DONDERDAG 30 APRIL 1931 1 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Uit den Omtrek prinsesse-verjaardag Ter gelegenheid van den 22aten verjaardag van onze Prinses Juliana wapperde heden morgen van alle gemeentelijke-, rijks- cn an dere openbare gebouwen de driekleur. De trams waren gepavoiseerd. Ook vele particu lieren gaven door het uitsteken van de vlag hetzij het rood-wit-hlauw of het oranje- blanjc-bleu dundoek dat er weer merk waardig bij ons volk in komt van hun aanhankelijkheid aan t Oranjehuis blijk. De feestelijkheden op dezen dag bestaan overi gens uitsluitend in een tweetal concerten in liet v. d. Werfpark en in het plantsoen en \ooits in de groote openbare feestavond van de Leidsche Chr. Oranjevcreeniging in dc Stadsgohoorzaal, in welke vergadering Ds. Mulder van Hillcgom optreedt als feestrede naar, terwijl de heer Arnold Spoel met zijn koor en solisten het plan heelt aan Leiden een onvergetelijke avond te bezorgen. Er mag in de Sladszaal geen plaatsje onbezet blijven. Door het college van B. en W., door de Vereeniging „Koninginnedag" en door de Leidsche Christelijke Oranjevcreeniging zijn telegrammen van gclukwensch aan H. K. H. Prinses Juliana gezonden. Het telegram van de Leidsche Chr. Oranje vcreeniging luidt als volgt: De Leidsche Christelijke Ornnjevereeniging van plan om dezen Oranjedag feestvierend, zingend onder Arnold Spoel tc besluiten, biedt onderdanig Uwe Koninklijke Hoogheid en het Koninklijk Huis de hartelijkste geluk- wenschen met de bede, dat God, die ons het Prinsesje schonk als een nationale schat, hot leven van Uwe Koninklijke Hoogheid ons laten moge in deze zware tijden als de blijde hoop van ons lieve Vaderland. (w.g.) Ds. H. THOMAS. Voorzitter, (w.g.) L. BOEKKOOI, Secretaris. de gemeentelijke radio distributie Op den eersten April zyn de radiodisdistri- Lutienetten van ter Meer overgegaan aan de gemeente en sinds dien gedenkwaardigen da tum is de radio-distributie vanwege de ge meente een feit geworden. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het bedrijf van de gemeente thans ten volle in werking is getreden, want zoover is het nog niet en dat zal ook nog wel eenigen tijd uren. Toch verkeeren de voorberei dende werkzaamheden thans in een dergelijken vergevorderden staat, dat er alle reden bestaat om den huidigen stand van zaken eens te over zien. Op 't oogenblik zyn de centrales van ter Meer in de Kooi, ia de Stadhouderslaan en op de Hooigracht nog in werking, maar zeer bin nenkort, waarschijnlijk reeds dc volgende week zal de voeding van de netten van ter Meer plaats vinden uit de centrale aan de Hooi gracht. De drie monteurs en de administrateur van ter Meer zyn door de gemeente in lossen dienst in het nieuwe bedrijf aangesteld. Als de handen vry komen van het maken van nieuwe aansluitingen op de bestaande net ten, waarmede men thans druk bezig is, wordt aan de nieuwe netten begonnen. Waarschijnlijk de volgende week zal begonnen worden met het aanbrengen van de verdeelnetten op de hoofd- netten. In de wyk waar de meeste aanvragen tot aansluiting zyn, wordt het eerst begonnen. In zulk een wijk (waarschijnlijk zal het in ca- su zyn de wijk tusschen de Hooigracht en Zijl- singel en benoorden de Zylsingel) wordt dan een colporteur er op uitgestuurd om de men- «chen die zich nog niet opgaven, op de gelegen heid tot aansluiting te wijzen en daarna wordt de wijk onderhanden genomen. Het duurt daar na natuurlijk weer eenigen tijd voor en aleer men opnieuw aan aanvragen, die later binnen komen, kan voldoen. Met de inrichting van de centrale is het ge bouw van de electriciteitsfabrieken op de Hooigracht wordt goede voortgang gemaakt Het systeem, dat bij deze centrale wordt toe gepast, wijkt eenigszins af van de tot nu toe gebruikelijke systemen. Ir. Stokhuyzen, die de leiding van het nieuwe bedrijf heeft, zooals men weet, is daarby uitgegaan van de gedach te, dat de toestellen van een robust type moe ten zyn. dat volkomen bestand is tegen de ma- nupllaties die er van gevergd worden. De scha keiborden met de vele bossen losse snoeren achtte hy daarom ongewenscht. Iivoverleg met de firma Philips die de centrale levert (haar eerste) heeft Ir. Stokhuyzen het meer gezocht in de richting van de sterkstroom dan in die van de zwakstroom. Alle verbindingen komen tot stand met stekers met vier pennen. De op zet zal zoo zijn, dat men elke willekeurige ver sterker kan plaatsen. Dit is geen technisch grapje, maar een systeem, waarin een groote economische factor meespreekt. Bij het plotse ling overgaan van de abonné's en masse op een ander programma voorkomt men er mede, dat de lampen, die zeer kostbaar zyn, overbe last worden, waardoor ze een veel langere le vensduur zullen hebben. Een ander probleem bij de distributie was de wyze waarop de verdeelnetten zullen worden aangebracht. Deze mogen de huizen niet ont sieren, maar