BINNENLAND. Kerknieuws. MAANDAG 13 APRIL 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. Besluit Is bevorderd tot groot officier in de orde van Oranje-Nassau air. H. Smeenge, voorzitter der Schlppersver- eeniging Schuttevaer te Amsterdam. LUCHTPOSTZEGELS IN HET GEWONE VERKEER Thans is bepaald, dat de luchtposleegels van 40 cent, 75 cent, f 1.50, f 4.50 en f 7.50 voor de kwijting van alle bij vooruitbetaling verschuldigde porten en rechten kunnen worden gebezigd. VRREEMDE EERETEEKENS In verhand met het bezoek der Neder- landsche Marine aan Antwerpen tijdens de Wereld entoonstelling 1930 heeft de Koning van België aan verschillende Nederland- sche zeeofficieren onderscheidingen ver leend. Vice-admiraal Quant is benoemd tot groot-kruis in de Orde van Leopold II; Kapitein ter zee C. Rühl tot commandeur in de Kroonorde, kapitein-luitenant ter zee E. A. Vreede tot officier in de Kroonorde, kapitein-luitenant ter zee P. Eikenboom tot commandeur in de orde van Leopold II. de officier van den Marine-stoomvaart dienst le klasse G. den Hertog tot officier in de Orde van Leopold II, de luitenant ter zee le klasse E. J. Borgesius tot officier in de Kroonorde, de officier van gezondheid le klasse F. J. A. Baden, en luitenants ter zee le klasse D. C. M. Hetterschij G. Mante, H. J. F. K. van den Arend allen tot officier in de Orde van Leopold II en de officier der administratie 2e klasse L. A. van Houte tot ridder in de Kroonorde. AARDIG KWARTET HERZIENING HANDELSVERDRAGEN De commissie voor do herziening der ihatndeleveaviraigen hield op 9 dezer een ver gadering onder voorzitterschap van dir. J. A. Nederbragt Uitvoerige besprdkiimgen wenden gewijd aan het Weeneche protocol inzake die slui ting van een Duiitsoh-Oostenrijksche douane uniie. Va.n een definitief oordeel onthield men zich. Geadviseerd wend tot voortgaan op den weg, welke door die conventie van Oslo ie angewezen. Over die vraag of het oogenbiiik gunstig is voor die reeds lang voorgenomen onder- ha.ndeliilrbgen over de vervanging vam de bestaande regelingen dier handelsbetrekkin gen met Frankrijk, door een definitief en algemeen handelsverdrag op den voet van meestbegunstiigdie, werd geen ainidoardleed uitgesproken. Omtrent het iin te nemen standpunt bij de vernieuwing van de voonloopige handels overeenkomst met Portugal, resp. haar ver vanging door een duurzamer handels- en scheepvaartveirdirag, bestond eenstemmig heid. Tenslotte werden mededeelingen verstrekt over den voortgang van de onderhandelin gen over een nieuw handelsverdrag tussdben Nedehland en België. PERMANENT HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE De heer Hammarskjöld, griffier van het permanente Hof van Internationale Justitie, is teruggekeerd van zijn verblijf in het bui tenland en heeft de leiding van de griffie .van het Hof weder op zich genomen. Opper-Silezische kwestie. De een-en-twintigste buitengewone zitting van het Permanente Hof van Internationale Justitie zal op 14 April in het Vredespaleis worden geopend. In deze zitting zal het Hof zich bezig hou den met de kwestie van de toelating van enkele kinderen tot de Duitsche minder- heidsscholen in Opper-Silezië, in welke zaak het Hof een consultatief advies is gevraagd. De eerste openbare bijeenkomst, aan deze zaak gewijd, zal plaats hebben Woensdag 15 April om half vier n.m. ONTWAPENINGSCONFERENTIE De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer doen toekomen afschrift van het eindrapport dat prof. mr. V. Rutgers als eerste Noder- landsche gedelegeerde