MAANDAG 27 APRIL 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. Leger en Vloot. Uit Oost-lndie BRIEVEN UIT EEN HARD LAND METEEN HARTELIJKE BEVOLKING OFFICIEELE BERICHTEN NOTARIAAT By beschikking van den minister van Jus- tie zyn benoemd in de Kamer van Toezicht over de notarissen en Candidaat-Notarissen te Arnhem: tot lid: mr. dr. G. Kol ff, kan tonrechter te Geldermaisen, tevens belast met de waarneming der werkzaamheden van kan tonrechter te Zaltbommel en van kanton rechter te Vianen; tot plaatsvervangend lid: mr. G. J. van B r a k e 1, kantonrechter te Arnhem, SURINAAMSCHE BANK Naar wij vernemen is bij Kon. Besluit aan mr. dx C. F. Schoch eervol ontslag verleend als hoofddirecteur van de Surinaamsche Bank By Kon. besiuit is tot hoofddirecteur van genoemde instelling benoemd mr. A. van Traa, thans directeur-voorzitter van de Su rinaamsche Bank te Paramaribo. In verband met deze benoeming zal in de te Paramaribo ontstane vacature worden voorzien. haar meening handhaafde, is de regeering van oordeel, dat, hoewel de waarde van argumen ten, welke tegen de bekrachtiging zijn inge bracht, allerminst kan worden ontkend, goed keuring van het protocol niet achterwege dient te blyven. HOFBERICHTEN De Koningin en de Prinses zullen Zater dag 2 Mei van Den Haag naar Het Loo gaan .Voor hun zomerverblijf aldaar. De Koningin-Moeder heeft zich bereid verklaard, behoudens onvoorziene omstan digheden, tot de plechtige opening van het verplegingsgesticht Zon en Schild aan den Utrechtschenweg te Amersfoort, van de Ver- eeniging Nederlandsche Hervormde Stichtin gen voor zenuw- en geestesziekten. De plech tigheid is bepaald op Donderdag 28 Mei, des namiddags half drie. ANTWOORDEN VAN MINISTERS de alg. joodsche woningbouw- vereeniging. Op vragen van het Tweede Kamerlid V a n den Berg h in verband met het niet toe laten der Coöperatieve Algemeene Joodsche Woningbouwvereeniging (U. A.) te Amster dam, heeft de Minister van Arbeid geant woord, dait de Regeering steeds als norm voor haar beleid heeft gesteld, dat toelating van vereenigingen en verleenen van Rijks- steun moet gericht zijn op wat met zekere speling naar boven en naar beneden wordt aangeduid als arbeiderswoningen. 1 Volgens het verslag van mecledeelingen, die de architect van de Coöperatieve Alge meene Joodsche Woningbouwvereeniging in de stichtingsvergadering heeft gedaan, welk verslag voorkomt in „Het Volk" van 16 Jan. 1931, zullen de woningen, die de vereeniging wil stichten, hebben centrale warmwater voorziening, badkamer met ingebouwd bad, boodschapliften, ruime keukens, ruime suite en slaapkamers, en, naar de bedoeling van het bestuur, ook een centrale telefooninstal latie. Zulke woningen kunnen bezwaarlijk onder arbeiderswoningen worden gerekend. De Minister heelt gemeend, in overeen stemming met de boven aangegeven beleids- norm, dat in dezen van de bevoegdheid een vereeniging toe te laten, niet moest worden gebruik gcrnaakL TWEEDE KAMER HET LUCHTVAARTVERDRAG. Verschenen is de Memorie van Antwoord op bet Voorloopig Verslag inzake wyziging van de Slotbepalingen van de regeling van de lucht vaart van 13 Oct. 1915. