BINNENLAND. Kunst cn Letteren. MAANDAG 20 APRIL 1S31 TWEEDE BLAD PAG. 5 OM HET CHRISTENDOM ZELF. Dat zouden we kunnen plaatsen boven het woord, dat Prof. J. J. var der Schuit, docent aan de Theologische School der Chr. Gerei. Kerk te Apeldoorn tot de kiezers wil richten, als hij schrijft: Gaarne maak ik gebruik .'an de geleeen heid om door middel van de pers ons volk op te wekken tot eenheid in den grooten strijd. Al komen wij in verschillende kerken samen, er zijn ook terreinen, waarop wij met elkander kunnen en moeten sa menwerken Het gaat in onze dagen niet meer dogma tegenover dogma, het gaat niet meer om eenige vorm van het Christendom, het gaat om dat Christendom zelf. Al meer wordt het daghelder dat de groote kamp zal gaan om het behoud van de geestelijke en zedelijke grondslagen van ons volksleven. Wanneer dit onder ons al nieer doordringt dan houden wij op mee te doen aan ver snippering van kracht en wij gaan als één man ter stembus voor onze schoone Aot.i- Revolutionaire beginselen. Ik heb vertrouwen dat ons volk in den loop der jaren heeft kunnen leeren, hoe ver brokkeling van partijen ons al verder voert van een parlementaire Regeering, ons al meer vervreemdt van de Christelijke grond slagen in ons volksleven, ons al dichter brengt tot de dictatuur en de revolutie. Daarom onder Anti-Revolutionaire vlag op ter stembus. Al is een Statenstembusstrijd geen Kamer- verki3zing, hij moet toch een heldere klok- keslag zijn van onze eenheid en een moedgevend teeken voor de toekomst. Prof. J. J. v. d. SCHUIT. Apeldoorn, April 1931. ONZE DURE ROEPING. Nog een enkele dag en wij worden geroepen onze stem uit te brengen en daarmede onze houding te bepalen tegenover de vraag: „Naar welke beginselen zullen onze provin ciën geregeerd worden?" Deze vraag had 25 jaar geladen nog wei nig actueels beteekenis, om de eenvoudige reden, dat er nog weinig arbeid en als ge volg daarvan weinig verantwoordelijkheid op onze Prov. Staten rustte. Gevolg daarvan was dan ook. dat de Statenverkiezing niet populair was. Maar in de laatste 20 jaren is dat geheel anders geworden. Door allerlei oorzaken, die wij hier in den breede niet behoeven na te gaan, is het arbeidsveld van onze Prov. Staten geweldig uitgebreid en het zijn col- I leges geworden met een groote verantwoor- I delijkheid, waarin de beginselen steeds lui der gaan spreken. Die zich de moeite geeft om zich een wei nig in de werkzaamheden van onze Provin- ciale Staten te verdiepen, zal dit onmiddel lijk ontdekken. Heel scherp kan er daar gedebateerd worden. Principieel worden daar telkens de vraagstukken gesteld en besproken, zoodat het van de allergrootste beteekenis is, dat, waar de rechtsche partijen thans de meer derheid hebben, deze behouden blijft, en waar zij die nog niet verkregen hebben, daar moet er met inspanning van alle krachten naar gestreefd worden, dat wij ze daar zoo moge lijk nog door deze verkiezing verkrijgen. Wij moeten niet terug, maar vooruit. Niet verliezen, maar winnen. En dit laatste kun nen wij. wanneer wij zelf onzen plicht nauw gezet volbrengen. Dat is de «enige voor waarde. Maar daarmede zijn wij er nog niet Er zijn ook velen onder ons, die een krach tige opwekking en aansporing behoeven. Iedere anti-revolutionair kent ze wel in zijn naaste omgeving. En net is onze roe ping, hun die opwekking en aansporing te geven. Van alle zijden bedreigen ons gevaren, maar het grootste gevaar is: „Lauwheid in eigen gelederen; onbeslistheid in zake de stem, die