ZATERDAG 4 APRIL 1931 TWEEDE BLAD PAG 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van a. A. J. van Berge. Henegouwen om vergunning toit het op richten van een smederij in het perceel Hoogewoerd No. 109, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sec ie D. No. 951; b. H. J. Labree om vergunning tot het oprichten van een kuiperij en kisten mak er ij in de perceelen Ivoppenhinksteeg Nis 4, 6 en 8, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I. Nis 1S93, 1894 en 2147; c. de Wed. J. Koo reman, geb. M. van Rijn om vergunning tot het oprich en van een bewaarplaats voor lompen en beenderen in het perceel Lange- straat No. la, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie C. No. 18S9; d. F. W. Nijssen om vergunning tot het oprichten van een wasscherij in het perceel Maredijk No. 131, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L. No. 519; e. P. Vroom om vergunning tot ,het oprichten van een smederij in het per ceel Oude Vest No. 221, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec ie H. No. 813; f. M. J. van Went om vergunning tot heit oprich ten van een smederij in het perceel Hooi gracht No. 1. kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I. No. 620; g. J. G. Kluit om vergunning to' het oprichten van een ban ketbakkerij in het perceel Aalmarkt No. 18, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectio G. No. 116; h. J. van Wijk om vergunning tot het oprichten van eeq herstelpia-ais van werk uigen in het perceel Levendaal No. 158, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie D. No. 1553; de N.V. Mij. voor schoen- en lederindustrie ..Bala" te Am sterdam, om vergunning tot het oprichten van een schoenreparatie-inrichting in he perceel Turfmarkt No. 2, kadastraal oekend Gemeente Leiden, Sectie H. No. 3168; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet: Geven kennis aan heit publiek, dait ge noemde verzoeken met de blij lagen op de Secretarie dezer gemeen.e ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag den 18 April e.k., 's voorm. te halfelf uren, in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewer ken) gelegenheid zal worden gegeven om bzwaren tegen deze verzoeken ln te bren gen, terwijl zij er de aandacht op ves igen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeen ©bestuur of een zijner le den zijn verschenen, ten einde hun becwa ren mondeling toe te lichten. J. SPLINTER Gzn., Weth. lo. Burgem VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 4 April 1931. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van loeiden brengen ter algemeene kennis, dat H. van Rossum, te Leiden, een verzoek heef; ingo diend ter bekoming van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, uitsluitend aan logeergasten, in net perceel Langegracht No. 190, alhier. J. SPLINTER Gzn., Weth. lo. Burgem VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 4 April 1931. ONTHEFFING SLUITINGSUUR. Burgemees! er en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij uit sluitend ten aanzien van den door het Ma rekerk-Comité op 5, 6, 7 en 8 Mei as. in *t Nutsgebouw aan de Steenschuur No. 21 al hier, te houden bazar, ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor win kels. J. SPLINTER Gzn., Weth. lo. Burgbra. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 4 April 1931. VERKIEZING HOOFD INGELANDEN. Verkiezingen hebben plaats gehad van 4 hoofdingelanden en van 3 hoofdingelanden plaatsvervangers voor het Hoogheemraad schap Rijnland. In het le en 12e district waren periodiek aftredend de heeren J. Verdegaal (Vogelen zang) en J. K. van der Maas (Benthuizen) ids hoofdingelanden en N. Zandbergen Wten (Oegstgeest) en L. Noordam (Hazerswoude) als hoofdingeland-plaatsvervangers. Alle af tredenden werden herkozen. In het 6e en 8e district moesten de plaat sen van hoofdingeland vervuld worden ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het overlijden achtereenvolgens van de hee ren J. M. D. de Graaf van Lijnden en H. Straathof Azn. In het 6e district werd gekozen de heer P Verdegaal Jr. (Lisse). De uitslag van de stemming in het 8e dis trict (vacature-H. Straathof Azn.) was nog niet op Rijnland binnengekomen. In het 3e district was de plaats van hoofd ingeland-plaatsvervanger opengevallen dooi het ontslag van den heer Joh. Verkuyl Mzn. In diens plaats werd thans gekozen de heei A. Knibbe Dzn. (Haarlemmermeer). De stemming in het 6e district heeft den Jrolgenden uitslag: In totaal zijn uitgebracht 534 stemmen, waarvan Lisse 202; Hillegom 48; Noordwijk 100 en Noordwijkerhout 