IBriturr ^"riïtsdjr (üaurattf AidA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken1 BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Bescliikkingskosten 0 15.) Per week n 0-25 Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar T Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 i NO. 3326 MAANDAG 13 APRIL 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsL17VS Elke regel meer&22% Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. GROEI IN GRONINGEN? Onder het oude districtenstelsel waren er velen in onze kring te vinden, die bij wij ze van spreken de kaart van het land uit het hoofd kenden. Zij wisten globaal hoe sterk de verschil lende partijen in de onderscheiden distrcten waren en het aantal ant-rev. stemmen ken den ze precies Die tijd is voorbij. VerkiezLngsstatistiek is thans een wetenschap geworden. En wie. meeleeft, heeft wel een totaal-indruk, maar het fijne van de zaak weet hij zeker niet meer. Gelukkig daarom, dat op het Kuyperhuis gecijferd en gerekend wordt en we zijn heer R. A. den Ouden dankbaar, dat hij het resultaat der becijferingen publiceerde in „Nederland en Oranje". Stellen we nu in het licht van die cijfers de vraag of er groei in Groningen te wach ten is, dan moet het antwoord luiden: de kans is zeer gering. Bij de laatste Statenverkiezing in 1927 kreeg de anti-rev. partij 34849 stemmen en bij de Kamerverkiezingen in 1929 werd het 36418. Vooruitgang? Helaas neen; 't tegendeel. Belangrijke achteruitgang. Immers het per centage daalde van 22.4 tot!2D.9.'Dat is niet weinig. Waar bleven deze ontrouwèh? Ze, gingen niet naar de Chr.-historischen; want die kwamen slechts van 10.1 op 10.2, pet. Zoo'n vooruitgang bereikt men met een beetje pro paganda. Ook de H. G. S. spon geen garen ten kos te van de A. R.; want deze partij liep terug van 1.4 tot 1 pet en mogelijk kreeg daar de S. G. P. iets van, die voor 't eerst 0.25 pet haalde. Mogelijk is, dat de Chr.-Democraten hun 0.4 pet hoofdzakelijk van de A. R. inpalm den. Maar het veelzeggende feit was, diat de S. D. A. P. klom van 27.5 tot 34.7 pet, ten koste ongetwijfeld van V. B. en V. D., doch daarmee is niet alles verklaard, al blijkt uit de overige cijfers niet, dat rood stem- •inen roofde van rechts. Hoe het echter zij, met 20.9 pet. haalt de A. R. partij bij eerste verdeeling slechts 9 zetels en valt de tiende, welke zij nu be zet, haar slechts als restzetel toe Het staat dus niet zóó, dat de tien zetels, om zoo te zeggen, veilig zijn door 't per centage; neen, de zaak is, dat daling van het overschot de tiende zetel in gevaar brengt. Hoe men het ook went of keert of moge lijk de kieskringen combineert, met het cij fer van 1929 als grondslag, kan er van groei geen sprake en zal men voor de handha ving dankbaar moeten zijn. De conclusie is eenvoudig. De anti-rev Groningers zetten de campagne in, alsof er elf zetels te winnen zijn, vooral in Win schoten en Oude Pekela. waar men verlies leed. 