BINNENLAND. WOENSDAG 15 APRIL 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 FRANK M. HAWKS BEZOEKT WAALHAVEN OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE. De eerstvolgende audiëntie van den Mi- ,an Defensie, zal in plaats van op aandag 20 April worden gehouden op Za rdag 18 April eJi. om 10 uur vjh. NOTARIAAT Bjj Kon- besi. is benoemd tot notaris bin- [n het arrond. Zutphen, ter standplaats jeldoorn, J. van der Veen, candidaat- tóris te Amsterdam; is benoemd tot notaris binnen het arrond. ssen, ter standplaats Meppel, mr. P. H. j ls en, cand. notaris te Markelo. POLITIEBENOEMING Kon. besl. is aangesteld tot commis- j iris van nolitie te Riheden B. G. Meijer, in- iecteur van politie le kl. te Rotterdam, GEVANGENISWEZEN Bij Kon. besi. is op zijn verzoek, aan mr. A. de Visser, eervol ontslag verleend als 1 van het college van regenten over de ge- ngenissen te Rotterdam VOOGDIJRADEN Kon. besl. is benoemd tot lid van den oogdijraad te Assen B. van Coevorden Coevorden is op zijn verzoek aan R- Torenbeek, ivens voorzitter van den Voogdijraad te ordrecht, uit die betrekking eervol, ontslag erleend- RIJKSGEBOUWENDIENST Kon. Besi. zijn bevorderd tot bouw- undig ambtenaar le kl. bij den Rijiksgebou- endienst de bouwkundig ambtenaren 2e kl. dien dienst W. v. der Hoek en J. A. mens beiden te 's Gravenhagemet in- ang van 1 Mei 1931 als zoodanig benoemd bouwkundig ambtenaar le kl. in tijdelijkrn enst C. J. Kortenbach te Leiden en B te Middelburg. EERSTE KAMER DE ZAAK-VRIJMAN De oude vergunningen De rust, ook de parlementaire rust, is zoet, maar onze Senaat schroomt niet te onderbreken, indien het werk roept, zoo zagen we de heeren gisteravond reer bijeen. Op de agenda stonden een weetal wetsontwerpen: de uitkeering van en vergoeding aan den gewezen Rijksbouw ïeester Vrijman en een wijziging vein art. der Drankwet, bedoelende den termijn oor het vervallen van vergunningen van oor 1 Mei 190fi en van bijzondere vergun- lingen nog een jaar tè versohuiven. Deze westies zullen aan de orde komen bij de .s. herziening der Drankwet, welke in den oop van dit jaar haar beslag wel zal krij- Over het eerstgenoemde wetsontwerp prak de heer Wibaut (s.d.) Hij hoopte, aanneming er van voor den heer frijman zou zijn een zwakke vergoeding Kor het groote leed, dat hem is aangedaan. !r zijn door hem onregelmatigheden be- aan, die echter tientallen jaren bij dit >ort ambtenaren algemeen waren. De veroordeeling van den heer Vrijman i onverdiend geweest. Aan de onregelma- gheden is thans een eind gemaakt, maar iet is tientallen jaren te laat. Mr. Hendels (S.D.) merkte op, dat de leer Vrijman indertijd met ministerieele nachtiging borg is geweest voor waard e- permindering van een te huren pand ten lehoeve van het Rijk. Hij heeft daarvan chade gehad en moeten betalen. Die strop vordt hem nu ook vergoed. Maar het ge- leel, oordeelde de heer Mendels, is een onderlinge manier van zaken doen ge veest. Het. Rijk had zelf kunnen koopen of [arant blijven. Is zoo iets gewoonte? Zoo j, dan mopt aan zulk een wonderlijke ma- lier van doen een eind worden gemaakt. Minister De Geer vond de zaak ook wonderlijk, maar het gaat niet meer zoo. Iet gebeurde had plaats in den abnorma- en tijd vlak na den oorlog. De heer Vrij- nan heeft er niet aan gedacht dat hij ver- ïaal had op den Staat voor de f 15.000, die lij uit eigen vermogen heeft moeten beta- en. Dit onderdeel is eerst kort geleden he iend geworden, Z.h.s. werd het wetsontwerp goed ge- e u r d. Over het tweede wetsontwerp sprak nie mand. Z.h.s. werd ook dit