llirumr £Vi tectfe (Courant HEVEA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken NO. 3340 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE GODSLASTERING STRAFBAAR BINNENLAND. CHR. BOND VAN BELASTINGAMBTENAREN Land- en Tuinbouw. Luchtvaart Voornaamste Nieuws. Rechtzaken. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Baschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Wek©- lijksche zendin e 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 29 APRIL 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.1714 Elke regel meer0.22% Ingez. Mededeelingen Van 1—5 regels D 2.30 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau yvordt berekend 0.10 HET WETSONTWERP VAN MINISTER DONNER Met groote dankbaarheid en blijdschap zal ■vooral ons Christelijk volksdeel kennis ge nomen hebben van het laatste wetsontwerp van Minister Donner; terwijl zij, die geen wettelijke bepalingen tegen open-bare Gods lastering noodig achten, (hoewel ze de op zettelijke krenking verfoeien) ongetwijfeld Kullen erkennen, dat de Minister een volko men verdedigbaar standpunt heeft ingeno men. Het wetsontwerp wil strafbaar stellen hem die zich in het openbaar mondeling of in geschrift of afbeelding, door smalende Gods- lastéringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze uitlaat Niets meer, maar ook niets minder. Niets meer, want de Minister denkt er niet aan, om de godsdienstvrijheid in de ruimste zin, vrucht van onze historische ontwikke ling, waarop wij trotsch zijn, op eenige wijze aan te randen. Van een positieve dwang, hóe dan ook, kan geen sprake zijn. Het ge loof en de ware godsvrucht worden niet ge diend met, doch geschaad door het zwaard. Daarom blijft ieder ongeloovige, ieder vrij denker volkomen vrij om zijn ongeloof tie belijden. Alleen maar, en dat valt onder het „niet3 minder", hij zal hebben te bedenken, dat wij hier in een Christelijk land wonen. Sma lende godslasteringen kunnen hier niet toe gelaten. worden; anderer godsdienstige ge voelens krenken wordt strafbaar gesteld Ons volk is een Christelijk vólk en daar om dient Uit de openbare sfeer geweerd te worden Eet rechtstreeks smalen van God. Échter, hier rees de groote moeilijkheid om de wetsformuleering en de omschrijving te vinden. Wij allen voelden, dat een eerlijke onge- ïoofsverklaring niet onder de strafwet moet vallen, doch de schandelijke Tribune-platen cn- schimptaal wel. Doch hoe de scherpe scheidslijn te trekken, waaraan de" rechter zich houden kan? Verrassend en voortreffelijk is de woord keus, waarvan de Minister zich bedient. Om het vraagstuk nader tot het volksbe wustzijn te brengen, en meer aan te passen aan het strafrecht, zegt de toelichting, dat bedoeld wordt het strafbaar stellen van de ernstige krenking van de godsdienstige ge voelens van de groote meerderheid van ons vólk. Doch ook deze omschrijving bevredigt niet want in ons land met zijn gemengde bevol king is 't ondoenlijk, om elke, anderen kwet sende uitdrukking strafbaar te stellen. Daarom dringt de Minister nog tot subtie ler onderscheiding door. Er wordt een paral lel getrokken met iets andiers, dat ook in hiet nu aan te vullen art 147 van het Wetboek strafbaar wordt gesteld. Daar wordt het be spotten van bedienaren van dan godsdienst en het beschimpen van aan den eeredienst gewijdie voorwerpen, slechts dan strafbaar gesteld, indien dit geschiedt in of ter plaatse var! de uitoefening van den eeredienst, m.aJW. op anderer domein. Welnu, waarom krenkte ons de Tribune plaat zoozeer, veel meer, ja op gansch ande re wijze, dan wanneer een Godloochenaar zijn ongeloof belijdt? Omdat de opzettelijke spotters de voorstellingen en