHOFF (s.d.) bestreed deze aantasting van vrij hengelen. Ook de heer v. RAPPARD (lib.) was te gen het amendement, dat allerlei onschul dige genoegens gaat belasten. MINISTER RUYS was het met de geop perde bezwaren eens en wees ook op den administratieven rompslomp voor de 200.000 hengelaars, die er wel zijn; daaronder zijn veel kinderen. De heer D. v. TWIST was door het debat niet tot het inzicht gekomen, dat hij goed zou doen zijn amendement in te trekken. De Kamer verwierp het met 62 tegen 8 stemmen. Voor 6 anti-rev. en de heeren Weitkamp en v. Voorst tot Voorst, Een volgend amendement van den heer v. ZADELHOFF (s.d.) wilde bepaald zien. dat het sluiten van water waar 't visschen vrij is, alleen zal geschieden, wanneer dit ter bevordering van de vischcultuur noodig is. Daartegen had nu de heer D. v. TWIST (a.r.) bez'- aar; er zijn wateren bijv. bij vestingwerken waar men vrij moet zijn om visschen te verbieden. De MINISTER had geen bezwaar. Dr. BEUMER (a.r.) meende, dat inder daad andere redenen voor sluiting kunnen aanwezig zijn of ontstaan dan die, ontleend aan de bevordering van de vischcultuur. Het amendement werd aangenomen met 45 tegen 28 stemmen. Een tweede amendement-v. ZADELHOFF (s.d.) bedoelde in den Raad voor de Vis- scherij ook vertegenwoordigers op te nemen van de beroeps- en sportvisschers. De MINISTER verklaarde zich bereid re kening te houden met de gedachte van het amendement. Dit werd toen ingetrokken. Het wetsontwerp werd z.h.st g o e d g e- k e u r d. Volgend frunt der agenda was da aankoop van Bronovo in Den Haag om op de plaats er van een gebouw te stichten, waarin allerlei regee- ringsbureaux zullen worden ondergebracht. Prof. v. d. BILT (lib.) vroeg waarom het gebouw niet tijdelijk in gebruik kan worden genomen en waarom niet een deel van het terrein aangekocht kan worden: Op de rest zou misschien een flatgebouw kunnen wor den gesticht. Ook werd betwijfeld of het bestaande zeer solide gebouw wel moet wor den gesloopt; met een inwendige verbou wing zou dan kunnen worden volstaan. Overigens vond hij den prijs niet goedkoop, maar toch niet te duur. Mr. HEEMSKERK (a.r.) zag als bezwaar, dat de geh'eele dienst van den directeur- generaal van den Waterstaat afgescheiden wordt van het Departement. Daardoor kan er een soort afzonderlijk departement ont staan onder leiding van een niet verant woordelijk persoon. De minister dient in hetzelfde gebouw te zitten als de dienst van den Rijkswaterstaat. Het huidige plan be moeilijkt in hooge mate het overleg tus- schen den minister en de technische advi seurs. die vaak in hun adviezen verschillen. In de concentratie van verschillende diensten zag de heer SNOEK HENKEMANS (c.h.) 'n groot voordeel: ook'in economisch opzicht De heer KRIJGER (c.h.) achtte het be zwaar van den heer Heemskerk wel aan wezig, maar dit mag geen reden zijn het ontwerp te verwerpen. Hij hoopte, dat te zijnertijd het gehcele departement van Wa terstaat naar het nieuwe gebouw zal kun nen verhuizen. De heer BRAAT (p.b.) achtte het ont werp niet noodzakelijk. Als het nieuwe ge bouw er komt, zullen de diensten nog ver spreid zijn. MINISTER DE GEER betoogde, dat In de DE ONDERNEMINGSRAAD VOOR NED.-INDIE Rede i den nieuwen voorzitter. Gistermiddag hield de Ondernemersraad voor Nederl.