O iadiotcn NS PRAATUURTJE mi VAN !;A!Ö H.V. DORDRECHT 123 e'egsnte G'adiolen 3.30 ]V\arktoverzicht G roenteplantsp POSITIE „MUSKATOR" KABELJAUWLEVERTRAAN VERVOLG PAG. 2 t121 WAT IK HOORDE, ZAG EN DACHT; OP REIS EN THUIS Ja, dat vind ik nu wel heel mooi, maar 'k wilde de resultaten liever zien, dan du gezwam (vergeef me dit woord, 't vall er zoo uit; gedachten zijn tolvrij, zegt men wel en als men in zoo'n praatuurtje z n ge dachten laat vallen, zoomaar, onvoorbereid nu jadan valt er wel eens wat uit, dat men anders zoo maar niet inde krant schrijft). Maar. waar had ik het ook weer over? Ja juist, over het geschrijf in de Diaden over de invoerrechten. Invoerrechten jagen onze land- en tuin bouwers in den regel do schrik op het lijf Maar dan mag je wel aan het schrikken blijven. En aan alles wen ie (behalve aan hangen endaar zijn we haast aan 'oe sommigen hangen zelfs al aan een heel slecht touwtje). Én zoo schrokken wij ook heelemaal niet toen we weer eens van nieuwe invoerrech ten hoorden. Of neen, we lazen, dat FRANKRIJK DE INVOER RECIITKN OP VI.EESCH MET 50 EN MEER PERCENT VFR HOOGDE. Waarom sluiten ze niet liever de grenzen Maar dat is zoo voordeelig niet. F.r zijn altijd menschen, die wat uit 't buitenland komt prefereeren. Welnu, die kunnen dar. Heeft U zich reeds voor zien van 'j Laat ONS nu ook Uw GROENTEPLANTEN leveren en U zult geheel tevreden zijn. meehelpen de berooide schatkist van hun land op te knappen. Onze schatkist schijn! daarop een uitzondering te maken. Wij hebben toch den naam van „rijke Hollanders" te zijnmoet je eens in mijn portemor.naie kijken!!! En daarom houden wij ons groot, weet je. Laten alles maar binnen. Mijn overbuurman, die juist bericht kreeg van de aanvoer op de markten te Amster dam, zei zoo pas tegen me: „ZE GEBRUIKEN DAAR IN AMSTERDAM HEEL WAT BUITENLANDSCH VLEESLH Ja, dat doen ze. Maar er zijn ook zeven honderdduizend magen te vullen. En dan uog het reizend publiek, dat in de restau rants eet. Maar in ons veerijk land is het wel een bedroevend feit, dat onze regcerir.g geen maatregelen treft om het fcmitenUndscli "vleesoh eenigszins te weren. Ik kan er niet bij, dat We maar op goede lobbes-manier alles ongehinderd toelaten van anderen, waar die anderen onze pro- dukten zwaar belasten en alles doen om eigen pr>dukten voor eigen land op goeden prijs te houden en bij ons hun overschot loozen en het ons dus dubbel lastig maken Maar aan alles komt een eind. Ook aan het geduld. Men kan ook daarvan te veel vragen. Denk maar eens aan het boycot van de F.N Z. het vorig jaar. iDat heeft wel indruk gemaakt bij onze Oosterburen. We hebben al eens eerder he: over een Duitsche persstem over deze aangelegen hei'd gehad, 't Betrof toen een artikel ln de Frankfurter Zei.ung, als we het wei hebben. Daarin werd gewezen op het feit, dat wij' do bes e afnemers van Dultschland waren en dat onbeperkt tariefsverhooging tegen onze prndukten wel eens verkeerde gevolgen kon hebben. 