Het Communisme in de Practijk 'erhaa aa< MAANDAG 13 APRIL 1931 DERDE BLAD PAG. 9 (Nadruk verboden Objectieve mededeelingen en critische beschouwingen DE ARBEID IN RUSLAND Dat het. voor buitenstaanders niet gemak kelijk is zioh een duidelijk beeld te vormen van het gewone, alledaagsche leven in dt sowjet-unie kan men afleiden uit de vol gende beschrijving van Wishnjakof in Izwestia van 4 April. Deze hoont zijn mede burgers, die reeds maanden spreken over eten nieuw, opgang makend tooneelstuk. „Het gedicht van de bijl", handelende over het vervaardigen van roestvrij staal in den Oeral, opdat zij niets afweten van de kelijke ©taalproblemen, niet op het toon eel, en dat wel in de onmiddellijke nabijheid van Moskou. Waar dus de Moskowieten zelf de toe standen in hun eigen stad niet zouden ken nen, hoe kan men dan verlangen, dat de buitenwereld ervan op de hoogte is? We worden nu echter ingelicht door iemand, die toegang heeft tot de kolommen der Izwestia, en dus stellig geen tegenstan der van het sowjet-regiem zal zijn. De fabriek „Electrostaal" bij Moskou heeft een personeel van 5000 man en zou tot de grootste der wereld in haar soort behooren. De fabriek vervaardigt speciale staalsoorten in electrische ovens, en zal in 1931 een pro ductie van 23.000 ton bereiken. Wishnjakof geeft het belang dezer fabriek als volgt weer: „Reusachtige besparing van buitenlandsch geld, bevrijding van hej land van zijn af hankelijkheid van het buitenland, de ont wikkeling van den ïnstrumentenbouw,, overwegingen der landsverde- d i g i n g" Maar de menschen op die fabriek zijn te bescheiden en dat is een deugd, welke in de sowjet-unie weinig geëerd wordt Wanorde bi] de Spoorwegen. Terwijl andere fabrieken stopgezet moeten worden wegens gebrek aan hoogwaardig staal, liggen de magazijnen van Electrostal barstens vol. Maar de spoorwegen geven slechts 1 of 2 wagons per dag in plaats van 5. Die spoorwegen zijn de zondebok in het artikel van den Russischen schrijver. Vol gens hem heerscht daar harteloos bureau- cratisme en sabotage. Niet alleen voeren ze niet af, maar ze voeren ook niet het nooda- ge aan naai' de fabriek. Telkens moeten agenten der fabriek de baan opgestuurd worden om te onderzoeken, of er niet ergens op een station wagons met kostbare grond stoffen staan, die dringend noodig zijn, doch waaraan steeds gebrek is. Die spoorwegbeambten kunnen echter aan ru>Ei| dezen toestand niets, veranderen. Die wor den dagelijks overstroomd met voorschriften, dat vervoer van het eene al dringerder en nog meer voor alles moet geschieden dan het andere. Dan is- er weer dringend kolen- transport, dan graantransport, dan trans port van machines, en zoo duurt de stroom van elkaar dagelijks tegensprekende in structies voort. Geen wonder, dat er bij al dat gejacht dikwijls wagons, waarbij wer kelijk haast is, blijven staan. 415 X pc HHll -.te- )^10 H 9 De fabrieken slecht geoutilleerd. Niet alleen de spoorwegen zijn de sabo teurs, ook de andiere organisaties. De giet vormen van een fabriek zijn zoo slecht, dat ze eigenlijk allemaal afgekeurd moesten worden en slechts in het uiterste geval ge bruikt worden, als er niets anders meer is. „Op goed geluk", als ze kapot gaan is de charge van een heele oven verloren. En ze springen ieder oogenblik in 6tukken. De contrasten op deze fabriek zijn opval- Een prachtig laboratorium en het primi tiefste handbedrijf in de fabriek; de beste irifttj ervaring der wereld op het gebied vanstaal- smelten en een schrikbarend technisch an alfabetisme der arbeiders; bijna 150.000 ton voorraden aan gereede producten en totale afwezigheid van grondstoffen. Er zijn geen stoppen meer voor het dicht- f zetten van de giet pannen. De fabriek kan daarzonder niet verder werken. Men ontdekt een weinig ervan op een andere Moskou- sche fabriek. Maar de weg naai- deze fa briek is zoodanig, dat een vrachtauto er on mogelijk komen kan, en de spoorwegen wei geren om een of andere reden de goederen als bagage te verzenden. Dies worden er 12 man uitgezonden met zakken, die de noo- dige onderdieelen