DONDERDAG 9 APRIL 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. HET DUITSCHE BEZOEK AAN LONDEN OP 5 TOT 9 JUNI GESTELD De Fransche pers geïrriteerd. De op Enpelsoh initiatief begonnen be sprekingen tussohen Londen en Berlijn over het bezoek van den rijkskanselier dr. Brü- ning en rijksminister dr. Curtius bij den Britsohen premier zijn thans afgeloopen. De Engelsche regeering heeft de beide Duitsche staatslieden nitgenoodigd, op vijf Juni naar Engeland te komen en tot negen Juni als gast der Bngelsohe regeering te blijven. Het plan is een intieme vriendschappe lijke gedachtenwisseling over alle voor beide landen belangrijke kwesties. De oorspronkelijk voor een der eerste we ken in Mei voorgenomen bijeenkomst moest tot Pinksteren worden uitgesteld, aangezien voor begin Mei de Britsche premier en ver schillenden van diens collega's reed? gehou den waren aan afspraken en omdat de la tere data te dicht waren bij de bijf.cnkouisi van de Europeesche commissie en de raads zitting Naar uit Berlijn gemeld wordt acht men het uitstel van het bezoek zoowel in Enge land als in Duitschland een voordeel, aan gezien daardoor het persoonlijke, vriend schappelijke en niet-officieele karakter van het bezoek meer op den voorgrond komt Het bezoek heeft ten doel alle vraagstuk ken te bespreken, waarbij beide landen be lang hebben, zoodat niet alleen het ont- wapeningsvraagstuk, doch ook de econo mische vraagstukken met inbegrip van dat der schadevergoeding besproken zullen wor- Wat de uitnoodig-ing aan Briand betreft, wordt verklaard, dat in dit opzicht ver warring is gewekt door de ontijdige publi catie van de „Times" en tevens door het feit, dat Henderson de ambtenaren van zijn departement niet nauwkeurig had ingelicnt Henderson had n.l. bij zijn bezoek aan I a- rijs na zijn terugkeer uit Rome Briand in den loop van een gesprek voorgesteld, de onderteekening van de Europeesche vloot- overeenkomst een «enigszins plechtig karak ter te geven, waartoe dan Briand en Gran- di naar Londen zouden komen. Een vaste afspraak ia echter niet gemaakt Destijds was van een uitnoodiging aan de Duitsche staatslieden nog geen sprake en Honderson vergat, bij zijn terugkeer, mededeeling van zijn gesprek met Briand aan zijn ambtenaren te doen zoodat toen de Duitsche gezant uitgenoodigd werd het voorstel voor het bezoek van de Duitsche staatslieden naar Berlijn over te brengen, van een bezoek van Briand en Grandi niet gesproken werd. Men heeft dus met twee verschillende uit- noodigingen te doen die met elkaar geen verband houden. Naar verder medegedeeld wordt, zullen 'dr. Brtining en dr. Curtius niet door een gröoten staf van medewerkers worden ver gezeld, doch ten hoogste door enkele deskun digen. die eventueel van advies voor ver schillende vraagstukken zullen dienen. De bijeenkomst op Chequers zal een zeer intiem karakter dragen en de Duitsche staatslieden zullen daarbij ten hoogste door den Duitschen gezant te Londen worden vergezeld. De Fransche pers Is in t algemeen ont stemd over de aanstaande Engelsch-Duit- sche bijeenkomst Ze zijn bang. dat door bespreking van de tol-unie-kwestie te Lon den de vorming van den midden-Europee- schen statenbond zal bevorderd worden en Briand's plan voor de Europeesche Unie geschaad. De Amerikapusche pers juicht de Engel sche tactiek toe en toont zich ontstemd over de campagne der Fransche pens tegen de nauwe samenwerking van de Engelsche cn de Duitsche regeering. HET HUWELIJK VAN DEN GRAAF VAN PARIJS De Graaf van Parijs is in de kathedraal van Palermo, op Sicilië gehuwd met prin ses Isabella van Orleans-Braganza. De Graaf van Parijs is de eenige zoon van den hertog de Guise, den Franschen troonpretendent, en dus de „troonopvolger". Prins Henri is 23 jaar oud. Evenals zijn vader leeft hij in ballingschap sinds de eerste tot hoofd van het Fransche Huis werd uitgeroepen. De jonggehuwde prins werd opgevoed op het buiten te Stockel bij Brussel nadat hij eerst met zijn vader op diens groote landgoed te Larasj in Marok ko had gewoond. Prinses Isabella is de dochter van prins Pierre van Orleans-Braganza kleinzoon van Dom Pedro II keizer van Brazilië. Bij de plechtigheid te Palermo, in de rijk versierde kathedraal, waren de rijk vertakte Huizen Bourbon-Orleans en Orleans Braganza vertegenwoordigd door talrijke personen, zoodat het een „grooto bruiloft" Onder de aanwezigen was natuurlijk ook Leon Dnudct de leider der