jMswuie Cri&srijf (fotmuit FONGERS voor Leiden en Omstreken Dagelijks verschijnend Nieuwsblad EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2'. (B"schikkingskosten I 0 15.) Per week n 0-25 Venn het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksclie zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nuntmere 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3335 DONDERDAG 23 APRIL 1931 ADVERTENTIE N: Van i tot 5 regels-1.17VS Elke regel meer0-22Ys ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr ONS BIJVOEGSEL ..LAND- EN TUINBOUW" WORDT MORGEN OPGENOMEN :z Git nummer bestaat uit VIER bladen IN STILLE AFWACHTING. De stilte van de nacht hangt om ons. Geen straatrumoer klinkt ons tegen. Doch rustige stilte is het niet in de zeven provinciën. Kiezers en kiezeressen zijn ter stembus getogen en hebben hun plicht ge daan. De leden der stembureaux hebben ge turfd en geteld en brachten de uitslag op staten, welke naar de hoofdstembureaux ge gaan zijn ter verdere bewerking en recapi tulatie. Daar zitten de cijferaars en rekenmeesters nu en zij geven ieder candidaat zijn bescliei den deel; het deel, hem door de kiezers en kiezeressen gegund en verzekerd. Maar achter die stille werkers en ploe teraars staan weer anderen, die de cijfer- resultaten opvangen en nu telegraaf- en te lefoonkantoren in actie zetten, waar het ge- rikketik en gezoem niet van de lutht is, om dat steeds nieuw naam- en cijfermateriaal wordt aangedragen; rusteloos •*-' al-maar door! De weerslag daarvan bereikt ons- van tijd tot tijd door telefoongehe! en de.man met de koptelefoon zegt maar niets- anders dan ja, ja, ja en schrijft, schrijft, schrijftMaar 't moest vlugger gaan, want de belangstel lenden wachten met ongeduld op cijfers. En heffen inlusschen het „Zij zullen het niet hebben" aan. Dat mógen zij zingen, want als het mid dernacht geworden is blijkt., dat Zuid-Hol land niet teleur zal stellen. We geven dat weer door naar Oost en West, vanwaar men ons oproept om ook wal te weten. Maar conclusies zijn nog niet te trekken. Althans niet met eenige zekerheid. En dus leggen we de pert weer neer en blij ven we in stille afwachting turen op de aan kopende cijfers, welke in bonte mengeling van alle zijden binnenkomen OVERIJSELS TEGENVALLER? Overijsel is de eerste provincie, van welke wij de vrij volledige uitslag ontvangen Het resultaat stelt te leur en verbaast tege lijkertijd. Vorige week schreven we: „in Overijsel moet wel hard aangepakt worden om het zevental zetels der antirev. partij te behou den; maar men weet er immers, wat wer ken is". Welnu, er is gewerkt. Met man en macht. En er werden thans op de A. R. lijst (men zie de leerzame, vergelijkende Plaat jes) 4500 stemmen méér uitgebracht dan iD 1927 en 1500 meer dan in 1929; ook het per centage was hooger dan bij de twee vorige verkiezingen; en dusneen, geen winst, maar verlies. De A. R. verloren een zetel, ■vielen van 7 op 6 zetels terug. Plattelanders, Vrijheidsbond en Vrijz. .democraten daalden in percentage en ver loren één zetel (de Plattelanders verdwenen 'gelukkig geheel); terwijl de S. D. A. P. 2 en de communisten één zetel wonnen. Dit beteekent dus, dat Overijsel opschuift, of, juister gezegd, afzakt naar uiterst links; iets, wat duidelijk uitkomt in het feit, dat het textieldistrict verlies bracht voor rechts. Het verbazingwekkende verschijnsel, waar voor we nog geen oplossing konden vinden is dit, dat de antirev. in percentage voor uitgingen en toch een zetel verloren. In 1927 werd 13.1 pet. behaald en thans Wjna 13.4 pet; aanmerkelijk meei dan in 1929; maar één van de zeven zetels zou nochtans verspeeld zijn. De Chr-Hist. Unie daarenlegen, die van 16.6 pet. op 15.9 