goedgekeurd. Daarna sluiting der vergadering. Heder onderzoekt de Kamer in de afdee- lingen een groot aantal wetsontwerpen, waaronder de wijziging der Octrooiwet, de aanvulling der Nijverheidsonderwijswet, de sigarettenaccijns en de steunregeling voor de bietenteelt V- T- ytjjËF- 'ju. ff J - - Het Texaco-vliegtuigje van Captain Hawks, waarmede deze ontzaglijke snelheden bereikt. Het is een éénpersoons Travel Airmachine met een Wright Whirlwindmotor van 450 P.K. Het vliegtuig, dat in de lucht merkwaardig veel doet denken aan een torpedo met vleugcis, heeft een kruisingssnelheid van 320 K.M. per uur en een maximum-snelheid van 400 K.M. Het weegt slechts 998 K.G. en kan 1600 K.M. met Texaco-spirit vliegen zonder opnieuw van brandstof te worden v oorzien. HOOGE RAAD VAN ARBEID WERKTIJDENBESLUIT VOOR KANTOREN Invoering gewenscht geacht. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn onder leiding van mgr. prof. dr. W. H. Nolens gehouden vergadering zijn ad viezen vastgesteld omtrent de door den Minister van Arbeid bij den Raad aan hangig gemaakte voorontwerpen van een werktijdenbesluit voor kantoren en een wijziging van het verplegingsbesluit 1928. Een meerderheid in den Raad (2710) achtte het gewenscht than6 de bepalingen van de Arbeidswet, die op kantoren be trekking hebben, in werking te doen treden. De Raad is bovendien van oordeel, dat het gewenscht is, het systeem, dat ten grondslag ligt aan deze bepalingen, te wij zigen. Deze bepalingen zijn te stroef. Zij laten niet, zooals de bepalingen voor fa' DE KOLONIALE RESERVE Heden en Donderdag (15 en 16 April) wor den te Nijmegen feestelijkheden gehouden ter gelegenheid van het feit, dat de Kolo niale Reserve in haar fegenwoordigen vorm veertig jaar bestaat Deze feestelijkheden worden ten deele bijgewoond door Prins Hendrik, welke o. a. de vaandeluitreiking bijwoonde, hetwelk door de Nijmeegsche bur gerij aan dc Koloniale Reserve is aangebo den. Deze feestelijkheden zijn ten deele al leen voor de Reserve, ten deele ook voor pu bliek toegankelijk. Het gemeentebestuur zal officieel vertegenwoordigd wezen. In deze veertig jaren werden niet minder dan dertigduizend personen via de Reserve naar Indië uitgezonden. De troepen zijn nu gelegerd in de Prins Hendrikkazerne, waar van Prins Hendrik in 1909 den eersten steen Jegde, tevoren waren ze in de Waal- en de Valkenhofkazerne ondergebracht. Aan deze brieken of werkplaatsen, voldoende ver- 1 Reserve is verbonden een groot militair hos- schuiving van den werktijd toe. pitaal, dat o. a. ten doel heeft om uit Indië De Raad heeft daarvoor den Minister in als ten deele physiek ongeschikte militairen overweging gegeven de desbetreffende be- weder geschikt te maken voor den militai- palingen van de Arbeidswet als volgt te ren dienst in de tropen, wijzigen: De thans in de wet voorkomende normen van 8uur per dag en 48 uur per week worden" gehandhaafd. De hoofden van on dernemingen, die daaraan de voorkeur ge ven, mogen een anderen werkrooster in voeren, mits het jaar maximum niet meer is dan 2350 uur, en de weekmaxima voor jeugdige personen, vrouwen en volwasse nen mannen worden gesteld op resp. 48, 55 en 62 uur. De hoofden der ondernemin gen behoeven niet voor elk geval een spe ciale vergunning van zulk een rooster in mits zij aan de arbeidsinspectie den werkrooster en de verdere loor le wet voorgeschreven gegevens verschaffen, waar door controle mogelijk is. Dit, afgezien van de mogelijkheid tot het verkrijgen van bijzondere overwerkvergunningen. Sommige leden van den Raad hebben tegen dat