Fransche royalis ten of Camclots du Roy. Dat het huwelijk te Palermo werd ge sloten houdt er verband mee dat daar een prachtig paleis van Bourbon-Orleans staat, waar het feest kon worden gevierd. Na de huwelijksreis gaat heit jonge paar wonen op een landgoed aan de Maas in België, in de omgeving van Dimant, De goddeloozenpropaganda in Duitschland heeft uitwerkingen. In de kerk te Winden- wehl bij Freiberg a. d. S. hebben ver scheidene inbrekers tijdens de Paaschdagen buis gehouden. Alle altaarvoorwerpen wer den door elkaar gegooid. In de sacristie wer den de gezangboeken verscheurd en de voorwerpen voor het avondmaal gebroken. Een flesch avondmaalswijn werd leegge dronken. Om te drinken hadden de Inbre kers de avondmaalskelken gebruikt De kerk werd dan in de buurt van het altaar op de gemeenste wijze, besmeurd. Dat het den inbrekers enkel om kerkschending te doen was blijkt uit het feit dat geen der gevulde offerblokken geopend was. PJatakoff te Berlijn De onder-voorzitter van den oppersten economischen raad der sovjets Pjatakoff, is te Berlijn aangekomen, om de te Mos kou gevoerde onderhandelingen volgens het door de Duitsche rijksregeering goedgekeur de schema voort te zotten. De andere leden der Russische delegatie Worden In den loop der weck verwacht. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE De toestand van Koning George van Enge land was gisteren nagenoeg onveranderd. De Koning behoeft hot bed niet te houden. DE NEDERLAAG VAN ..BIG BILL" VREUGDE TE CHICAGO, De nieuwe burgemeester Cermal en de strijd tegen de misdaad. Uit Chicago wordt gemeld, dat zoodra de uitslag bekend was. er een ongekend vreugde betoon in de stad heerschte. Er werd vuurwerk afgestoken. De bladen begroeten met instemming den uitslag van de verkiezing en verklaren, dat thans een einde zal komen aan het misdadige bewind en dat de corruptie en de terreur in de stad zullen ophouden. De nieuwe burgemeester zou reeds vandaag zijn ambt aanvaarden. Hij heeft reeds aange kondigd, dat overmorgen geen enkele chef-de- bureau van den tegenwoordigen burgemeester meer op het stadhuis zal z^jn. Cermat heeft voor de radio een rede gehou den, waarin hjj verklaarde dat de stryd tegen de misdaad ten scherpste zal worden gevoerd, zoodat het voor de misdadigers het beste zal zijn Chicago zoo spoedig mogelijk te verlaten. De man, die Thompson verdreven heeft den zetel, is, naar V.D. meldt, te Prang gebo ren en was als jongen ezeldrijver in een kolen- miin in Bohemen, terwijl hij later als straat handelaar karig in zijn onderhoud kon voor zien. Thompson daarentegen is een zoon van een welgestelde familie, een z.g. 100 pCt. Amerikaan en een voormalige voetbal-„ster" van de Yale-Universiteit. DE GRAF ZEPPELIN NAAR EGYPTE Vanmorgen om 6 uur zou de Graf Zep pelin onder leiding van Dr. Eckener een reis naar Egypte beginnen met zes passa giers aan boord. DE REVOLUTIONAIREN IN VENEZUELA Vólgens een radio-telegram, dat de in Panama levende Venezuelaansche revolu- tionnairen uit Venezuela ontvingen, is het den revolutionnairen strijdkrachten van generaal Cedeno gelukt, in Zuidelijk Vene zuela vasten voet te krijgen. Na een bloedig gevecht slaagden de troe pen van kolonel Alvarez Cietia er gisteren in, de stad San Vicente te bezetten, ter wijl de strijdkrachten van Carlos Ponte de stad Rinconhondo innamen. Beide partijen hebben echter in het ge vecht aanzienlijke verliezen geleden. WEER EEN BRITSCH VLIEGONGELUK Een piloot werd gedood, twee andere in zittenden werden gewond bij een vlieg ongeluk in Ismaha (Egypte). Dit is reeds het 16de doodelijk ongeluk bij de Britsche militaire luchtvaart dit jaar. In totaal zijn daarbij 34 personen om het leven gekomen. Omtrent het verslag van het rijksbureau voor werkverschaffing en werkloozenverzeke ring dat tegen morgen verwacht wordt, wordt thans reeds uit betrouwbare bron mede gedeeld dat het aantal werkloozen aan merkelijk is gedaald. Naar verluidt is het aantal werkloozen sinds het laatste verslag met ruim 200.000 verminderd. PRESIDENT DOUMERGÜE. De Fransche president is gisteren ver trokken voor een reis naar Tunis, vanwaar hij niet voor 18 April a.s. zal terugkeeren. Hij wordt vergezeld door den Minister van Justi ie Leon Bérard. In verschillende krin gen wordt Bérard genoemd als de vermoe delijke opvolger van Doumergue. De Oceaan-stoomer „Berengaria", van de Cunard-Lijn, is Dinsdag bij hert. naderen van Southampton op de 