Troonafstand van Alfonso XIII WOENSDAG 15 APRIL 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 SPANJE EEN REPUBLIEK CATALONIE EEN VRIJE STAAT IN DE REPUBLIEK DE EX.KONING NAAK CARTHAGENA VERTROKKEN Koning Alfonso heeft gisternamiddag voor zich en zijn familie afstand gedaan van den troon. Te 5 uur namiddag nam de Koning deel aan een in het Paleis plaats hebbende Kabinetsraad ter onderteekening van de abdicatieoorkonde. Geestdrift te Madrid. Nadat bekend was geworden, dat de Ko ning had aisland gedaan van den troon werd op het Postkantoor de republikeinsche vlag geheschen. Een groote menigte bewoog zich geestdriftig door de straten met repu blikeinsche dundoeken. De politie beheerscht volkomen den toe stand en het is dan ook nergens tot botsin gen gekomen. De monarchisten zijn door het plotseling besluit van den Koning om af te treden buitengewoon verrast, aangezien men hoopte, dat de Kroon nog op het laatste cogenblik zou kunnen worden gered. Men behoeft niet meer te rekenen op een tegen beweging van de zijde der monarchisten. De laatste aren van de monarchie. in de morgenuren trok een groote demon stratie langs het paleis van den minister president, De politie was bevreesd, dat de demonstranten zich naar het in de nabij heid gelegen Engelsche gezantschapsgebouw zouden begeven, waar de Koning zich op dat moment bevond. Daarom maakte zij van de wapenen gebruik, tengevolge waarvan vijf personen zwaar en talrijke anderen licht ge wond werden. In de middaguren stelde mi nister-president Aznar koning Alfonso voor met de Constitutionalisten in onderhande ling te treden in verband met het overnemen van de regeering. De premier Aznar droeg de regeering over aan Alcala Zamora Zamora belastte zich met de functie van premier, Dr. Lerroux met die van minister van buitenlandsche zaken, Dr. Maura is mi nister van binnenlandsche zaken. Het kabi- net-Zamora is samengesteld uit republikei nen van verschillende schakeering en sociaal-democraten. Ook zit de Catalaan Bo- iill in het'kabinet (economische zaken). De nieuwe regeering is dadelijk ten huize van Maura bijeengekomen. De republikeinsche vlag op alle gebouwen. Spoedig «a het bekend worden van de abdicatie woei de rood geel-violette republi keinsche vlag van alle publieke gebouwen te Madrid. Auto's met roode en republi keinscjie vlaggen reden door de hoofd straten. De troepen in de kazernes. Om botsingen te voorkomen werden alle troepen in de kazernes gehouden. Arbeiders-optochten. Vele arbeiders verlieten hun werkplaat sen en trokken in lange optochten door de straten. Er gaan geruchten over een aan staande verdeeling van het grootgrondbezit. In beurskringen verluidt, dat op groote schaal kapitaal naar het buitenland ge bracht wordt, buitenlandsch geld is nauwe lijks te krijgen. De taxi's rijden met roode vlaggen. Van de helmen der stedelijke po litieagenten heeft het publiek de kronen afgerukt Muziekkorpsen trekken door de stad en speelden de „Marseillaise". Socialistisch burgemeester van Madrid benoemd. De nieuwe Minister van Binnenlandsche Zaken Miguel Maura heeft de socialist Sabo rit benoemd tot burgemeester van Madrid. Bij deze ceremonie werd een stilte van twee minuten in acht geijomen ter eere van den naar aanleiding van de onlusten van Jaca terechtpestelden kapitein Galan, wiens beel tenis in de zittingszaal in de plaats gesteld ve-ri van het portret van den Koning. Tot civiel-gouverneur van Madrid is de republikein Eduardo Ortegay Gascet be noemd. DE EX KONING VERLAAT HET LAND. In de eerste avonduren deed in Madrid het gerucht de ronde, dat de Koning weiger de het land te verlaten en van plan was in den loop van den nacht den staat van beleg af te kondigen. Vermoedelijk waren deze ge- nichten van communistische herkomst en hadden ze ten doel de bevolking tot uitspat tuigen te brengen. Inmiddels is het een