op hun schouder zullen aanvoeren. De productie van hoogwaardig staal en het vervoer vanuit Moskou door 12 man op hun schouders, zucht Wishnjakof. Het laden der ovens geschiedt door paarden. De eigenaars daarvan geven hun dieren slechts als er hooi wordt verstrekt, dat de plaatselijke coöperatie natuurlijk niet heeft Dus moet die staalfabriek zich be moeien mot het verschaffen van hooi en zorgen daarvan steeds voldoende voorraden te hebben. Wij willen ons bemoeien met het fabri- ceerem van staal, roept de schrijver, en zijn gedwongen ons bozig te houden met het op scharrelen van kleinighedn, het verzorgen van hooi, het. opjagen van den spoorweg dienst, kortom met alles, behalve met datge ne, waaraan men eigenlijk zijn aapdacht zou moeten besteden. De ziekte algemeen. Deze ziekte der sowjet-bedtrijven bestaat niet alleen bij Electrostaal, zij is algemeen. Wij hebben deze mededeelingen aange haald, omdat zij authentiek zijn en een goede illustratie geven van de omstandig heden, waaronder moet worden gewerkt bij het sowjet-bewind. Hoe gemakkelijk is h'et bij zulke omstandigheden iemand van sa botage, van niet nakomen dier oneindig vele partij voorschriften te beschuldigen. En daarmee houdt toch alle wijsheid op. Ook in het bovenvermelde geval krijgen de „bureaucraten" de verwijten, die nota bene onder zulke omstandigheden nog in staat zijn staal te maken. Is de beschuldiging eenmaal geuit, dan begint het lieve leven pas. Dan krijgen we een andere serie der sowj et-ziekten, d!e in specties. Maanden achtereen wordt daarbij zoo een gesignaleerd bedrijf bestormd door tientallen inspectie-commissies, die ieder werk onmogelijk maken en beslag legge al het personeel voor hun „onderzoekingen". Zoo heeft men op een sectie van de Zuid- Russische spoorwegen, in eenige maanden tijds, 80 inspectie-commissies gehad, waar onder er waren, die 2 en 2, 5 maanden ach tereen hebben onderzocht Onderzocht en be enden. dat deze of gene niet had gehan deld volgens de „partijlijn". Al mag de sowjet-republiek het land zijn van de papieren plannen, in werkelijkheid bestaat er geen tweede land, waar een der gelijk onvoorbereid, geïmproviseerd systeem van werk bestaat, waar zoo van de hak op de tak wordt gesprongen en waar men geen dag van te voren weet wat de volgende dag in het bedrijf zal brengen. TOENEMENDE OPPOSITIE? Een rapport van de G. P. Oe, De Roel bevat een bericht, afkomstig van de groep der boerenpartij, waarmede haar redactie sinds korten tijd is uitgebreid, over een rapport, dat de leiding der G. P. Oe in Maart, aan het centrale comité der commu nistische partij te Moskou zou hebben uit- gebraoht Dit rapport, dat onderteekend zou zijn door de leiders der G. P. Oe. Mensjinski en Jgoda, bevat, volgens bovenvermeld bericht, een lijst van gevallen van verzet, zoowel in arbeiders, als in boerenkringen, tegen de strenge doorvoering van de partijlijn op grond van het vijfjarige plan. Voorts zou het rapport er op wijzen, dat ook in partij kringen de oppositie gestadig toenemende is, waarbij vooral in de lagere partij kringen een uiterst vijandige stemming tegen die leiding en de organen der partij zou hcerschen. In zes arbeiderscentra zijn oppositioneele groepen door de G. P. Oe. ontdekt en geliquideerd. Bovendien zou de ontevredenheid ook reeds in de rijen der G. P. Oe. zelf zijn door gedrongen, zoodat de centrale leiding daar van nu ook haar eigen ondergeschikten moet gaan bespieden. De G. P. Oe .heeft moeite het kader van geheime spionnen aan te vullen, mede met het oog op de vele aansla gen, waaraan die spionnen in den laatsten tijd blootstaan. Het aantal gevallen van in subordinatie, zoowel onder de gewone troe pen als onder die der G. P. Oe. neemt voort durend groot ere afmetingen aan. Het rap port zou ten slotte wijzen op de groeiende propaganda door contra-revolutionaire groe pen, onder de bemanning van het leger en de vloot. Waar de Roel beweert hiermede een offi cieel document te hebben gepubliceerd, meenden wij dez emededeelingen aan onze lezers niet te moeten te onthouden. RYKOF WEER OP