184. Van onwaarde 1 en blanco 1. Uitgebrachte stemmen op de heeren: P. Verdegaal (Lisse) 488; Jhr. Ge vers van Kethel en Spaland 21; L. Graaf van Limburg Stirum 1; N. Zandbergen Wzn. 3; H. Verdegaal 1; J. Verdegaal 3; Graaf van Lvnden 1; H. Slechtkamp 2; W. van der Ma- rel 4; A. Verduyn Jr. 4; J. M. van Till en L Onderwater 2 stemmen. Als hoofdingeland van het Hoogheemraad schap van Rijnland is derhalve gekozen de heer P. Verdegaal uit Lisse met 488 stemmen GEREF. SCHOOLVEREENIGING LEIDEN. Gaarne verwijzen wij belanghebbenden naar de ln dit blad voorkomende adver tentie van de Vereen, tot oprichting en instandhouding van Scholen voor L. en M. U. L. O. op Geref. Grondslag (Geref Schnolvereeniging) te Leiden. Van de leening 1921 en 1922 zijn verschil lende stukken aflosbaar, terwijl tevens een nieuwe uitgifte wordt aangekondigd, groot f 100.000. waarvan reeds ongeveer f 55.000 is geplaatst DIENST DER APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 7 tot en met Zondag 12 April a.s. waargenomen dooj apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Opheffing: J. Dubbeldam, koopman in haring. Lijtweg 3, Katwijk aan Zee. CHR. KERKKOOR EX ANIMO „DIE W0RTE DES ERLöSERS AM KREUZE" De geschiedenis van het ontstaan van dit werk van Joseph Haydn is te aardig, om bier niet even te vertellen. Omsticeks liet jaar 1785 kreeg Haydn, die toen in betrek king was bij Vorst Esterhazv, en reeds een Europe.eschen naam had, het verzoek van een Domheer van Cadix, om voor de pas siedienst in de Cathedraal aldaar, „die Lie ben Worte des Erlösers am Kreuze" te com poneeren. Dit moest uitsluitend instrumen taal muziek zijn. Haydn vertelt zelf, duar- omtrent het volgende: „De muren, de ven sters, de pilaren, alles was met zwart krip behangen, en slechts ééne groote lamp m het nhdden verlichtte het gewijde duister. Om 12 uur 's middags, als de geloovigcri vergaderd waren, werden de deuren geslo ten. Dan begon de muziek. Na een toepasse lijk voorspel besteeg de bisschop de cathe dra, sprak het eerste der zeven kruiswoor den en hield daarover een meditatie. Ais hij dit gedaan had, begaf hij zich naar het altaar, en knielde neer in gebed. Tij dens dit gebed moest de muziek weerklin ken, die de stemming van het eerste kruis woord vertolkte. Daarna begaf de bisschop zich voor de tweede maal naar den kansel, om te mediteeren over het tweede kruis woord. Daarna volgde tijdens het gebed van den kerkvorst weer muziek, enz." Van de instrumentaal muziek, die Haydn voor dezen dienst componeerde, maakte hij later een arrangement voor strijkkwar tet en eveneens voor piano. Het viel hem niet moeilijk het wer&. ook nog den vorm te geven van een Passie-oratoriiun, be staande uit een instrumentale inleiding, zeven koren met soli en een instrumentaal tusschenspel alleen voor blaasinstrumenten. En nu nog een aardige bijzonderheid. Haydn had voor zijn passiemuziek geen honorarium bedongen. Dergelijke opdrach ten werden veelal beloond mei een ge schenk. Eenigen tijd nadat hij zijn partituur had afgezonden, ontving hij een goed ver gezeld kistje. Bij opening bleek het een taart van chocolade te bevatten. De beioo- ning dacht Haydn wat schriel, maar aan gezien zijn goed humeur hem niet gemak kelijk verliet, besloot hij zijn huisknecht eens lekker te tracteeren. Zijn mes stuitte bij het snijden op iets hards en nu bleek, dat de taart gevuld was met gouden duca- ten, zoodat de belooning ten slotte nog vor stelijk was. Het is duidelijk, dat bovenstaande mede- deelingen slechte een kleine inleiding zijn tot een muziekverslag over de prestaties vau „Ex Animo". Wij wilden ze evenwel den lezer niet onthouden, omdat „Ex Animo" van deze uitvoering in de Hooglands*.he Kerk een Passiedienst heeft gemaakt, welke op uaardige wijze den Goeden Vrijdag en Paschcn voorbereidt. En we twijfelen niet, of deze uitvoering, welke door Huizen werd uitgezonden, heeft velen in den 'ande met belangstelling en stichting doen hooien naar de muziek en naar de korte overden kingen, welke Dr- J. Riemens aan de ver schillende onderdeelen van het Oratorium deed voorafgaan, woorden die getuigden van warmte des harten en diep gegrond geloof. Des niettemin was het een heel onderne men van „Ex Animo", om dit nog lang niét gemakkelijke, werk in studie te nemen en uit te voeren. „Ex Animo" is onder leiding van haar energieken en mjizikalon direc teur H. W. de Wolff, een vereeniging, vuer streven ons uiterst sympathiek is, óocr den ernstigen wil, om bergopwaarts te gaan. Er wordt door directeur en leden hard en mei warme toewijding gewerkt, om de vereeni