voorstel bezwaren. Zij hebben van hun afwijkende meeningen in het ad vies doen blijken. Een aantal leden van den Raad, dat echter in de minderheid is gebleven, is van oordeel, dat de bepalingen van de Ar beidswet, die op kantoren betrekking heb ben, in geen geval behooren te worden in gevoerd, alvorens die bepalingen in den geest, als hierboven is aangegeven, zullen zijn gewijzigd. Een meerderheid in den Raad is van oordeel, dat die wijziging niet béhoeft te worden afgewacht. Een meerderheid in den Raad (2016) kon zich met de voorgestelde wijziging van het Verplegingsbesluit 1928, waardoor het mogelijk wordt gemaakt voor bijzondere categorieën van verplegingsinrichtingen van de normen betreffende den wekelijk- schen of twee-wekelijkschen rusttijd af te wijken, vereenigen. De vergadering werd door den Minister van Arbeid bijgewoond. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Met het postvliegtuig, dat Donderdag van Schiphol naar Indië vertrekt, zal de heer Duppen uit Zutphen de reis als passagier meemaken. AFSCHEID VICE-ADMIRAAL QUANT DR. ECKENER OVER DE ZEPPELIN-VERBINDING NEDERLAND-INDIE Dr. Êckener, die eenige dagen geleden met de „Europa" uit Amerika is teruggekeerd, deelde ons desgevraagd mede, dat hij in ver band met de plannen voor het tot stand bren gen van een mchtschependienst tusschen Ne derland en Ned.-Indië waarschijnlijk in den komenden winter een reis naar Batavia zal maken. Eerst na deze studiereis zal hij in staat zijn om met de belanghebbende Neder- landsche scheepvaartmaatschappijen, de Mij. „Nederland" en den Rotterdamschen Lloyd verdere besprekingen te voeren. Het staat echter thans reeds vast, dat te Batavia of in de nabijheid van Batavia op het eiland Java een luchtschepenhaven zal worden aangelegd. DE CENTRALE TARWE ORGANISATIE In Den Haag is opgericht de Ver. Centrale Tarwe Organisatie, gevormd uit de verschil lende gewestelijke tarwe-organisaties en sticht in verband met de uitvoering van de Tanvewet 1931. Voorloopig zijn tot bestuurs leden vim de Centrale Tarwe Organisatie aangewezen de heer K. L. G. Gaaikema Schuuringa te Ruigezand voor de provincies Groningen en Drenthe, J. D. Oosterbaan te Tzummarum voor Friesland, R. C. Schenk te Groote IJpolder, voor Noord-Holland, ir. W. J. M. Dekker, te Haarlem, voor Zuid-Hol land, I. P. van der Waal te Colijnsplaat, voor Zeeland, P. M. Sneek te Dinteloord, voor Noord-Brabant, en J. J. C. Ament te Roermond voor Limburg. Van de provincies, die nog geen aanwij zing hebben gedaan, zal nog opgave volgen. De omstandigheid dat nog moet wordei% beslist of een voorzitter zal worden benoemd die geen lid is van de organisatie is oorzaak, dat nog geen voorzitter is aangewezen. Nagegaan zal worden of iemand uit de leden of iemand buiten de organisatie staan de zal worden benoemd. De regeeringscom- missaris voor uitvoering van de Tanvewet 1931 zal zich voor het voorzitterschap niet be schikbaar kunnen stellen. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat met de inventari satie van de nog aanwezige tanve van de oogst 1930 einde April of begin Mei a.s. ge reed zal worden gekomen. Luchtvaart EEN NIEUW FOKKERVLIEGTUIG De „Herald Tribune" geeft een beschrij ving van een nieuwen Fokker-eendekker, het „vliegende fort", waarvan op de vleugels zes mitrailleuses zijn gemonteerd, die door een automatische inrichting gelijk vuren. De een dekker biedt plaats aan twee personen «hi kan ook bommen aan boord hebben, succes hebben te Peterborough (New-Jersey) proeven plaats gehad. WEDSTRIJDPRAATJE Mag ik vandaag eens even iets