Jlietuuc ^Viïisi'ljr (Courant DE STATENSTEMBUS BINNENLAND. Verstopping N.V. HOUTHANDEL v.H, J, VAN SCHIJNDEL CO. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 015.) Per week 0.25 Vonr het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Orr?""'an "'"•pau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3325 ZATERDAG 11 APRIL 1931 ADVERTENTIE Ni Van 1 tot 5 regelsL17Vi Elke regel meer0u22Vs Ingez. Mededeel ingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr flit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. NOORD EN ZUID REEDS DE VOLGENDE WEEK Als we ditmaal niet oppassen, over rompelt de Statenstembus or.s. In Noord en Zuid is men er zoo vei rassend vlug bü, dat reeds op 15 April a.s. de stemming plaats zal hebben in de pro vincies Groningen, Noord-Brabant en Limburg. Ons resten daar dus nog slechts twee werkdagen om de beslissing V09T te be reiden. Nu zou men kunnen zegger, dat de voorbereiding in deze provincies niet zooveel tjjd in beslag behoeft te ne men als elders het geval is. Duidelijker dan vaak in andere deelen des lands het geval is, kunnen hier de politieke richtlijnen getrokken worden. Neem de provincie Groningen. Mogelijk hebben de Groningers ook wel eenige gebreken; misschien kan men wel van „nationale" ondeugden spreken. Doch niemand zal de Gronin gers de lof onthouden, dat ze van be- '1st optreden houden. Natuurlijk, zelfs aan zoo prijzens waardige karaktereigenschap is een ge vaar verbonden. Dat heeft de S.D.A.P. in het vorig jaar wel ondervonden. Groningen is nu eenmaal geen land, waar men een schommel- en zig-zag politiek kan voeren of tegelijkertijd ja kan knikken en neen kan schudden. Bij het revolutionaire gebaar behoort de revolutionaire daad, zoo oordeelen de Groningers, die de opruiende taal van roode leiders met instemming be luisterden. En toen zü zagen, dat die leiders wèl groote woorden spraken, doch (gelukkig!) voor de consekwen- ties terugdeinsden, toen liepen de Com munisten de S.D.A.P. onder den voet; wat te betreuren was, doch volkomen verklaarbaar. Wie wind zaait, moet storm oogsten. Diezelfde eigenschap om de conse- hwenties te aanvaarden, welke hier zoo noodlottig werkt, kan echter ook zegen rijke vruchten geven. In de Westelijke en middelprovincies gaan ook in onze kring nog wel eens stemmen op, welke aan vroom liberalis me doen denken en droomt men somwij len van een protestantsche partij, die vrijzinnigen en rechtzinnigen, mits ze maar niet Roomsch of rood zijn, zou kunnen omvatten. Aan dergelijke illusies geeft men zich in Groningen niet over. Vóór of tegen; is het daar. Geen gesjacher met beginselen. Daarvoor zijn deze te heilig en te dierbaar. Altiid weer moet men vele menschen voorhouden, dat een stembusstrijd een beginselstrijd is; doch in Groningen voelt men dat als bij intuïtie aan. Rechts óf links en zonder middelpad. Iedereen zal toegeven, dat bij zooda nige volksaard de bearbeiding in zeke ren zin, vrij gemakkelijk is. Soms zet men de schop in den grond en voelt onmiddellijk, dat het ploegen zal zijn op rotsen en dus zonder resul taat; dan weer geeft de bearbeiding aanstonds hoop op goede vrucht. Moge in dat opzicht heel ons volk uit Groningers bestaan. Het droeve en te leurstellende, in elk geval het moeilijke in de publieke actie is toch dit, dat men altijd weer tegenover menschen staat, die het beginsel aan het belang wen- schen te huwen. Die, in één of ander opzicht, op twee gedachten hinken. Met de Deputatenvergadering vlak achter ons, zouden we ter illustiatie willen zeggenmen treft nog al te veel gezinnen aan waar de Bijbel een ge opend boek is, doch waar naast die Bij bel ook de „neutrale" krant, met bespot ting of negeering van de waarheid, ter lezing ligt Zijn er dan onder de Chris tenen nog zooveel sleurmenschen? Waar dat zoo is, daar is ook weifeling in de