uitdrukkings wijze van de geloovigen zoo dicht mogelijk naderen om dan te schimpen en te smalen. Dat is de opzettelijke lastering; de wel overwogen, geraffineerde krenking; dat is de booze, satanische opzet, om welbewust en met duivelsche vreugde God te smaden en Zijn belijders te krenken. Strafbaarstelling van alles wat godsdien stige gevoelens in meer of mindere mate kan kwetsen, zou te ver strekken, zegt de Mi nister. Om dus de meenings-uitingen niet verder ook in haar vormen te begrenzen, dan bepaald noodig is, is het aangewezen de strafbeperking een rechtstreeksche om schrijving te doen bevatten van den bepaal den vorm van krenking, welke hiervorem werd aangegeven. De vorm nu is, in uiterlijke verschijning, de Godslastering. Deze juiste begrenzing, welke het boven dien mogelijk maakt om in gemeenten, welke zich daarvoor leenen, een vloekverbod in het leven te roepen; zal alle belijders van Gods Naam bevredigen en kan door ongeloovigen, mits van goeden wille, worden aanvaard. Het wetsontwerp geeft, wat in ons land gegeven kan worden. Niets meer, maar ook niets minder. En ons Christenvolk dankt God, dat ons land dienaren der kroon heeft, die ook die naren van den Hoogsten Koning willen zijn. H.K.H. PRINSES JULIANA die morgen haar 22sten- jaardag hoopt te vieren. ,(Naar een teekenlng van den portret-schilder Gabrlëlse). EEN itJAMMER"RIJKE HISTORIE Te Hoogeveeo kwam, gelijk uit een opmer- kind in de Nederlander bleek, bij de verkiezingen de Kerk in 't geding en de redactie vond dit jammer. Wij vinden zulks ook jammer en aarzel den daarom niet ons in 't algemeen bij de Nederlander aan te sluiten. Doch wij weten ook, dat dergelijke zaken meestal een historie hebben en zonder nu eerst in Hoogeveen te informeeren en dus niet vol komen met de plaatselijke omstandigheden op de hoogte zijnde, schreven we, ietwat ge reserveerd: „Wij hopen met het blad, dat zulks voortaan vermeden kan en zal wor den". Dat er iets meer aan deze zaak vastzit, dan blijkbaar aan de N e d e r 1 an d e r is ge meld, blijkt voldoende uit een ingezonden stukje, waarmee Ds. J. A. van Nie, Ned. Herv. predikant te Hoogeveen, onmiddellijk op ons artikeltje reageerde, en dat wij gaarne hier ter plaatse opnemen. Het luidt: „Het oordeel over de toestanden ln Hoogeveen zou zeer aan klaarheid win nen, wanneer men wist, dat sinds eenigen tijd in deze gemeente een veertiendaagsch periodiekje verschijnt onder den titel: „Onze beginselen. Periodiek ter versprei ding der Confessioneele en Christelijk Historische beginselen te Hoogeveen." Men ziet hieruit, dat juist van Christe lijk Historische zijde ue kerk en de ker kelijke richting op het politieke terrein in geding zijn gebracht" Wij hopen en verwachten, dat d e N e d e r- lander ook nu zal zeggen: h o e j a m m e rl Dan zijn wij reeds tevreden. De Kerk blijve buiten de politiek. AMSTERDAM BOUW LABORATORIUM-COMPLEX. B. en W. hebben aanbesteed het bouwen van een laboratorium-complex op een be staande paalfundeering op het voormalig terrein Nijkerk aan de Plantage Muidor- gracht en Nieuwe Prinsengracht. Het aan tal ingekomen biljetten bedroeg 41, waarvan 1 van onwaarde. Laagste inschrijfster: Na tionale Beton-Maatschappij tc Den Haag, met f 671.000. DE FINSCHE AVOND In het stedelijk museum werd Maandag jl. een Finsche avond georganiseerd, waarvoor groote belangstelling bleek te bestaan. In de tuinzaal was een groot gezelschap bij een, waartoe o.m. behoorden Prins Hendrik, de Minister van Onderwijs, Mr. J. Terpstra, de consul-generaal van Finland, burgemeester W. de Vlugt, wethouder J. Douwes Jr., enkele gemeenteraadsleden, verschillende hoogleera ren der Gemeentelijke en Vrije