pcL daalde, zou haar 8 ze tels behouden hebben; terwijl de R. K., da lend van 25.6 op 25.3 pet van 12 op 13 ze tels zonden gekomen zijn. We hebben allerlei berekeningen ge maakt, ook in verband met het feit, dat de antirev. lijsten tot drie groepen vereenigd waren. Doch altijd weer kwamen we tot de conclusie, dat er voor de zevenJe antirev. zetel een flink overschot was Naar onze meening moet er hier of daar een fout schuilen, welke wij thans niet kunnen ontdekken. Dit blijkt ook hieruit, dat als gekozenen gemeld worden de heeren Hofstede, Kloos terziel en Kok in ZwolleKampen; Elhorst in Enschedé—Hengelo; Sybrandy in Alnielo —Deventer en Beukenkamp in Ommen. De tweede man van Oinmen, de heer Bramei. zou dus afgevallen zijn; doch tegelijkertijd wordt bericht, dat er in Zwolle—Kampen geen drie, maar slechts twee gekozen zijn. Het een is al even onbegrijpelijk als hei andere. We wachten dus nadere cijfers. WINST EN VERLIES IN DRENTE. In Drente was een speculatief element in 1 geding, gelijk we vóór de stembus schre- yen. En het riskante van de zaak was, dat de zetel van Mr. Bouma in gevaar kon komen. De uitslag was zoowel verblijdend als te leurstellend. De verbonden lijsten Hoogeveen en Emmen hebben drie keer de kiesdeeler plus een overschotzetel verworven en daarmee het aantal anti-rev. zetels weer op 7 gebracht ge lijk het ook vóór 1927 was. Geheel Drente klom van 14751 stemmen in 1927 op 17335 stemmen nu; of, in percenten van 18.5 op 20 voor de A.R. partij. Dat is een felicitatie waard in deze moei zaam te bearbeiden provincie. Waar de C H. Unie en de R. K. Staats partij zich handhaafden op resp. 5 en 2 ze tels, staat de rechtsche fractie dus weer op 14 leden. Doch uu het teleurstellende. Wat wij vrees den, is gebeurd. Hoewel de anti rev. partij een zetel won, is die van het zittende lid. 0e bekwame burgemeester Mr. Bouma van Em men, verloren gegaan. Dit is ongetwijfeld een verlies voor Drente. Hoewel te betreuren valt dat de S.D.A.P. van 9 op 10 zetels klom, is het toch een be moedigend verschijnsel, dat de belangen groep der Plattelanders van 3 op één zetel terugviel. Wie zuiverheid In de politiek wenscht, ver heugt zich daarover. Eén dezer zetels kwam aan de A.R., terwijl de andere aan de liberalen ten goede kwam, die er, waarschijnlijk, historisch gesproken, het meeste recht op hebben. De vrijz. democraten verloren een zetel aan de S.D.A.P. Daar zit ook iets recht- Wie zoover naar rood overbuigt als de V. D., en dan met dwaze eenzijdige ontwa pening op kiezersvangst gaat, verdient de nederlaag te lijden. Gelijk, als de voorteekenen niet bedriegen, in ongeveer alle provincies met de vrijzin nig democraten het geval zal zijn. De nieuwe anti-rev. leden in deze provin cie zijn de heeren J. Buning en J. Tjalma. De laatste is gelijk men weet, de opvolger van Mr. Bouma, als burgemeester van Hooge veen, FRIESLAND BEVREDIGD. Indien de definitieve uitslag in Friesland is, zooals deze er uitziet op h'3t oogenblik, dat wij dfit schrijven, dan zullen de anti revolutionairen bevredigd zijn, 'zij het niet zonder vreeze. Immers, zij hoopten door eenige speculatie, wat het combineeren van de lijsten betreft, de twaalfde zetel, welke in 1927 verloren ging, te herwinnen. En dit is gelukt. Het is mogelijk geworden, doordat niet minder dan vijf partijen niet voor een zetel in aanmerking kwamen, hoewel ze heel wat stemmen uitbrachten, in totaal ee~ voldoend aantal voor bijna dirie zetels. Die kwamen dus aan de groote partijen ten goede: één ervan kreeg de anti-rev. partij; één ging naar de V. D., die dus hier bij uitzondering één zetel won; en één naar de S. D. A. P. De V. B. was niet gelukkig; ze liep aan merkelijk in percentage terug, hoewel