politiek. Daar doen belangen par tijtjes niet te vergeefs een beroep op kiezers van Christelijken huize, want al te licht geeft men dan gehoor aan de verleidelijke influistering: Wat hin dert het nu of die candidaat al of niet gelooft; 't gaat toch om de zaak. Waarom keert men de kwestie niet eenj om en zegt: die candidaat is een overtuigd vertegenwoordiger der Chris telijke politiek, doch wat hindert dat. hij kan daarom toch evengoed de be langen van wegen en vaarten, van pol ders en markten behandelen? Doch die redeneering hoort men nooit. Is dat vreemd? Volstrekt niet. .Want er bljjkt uit, dat iedereen in zjjn hart gevoelt, hoezeer het beginsel al tijd meespreekt En zij, die kiezers van Christelijke levensovertuiging willen bewegen om op een vrijzinnige lijst te stemmen, gaan daarbij uit van de over weging, dat men met het Christelijk beginsel geen rekening moet noch mag houden in de politiek. Zóó maakt men zelf de antithese en het is erger dan naïef om te meenen, dat men aan deze uitnoodiging zonder bezwaar gevolg kan geven. Elke stem, welke feitelijk aan rechts toekomt, is een miskenning van de vermaning: hetzij dan dat gij eet, hetzij dat gij drinkt, hetzij dat gij iets anders doet, doet het al ter eere Gods. Nog steeds zijn de Christelijke par tijen in ons land in de meerderheid hg de stembus; het is moedgevend eener- ziids, doch ook moedbenemend ander zijds, te weten, dat die meerderneiri nog veel grooter zou kunnen zijn, in dien niemand zich op een dwaalspoor liet leiden en in de politiek een even welbewuste keuze deed als ten opzicnte van school en vereenigingslevep. En dit is nu, in 't algemeen gespro ken, onze taak in de komende dagen, om iedere kiezer van Christelijke levensop vatting duidelijk te maken, dat die overtuiging geen halt mag maken vóór het stemlokaal, doch door moet dringen tot in de stembus. Dit moge dan in Groningen wat ge makkelijker gaan dan in andere pro vincies: een ervaring, welke wij in de laatste weken opdeden, heeft ons vol doende geleerd, hoe ook daar kiezers, die voormannen zouden kunnen zijn, buitengewoon voorzichtig worden als de politiek in 't geding komt, alsof staat kunde iets minderwaardigs is. Tegelijk met het hooge Noorden trek ken ook de Zuidelijke provincies, Bra bant en Limburg ter stembus. Ook die hebben iets eigenaardigs. Namelijk dit, dat waar Groningen tien anti-rev. Statenleden heeft en dezen met dè Chr.( Hist, afgevaardigden juist een derde van de 45 zetels bezettenin Noord-Brabant slechts twee anti-revo lutionaire leden zijn, de heeren Bax er v. d. Schans, die samèn met de drie Chr. hist. leden amper een dertiende deel van de 64 leden uitmaken; terwijl ten slotte in Limburg deze twee groe pen tot heden slechts één Chr. hist, candidaat, Dr. Frowein, gekozen kon den krijgen. Het oostelijke Zuiden van ons land staat dus wel heel apart. Daar regeert Rome bijna onbeperkt. In Brabant 50 (eigenlijk 52) van de 64 leden en alle zes leden van Ged. Staten; in Limburg van de 45 en ook zes Gedeputeerden. Er is dus een belangrijk verschil met Groningen; maar er is toch ook groote overeenkomst. Dat wil zeggende .schei dingslijn wordt vrij scherp getrokken. Van weifeling kan bij de kiezers niet gemakkelijk sprake zijn. En dit vooral, omdat naast Rome geen vroom liberalisme staat Wie niet Roomsch is, sluit zich onvoorwaardelijk bij de vrijzinnige groepen, vooral hij de S.D.A.P. aan, of is overtuigd rechts- gezind. De grenslijnen zijn gemakkelijk te onderscheiden en wie onder de kie zers verdwaalt, doolt in de regel opzet telijk. Voor Limburg geldt dat in iets min der sterke mate dan voor Brabant Wei is in Limburg de roomsche groep be trekkelijk nog sterker dan in Brabant, omdat de laatste provincie een protes tantsche Westhoek heeft, maar in Lim burg dringen menschen van buiten veel meer in zuiver roomsche streken