Jlimtur £riïisdjr t£smrmit B°' Oil nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 10e Jaarganr BINNENLAND. Voornaamste Nieuws. Sproeten komen vroeg in het voorjaar koop tijdig een pot Sprutol, Bij alle Drogisten. Gemengd Nieuws. dTS8!££?en\aan,, de E^drachtkade was SSrnfi; de b^ren Soé Beo M »»l 3c-4 soa Bol Bed U. SJÜ M- it 4 - I 1 34 5B 5J4- ABONNEMENT; Per kwartaal 3.24 (Bftschikklngskosten f 015.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— By dagelijksche zending 7.-* Alles by vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3341 DONDERDAG 30 APRIL 1931 PRINSES JULIANA. Heden mag onze Prinses, door de goede gunst onzes Gods over haar en ons land haar jaardag vieren. Dat is eien geluk- wensch en een dankzegging waard. Een gelukwensch voor haar en het Ko ninklijk gezin in zijn geheel. Omdat het van de zegen en de liefde Gods getuigt Huiselijk geluk wordt zoo vaak gemist in vorstelyke paleizen, omdat beroeringen in dis staatkun de dt vrede rooven. Ten onzent echter vieren drie geslachten het jaarfeest van de jongste telg met vreugde en dankbaarheid, in rust en vrede. Is dat geen gelukwensch waard' Doch evenzeer een dankzegging aan den Gever van dit goede. Een danktoon, welke óók oprijst in het vorstelijk paleis. God was met het Oranjehuis en met ons land en volk. Dat eèn deel van ons volk dit niet ziet of niet wil zien, is jammer en betreurenswaard. Dat anderen, bezield met oprechte Oranje liefde het niet ten volle verstaan, is begrij pelijk. Doch elke politieke roering welke er dag na dag over de wereld gaat, zal liet ons beter doen inzien. Want harmonisch constitutioneel® verhou dingen, gedragen en veredeld door harte lijke saamhoorigheid tusschen vorstenhuis cn volk zijn grooter zegen Van God dan in woorden of getallen valt te zeggen. Onze Prinses en de haren onze heilwensch en zegenbede; onzen God de ootmoedige dank voor Zyn onuitsprekelijke genade. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.17V* Elke regel meera 0.22 ra Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer0.45 By contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Nat. Schoolonderwijs, zal voor de belangen der obligatiehouders waken en het modera- men van de „Schoolraad", Ds. J. L. Pier- |son en Mr. J. J. Hangelbroek beve len deze leening met warmte en vertrouwen aan. Dat zegt genoeg. Mogen de Boertangers op hun afgelegen post spoedig ervaren, dat er niet tevergeefs een beroep op de hulpvaar digheid van Christelijk Nederland is ge daan. HET ZWARE KARWEI. HOE JAMMER. Onze collega te Goes vestigde de aandacht op een circulair*, welke dezer dagen door de Chr. HisL Kiesvereeniging te Tholen is verspreid en waarin o.m. gezegd wordt: De Christelijk Historische Kiesvereeni ging bestaat na haar reorganisatie uit sluitend uit leden der Ned. Herv. Kerk en is dus als 't ware een vereeniging van haar uitgaande. Tegenover verschillende andere Kies verenigingen, die het stempel harer kerk dragen, mag de inderdaad belangrijke Hervormde Kerk ook wel, door middel harer Kiesvereeniging, bijv. in den Ge meenteraad, mannen afvaardigen, die haar beginselen met hart en ziel zijn toe gedaan. Met de „Nederlander" zegt „De Zeeuw": hoe jammerl En met het Chr. Hist hoofdorgaan vra gen wij: kunnen dergelijke dingen die vertroebelend moeten werken, voortaan niet vermeden worden 7 {101 -'I 911 84 riopi rlOO 109 93 (I0o 104 H>2W ut '161' 8f IN T EOERTANGER MOERAS. Te midden van de stemmen welke dage lijks opgaan, dat de besturen der Christelijke Scholen in zoo goede