ging tot een kunstvereeniging te maken in dienst van het Christelijk geloof. Men stelt de eischen aan zich zelf steeds hooger en kiest dus ook langzamerhand moeilijker werken. Deize uitvoering is een nieuwe mijlpaal in de geschiedenis van „Ex Animo" gewor den, want men voerde uit met orkest. En nu spreekt het vanzelf, dat een vereeniging, als deze, die nog niet over ruime geldmiddelen beschikt, geen groot geroutineerd orkest kon engageeren. Men moest zich behelpen met een orkest voor de gelegenheid samenge steld uit Leidsche musici, waaraan uit den aard der zaak de homogeniteit van een ge routineerd ensemble ontbrak. Men moet roeien met de riemen die men heeft en van het hanteeren der riemen hangt soms nog meer af dan van de kwaliteit. Het kan niet in onze bedoeling liggen een uitvoerig overzicht over den inhoud van het oratorium te geven en in herinnering te brengen, hoe gelukkig Haydn hier afwis seling heeft gebracht tusschen de partijen van koor, solisten en orkest Evenmin wil len we stilstaan bij het feit, dal deze mu ziek het kenmerk van den tijd draagt en anders geaard is dan de passiemuziek van Bach, tenvijl anderzijds een modern com ponist wellicht ook dieper ea smartelijker tonen zou vinden voor de passie. Het is b.v. typisch voor Haydn en zijn tijd, dat hij verschillende deelen van zijn werk in ma jeur schrijn en niet in mineur. Wij willen slechte enkele opmerkingen maken over de uitvoering zelf. Met onvclleeld genoegen hebben we ge luisterd naar het koor, dat met groote toe wijding gezongen heeft De partijen zaten er goed in. De verhouding der stemmen was gunstig. De klankschoonheid van het koor is sinds de laatste uitvoering alweer vooruitgegaan. Nu kan men over een koor, dat ondersteund wordt door een orkest ten slotte nog niet altijd volkomen juist oor- deelen. Wat het presteert blijkt steeds het duidelijkst bij den A capella zang. En nu was het juist zoo mooi en toepasselijk ge vonden van den heer De Wolff, om het pra- gramma te besluiten met het onverganke lijk schoone choral van Bach. „O, Hoofd, be dekt met wonden", waarbij niets is dan de vierstemmige harmonie van het menschelijk stemorgaan. Dit treffende, overschoone lied werd op nobele wijze voorgedragen met prachtige dynamische accenten, met een intens aanvoelen der tekstbeteekenis en puur klankschoon. Wij zouden deze schoo ne voordracht als slotnummer niet gaarne hebben gemist. Ofschoon de solisten ons, behalve Mevr. G. Stotijn Molenaar geheel onbekend waren, meenen we te mogen vaststellen dat deze ten zeerste hebben voldaan. Mevr. Stotijn, een mooie sopraan, mevr. Jeanne v. d. Rosière v. Emmerik, een diepe volle alt, de heer Corn. Munster een hel dere tenor en de heer Albert Funke Kiip- per een flinke bas, wisselden herhaaldelijk den koorzang af, hetzij in solopartijen, duet ten of kwartetten. Als kwartet waren de stemmen heel goed op elkaar ingesteld en gaven ze veelal een prachtig harmonisch klankschoon te genieten. Wij meenen, dat „Ex Animo" met deze solisten een goede keuzo hod gedaan. Hp» orkest was, zooals we reeds opmerk ten niet altijd volkomen homogeen; een enkele maal had het koper iets meer getem perd kunnen zijn. Maar het zou ten slotte ondankbaar zijn ook het vele goede in hei samenspel en de begeleiding niet te waar- deeren. Bijr.ame de vioolpartij, die in aller lei begeleidingsmotieven telkens even naai voren kwam, genoot een geroutineerde voor dracht. Ofschoon niet in het programma vermeld, mag wel even worden opgemerkt, dat mej. Annie de Haan hier eerste violiste was. En zoo mogen we met dankbaarheid be sluiten, dat „,Ex Animo" ons een wel ge slaagden avond heeft gegeven, welke dooi het talrijke publiek ten zeerste op prijs werd gesteld. De vereeniging volge den ingesla gen weg. De heer De Wolff, die zich ook bij deze uitvoering een voortreffelijk musicus heeft getoond; zal haar zonder twijfel ver der brengen. VEREENIGING VOOR SCHOOLKINDER- KLEEDING EN -VOEDING DE JAARVERGADERING In het gebouw Pieterskerkgracht 11 werd de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de Vereeniging voor School kindervoeding en -kleeding. De voorzitter, de heer A. J. E n s i n k. heette de aanwezigen hartelijk welkom, de notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan het jaarverslag van de secretaresse, mevr. E. Vurtheim—Valk, ontleenen wij het volgende: De eerste uitdeeling van Weeding had plaats in Maart. Uitgegeven werden 227 jongenshemden, 227 jongensbroeken, 206 meisjeshemden en 206 meisjesbroeken. Bij de tweede uitdeeling in November werden uitgedeeld 214 jongensbroeken on