ILANDGi N V- ZWOLSCHE PAARDEN- EN VEEVERZEKERING MIJ „DE STAMBOEKONDERLINGE" P.VAN BERK G LAND- EN TUINBOUW No 83. Verschijnt eiken Bonder dag HANÖEL IN RUIGE PAARCEHMESI ftURAGE EN 1 miiiiuiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiii Gtii (I, KIR III 326 lillliligilliillHIllllffllllllllllllEIH In de meeste weidebedrijven zal geen bezui niging op' stikslofbemesting wenschelijk zijn. Deze maakt zich gewoonlijk goed betaald. (Ir. P. A. v. d. Ban, op de Alg. Verg. v. d. Fr. Mij van Landbouw, 24 Nov. 1930). 10 Wc moeten zelf onze eiwit-fabrikanten zijn. In ons vorig artikel hebben wij uitvoerig stil gestaan bij de belangrijke proefnemingen, die genomen werden op een van de boerde rijen van het „Old Burger Weeshuis" te Sneek en wel die in gebruik bij den heer H T. P. Hoekstra te Loënga bij Sneek, waar lój een „fenne", een enkel voor weiland gebuikt stuk land van ongeveer 7 H.A. in G percee- len is verdeeld, waarop het z.g. snelle om- weidingssysteem plus een zware stikstofbe mesting werd toegepast. We beweerden toen, dat deze proefneming, 360 die door geheel onbevooroordeelden en niet liój bij den kunstmesthandel geïnteresseerden "k werd genomen en geleid, niet alleen stond, doch dat meerdere personen dezelfde resul taten hadden, en stelden in het uitzicht daarover in een volgend artikel te schrijven. Wij vinden n.l. deze proeven zóó belang rijk voor de veehouders, dat we niet nalaten kunnen hen steeds op hun geldelijke belan- een te wijzen. Want, willen we steeds gaarne zoo zuinig mogelijk ons bedrijf leiden in dezen tijd is het vooral zaak op de kleintjes te letten en daarom moeten we trachten onze j eigen veevoeder-, onze eigen eiwitfaibrikan- ten te zijn. De grondstof daarvoor ie goedkoop te krij- gen, dat is stikstofmeststof. En deze grond- stof is het goedkoopst en het meest zeker - werkend in den vorm van luchtstikstofmest- stof, waarvan kalksalpeter tn kalkammon- •- H salpeter wel Ln de eerste plaats genoemd moeten worden, en wanneer de luchttem- 3 i peratuur niet te laag is kan ook ureum prachtig dienst doen, waarom men deze laat- tn Pj gte meststof dan ook niet vroeg in het voor- jaar moet geven, terwijl ze bijzonder geschikt is voor een zomeroverbeanesting. Wij willen thans zien of de proefvelden, die genomen zijn door officieele personen, door de rijkslandbouwconsulenten ook zulke li) gunstige cijfers geven, als de proefweiden bij Hoekstra. In ons eerste artikel wezen we reeds op liv. J de proefvelden in Noordelijk Groningen en v. i gaven daarbij aan welke groote meerop- ^.*1 brengst aan hooi verkregen werd door zware etiksto f bemesting. We hebben toen de oogstvermeerdering in percenten opgegeven. Thans daarop nog even terugkomende wil- 994 len we omdat dit voor onze veehouders beter 7341 spreekt de opbrengstcijfers noemen. 74^1 Bij Franssens te Ezinge op zware zavel- grond, was de opbrengst van het onbemeste 100? 1 P®rceel Per HK.G. hooi, bij J. Uit- 99j^i ham te Noorderhoogebrug op zware klei lie3-» 5150 K.G. en bij P. Tolsma te Niekerk op »5si venige klei 5525 K.G. Alles gaat hier over 674 i de eerste snede. 984! Bij een bemesting met 200 K.G. zwavelzure ®jgy ammoniak, dat is dus voor 20.60 werd dit 69 vermeerderd. Als men hooi voor ruim IS 81is' de 1000 K.G. of voor 9 kan koopen, dan 107 4 j is men wel dwaas het niet te doen. 10041 Maar nu is o.i. deze vergelijking, die veel 92,4 gemaakt wordt, niet goed. Men moet niet 774 gaan vergelijken met onbemest land, doch 95?