doen gekomen zyn, klinkt daar plotseling een rauwe kreet uit Boertange: help ons, wij zitten in hwt moe ras. Een vreemd verschijnsel, zal men zeggen; en toch begnjpelyk. Hier in deze absoluut vrijzinnige streek is een Christelyke School een evangelisatie- post; met al het heerlijke, dat daaraan is verbonden, doch ook met al de zorgen van geldtekort en geringe medewerking, hetzij uit onverschilligheid, hetzij uit armoede. Voor de bouw moest het bestuur geld lee- nen tegen hooge rente, terwijl ook een hooge aflossing gevorderd wordt en dit leidt tot een jaarlyksch tekort van 1000. Een gedeelte daarvan werd gevonden in collecten en bazars; doch in tien jaar groeide de schuld bij een Boerenleenbank aan tot 5000 en de liberale burgemeester was bo vendien zoo vriendelijk (waarom; ddt be grijpt geen sterveling) om het houden van een bazar te verbieden. Was hij misschien van oordeel, dat de kleine en nu in nood verkeerende landbou wers veel zouden offeren voor de school? Hoe het zij, de bestuursleden zijn persoon lijk aansprakelyk voor de schulden, en als er geen redding komt, dan worden ze aan gesproken voor een schuldbedrag van 33000 er zou dit hun ondergang beteekenesn. Kan dit niet voorkomen worden? Ongetwijfeld. En daarvoor is slechts noo- dig, dat Christelijk Nederland de obligatie lening, welke elders in ons blad reeds aan gekondigd is, doet slagen. Men maakt op die wijze een behoorlijke rente van zijn geld en het Bestuur komt uit het moeras. De rekening is eenvoudig en logisch. Rente en aflossing van deze leening kunnen v.oldaan worden uit het bedrag, dat de ge meente, overeenkomstig de Lager Onderwijs wet verplicht is uit te keeren. Wanneer het hier een zaak betrof van fi lantropie, dan zouden we met vrijmoedig heid een beroep op onze lezers durven doen; nu het echter een volkomen soiiede beleg ging is, welke van alle kanten bekeken kan worden, hebben we des te meer vrijmoedig heid. De heer G. Meima, Inspecteur van Chr. Het schijnt voor vele kiezers en kiezeres sen dan toch een zwaar karwei te zijn om het eigenlijke verkiezingswerk te verrichten; d.w.z. op het stembiljet duidelijk aan te ge ven welken candidaat men wenscht. We bedoelen daar niet mee het geval, dat een kiezer tegen het stembureau zei: als u er niet bovwn zet, welke partij het is, dan weet ik niet, hoe ik stemmen moet; waar op hij zijn biljet oningevuld in de bus wierp. Er schijnt een veel voorkomende fout te zijn. Zoo wordt algemeen het debacle van de Vrijz. democraten in Brabant (na de laat ste wijziging nog grooter dan men eerst dacht) toegeschreven aan het feit, dat een hunner leden in feite zat op de zetel van een roomsch katholiek. In 1927 toch volgde de V. D. lijst op die der R.K. Bij de proefstemming nu om da volgorde der candidaten te bepalen zijn de roomsche kiezers gewoon een kruisje achter de naam van hun favoriet te plaatsen. In het stem hokje gekomen, maken ze nu ook het hokje achter de naam rood en stemmen daar door op de volgende lijst. Zóó groeiden (voor een deel althans) de vrijzinnig democraten van 1923 tot 1927 met bijna 4000 stemmen en zóó kregen ze een zetel. Ditmaal echter was de volgorde anders; in Tilburg stond de R. K. zeifs achteraan en de kiezers konden dus geen hokje achter de naam rood maken; wat aan de Room- sche lijst ten goede kwam. Hetzelfde verschijnsel, nl. het hokje c h t e r en niet vóór de naam rood te I maken, moet zich, naar ons een correspon dent schrijft, in Overijsel voorgedaan hebben. Te Denekamp toch, een plaats welke na genoeg geheet