ZATERDAG 4 APRIL 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 UIT DE ANTI-REV. PARTIJ DE PARTUMOEILIJKHEDEN TE VLAARDINGEN Overeenstemming bereikt De A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" hield Donderdag een korte, doch •eer belangrijke ledenvergadering. Behalve enkele minder belangrijko agendapunten, hadden de leden tc beslissen over een be stuursvoorstel inzake vereeniging met de Kiesvereeniging „Vreest God, eert den Ko- ^Na gebruikelijke opcnine door den voor- ritter, de heer C. B. Verloop, werden allereerst do afgevaardigden benoemd voor de volgende week te Utrecht te houden Dcputaten vergadering. De wijzigingen in het Statuut, voorgesteld door het Centraal-Comité, werden aange nomen. Vastgesteld werd de wijze van verkiezing voor de candidatenlijst der gemeenteraad. Besloten werd de eerste zes candidaten elk afzonderlijk te stemmen, terwijl do zes vol gende namen door één stemming zullen wor den gerangschikt Daarna kwam het voorstel inzake ver- leniging in behandeling. Dit voorstel luidde als volgt: jJJe kiesvereen. „Nederland en Oranje noodigt de kiesvereeniging „Vreest God, eert den Koning" uit zich met haar te ver eenigen. over het verleden grondig te zwij gen, dé voorbereidende werkzaamheden voor de gemeenteraadsverkiezing gcmeen- ichappelijk voort te zetten en niet haar te gtreven naar een eendrachtelijke samen werking en goede trouw, in het belang der actie op de verschillende Christelijke le vensterreinen en tot heil onzer Vaderstad Van bestuurzijde werd op dit voorstel een duidelijke toelichting gegeven. Gecon stateerd werd dat de verhouding der Kies- vereenuiging t.o.v. de andere kiesvereeni ging grondig is gewijzigd. Aangegeven wer den de overwegingen waarop alsnog contact werd gezocht. Het bestuur bleef met klem verdedigen dat de vrijheid der leden tot vaststelling van de candidatenlijst niet kon worden aangetast. Aanvankelijk vond deze gedachte weinig sympathie bij de overzijde, welke steeds op den voorgrond stelde de on voorwaardelijke overname van twee der drie zittende raadsleden op de candidaten lijst Thans heeft het bestuur echter beves tiging ontvangen dat men bi id is elke eisch los te laten en aan haar leden voor te stellen de kiesvereeniging Vr. G. e. d. K. op te heffen. Het bestuur sprak er zijn groote voldoe ning over uit dat ten slotte de wensch werd prijsgegeven die altijd r/>g was vastgehou den en waarop elke oplossing van het ge schil steeds gestrand was. Het voorstel tot vereeniging werd door alle bestuursleden gesteund. Dit voorstel werd vervolgens in bespre king geven. Slechts een tweetal leden vroe gen het woord, maar dan ook om alleen hun dankbaarheid jegens God voor een dergelijk verrassende oplossing te uiten, en de wensch dat dit voorstel ongewijzigd zou worden aangenomen. Nadat op de vraag des voorzitters of iemand tegen het voorstel was, niemand tegenstemde, en de voorzittershamer was gevallen, ten teeken dat het voorstel was aangenomen, brak een geestdriftig en dank baar applaus los. De vergadering, die door ongeveer 115 le den was bezocht, werd daarna door den heer Van Wijk met gebed gesloten. Uit Oost-lndie VERLAGING DER SALARISSEN Regeerlngsverklaring. BATAVIA, 2 April (Aneta). Hedenavond Wordt een officieel besluit verwacht, waar bij met ingang van 1 Juli 1931 alle ambte naren vijf procent op hun salaris zal wor den gekort, welke korting met ingang van 1 Januari 1932 zal worden opgevoerd tot 10 pet. De Ministerieele bewilliging wordt heden telegrafisch ontvangen. De Regeering heeft aan den Volksraad taadere mededeelingen verstrekt betreffende de uitvoering der salaris-verlagingen. Het voornemen bestaat om met ingang van 1 Januari 1932 alle bezoldigingen, wel ke meer dan f 50.