Jlifuuie GTotmuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. GROOTE WEDSTRIJD 24 FEBRUARI-30 APRIL 1931 ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0 15.) Per week n 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 0 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondneshlnd niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3322 WOENSDAG 8 APRIL 1931 ADVERTENTIE Ns Van 1 tot 5 regels1.17V4 Elke regel meerm 0.22Va fngez. Mededeel ingen van 1—5 regels B 240 Elke regel meerm 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE blader *Je* NAAR ÏIVOLI. Ti vol i is Tivoli niet meer: de sociëteit werd een park. Doch gelukkig, de zaal is er nog en deze moge er nog lang blijven. Want wal zou de antirevolutionaire partij moeten beginnen zonder Tivoli, tusschen welks mu ren de gedachtenis aan onvergetelijke sa menkomsten hangt? Stel u voor: een Deputatenvergadering in het Jaarbeursgebouw; zou het naar Kuypers woord niet doen denken aan verflauwing der grenzen, aan versjachering der beginse len, aan „neue Sachlichkeit' Natuurlijk, in wezen behoeft er niets te veranderen; wij kennen geen „gewijde mu ren"; als wij aan Tivoli hangen, dan is dat niets dan sentiment; de herinnering aan „heilige stonden" alleen zal niet behoe den voor vervlakking; maar zou iets meer sentiment in deze tijden overbodig zijn? In Tivoli is de antirev. partij geboren en getogen en daarom is er geen partij vergade ring of, moderner ,een congres: neen, 't is Deputatenvergadering in Tivoli. En in Je roep: naar Tivoli! ligt alles. Zoo blijve het tot in lengte van dagen. Als symbool van het feit, dat het beginsel van de partij absoluut ongeschonden en vol- -komen gaaf blijft Morgen naar Tivoli! Dat is ook thans weer het parool ,nu het Centraal Comité het ge trouwe antirev. volk oproept ter buiten gewone Deputatenvergadering. Buitenge woon is deze want de Statuten schrijven voor, dat als regel alleen zu.ke bijeenkom sten gehouden worden als een generate stem bus in 't zicht is. Dan werd in Tivoli het wachtwoord ge geven; dan doortrilde de leider heel het ka der en de grpote schare met zijn geestdriftig en bezielend woord. Zóó zou het nu aanvankelijk niet zijn. De bedoeling was om een huishoudelijke bijeen komst te houden, veel smaller opgezet, dan anders het, geval was. Gelukkig is in dit plan wijziging gekomen. Het zou ook een benauwende indruk ge maakt hebben, als de antirev. partij aan de vooravond van Provinciale- en Gemeente raadsverkiezingen bijeen kwam en daarover in 't publiek niets te zeggen had. Een Deputatenvergadering zonder Deputa tenrede van den voorzitter, het ware haze- peper zonder haas. En daarom verblijdt het ons, dat Dr. Col ij n onmiddellijk bereid was om een verkiezingspreludium te spelen; zij het dan ook, naar we vernemen, een korte melodie. Kortheid is waarlijk in de regel geen gebrek; het kunnen niettemin wel volle tonen zijn. Zóó wordt het dus toch een Deputatenver gadering in groote stijl. Een partijbijeen komst, waarvan bezieling en geestdrift zal uitgaan en teruggekomen zullen de broeders zeggen: wij zijn naar Tivoli geweest! En dat zal stalen in de strijd! DE BUITENGEWONE DEPUTATEN VERGADERING. Een wijziging van het beginselprogram der antirev. partij is in overweging, omdat meer dan één artikel van het Program niet meer in overeenstemming is met <te politieke toe stand, waarin wij thans verkeeren. Doch wij ziging in het grondleggend begin sel kan en mag dit niet brengen. Daarin is elke verandering onmogelijk. Echter, een nadere omschrijving komt ook thans niet aan de orde. Die eischt te dege en te nauwgezette voorbereiding, dan dat ze vóór 1933 in behandeling zou kunnen komen. Thans gaat het slechts over Statutenwijzi ging; over da