't Zelfde lazen-we nu in „West De ut sc.he Handels Zei', u n g" een artikel van Dr. Richard Wichterich te Keulen, welke Holland de beste kennis van Diutscli land noemt en betoogt, dat het noodzake lijk is, dat er VRIENDSCHAPPELIJKE BETREK KI NOEN TUSSCHEN DUITSCH LAND EN HOLLAND blijven bestaan. Hij wijst or op dat in Hol land, hoe langer hoe meer een ontstem ming groeit egen do Duitscho handelspoli tiek en meer en meer aanhangers van oe beschermende rechten gevonden worden. De invoer uit Duitschland in Holland is in 1930 mei ongeveer 10 pet. teruggegaan (die van Holland naar Duitschland met ca. 25 pet.). Ook dc „Düssoldorfcr Nachrich' ten" wijzen, evenals de „Wes Deutsche Handels Zeitung" op het boycot der F.N.Z. en zegt, dat men in Duitschland alles moei doen om te verhinderen dat de bescher ming der Landbouwproduktcn in Duitsch land tot gevolg zal hebben dat in de be trokken landen een „afweerfront" tegen Duitsche uitvoerartikelen ontstaat. Ook de „Mon agmorgen" een Berlijnsch blad be strijdt de douanepolitiek van Duitschland. Maar, zooals ik begon, dat lijkt nu wel heel mooi, doch ik wil do resultaten liever zien, al verblijd ik me er over, dat men ook in Duitschland gaat inzien dat men hoog spel speelt, gevaarlijk hoog. WAAROM ZULLEN WE DUIT SCHE WERKTUIGEN EN MACH1 NES KOOPEN als men ze elders, misschien In ons land wel, ook even goed kan koopen. Die akelige kortzichtigheid van ons, als zou alles wat uit het buitenland komt beter zijn, moet er met wortel en tak uit. Wij hebben nu wel gezien aan de offici eele proeven, die genomen zijn, dat b.v. Hol- landsche bietenzaad met name Kuhn P veel beter is dan andere, dan bu'itenland- landsche soorten. Zouden ze het nu eens gelooven denk ik wel eens, als dat telkens cn telkens weer duidelijk gemaakt wordt. Wij boeren en tuinders zijn soms zoo erg hardleersch. Tot onze eigen schade en schande ook. 't Is daarom wel goed. dat met name de Duitscher eens hoort, hoe wij wel zonder hun waren kunnen. Of de boeren is echter dc groote vraag. Wij voor ons prijzen hem, die doet zooals de landbouwer dien wij de vorige week op de Paaschvec- lentoonstelling te Rotterdam spraken. Die deed gewoon door. Verbouwde zooals andere laren en zooals voor zijn bedrijf proefonder vindelijk gebleken was de beste vruchtwis seling te zijn. Men gaat niet maar zoo gemakkelijk ver anderen in het „bouwplan", 't Zijn de beste toeren niet, die van de hak op de tak springen. Moet je de ander? menschen, zij die van hoeren heelemaal niets weten, daar eens over hooren spreken, 't Hoogste woord, man' En als je iets kalmweg tegen ze inbrengt dan redeneeren ze je met zoo'n vloeil van woorden van dé sokken, dat het schuim ei af vliegt. Dit overkwam me dezer dagen nog, toen ik, mijn tuin eens inspectcerend, aange sproken werd door een voorbijganger, die mij kende als krantenschrijver voor de Loe ren en tuinders. Wij kregen het over bietensteun. tarwe- wet, aardappelmeel, spinazie, blopmhollen. tomaten, druiven, maïs en wat niet al. Wij waren in China en Canada, in Wcstland en in Argentinië, in de Veenkoloniën en in de Russische steppen. De boeren moesten ver houwen wat goed gevraagd werd. Nu b.v. nu de maïs ineens zoo duur werd. wat zouden ze nu een maïs gaan verbou wen. En als de bieten geen geld meer op brachten Hij had het in de krant gelezen, dat dit heel goed ging, in mijn eigen artikel nog wel! 'k Heb maar niet getracht daarop verder in te gaan, doch eenvoudig gezegd: Man, als op 'tBinnenhof ook zulke „landbouw :<undigen!" zitten als gij zijt, dan begin de landbouwpolitiek van onze regeering te begrijpen. Maar 'k vroeg toch nog even aan Zijne Wijsheid wat hij van de vruchtcnwissoling dacht, of die niet in de war zou loopen Moest je zijn gezicht gezien hebben. Hij vroeg wat ik bedoelde. De vruchtenwisseling, herhaalde ik. En toon hij me aankeek mei een gezicht, alsof hij mij van een soort raas kallerij verdacht, had ik gelegenheid om hem goeden avond te wenschen. Die hebben nu het ho >gsten woord! 