in de voorbereidende commissie der ontwapeningsconferentie heeft uitgebracht over het tweede gedeelte van de zesde zitting van deze commissie, welke heeft plaats gehad van 6 November tot 9 December 1930. Het rapport is van drie bijlagen vergezeld. Eén en ander is op de griffie der Kamer neergelegd, ter inzage van de leden. IN HET DONKER BOVEN NEDER LANDS VIER GROOTE STEDEN NACHTVLUCHT BOVEN HOLLAND EN UTRECHT. Velen zullen Zaterdagavond het schouw spel hebben gadegeslagen van een vliegtuig, dat een aantal roode, witte en groene licht- kogels afschoot boven Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Ongetwij feld was het een fraai schouwspel, het kleu rige vuurwerk tegen den donkeren nacht hemel. Hoe fraai dit schouwspel ook was, het kan niet vergeleken worden met het schouwspel, dat diegenen geboden werd. die het geluk hadden, tot de inzittenden van het vliegtuig te behooren. De N. V. Uitgevers- Mij. Elsevier had deze tocht gearrangeerd als introductie van een nieuw door haar uit te geve.n tijdschrift. De afgeschoten licht signalen vormden letters, die een verwijzing geven naar den naam van het tijdschrift en aangezien er prijzen beschikbaar zijn gesteld voor diegenen, die de lichtsignalen weten te ontcijferen, zullen wij dezen naam hier nog niet verklappen. De inzittenden konden bijna twee uur lang genieten van het sprookjes achtige schouwspel: de gewone verlichting van steden cn dorpen gemetamorphoseerd in een feestilluminatie van gloeiende licht lijnen van Nederland. HERSTEL DER GOUDSCHE GLAZEN Naar het „Handelsbl." meldt, zullen ten bate van het fonds tot hers'el van de Goud- sche glazen (hiermede worden bedoeld de Goudsche kerkramen) postzegels worden uit gegeven in twee waarden, n.l. van l1/* en van 6 cent. De toeslagen daarop zullen be dragen resp. 1 Y* en 4 cent. Over de ontwer pen moeten nog nadere beschikkingen gege ven worden. DE BURGEMEESTER VAN NIEUW-BEIJERLAND Zaterdag 1.1. deden we mededeeling van een motie, welke in den Raad van Nieuw Beijerland door de overgroote meerderheid van den Raad is ingediend en waarin het optreden van den Burgemeester wordt ge laakt, die echter weigerde de motie in be handeling te nemen en evenmin een aan gevraagde, spoedeischende raadsvergadering uitschreef. Thans meldt de Voorwaarts, dat door vier leden van den gemeenteraad naar aanleiding van de gebeurtenissen in de laatste raads vergadering een schrijven is gericht tot den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, waarin van deze gebeurtenissen een uiteen zetting gegeven wordt. Medegedeeld wordt, dat de burgemeester, nadat hij geweigerd had de tegen hem gerichte motie voor to lezen of te laten voorlezen „de 'motie in zijn zak stak en zeide, dat deze nu zijn eigendom was geworden, wat wij in twijfel trekken." Een voldoende rondvraag werd niet gehou den, de burgemeester sloot de vergadering en begaf zich onmiddellijk met den bode,, den gemeenteveldwachter, naar Numansdorp, „zoodat 't onmogelijk was een spoedeischen de vergadering aan te vragen." Deze spoed eischende vergadering is toen den volgenden dag. 2 April, aangevraagd, doch den Ssten April was er nog door niemand iets van gehoord. EEN S.G. BURGEMEESTER? Naar het dagblad Voorwaarts verneemt, zou de heer Kersten, het staatkundig-gerefor meerde lid van den Rotterdamschen gemeen teraad, in aanmerking komen om benoemd te worden tot burgemeester van de gemeen ten Goudswaard en Piershil. De tegenwoordige burgemeester, de heer A. Zahne, heeft per 1 Mei a.s. zijn ontslag genomen. De bevolking van de beide dorpen, waaronder de aanhangers van de staatkun dig-gereformeerde beginselen slechts een ge ringe minderheid vormen, is, naar men ons verzekerde, voor het overgroote deel op een benoeming van den heer Kersten slechts ma tig gesteld." Of dit bericht juist is, weten wij niet. Wel wordt van die zijde op grond der stembuscijfers met klem betoogd, dat een Staatk. Geref. burgemeester gewenscht is. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het dertiende po6tvliegtuiiig vertrok uit Tavoy en bereikte via Allaretair in den mid dag Medam. Het dertiende postvliegtuig vertrok uit Medan en arriveerde via Batavia te Ban doeng. De P.H.-A.F.L. kwam gisteren te Schip hol aan. Als passagiers maakten de tocht mede de heer Plesman, directeur van de K.L.M. en de Amerikaan Curtiss. Onder de talrijke belangstellenden op het vliegveld bevonden zich Generaal Snij ders en de secretarisder K.L.M. de heer Hans Martin. STICHTING EBEN HAEZER De Vereen, tot Ghristelijke verzorging van Hulpbehoevenden en Ouden van Dagen, is ontbonden en haar Tehuizen aan den Hoofd weg 38, 40, 42 cn aan de J. W. Brouwer straat 3 te Amsterdam, zijn in eigendom over gegaan aan de stichting Eben Haezer. Voorzitster van het College van Regenten is Vrouwe L. S. Hania van Weidum, van Boetzelaerlaan 53, Den Haag, terwijl tot directeur en adjunct-directeur over de Tehui zen zijn benoemd, resp. de heeren J. Zaag man cn Dr. H. A. v. Duijn. De stichting beschikt thans over de boven genoemde Tehuizen in Amsterdam met 125 verpleegden, terwijl plannen in voorberei ding zijn voor de opening van een derde Te huis te Den Haag. De reeds bestaande tehui zen ondergaan thans met betrekking tot de veiligheid, hygiëne enz. een ingrijpende restauratie. Adres van de Directie en Admi nistratie: Paramaribostr. 37, Amsterdam-W. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Amerongen, R. de Jager te Nunspeet. •roepen: Te Harlingen; I. K. Wes- sels te Burum. Te Poortugaal, Jac. Andree cand. te Krabbendyke. AFSCHEID, BEVESTIGING INTREDE Ds. C B. Holland heeft wegens ver trek naar Putten Zondagavond in de meer dan bezette Nieuwe Kerk aan de 's-Graven- dijkwal afscheid genomen van de Nederl. Herv. Gemeente te Rotterdam-Delfshaven. In een voorafspraak wees hij er op, dat dit afscheid staat in het teeken van rouw en smart, daar het verband houdt met het feit, dat vorig jaar door eon droef ongeval zijn zoon het ieven verloor. Als afscheidstekst had hij gekozen 2 Petr. 1 19; ernstig werd de gemeente gewaar schuwd te letten op het profetische woord, op welks troostrijke inhoud voor Gods volk werd gewezen. Na afloop der predikatie richtte Ds. Holland zich tot zijn collega's van Delfshaven en tot Ds. A. Luteijn van Vlaardingen. die rnede aanwezig was, voorts tot den Kerkeraad, tot de Kerkvoogden, het Kiescollege, de collectanten, de kosters en voorts tot allen die-in eenige kerkelijke betrekking staan; vervolgens tot de vereeni- gingen. en tenslotte tot de catechisanten en de gemeente. Toegezongen werd Psalm 121 4, waarna Ds. C. Brunt namens de ambtgenooten en namens de gemeente den vertrekkenden pre dikant op hartelijke wijze heeft toegespro ken. Ds. W. W. S i d d r overgekomen van Zevenbergen (N.