roomsch-katholiek en waar de S. G. P. vrijwel onbekend is, kreeg laatst genoemde partij toch 77 stemmen. Zij, dte de politieke kaart van deze streek kennen, weten geen andere verklaring van het feit te vinden dan deze, dat roomsch-kath. kie zers het hokje achter de naam van hun candidaat rood maakten en daardoor hun roomsche stem gaven aan deS. G. P. Natuurlijk is zoo iets niet met absolute zekerheid te zeggen; maar de groote waar schijnlijkheid is er toch wel. Nog een andere fout is gemaakt. Door het uitvallen van een of meer lijsten in sommige kieskringen, komt het veelvul dig voor, dat die eerste lijst op een stem biljet niet no. 1 is, de tweede niet no. 2 enz. Zoo kwamen er vergissingen voor als deze dat men zich houdend aan het advies „stem op lijst 2" in het stemhokje gekomen telde: één, twee en zijn stem uitbracht op de tweede lijst Doch lijst no. 2 stond door het uitvallen van lijst no. 1 vooraan op het stembiljet en dus stemde men op lyst no. 3. Hoeveel van zulke vergissingen gemaakt zijn, is natuurlyk niet te zeggen. Dót ze voorkwamen is zeker. En nu de raadsver kiezingen op komst zijn, is het zaak, dat men huisgenooten, vrienden en bekenden, die niet al te nauwkeurig op deze dingen letten, nog eens grondig onderricht in de verkiezingstechniek geeft Ed. Polak, uadat ir. Gorter in het kort de geschieuenis van het museum had gememo reerd. Vervolgens werd een rondgang ge maakt BEZWAREN TEGEN DE BEGROOTING. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben gisteren in een openbare zitting be handeld de bezwaren tegen de begrootittg van Amsterdam van het verbond van Ned. Werkgevers en den Kring van Amsterdam sche Industrieelen. Op 10 Jult 1930 had de Raad besloten de pensioen-premie voor hei gemeentepersoneel te verlagen en den va- cantietoeslag te verhoogen, waartoe een post op de begrooting was geplaatst Voor het Verbond van Ned. Werkgevers waren aanwezig de voorzitter, Ir. J. A. Kalft en de secretaris Mr. A. N. Molenaar en voor het gemeentebestuur van Amsterdam wet houder Kropman. Eerstgenoemde» hadden op grond van de malaise en toenemende werkloosheid be swaar tegen deze bevoorrechting van het gemeentepersoneel. Wethouder Kropman verklaarde, dat er inderdaad verschil was tusschen de overheid en particuliere werkgevers. Voor de laatste zijn de loonen onkosten, voor de gemeenten niet. De norm voor het loon moet zijn het levensonderhoud. Spr. wees er dan ook up, dat alleen van de zijde der werkgevers, maar niet van den middenstand bezwaar was gemaakt De gemeente voert in dezen geen eenzijdige politiek, zij neemt ook maat regelen in het belang van de werkgevers In de saiarispolitiek moet stabiliteit en con tinuatie zijn. Na re- en dixplick deelde de voorzitter Jhr. Mr. Dr. A. Roëll mede, dat gedeputeer de Staten later uitspraak zullen doen. GEMEENTELIJKE WONINGBOUW De Kamer van Koophandel heeft zich ver eenigd met een advies van de commissie voor de al.',', zaken met betrekking tot ge meentelijke bemoeiing met woningbouw Het advies wordt ter kennis van den ge meenteraad gebracht Resumeerend is de commissie van oor deel, dat de woningbouw in beginsel dient ♦e worden overgelaten aan het particulier initiatief, behoudens aanvullende, r.ontro- leerende en reguleerende bemoeiing van de overheid. Wat betreft de woningen, welker bouw onder de voorhanden omstandigheden voor den particulieren ondernemer niet mo gelijk is, mag niets worden nagelaten om het particulier initiatief ook op dit gebied aan te trekken en in staat te stellen, zijn werkzaamheid