*tirttuir tertjt «muit SAMENSTELLING DER PROVINCIALE STATEN ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 015.) per week 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending o Bij dageiijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Lossp nummers 5 cent met Zondagsblad 7J/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 14 APRIL 1931 NO, 3327 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.17 Elke regel meer0.22Va Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerm 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr trmmei bestaat uit VIER bladen waarbij een Enboutem-nummer EERSTE BLAD. TER STEMBUS. De leuze „ter stembus" bracht vroeger jaren vaak beroering en enthousiasme in breeden kring. Dan bleek de waarheid van Kuypers woorden, dat de politieke knobbel bij de anti-revolutionairen terdege is ont wikkeld en dat het al muist, wat van kat ten; komt De hand op het hart: is het nog zdó? Doet de leuze: ter stembus nog snaren trillen in uw binnenste? Of is het zuivere, ware historie als we naschrijven, wat we onlangs in een roomsch kath. blad lazen: In die tijd, n.l. ruim der tig jaar geleden, „was er ook onder de jon geren belangstelling en medewerking voor de politiek"? En zag men hier het omgekeerde ver schijnsel, van wat men bedoelt met de zegs wijze: het enthousiasme der jeugd werkt aanstekelijk op bejaarden en grijsaards? Houdt u vanavond en morgen en de vol gende dagen, voorzoover ge niet in noord of zuid woont, nu eens op bijzondere wijze bezig met deze vragen en geef voor u zelf het antwoord. Zeg vooral niet: die lauwheid het 'Ke'd-eri is gevolg van die nare, .de strijdlust doodende Evenredige Vertegen woordiging, welke het pikante yam cje' ver kiezingscampagne heeft geroofd: Zeg dat niet, want hoe gerechte,.critiek ge misschien kunt oefenen op E. V., het zou hoogst ondankbaar zijn. Vooral in de pro vincies, welke .morgen aan de beurt zijn, weet men-daarvan mee te praten. Bij bosjes tegelijk gingen voorheen de anti-rev. stem men in Groningen, Brabant en Limburg verloren, omdat onder het hardie meerder heidsstelsel in 't noorden de modern-libe rale richting op alle zetels beslag legde, ter wijl in 't Zuiden de Roomsch-katholieken oppermachtig waren. Aan deze gruwelijke onbillijkheid is door de Evenredige Vertegenwoordiging een ein de gekomen. Ook thans kunnen er"eenige stemmen verloren gaan, doGh praktisch nooit meer dan de helft van de kiesdeeler en in de meeste gevallen incasseerden par tijen, welke in aanmerking komen, iets meer, dan waarop zij recht hebben'. Er is dus geen enkele reden om lauwheid en lusteloosheid op rekening van de E. V. te schuiven. Dat zou zeer onbehoorlijk zijn Integendeel, juist deze verktezings-metho- de moest tot grooter activiteit aansporen, omdat thans elke stem waarde heeft. De ouderen hebben, een halve eeuw lang bijna, gestreden op hope tegen hope en ze hiel den vast; elke nieuwe teleurstelling scheen nieuwe kracht te geven. Het zou tegen ons getuigen, indien door lauwheid verloren werd, wat door inspan ning is verkregen en onder gewijzigde omstandigheden op gemakkelijke wijze behouden kan worden. Mr. R. KOPPE. Ook dat is weer-goed-Groningsch. Zon der ook maar eenigszins rekening te hou den met plaatselijke voorkeur, of ook maar iets te doen wat men een gedienstigheid der praktijk zou kunnen noemen, stelde men in alle vijf kieskringen niet alleen de zelfde candidaten, doch ook in dezelfde volgorde en met denzelfden lijstaanvoerder. Met, een standvastigheid, welke aan kop pigheid zou doen denken, is het overal R. K o p p e bovenaan. De overtuiging is sterk, dat alle kiezers van anti-rev. huize, over alle namen heen zullen zien naar het