door. In Brabant is het historisch gewordene (behalve thans in Eindhoven en zijn onderhoorige plaatsen), in Limburg werkt een proces. Wat nu daar van buiten komt, is in hoofdzaak roodgetint Dit blijkt voldoende uit het feit, dat de S.D.A.P. vijf zetels bezet, waarvoor de stemmen hoofdzakelijk uit het mijn- district komen. De vraag is nu maar, hoe het met deze kiezers staat. Of ze om zoo te zeg gen, van huis uit rood zijn, dan wel, dat ze in Limburg van kerk en Christelijk leven vervreemd, alleen maar rood stem men. Van die zijde bezien is het zoo goed, dat christelijk-historischen en anti-revo lutionairen hier broederlijk samenwer ken. Vooral hier kunnen we ons de weelde van verdeeld te zijn niet veroor loven. En door de combinatie wordt im mers voor alle protestantsch-rechtsche kiezers elke moeilijkheid opgeheven. Ze behoeven niet te twijfelen; ze weten in eens, wat hun lijst is. Thans zit voor deze groepen slechts Dr. Frowein, man van chr. historischen huize, en presi dent-directeur der Staatsmijnen, in de Staten van Limburg. Maar de broeders in dit Zuiden hebben goede hoop. dat ditmaal de tweede zetel veroverd zal worden en dat ook de anti-rev., de heer Van Lonkhuizen van Venlo de streep zal halen. Zóó trekt men in Limburg in broeder lijke eensgezindheid op. In Groningen, Brabant en Limburg kan nog twee dagen gewerkt worden. Het voorbeeld, dat deze voortrekkende provincies geven, zij moedgevend en na- volgingswaard. Daartoe zij er veel ar beid en veel gebed. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is de bronzen oere-me- dailie, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toegekend aan B. Nieuwenhuyze te Kloetinge. INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID. Bij Kon. besluit is mej R. P. Buisman, benoemd t->t adjunct-inspectrice van de volks gezondheid, toegevoegd aan den inspecteur van de volksgezondheid voor de drankbestrij ding B. de Breij, te 's-Gravenhage. CONSULAIRE DIENST. Dc heer H. Dronkers, burgemeester van Vee re en sedert 1921 consul van Duilschland voor de provincie Zeeland, gevestigd te Mid delburg, is uit laatstgenoemde betrekking g0 treden en tot zijn opvolger is benoemd de heer mr. J G. Vel man Fruin. directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging te Middel burg. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE INDISCHE SALARISVERLAGINGEN Het Eersle Kamerlid Moltmaker heeft aan den Minister van Koloniën gevraagd of hij het juist acht dat de toch al niet buiten gewoon hooge inkomsten der Indische amb tenaren opnieuw worden verlaagd en of de Minister niet van oordeel is, dat devoor gestelde financieele bezuinigingen op de Indische begrooting geen belangrijke finan rieele gevolgen kunnen hebben voor het Rijk. ANTWOORDEN «VAN MINISTERS ACHTERSTAND BIJ RAAD VAN BEROEP Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Drop betreffende de te nemen maatregelen in verband met het ingestelde onderzoek na&r de oorzaken van den achter stand in de afwikkeling "der beroepszaken bij den Raad van Beroep te Amsterdam, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat de toevloed van zaken bij dezen Raad inderdaad een dusdanigen omvang had aangenomen, dat een regelmatige afdoening zonder bijzondere maatregelen niet meer mogelijk, was. Einde Januari is daarom aan den voorzitter te zijner bijstand een jurist ter beschikking gesteld. Voor het tegen woordige is de achterstand ongeveer twee maanden. Thans mag worden verwacht, dat de bestaande achterstand geleidelijk tot verdwijning zal worden gebracht. LOCHEM EN LAREN EEN GEMEENTE? Het aftreden, op 1 Juli a.s., van den heer J. H. Meijer Drees als burgemeester van Laren, heeft den stoot gegeven aan een be weging, om deze Gemeente met Lochem te vereenigen. Lochem toch verdeelt Laren in twee ge heel afgescheiden gedeel en, die op geen enkel