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft met het oog op de vraag, of er redenen waren tot opschorting der bekrachtiging, het advies ingewonnen van de commissie van advies voor volkenrechtelijke vraagstukken en zulks be- paaldelyk met het oog op de vraag, of het mo- gelyk zou zyn de tot het verdrag toegetreden Staten tot een mildere opvatting inzake het internationaal luchtverkeer te brengen. Hoewel het advies der commissie leidde tot bevordering der bekrachtiging omdat van een andere gedragslyn naar haar oordeel bezwaar lijk succes zou zyn te verwachten, heeft de re geering voorshands niet kunnen besluiten daar toe mede te werken. In een te harer kennis ge bracht rechtsgeleerd advies, dat door de Konin klijke Luchtvaart-Maatschappij was ingewon nen en dat strekte tot niet-aanvaarding van het verdrag, heeft de regeering aanleiding ge vonden om zich opnieuw tot de genoemde com missie te wenden, welke haar nader advies 30 December 1930 uitbracht. In overeenstemming met de zienswijze van de commissie, die ook na ampele overweging DE ZIEKENFONDSWET adres aan de tweede kamer. De algemeene raad ter bevordering van het ziekenfondswezen heeft een adres ge richt tot de Tweede Kamer over het öïvtwerp Ziekenfondswet. De genoemde algemeene raad bestaat uit vertegenwoordigers van de Landelijke Fede ratie ter behartiging van het Ziekenfonds wezen, van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen en van het Christelijk Na tionaal Vakverbond. De algemeene raad zou o. m. een nauwer verband tusschen de Ziekenfondswet en de Ziektewet willen leggen. De Ziektewet be paalt n.1., dat een arbeider alleen dan zieken geld ontvangt, indien hij lid is van een er kend ziekenfonds. Hierop wordt echter de uitzondering gemaakt, dat de arbeider dat geld ook zonder ziekenfondslid te zijn kan ontvangen, indien hij aantoont, dat hij ge neeskundige hulp kan krijgen. Het ontwerp houdt er ook geen rekening mee, dat fondsen, zooals De Volharding in Den Haag, doktere en apothekers in vaste dienstbetrekking hebben. De algemeene raad verzoekt de mogelijkheid te laten bestaan, dat ook op deze wijze in de ziekenverzorging wordt voorzien. Het ontwerp wil .het verder tot wettelijke verplichting maken, dat ieder fonds de ver goeding aan dokters en apothekers uitslui tend regelt op den voet, dat zij een vast be drag per verzekerde ontvangen. Dit is het OEFENINGEN VRIJW. LANDSTORM 'Onder leiding can den commandant afd. Zeeland, le luff. Persant Snoep, werden .n Zeeu/wsch-Vlaanderen groote oefeningen van de Vrijwillige Landstorm gehouden. Een stelling van den „vijand". zoogenaamde abonn'ementsstelsel. Sommige fondsen zouden daardoor genoodzaakt wor den, het praestatiestelsel, dat zij nu hebben en waarbij de vergoeding naar de verrichte werkzaamheden geschiedt, af te schaffen, hoewel hen dit bevredigt. Ook hier wordt meer aansluiting aan de practijk gevraagd. Een der grootste bezwaren van den alge- meenen raad is ten slotte, dat het ontwerp de gelden van het zoogenaamde prophylaxe- fonds (aitt. 123 en 124 der Ziektewet) op deze wijze ten goede wil laten komen aan arbei ders, dat dezen een betere verzorging genie ten, dan andere leden van eenzelfde zieken fonds. De man en vader krijgt dan dus een betere verzorging, dan de vrouw en kinde ren, terwijl ook de zelfstandigen, die econo misch gelijkstaan met arbeiders, hierdoor achtergesteld worden. Deze splitsing zal, zoo zegt adressant, ook voor de geneeskundigen een bron zijn van hopelooze verwarring. UITVOERING WONINGWET controle op de woningbouw- vereenigingen. Aan het verslag van den directeur-gene raal, hoofd van de afdeeling Volksgezond heid over het jaar 1930, betreffende de fi- nancieele controle van Woningbouw-corpo- raties, werkende met steun uit 's rijks kus enz. wordt het volgende ontleend: Gedurende het verslagjaar werden de ad ministraties onderzocht van: 60 bouwveree- nigingen voor de eerste maal, waarvan tweemaal op verzoek; 49 