eene groote beginsel en men kan overtuigd zijn, dat er van voor keurstemmen in Groningen heel weinig sprake zal zijn. Nu mag men hierbij natuurlijk niet ver geten, dat Mr. Koppe al .sedert jaren op voortreffelijke wijze deel uitmaakt van het college van Gedeputeerde Staten en daarom verbaast het niet, dat heel anti-revolutionair Groningen als één man achter hem aan loopt. Ten slotte is het in Groningen ditmaal ook zoo eenvoudig, als het maar kan. De anti-rev. partij kreeg een mooi nummer, n.l. Lijst No. 1. Gemakkelijker kan het al niet. Men stemme op de eerste en daarmee op de beste: Lijst 1, No 1. Eenvoud is het kenmerk van het ware: Mr. R. Koppe, van allen de voo-ste, No. 1 van het geheele stembiljet. BRABANTSCH AANPASSINGS- VERMOGEN. In Brabant houdt men, uit een oogpunt van taktiek, rekening met allerlei omstan digheden. Gewestelijke en plaatselijke toe standen zijn zeer verschillend en het ware niet verstandig om in deze provincie, in elk opzicht rijk aan variaties, met één ca> didaten lijst te komen. Wel zijn alle lijsten verbonden, om zoo doende. naar men hoopt, het hoogste ren dement te verkrijgen (al zou apart optre den wellicht tot hetzelfde resultaat leiden). Het lijstnummer is 8. De provincie, met haar negen kieskringen, is echter duidelijk in twee groepen verdeeld. In Tilburg, Breda, Zevenhergan en Bergen op Zoom houdt men zich achter Bax. Daar zijn de lijsten gelijkluidend, en de heer A. Bax Gzn. van Zevenbergschen Hoek, zittend lid der Staten, is overal lijstaan voerder. In den Bosch, Grave, Heusden, Helmond en Eindhoven staan wel dezelfde na men op de anti-rev. lijst, doch de rang orde is niet overal gelijk. In 't algemeen kan men wel zeggen: wij loopen naar Van der Schans, doch deze staat in Grave en Eindhoven op No. 2. We krijgen dus als lijstaanvoerder in Den Bosch, Heusden en Helmond de heer A. D. van der Schans, van Andel, zit tend Statenlid; doch in Grave staat de heer J. C. Willemseu te Oss op No. 1 e: Eindhoven de heer E. A. W ij s m u 11 Brabant kan zoowel met zijn nieuwe, als met zijn oude candidaten voor den dag ko men. Men zorgt natuurlijk, dat Van der Schans achter Bax in de Staten terugkeert en wij hopen, dat £én der twee W's ook een goede kans maakt. In Brabant stemmen we op lijst No. 8. LIMBURG: LIJST No. 6. Op het eigenaardige en bemoedigende van de strijd in Limburg hebben we reeds één en andermaal gewezen. Hier wordt nu waar lijk van de nood een deugd gemaakt Anti revolutionairen en Ghr.-historischen trekken ééns van zin ter stembus op. Hier, zoowel als in Brabant, erkent men de zegen der Evenredige Vertegenwoordi ging, waardoor het althans mogelijk werd om de protestantsche minderheid een mond te geven in de Staten. Dóch er is daar nog geen anti-revolutionair die een mond kan opendoen. Welnu, dit moet thans mogelijk gemaakt worden. Dat Dr. Frowein herkozen wordt, staat vaster dan de stevigste mijnstut; het zal hem slechts vroolijk maken als hij straks de heer Lonkhuyzen de Staten bin nen mag leiden, waar thans Rome nog op permachtig is en, rood sterk naar voren 't Is hier Lijst Na 6. DE INDISCHE MILITAIR. De mensch, klein van kracht, beperkt in zijn kennen en kunnen, heeft toch, wijl God de eeuw in zijn hart gelegd heeft, dit kos telijke vermogen om met zijn geest een gansche wereld te omvatten en zijn aan dacht aan duizend dingen te kunnen schen ken. Zijn meeleven met anderen is onbe grensd; zijn sympathie kan hij veelvuldig verdeelen en elke nieuwe vertakking geeft schooner vrucht. Ware zulks niet het geval, we zouden de moed missen om bij alles, waarvoor sympa thie en medewerking gevraagd wordt thans nog iets anders te voegen. Doch wij weten het, dat ons Christelijk publiek