Universiteit. De bijeenkomst werd besloten met een re ceptie. ARNHEM DE RAAD AAN HET VERGADEREN Langzaam maar zeker heeft de Raad zich door zijn agenda heengewerkt 't Begon met een geheime zitting, die een uur duur de. Na eenige discussie stelde de Raad f7650 beschikbaar voor den bouw van een spui tenhuis met politiepost aan den Vempen- bergerweg onder Schaarsbergen. Het voorstel van B. en W. om goed te keu ren dat over het jaar 1931, in afwijking van het met het bestuur van het St. Elisabeth- gasthuis gesloten contract, de prijs per ver- pleegdag zal worden berekend op f 4.45 voor niet-fondspatiënteq en f2.70 voor fondspa tiënten, opgenomen geheel of gedeeltelijk voor rekening van de instelling van Maat schappelijk Hulpbetoon, ontlokte eenige dis cussie, waarna het werd aangenomen met 17—11 stemmen. De heer Hermans (S.-D.) wil perma nent om de 14 dagen vergaderen. Daartoe had hij een desbetreffend voorstel inge diend. De heer Van Munster (A.-R.) amen deerde 's heeren Hermans' voorstel in dien zin, dat als regel om de 14 dagen vergaderd wordt, doch in zeer bijzondere omstandig heden daarvan afgeweken mag wordên. De heer Hermans neemt het amendement- Van Munster over. Het aldus geamendeerde voorstel wordt met 237 stemmen aangeno men. De Raad stelde f13.000 beschikbaar voor het onderhoud van de rivierkade, en voor het uitvoeren van wijzigingswerken, welke het verleggen van de baden naar de haven van Malburgen noodig maakt B. en W. werden gemachtigd tot het in stellen van een rechtsvordering tegen W. Goudsbloem Co., reeders, alsmede tegen A. de Graaff, schipper, beiden te Rotter dam, tot verhaal van de schade voortkomen de uit de op 29 Januari 1931 plaats gevon den aanvaring van de Schipbrug. (Een en ander bracht voor de gemeente een schade mede van f32S3.15). De gemeente zal voor f300 deelnemen In het garantiefonds ten behoeve van de door de Nederl. Natuurhist Vereeniging alhier te organiseeren 4de Natuurhistorische tentoon stelling. B. en W. werden gemachtigd om namens de gemeente in beroep te komen bij H.M. de Koningin van het bes:>iit van Gedep. Staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan het Raadsbesluit strekkende tot uit gifte in erfpacht van grond aan de Cen trale Woningstichting en tot het waarbor gen van de rente en aflossing van een door die stichting aan te gane geldleening. Aan W. A. Offerman te Nijmegen zal de gemeente in erfpacht uitgeven een terrein op „Alteveen" groot 1434 M2. tegen een canon van f 0.44 per M2. en per jaar. WEER EEN GROOTE TENTOONSTELLING Gel re's hoofdstad zal in het jaar 1932 we derom een groote tentoonstelling binnen haar muren herbergen. Het zal worden een Nederlandsch Fabrikaat-demonstratie, welke in het pand Zijtenstraat in den zomer van 1932 gehouden wordt. Het doel zal zijn de Nederlanders, en tevens ook velen buiten landers te laten zien, wat de Nederlandsche industrie vermag. Als hoofdorganisator treedt op de heer J. Huges, de bekende initiatief-nemer voor de Indische tentoonstelling, in het jaar 1928 te Arnhem gehouden. DEN HAAG CONGRES VOOR LASCHTECHNIEK IN STOOMKETELBOUW. Van 1 tot 3 Juli a.s. zal te Den Haag wor den gehouden het Eerste Internationaal Con gres vooï- Laschtechniek in Stoomketel- bouw. Organisator van dit congres is ingenieur G Zoernsch, die als technisch adviseur de belangen van vele groote firma's op het ge bied van autogene en electrische laschtech niek behartigt, BEGRAFENIS DR. A. HALBERTSMA. Op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" vond gistermiddag de teraardebestelling plaats van den dezer dagen hier ter stede overleden arts Dr. A. Haibertsma. Terwijl de kist in de rouwkapel werd ge