-Indië, in Huize „Voorhout", 's-Gravenhage, onder voorzitterschap van Prof. Mr. M. W. F. Treub, zijn jaarlijksche algemeene ledenvergadering. Nadat het jaarverslag was uitgebracht en goedgekeurd, sprak de voorzitter een jaar- rede uit, welke in verband met zijn af'.re- dën het karakter van een afscheidsrede droeg. Spr. begon met er op te wijzen, dat zijn laatste jaarrede door allerlei omstandighe den in mineur gestemd moest zijn. Als eer ste reden daarvan wees Spr. op de alge meene crisis en de scherpe prijsdaling, wel ke daarvan het gevolg is. waaroiyler niet slechts de Indische particuliere en Gouver- nements land- en mijnbou.wbedrijven lijden, dbch welke hun terugslag hebben op allo bedrijven, die in Indië hun afzetgebied vin den, producten van ginds uitvoeren, van daar of daarheen vervoeren, alsmede op de exportindustrieën van de Inlandsche bevol king. Reeds in 1923 zoo zeide Spr. vond ik in de indrukken, die ik van mijn reis had meegenomen, aanleiding om op het gevaat te wijzen van defaitistische neigingen onder jongere ambtenaren, die sedertdien tot de hoogere rangen zijn opgeklommen. De Land voogd, die ip 1929 het bewind van den heer Fock overnam, heeft naar eigen overtuiginv aan Indië een dienst bewezen, door het be zetten van vele hoogere rangen in het amh tenaarscorps met personen van sterk link sche overtuiging. Het is te hopen, dat de Regeering het hij uitstek bedenkelijke van dien toestand zal inzien en door de keuze van den nieuwen Landvoogd zal toonen, dat zij het gevaar eener bestendiging of versterking van den thans in Indië onder vele landsdienaars heerschenden geest beseft. Wie in de volgende vijf jaar drager van het Nederlandsche gezag in de Oost zijn zal, zal spoedig bekend worden. Laat on9 hopen, dat de Regeering in haar keuze ge lukkig zijn zal. Spr. wijdde vervolgens o.m. eenige woor den aan de bijzondere omstandigheden, waarin enkele Indische producten verkee ren, aan de suikerconventie, de thee- en de rubberrestrictie, waarbij hij gelegenheid vond critiek uit te oefenen op de manier, waarop de Indische vennootschapsbelasting wordt geïnterpreteerd. Spr. beëindigde zijn rede met een woord van dank aan bestuurderen en leden van den Raad voor het in hem gestelde vertrou wen en de steeds aangename samenwer king, alsmede voor den steun, welken hij steeds aan het secretariaat had ondervon den. Ten slotte richtte Spr. enkele hartelijke welkomstwoorden tot zijn opvolger den heer Trip. Toespraak van den ondervoorzitter. Mr. August Philips. Overheerschend, zoo zeide Spr., is stellig het besef van een zeer zwaar verlies, dat de Raad door uw heengaan uit zijn middei lijdt, een levendig gevoel van spijt, dat het nu voortaan uit zal zijn met die altijd be langwekkende, altijd leerrijke vergaderin gen, waar het een genot was onder uw lei ding te staan, uw heldere uiteenzettingen te hooren, de wijze te bewonderen waarop gij de debatten leiddet en daaraan deel- naamt. Spr. achtte het niet noodig, in dezen kring uit te weiden over het vele, dat Prof Treub in de tien verloopen jaren voor den Raad en zijn leden had gedaan: daarvoor ligt het allen nog te versch in V>et geheugen. Spr. releveerde slechts Prof. Treuh's krachtig en grootendeels succesvol strijden voor eenvou digere en billijkere Tndische vennootschaps belasting: de organisatie van den Indisctien Ondernemersbond in Indië, niet wien bij