hij boven 1929 bleef, doch verloor één zetel. De Plattelanders kwamen er - gelukkig al heel bekaaid af. Beide zetels gingen ver loren. Mat 100 stemmen meer had men al thans één zetel behouden. De fatale 75 pet van de kiesdeeler om in aanmerking te ko men, deed zich hier gelden. Echter bewijst dit meteen hoe gevaarlijk de speculatie was. Dit valt te meer in 't oog, als we beden ken, dat de anti-rev. partij van 22.6 pcL in 1927 daalde tot 21.18 pet thans. Er blijk' uit dat ook bij de Evenredige Vertegen woordiging nog wel verrassingen mogelijk zijn. In percentage achteruit en toch één zetel wint Dat is merkwaardig èènge vaarlijk. Echter, we zijn niet geheel zonder vreeze. In Qaasterland is een fout gemaakt, en wel ke gevolgen deze hebben zal, weten we nog niet Het is mogelijk, dat revisie de anti-rev. partij op 11 houdt, en dat de S. D. A. P. nog een zetel wint In elk geval echter kunnen we dankbaar zijn voor het behoud der elf zetels. Te meer, omdat de C H. Unie en de R. K. Staatspartij zich wisten te handha ven, zoodat de vereenigde rechterzijde in ieder geval 25 van de 50 zetels blijft bezetten. Doch een dozijn anti-rev. zetels zou toch mooier zijn. De Plattelandershond verloor zijn eenige zetel en bleef, zelfs wat stemmenaantal he- irof beneden vorige verkiezingen en de V. D. moest ook hier weer het loodje leggen. En ook de Neutrale partij werd buiten ge vecht gesteld. Drie redenen tot verheuging. Te betreuren valt, dal de S. D. A. P. éen zetel won, al bleef ze, zoowel wat stemman- aantal als wat percentage betreft, bij 1929 ach er. Dat is toch een feit van beteekenis. In deze provincie verloor ze blijkbaar zoo veel stemmen aan de communisten, dat ze de kiesdeeler ruim konden halen. Wal links betreft, dus ook hier opschui ving naar uiterst rood. In principieele teekening is Gelderland dus vooruitgegaan. De an i-rev. partij, die niet zonder zorg was, zag de goedgevoerde actie met zegen bekroond. NOORD HOLLAND IS NIET GUNSTIG J Het stembusbeeld, dat Noord Holland, te schijnlijk komen de cijfers dus met boeren- I en vrachtwagens mee. geeft, is niet gunstig en stelt, wat de Qnze jndruk is, dat de anti-rev. partij, rechterzijde betreft, teleur.... De anti benevens de S.D.A.P. een zetel zal winnen partij kwam ar nog het beste af: percents- Wan, de cij(ers van den Haag en uid(JI1 gewijze ging ze zoowel boven 1927 als boven 1929 uit en de bezette zes zetels kwamen dus vaster te staan, maar de zevende werd niet behaald. De R.-K. partij daalde van 21.7 pet in 1927 op 20.9; doch kon, ondanks deze terug gang door een gelukkige zetelverhouding hetzelfde aantal leden behouden. De Chr.-Hist. Unie heeft echter, gelijk we vreesden, één van haar 8 zetels verloren; aercentsgewijze lieo ze terug van 9.8 op 8.8 pet.; en voor het heden is het een schrale troost, dat ze nog aanmerkelijk boven 1929 uitging. Tegenover de derhalve eenigszins ver zwakte zijde staat nu een naar uiterst-links opgeschoven vrijzinnige meerderheid. Bij de S. D. A. P. treffen we ook hier hel veelvoudig voorkomende verschijnsel aan. dat ze ver boven 1927 uitgaat, doch beneden 1929 blijft. Een voortgang var. 50.000 kiezirs tusschen 1927 en heden is geweldig; het per centage was echter in 1929 ruim 33.7 en nu 31. Dat het met de vrijzinnig liberale stem men vreemd zou kunnen loopen, hebben we voorspeld, onze verwachting dat V. B. en V. D. verlie zende partijen zouden zijn. De V. B. kwam van 9 op 8 en de V. D. van 8 op 7; doch merkwaardig is het uit- j vallen van Dr. den Hariogh "en de verster king der middenstandspartij. De winst was voor de S. D. A. P., die van 24 op 26 zetels kwam te staan en voor de revol. soc. partij die één z«tel verwierf. Neen, de uitslag in Noord-Holland is niet gunstig. GROEI IN GELDERLAND. Voor de uitslag in Gelderland zijn we dankbaar. De anti-rev. en de Roomsch-kath gingen percen sgewijze, vergeleken met 1927 en 1929 min of meer vooruit; de Chr.