— per maand bedragen, inet 10 pet. te verminderen. Als overgangsmaatregel zal een korting Van 5 pet. worden ingesteld in het tweede halfjaar van 1931, dus ingaande 1 Juli 1931 De ambtstoeslagen worden met een bedrag Van rond f 193.000 verminderd door ze, al naar gelang de onontkomelijke representa tieve verplichtingen bij de bekleedcrs, met 10, 20 of 40 pet. te verminderen. Ook deze vermindering zal in twee tempo's worden doorgevoerd. In de derde plaats zal zoo spoedig moge lijk het reglement op de buitenlandsche ver loven worden gewijzigd, waardoor alle ver lofsalarissen met 5 pet. zullen worden ver laagd. De Regeering berekent, dat het aandeel der salarissen plus pensioen, zonder stand plaatstoelagen, verloven, duurtetoeslagen etc. In de totale gewone landsuitgaven, na af trek van rente en aflossing over de jaren 1922/1931 resp. 43, 52, 59, 61, 60, 58, 58, 59, 58 en 60 procent bedraagt. Gestreefd wordt nu naar formatieversobering, waar mogelijk toet handhaving van de bestaande organi saties, gepaard aan salarisvermindering. De formatieversobering; is reeds begrepen in de f 26.000.000 bezuiniging voor 1932. Aan de hand van de cijfers kan worden Vastgesteld dat de huidige salarisregelingen in de toekomst een voortdurende bedreiging vormen voor het budgetair evenwicht- De' Regeering is er zich evenzeer van bewust, dat Ned.-ïndië in zijn opgang en ontwikke ling bezwaarlijk lang kan worden geremd, Waarvoor dus personeel noodig is, zelfs iu hoofdzaak personeel. Bij den huidigen sala- fisstandaard is het voor de uitbreiding en verdieping van de overheidsstaat noodige Êersoneel echter zeer stellig niet te betalen. it alles wijst reeds op de noodzakelijkheid ,Van heroverweging van het salorisvraag- Btuk. maar ook dwingt daartoe de omstan digheid dat in de naaste toekomst in toe nemende mate de Indische IToogescholen uit Indië afkomstige krachten beschikbaar stel len voor bezoldigingen op basis van de ini- portkrachten. welke grondslag dus door een andere moet worden vervangen. De keus is dus: de ontwikkeling van het land te rem men door vast te houden aan het tegenwoor dig salarispeil of dit omlaag te brengen te«* Wille van de harmonische ontwikkeling van land en volk, welke keuze niet mocillijk is. De Regeering zal de herziening van de be- fcoldigings-, voor zoover noodig ook de pen- éloensregelingcn, zoo spoedig mogelijk ter VOORJAARS-YDILLE Zóó ver, als op dit plaatje, is 't noq tvel niet. Maar ook 'n t rijk der natuur is Paschcn profetie van 't leven, dat den dood overwon. Misschien noq enkele weken en dan bloesemen weer de boomen en huppelen de lammerkens in de wei. Dan is 'f weer de schoonste tijd van 't jaar: Lente! hand doen nemen omdat zij overtuigd is „dat de wijze waarop in de naaste toekomst het snlarisvraagstuk zal worden opgelost voor een belangrijk deel beslissend zal zijn voor de verdere ontwikkeling van dit land". De totale bezuinigingen op den gewonen dienst voor het dienstjaar 1932 ten opzichte van 1931 zullen inclusief de salariskortingen f 46.400.000 bedragen. BATAVIA, 3 April (Aneta). Uit het offi cieele besluit inzake de salarisverlaging der ambtenaren blijkt, dat deze geldt voor alle burgerlijke en militaire landsdienaren met salarissen boven de f 50.per maand. PROMOTIES STOPGEZET BATAVIA, 2 April (Aneta). De directie der Kon. Paketvaart mij. besloot met ingang van 1 April j.l. de promoties voorloopig stop to zetten. AFSCHEID VAN DEN HEER PLESMAN BATAVIA, 2 April (Aneta). Het hoofdbe stuur van de Ned.