manier, waarop dt antirev. partij haar beginsel in toepassing en tot gel ding zal kunnen brengen. Er moge hier voor de Deputatenvergadering ons vóór is een woord van hulde gibracht worden aan den Adjunct-Secretaris, die zulk een voortreffelijke Beschrijvingsbrief samenstel de, dat ieder deputaat zich gemakkelijk in de materie kan inwerken. Voorzoover wij konden nagaan ontsnapte slechts één druk fopt aan de aandacht en wel in art. 42, waai in ie niéuwe redactie de voorgestelde wijziging «enigszins ver minkt werd. Wij achten ons niet geroepen in een-dag bladdriestar diverse Statutenwijzigingen te bespreken. Slechts mogen we voor- twee din gen de aandacht vragen. De Statuten van de antirev. partij zijn op en top democratisch. Nadrukkelijk wordt vastgesteld, dat het Centraal Comité geen besturende, doch uitsluitend een 1 dende bevoegdheid heeft; want het gezag berust bij de Deputatenvergadering. pit beginsel wordt later nog eens ver sterkt door de bepaling, dat de keuze van eersten en tweeden voorzitter volkomen v r ij is en dat er geen sprake mac- .zijn van eenige aanbeveling of voordracht. Terwijl het in 't artikel over de Deputatenvergadering nogmaals onderstm pt wordt. Inhoeverre er nochtans hier en daar klachten rezen over de gebrekkige doorwer king van dit democratisch beginsel, moge door de deputaten zelf te berde gebracht en geadstrueerd worden. Wij mogen er integendeel wel op wijzen, dat in de voorgestelde veranderingen dit be ginsel niet verzwakt, doch eerder versterkt wordt Immers wordt thans op één in het verleden niet onbesproken punt een uitbrei ding gegeven in de toevoeging, dat bij de keuze voor „Gemachtigden" de Deputaten vergadering niet aan de dubbeltallen, wel ke het Centraal Comité stelde, gebonden is. Eenzelfde verbreeding heeft plaats terzake in de candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Daarvoor is overleg met het Centraal Co- injté gewenscht en voor de kansbieden- de plaatsen zelfs v e r e i s c h t; doch als dat overleg niet slaagt, ligt de b e si s s i n g bij de Deputatenvergadering. Deze veranderingen zijn o. i. waarlijk ver beteringen, vooral nu het Lijstenstelsel van de Evenredige Vertegenwoordiging bij velen nog al teleurstelling wekte. ONTOELAATBARE SPLITSING. Bij de Statutenwijziging in Tivoli komt in kwestie aan de orde, welke in verre verte éenige gelijkenis vertoont met het dra ma, dat zich op 't Paaschcongres der S. D. A. P. afspeelde inzake het stichten van „een partij in-de partij". Doch stel, dat zich binnen de antirev. par tij een oppositie ontwikkelde, welke mutatis mutandis even ver afweek van de meerder heidsopinie als te Arnhem het geval bleek te zijn, dan vragen we toch ieder af, of men het mogelijk acht, dat Dr. Colijn hetzelfde requisitoir zou kunnen houden als de heer Oudegeest, die, naar de Maasbode schrijft ,het optreden der links-socialisten kwali ficeerde als „achterbaksch geknoei" en ver zekerde, dat „de schunnigheden in „De So cialist" elke partij genootschappelijke ver houding onmogelijk maakten. De .meest per fide aanvallen" treffen ui' „De Socialist" de S. D. A. P., de socialistische redacteuren en menschen als Henri Polak". Gelukkig, dat zoo iets eenvoudig ondenk baar is in de antirev. partij. Ze zou eenvou dig opgehouden hebben te bestaan, als tien procent van hetgeen hier gezegd wordt, mo gelijk was. Nochtans is het ook hier plicht om te waken tegen groepsformatie, welke de -sen- heid- der partij schaadt. En hét valt te be treuren, dat de aanvulling van art 14 noo- dig is, waarin gezegd wordt: „Splitsing (bij vorming van kiesvefeenigingen) op grond van kerkelijke gezindheid, maatschappelijke erhoudingen of persoonlijke inzichten is on toelaatbaar". Die splitsing zou hoe funest ook