DINSDAG 21 APRIL 1931 EtRSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. HET BULGAARSCHE KABINET AFGETREDEN NAAR EEN GROOTE COALITIE. Het Bulgaarsche kabinet Liaptsjef is af getreden om don koning volle vrijheid te geven, de meening van de leiders der oppo sitie in te winnen over oen nieuwe regee- ringsvorming. De koning heeft Liaptsjef ongedragen de loopende zaken te blijven afwikkelen en zal heden nog een onderhoud hebben met den voorzitter van de Sobranja en de leiders van de verschillende pretijen. Waarschijnlijk zal de oud-mi nieter-presi dent en leider der democratische partij Alexander Malinoff met de vorming van het nieuwe kabinet belast worden op den grond slag van een groote coalitie. De nieuwe verkiezingen zullen waarschijn lijk op 7 Juni a.s. plaats vinden. MUSSOLINI OVER HET TOLVERDRAG In de „Neue Freie Presse" verscheen een artikel van Mussolini over het Duitsch-Oos- tenrijksche tolverdrag. Hij begint met op het merkwaardig ver schijnsel te wijzen, dat de economische ver eeniging van Duitsc.hland en Oostenrijk met wantrouwen is ontvanrvn juist in de krin gen. die een Europecschc economische unie vragen. Allen die een unie als wenschelijk verklaren keeren zich tegen meer locale ver eeniging op het oogenblik dat hun persoon lijke aspiraties aangetast worden. Mussolini noemt een tragische paradox het feit. dat een overvloed van graan schaarsbhte en lijden van millioenen veroorzaakt heeft. Het was een tragedie, dat een millioen pond tarwe in Zuid-Amerika verbrand is om ruim te te maken voor de nieuwe oogst, terwijl ontelbare duizenden brood te kort komen. De Oostenrijksch-Duitsche beweging om dit probleem op te lossen werd aanvankelijk be schouwd zoo gaat Mussolini voort een aan daad van breede staatsmanschap, maar later slechts gezien als een poging om de situatie van de beide landen te verbeteren. In Amerika worden nu echter stemmen ver nomen. die zeggen, dat het Oostonrijksch- Germaansche plan is een van de weinige daden van constructief staatsmanschap Voor de verbetering van de economische toe standen door Europeesche staatslieden sinds den wapenstilstand ondernomen. Sprekend over de ontwerpen voor Pan- Europa, zegt Mussolini, dat het doelloos is om daarbij te veronachtzamen, dat er ver- Bchillen zijn in de gewoonten en gezindheden der Europeesch'e rassen, voortkomend uit een eeuwenlang verschil in cultuur, traditie en taal. De grenzen en douane-barrières zijn van deze verschillen niets anders dan de natuurlijke symbolen. Italië's meening. is, dat een economische linie van Europa niet duurzaam kan zijn, wanneer niet Turkije en Rusland daarbij worden inbegrepen. De Oostenrijksch-Duit- echH tolunie moet onderzocht worden van het standpunt van de wettigheid. Alle bespre kingen van toetreding van andere naties tot die unie zijn van secundair belang als niet vaststaat, dat Oostenrijk en Duitscbland het recht hebben om eon economische unie te vormen onder du bestaande verdragen en Biet Protocol van Gcnève. Schober over het plan. De Oostenrijksche vice-kanselier dr. Scho lier, heeft in een onderhoud met een jour nalist met betrekking tot de Duitsch-Oosten- rijksche overeenkomst verklaard, dat mid den-Europa niet langer kon wachten. Hij herinnerde er aan, dat Duitschland in 1929 een overeenkomstig aanbod heeft ge daan, aan Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, dal echter door Tsjecho-Slowakije van de hand is gewezen. Schober ziet de toekoms' met vertrouwen tegemoet en is overtuigd, dat de goede be doelingen ten slotte ook duidelijk zullen worden voor hen, die thans de Duitsch-Oos- tenrijksche plannen nog bestrijden. Tot algemeene voldoening heeft het lager huis gisteravond de Zondagswet met 258 tegen 210 stemmen aangenomen. De wet strekt, volgens de verdediging van Minister Glynes, om het volk op Zondag niet een onschuldig genoegen te onthouden De wijziging betreft vooral het geoorloofd Eijn van bioscoopvoorstellingen, HET VLOOTACCOORD DOOD? Frankrijk maakt het onmogelijk. De diplomatieke medewerker van de „Ob server" schrijft, „dat het Europeesche