'terugreis van New-York nabij het eiland Wight op een modderbank geloopen, tengevolge van den mist Met lich ters en andere vaar ui gen werden de pas sagiers naar land gebracht, terwijl sommi gen er de voorkeur aan gaven aan boord te blijven tot het schip was vlot gesleept. DU is gistermorgen vroeg, toen heit 'ij gunstig was, geschied. De mist was echter nog niet opgetrokken en voorloopig stoomde het schip nog niet c»p naar Washington. STEEDS MEER LIEFHEBBERS Naar de sowjet-pers bericht zal het voor beeld van de Duitsche industrieelen, die kort geleden zoo allerhartelijkst in Moskou zijn ontvangen en bestellingen toegezegd hehbeu gekregen van ongeveer een hal' milliard mark, indien zij op crediet wen srhen te leveren, weldra navolging vinden. Een groep Poolsche industrieelen en leiders van banken wordt reeds gevormd, en thans blijkt het, dat binnen eenige maanden ook de Italianen zich niet onbetuigd zullen laten. Uit Oost-Indie MEDAN, 8 April (Aneta). De Deli CrL meldt dat een Javaansche koelie, werkzaam op de onderneming Aloer Djamboe, van de N.V. Handelsvereenigintr Amsterdam we gens een aanmerking op het werk een hoofdmandoer in de. afdeeling Sri Goenoeng neerstak. Het slachtoffer is overleden. De koelie werd gearresteerd. DE RECORDVLUCHT VAN SCOTT BATAVIA, 9 April (Aneta). De vlieger Scott, die momenteel een recordvlucht maakt, vloog hedenmorgen om 9 uur over Batavia. Hij gaf door signalen te kennen dat hij zijn vlucht voortzette. Land- en Tuinbouw. ONZE TARWEVOORRAAD Het Hdbl. bericht uit goede bron verno men te hebben dat volgens de voorloopige in ventarisatie de hoeveelheid beschikbare in- landsche tarwe de verwachtingen van den regeeringscommissaris Ir. S. L. Louwes ver beeft overtroffen. Er moet nog van de oogst die geschat werd op pl.m. 180.000 ton ongeveer 119.000 ton op de boerderijen aan- "g zijn. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE Te Amsterdam is aangehouden een 35- jarlg correspondent, die ervan vordach! wordt, een aantal postwissels ten bedrag- van f 1532.31 te hebben gestolen ten nadeelr van een firma, gevestigd aan den Nieuwe dijk. Verdachte had dc postwissels van een valsohe handteekening voorzien. GEREF. PREDIKANTEN CONFERENTIE TE UTRECHT EERSTE DAG Na het openingswoord van Prof. Dr. F. W. Grosneme, ier ergauenng van de Vereen, van uerei. predikanten, cue gister te LI.reent aanving, en waarvan we reeds rneiaing maakten, verkieeg ne secretaris, Ds. 14. 6. bouma van Ainsteruam-Zuid het woord voor net lezen oe uotuien, die onder dank erden goedgekeurd. Daarna vuigue not financieel verslag door den penningmeester, Ds. F. Kramer van beverwijk, He.welk eveneens weru goedge keurd, met dankzegging voor het gevoerde nelieer. Daarna was aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden; ais zoodanig wer den de aftreüenden herkozen, n.l. Ds. H. S. üouina en Ds. F. Kra m e r. Als redacteu ren van het Geref. Theol. Tijdschrift werden opnieuw benoemd de hoogieeraren Prof. Di. G. Ch. A a 1 d e r s te Hilversum en Prof. Di. J. Ridderbos te Kampen. Onder de aanwezigen ter vergadering merkten we ook op f ïarrer Gustorif, afge vaardigde van de Reformierte Bund, fau- nenhoi Wuppertal, die onder applaus der vergadering werd verwélkomd. Ds. T. F e r w e r d a van Amsterdam re fereerde over: „De wet Gods en het moderne leven". Referaat Ds. T. Ferwerda. Spr. begint met de opmerking, dat de moedijkneid van het door hem te beapreken oncrerwerp ligt in het geven van een ©enigs zins juiieie karakteristiek van 't moderne leven. Bij de bonte veelvormigheid en de ruste- looze geaaamteverwueöei'i'iug van dit leven, is het haast niet mogelijk, een eenigezms getrouw beeld ervan te teekenen. Ln ai even moeilijk is de vraag, waar het begint Velen laten heit aanvangen na don oor: Tg, maar welk een diepe insnijding de oorlog ook dm onze cultuur heeft, aangebracht, meent spr. toch, dat wij hier niet moeten overdrijven; vele van de beelden die w:j in het cultuurbeeld van na den oorlog vin den, vinden wij ook reeds daarvoor. Vooral in christelijke kringen vergelijkt men gaar ne onzen tijd met de vervölperiode yan hei Romeinsche imperium maar ook dit aom spr. niet juist, omdat, aJ mogen er zekero trekken van overeenkomst zijn, er toch een diep principieel ven schil blijft tussohen di decadentie van 'n heldensohe, en die van een beschaving, die doortrokken is geweest van den christelijken geest Veel dichter zijn