|Üietiurr Criïtsritr (üourant EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. .BONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Bpschikkingskosten f 015., Per week 0.25 Voor het Buitenland bij YVeke- lijksche zending 6. Bij dagelijksclie zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7y2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 N° 3328 WOENSDAG 15 APRIL 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.17Va Elke regel meer0.22Va Ingez. Mpdedeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Uit nummei Uestsat uit VIER bladen GEEN EENZIJDIGE MAATSTAF Uit de beoordeeling, die van alle zijden in dagbladpers en brochure aan het rapport der Staatscommissie-Kut- gevs ten deel valt, mag wel worden af geleid de groote belangstelling, waar mee de verschijning van dezen arbeid werd tegemoetgezien. Deze aandacht voor onderwysaange- legenheden is niet moeilijk te verklaren. Historisch is ze begrijpelijk, wy'I de staatkundige groepeering en de lands- politiek lange jaren stond in het teeken der onderwijskwestie en gedurende ge- ruimen tijd boven andere vraagstukken domineerde. Maar ook feitelijk mag ze worden afgeleid uit de omstandigheid, dat in ons land aan het schoolwezen groote bedragen uit de publieke kassen worden ten koste gelegd en het onder was, vergeleken met andere landen, over het algemeen op hoog peil staat. Dat met verwachting werd uitgezien naar dn resultaten van het' werk der Staatscommissie vond mede hierin zijn oorzaak, dat het rapport zoo lang uit bleef. Niet minder dan vier en een half jaar heeft de Commissie voor haar ar beid noodig gehad, en al ligt er zonder twijfel een krachtige verontschuldiging in de omstandigheid, dat onze lager onderwijs-Wetgeving een zeer ingewik kelde materie is, aan het feit van het vrij lang uitblijven als oorzaak van de verbeidende belangstelling doet dit niets af. Hoe noodig het is bij een veelzijdigen arbeid als dezen voorzichtigheid te be- achten, leert een vergelijking van verschillende beoordeelingen van het rapport. Want wie zich zou willen te vreden stellen met de taktiek, om de onderscheidene besprekingen tegehover elkander te stellen, zou gemakkelijk de eene critiek door de andere kunnen op heffen. Daarbij komt, dat sommige beoor deelaars zich te sterk door eigen voor opgezette meening laten leiden en de uitkomsten van het rapport der Staats commissie toetsen aan eigen wenschen, op onderwijsgebied. Men zal moeten toe geven, dat een dergelijk oordeel aan de beteekenis van het rapport niet volledig recht laat wedervaren. Men denke bijv. aan den bezuinigings maatstaf, die aan dezen arbeid wordt aangelegd. Sommige beoordeelaars heb ben in de Siaatscommissie-Rutgers ge zien een bezuinigings-commissie, en wanneer men dan let op de enkele mil- lioenen, die op grond van de voorstellen der commissie zullen vrijkomen, is men geneigd om dit werk als een mislukking te beschouwen. Maar is dit oordeel juist? Wanneer men zich de vraag stelt, of deze of gene onderneming geslaagd mag hëeten, heeft men allereerst onder hel oog te zien, welke taak men zich zag opgelegd, welk doel men zich stelde. Welnu, voor zooveel de arbeid eener Staatscommissie betreft, kan die blijken- uit de opdracht, die haar werd ver leend bij de instelling der commissie. Deze taak vond ten aanzien van de Commissie-Rutgers nog nadere om schrijving in enkele zinnen, waarmede Minister Waszink bij haar installatie doel en strekking der Staatscommissie omschreef, toen hij o.m. zeide: „Had de u verstrekte opdracht feite- Jyk zich kunnen beperken tot een al- gemeene formule, krachtens welke Gij geroepen werdt voorstellen te doen tot wegneming der bezwaren, die de prac tijk der wet heeft doen kennen, de Re geering heeft het op prijs gesteld op een tweetal zeer belangrijke punten Uwe bijzondere aandacht te vestigen". Het werk der Commissie had dus