* nvel zien of een zware bemesting rendabel is. 99 J j^aat dat dan eens nagaan. We weten dat ^oi'jop het land van Franssens 200 K.G. zw. amm. 985? een opbrengst gaf van 5803 K.G. hooi. Het 844' perceel dat 400 K.G. ew. amm. ontving, 864* bracht ruim 7200 K.G. hooi op of 1400 K.G. lol 41 hooi meer, waarvan de prijs dus kwam op lil* 20.60 (meerder arbeidsloon van kunstmest- 1^4 strooien en grooter oogstarbeid kan gerust JJ.2® voor grooter nage-was weggerekend worden). We kunnen nu berekenen, dat 1000 K.G. 110241 hooi van best gemest land op ongeveer 11.70 1164: kwam. Nog lager dan de helft van de thans hot?*! toch al lage hooiprijs. En om een nog zwaar- 101 der stikstofgift te beoordeelen, nl. van 600 »+10;J(k.G. z.w. amm. deelen we op hiervan de op- 99 brengst mede, die 8424 K.G. bedroeg, of nog eens ruim 1200 K.G. meer, die eveneens •O? 20.60 kostte, waarmee ook bewezen is, dat 89 een gift van 600 K.G. zw. amm. nog groote looVi voordeelen biedt. 10341 Dit over wat een der drie proefvelden uit Noordelijk Groningen ons leert. De andere zijn soortgelijke uitkomst. Wanneer we enkel oog hebben voor de eiwitvermeerdering van de geheele oogst dan zien we dat 400 K.G. zw. amm. ongeveer 100 K.G. eiwit meer geeft dan 200 K.G. zw. amm. en dat 600 K.G. van deze meststof de hoeveelheid eiwit H.A. op 880 K.G. brengt tegen 675 K.G. bij de eerstgenoemde gift, wat van groote beteekenis is zooals ieder die iets van voedingsleer afweet zal toestemmen. 100 K.G. eiwit voor 20.60 en de andere voedingsibestanddeelen op de koop toe. Daar, zooals we in ons vorig artikel reeds mededeelden vergelijkingsproeven eveneen floor Ir. Meyers genom a, lieten zien, dat Kalksalpeter en Kalkammonsalpeter nog eenipe percenten gunstiger uitwerking had den dan zwavelzure ammoniak, doch ook per percent stikstof, wat duurder zijn zullen ook deze meststoffen met veel voordeel aan gewend kunnen worden en zelfs op de meeste gronden de voorkeur boven zwavelzure am moniak genieten. De Rijkslandbouwconsulent te Leeuwarden deelt in zijn verslag over de proefvelden ook een en ander mede over stikstofproeven op grasland. Hier werden op 9 plaatsen proeven geno men en overal kwam het sterksprekend naar voren, dat een zware stikstofbemesting ons op goedkoope wijze aan een natuurlijk en waardevol veevoeder helpt. De krachtvoederrekeningen kunnen dus lager worden in belangrijker mate, dan dat de kunstmestrekeningen grooter worden. De debetzijde van onze boekhouding wordt dus belangrjjk lager. Wij kunnen al de cijfers, al de uitkom sten niet weer geven, doch geen enkel noemen het resultaat van de zwaarste stik- stofbemesting, die toegepast werd, in verge lijking met op één na de zwaarste. Op zware klei bij Nijd am te Waaxens gqf 250 K.G. zw. amm. 1160 K.G. meer hooi, dan 150 K.G., waaruit blijkt, dat 1000 K.G. hooi nog geen f 18 kost. Bij Zandstra te Offinga- wier, op knipachtige klei, gaf 300 K.G. zw. amm. in de laatste 4 jaren te zamen 3200 K.G. hooi meer of 800 K.G. per jaar, dan 200 K.G., dat komt op 25.75 per 1000 K.G. hooi. Bij Damstra te Bolsward bracht de laatste 100 K.G. 300 K.G. ©w. amm. gedurende 4 jaren 4400 K.G. hooi meer of 1100 K.G, per jaar, die dus op 17.80 de 1000 K.G. kwam. Op de hooge zandgrond van Jongsma te Oudemirdum gaf een jaarlijksche gift van 100 K.G. zw. amm. in 4 jaren 35.642 K.G. hooi en 200 K.G. per jaar 38.515 K.G. hooi. Gemiddeld dus 750 K.G. voor 20.60. Andere proefvelden in die provincie geven soortgelijk cijfer, waarbij alweer niet uit het oog verloren moet worden, dat over 't alge meen genomen, de zwavelzure ammoniak met voordeel is te vervangen door Kalksal peter of Kalkammonsalpeter. zure werking der ammoniak is veelal niet goed. Maar dat moet ieder voor zijn eigen bedrijf uitmaken. Gaan we nu naar de proefvelden in Over- ssel. Hier leert de weideproef bij E. ter Haar te Ruinerwold. die sedert 1926 genomen is, dat 100 K.G. stikstof, die nu eens ureum, dan weer als zwavelzure ammoniak, of ook wel als Kalkammonsalpeter