ook hier heeft Ir Stokhuyzen de gewenschte oplossing gevonden. Langs de hui zen zullen eenvoudige loodkabeltjes worden aan gebracht en vernuftige verdeelkastjes (die dit voordeel hebben bovendien, dat er niet by ge soldeerd behoeft te worden), die weinig in het oog loopen en aan 't aspect vnn geen enkele gevel afbreuk zullen doen. Het distributienet is er op ingericht om vyf programma's uit te zen den tegelyk, maar voorloooig zal met twee be gonnen worden, de twee Hollandsche. Daarna zal in de eerste plaats de draadomroep tot stand komen en daarna maar dit is nog toe komstmuziek ook misschien nog twee buiten landsehe programma's. Zooals we reeds zeiden: de centrale nadert haar voorloopige voltooiing. Het ontvangpa- neel^is reeds geplaatst, evenals het schakelbord De versterkers zullen vandaag of morgen ook arriveeren. zoodat het waarschijnlijk niet lang meer zal duren, of liet Leidsche Gemeentelijke radio-distributiebedrijf kan officieel in werking worden gesteld. LOOP DER DEVOLKIN'Gs VERTROKKEN'. O M van Bonten, naar Bode graven; H L du Boef naar Saaaonhelm; C W dordllk nnar Voorburg: C A J Borshnrdlng. naur I»en Haag; C J M Boumoni naar Heerlen; O c* Brouwer nunr Oegetgeeet\V during nanr Der Hn.'ig; CME Pela.-i.-fio. Den Hang: T Dongelm -i eu fam. naar Rotterdam; C A W Evers en faru. naar Don Hang: c j de fleur nanr Den Haag; J de Graaf nunr Haarlem; M Hulsman nnar Mor. «ter; G Jonk nanr Haarlem; r M .J de Kook Den Haag: C A Kortekuns naar Voorschoten; M von Leeuwen naar Alkemndo G Muller— Lie vaart; naar do Werken, W Lindner nanr Bil» sum; P Mullervan der Marei naar Monster: O Meüor naar Wassenaar; G RUsdam en am. nuar Zocterwnude; A M HenkosSchutter, nanr Den Hang; H Sleet en fam naar Wassenaar; 9 »o nmrdi naar Den Haag; W van dor Star en mm Vtur; W A f. Welbergenvan der Stel, Woo.ip; O Tpflke. naar Den Haag; It F van der Volde van Ti-lln HiwrU-rn: J Vollongn naar Wassenaar; C van LeeuwenVork naar Nieuwkoop; D de Vries naar Den Hang; E M Waghto naar Capollc a d TJssel: M R Warner naar Arnhem; IT g J Wonnekers nanr Don Hang; W O Wesselo nanr Rotterdam: W SI ar dl Beekman nanr Don Haag; O J Wouters naai Amsterdam; W F WUnnobel, naar Amsterdam maatschappij voor toonkunst HET KRALINGSCHE VROUWENKOOR lid ie eon dw vewHiensfcen vam Evert Cor nells, dvait 'liij hier voor een na comparities vam matterne Framscbe componisten intro duceert Dit kam bezwaarlijk genoeg worden ge- waaavfle-eiwii, waart deze modern© Franechon hebben iels te zeggen, al wordt dit met al tijd cnmiM'.Mlij'k begrepen. Zoo zal onge twijfeld ook het werk dat gitj era vond vóór de pauze wend uitgevoerd, voor tal van aan wezigen nos geen opengeslagen boek zijn geweest. Wij vingen tenminste in d» pauze veisoliifllemte opmerkingen op, diie ervan getuigden dat de muzikale verklanking vam Henri Ghéoos „Mystères du Rc^aire" voor vellen nog een mysterie was. Em inderdaad voor klassiek gesbhoolde en geheel op klis teren naar klassieken ingestelde ooren dis poneert zoowat alles in deze muziek. De zaak is deze: Havdn ja zelfs Hayrtm! Mozairt cn Beethoven moesten ieder op hun bourt opmerkingen hooren over hun verregaand modernisme. Van Wagner, Brahms, Bi'üdkmer en Debussy goldt toet- zeflifde. Wat tijdige noofecn ram deze groot en als strijdig roet de harmonie, ja, els valeoh aam- voelidien, ik voor ons zuiver en goed. Dat .s nu eenmaal de loop der muzikale evoHuti-e. Wat veten irn Ca plot's „Miraur de Jeeus" els onliammaniisch, ais dfeómeerend ean-voeldcn gezwegen vam de omstandigheid dat men citissonamten aanvaardt, waarneer deze naar d'e begrippen d-etr oudere hamnronn-efleer har monisch worden opgelost wordt docnr la tere geslachten als zuiver cn juist aange voeld. Of eon modern werk zioh zal handhaven hangt van geheefl andere omstandigheden dam dc structuur dier accoorlen af. Wat ons betreft, wij hebben deze moderne muziek met aandacht en belangstelling ge volgd en wij aanvaarden bet muzikale ccflv riet, dat naar wij mee non vam prachtige voimteten getuigt, gaarne, on wij meenen, dat vooral rn het ©eiste der dime gedeelten bij nog teerdere behandeling van de vocale en instrumentale partijen d'e schoonheid dier compnwitiie n-og beter tot haar recht kon komen. Het werk dat im dirie deden d© „Blijde geheimen", die „Droevige geheimen" en de „Glorierijke geheimen" vam Christus beton- dieflt is een didht-eriijke cn muarilkal© verklan king van de gevoelens die tot uiting kunnen komen bij het Rozenkransgebed, waarbij in liet kout de hoofdmomenten van Christus' komst op aarde, Zijn Lijden en Zijn Opstan ding en Verheerlijking worden herdacht. En het lliigt in die lijn der Katholieke geloofsbe grippen, diat daarbij steeds de aandoeningen van de Moeder des Heeren warden vertolkt. Het koor, met begeleiding van strijk orkest en harp, een prachtige combinatie, zingt daarbij meerstemmig steefis de hoofd gedachte, terwijl