't Resultaat is dan, dat men met 1000 stemmen meer, tien keer do kiesdeeler haalt, zoodat tien zetels volkomen veilig staan. Bij een volgende verkiezing streeft men dan naar een overschot bovun de tien en dan komt de elfde zetel in nicht. In elk geval kan men dan van Gronin- gens groei spreken. *2* BRABANT NAAR BOVEN! De opmerkzame en nadenkende lezer zal ons mogelijk tegenvoeren, dat we tegenover Groningen niet geheel rechtvaardig waren. We vergeleken de State nstembus met die voor de Kamer en dat kan onbillijk zijn, omdat er voor de Staten mogelijk plaatse lij k-popul ai re condidaten zijn, die we bij de Kamer missen. We behoeven niet nader toe te lichten onze tegenwerping, dat dit argument voor Groningen zeker niet geldt, althans niet gelden mag. In Noord-Brabant staat het echter anders. Dat de A. R. daar van 1927 tot 1929 zelfs wat het aantal stemmen betreft terugliep en van 10814 op 9383 kwam, valt zeker toe te schrijven aan het feit, dat de twee zit tende Statenleden Bax en Van der Schans echt populaire figuren zijn. Nochtans is een daling van 3.5 tot 2.6 pcL zeer bedenkelijk. Bij de Chr.-historischen is het nog erger. Die liepen terug van 12454, op 10807 stem men of van 4 op 3 pet Waar bleven deze stemmen? De Chr.-de- mocraten, de h. G. S. en de S. G. P. deden voor 't eerst mee en maakten samen ruim 1 pet, waardeloos en dit verklaart de totale daling dus ook niet geheel. We moeten dus veronderstellen, dat er lauwheid in 't spel was. Een lauwheid, welke permanent ge worden, de Chr.-historischen en zetel zal kosten en de tweede zetel van de anti-rev. doet waggelen. Want, ook bij het percentage van 1929 zal de tweede zetel nog wel met een overschotje herwonnen worden, maar het wordt dan wel ongeveer het kleinste der overschotten, waarop een zetel wordt toegewezen. Naar schatting zal men, vergeleken bij 1929 bijna 3000 stemmen moeten - rijzen om twee keer de kiesdeeler te halen. Is dit on begonnen werk, het zij zoo, maar te leven op een minimum-overschot is ook zeer ang stig- Nu doet zich echter een merkwaardig ver schijnsel voor. Zij, die de provincie kennen, meenen, dat bovenstaande cijfers en dus ook de daarop gebouwde conclusies bij de ko mende verkiezing een zeer aanmerkelijke wijziging zullen ondergaan. Eén der factoren daarvoor is, dat het anti revolutionaire volksdeel in Eindhoven zeer is toegenomen. Voormannen in de partij achten het zelfs niet onmogelijk, dat zij het ook qaet een minimaal overschot de derde zetel te bemachtigen zou zijn We helpen het wenschen en we wijzen er nadrukkelijk op, dat deze waarschijnlijkheid tot dubbele activiteit moet prikkelen. Het is prettig werken als verrassingen niet uitge sloten zijn. Men moet in Brabant ook dit bedenken. Er zijn 64 leden en 6 Gedeputeerden. Naar evenredige vertegenwoordiging hebben de R. K. recht op 5 zetels en om niet al te schrokkerig te lijken heeft men zelfs een zetel aan de kleine Roomsch-Kath. Volks partij toegekend. Vroeg of laat zal men echter tot de er kenning komen, dat ook de niet-roomschen recht op een zetel hebben en dan is het gewenscht, dat niet de S. D. A. P. doch df rechterzijde in aanmerking komt. Ook daérom moet Brabant naar boven! De broeders zullen het verstaan. AANBESTEDING LEVERING VAN van het vorengaande stellen B. en W. voor BROOD AAN De GEMEENTE. goed te vinden, dat van de gelegenheid om B. en W. zijn voornemens op Maandag 20 j over den zetel van den heer Joëls in den April des voormiddags te 11 uur ter ge- j Raad van Beheer van het Gemengd Bedril' muenteseertarie, Raadhuiskamer 237, een H- T. M- te beschikken, thans geen gebruik openbare inschrijving te houden voor de i wordt gemaakt, zoodat hij tot den datum leverantie van brood van 18 Mei 1931 tot en met 15 November 1931 aan de instellingen de Centrale Dienst voor de lev middelenvoorziening den aankoop verzoijt, of voor een of meer dier instellingen. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van den Centralen Dienst straat 2, waar eveneens afdrukken der voor waarden en inschrijvingsbiljetten verkrijg baar zijn tegen betaling van f 0.25. •eft i ;el In ning >k 1920 sloot het voorgaande jaar. Van de 17.937 personen, waarover de statistiek loopt, hebben niet min der dan 10.570 in den loop van het jaar wel eens verzuimd, liet aantal verzuimen was 19.881. dat van de door ziekte verloren gregane werk. dagen 197.350 Procentisch was het cijfer voor personeel In vasten en in tüdeiüken dienst 4-% tegen 3.3% in 192S. dat is voor het personeel zonder onder wijs en zonder de politie. Voor de politie 2341 man sterk was het aan- 675 of procentisch 2.8% tegen "kHedei jivoor de gehuwde vrouwen grooter dai Bij de ambtenaren hebben de tijdelükei 3.7%, bU de werklieden is het d. nl. tüdelifken dienst 2.7% In 2%. De verklaring van dit ver- in tüdeiüken diei irbeiders in loss ichll tusschen de LIMBURG LEEFT. In Limburg is actie en leven. Daar wordt gewerkt En met zegen. Op velerlei gebied: ook in de politiek. In 1923 haalde de anti-rev. partij er 757 stemmen, in 1925 872, doch in 1929 reeds 1209. De Chr.-historische Unie groeide nog beter. Die kwam tusschen 1925 er 1929 van 1318 op 1710 stemmen. Gelet op 1925 was de houding bij de verkiezing in 1927 als 't ware voorgeschre ven. Ging iedere partij op eigen gelegenheid de strijd in, dan stond het vast, dat geen buit binnengehaald kon worden. Samen werking bij de Provinciale stembus was dus eisch. Toen daarbij beslag gelegd kon worden op een candidaat als Dr. Frowein was de zaak spoedig beslist. Het resultaat was verrassend. Op de gecombineerde lijst werden 5534 stemmen uitgebracht of 3.25 pet. van het geheel, zoodat No .1 van de lijst met glans gekozen was en er nog een mooi overschot bleef. Was dit overschot in 1927 ontoereikend om en tweede zetel te bemachtigen, er behoeft maar weinig bij te komen om voor een rest zetel een goede kans te maken. Dat daarop alle krachten ingespannen zullen worden, is zoo vast als een huis. En het zou voor de leiders een groote teleur stelling zijn, indien de heer Van Lonkhuy- zen niet naast Dr. Frowein plaats nam. In Limburg is leven en waar leven is, daar is hoop. Met hoop op zegen wachten we Woensdag de uitslag in Limburg af. 13 ublieke Werkei 19%: Gas fa blieken 3 4%: lA eren 4.0%; Sluizen en Brug: nneljjke werklleddh_ In irlük kunnen toi AMSTERDAM üe gemeentelijke wasch-, bad- en zweminrichtingen. De dienst der gemeentelijke wasch- en schoonmaak-, bad- en zweminrichtingen heeft eer nieuw administratiegebouw gekregen in de Nieuwe Looiersdwarsstraat en het oude gebouw aan den Haarlemmerweg verlaten. Dit nieuwe gebouw beeft de gemeente aange kocht, inwendig geheel doen verbouwen en ■or den genoemden dienst laten inrichten. Het ontruimde gebouwencomplex „Electra" wordt thans verbouwd tot centrale gemeente- wasschery. Is deze gereed, dan wordt de bestaande gemeentewasschery aan de Jacob Catskade opgeheven en tot waschhuis inge richt. Eveneens komen waschbuizen aan de Govert Flinckstraat, ter plaatse van het nog bestaande badhuis, en aan de Nieuwe Val- kenburgerstraat. In aanbouw is een badhuis de Sweelinckstraat ter vervanging van aan de Govert Flinckstraat. In combi natie met het waschhuis zal aan de Val kenburgerstraat een badhuis verrijzen, ter vervanging van het badhuis op het Jonas Daniël Meijerplein. Binnenkort zal begonnen worden met den bouw van badhuizen aan de De Wittenstraat en de Westerstraat. Met de werkzaamheden aan het nieuwe, jroote, moderne zwembad, dat