vloot- verdrag dood moet worden geacht ook al worden de onderhandelingen van de deskun digen nog voortgezet Het is bijna onmoge lijk dit feit nog langer te verbergen. De Fransche delegatie heeft de bespreking van alle belangrijke punten onmogelijk ge maakt" De Britsche minister van marine, lord 'Alexander, heeft het weekend gebruikt, om nogmaals de houding van Engeland in een rede uiteen te zetten. Sprekend over de te hervatten besprekingen zeido hij: Het is de taak der onderhandelaars, om fo zien of ondanks alle moeilijkheden, die gerezen zijn, ec overeenkomst nog kan wor den bereikt, op don grondslag van het ont werp, dat Henderson en hij uit Rome en Parijs hebben meegebracht Het is noodzakelijk de wereld te zeggen, 'dat Engeland bij meer dan een gelegenheid ssijn verlangen bewezen heeft, ten aanzien van de ontwapening en dat geen land in de wereld een gelijk offer gebracht had. De Engelsche vlootsterkte is niet meer dan de helft van die in 1914. Engeland is bereid nog verder te gaan, maar kan dit alleen, als andere landen even snel mee gaan. Een vestigen van den wereldvrede door eenzijdige ontwapening is onmogelijk. De deskundigen, die te Londen bijeenzijn, hebben gisternamiddag slechts een korte bc spreking over technische vraagstukken ge had. De Fransche ministerraad heeft verga derd dooh over zijn besluiten oen nietszeg gend communiqué uitgegeven. HET VERONGELUKTE AUSTRALIË- VLIEGTUIG. KOEPANG. 21 April. (Aneta). De midden motor van do „City of Cairo" is niet bescha digd. Waarschijnlijk zal deze me de andere onbeschadigde deelen van het vliegtuig naar Engeland worden verscheept. Slechts 4% gallon benzine was nog over toon het ongeluk geschiedde, hetgeen onvoldoende was om den afstand naar het vliegterrein af te leggen. De piloten van het verongeluk te vliegtuig wachten nu op verdere instruc ties. DE OMWENTELING IN SPANJE ALFONSO TIJDELIJK NAAR LONDEN Uit Parijs wordt gemeld: De hertog van Miranda verklaarde, dat het van de ontwikkeling der gebeurtenissen in Spanje zal afhangen, waar de koninklijke familie zich definitief vestigen zal. Hij bevestigde, dat de koning vanochtend zal echter slechts kort te Londen vertoeven. Doel dezer reis is het installeeren van den infant Juan, die in de Engelsche hoofdstad zijn studies in marine zal voortzetten. Heden of morgen zal de koningin en heel de koninklijke famiFTe zich te Fontaine- bleau installeeren, waar de koning zich, na zijn Londensche reis, bij hen zal voegen. Het verblijf der koninklijke familie te Fontainebleau zal waarschijnlijk van lan gen duur zijn. De berichten over den gezondheidstoestand van den privis vap Asturie, die tengevolge van de plotselinge gebeurtenissen in Spanje en de vermoeiende reis minder gunstig luidden, zijn thans weer bevredigend. Naar uit Madrid gemeld wordt, heeft de infante Isabella in een ziekenwagen haar paleis verlaten. Zij werd naar Escurial overgebracht, vanwaar ze met den sneltrein naar Parijs vertrok. Naar verluidt, zou bij het gerecht te Ma drid een aanklacht zijn ingediend, in ver hand met de verdwijning van voorwerpen van waarde uit hot koninklijk paleis. GENERAAL BERENGUER Generaal Berenguer is op last van de re geering geschrapt uit de legerlijst DE EIGENLIJKE REVOLUTIE BEGINT PAS In het te Madrid verschijnende blad „Na- cion" is een artikel verschenen waarin door majoor Franco verklaard wordt, dat thans na de stichting der republiek de revolutie eigenlijk pas begint Voor alles moet het volk worden gewapend. De Spaansche gezant te Den Haag ver klaarde na zijn bezoek aan Spanje in een interview: Ik geloof, dat de nieuwe regeering sterk genoeg is om den toestand te beheerschen, en ik hoop, dat het haar gelukt de rust te verzekeren. Men kan dienaangaande na tuurlijk niets met zekerheid zeggen. De republiek is nog slechts eenige dagen oud en steunt op republikeinen, socialisten en communisten. Dat is in zekeren zin een „salade" en wij moeten afwachten of de toestand duurzaam zal zijn. Indien er eenig gevaar zou dreigen, zou het, naar mijn meening. van de zijde der communisten