ver klappen? Als ik zoo de binnengekomen abonné' eens nazie, dan zijn dat er heel wat. Maar ook hier leert de statistiek ons weer het een en ander. Vélen zijn er die een aantal abonné's, laten we bijv. zeggen drie, aangebracht hebben, maar slechts weinig die et, weer bij wijze van voorbeeld zes aan brachten en slechts een enkele die in de buurt van de stofzuiger komt. Wat ik nu vertel noemt men wel eens een „tip". Want, er is een mooie kans voor U, wanneer U bij Uw aantal er nog één of twee bijvoegt. Vóór SO April kan dat nog gemakkelijk, probeer het maar eens! LAGERE CHR. LANDBOUW SCHOOL VOOR DE WESTHOEK VAN BRABANT LANG GEWACHT, MAAR TOCH GEKREGEN Ook de Westhoek van Brabant heeft thans zijn Christelijke school voor lager Landbouw onderwijs. Zij verrijzen wel niet als zekere planten uit de grond, doch langzamerhand komen ze, waar ze noodig zijn. Het land is vlak en de dorpen liggen wijd verspreid over de velden, doch hier woont een kundige landbouwbevolking, die het woord achterlijkheid niet kent: de bloeiende bedrijven zijn er de bewijzen van. En, zooals het moestal gaat, waar kennis is, is dorst naar meer. Het zijn de domste boeren niet, die erkennen: wij mwten nog veel leeren; wij hebben wetenschap en kennis noodig. Daarom werd men haast ongeduldig; toen andere plaatsen voor moesten gaan. Doch nu was het gisteren een blijde dag: in Zwin gelspaan, centraal gelegen in de kring der dorpen Klundert, Fynaart en Willemstad werd onder groote belangstelling dfi school geopend. Veeleischend was men niet Men nam voor loopig genoegen met het oude schoolgebouw van Chr. Nat Schoolonderwijs. Dit was met drie lokalen te klein voor gewoon lager onderwijs en bovendien voldeed net niet meer aan billijk te stellen eischen. Daar om werd aan de overzijde een pruchtschool met onderwijzerswoning gebouwd, welke het voricr jaar is geopend. Het oude gebouw, wel stevig, doch ouder- wetsch, werd danig gerestaureerd en één lokaal is aanvankelijk keurig ingericht voor landbouwonderwijs. Twee lokalen kunnen voor allerlei werkzaamheden gebruikt wor den. De school begint aanvankelijk met 20 leerlingen, doch m§n hoopt, dat spoedig twee klassen gevormd kunnen worden. Het is niet te verstaan .waarom kinderen van Roomsch- Kath. en niet-orthodoxe ouders, hun kinderen niet zouden zenden. Zóó al thans oordeelde ook de heer Wintermans, inspecteur van het Lager Landbouwonder wijs. De officieel® opening. Het mooie vergaderlokaal boven de nieu we Chr. Nat. School was gevuld met bijna tweehonderd belangstellenden, toen de voor zitter. de heer J. Knook, de vergadering met psalmgezang en gebed opende. Voorge lezen werd Deut 11 121. In zijn openingswoord riep de voorzit ter verschillende autoriteiten en de vele be langstellenden het welkom toe, waarna spr. een kort overzicht gaf van de geschiedenis der school. Men begon er in 1927 mee, nadat van te voren vergeefsche pogingen \oor een middelbare school waren aangewend. De Chr. Boeren- en Tuindersbond nam toen de .zaak in handen en daar aanvankelijk slechts drie soholen toegewezen werden, moest Zwin gelspaan bij A n d e 1 achtergesteld worden. De actie bleef echter en in midden 1930 stond de Minister subsidie toe voor een Chr. Lager Landbouwschool In West-Noord-Bra bant te openen. Begin November 1930 kon het benoemde hoofd, de heer v. d. S1 i k k e te KoRum niet in dienst treden en daarom moest de ope ning uitgesteld worden tot heden. De voorzitter bracht dank aan de heeren Wintermans. v. d. Heuvel, Huizinga (land- bouwconsulent)van der Schans (burge meester van Andel), Bronkhorst