gegeven werd (soms gecombineerd) een beduidende hoeveelheid meer melk opbrengt, z.g. voedereenheden in melk omgezet. Dit bedroeg voor 1926 toen de extra be mesting (berekend naar de tegenwoordige prijzen) per H.A. 53.00 kostte, ruim 2500 K.G. melk. In 1927 kostte de extra bemesting 55 en bracht het 5700 K.G. meer op. In 1928 waren de bemestingskosten 53.50 en de meer opbrengst bijna 4200 K.G. melk. Het. jaar 1929 vroeg aan extra bemesting 52.80 en gaf aan extra melk 4140 K.G. Over 1930 waren deze cijfers 54.80, waar voor 3200 melk geleverd werd. Men kan nu zijn berekening wel maken. En deze verschillen komen niet, omdat het minste perceel stiefmoederlijk bedeeld werd met de bewerking. Alle perceelen kregen 500 K.G. slakkenmeel, 600 K.G. kali Clichéfabriek Oosten" 984 f-JJgGedempte Slaak No. 120 a Telefoon No. 9425 iS' Rotterdam r 10941 1UU4I 10a 41 «sa BLOEMENKASSEN^ RIMA N00RSCH GRE NENHOUT. PANEELEN AS3ESTCEMENT MET TWEE TABLETTEN ,90MUNGtfflSSH»F.15J VSM» Z50M„ FTO JCM USOMf, F100 rr-oM reoM,, rno FIRMA VAN OEST. *220» VELDWEG 1 SOESTvss* 9J rr en Vaste premiën Verzekering van jaar tot jaar DE GROOTSTE VERTIcr™!l,»',,GF"RS DE BESTE vaste premie 1.50 per 100.— VERZEKERING Uamolwiiiin in het open veld' vaste Premic uitslnitftnd tecren li wlllCIVUUr per halfjaar ƒ1.per 1000. mond- en klauwzeer inbegrepen. NG uitsluitend tegen Spoedige opgave verzocht zout 20en pl.m. 31000 K.G. stalmest om 't andere jaar, en de jaren dat er geen stal mest werd gegeven werd er extra stikstof ge geven op de gewone perceelen Soortgelijke proef werd genomen bij Steenbeek bij Kampereiland. Voor 50 gulden extra stikstof mest bracht sedert 1927 respectievelijk op 3045, 4150, 1905 en 1170 K.G. melk. Voor de afwijkin gen der beide laatste jaren kan geen reden gevonden worden. In deze provincie werden ook in 1926, 1927, 1928 en 1929 een aantal proeven ge nomen met kalksalpeter op hooiland res pectievelijk op 32. 25, 30 en 13 proefvelden. De conclusies die uit deze- 4-jarige proe ven getrokken kunnen worden willen wij nog even mededeelen. Op bovengenoemde proefvelden werden verschillende giften kalksalpeter met elkaar vergeleken, en ook nagegaan of verschil was tusschen in Mart uitstroien van dezen meststof en aanwending in April. Wat dat laatste aangaat, kunnen wij al dadelijk mededeelen dat er van eenig ver schil tusschen Maart- of Aprilaanwending niet gesproken kan worden. Berst werd 200 en 400 K.G. kalksalpeter gegeven om na te gaan of de laatste zware gift nog rendabel was. In 1928 en 1929 werd als normale gift 300 K.G. gegeven en deze vergeleken met 400 K.G. kalksalpeter. In 1928 bleek dat 300 K.G. Kalksalpeter pl.m. 6S00 K.G. hooi gaf en 400 K.G. bijna 7500 K.G. hooi leverde, waaruit blijkt dat, als gemiddelde van 21 velden, 100 K.G. Kalk salpeter die f 9.85 kost een oogstvermeerde ring van 700 K.G. hooi geeft, d.w.z. dat 1000 K.G. van dit hooi op ruim f 14 komt te staan. Dat kan wel uit zou ik zeggen. In 1929, een bijzonder laat jaar, het hooi viel ongeveer 2 a 3 weken na den normalen tijd, heeft de laatste 100 K.G. Kalksalpeter nog een opbrengstverhooging van ongeveer 540 K.G. hooi gegeven wat zeggen wil, dat 1000 K.G. van dit hooi op f 18.25 komt In dit ongunstige jaar is het dus nog voor deel geweest zwaar met Kalksalpeter te be mesten. Wij zouden zelfs nog iets hooger durven gaan, door dadelijk na de le snede nog 125 a 200 Kalksalpeter of 100 a 200 Kalksalpeter te geven. Proeven hebben voldoende aangetoond, dat dit voordeelig is. Uit de proefveldverslagen van den Rijks landbouwconsulent voor Utrecht en Z.O.