een zeer algemeene strekking: ophsfting der euvels, waartoe de Lagerondenvys- wet in de practijk had geleid. En uit deze zeer ruime opdracht werden twee punten met name uitgelicht, de moge lijkheid te overwegen, of aan het be ginsel der financieele gelijkstelling een minder kostbare toepassing ware te geven en na te gaan, in hoeverre ware tegemoet te komen aan gerezen klach ten over niet noodzakelijke beperkin gen van de vrijheid van onderwijs. Zoo is het bezuinigmgsdoel slechts é&n van de vele punten, waaraan de Commissie haar aandacht had te wij den. En wie het slagen van haar arbeid uitsluitend beoordeelt naar de mate, waarin bezuinigingen worden voorge steld op lageronderwijsgebied, legt een niet juisten maatstaf aan. Als dan de Staatscommissie-Rutgers niet tot opdracht had een bezuinigings taak, rijst de vraag, of mogelijk juister is de andere kwalificatie, waarmee men haar arbeid heeft gestempeldeen tech nische herziening. Jmmers, zoo wordt gezegd en het minderheidslid, de heer Ketelaar, heeft bet dezer dagen' te midden van geest verwanten in een vergadering her haald het rapport getuigt van weinig eenheid, het is zonder vaste richtings lijn, het behelst verbeteringen op tech nisch gebied. Een technische herziening, maar is daarmee het oordeel over dit werk geveld? .Spreekt men in onze dagen niet met verheffing over de wonderen der techniek, die dit geslacht wist tot stand te brengen? Velen voelen het als een voorreent, door vorige generaties ge mist, dat zij mogen leven in een eeuw Van techniek. En zou dan een herzie ning der Lageronderwyswet geoordeeld zyn op den enkelen grond, dat zy is van technischen aard? Wie met onze huidige Lageronder- v. ïjswet in aanraking komt, weet maar al te goed, dat haar regeling in bijzon derheden afdaalt, dat zij zich niet tot d«. groote lijnen beperkt. In dat opzicht wijkt zij van haar wettelyke zusteren op nel gebied van middelbaar en hooge/ onderwijs niet weinig af. Maar dit engt dan ook mee, dat zy in de prac- th.k weinig speling laat, dat de gering ste oneffenneid om herziening doet v ragen. Het zoo sterk technisch karak ter der Lageronderwyswet maakt, dat iedere herziening onvermijdelijk een technische of tevens een technische is. Wie echter meent de voorstellen der Staatscommissie te kunnen aanduiden met den naam van technische herzie ning, vat, evenals dit ten aanzien van de bezuinigingskwalificatie het geval was, slechts één zijde van den arbeid in het oog. Want dat de Staatscommissie van haar taak een heel wat breeder opvat ting heeft gehad, dat zy niet heelt ge schroomd veranderingen van beteekenis in de Lageronderwyswet voor te stellen -vordt erkend in de minderheidsrappor ten der linksche groep, die ondertee- kond zyn door niemand minder dam den heer Ketelaar zelf, die echter voor zijn eigen rnenschen slechts van verbe teringen op technisch gebied wist te gewagen. Deze minderheid toch getuigt in een harer nota's, „dat zij zich niet had voorgesteld, dat zoo ingrijpende principle'lo wijzigingen in de wet van 920 zouden zyn voorgesteld, welke h.i. niet in de lijn van Harer Majesteits opdracht aan de Staatscommissie liggen ais.thans door de meerderheid van die Commissie is geschied". Pnncipieele wijzigingen in de wet van 1920 ziedaar het bewijs voor de stelling, dat de groote lijn niet wordt gemist. Dat daarnaast aan het techniscne uime aandacht werd geschonken en schier geen enkel artikel der wet onge wijzigd bleef, doet aan de beteekenis ,*an dit onverdacht getuigenis niets af. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD ONZE HANDELSPOLITIEK Over dit onderwerp schrijft De Neder land e r het volgende: Dat in dezen onzen dag een politieke par tij niet kan samenkomen zonder over de wereldcrisis te spreken, ligt volkomen voor de hand. Evenzoo, dat dan vooral aan Nederland gedacht wordt. En dat met name aan den landibouw groo te en hartelijke belangstelling wordt gewijd. Natuurlijk vraagt dan al mede de handels politiek een breede plaats in de beschou wingen. Zoo geschiedde het dan ook ter jaarverga- derng van de Unie. De algemeene lijn, daarbij getrokken, mag wel aldus geteekend worden. Ten eerste: het vraagstuk der handelspo litiek is een vraagstuk van opportuniteit, niet van beginsel. Ten tweede: de ervaring leert, dat voor ons land de vrijhandel als regel het meest werkt in het belang van allen. Ten derde: tijdelijk en voor zeer bepaalde takken van bedrijf kan niettemin een spe ciale maatregel geboden zijn. Als wij, het wel verstaan, trok men in de deputaten-xergadering der anti-revolutionai ren vrijwel dezelfde lijn. Hier is dus vastheid en klaarheid verkre gen in het algemeen. YVat in een bijzonder geval geschieden moet, kan een ftroote ver gadering, die bovendien niet regelmatig sa menkomt, niet uitmaken. Hier is naast de regeering het woord van geval tot ge val niet meer aan de kiezers of aan de partij maar aan de verantwoordelijke vertegen woordigers des volks. HET PALEIS-RAADHUIS Zij, die meenen dat heel Amsterdam zich druk maakt over de vraag, of Amsterdam zijn oude stadihui6 terug za.l krijgen dan wel straiks een nieuw Raadhuis zal bou wen, kennen de Amsterdammers toch ruaar heel slecht. Zeker daar zijn er, echte en geïmporteer de Amsterdam me re, di. tot eiken prijs het oude Raadthuis up den Dam weer in han den willen zien van de Gemeente, onge acht de vraag of men het zoo benutten kan dat men •dan nog van een Raadhuis kan spreken. Zelfs al kan men den Raad er geen passende vergaderzaal geven, al blijft het hart van onze genieenteliuishouding kloppen op het Prinsenhof, al wordt de moeilijkheid voor een practisch samen werken groot, voor hen blijft vast staan ons oude Raadhuis weer aan on^. Men hoort daar dan allerlei redenen voor aanvoeren, die men eerbiedigen kan Wij hebben het gedwongen verlaten, onze overgrootvaders althans, wij hebben uit slapheid verzuimd het weer te betrekken, nu zijn wij in de gelegenheid, nu voelen we ons krachtig en bloeiend, nu willen wij weer hel monument van Amsterdamsche grootheid en macht betrekken. Voelt niet ieder Amsterdammer die de historie vaD zijn stad kent en haar liefheeft, iets van deze toon natrillen in zijn hart? Daar komen natuurlijk nog wel enkele meer nuchtere overwegingen bij. Wij heb ben groote behoefte aan een behoorlijke ee legenheid om te recipi-eeren. welnu wat is er schooner te bedenken, dan dat prachtig bouwwerk, wat imponeeronder dan de groote Burgerzaal? En bovendien, onze Dam is toch wel een beetje al te dood. ais wij weer het Raadhuis bezetten, dan komt er weer leven in de grauwe kolossus. rl.e nog altoos den Dam beheerscht en verleven digt nog het aspect van ons eenige hisu i-ische plein. Lijnrecht tegenover dezen staan zij. die in elk geval bouwen willen. Ze kunnen, en ook al weer terecht, betoogen. dat he oude Raadhuis voor onze moderne gemeentehuis houding niet geschikt is en ook niet ge schikt te maken. Ze kunnen wijzen op de moeilijkheden, drie het verdoelen van- de diensten over twee stadhuizen moet meebrengen, op de geweldige kosten, die het oude gebouw aan jaarlijksch onderhoud zal geven aan het on-a esthetische en on-historische van warmwatervoorziening, lift, electrisch dcht en telefoon in dit bouvvwerk. En ze kunnen, wat meer is, wijzen op de eenige kans, niet om vrijwel kosteloos een Raadihuis te krijgen, maar veelmeer om een bouwwerk te stichten, geschikt voor en bj rekend op onze tegenwoordige gemeente- huishouding, practisch en economisch, >p een plek, die als door bijzondere omstan digheden daarvoor vrij is gekomen, en die zeker meer het ha.rt va.n de sta-dt nadert, den onze oude Dam En ook hier komt dan nog het bes-te ach teraan. Ze kunnen pleiten op het stichten van een bouwwerk, waarin tot uiting komt de geest van