komen. Weliswaar houden zij zich eenigs- zins op den achtergrond, maar de organi satie van de derde Internationale is sterk en beschikt over zeer veel geld. En Rus land heeft er belang bij ook in het Zuiden van Europa vasten voet te krijgen. ONTEIGENING VAN GROOT GRONDBEZIT Volgens bericht uit Parijs wil de Spaan sche regeering overgaan tot een hervorming van het grootgrondbezit, teneinde de vesti ging van arbeiders op het land mogelijk te maken. Het plan is, do groove landgoederen tegen schadeloosstelling te onteigenen en het be heer daarover op te dragen aan de gemeen ten. Door verbetering van de irrigatie hoopt men op deze wijze in het Zuiden van Spanje 5 millioen artieiders zich op het land te laten vestigen. De uitvoering van dit plan •vereischt echter omvangrijk werk, zoodat de regeering daartoe niet terstond zal over gaan, doch de plannen ter uitwerking aan het parlement zal overlaten. Volgens een verklaring van den minister van justitie zal het grondbezit van de Kerk onaangetast blijven. DE MORGAN-LEENING GEANNULEERD Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaan sche regeering besloten heeft het contract van de Morganleening ten bedrage van 60 millioen dollar te annuleeren. DE HOUDING DER SOCIALISTEN De socialistische Minister van Financiën Prieto, heeft verklaard, dat de Spaansche sociaal-democraten tot het tijdstip van de bijeenkomst van de Nationale Vergadering in de regeering rallen blijven, aangezien een langer samenwerken met de burgerlijke elementen niet ln overeenstemming is met hun beginselen. De Nationale Vergadering, die oorspron kelijk eerst over zes maanden zou worden bijeengeroepen, zal reeds binnen drie maan den bijeenkomen. De berichten over een re volutie in de Baskische republiek zijn on juist BELGIE ERKENT DE SPAANSCHE REPUBLIEK, De Belgische Regeering heeft de Spaan sche Republiek erkend. COMMUNISTISCHE UITGEVERIJ Voor boeken ln verschillende talen Naar de „Osservatore" uit Riga verneemt, heelt de raad van volkscommissarissen be sloten, to Moskou een nieuwe communisti sche uitgeverij te stichten van Fransche, Duitsche en Engelsche boeken en bladen, met de bedoeling hierdoor een levendige propaganda te voeren voor het bolsjewisme onder alle buiteniandsche arbeiders en tech nici, die bij de sovjetondernemingen in dienst zijn. Deze uitgeverij zal haar publicaties tevens uitvoeren naar Frankrijk, Engeland en Duitschland, waar zij door de communisti sche organisaties in de betreffende landen onder Je arbeiders zullen worden verspreid. Tot directeur van deze uitgeverij werd benoemd de bekende communist, Karl Ra- dek. HET DUS2ELDORFSCHE MOORDPROCES. Maandag was het de zevende dag van het proces tegen den moordenaar Kürten. Er waren ongi .'eer 50 getuigen gedag vaard, voor ,een deel slachtoffers, grooten- deels echter personen, die inlichtingen ver strekten over den persoon van Kürten. VERMIST VERKEERSVLIEGTUIG. Naar gisteravond bericht werd, i. het om 11 uur 55 uit Parijs vevtrokken Engelsche vliegtuig G.A.A.T.G., van den dienst Parijs— Londen niet in Corydon aangekomen. TREINRAMP IN CHINA. Op het eiland Hongkong is een reizigers trein met een door hevige regen- ondermijn de brug in het water gc6'ort. Men beweert dat er totaal 50 dooden zijn. Er waron bij af zending vun het bericht al 20 dooden uit hot water gehaald. Twintig personen zijn bovendien ernstig gewond. De meest* slacht offers zijn Chincozon. DE OPSTAND IN HONDURAS Omtrent don toestand in Honduras komen slechts weinig berichten binnen. Volgens de laatste melding zal het in de stoden El Pro- .gresso la Ceiba Tela, Tuujillo en Puerto Cortez tot bloedige gevechten zijn gekomen. Do opstandelingen hebben behalve in do landstreek />ok hun invloed in het binnen land versterkt en trekken thans op tegen San Pearo Sula, de hoofdstad van de pro vincie Cortez. Generaal Gregorio Ferrara, de leider der opstandelingen, is een der voor naamste militaire figuren van Honduras Behalve de drie Amerikaansche kruisers, die A-oor de kust liggen .wordt in de Golf van Mexico door verschillende Amerikaansche