een eoliiste de meer be schouwelijke uitwerking en de aandoenin gen dier II. Maagd vertolkt Elk der drie hoofdcleelen wordt ingeleid door een instrumentele prélude. De eerste prélude, dlie een instrumentale verklanking geeft van „Arenunciatie' is van bizoudere fijnheid en gratie; alieried verfijnde klam'k- schakoeiringeu komen er in tot uiting. Er- is in deze muziek iets dat in de verte doet donken aan onze voorstelling vam der Enge len hampgeepeel. Slechts hadden we ons de voordracht ervan door het orkest niog iim- matani'eeler gedacht De tweede prélude is een lang en droevig verfhaal umtieanio gespeeld d'oor het strijk orkest De -derde beweegt zich. to ju bite erend aihytilime, -doch kan ons wat betreft die voor- da-acht, 't miinst bekoren. Reeds meermallen heb dik opgemerkt, dat di9 moderne Fnameohen, amdamke hun zuoht om de muziek in geheel nieuwe banen te stuwen, nooit breken met die traditie. On danks nl het nieuwe, hoort men ook in deze muziek de echo's uit het verre verrieden. Er blijft heibaaMelijk merkbaar een aansluiten aan de Gi-egoriaansche corotoatuur. En ver der heeft Andiré Caplet in deze oom positie d-e heel oude gewoonte toegepast maar dam. op moderne wijze om ook den hoofd titel en de ondertitels te componeeren en meerstemmig te laten ringen. In de uitvoering vam het wenk viel zeer veel te waard eeren. Het koor, beslaande uit een 20-tal dames, bestaat uit uitstekend ma teriaal en zelden zal men in ©en koor zulke prachtige diepe alton hebben opgemerkt els in dit ensemble. Alle dames, over de geheel© linie, moeten geschodlde zangeressen zijn. Dat is natuurlijk een groot voordeed. Er is ook een gevaar aam verbonden on wel d'it, dat bet niet ieder even gemakkelijk aall vallen zidh ondergeschikt te maken aan het ensemble, wat tooh voor de homogeniteit van d© koorrkilank noocitaakelijk is. De solo-partij werd op prachtige wijze vervuld door- mevr. Bertha Seroen, die met veel uitdrukking en voordracht en een nobel geluid deze zware partij zang. Een enkele maal hinderde het ons, dat zij over stemd werd door het orkest. Wij hopen van harte, dat we nogmaals iin de gelegenheid mogen zijn, dit mooie werk te hooren. Na. de pauze hoorden we eerst „Es tont ein voller Ilarfonklamg" ran Brahms Een viertal liederen vam verschillende compo nisten zijn hier door Brahms bewerkt voor vrouwenkoor met begeleiding van harp cd twee waldhoorns Eigenlijk kon men nu pas komen tot voller waardeering ram het dameskoor. Wij zijn nu eenmaal meer aam gemengde koren gewend, en nu blijkt het, dat ook ©en dameskoor zijn bizandere kwa liteiten, zijm bizon-diere klankenschoon bezit en naast de gemengde koren reden vam be staan heeft. Tot slot weid mét begeleiding van het strijkorkest de prachtige Psalm 23 van Schubert gezongen. Al-les stond ander leiding van Evert C-or- nöliiB, die rustig cn vast die verschuilende nummers dirigeeaide. Het bestuur van Toonkunst verdient een woord vam dank, da.t het cms door dit con cert weer tens iets bizoaidens gaf. Al meer mallen hebben we er die aandacht op geves tigd, dat Toonkunst ram het principe uitgaat ons zooveel mogelijk „©ene iets andere" te geven dam de gewone eofliBten- of orkest- uitvoeringen. Wij stellen -dat ten zeerste op prijs, wamt een deel der muzikale mogelijk heden en muzikale litteratuur zou ons an dere allicht blijven v rboogen. De zaal was bijna geheel gevuld met een zeer dankbaar gestemd publiek. SCHIETOEFENINGEN B. V. L. EN MOTORDIENST. Te beginnen met Zaterdag 2 Mei a.s. zul ten wekelijks van 3.30—5.30 uur nam. op de schietbanen to Katwijk schietoefeningen ge houden worden voor de afd. Leiden, Leider dorp, Zoeterwoude en Warmond van don Bijz. Vrijw. Landstorm, aan welke oefenin gen ook kan worden deelgenomen door de vrijwilligere van den Motordienst. ZILVEREN JUBILEUM D. MEIJER. De lieer D. Meijer. 1 ofd der Gercf. School Iloogl. Kcrkgracht dlie morgen, 1 Mei, zijn zilveren jubileum als onderwijzer herdenkt, zal belangstellenden gaarne ontvangen dos middags tusschen 4 cn 3 uur GEMEENTELIJKEZWEMINRICHTING „DE ZIJL" DE RESTAURATIE. Uitgenoodigd door liet bestuur der Zwem- vereeniging „Dc Zijl" zijn wij gistermiddag een kijkje, gaan nemen in de thans zoo goed als gereed gekomen restauratie dezer zwem inrichting. Bij de bezichtiging waren o.a. aanwezig mevr. Schywdel, cn de hoeren Wethouder .T. Splinter, G. Meijer, commissaris von po litie, Mennes, directeur van de markt- cn havendienst, dr. Veldhuyzen, Baak, inspec teur bij het Lager Onderwijs, afgevaardigden van de Leidsche Zweminrichting, mitsgaders het bestuur van „De Zijl". De heer F. van dor Markt Sr.. voorzitter van „De Zijl" sprak allereerst do aanwe zigen toe om hen dank te zeggen voor hun komst om te zien wat hier door de hulp van het gemeentebestuur is tot stand ge bracht. Spr. bracht namens het bestuur van „De Zijl" en namens de burgerij dank vooral aan