onzen tijd. de kracht en het kunnen, maar ook de kunst en de idealen van ons geslaoht. Om deze hoofrlstroomingen gaat het. Te rug naar de traditie, of vooruit naar de toekomst. En het is moeil'ik te beslissen, want voor beide gedachten is veel te zeggen en geen var beide is geheel verwerpelijk Natuurlijk werken er ook andere ideeën, stroominecn en on derst room ingen. Ale. de communisten zullen 6temmen voor het te rugnemen vam het oude Raadihuis op den Dam, dan doen ze dat zeker uit andere mo tieven dan omdat ze de erfenis der va deren wenschen te aanvaarden. Dan zijn nevenbedoelingen, die ieder wel voed on die wij daarom hier mi-et behoeven uit te spinnen. Wanneer anderen het oude Raadhuis i-llen en direct een Schouwburg of Vo'k6- gebouw op het Frederiksplein willen neer zetten, dan is mon geneigd aan te nemen, dat het oordeel beïnvloed wordt door fac toren, diie niet geheel passen bij het waar lijk hoogst belangrijke onderwerp. Daar wordt aangedrongen van verschil 'enden kant op rustig overleg en op het niet overhaast beslissen. In het algemeen kan men den Raad van Amsterdam niet beschuldigen van het gaan over ijs van één nacht De Rokin-kwpstie heeft jaren gehangen, de Vijzelgra^ht- demping overzomert en overwint rt De Pailois-Raadhu's-kwestie is al jaren in be spreking en allerlei mogelijkheden zijn voor en na bekeken. Maar men kan niet blijven schrijven, pra ten, etudeeron, overdenken, commissies bp- noem-en en denkbeelden bekijken Men moet tenslotte ook durven beslissen. En beslissen is dikwijls het kiezen tusschen twee sym pathieke oplossingen: waarvan helaas slechts één kan vvorde.n gekozen. Uitstel brengt hierin geen verandering. Natuurlijk zal de Raad er wel over spreken En ongetwijfeld zelfs veel over spreken en met warmte en belangrijkheid. Aan de verschillende denkbeelden, die er zoo reeds naar voren kwamen, zal ook in de discussie zeker aandacht worden ge schonden. Maar i6 de discussie geëindigd, dan moet er gestemd. En hoe die stemming ook af loopt, altijd is de dag dezer beslissing een dag van groote beteekenis iin het leven van onze stad. AREND VAN AMSTEL. AMSTERDAM VICE-ADMIRAAL OTTANT NEEMT AFSCHEID. Viee-Admiraal Quant heeft in Amsterdam op het marine-etablissement afscheid geno men van de aldaar opgestelde marine-uffi- rieren en manschappen. H. RUDOLF DU MOSCH t In den afgeloopen nacht is ie Fasana aan het Gardaineer overleden de heer H. Rudolf du Moseh, die tot voor korten tijd vice-voor- zitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam was. DEN HAAG PORTRET H.M. DE KONINGIN. Het door YV. B. Tholen geschilderde por tret van 11.M. de Koningin, bestemd voor den Volksraad in Ned. Indie, wordt eind dezer maaud naar Ned. Indue verzonden Van Wocnsdög a.s. af wordt het portret voor eenige dagen in da Kon. Kunst zaai Kleykamp tentoongesteld. BEZICHTIGING VREDESPALEIS t Vredespaleis, voor zoover niet in ge bruik, is tot nadere aankondiging voor publieke bezichtiging opengesteld: iederen werkdag van 1 tot 2.30 uur nam. Gisterochtend omstreeks 11 upr is op de Slachthuiskade hij de Laakbrug een ernstig ongeluk gebeurd. Langs de Slachthuiskade liggen verscheidene schuiten met zand en steenen, welke door middel van hijschkra ncn, toebehoorende aan de zand-exploitatie- maatschappij ,,'s Gravenhage" worden ge lost. In het bedieningshuisje stond de machi nist Hakkers, die op de gewone wijze oen geheelen ochtend bezig was geweest de grij pers met zand omhoog te halen, de kraan te doen draaien en de grijpers weer te laten zakken. Nu schijnt een der grijpers bij hei naar boven eaan aan het slingeren te zijn geraakt Hij zweefde op een gegeven oogon- blik eenige meiers buiten de loodlijn. Daar door werd aan den top van den kraanarm pen zeer zware druk uitgeoefend. Deze ge voegd hij de toch al eenigszins hellende 'igging van den kraan, deed het l>gge ge vaarte voorover in