HET TOONEEL De oud-voorzitter van den raad van volks commissarissen, Prof. Rykof, die eenige maanden van zijn functie was ontheven, en uit het partijbestuur was gezet, omdat hij tot de groep der rechtsche oppositie van Syrtsof behoorde, is thans weer in genade aangenomen. Hij krijgt weer een „kans" als volkscommissaris van post en telegrafie. In de „democratische" sowjet-republiek gaat dat alles heel eenvoudig en wordt met een beslissing van het communistische partijbe stuur geregeld. Evenals in andere dergelijke gevallen heeft de weerspannige eerst geheel en al ongelijk moeten bekennen en plechtig moeten belo ven in het vervolg zich zoet ajn de huidige partijleiding te onderwerpen en bovendien zijn vroegere inzichten van nu af aan krach tig te zullen bestrijden. Vooral dit laatste had Rykof tot nu toe geweigerd, maar ten slotte is hij over alle gemoedsbezwaren heengestapt en heeft naar genoegen ver- EEN STRAAT VOOR EEN GULDEN klaard, dat hij altijd ongelijk heeft gehad en de partijbonzen altijd gelijk. Iedereen kan zich natuurlijk wel eens ver gissen bij de beoordeeling van feiten en toestanden. In zooverre is Rykofs bekeering mogelijkerwijze oprecht Tooh maken deze afgedwongen verklaringen den indruk van onwaarachtigheid, vooral omdat de beloo ning zoo prompt op de boetvaardigheid volgt Voor de sowjet-machthebbers is f' gezindheid echter bijzaak; als men zich slechts onderwerpt cn belooft in de toe komst een willig werktuig te zijn is aan hun eischen voldaan. OLIE EN KATOEN Zichzelf overtroffen. De olio-injdiustrie in den Kaukasus heeft 't voorbeeld gegeven door het vijfjarig plan in de helft van den tijd te volvoeren. Op het oogenblik wordt reeds de hoeveelheid olie geproduceerd, die volgens dit plan eind 1933 zou moeten worden voortgebracht Geheele fabrieken zoowel als individiueele arbeiders zijn beloond mat de sowjet-orden van de roode vlag en met de Lenin-orde, die daar practisohe waarde hebben, omdat de bezit ter vrijgesteld is van alle belastingen en be voordeeld wordit bij het ontvangen van le vensmiddelen. Daar is het dus zeker de moeite waard een lintje te veroveren. De sowj et-regeering heeft de volbrengers van het plan bedankt en direct eraan toegevoegd, dat er nu in 't vervolg veel harder gewerkt moet worden, want dat de uitbreiding in de toekomst nog sneller zal moeten geschieden dan tot nu toe. Het einde van het vijfjarig plan brengt derhalve geenszins de grens van de uitbrei- dingszucht der sowj et-regeering. Deze probeert thans op andere gebieden soortgelijke resultaten te behalen, en een der daarvoor in aanmerking komende producten is katoen. Men hoopt het zoo ver te brengen, dat in 1932 geen katoen meer zal behoeven te worden ingevoerd voor de textiel-industrie der sowjet-unie. maar dat alle ruwe katoen uit Turkestan, den Kaukasus en de Oekraine zal komen. Men hoopt dit jaar bijna 750.000 ton ruwe katoen in de sowjet-unie te produ- ceeren tegen nog geen 200.000 ton voor de revolutie. En daarnanog grootere uitbreiding. De sowjet-schrijvers hadden blijkbaar e;n helder oogenblik, toen ze dit neerschreven. Ze hadden moeten melden, dat het in de bedoeling ligt die steeds groeiende massa i ruwe katoen op de buitenlandsche markten te gaan werpen, maar bedachten zich nog j bijtijds, dat zulks teveel angst zou verwek- ken en vonden er nu de uitvlucht op, dat j verdere uitbreiding zal dienen om een re serve aan ruwe katoen te kweeken voor de toekomstige groei der sowjet-textiel-industrie. Geloove wie het wil. Andere scribenten zijn minder voorzichtig en pochen erop, dat men in andere landen zich het hoofd breekt over de vraag, waar heen de massa onverkoopbare producten moet worden weggewerkt, terwijl de sowjet- regeering bezig is met uitbreidingen op voorheen ongekende schaal. Zoo hoort het, dat is volgens hen „eerlijke verdeeling". Het toppunt van onbeschaamdheid vormt In dit opzicht wel de sowjet-vertegenwoor diger op de agrarische conferentie te Rome, Kritzmann. Deze meende als oplossing van de overproductie aan tarwe te moeten ge ven de leuze: De arbeiders