zich vele jaren geoefend heeft in deze kunst, en dat het hart immer wijder en ruimer werd bij elke toename van Christelijke arbeid. Onbe grensd schijnt vaak het vermogen om steun te verleenen aan de groeiende actie op aller lei levensterrein. Dit geeft ons vrijmoedigheid om onze le zers te verwijzen naar het ingezonden stuk van de Vereeniging, welke zich ten doel stelt de geestelijke en stoffelijke belangen der Protestantsche militairen in Oost-Indiö te bevorderen. Dat met name in deze tijden van open lijke of bedekte gezagsondermijning de In dische militair recht op steun en sympathie heeft van hen, die zijn moeilijke taak weten te w-aardeeren; waarlijk, het zou overbo dig zijn dit nader uiteen te zetten. Zelfs de circulaire van „Pro Rege" zwijgt nagenoeg over de gevaren, welke den mili tair bedreigen; wetend dat in een eenvou dige aanduiding soms meer overtuigende kracht schuilt dan in een breede omschrij ving. En zoo volstaan wij ook met slechts de aandacht te vestigen op hetgeen „Pro Rege" vraagt; betracht gij naai- vermogen, wat uw hand vindt om te doen. BINNENLAND. In een voordracht, waarin uitvoerig wordt betoogd, dat de grachten niet langer ge bruikt kunnen worden als riolen, vragen B en W. machtiging in de kern der binnen stad, begrensd door den Singel, Binnen- Amstel, Nieuwe Heerengracht, de Rapen- burgwal, de Waaleilandsgracht en 't Open Havenfront, een rioleering te doen aanleg gen en deze rioleering te doén aansluiten op die van de buitenstad. Voor de uitvoe ring van dit rioleeringsplan wordt gevraagd een crediet van f 2.665.000, RAADSVERKIEZING. Na gehouden referendum is de lijst van candidaten voor den gemeenteraad voor de Vrijz. Dem. partij vastgesteld als volgt: 1. E. .1. Abrahams; 2. Th. M. Ketelaar; 3. G. Bol- kestein; 4. M. M. Cohen; 5. Mevrouw Polak— Kisch; 6 Mevrouw GrooteWilmans; 7. R. H. v. d. Heide; 8. Mr. N. Peereboom; 9: Mr Ch. Polak; 10. S. de Jong. DEN HAAG UIT DE RAADSZAAL. De Raad heeft gister tot bijna 6 uur ver gaderd. De agenda was niet lang en ook stonden er geen groote voorstellen op, maar er was Benige achterstand. Die bestond uit reeds eens of meermalen aangehouden voor stellen, op zichzelf niet buitengewoon be langrijk, maar die elk eenige bespreking vorderden. Over onze conversieleening groot 10 mil- lioen k 4 pet. tegen een koers van 9914 pet. sprak niemand. Het is een mooie conversie op voor de gemeente gunstige condities. Vrij uitvoerig werd gesproken over de motie-S piesz c.s., waarbij zij E, en W. uitnoodigen een concept verordening aan den. Raad aan te bieden, waarbij het verbo den wordt openbare vertooningen met z.g gedresseerde wilde, als met tamme dieren te houden. De heeren Spiesz en Nieuwenhuysen ver dedigden deze gedachte uitvoerig op gron den, die niet al te sterk waren. Voorname lijk betoogden ze. dat de dieren het bij dres suur zoo hard te verantwoorden hebben De burgemeester erkende de mogelijkheid daarvan, maar bestreed toch de bewering, dat zulks in het algemeen het geval zou zijn Zijn betoog maakte merkbaren indruk op den .Raad. Van zijn wijze van argumen teren gaat ongetwijfeld suggestieve invloed uit, waarvan dp kracht te grooter is, in dien zooals in casu de gebezigde ar gumenten ook treffen door hun juistheid. Terloops sprak hij slechts óver het mo tief, dat de an'irev. fractie ten slotte er toe bracht, gelijk uit een speechje van Mr de Wilde bleek, om voor de motie te stemmen. Het was dit. dat in circussen met dieren vertooningen het sensatie-element 'n groote plaats inneemt. Daardoor moeten menschen zich telkens weer onnondig in gevaar hoge ven Deze principieele reden- brengt er toe om tegen dit soort kermisvermakelijkheden nar tij te kiezen. De motie werd echter, niet aangenomen De soc.