Mouses, 210 meisjesjurken en schorten en in het geheele jaar 857 paar kousen en 1457 paar klompen. Gedurende de zomervoeding werden uit gereikt 29097 porties, gedurende de wïnter- voeding 53325 porties. In 1930 bracht de Ar menraad 499 rapporten uit en vele heron derzoeken. De kosten per portie kwam op 18, 27 cent. Het gemiddeld aantal kinderen be droeg per dag 317. De gemiddelde grootte der porties was 0.69 liter. De penningmeester, de heer Nijholt, gaf een overzicht van het finantieel verslag De Staat van ontvangsten en uitgaven in 1930 luid: Ontvangsten: Subsidie gemeente Leiden f 19784,14, contributiën f 345,25, bijdragen en giften f 258,19; collecten en busjes f 55,23, buitengewone ontvangsten f 21.96, legaat wijlen mejuffrouw- Woud f 900.10. Totaal f 21364,87 Uitgaven: Voeding f 13086,25V^; kleeding f 4760,61V2, loonen f 1975,70, advertenties en drukkosten f 118,85; Meubilair en materia len f 352,45, kosten vergaderingen en ver schotten f 13^,10, Zegels f 38,90. Spaarbank N. O. G. f 900. Totaal f 21364.87. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreden waren de heeren Ensink, de Goederen en Hoff (wel ke laatste twee zich niet herkiesbaar stel den) en Mevr. E. VurtheimValk, terwijl er nog een vacature was voor mevr. Schuur. Allereerst werd deze vacature aangevuld door de benoeming van mevr. Menkhn st. De voorzitter en de secretaresse werden vervolgens herkozen. In de plaats van den heer Hoff wordt gekozen de heer G B. Velds, terwijl de vacature-de Gqederen op verzoek van de dames zal worden beze1 door een dame, zoodat het bestuur voortaan zal bestaan uit 7 dames en 5 heeren. De vacature zal later worden aangevuld. Har telijke dankwoorden werden gewisseld tus schen herkozen en afgetreden bestuursle den, waarbij de beste wenschen voor de wijziging werden geuit Tot leden van de Kascommissie worden benoemd de heeren Th. W. Bergers, Pel en Huybregtsen. Na rondvraag volgde sluiting der verga dering. FRITS KOK EN THEO VAN DER PAS. SONATEN AVOND In de Foyer van de Stadszaal gaven bo venger.oemden een sonatenavona. Het vioolspel van Frits Kok hadden we nu sinds een jaar ongeveer niet gehoord En al dadelijk moet worden geconstateerd dat hij in dien tijd in technisch opzicht aan merkelijk is vooruitgegaan. De streek is zekerder, vaster geworden, de stokvoering beheerschter wat vooral bleek uit zijn Mo- zartspel. Er is gedecideerder en overtuigen der zekerheid van greep en vingerzetting. Al deze dingen, die alleen maar door ont zaglijk veel oefeningen worden verkregen, kunnen ten slotte zoo worden gecultiveerd, dat het spel menschelijkenvijs feilloos wordt, dat er een afwisseling is van matte glinstering en gouden straling, dat men geheel geboeid wordt door de uiterlijke schoonheid van het spel. Dat is het streven van het virtuozendom. We meenen thans bij herhaling te hebben opgemerkt, dat dit niet het streven is van Frits Kok. Hij tracht zijn techniek zooveel mogelijk te ver volmaken, doch geenszins om met het tech nisch kunnen te pralen, alleen om over de middelen te beschikken den innerlijken geest der composities te benaderen, de ge dachten der grooten in hun diepe bedoeling weer te geven. Het is wel eigenaardig: bij een optredend violist is men dat gaat bijna onbewust onmiddellijk na de eerste maten ingesteld op het genieten van uiterlijke, brillante vormschoonheid of op overgave der ziel. Men aanvaardt dan den vorm zonder zich van het technisch meesterschap rekenschap af te leggen. Als verslaggever is men het laatste ex officio verplicht en daarom begin ik er altijd mee Frite Kok is een van de gelukkigen, die ons niet allereerst bepaalt bij zijn technisch kunnen, maar bij dat waaraan hij het dienst baar maakt. Wij hoorden van hem en zijn partner Theo van der Pas, wiens subliem spel als begeleider van diverse uitvoerende kunste naars we al zoovele malen met groote dankbaarheid en waardeering hebben gepre zen, de sonate opus 45 van Grieg en de Sonate in Bes-dur van Mozart. De Kreutzer sonate van Beethoven, op. 47, moest ons helaas, doordat onze tegenwoor digheid elders werd vereischt, ontgaan. Maar deze beide Sonates van Grieg en van Mozart, zoo verschillend van stijl en van sentiment, waren voldoende om ons een oordeel te vormen over de veelzijdige muzikaliteit van Frite Kok. Grieg, krachtig aangepakt, met hartstocht tocht gespeeld, vol van passioneerende cli maxen afgewisseld met droomendc elegiën, met iets rhapsodisch in de structuur, bloeiend door de tegenstellingen, vol van folkloristische Noorsclie romantiek, modern van gedachten inhoud schoon niet van structuur, Grieg met kracht voorgedragen in een zeer aannemelijke en overtuigend.