punt verbinding met elkaar hebt en terwijl Lochem zelf tusschen die twee La- rensche helften ingpklemd zit en alle gele genheid tot uitbreiding mist. Welke motieven in hei begin der vorige eeuw lot deze zonderlinge indeeling der beide gemeenten hebben gelpid is thans moeilijk meer vast te stellen. Als directe voordeelen der samenvoeging worden o.a. genoemd: vereenvoudiging van het bestuursapparaat beter onderwijs, één schoolgeldregeling, doelmatiger wegenon derhoud enz. BUITENLANDSCH VLEESCH De vakgroep runderslachters van den Neutralen Bond van Personeel in de Voe dingsbedrijven heeft een adres gericht aan den Minister van Landbouw over den ver koop van buitenlandsch vleesch. Geconsta teerd wordt dat ongestraft gedurende reeds langen tijd groote voorraden meestal Deensch vleesch worden aangevoerd en voor versch binnenlandsch vleesch worden verkocht Adressanten beschouwen dit als ongehoord en misleidend en funest voor het vleeschvoorzieningsbedrijf. Zoowel slagers als boeren worden er door gedupeerd en niet-ingrijpen van de overheid zal tot gevolg hebben, dat de vleeschvoorzieningsstand zal zoeken naar uitwegen, waarvan er gene oncontroleerbaar zijn. die een gevaar zullen opleveren voor de volksgezondheid. Zij verzoeken met bekwamen spoed wet telijk voor te schrijven de verplichting dal de verkooper van buitenlandsch vleesch dit ook als zoodanig op duidelijke wijze heeft aan te bieden in winkels, waarin geen ander vleesch mag worden verkocht. De ge meentebesturen maken thans veelal be zwaar een verordening in het leven te roe pen en daarom wordt van de regeering gevraagd de invoerrechten op buitenlandsch vleesch niet te verrekenen met die gemeen ten welke thans den verkoop ongehinden laten geschieden. regelt men vlug zondei kramp ot pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten Prijs per doos 60 et Bij Apoih. en D.ogisten. TENTOONSTELLING s „DE SUIKER- EEN „SMAKELIJKE" EXPOSITIE. De Internationale Tentoonstelling „De Sui ker", welke van 1026 April in liet R.A l.- gebouw aan de Ferdinand Bolstraat te Am sterdam gehouden wordt, is een der grootste gespecialiseerde induslrieele expusities, wel ke de hoofdstad tot dusver heelt gekeud. Onder de exposanten van deze ook naar het uiterlijk buitengewoon keurig verzorgde tentoonstelling treffen wij vrijwel alle groi-te fabrieken en ondernemingen aan. welke di reet of indirect met de suikerindustrie in vei band staan. De grootste ruimte wordt uit den aard der zaak ingenomen door de expnsan ten, die met „hedrijven-in-werking" zijn uit gekomen. Deze bedrijven zijn eigenlijk tot in de perfectie uitgevoerde miniatuurfabrieken welke ons laten zien water zooal met suiker gedaan kan worden Over het algemeen we ten wij, voor zoover wij geen deskundigen zijn, hiervan maar heel weinig af. De eindproducten kennen wij natuurlijk wel uit de etalages, doch verder reikt onze suiker-kennis gewoonlijk niet. Wie precies wil welen hoe al die fraaie ch icolade- en suikerwerken gefabriceerd worden, die -kan er op deze tentoonstelling tol in de finesse» mede kennis maken. Zoo laat een „bedrijf' van een bekende groote firma, hetwelk mei niet minder dan 35 employés voor den dag is gekomen, ons het heele procédé zien, da' de chocolade te volgen heeft, alvorens zij in den vorm van fraaiverpakta lekkernijen de fabriek verlaat om aan den consument ver kocht te worden. Zeer veel aandacht hel spreekt eigenlijk van zelf wordt bovendien besteed aan de emballage, die een zeer belangrijke factor is geworden in de suiker- en chocoladewer keoindustrie, want tiet is zaak bij de fabri ••age de grootst mogelijke hygiëne aan 11 iter tijke aantrekkelijkheid te paren. Diverse ma ehinerieën toonen ons. dat het emballeeren he'zij in.karton, hetzij in papier, geheel me chanisch geschiedt, zonder dat het eind product met de hand behoeft te worden