moeten meer tarwe eten. En dat waagde de vertegenwoor diger van het eenige land, waar thans nog broodkaarten bestaan 1 BRABANTSCHE INDUSTRIEDAGEN Begin September bezoek aan Brabant Op 3 Maart j.l. had in het ge/bouw van hot Provinciaal Bestuur te 's Bosch een ver gadering plaats van het Comité voor de organisatie van een aantal Brabantsche In dustriedagen. Het ini iatief tot he-t houden dezer Bra bantsche Industriedagen is uitgegaan van de Bossche en Bredasche Diocesane Werk geversverenigingen, waarbij samenwer king is gezocht met het Verbond van Ned. Werkgevers de Chr. Werkgeversvereni ging, de Ned. Mij. voor Handel en de Ver eeniging Ned. Fabrikaat Aanleiding tot het houden van Brabant- sche Industriedagen is o.m. de overweging, da' hot Nederlandsch publiek nog steeds veel te weinig bekend is met de producten van onzen eigen bodem en tevens zich nog te weinig bewusit is van het zoo eenvou dige, haar ten dienst staande middel, om de inheemsche industrie te steunen door n.l. de producten dier industrie te koopen. Weliswaar vindt de leuze: „Koopt Neder landsch Fabrikaat" steeds ruimer weer klank, doch het is er nog verre vandaan, dat in dezen het ideaal reeds zou zijn bereikt. Vandaar, dat gezocht moet worden naar middelen, welke geëigend zijn om de aan dacht van hot publiek te vestigen op onze industrieele producten en meer in het bij zonder op die Provincie, welke in de laat ste tientallen jaren een voor Nederland ongekende industrieele ontwikkeling heeft te zien gegeven. Juis! in den tegenwoordigen tijd vaD crisis en malaise dient meer dan ooit aan dacht te worden geschonken aan het pro bleem, hoe de afname van onze eigen industrieele producten kan worden gesti muleerd en een middel, dat daartoe bijzon der geschikt mag worden geacht, is zeker •wel de organisa ie van een tournée, waar bij aan vertegenwoordigers van de bin nen- en buitenlandsche pers de gelegenheid wordt geboden, om zich in een kort tijds bestek een indruk te vormen van hetgeen de Provincie Noord-Brabant op industrieel gebied vermag te geven. De Vergadering was van meening, dat he: houden van Brabantsche Industrie- dagen als hier bedoeld, moet worden be schouwd als een eerste stap op den weg tot het meer bekend maken van de Bra hantsche Industrie. Bovendien, dat bij de dit jaar en eventueel later te houden In dustriedagen, aan de genoodigden al dat gene moet worden getoond, wat de Pro vincie Noord-Brabant to bieden heeft: hei Braban sche natuurschoon met zijn bos- schen, heiden en vennen, de gunstige gele genheid voor vestiging van nieuwe indus trieën, het sociale en cultureels werk, de aantrekkelijke woongelegenheid, de goede onderwijsinrichtingen, de moderne ver keerswegen, de a'tractie voor het vreem delingenverkeer, enz. Op deze wijze wordt niet alleen het in dustrieele belang behartigd door in bin nen- en buitenland de aandacht te vesti gen op de voortbrengselen der Brabantsche industrie, doch tevens wordt het algemeen belang der Provincie en hare Gemeenten gediend, wier aantrekkelijkheden duidelijk in het licht der publicatie worden gesteld. Elch. wat Wils. KINDERLEVEN We schreven onlangs, dat we graag ter beoordeeling zouden ontvangen wat onze lezers meenden voor dit hoekje geschikt te zijn. En aanstonds kwamen verschillende bij dragen in ons bezit Zoo af en toe hopen we iets uit onzen voorraad verder door te geven. Onder 't opschrift „Wat kinderen denken" ontvingen we van een lezeres een schrijven, waarvan we hier 'n „vrije bewerking" geven. Bram was nog gen vijf jaar en had al twee maal meegemaakt dat er een zusje of broertje kwam. En nu had Moeder gezegd, dat als tante Miesje kwam, dan zou er weei een zusje of broertje komen. Of hij 't leuk vond? „Ja Moe, fijn!" Iedere keer als de bel ging was hij vol verwachting of Tante niet zou komen, en ja, eindelijk daar was zei Tante, die verpleegster was, begreep niets van dat hoera-geroep, waarmee zo werd ont vangen. Maar eindelijk hoorde ze, dat als z ij kwam ook het zusje of broertje zou komen. Jammer genoeg duurde 't nog wel tien dagen vóór de kleine