voor het wezen der partij een veel onschuldi ger karakter dragen dan wat de S. D. A. P. thans beroert, waar de hoofdmacht thans staat tegenover een bijna even sterke min derheid, die een „zuiver communistische po litiek" voert. Maar ontoelaatbaar is ook bij de antirev. elke splitsing, welke de eenheid in gevaar kan en moet brengen. De antirev. partij zal zijn een interkerke lijke, echt nationale en zuiver politieke partij of zij zal niet zijn. En cie Deputaten vergadering kan geen beter en afdoender antwoord geven dan dit: die toevoeging is overbodig, omdat het van zelf spreekt; ze is toelaatbaar, opdat niemand zich zou kun nen vergissen of verontschuldigen. RECHTERLIJKE MACHT Bij K. B. zijn benoemd tot griffier bij het kantongerecht, te Almelo: mr. W. L. Bruist, thans in gelijke betrekking te Doesbui g; te Breukelen-Nijrode: mr. J. C. Bloem, thans in gelijke betrekking te Lemmer; te Bergen op Zoom: mr. J. N. M. Hendricks, waarn. griffier bij de arr.-rechtbank te '6-Hertogen- bosch; te Purmerend: mr. H. E. Vlaanderen, advocaat en procureur, tevens waarn. grif fier bij het gerechtshof te Amsterdam; ie Medemblik: mr. F. W. A. Kuyper Boone, advocaat en procureur te Maassluis, waarn. ambtenaar van het O. M. bij kantongerech ten, ter standplaats Sohiedam. Bij K. B. zijn benoemd: 1. tot plaatsvervangend voorzitter in het. Centraal College te Den Haag: prof. mr. C. W. de Vries, te Den Haag; 2. tot plaatsvervangend secretaris in het Centraal College te Den Haag: Jhr. mr. C J. A. de Ranitz, te Den Haag; 3. tot pla tsvervangend secretaris in: het College v or beslissing in eersten aan leg te: Groningen: mr. P. Dorhout, te Gro ningen, Zwolle: mr. A. Tieleman, te Zwolle; Amsterdam: mr. E. W. Catz. te Amsterdam; Den Haag: mr. F P. J. Perquin, te Den Haag Eindhoven: mr. F. J. F. Claessens, te Eind hoven. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille: in zilver, aan: J. M. Martinot, Rotterdam; F. J. Jügter, te Amsterdam; F. Wilms, te Tegelen; in brons, aan: W. Hazel ©ge r, te Ede; mej. J. Klissen, te Helvoirt; H. Roosdorp, te Aer- denhout (gem. Bloemendaal); T. M. de Smaele, te Zwartenhroek (gem. Westdorpe;. VREEMD EERETEEKEN Bij K. B. is aan den heer N. J. Balfoort et Baarn verlof verleend tot het aannemei van het ridderkruis der Orde van St. Olaf van Noorwegen. RADEN VAN BEROEP Bij K. B. is benoemd tot secretaris Raden van Beroep voor de directe belastin gen nos. 1 en 2 te Amsterdam mr. K. J. Kort hals Altes, advocaat en procureur te Am sterdam, NOTARIAAT Bij K. B. 16 benoemd tot notaris binnen hpt arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Axel, J. Fanoy, candidaat-nota- ris te Sluis. CONSULAIRE DIENST Bij K. B. is de heer P. H. van Santen er- MUTATIES BIJ DE MARINE Bij beschikking van den minister van Defensie is de luit. ter zee der le klasse F. Koennaad overgeplaatst aan boord van Ms. wachtschip te Vlissingcn. De kapitein ter zee F. VV Coster, beiast mpt het bevel over de onderzeeclienstkazer.ie te Willemsoord, onder eervolle ontheffing van de betrekking van chef van den Staf der Zeemacht, aldaar, met welke betrekking de kapitein-luit. ter zee H. Jolles, met die a datum wordt belast; Bij deze lezing werden platen ten gehoore gebracht van historische koormuziek uit de verzameling ven Prof. Curt Sacks, welwil lend afgestaan door den vertegenwoordiger van „His Masters Voice" te Leiden op een apparaat van de fa. Ansing te Zwolle. Weergave van o.a. een oud-Grieksche compositie (het Seikiloslied) alsmede oud- Gregoriaansch en een der eerste proe 'un meerstemmigheid (organum en diskan- tus) waren mooie illustraties van 't behan- ï-lde. Na het zingen van Gezang 1:1 en 4, Hal lelujah, lof zij den Heer, Aanbidt den Vader, geeft Hem ee,r sloot de Voorzitter