te ontplooien. In het advies van de commissie wordt er nog op gewezen, dat door Gemeentelyke be moeiing met woningbouw jaailijks bouwwer ken ter gezamenlijke waarde van naar schatting tenminste 35.000.000,worden afgeleverd; het daarbij aan arbeidsloon uit betaalde bedrag wordt geraamd op 15 mil- lioen. Men meende aanvankelijk, dat deze revo lutionair thans van het politieke tooneel zou verdwijnen; men hoorde hem ook niet meer in den Raad, doch thans heeft de I R.S.P. hem weer als aantrekkelijke trek kracht geëntameerd. WAT NU? Men schrijft ons: Nu zoowel de belastingvoorstellen van B .en W. als de voorstellen van de heeren Schouten en Dutilh zijn verworpen vraagt I ieder zjch af, wat er thans gaat gebeuren Enkele bladen kwamen reeds met de me- dedeeling van het aftreden van wpthouder De Zeeuw, waaraan konsekwenties werden verbonden met betrekking tot den wethou derszetel van den heer Ter Laan. Wij meenden niet beter te kunen doen, dan ons in verbinding te stellen met den heer De Zeeuw zelf. De wethouder verwees ons echter naar het redactiebureau van „Voorwaarts" en dóór werd voorlezing ge daan van het bericht, dat in „Voorwaarts'" van hedenavond "verschijnt. Dit bericht bevat geen andere mededee- ling, dan dat de s.d. Raadsfractie eerst af zonderlijk en later samen met het bestuur van de Federatie Rotterdam van de s.d.a.p heeft vergaderd om te geraken tot een ge meenschappelijke gedragslijn en dan komt te quintessence van het bericht„Deze (de gedragslijn nl.) is vastgesteld"! Méér niet. Men zou bijna geneigd zijn om met een variatie op de rede van Schouten in den Raad te zeggen, dat het meest mysterieuse element in deze geschiedenis is, 't verband tusschen de „gedragslijn" en het aanblijven van den heer De Zeeuw. Er is echter een eenvoudige oplossing van het mysterie. Van andere zijde vernamen wij nl., dat I de heer De Zeeuw (en daarmee ook de Jheer Ter Laan) eerst zal afwachten, wal het resultaat is van de vergadering van het college van B. en TV., welke op Vrijdag a.s. wordt gehouden. De Gemeenteraad zal waarschijnlijk eerst opnieuw worden bijeen geroepen tegen Donderdag 7 Mei, zoodat er voor de sociaal democratische wethouders i|og tijd te over I is, om zich te beraden. De kat wordt dus uit den boom gekeken stel, dat zij naar beneden komt. DEN HAAG HOFBERICHTEN. AMSTERDAM EEN TUNNEL ONDER HET NOORDZEE KANAAL? In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden drie le den van de afdeeling Grootbedrijf, Lw. de heeren D. P. D. Fabius J.C.zn., W. Rehbock en G. M. van Vlijmen en een nieuw lid van de afdeeling Kleinbedrijf, de heer J. H. Kauffmann geïnstalleerd. Tot voorzitter der afdeeling Grootbedrijf, als opvolger van den heer Du Mosch, was gekozen de heer G. H. Crone en tot vice-voorzitter dier afdeeling Ae heer G P. van Eeghen. Van den Minister van Waterstaat werd bericht ontvangen, dat de ondiepten in het Merwedekanaal zullen worden opgeruimd. Een adres zal worden gericht aan den Mi nister van Waterstaat betreffende een twee de doorvaartopening in de Velserbrug en een tunnel verbinding onder het Noordzee- kanaal. Het aanbrengen van 'een tweede doorvaart opening in Hembrug en Velserbrug zai, naar het de Kamer voorkomt, geen beletsel zijn om reeds thans het oog gevestigd te houden op en aandacht te schenken aan het tunnelvraagstuk. DE VERORDENING OP DEN KEURINGSDIENST De gemeenteraad had een nieuwe veror dening vastgesteld op den keuringsdienst van waren voor het gebied Amsterdam. Daarin waren twee nieuwe functies gescha pen. Ged. Staten