wereldburgei zich aan meldde. Al dien tijd wachtte de kleine Bram en zag je hem vaak in gedachten verzon- Nu had Moeder op zijn vraag waar de kindertjes vandaan kwamen tegen hem ge zegd: „De kindertjes komen van de lieve Heer". En dat stond vast bij hem. Op een middag was hij erg stil. Op eens ging hii naast Tante staan, z'n cene hand in z'n broekzak. „Tante, wanneer komt 't kindje nou?" „Dat weet ik niet Bram, maar ik denk wel gauw." „Weet de lieve Heer precies dia tijd?" „Ja," zei tante, „de lieve Heer weet precies de tijd, je moet maar geduld hebben 't kindje komt heusch wel. Ga nu maar eens spelen. Je hebt nog heelemaal geen mooie toren gebouwd." Hij holde naar zijn blokken, maar 't spe len was dien middag niet echt Toen de tijd naderde van zusjes komst, was de wieg in de warme huiskamer gezet Direct was Biam er bij: „Komt zusje nou gauw, Moeder?" Den volgenden morgen was hij vroeg op. liep de huiskamer binnen enhoorde het zusje huilen, dat dien nacht was geboren. Hij liep hard schreeuwend naar Moeder's slaapkamer en riep: „Moeder, er is een kat in de wieg:" „Weineen, jongen, 't is een klein zusje ga maar eens goed kijken!" Hij was verrukt „O, Moeder, nu hébben we 't zusje!" Hij was toch zoo blij en kon er maar niet genoeg naar kijken. Een paar dagen later kyvcm Bram weer met een ernstig gezichtje mj z'n tante staan. „Tante Miesje, heb u onze lieve Heer ge- Tante keek hem verwonderd aan en vroeg wat hij bedoelde. „Nou, de lieve Heer heeft zusje toch ge bracht en u hebt 't toch aangenomen?" 't Is vaak o zoo moeilijk kindervragen zóó te beantwoorden, dat we niet in strijd met de waarheid handelen en we ze ook niet met dwaze verzinsels over ooievaar en roode kool afschepen. Spoedig toch 7-iet 't kind 't onware hiervan in en dan voelt 't plots de smart, dat vader, of moeder, tante of wie dan ook niet te vertrouwen zijn. Een kind denkt en denkt ook door veel meer soms dan wij vermoeden. Zoo begreep kleine Bram maar niet, dat zijn opa op 't kerkhof begraven lag en toch in den hemel was, zooals zijn moeder hem verteld had. 't Vraagt veel overleg, wijsheid en tact over dergelijke onderwerpen op voor kinderen be vattelijke wijze met hen te spreken. Ten slotte nog een meer humoristische her innering uit Bram's eerste levensjaren. Hij ging naar de Ghr. school en had daar 't bekende Psalmvers: „Heer, ai maak mij Uwe wegen" geleerd. Toen hij op een Zondag met z'n vader uit de kerk thuiskwam, riep hij verrukt: ..Moe- dier, de dominee kent dat versje óók. Hij heeft het heelemaal opgezegd, hardop in de kerk!" De voorloopige regeling. Op 9 April vond in het Gouvernements gebouw te Den Haag een vergadering plaats i van het. Algemeen Comité voor de organi- sa ie der Brabantsche Industriedagen. Uit het Algemeen Comité is een Uitvoe rend Comité gevormd, dat als volgt is sa mengesteld: Ch. Stuleuneijer, voorzitter, Th. H. Bemsen, Vioe-voorzit er, Mr. L. J. van der Valk, Algemeen Secretaris-Pen ningmeester, J. Meeüs, Secretaris, J. P. J Asselbergs, D. Eras, .Tos. J. Klijberg vau Thiel, C F. J. Schellens, S. van Zwanen berg. In het Algemeen Comité hebben voorts zitting de heeren: Mr. F. van Lanschot (Burgemeester van 'sHertogenbosch), Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck (Burgemeester van Breda), A. Verdijk (Burgemeester van Eindhoven), M. P. W. van Hout (Burge meester van Helmond), Mr. Dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both (Burgemeester van Til burg), Mr. Drs. P. A. F. Blom (Burgemees ter van Bergen op Zoom), Mr B. J. M. van Spaendonck (R.K. Werkgevers Vereeniging Diocees Den Bosch en Breda), Mr. A. N. Molenaar (Verbond van Ned. Werkgevers), Mr. H. H. Steneker (Chr. Werkgevers Ver eeniging), A. J. Handels (Vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat"), Ir. J. K. Morcx (Nijverheidscousu.ent voor de Zuidelijke Provinciën), A. J. M. van Icrsel, P. van don Biggelaar, P. Staal, H. Grasso. H. Man- naerts. De dagorde. Besloten werd om de Industriedagen te houden op Donderdag 10, Vrijdag 11 en Za terdag 12 September 1931. Up Donderdag 10 September