op het droge in „Zuid" naby den Amstel is geprojecteerd, zal eveneens binnenkort een begin worden gemaakt. De bemoeiingen van den Dienst strekken zich verder nog uit tot liet toezicht op die particuliere zwembaden, welke door de ge meente in den een of anderen vorm finan cieel worden gesteund. ROND DE ZUIDERZEE. Van 25 April tot en met 3 Mei zal in het Stedelijk Museum een tentoonstelling gehou den worden van kleederdrachten en oude gebruiken in miniatuur, van steden rond de Zuiderzee en de eilanden. samenwerking met de kantvereeniging Molenwiekje" ey de kantscholen van Marken. Watergang en Wijdenes, zullen ge durende de tentoonstelling kantwerksters haar werk demonstreeren. heeft getracht De daaruit verkregen cij- jn. waarbij een hooger, en lager ziektécijfer dan het ichten is. Of dit ligt aan DEN HAAG HOFBERICHT H. M. de K onimgin - Moeder woon de Zater dagavond het Mengelbergconcert iin het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen bij. DE RAADSVERKIEZINGEN. De antirev. lijst Het centraal bestuur der antirev. kies- vereeniging „Nederland eil Oranje" heeft Zaterdagmiddag vergaderd met de gemach tigden der verschillende districtskiesvereeni- gingen. Een nadere bespreking van de candida tenlijst voor de Gemeenteraadsverkiezingen was noodig geworden. De voorzitter, M r. J. A. d e W i 1 d e, deed mededeeling van een tweetal ingekomen brieven. In de eene deelde Mr. J. W. No te boom (nummer 4 der lijst) mede, dat het hom. tot zijn spijt, niet mogelijk was om rede nen buiten hem zelf gelegen een candi datuur te aanvaarden. In denzelfden geest was ook bericht ingekomen van M r. T. A v. Dijken (no. 10 der lijst). De redenen voor deze verhindering werden ter verga dering nader medegedeeld. Breedvoerig werd van gedachten gewis seld over de vraag hoe in de ontstane moei lijkheid het best ware te voorzien over eenkomstig den gedachtengang, die heefl voorgezeten bij de oorspronkelijke samen stelling van de lijst Met overgroote meerderheid werd beslist dat niet opnieuw het geheele apparaat vooi de candidaalstelling in werking zou wor den gesteld, maar op de plaatsen 4 en lo nieuwe candidaten zouden worden gesteld Voor plaats 4 werd daarna eenstemmig aangewezen Mr. S. de Vries C z n., oud wethouder van Amsterdam en oud-Minister van Financiën. Op de 10e plaats werd ge steld de heer A. Mastenbroek, Refe rendaris bij het Departement van Arbeid en voorzitter der antirev. kiesvereeniging in district I. De lijst luidt dus thans: I. L. F. Duymaer van Twist; 2. T. v. d. Loo; 3. M. van Steenbergen; 4. Mr. S. de Vries Czn.; 5. H. Smitskamp; 6. C. Vrolijk Jzn.; 7. C van Spronsen Anth.zn.; 8. A. Stapel kamp; 9. RL A. Potter; 10. A, Mastenbroek. van zijn aftreden als lid blijft gehandhaafd DE RUSTHOF IN DE PARKSTRAAT Bestaat 100 jaar. „het hofje vermoede- En toch bevindt zich daar ter hoogte van de R.-K. kerk de Rusthof, waarop we doelen en die op 15 April a.s. een eeuw zal hebben bestaan. Stichtster er van was mevr. Groen van Prinsterer-v. d. Hoop, de echtgenoote van den grooten anti-rev. staatsman. Zij wilde iets doen tot verzachting van het lot van oude dienstboden en kocht aan de tegenwoordige Parkstraat toen Nachte gaalspad gcheeten een stuk grond, waar op een goede dertig huisjes werden gesticht. Zelf kocht ze een huis in de naaste om geving, terwijl daar bovendien nog enkele hofjes werden aangekocht om wat betere bewoners in den naasten omtrek te kunnen hebben. Wat in de Kazernestraat woonde, muntte