wij moeten uitbrengen". - 't Is weer een heele lijst, die ons wordt voorgelegd en het zal niet ontbreken aap verkiezingsmanifesten, waarin iedere partij haar candidaten aanprijst Als dit op een eerlijke wijze geschiedt, is er niets tegen. Maar anders wordt dit wan neer men een andere partij belastert, om zoo den weg voor eigen candidaten te banen. Ook dit zal misschien in deze dagen weer plaats vinden. Laten wij dit overlaten aan hen die daar van hun heil verwachten. Onze strijd worde daardoor niet ontwijd. Wie vuil is, dat hij nog vuiler worde. Maar dit mag met ons niet geschieden. Ook dezen strijd voeren met geestelijke wapenen, die onzen Koning eeren. Laat ons staan in het geloof, dat noch onze arbeid noch onze gaven zonder Gods zegen zullen gedijen. Dan laten wij vol vertrouwen de uitkomst aan Hem over. Hij de Heere, Hij doe wat goed is in Zijne oogen. Daarom alle A.-R. mannen en vrou wen op him post! Den Haag. Ds. H. JANSSEN. OFFICIEELE BERICHTEN buitenlandsche onderscheiding. Bij Kon. besluit is aan Ds. E. B. Couvée, emer. Ned. Herv. predikant en directeur van de Ned. Herv. Stadszending te Utrecht, verlof verleend tot het aannemen der hem geschon ken onderscheiding van ridder der Orde van de Kroon van België. rechterlijke macht. Door de Arr.rechtbank te Utrecht is. ter vervulling eener vacature van rechter in haar College, de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois, oud-advocaat en procureur in Nederlandsch-Indië; nar. H. P. J. M. Loeff, advocaat, procureur en rechter- plaatsvervanger in de Arrondissementsrecht bank te 's-Hertogenbosch; mr. L. van Looke- ren Campagne, advocaat-procureur en kanton- rechter-plaatsvervanger te Alkmaar. consulaire dienst. Bij beschikking van den minister van Buiten landsche Zaken is de aanwijzing van dr. J. L. F. van Essen als candidaat voor den consulai- ren dienst, op zijn verzoek, ingetrokken. De heer Koster, consul der Nederlanden te Kansas City, is van verlof op zijn post te- TARWEORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND DIPLOMATIE DE SPAANSCHE GEZANT. De Spaansche gezant, graaf de Pradére, is gisteravond te Den Haag teruggekeerd en heeft telegrafisch aan de voorloopige Spaan sche regeering zijn ontslag aangeboden. De voorloopige regeering heeft graaf de Pradére verzocht op zijn post te willen blij ven totdat zijn opvolgen is aangekomen. WINKELSLUITINGSWET OP 1 JULI IN WERKING. Naar het Hbl. verneemt, is binnenkort een Kon. besluit te verwachten, waarin zal worden bekend gemaakt, dat de Rijkswin- kelsluitingswet op 1 Juli in werking zal treden. DE RADIO-KWESTIE HET RAPPORT INZAKE DEN HEER VOGT De commissie, bestaande uit de heeren Prof. Mr. C. W. de Vries, voorzitter; Mr. Dr. de Gaay Fortman en Mr. C P. M. Romme, door Dr. J. Th. de Visser samengesteld naar aanleiding van het verzoek van den beer W. Vogt om een onderzoek in te stellen inzake de beschuldigingen, tegen hem door den heer J. Verbiest in „De Gelderlander" geuit, heeft haar rapport bij Dr. de Visser ingediend. Deze is voornemens dit in den loop der volgende week te publiceeren. HET VAANDEL DER KOL RESERVE Ter kennis zal worden gebracht, dat het door de burgerij van Nijmegen aan de Ko loniale Reserve aangeboden vaandel door de Koningin is erkend als het vaandel van de Koloniale Reserve, onder bepaling, dat aan dit vaandel dezelfde eerbewijzen worden gebracht, welke ten deel valten aan de door of vanwege Hare Majesteit of met hoogstdezelver toestemming ge voerde vaandels en standaarden. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING DE 31sle JAARVERGADERING. Naar we vernemen zal de 31ste jaarverga dering van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding Woensdag 26 Aug. a.s. te Utrecht, onder presidium van Ds. W. H. Gispen, van Scheveningen, worden gehou den. In vebband met het aansluitend 5e En- krateiacongres zal ditmaal aan de jaarver gadering geen wijdingssamenkomst vooraf gaan en zal er in de middagvergadering ook geen spreker optreden, maar zal de gehee- le vergadering aan de afdoening van huis houdelijke zaken worden besteeïd. Aan den avond van 26 Aug. zal in de Domkerk een wijdingssamenkomst van het congres plaats vinden. Daarin zal naast oud-min. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine als voorganger op treden Dr. W. G. Harrenstein, Geref. pre dikant te Amsterdam, lid van de Ger. Ver. Drankbestrijding. De tarweorganisatie voor Zuid-Holland maakt bekend, dat voor de tarwetelers in het Westland voor zoover niet ingedeeld bij het district Voorne, Putten en Rozenburg, de gelegenheid gegeven wordt zich aan to melden als lid bij den heer J. P. Chardon, Loggerwoning, Maasland, post Maassluis, en ZEVENDE ALG. STUDENTEN- ZENDINGS-CONFERENTIE Maandagmorgen 13 April. Pastor Jasper van Bethel, spreekt over: „Het Rassenvraag stuk en de Zending". Onze taak is geen natuurwetenschappe lijke beschouwing over de verschillende rassen, maar na te gaan in hoeverre dz het adres der Tarweorganisatie voor j boodschap van de Christelijke Zending be- Zuid-Holland, Anna Paulownastraat 20, Den Haag. Aan deze adressen liggen drie formulieren ter invulling gereed. Het eerste voor aansluiting, het tweede voor voorraden oogst 1930, welke natuurlijk alleen door voorraden-bezitters behoeven te worden ingevuld, en het derde voor opgave der oppervlakte tarwe, welke thans te velde staat. De telers zullen goed doen nauwkeurig na te gaan hoe groot hun eventueele voorraden oogst 1930 zijn, hoe groot de oppervlakte tarwe, welke thans te1 velde staat precies'is en op welke wijze zij de perceelen nauwkeu rig kunnen aanduiden, daar al deze punten in de formulieren gevraagd worden. Daar het noodzakelijk is de gelegenheid tot aansluiting zeer spoedig te sluiten, wordt den Westlandsehe tarwetelers in hun eigen belang dringend verzocht de formulieren aan genoemde adressen te komen invullen. Zie ook de advertentie in dit nummer. VEREENIGING VAN BESCHUIT FABRIKANTEN In een te Amsterdam gehouden bijeen komst van eenige der belangrijkste beschuit fabrikanten werd in verband met de tarwe- wet besloten tot oprichting van een ver eeniging van beschuitfabrikanten in Neder land. Het voorloopig bestuur bestaat uit de hee ren A. W. Verkade der Verkades Fabrieken te Zaandam, voorzitter; H. W. Eggers na mens de beschuitfabrieken Van Hille te Zaandam, secretaris en G. L. van der Meer namens de Rotterdiamsche luxe broodbakke rij voorheen Paul C. Kaiscr. In principe werd o.m. besloten dat voor loopig alleen als lid kunnen toetreden die beschuitfabrikanten, die uitsluitend aan wederverkoopers 'everen, eventueel onder nader vast te stellen voorwaarde. Het secretariaat is gevestigd Oostzijde 314 b Zaandam. NEDERL. VEREENIGING VAN KAASHANDELAREN invloed wordt door het steeds sterker wor dend rasbewustzijn. 