-Indische Vereeniging voor Luchtvaart bood gisteravond een af scheidsdiner aan, aan den directeur der K. L. M. De voorzitter de heer Van Zalinge sprak zijn overtuigint» uit, dat de reis van den hoer Plesman niet vergcefsch zou zijn. Hij merkte, dat middelen zullen moeten worden gevonden voor de instelling van een wekelijkscho luchtyerbinding tusschen Ne- Nederland en Indië. STOOMSCHIP OP DE KLIPPEN GELOOPEN. BATAVIA, 3 April (Aneta). Aneta ver neemt dat het s.s. „Malabar", groot 6000 tons, van de Burns Philip Line, varende op de route Singapore—Java—Australië, aan de Oostkust van Australië op de klippen is ge- loopen. De passagiers en bemanning zullen met een ander schip naar Australië woiden overgebracht. GESTRAND SCHIP VLOTGEBRACHT. BATAVIA, 4 April (Aneeta). Het Engel- sche s.s. „Lucerna", dat bij Mahassar aan den grond liep, is door de assisteeronde sleepbooten vlotgetrokken en thans op weg naar Soerabaya, waar het zal dokken. J. M-Jie, wegens het zich laten omkoopen door Chineezen, tot een Jaar WERKLOOZENSTEUN BUITENZORG, 2 April .Aneta). De Directeur an Justitie is gemachtig 4ho* Schoolnieuws. VER. VAN LEERAREN BIJ HET CHR. MIDDELBAAR ONDERWIJS DE JAARVERGADERING TE LEIDEN Rede Prol. Mr. A. Anema. t (Vervolg.) Nadat des morgens de verschillende sec ties van de Vereeniging vergaderingen had den gehouden of excursies gemaakt door de stad, verzamelde men zich Donderdagmid dag weer in het gebouw van de Chr. H. B. S., waar door Prof. Mr. S. Anema, van Amsterdam, een lezing zou worden gehou den over het wezen van den Volkenbond. Do Voorzitter heette bijzonder welkom den heer Koops, inspecteur van het M. O., wethouder T. S. Goslinga namens het ge meentebestuur van Leiden, Ds. Groot Enzerink namens den Bond van Vereenigin- gen voor Chr. M. O. en Voorbereidend Hoo- ger Onderwijs, Ds. Broekstra en de heer Mulder namens het bestuur der Leidsche Ghr. H. B. S., verschillende vertegenwoor digers van zusterverenigingen en last noi least den spreker. Prof. Anema kreeg vervolgens gelegen heid tot het uitspreken van zijn rede, om het verband tusschen Volkenbond en Chr. levensbeschouwing uiteen te zetten na eerst den politieken toestand in Middeleeuwen en nieuwen tijd geschetst te hebben. De groote oorlog deed de oude machta idee als 'n rookende punihoop ineenstorten Van het humanistisch pacifisme is geen hulp te verwachten, evenmin als van het rationalisme en het socialisme, dat in zich zelf in de klassenstrijd de oorlogsidee kent, terwijl het uitgaat van een veel te groote gemeenschapszin. Daartegenover stelt 't orthodox-protestan tisme de volgende vijf beginselen: Ten eerste: de Staat ls er enkel om der zonde wil, om door tucht en recht orde te schep pen. De Staat bepale zich er toe, zooais de confessie zegt, de mogelijkheid te scheppen tot het le'den van Christelijk godzalig leven. Ten tweede: van Godswege bestaat boven de staten een recht, dat volkomen onafhankelijk is van het eigen recht Ten derde: uit Schrift en Historie vloeit voort, dat de staten elk voor zich een eigen taak hebben en hun zelfstandigheid moeten hand haven. Ten vierde: erkend moet worden, dat tusschen de staten een onderling verDand bestaat, dat