-B.) werd Zondagmorgen bij de Ned. Herv. Gemeente te Noordwijk- Binnen in het ambt bevestigd door zijn voorganger Ds. W. W. van Haaften van Odijk ,dio genoemde gemeente te Noordwijk Binnen 13 jaar diende. Predikend over Luk. 9 62, wees hij met het beeld van den ploeger den rechten weg tot Christus aan, waarop de arbeider niet moet omzien naar beuzelingen en waan wijze paden, die de voren in afwijkende richting zouden brengen. Des namiddags deed de nieuwe leeraai zijn intrede met een predikatie over Gal. 4 12 a: „Weest gij als ik ,want ook ik ben als gij", waarbij hij deze vermaning en betuiging ontwikkelde in: lo. gelijkheid die er is en 2o. gelijkheid die er moet zijn Gelijkheid met de Galatiërs beleed de apos tel als met hen geweest zijnde onder den vloek der wet maar geLijkheid in Christus moet het worden loor het gcioof in Hem Nu echter de Galatiërs weder terug neig den te keeren tot hun eerste beginselen wordt Pa ml us' vermaning verstaai.. Met vele pakkende opmerkingen en v.ioi beelden in die 'lijn betuigde spr. gekomen 'e zijn om den weg tot Christus te verkondigen. Na zijn hartelijke toespraken tot uen be vestiger, consulent, de talrijke ringbroeders, kerkelijke autoriteiten en dienaren, zijn moeder en de gemeente, werd de nieuwe leeraar toegesproken door Ds. J. J. C. Klomp van Voorhout, Ds. T. J. Jansen Schoonhoven van Oegstgeest, Ds. N. Cupédo van Noord wijk aan Zee, consulent en door den heer Sleeboom, ouderling. Er was bijzonder groote belangstelling. SYNODALE VERGADERINGEN De e.v. Part. Synode der Geref. Kerken in Zeeland is bepaald op Woensdag 3 Juni a.s. in de Hofpleinkerk te Middelburg. De 6.v. Part. Synode der Geref. Kerken in Zuid-Holland (noordelijk deel) wordt Dins dag 16 Juni a.s. te Woerden gehouden. EERSTE JAVAANSCHE SYNODE. Dr. B. J. Esser van Poerbolinggo schrijft in het „Geref. Kerkblad van Ned. Indië" Let volgende: De 17e Februari 1931 zal een belangrijke herinneringsdag blijven voor de Zending der Gereformeerde Kerken en de door haar ver gaderde gemeenten uit de Javaansche (en Chineesche) ingezetenen. Toen kwam de eerste Synode dier kerken te zamen. De belangrijkste dingen, die behandeld zijn, mogen hier volgen: le. Aan een commissie, bestaande uit In- landsche leden der Synode en enkele Missio nair-predikanten werd opgedragen het con cept eener korte kerkenordening aan de vol gende Synode voor te leggen. 2e. Als accoord van eenheid werd aangeno men de Heilige Schrift zooals de leer daar van uitgelegd wordt in den Heidelbergschen Catechismus. Het voorstel werd eerst gedaan om den Bijbel zonder meer als grondslag aan te nemen. Maar opgemerkt werd, dat dit zoo weinigzeggend zou zijn en dat bo vendien door den band met Holland dc be lijdenisschriften der Gereformeerde Kerken in Nederland tot nu werden verondersteld te zijn de Formulieren van Eenigheid ook der door die kerken vergaderde gemeenten op Java. Van die Belijdenisschriften is echter alleen de Catechismus in Javaansche verta ling door den druk verspreid, hoewel er ook in handschrift een overzetting van de 37 Artikelen van de hand van dr. D. Bakker bestaat. Moeilijk kan gerekend worden met wat men niet kent. Dus lag 't in den aard der zaak, dat alleen de Catechismus kan ge noemd worden. Men mag het echter niet op zulk een wijze verstaan, als zou de Javaan sche kerk uit zekere laksehheid in de lee* een ruimer standpunt willen innemen dan de kerken in het Moederland. Veeleer kwam in de discussie uit, dat men met het noe men van don Bijbel zich schrap wilde stel len tegen alle afdingen op de autoriteit der Schrift, zooals dit in onze dagen van veler lei kant geschiedt. Ik voor mij, geloof dal wij hier volkomen tevreden mee moeten zijn. Wij moeten het aan den loop der geschiede nis overlaten om de juiste formuleeringen te vinden tot afwering der dwalingen, die later op Java het kerkelijk leven mochten komen bestrijden. 