en C. Ma- ris Czn. (secretaris der Vereeniging) en zijn echtgenoote voor al de verleende medewer king. Na dit openingswoord werd de Openingsrede uitgesproken door den heer Blemond van Bleiswijk, lid van het hoofdbestuur Chr. Boeren- en Tuindersbond. Spr. wijst op de groote beteekenis van de ze schoolopening in deze donkere tijden en namens het hoofdbestuur van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond wenscht spr. deze ge meente geluk met verkregen zegen. Hier krenkte gelukkig de uitgestelde hoop het hart niet, en met moed gaat men nu voor waarts. Wij men9chen weten het niet meer, er is te veel donkerheid en juist daarom verstaan we het des te beter, dat wij onze hulp moe ten verwachten van God, die alles regeert en bestuurt Wie opziet naar boven, kan ook nu blijde zijn: in de eerste plaats, om dat de praktijk gesteund en beholpen kan worden door de wetenschap. Onze kinderen kunnen het nu verder brengen dan wij: zij kunnen hun kennis verrijken en deze dienst haar maken aan hun werk, om de pioniers te zijn van Europa op het gebied van land bouw en verteelt Er is ook blijdschap, omdat de wetenschap welke hier zal worden onderwezen, zich zal schikken en richten naar Gods Woord; want als de ziele luistert, dan hoogt zij Gods stem en de schepping leidt ons tot de schepper. Deze school sluit aan bij huisgezin en school, en daarom is het werk. dat de heer van der Slikke zal verrichten, zoo belangrijk en ook zoo mooi. Hij moet liefde voor het vak aankweeken. het mooie landbouwbe drijf, vooral indien we daarin Gods hand zien. Moeilijk is het onderwijs, vooral door de botsingen tusschen praktijk en wetenschap, doch met stuurmanskunst wordt de veilige haven bereikt Het kind wordt in de moeilijkste Jaren toevertrouwd aan de onderwijzer: dat geeft verantwoordelijkheid; doch op medewerking en gebed van het bestuur en de ouders mag de onderwijzer rekenen. Want ook deze din gen zijn, naar Jesaja's woord, van den Heere onze God. Op de Ghr scholen worden goede burgers gekweekt, die vast. staan te midden van de staatkundige beroering. Spr. hoopt dat de heer van der Slikke ze genrijke arbeid in de Westhoek sal mogen verrichten, nog vele jaren. God zegene hem ook in zijn huiselijk leven. Met het kind in de arm betrekke, naar Kuypers woord, de Christelijke school de wacht bij het Kruis. Hiermee verklaarde de heer Blemond de school voor geopend en het hoofd ge ïnstalleerd. De Voorzitter voegde hieraan nog 'n hartelijk woord van gelukwensöh toe. Rede Mr. Wintermans. Het woord was daarna aan Mr. J. J. W1 n- t e r m a n s. inspecteur van het Landbouw onderwijs. De Regeering is zich volkomen bewust van de groote beteekenis van Chr. landbouwon derwijs en spr. sluit zich gaarne aan bij de woorden van den heer Biemond. technisch künnen is ook voor de land bouw beslist noodzakelijk en voor staat en maatschappij van het grootste belang. Op deze school kan de scholier leeren hoe schoon Gods schepping is, doch ook, hoe God de mensch in staat stelt om dc harmo nie in de natuur te verstaan en to vervol maken. De mensch beheerscht de wereld, want hij staat op hooger vlak dan de na tuur en juist deze hoogere bestemming moet ons leeren om elkaar te dienen en te helpen Daarom is het zoo schoon dat achter deze scholen een bloeiende, Christelijke organi satie staat, want zoo kan er wezenlijk en waar leven zijn. Alleen in de geestelijke sfeer en niet in de stoffelijke sfeer kan de „complete mensch" gevormd worden. Daarom is deze dag van zoo groot gewicht opdat de jeugd worde opgevoed tot grooter