dragen speelde het. orgel het koor uit Iphi- gema auf Tauris van Glück. Hierna trad int den breeden kring der be langstellenden Mr. Haibertsma, neef van deen overledene, naai* voren om eenige woorden te wijden aan de nagedachtenis van den zoozeer gezienen medicus wiens le ven hij in breede trekken weergaf. Mr.. Crena.de longh sprak als oud- studiegenoot en wees op den zin van goeden humor en het opgewekt karakter die Dr. Haibertsma eigen waren. Dr. van G an gel en voerde het woord namens de afd. Den Haag der Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst en memoreer de hetgeen de thans ontslapene voor de me dische wetenschap m het algemeen en voor zijn talrijke patiënten in het bijzonder heeft verricht zoowel hier te lande als in Indië. Daarna speelde het orgel een koraal van J. S. Bach en bij het uitdragen der kist een gebed uit Rienzi van Wagner. Hierna had de teraardebestelling plaats. NIJMEGEN ANTI-REVOLUTIONAIRE KIESVEREEN. „NEDERLAND EN ORANJE." In de Gereformeerde kerk te Nijmegen is aan den vooravond der verkiezingen voor de Prov. Staten een wijdingssamenkomst ge houden.üitgeschreven door de A. R. Kiesver- eehiging „Nederland en Oranje", onder lei ding van haar Voorzitter, den heer E. Loo-yen Ezn, uit Groesbeek. Inzake samenwerking bij de gemeente raadsverkiezing is met beslistheid zelfs een samenspreking door het bestuur der Chr. His. Kiesvereeniging afgewezen. Een ver zoek om alsnog te trachten samenwerking te zoeken werd door de leden der a,r. kies vereeniging niet aanvaard. Met algemeene stemmen besloot men uit ie komen met eigen candidate». Door de stemming werden aangewezen: 1. W. v. Dalen, 2. G .v. Kleef, 3. G. Niemeijer Jr., 4. H. A. v. d. Wal en 5. D. Z. Maat Besloten werd dat bestuur en propaganda commissie de handen inéén zullen slaan tot krachtige actie. Aan den vóóravond vóór de verkiezing zal in Cëntraalgebouw een groote openbare bijeenkomst worden gehouden. KAMPEN DE GEMEENTERAADSVERKIEZING Daar het inwonersaantal is teruggeloopen zal de nieuwe gemeenteraad worden samen gesteld uit 17 leden, met twee of drie wet houders. Het laatste is nog niet zeker. De vorige Raad (de Raad van thans) telde 19 leden, met drie wethouders! Van antirev. zijde is de heer B. Kruitshof wethouder van Financiën. Wanneer de antirev. hun aantal zetels be houden zien, hetwelk nu 5 is, zou dat op zichzelf reeds een vooruitgang beteekenen, maar gezien de laatste stemming, is het in 't geheel niet uitgesloten dat we inplaats van 5 nu 6 vertegenwoordigers in den raad krijgen. Wordt bij den raad niet met het gemid delde, maar met de grootste overschotten gerekend, dan dienen we 200 stemmen meer te behalen. Dat kan met onzen lijstaanvoer der en met veel inspanning zeer wel geluk ken. De S.G.P. loopt dan één terug, zoodat de heer v. Putten alleen overblijft. Deze heer stond eerst No. 2, doch nu No. 1; No. 2 D. v. Dijk, No. 3. J. Schilder. De laatste is de zoon van het tegenwoordige raadslid. ALMELO A.R. STUDIECLUB De A.R. Studie- en Prop. club kwam Maan dagavond in vergadering bijeen. Met dank baarheid werd geconstateerd de winst van bijna 300 stemmen de vorige week behaald. Eenige zaken, de a.s. Raadsverkiezing be treffende, werden afgehandeld waarna door dei, heer P. IJzerman een inleiding werd geleverd over: „Overheid en Gezag". GOES DE ANTI REV. KIESVEREENIGING. In de vergadering der A.-R. Kiesvereen. te Goes, werd door den heer R. Zuidema een opwekkend dankwoord gesproken over de gehouden verkiezingen. Wij mochten in den kieskring Goes onze 2de zetel herwinnen. Besloten werd medewerking te verleenen aan de oprichting eener A.-R. Kiesvereen. te K I o e t i n g e. Vlak voor de verkiezingen werd een C.