het water slaan. De machinist, die voelde, dat de kraan wankelde, deed aanvankelijk zijn best om het evenwicht te herstellen, doch toen hij ttg. dat dit niet meer ging sprong hij uit het machinehuisje op de zolderschuit. Dit heeft hem mensrhe- lijkerwijze gesproken het leven gered, daar enkele sernnden later de kraan met don derend geweld omsloeg. Op het tijdsMp' dat hef ongeluk geheurde was de 70 jarige van Elk, een oud-gediende van de explnitatiemnatschappij, op de zand schuit werkzaam Hij wide juist op de zol derschuit, waar de kraan op gemonteerd stond klimmen, toen hij het ongpluk zag aankomen. De oude man kon zich echfpr niet meer verwijderen en werd door het neervallend gevaarte getroffen. Een zijner heenen wprd geheel verhrijzeld, ter vviiT hij ook overigens verschillende wonden hèkwam Daar de zware machinedeelen Over zijn heen heen lagen, was het aanvan kelijk onmogelijk het slachtoffer te bevrij den. F.erst nadat men met hehulp van toe snellend nersoneel van andere schuiten rr.pt een vijzel het onderredeelte van den kraan eeoige tientallen centimeter* had omhoog gehrachf kon men het hek I a gpns waardig slachtoffer onder de kraan wegtrekken. EEN SPOORW**" *»*»r'TT»T.p OVERREDEN EN GEDOOD Gisteravond om ruim half tien is op het Ho|land6che Spoorstation een spoorwegar beider door een trein overreden en onmid dellijk gedood. Hpt tijk is naar het zieken hui- aan den Zuidwal vervoerd De onge lukkige bleek te ziin de ongeveer 39-jarigen spoorwegarbeider Swanink. Bij het laneee- ren van een trein op het emplacement hij de YValdorpstraat is hij on'W een van de wagens geraakt. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval is dat S die mpende nog net te kunnen oversteken, bij de poging toe is hij uitgegleden en toen door den trein ROTTERDAM SCHEEPVAARTKUNDIG INSTITUUT Op Dinsdag 28 April a.s. des avonds S uur precies, zal in liet Scheepvaartkundig Instituut een voordracht met demonstratie en lichtbeelden worden gehouden door den heer L. Lonneman over het „Stroboraina". de nieuwste vinding op technisch gebied voor het onderzoek van in beweging zijnde voorwerpen (machinedeelen enz.), vloei stoffen en gassen, volgens het stroboscopisch principe. Kaarten voor deze lezing zijn vanaf he den aan het Scheepvaartkundig Instituut verkrijgbaar. DOODELIJK ONGELUK Gistermiddag is de 6-jarige P. de Hoop wonende aan de Lange Hilleweg ,op de Dordtschelaan door een auto overreden Zwaarg euond is het arme kinl met inxxen dige kneuzingen per auto van den Gen Dienst naar hei ziekenhuis aan den Cnol- singel overgebracht, waar het bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. DE INBRAKEN OP DEN LINKER MAASOEVER Weer drie arrestanten Thans zijn in verband met de lange reeks van inbraken, die in den laatstcn tijd op den Linker Maasoever geplpegd zijn, nog drie pereonen gearresteerd: de 19 larige timmerman YV. \V„ de 19-jarige loodgieter J. J. K. en de 18-jarige winkelbediende F. R., die er van verdacht worden mede in het complot betrokken te zijn gpwecst. Rij een huiszoeking bij een van hen is een fiets gevonden, afkomstig van een inbraak hij de firma de Klerk, benevens enkele andere voorwerpen, waarvan de eigenaars nog niet bekend zijn. De twee loopjongens F L. en P. A., die reeds eerder gearresteerd werden en hun stiefvader P. H.. zijn inmiddels reeds naar het Huis van Bewaring overgebracht. UTRECHT UTRECHTSCHE LANDBOUW ONDERLINGE. lu Hotel de l'Europe alhier werd onder voorzitterschap van den lieer YV H. Ie Beaufort te Maarn de jaarlijksrhe algemee ne ledenvergadering gehouden van de l'trechtschc Lnndhnuw-Onderlinge. afdee- ling van de Bedrijfsx ereeniging „de Centra Ie Landbouw-Onderlingc". J Uit het jaarverslag, loopende over het boekjaar 1 November 192931 October 1930 blijkt, dat de Utrechtsche Landbouw-Onder linge bij het einde van het boekjaar d'J6 le den had met een jaarloon van