- Noord-Holland stippen we even aan wat deze regel zegt over zware stikstofgiften: „Zwaardere giften hebben beter gerendeerd dan de kleine". Onder zwaar wordt hier verstaan 450 K.G. Chili, wat goedkooper en minstens even goed is te vervangen door kalksalpeter. Elders heet het: „de ruime be mestingen hebben dus het best gerendeerd." Nog vele andere voorbeelden zouden te noemen zijn. Eén heel enkele maal mag een bemesting eens geen resultaat geven, dat vindt men ook bij stalmestbemesting, dat treft men overal aan, bij een oordeelkundige kunst- mestaanwending wel het minst zouden wij zeggea Men doe met dit alles zijn voordeel. De tijden zijn er naar, dat we op de klein tjes moeten letten. Wees dus zelf uw vee voederfabrikant Gebruik daarvoor de stikstofmeststoffen en vergeet niet, dat uw grond ook behoefte aan kali kan hebben en aan slakkenmeel zal hebben. Zorg voor veel jong gras, dat bijna even voedingrijk is als lijnkoek, zorg, als er jong gras over is voor kuilvoeder van prima kwaliteit van jong, eiwitrijk gras. Zorg voor veel en puik hooi door een stevige bemes ting met de goedkoope stikstofmeststoffen. A. D. V. wil anders nog niet vlug gaan bossen, zy verlangen ook naar de groeizame regen, vooral de late tarwe laat zich nog zoo dun aanzien. Kóm we zullen nog een vaart meenemen en kijken dan nog even bij de aardappelen. De knecht zet zijn paarden aan, en de driejarige krijgt, plotseling een voorjaarsschok door de aderen, werpt zijn achtereind naar boven, beide pooten om hoog en komen deze juist buiten de stren gen weer op den grond terecht. Hij kan dit nog niet te best verdragen en met twee groote sprongen dringt hij het handpaard om, die er ook \^at voor gevoelt om mee te dartelen, en moet de knecht vlug van de eg springen, zoodat het span paarden met de eg achter zich een groote draai over het land maakt, en eerst als de knecht ze bij den toom grijpt, krijgt hij ze tot stil stand. Voorzichtig worden ze wat gekal meerd, de strengen wéér goed gedaan en de vaart wordt weer beëindigd. Nu, baas dat is wat anders als vroeger met die zware Belgische paarden, je moet met deze uitkijken, want dat Oldenburgerbloed is vlug warm. Terwijl de boer nu naar de aardappelen kijkt, houdt de knecht de leid seis in de hand. Nu, dat duurt niet lang meer of de eerste blaadjes zullen boven den grond komen, maar we zullen ze nog maar eens licht eggen, en daarna nog eens wat oprijden, dan kan men het onkruid wat verdelgen. De voorgekiemde poters zijn toch maar een stuk voor, hè. (Dit zijn plant poters, die "s winters in vorstvrije, bijna geheel uit dubbel glas vervaardigde lood sen, in kleine bakjes worden bewaard, zoo dat iedere poter licht krijgt en de tempe ratuur zoo laag mogelijk boven het vries punt wordt gehouden. In Januari wordt de temperatuur wat verhoogd, zoodat er lang zamerhand een mooie scheut ontwikkelt, die geheel blauw en ®eer taai is, zoodat ze bij bet planten niet gemakkelijk afbreekt.) Maar wanneer alles goed mag groeien, wat zal er dan komend seizoen van de aard appelprijs terecht moeten komen? Alles wat maar eenigszins den naam van poter kan krijgen is opgekocht voor de plant, zoowel van goede als slechte gewas sen. Vooral België heeft hier wat van daan gehaald. Er zijn echter veel boeren, die zeker denken, dat de aardapelen weer zoo duur zullen worden als het dit jaar het geval was, maar zooals het er nu uitziet en alles mag voorspoedig groeien, dan loopt het uit op een cent per kilo, of 't buitenland zou een misgewas moeten hebben. Maar kom jo, we moeten opschieten en ons stuk afmaken. Als het weer meeloopt kunnen we morgen de suikerbieten er in krijgen en dan is de zaaicampagne weer achter den rug en wan neer wij dan goed voor de vruchten zorgen en het onkruid weghouden, hebben onze plicht gedaan, want toch God alleen kan de wasdom geven, en wij hebben te danken en te