boutwvereenlgin- gen, waarvan de administratie reeds eerder van rijkswege was gecontroleerd; hiervan 17 op verzoek van bestuurders van vereeni gingen of gemeenten; 2 bouwvereenigingen, welke middenstandswoningen hebben ge bouwd; 21 keuringsdiensten van waren; 20 sanatoria, gezondheids- en vacantiekolonies; 1 vroedvrouwenschool en 1 waterleiding maatschappij. Enkele onregelmatigheden van betrekke lijk geringe be'teekenis werden in 1930 ge constateerd. Administrateurs van enkele corporaties ontbrak het aan kennis en ervaring. Aan heit einde van het verslagjaar waren 280 voorschotten, waarop was uitbetaald f 43.919.149.73, afgelost. In de exploitatiete korten van de complexen met deze voor schotten gebouwd, waren oorspronkelijk bij dragen toegezegd tot een maximum van f 623.059.17. Deze bijdragen zijn in verband met de conversies verlaagd tot ten hoogste f 559.839.55. Van batige saldi, welkende exploitatie van met rijkssteun gebouwde middenstandswo ningen tot het einde van 1929 heeft opge leverd is in 's rijks kas gestort een bedrag van f 81.382.01. Van de ten behoeve van den bouw van noodwoningen door het rijk in vorige jaren uitgekeerde bijdragen werd in 's rijks kas teruggestort, als aandeel van het rijk in de batige saldi der exploitatie van die nood woningen tot 't einde van 1929 f 2.741.604.92. Als rijksaandeel in de opbrengst van nood woningen, welke werden afgebroken of waaraan een andere bestemming werd ge geven, met inbegrip van de voor de wonin gen ontvangen uitkeeringen wegens brand schade werd in 's rijks kas gestort tot einde 1929 een som van f 106.852.60. NED. VEREENIGING VOOR AUTO-SNELWEGEN Aan de leden deelt het bestuur van de NederL Vereeniging voor Auto-Snelwegen (Nevas) o. m. mede dat het nog^hard noodig is om te blijven ijveren voor speciale auto wegen. De speciale autoweg, met een zijvlak ter breedte van 21 M., is belangrijk goedkoo- per dan de breede weg voor gemengd ver keer. Voorts wordt gemeld, dat (het streven van Nevas is, daar, waar niet de geheele baan electrisch wordt verlicht, in het mid den van den weg een wand van 2 M. hoogte te doen aanbrengen ten einde het veilig rij den in beide richtingen bij nacht mogelijk te maken daar het gevaar der verblindende koplichten aldus wordt weggenomen. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: S. ten Bokkel Huinink, secr.-pennlng- meester en wnd. voorzitter, tevens voorzitter van bovengenoemd comité te Haarlem, Ber kenrodestraat 27 (het conto van Nevas is ge vestigd bij de Incasso-Ban^, te Amsterdam, postgiro 8074), B. Blom, directeur Ned. Ce ment Syndicaat en Vereen. Cementfabrie ken, H. van Dorsser, kapt. art. O.-I. L. b. d., J. Bern. Goudriaan en J. M. A. Kroes, allen te 's-Gravenhage. Mr. dr. N. J. C. M. Kap- peyne van Coppello, advocaat te Amsterdam en wonende te Loenen, zal aan de alg. ver gadering, welke binnenkort wordt gehouden, worden voorgedragen ter benoeming tot voorzitter, waartoe hij zich op verzoek van het bestuur bereid verklaarde. J CHR. MIDDELBAAR- EN VOORBER. HOOGER ONDERWIJS Onder presidium van Prof. Mr. V. H. Rutgers werd te Utrecht de jaarvergadering gehouden van den Bond van Vereenigingen van Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. Op onze foto ziet men op de voorste rij v.l.n.r. de heeren K van Seven' hoven, P. Keulemans, Dr. H. Visstuk, Dr. N. v. d. Laan, Prof. Rutgers, Ds. J. J. Mie demo, Ds. W. Groot-Enserink, Drs, van Andel. VRIEZENVEEN'S NIEUWE BURGEMEESTER De installatie van het Tweede Kamerlid J. M. K r ij g e r als burgemeester van Vrie- zenveen zal plaats hebben op 15 Mei a.s. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het zestiende postvliegtuig vertrok Zondag uit Medan en arriveerde 's middags te Ba tavia, vanwaar het weder vertrok en om streeks vyf uur. te Bandoeng landde. Naar aanleiding van een bericht in de verschillende bladen verzoekt de K. L. M. ons mede te deelen, dat de post uit Indië, die jJ. Vrydag op Schiphol is aangekomen, niet per trein naar Rotterdam is vervoerd, maar onmiddellijk per extra-vliegtuig naar Waal haven-Rotterdam is overgebracht, alwaar zy door een auto der Posterijen werd afgehaald. HR. Ms. „GELDERLAND" Naar wy vernemen is het plan voor de zo merreis van H.M. „Gelderland" als volgt vastgesteld: Vertrek Willemsoord 22 Juni aankomst te Aarhus 7 Juli, vertrek van Aarhus 13 Juli en aankomst Willemsoord 21 Juli a.s. Een ploeg adelborsten zal zich op het schip in schepen. DE VOLKSRAAD EN DE CRISIS. MAATREGELEN. De Regeering handhaaft haar voorstellen. BATAVIA. 25 April (Aneta). De Regee ring heeft den 24sten dezer in eereten ter mijn gantwoord op de beschouwingen ten aanzien van de crisismaatregelen. De regeeringsgemachtigde, de beer Van den Bussche, betoogt dat bezuiniging op de uitgaven, ook op de salarissen, u<x> dig is. De regeering acht iedere gedachten- wisseling over een nieuwe salarisregeling praematuur. De korting op de salarissen, groot 5 pet., ligt binnen de bevoegdheid der Regeering. Ten aanzien van de moreel e verplichtingen van de overheid merkt hij op, dat het „algemeen belang de hoogste wet is" en dat eischt salarisverlaging, het geen de moreele rechtvaardiging er van is. Spr. verdedigt het proportioneele kortings systeem, atenede de grens van f 50. waar omtrent wordt onderzocht of die grens voor 1932 nog moet worden verlaagd. Spr. waar deert de motie-Kies, welke de regeering echter niet kan aanvaarden, uitstel van de korting over 1931 is evenmin te aanvaarden. Hij kwalificeert de politiek van vijf millioen meer leenen om aan die korting te ontko men als „defaitisme van de slechtste soort". De Repeering meent al haar bezuinigings voorstellen integraal te moeten handhaven. De Voorzitter merkt op, dat de woorden „defaitisme van de slechtste soort" grievend zijn. Hij verzoekt den Regeeringsgemachtig de nadrukkelijk te verklaren dat zoo niét te hebben bedoeld. De Regeeringsgemachtigde wil deze woor den gaarne terugnemen. De Regeeringsgemachitigde van Oorlog, ge neraal Cramer, verklaart dait de Regee- ring reorganisatie van het leger tot een poli'tieleger afwijst. De vrees dat op Oorlog te weinig bezuinigd zal worden, behoeft niet te bestaan, want in 1934 zal het leger elf millioen minder kosten. De voorstellen van den heer Kies leveren geen bezuiniging op, doch zijn slechts een afwenteling dei- lasten op andere departementen. De Volksraad behandelde den volgenden dag de bieraccijns. De Regeeringsgemachtigde de heer Van den Bussche verklaart dat de Regec- ring tijdelijk wil tegemoetkomen door voor de eerste twee jaren den accijns op drie In- stede van op 5 cents te stellen. Daarna volgt de behandeling In tweeden termijn van de crisismaatregelen. Een veertiental leden handhaven hun standpunt uiteengezet in eersten termiln. De verigen spreken niet Verschillende le den zijn van meening dat thans slechts overblijft een beroep te doen oip de Staten- Generaal. Een 15-tal imoties wordt inge diend, welke Maandag rullen worden be handeld. POLITIONEEL ONDERZOEK OP CHINEESCHE SCHOLEN. MEDAN, 25 April (Aneta). De recherche stelde plotseling een onderzoek in naar de