dan ook, naar epr.'s oordeel, diegenen bij de waarheid, die, in den gedachtengaiig van Groen, het moderne leven laten begin nen met de Fransche Revolutie, omdat daarmee de anti-christelijke begrippen en opvattingen zich in het publieke leven heb ben vastgezet Maar ook de Fransche Revo lutie staat niet los op zichzelf: zij wortelt in het verleden, en zoo meent spr., om toch ergons in de geschiedenis hadt te houden, dat wat wij het moderne leven plegen te noemen, dateert uit de periode van de Renaissance, drie het humanisme in onze Westen&ché wereld bracht. Spr. karakteri seert de Renaissance als een eerst onbe wuste, 6traks al bewuster wordende react.e, aanvankelijk tegen de kerk, daarna tegm het christelijk geloof in het algemeen, fli] wijst in het daaruit voortgekomen huma nisme als de twee typeerende grondta.kk.-n aan: le. zijn anti-theonome, autonome (of zooals spr. het liever uitdrukt: autocrati sche) levenshouding, en 2e. zijn beeli6te diieeeeitig0 orienteering, drie in de 18e eeuw het modern chiliastische dogma voor le voLmaaktbaarheid van meneoh en samen- Leven" (Huizinga) deed geboren worden. De Reformatie, die in zooverre zij in con flict kwam met het clericalisme van de kerk der Middeleeuwen, evenals de Renaissance een reactie-beweging was, had van meet el don strijd te voeren voor twee fronten: met slechts tegen Rome, maar ook tegen het humanisme, waartegenover het krachtig de souvereinitedt van God en de souverelaitpit van Zijn Woord handhaafde. De Institutie van Caivljn is niet alleen anti-Roomech, maar ook anti-humanistisch. Zoo zijn Rome, Reformatie en Renaissance de drie geeste lijke machten, drie om de beheersching van onze cultuur worstelen tot op dezen dag en wel zoo, dat het moderne léven gedragen wordt door da gedachte van de Renaissance. Met nadere voorbeelden Ligt spr. toe, dat h-rt moderne leven, gedrenkt met den geest van 't humanisme, le. geen eupramatureel geziag verdraagt, maar de zorg voor de zedelijke wereldorde zelf in handen neemt, waarbij als typische tegenstrijdigheid in het »og valt, dot de mo lerne mensch wel dwang duldt In de tweede plaats leeft onze mo derne tijd, insgelijks naar humanistisch en trant uit bet tot moed optimisme stem mend geloof in de volmaaktheid van den mensoh, drie hij met vasten wfl zich voor stelt te verwezenlijken met die nieuwste immaiment, die in mensch en wereld aan wezig zijn. Zoo komt het moderne leven in tweeërlei opzicht in scherp conflict met de wet van God: formeel, doordat het het goddelijk ge zag, dat die wet oplegt, verwerpt, materie ei, doordat hij tegenover haar inhoud die in het dubbelgebod de driope verdorvenheid van onze natuur ontdekt, plaatst het ge loof in het intrinsieke goede dier natuur. De Kerk drie geroepen is de majesteit van Gods wet in deze wereld hoog te houden, vindt daarin tegenover het moderne leven dus een zware, maar tooh ook avontuurlijke taak te vervullen. Zij heeft de aankno pingspunten te zoeken, drie Gods algeme-me genade -in allerlei zuivere zedelijke begrip pen nog in onze samenleving doet doorwer ken en zoo haar invloed te oefenen. Toch is het geestelijk gesproken een ernstige tijd drie zij doormaakt: le. omdat het moderne leven, atts reactievensohijnsel, niet maar ©en on-christ el ijk, doch een positief anti-christe lijk karakter draagt, en 2e. omdat de ohns- tenheid zeLf, in olaats van zioh in gesloten gelederen tegen den geest van den tijd te verzetten, in eindelooze verdeeldheid eon deel van haar beste krachten verteert In 'verhand met de kwesties, drie het rno dame leven ook voor ons meebiengt, be sloot spr. zijn referaat met een krachtige opwekking, vooral tot de jongeren, tot be studeering van de vele ethische vraagstuk ken, die wij in prediking, catechisatie on perreoonlijke zielzorg voortdurend op onzen weg vrinden. Discussie. Verschillende aanwezigen namen aan do discussie deel. Ds. J. Mulder, van Leeuwarden, bracht naar voren, of dezelfde problemen niet al tijd reeds hestonden tot zelfs reeds tijden Chris'us' omwandeling op aarde. Ds. J. H. Broek R o e 1 o f s. van Vrooms hoop, meende dat het steeds meer zou gaan eenerzijds tusschen radicalen, diealles ver werpen en anderzijds hen die toch nog wel van religie willen weten. Hij vroeg voorts of we over het jeuseitige niet spiritueeler spreken dan Gods Woord, en daardoor de greep op de massa verliezen, Ds. N. D ionier, van Vijfhuizen vroeg naar concre.o