zullen de genoodigden, waar toe o.a. een groot aantal binnen- en bui tenlandsche journalisten, alle Ministers, Leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, leidende persoonlijk heden op het gebied der Nijverheid, enz. behooren, in den loop van den namiddag aankomen te Eindhoven, waar 's avonds een officieele on-vangst plaats vindt ais opening der Dagen. Verschillende sprekers zullen hier het woord voeren, terwijl waar schijnlijk een industrieele film zal worden vertoond. Vrijdag 11 September bestaat in den voor middag gelegenheid voor het bezichtigen van verschillende Eindhovensche indus trieën. Op Zaterdag 12 September worden in den voormiddag schoenfabrieken in Waalwijk en daarna de nieuwe Tex ielschooi in Til-1 burg bezocht Tijdens de gemeenschappelijke maal tijden zullen door verschillende sprekars korte inleidingen worden gehouden over onderwerpen, speciaal op de Provincie Noord-Brabant betrekking hebbend, o.a. „Karakter van de Industriedagen als zoo danig"; „Iets over de historie van Noord- Brabant"; „De Eindhovensche Indus rie"; „De ontwikkelingsmogelijkheden van Noord Brabant"; „De ontwikkelingsmogelijkhe- Radio Nieuws. DLmtdag 14 April. HUIZEN (1875 M) NCRV. Van 8—10.80 ge ruild mei den KRO. tegen Woensdag 15 April. 2.15—1.45 Luncheon. 2 Gramofoon. 21 Concert. 45 Vrouwenuurtje 66 Vervolg concert 66.30 Spreker voor het Onderwtlsfonds voor de binnenscheepvaart. 6.30 6.45 Verbondskwartlertje. 6.45—7.15 Cureu» ln schrlftverbeteren. 7.16—7.46 Spreker. 7.40 —8 Politieberichten. 8—11.10 Concert Plm. 9.80 Nieuwsberichten van het persbureau Vox Dlas. 11.1012 Gramofoon. 8.01—9.50 10.3012 Concert. 12 Tüdseln. 12.012 Middag concert <Jtt-2.30 Rustpoos voor het vorxorgon van den sender. 2.30—3 .Gramofoon. 31 Knip cursus. 44.30 Plano-studle-muslek. 4.305 Radio-KInderkoorzang. 55.10 Gramofoon. 6.19 6.10 Concert 6.106,30 Landbouwhalfuurtje. 6.30—7 VroolUke gramofoonmuziek. 7—7.30 En- gelsche les. 7.30—8 Muxlekhalfuur. 8 TUdeeln. DE KOLONIALE TENTOON STELLING TE PARIJS HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN Het NederLamisoh. Paviljoen van -ie In- temationeile Koloniale Tentoonstelling te Parijs zaü einde April gereed zijn. I)e tentoonstelling zal vermoedelijk op 6 Mei door President Doumergue officieel worden geopend. Op 7 Mei zaJ dan de ten toonstelling voor liet publiek toegankelijk zijn. Het Xedertandsch Paviljoen zal op 8 Mei geopend warden. BEELDTELEGRAFIE NEDERLAND- OOST-INDIE OPENING VASTE DIENST y- In een lezing over beeldtelegrafie, gehou den in de vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs te Amsterdam, heeft dr. Lr, N. Koomans medegedeeld, dat begin of half Mei de opening van een vasten daenst voor beeldtelegrafie tusschen Nederland en Indië te verwachten valt. den van de Brabantsche industrie"; „Het. sociale werk in de Provincie Noord-Bra bant"; „De aantrekkelijkheden van Noord- Brabant". Het ligt in de bedoeling deze redevoerin gen door de radio uit te zenden. FEUILLETON TWEE ENTHOUSIASTEN Naar het Engelsch van EVELYN EVERETT—GREEN Door J. VAN ZUYLEN Erica ging bijna overall met haar heen, en vermaakte zich op haar meer rustige, maai' even grondige wijze, waar deze din gen voor haar bijna alle nieuw waren. Ze verheugde zich in Beatrice'6 gel'.uk. en wat haar zelf betreft, had ze het geheim van een dieuen, onveretoorbairen vrede leeren kennen, die elk seizoen gelukkig voor haar zou maken, en het leven, hoe het ook tot haar zou komen, vol van vreugd. Ze voelde in diie dagen iets zeer teem voor haar stra lende, Liefhebbende vriendin en patrones, want met haar doordringende opmerkïnas- gave zag ze heel dtiideilijk, dat er een oor zaak bestond, dia niet venre was te zoeken, voor deze buitengewone ontplooiing van gaven en krachten, die den laatsten tijd over haar gekomen was. Ze wist, dat een bepaald element -voor de eernste maal zijn intrede in haar leven deed, en dat haar ge heele toekomst grondig zou worden ver vormd, door de crisis, die onafwendbaar volgen moest. Ze was zeker, dat een ndou we liefde een liefde, die ze tot dden