in gehalte niet bepaald uit. Bij den Rusthof behoort ook nog een lange gang, welke vroeger deel uitmaakte van een diaconessenhuïs, dat er heeft gestaan. De woningen aan dien gang waren iets ruimer dan de hofjeshuisjes. In het hofje werd een gulden verwoond; de gangbewoonsters be taalden 1.50. Wie aan bepaalde voorwaarden vol .leed kon in aanmerking komen voor een huisje in den Rusthof. Er is altijd veel vraag voor geweest: zoo is het nog. De bewoonsters genieten ook enkele voor rechten ten aanzien van vleesch, kleeding en brandstoffen. Op het terrein van het Hof heeft ook een Naaischool gestaan, eveneens door Mevr. Groen v. Prinsterer gesticht. Deze school is sinds verleden jaar opgeheven. Er waren tijden, dat er meer dan 100 leerlingen wa ren, die er gedurende 3 jaren het fijne naai werk leerden. He* Hof behoorde tot de goe de klanten. De bestuursleden van den Rusthof komen voort uit enkele weinige families. Mevr. de Jonge Philipse. een familielid van Mevr. Groen, heeft er meer dan een halve eeuw haar zorgen aan besteed. Presidente is thans Mevr. de douair. baronesse E. L. van Harden broek van Lockhorst ,en secretaresse mevr. A. baronesse van Lyndend'Hangest d'Yvoy POGING TOT DOODSLAG Zaterdagmorgen kwart voor zes werd aan de politie medegedeeld, dat in een perceel in het Achterom een vrouw met een scheermes in den hals was gesneden. In verband hier mede is in gemeld perceel gearresteerd als verdacht van poging tot doodslag de 45-jarige mijnwerker C. K., wonende te Utrecht, die zyn 40-jarige vrouw met een scheermes een ernstige wonde in den hals heeft toegebracht. Her slachtoffer is vervoerd naar het zieken huis Zuidwal. Nader meldt men: een 40-jarige vrouw door haar echtgenoot, den 45-jarigen mijnwerker K., vernemen kij nog, dat K. wegens doofheid voor zijn arbeid ongeschikt was geworden. De vrouw had reeds meermalen te kennen gegeven, dat zij op zijn aanwezigheid niet langer prijs stelde; zij had intusschen een betrek king als dienstbode irn genoemd perceel verkregen, terwijl tie man in Utrecht ver blijf hield. OnlangB wes oogluikend toege staan, dat hij voor acht dagen naar hier zou komen en gedurende dien tijd met haar zou samenwonen in het huis waar de vrouw als dienstbode intern was. Toen deze gisterochtend circa vijf uur wilde opstaan, zei de man, dat zij nog maar wat moest blijven liggen. Intueschen haalde hij een scheermes onder zijn hoofdkussen vandaan en kort daarop gaf hij daarmee de vrouw een snede iin den hals. Op het gegil van de vrouw kwam een andere dienstbode af, ter wijl ook de op straat eurveill©erende politie aldus opmerkzaam werd gemaakt op het gebeurde. Intusschen had K. getracht te vluchten, dooh hij werd door de politie ge grepen, die hem in vei^zekering stelde. Het bebloede scheermes werd Ln beslag genomen De getroffene genaakte door bloedverlies buiten bewustzijn, doch kwam later bij kennis. APELDOORN EEN JUBILEUM Zondag 12 April was het veertig jaar ge leden, dat het Leger des Heils te Apeldoorn zijn intrede deed. Gedurende dien tijd heeft het zich in Apeldoorn een goede naam ver worven. Zoowel op geestelijk als maatschap pelijk gebied is het met zegen werkzaam geweest. Het jubileum is in een samenkomst her dacht waar commandant Vlas en diens echt genoote vergezeld van Stafkapitein P. Cohen DE RAAD VAN BEHEER DER H.TJfl. 1 en J. van Loo, een feestrede uitsprak. Ds. Winckel, docent aan de Theol. school B. en W. willen den heer Joëls handhaven. Naar aanleiding