dezen welgeslaagden Bondsdag. BOND VAN CHR. ZANGVEREEN. IN NEDERLAND DE ZWOLSCHE BONDSDAG Ook de 45e jaarlijksche algemeene ver gadering van den Bond van Chr. Zangver- eenigingen in Nederland deelden wij in ons blad van gisteren reeds het een en ander Wegens ongesteldheid werd het jaarverslag van den secr. voorgelezen door den heer Galterman van den Haag. Het afgeloopen jaar werd begonnen met 451 vereenigingen en 19.261 leden, het ein digde met 468 ver. en 19734 leden. De^Ring- organisatie bleek van zeer veel praktisch blang te zijn. Van de 14 ringen verliet alleen Gorkum de gelederen terwijl de ringen Groningen en Noord Brabant zwakke plekken itt; het bondsleven werden genoemd. Rotterdam bestaat thans reeds tien jaren en toonde dus beter levensvatbaarheid. Tal van con coursen werden gegeven. - De directeur-cursussen werkten niet al tijd even vlot, in 1930 slaagden 5 candidate!} Anders was het met 't Koorleiders-examen In 1930 slaagden van de 19 candidaten er 11 en nu pas in 1931 waren er van de 24 candidaten 15, die de palm der overwin ning wegdroegen. Een moeilijkheid is nog altoos de verhouding-tegenover de'Friesche Bonden, de daarmee gehouden samenspre- kingen hadden nog weinig resultaat, voor al de Bond Friesland Z.Ü. hoek bleek niet voor fusie te vinden. Het financieel verslag sluit over 1930 in ontvangst en uitgaaf op f 17.081.875. De balans sloot op f 29.885.54 met een batig saldo over 1930 ad f 739.815. Tot bestuursleden werden met groote meerderheid gekozen, de heeren S. B o d e- wes W z n. te Zwolle en G. van Beek te Utrecht Als plaats voor de volgende jaarverga dering werd aangewezen Goes. De voorstellen van het Bondsbestuur in zake Ringverband en Reglementswijziging werden aangenomen. Over de samenwerking met Friesland werd een broede discussie gehouden. Voor al „Sursum txrda" te Drachten pleitte voor hernieuwio pogingen om tot fusie te komen. De voorzitter gaf een wel ge documenteerde uiteenzetting, waaruit bleek dat het Bondsbestuur sinds 1926 alles ge daan had om tot overeenstemming te komen. Verschillende vooretellen der vereenigin- gen passeerden de revue, waarna een ge meenschappelijk koffietafel werd gehouden. MIDDAGVERGADERING Achtereenvolgens werd door 6preker be hand eld: le. Wat als aanleiding van 't maken van muziek kan gelden; 2e. welke volken en omstandigheden voor namelijk tot de ontwikkeling van den koor zang hebben bijgedragen; 3e. hoe het met 't scheppen en beoefenen van koorzang in ons land in den loop dei- tijden geweest is. Na er op gewezen te hebben dat de mensch in zijn ontwikkelingsgang geleerd heef; 6teeds meer zielegewaarwordingen in de muziek te leggen, behandelde spr. Chines- sche, Japansche, Indische en Babylonische muziek, om bij de koorzanggeschiedenis der Joden wat langer stil te daan. De oude Griek6che en Romeinsche muziek leidde naar de uitingen van de eerste C-hristeiijke gemeenten. Na gewe«en te hebben op de verbreiding van 't Gregoriaansch en de eerste proeven van meerstemmigheid werd langer stilge staan bij het beroemde tijdperk der Neder landers van 1450—1550. Daarna werd behandeld de groote omme keer die hier de rederijkerij en de Calvinisti sche hervorming teweeg brachten. Na gewezen te hebben op de funeste king van Fransche on Italiaansche invloe den. wees spr. op 't goede werk dat de Mij tot Bevordering der Toonkunst nu geduren de ruim 100 jaar op 't gebied van den koor zang gedaan had. Naast de Ver. voor Noord Ned. Muziekgeschiedenis, waarbij de namen van Vermeu'en, Dr. Heye, Boers, Heinze e.a. niet vergeten mochten worden. Om weer eigen koor-muziek te krijgen, hebben voor al mannen als Hol, Zvveere, Wagenaar, Avcr- kornp, Diepcnbroek e.a. meegewerkt. Ten slotte ziet spr. de taak van dezen Bond