1. De toestand zooals die reeds over de 100 jaren geweest is. Hét blanke ras dringt in die 15e eeuw sterk door naar Oost-West (Vasco di Garna, Co lumbus e.a.). Vooral Romeinsc-he rijk mach tig. De Romeinsche rijken willen cultuur van eigen land naar de andere overbrengen. Zoo in theorie geen onderscheid tusschen de verschillende rassen. In Zuid-Amerika is oplossing door gemengde huwelijken, maar religieus was en bleef de vijand vreemd. Dit merkt men nog steeclis. Al gauw komen dan de Germanen in plaats van de Romanen. Resultaat nu: Negen tiende onder heerschap pij van het blanke |ras. (Het blanke ras slechts een achtste van de bevolking). 2. Het bewustzijn, dat de blanken abso luut de baas waren is nu verdwenen. Vooral sinds in 1905 de Russen door Japan versla gen werden De kleurlingen organiseeren zich 6teeds meer. Met de verbreiding van de macht der blanken waren ook hun ideeën doorgedrongen. Saecularisme. Moskou maakt (te situ atie nog moeilijker. De niet-blanken leven voort zonder godsdienst De Angelsaksische idee der vrijheid is zeer verstrekkend. Het verplant zijn vrijheidsideaal in de ziel van de ingeborenene. Zoo werd wel vrijheids gevoel gewekt, maar niet bevredigd. De jongere generaties komen critisdh te' staan tegenover traditie en religie. Hoog stens dient deze nog als politiek middel. Eén groote eenheidsbeweging tegen Europa Daar roept men eigen religie op tegen het Christendom van het Westen. 3. Het blanke en 't gekleurde ras komen te genover elkaar te staan. Telkens nieuwe conflicten. a. door de heersoherspositie waar 't blanke ras verkeert. b. door de bijzondere privilegiën der blan ken om de kleurlingen neer te houden. Als voorbeeld noemt Pastor Jaspar Zuid-Afrika met: politieke vraagstukken: zelfregeering der zwarten; sociale vragen: arbeidsvraagstuk der zwarten. Vooral zijn de nakomelingen van gemeng de huwelijken onrustige elementen, ver acht als ze worden, door zwart en blank, trotsch als ze zijn tegenover de zwarten. c. door Moskou: met z'n leus: Proletariërs aller landen, vereenigt U. Rusland is 't eenige Door Dezer dagen hield de Ned. Ver. van Kaas handelaren haar jaarvergadering te Gouda. tc De voorzitter, de hoer A. H. van der Most iand waar geen rassenbewustzijn uit Bodegraven, memoreerde de dreigende de vred,2 in Azië (Pax Britannia) breiden verhooging van de invoerrechten in zicb de wenschcn zeer uit Waar 't Christen- Duitschland, hert. feit der tegenwoordige ge- dom komt, wordt het rassenbewustzijn ster- breken in de volvette Gouda-liaas en de j.er_ daaruit voortgevloeide actie tot verbetering De zeaiding komt uit haar isoleering. der kwaliteit; in verband liaermede wees goms wordt de Bijbel wel aangenomen spr. óp hei adres, gericht tot den Minister Qm sobrede voorwaarts te maken. Toch van Landbouw, hetwelk veel stof in de behoeft dit niet bv. japan's hervormingen pers heeft doen opwaaien. 4zijn alle zonder invloed van het christendom. Na een levendige discussie werd inzake Zqq behoeft men niet meer tot de Zen- de reclamecampagne besloten, aan een ui» te bestudeeren, die in de volgende alge-1 ras is vormt 'n stel tot een te voeren actie zal komen. 4 5^,4. V Na voorlering der notulen en het jaarver- 7 tretuiffen slag 1930, deed de voorzitter namens het 5. De ^delingen moeten te getuigen Bestuur het vooretel. den afstreden. voor- Chnstus men moet de kleurliiw Mjn ritter. den heer A. j. Schilt, wegens zijn goddelijke bestemming latten i.endtujknjgt verdiensten jegens de Vereeniging, het eere hij ook oog voor zijn menschelijke DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het postvliegtuig naar Imdië vertrok Za terdag om 6 u. 30 uit Belgrado en arriveerde om 13 u. 30 te Athene. Het 14e