door God zelf is gelegd, en tei. vijfde: oorlog is alleen gerechtvaardigd als executiemiddel van de gemeenschap en bij onmiddellijk noodzakelijk zelfverweer. De Volkenbond schept gemeenschapsorga nen, waarachter enkel de rechtsidee zit. Het Volkenbondstatuut kent alleen oorlog bij de uitzonderingen, zooals die van Augus- tinus of van den Christen zijn geleerd. Ge broken is met de oude machtsidee. Ook ten opzichte van den Volkenbond geldt het woord: Hebt God lief boven alles en den naaste als u zelf. v Een langdurig applaus volgde op deze In teressante redevoering, waarna verschillen de vragen werden gesteld en door Prof. Anema uitvoerig besproken. Nadat ten slotte nog door den heer Koops, door Ds. Groot Enzerink en door den heer Men-del namens de Indische collega's was gesproken werd door Drs. van Andel de vergadering met dankgebed gesloten. ORGANISATORISCH VERZUIM Voor eenige weken toonden wij aan met cijfers ontleend aan het Rapport-Ruigers, dat invoering der z.g. Nieuwe Opleiding voor onderwijzers bij verstandige toepassing geen grootere offers van de schatkist zou vergen. Integendeel, wij meenden met de cijfers te hebben bewezen, dat deze Nieuwe Oplei ding in de toekomst belangrijke besparing zou opleveren. Met. opzet werd de financieele zijde van het vraagstuk naar voren geschoven, omdat reorganisatie van het onderwijs thans htj velen meer een vraagstuk is van bezuini ging dan van onderwijs-technische verbete ring. Het bezwaar, aangevoerd in ons blad door een hoofd eener tweemansschool, ls reeds in de wet voorzien, door de bepaling, dat de onderwijzeressen A in tweemans- scholen voor de eerste drie leerjaren be voegd zijn (art. 133/2 Wet L. O.). Een andere opmerking is van offlcicelo zijde gemaakt in een openbare vergadering, waar onze cijfers in bespreking kwamen Men meende, dat de bezitters van do n 1 p u- we akte een salaris moesten krijgen, da' gelijk is aan dat van de tegenwoordige be zitters der Hoofdakte. Daardoor zou do salarislast zoo worden vermeerderd, dat hei berekende voordeel zou verdwijnen. Dit be zwaar is volkomen ongegrond. De vermeer dering in salaris zou voornamelijk van be- teekenis zijn voor het aan'al mannelijke onderwijzers, zeg van dertig jaar, die thans n i e t in het bezit der hoofdakte zijn. En dit aantal is verdwijnend gering. Bovendieu zou er niet het minste bezwaar 'egen zijn do opklimming in salarissen zóó te rpgelen, dat bijvoorbeeld op vier- of vijf en twintig jarigen leeftijd (de gemiddelde leeftijd van het behalen der Hoofdakte) de salarissen gelijk waren. Ons onderwijs gaat, hier echter göbukt onder een organisatorisch ver zuim. Het instituut van de tegenwoordige Kweekschool, dat het Rapport-Rutgers wil handhaven, sluit bij geen ander onderwijs instituut aan. Tusschen de lagere schooien de Kweekschool ligt een afstand van twee jaar. Die tijd Is voor een zeer groot deel weg. De leerlingen der lagere scholen, voor de Kweekschool bestemd, worden die twee jaar een beetje bezig gehouden, een beetje verder gebracht. De leerlingen der U. L. O.-scholen leeren o.a. Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde en Handelskennis, waarmee op de Kweek school opnieuw wordt begonnen. De cijfers leeren welk groot getal leerlingen zoo wordt gedupeerd. Op 15 September 1930 telden de Protos- tantsch-Christelijke Kweekscholen 2329 leer lingen, die der Roomsch-Katholieke 3550 leerlingen. Op de Chr. H. B. S. vond men op dien datum 2741 leerlingen, op de R.