-H. Kiesvereen. opgericht, die nu met eigen candidaten zal komen. Vroegei was het een z.g. „Christelijke" lijst. Aangezien de A.-R. te Kloetinge 210 stem men uitbrengen is de organisatie van de A.-R. heeren op dit dorp ten zeerste gewet tigd. Trouwens het is een eisch om dit te doen, want Dr. A. Kuyper zeide eens in een Deputatenrede: „Plaatsen waar geen kies vereen. zijn, zijn zwakke plekken in den ves tingmuur". Daarna ging men over tot het stellen van eandidaten voor den Rand. De volgende orde werd na stemming opgemaakt: 1. Mr. J. W Goedbloed (aftr.) wethouder; 2. G. Echnrdt: 3 A. de Lange; 4. O- Trimpe; 5. J. La Port: 6. B. C. SHggers; 7. W. L. B. .T. Dekker; 8. T C. v. Dijke; 9 Mr. R. M. Krans; 10 J. Donner Mr. Goedhloed eindigde deze welgeslaagde samenkomst met dankzegging. DE 27e ALGEMEENE VERGADERING Zooals gemeld ïs gisterén te Utrecht de 27e algemeene vergadering van den Chr. Bond van Belastingambtenaren gehouden. Zij werd mede bijgewoond door het lid der Tweede Kamer, den heer J. Bakker en een vertegenwoordiger van het Permanent Comité van Chr. Overheidspersoneel, den heer L. Vermeulen. Het Chr. Nat. Vakver bond was vertegenwoordigd door den heer H. Amelink. Over 't jaarverslag werden opmerkingen gemaakt door de afgevaardigden van Rot ter dam en Groningen. Ze werden door den secretaris, den heer J. Roose boom van Delft beantwoord. Bij de bespreking van het beleid van het H.B. werd erop aangedrongen te trachten de begrooting van financiën in een dag vergadering der Kamer behandeld te krij gen, met het oog op de groote personeels belangen. Ook werd gevraagd den Minister van Financiën te verzoeken mededeeling te wil Jen; doen van het resultaat zijner toezeg gingen in de Kamer. De afdeelingen Sneek, Venlo en Heerlen hadden opmerkingen over het orgaan, die door den redacteur, den heer J- Wiersma Leeuwarden, beantwoord werden. De morgenvergaderingwerd daarop ge sloten. De middagvergadering In de middagvergadering werd allereerst het woord gevoerd door den heer J. Bak ker, namens de Chr. Historische Kamer fractie. Spr. wees er op, dat aan 't agen dum merkbaar is, dat hier een bond van belastingambtenaren vergadert. Want op de contributie-voorstellen van het H.B. zijn toch niet minder dan 20 amendementen in gediend. Men klaagde er hier over, dat de begrooting van financiën altijd op nacht- vergaderingen van de Kamer behandeld wordt. Als Kamerlid kan men daar weinig aan doen. Voor deze amendementen zou 't echter wel wenschelijk zijn, als ze in een nachtvergadering Werden behandeld (vroo lijkheid). Spr. wees er voorts op, dat, waar het hier een vergadering van Protestantsch Christelijke ambtenaren betreft, Christus 't middelpunt der organisatie is. Spr. uitte den wensch, dat dit steeds zoo zal blijven Dat geeft alleen de beste waarborg voor de behartiging van de belangen der leden. De heer H. Amelink feliciteerde den bond met zijn groei. Spr. wees voorts op de totstandkoming van de Internationale van Chr. Overheids personeel en de beteekenis daarvan. Men wil ons bij den internationalen ar beid van Gcnève geen recht doen. Dat recht zal afgedwongen moeten worden. De moderne vakbeweging gunt de chris telijke vakbeweging geen plaats onder de zon. Het bolsjewisme omklemt steeds meer- dere volken in zijn greep. Het socialisme biedt daartegen geen tegenweer. Die taak is aan de Chr. Vakbeweging. Het is een groote taak, die alleen vol bracht kan worden in gebondenheid aan Gods Woord. De heer Ver meulen sprak tenslotte voor het Permanent Comité van organisa ties van Chr. Overheidspersoneel. De V o or z i 11 e r dankte de sprekers voor hun goede woorden, waarna de behan deling der agenda voortgezet werd. De voorstellen van het H.B. Het H.B. stelde een nieuwe contributie regeling voor, waardoor de afdeelings-con- tributie zal vervallen. Op dit voorstel was een groot getal amen dementen ingediend. De Voorzitter zeide het onmogelijk te achten al deze amendementen stuk voor stuk te behandelen. Spr. stelde daarom voor over het H.B.