3e. In zake Liturgische Formulieren, ker kelijke Attestaties en Trouwboekjes werd de wensch naar meer eenheid geuit en de Zen ding uitgenoodigd daartoe de noodige stap pen le doen. 4e. De ook in Holland veel besproken „ge zangenkwestie" werd tot ieders bevrediging voorloopig aldus opgelost; er werd een com missie benoemd om beide concurreerende boekjes te onderzoeken en daarvan op de volgends Synode rapport uit te brengen. Tot dien tijd wnrdt het gebruik van beide boek jes vrijgelaten, ja zelfs aanbevolen, opdat een in de praktijk gegrond oordeel de gele genheid krijgt zioh te vestigen. 5e. De Synode voelde het bezwaar om cate chunienen voor de voltrekking van hun hu welijk naar den Mohammedaanschen geeste lijke (den pangoeloe) te venvijzen. Ook wilde zij de heiligheid van den Doop hoog houden cn dus maar niet doopen om een huwelijk in de Christelijke gemeente moge lijk te maken. Tegen de voltrekking van het huwelijk van zulke personen kon geen bezwaar zijn, mits men maar de noodige voorzichtigheid betrachte; en deze personen door een «schrif telijke verklaring betuigden dat zij al» Christenen wenschen aangemerkt te wor den. In den loop der discussie werd aanbe volen het systeem van tweeërlei huwelijks voltrekking: één in de kerk in het midden der gemeente voor huwelijken, waarop niets te zeggen valt en een ander voor kerkeraad of predikant met getuigen als vervangende het zuiver burgerlijk huwelijk voor al zulke verbintenissen, waarop wat valt aan te mer ken cn die toch niet geweigerd kunnen worden. 6e. De Synode kon zich hartelijk vereeni- i gen met het voorstel, dat er een weg gezocht zou worden dat sommige goeroes indjil met name in het belang der propaganda een hoo- gere opleiding zouden ontvangen. 7e. Ook de Zendingsraad en de door dien Raad ingestelde Raad van ïnlandschf Christenen kwam ter sprake. Duidelijk werd gemaakt, dat deze beide Raden allerminst als een soort Bestuur mogen beschouwd wor den. Zij hebben slechts verschillende opko mende problemen te onderzoeken cn te be spreken en van advies te dienen. Onder dit voorbehoud wees de Synode ds. Wirjatcnaja van Tlepok aan om de Inlandsche Christe nen van Midden-Java (Zuidelijk gedeelte) in die raden te vertegenwoordigen. Het was zeker te danken aan de bezadig de wijze waarop de Voorzitter de vergade ring wist te leiden en aan de zakelijke en ordelijke wijze waarop de meeste sprekers aan het debat deelnamen, dat de vergade ring boven verwachting in één dag afloo- pen kon. Zoo ligt nu de eerste Synode weer achter ons. Wij gelooven dat ze is als een vast fun- damont. Moge het den Koning der Kerk be hagen een geest van geloof, liefde en wijs heid te schenken, die in staat zal blijken te zijn zelfstandig (ik bedoel: zonder Holland- sohe leiding) daarop het gebouw der ge ïnstitueerde kerken dezer landen naar Ge reformeerden trant op te bouwen! KERKERAAD OF KIESCOLLEGE? In de Ned. Herv. Kerk: Ei burg. Het Class. Bestuur van Har derwijk heeft de 10-jaarlyksche stemming, waartegen bezwaren waren ingebracht, wet tig verklaard. CONFERENTIE VAN AMBTSDRAGERS De conferentie van ouderlingen en dia kenen der Geref. Kerken in Hersteld Ver band staat gehouden te worden Donderdag 30 April e.k. 