feit, dat Alfonso en zijn gezin 's avonds half 9 per auto uit Ma drid zijn vertrokken in de richting van Car thagena, waar zij zich aan boord van een Britscli stoomschip zouden begeven en naar I reeland vertrekken. De republikeinsche regeering had de vei ligheid der heengaande vorstelijke personen gewaarborgd en order gegeven dat hun de militaire eerbewijzen zouden worden go bracht Gemeld wordt, dat de Koning eerst nog heeft willen aftreden ten gunste van zijn zoon, doch Zamorra moet toen verklaard hebben, dat de Republikeinen slechts genoe gen nemen met abdicatie van het geheele Koninklijk Huis. Hierna heeft de Koning zich in het onvermijdelijke geschikt. De nieuwe regeering. De nieuwe ministers hebben hun ambten zonder formaliteit op zich genomen. De mi nister van binnenlandsche zaken der repu bliek vermaande het volk ordelijk en bezon nen te blijven. De verklaringen der nieuwu regeering werden met gejuich begroet door de geweldige menigte, die zich voor het mi nisterie van binnenlandsche zaken had ver zameld. De regeeringsverandering heeft zich tot dusverre in het geheele land in volkomen rust voltrokken. Alle gevangen officieren en burgers, welke bij de laatste revolutionnaire woelingen be trokken waren, werden gisteravond door de nieuwe regeering op vrije voeten gesteld. De afgetreden Minister-President Aznar heeft aan de pers verklaard, dat het oude Kabinet in den nacht op Woensdag voor het laatst bijeen zal komen om de staatszaken formeel aan het nieuwe Kabinet over te dra gen. DE SCHIPBREUK VAN KONING ALFONSO He'. schip der Spaansche monarchie lekgesl ooien tegen de republikeinsche klip. EEN CATALAANSCHE REPUBLIEK. De regeeringsverklaring. Terwijl de Spaansche republiek in Madrid MADmD B April. Blijkens een te hall werd uitgeroepen heeft de£atalaansche se- 'ht <rGnuhliceerde re-eecrinesver- tijdens tien wereiaoonog wisien ue opasn paratistenleider kolonel Macia te Rarcelona y d voorloopige regeering voor- sche regeeringen het land neutraal te hou- de republiek Catalonië in het verband van kachUgoTfze Krken den. Koning Alfonso verleende meermalen persoonlijke moed en koelbloedigheid ge geven. Op den bruidstoet van het koninklijk echtpaar werd nl. een ontzettende bomaan slag gepleegd, waardoor vijftien personen en een aantal paarden werden gedood. Alfonso gaf hierbij blijk van groote onver schrokkenheid. Hij tilde zijn hevig verschrok ken bruid uit het rijtuig en geleid-de haar door het bloedbad en de woedende rrenigte heen naar een ander rijtuig en reed 's mid opnieuw uit, precies volgens het vast gestelde programma. Door zijn huwelijk met een protestantsch'e •inses, terwijl zijn moeder hem een streng katholieke opvoeding had gegeven, gaf hij trouwens reeds blijk van een groote onaf hankelijkheidszin, ook al ging koningin Vic toria tol het roomsche geloof over, wat in zulke kringen, zonder veel bezwaar gebeu ren kan. Uit Alfonso's huwelijk werden zes kinde ren geboren: vier prinsen en twee princessen De twee oudste prinsen zijn lichamelijk min denvaardig: de oudste zoon de infant Al fonso heeft een bloedziekte .n moet boven dien zwakzinnig zijn en de tweede prins .Taimé, is doofstom zoodat de kroon eventu eel in handen zou moeten komen van den derden zoon. Jilan-Carlos. Bekend zijn verder de beide prinsessen Beatrice en Christina, die zoo dikwijls met haar moeder in Enge land verkeeren. De buitenlandsche politiek van Alfonso werd in hoofdzaak door zijn Marokkaansche Spaansch verdrag gesloten, waarmj JlaroK ko in twee doelen verdeeld werd. Deze Ma rokkaansche politiek des Konings heeft her haaldelijk geleid tot uitingen van ontevre denheid van de zijde van het volk. De krijgs verrichtingen van Spanje in Marokko duur den tot 1926, toen het eindelijk, met behulp van Frankrijk, gelukte in het Spaansche ge bied de orde te herstellen. Men herinnert zich de