tijd niet gekend had langzamerhand bezit nam van Beatrice. Ze 'og, hoe de kleur op haar wangen zich v<vcM<epte bij het hooien .van een beken-die 6tem of voetstap, en ze merkte zeer goed op, door het heldere licht, dat uit de donkere oogen 6traaJde, wanneer ze in een bepaalde richting wanen gekeerd, door wiens tegenwoorddgihedid het was, dat zij dlit verhoogde lioht gewonnen. Het verwonderde Erica niet, dat het zoo zou gaan. Er was iets in dat mannelijke, dat krachtige, dat rondborstige van den jon gen officier, samen met zijn ridderlijkheid, zijn hooge beginselen, zijn verheven en toch eenvoudigen en practischen kijk op het le ven, dat buitengewoon aantrekkelijk was, zonder nog te spreken van die schitterende bekwaamheden en gemakkelijke, hoffelijke omgangsvormen, waardoor hij overal waar hij kwam, bewonderd en gevierd werd. Het was zeer natuurlijk, dat Beatrice den om gang met hem aangenaam vond, in zijn gezelschap iets zou leeren van wat tot dus verre slechts een naam voor haar was ge weest En Erica wensohte haar vreugde en blijdschap met heel haar hart zich verwon derende, waarom zij zich zelf eenigszins be zwaard gevoelde als door een ondefinieer baar vedriet Zeker, als Beatrice trouwde zou ze haar tegenwoordig tehuis verliezen, maar nooit zou zij de warme liefde van haar vriendin verliezen, en voor de rest had ze in haar hart dat geloof en dSi vrede, dat de aanvallen van een weerbarstig levenslot trotseert. Maar waarom was het dan soms, alsof er een golf van hevige pijn en smart j over haar heen sloeg, als ze dacht aan de mogelijke ontknooping van het kleine dra ma. dat zich voor haar oogen afspeelde? Stellig was ze niet jaloersch op het schit terende fortuin en de gelukkige toekomst van haar. die ze op de wereld het meest liefhad. Neen, Erica wist zeker, dat het dit niet was, maar rij schrikte er voor terug om al te nauwkeurig te vragen wat het dan wel was, dat den laatsten tijd over haar gekomen was. Zij vocht tegen de vage rus teloosheid en het onbestemde gevoel van verlangen met de kalme, rustige beslist heid, die een van haar kenmerkende karak tereigenschappen was; en er was te veel glans en zonneschijn rondom haar dan dat eenige wolk haar lang zou hullen in scha duw. Haar snel groeiende vriendschap met Louise was een bron van groot genoegen. De bewoners van de beide naburige huizen ontmoetten elkaar voortdurend vaker, met elke week, <4ie voorbij ging, en terwij Bea trice en Raphael in levendige discussie wa ren over hun verschillende voornemens, en daar te zeer in opgingen om tijd of gedach ten over te houden voor andere dingen, werkten de beide overblijvendcn rustig sa men op minder roemruchte terreinen en wa ren gelukkig in hun arbeid en in eikaars gezelschap. Louise hield er van over haar broer te praten, om uit te weiden over zijn goedheid jegens haar, over de kostelijke in zichten, die hij voor zich zelf had opgeza meld, waar hij ook ging en in welke hoe danigheid hij ook ergens geplaatst was; en in Erica vond ze een zeer sympathiek luiste raar, en vriendin, tegenover wie ze haar hart kon uitspreken, zonder vrees om ver velend gevonden te worden of te woraen misverstaan. Het nieuwe gebouw schoot flink op. Bea trice en Raphael hadden een geschikt plekje gevonden in een stukje grond, waarvan de eene helft aan haar en de andere helft aan hem behoorde. Het was geriefelijk gelegen ten opzichte van het eenigszins verspreid gebouwde dorp en het was niet heel ver weg van de mijndorpen, in welks welvaart de jonge baronet een levendig belang begon te stellen. Hij had nog bezi,tingen aan de andere zijde van de rij heuvels, die de landbouwende van de mijnbouwende bevol king scheidde, en zijn grootste inkomsten kwamen uit de kolen-schachten, waarvan er eenige zijn eigendom waren. Hij begon te letten op dingen, die wat minder voor de hand lagen, en was volstrekt niet vol daan over alles, wat hij zag. Daarom wenschte hij ten zeerste, dat van de voor rechten der vereeniging zoovelen van zijn onderhoorigen aan de roetachtige zijde van de heuvels zouden profiteeren, als ze er