- Katholieke 2799 leerlingen. Zou men het geen dwaasheid vinden, wanneer de aanvangsleef ijd van de H. B. S. twee jaar verder lag dan het oogen- blik waarop de lagere school wordt verla ten? En toch wil men voor de Kweekschool, wier leerlingenaantal in de genoemde cijfers niet zoo ver afwijkt, een dergelijke econo misch onverdedigbare toestand handhaven. Historisch is deze vreemde situatie ver klaarbaar. Toen de wet op het L. O. van 1878 In wer king trad, vond men in ons land ongeveer een dozijn kweekscholen, terwijl de overige opleiding geschiedde in de practijk van de school zelf, met aanvulling van een klein schijntje theorie op de Normaallessen Scho len als de tegenwoordige U. L. O.-schnlen ond men alleen in de groote steden Thans is het gehoele land overdekt met goed geou tilleerde U. L. O.-scholen. Het aantal leer lingen der Normaallessen is verdwi|nend klein (bij de Chr Normaallessen 242, de R.K. 302 leerlingen). Tientallen r„g. Streek- kweekscholen leveren de aanvulling van het onderwijzerstorps. In elk opzicht is de toestand veranderd. Maar de lacune van twee Jaar is blijven bestaan! Hoeveel arbeid zoo verspild wordt, hoe veel moei-te telkenjare vergeefsch is, valt moeilijk te schatten. Wel zou men globeal kunnen becijferen, hoeveel duizenden die MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 d Kiespijn-Tabletten 60 cl Laxeer-Tabletten 60 c* Zenuw-Tabletten 75 cl Maag-Tabletten75 Bij Apoth. en Drogisten Thans is het moment, om ln het bo lang der schatkist aan dit organisa torisch verzuim een einde 'e maken. Laat men dit oogenblik voorbijgaan, dan voorzien wij, dat voor een nieuwe periode van vijftig jaar de thans bestaande toe stand wordt gehandhaafd. Wij geven toe, dat de reorganisatie groo ter zafzijn dan wij bij het Lager Onderwijs sinds de dager! van Minister de Visser ge wend zijn. Maar wij handhaven onze conclusie uil ons vorige artikel, dat invoering der Nicu we Opleiding, aansluitend aan de U. L. O.- scholen, een onderwijzerscorps zal geven, dat meer gedifferentieerd en meer prae- tisch is opgeleid; rust tusschen de U. L. O. scholen en de Kweekscholen; afschaffing van de hoofdacte-examenellende; een ODlel ding der onderwijzeressen, die meer aan sluit aan de vrouwelijke psyche; opheffing van een onverdedigbaar organisatorisch ver zuim en tenslotte, wat in deze tijd bijzon der meespreekt, bij verstandige toepassing, een belangrijk financieel voordeel! Gemengd Nieuws. DOODELIJKE AUTO-BOTSING De burgemeester van Eist ongekomen. Men meldt ons uit Grave: 's Avonds 11 uur is een auto op het Hoekske te Langeboom gemeente Escharen bij Grave tegen den hoek van een huis te pletter gereden. In de auto waren gezeten Mr. E. O. J. Baron van Hövell van Westerfier Weeze- veld. benevens nog twee andere heeren. een dame en drie kinderen. Mr. E. O. J. Baron van Hövell van Wes terfier Weezeveld, burgemees'er van Eist, overleed ongeveer 2 uur na het ongeva, ter plaatse. Zijn lijk is naar het ziekenhuis te Grave vervoerd. De overige inzittenden bekwamen wonder boven wonder zoo goed als geen lotsel. OP EEN ONBEWAAKTE OVERWEG Auto door den trein meegesleurd Men meldt ons uit Eerbeek: Omstreeks half negen 's ochtends werd de vrach auto van de stnomwasscherij „do Blauwe Olifant" v.h. C. Quartel te Ugheien bij Apeldoorn op den onbewaakten overweg bij Hotel Rijk alhier door den trein dio om halfnegen in de richting Eieren hier passeert aangereden; een tiental me'ers medegesleurd en vrvolgens onder aan het