-dem voorsteller vond in zijn eigen fractie weinig steun, zoodat de voorstanders: de 4 antirev.. 2 H.G.S -ers. 2 C. H. en 5 soc.- dem. ver 'n de minderheid hieven. Bij het voorstel inzake gemeentelijke ex ploitat.ie der Buitenschool aan de Doornik- schestraat praatte mevr. De VriesBruins onnoodig lang. Wethouder Drees was zoo verstandig op haar beschouwingen niet diep in te gaan. Tndien ergens geen conflicten zijn bij eenigszins moeilijke verhoudingen van samenwerking, schijnt mevr De Vries ons bij uitstek geschikt om moeilijkheden in het leven te roepen. Zij suggereerde ze dank zij haar medische eenzijdigheid, bij hnsjes en wierp allerlei vragen, waarop een gewoon mensch. als ook de wethouder is. liet voor de hand liggende antwoord wist te geven Zijn partijgenoote bracht het zoo ver niet, maar zag conflicten, welke alleen te vermijden zouden zijn. indien een me dicus den haas kon spelen over het geheele schnolbedrijf. Zij was 'en slofte zoo verstandig wat m 'e hinden en liet voorstellen achterwege. Het was duidelijk, dat een reuze-nederlaag haar deel zou zijn geweest. Aan het slot der zitting hadden B. en W een klein échecje te hoeken met hun voor stel om den heer Joels, die den Raad ver tpgemvoordigde in den Raad van Beheer van de tram, ook als niet-raadslid zijn ter mijn van twee jaar te laten uitzitten. fn den Raad scheen niemand voor dit denkbeeld iets te gevoelen. Het leek ook ons eenigszins vreemd Wel deed de heer Snneek Henkemans nog een hemiddelend voorstel om nl het aan den heer Joels te verleenpn ontslag met 15 Sept. a.s. te laten ingaan Dan is de nieuwe Raad er en is men in de keuze vrijer nog dan nu. Dit voorstel had de instemming van B en W., maar het ver wierf huiten de 5 stemmen der wethouders slechts die van den voorsteller, van den hper Michon en van den heer Spiesz. Wethouder v. d. Meulen stemde uit den aard der zaak niet vóór het voorstel, waar- merle het College zich vereenigd had. De verwerping hetepkende, dat B. en W hun voorstel als verworpen beschouwden en nu met een voordracht voor een nieu wen vertegenwoordiger zullen terugkomen Het wil ons voorkomen, dat de Raad met deze beslissing gebleven is in de lijn van den - gedachtengang, die heeft voorge zeten toen in 1926 werd bepaald", dat drie raadsleden deel zullen uitmaken van den Raad van Reheer van het Gemengd Tram bedrijf. Het verwonder! ons zelfs eenigs zins. dat R en W. niet hedaeht hebhen, dat hun „voordracht" een voorstel was, dat hij den Raad niet in den smaak zou vallen vooral nu ze den heer .Toëls betrof, die poogt als vrijz.-dem. in den Raad terug te keeren. Gisteravond werd in den Dierentuin door de centrale A. R. Kiesvereeniging „N. en O." een enthousiaste vergadering voor de Statenstembus gehouden, alwaar Mr. Th. Heemskerk nan'oonde. dat het bij de Staten verkiezingen gaat om het behoud en de vergrooting der A R. Partij en dat er ver band is tusschen godsdienst en politiek De heer J. van Andel zette het ui'gangspunt der A. R. Partij uiteen en de heer I. v. d Loo toonde het gevaar van Staatk. Geret en socialistische partijen aan. Gistermoi-gen is te Arnhem geopend het nieuwe gebouwen-complex van de coöpera tieve Arnhemsche Melkinriohtinj "i Zuivel fabriek door den Minister van 1 lenlahd sche Zaken en Landbouw Jhr. Ruys dia Bee- Hoe de politieke rich ting der ieden is. Al t$ weinig zijn we vaak met de samenstelling der Provinciale Staten, -.vat betreft de politieke richting der leden, op de hoogte. Daarom stelden we een lijstje samen, waarop onze lezers zoo kunnen aflezen hoeveel leden er in elke provincie zijn. en hoe het aantal leden over de verschillende partijen is verdeeld. Men beware dit overzicht om straks, na afloop der verkiezingen, vergelijkingen te kunnen maken. Zooals men ziet, komt. vooral hij de groote partijen, de evenredige vertegen woordiging vrij zuiver aan het licht. Do samenstelling is aldus: Ant. Rev. Partij Chr. Hist. Unie R. K. Staatspartij R K. Volkspartij Staitk. Gerei. Partij r Herv Gerei. St. Middenstand partij Plattelandersbond Vrijheidsbond Vrijz. Dem. Bond Democr, Partij S. D. A. P Comm. Partij T otaal 4°. 