- opvatting. Mozart, dadelijk veel beheerschter, maar daardoor ook inneriijker en verfijnder; een edel spel van innerlijke en uiterlijke schoon heid, waaraan beiden door vlekkeloos sa menspel evenzeer deel hadden. Het fijne zingen van de viool en het fijne klokjesspel van de piano, alles even vol gratie en puurheid. Wij hebben deze presta tie wel buitengewoon op prijs gesteld, want Mozart is en blijft voor ons het summum der muziek. De volmaakste eenheid van vorm en inhoud ondergaat men bij hem. En wie Mozart zoo vermag te spelen als Frite Kok dit deed, die is een ras musicus De Foyer was flink bezet met een aan dachtig en zeer dankbaar publiek. VEREEN. TOT CHR. WIJKVERPLEGING „PHEBE". Aan het jaarverslag van bovengenoemde vereeniging is het volgende ontleend: Door de wijkzuster, zuster A. M. Jasperse, werd aan 86 personen, behoorende tot even zooveel gezinnen, in hun woning 38U9 maal hulp verleend, ln de polikliniek verleende de zuster 3166 maal hulp en wel aan 343 personen. Aan zieken en armen in de wijk bracht de zuster 68 bezoeken. Op mediscli advies werden aan zieken en zwakken 3616 L. melk en 1115 eieren verstrekt. De kosten waren f 575.58y2. Er werden 188 soepkaartjes uitgereikt en 239 porties warm eten verstrekt. Bovendien besteedde de wijkzuster, uit haar eigen fondsje, voor een bedrag van f 15.28J/2 aa» allerlei welkome versnaperingen, die zij uit reikte. Het aantal uitgeleende verpleegartikelen bedroeg 87; het aantal terugontvangen 70. Het Kerstleest werd weder met de oudjes, zwakken, herstellenden en behoeftigen ge vierd, onder leiding van Ds. Kuilman. Aan 70 gezinnen werden bij die gelegenheid pak jes uitgereikt. Hiervoor werd f 210 besteed. De uitgaven voor het Kerstfeest hebben de ontvangsten met f 19.86y2 overtroffen. In Mei kreeg de Vereeniging een inrich ting voor hoogtezon-bestraling. Er wird reeds voor 14 personen 227 maal gebruik van gemaakt Ook in 1930 zorgden Gezusters Terdu trouw voor de localiteiten. BEGRAFENIS W. A. WOUTERLOOD. Hedenmorgen om llVfe uur vond onder groote belangstelling op de" R. K. begraaf plaats aan de Zijlpoort de teraardebes elling plaats van het stoffelijk overschot van den heer W. A. Wouterlood, die dezer dagen na een korte ongesteldheid op 83-jarigen leeftijd in het Sint Elisabethgesticht alhier overleed. De overledene was directeur der N.V. Wouterlood P.Jzn., fabriek van ver duurzaamde levenemiddelen „De Stor" Voorts was de overledene lid van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken vooi Rijnland, lid van het R. K. kerkbestuur dei St. Petrus-parochie, lid van het Armbestuur lid van het R. K. parochiaal schiolbestuui en gedelegeerd commissaris van de N. V. „De Leidsche Courant". Onder de aanwezigen merkten wij o.a ou de Zeer Eerw. Heer P. J. B. de Goede, dir. R.K. H.B.S.; den heer Sohoondergang, de heeren Tieleman. Pastoor Vijverberg, voorz R.K. Schoolver. voor Jongens; Notaris Stum pel. Trapman, Tieleman, Nieuwenhuizen namens de Ned Bond van fabrikanten van verd. levensmiddelen, den heer de Ncyt, vi ce-voTZ. Ned. Bond van Conservenfabrikan ten, Mr. Franses, secr. Alg. R K. Werkge- versvereen., In-g Guljée, dir. N V, Leidsche Courant, Th. Wilmer, hoofdred. L. C., com missaris en gedelegeerden, pres.-comm. Dr Walenkamp, Deken Homulle. Kanalaan v. d Ven, van de Petruskerk, R.K. Kerkbestuur Petrus Par->chie, Armbestuur, R.K. Par Schoolbestuur en vele andere waarmede de overledene in nauwe relatie stond. Door het personeel werd de overledene grpfwaarts gedragen. Vele kransen dekten de baar. De beaarding werd verricht door den Zeei Eerwaarde Heer Th. Beukers. De oudste zoon dankte alle aanwezigen voor de laatste eer z'n vader bewezen. ARBEIDERSWONINGBOUW. Door het bestuur der Vereeniging tot Be vordering van den Bouw van Werkmans woningen alhier, is in café-restaurant „De Harmonie" aanbesteed het bouwen van 75 arbeiderswoningen op een terrein tusschen Lage Rijndijk en Medusastraat alhier. Er waren 31 biljetten ingekomen n.l. van: Fa. v. d. Loo, Rotterdam f 229.880; A. Moo ten, Moordrecht f 220.700; Fa. van Duijn en Vink, Noordwijk f 220.500; Fa. v. d. Velden en de Jong, Oegstgeest f 219.890; H. H. J. Hannink te Lonneker f 217.900; Fa. v. d Bosch en v. d. Spek, Den Haag f 217.880; H. Prins, Amsterdam f 214.000, A. den Ouden, Gouda f 213.800; D. A. Verbeek, Woerden f 211.500; Fa. Dubbeldam en Holswilder, Scheveningen f 211.000; Fa. Jac. van Riet, Leiden f 211.000; A. J. v. d. Heijden, Woer den f 209.900; Fa. Oosterom, Warmond f 