oorlogsschepen gepatrouilleerd, die bestemd zijn voor patrouille voor de kust van Nica ragua en van Honduras. Naar uit Washington wordt vernomen, zal het staatsdepartement en het departement an Marine, een plan gereed hebben, waarbij de grootste strijdmacht die ooit in vredes tijd bijeen was, wordt geconcentreerd in de middel-Amerikaansche wateren, naar wordt gemeld, ter bescherming der Amerikaansche onderdanen en belangen. DE TYPOGRAFENSTAKING IN BELGIE. Ondanks de staking der typografen zijn de Brusselsche bladen gisteravond toch zoo goed en zoo kwaad als het ging verschenen. Sommige bladen verschenen in beperkte editie, andere werd engedrukt in andere Belgische steden. De typografen eischen een verhooging van het minimumloi* vaa 102 francs met 50 francs per week, een vermindering van do arbeidsweek van 48 tot 42 uur, 6 vrije dagen met uitbetaling van loon, buiten de zestien dagen, die door de dagbladondernemingen gegeven worden, en een verlaging van do arbeidsprestatie van 5000 leitters per uur tot 4000 letters. De „Dernière Heure" is op den gewonen tijd met vier pagina's verschenen. Het blad was grootendeels gevuld met zetsel van gisteren en met getikte copie, waarvan men clichés thad laten maken. „Het Laatste Nieuws" verscheen eveneens met vier pagina's. „Le Soir" en „Nation Beige" kwa men met hun gewoon aantal bladzijden uit, doch bevatten voornamelijk reeds de vorige week gezette artikelen en weinig versch nieuws. De „Nation" heeft haar eerste uit gave voorloopig opgeheven. Bij de meeste drukkerijen waren den ge heelen dag politieposten opgesteld. Tot onge regeldheden is het echter niet gekomen. Vannacht zal er waarschijnlijk door geen der bladen gewerkt worden. ZENDELINGEN IN HOEPEH GEVANGEN GENOMEN. Twee vrouwelijke zendelingen, Esther Nordlint, Amerikaansche, en Augusta Nel son, Zweedsche, en een zendeling Oskar An derson, Zweed, zijn te Kingtsjou, in de pro vincie Hoepeh, door roovers gevangen geno men. Zij behooren alle drie tot de Zweedsche zending. DEMONSTRATIES VOOR HET DUITSCHE EN OOSTENRIJKSCHE GEZANTSCHAP TE WARSCHAU Gisteravond vond te Warschau eon pro testvergadering plaats tegen het ongehoorde optreden van den senaat van Dantzig. Na een aantal redevoeringen waarin o.a. werd geprotesteerd tegen het sluiten van de haven van Dantzig voor Poolsche ooi> logsschepen, werd een resolutie aangenomen waarin afkeuring werd uitgesproken over de overvallen in Dantzig, op Poolsche on derdanen, en tegen het optreden van den Dantzigr senaat, die in dienst van het Prui sisch chauvinisme er naar streeft een du rende spanning tusschen Dantzig en Polen te scheppen. Tenslotte werd het publiek op gewekt, de Dantziger badplaatsen en de Dantziger waren te boycotten. Van de regeering en van den Volkenbond werden energieke maatregelen ter bescher ming van de Polen in Dantzig geëischt Na afloop der vergadering trokken de deelne mers naar het dicht bij de vergaderzaal ge legen gebouw van het Duitsche gezantschap, waar zij stuitte op een oordon van politie. Zij bleven joelen en fluiten en de uitroepen weerklonken: ..afblijven van Dantzig met de Pruisische klauw", en „leve het Pool sche Dantzig". Ook voor het Oostenrijksche gezantschap kwamen het tot demonstraties, waarbij men zich voornamelijk keerde tegen de aaneen sluiting. Kerknieuws. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE. Ds. C. B. Holland, gekomen van Delfs- haven werd Zondagmorgen aan de Ned. Herv. Gemeente te Putten verbonden door zijn plaat selijken ambtgenoot/ Ds. J. van Amstel, die bij deze gelegenheid een predikatie hield over Jeremia 16 19, waarin hij handelde over „De opdracht des Heeren aan Zyne dienstknech ten", als le een duurzame, 2e een gewich tige en 8e een zegenrijke opdracht. By de bevestiging werd toegezongen Psalm 134 3. Des middags deed Ds. Holland zyn intrede met een prediking over Mattheus 11 zyn voorrede wees hy op de oorzaken, die hem met vrymoed:gheid hadden doen be sluiten om tot deze gemeente over te ko men. In zyn prediking kwam uit, dat Ds. Holland wenschte te verkondigen een