talud van den spoorbaan neergeworpen. Gelukkig kwamen geen persoonlijke onge lukken voor, daar de chauffeur en een knecht zich bijtijds in veiligheid konden brengen en met de schrik vrijkwamen. Het uitzicht is op deze plaats tamelijk goed; alleen een woning van den tuinman Mey- boom belommert dit wel eenigszins, daar deze behuizing een vijftiental meters van den spoorweg is verwijderd. Vermoedelijk heeft de chauffeur den :reln niet zien aan komen. Van een en ander werd proces- verhaal opgemaakt. ERNSTIGE AUTO-AANRIJD IN Q. Men meldt ons uit Rijswijk (Z.-H.): Op den Nieuwen Rijksweg tusschen Hoornbrug en Delft reed een tweetal groen tenwagens, elk met één paard bespannen, achter elkander ln de richting Delft. Daar achter kwam een auto. bestuurd door den heer B. uit Delift. De achterste groentenkar was niet voorzien van den vereischte roodoii reflector en dnar de au'obestuurder waar schijnlijk de voor hem uit rijdenden wagen niet zag, reed hij met volle gang tegen den groentenwagen op, welke op zijn beurt weer tegen de voorste groentenkar geworpen werd. Het paard van de achterste groenten kar kwam beklemd tusschen de twee wa gens en viel op slag dood. De voerman werd aan de knie gewond. De autobestuurder B., evenals de naast hem zittende, bekwamen kleine verwondingen. De auto evenwel was geheel gekraakt en is per kraanwagep weg gesleept DE DOODELIJKE DAMP. Te Amsterdam werd, naar „Het Volk" meldt, ln het politiebureau aan de Canterbur- gergracht te Amsterdam de 37-jarige agent van politie P. J. Voordewind, die een bad in een van de afdeelingen had genomen, bewus teloos in het kamertje gevonden. Het afvoer kanaal van den geyser, waardoor de ver brandingsgassen een uitweg moeten vinden, bleek verstopt. Pogingen om de levensgees ten weer op te wekken, hadden geen resul taat. Men mag aannemen, dat de agent niet meer de kracht had, zich uit de badcel op te heffen, toen hij zich door de langzame be dwelming onwel begon te voeien. Het slacht offer was ongeveer tien jaar In dienst van do politie. Hij was gehuwd en laat één kind FELLE BRANDEN IN BRABANT BOERDERIJEN TE VRIJHOEVE-CAPELI.E EN TE BEEK EN DONK IN DE ASCH GELEGD. Men meldt ons uit Sprang-Capelle: Vrijdagmorgeu omstreeks half twaalf is door onbekende oorzaak brand uitgebroken te Vrijhoeve-Capelle. De brand werd het eerst ontdekt in de kapitale boerderij van heer H. Stam, bij wien mede inwoont de heer P. Stam. In minder dan geen tijd stond de boerderij met stallen en schuur in lichte laaie. Alleen het vee kon worden gered. Tien minuten later werd de nevenstaande boerderij van de weduwe P. Schans door het vuur aangetast. De sterke Z.O. wind maakte het blusschlngswerk vrijwel onmogelijk; ook deze boerderij, waar een 20-tal beesten houden werd, ging in de vlammen op. vee kon gered worden. Het water van een slang, welke op de waterleiding was gekoppeld kon, nieto anders doen dan het nathouden van de aangren zende gebouwen. Het vuur sloeg over naar de dertig meter lange coöp. bakkerij en het woonhuis van den heer H. v. d. Have aan de overzijde. Ook vlogen de vonken op de schuur van •den landbouwer J. v. d. Hoeven aan de Hooge vaart, welke met moeite kon behou den worden. Het huis bewoond door den schilder C. Qostdijk, bekwam veel schade Alle ruiten waren gesprongen. Assistentie werd ingeroepen van de Til- burgsche en Waalwijksche brandweer. Oin streek9 kwart voor één was Waalwijk met een motorspuit aanwezig. Bij verschillende perceelen ontstond hierna