berusten. N. Bovenstaande werd ons door een lezer ter plaatsing aangeboden. Gaarne geven we deze beschrijving van een lentedag-1931 een plaats. Redactie L. en T. Raderende Lente in de landbouwstreek Helder staat de zom aan dien heanefl, en zendt haar verwarmende etraJen naar het aardrijk, waar zoowel men&ch als dier, als plant, verlangend naar uitzien. De winter is weer voorbij en geheel de natuur snakt naar de weldadige verwarming door de voorjaarszon, en de groeizame regentjes, maar helaas het laat nog op zich wachten. De kastanje is reeds een eind uit zijn nieuwe knop geschoten, en zelf6 de nieuwe blaadjes hebben zioh all uitgespreid, maar het is hun aan te zien, dat ze het nog te koud vinden, doch de zon had de knop nu eenmaal zoo weldadig beschenen, dat ze er uit moesten, ze werden als 't ware er uit geperst, en nu ze er uit zijn krimpen ze nog in een, omdat die weldadige zon. zich van tijd tot tijd wel over hen ontfermt, maar de koude Noordenwind is er ook bij en vooral wanneer zich een flinke wolk voor de zon plaatst, doet deze zich nog duchtig gevoelen. De regen valt wel en pro beert reeds de koude winden te verdrijven, maar het lukt nog niet, de strijd is nog niet beslist, en zelfs hagel striemt zoo nu en dan liet jonge groen. O, wat zien we overal om ons heen dien strijd, tusschen den winter en het zoele groeizame voorjaarsweertje, een geweldige strijd, die echter beslissend door de zachtere natuur gewonnen zal worden en men kan dan vooral in dezen tijd van ontspruitend jong leven, de bewondering voor Gods natuur niet bedwingen. Het is nog vroeg in den morgen. De boer en knecht staan echter reeds met hun paarden op het land om dit zaaiklaar te maken, maar doen nog alsof het winter is en slaan de armen nog eens flink om het lijf, om hun koude wat te bedwingen en de stijve vingers te verslappen. Kom jon gens, niet te lang opkijken, het is nog koud voor de paarden en we zullen maar trach ten een flink schoofje te pakken. En de koppen knikkend trekken de paarden de eg, waarop de knecht staart en deze een wringende beweging laat maken. Ze zijn het werken nog niet gewend na zulk een lange rustp<»os en het zweet komt er gemakkelijk door. Na enkele omgangen te hebben gereden, wordt weer even opge keken, en zien we den boer, op zijn knieën op een naastbij gelegen stuk land kruipen. Ja, Loot (de knecht) zie je, de erwten be ginnen er uit te konr-n en voor het zon netje uit zie je verschillende groene streep jes over den akker loonen, allen evenwijdig van elkaar en bij nadnr bekijken, ziet men overal de aardkorst boren. En zie daar ook eens naar de haver, jongen wat een mooi groen is dat toch altijd, hé. Er is geen schilder die derge' e kleuren op het doek kan brengen, daarin kan toch de heerlijke natuur niet geëvenaard worden. De tarwe Qrganisatie der bestrijding van de runderhorzel Dr. 't Hoen schrijft: Uit den aard der zaak is het van groot belang dat bij een zoo algemeen voorkomen de plaag onder den veestapel, vooraf door de belanghebbende veehouders overleg wordt gepleegd omtrent de wijze, waarop de be handeling zal worden uitgevoerd. Hierop is door mij al meermalen de aandacht geves tigd en na elke voordracht voor leden van landbouworganisaties wordt deze kwestie nog eens extra besproken. Als regel kan men wel zeggen, dat van een behoorlijke be handeling door de veehouders zelf niet veel terecht komt, de goeden niet te na gespro ken. Het meest bereikt men indien de be handeling wordt uitgevoerd door hiervoor speciaal aangewezen personen, die de ver schillende boerderijen bezoeken met tus- schertpoozen van een maand ongeveer. Voor het gebied dat bestreken wordt door de Coöp. Stoomzui vel fabriek en „Concordia" te Ede en Wageningen, die de zalf