van den brief van 9 Febr van den heer M- Joëls Jr., waarbij hij, in verband met zijn ontslag als lid van den Gemeenteraad, zijn zetel in den Raad van Beheer van het Gemengd Bedrijf H.TM. ter beschikking van den Raad stelt, hebben B. en W. zich afgevraagd, of de aanwijzing van een lid van den Raad voor benoeming tot lid van den Raad van Beheer van het Trambedrijf moet worden beschouwd zoo danig met z'n Raadslidmaatschap samen te hangen, dat het gevolg van zijn aftreden moet zijn. dat hij ook onmiddellijk als lid van den Raad van Beheer moet aftreden. Het wil hun voorkomen, dat het voor 'n klein lichaam als dat van den Raad van Beheer, meer aanbeveling verdient, dat, bij aftreden als lid van den Raad, een lid van den Raad van Beheer voor den termijn waarvoor hij is aangewezen en die slechts twee jaar omvat, zijn functie kan blijven vervullen. Intusschen" met de nadrukkelijke bedoeling, dat, na het eindigen van dien termijn, wederom een lid uit den Gemeente raad voor benoeming in den Raad van Be heer zal worden aangewezen. Do heer Joëls treedt in October 1932 als lid van den Raad van Beheer af. Opgrond der Vrije Evangel, gemeente te Apeldoorn zal Dinsdag een samenkomst leiden, terwijl op andere avonden weer andere sprekers zullen optreden. GOUDA DE NED. HERV. SCHOOL KOMT ER! Bij K. B. is hat Raadsbesluit, waarbij de meerderheid van den Gemeenteraad uit sprak niet te zullen medewerken aan de stichting van een Herv. School in de Korte Akkeren, vernietigd, en de gemeente dus alsnog medewerking moeten vcrleenen. goudsche ziekenkas. Uit de Goudsehe Ziekenkas is een comité gevormd, dat 18 April a.s. wil trachten door het houden van een bloempjes- en collectedag de finantiën van het sanatoriumfonds van het Ned. Verbond van Ziekenkassen te ver sterken. Daartoe doet het comité een beroep op de stadgenooten en op de dames boven 16 jaar. die dit werk willen steunen, waar voor zij zich kunnen opgeven aan een der oi derstaande adressen: H. v. d. Graaff, voor zitter, Blauwstraat 19, P. J. de Vos, secretaris, Raam 49. UIT HET SOCIALE LEVEN STAKING EN UITSLUITING IN DE TEXTIELINDUSTRIE Men meldt ons uit Enschedé: Hedenmorgen zijn ongeveer 200 wevers, werkzaam bij die firma Nico ter Kule en Zonen te Enschedé (fabriek Hooge Bothof), in staking gegaan, waarmede een ernstig conflict in de textielindustrie is mgeluid. De staking, welke vanmorgen is begon nen, moet worden beschouwd als een uiting van de steeds toenemende ontevredenheid onder de arbeiders als gevolg van de rationalisatie-maatregelen, welke overal in die fabrieken worden genomen, zonder dat men er de arbeiders in kent. Heel dikwijls gebeurt het, dat als gevolg van de rationalisatie, b.v. de invoering van meer weefgetouwen, de betrokken arbeiders meer werk moeten verrichten ïn minder in komen hebben, Het ergsi was zulks bij de firma Nico ter Kuile en Zonen, welke bij de textielarbeiders immer in een minder gun stige reuk heeft gestaan. Daar is het zelfs voorgekomen, dat een arbeider meer boete moest betalen, dan hij in een w«ek had ver- Naar ons van arbeiderszijde werd medege deeld, verwerkt de firma Nico ter Kuile vaak •er slechte grondsto"m, welke langdurig wachten e. d. tengevolge hebben. Hec eigenlijke conflict is ontstaan, door dat de firma Ter Kuile een tariefsverlaging een vermin dering van de premie n een niet vergoeden voor wachturen aankondigde. Dit heeft het stakingsultiraatum tengevolge ge had, doch de firma is na de conferentie met den