driedeeiig, nl.: a krachtdadige verbe tering van den kerkzang; h. "t beoefenen van dp muziek uit de oud-Ne 1erl., ->ud- Diiitschc- en oud-Italiaansche srhool; e. t bestudeeren der werken vooral ook van de moderne Nederlandsche componisten, die werkelijk wat te geven hebben. BLOEMPRIJS EN TARWEWET Naar het Hbl. verneemt, zijn er tusschen de Meelfabrieken besprekingen gevoerd over de vaststelling van den prijs van tarwebloem na het in-werking-treden der tarwewet. Wanneer, gelijk te verwachten is, de geheele meeündustrie zal meegaan met hetgeen in beginsel overeengekomen is, zal de prijs van tarwebloem voor ieder procent inlandsche tarwe, dat in het meel moei worden verwerkt, worden verhoogd met iö cent per 100 k.g. Indien bijvoorbeeld 25 pCt. inlandsche tarwe dit is het wettelijk maximum zou moeten worden bijgevoegd (naar men weet is het mengingspercentage nog niet vastgesteld) zou de prijs met 2.50 per 100 k.g. moeten worden verhoogd. Op basis van den tegenwoordig gelden den prijs van 10 a 11 per 100 k.g. zou dit een aanzienlijke verhooging kunnen zijn indien het bij te mengen quantum inlandsch een vierde of een vijfde van het totaal gaat uitmaken. Het valt nog niet te voor spellen of deze verhooging ook in den prijs van brood- en Dieetproducten tot uitdruk king zal komen. De broodprijs is hier te lande niet gedaald in verhouding tot den meelprijs zoodat een verhooging van den bloemprijs niet onmiddellijk in den prijs van het brood tot uitdrukking behoeft te komen. FELLE BRAND TE SCHIEDAM GROOT CAFE IN VLAMMEN Hedennacht om ongeveer 4 uur is brand uilgebroken in het groote café „Rondeel" op den hoek van de Rembrandtlaan en den Vlaardingerdijk. De bewoner van het pand, die op de derde verdieping sliep, bemerkte rook, van beneden komende. Toen hij zich naar be neden begaf, kon hij nauwelijks door den dikken rook de benedenverdieping bereiken. Binnen enkele oogenblikken sloeg het uur naar alle kanten uiL De brandweer as spoedig met groot materiaal aanwezig, doch kon niet verhinderen, dat de eerste en tweede verdieping geheel afbrandde. De huurder had zijn inboedel laag ver zekerd. De bewoner heeft zijn pand denke lijk op beurspolis verzekerd. De schade wordt geschat op 25.000. De oorzaak van den brand is onbekend. BOOTTREIN N.V. STOOMVAART MIJ. .NEDERLAND" Het Agentschap der N.V. Stoomvaart-Mij „Nederland", de Firma Kuyper, van Dam Smeer, meldt, dat de boottrein van het s.s. „J. P. Coen", hetwelk 10 April a.s. te Genua zal aankomen, Zaterdagmorgen, 11 April te 10 u. 01 aan het Maasstation te Rotterdam zal arriveeren. Aankomst te 's-Gravenhage (S.S.) 9 u. 50. INKOMSTENBELASTING SCHIPPERS DE KWESTIE IN ONDERZOEK. Op vragen van den heer Duymaer v wist heelt de Minister van Financiën antwoord, dat in de maanden Mei, Juni of Juli de Nederlandsche schippers zich op een der daarvoor aangewezen belastingkantoren hebben te melden, ten einde een bewijs van aangifte voor de Rijksinkomster.beiasting te bekomen en tevens daar ter plaatse de hun op te leggen belasting te voldoen, zonder welke betaling hun het bewijs komt te ont breken, dat noodig is om het beroep te kun nen voortzetten. Voorts, dal het meerendeel der schippers een aanslag in cie Rijksinkomstenhelnstir.g wordt opgelegd aan de hand van een form lijstje, houdende opgaven van een te berekenen inkomen naar de tonnenmaat van het schip. Of dit lijslje in overeenstemming is met de lage inkomsten var. de laatste jaren, wordt thans onderzocht en de Minister hoopt bin nenkort hieromtrent nadere mededeehngen te kunnen doen. EERSTE KAMER PROF. KRANENBURG ONGESTELD Naar wij vernemen is Prof. dr. R. Kra nenburg, lid der Eerste Kamer en hoo-r- leeraar te Leiden, sedert eenige dagen lij dende aan een maagbloeding. Hij zal