middelen om in de groote: steden de massa weer te brengen onder G ds gebod. Ds. D. Chr. Kar ss en, van Hat tem, meende dat meer de inkleeding van het le ven dan het leven zelf modern is te noemen. Er is z.i. een veel eerlijker leven legenwoot dig waardoor er scherper lijn komt; onze tijd wil een levend dogma. Dr. G. B. W'urth, van Rotterdam-Zuid, gei,ooft ook, dat vooral de ethiek moet wor den bestudeerd, daarbij vragend vooral wa.i mi centraal da wet God6 is; naast cLe auto nome mdffaail moet eoms ook de beteronoruo m-o-raad worden bestreden; spr. denkt aan de TbomiisL sche moraal. Ds. W. F. C. van H c 16 d i n g e n, van Hendrik-Ido-Ambacht, vroeg of we m-et moe ten aandringen op aandurven van de conse- k wen ties van onze begriniseden en op een weken tegen een Geref. voükdkerk. Ds. F e r werdt driende hierop uitvoerig van repliek. AVONDVERGADERING. Te half zeven vine de avondsamenkomst aan. Ze droeg een meer gezellig karakter en er werd dan ook niet een referaat behan deld, maar men deed, zooals de laatst© jaren al meer gebruikelijk is geworden, cn liet een der leden causeeren over een actu eel onderwerp. Ditmaal was het Dr. S. O. Los, Geref. pred. te Den IIaag-0., die ecu causerie hield over: „Is de oprichting van een advies comité voor proponenten zonder beroep wenschelijk?" Cau&crle Dr. Los. De urgentie van de behandeling dezer zaak blijkt, uit net feit, dat er naar schat ting onga\eer 50 kerken zijn, die op dit oogenblik proponenten beroepen. Deze zul len echter spoed g alle eer. dn nahr nebben. Schatten we de vermindering van het ge tal dienaren in vijf jaren op 4.5 pCt-, dan is er een surplus van 5 pt-t, p do 688 die naren. Er komen jaa lijks ongeveer 3ö prop. bij van onze Hogescholen cn van deze is er voor 35 geen werk, zoodat het kan zijn dat in 193G een netal van 175 mop. wachten op een beroeping in de Gerei Kerken. Deze zaak raakt de ouders, d.w.z, leden, onze oude mededieraien op wier emeritaat gewacht wordt en onze arme var cante kerken, .he gaarne wil en beroepen maar niet kunnen. Bovena. raakt deze zaak de eere Gods. Hec ambt van d- uienaren W'oords vereisen;, een uitwendige en een inwendige roeping. Deze laatste bestaat in het verleenen v.m gaven, lust en gelegen heid tot het be.ceeden va. h«1 ambt door den Hiiligen Geest Zöodia df gelegenheid tot dienen ontbreekt werk', de roeping niet zuiver cr. staan de kerke.; bloot voor de zonde v.in Simonie en and. ;e misbruiken. Bij een critdsch overzicht .an de middelen, die in de pers e.a.p. worden aangeprezen om dit kwaad af te wenden, komen we tot 8 rubrieken 'au middelen: le. Uitzending naar he'. buitenland. 2e. Uitzending voor Zending en Evange lisatie in Ned. of O.-Indië. 3e. Scheppen van nieuwe predikanisplaat sen. 4e. Het oprichten van een generale kas voor hulpbehoevende en beroepende kerken. 5e. Beperking an het gelal proponenten. 6e. Beperking van het ootavisme, van bet late en halve emeritaat, en van het subsidie eeren van alumni. 7e. Regeling van den status van hulppre dikers. 8e. Verleenen van faciliteiten aan Theol. studenten waardoor ze tijdens hun studie zich kunnen voorbereiden voor een ambt of betrekking die ze in hun wachttijd kun nen waarnemen. 9e. Het verleenen van financieelen steun aan arme proponenten. 10e. Het desgevraagd geven van advies aan. proponenten om in contact te komen of te blijven met vacante kerken. Van deze voorstellen valt no. 1 af, omdat er in buitenlandsche Geref. Kerken ook een surplus van proponenten is. No. 2, 3, 4 stuiten vaak af op de groote onkosten; no. 5 tot 7 zijn onuitvoerbaar zonder verande ring van onze kerkenordening; no. 8 tot 10 zijn aan te bevelen, omdat daardoor het ambt in Christus Kerk in eere wordt ge houden, en tevens de zwakken worden ge holpen. Een combinatie van punt 24 mei 8—10 verdient do meeste aanbeveling. Als de kerkelijke vergaderingen en het parti culier initiatief in dezen samenwerken, kan de overvloed van proponenten dienstbaar gemaakt worden aan de verbreiding van Gods Woord. Te half tien werd de vergadering geslo ten. TWEEDE DAG MORGENVERGADERING Heden werden de bijeenkomsten voortge zet. In de morgenvergadering hield Dr. H. 4. v. An del. van Solo, een referaat, over: „Wezen en Vorm van de Kerken op het Zendingsveld". Referaat Dr. H. A. van Andel. Spr. werkte achtereenvolgens de volgen de stellingen uit: 1. Volgens de Heilige Schrift Is de Kerk het lichaam van Christus. Haar leven Zijn leven; haar wezen is Hij. Ubi Christus ibi ecclesia. Alleen wat van Hem in haar leeft, maakt haar tot Kerk; zij is slechts in zooverre Kerk als zij Christelijk is. 2. Deze eenheid van wezen verplicht de Kerk tot eenheid in alle dingen die wezen lijk zijn, die haar karakter als Kerk bepa len, en veroorlooft 6lechts verschillen die niet-wezenlijk, bijkomstig, tijdelijk zijn. 3. De Heilige Schrift is de eenige bron van het bewuste leven der Kerk, de eenige regel voor haar geloof en haar wandel. 