een harmonische samenwerking wist tot stand te brengen en te onderhouden; zijn actie tegen een te snelle en te onpractiscbe afschaffing van de z.g. poenale sanctie; Voor een betere organisatie der bergcultu- res, zijn bemoeiingen met de herziening der verponding, van de wetgeving op het ar beidscontract, met. de regeling van de expi ratie van de erfpachtsrechten en tal van an dere zaken meer. Bij dit alles heeft Prof. Treub den Ondernemersraad gevormd t<u een uitstekend geoutilleerd werktuig, dat bekwame medewerkers aantrekt, zoodal zijn bestaan voor lange jaren verzekerd schijnt en hij alle onderwerpen, die zich in in de toekomst mogen voordoen, op ernstige wiize zal kunnen ter hand nemen. Spr. zeide tot slot dat de leden het thans eerst recht zullen gaan waardeeren dat Prof. Treub indertijd toestemming heeft gegeven toekomst dit terrein in het hartje der stad broodnoodig zal zijn. Daarmede komt een eind aan de oneconomische versnippering van diensten. Dit terrein is bovendien be schikbaar tegen matigen prijs en zulk een gelegenheid zal zich niet vlug meer voor doen. Te zijner tijd zal de Kamer het nieuwe gebouw kunnen beoordeelon alvo rens een beslissing wordt genomen. De mi nister gevoelde veel voor de overbrenging van het geheele departement naar het nieuwe gebouw. Die mogelijkheid ontstaat juist door het wetsontwerp. Hierover kan echter nu niet worden beslist Z.h.s. werd het ontwerp aangenomen. Eveneens het wetsontwerp tijdelijke vrijstelling van grond belasting voor drooggemaakte Zniderzeegronden. wijziging der Drankwet. De heer v. VUUREN bracht uitvoerig rap port uit Echter was daarna de betrokken minister, de heer Verschuur nog niet aan wezig. De VOORZITTER constateerde zulks tot zijn verwondering; de behandeling van het wetsontwerp kon dientengevolge geen voort gang hehben. De vergadering werd verdaagd tot a.s. Dinsdag. De wedstrijd is afgeloopenI Enkele maanden achtereen hebben de trouwe vrienden van ons blad zich eens extra gegeven, en het is gebleken dat ook wij niet achter behoeven te blijven, wanneer het erom gaat om boven de gewone aanwas eens extra enkele honderden abonne's vooruit te gaan. Ja honderden, dat is niet gering De velen die deelgenomen hebben aan de wedstrijd nu reeds onze hartelijke dank. Spoedig zullen wij de uitslag van de wed strijd bekend kunnen maken. Wij-hopen ten slotte, dat men ook in het vervolg ons niet in de steek zal laten, al zijn er geen extra prijzen te winnen, zooals de afgeloopen maanden het geval was. Maar, dat hopen we niet alleen, ivij zijn er van overtuigd, dat allen die het groote belang van een sterke Christelijke pers, welke eenheid en saamlioorigheid bevordert, inzien, mede zullen werken en niet zullen ophouden ons hun steun te bieden. Steeds en overal propaganda maken voor onze eigen pers! DE DIRECTIE om het zoo sprekende portret dat hem bij zijn zevenstigsten verjaardag was aangebo den, als een blijvend aandenken in 's Raads vergaderzaal te doen ophangen. Hoewel dat hulpmiddel niet noodig zal zijn om de leden de herinnering te doen bewaren aan hun eersten genialen en sympathieken voorzitter. Rede van den nieuwen voorzitter. De nieuwe voorzitter, Mr Trip, zeide, het niet slechts als een groote eer aan te merken, maar ook als een bij uitstek zware taak te gevoelen, een man van het kali bei van Treub op te volgen. Spr. meende dan ook reeds aanstonds een beroep te moeten doen op aller medewerking en clementie. Over de denkbeelden en wenschen die Spr bij de aanvaarding van zijn functie koestert, achtte hij het beter thans niet al te zeer uit te weiden. Wel wilde Spr. hier nog eens herhalen de overtuiging die hij steeds gehad heeft en bij herhaling heeft kenbaar gemaakt dat de arbeid van de Nederl.