-voorstel direct te stem men. Na eenige discussie werd daartoe be sloten, met het resultaat, dat het met over groote meerderheid aangenomen werd. Een serie wijzigingen in Statuten en Huishoudelijk reglement passeerden zonder discussie den hamer. Een serie andere voorstellen werd deels afgewezen, deels ter behartiging in handen van het H.B. gesteld. De Voorzitter sprak aan het eind der vergadering woorden van dank voor de ondervonden medewerking, waarna op ge bruikelijke wijze werd geëindigd. Van de A.R.-Kamerfractie kwam telegra fisch bericht in, dat zij verhinderd was zich ter vergadering te doen vertegen woordigen. De verkiezing voor de commissie van ge schillen had tot resultaat dat gekozen wer den de heeren J. B. Dijken, Rotterdam. R G. v. d. Veen, Amsterdam en A. van Est, TTtrprht. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND Nieuwe afdeeling opgericht. Te Pesse gemeente Buinen is een Afd. opgericht van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond met aanvankelijk 19 leden. Het bestuur dezer nieuwe afd. is samen gesteld als volgt: L. Dekker, voorzitter; B. J. ten Oever, secretaris-penningmeester, R. Beenen, F. Fledderus en G. Strijker. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Morgen zal wederom een postvliegtuig van Schiphol naar Indië vertrekken. Als passagier zal medegaan Jhr. L. R. van Len- nep, agent van de Java China-Japan-Lijn. Het reisplan van dit vliegtuig is zoodanig geregeld dat het den negenden dag te Ba tavia hoopt aan te komen, en dan aansluit op het 'üegtuig, waarmee kapitein Pattist zijn door de Posterijen aangekondigde vlucht naar Sydney en Melbourne zul uit- j voeren. Venvacht wordt dat met de P. H. A. (blz. 1.) Algemeene vergadering van de Chr. Bond van Belastingambtenaren, (blz. 2.) Uitspraak van 't Haagsch Gerechtshof in zake de moord.in de Willebrordusslraat te Rotterdam. Begrootingsdebatten in het Engelsche Lagerhuis. De D.-O. Tolunie en de Volkenbondsraad. De onderteekenaars van het eerste protocol van Genève ujtgenoodigd. Italië en de beperkte uitnoodiging aan Rusland en Turkije tot de Europeesche Com missie. De inrichting van de Spaansche republiek. Een ultimatum aan de rebellen op Madeira (blz. 5) De Tweede Kamer heeft behandeld de in- terpellatie-Kortenhorst over het standpunt der regeering ten aanzien van het niet in werking treden van de Handelsconventie en va.» de te verwachten wijzigingen in de in ternationale economische politiek. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot steun aan de bietenbouw. De Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft besloten een ontwerp te doen maken van een Havenschap. Regeeringscommis. !e benoemd Inzake het vraagstuk van de afwatering der Geldersche Vallei. (blz. 9)~ Het Communisme in de Practijk. Graaf Murany (ex-Tsaar Ferdinand van Bulgarije). Van onzen Duitschen correspond dent. i (biz. ii.y Te Utrecht heeft de groepsraad Gemeente ambtenaren van de Chr. Ambtcnaarsbond vergaderd. Algemeene vergadering van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders. Brand aan boord van het Nederlandsche stoomschip Ares te Lissabon. Geen persoon lij] i ongelukken. De broedermoord te Aalten. -FIETSBANDEN licht f oop end. i yzer ster ft F. S. zeer veel post zal worden meegege ven bestemd voor Indië en