nog een begin van brand aan de verschil lende rieten daken en de bijliggende schuren, welke behuizingen slechts met de grootste inspanning konden worden gered. Momen teel liggen geheel in de a9ch de boerderijen met stallen en schuren van Hein Stam, de boerderij met schuren en stallen van weduwe P. van der Schans, de woning van v. d. Have en die van Heurtens, waarin een gezin van twaalf kinderen was gehuisvest. Ook het gezin van Klelnloog, inwonende bij v. d. Have, ls dakloos. Veel meubilair ging verloren. Venzekerlng dekt de schade. Te Beek en Donk ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in de boerderij van den landbouwer H. Versteegen, gelegen tusschen de fabrieken der N.V. P. van Thiel en de N.V. Van Thiels Draad industrie. De brand greep zeer snel om zich heen leverde gevaar op voor de naast gelegen fa brieken. Een nabij gelegen turfopslagpiaats vatte eenige malen vlam, terwijl ook het dak van de fabriek even in brand geraakte. De fabrieksbrandweer wist echter het vuur in den aanvang te dooven. De plaatselijke brandweer kon niets uit richten, zoodat do boerderij tot den grond toe afbrandde. Ook de inboedel werd een prooi der vlammen. ERNSTIGE SCHEEPSONTPLOFFINO. Een doode, drie gewonden. Men meldt ons uit Ams'erdam: Op een van de schepen van de sfoom- vaart-raaatschappij „Oceaan", liggende aan de Borneokade, heeft een ernstige ontplof fing plaats gehad. In de machinekamer is een buis gespron gen, waardoor vier personen, twee Europea nen en twee Chineezen, ernstige brandwon den opliepen. Alle vier zijn zij door den G. G. en G. D. naar het Binnengas'huis ver voerd. De twee Europeanen en een Chinees konden, na verbonden te zijn, naar huis worden gebracht. De tweede Chinees is ter verpleging opgenomen. In den loop van den dag is hij echter aan zijn wonden be zweken. HET HOOFD VERPLETTERD Men meldt ons uit Oegstgeest: Vrijdagmorgen om 8 uur stond de 20-jarige v. Harmeien op het balkon van de stoomtram HaarlemLeiden. De jonge man had de on voorzichtigheid z(jn hoofd buiten te steken, en kwam, terwijl de tram in volle vaart was In aanraking met een van de ijzeren palen, die zich voor de electrische trein, die ter plaatse over hetze, f de traject rijdt, langs den weg bevinden, In aanraking. De ongelukkige was onmiddellijk dood. HET GEVAAR VAN WASSCHEN IN BENZINE Men meldt ons uit Amsterdam: In de Stolkwijkstraat waren twee vrouwen aan aan het wasschen van handschoenen benzine. In de nabijheid brandde een gas- toestel. Plotseling vloog de benzine in brand tengevolge van de dampen die zich mededeelden aan de open vlam. De beide vrouwen liepen brandwonden op aan han den en gelaat. Door de brandweer die ge alarmeerd was, werden zij voorloopig ver bonden om later in het Wilhelminagnst- huis meer afdoende te worden behandeld. Het begin van brand was spoedig ge- bluscht. Tegen Keelpijn Keel en borst met Vtcks VapoRub tnwrijv«L De dubbele werking van deze zalf, als dampen door de lucht- kanalen en als pap door de huid, brengt terstond ver lichting. V/ICKS VAPoRua ZWARE BRAND Door onbekende oorzaak ontstond brand ln de boerderij van H. P. Stam te Spranq- Capelle. Drie boerderijen en een bakkerij werden in de asch qeleqd. Alles was zeer laaq verzekerd. Op onze foto ziet men wat er van de huizen na den' brand overbleef. ROFFEL-RIJMEN BEZITLOOS KAPITAAL Neen, begin nu niet te zeggen, Als je dit berichtje leest, Dat er onder proletaren Altijd centen zijn geweest. Langzaam dringt het kapitaal