Wethouder Splinter, welken dank snr. verzocht aan B. en W. te wilier, overbren gen. De groote toeloop eischte uitbreiding en daarom is de inrichting nu aanzienlijk verbeterd geworden en vergroot, zóó dat Voor 2-10 menschen meer ruimte is verkregen. Spr. bracht vervolgens dank aan de Pers en aan den directeur van markt- en haven dienst en vooral ook aan den heer Beak voor diens medewerking. Ten slotte dankte spr. ook dr. Veldhuyzen als lid van den raad van toezicht, de hoop uitsprekende nog vele jaren met hem te mogen samenwerken, de L.Z.C voor de aangename samenwerking en mevr. van Schijndel in verband met de red dingsbrigade. Hierna voerde wethouder Splinter het woord, die den burgemeester en de overige wethouders wegens verhindering excuseerde en dus namens liet gemeentebestuur geluk- wenschtc met dc gereed gekomen restau ratie. Spr. zeide gaarne en direct aan de verzoeken van liet bestuur van de Zijl ge volg te h©bben gegeven, wetend dat hij op het bestuur kan afgaan. Spr. wenschte ten slotte dat de gezonde sport hier hoogtij mocht vieren cn aat de voorzitter nog jaren lang die functie zou vervullen, toezeggend dat de verdere wenschen met evenveel wel willendheid zouden worden vervangen. Hierna werd de vernieuwde inrichting in oogenscliouw genomen, die, zooals bekend. Vrijdag a.s. zal worden geopend. En wij mogen zegden, dat de zweminrichting aan merkelijk is verbeterd. Behalvo dat het geheel in een nieuw en frisch kleed is gestoken zijn er bovendien ■een tweetal tribunes verrezen, terwijl boven dien een gezamenlijk kleedlokaal, een voor jongens en een voor meisjes, de kleedhokjes belangrijk ontlasten, zoodat veel meer be zoekers direct, zonder te behoeven te wach ten, een kleedhokje tot hun beschikking hebben. Bovendien zijn er een tweetal nieuw e stalen springplanken gekomen, terwijl ook de toiletten "aanmerkelijk verbeterd zijn. Het geheel heeft er dus aanmerkelijk bij gewonnen en wij twijfelen er niet aan of deze gAste van het gemeentebestuur zal de zwemsport in het algemeen en ,.De Zijl" in 't bijzonder reeds dit seizoen ten goede komen. DISTRICT LEIDEN GEREF. SCHOOLVERBAND. Rede van Ds. Mr. G. M. den Hartogb. Onder voorzittersahap van Ds, W. Bouw man is gistermiddag in een der lokalen bij de Geref. kerk aan de Hooigracht te Leiden een vergadering gehouden van het district Leiden van Geref. Schoolverband. Na de opening op de gebruikelijke wyze sprak Ds. Bouwman een kort welkomstwoord, spe ciaal tot Ds. Mr. G. M. den Hartogh van Hazerswoude, die in deze vergadering een rede zou houden over „Groeris ideaal in den schoolstrijd". De notulen werden gelezen en goedgekeurd De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer K r a 11, werden even eens zonder bespreking goedgekeurd. Er is een batig saldo. De penningmeester werd van zijn bah eer gedechargeerd. Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering op 13 Mei a.s. te Utrecht werden benoemd de eere-voorzitter de heer Wirtz, van Oegstgeest, en de heer B. Offringa, van Hazerswoude. „Groen's ideaal in den schoolstrijd". Vervolgens kreeg Ds. den Hartogh gelegenheid zyn rede te houden. Spr. ver deelde zijn stof in drie gedeelten. In de eerste plaats behandelde spr. de verschillende partijen, die aan den schoolstrijd hebben deelgenomen, als daar waren de conserva tieven, de liberalen, de ethisch-irenischen en de roomsch-katholieken. De conservatieven, halfslachtig als z© waren, wenschten een openbare gemengde algemeen christelijke school. Zij wilden niet de volstrekte neutrale school, maar toch ook weer niet een school, waarop de grondwaarheden van de Heilige. Schrift werden uitgelegd. De wortel moest geweerd worden van het Christelijk geloof, maar de vrucht moest wel gezien worden. De liberalen stonden in theorie voor de vrijheid van onderwijs. Thorbecke heeft uitin gen gedaan, waaruit bleek, dat hy het parti culier initiatief ten opzichte van het onder wijs wilde aanwakkeren. Sectescholen achtte hy evenwel niet gewenscht. Daardoor liet hy dus vrijheid alleen aan degenen die precies hetzelfde onderwijs wilden als hij. De ethischen legden, zooals ook nu nog de nadruk op de consciëntie en dit principe pasten zij ook toe op de school. De staat moest zich laten leiden door de volkscon- scientie, zooals deze door de individuen werd gevormd. Nederland is nog altijd pro- testantsch-christelijk en dat karakter moeten ook de scholen dragen, redeneerden zy. De eigenlijke Staatsschool zou dan een Christe- lyk-ethische school worden en wie zich daar niet mee kon vcreenigen had het recht een bijzondere school te stichten met staats subsidie. De roomschen waren nog het meest inge nomen met de neulrale school, tenminste wat betreft het land boven de Moerdijk. Beneden de Moerdijk was de school practisch roomsch. Een man als Groen had, zooals van zelf spreekt, met al deze partijen groote ver schillen. Groen