enkele weken volkomen rust moeten houden. DE RAMP VAN DE ..NOORDPOOL" In verband met de overbrenging van de slachtoffers van de „Noordpool", IJM. 132, kan worden gemeld, dat de voorbereidingen zoo ver zijn gevorderd, dat hedenavond Ds. H. J. Hei da. van Vlaardingen, en de heer A. Kool, inspecteur van de V.E.M. te IJmuiden, naar Schotland vertrekken aldaar verder het transport te regelen. Binnen korten tijd zal de „Victoria" voor dit doel vertrekken. Zij die in verband met het vertrek en de terugkomst van de „Victoria" inlichtingen wenschen, kunnen zich wenden tot den voorzitter van het Comité, den burgemeester van Maassluis. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het vijftiende postvliegtuig vertrok giste ren uit Djask en kwam in den middag te Karachi aan. IHet dertiende retourvliegtuig vertrok uit Allahabad en kwam na een tusschenlanding I te Jodhpur eveneens te Karachi aan. CHR. BOND VAN PERSONEEL IN PUBLIEREN DIENST Tc Waddinxveen is een correspondentschap ojgericht van den Ned. Chr. Bond van Perso- nee In Publieken Dienst. Het correspondentschap van dezen bond te Temeuzen is thans omgezet in een afdeeling. Gemengd Nieuws. ERNSTIGE AUTO-ONGEVALLEN. Men meldt ons uit Vianen: Op den Rijksstraatweg naar Lexmond, had een ernstig auto-ongeluk plaats. Een jongeman, bestuurder van een vracht auto, reed tegen een boom, brak zijn been, inwendige erwmdmgen en een schedel breuk. De doktoren Bonk en Gomperts dit Vianen en dokter Bon uit Lexmond waren spoe dig ter plaatse. Men vreest voor zijn leven. De vader, die achter op den wagen zat, kreeg geen letsel De ongelukkige werd overgebracht naar de Rijksklinieken te Utrecht. Te Heerlen is een auto met volle vaart in gereden op een groep Slovenen, van wie ei 'er ernstige verwondingen opliepen. De chauffeur, die onder den invloed van ster ken drank verkeerde, heeft over de grens de vlucht genomen. De auto is in beslag genomen. MEISJE IN BRAND GERAAKT. Te Amsterdam is in de Eerste van Swinden- straat een 21-jarig meisje, toen zij in de keu ken van haar woning het gasfornuis aanstak, brand geraaki Zy rende de straat op. waar een voorbijgan ger de vlammen doofde. Met zware brandwon den is het slachtoffer naar het O. L. Vrouwe gasthuis vervoerd. BRANDEN. Te Amsterdam is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het magazijn van kof fers, tasschen en andere lederwaren van Nau- wen in de Java straat. Toen de brand werd ontdekt was hij reeds vry omvangrijk. De bewoner van de tweede verdieping die evenals de andere bewoners het perceel, zich in veiligheid '-aide, heeft de ruit van d« winkeldeur ingetrapt. Hij deed dat met een ongeschoeiden voet Door het glas kreeg hij een vry ernstige snywond n dat lichaamsdeel. Bovendien kwam door de gebroken ruit lucht by het vuur, dat hierdoor werd aange- akkerd en zich verspreidde over de drie vertrekken waaruit het winkelhuis bestaat. De brandweer bestre-.'d het vuur met vier stra len op een motorspuit. Zy wist den brand tot dit gedeelte van het perceel te beperken, maar alle drie vertrekkei. benevens den inven taris werden een prooi der vlammen. De winkelier, die elders woont, was niet aanwezig, toen de brand uitbrak. Een kwar tier daarvóór hadden de buren nog licht zien branden. Men meldt ons uit Vlaardingen: Gisteravond omstreeks kwart voor 8 brak een felle brand uit in het woonhuis van M. Rijswijk aan het Veerplein alhier. Daar niemand thuis was had 't vuur de inboedel reeds aangetast voordat buren (Mz 1) (hit 2.) De Belgische socialisten tegen eenzijdge ontwapening en tegen vrouwenkiesrecht. Groote uitsluiting in Noorwegen. De opstand op Madeira. Een nota van Curtius inzake de ontwape- n i ngsv rage n 1 ij st. President Doumergue naar Tunis. Blz. 3 De Bond voor