4. Het taalverschil en de plaatselijke af stand noodzaken thans wel tot afzonderlijk kerkelijk samenwonen, doch zijn geen fac toren van het geestelijk leven en brengen geen wezenlijk verschil tot stand.Dit afzon derlijk samenwonen is een trek van den voorbijgaanden vorm van de Kerk in onze tegenwoordige onvolkomene bedeeling. De geestelijke eenheid worde zooveel mogelijk gehandhaafd en kome zoo sterk mogelijk uit in geestelijko gemeenschap en kerkelijk verband. 5. Rasverschil mag ni-4 leiden tot afzonder lijke kerk vorming. De Kerk als de nieuwe menschheid onder Christus als Hoofd is boven rasverschil verheven. 6. De Kerk mag niet worden gebonden aan en bepaald door en gevormd naar de nationaliteit Ten onrechte spoorde de Con ferentie van Jeruzalem 1928 aan tot het vor men van „nationale" Kerken. De Kerk is naar baar aard supra nationaal. 7. De eenige eisch is, dat de Kerk „Chris- teliik" zij. Er is geen Oostersch of Westersch Christendom. Het Onstersche of Wcstersche in een Kerk mag niet méér zijn dan het uiterlijk gewaad, waarin zij verschijnt. 8. Het Evangelie worde niet beschouwd en gebracht, als de voortzetting, vervulling, vol tooiing van de oude heidensche godsdiens ten. doch als de eisch ora daarmede te breken. 9. De Kerk breng© aan de niet-Christelijke volken de Heilige Schrift, den Christus in Scliriftgestalte. 10. Zij behoort de Christenen op het Zen dingsveld te doen deelen in al haar eigen geestelijke schatten, doch met eerbiediging van de geestelijke vrijheid en zelfstandig heid dier Christenen. Zij late den uiterlijken vorm. waarin de Kerk op het Zendingsveld verschijnen zal. met vertrouwen aan de leiding van den Heiligen Geest over. 11. Zij wake zorgvuldig tegen het over brengen van Wostersr.he vormen voor het geestelijk en kerkelijk leven, en, slechts voorzoover het op haar weg ligt, tegen het ontstaan van die Oostersche of nationale vormen die het wezen van don godsdienst zouden aantasten, cn tegen vermenging van Heldendom en Christendom. 12. Zij richte zich met het Evangelie tot den mensch (Boodschap-Jcruzalem), bepaal delijk tot den mensch als zondaar, al ge bruikt zij daarbij de taal van een bepaald volk, en al bedient zij zich daarbij van al les wat in het bewustzijn van dat volk ligt. Aanhangsel. Onder den titel „Het Geheim van een Levende Inheemsche Kerk" staat in de Recommendations van do Mee ting te Jeruzalem (zie „The World Mission of Christianity" p. 32 on 33): „Geen belang- rljker vraagstuk ligt zoowel voor de oudere als voor de jongere Kerken, dan te ontdek ken waar het geheim te vinden is van levende inheemsche Kerk. Een Kerk, diep geworteld in God door Jezus Christus, een integreerend bestanddeel van de Algemeene Kerk, kan levend en inheemsch genoemd worden: 1. wanneer haar weergave van Christus en haar uiting in aanbidding en in dienen, in qowoontcn, in kunst en archi tectuur belichamen al het waardevolle eigene van haar volk. terwijl zij tevens het erfgoed der Kerk van alle landen en alle tijden bewaart; 2. wanneer door haar do geest van Christus alle terrein des levens beinvloedl, zoodat alle krachten van man nen en vrouwen in Zijn dienst worden ge bracht; 3. als zo haar leven daadwerkelijk leeft met het volk, in welks midden ze leeft; L als ze een open oog heeft voor de vraag stukken van haar tijd, en als een geestelijke kracht ln de maatschappij moedig en met medegevoel meewerkt aan de oplossing daar van; 5. als ze brandt van Zendingsvuur en pioniersgeest" DE SLOTZITTING. Hedenmiddag om 1 uur ving de slotzit ting aan. Het woord was nu aan Dr. G. Srillenburg Wurtto, Geref. pred. le Rotterdam-Z. (Katcndr.) om te rcfereeren over: „De theologie van Gustav Aulèn". Referaat Dr. Brillenburg Worth. De nieuwere Zweedsche theologie, gelijk die door Söberblom werd ingeluid, bezit in Aulèn haar besten systematicus en is om haar merkwaardig type de belangstelling zeker waard. Bij vier punten wordt nader