de wandeling voor over hadden om die voor- deelen te verwerven. Hij had al verschei den aanvragen gehad van kolenwerkers, die zeiden, dat ze graag lid van de ver eeniging zouden worden als het gebouw klaar was; en ofschoon er eenige bezwaren waren gerezen tegen de toelating van deze mannen, omdat men moeilijkheden vrees de door hun verschil met de meer rustige landbouwers, Raphael legde aan al die be zwaren het zwijgen op met zijn vroolijke en overtuigende logica, en hij had zelfs de vrij moedigheid om te verklaren, dat het naar zijn meening aan de buitenmenschen veel goed zou doen in nauwere aanraking te ko men met mannen, die wat meer bij de hand waren en meer belang stelden in de vragen van den dag, dan zij zelf. „Ik wil ze leeren te leven in plaats van er tevreden mee te zijn maar net te be staan, en ze zullen het van de menschen uit hun eigen milieu beter leeren dan van ons. De mijnwerkers zullen hen omhoog halen, en het is onze zaak om toe te zien, dat er geen ongelukken gebeuren door dit proces van ontwaken en opheffen. Het schijnt me toe, dat die kolemverkers heel goede kerels zijn, de meesten althans en aeker zij, die zich door de gedachte aan ons clubgebouw aangetrokken gevoelen. Ik zal ze met groot genoegen daar welkom heeten." Beatrice ondersteunde hem loyaul in deze beslissing, en, waar ook Ds. Keith het er mee eens was, kon er niet veel meer togen gezegd worden. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, was het antwoord, dat het meisje lachend gaf aan een paar, die met bezwa ren aankwamen. En zelf werkte ze meteen een van haar beginselen uit door te zorgen, dat bij het clubhuis een aparte groote zaal werd gebouwd met een afzonderlijken in gang, waarin ze zich voorstelde naaicursus sen te geven voor de vrouwen, op midda gen in den winter, in samenwerking met een kleeding-club, die zij zich voorstelde onder leiding van mevrouw Keith op te richten. „Ik zie niet in, waarom de mannen alles moeten hebben en de vrouwen niets," was er al gauw opgemerkt „Natuurlijk, ik weet wel, als we de mannen eenmaal hebben, en hun leeren voorzichtig en zuinig en sober te zijn, dat dan de vrouwen al heel gauw de vruchten zullen plukken; maar ik wensch toch nog iets meer rechtstreeks dan dat Geef ons een gezellige, groote kamer, die goed verwarmd kan worden ln den win ter, waar ze 's middags bij elkaar kunnen komen om te werken en wat te praten, ei. waar eens een lezing voor ze kan worden gebonden door menschen, die de moeite wil len nemen daarvoor over te komen. We kunnen ook werk uitgeven dingen voor de zending b.v. en de vrouwen, die het erg noodig hebben, kunnen iets verdienen door ze te maken. We kunnen geregeld zen dingsmiddagen hebben, waarop we allemaal voor de zending werken en een en ander voorlezen over de menschen waarheen het vervaardigde goed gestuurd wordt Het geld dat ze op die wijze verdienen, kun voor hen gehoekt worden, zoodat ze langzamerhand een aardig spaarpotje maken, waaruit ze de aankoop van kleeren en dekens voor den winter bekostigen kunnen. Ja, liet geert toch wel voldoening de menschen te helpen geld te verdienen het is werkelijk meer bevredigend dan alles maar te geven. !k zou er zoovelen aan het werk willen zet ten als er zouden willen komen. Er zijn zooveel gestichten en instellingen, die ge hulpen kunnen worden met kleeren van allerlei aard. Ik zou er eens eeu of twee moeten uitvinden die het 't meest noodig hebben en dan konden we die geregeld hel pen Het is werkelijk meer bevredigend dan geld te zenden en we helpen er meieen onze eigen armen mee. en zullen hun daardoor naar ik hoop belangstelling bijbrengen voor dingen buiten de straal van hun eigen een tonig leven." Zoo werd Beatrices „vrouwenzaal" aan het gebouw toegevoegd met toestemming van alle betrokkeneu; evenzoo een keukentje met een zeer ruim fornuis en een ketel, zoo- dat op elk gewenscht oogenblik de soepkeu ken kon worden begonnen, zonder dat in het .behoefd'e Ie worden ingegrepen in de schikkingen van het groote gebouw. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9