Australië, ook afkomstig uit Duitschland, Frankrijk, Bel gië, Denemarken en Engeland, aangezien in deze landen groote belangstelling voor deze vlucht bestaat HOOGE RAAD EEN BRIEF IN VERKEERDE HANDEN Wegens het als ambtenaar zich toeëlgenen van een brief (pakje), die bij de sorteering teu postkajitore ln zijn handen was gekomen, ver oordeelde de Haagsche rechtbank den brieven besteller J. S. ft., alhier, tot zes maanden ge vangenisstraf. In hooger beroep vernietigde het Haagsche gerechtshof dat vounls op formeel» gronden, doch veroordelede den verdachte tot dezelfde straf. Verd. bad het pakje, dat be stemd was voor Iemand buiten zijn rayon, bij de bestelling meegenomen en het, toen hij on derweg een hoofdbesteller ontmoette, in zlju mouw verstopt. Tegen het arrest van het Gerechtshof tee- kendo hij cassatie aan bij den Hoogen Raad, voor welk collego mr. Bourller gister enkoio cassatiemiddelen toelichtte. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad zal op 11 Mei conclusie nemen. DOOD DOOR SCHULD Het Gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld» 12 Maart J.l. R. B. wegens dood door schuld tot f 200 boete. Verdachte had in do omgeving vau Leeuwarden op 6 Juni 1930 als bestuurder van een auto eon door zekeren Dijkstra bestuurd motorrijwiel met duopassaglere aangereden, tengevoijge waarvan deze duo-passaglerc zooda nig werd gewond, dat zij kort na de aanrijding bezweek. De rechtbank te Leeuwarden had hom tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Tegen het arrest van het Geré.htshof. dat do gevangenisstraf reeds ln een geldboete had om gezet, had B. cassatie aangeteekond bij dca Hoogen Raad. De procureur-generaal, Mr. van Lier, zal 11 Mei conclusie nemen. W. v. d. W. werd ln hooger beroep door hef HaaLgsche Gerechtshof tot 3 maanden hech tenis veroordeeld (do rechtbank ln Den Haag had hem veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf) wegens het aan zijn schuld tc wijten hebben van den dood van een wlelrljdster. die door hem als bestuurder van een tractor met aanhangwagen op den Zijlsingel tc Lelden op 11 Aug. 1930 was aangereden. De Hooge Raad behandelde het cassatieberoep Do proe.-generaal concludeerde to* verwer ping van dit beroep. Arrest 4 Mei a.s. VERDUISTERING VAN RUIM 7W Terzake verduistering van oen serie bedragen tusschen Jan. 1926 en Sopt 1929 tot eon totaal van ruim f 770l>; ten nadeele van v. d. P. to Haarlem werd K. V. ln hooger beroep door het Amsterdamsche Gerechtshof tot zes tnaandcu gevangenisstraf veroordeeld. Hij kwam hiervan in cassatie bij den Hoogen Raad, voor welk collego Mr. J do Vricze en kele cassatiemiddelen toelichtte. Do proc.-generaal zal 11 Mol conclusie nemen. OVERTREDING VAN DE VEEWET In Mol van het vorige Jaar vervoerdo de veerman P. H. vijf koeion in zijn veerboot over de Bergsche Maas. terwijl er In dezo dagen lu verband met heorschend mond- on klauwzeer oen vervoeryorbod door den minister van Bln- nenlandache Zaken cn Landbouw was uitge vaardigd. HIJ word deswege door do Bossche rechtbank tot f60 boete veroordeeld. Bij don Hoogen Raad werd namens verdach- deeron. Mei conclu- EEN OPKOOPERS-AFFAIRE Do opkoopcr J. K. word, wagens hot niet 1n zijn register aangotookend hebben van 9 hee- rencostumes afkomstig van hot magazijn van sch. in do Witte do U Ithstraat bij vonnis van do Haagecho rechtbank van f. Januari J.l. ver oordeeld tot f 100 boete, togen welk vonnis hij cassatie nantoekende bij den Hoogen Raad. .Na rapport. uitgebracht door raadsheer laverne, concludeerde de proc.-generiai Mr "in Lier tot verwerping van hc-t ea-satieberoep." Arrest 4 Mei a.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1