-Tndiscl;e ondernemers en de door hen bereikte resultaten beslis send zijn voor het financieel en economisch bestel van Indië. Wat de huidige malaise betreft kan men helaas in hoofdzaak slechts afwachten. Maar dit sluit niet in dat men gedoemd zal zijn tot stil zitten in afwachting van betere tij den. Het voornaamste wat wij kunnen en moeten doen, is het handhaven en voor zoo ver mogelijk versterken van eendrachtige samenwerking. Samenwerking met de Over heid om Nederlandsch-Indië door deze cri sis heen te helpen en paraat te houden. Op één punt bestaat naar Spr's meening vrijwel een communis opinio en wel deze. dat een onmatige uitbreiding van het pro ductie-apparaat in tijden van opgaande con junctuur, de voornaamste oorzaak is van de op die conjunctuur volgende diepe in zinkingen. De beslissende vraag is deze, of de wereld er in voldoende mate van doordrongen is. dat een dergelijke onmatige uitbreiding fu nest is voor het algemeen belang, en hei ondernemersbelang beide. Wordt dit erkend en wenscht men een herhaling telkens meer van de tegenwoor dige misère te voorkomen, dan ziet Spr. ook geen anderen weg dan te trachten meer regelmaat te BT'engen in, meer maat te hou den bij de uitbreiding van de productie Mocht het voor den Ondernemersraad m>> gelijk blijken ook in dit opzicht nuttig werkzaam te zijn, dan zou Spr. zich daar over van harte verheugen en niet minder van harte daaraan zijn medewerking ver leenen. Spr. eindigde met nogmaals een beroep fp doen op aller medewerking en steun, in het hijzonder op die van de Bestuurscolleges en die van den secretaris en zijn medewerkers. Uit de Antirev. Partij. A.-R. KIESVEREEN. TE AALTEN. De gecombineerde A.-R. kiesvereeniging te Aalten heeft voor de gemeenteraadsverkiezing de volgende candidatenlijst vastgesteld: 1. F. H. Somsen (aftr.), 2. J. H. Pennings (aftr.): 3. G. W. Ligterink (aftr.), 4. H. J. Gus- sinklo (aftr.), 5. A. J. Heinen (aftr.), 6. W. te Gussinklo, 7. R. Somsen, 8. Joh. B. Eoor- nenbovg, 9. G. H. Heusinkveld, 10. Z. G. Swytink, 11. D. W. te Bokkel, 12. J. Wevers, 13. G. H. Bongen, 14. J. Ormel, 15. M. Ackerman. DE ANTIREV. KIESVEREENIGING TE ZWIJNDRECHT. kien meldt ons uit Zwijndrecht: Vóór enkele weken kwam by het bestuur in de A.-R. kiesvereeniging „Groen van Prinsterer", welke kiesvereeniging bij de kiezingen voor Kamer en Provinciale Staten gedurende een aantal jaren krachtigen steun aan de A.-R. lysten verleende, en welke K.V. bestaat uit leden, die vroeger tot de Chr.-Hist. partij hebben gehoord, om een samenspreking met het bestuur van eerstgenoemde vereeni ging ten einde plannen tot fusie te bespreken. Die samenspreking heeft een gunstig resul taat gehad, dat door de ledenvergadering der A.-R. kiesvereeniging met groote meerderheid is goedgekeurd, zoodat „Groen van Prinsterer" heeft opgehouden te bestaan en alle leden by de A.