rijke, noodigende Heiland voor arme zondaren. Aan het einde sprak Ds. Holland de ge wone toespraken uit tot zijn ambtgenoot, de aanwezige ringpredikant, Ds. W. Zijlstra, van Kootwykerbroek en Ds. N. Warmolts van Garderen, den Kerkeraad, het College van Kerkvoogden, Kerkbestuur, Voorlezer, Orga- niste en kerkelyke bedienden, hoofden van Scholen, Chr. Vereenigingen enz. Ook richtte hy zich tot de vrienden uit Delfshaven, Kam pen en Huizen, in welke gemeenten Ds. Hol land vroeger werkzaam was. Ook den Burgemeester, Jhr. M. L. van Geen, werd door Z.Eenv. hartelijk toege sproken, waarby hy er zijn blijdschap over te kennen gaf, dat het Hoofd der burger lijke gemeente ook met de gemeente mee leeft onder de bediening van Gods Woord. Tenslotte richtte hy zich nogmaals tot de gemeente in haar geheel, haar met ernst aandringende om onder de prediking en de j jongeren vooral ook onder de leering op de actechisaties op te gaan. Hy eindigde aoor met ernst er op te wijzen, niet alleen te hooren naar Gods Woord, maar voor*te buigen voor en te leven bij dat woord, met alleen des Zondags maar ook in de dagen der week. Aan liet einde werd Ds. Holland door Ds. J. van Amstel namens de colleges en de gansche gemeente toegesproken en he men de zijnen een hartelijk welkom in de gemeen te toegeroepen, met den wensch. dat hij door den Heerc gezegend zou worden en tot een zegen gesteld. Hierna verzocht Ds. van Amstel de gemeente, dezen zegen van den Heere af te bidden met Ps .118 12 het 2o gedeelte: Och, Heer' geef thans Uw zege ningen. Ds. Holland dankte voor de tot hem gericht- te woorden. Was des morgens het kerkgebouw geheel gevuld, des middags was het overvol. - Ds. Joh. Kwak nam Zondag wegens vertrek naar Tuindorp-Oostzaan (Amster dam-Noord) afscheid van de Geref. Kerk te Ten Boer. Tot afscheldstckst had hij gekozen Num. 6 2426. Na de predikatie hield hij toespraken tot den Kerkeraad, het bestuur der burgerlijke gemeente en het hoofd der school, den heer W. Brons. Ouderling Kruier richtte zich namens Ker keraad en Gemeente tot den vertrekkenden predikant mot een woord van dank voor zijn arbeid. Vervolgens voerden nog het woord Ds. J. Gispen van Groningen, Ds. C. van Mourik an Thesinge, Ds. A. Wijngaarden van Bedum en ouderling Tiggelaar van Hark- Toegezongen werd Ps. 121 4. Ds. J. B. N e t e 1 e n b o s, die het beroep aannam naar Groenlo, heeft Zondagnamiddag afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeen te te Roermond, waarby hy een predikatie hield over 2 Tim. 2 8a. Spr. is dankbaar voor de sympathie der gemeente maar durft niet zeggen: denk aan mij, herinner u mij, alleen: herinner u den inhoud mijner Evangelieprediking: Jezus Christus, den ver heerlijkte. Het geloof in Hem is de bron van uw leven. Dat Teven is niet zonder verwant schap met ons aardsche leven; God is niet ;n gansch andere''; maar het ligt ook niet het verlengde van het aardsche leven. Ge loof is niet voor waar aannemen van Godde lijke mededeelingen, trots alles wat ik heb en ben (Brunner) maar naar Luther, wat ge ge looft, dat hebt ge en zyt ge. Toch is het ge heel gave van God. Herinner u dat Evangelie i het is genoeg. Ds. Netelenbos werd namens ring en colle t's toegesproken door Ds. P. A. C. Douwes in Weert. In de consistoriekamer kwamen velen den scheidenden predikant voor het laatst de hand drukken. Ds. R. Steenbeek hoopt Zondag 31 'ei e.k. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Ridderkerk, om 7 Juni d.a.v. in trede te doen te Zetten-Andelst; als bevesti ger zal optreden zyn zwager Ds. J. E. Klomp, te Ede. PREDIKANTEN-GEHEELONTHOUDERS- VEREENIGING Onder leiding van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft bovenstaande organisatie haar jaarlijksche vergadering gehouden. Het leden tal bleef omstreeks 200. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat er speciaal door middel van litteratuur-ver- spreiding propaganda gemaakt is onder de predikanten van verschillende genootschappen. In het Bestuur werden gekozen de heeren: Ds. A. J. Montyn te Utrecht, Ds. Th. B. W. G. Gramberg te Zwolle en Ds. T. van den Brug te Wolvega. De rekening van den penningmeester sloot met een tekort van f 43.56, op een totaal van f 341.80%. Ds. A. J. Montyn hield een inleiding over het gouden feest der Nat. Chr. Geh. Onthou- dersvereeni ging. Ook verder kwamen er verschillende onder werpen ter sprake in verband met den drank- REGHTS EN LINKS. Te Schoten (Haarlem-Noord) heeft de Commissie van beheer der goederen en fondsen der Ned. Herv. Gemeente aan het bestuur der Vereeniging van Vrijzinnig- Hervormden aldaar meegedeeld, dat zij be sloten heeft met ingang van 1 Januari 1931 de leden van genoemde Vereeniging geen retributie meer te geven van de door hen verschuldigde kerkelijke belasting. In de ledenvergadering der Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden is deze brief bespro ken. Besloten is, de Commissie te verzoeken het besluit te willen intrekken. Het bestuur vraagt in den aan de Commissie gerichten brief of de opzegging wel rechtsgeldig is en of het verbreken van de verbintenis redelijk en billijk genoemd mag worden. KERKERAAD OF KIESCOLLEGE. In de Ned. Herv. Kerk: Elburg. Door 25 leden der Gemeente alhier werden bij het Class. Bestuur van Harderwijk zeven bezwaren ingediend tegen de gehouden tieoijaarlijksche stemming Ker- keraadkiescollege, waarbij met 360 tegen 349 stemmen ten gunste van den Kerkeraaa werd besloten. 7 Het Classikaal Bestuur besloot, de gehou den stemming wettig te verklaren. De be zwaren betroflen het niet tydig gereed ma ken van de lijsten van slemgerechtigden en het niet op deze lijst voorkomen van na men, die erop hadden moeten staan. Thans hebben deze leden tegen dit besluit bij het Prov. Kerkbestuur van Gelderland hooger PREEKEN IN ANDER KERKVERBAND. De heer A. de Redelijkheid te Ou derkerk aan den IJssel, godsdienstonder wijzer in de Ned. Hervormde Kerk, heeft, naar het „Vad." meedeelt, vorige week een predikbeurt vervuld voor de Gereformeerde Gemeente (de Kerkengroep van Ds. Kers ten) te Ridderkerk, RADIO-PREDIKING OP ZONDAG. De Classis Apeldoorn der Chr. Geref. Kerk nam, na breedvoerige toeliohting door den praeses, die levens hoofdbestuurslid van de Ned. Chr. Radio-vereeniging is, het volgen de voorstel van de Kerk van Deventer aan, om dat via de Part. Synode aan de e.v. Generale Synode te zenden: „De Synode spreke de wenschelijkheid uit, om op den dag des Heeren zoo mogelijk de bediening des Woords per radio uit te zenden. Dit onder beding, dat de Zondagsarbeid daarbij verricht, lot het noodzakelijke beperkt blijve. Zij benoeme Deputaten, om deze uit zending te regelen". Hiermede werd ook aajivaard een vooi stel in gelijken geest van de Kerk van Aalten, dat bedoelde een vroeger Kerkelijk besluit, om vanwege de Chr. Geref. Kerk geen radio-prediking op Zondag te doen ge schieden, op te heffen, „opdat ook predikanten des Zondags voor de Chr. Radio-Vereeniging in kerkdienst mogen op treden". SYNODALE VERGADERINGEN. De Particuliere Synode van de Geref. Ker ken in Gelderland za] dit jaar gehou den worden op Woensdag 3 Juni a.s., in het kerkeraadsgebouw Nieuwe Plein 35a te Arnhem. DE AFSCHEIDING. In Arnhem heeft, naar de „Wekker' van de Chr. Geref. Kerk mededeelt, een Comité zich gevormd met het doel het feit van de Afscheiding in 1834 over een drie tal jaren te doen herdenken en aan de ln 1934 te houden Generale Synode der Chr. Geref. Kerk een flink kapitaal aan te bi den ter ondersteuning van zwakke Ge meenten. GIFTEN EN LEGATEN Te Utrecht ls voor de luldklok van Wilhelminakerk der Ned. Herv. Gemeente vi den heer J. van der L., eon gift van duizend gulden ontvangen. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS Prof. Mr. J. M. J. SCHEPPER Naar de „Maasb." verneemt, zal Prof. Mr. J. M. J. Schepper, hoogleeraar in het Straf recht, de Criminologie en de Reehtsphilosophie te Batavia, worden benoemd tot hoogléeraar in het Ned.-Indisch Strafrecht en de Ned.