postvliegtuig op de terugreis is Zaterdag om 5 u. 23 uit Medan vertrokken. Na tusschenlandingen van 7 u. 23 tot 7 u. 51 te Alorstar en van 13 u. 31 tot 14 u. 47 te Bangkok arriveerde het .iiegtuig om 18 uur te Rangoon. Wijziging in de route In verband met den toestand, waarin het vliegveld te Bangkok zich bevindt, wordt de route voor den luchtdienst Nederland Ned. Indië. zoowel op de uit- als op de thuis reis voorloopig verlegd over Rangoon en Alorstar. De depeches voor Penang, Singapore, Bang kok en Saigon zullen te Alorstar gelost wor den. Het vliegtuig, dat 16 dezer van Schiphol is vertrokken zal de nieuwe route reeds volgen. KRAAMVROUWENKLINIEK. DEN HAAG lidmaatschap aan te bieden. Nadat de rekening cn verantwoording van den penningmeester was goedgekeurd, ging men tot de bestuursverkiezing over. In de vacature van den heer A. J. Schilt werd gekozen de heer J. Ruys te Woerden en in die van den heer Heil, de heer G. Kooy, te Bodegraven, die beiden hun benoe ming aanvaardden. Door één der leden werd nog dn verhand met den achteruitga»e der kwaliteit ge- ■-"'on 0*1 dp vpr-'-»-'oi'iké gewoonte der boeren aan de overzijde van de Lek, die kaas leveren, die zoo uit de pekel is opge- vischt. Hij vroeg maatregelen te treffen, dat voorgeschreven wordt, dat de kaas veertien dagen uit de pekel moet zijn, alvorens zij mag geleverd worden. Eon analoog voor- schrdift bestaat in Friesland wel. Het be stuur zegde toe, zich de zullen wanden tot de Controlestations Zuid-Holland. en Urerht TENTOONSTELLING „DE SUIKER" BEDRIJVEN IN WERKING OP ZONDAG. Nadat verleden week Zondag op de in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam gehou den Tentoonstelling „De Suiker" proces verbaal opgemaakt was, omdat eenige ge- exposeerde bedrijven zonder vergunning in werking waren, heeft de Hoofdinspecteur van den Arbeid thans vergunning verleend om abbeid te doen verrichten in de bedrij ven in werking op Zondag. VEREEN. VOOR WIJSBEGEERTE DES RECHTS In de Zaterdag in de Rolzaal op het Bin nenhof gehouden vergadering van de Ver eeniging voor Wijsbegeerte'des Rechte werd tot bestuurslid benoemd in plaats van Mr. G. Scholten, die niet herkiesbaar was, Mr. S. E. J. M. van L ier, advocaat-generaal bij den Hoogen RaadDr. J. H. Carp werd her kozen en tot vice-president werd benoemd Prof. Duynstee. Tot vertegenwoordiger der vereeniging in het bestuur van de afdeeling Nederland van de Kantgesellschaft werd benoemd Jhr. Dr. J. J. von Schmid, secretaris der vereeniging. Hei perceel Parkweg 15. 'dat 'door 'de afd. den Haag non „Protestantseh Nederland:' h aangekoekt om in te richten g&KraQmvTouwenkliniekt DE JONGE VROUW. Het April-nummer van „De Jonge Vrouw", uitgave van Bosch en Kcuning te Baarn brenet eon lied van mej. van Woensel Kooy: De Paaschklok luidt, met muziek van H. J. Gaunt- lett; verder nog een paar bijdragen in verband met het Paaschfeest: de meditatie Paaschmor- cen reproductie van een sc.hllderü van P. Vero nese: De Kruisig ng, en een artikel: Paasch. feest en Paascheleren. In zlin serie: Kunstvormen uit de Natuur geeft Chr. Ie Roy o.a. oen fuchsia-motief, dat hij op verschillende wijzen styleert. Vooral het glas in lood raam is knap en origineel. Goed werk is ook de linoleumsnede „Trompet narcussen", die In dit nummer gereproduceerd wordt. Het meisjesscheepsjournaa! uit 1751 wordt voortgezet, pen füne penteekenlng ia den trant van dien tjtd geelt het uitzicht op St- Helena zobals dat op reis se zien Is. Verder de schets Een atellerdag en de go. wone verhalen en rubrieken. De handwerkru- hriek geeft o.a. de uitslag van do ..Kwatjes- prtJsvraag", waaraan enthousiast 00- mec door honderden lezereeeon. ;n Vraag is hier hoe men op moet treden met 't oog op d'<5 Ingeborene Kerk. 