verstrekt en waar de bestrijding sedert 1928 met be vredigend resultaat wordt toegepast, is door den heer Ir. A. Schrooder namens de gewes telijke landbouworganisaties een instructie vastgesteld voor het jaar 1931. waarvan de inhoud hieronder moge volgen: „De bestrijder heeft in het aan hem toege wezen werkgebied de boerenbedrijven 2 maal te bezoeken: de eerste keer in het laatst van den staltijd "of begin van den weidetijd; de tweede maal ongeveer 35 we ken na den eersten keer. Er wordt aan den bestrijder zooveel mogelijk vrijheid van han delen gegeven ten aanzien van het tijdstip, dat hij er op uitgaat, met dien verstande, dat hij moet gaan, als het tijd is, dus op het oogenblik dat de wormbuiten rijp en voor zalf toegankelijk zijn. Hij houdt nauwkeurig aanteekeningen in een daarvoor bestemd boekje van de dagen en uren dat hij gewerkt heeft, de veenou- ders die hij bezocht heeft, benevens hun Van elk bedrijf wordt afzonderlijk geno teerd het aantal melkkoeien en het aantal dat behandeld is; dergelijke opgaven om trent het jongvee, benevens het totaal aan getroffen wormbuiten per bedrijf. Zeer gewenscht is, dat de betrokken vee houders zelf de bedragen invullen, die zij voor de bestrijding over hebben. Door den bestrijder wordt gevraagd een bedrag van 5 cent per aanwezig rund of ingeval de vee houder hiertoe niet te vinden is, 10 cent per behandeld rund. Aan het eerste dient zoo veel mogelijk vast gehouden te worden. De bedragen worden één keer gevraagd, bij voorkeur bij den eersten rondgang. De twee de keer wordt het den veehouder vrijgela ten. De bestrijder is gehouden zich onder controle te stellen en inlichtingen te ver strekken aan degenen, die met toezicht be iast zijn of aan de bestuursleden der land bouworganisaties. Uit de aanteekeningen in het boekje moet nndeihand een goed ver zicht van het werk blijken. De bestrijder dient tevens naar bijzonder heden te informeeren en zich zooveel moge lijk van die zaken op de hoogte te steller- die van belang zijn voor het vaststellen der resultaten, n.l. I le. de uitwerking der zalf; 2e het aantal wormbuiten op het melkvee en het jongvee in verhouding tot de vorige jaren. 3e. het tijdstip, dat de meeste wormbuit. u ENKHUIZER ZAADWINKEL Noordplein 35 Rotterdam Tuin-,Bloem- en Landbouwzaden en aanverwante artikelen Uitsluitend de beste kwaliteiten. H. H. Tuinders en Veehouders Binnen enkele dageb bereiken U rveer de aangifte, biljetten voor Inkomsten en Verm.-belasting. MUn cliënten kost dat geen hoofdbrekens d.|r Ik deze voor hen invul. V. die nog zonder boekhouding bezorgt. Laat tevreder kom lk U •langde bijzonderheden uiteen doen VEEMARKT tb TEL. 57796 ROTTERDAM Maandag en Dinsdag van 9—5 aanwezig H.H. Kweekers, „R O O K D O O D" het Icieaie middel tegen LL'IS tn Kassen, Serre'» I'l&tgtaa, Geer bcachadlglDg der Gewassen. l'.l.-lt.itend verkrijgbaar bij de fabrikante ASEPTAFABRIEK (Fa. Gebrs Manger), DELFT,Tel. 532 Voor PLUIMVEE Door hert uitgroeien ontstaat een krachtig geraamte, dat plaats biedt aan een goed ontwikkeld legapparaat! Komt tegemoet aan de hooge eischen van aanvulling der mine- raai stoffen, welke onmisbaar zijn voor een goede eierproductie! PRIJS: cartons a 5 K.G. ƒ2.—. zakjes A 25 K.G. f 6.12^. zakjes a 50 K.G. f 12.