208.000; Gebrs. Wiricx, Breda f 207.000; N.V. Aannemersbedrijf Bergshoeff, Alphen a. d. Rijn f 207.000; A. J. de Later en Ph. Meijers, Leiden f 205.000; Fa. L. Raaijmakers, Wouw f 203.900; P. Kort en C. v. d. Wiel, Noordwijk- Rijnsburg f 203.441; Fa. Klein, Den Haag f 202.300; P. Breijer en Co., Den Haag f 202.020; G. van Nes te Amersfoort f 201.100: N. V. Mabuwat, Willemstad f 198.972; Fa. Warnaar en Hoogstraten, Leiden f 198.630: Fa. C. v. d. Lelie en A. J. Kantebeen, Leiden f 198.576; Fa. Kranenburg, Delft f 198.400; Fa. v. d. Wal en Kloppenburg, Amsterdam en Utrecht f 198.000; Zaansche Coöp. Bou- wersbond, Wormerveer f 195.500; D. W. Achilles, Den Haag f 191.886; Fa. van Wijk van Rijn, Alphen a. d. Rijn f 191.000; A. Voordouw, Zwammerdam f 186.800; A. J. Kneteman, Oegstgeest f 179.800. De begrooting was f 187.800. De gunning werd aangehouden. DE GAANDE EN KOMENDE MAN Gevestigd: D. Bauer en fam., boekdr., H. Rijndijk 220; D. de Boer, dienstbode, Doe- zastraat 18; W. P. E. Broers, Oude Rijn 55a. M. GansBrokelaar, Lange Brug 16; W. Chouffour, dienstbode, Heynsiusstraat 8; J. Christiaanse en fam., adj. dir. distil leerderij, oeterw. Singel 40; .T. Col pa en fam., machinist, H. Morschweg- 58; F. Contardo, graniet werker, Oude Rijn 126a; P. de Haas, LQrabokstraat 31; J. C. Heijmans, dienstbode, N. Beestcnm. 8—10; P. P. C. Hoenselaar, kok, Narm- straat 33; B. H. Holsboer, kantoorbe diende, Nieuwe Rijn 32; I. Koorenhof, kastenmaker, Dillenb.str. 4; N. C Mar- bus, dienstbode, Rijnsb.weg 90; P. C. de Mcij en fam., chauffeur, Kabeljouwstr. 1; L. Migchels, B. en Gasthuispolder 6; J. P. F van der Plas, P.K. Koorsteeg 4; A. Rathgeb, dienstbode, Rijnsb.weg 90; E. Samson, Noordeinde 47; H. M. Sohreu- der en fam., electricien Atjehstraat 55; C. M. D. van der Engh—Schuchmann, Heerenstecg 21a; J. J. Chr. Schuit, on derwijzeres, Bilderdijkstraat 12; J. Snel ders, Potgieterlaan 13a; J. Verkerk en kam., kantoirbediende, Hoogewoerd 14; W. van Vessem, schilder, Trompstraat 13; C. J. van der Waals, montuur, P. Huibcrts hof 7; T. J. Koreman—Wildenhoer, Bui- tenruststraat 9j J. Willms, winkeljuf- AGENDA De Geneeskundige Zondagsdienst der huisartsen te Leiden zei 1e Paaschdag wor den waargenomen door d* doctoren v. Boc- kel, Jasperse Meyboom en Rossers en 2e Paaschdag door de doctoren De Graaf, Kist, De Jager en Timmermans. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen le Paaschdag door Dr. Hugenholtz, telef. 391 en 2e Paasch dag door Dr. Varekamp, telef. 191b. De avond-, nach - en Zondagsdienst der apothekers wordt Zondaé 5 April (ls>re Paschdcg) waargenomen door de npothe ken; G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, tel. 406. Maandag 6 April (2de Paaschdag) neeini waar apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. tel. 523. frouw Nieuwsteeg 6. Vertrokken: A. M. Antheunis, Gouda, Hoogstr. 18; B. G. Boulink en fam., Kat wijk, Weeth. D. Meerburgstr. 32; J. H. den Hengst-Beijer en fam., Veenendaa), Boers- land 68; F. Blaauw, Slochteren, Woning bouw; J. W. Blote, Leiderdorp, v. d. Valk Boumunweg 1: W. J. M. van Noort-v. Bone men, Amsterdam, Leimuidenstr. 17 I; M. de Bolster, Rotterdam, Zw. Paardenstr. 32a; N. B. Buiteman, Gorinchem, Westwagenstr. 117; J. J. Bulthuis, Appingedam, Dijk straat; M. Burggraaf, Oegstgeest, Mau ritslaan 5; G N. Cramer, Balik Papan (N. O. I.); H. Chr. de WitteDezentje, Java; Th. Doms, Kookeberg, Rue Smits 28; H. Geerlings, Noordwijkerhout; H. de Graaf, Delft, Nieuwelaan 44; I. L. Haroem, Amsterdam, Alb. Dürerstr. 23b; H. van Heek, Heerlen, Treebeek, Hotel Ju liana; J. C. Chr. Hendrichs en fam. Alphen a. d. Rijn, Vinkenbuurt 46; J. Holewijn en fam., Wageningen, Harnjes- weg 28; C. G. van Leeuwen—v. d. Hulst, Zoeterwoude, Watertje D; R. A. F. Iden- burg, Amsterdam, Beethovcnstraat 103 1: E. J. van Iterson en fam.. Den Haag, van Ingenhouspl. 8; C de Jong, IJsselmonde C 153; H. W. Schilperoort—v. Katwijk. Schiedam; J. M. van der Laaken, Den Haag, Wesselstr. 199; B. F. Lantrok. Rotterdam, le Lom bard straat 57; A. van Leeuwen, N. O.-Indië; G. van der Linden, Andijk, Kerkepad 30; B. R. Drosvan Nierop, Oegstgeest, Julianalaan 13; A. H. VerhusdonckNorbart, Den Haag, Kern persfraat 17 G; A. Peter en fam., Den Haag, Loosd.weg 173; J. P. W. Philippo, Kat wijk, Hospitium; Raden S. Soespowar- dojo, Oogstgeest, Kempenaerstraat 81; W. Ritmeester en fam., Alphen a. d. Rijn, Brittenruststraat 16; C. Roelandse, Den Haag, N. Molstr. 28; A. G. Beisterveld Rutten en fam., Warmond, Warmundastr. C 43; A. van Rijn, Katwijk, Comnian- deurspad 14; G EradusRijneker, Oegst geest, Burgem. De Kempenaerstraat 72; A. van Rijnswou en fam., Oegstgeest, Weth. Boonstr. 