'n Groot gevaar in Indië is het syncretisme. Wanneer wij als blanke ras 't Evangelie verkondigen moeten heel wat storingen overwonnen wor den. 'n Heel moeilijk probleem is dat van de verhouding tusschen confessie en natio nalisme. Steeds zoeken te gehoorzamen aan Christus. 6. De christelijke gemeente heef. voorts 'n dienst te verrichten aan haar eigen volk en ras. Zij moet zijn het zout der aarde. Op de conferentie te Jeruzalem wezen de continentals er op dat 't onderscheid der verschillende Kerken, ook 'n gevolg kan zijn van de verschillende gaven Gods. Dat die kerken elk hun gaven zouden gebruiken naar hun verscheidenheid tot grootere eere Gods. Zoo bestaat de mogelijkheid van heersohers gave maar dit moet toch leiden tot dienst aan de overheerschte. Steeds moet de ge- gerechtigheid Gods betracht worden. Het doel echter van de Zending is, de ziel van de inlander voor God te winnen. De predi king dient tot getuigenis om te komen tot bewust aannemen of verwerpen van God. 7. Is de boodschap van 't Saecularisme van Europa 't einde? Christus die eens geweest is, komt zeker weer. Dan zullen de verschillende, volkeren, hun verschillende gaven bijdragen'voor 't eeuwig Jeruzalem. Lettend op 't «inde moeten wij bidden Uw Rijk kome. Lettend op de schuld van 't blanke ras, ook van ons: Vergeef ons onze schulden. Pastor Jasper sluit dan met het woord van Vader von Bodelschwing: Nicht so langsam, Ste sterben darüber. M a a n da g m i d d a g. Dr. Hartenstein spreekt over: Het Christusbeeld in Indië. Daarbij gaat hij eerst enkele karakteristieke trekken van het Hindoeïsme na, om daarna over te gaan om de verschillende voorstellin gen die men zich in Indië van Christus maakt, te bezien. Allereerst bespreekt hij dan: Het aesthetisoh Christusbeeld: Phantasie, idealisme zijn de grondtrekken der Indische religies. De leer over Christus, zooals de Evangeliën, en met name vooral 't Evangelie van Johannes worden veranderd in alle mogelijke speculatieve theoriën. Als repre sentant hiervoor noemde Dr. Hartenstein Rabindranath Tagore. 2, Het ethische Christusbeeld in Indië: Jezus wordt tot leeraar gemaakt. Men dtent niet om loon e.d. Jezus Christus wordt bin nen de ethische wereld getrokken vooral Gandhi moet hier genoemd worden. Het ty pische van de Schrift is voor hum de berg- prediking: Geen geweld etc. Hier niet 't Jezusbeeld van de Schrift. Jezus is nog slechts 'n idee. Jezus nog slechts 'n abstract begrip, nooit begrepen. 3. Het Religieuss Christusbeeld. Stanley Jones zegt dat Indië de Bijbel leest; maar hier is de taak duidelijk te maken wat het vleeschgeworden woord is. En in de 2e plaats moet duidelijk gemaakt worden wat wil zeggen: Jezus gekruisigd. De centrale vraag is: Hoe kan de mensoh tot God komen. Deze vraag kan den Indiër niet gesteld worden: le denkt hij Gorbmensch als 'n onafgebroken continuïteit Zondeval- erfzondc zijn hem dwaasheid. 