stilgestaan: a. De formeele principia van ziin dogma tiek. Aulèn kiest zeer nadrukkelijk positie tegenover de negentiendp eeuwsche theolo gie speciaal in den vorm van het histoids me van Ritschl. Twee grieven heeft hij voor al tegen het historisme. Het poogt tevergeefs, tegen de aanvallen van het historisch cri- tisch onderzoek, een onaantastbaar gebied te vindiceeren. En (wat nog meer zegt) het berooft de openbaring van haar levend dynamisch karakter. Zijn ideaal is daarom een theologie, die positiever is dan de oude want ook daar kwam door de idéé van de afsluiting der openbaring het levend ka rakter dier openbaring in het gedrang en die tegelijk radicaler is dan de z.g.n. nieuwe theologie, radicaler, immers gebonden door niets van haar object Ze dient daarom dui delijk haar positie ete bepalen inzake het vraagstuk historie en openbaring, waarbij Aulèn eroote nadruk legt op de continui- teit, waardoor de theologie haar dynamisch karakter verkrijgt Het Christendom is dp voorbijgaande openbaring Gods in den Geest van Christus. Van een legitimatie door den Bijbel wil hii niet weten. Ze leidt tot lega lisme. De Sihrift is slechts getuigenis van den Christus. We kunnen het waardeeren, dat Aulèn's theologie ons brengt in het hart van de problemen der hedendaaesche werkzaam- heid-theologie. Eveneens dat hij zich bijv. evenals de Zwitsers fel kant tegen het historisme en opkomt vooi de openbaring als iets levend-dynamisch. Ernstige bezwa ren rijzen evenwel, waar hij, schoon onbe doeld, het pdoof van de historische open baring uit de Schrift onafhankelijk gaat ma ken en Christus bijv. losmaakt van Israel en daarna nog weer vooi Christus in de plaats gaat stellen de door Christus be- heerschte geestessamenhang, waardoor elke norm ter beoordeeling van het echt Chris telijke vervrt'L b. Aulèn's Godsbeeld. Zijn theologie wil evenals die van Schaeder en de Dialectische theologen th meentrisebe theologie zijn. Hij gaf o.a. een heele Dogmengeschiedenis van theocentriscli standpunt. Deze bedoeling is te prijzen.- Omdat zijn theologie te weinig Woorri-theologie is in reformatorischen zin, slaagt hii er echter toch niet in het theo- centrisch ko;akter der theologie te handha ven in de opbouw van zijn dogmatiek. Zijn Godsbeeid ze.lf vertoont merkwaardige trek ken. Het wil zijn anti-ethicistisch. Hij komt daarom met kracht op vooi, wat hij no het heilighpiJsaiotlef en het eschatologisch motief. Typisch Zweedsch is echter vooral wat hij no .mt het dualistisch-dramatisch motief. Het dualisme, zij het al niet in Narcionitisclien zin, acht hij kenmerkend voor de Christelijke Godsboschouwing. God wil niet alle duigen, maar Hij wil iets met all© dinaen. Do historie eeeft ons te aan schouwen het Irama van Gods openbaring in Christus, dat alle machten, die God tegen staan, overwin:, centraal in het Kruis. Hij spreekt daarom in het voetspoor van Wells en Dean Inge van de lijdende en overwin nende Godh.Md. Het Godsbeeid van Aulèn Is stellig ein- heitlich en tevend en schoon de liefde Gods er het alles !hhcerschende in is, is het, dank zij het heiligheidsmotief of „de toorn Gods" toch niet werkelijk. Te prijzen valt ook zijn an-o nte afwijzing van elke theo dicee als monisti.ph en rationaistisch, te meer wa ir '-ij ::ich niet God als de Zwitsers maakl tot den ..deus absronditus'den ver borgen God. Toch bevred ct zijn theologie ook op dit punt niet. Ze Lv wel anti-legalistisch, maar gaat daarin La ver, in zoover ze elke idcr „wet" als bu.b n-Christelijk afwijst. Echter anti-eihicistisJ-. is ze niet. doordat de sou vereiniteit Gods s;»eciaal bijv. uitkomend in de praedestina .ie te weinig tot haar recht komt B'i al haar nadruk leggen op „den lijdenden God heeft ze toch to weinig oog voor „hpt voo' ons bewustzijn tragische" in de wereldhistorie. c. Zijn ClmVologie. Godsgeloof en Chris- tusgeloof zijn bij Aulèn onafscheidelijk. Zoowel de beschouwing van het Christen dom als „leer van Jezus, omtrent den Va der", als die als „leer omtrent Christus" is Intellectualmti.'ch. Christus Is het centrum der levc.jdo Godsopenbaring, waarbij spe ciaal bij hem Gode waarde wordt gehecht aan het „P ïe.ima Christou". Inzake de Christologie kiest hij positie zoowel tegen Arianismo als tegen Patropassianismc De Athanasiaansche Christologie heelt als" het essentieeie, dat wo in Christus met den I©-, Weerbericht. Met dunne ptutje geeft den eorigen «tand ui Hoogste stand