leerboeken, in gebruik op de Chineesche middelbare en lagere sdholen, waarvan een groote hoeveelheid naar het politiebureau werd overgebracht De resultaten van het onderzoek zijn nog niet bekend. DE P. N. I. ONTBONDEN. BATAVIA, 27 April (Aneta). De algemeen© vergadering van de P. N. I. besloot de partij te ontbinden. VERKIEZINGSVARIA Te Voorschoten heeft iemand op zijn stembiljet het volgende geschreven: „Mus solini, de man mijner keuze, is er niet bij". Bij één der stembureaux der gemeente Kollumerland (Fr.) werd door een kiezer aan den voorzitter de „oproepingskaart" overhandigd. Bij opening bleek het echter een aanslagbiljet van de personeele belas ting te zijn. Onder hilariteit der aanwezigen werd de betrokkene naar het belastingkan toor verwezen. Later kwam' hij met de wer kelijke oproepingskaart terug. ..RONDOM ÖE ZUIDERZEE" In het Stedelijk Museum te 'Amsterdam werd Zaterdagmiddag 2a Tentoonstelling .Jiondom de Zuiderzee" geopend. Ook Burgemeester Kolfschoten van Edam kwam een. kijkje nemen en maakte prettige kennis met het mooiste wat er rondom de Zuiderzee en dus ook op deze tentoonstelling te vinden NAAR DE DOODENKOLK n In Aberdeen, "de granieten stad, met blanke huizen, in de zon van uit de zee zilverkleurig en glinsterend als de visschen, die met haar vleescih ook een stuk ervan hebben gebouwd, (hadden wij evenmin tijd als elders, vóór wij weer het zeeschuim rondom de boot zagen spatten. Aberdeen is op alle gebied het middelpunt, de metropool van de Oostelijke Hooglanden. Daar is het districtsbestuur, daar huist het «erecht, daar tintelt het wetenschappelijk ^Chize eerste taak lag dus ook daar, bij de tweede categorie nl. het gerecht. Een volledige lijkenpas moesten wij ten laatste in handen krijgen. De hoofdzakelijke samenstel lende deelen daarvan waren: een bewijs van den doodenschouw, door een dokter, die daarvoor was aangesteld, vermel dende de omstandigheden, waaronder de per- nonen waren gevonden een permissie om de lijken op te graven en een stuk waaruit bleek, dat de bekisting geschied was naai de geldende internationale bepalingen. Heel kort duurde ons bezoek niet an het machtige justitieele palels. Na een paar uren, waarin het zoeken naar paperassen werd afgewisseld door het heen en weer dribbelen der helpsters, die den ambtenaar van het Openbaar Ministerie ter zijde stonden, het rikketikken der schrijf machine, die wegens kleine fouten het werk moest overmaken, en een enkele opmerking, die van medegevoel getuigde, kregen wij no„ juist, op tijd de noodige bewijzen in hande- Met een vriendelijk gemoedeli'k toespraak je, deed deze beroemde advocaat van het Hof te Aberdeen, de overhandiging vergezeld gaan. Hollandsohe, hoofeche deftigheid, waarbij men den hals rekt den krop vooruitsteekt en door stijve staatsie indruk tracht te maken, ontbrak evengoed als Germaansche woorden- omslag, die om u geworpen wordt als een breede mantel om uw lichaam en waarbij gii lijdelijk hebt toe te zien. Naief, fijnge voelig ging alles een eenvoudig gangetje. De commissaris vaai politie, die door dezen officier van het hof even geroepen was, om dat hij zooveel voor de de correspondentie met Holland had gedaan, was mede tegen woordig. Met een kort woord vam dank en erkente lijkheid voor de heel tegemoetkomende en welwillende behandeling der zaak van Schot- sche izijde, begaven wij ons in snellen pas naar den trein, waar een persman, belust op een kiekje, ons reeds wachtte. De boemel trein sleepte ons door het kale gedeelte der Hooglanden met stationnetjes, die namen droegen