Rijksbemiddelaar met een door dezen gelanceerde gedachte, welke nagenoeg her- stel van den ouden toestand tengevolge zou hebben, accoord gegaan. De arbeiders bleken echter zoo verbitterd jegens de firma, dat zij geen enkele verslech tering wenschten te accepteeren en tegen de adviezen van de besturen in, werd afwijkend op het voo stel van den Rijksbemiddelaar beschikt. Hierbij staakten in de gecombi neerde vergadering van „Unitas" en „St. Lam bertus" nadat een aantal arbeiders zich reeds had verwijderd, de stemmen terwijl het voorstel in de vergadering van „De Een dracht" werd verworpen. Dit voorstel kwam op het volgende neer: Het wachten op hoo rnen zal voor de helft en het wachten om andere redenen geheel betaald worden. Pre miebetaling zal plaats vindein voor een loon boven 23 Zaterdagochtend heeft de Fabrikantenver- eeniging te Enschede een vergadering ge houden. waarin besloten werd. dat de ver- eeniging geheel achter de firma zal staan. Men zal ten aanzien van het conflict bij Ter Kuile geen enkele concessie meer doen. Toen wij den secretaris eer fabrikanten- vereeniging na afloop der Ledenvergadering vroegen of de fabrikanten, wanneer de sta king bij de firma Ter Kuile zal uitbreken, tot uitsluiting zullen overgaan, deelde hij ons mede dat dit het geval zou zijn. De fabri- kantenvereeniging is het geheel met de fir ma eens en volgens het reglement zullen de andere leden haar steunen met een uitslui ting. Wordt inmiddels geen oplossing gevonden, dan zal het gevolg zijn, dat over eenige we ken, vermoedelijk over een maand alle le den der Enschedesche Fabrikantenvereeni- ging hun fabrieken zullen sluiten, waar door ongeveer de geheele textielindustrie in Enschede wordt stilgelegd. Bij een conflict van langen duur is zelfs een uitsluiting in geheel Twente cn den Gelderschen Achter hoek mogelijk. Zooals gemeld, zijn pl.m. 200 wevers bij h'at conflict betrokken. Automatisch worden echter ook de andere afdeelingen der fabriek aan den Hoogen Bothof over eenige dagen uitgeschakeld, zoodat dan pl.m. 600 personen bij deze staking zijn betrokken. Nader wordt ons gemeld: Van den Rijksbemiddelaar was een tele grafisch verzoek ingeomen, om het ultima tum een week te verschuiven, doch heden ochtend is geen wever de fal riek binnen gegaan. De weverijen staan dan ook stil. Al les 'w rustig verloopen. Men ziet den toestand echter somber ln; algemeen wordt deze staking als inzet van den strijd tegen de rationalisatie beschouwd. ernstige aanrijding. Men meldt ons uit Apeldoorn: Op den hoek Deventerstraat-Vlytsche weg had een aanryding plaats tusschen een wiel rijder en een bespannen voertuig, waarby de wielryder V. zoodanig kwam te vallen, dat hy vrij ernstig gewond naar het ziekenhuis moest worden gevoerd. EEN MENSCHENREDDER. Men meldt ons van Vlieland: Thans is het 20 jaar geleden, dat de oud-gezagvoenier G. Bruin, wonejide te Vlieland, gekozen werd als voorzitter der plaatselijke reddingscom missie. Na 45 jaar ter zee te hebben geva ren, waarbij hij 104 menschen het leven red de, keerde hij terug naar Vlieland. In de daarop volgende 20 jaar nam hij deel aan 44 reddingstochten, waarbij 208 menschen werden gered. Thans legde kupitelu Bruin, op 81-jarigen leeftijd zijn functie neer. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Staking en uitsluiting in de textiel industrie. (Ms zy Een Duitsch-nationale demonstratie door de politie ontbonden. De Portugeesche regeering kondigt den staat van beleg af over de Azoren. Madeira wil zelfstandig verklaard wo-den. (blz. 9) Het communisme in de practijk. Brabantsche Industriedagen. NIET HEDEN DOCH MORGEN ZAU DE SOUWWERELD" VERSCHIJNEN Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol, Bij alle Drogisten. Pot 90 ct, Tube 50 ct. Zeep 60 ct. AUTO TE WATER GEREDEN VIER PERSONEN VERDRONKEN Men meldt ons uit Smilde; Zondagavond omstreeks kwart over zes heeft op den Rijksweg Meppel-Assen tus schen Hoogersmilde en Hykefsmilde (Dr.) een ernstig auto-nngeval plaats gehad, dat aan vier personen het leven heeft g.kost. Omstreeks dien tijd reed op den weg rich ting Assen een Ford-auto, waarin vier per sonen waren gezeten. Een luxe wagen reed hen achterop en passeerde hen. Men heeft momenteel nog niet kunnen vaststellen wat er gebeurde, maar op een gegeven oogenblik zagen verschillende personen de Fordauto slingeren, tusschen de rails van dte tram ge raken waarna tenslotte de wagen in do Drentsche Hovridvaart terecht kwam. Ver moedelijk heeft de luxe auto de Fordauto bij het passeeren aangereden, waardoor de laat ste bekneld is geraakt, geslipt is met het voornoemde gevolg. Eenige jongelui in een autobus van een wedstrijd te Meppel naar Groningen terug- keerend. zagen ook het ongeluk gebeuren. Onmiddellijk schoten zij te hulp en ook van andere zijde kwamen personen .oegesneld om te trachten de inzittenden van de veronge lukte auto te bevrijden. Eenige mannen sprongen in een boot en wisten door middel van schèepshaken een gat in den bovenkant van de auto, die in. tusschen gezonken was, te maken, waarna zij na verloop van eenigen tijd de vier in zittenden te voorschijn wisten te halen. De luxe-auto had inmiddels gestopt en nadat men het gebeurde h d gezien, reed men onmiddellijk door naar Smilde om me dische hulp te halen. De doktoren S. Boon- zaaijer en C. Tholen waren spoedig ter plaat se en poogden do^r het toepassen van kunst matige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Helaas, dit mocht niet meer baten. De doktoren konden slechts den dood constateeren. De vier slachtoffers zijn de 23- jarige, ongehuwde G. Kamst, de ongeveer 22-jarige, ongehuwde Jan Lanting, de 30- jarige ongehuwde J. Uit -wijk, en de 50- jarige weduwnaar Steenbergen. De slachtoffers hadden een tochtje ge maakt naar Koekangc, naar een dezer da gen Steenbergen, die bakker is, een nieuwia bakkerij zou openen. In de, tot bakkerswa gen verbouwde Fordauto waren zij o; dea terugtocht naar Gieten, vaar allen woon achtig zijn. De marechaussee uit Smilde was spoedig ter plaatsu en stelde een voor- loopig onderzoek in. Eenige jaren geleden heeft op ongeveer dezelfde plek een dergelijk ongeluk plaats gehad waarbij een dokter uit Groningen om het leven kwam. De toedracht de heer J. J. A. W., garagehouder te Veen- dam. De heer W. had voor de heer Heerdt, arts te Veendam, een nieuwe auto uit Rot terdam gehaald en was op weg naar huis. Nabij Smilde wilde hij een voor hem rij- dende vrachtauto uit Gieten passeeren. Hij is echter vermoedelijk te weinig naar links uitgeweken, althans de voorste auto werd in de flank aangereden en viel in de Smilder- vaart, met het bekende droevig gevolg. Do auto, bestuurd door den heer W„ is later door de politie-marechaussee in beslag ge nomen en ondergebracht in het bouwhuis te Veendam. De politie zet het onderzoek in deze zaak' voort. KOETEN. Veel schade en overlast heeft men in don do koeten,

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1