hadden deze nieuwe verorde ning goedgekeurd, doch de hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid, dr. Touw, was hiervan in beroep gekomen bij den Kroon. De nieuwe functies omvatten dezelfde werkzaamheden als de thans bestaande. Voor de nieuwe waren hoogere bezoldigingen vastgesteld. De Kroon heeft thans het besluit van Ged. Staten vernietigd. Zij onthield alsnog goed keuring aan het raadsbesluit tot vaststel ling der nieuwe verordening. AFSCHEID P. J. VAN RAVESTEYN Na een halve eeuw het onderwijs te hebben I gediend heeft de heer P. J. van Ravesteyn, inspecteur van het Lager Onderwijs, heden- 1 middag afscheid genomen. In de met bloe men en planten versierde trouwzaal 3e klasse ten stadhuize kwamen daarvoor zeer velen bijeen. Als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs sprak de heer K. Brants, hoofd-inspecteür by het L. O., den scheiden de toe. Vervolgens werd het woord gevoerd door den wethouder van onderwijs, den heer Ed. Polak, en door een zeer groot aantal sprekers. Uitvoerig dankte de heer Van Ravesteyn de sprekers. Aan den disch van H. M. Je Koningin en |Z. K. H den Prins der Nederlanden, hebben Dinsdagavond ten paleize Huis ten Bosch aan gezeten jkvr. A. J. Juckema van Burmania I barones Rengers, dame du palais honoraire. Z.Exc. G. Ch. baron Snouckaert von Schau- |burg, grootofficier van H. M. de Koningin <en barones Snoukaert van Schauburg, jhr. mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan, direc- iteur van het kabinet der Koningin, jhr. D. TV. Sickinglie, kapitein der veldartillerie, oud-ordonnansofficier van H, M. de Koningin en mevr. Sickinghe. H. M. de Koningin heeft gistermiddag 3 uur ten Paleize Noordeinde ontvangen den heer Milorad Straznicki, tot overhandiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Zuid- Slavië bij Hr. Ms. Hof, alsmede voor een terugroepingsbrie f va» zijn ambtsvoorganger den heer Christitch, en des namiddags 4 uur den heer Laurits S. Swenson, ter overhan diging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Ver- eenigde Staten van Amerika bij Hr. Ms. Hof. UTRECHT EEN, TWEE, DRIE, VIER, VIJF, ZES. De komende raadsverkiezingen en onze Partij. MUSEUM VAN ARBEID Het Museum van den Arbeid, gevestigd op de Rozengracht hoek Marnixstraat, on dergaat steeds uitbreiding. Nauwelijks een jaar geleden werd de af deeling „papier" in dit Museum geopend en thans is de afdeeling „steenkool" geopend door den wethouder van Onderwys, den heer ROTTERDAM DE A.R. CANDIDATENLIJST De A. R. Candldaten-lyst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen is als volgt samen gesteld: 1. A. Hanemaaijer (aftr.) 2. Mr. A. de Jong (aftr.) 3. H. Diemer. 4 J. de Bruin (aftr.) 5. Jos de Jonge (aftr.) 6. S. Brandsma. 7. J. H. Donner. 8. H. A. C. v. d. Kraan (aftr.) 9. T. Cnossen. 10. A. Hogeweg. 11. A. den Boer Wzn. 12. G. Burger. 13. Mr. E. Oudkerk. 14. A. van Rijn Dzn. De aftredende leden J. Schouten cn A. Bos stelden zich niet opnieuw voor een candidatuur beschikbaar. VAN BURINK OPNIEUW RAADSCANDIDAAT Het Raadslid G. van Burink, van wien men algemeen aannam, dat hy bij de vol gende Raadsverkiezing niet meer terug zou keeren, heeft zich thans opnieuw een can didatuur laten welgevallen, thans voor Revolutionair Socialistische Partij. Deze partij heeft hem als nummer één op haar lijst geplaatst, nummer twee is de heer Menist Het raadslid van Burink was voor eenige maanden nog vertegenwoordiger van de zg. Wijnkoopgroep, stamelde daarna een „ik heb gezondigd" om tot de officieele Rus sische C P.H. te worden toegelaten, maar moest zoo diep buigen, dat zijn hals er toch nog te stevig voor was: hij trad na enkele weken weer uit. Verschenen is weer een nummer van de Mededeelingen van de Centrale A.