beoogde de Christelijke staat Hy wilde publiek recht der gezindheden. De overheid moest in wetgeving en bestuur onderworpen znn aan de Goddelijke wil. Dit publiek recht der gezindheden en dit onder worpen zyn aan de Goddelijke wil, wilde Groen ook vastgelegd zien in de grondwet. Dit was zyn ideaal. Groen ging uit van de werkelijkheid dat de groote massa van ons volk nog uit do Christelijke beginselen leefde. Van de overheid, ook van de liberale overheid, eischte hy, dat zij hiermee reke ning zou houden. Van dezo gedachten uitgaande wat betreft de Staat, stond Groen ten opzichte van het onderwijs op het standpunt dat de ouders het recht hadden dat onderwijs voor hun kinderen te verlangen, dat strookte met nun godsdienstige gevoelens. Hij was ©r niet voor dat de ouders zelf scholen stichtten. Kerk en Staat moesten in gemeen overleg do scholen oprichten. De kinderen zijn kinderen der gemeente, redeneerde Groen. De Kerk moet dus eigenlijk do scholen stichten, om de ouders in de gelegenheid te stellen hun doopsbelofte na te komen. De Kerk kan dat echter niet alleen. De Staat moest helpen. Eerst als Kerk en Staat hun roeping ver zuimden, moesten de ouders het zelf doen. Groen grondde deze gedachte hierop, dat naar zijn meening onderwijs en opvoeding moesten zyn gegrond op de geloofsleer dei- Kerk. Daarom moesten de scholen van de Kerk uitgaan, in casu van de Ned. Herv. Kerk, echter zoo, dat andere gezindten zich niet aan het onderwijs zouden kunnen stooten Het was ook altijd Groen's ideaal om zooveel mogelijk kinderen te brengen onder den invloed van het Christelijk Onderwijs. Hier zat niet in een dwangelement, maar ook dit grondde hy op de werkelijkheid, dat de wat betreft de godsdienst slappe ouders, hun kinderen zonder bezwaar naar de Chris telijke Staatsschool zouden zenden. Voor de genen die dit niet wenschten wilde hy het bijzonder onderwijs open laten. De gedachte zal nu ryzen, dat wij momen teel heel ver van dit ideaal van Groen ver wijderd zijn. Toch is dat niet waar, want Groen was in zyn gedachte niet ver af van de gesubsidieerde bijzondere school, die op dezelfde voet wordt behandeld als de staats school, van de school die door de oudei-s wordt gesticht Als hy in dezen tyd leefde zou hij zich over den huidigen toestand verheugen, al zou hij zich natuurlijk bedroeven over de afval van God, die helaas in toenemende mate moet worden geconstateerd en waar door do werkelijkheid, waarop men zich ten opzichte van het onderwijs moet plaatsen, zeer veranderd is. Tenslotte toonde spr. aan, dat Groen zijn ideaal ten opzichte van het onderwijs in heel zijn leven heeft volgehouden. Spr. ontzenuwde de beweringen van dege nen die dit hebben ontkend, terwy'l hy be sloot met er op te wyzen, dat zoo voor als na Groen gedreven is door het verlangen om zooveel mogelijk kinderen van ons volk te brengen tot den grooten Kindervriend, die gezegd heeft: Laat de kinderkens tot My komen en verhindert ze niet. Dit geestelijk element in het streven van Groen toonde spr. aan met een tweetal citaten uit rede voeringen by de uitvaart van den grooten Calvinist uitgesproken. Na eenige bespreking werd de vergadering gesloten met dankgebed. de vereeniging armenzorg JAARVERSLAG. Hieronder volgt een kort verslap van do werkzaamheden van de Vereeniging Ar menzorg over he>t jaar 1 April 1930—1 April 1931: in de werkzaamheden is eene kleine ver andering gekomen, doordat in October 1930 oene samenwerking met de Maatschappij van Weldadigheid werd verkregen, die be oogt, dat gezinnen, vooral die kleeding en versterkende middelen noodig hebben, door dames der Vereeniging bezocht worden Deze uitbreiding heeft uitsluitend een con troleerend karakter en gaat geheel buiten de gezinnen der Vereeniging om. Aan de gezinnen, die door .Armenzorg" gesteund worden, werd dit jaar weer melk én versterkende middelen verstrekt, waar dit noodig was. Totaal werd hiervoor uitge geven f 600. Met Sint Nicolaas werd eene extra gift in geld gegeven, met Kerstmis kleedingstukken, lakens, sloopen, die ont vangen "werden door de hulp van de Neder landsche Naai vereeniging en de Leidsche Katoen-Maatschappij, waarvan de Vereeni ging katoen ontving, dat door dn vrouwen, die voor de werkcommissie naaien, tot ver schillende kleedingsstukken werd verwerkt. Do werkcomimissie heeft jurken en onder» kleeren laten naaien voor de Vereeniging voor schoolkinderkieeding en -voeding Hel knippen en uitgeven van het goed geschied de, evenals het vorige jaar, In het lokaal Pieterskerkgracht 11. Katoen en keper werd ook dit jaar door het bestuur van de Ver eeniging voor Schoolkinderkieeding en -voe ding verstrekt, terwijl ..Armenzorg" zorgde voor de stof van de jurken. In het geheel werden genaaid 268 meisjeshemden, 225 jon genshemden, 255 meisjesbroeken, 250 jon gensbroeken, 312 meisjesschorten, 28.9 jur ken en 250 iongens- en meisjesblouses, to