f 1.492.511. Het ledental van de geheele Genu ale Landbouw-ünderlinge beliep bij de afslui ting van het boekjaar 34.709 met een jaar- on van ruim 05 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de Utrecht sche Landbouw Onderlinge aangegeven 189 ongevallen, van welke geen enkel een doo- delijken afloop had en er 12 aanleiding ga tot hef verleenen van schadeloosstel ling over een langeren termijn dan we ken. Het aantal ongevallen dat over het boek jaar voor rekening van de Centrale l.and- bouw-Ondf rlinge kwam bedroeg 8443. Van deze ongevallen hadden er voor zoover de wettelijke verzekering betreft, 21, en voor zoover de vrijwillige verzekering betreft 3 een doodelijken afloop. In 2 gevallen wer den renten toegekend wegens blijvende in validiteit. Van de 24 ongevallen met doo delijken afloop gaven er 14 aanleiding lot het toekennen eener rente aan nagelafpn betrekkingen, alle krachtens de wettelijks verzekering De kosten der verzekering beliepen voor de leden der Utrechtsche Landbouw-Oniter- linge over het verslagjaar f 1.29 per f 100 jaarloon Het kostencijfer is vergeleken hij dat van het vorige boekjaar gedaald nietie genstaande het feit dat het aantal ongeval len nog zich steeds in stijgende lijn be weegt. Het lagere kostencijfer is dan ook alleen toe te schrijven aan het feit dat dit jaar het aantal zeer ernstige ongevallen beduidend lager was dan het vorige iaar Het verslag geeft voorts mededeeimg-n over de vrijwillige verzekering voor pa troons en kinderen van leden en over de beide ziekteregelingen. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Bij de Ned. Spoorwegen zijn benoemd, tot inspecteur 3e UT de adj.-ónsp. In-, J. v. Roggen te Amersfoort; tot on der-sta tions- chef 2e kl. de stationschef 3e kl. P J. Nue- sink te Arnhem: tot klerk de LI.-klerk K J Bekoov te Krommenie-Atot. klerk d« l.l klerk P W J Jansen te Gouda; tot klerk de l.l. klerk G. Nap te F.in Ihoven: tot klerk de l.l.-klerk J H. Souwerbren te Baarn. C. PH. SCHEERS. f Te dezer *tede is in den ouderdom van 70 jaar overledpn de heer G. Ph. Scheers. oud-directeur der posterijen en telegrafie. ARNHEM ARNHEMSCHF. STADSZENDING Deze maand is het een jaar geleden, dat door de Arnhemsche -Stadszending het voorms lige Zendingshuis van de Luthersche gemeen te in gebruik werd genomen en als Zendings kapel werd ingericht. In verband hiermede wordt morgenavond, acht uur, een bijzondere samenkomst gehou den in de Zendingskapel, waarin verschillende sprekers zullen optreden. De A. R. Lijst In de A. R. kiesvereeniging te Rheden De Steeg is men nu ook gereed gekomen met het stellen van candidaten voor de a.s. meenteraadsverkiezing. In de laatstgehouden vergadering z|jn de navolgende personen als zoodanig gekozen: Joh. Krasenberg te Rhi-den; J. Kruk Sr., De Steeg; A. Evers. Rheden; J. de Koning, Velp; E. van Veelen, Dieren; Th. S. Germans, Velp; E. J. Rathuisen Y7elp; G. Frederiks, De Steeg; J. Jansen van Doorn, Rheden; G. W. Kamp Rheden. Donderdag vergadert het Centraal Ver band, om de lijsten der verschillende aange sloten kiesvereenigingen te verbinden. VERKIEZINGSVERGADERINGEN O o s t-A rnhem. Vrijdagavond 8 u. Open bare vergadering met debat, in de Gy stiekzaal der Talma-school. Spreker Mr. Vries Czn., oud-Minister van Financiën. Heijenoord. Maandagavond d3 u. Open bare vergadering met debat, in het gebouw Rozenstraat Heijenoord. Sprekers H. Hoonhoud en A. Wiersinga. Schaarsbergen. Maandagavond 8 Openbare vertradering met debat in de Chr. School te Schaarsbergen. Sprekers D. G. P. Mullaard en J. N. van Munster. W ij dir. gs samenkomst. Dins__0 avond 8 uur. Wijdingssamenkomst in gebouw „Irene". Sprekers: een Ned. Herv., een Chr. Geref. en een Geref. predikart en C. Smeenk. Uitslag verkiezingen. Woensdag avond half negen. Samenkomst gebouw Chr. Belangen. Rekendmaking uitslag verkiezingen stad Arnhem, kieskring