's avonds 7 uur in een der lo kalen van de Parkkerk (Gerard Brandtstr.) te Amsterdam. De agenda vermeldt o.m. een referaat van den heer K. van den Berg over ,,Het catechetisch onderwijs". Door middel van Ziekentclefoon Gistermorgen heeft in de Bergsingelkerk der Geref. Kerk te R o 11 e r d am waar de catechisanten van Ds. J. A. Tazelaar en van br. H. A. Lengkeek Openbare Geloofs belijdenis aflegden, een ongewone plechtig heid pl.vts gehad. Eén der catechisanten van br. Lengkeek is al jaren lang bedlegerig en heeft dan ook op haar ziekbed gedurende IY2 jaar onderricht gehad. Zij sprak den vürigen wensch uit, haar geloof te mogen belijden; maar haar gezondheidstoestand liet niet toe. dat zij naar de Bergsingelkerk vervoerd De Ziekentelefoon bracht hier op voor treffelijke wijze uitkomst. Het was een in drukwekkend oogenblik, toen ds. Tazelaar haar rechtstreeks per microfoon toesprak en haar de vragen stelde; en toen de gemeente staan haar de zegenbede van Psalm 134 toezong. Aan haar woning in de le Wandeloord- dwarsstraat waren de beide wijk-ouder- lingen namens den Kerkeraad tegenwoordig die daar de Gemeente vertegenwoordigden en haar belofte beluisterden. Vóór het dank gebed kon de predikant aan de Gemeente bekend maken, dat bericht van deze broe ders binnengekomen was, dat de betrokken zuster op het juiste oogenblik op de ge stelde vragen had geantwoord. Tenslotte zij hieraan toegevoegd, dat de Kerkeraad, omdat het een nieuwe zaak be treft, te voren advies ingewonnen had van de hoogleeraren in het Kerkrecht; en dat de Commissie voor Ziekentelefonie zorg ge dragen had, dat de zieke, die aangesloten is op het net van de Hoveniersstraatkerk, ditmaal kon luisteren op de Bergsingelkerk. Daartoe was in verband met deze zeer spe ciale gelegenheid ,heel de Hoveniersstraat- groep dóórverbonden op de Bergsingelgroep. Van deze verwisseling was in de „Kerk bode" tevoren kennis gegeven. Wijl de pa tiënte voorzien is van een transformator met hoofdtelefoon, had de Commissie boven dien te haren huize een versterkingsappa raat met luidspreker-installatie doen plaat sen, teneinde den Ouderlingen het luisteren naar predikatie en formuliervragen gemak kelijker te maken. Ofschoon op deze wijze 78 perceelen met 412 onderaansluitingen op één installatie waren vereenigd, heeft door deze extra groote bezwaring van de apparaten de ge luidssterkte niet in het minst geleden. DIACONIE Te Alkmaar in Den Hout zal werden opgericht de stichting „Westerlicht", een tehuis voor ouden van dagen, uitgaande van de 52 Diaconieën der Classis Alkmaar van Ned. Herv. Kerk. Het gebouw zal onge veer f 300.000 kosten en over ruim een jaar voltooid zyn. MANNENVEREENIGINGEN. De Kring Ede van Geref. Mannenver- eenigingen, omvattende het terrein van Dieren tot Ede, houdt Woensdagavond 22 April te -Arnhem vergadering. Er zal ge handeld worden over Kringsplitsing. Ds. J. Douma, van Arnhem, hoopt een referaat te leveren over: „De praedestinatie". Te Velp (G.) tracht men te komen tot de oprichting van een Geref. Mannenveree- niging. OUDEJAARSCOLLECTE De OudejaarscolJecte 1930, die vanwege den Bond van Predikanten gehouden is in de Ned. Hervormde Kerk, voor emeriti en predikants-weduwen, heeft f 15.000 minder opgebracht dan het vorige jaar. KERK EN POLITIEK Tn navolging van Baden en Thüringen gaat men thans ook in Nassau in de kerkelyke vergaderingen der Reformierte Kirche actie voeren voor politieke kwesties, aldus blijkt uit de Ref. Kirchenztg. Naast de differentieering door verschillen over beiijdeni3 en kerkinrichting, is er op kerkelijk terrein, niet onbelangrijke actie begonnen door een nationaal-socïalistische groep, onder leiding van een predikant. Is er, zoo vraagt genoemd blad, een er gere verwereldlijking der Kerk mogelijk? Hier wordt, aldus zegt het terecht, een misdaad aan de Kerk begaan. Tot welke poi'itieke party een predikant behoort, is zijn eigen zaak, maar het wordt een „schan daal" genoemd, dat een predikant als lid van zulk eeu party in de Kerk actie gaat PINKSTERCURSUS. vanwege de Witteveen-vcree: 'ging wordt van Dinsdag 2C> tot Zaterdag 30 Mei a.s. te Ermelo een Pinkstercursus gehouden. Het programma luidt als volgt: 26 Mei (avond). Dr. P. Stegenga Azn. te Amsterdam: Openingswoord. Ds. J. A. van Selms te Nijmegen: „Pinksteren en wy". 