ook ln de roode rijen door; Langzaam komt de roode wagen ln het burgerlijke spoor. Als je een half miljoen wilt leenen En je krijgt tweemaal zoo veel, Dan past hier alleen dit antwoord: Kameraden, 't is fideel Dat je ons zooveel wilt geven Van je karige bezit; Wij noteeren gaarne dat je Met je geld verlegen zit. Alzoo zijn we dan besloten, Je miljoen wordt graag aanvaard; 't Is in onze brandkast veilig Weggelegd en welbewaard. Dat de onderneming groeit Van 't bezitloos kapitaal! Dat het rente af moog werpen Naar de burgerlijke schaal! LEO LENS (Nadruk verboden) Radio Nieuws. kerkgebouw der Ueref. :erdam. Keizersgracht 666. Voorganger: Ds. Knoppers. Geref. Predlkai 1 17. 4 Lezing van de W .iel. 2 Votum en Zegen. 3 2 ng dor Heilig® Schrift: X 6 Gtbed. 7 Voorlezing van den tekst: Matth. 28 i X—7. Zingen: Psalm XI8 XX en 10a en 9b. 9 Eer- <jer prediking. 10 Zingen: Psalm 15 Orgelspel. N.C.R.V. l.i Herv. Kerk te Heerdé. Voorganger: Ds. G. de Vries. Ned. Herv. Predikant aldaar. Organist: de heer Oom. J. de Val. 1 Orgelspel, i Votum en Zegen. s Zingen: Psalm 68 16. 4 Twaalf Ge loofsartikelen. 6 Zlnren: Gezang «3:6. 6 Lezen: 1 Cor. 16 120. 7 Gebed. 8 Inleiding tot de pre diking en opgave van den tekst: Lukas 24 34 midden: „De Heere is wsarlljk opgestaan". 9 Zingen: Psalm 118.10 en 11. 10 Eerste gedeelte 9.30 Morgenwijding, te lelden door Ds. Joh. van Petegem, Predikant der Vrije Evangelische Gemeente te Hilversum. Zang: Chr. Gem. Zang koor „Immanuel" der Vrije Evang. Gemeente te Hilversum. 1 Zangkoor. 2 Gebed. 3 Lezen: 1 Petr. 1 89. 4 Eerste gedeelte der toespraak. 5 Zangkoor. 6 Tweede gedeelte der toespraak. 7 Dankgebed. 8 Zangkoor. 9 Zegen. K.R.O. 10.30 —12 Uitzending van de hoogmis uit de kerk iplk. N.C.R.V, dlar kerk. den alt-vlooi: mevr. Anny Moret. HeldermanSmit, plano. 3 Tijdsein. 34.30 Jd-.ngsdlenst vanuit de We.-t- ip-:l te Neer- Al a rd. sopraande heer Richard Ja-nsen. "tenor: de heer W. E. Hoose. bas, en niej. Chr. Kerper. ivoerd wordt de Cantate „Opst o. 1. v. Plet van den Hurk. 66.15 Gramofoon- muziek. 6.157 Plano-duetten, uit te voerea door f -lej. Nel Bergacker en den heer R. Kip hagen. Tijdsein. 7—S Concert, te geven door het Amrrongseh Meisjes- en Kinderkoor, o. 1. r, T. H. Visser. MeJ M. v. Sehuppen, sopraan mevr. L. Zomerv. Schuppen, alt: T. EiJffius. viool: me.! R Wijnbergen, plano: A. Bos. orgel. - Tijdsein. 8—10.45 Concert, te geven door het Ds. Th. C. Vrleren. te Den H scr. Godedlenst- leeraar Chr. M. O. Onderwerp: „Wandeling nsar Bethanlfl". 10.Persberichten 10.45—11.30 Gra- mofoonplatenconcert. HILVERSUM (298.8 M). Y.A.R.A. 8,— Gra- 10.40 Gramufoonmuzlek. dinsdag 7 april HUIZEN (1875 M.). KRO. 8—9 15 ConeerL 10—11.30 O ra mofoonmuslek. 11 3-j-lJ GodVdl'n- stlg halfuurtje. 12— TIJdse:n 12 01—12 15 Po- 'Je. 3—1.15 Een dér." MS—4.60 "ar"^ e j«ennC,nCer.t S S0~7 S0 ör'r»ker cn 30— 7.4.' Gramufoonmuzlek. 7,45—8 Polltleberlcht.-n, 811.80 Ultsendlng uit Uoaterhout pi m 9 aeln. 8 019.50 Oramofoonmutlek. loL-iö.15 Mor* genwljdlng. 10.J0—12 Concert. 12— Tijdsein. jTonCK.rt-« 'T"?;'0. RustPoo*. 3 So—3 Zangvoor* '---.ht. 3—8.10 Leting. 3 30—4 30 Muziek. 4 30— Kinderuurtje. 6 30—6 15 Concert. 6.15—6 46 vanwege het Onderwijsfonds voor de Hln- laart 6 45—7.15 Concert. 7.15 7.45 Radlo- .cs-Unlversltelt. 7.4S—8.15 Urnmofoonmur.lck 8.15—10 16 Anns!, van het Concertgebouw-^t« Am,' sterdam. 10.1510.30 Nieuwsberichten lu 30— 12 Gremofoonmvjslek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5