taal 1849 stuks. De Werkcorrnmissle bestaat uit de dames De Bruyn, Coebergh en Wichers Rollandeu In het bestuur was aan de beurt van af traden Mevr. Reimeringer, die vervangen werd door Men*, de Jong. Mevr. A. Bosman- v. d. Sluis neemt dit jaar de functie van presidente over van mej. D. Coebergh. Mevr. de Jong zorgt voor de administratie van melk- en eierkaarten. Het verslag eindigt met een woord van dank aan allen die steunden. De penningmeesteresse der Vereeniging, mej. R. Driessen, Willem de Zwijgerlaan 25, Oegstgeest, neemt gaarne nieuwe leden aan en giften in ontvangst. vereen. tot bevordering van het vreemdelingen verkeer! DE JAARVERGADERING. Gisteravond hield de Vereen, tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer een alge meene maar matig bezochte ledenvergade ring in café-restaurant „In den Vergulden Turk". Klokke acht uur werd do bijeenkomst ge opend door den voorzitter, den heer N. C F. van Ginkel, die de aanwezigen welkom heette, waarna door den secretaris de no tulen der vorige vergadering werden ge lezen, die onveranderd werden goedge keurd De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Hollander, liet aan inkomsten en uitgaven 'n bedrag zien van f 17.042.62. Door de kascontmissie werden, bij mon de van den heer Somerwil, boekon en bescheiden in do beste orde bevonden. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris, den heer EL W. Wichers Rollan- deL Hieruit stippen wij het volgende aan. Op 24 April jl. bestond de vereeniging 30 jaar. Opnieuw werd de koninklijke goed keuring oa herziening der s'atuten aange vraagd, die wederom voor den tijd van 29 jaar werd verleend. Opgericht werd een «rtreekvereeniging op initiatief van V. V. V. Den Haag, waarbij Den Haag, Delft, Gouda en Leiden zioh aansloten. In het afgeloopen jaar gaven enkele plaatselijke vereenigingen zich als lid op. Dc rijwielloodsen op het Stationsplein bleken nog steeds in een behoefte te voorzieu, zoo zelfs dat het bestuur overweegt de beschik bare ruimte uit te breiden. Ook het informatiebureau werkte weder om gunstig. Mondelinge inlichtingen werden verstrekt aan inwnere van 20 verschillend© '■inden, henevens nocr 106 schriftelijke in- "'ch'ingen, tesamen 6414 Inlichtingen. Tot leden der ka .K-om ml sa ie werden hier na l>enoemd de heeran A Couvée Pzn., Van Kwijk en Herfst en als plaatsvervangers do heeran Holswilder. Manrtcnse on Sennas De aftredende bestuursleden, de heeran P. A. v. d. Heijden, J. Oppclaar on N. C. F. van Ginkel, werden met meerderheid van stemmen herkozen. Bij de rondvraag werd door enkele leden het. woord gevoerd. De heer De Bink vroeg wat door de ver eeniging gedaan was voor uitbreiding van het ledental. Hierop antwoordde de secretaris dat het jaarverslag in druk was rondgezonden en dat bij schriftelijke inlichting een briefkaan was gevoegd, waarmee men zich als lid kon opgeven. Hieruit ontstond een langdurige discussie betreffende doelmatiger piopaganda, waar aan verschillende leden deelnamen. De heer van der Heijden sloot zich in zooverre bij den heer de Bink aan, vooral de neringdoen den, die het meest© profijt van de vereeni ging hebben, door propagandisten te laten bezoeken. Tenslotte werd besloten, dat dit idee door het bestuur zal worden overwogen. Na nog eenige discussies van minder be lang werd de bijeenkomst door den voorzit ter gesloten. k. van k rijnland HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 27 April. 5730. .1. v. Moorsel en Zoon (F). Leiden, Botermarkt 19 Iloofdz,: 's-Gravenhage, Riviervischniarkt 1, manufacturenhandel. 29 April. 5731. H. C. van Weizen. Leiden, Haarlemmerstraat 83, slijterij. E.: H. G. van Weizen, echtgenoote van D. Massaar, Lei den. (O.K.). alphen aan den rijn VRIJZ. KIESVEREEN. In de vergadering der Vrijz. Kiesvereen. is de voorloopige candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing als volgt vastge steld: D. Ten Cate Brouwer, W. Lam, Jac. Groeneveld, W. den Hertog Az.; G. J. v. d. Kolk, Mevr. Wiertsema-Priester, K. R. Kui pers, H. Tabernee, L. v. Leeuwen, A. C. de Haan, W. van Loon, Jac. Booy, D. v. Dien, H. Smit., L. Schouten J.Rzn., J. Nagtegaal, Joh. de Bruin, B. P. Rietveld, W. v. d. Wel, J. Noomen, J. J. Zondag, P. Zuidarn. In overleg met de Vrijz. Dem. Kiesvereen. zal op plaaits no. 3, 5, 7 en 9 een caudidaat van genoemde vereen, geplaatst worden. Door het bedanken van de heeren J. Bulk en W. M. C de Regt werden in het bestuur gekozen de heeren Jac. Groeneveld en II. Smit. S. D. A. P. De S. D. A. P. alhier komt bij de a.s. ge meenteraadsverkiezing met de volgende can didaten: C- den Uijl (aftr.), J. N. Engelsman, P. J. Koelewijn, Mej. Houtman v. d. Schee, A Bijl, S. Groenedijk, H. Woudenberg en G. Verkleij. CENTRALE STIERENKEURING. Woensdagmorgen had alhier op het ge- meent eterrein aan de Stationsstraat de jaar- lijksche Provinciale Centrale Stieren keuring plaats