- H. J. BONDA „rijp" zijn; 5e. het „birzen" gedurende den zomer 1931 van melkvee en jongvee. Naar aanleiding van deze pupten stelt hij zijn bevindingen in een overzicht op schrift, tevens of hem ook bijzonderheden zijn op gevallen. In dit verslag wordt ook ver meld: a. Totaal aantal werkdagen en uren. b. Totaal aantal veehouders in het werk bied woonachtig. c. Totaal aantal melkvee. d. Totaal a&ntaj melkvee behandeld. e. Totaal aantal jongvee. f. Totaal aantal jongvee behandeld. g. Totaal aantal aangetroffen wormbuiten (hoogste aantal bulten per pink en per melkkoe). h. Totaal bei 'ug ontvangen. Zoowel de eerste al de tweede keer dienen volledige aanteekeningen te worden gehou den. Boerderijen waar Mond- en Klauwzeer heersöht zijn over te slaan. In zulke geval len de veehouden kalm en taktisch bewegen zelf de bestrijding uit te voeren en een wei nig zalf geven. Tijdens den weidetijd is het den bestrijders toegestaan elkaar te helpen bij het vangen en insmeren van pinken. Van de onwilligen te noteeren: naam en woonplaats, benevens de reden van weige ring, aantal melkkoeien en pinken. Voor streken, waar de veehouders voor nemens zijn de behandeling toe te passen, zou door de besturen van landbouworgani saties aan de hand van deze instructie en rekening houdende met plaatselijke toestan den eventueel een praktische regeling der bestrijding zijn in te voeren. \fer. voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne Op de jaarvergadering van de Vereeniging voor de Zuivelindustrie en Melkhygiëne deel de de voorzitter in zijn openingsrede o.m mede, dat de algemeene toestand der Ver eeniging aanleiding geeft tot tevredenheid. Het aantal leden en de hoeveelheid ontvan gen melk blijven ongeveer constant De werkzaamheden breiden zich uit, evenals die der speciale afdeelingen. Een groot deel der werkzaamheden vloeit voort uit de gro >tere bemoeizucht van den wetgever met het be drijfsleven, c. q. de Nederlandsche zuivelin dustrie. Waar geheel of gedeeltelijk officieele instanties te ver willetn doordingen in het particuliere bedrijfsleven, is de Vereeniging er op bedacht zich daartegen te verzetten Echter gaat vanuit de Vereeniging ook veel opbouwend werk uit. Spreker memoreert dan den voortduren den strijd gevoerd tegen uitbreiding van de werkingsfeer der landbouwuitvoerwet. De voordeelen, van deze wet verwacht, zijn sterk overdreven. Een exportkeuring van bo ter op kwaliteit met daaraan verbonden maatregelen ten aanzien van het verstrek ken der Rijksmerken, is afgezien van de ge- wenschtheid, om praktische redenen niet uit voerbaar. Ten aanzien vgn de kaascontrole traden in het afgeloopen jaar nieuwe Rijks voorschriften in werking, welke hier en daar tot grooten strijd aanleiding gaven. Met ons meenden velen, dat de nieuwe Rijksvoor schriften te ver gingen, door de praktijk al len invloed op de controle te ontnemen. Niet in het belang van een goede melk- voorziening wordt geacht de wijziging van net melkbesluit die de mogelijkheid schept om aan melkverkoopers vergunning te doen geven ook vleeschwaren te verkoopen. Enkele praktische bezwaren veroorzaakt door het in werking traden van de bepalin gen van het consumptie ijs-besluit zullen ho pelijk opgeheven worden, waarbij wij van officieele zijde de meest mogelijke medewer king genieten. Een melkpocderbesluit wordt voorbereid, om de oneerlijke concurrentie op te heffen tusschen fabrieken die voor den export wer ken. en moeten voldoen aan de eischen der melkproductencontrole, on de poederfahrie- ken welke hun debiet in het binnenland heb ben. De controle op melkproducten is in wer king getreden: het controlestation is opge richt door de V.V.Z M. en F Z. tezamen. De controle zal zooveel mogelijk, voor zoover -1 niet bij de voorbereiding geschied, worden aangepast aan do eischen van de praktijk. Ten aanzien van de melkhygiëne breiden de bemoeienissen .van het melkcontrolestn ti°n der vereeniging zich steeds uit. De heor- schende twiifel, of de richting onder invloed van het meebesluit ingeslagen wel de juis te sou zijn, zal nader aeor de vereeniging worden onderzocht De afdeeling Gezondheidsdienst voor vee heeft de werkzaamheden eveneens uitge breid. Er is groeiende