technisch kunnen, tot ware burgerdeugd en tot toekomstige bewoners van het land, dat wij allen hopen te beërven. Aan den heer van der Slikke wordt niet een stoffelijk bezit te beheeren gegeven, geen geld of goed: maar de kinderen worden u toevertrouwd. De kinderen zijn het kost baarst bezit, zij geven de sterkste stimulans om de menschheid aan den arbeid te hou den. Wij dragen de fakkel der beschaving over aan onze kinderen en zij geven hem Hiertoe de kinderen te bekwamen is mede de taak van het hoofd der school: meester en voorbeeld moet hij zijn; vooral ook door de nauwe aanraking met de familie. Dan pas zal hij ten zegen zijn. God zegene het eenvoudige werk, dat hier door de stichting geschiedt is en brenge de schoone wenschen in vervulling door Zijn goede gunst. De Heere moge ook dit huis bouwen. Commissie van Toezicht. Hierna sprak de heer Korteweg, voor zitter der commissie van Toezicht, welke hoopt zich het vertrouwen waardig te ma ken. Van de bestaansnoodzakelijkheid van deze school is men hier overtuigd; de be drijfsresultaten zullen ten zeerste beïnvloed worden vooral in de verre toekomst door de goede opleiding der landbouwers. Vandaar de blijdschap over deze school, welke voor heel de Westhoek een felici tatie waard is. Spr. roept ook het hoofd der school een hartelijk welkom toe en wenscht hem geluk met zijn benoeming. Hier is een breed ar beidsterrein voor den rechten man op de rechte plaats. Moeilijk is het werk, juist omdat het de rijpende en idealistische jeugd betreft. Ver standige leiding is noodig: met vaste teugels in Christelijken geest Dan zal de invloed ten goede groot zijn. Hierna werd gepauzeerd, gefotografeerd en thee geserveerd. Na de pauze deed de voorzitter mede- deeling van verschillende ingekomen tele grammen en brieven, o.a. van den Minister van Biimenlandsche Zaken en Landbouw. De heer Huizinga spreekt. Een kort woord wordt gesproken door den heer Huizinga, landbouwconsulent, die zijn groote blijdschap uitsprak over de stich ting in de gemeente Fijnaart Het is hier een landbouwcentrum met landboirwera, die wetenschap begeeren en het landbouwonder wijs liefhebben. Spr. brengt hulde aan den heer Langeweg, die hier vroeger zulk uit stekend landbouwonderwijs gaf. Daarna kwam de heer Ambtmeyer en eindelijk de heer Vinke. Op dit gelegde fundament kan de heer van der Slikke thans voortbouwen. Spr. hoopt met hem op aangename wijze te kunnen sa menwerken. De moeilijke omstandigheden mogen niet tot verslapping van energie leiden, doch in tegendeel is thans meer ontwikkeling noodig. De voorzitter releveert nog even de groot verdiensten van den heer Langeweg: zijn eerste leerling was 66 jaar oud en zijn arbeid heeft vele vruchten opgeleverd. Het is moeilijk te schatten. Rede van den hees van der Slikke. Dan spreekt het nieuwbenoemd hoofd, de heer van der Slikke, tot heden werk zaam te Kollum. Spr. dankt voor alle beste wenschen en de moed, hem toegewenscht Hij hoopt de idealen, door verschillende sprekers ge schetst, met alle kracht na te streven. Eerst vragen de geestelijke belangen de aan dacht en die zijn niet gering op de leeftijd van 13 tot 20 jaar. Dit kan niet zonder de noodzakelijke wisselwerking van de velen, die bij de school betrokken zijn. Aan de samenwerking twijfelt spr. niet ze is op de meest sympathieke wijze be wezen en than9 toegezegd en is thans vooral noodig om het bestaan houdbaar te maken. Allen behooren trouwens mee te werken om onze jeugd sterk te maken voor de toekomst. Spr. wendt zich in het bizonder tot den heer Huizinga; de commissie