Geref. Jeugdorganisatie houdt de 19e jaarvergadering te Utrecht. Te Utrecht is de algemeene vergadering gehouden van de Vereen, voor Chr. Paeda- gogiek. Bondsvergadering van de Bond van Chr. Geref. Knapenvereenigingen. Voor de Utrechtsche Rechtbank is de moord te Bilthoven behandeld. Twintig jaar ge» (blr. 5) Jaarvergadering van de Schoolraad voor de Scholen met den Bybel. Algemeene vergadering der Chr. Hist, Unie te Amsterdam. (blz. 9) Vergadering van de Ned. Bond van J. V, op G. G. afd. OveryseL te bestrijden, stond de auto in lichter laaie en viel er aan redden niet meer te denken. Het gelukte nog eenige kostbare auto's in veilig heid te brengen, benevens een drietal paar den, die in een stal achter de garage ston den. De brandweer kwam na 20 minuten na het alarmeeren van den brand en heeft nog veel goed werk verricht. Vooral toen de motorspuit in dienst werd gesteld kon het krachtig bestreden worden. 1 belenuen- perceelen naast de garage van Broere werden voor alle veiligheid leeggedragen. De huizen konden echter gespaard blijven. Alleen kregen zy nog al waterschade. Ket verkeer werd direct over de Uitbreiding gelegd, zoo dat men van het doorgaande ver" eer geen hinder ondervond. Een half uur na den aan vang van den brand was het vuur bezworen. Het bleek, dat behalve genoemde autobus, verloren zyn gegaan een vrachtauto en drie rijtuigen, toebehoorende aan Broere. De autobus van Hartog was niet verzekerd. 4et materiaal van Broere wel. Op het terrein van den brand merkten we op wethouder De Landgraaf en eenige raadsleden, terwijl laier ook de burgemeester op het terrein van den brand verscheen. Voor eventueele nablussching bleef geheel den nacht-een spuit by den brand achter. DOODELIJK MOTORONGELUK. Te Valkenburg geraakte de motorrijder D. bij den beruchten steilen Caub-r.r het stuur over zijn motorrijwiel kwijt met het gevolg, dat hij inreed op een troepje daar wandelende meisjes en jongens. Zekere Duchateau uit Houtum is daarbij gedood. DE DOODELIJKE DAMP. Te Leiden is in het gebouw van de roto gravure maatschappij de 62-jarige J. S., die zich voor zyn wacht, in p>aats van in de portiersloge op de stookplaats bevond, door kolendamp bedwelmd geraakt. Pogingen om de leversgeesten weer op te wekken, mochten niet baten. DOOR PALEN VERPLETTERD. Te Delft is een stelling, welke werd ge bruikt bij rinleering werkzaamheden aan Klein Vrijenban, door het breken Land- en Tuinbouw. oorbygangers den brand bemerkten. Spoedig plank omlaag gestort.^De 40-jarige werkma sloegen geweldige vlammen uit vensters en T A 1 dak, die de geheele omgeving op de Ged. Biersloot in rossen gloed zette en duizenden toeschouwers trok. De brandweer rukte met al het materiaal t en slaagde er na korten tijd in de brand tot den vuurhaard te beperken. Het geheele woonhuis brandde uit. De in boedel was niet, het huis laag verzekerd. De oorzaak is onbekend. Te Sliedrecht bemerkte men, dat in een autobus van Hartog, staande in de garage van Broere, in de Kerkbuurt, rook opsteeg. Toen men middelen wilde halen om het vuur DE SUIKERFABRIEK TE HALFWEG De suikerfabriek ..Holland" te Halfweg heef besloten alle bieten, ook die uit de binne Haarlemmermeer, te accepteeren. De gelegen held tot contracteeren blijft nog opengestel< WaarschUnlUk zullen de bicten te Halfweg wot Het blad van de lezers voor de lezers Ondergeteekende geeft op als abonné van dit blad voor MINSTENS EEN JAAR de(n) volgende(n) persoon (onen): (Naam en adressen volledig en duidelijk invullen.) Onderteekening door den nieuwen abonné: Betaalt per week/kwartaal H W* Kwartaallezers ontvangen alle Maart-nummers GRATIS OP TE ZENDEN AAN HET BUREAU VAN ONS BLAB iuiinUIUIIIIHBBIBIUIUI

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1