bloedige gevechten, die den oorlog in Marokko kenmerkten. Ge heele troepen-eenheden werden in de pan gehakt en men hoorde en eenvoudig niets meer van. Eenmaal pleegde een generaal, zekere Sil- vertre, nadat hij zijn geheele strijdmacht had verloren, zelfmoord om de schande niet te overleven. Onder het Spaansche volk ontstond een groote verbittering over de roekelooze opof fering van zijn zonen in een strijd waarmee in de eerste plaats geldelijke belangen waren gemoeid. Van dien tijd af dateert vooral het groeiend gevoel van wrevel jegens koning Alfonso, hoewel reeds eerder uit het roode kamp een geweldige haat tegen hein was opgekomen in verband met de terechtstel ling van Ferrer, de leider der z.g. „moderne school", op de binnenplaats van de gevange nis te Montjuich, nadat Alfonso men zegt onder den druk van de geestelijkheid verzoek om gratie had geweigerd. Tijdens den wereldoorlog wisten de Spaan de Spaansche republiek uitgeroepen. Aanvankelijk moet te Barcelona een groote chaos hebben geheerscht, daar de politie niet wist welke regeering zij eigenlijk moest gehoorzamen. Het postkantoor werd gesloten, daar de menigte het gebouw met steenen bekogelde, toen men zich tegen de verwijdering van het Koninklijk wapen verzette. Afbeeldingen van den koning werden uit de vensters ge worpen en verbrand. Frances Macia is tot president van de Ca- talaansche republiek uitgeroepen. Hij publiceerde de volgende proclamatie: „Uit naam van het volk van Catalonië proclameer ik den Catalaanscherr staat on der republikeinse!» regime waarvan ik jrven- eens de instelling wcnsch voor de andere Iberische volken, om hen te bevrijden var. de monarchie der Bourbons. Wij wenschen dat deze stem alle vrije staten bereikt, uit naam van vrijheid, recht en vrede onder de volken." De Spaansche minister-president Zamora heeft -met Macia getelefoneerd over de strek king van het uitroepen eter' Catalaansche re publiek. Daar Macia in dit onderhoud verklaard heeft, dat hierdoor een grooter en eendrach- tiger Spanje geschapen zal worden, kan men vermoeden, dat het bestaan van een vrij Catalonië althans op het oogenblik geen be vrediging inhoudt van de eenheid onder de republikeinen. Naar de nieuwe grondwet De voorloopige regeering zal een officieele proclamatie uitvaardigen, welke behalve een oproep aan het volk ook in groote lijnen een voorloopige grondwet zal bevatten, vol gens welke het land zal worden geregeerd tot een definitieve grondwet door de Cortes zal zijn uitgewerkt In de provincie In de provinciesteden is het overnemen van de macht door de republikeinen volko men rustig verloopen. Daling peseta-koers. 3 aanmerkelijk ge- UIT DE SPAANSCHE REPUBLIEK PARIJS, 15 April. De nieuwe Spaansche regeering heeft een oproep gericht tot alle Spaansche vluchtelingen in Frankrijk om zoo spoedig mogelijk naar Spanje terug te keeren. Behalve de nieuwe minister van On derwijs, Marcellino Domingo, is ook d'3 nieuwe minister van Financiën, Indalecio Prieto, uit Parijs vertrokken, terwijl ook de nieuwe minister voor economische zaken naar Spanje is teruggekeerd. Alle diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland, zullen door nieuwe per- sonc.« worden bezet. Voor de ambassade te Parijs komen in aanmerking Dr. Maranon en voor Londen Perez Y Ayola. REGEERINGSBESLUITEN MADRID, 15 April. Hedennacht te 2 uur heeft de nieuwe Spaansche regeering door middel van de nieuwe staatssecretaris Sanchez Guerra, een zoon van den teken den voormaligen conservatieven politicus van dien naam, aan de pers de eerste be sluiten van de nieu ve regeering medege deeld. Zij bevatten de officieele benoeming van Alcala Zamora tot voorloopig president en de benoeming van de leden van hel kabinet, een algemeene politieke amnestie en de instelling van een ministerie voor verkeerswezen. Verder werd medegedeeld dat de Koning slechts