2e. Hoe kan de mensoh tot God komen? Bij Indiërs door kennis, of door werken of door ergave. Men ziet de mensch moet zich zelf verlossen door de religie. Se. De grens tusschen God-mensch fs in Indië uitgewischt Indië kent geen persoon lijk God die tot de mensch spreekt; maar OP HET RANDJE DE PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN Een aardig snapshot genomen in den wed strijd O.D.I. Ill—Hollandia UI. Bij een aanval van de jeugdige Schiedammers balan ceert de bal op den korf der groen-wilten. Indiërs stellen nu toch Christus, wat religi eus beeld betreft voor als 'n ideaal mensch, met Godsliefd'e en menschenliefde. Eenheid met den Vader, Geloof in zichzelf. Sola fide. Maar Christusbeeld is zoo.nog onvolledig immers: In Indië is slechts subjectieve christuservaring. Geen nadruk op 't woord op de Openbaring „Ik" is opgelost in 't „gij". Het „Heer" zijn van Christus wordt nog niet erkend. Bij de bepaling van de verhou ding tusschen Hindoeïsme-Christendom dreigt steeds weer 't gevaar het laatste als vervulling van het eerste te zien. Men zegt de Godsopenbaring is gelijk (uni verseel) (vgl. de Jeruzalem-conferentie). Dan bestaat er ook groot gevaar dat al leen Gods liefde erkend wordt. Ze denken niet aan de heiligheid en de gerechtigheid Gods. 4. Het Christusbeeld der Schrift in Indië: Hierbij legt men alle theologie af. Zij zijn tegen de belijdenis van: *t Westen. Kort gezegd: voor Christus, tegen het Christen dom. Hier moet beslist werden of 't reli gieus beeld van Christus overwonnen kan worden. Het Christusbeeld in de Schrift is door en door theocentrisch. Góds Wóórd en werk. 't Gaat om Gods daad in de geschiedenis. De mensoh gaat niet tot God. De situatie wordt voor Indië zoo principieel veranderd. Deze boodschan van God heeft Indië nu noodig. Indië moert leeren verstaan de zonde der wereld. Vervulling kent de Heilige Schrift slechts in de zin hier, van volledige breuk, Christus zal openbaar worden maar dbbr 't gericht. Alleen de erkentenis van schuld, vormt toe gang tot Christus. Hij toont ons wie wij zijn. Het Nieuw Testamentisch. Christusbeeld is dat van de Heer van de eerste en tweede schepping. Deze Christus, velen zullen zich aan Hem ergeren. De vraag haar Christus is de vraag naar onze existentie. Christus maakt dan aanspraak' op 't koningschap over ons Leven. Uit Oost-lndie VOLKSRAAD nieuwe leden niet toegelaten BATAVIA, 18 April. (Aneta). De Volks raad behandelde in eersten termijn de taak- v rdeeling van het Binnenlandsch Bestuur op Java en Madoera, Zeer uitvoerige be schouwingen werden gehouden, welke heden avond worden voortgezet. Voor de pauze werd aan de orde gesteld de toelating van nieuwe leden van den Volks raad. Besloten werd de heeren Oëtoyo, Soe- tardjo, Soeroso, Soekardjo Gondo Soebroto Prawoto Koesomo niet toe te laten, over eenkomstig het advies van de geloofsbrieven. Ontstemming en Cr it lek BATAVIA, IS April (Aneta). De Volks raad besprak de crisismaatregelen, inclusief de salariskorting. De voorzitter verklaart, dat de Regeering in de Memorie van Antwoord gezegd heeft, dat zij niet bereid is verandering te brengen in de voorgenomen salarismaatregelen, het geen in stryd is met vroegere toezeggingen, HET LJJSTCIJFER DER ANTIREVOLUTIONAIRE PARTIJ In de verschillende provincies is het lijst- nummer, waarop de antirev. kiezers hun stem hebben uit te Drengen, als volgt: 0p Woensdag 22 April: FRIESLAND; Kieskringen DOKKUM en LEEUWARDEN, L\jst No. 9; Kieskringen SNEEK, SCHOTER- LAND en FRANEKER, Lijst No. 10. DRENTE: Lijst No. 1 in Kieskringen ASSEN en MEPPEL; No. 4 in HOOGEVEEN en EMMEN. GELDERLAND: Lyst No. 6. NOORD-HOLLAND: Lijst No. 12 OVERIJSEL: Kieskringen ZWOLLE en KAMPEN Lijst No. 1; DEVENTER, HENGELO, ALMELO en ENSCHEDé Lijst No. 12; OMMEN Lijst No. 8. ZUID-HOLLANDL\jst No. 2. ZEELAND; in alle Kieskringen Lijst No. 