5 35 <7 41 77 821 421 64 4n 490 renbrouck. De voorzitter der C.A.M.I.Z. de heer G. Zadelhoff sprak ccn rede uit waarin hij het ontstaan van de C.A.M.I.Z. uiteen z'tte, terwijl de directeur de heer Penning.® de ontwikkeling van het bedrijf uitvoerig schetste. Daarop hield de minister een toe spraak. De heer C. Smeenk, weth. der gemeente Arnhem, complimenteerde namens het ge meentebestuur. De Commissaris der Koningin was onder de aanwezigen. APELDOORN AANBESTEDING. Door de directie van Gemeentewerken is aanbesteed het maken van een overkluizing in den weg BeekbergenLoenen bij den Vrijenberg. Van de 4 ingeleverde biljetten was dat van J. Kers met f 10.675 het laagst. Hoogste inschrijver was B. v. d. Zande met f 12.450. GOUDA emmabloemcollecte De j.l. Zaterdag gehouden Emmabloemver- koop heeft helaas f 388.51 minder opge bracht dan het vorig jaar. De opbrengst was nu slechts f 502.63. Deze lagere opbrengst moet, hoofdzakelijk te wijten zijn aan het kleine aantal collectrices. 't Is dus zaak, dat de Goudsche jongedames voor dit goede deel hei volgend jaar wat actiever zullen zijn. de middenstandsbank aan het woord 1 De .middenstands-centrale alhier ontving de vorige week van B. en W. een uitnoodiging voor het bijwonen van een conferentie met B. en W. teneinde te komen, tot het vast stellen van een vasten sluitings-middag of -morgen voor de winkels. De centrale heeft nu aan B. en W. medegedeeld, dat alle or ganisaties op het standpunt staan, dat in voering van een dergelijken maatregel op drt moment ongewenscht en tegen het belang der winkeliers is. Indien onverhoopt door den Gemeenteraad toch een dergelijk besluit zou orden genomen, zullen zij zich met hand en tand daartegen verzetten. gouda voorloopig geen schooltandarts B. en W. achten het, in verband met den minder gunstigen toestand der financiën, niet wenschelijk, thans een schooltandarts te be noemen. Een minderheid in het college wil direct tot benoeming overgaan. minder werkloosheid Het werkloosheidscijfer daalde de vorige week van 729 tot 698. Wij zijn dus weer op den goeden weg. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ Mr. VAN BAREN TE ROZENBURG. Mr. van Baren, nummer een van de anti- rev. candidatenlijst, voor de Prov. Staten in den kieskring Delft heeft te Rozenburg een uitstekende rede gehouden. Verschillen de vragen werden zeer tot genoegen be antwoord. Vrijdag j.l. vergaderde de A.R. Kiesver eeniging „Reholroth" tot vaststelling van de candidatenlijst voor den Gemeenteraad te Boskoop. Bij stemming werden de navolgende can didaten gekozen: P. Batelaan, J. Burggraaf, Bn. Batelaan, J. Huitkar, K. Stapper, C. B Batelaan, B. Baars, VV. Verburg, A. de Wit, W. K. van Ravenswaay, C. v. d. Veer en T. Vink. De Voorz. deelde mede dat de functie'a van het Bestuur als volgt waren verdeeld: D. A. van Binsbergen, le voorz., Bn. Bate laan 2e voorz., A. Gelderblom le secr., VV Verburg 2e secr., D. A. de Jongh, Penn. De vergadering werd door den heer D. A. van Binsbergen geëindigd met dankgebed. ALLEEN ANTI REVOLUTIONAIR. Voor de A.R, Kiesvereeniging te Bode graven zal op Vrijdag a.s. in „Rehoboth" optreden Mr. H. Bijleveld, van Amsterdam, met het onderwerp „Alléén Anti-revolutio nair". Op deze vergadering zal