aan geraakt. De emballage zelf kunnen wij be wonderen in een aantal stands, die ons la ten zien, dat tegenwoordig ook bij etiketten en kartonnen d «osjes doelmatigheid, hygi ene en smaakvolle uitvoering zeer wel kun nen samengaan. Wie belang stelt in de wijze, waarop li monade gazeuse gefabriceerd wordt, kan zijn kennis hieromtrent verrijken in enkele groote stands, die veel op machinekamers gelijken en waar men het geheele mechani sche prodécé kan volgen. Ook het wetenschappelijk gedeelte is niet verwaarloosd. Zoo zien wij bijv een vrij uit gehreiden stand van het Proefstation voor de Java Suikerindustrie. Filiaal Nederland waar. wij sta'istieken en- grafieken betref fende productie en verbruik van de suiker in de heschaafdp landen kunnen raadplegen Van de meesle cijfers staan wij even ver wonderd te kijken. Het is bijv. interessant hier te leeren. dat juist Denemarken aan de spi's staat met een wekelijksch suikerver bruik van 951 gram per hoofd. Achter in de zaal is een uitgebreid vak in geruimd voor bankethakkorijwedstrijden die tegenwoordig in het buitenland noga! in trek zijn. Amsterdam zal er dus ook van nrofiteeren. Hier zullen de virtuozen onder de banké'bakkers elkaar de zege betwisten De zijzaal achter het restaurant is ditmaal mpt behulp van geniaal schilderwerk en buitennisslge gekleurde doekpn omgetoo verd in een groote spookachtige ..grot" waar men hij de muziek van Beiersche ka nellen, den inwendigen mensch kan ver s'crken Het bovenstaande, dat uit den aard der zaak geen aanspraak kan maken op volledigheid, is in een kort bestek op.n over zicht van wat er op deze „smakelijke" ten toonstelling te zien is. Zij is een bezoek ten volle waard. DE ZUIDERZEEWERKEN BEZOEK UIT BELGIE. Woensdag bezocht de Belgische minister van Waterstaat met een zijner ambtegenno en en den burgemeester van Anwerpen. dp Zuiderzeewerken. Dr. H Colijn was als voorzitter van den Zuiderzeeraad aanwezig, zoomede de directeur-generaal der Zuider zeewerken, de directeur-generaal van het departement van Waterstaat, Ir. J. A. Rin gers, en de voorzitter der Wieringermeer- directie, Ir. S. Smeding. Na het bezichtigen van het electrisch gemaal „Lely" werd de tocht via Kolhnrn j en de Haukes naar Den Oever voortgezet. I Hulde aan Dr. C. Lely. Donderdag was voor de Zuiderzeewerken een zeer belangrijke dag. Bij de officieele inbedrijfstelling der gemalen op tO Februari 1930 was door den minister van Waterstaat aan het dieselgemaal te Den Oever, dc naam „Leemans" gegeven, naar Ir. Lee mans, Hoofdingenieur Directeur van den Rijkswaterstaat In het dieselgemaal werd thans in tegen woordigheid der kinderen en kleinkind? ren van de ingenieurs Lely en Leemans, een ge denkplaat onthuld, waarna te Medemolik een herinneringsplaat werd onthuld ter eere van Ir. C. Lely. Op deze herinneringsplaat staat te lezen: „Bij de indiensttreding der bemaling van de Wieringemeer 10 Februari 1930 door 'le minister van Waterstaat Mr. P. J. Revmer is aan dit gemaal gegeven de naam „i.éiy te herinnering aan de uitmuntende dien sten van Dr. Ir. C. Lelv voor de afsluiting en de droogmaking der Zuiderzee. Hierna bezichtigden de beide families de in werking gestelde pompen. BURGEMEESTER BRAMER Tot burgemeester van Stad Hardenberg is benoemd de heer Chr. F. Bramer, wethou der der gemeente Hellendoorn, wonende te Nij verdal. De heer Bramer behoort tot de vooraan staande anti-revolutionairen in dit deel van Overijsel en bewoog zich op elk gebied van het publieke leven. Vele jaren is hij lid ge vveest van de raad der gemeente Hellendoorn en sedert 1919 wethouder. Bovendien van 1913 af lid van de Prov. Staten en sedert de oprichting commissaris der N. V. Electrici- teitsfabriek „IJsselcentrale". Voorts bekleedt de heer Bramer leidende luncties bij de Coöp. Boerenleenbank, het „Groene Kruis", de Bijz. Vrijw. Landstorm