met veel keelklanken erin, welke tot schik der humoristische Hooglanders door de Zuid-Engelschen zeer bespottelijk worden geradbraakt, maar die een weinigje tot hun verbazing ons als boter over den tong gleden. Hoewel over de doode, dorre ruggen der heuvels de vergezichten op het gemoed ver ruimend inwerkten, nieuw leven was mauw- lijks te meiken. Gelijk de natuur gaat ook onder dat sterke ras de cultuur, van de zijde der techniek beoordeeld, haar slakkengang. Enkele reizigers voor Frasenfoupgh een, ander aantal voor Peterheid, een vrij lang oponthoud op het kruisstationnetje voor bei Het eerste artikel stond in ons nummer I wan Vrijdag 21 April jl. 1 Het wrak, enkele dagen na de ramp, bij laag water en kalme zee. de plaatsen door het overstappen van enke len en het overdragen van goederen, waarbij een conducteur ook rekende een nuchter kalf, voorzichtig in een jutezak gewikkeld, dat alles was zoo wat het eenig opmerkelijke dat ons werd geboden. Overigens ontwaakte alles uit den winter slaap. Het landschap wreef zich de ooeen uit. Veertien dagen te voren hield vader Win ter het nog met ijzigen vuist omklemd. Gelijk een tranenstroom van blijdschap bij 't wederzien der Noorderzon schoot hier en daar een enkel beekje onder de gramve over hangende wallen tusschen de weiden en bouwlanden door. De adem des Almachtigen had echter reeds veld en geboomte het sein tot ontwaken toe geroepen en dezj onweerstaanbare stem klonk door van uur tot uur, tot de volle don kere zomertooi de Hooglanden dekte. 't Landschap met vrij harde natuur her bergt een volk, dat hard werkt. Zwaar trok ken breedborstige paarden het ijzer op- en nederwaarts en de voren lagen, op vrucht baarheid des hemels wachtend .gelijk hoe kige kleuren in een Sohotsch kleed rondom de slaperige boerderijen, die eenzaam ston den te treuren te midden der wel geoogste, maar niert afgeleverde voorraden van het vorig jaar. Het woordje „malaise" drukte ook hier uit de machteloosheid van den machtigen cul- tuurmensch die anet zijn vervaarlijke, kapi talistisch georganiseerde techniek den afgod vam het communisme een kans biedt om onder de leus: „minder werlc en meer wel stand en voedsel" den teugel van de volke ren wagen over te nemen. Geesel Gods, we gens ontworteling van geloof en het vaarwel zeggen van de Opperste Wijsheid door ons met de doornige werkelijkheid, die allen pijnt, te striemen. Of de sterke Schot, die Engelands banier heeft verdedigd en overal op de bres heeft gestaan met zijn gespierden arm om do muren van het Britsche wereldrijk te ver dedigen, de laatste zal zijn, die zijn solda- tengroet brengt aan het bloedroode vaandel? Wat werkt in de inborst dezer geharde bevolking, valt moeilijk te gissen. Vervaging aller verschillen, uitwisschinc der onderscheidenheden, steeds gepaard gaande met veroppervlakkiging der zie» blijft steeds ©en gevaar voor allerlei singen. Alleen de wonderbare kracht der traditie in het openbare leven, in het uitkomen voor de religie te midden van elke omgeving, is tot nog toe een borstwering tegen al te ver voortschrijdende aanmatiging der roode en rosekleurige fanatieken. Te Fraserburgh stond de gauw gevormde ©erewacht, als ik het zoo eens zeggen mag, bestaande uit tien Provost, den Burgemees ter en zijn plaatsvervanger en zakencom- pagnon, reeds klaar, om ons op te vangen. De Provost dien wij ons als afwezig had den gedacht, had den tijd genomen om ons af te wachten; Mr. Billie Brown zou ons ge leiden waarheen wij dat maar wenschten. Het, uiteenzetten van ons doel, hoe voor