-Hi3l. Unie herstelde zich van de val in 1929, doch kon het percentage van 1927 niet halen Evenwel, de beide protestantsche partijen konden hun aantal zetels behouden; er wijl de R. K. de verloren zetel weer terug wonnen en op 2 kwamen. De rechtsche meerderheid bedraagt dus weer 38 van de 62 leden. De S. G. P. en H. G. S. liepen, vergeleken met 1929 aanmerkelijk en eenigszins achter uit; de eerste kon daardoor wel baar eéne ze el behouden, doch had geen kans om de verwachte tweede plaats te bemachtigen en de H. G. S. kwam zelfs niet in aanmerking. ZEEUWSCHE TROUW. Onze opmerking, dat de numerieke verhou ding tusschen A.R. en S.G.P. zich vrijwel gezet heeft, schijnt in tegenspraak te zijn met de uitslag. Immers, de S.G.P. kwam van 3 op 4 zetels; terwijl de anti rev. partij haar 8 zetels kon behouden. Toch is het niet meer dan s c h ij En de uitslag bevestigt volkomen wat we schreven de S G.P. heeft kans om nu nog een zetel te winnen, doch is daarmee aan 't eind van haar latijn. Want zóó is het. De A.R. partij, die niets won, staat er beter voor dan de S.G.P., die er één zetel bij kreeg. Men lette er slechts op, dat eerstgenoemde groep aanmerkelijk .vooruitging, zoowel vergeleken met 1927 als met 1929; terwijl de S.G.P. iets boven 1927 kwam, doch beneden 1929 bleef. Met een fractie van een percentage werd door een overschot, even hooger dan de helft van de kiesdeeler, nu de vierde zetel gewonnen. De A.R. partij daarentegen haalde in heel Zeeland bijna 8 keer de kiesdeeler en zette dus de achtste zetel heel wat vaster dan in 1927. Waar de Chr. hist, en da Roomsch kath. groep hun zetels wisten te handhaven, is er derhalve verlies ter linkerzijde. Dit werd geleden door de V. B., die één en de V. D., die ook hier een leelijke klap kreeg en twee zetels verloor. De S.D.A.P. spon er garen bij en klom één zetel; terwijl de wilde candidaat, notaris Van Dalsum zijn pogen om in de Staten te komen, met een gelukki ge uitslag bekroond zag. Ai met al mogen wij Zeelands trouw ge wagen: Zeeland en de Zeeuwen ten zegen. GEEN NIEUWS OVER ZUID-HOLLAND. Zooals we reeds schreven, kunnen we over Zuid-Holland nog niets zeggen. De kieskrin gen: Dordt, Gouda, Delft en Ridderkerk zijn nog niet bekend. De uitslag zal wellicht niet vóór hedenmiddag bekend zijn en van pu blicatie zal dus heden wel niets komen. Zoo vernamen we uit Gouda, dat van de 57 gemeenten amper 20 de uitslag ingezon den hadden; met de rest maakte men geen j haast, omdat het toch marktdag was. Waar waren mooi, terwijl Delft en Rotterdam niet teleur stelden. Laat ons hopen, dat de rechterzijde ver sterkt moge worden. KORTE RECAPITULATIE. Met de nog onnauwkeurige en onvolledige uitslagen in de verschillende provincies vóór ons kunnen we enkele conclusies trekken en weer mogen we zeggen, dat de uitslag voor de rechtsche groepen in 't algemeen en voor de antirev. partij in 't bizonder be vredigend is. Onze partij had geen of weinig zetelwinst te boeken: in Drente zeker, in Friesland en Zuid-Holland waarschijnlijk; in Overijsel is een verlies aangekondigd. Echter in onge veer alle provincies, zelfs in Noord-Holiand steeg het antirev. percentage; behalve in Friesland. Als regel geldt voor de C. H. Unie, dat deze vergeleken met 1929 iets achteruit Hoer de, doch boven het percentage van 1927 kwam. het is uitgekomen, evenabj De S.D.A.P. verkeert in dezelfde pos tie. y g juist omgekeerd: ver geleken met 1927 is er eenige achteruitgang, doch de cijfers van 1929 zijn vaak verbe terd. In