vergezeld door den als vlieger- officieren bekenden Alfonso v. Orleans, van Medina-Celi en den graaf dé Casa Aquilar, Madrid heeft verlaten. De koningin met de prinsen en de prin- pssen en dc overige loden van het den opbouw van de republiek. Zij is echter vastbesloten alle door haar te nemen maatregelen te onderwerpen aan de goedkeuring van het Parlement Alle besprekingen van de uitoefening van politieke meeningsvrijheid en geloofsvrij heid zijn vervallen verklaard. Het privaatbezit zal onaangetast blijven, met ■uitzondering van den grond waarom trent nog nador beslist zal worden. De regeering behoudt zich echter het reoht voor in geval van nood ter bescheruung van de republiek tijdelijke maatregelen te nemon. MAiDÏlfbrn'April. Ooggetuigen, die bij de onderteekening: door Koning Alfonso van de acte van zijn troonsafstand aanwezig waren, verklaren, dat het een dramatisch moment was. De Koning was in gesprek met Zamora, die hem over de noodzakelijkheid van de onderteekening van de acte sprak. Terwijl de Kpning in gedachten zat voor de groen»» tafel, waarop het stuk vóór hem lag, kwa men de andere leden van het kabinet bin nen, die den Kpning. eerbiedig groetten. De Koning dacht na, het hoofd in de han den gesteund. Toen greep hij resoluut de gouden penhouder, die voor hem lag, en tee- kende met een grimmige uitdrukking op het gelaat het document, dat een einde maakte aan 4'ó eeuw monarchie in Spanje. Berengaer voorloopig gearresteerd. MADRID. 15 April. De Minister van Oor log van het afgetreden monarchistische ka binet, generaal Berenguer, die weigerde zijn functies "óver te dragen, is door de nieuwe regeering voorloopig gearresteerd. De laatste koning van Spanje Zoo is dan de Spaansche monarchie na een bestaan van vijf eeuwen gevallen. Uiteraard gaan de gedachten hierbij uit naar den nog jongen Bourbon, die na een strijd van jaren tegen den aanstormenden rooden en republikeinschen vloed zich ge wonnen heeft moeten geven. Alfonso de XIII werd „als koning geboren" nl. op 17 Mei 1SS6, zes maanden na zijn plotseling aan tuberculose gestorven vader Alfonso Xll. „Als koning geboren" is een uitdrukking die letterlijk opgevat moet worden, want op EX-KONING ALFONSO zijn geb.oortedag werd Alfonso XIII tot ko ning uitgeroepen. Zijn moeder de Oostenrijkfiche aartsherto gin Maria Christina, werd regentesse voor haar zoon en toen de jonge koning op 17 Mei 1902 de regeering aanvaardde, werd hij ko ning over een rijk waarin orde en rust heerschte. In 1906 huwde Alfonso XIII met de blonde Huis zullen hedenmorgen met dp Koninkl. I F.neelsche prinses Victoria Eugénie van salonrijtuigen, voorzien van een vrijgeleide j Battonberg (thans Mountbatten), en klein en onder heseherminsr van do directeur I dochter ven -in Victoria var Engeland generaal der Guardia Civile over Irun naar i De algemeen ndruk was toen Int A" Frankrijk vertrekken en vandaar naar so een verwend kereltje was, m ar bij Engeland. huwelijk heelt hij het b«wijs van flrootc hulp bij bemiddelingspogingen en ham een werkzaam aandeel in de hulpverleening gevangenen en oorlogsverminkten. De meest beslissende daad van Alfonso had plaats in het jaar 1923 toen hij zich voor stander verklaarde van de proclamatie van de dictatuur van Primo de Rivera. Tegen de regeering Primo de Rivera, die volkomen onafhankelijk optrad, werd herhaaldelijk geageerd, doch nimmer met succes. Ook slaagde Primo erin zijn voortdurende mce- ningsverschillen met den Koning steeds weer bij te leggen. Eerst in het jaar 1930 aanvaardde de Ko ning het ontslag van Primo de Rivera, die kort daarna overleed. Generaal Berenguer werd tot opvolger benoemd met opdracht het parlementarisme eón nieuwe kans te geven, Het Kabinet-Berenguer werd van den be ginne af aan beschouwd als een overgangs kabinet. waarop een burgerlijk-liberaal Mi nisterie zou moeten