27 Mei. Wijdingswoord. Dr. W. Th. Boissevain te Leiden: „De Kerk". Dr. P. Stegenga Azn.: „De Brief aan de Colossen- zer.". Sluiting. 28 MeL Wijdingswoord. Dr. P. Stegenga Azn.: „De Biecht". Ds. J. Petri te Dor drecht: „Het godsdienstig verlangen in de nieuwere poëzie". Sluiting. 29 Mei. Wijdingswoord. Mr. P. H. W. G. van den Helm te Zeist: „Werkloosheid". Prof. Dr. G. van der Leeuw te Groningen: „De uitdrukkingsmiddelen, in het byzono'er die van het Heilige, in Bach's vocale mu ziek". Sluiting. 30 Mei. Ds. T. J. Jansen Schoonhoven te Oegstgeest: Sluitingswoord. OUD-KATH. EN HERSTELD VERBAND Te Hilversum besioot de kerkeraad der Geref. Kerk in Hersteld Verband, Prof. A. Rinkel, hoogleeraar aan het Seminarie te Amersfoort der Oud-Katholieke Kerk, uit te noodigen tot het houden van een lezing in een der komende gemeentevergaderingen. JOHANNES DE HEER. Zijn liederen op de gramofoon voor de Evangelisatie enz. In het „Handelsblad" lezen we het vol gende: Te Berlyn bestaat de „Verein ftir evangelisch-christliche Volksmusik", die gods dienstige liederen op gramofoonplaten zet en deze aan ziekenhuizen en andere instel lingen afstaat, met evangelisatie-bedoelingen men wil deze gezangen, die tegenwoordig in huiselyken kring weinig meer gezongen wor den op deze nieuwe wijze tot hun recht 1a- ten komen. Vanwege deze vereeniging schrijft men ons: Melodieën hebben wij genoeg, maar woor den welke uit de ziel tot de ziel spreken, zijn zeldzaam geworden. Een goed bekend Nederlander, de heer Joh. de Heer, wiens bundel van ongeveer 500 liederen in meer dan 100.000 stuks is verspreid, heeft on danks zijn leeftyd van 65. jaren er toe mede gewerkt om deze Christelijke huismuziek te bevorderen. Het was ons dan ook een groot genoegen toen wy onlangs den heer De Heer te Ber lyn mochten ontvangen. Weinige oogenbuk ken nadat hy 's avonds te tien uur aan het station was aangekomen, klonk zijn stem helder en duidelijk in onze studio te Berlijn en waren de door hem zelf vervaardigde melodieën en passende bewoordingen op onze matrijzen electrisch vereeuwigd. Het was een sterk staaltje van uithoudingsvermogen dat de heer de Heer daarby gaf. Achttien verschillende nummers heeft hjj in korten tyd (met vele herhalingen, wat zich by de opneming technisch niet vermijden laat) ge zongen, de laatste even frisch als de eerste. Gelijk er ook uit andere landen zangers naar Berlyn komen om de godsdienstige liederen van hun land op de gramofoon te doen opnemen tot verspreiding in dit land zelf, zoo zullen de liederen van den heer De Heer weer naar Nederland worden gezonden om daar opwekking, troost en christelijken levensmoed te brengen in kringen, die daar aan behoefte hebben; en er zyn zeer velen die naar zulk een opwekking verlangen. Wij zyn den heer de Heer zeer dankbaar, dat hij ons voor Nederland heeft willen herpen om van den geestelijken rijkdom van zijn „Lie- dersehatz" voor onze doeleinden party te trekken. EVANGELISATIE In Brabant en Limburg. Ds G. J. Pontier te Heerlen