- Indische Strafvordering aan de Leidsehe Uni versiteit als opvolger van Prof. Mr. G. André de la Porte. MIDDELBAAR ONDERWIJS NIJVERHEIDSONDERWIJS. Bij do Tweede Kamer is een wetsontwerp ngediend, bedoelende de spoedigo benoe ming van een vierden inspecteur van het nijverheidsonderwijs voor jongens mogelijk te maken. Bij aanvaarding van dit wetsvoorstel zal de nieuwe inspecteur voorloopig in alge- meencn dienst worden aangesteld. Hij zal dan in de eerste plaats den inspecteur-gene raal en de andere inspecteurs terzijde staan. Te rekenen is op een aanvangswedde van f 6000 en op f 900 per jaar voor reis- en verblijfkosten. LAGER ONDERWIJS ONJERWIJZERSBENOEMINGEN. 's-Gravenhage (Dr. A. Kuyperschool, Terbregge (hoofd N. J. v. d. Valk), mej. Jac. van Driel te Rotterdam, voor nut tige handw. Blokzijl, A. van der Lijn te Kampen-, aang. 's-Gra venh age (de Colignysch k»1, hoofd H. W. Aalders), met ingang van 1 Mei a.s, Fr. J. Th» Reijnhard, aldaar, tot leeraar in de lich. oefening. CHR. BEWAARSCHOLEN. De Bond van Vereenigingen voor Chr. Bewaarschool- (Voorbereidend Lager) Onder wijs in Nederland houdt Woensdag 27 Mei a.s. zijn 10de Algemeene Jaarvergadering te Utrecht in het schoolgebouw Springweg 93. Er moeten twee Bestuursleden worden ge kozen wegens aftreding van Jonkvr. F. J. 'an Beeck Calkoen en den heer T. S. Goa linga te Leiden, die wederom herkiesbaar zijn, alsmede in de vacature van den heer J. Prins. Na de Jaarverslagen van secreta ris en penningmeester volgt een inleiding van den heer C. Zijderveld te Arnhem over: „De Bewaarschool als Opvoedingsinstituut". PRIJSVRAAG-LEERPLAN BIJBELSCH ONDERWIJS De Besturen van den „Bond van Besturen van Chr. Mulo-Scholen" en van de „Vereeni ging voor Chr. M.U.L.O. in Nederland" heb ben belangstellenden uitgenoodigd, een leer plan te ontwerpen voor het Bybelsch Onder wijs aan Chr. U.L.O.-scholen, waarby het vol gende is opgemerkt: L Bedoeld wordt: een leerplan uitsluitend voor het Bybelsch Onderwijs. 2. Het moet berekend zyn op een 3-jarigen irsus, aansluitend aan het 6e (c.q. 7e) leer jaar eener goed ingerichte Chr. Lagere School. 3. Als basis worde aangenomen, dat in elke klasse leerjaar) 2 uur voor het Byb. On derwijs is uitgetrokken. In de Mededeelingen, waarvan by den secre taris ad hoc: W. Uittenbogaard, Prins Hen drikstraat 6 te Arnhem, exemplaren te verkrij gen zyn, worden uitvoerig de ..richtlijnen" voor de inleiding en het leerplan zelf aangegeven. De inzendingen moeten vóór 1 Maart 1932 in het bezit zyn van de Commissie van be oordeeling, waarin zitting hebben de heeren: Ds. M. van Grieken te Rotterdam, C. F. Ver schoor te Scheveningen, J. Th. R. Schreuder te Haarlem, W. Uittenbogaard te Arnhem en Prof. Dr. W. J. Aalders te Groningen. Er wordt f 400 beschikbaar gesteld voor de beste inzending. SCHOOLARTSEN Het Schoolartsdistrict Sliedrecht is thans in werking getreden. Als Voorzitter is aangewezen Dr. S. Biegel, Wethouder van Go- rlnchem, als secr.-penningm. de heer P. van Rees, Burgemeester te Papendrecht. De ver gaderingen zullen te Sliedrecht plaats hebben. Een oproep voor een arts is reeds geplaatst. LAGER-ONDERWIJSWET Naar verluidt, wordt er momenteel aan het Departement van Onderwys hard gewerkt aa de omwerking van de Lager-Onder wijs wet. SCHOOL EN GEMEENTEFIN ANCIEN. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben on gegrond verklaard het beroep van het be stuur der Vereeniging tot stichting en in standhouding van een Ned. Hervormde School met den Bijbel voor Koudekerk en Hazerswoude (Rijndijk) gevestigd te Kou dekerk a. d. Rijn, tegen het besluit van den Raad der gemeente Koudekerk dd.. Augustus 1930, waarbij afwijzend werd be schikt op het verzoek van Jat schoolbestuui tot toekenning van gelden voor de vervan ging van een tot de schoolterreinen too- gang gevende houten brug door een brug van beton. VEREEN. VOOR VOLKSONDERWIJS Wijlen Prof. Dr. H. W. Beyerink, overleden te Gorssel, heeft, naar men aan de „N.RXt." meldt, zyn buitengoed, bestaande uit een villa met boschhuis, dennenbosch enz., ter opper vlakte van 4% H.A., gelegen aan den rijks weg onder Gorsel, gelegateerd aan de Vereeni ging voor Volksonderwijs, aldaar. PROMOTIES RtJksonlvsrs! telt t* Utrecht De promotie van den heer J. Vlaecher tto doc tor ln de wla- en natuurkunde geschiedde mei lof. ACADEMISCHE EXAMENS Rtfkau Diversiteit teLetden. Ge slaagd: Geneeskunde- doct--ex., de hoeren G A. Schouw on J. M. P. de Winde. C. F. Klokke. Wis- en Natuurkunde, letter G. oand.