2. Op Donderdag 23 April: UTRECHT, Lijst No. 2. waardoor den indruk wordt gewekt, dat ailö debatten vruchteloos zijn, welken zeer onaan- genamen indruk spreker onder de aandacht van de Regeering wil brengen. De Regeeringsgemachtigde voor Financiën de heer Van den Bussche, verklaart dat de Regeering door de woorden „in beginsel" toch nog eenige mogelijkheid tot wijziging heeft opengelaten. De debatten zouden een zoodanig nieuw licht kunnen werpen, dat de Regeering de voorsteilen nog zou kunnen herzien. De heer Thamrin critiseert den gespierden toon van de Memorie van Antwoord, waaruit niet de minste tegemoetkoming blijkt tegen over den zoozeer welwidenden Volksraad. Hij becritiseert diverse crisismaatregelen en heeft zijn standpunt ten aanzien van de vermindering der salarissen nog niet bepaald. De heer Dwidjosewojo kan zich er principi eel mede vereerigen, dat ook de Landsdiena ren iets moeten opofferen maar gaat niet accoord met de wijze waarop de Regeering dit wil doen, aangezien dit te ver gaat. De heer Zuyderhoff bepleit opnieuw maat regelen tot verlaging der huishuren. Ds heer Soeroso is er niet van overtuigd, dat de korting noodzakelijk is. Hij kond'-gt een amendement aan bij de behandeling van de begrooting voor 1932. De heer Bruineman bestrijdt den heer Thamrin. Hij wijst op de komende aanzien lijke tekorten, terwiji er geen enkele aan wijzing is, dat er na deze crisis weer een op leving zal komen. De goudwaarde blijft stij gen evenals de koopkracht van den gulden hetgeen er op wijst dat wij ons op een blij vend lager niveau moeten instellen. Spreker verwacht niets van een progressieve winst belasting, want mul. procent van nul ie nuï. Hij wijst er op dat de olie reeds aanzjerbjk bijdraagt in de lasten van het land, terwjji bovendien de olie-maatschappijen niet behoor lijk kunnen concurreeren. Spreker is een voor stander van aile crisismaatregelen, inclusief de salariskorting omdat het zonder deze on mogelijk is de tekorten te dekken en zal zich van alle critiek onthouden, hoewel enkele maatregelen bedenkelijk zijn te achten. Hjj acht het verzet van de ambtenaren begrij pelijk, doch niet te billijken, omdat het niet aanernat om alleen de particulieren onder de malaise te doen lijden. Er is een tweevoudige crisis: een van permanenten aard en een con- junctuurcrisis, maar ook zonder deze laetrte tijdelijk) zouden wij zn vastgeloopen. Hij meent dat ten aanzien van de verlaging van 5 pet. de grens gesteid moet worden tot de maandsalarissen van f 25, het gemiddeld in komen der bevolking per hoofd. SLACHTOFERS VAN DE PEST BUITENZORG 17 April \nrta). In het tijdvak van 22 Februari tot 21 Maart zijn in geheel Nederlandsch-Indië 334 personen aan pest overleden, tegenover 372 in het tijdvak van 25 Januari tot 21 Februari. VLIEGTOCHT LONDEN-AUSTRALIE SEMARANG IS April (Aneta). De City of Cairo, die een vlucht maakt van Londen naar Australië, is via Soerabaya naar Koepang vertrokken. Het ligt in het voornemen mor gen naar Port Darwin te vertrekken. DE STOOMVAARTLIJN BATAVIA- ZUID-AFRIKA GEOPEND BATAVIA, 20 April (Aneta) Het s-s. Hout man van de Kon. Paketv. My is vertrokken voor zyn eerste reis van den geregelden dienst op Zuid-Afrika. Een groot gezelschap vooraanstaande zakenlieden bevindt zich aan boord. IN HET NAUW Aon het slot mi den malst rijd V.V.S.—Stormrogth icerd ie Htcallcnkecpn i» het nastso cshrecht. Hrerbcien :tet m-n, hot het doet writ schoonoev--^ti.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5