van Toezloht en de eereleden van deze oommissie, de bur gemeesters uit de streek; de verschillende organisaties, van welke kleur ook. Alle leer lingen zijn welkom, mits men eerbiedigt on ze huiselijke gewoonte; de muur der begins- len behoeft niet te scheiden. Spr. doet dan een beroep op de ouders, met wie hij voortdurend contact hoopt te houden en wier medewerking hij opvordert Moge God ons verder steunen en helpen, dat is spr.'s oprechte bede Verschillende sprekers. De heer Ir. F. W. Dewez, beheerder van de Staatsdomeinen, spreekt een woord vain gelukwensch. Hij huldigt de Chr. Boe ren- en Tuindersbond voor het initiatief. Deze begrijpt, dat teohn. kennis het econo- ROFFEL-RIJMEN SIC TRANSIT.... heeft gis 0 XIII van Spt 1 ..vrijwillig-"^ Weer een majesteit verdwenen, Weer een republiek erbij, Weer een volk verlost van boeien Weer een land, dat vrij en blij Kan gaan groeien en zal bloeien, Vrijgemaakt van den despoot Dien het volk van stierenvechters Van zijn koningszetel stoot! Vijftien koninklijke eeuwen Gingen over Spanje heen, En je voelt het als een weldaad: Dit is Republiekjaar Eén. Vijftienhonderd jaren waaide Er de oude Spaansche vlag; Rood-goud-paars zal 't teeken wezen Van de revolutiedag. De regeering is begonnen Met een vorstelijke daad, Die me aanstonds al respect geeft Voor de nieuwgeboren Staat: Als de zuiderzon z?n stralen Op de Pyreneeën spreidt, Wordt de dertiende Alfonso Zwaargewapend uitgeleid LEO LENS (Nadruk vei'boden) OE PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN HET LIJSTCIJFER DER ANTIREVOLUTIONAIRE PARTIJ In de verschillende provincies is het lijst- nummer, waarop de antirev. kiezers hun stem hebben uit te brengen, als volgt: 0p Woensdag 22 April: FRIESLAND: Kieskringen DOKKÜM en LEEUWARDEN, Ltjst No. 9; Kieskringen SNEEK, SCHOTER- LAND en FRANEKER, Lijst No. 10.. DRENTE: Lijst No. 1 in Kieskringen ASSEN en MEPPEL; No. 4 in HOOGEVEEN en EMMEN. GELDERLAND: Lyst No. 6. NOORD-HOLLAND: Lijst No. 12 OVERIJSEL: Kieskringen ZWOLLE en KAMPEN Lijst No. 1; DEVENTER, HENGELO, ALMELO en ENSCHEDé Lijst No. 12 OMMEN Lijst No. 8. ZUID-HOLLAND: Lijst No. 2. ZEELAND: in alle Kieskringen Lijst No. 2. 0p Donderdag 23 April: UTRECHT, Lijst No. 2. misoh leven sterken kan. Voor de Staats domeinen is dat evenzeer van belang als voor de pachters. Hij belooft alle medewer king. De Burgemees ter van F ij n aa rt dankt namens alle besturen van West-Bra bant, vooral den Minister van Landbouw, maar ook alle stichters voor de krachtige medewerking. Hij deelt mee, dat de Raad van Fijnaart besjoten heeft een mooie nieu we school te bouwen met een daarbij pas sende onderwijzefswonlng. Deze mededeeling wordt met gejuich be groet. Mr. Wintermans knoopt hieraan de opmerking vast, dat het een streek school moet worden; d.w.z. de verschil lende gemeenten behooren met één advies bij den Minister te komen over de plaats, waar de school definitief gevestigd behoort te worden. Er zij geen naijver, doch slechts een zoeken naar de beste plaats. Nadat nog verschillende personen het woord gevoerd en den heer Van der Slikke in zijn nieuwe omgeving welkom geheeten hebben, sluit de Voorzitter, die na elk* redevoering eenige orginoele opmerkingen wist te maken, op de gebruikelijke wijze de blijde bijeenkomst Behalve de reeds genoemden waren ter vergadering o.a. aanwezig de heeren A. Bad Gzn., A.-R. lid der Staten van Noord Brabant en uit pure belangstelling de heer C Kruizinga, gemeentesecretaris van Kol lum. CAPTAIN HAWKS OP SCHIPHOL

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5