voor het Groninger veeslag. Er waren ingeschreven 28 stieren. De regelingscommis sie bestond uit de heeren Dr. A. Overbeek, Rotterdam, voorzitter; W. v. d. Marei, Heken dorp; W. F. Brunt, Bodegraven; H. C. Wal deck, Loosduinen, secretaris; Ir. H. Wihbens, hoofdinspecteur N. R. S., Den Haag; en Ir. P. Verhoeven, adj. Rijksveeteeltconsulent, Oen Haag; de beide laatsten als adviseeren- de leden, terwijl de jury bestond uit de hee ren A. Louter en W. F. Brunt en arbiter was Ir. P. Verhoeven. Van de 3-jarige stieren ver wierven nr. 125 Jan eigen. J. P. v. Galen, Nieuwkoop, een tweede prijs B; nr. 126 Ja nus eigenaars L. de Wit en M. v. Zwieten, Alohen a. d. Rijn, een eerste prijs B; nr. 129 Bertus eigenaar J. Kool, Wassenaar, een eer ste prijs A; Tweejarige stieren geboren tus schen 30 September 1928 en 1 October 1929 nr. 132 Johan eigenaar A. V. Vergunst, Al phen a. d. Rijn, een eerste prijs A; nr. 133 Jupiter eigen. J. A. Hooftman, Zwammer- dam, een derde prijs A; nr. 134 Thor eigen. H. J. de Vink, Bodegraven, een tweede prijs B; nr. 137 Coos eigenaar C. van Gaaien, Al phen a. d. Rijn, een tweede prijs A; nr. 138 Christiaan II eigenaar-fokker Gebrs. Affour- tit," Aarlanderveon, een derde prijs B; nr. 139 Oscar eigenaar-fokker H. H. v. d. Kloot, Mey- burg, een eerste prijs B; Eenjarige stieren: nr. 140 Albertus eigenaar-fokker J. Lange- veld, Lisse, een derde prijs; nr. 146 Cor eige naar-fokker C van Briemen, Bodegraven, een eerste prijs A; nr. 147 Cor eigenaar-fok ker W. J. de Vink, Bodegraven, een tweede prijs B; nr. 151 Ceres eigenaar M. v. d. Ak ker, Alphen a. d. Rijn, een eerste prijs B; en nr. 152 Baron eigenaar-fokker A. Zwanen burg een tweede prijs A. De indrukken der jury waren over het algemeen wat kwaliteit en gehalte wat betreft de tweejarige stie ren en vooral in bijzonder omtrent de drie jarige stieren zeer bevredigend. DE VLEESCHKEURINGSVERORDENING Rekest aan H. M. de Koningin. De Vereeniging van den Handeldrijvenden en Indsutriecien Middenstand heeft zich met een rekest gewend tot H. M. de Koningin, waarin zij H. M. verzoekt gebruik te willen maken van hot recht de Kroon gegeven vol gens Art. 153 der Gemeentewet om de ver ordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in do gemeente Alphen a. d. Rijn, zooals dit laatstelijk is gewijzigd bij Raads besluit van 9 Fcbr. 1931, te willen ver nietigen. In dit. rekest wordt o.m. gezegd, dat naar do meening van rekestranten, de toelichting ontwerp-wijzigingsbesluit niet op goede gronden berust, hetgeen zij, aan de hand van een uitvoerige memorie, meenen te kun non aantooncn; dat. indien de gewijzigde verordening in toepassing zou worden gebracht, zulks aan een zeer groot aantal winkeliers, handel- drijvende in vleeschwarcn en aanverwante artikelen, een zeer bezwarende last worden opgelegd, gepaard gaande met niet ge ringe kosten, doordat, wanneer vleeschwa rcn onder dezelfde bepalingen zouden vallen uls voor vleesch geldende, bij invoer in do ccmeontc, die vleeschwarcn langs oen be paalden weg ter kouring naar een vastge stelde plaats zouden mooten woi'dcn ver voerd en daarvoor dan een keurloon zou verschuldigd zijn; dat, naar het. bescheiden inzicht van rekestranten ujt de vleeschkeurlngswet niet kan blijken, dat zulks de bedoeling, noch do strekking dier wet is gowoest. NED. HERV. KERK. De gehouden voorjaarscollecte voor de Diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier heeft opgebracht ruim 100.—» LOOP DER nm'OLKIXG: INGEKOMEN; A C Kelten echtg. v J Slager, van Zaandam: J C Koatcr. van Amsterdam; .T tllll. van Voorschotel!: H v Vliut echtg v G Boot vnn Ouderkerk a. d. IJsael; W 13 vg.n DUk vnn Woubrugge: M Schurhik ochtg vnn N van Nood van Kampen; O van 't Wout, van Woubrugge: S Voormolen, wed H. van Vliet van OudorkoriC •T Smeding on gezin, vnn Zoeterwouda; T Wanrta van Den Haag: I J Komllng. van Zuilen; A Rit meester en gezin, van Werkendam. VERTROKKEN: A A vnn R(Jn naar Leuadon: D- Griffioen naar Koudelsork; C Deelstra, naar Piirmerend: W van don Bosch naar Amersfoort: L C de Jong en gezin naar Alkeroade; M Osse- jvoort en gezin naar Zoeterwoudo: D van der Wel en gezin na.ar Nlouv '-oop; M Meiier cn ge zin naar Ooegstgeest: G olvers en gezin naar Ter Aar; A de Groot naar Delft; L J van Leeu wen naar Benthuizen. katwijk ADRES VAN DEN RAAD De R. K. Middenstandsvereen. ,JDe Hanze" heeft tot den Raad een verzoek gericht om aan de bestaande plannen om den weg WassenaarNoordwijk om te leggen door de Zanderij „Westerhaan" en „Cleyu Duin" met omleggen van de bestaande brug pl.m. 300 M. westwaarts, geen medewerking te geven. katwiik aan den run OEFENING BRANDWEER. Na de reorganisatie van de brandweer wordt op vaste tijden geoefend in het bedie nen van de motorspuit. en wordt gecontro leerd of deze goed werkt Zoo ook gisteravond. Dat het voor de dorps jeugd volop „feest" was, behoeft