-R. Kies vereeniging alhier. Er wordt in beredeneerd, dat nu hard gewerkt dient te worden voor de komende raadsverkiezing. Het stemmen tal, dat op de A.-R. lijst werd uitgebracht, was zoodanig, dat we nu met goeden moed mogen vooruitzien, naar de verkiezing, wel ke komen gaat en die juist voor de stad van zoo groote beteekenis is. We willen nu nog weer eens de aandacht erop vestigen voor hoe groote verantwoorde- lykheid onze stemmenwinst ons plaatst. Want als we gelijk-gebleven waren In stemmental, of waren achteruitgegaan, dan was de kans op succes bij de raadsverkiezin gen niet zoo groot geweest als thans. Maar door de uitslag der Statenverkiezing is het ideaal- de zesde Anti-Rev. man ook in den gemeenteraad, veel naderbij gekomen. Want aangetoond is, dat in de stad Utrecht er velen zijn, die zich accoord ver klaren met ons Anti Rev. beginsel. Er zijn er ongetwijfeld hónderden, die hoewel niet aangesloten, toch zich éénsgeestes gevoelen, en die om een of andere raden, wel hun stem op de A. R. lijst willen uitbrengen. Maar aan al onze mannen en vrouwen dan ook de dure plicht om ervoor te zorgen, dat bij de raadsverkiezingen die stemmen op onze lyst worden uitgebracht Er mag ditmaal geen stem verloren gaan, die by eenig werken voor de A.R. lijst ge wonnen kon worden. Laat men goed bedenken het kan gaan om één stem! Er is kans, dat de A.R. Partij zes vertegen woordigers in den Raad krijgt. Welnu als die kans er is, dan moeten we er ook allen ons uiterste best voor doen om dit te ver wezenlijken. Van één tot zes, van Botterweg tot Wouda. al onze candidaten in den gemeenteraad. Daartoe alle krachten ingespannen. Biddend werken en werkend bidden, dan kan het ideaal verwezenlijkt worden. TARIEFSVERLAGING BIJ DE P. U. E. M. De Provinciale Utrechtsche Electriciteits Maatschappij deelt mee, dat zij besloten heeft, verschillende electriciteitstarievcn in haar verzorgingsgebied belangrijk te verla gen, nu de uitkomsten van het bedrijf in het afgeloopcn jaar gunstig voor het bedrijf zijn gebleken In de meeste gemeenten der pro vincie zijn de lichttarieven verlaagd, vee!, jnet 5 ct. per K.W., terwijl de vastrechter- bruikers enkele gemeenten daargelaten den K.W.-prys boven het vastrechtbedrag vastgesteld zien op 5 cL per K-W. Ook de ta rieven voor Itlein-kracht-gebruikers zijn ge daald, evenals voor den nachtstroom die, zoo als bekend is, dienstig wordt gemaakt voor de heetwatervoorziening in badkamer en keuken. Deze nachtstroomprijs is van 3 op 2 ct. per K.W. teruggebracht, een tariet, dat tot nu toe slechts te Amsterdam op dit lage niveau is gebracht. De verlagingen zullen grootendeels ingaan na de eerstvolgende meteropneming. De P. U. E. M. verwacht van deze tariefs verlaging een sterke toeneming van het elec- triciteitsverbruik. DOORGANG VAN DEN DOMTOREN. Nu de doorgang van den Domtoren vol tooid is wat de restauratie aangaat, oppert de heer G. C Labouchère in het maandblad „Oud Utrecht" een denkbeeld dat hij reeds eerder ontvouwde in de vereeniging Oud Utrecht namelijk om den doorgang onder den Domtoren te bestemmen tot een eere galerij voor de personen, die Utrecht in het verleden van grooten dienst geweest zijn. Het Gemeentebestuur zou kunnen beslui ten een commissie in het leven te roepen, die in zijn naam er voor zou moeten zorgen, rlat hier de 24 