Drente en Gelderland ging wen ook, in de eerste provincie zelfs ver, boven 1927 uit. Voor de V. D. heeft deze verkiezing bijna overal tot een debacle geleid. Overal zetel verlies, behalve in Friesland, waar hel per centage van 9.5 tot 12 omhoog ging. De S. G. P. heeft geen reden tot roemen, al wist ze zich bijna overal te handhaven; in Gelderland liep ze iets achteruit. Maar de voorui gang is tot staan gekomen. De H.G.S kan haar matten wel oprollen. Het is bijna overal misère. Een merkwaardig verschijnsel is, dat de Plattelanders voor een groot deel wegge vaagd zijn. Dit is een gelukkig teeken. Hoe minder belangengroepjes, hoe pnn- cipieeler strijd. DE UITSLAGEN IN DE GROOTE STEDEN AMSTERDAM DE STEMBUSUITSLAG. De roode vloed wast. Er was als steeds veel belangstelling vooi de resultaten van de stembusworsteling. Reeds vroeg drongen de menschen samen voor de bureaux der dagbladen en geduldig wachtten zij op de druppelsgewijs inkomen de berichten. Er was druk gestemd pl.m. 50.000 stem men meer dan voor 4 jaar moesten de bu reaux verwerken. Hoe zou het zijn? Kalm ingezet werd in de laatste dagen voor de verkiezingen een vrij sterke actie ontwikkeld. De Vrijlieidsbonders o\ertrofien zich zelf en hielden een paar goed bezochte vergaderingen, waarin de beschuldiging als zou- een hunner candidaten een anti-semiel zijn, met verachting werd afgewezen. De Christelijk-Historischen, de Vrijzinnig- Democraten en de Anti-Revolutionairen hielden eveneens in verschillende deelen van de stad hun samenkomsten, die er van getuigden, dat er toch wel belangstelling was al bleek dat minder sterk uit plakbord en kalkdecoratie. Do straat was door allen, maar meest door de revolutionaire partijen benut voor meer en minder decoratief uitgevoerde aanbeve ling. Een groote partij als de S.D.A.P. be schikte over een leger houthouwers en wa- terputters, die tot diep in den nacht hei plaveisel met hun candidaat beschihloi don De middenstanders zochten het meer in du dikdoende aanplakbiljetten, naar oude me thode werd niet de lijst of nummer 1 van de lijst aanbevolen, maar elk candidaat be val zich zelf aan. Een was er onder, die meende dat hij als aanbeveling kon gebrui ken, dat hij was de zoon van wijlen een j ander. Zoo voerden zij hun principicelen J strijd. I De R.K. hebben als gewoon een niet te opzichtige, maar rustige en stevige propa ganda gevoerd. Zoo zagen de groepen, met hoop of eet vrees, maar toch allen met be- j langstelling den uitslag tegen. wie r-taon tat vnr-h«>»arnnta Mj de Soc.-Dem. die van 96000 tot bijna 129.000 ■temnien opliepen. De communisten he' ben hun weinig kwaad gedaan, ze bleven op hun oude cijfer. Hetzelfde geldt van de Vrijheids bond en de Vrijzinnig-Democraten, die niet tegenstaande hun actie ntet verder kwamen m voor vier jaar. De Christelijk-Historischen hadden den te genslag van een nieuwen lijstaanvoerder, en ze hebben niet alleen niet geprofiteerd den kiozersaanwas, maar daalden nog o ■er 1000 stemmen. De R.K. deed het beter, een sprong van 45000 op 52000 is redelijk te noemen. De ant: revolutionairen mogen tevreden zijn, al is hun stemmencijfer lager dan mogelijk geweest. In 1927 hadden zij met denzelfden lijstaanvoerder 17.170 stemmen, nu kw zij op 19.737. Ruim 2500 stemmen vooruit al zoo. Ook de Middenstanders maakten een goe de bus. De rumoerige en volstrekt niet op rechte reclame, schijnt nog altoos op een deel van h t publiek invloed te oefenen. Van 11.000 stemmen stegen zij op ruim 16.000. Ze brengen dus hun tweeden man in de Staten. Van de dissenteerende groepen is op het moment dat wij schrijven nog niets te zeg gen. Zeer waarschijnlijk brengen zij geen van allen een man in het college. Maar hun stemmen hebben