volgen. Hoewel de Mi nister-President in overeenstemming met zijn opdracht de verkiezingen voorbereidde, gelukte het den burgerlijk-liberalen leiders Romanones en Alhusemas de regeering ten val te brengen en het kabinet-Aznar trad op Dit heeft, blijkens den jongsten gang der gebeurtenissen, op het verkeerde paard ge- ,-\ved. De republikeinsche overwinning bij de gemeenteraadsverkiezingen beteekenden de definitieve koersverandering. De monarchie werd republiek. Het is niet de eerste maal, dat Spanje re publiek is. Van 1S20 tot 1823 is Spanje in handen van de republikeinen geweest en ook tijdens de Carlistenwoelingen omstreeks 1870 tot 1874 is Spanje korten tijd republiek DE DUSSELDORFER MOORDZAAK Het gisteren de Dusseldoyf gehouden ver hoor van den massa-anoordenaar Kürten, waarbij slechts een aantal vertegenwoordi gers van de pers waren toegelaten, bracht ruwelijke bijzonderheden aan het licht, die jn uitlating van den Deenschen procureur- generaal, die als toehoorder het proces bij woont, begrijpelijk maakt, die namelijk ver klaarde, dat hij na alles wat hij in zijn pt'ac- tijk had ervaren, na het lezen van deze dag vaarding niet kon slapen. Kürten beschrijft de verschrikkelijke dingen, die hij heeft gedaan om zijn sadistische lusten te beyredigen, hoe hij honden onder vreeselijke martelingen heeft gedood o»m zich te vej heugen in hel zien van het bloed en hoe hij, toen hij nog slechts 8 jaur was tweemaal een knaapje in den Rijn had geduwd om het te zien ver drinken. Hij beschreef hoe zijn voorstellin gen steeds fantastischer werden, zoodat hij eindelijk tot moorden, brandstichtingen en andere misdaden overging. DUSSELDORF, 14 April. Bij zijn verdere mededeelingen blijkt Kürten zich nog do kleinste bijzonderheden van zijn verschuilen de euveldaden te herinneren. Hij weet bij voorbeeld nog precies welke politieagenten zich op de plaats van de misdaad bevonden als hij daar eenigen tijd na het plegen daar van weer terugkeerde. Hij bevestigde, dat hij de kleine bloodspatten op zijn kleeren altij zorgvuldig had verwijerd en ook zijn mes sen of hamer goed had schoongemaakt. Zijn vrouw nam altijd genoegen met de verkla ring, dat hij een neusbloeding had gehad Omtrent de moord op Maria Hahn deelt Kürten mede, dat hij het lijk zoo goed had begraven om het naderhand weer te kunnen opzoeken. Hij was nog wel een 30 maal aan het graf geweest en had het ook verbeterd Tegen 12 uur werd de zitting onderbroken voor een korte middagpauze. DUSSELDORF 14 April. In de middagzit ting van heden legde Kürten wederom uit voenge verklaringen af over zijn moorden en moordaanslagen. Bij zijn beschrijving van den moord op de dienstbode Ida Reuter, die hij met hamerslagen den schedel insloeg wees Kürten erop, dat het hem een bijzon dere bevrediging schonk toen hij in de kran ten las, dat men, doordat hij toen voor de eerste maal geen mes maar een ander werk tuig had gebruikt, van meening was, dat men met verschillende daders te doen had. Bij zijn beschrijving van den moord op hel kleine meisje Albermann, ontkende Kür ten, dat hij vooraf ontuchtige handelingen met het kind had gepleegd. Hiermede was het gehoor van den be klaagde beëindigd. Gehoord werd nog als getuige een vrouw die in September 1929 te Düssefldorf door een man was aangerand- Zij kon echter niet zeggen of Kürten de dader was, aangezien het indertijd volslagen donker geweest was. Hel proces wordt morgenochtend oan negen uur voortgezet. Weerbericht ïM«8iaWMftW Het dunne Pültje geeft den eorlgen etand aan Hoogste stand te Brest 770.6. Laagste stand te Memel 750.1. Stand vanmorgen halftwaalf 765.9. WEER VERWACHTING (Medeged. door het Kon. Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iels zachter. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 10.8 C. 16 APRIL Zonsopgang 5.04 u.; Zonsondergang 6.57 u. VOERTUIGEN MOFTEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7.27 u. tot 's morgens 4-32 u. WATERSTANDEN RIVIEREN C-onstanz «l i i Huningen Kebl Mannheim Ci tbl enz a Keulen Ruhrort Maastricht Veulo a De oorzaken, die thans evenwel tot deze ernstige crisis geleid hebben, schijnen veel diepgaander karakter te hebben, dan deze korte republikeinsche intermezzo's. DE VLOOTOVEREENKOMST De vlootbesprekingen te Londen over den definitieven tekst van de vlootovercenkomsi zouden gister hervat worden. De Fransche delegatie heeft tot nog toe echter Parijs niet verlaten en zal waarschijnlijk uok de komen de dagen niet vertrekken. Er is dus geen sprake van een directe hervatting der Eri- gelsch-Fransch-Italiaansche besprekingen- Pcrtinax verklaart in de „Echo de Paris" waarom men van Fransche zijde weigert de delegatie naar Londen te zenden alvorens er eenig inzicht bestaat, dat men tot overeen stemming zal komen. Toen Henderson gedu rende de laatste zitting der Europeesclie Commissie te Parijs vertoefde had hij met Briand een compromis-voorstel uitgewerkt- dat echter door de Engelsce hegeering ver worpen werd. Briand heeft toen een nieuw voorstel uitgewerkt, dat Lord Tyrrel, de Britsche ambassadeur te Parijs, mee naa>- Londen heeft genomen. Tot nog toe heeft de Engelsche regeering zich over dit voorstel niet uitgeloten. De Fransche regeering zal haar delegatie waarschijnlijk zoo lang te Parijs houden tot men £en bevredigend ant woord uit Londen heeft ontvangen. BELGIE EN DE CONVENTIE VAN OSLO Door den Kabinaatsraad aangenomen De Belgische Kabinetsraad heeft een wet1' ontwerp aangenomen, waarbij de conventie van Oslo, inzake de economische toenade ring tussclien de Scandinavische landen Nederland, België en Luomburg, wordt goed gekeurd. DE DOODELIJKE DAMP Tal van menschen omgekomen ïn een zich in aanbouw bevindende kana lisatietunnel onder een fabriekswijk van Chi cago brak plotseling een groote brand uit, die in de uitstroomende gassen rijkelijk vo-ïJsel vond en met groote snelheid om zich heen greep. In den tunnel die ongeveer 11 Meter onder de oppervlakte ligt, bevonden zich tal rijke arbeiders, d'e naar men vreest v>o - het grootste deel om het leven zijn gekomen. Men is er tot nu toe in geslaagd 8 lyksn te ber gen, doch gevreesd wordt dat het aantal doo- den zal stijgen tot 25. ERNSTIG ONGELUK IN 'N KANA LISATIETUNNEL TE CHICAGO REEDS NEGEN LIJKEN GEBORGEN. MEN VREEST VOOR VIJFENTWINTIG DOODEN. In een zich in aanbouw bevindende kana lisatietunnel onder een fabriekswijk van Chicago brak plotseling een groote brand uit, die in de uitstroomende gassen rijkelijk voedsel vond en met groote snelheid om zich heen greep. In den tunnel, die ongeveer elf meter onder de oppervlakte ligt, bevon den zich talrijke arbeiders, die naar men. vreest, voor het grootste deel om het leven zijn gekomen. Men is er tot nog toe in ge slaagd acht lijken te bergen, doch gevreesd wordt, dat het aantal dooden zal stijgen tot vijfentwintig. Politie, brandweer en arbei ders nemen aan het reddingwerk deel. Ver schillende arbeiders konden met brandwon den of gasvergiftiging naar het ziekenhuis worden gebracht. De oorzaak van het onge val is nog niet bekend- Later wordt uit Chicago gemeld: Tot dusverre zijn er 10 lijken van slacht offers van het ongeluk in den kanalisatie tunnel geborgen. Zestien andere personen, die gered konden worden, waren slechts licht gewond. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 16 April v.m. n.m. v.m. nm Delfzijl 10.62 22.54 Hellevoetsl.2.30 14.45 Terschelling 84)7 20.15 Willemstad 3.22 15.44 Hnrlingen 8.45 21.01 Brouwersb 1.42 134>7 Helder le 3.32 6.39 Zierikzee 2.03 14-34 Idem 2e 18.:-2 Wemeleinge 2.30 14.63 Umuiden 2.36 14.51 Vlissin_en 0.44 13.11 H. v. Holland 1.55 14.02 Temenzen 1.18 13.41 Rotterdam 3335 16.12 Hansweert 1.49 14.22 PALEISBRAND TE BERLIJN De zetel der Amerikaansche ambassade door vuur verwoest BERLIJN, 15 ApriL In dien afgelloopen nacht tegen 4 uur iin den morgen brak brand uit dm Ihet voormaibiig BldcheirpaledB aan den Pa.rieer PLatz te Berlijn, dat on langs voor 18 miblioen Mank door Amerika ie aangekocht alle nieuw gebouw ivoor d« Amenkaansohe ambassade te Berlijn. Tegen 4 uur gaf de brandweer het alarm: groote brand, waarop tien brandweerauto's uitrukten, we'lk materiaal na een hoilf uur belangrijk moest worden versterkt Omtrent de oorzaak van den brand ie nog weóndig bekend. De brand is vermoede lijk op de tweede etage uitgebroken, en toen de brandweer aoiriveerdes had het vuur ziich reeds door het geheele geibouw v r- De brandweer wierp een ontzaglijke hoe veelheid water in het brandende gebouw. De daken van die in de omgeving liggende huitzen waren eiWe door branjdweenliedien bezet, dée verhinderden dat het vuur de andere huizon aantastte. Ook de Brandenburger Poort, bij het Blti- oherpaileds. werd door brandweerlte-dien be vroeg in den morgen was men den brand meester. Het fraaie gebouw is een toon- beold van drroeve verwoesting. Het plafond van de eerste verdiieipding is ingestort, en slechts de brandmuren staan nog overeind. De uitgebrande vertrekken wanen zeer kostbaar gemeubileerd, doch -die geheele binnenifniriohting is vernield. Bijzonder zwaar beschadigd is do hoofdingang aan de Pariser Platz. Het binnenhof van het paiieds as bezaaid met puin. Volgens een bericht in de Berlijnscho bladen uit Boekarest zijn te Campina de pelroleumleidingen in de raffinaderijen van de maatschappij S eaua Romana gespron gen. De explosie veroorzaakte een gewel dige brand, die zich sterk uitbreidde en ten slotte een oppervlakte van een vierkan e K.M. besloeg. De Berljjnsche Gemeenteraad heeft gister middag den voormaligen President van den Danziger Senaat Dr. Sahm tot Opoer-Bur- gemeester van de hoofdstad des Ryks ge- De candidaat der D. Nationalen Dr. Steln- ror. verwierf 46 stemmen, de communist Fieck 52 stemmen. De Nationalisten hadden ongeldige stembiljetten ingeleverd. PUDDIMürABR-3V,7-/'CiyUC-®0NINOEN Dr. Sahm vereenigde 110 van de 209 stemmen op zich. In aansluiting op de verkiezing van Dr. Sahm tot Burgemeester is de Gemeenteraad van Berlijn overgegaan tot het kiezen van de burgemeesters en' een Wethouder van Finan ciën. Tot eersten Burgemeester werd met 106 stemmen gekozen de gemeentesecretaris Lange. Tot tweeden Burgemeester werd ge kozen de vicopresident van den Stedendag Elzas. De D.Nationale Party heeft zich van stemming onthouden. Tot Wethouder van Financiën werd geko zen Stadtrat Asch met 101 stemmen. Gemengd Nieuws. ERNSTIGE AANRIJDING Men meldt ons uit Nieuwendijk: De gehuwde fabrieksarbeider A. Raam al hier werd hedenmiddag tegen drie uur na bij het Keizersveer op den straatweg door een luxe auto aangereden. Hij beliep ernsti ge wonden aan het hoofd en eenige inwen dige kneuzingen. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het ziekenhuis te Raamsdonlt veer overgebracht. HET SPOORWEGONGELUK TE BLERIK Men meldt ons uit Venlo: In het R.K. Ziekenhuis St. Jozef alhier worden momenteel nog drie slachtoffers ver pleegd van het spoorwegongeluk bij wacht post 66 (Blerik) op 20 Febr. jl. Het zijn wethouders Joosten uit Grubbemhorst, L. ele vens uit Horst en Geleuken uit Venraai. Alle drie liepen zeer ernstige beenfracturen op. Thans is het zoover dat men de heenen uit het verband heeft kunnen bevrijden. Over eenige weken zullen de patiënten geheel her steld het ziekenhuis kunnen verlaten. Intusschen hebben die volgende verpleeg den reeds het ziekenhuis kunnen verlaten: de chauffeur Klaus uit Venraai, Vollenberg uit Horst, mej. Swinkels uit Venraai un Wij ferink uit Venraai. In het ziekenhuis stierven Peters uit Horst en mej. Kraus uit Venraai.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2