zichtig wij ook moesten zijn, was niet moei lijk. Behalve allerlei bezoeken, die wij hadden af te leggen om tot ons oogmerk te komen, stelden mij voorloopig 6lechts tweeërlei kleine wvnschen op den voorgrond: het wrak en de plaats des onheils terstond te zien en heel de pcritie daarvan gade te slaan en tevens de mogelijkheid, om liefst mondeling en als hof niet anders kon. dan maar schrif telijk de bevolking van Rosehearty en Fra serburgh te danken voor alle daden van moed, liefde en eerbied aan de Nederland sche slachtoffers bewezen. Aan het eerete zou onmiddellijk worden voldaan. Mr. Billie Brown zou meegaan naar Rosehearty. Wat het tweede betreft, wilde Mr. Walker, de provost, liever zelf dien Vrijdagavond ons nog brengen bij den predikant van de High Ghurch. Naar zijn oordeel zou het op Zondagavond in de groote kerk van Fraser burgh een goede gelegenheid zijn als een campagne van een veertiental studenten, die tot opwekking van het geestelijk leven, onge veer anderhalve week optraden in allerlei kerkgebouwen, met een groote meeting zou eindigen. Een bezoek van hem, geflankeerd door de twee Hollandsehe bezoekers, bij Ds. Ma.-kon- zie. zou wel de gewenschte gevolgen hebben. Do auto stond klaar, een enkele kof'?* wiDten wij in een ommezien in Salton Hotel binnen en in een kwartier waren wij door het kleine visschoredorpje Saudhaven, onzen zeelieden meestal wel bekend, vanaf het Oos ten Rosehearty genaderd. De zeer behoorlijke weg volgde in alles de kromming en ook alle verheffing en daling van de brokkelige kust. Gelijk een dier op een slachtoffer, zoo had de zee hier in den loop der eeuwen telkens weer een aanval gedaan op het rotsige been derenstel van den Schotschen bodem. Met woede aanvallend had zij geknauwd op de lagere randen. Uitgevreten lag daar bodem en zeezoom en de bonkerige, brok kelige zwarte stukken, die zij had weten weg te scheuren, had zij, moede van haar aan val, neengeslingerd Jiij menigte, op het don ker, droel' stemmende strand. In valen glans zette de flauw!ichteu.de Noorderzon dit heele doodstooneel en te mid den van dit strijdtooneel der elementen lagen kleine door cementmuren omschutte ha\ en tjes, als uitvalspoorten, waarachter de wij kende zeelieden in noodlijden beschermend vlieden: maar bij gunstiger getij uittuffen om de holle zee, de wreedaardig vruchtbare moeder, te vragen voedsel vergoeding, kracht- vernieuwing, om uit haar schoot te halen liet sobere brood voor het gevaarvolle werk dat hier reeds eeuwen wor-'r uitgeoefend. En, op eenmaal, toen onze auto zacht snui vend en trouw zoemend zich verhief op een heuvelrug, zagen wij vóór ons het omgewor pen, grauwe IJmuuknische vaartuig over oen rif gerold, wreedaardig neergesmeten in een schuimende poel van groote diepte als machtelooze, doode olifant, oen lompe romp; geen schoorsteen, geen -re.-hanging, geen kajuit, geen vlag, geen herinnering aan leven of kracht keek over de golven heen. Volsla gen doodenbeeld! Een akelige, wijde dood kist, waarop de golven sprongen cn beukten, die 2e door één klap in don sneeuwstorm er onder hadden gekregen. Wat ieder dacht, vi.-l mij op dit ©ogenblik' niet eens in; mij drukte als een looden last pijn .smart, snerpend /ieleweo d<x>r wat onze thuiskeerende zeelieden daar haddon meege maakt, toen zij niets zagen dan de vrec.-elijk jagende sneeuw, niet- voeld.-n dan de bon- seiido, beukende, donderende golven op het doorweekte lijf niets hoorde» dan de doods- klok der overmachtige natuur. VL IIEID.V

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5