schryft in de „Geref. Kerkbode voor Noord-Brabant en Limburg" „Het drukt en kwelt en pijnigt my al bijna 16 jaar. dat we met betrekking tot onzen Evangelisatie-arbeid maar zoo weinig da den kunnen stellen, 't Is voor mij en anderen die defde in hun hart gevoelen voor onzen Evangelisatie-arbeid geen kleine zaak, dat we niets doen, terwijl wy zien, dat het geld van Noord-Nederland wel gaat naar Bel gië en Duitschland en Indië, maar dat men o zoo karig is in het geven voor Brabant- Limburg" GIFTEN EN LEGATEN Te Amsterdam ontving Ds. M. J. A. de Vrijer voor de Willem de Zwygerkerk der Ned. Herv. Gemeente van mevr. N. N. een gift van f 1000. De stichting „Predikantenfonds Davos" heeft onder de letters N. N. een gift van f 1000 ontvangen. ROFFEL-RIJMEN STAD DER GODDELOOZEN Bü Nlsjni Novgorod in Rusland wordt een Stad der goddeloozen gebouwd, die SOO.OOO Inwoners kan herbergen. Elk godsdienstig gebruik zal er ge- weerd worden. Zoover is het dein gekomen Dat een groote wereldstad Straks in Rusland wordt gevonden Die geen Christen meer bevat, En, behalve dat, geen heiden Die nog tot zij.n goden bidt Slechts een menschenmassa die geen Schijn meer van geloof bezit. Zoover is het dan gekomen Dat er eer in wordt gesteld Als het schepsel in z'n waanzin Over God het vonnis velt. God moet wijken uit het leven, God wordt uit de kerk gejaagd God wordt door de godvergeten Schepsels voor 't gericht gedaagd. Zoover is het dan gekomen Dat de mensch weet wat hij doet En zich in een stad terugtrekt Waar hij God niet meer ontmoet En de Stad der goddeloozen, Die voor God de poorten sluit, Roept in slaafsche onderwerping Satan tot zijn koning uit. LEO LENS (Nadruk verboden) DE PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN HET LIJSTCIJFER DER ANTIREVOLUTIONAIRE PARTIJ In de verschillende provincies is het lijst- nummer, waarop de antirev. kiezers hun stem hebben uit te brengen, als volgt: 0p Woensdag 15 April: GRONINGEN: Lyst No. 1. NOORD-BRABANT: Lijst No. 8. LIMBURG: Lijst No. 6 (gecomb. met de C.-H. Lijst). 0p Woensdag 22 April: FRIESLAND: Kieskringen DOKKUM en LEEUWARDEN, Lpst No. 9j Kieskringen SNEEK, SCHOTER- LAND en FRANEKER, Lijst No. 104 DRENTE: Lijst No. 1 in Kieskringen; ASSEN en MEPPEL; No. 4 iö HOOGEVEEN en EMMEN. GELDERLAND: Lijst No. 6. NOORD-HOLLAND: Lyst No. 12 OVERIJSEL: Kieskringen ZWOLLE en KAMPEN Lyst No. 1DEVENTER, HENGELO, ALMELO en ENSCHEDó Lijst No. 12; OMMEN Lyst No. 8- ZUID-HOLLAND: Lyst No. 2. ZEELAND: in alle Kieskringen L^st No. 2. Op Donderdag 23 April: UTRECHT, Lijst No. 2. WEDSTRIJDPRAATJE Misschien, dat het niet eens meer. noodig is, dat er vandaag wat wordt gezegd over de mogelijkheden van het winnen van abonné's in kleine plaatsen* Welk voordeel onze lezers daar hebbent zullen zij toen zij er even over nadach ten zelf wel ingezien hebben. Zaterdag werd het aantal der groote stads bewoners genoemd, maar denk eens even in, U kent immers de men sehen in Uw dorp van A tot Z. U weet precies, hoe U ze moet aanpakken, en al is er wat minder gelegenheid, ze kun nen U tenminste niet ontsnappen De einddatum nadert snel; zult U ook jaren genoegen beleven van een der prijzen? 3000 gelegateerd. PROPAGANDA VOOR DE ROEISPORT hT^'Jr'nJ''0.a he't"»''' «Irii i">ken laai, hetfl Zatn,tr. i' f Rotterdamsche Rotn-treenuiina .\aulilu, haar laarlilksche prr,i„,Wnda-<otht gehouden door de binnenhavens van Rotterdam, 'De sportirrc d>?nnnstratiGok, moral van de zijde van het publiek, veler belangstelling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5