7; M. Sitter, Horst Emscher, Hesslerstraat 27; Th. A. Stam en fam.. Katwijk, Jan Tooropstraat lik; J. M. van der Stok, Bergen, N.-H. Huize Wester- wolde; W. A. Sieburgh—Stous Sloot en Fam., Den Haag, v. Boetselaerl. 233; S. N. Tan, N. O.-Indië; M. H. Toussaint, Voorschoten, Wijngaardenlaan 11 E. M. Valk, Utrecht, Weertsingel WZ 18; J. Spil- ker—Wendel, Oegstgeest, Weth. Boon straat 7; M. P. H. van der Werf, Spau- beek. Wijk F No. 2; P. Wildervanck de Blécourt, Warnsveld; A. J. Wurzer, Haar lem, Rozeveldstraat 14. GEVONDEN VOORWERPEN Huissleutels, lipssleutel, handschoenen, motorhandschoen, portemannaie met in houd, ledige portemonnaie, autoband met velg, halsdoekje, zilveren heeren-armband- horloge, dekzeil, enveloppe inhoudende beu- geltjes, vulpenhouder, pakje inhoudende vuurwerk, kindertaschje met inhoud, R.K. Kerkboekje, mantelceintuur, damestaschje met inhoud, windkap van een rijwiel, na gelgarnituur, 1-litermaat, y2-litermaat, al- pacca beursje met inhoud, lipsslot, school- tasch met boeken, rijwielbelastingplaatje, idem in etui, zilveren rozenkrans, medail lon met 2 portretten, Fransch leerbofekje, pak vlokkenzeep, zilveren vulpotlood, ledi ge actentasch, vulpotlood, houten rolstok, bril, klomp, badpak, gymnastiekschoen, slinger van een auto, slang van een lave mentepuit, zilveren dameshorloge met ver guld randje, staart van een kaarslantanrn, trouwboekje van P. C. Langozaai, gouden broche met blauwen steen, rij- en nummer- bewijs van J. Taffyn. zakken in etui, paar sokken, doublé dames-armbandhorloge, pauw, rijwieltnschje inh. fietssleutels enz., leerboek Praktisch Boekhouden, etui inet schrijfbehoeften, gouden broche met paarl, cachet, jongensjasje, doublé armband, re genhoed, oude roeiboot, zakmes, doos in houdende bussen groente, eenige toto's, houten balk, rijwielpomp, zilveren dames horloge een zwart bandje, rozenkrans, wiel dop van een Buick-auto, mand bolbegonia's zilveren speldbroche, bankbiljet a f 10, schaar, gouden halskettinkje met medaillon, zilveren halskettinkje met aanhanger, witte geit, dolk met scheede. Gevonden in de Electrische Tram (Stads- lijn): Wandelstok, parapluie, paar hand schoenen, gouden dasspeld, kralen hals ketting. Gevonden in een autobus van Stadsver keer: Parapluie, handschoenen, damestasch je met inhoud, portemonnaie met inhoud. Gevonden in het Postkantoor: Rozenkrans met verzilverd kruis, leeshoek, huissleutel. Terug te hekomen en inlichtingen te ver krijgen ten Politiebureele alhier eiken werk dag, behalve Donderdag en yrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. Uit den Omtrek. ALKEMADE VLEES CHKEURING. In den loop der ^aand Maart zijn ter Se cretarie aangegeven de volgende slachtin gen: Bedrijfsslachtingen: 17 koeien. 27 var kens en 3 nuchtere kalveren. Huisslachtin gun: 5 varkens. Noodslachtingen: 3 koeien. 45 kalveren, 8 varkens, 4 biggen, 1 paard 3 schapen en 1 geit. Ingevoerd werd 213 K.G vleesch. Aan keurloon werd ontvangen een bedrag groot f 317.50. WATERTOREN. Naar wij vernemen is de bouw van den watertoren te Roelofarendsvecn opgedragen aan de laagste Inschrijfster de Beton Mij „Tubantia" te Enschedé. POLITIE. Door de politie zijn in de afgeloopen maand opgemaakt 24 processen-verbaal. ALPHEN AAN DEN RIJN NED. HERV. KERK. De ontvangsten der diaconie bedroegen over 1930 f 14.0-16.98 en de uitgaven f 11.8t5B.22 alzoo een n&deelig slot van f 816.24. MARTHA-STICHTING. Het bestuur der M. S. heeft door tusschen. komst van den heer H. B. uit Zeist ontvan- gen een legaat van f 500. GEREF. KERK HOOFTSTRAAT. De gehouden collecte tot dekking van het tekort heeft opgebracht f 314, terwijl m< kwam een gift van f 100. Hiermede is het tekort ruimschoots gedekt. MELKVEILING. Op de laatst gehouden nielkveiling wenl aangevoerd 6500 L. Middcnprijs was f 5.30 per 100 L. VECHTPARTIJ. L. A. heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij hij een vechtpartij door de G. met een mes is gestoken. KINDERKERK. Gezien 3 klassen van de school aan dt .'un Nieuwenhuizenstraat zijn ondergebracht m gebouw „Rethel", zal in April en Mei geen kinderkerk worden gehouden. TEEKENSCHOOL. De vakteekenschool der Martha-Stichting I werd dezen winter bezocht door 68 leerlin gen. Aan 8 leerlingen werd het diploma uit- gereikt, n.l. twee voor bouwkundig teekenen, 3 voor maehineteekenen, 1 vakteekenen schil 'Iers. 1 idem metaalbewerker en 1 idem met selaar. AANRIJDING. Gistermiddag had op den hoek Station» >traat Prins Hendrikstraat een aanrijding plaats