Arnhem en eventueel de geheele provincie. Mej. L. v. Asperen, leeriing-telegrafiste ten postkantore, is benoemd tot telegrafiste tijdelijken dienst. Gisteravond vergaderde de afd. Gouda bovengenoemde ver in gebouw Daniël, onder presidium van den heer A. de Bruin. Na ope ning op gebruikelijke wyze en lezing der tulen houdt de heer Eras van Rotterdam zijn referaat over: „Hoe het groeit". Na de pauze volgde een geanimeerde bespreking De heer Bras beantwoordde de gestelde vragen, v na hij eindigde met dankzegging. Op 1 April was het 50 jaar geleden, dat het derde regiment veldartillerie te Breda werd opgericht. De feestelijkheden begonnen de vorige w^ck Voornaamste Nieuws. (blz 2.) Koning Alfonso XIII heeft voor zich en zijn lamilie afstand van den troon gedaan. Vreugde te Madrid. Een republikeinsche re geering is opgetreden onder leiding van Zaniora. Kolonel Macia is als president van de republiek Qitalonië uitgeroepen. De Spaansche koninklijke familie heeft het tand verlaten. Brandramp bij rioleeringswerken te Chi- Blz. 3 De Poenale Sanctie IV. (Slot.) (blz. 5) Vergadering der Eerste Kamer. (blz. 9) Het communisme in de practijk. (Blz. 10) Hervormde Predikanten Conferentie te Utrecht Prima Vera te Rotterdam. Drama te Moordrecht J. A. DE ZWAAN 70 JAAR De beleende organist van de Groote Kerk te Den Haag. de heer J. A. de Zwaan, leeraar aan het Koninklijke Conserx'atorium voor Muziek, viert morgen zijn 70sten verjaardag. met een conceri op de Groote Mark en wer den deze week voortgezet met een reveille, waarna een optocht van reünisten volgde. Ten stadhuize werden deze door den burgemeester toegesproken, wiens rede door overste Quar- les van Ufford werd beantwoord. Een receptie werd gehouden, gevolgd door een maaltijd, waaraan ook Prins Hendrik deel. DORDDRECHT GEMEENTEBELANG. In de bestuursxergadering van Gemeente Belang is de groslijst van de candidaien voor den Gemeenteraad alfabetisch vastge steld als volgt: 1. E. Benen ictus, 2. J. van Bergeijk, 3. A. Bisschop, 4. J. Bouman, 5. Joh. Mol, 6. Dr. A. van Oven, 7. Ing. E. Ch. Prins, 8. tng. YV. van Rijn van Alkemade, 9. M. Scheep bouwer, 10. J. Vriesendorp J.J n., 11. J. A. van Wijngaarden. VLIEGDIENST OP INDIE. Op 16 April vertrekt het K.LM.-vllegtuig P.H.A E.Z., eerste bestuurder Soer, tweede bestuurder Kress, werk.uigkundige Nabor, met een Nederlandschen passagier, den heer D. uit Zutfen, naar Batavia. Het ver trek is op ongeveer 6.15 's morgens bepauld. Brieven (poststukken) en postpakket.en, welke men daarmede wenscht te verzenden, moeten hier ter stede aan het postkantoor uiterlijk 15 dezer, des avonds ten '22.10 ure ter post bezorgd zijn. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Op 14 April vond te Utrecht d« openbare aanbesteding ple-atè wegens het verven van den metalen bovenbouw van spoorbruggen, draaischijven, weegbruggen, overkappingen enz. voor 1931, een en ander verdeeld ui 39 perceelen. Ingeschreven werd door 18 firma's, w.a L. v. Tri-'t te Dordrecht voor /58J0O ige- heele werk). Laa^tp inschrijver II l'ntbo'f te Groningen /.V2.S80. Hoogste J. Mieset te Hilvereum ƒ69.450. GEEN ETSEN KOOPEN Gieteamiddag kwamen bij de politie klachten in over het optreden van twee pensown, die etsen aan de hu.zen te koop aanboden --n daarbij brutaal optraden. Rij onde«i7oek bleek, dot bedoe'de mannen wa re» de keüh r J. P. K en d ekoopman S v. d. H„ bei ten uit Den Haat,, liet bleek, dot laatstbedoelde nog ets met de Justitie te vereffenen had daar hij in liet Algemeen Polit obhd gesim-ite-r I story! tot hetil.ng van ren breta vin ƒ5. Ni it hij de boete had betaal.I en h- 'en over hun geding waren onderhouden, w orden zij op -ij« boeten gesteld. oorzichtighe 1 bij het koo- pen van etsen van koop: e ten. die daar mede langs de huizen venten, is aanbevo len. Men zij gewaarschuwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1