-i mej. M. H. G. Slijper en de heer C. van Om- Apothekers.examei ren R. G. Ch. Oldei J. Ie Grand. J. B. van Ztjdveld, J. G. Verm en H. W. J. M. Trines. j IJsselmondc. Weerbericht. Hoogste stand te Blacksod 765.5. Laagste stand te Weenen 751.5. Stand vanmorgen halftwaalf 758.1, WEEK VERWACHTING (Mcdeged. door hei Kon Nevt Meteorologisch! Instituut te De Rilt) Zwakke tot matige Noordelijke tot Weste lijke wind, meest zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zaohter overdag. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 8.4 C. 22 APRIL Zonsopgang 4.51 u.; Zonsondergang 7.07 u« Maansopgang 6.27 u.; Maansonderg. u. Eerste kwartier 25 April 2.00 u. nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN Van 's avonds 7.37 u. tot 's morgens 4.19 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Ringen Cohlenz Duisburg Ruhrort Maastricht Venlo HOOGWATER NED. ZEEHAVENS va April v.m. n.m. v.in. nffl e Delfzijl 1-42 13A6 Hellevoetsl.4.23 17.49 Terschelling 11.08 2332 Willemstad 6.18 18.45 Harllngen 11.43 Brouwersh 4.35 17.01 Helder le 6.23 9.29 Zlerikzee 6.08 17.32 Idem 2e 18.54 21.52 Wemeleinge 5A1 1 AS IJmuiden 5.29 17.62 Yllssinnen 337 1.03 H. v. Holland 4.38 17.06 Terneuzen 4.08 16.38 Rotterdam 6.30 19.03 Hansweert 4A4 17.20 Gemengd Nieuws. DE MOORD TE BILTHOVEN De Utreohtsche Rechtbank veroordeelde heden den Indischen bediende Sono, uit Bilthoven, die terecht heeft gestaan wegens doodslag, drie maal gepleegd, tot een ge vangenisstraf van 12 jaar. De elsch was 20 jaar, HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP" AAN DEN GROND Het Nederlandsche hospitaal-Kerkschip „De Hoop" is bij Goeree aan den grond ge varen. Assistentie is reeds derwaarts ver trokken. Nader meldt men ons uit IJmuiden: Het Hospitaalkerkschip „De Hoop" dat hij Goeree aan den grond was geloopen, is be houden te IJmuiden binnengeJoopen. DE SLACHTOFFERS VAN DE „NOORDPOOL". Te IJmuiden had de begrafenis plaats van 1 den schipper Gravemaker, die bij de ramp 1 van de „Noordpool" is omgekomen, 's Mor- gens had een uitvaartdienst plaats in do 1 oud-katholieke kerk, waar de kist met de nationale driekleur en bloemen bedekt stond. Tal van autoriteiten en personen uit de reeders- en visscherswereld waren op de be graafplaats aanwezig ,war - de burgemeester 1 van Velsen, de burgemeester van Maassluis, Ds. Heida en de heer Van der Steen namens den Chr. Zeeliedenbond spraken. Te Egmond aan Zee werden de zeelieden r Prins en Groen bijgezet, de eerste in het graf van zijn vader, de tweede in een af- zonderlijk graf. Verschillende personen voer- den het woord. Economie en Financiëa. DE GEDEPRIMEERDE MARKT VAN UNILEVER j Jaarverslag werkt teleurstellend De „Fin. Times" schrijft de gedeprimeerde, dar markt, welke de Unlleveraandeelen den laat- eten tijd hebben, toe aan de teleuratelling, wel- ko hot jaarverslag heoft veroorzaakt, dat een toeneming der gedeclareerde winsten toont van slechts 22 togen een toeneming van het kapitaal met 172 Het blad zegt, dat de koers daling echter geaccentueerd ls door berichten omtrent gedwongen llkwidatles van een grooto positie in Amsterdam. f voltooid zijn. L„ actief met haar expanslepolliek. Hel ls slechte Peti weinig bekend, dat het concern een grootö af- C, zet in Amerika heeft Indien de Unilever tot S0 een overeenkomst zou komen met de Proctor H i Gamble, (ton zoudei ln een gunstige J7 UTRECHTSCHE HYPOTHEEKBANK C. Uitg. pandbrieven si!' De Utrechtsche Hypotheekbank geeft 4 M pandbrieven uit tot den koers van 98| Er v. d zullen uitgegeven De pandbrlev zien van en 1 Juli: lijksche co alk Jaar. RUBBER Mol; Nieuw laagterecord Op do Londensche rubbermarkt daalde do t, irijs gister in het verdoro verloop tot 2 15/16 tfek I. pci- Ib„ hetgeen oen hieuw laagterecord ia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2