tusschen 2 luxe auto's. De vermoede lijke oorzaak is dat de auto, komende uit dt Stationstraat de bocht te veel naar linki nam. Schade wordt door verzekering gedekt GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen politiebureau. Damestaschj? portemonnaie, belastingmerk in étui, du speld (zilver). BURGERLIJKE STAND. GEHUWD: J H Boeltje* (2 J. en J S L de Sm! 32 J. C v Niedek 22 J. en H Boender 20 J. - H Schlllz 29 j. en J J Bonte 20 J. BEVALLEN: H KoelewIJn—v Rijswijk z. A Rede-geldMeijr z. J C v d PostRomIJn i A G v Leeuwen—VeldhuIJzen van Zanten i P Vrolijkd Hollander d. OVERLEDEN: HThvd IJssel Jd. 1 d. O I Reljneker vroupw van J Stapper 82 j. 11 Jongeneel wednr. van J L C v Bladel 69 J. BOSKOOP TE WATER. De 93-jarige verpleegde uit het weeshuis C Droog geraakte achter het weeshuis in dt sloot. Gelukkig werd het ongeluk bemerkt kon de oude baas gered worden. Naar wy vernemen heeft hjj van het koudt bad geen nadeelige gevolgen ondervonden. BRAND. Ten huize van den heer Petuker aan d Futtekade is een begin van brand uitgebrokei welke door toegeschoten buren met emmen water kon worden gestuit. Assurantie dekt de schade. HAZERSWOUDF JAARFEEST GEREF. KNAPEN- VEREENIGING „SAMUEL" De Geref. Knapenver. „Sarauel" hield i het lokaal achter de Geref. Kerk haar jaai feest, bijgewoond door vele belangstellen den. De heer G Hoogendoorn Jr. een dei leiders sprak een openingswoord. Hieroj werd jaarverslag uitgebracht door den se cretaris, G van Wieringer, waaruit bleek dat de ver. in bloeiende toestand verkeert 27 leden en 6 aspirantleden telt Door P. Bakhuizen, H. v. Velde en IV, Bol werden opstellen gegeven. Verder werd de avond gezellig en leer zaam doorgebracht door voordrachten, een stukje lezen, een samenspraak, afgewi» seld door zang en het uitreiken van ver verschingen. Door afgevaardigden van ver eenigingen van Koudekerk en Boskoop, als mede van plaatselijke vereenigingen werd het woord gevoerd. Ds. G. M. den Hartogh sprak namens den Kerkeraad en de heel J. Bogaards namens de Oudercommissie ei ging aan het einde voor in dankgebed. NIEUWE CURSUS De nieuwe cursus is met 1 April bij de Chr. School op het dorp aangevangen mei 27 nieuwe leerlingen; aan de Openbare school met 10 leerlingen. VERGADERING GEMEENTERAAD Afwezig met kennisgeving wegens onge steldheid de heer P. F. Veelenturf, verdei alle leden tegenwoordig. Voorz. is de bur gemeester. de heer J. van der Meulen, dil de vergadering opent met ambtsgebed. Me dedeeling van ingekomen stukken, w.o Missive van den Minister van O. K. en W dat de vergoeding voor L.O. over 1931 zal bedragen ƒ6.170. Proces-verbaal van kasop name bij de Gemeente-ontvanger. Al dez< stukken worden voor kennisgeving aange Door mej. Ab. van der Ben, onderwijzer» aan de Of>enb. School, is tegen 1 April we gens a.s. huwelijk ontslag uit hare betrek king aangevraagd. B. en W. stellen voor he gevraagde ontslag aan mej. v. d. Ben, die 10 jaar lang in functie aan de openbare sChoo is geweest, tegen 15 April a.s. op eervollf wijze te verleenen, waartoe wordt besloten De voorzitter deelt mede dat 11 sollicitanten zich voor de vacature hebben aangemeld, en dat daaruit door B. en W. ln overleg mei den Inspecteur van het L.O. en het hooft der school een voordracht is opgemaakt, be staande uit: 1. mej. M. N. J. Krijn van den Haag; 2. mej. A. IJ. Mollema van 's Heer Arendkerke en 3. mej. P. G. Tuinzaad val Zuid-Beemster. Na geheime zitting word1 met algemeene stemmen tot onderwijzer» benoemd mej. M. N. J. Krijn van 's-Gra venhage. Het kohier hondenbelasting voor 1931 wordt vastgesteld tot een bedrag van 568. De voorschotten aan de Bijzondere Scholen voor 1931 worden vastgesteld, waarvan be* rekend per leerling op f 14.41, de 80 pet. zal hedragpn voor de Chr. School op het dorp 1352.—; de Chr. School aan den Rijndijk 1778.35; de R.K. School op het dorp 1515.93; de R.K. School aan de Onstbuurl 1176.— de R.K. School aan den Groenen dijk 1224.en de U.L.O. school op hel dorp, berekend tpgen 20.35 per leerling 88.—. Naar aanleiding van een verzoek tol het beschikbaar stellen van golden voor leei middelen van de 3e klasse van de U.L.G school op het dom wordt besloten een be drag van 198.20 hiervoor beschikbaar t< stellen. In verhand met het bedanken van den heer W. C. Schrier tot plnatsv-prvangend lid van het stembureau aan den Rijndük, wordl hiervoor aangewezen dn secretaris der go- meentP, de heer B. don Prnver. Tot lid riet Schattingscommissie worden herbenoemd d« heeren: J. v. d. Meulen, burgemeester, D. d4

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6