consoles gaandeweg van beel den voorzien werden. (blz. L) Bij een ontploffing te Groningen is een monteur gedood. (blz. 2.) Besprekingen in Tsjecho-Slowakije en Hon garije over de Duitsch-Oostenrijksche Tol- unie. Aardbevingsramp in Kaukasië en Armenië. Vele honderden dooden. Egyptische expresstrein in brand, 01 dooden Göbbel6 veroordeeld. (blz. 5) Brieven uit een hard land met een harte lijke bevolking. III. (blz. 9) De Tweede Kamer heeft de wijziging der Woningwet goedgekeurd. Daarna is de wij ziging der Visscherijwet aan de orde geko men. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake het ontwerp tot aan vulling en wijziging van de Leeningwet 1914. In den Stonn, door Wjerny. ARNHEM TROUWE GEDIENSTIGEN De heer H. de Breij, kassier aan de ge meentegasfabriek alhier, hoopt op 1 Mei a.s. den dag te herdenken, waarop hy vóór 25 jaar bij de gemeente in dienstbetrekking trad. Zondag a.s. herdenkt mej. W. Nys den ag waarop zij voor 25 jaar in dienst trad bij mevr. J. Ingen Housz. Twee van haar zusters hebben dit jubileum reeds mogen vieren. DE STICHTING VAN EEN SPORT- FONDSENBAD Met de voorbereidingen van de actie om te geraken tot de stichting van een over dekte bad- en zweminrichting is men in zoo verre gereed, dat binnenkort de groote cam pagne tot het werven van spaaraandeelhou- ders voor de afd. Arnhem der N.V. „De Sportfondsen" kan worden ingezet Indien 550 600 spaaraandeelhouders ge wonnen worden is de bouw van een Sport- fondsenbad-Arnhem verzekerd. HET STATIONSPLEIN. Dezer dagen zal worden begonnen met de j [braak van het perceel op den hoek Boven Bergstraat by het station, waarmede de doorbraak tusschen Stationsplein en Bovei Bergstraat zal zyn voltooid. DE EMMABLOEM-COLLECTE. De te Arnhem gehouden Emmabloem- collecte heeft in totaal circa f 2000 opge bracht. Verleden jaar bedroeg de opbrengst ongeveer f 2500. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Het bureau voor rechtskundig advies aan arbeiders, opgericht en in stand gehouden door de afd. Arnhem van Patrimonium, den Chr. Besturenbond en de R.-K. Werklieden- vereeniging „St. Joseph" zal op Maandag 11 Mei a.s. zyn 25-jarig bestaan in een feest- vergadering herdenken in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw aan het Walburgerplein. Als feestredenaar zal optreden de voorzitter van I dc Tweede Kamer, Mr. J. H. R. van Scliaik, mede-oprichter en een der eerste rechtskun dige adviseurs van dit bureau. Pot 90 ct, Tube 50 ct Zeep 60 ct ONTPLOFFING TE GRONINGEN Een monteur gedood. Groningen heeft een ernstig ongeval mrt doodelyken afloop plaats gehad. By de firma Kloose, fabriek van verwar- kL- J ?ehuwde monteur B. Huisman apparaat te herstellen. Waar- schynlyk heeft zich in het toestel nog een knalgas vormde. Door de hitte Knletl0ntpl0ff^' De ket€l sProng uit Sïhf n ^vam grootendeels op het dak te- ïreeï ern<;Hro0ver ,het werk gebogen stond. Kreeg ernstige wonden aan gelaat en voor- Wd en is tijdens het traSjSt nLTbeï oveneder. De man was vader van 3 kinderen. REDDERS GEHULDIGD. voor8 deUd™ïehI?g£T^ heeft 3,8 belooning mït hnin^u Gt Nederlandsche motorschip met hulpzeilvermogen „Spes" in Juli i«»n D 864, aan den kapitein Harm Boon een zee- MgschSSi g S°m e" een l0"ei«k f*' VERDRONKEN. 