terwijl hij ook de Geref Kerk dient als ouderling en in de arbeid der Evangelisatie en vanaf de oprichting penningmeester is van de.Nat. Bond tegen het vloeken. De gemeente Stad Hardenberg krijgt met den heer Bramer een waardig opvolger van wijlen burgemeester Sch"ite. DE BURGEMEESTER VAN NIEUW-BEYERLAND TREURIGE STAND VAN ZAKEN. De heer L. van Driei, Nieuw-Beijer- land, schrijft ons: Bij de rondvraag in de vergadering van den Raad dezer gemeente werd door vier leden van den Raad een motie ingediend van den volgenden inhoud: De Gemeenteraad van Nieuw-BeijerUnd. in vergadering biieen op 1 April 1931. spre -kt er zijn bevreemding en verbazing over uit. dat men van zekere zijde de wrakke en netelige positie van den Burgemeester een glimp tracht te geven, door het laten t-.'e- kenen van lijsten, waarin over zijn hulp vaardigheid wordt gesproken; constateerdat ieder weldenkende in de gemeente, die een onafhankelijke positie in neemt, over bovengenoemd pogen meelij dend de schouders ophaalt: verklaart, dat de Gemeenteraad te alle tijde bereid is voor autoriteiten die lijsten nader toe le lichten, wat de handteekenui gen betreft; overtuigd, dat aan hot hoofd der gemeen te behoort te staan een hoogstaand zedelijk persoon verzoekt den Burgemeester, gezien de ge beurtenissen in de laatste 12 jaren en de vernietigende uitspraak door de Rechtbank te Dordrecht omtrent zijn vaderschap, en dus zijn particulier leven, in de gemeente ontslag aan te vragen, opdat weder rust en vrede, die thans onder de burgers der ge meente verre zijn te zoeken, moge teiug keeren; besluit deze motie ter ketinis te bren gén aan Z.Exc. den Minister van Staat Minis er van Binnenlandsche Zaken en Z.Exc. den Minister van Staat. C.ommissa ris der Koningin in de Prov. Z. Holland Deze motie is thans geteekend door rijf van de zeven Raadsleden. Bovenvermelde motie werd door den Rur gemeester geweigerd te behandelen Na vinnige discussie verklaarde de Burgemees ter het stuk zijn eigendom, hetwelk loer een der Raadsleden als diefstal werd be., teld. De Burgemeester sloot, zonder de rond vraag recht te laten wedervaren, de verga dering. saboteerde daarmede de verga 111 ring. Opnieuw twee aangevraagde sped vergaderingen werden stelselmatig gesmuk'. Hij weigert blijkbaar deze uit te schrijvfn Het is thans zeer onrustig in de gemeente. Enkele voorstanders in de gemeente can den Burgemeeser trachten hem te henou den. Mocjat het ontslag niet spoedig ->011 feit worden, dan vreezen we slachtoffers, gezien dat nieuwe getuigen zullen worden opgeroepen, nu de Burgemeester in hnoger beroep is gegaan. I.aat men toch vooral-h- tig zijn met den eed. ..DE ENBOUTEM" Gistermiddag is de „Enhoutem" (Eerrte Nederlandsrhe Bouwmaterialen Tentoonstel ling) voor het publiek geopend. Men vindt er alles wat betrekking heeft op huizenbouw alle soorten bouwmaterialen, bouwsperie Alle voorname industrieën, vooral uit Lim burg (de Enci), (De Sphinx) de laa'ste vooral sanitair, anrdewerk. closets, wasrh- tafels enz., zijn vertegenwoordigd, ook uit andere deelen van het land. Ook meubilair de nieuwste toepassingen der electricitrit. alle moderne uitvindingen opbel gehied van woninginrichting zijn tentoongesteld. NED. BOND VAN J.V. OP G.G. AFDEELING GELDERLAND. Men schrijft ons: Te Bennekom hield de afd. Gelderland van bovengenoemden Rond op Tweeden Paaschdag onder presidium van den lieei Timme uit Nijmegen een vergadering. De voorzitter sprak een openingswoord over „Een nieuwe lente, een nieuw ge tuid". Vervolgens kwamen de gebruikelijke jaar verslagen ter tafel, welke na lezing werden goedgekeurd. 