belangstelling ook bij de Regeering, landbouworganisaties en boe ren. Ten aanzien van de melkinrichtingen her innert Spr. aan de conclusie door een des betreffende commissie genomen, dat het standaardiseeren van consumptiemelk ver werpelijk is. De Vereeniging volgt met aan dacht de bemoeienissen der gemeentebestu ren in Amsterdam en Arnhem met de melk- voorziening aldaar. Voor melkproducten word verder voorbe reid een internationale regeling van ana lysemethoden, standaardsamenstellingen en standaarddeclaraties. Algemeene handels- voorwaarden voor melkpoeder zijn voorbe reid door een commissie, waarin ook onze Vereeniging vertegenwoordigd was. Daarbij stelt de Vereeniging zich op het standpunt dat aan de ingewikkelde en kostbare arbi trage-regeling geen behoefte bestaat D« reeds jaren gevoerde actie om vergoeding te verkrijgen van te weinig terug ontvangen suikeraccijns bij export van suikerhoudende melkproducten door fabrieksverlies wordt voortgezet D voortdurend wisselende toestand der economische maatregelen, door het buiten land genomen en te nemen, hebben de volle aandacht van het bestuur. Om haar belan gen in dezen en op ander gebied beter te kunnen behartigen, werd besloten dat de Vereeniging als lid zou toetraden tot het Verbond van Nederl. Werkgevers. Qentrale Varkensfokdag in Noord-Brabant Ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van het Noord-Brabantsch Varkensstam boek zal de Prov. Commissie ter Bevorde ring de Varkensfokkerij te 's-Hertogen- bosch een centrale fokdag voor Stamboek varkens uit Noord-Brabant organtseeren. Deze zal gehouden worden op de nieuwe overdekte veemarkt te 's-Her ogenbosch. Op de volle medewerking der fokkers wordt gerekend. Er wordt in binnen- en buitenland recla me gemaakt voor deze tentoonstelling. Het is een zeer mooie gelegenheid om den roem der Noord-Brabantsche varkens nog to vergrooten en voor de fokkers om hun var kens nog meer bekendheid te geven. Als prijzen worden vele medailles, geld prijzen en diploma's uitgeloofd, terwijl bij iedere medaille en geldprijs bovendien nog een diploma gegeven zal worden. De inschrijvingen moeten uiterlijk 20 Mei ingezonden worden. Beleefd wordt verzocht de opgaven nauwkeurig in te vullen. erst en rogge als mest- voeder voor varkens Naar „Schakels" mededeelt zijn door Va lentin Horn en Theobald Preis mestproeven bij varkens genomen om na te gaan de wer king van rogge als voedennengsel door gerst. Zooals bekend mag worden veronder steld heeft de meening post gevat, dat naast een eiwitrijk product alleen gerst het voe dermiddel was om een goede groei en een prima kwaliteit vleesch te verkrijgen. De proeven door Horn en Preis genomen hebben echter doen zien, dat het heel goed te doen is een gedeelte van de gerst door rogge te vervangen. De proeven zijn zeer nauwkeurig en uit gebreid genomen. Eerst werden voorproe ven genomen, die aantoonden, dat de groe pen, die gerst met rogge gemengd ontvin gen. een betere groei vertoonden dan de groepen, die uitsluitend gerst naast het eiwitrijke voeder ontvingen. Laf er genomen hoofdproeven bevestigden dit evenwel niet, d. w. z. niet dat er een betere groei te constateeren viel, doch wel kwam men tot het resultaat, dat rogge ge mengd met gerst minstens dezelfde mes- tingsresultaten geeft als voeding met gerst alleen, terwijl de kwaliteit van vleesch en spek in geenen deele ongunstig wordt he. invloed door een deel van de gerst door rogge te vervangen. Onze varkensmes'ers zouden op hun eigen bedrijf deze proeven aan hun praktijk kun nen toetsen. Het prijsverschil is belangrijk genoeg om van het gcretnnt* -mi .le helft of een derde gedeelte door rog., u- Af vangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13