te Vardö 772.6. Laagste stand te Isafjord 738.0. Stand vanmorgen halftwaalf 764.4, WEER V ER WACHTING (Medeged door het Kon Ned MiMeorolojrisch Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuidwestelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 16.0 C. 10 APRIL. Zonsopgang 5-18 u. Zonsondergang 6.47 TL Maansopgang 3.18 u. Maansondergang 10.05 u Nieuwe Maan 18 April 1.20 u. voorin. Van 's avonds 7.17 u. tot 's morgens 4.45 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz Huningen Kehi Mh> nheun Bingen Caun CohJenz Keinen Ruhrort Maastricht Ven.o HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 10 April v.m. n.m. v.m. ma De.fztjl 4.32 16.R0 Hellevoetsl.&38 8 3 Terschelling 1.46 140K Willemstad 032 22.12 Harlingen 2.25 14.46 Brouwersh le 9.45 Zlerikzee Wemeleingu 7.45 20.1 8.12 20.431 8. 8 8'.12 6.58 19.31 Holland 7A1 20.36 Temenzen 7.31 20.O1 j,ptl Rotterdam 9.59 22.26 Hansweert 8.05 2035 Helder Idem IJmuldcn 8.48 21.34 Vlissin Radio Nieuws. Vrijdns 10 April. HUIZEN (1875 M.) K.R.O. 89.15 Morgencon- cert; 10—11.30 Gramofoonmuzlek: 11.3012 Half uurtje voor zieken en ouden van dagen: 12 Tod sein; 12.01—12.15 Politieberichten: 12.15—1.45 Lunchconcert: 1.452 Gramofoonmuzlek: 2—5 Populair concert: 5—5.45 Gramofoonmuzlek; 6.45 5 Lezing: 66.45 Gramofoonmuzlek; 6.457.15 Cursus Engelsch; 7.15—7.45 Lezing: 7.46—8 P< lltieberlchten; 8—8.30 Gramofoonmuzlek: 8.16—r 11 Populair concert: 1112 Gramofoonmuzlekj 8.15—8.35 Orkest; 8.36—8.50 Concert; 8.50—9.25 Orkest: 9.25—10 Nieuwsberichten Vas Dlaz: Gi mofoonmuzlek; 10—10.15 Orkest; 10.15—10.46 Or kest; 10.4512 Gramofoonmuziek. HILVERSUM: (298.8 M.) VARA. 9 Gramofoon muzlek: VPRO. 10 Morgenwijding; VARA. 10.15 Voordracht: 10.30 Voor de zieken; 11.30 Gramo foonmuzlek: AVRO. 12 TtJdseln; 12.012 Con cert. 22.30 Lezing: 2.303 Gramofoonmuziokj 34 Concert: VARA. 4 Orgelspel: 4.30 Na school ttid: 6.15 Aeeordeon-muziek: Gramofoonmuziek; 6 Concert; 6.50 Actueel allerlei uit de Arbeiders beweging; 7.05 Concert; VPRO. 8 Weekulteen- ding. 8 TUdsein; 8.01 Catechisatie Kerkgeschie denis; 8.30 Gramofoonplatonconcert; 9 Cursus Letterkunde; 9.30 Grnmofoonplatenconcert; 1( Persberichten van het VrUz. Godsd. Persbur.; 10.05 Persberichten Vaz Dlas; 10.15 Serie frag- menton en verhalen. 10.45 Gramofoonplatenj VARA. 11 Gramofoonmuziek. venden God hrbben te doen. Met betrekking tot Christus werk is hij fel gekant tegen de Aureliniaansche satisfactie-theorie. Ze mis kent de effectieve aanwezigheid Gods in het verlossingswerk. Van God gaat hier alleen het initiatief voor de Verzoening uit In meer dan één opzicht bevat Aulèn'Sj Christologie waardevolle elementen, vooral in zoover ze Godsgeloof en Christiisgeloof zoo nauw verbindt. Toch heeft ze meerdere schaduwzijden. Vooreerst komt het excul- tief karakter van de Christusopenbaring te weinie tot z'n recht; voor Christus wordt ongemerkt in de plaats geschoven het door Hem beheerschte geestesleven. En scherp te veroordeelen is het zeker als hij dc lijdenis dat Jezus Zelf waarachtig God is als speculatieve metaphysica meent t© mo gen kwalificeeren. Terwijl in het verzoe ningswerk van Christus het dynamisch ge zichtspunt geheel het inridisch gezichtspunt verdringt Het vierde punt Aulèn's kerkbeschouwing, waar tevens zijn opvattingen over recht vaardiging en in verband daarmee over het geloof en zijn waardeering van de mystiek ter sprake hadden moeten komen, laat Spr., om des tijds wille, rusten. Hij eindigt met een beknopt© samenvat tende waardeering van de theologie van Aulèn, die het verlossende woord in do theologie van dezen tijd zeker niet zal' spre ken omdat ze teveel Vermittlungs-theologi© is, al behoeft ons dat niet t© doen misken nen de vele trpffende motieven, die Aulèn's theologie bevat. WEDSTRIJDPRAATJE „Ik zou de man, die die stukjes over de wedstrijd, schrijft wel eens willen spreken", zei iemand eens tegen mij. Hij wist natuurlijk niet, wat U wél weet, dat ik het ben, die dat doe. Maar enfin, die man vond dan, dal het gemakkelijker was, erover te schrij ven, dan het zelf te doen, hij wist nooit precies, ivat hij tegen de menschen zeg gen moest. Maar dat is toch niet zoo moeilik, spreek alleen maar eens over die inte ressante Rusland-artikelen, dat moet toch inslaan. Ik hoop U dezer dagen nog enkels van die dingen aan te wijzen, dat zal misschien Uw werk vergemakkelijken»

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2