's Middags vereenigde men zich aan een koffietafel, welke werd opgeluisterd met muziek. In de middagvergadering sprak ten slofte Ds. Kruyswjjk van Hilversum over „He mei en Aarde". Ds. O s i n g a eindigde de bijeenkomst mei dankzegging. AMSTERDAM ONDERGRONDSCH PARKEERTERREIN. Door den heer G. Staalman Azn, is een plan ontworpen om wanneer het Rnkin za worden gedempt op de plaats waar het wa Voornaamste Nieuws. (blz 1) Tentoonstelling de Suiker te Amsterdam, fhlz 2.) De opstand op Madeira en de toestand in Portugal. De Spaansche raadsverkiezingen. Bloedige botsingen te Madrid. De Graf Zeppelin via Cairo naar Palestina, fblz 5) Algemeene vergadering van de Schippers- vereeniging Schuttevaer. Do opgravingen op Ockenburgh. Groote blamage. De verdeeldheid onder de lationaal-socialisten in Duitschland. Van •nzen Duitschen correspondent. ter was een ondergrondsche parkeerplaats ie bouwen. De plannen zijn nauer uitge werkt door de architecten Merkelbach en. De ondergrondsche parkeerplaats loopt van het Spui naar den Dam. Deze wordt 3Ü0 Meter lang en is 15 meter breed Aan weerszijden kunnen auto's opgesield wor den. Op deze wijze kunnen daar 200 wagens een plaats vinden. Deze parkeerplaats zal geheel uit beton bestaan, en ligt ong°veer vier meter ondei den beganen grond. Op'bepaalde afstanden zijn toegangen voor pers .non gemaakt Achter de af- en oprilten die 30 meter lang zijn, worden rij wielstallingen geprojecteerd. Wanneer echter de voorstellen van B en W. worden aangenomen om het Rok in slechts te dempen tot de St. Pietersp >ori zal overwogen worden deze parkeerplaats inder het dan overblijvende water te bouwen. De kosten zijn dan veel grooter. Land- en Tuinbouw. Een belangrijke sainensprek.'ng Zooals we reeds enkele malen oerictjUen^was len 'over de kwaliteit der In den "laatsten tijd Gouda, skoals men zich nor- ilalres verspreid, die op -lease terms wezen on waarin als fujkfzulveïcons uien 'ten r^vetü heeft de Bond v derin3 belegd om hierover eameuapreking te houden met de heeren zuivelconsulenten In Gouda en Utrecht, de commissie voor de knU- gebreken te Uóuda de Ned. Ver. van Kaasnaa- delaren, de Hojl. Mij. van Landbouw, de A.B.T 1>. te Utrecht en 'Arr.hem, Het ,'trechtsch Landb.- s nootschap, de Coöp. Producenten te Gouda en de directies der Kaa 1 Utree Koophandel ran Kaa ■eldreputatie middel .epen geheel m op de wereldmarkt te laten behi Vetgehalte werd te hoog opgevo len klaagde over de noudlng der i ■m volle mede' iiiderzoeken Uit Oost-lndie GEZELLIGE BRUILOFT De Europeesche gasten vergiftigd BANDJ ERMASIN, 8 April. (Aneta). De „Borneo Post" meldt een mysterieus vergif- tigïngsgeval op een Inlandsch huwelijks feest te Tandjong, waarbij alle Europeesche gas 1 en werden getroffen, n.l. de administra teur en twee employe's van de onderneming Haijoep, voorts de controleur van de ondep afdeeling Kotawaringin D J. P. Bals, de In- landsche arts A. Roesma, alsmede oen pott- Itie- ipziener uit Tandjong, die allen zwaar ziek zijn. terwijl een employé van de ondei- neming Haijoep stervende moet zijn. Inlich'ingen zijn roer moeilijk te verkrij gen. doch het vermoeden wijst in de richting van de onderneming Haijoep. die 'n vergiftig den vleeschschotel ra iet hebben rondgedeeld aan de tafel der Europeesche gasten, waar aan mede aanzat de arts Roesma. Overigens is geen enkele Inlandsche feestvierder on- ges'eld geworden, zoodat vermoed wordt, -1nt de bedoeling bestond een der Euripee- sche gas'en uit den weg te mimen, doch de schotel is daarbij de geheele tafel langs ge gaan. COCAÏNE SMOKKELAARS GEARRESTEERD SOERARAYA, 9 April. (Aneta). Do politie arres'eerde twee Europeanen, beschuldigd van 'het smokkelen van cocaine. Een justi tioneel onderzoek wordt reeds ingesteld. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het dertiende retourvliegtuig vertrok gis- •eren uit Cairo en is te Athene aangekomen. Het vijftiende postvliegtuig vertrok uit I Akyab en is ln Tavoy geland. OOSTZFFDIJK No. 228. R'DAM NASSAUHAVEN BOERENGAI

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1