's nabii d° buurt- cnap „Ver-Hitland recht tegenover h«t dorp Ouderkerk d. IJssel, de o^freekJ M-jange klompmaker J. Twigt in teTsïwtiï "ft hei1n womnS verdronken. Daar niemand dit heeft gezien, is de oorzaak en de toe dracht der zaak niet bekend NIJMEGEN JUBILEUM De heer H. Rauch, directeur van bouw- en woningtoezicht en opperbrandmeester, hoopt morgen zijn zilveren ambtsfeest te vieren Dien dag is er van 10—12 uur receptie op het Gemeente-kantoor Ridderstraat 13. ALMELO „HET PENSIOENFONDS". Onder presidium van den heer H. J Bee- rens had alhier plaats de jaarlykschè alg. vergadering van de vereeniging „Het Pen- sioenfonds" verbonden aan de fabrieken der N.V. voorheen Gebr. Palthe. De bezittingen tJfSïSiP*? 2Ön 1930 gestegen tot I f 1.021.^38.98. In 1930 is door de leden ge- stert f 33596.33, door de N.V. bijgedragen i l 3083, gekweekte rente f 470004.36- terug- oetaald aan gepensioneerde en niet-gépensio- nf .erde oud-leden en /of hun erven f 67890.88. Het aantal leden bedraagt 869. De heer J. Eshuis J.Hzn., periodiek aftredend, werd als bestuurslid herkozen. HET NIEUWE SLACHTHUIS. i °Perdng van het nieuwe gemeentely'k slachthuis zal plaats hebben op 1 Juni a.s. Het zal terstond daarna in werking worden gesteld. HOOGEVEEN GEREF. KINDERZENDINGf VEREENIGING „EXCELSIOR" De Geref. Kinderzendingsvereeniging „Ex- bestenr cht dezer daS°u haar 10-jarig Wek ujks wordt een collectebusje hij de leden .Ier gemeente gepresenteerd. Op deze wyze i"* jaarlijks ruim 500.- voor de Soem- na-zendmg bijeengebracht Do totale op brengst in 10 jaar is 5128,96. TREINONTSPORING BIJ HILLEGOM. Hedenmorgen te half 8 heeft nabij het sta tion Hillegom een ontsporing plaats gehad, van een wagon van een leege personen- rangeertrein met electrische tractie. Een 6poor werd hierdoor versperd, waardoor groote vertraging in den treinenloop ont stond. Aanvankelijk bedroeg de vertraging 35 k 40 minuten, doch nog in den loop van den morgen werd deze vertraging terugge bracht tot ongeveer een kwartier 20 minu ten. Men hoopt dat nog om 11 uur de trei- nengang zijn normaal verloop zal hebben. Ook de internationale treinen naar Bazel en Parijs verkregen uit den aard der zaak ver traging, daar van Lisse naar Vogelenzang op één spoor werd gereden. De ontspoorde wagon is niet beschadigd. Materieele schade is er zoo goed als niet. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. EEN BRABANTSCH DORP IN OPWINDING Dinsdagavond werd te Gemert (N.-Br.) een afdeeling van den „modernen" (socialisti- schen) bouwarbeidersbond opgericht ten hui ze van zekeren E. Tot dit doel was de hoofd bestuurder van genoemden Bond, Kühn uit Nijmegen, overgekomen en de bevolking van het dorp was hierover zoo ontstemd, dat ze te hoop liep voor het huis van en een dreigende houding aannam. De ruiten van het huis werden stuk gegooid. Na afloop van de oprichtingsvergadering moest de pro pagandist de bijeenkomst onder geleide van de politie verlaten om de tram te bereiken aangezien de man door een groote menigte werd uitgejouwd. Door steenen, die hem wer den nagegooid, werd hij bloedend aan het hoofd verwond. Nog den geheelen avond bleef het in het dorp onrustig. Naar aanleiding van een bespreking van den propagandist van de socialistische vak beweging in het Zuiden met den burgemees ter van Gemert over de toestanden bij de werkverschaffing, welke hespreking verleden week gehouden werd en tot verbeteringen leidde, had een aantal arbeiders den wensch te kennen gegeven, een afdeeling van den „modernen" P.ond op te richten. Dit voorne men had onder do bevolking groot misnoe gen gewekt EEN KRASSE KIEZER. Bij de vorige week gehouden verkiezing voor de Prov. Staten vervulde de 03-jarige J. v. Weenen te Ouderkerk a. d. IJssel nog getrouw zijn stemplicht

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1