zeker niet te worden gezegd. PERSONALIA. Door B. en W. is tot helpster aan de Be waarschool benoemd Mej. A. Verhoef, alhier. katwijk aan zee DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA Door de Chr. Oranjevereeniging is heden morgen het volgende telegram, aan H.K.H, Prinses Juliana gezonden: Namens de Katwijksohe bevolking, ver zameld rondom de vaan onzer Vereeniging „Oranje getrouw", steeds met U meelevende wenscht U en de Uwen hartelijk geluk met dezen dag van blij en dankbaar gedenken en bidt God, dat Uw leven, Hem gewijd, rijke vruchten moge dragen voor ons en onze kinderen. (w.g.) W. M. A. KALKMAN, Voorz. C. VAN TONGEREN, Secret, noordwijk-binnen GOUDEN HUWELIJKSFEEST Onder zeer groote belangstelling herdach ten dezer dagen de heer C. M. van der Lee en mej. A. E. van der Lee-Timmers hun gouden huwelijksfeest De heer v. d. Lee, zitting hebbende in verschillende corpora ties, is te Noordwijk een algemeen bekende en zeer geziene persoonlijkheid. Ruim 40 jaar diende hij de Ned. Herv. Kerk, eerst als diaken, daarna als notabel. Hij is nu al jaren president-kerkvoogd, voorts voorzitter van de spaarbank Noord wijk en omstreken, enz. enz. Dinsdag jl., do huwelijksdag, was het een komen en gaan. Een deputatie uit kerkeraad en kerkvoogdij, met den voorzitter Ds. W. W. Siddré, kwam het gouden bruidspaar compli menteeren. Hun woonhuis geleek een bloe menhof. Het zijn onvergetelijke dagen ge worden voor deze familie. sassenheim GEVONDEN EN VERLOREN VOOR- WERPEN. Gevonden: Een sleutel en een zwarte da* mes-portemonnaie met inhoud. Verloren: Een bruin lederen heeren-por- temonnaie, inhoudende pion. f 24. Nadere inlichtingen verstrekt de politid alhier. JAARVERGADERING VAN DE COOP. BOERENLEENBANK. Gisteravond werd in hotel „Het Brui na Paard" de jaarlijksche algemeene vergade- i ring gehouden van de Coöp. Spaar- en Voor- schotbank voor Land- en Tuinbouw, alhier. De vergadering werd gepresideerd door den heer P. W. van Niekerk, lid van den Raad van Toezicht, daar de voorz. van het Be- 1 stuur, zoowel als de voorz. van den Raad van Toezicht, resp. de heeren Maihus en L. van Leeuwen Sr.. door ziekte verhinderd waren aanwezig te zijn. In zijn openingswoord heet de president de leden, die in groote getale waren opge- komen, welkom eu in het bijzonder de neer i Visser Vlasveld, de voor eenigen tijd afge- treden kassier en niet minder de heer Lefe- lier, van Lisse, die de kassiersfunctic heeft I overgenomen. Het financieele overzicht oven het boekjaar 1930 geeft reden tot tevreden heid en een winstcijfer van f 2556.12 kon aan de reserve, worden toegevoegd. Een groote verandering is dat met. ingang van het afgeloopen jaar de bank iederen dag' wordt opengesteld, tegen vroeger slechts en kele dagen per week. Na voorlezing en goed keuring van de notulen van de vorigo jaar vergadering volgt voorlezing van do balans over het boekjaar 1930, welke evoneens wordt goedgekeurd. In de prats van den heer Jac. Prins wordt tot bestuurslid geko zen de heer A. Berg, die zijn benoeming aanneemt De heer P. W. van Niekerk wordt met bijna algemeene stemmen herkozen tot lid van den Raad van Toezicht. Met het oog op de aanwezigheid van den oud-kassier den hoor Visser Vlasveld, dio deze gelegenheid benutte om van allen af scheid te nemen, droeg de vergadering een eonisrszins feestelijk karakter He voorzitter dankte den heer Visser Vlasveld voor alles J door hem in het belang van de Bank in zijn meer dan 25-jarige loopbaan verricht Do heer G. Dannijs sprak namens de leden. Do 1 heer Visser Vlasveld dankte in eenige wel gekozen woorden voor de hem gebrachte hulde cn preos do goede samenwerking dio hij steeds met de bestuursleden had mogen ondervinden. Aan hot financieele overzicht ontleencn wij de volgende cijfers: Het aantel leden bedroeg aan hot eind van het jaar 170, zijn de een vooruitgang van 10 leden vergeleken met het vorige jaar. In het dagboek werden geboekt 3492 posten, omvangende aan t-w taai-ontvangsten f 1.691.584,20 en uitgaven f 1.667.426,07. Het aantal spaarboekjes ging vooruit van 563 op 5S9 stuks. Per 31 Doe. 1929 was ingelegd f 435.741,48 en op 31 Deo. 1930 f 304.667,60, alzoo oren vermindering van pl.m. f 40.000. Aan rente werd bijgeschreven een bedrag van f 12.599,78. Op 31 Deo. 1930 stond in totaal uit aan verstrekte voorschotten, verdeeld over 94 posten, een bedrag van f 176.015,80, tegen 80 posten tezamen groot f 126.642,63 oen jaar te voren. Aan rente werd door de Bank ont- vangen f 7.312,70 wegens deze voorschotten, i Verder was het totaal der voorschotten «um de leden in de lnommde rekening per .81 Dec. 1930 f 36.143.79, zijnde pl.m. f 2-4.600 meer dan per 31 Deo. '29. Renteopbrengst i van de Jonnende rekeningen, betrcffondo leden f 1079,47. De rekening-courant met de Centraid Bank toonde aan het eind van hel boekjaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6