zeker het negatief resul taat, dat de rechtsche groepen een zetel minder zullen bezetten dan mogelijk ware. De cijfers van de Statenstembus geven geen leidraad voor de gemeenteraadsverkie zing omdat daar weer andere personen naar voren komen en andere factoren in vloed oefenen. Maar een aanwijzing geven ze wet. En voor Amsterdam leeren zij dal dat bij een kiesdeeler van 8000 de rechtsche groepen hard zullen moeten werken om te behouden wat zij hebben. Mogen al onze mannen en vrouwen dit verstaan. Voornaamste Nieuws. (blz 1) De stembusuitslag. Overzicht der groote steden. fblt ZA De toestand in Spanje. De republiek en de kerk. Kürten negenmaal ter dood veroordeeld. Hij berust in zijn vonnis. (Blz. 13) In den Storm, door Wjerny. Die dank gaat in de eerste plaats uit tot Hem, in Wiens wijze hand alle dingen rust; Hij neigt de harten. Maar ook past ons erkentelijkheid ten opzichte van menschen. Inzonderheid doelen we op hen, die zich dagen lang hebben be ijverd in het moeilijke werk der propagan da en gisteravond alles hebben gedaan om te zorgen, dat onze berichtendienst voor* treffelijk functioneerde. Reeds om kwart voor elf hadden we alle bussen binnen. Toen nog even tellen met de bergen-werk- verzettende machines van Ruys' Handels vereniging en om even 11 uur hing de totaaluitslag van Den Haag aan den gevel van ons gebouw. Den geheelen avond moch ten we ons in groote belangstelling ver heugen. Na ons kwamen de andere bladen, die onze cijfers ontvingen. Het Stadhuis stopte om vanmorgen verder te gaan. En nu een enkel woord over de cijfers. Men zal ons vergunnen om, nu het diep in den nachi its, kort te zijn. Voor 'oreeder en rustiger beschouwing is thans niet het meest geschikte oogenblik. Zooals we reeds zeiden vertoont ons stem mencijfer een verheugende stijging. Ook dat der Chr. Hist ging omhoog. Uitgebracht werden op de anti-rev. lijst in: ROTTERDAM DE VERKIEZINGSUITSLAG. De rechterzijde handhaaft zich. Rechts Rotterdam had het gisteren gaarne verder gebracht; doch met het resultant mogen we toch dankbaar zijn. De rechter- bracht n.l. in 1927 te sanien 37.3 pCt van het aantal stemmen uit en thans 37.7. In 1929 was het slechts 35.1. Het percentage zou nog heter geweest zijn nis de Chr. Hist, zich hadden kunnen hand haven. Ze bleven echter iets beneden vroe ger. Bij- de anti-rev. was winst te boeken; vooral vergeleken met 1929. Voor de komende raadsverkiezing wil dit zeggen, 'dat de zeven anti-rev. zetels behou- 'den .kunnen worden, al jal hot aan de zui nige kant zijn: maar de Chr. Hist, zullen wel één terugloopen. De S.D.A.P. ging ook Iets hoven het per centage van 1927 uit, doch liep, vergeleken met 1929 meer dan 3 pCt. van het totaal terug. In genoemd jaar wist ze nog 9440(1 op zich te verecnigen, thans, bij grooter kie zerstal nog geen 84000. Waaraan de heeren dat wijten, laat ons vrij onverschillig; het feit zelf is van belang. Ook met het oog op de komende raadsver kiezing. Indien de oorzaak zit, gelijk Voor w a a r t s meent, in de aangekondigde be- lastingverhnoging, dan zal dat straks nog wel duidelijker uitkomen en moet het aan tal roode raadsleden dalen. Aan de „stuwkracht" zal dat zeker ten goede komen. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat ook hier de V.D. een flinke duw naar om laag gekregen heeft. Thans 6835 stemmen, legen 1029 bijna 10700; een zelfde getal als in 1927 voor de Staten. Het percentage daal de van 4.4 tot 2.9. De communisten gingen, vergeleken met 1929, iets vooruit, doch van belang is dit niet Het verlies van S.D.A.P. en V.D. is terecht gekomen bij de Vrijheidsbond. Deze klom van 9 pCt. in 1027 en 10.3 in 1929 tot 12.3 gisteren. Een winst van beteekenis. Van welke invloed dit op de samenstellinc der Staten zal zijn, is nog niet te zeggen De heeren cijferaars in Leiden, Dordrecht. Gouda en Ridderkerk wenschtcn er geen nachtwerk van te maken en over heel Zuid Holland kunnen we dus slechts gissingen maken. Er is hoop, dat de anti-rev. partij een zetel wint cn vrees, dat de S.D.A.P. zulks ook doet. Het verlies zou dus door de Plattelanders en de "T.G.S. geleden woroen We moeten echter r°duldig wachten, dal de heeren weer begi nen te tellen en de uitslag zal wel niet in onze posteditie kun nen verschijnen. 1927 1929 1931 15.778 st 18.377 st. 21.548 st. 9.43 9.39 11.- DEN HAAG DE VERKIEZINGSUITSLAG Reden tot dank Het past ons met een woord van dank te beginnen als we enkele woorden wijden aan den stembu3 uitslag in de Residentie, die voor de anti-rev. partij bevredigend mag worden genoemd. Van de overige meest belangrijke partijen zijn de cijfers; 1927 1931 (voorl.) C.-H. 15.009 8.97 17.904 9.15 R.-K36.203 21.65 41.022 20.95 S. G. P1.717 1.02 3.412 1.74 H. G. S9.991 5.97 6.482 3.31 Chr. Dem. 547 0.28 S. D. A. P49.139 29.39 54.003 27.62 V. B. 23.846 14.27 26.983 13.71 V. D5.303 3.17 11.201 5.72 Dem. en R.K.V.P. 1.911 1.260 0.69 Comm. 6.784 4.11 8.197 4.19 Gelijk men ziet, werd in stemmental en percentage de grootste vooruitgang gebracht door de vrijz.-dem., die intusschen bij hun cijfer van de Kamerverkiezingen1929 nog 4.100 stemmen achterbleven. Dk vooruitgang der anti-rev. stemmen be droeg 3.200 en do chr.-hist stegen met 2.900. De R.K., die met bijna 5.000 stemmen om hoog liepen verbeterden hun cijfer van 1929 nog met 1.600. Ter linkerzijde boekte de Vrijheidsbond een aardig winstje. Hun radio-demagogie zal daaraan wellicht niet geheel vreemd zijn. Met de democraten, nu vereenigd met de R.-K. Volkspartij blijft het niet gaan; de terugloop blijft, ondanks de nieuwe hulp troepen aanhouden. Ook de Chr.-Dem. Unie schijnt weinig levensvatbaarheid te bezitten. In 1929 verspilde de heer Jungcurt nog 611 stemmen; het jongste cijfer van 547 betee kent voor de partij geen vooruitgang. Niet ontevreden zal de heer de Visser zijn. Hij verbeterde zijn cijfer eenigszins. Hierbij dient voorts in oogenschouw te worden ge nomen, dat ook nog 1.076 stemmen werden uitgebracht op de Revolutionair-socialisten. Zoo komen we ten slotte tot de S.D.A.P. die wei van 49.139 in 1927 klom op 51 063, maar tevens moest constateeren, dat ze daarmee nog niet reikte tot haar getal van .51.802 uit 1929. Ook het percentage wijst uit. dat zij absoluten teruggang heeft te hoeken. Dat enkele duizenden overschoven in de gelederen van Moskou achten we niet on waarschijnlijk. Intusschen is daarmee niet de algeheele achteruitgang verklaard. Ten slotte spreken nog twee cijfergroepen ons toe. Van de menschen van de negatieve leuzen, de S. G. P. en H. G. S. keerde do eerste groep met buit van de jacht terug, terwijl de heeren van de H. G. S. een ge duchte veer moesten laten en niet minder dan 3.500 stemmen verspeelden. De hoer Kersten zal een deel er van dankbaar heb ben geïncasseerd, terwijl we verder even denken aan de mogelijkheid, dat een deel van den doorhang dezer partij tot meer be zonnen inzicht is gekomen en aan het nega tief drijven ditmaal den rug toekeerde. Men vergunne ons het voor heden hierbij te laten en te besluiten met de opmerking, dat dezo stembus-uitslag aan de anti-rev. eenige hoop mag geven voor de n.s. Raads verkiezingen. Zullen we een vijfden raads- zetel terugwinnen? We willen niet voorspellen. Maar indien No. 1 van de lijst voor den Raad een even voortreffelijke trekkracht zal blijken te zijn als ditmaal Jhr. de Brauw is geweest, dan ^•tjn we niet zonder hope.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1