-R. party zijn ingelijfd. Overeengekomen werd dat voor het raads lid, de heer Jac. Bezemer, op de nieuwe can- didatenlyst een kansbiedende plaats zou wor den gereserveerd. De kiesvereenigingen te Zwijndrecht en Groote Lindt hebben thans de volgende can- didatenlyst voor de komende gemeenteraads verkiezing vastgesteld: 1. M. F. Uvterlinde; 2. J. P. Köge'er (aftr.); 3. A. de Klerk Sr.; 4. J. van Dalen Sr. (aftr 5. Jac. Bezemer; 6. M. M. Schenkel; 7. C. Zoutewelle; 8. P. J. Voornaamste Nieuws. (blz. 1.) De Tweede Kamer heeft enkele wetsont werpen aangenomen en zou daarna begin nen met de wijziging der Drankwet. Rede van Mr. M. W. F. Treub voor de Ondernemersx-aad voor Ned. Indië. (blz. 2.) Ernstig Spoorwegongeluk te Apeldoorn. Eén zwaar gewonde. Te Amsterdam is een baggermolen omge slagen. De verhoogde agrarische tarieven In Duitschland. Gömbös Je Hongaarsche minister van oorlog, over het Russische gevaar. Werkloozen-relietjes te Barcelona. Engeland en de Volkenbond, Een scherp artikel van de „Daily Expres-". Het Fransche plan voor de economische organisatie van Europa zou gereed zijn. (blz. 5) De arme Joris, door Prof. Dr. A. van Veld huizen, (blz. 7) Enorme achteruitgang bij de Bethlehem Steel Corp. (biz. oy Het Communisme in de Practijk. Actie in de Veenkoloniën: vergadering van de Veenkolonialeboerenbond. (Blz. 10) Overleden Is Ds. J. Bakker, em.-pred, der Geref. Kerk van Emmcn. van den Hout; 9. A. van der Net; 10. W. vari Loon; 11. Adr. Bakker; 12. L. Tameris. EEN VRIJE ANTI-REV. KIESVEREEN. Verdeeldheid te Terneuzen? Zonder eenige toelichting bericht men ons uit Terneuzen, dat aldaar een vrije anti-rev. kiesvereeniging is opgericht en dat men een zestal candidaten voor de raad heeft gesteld. Voor wij, door publicatie van de namen van bestuursleden en candidaten steun aan dit streven verleenen, willen we zonder antwoord te begeeren toch de vraag stel len: Is dit, broeders, de juiste weg om grie ven uit de weg te ruimen? Uit het Sociale Leven DE LEIDSCHE BAKKERSGEZELLEN- ACTIE Het secretariaat der samenwerkende gezel* lenbonden schrijft ons: In een dezer dagen te Leiden gehouden bij- jnkomst van hoofdbesturen en vertegenwoor digers der to Lelden gevestigde ardeellngen van den Alg,. den K.K. en den Chr. Bond van Bak kersgezellen e.a., werd onder de oogc-n gezien welko resultaten, de sinds 'Dcc. 1929. ge- de. onderhandelingen met het bestuur doe Leidsche bakkerspntroonsvereen.. om te komen lollectief regelen der arbeidsvoorwaarden de gezellen, geleid hebben. Leze resultaten mt ondanks de maandenlange onderhande- n, blijkt nu, uit het laatste schrijven der zijn sluw bedachte, maar weinig elegante r het afsluUen eener collectieve arbeidso- gevers In het bakkersbedrijf ontworpen rege ling, wordt wat de hoofdzaken betreft afgewe- ~en, terwijl wat dan nog -voor dc gezellen te anvaarden zou overblijven, afhankelijk wordt esteld van de Invoering van een vorvrofcgd anvangsuur voor de bakkerijen. Hoewel nog gepoogd zal worden langs den n de geste der Leidsche bnkkorspat Haten zal opleveren. •n dan ook de bnkkersgexol- dlt wol Binnenkort len per manlfi uden gecombi- alcen op de hoogte wórden gesteid,°en='tndletü rat de besturen niet verwachten, het bereiken an een redelijke oplossing op do halsstarrig heid dor bakker--- HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAK HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1