gelegenheid gegeven worden tot debat. PARTIJDAG IN OUD-BEIJERLAND. Door de hulpcentrale Hoeksche Waard wordt a.s. Dinsdag 21 April, 's avonds 7 uur in de Geref. Kerk te Oud-Beijerland een partijavond gehouden, met als sprekers IipI Statenlid J. A. J. Jansen, van Zwijndrecht. over het onderwerp „De heteekenis der Pro staten" en Ds. G. A. Pott, Herv Pred. te Rotterdam, die een opwekkend woord zal spreken. DE A.R. CANDIDATENLIJST TE OUD- BEIJERLAND. Van de door de A.R. Kiesvereeniging sa mengestelde candidatenlijst hebben'de hee ren W. Ph. Leenman en A. van Oudheus den die abusievelijk voorkwamen op No. 4 en No. 10, bedankt. Hierdoor zal de candida ten lijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkie zing nu als volgt ingedeeld worden: 1. L Brussaard Bz„ 2. G. B. de Jong, 3. K. Vis- ^r' 1' ~an, Nes> 5- A Schipper, 6. H. Borgdorff, 7. J. Baars Az, 8. J. Brand, 9 B Brussaard, 10. G. Landheer. Gemengd Nieuws. DE „STATENDAM" WEER VLOT. Ze heeft haar reis voortgezet. Bij een vijfde poging, om de „Statendam" voor Southampton vlot te krijgen, werd orink on tankwater over boord geworpen Na eon half uur was het schip door sleep nooten uit de modder getrokken, waarhij d- schroeven van het vaartuig ook hielpen Een bodemonderzoek was niet noodig, daar hei schip slechts licht beschadigd was. Na den watervoorraad te hebben aange vuld heeft de „Statendam" de reis naar "Tew-York dan ook voortgezet Op dezelfde plaats in de Solent waar de ..Statendam" vastliep, hebben kortgeleden de „Mauretania" en de „Berengaria" ook op de daar aanwezige modderhank gezeten, resp. op 19 Februari en 7 April. De „Statendam" raakte evenwel niet al varende vast in hei modderbed doch terwij] het schip stil lag ten einde passagiers op te nemen. Onlangs heeft de kapitein van de „Maure tania" in overweging gegeven een diep ka naai door de Brambles te graven om de scheepvaart aldaar te vergemakkelijken, doch dit denkbeeld werd onmiddellijk dooi den directeur der havenwerken van Smith ampton bestreden omdat het baggeren en handhaven van dat kanaal veel te veel zou kosten. De kapitein van de „Mauretania" heef' eveneens in overweging gegeven een draad- looze richtingvinder te installeeren in de Solent op de Nab-toren en in het algemeen meer van zulke installaties aan de Engel srhp kusten aan te brengen. Hoewel geen van de drie recente strandin gen ernstige gevolgen hebben gehad, van de zijde der reederijpn wordt toch gewezen op mogelijke ernstige gevolgen als men geen maatregelen neemt om ze in de toekomst te voorkomen. EEN FILM IN VLAMMEN. Te Meppel is de cahine in een schouw burgzaal tijdens de vertooning van de lm Westen nichts Neues-film eensklaps in brand gevlogen F.er. paniek ontstond, waarbij stnc 'en en tafels omvergeworpen en eenige per sonen onder den voet geloopen werden Eén hunner werd gewond. De brandweer blusrh- te het vuur spoedig. De film verbrandde geheel DE RAMP VAN DE NOORDPOOL DE OVERBRENGING DER SLACHTOFFERS De stoomtrawler „Victoria" die de slacht offers van de vergane trawler „Noordpool" naar Nedprland zal overbrengen, is gister morgen te Fraserhrugh aangekomen. Vanmorgen vroeg zou de inlading van de kisten plaats hebhen, waarna het schip di reel zal vertrekken. De „Victoria" wordt Donderdagmiddag te Maassluis verwacht. De begrafenis van de Maassluische en Scheveningsrhe slachlof fers zal Vrijdag plaats hebben terwijl Za terdag de lijken van <jp andere slachtoffers te IJmuiden en Egmond aan Zee ter aarde zullen worden besteld. ZWARE BRAND TE NIEUWE WETERING Kind ernstig gewond Te Nieuwe Wetering zijn door een feilen brand de stallen en hooibergen van den veehouder Straathof en de bakkerij van Hijzelondoorn geheel afgebrand Een 5-jarig kind liep ernstige brandwonden op. Voornaamste Nieuws. (biz. 1) De samenstelling dar Provinciale Staten, Het textielconflict te Enschedé. De Statendam weer vlot. (blz 2.) Hoogleeraarsbenoeming te Leidieai. (blz. 8.) Zevende Studenten Zendings Conferentie te Halle. Algemeene vergadering der Vereen, voor Bloembollencultuur te Haarlem. Uit het Sociale Leven HET TEXTIELCONFLICT TE ENSCHEDE de besturen van de RJC. en DE chr. organisatie betreuren den gang van zaken. Men meldt ons uit Enschede: De Maandagmorgen uitgebroken staking onder de wevers der firma Nico ter Kuile en Zonen te Enschede, heeft duidelijk be wezen, dat de verbit ering onder de arbei ders dier firma zoo groot is, dat zelfs aan redelijke argumenten geen aandacht is ge schonken. Naar wij thans vernemen hebben do hoofdbesturen van de drie textielarbeiders- bonden nog in laa'ste instantie getracht do staking te voorkomen aoor te besluiten den arbeiders met klem te adviseeren alsnog op hun besluit terug te komen en het voorstel van den Rijkshemiddelaar te aanvaarden, dat. nagenoeg terugkeer van den ouden toe stand zou bet eekenen. He eerst hebben de leden van „De Een dracht" vergaderd, die zoowel het voorstel van den Rijkshemiddelaar als het verzoek om een week uitstel afwezen. Eenige uren later vond de gecombineerde vergadering van „Unitas" en „St Lambertus" plaa:s, waar alleen het voorstel tot uitstel in stem ming werd gehrach'. In die vergadering werd het steeds duidelijker, dat het niet alleen ging om hetgeen niet was ingewil ligd. doch om tal van andere grieven. De besturen van „Unitas" en „SI. Lambertus" betoogden, dat alleen door de staking een week op te schorten, mogelijkerwijs een instantie geschapen zou kunnen worden om de andere grieven aan de orde to Vóór tot stemming werd overgegaan, heb ben de besturen nog eens nadrukkelijk op den voorgrond gesteld dat zij do verant woordelijkheid van een eventueele verwer- ning van liet voorstel niet op zich konden nemen en dat de c «king derhalve voqr eigen verantwoordelijkheid der arbeiders zou zijn. De inzet van den strijd zou te ge ring zijn en bovendien is mei deze caking niets te winnen maar veel te verliezen. Hoewel dp hoofdhes uren van „Unitas" en „St. Lambertus" verklaarden zich de ver bitterde stemming der arbeiders te kunnen indenken, meenden ze met kracht tegen on beraden stappen 'e moeten waarschuwen. Echter tevergeefs, de arbeiders verwierpen het voorstel tot uitstel. De overige afdeelingen der fabriek zijn nog in'ac' gebleven. Hoelang het bedrijf nog zal kunnen draaien, kon men ons niet mededeelen. doch wel werd verwacht, dat er zeer spoedig stagnatie zal intreden. De voorzitter van de Fabriknntenvereeni- ging te Enschede heeft nog verklaard, -lat de vereeniging. aan de firma Ter Kuile den vollen stalu'airen steun heeft toegezegd. Wat do statuten inhouden, kon men ons nie' mededeelen. doch aangenomen kan worden, dal deze uitsluiting vaststellen. Volgens de vroegere reglementen zou dc uitslijting na vier weken ingaan, doch na dien zijn do statuten eenigszins gewijzigd. Wanneer in Enschede tot uilsluiting word overgegaan, zijn niper dan 10000 ar beiders bij het conflict heirokken. chr. bond van schoenmakers patroon? en schoenwinkelters Bovengenoemde Bond hoopt Woensdag: l en Tijdens den Boudsd g. welke plaats vindt in een der bovenzalen In bet gebouw l»,, jscii_ di achmi den i ioudacln-u -y. wordt -en ten- zaul van genoemd ^tbuinv. UpS 3u Juni* "wordt goede ulivuering hectl hot Bonds bestuur rich terrV©1n>tT\vlnEdSeStUt" n>';( °P dit tour1 van" do' 'uijkspchuor^eei^mtendmg^toe- gezegd op _t gebied van orthopeadisch werk het Bondsblad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1