'k Ging naar binnen. Zette de radio aan Even een verpoozing zou me geen kwaart doen. Een gramofoonplaat speelde een ge deelte uil de „Jahrezeilen" van Haydn. HoorJvertaald luidt het: „Reeds spiedt de landman vroolijk heen, naar den arbeid, die hem wacht"waar woont die boer?.. waar?Verder zong de luidspreker: „In in 40 prachtige soorten lange voren treedt hij nu het kouter fluitend na". Dat mag de knecht doen die aan zijn meisje denkt, doch de boer, die aan vrouw en kinderen en de toekomst denkt Zoek maar een ander station op. Spottend klonk het nu in mijn ooren: „Adieu, mijn kleine garde-officier". Dat werd me te kras. rangvloog de stekker uit het stopeon tactde garde-officier brak bij de helft af 'k Ging maar een krant lezen. Even zoe ken. Stopdaar lees ik: „de wereldgraan markt", een weekbericht van een handels maatschappij. Toen heb ik gelezen van de wijze waarop een doorgaans dor weekbericht in deze be narde tijden tot humoristische lectuur kan w irden. Men oordeele zelf uit deze bloemlezing van zinnen, die ik dus niet hoorde, niet zag en niet dacht, maar dat ik las, in de Maasbode Hoe straks het verschil van circa 0 22 op de Amerikaansehe markten tusschen Mei en Juli tot elkaar komt, is een vraag die men vermoedelijk aan het noodlot of wel aan de dikste beurzen overlaat Van de internationale landbouwconferen- tie te Rome heet het: Donderdag j.l. is te Rome de groote gala- voors elling Joegonnen van Landbouw-B"- drog, waar 45 staten vertegenwoordigd zijn door 150 afgevaardigden. Om de sleur te bre ken, heeft men voor nieuwe nummers ge zorgd. Alleieerst afvaardiging van huiten- Europeesche staten, die natuurlijk den F.uro- peeschen zwendel zullen belichten. Boven dien verschijnt ook de vertegenwoordiging van Sovjet Rusland. Deze kan zich nog meer amuseeren, dan Litwinow dit deed op de ontwapeningsconferentie te Genève. Canada bericht, dat er Russische tarwe met valsche certifica'en van Canada tarwe op de wereldmarkt verkocht is. Dat is ai een heel heerlijke kluif voor bekvechter ij. En, eindelijk, óver de Duitsche varkens- prijzen w >rdt het volgende gezegd: Gedeeld leed is half leed. Daarom tot slo' en troost een mededeeling uit „Hansablum" De varkens-mesterij in Duitschland, de har- telap der Duitsche Agrariërs in een beispie. lose Schweine pieis-Catastrophe. De varkens ,Mark tegen een normalen prijs van 70 Mark en een mooien prijs van 95 Mk En daarbij betalen de Varkens-heeren in Duitschland voor hun voer 2 tot 3 maal zoo duur als in Nederland betaald wordt Voor vanavond genoeg. Tot de volgende weck. PRAATJESMAKER. N V. L. STASSEN Junior - Hillegom. yergeüjkend onderzoek van voederbietrassen Door het Instituut van Plantenveredeling to VVageningeii, werden uict medewerking van \fcrschii.einle luuduuuwconsuleiiieii ou lliü proefvelden in het geheel 21 voed eibigtenrassen met elkander vergeleken. De rassen werden in dne groepen verdeeld n.1.1 niet een hoog gehalte, li met een middelmutig, ill met een laag gehalte aan droge stof. n het verslag worden deze resu aangeduid met groep lb, groep 14 cn groep iz. bij het onderzoek werd er onderschei i gemaakt tusschen de voederbieten van zand en uie van kleigrond. Als men in net oog neemt dat het vorig jaar de gomidde.de opbrengst der kleiüroei velden aanmerkelijk grooter was dan die der zandproeivelden, terwijl het droge stoi gehalte dezer laatste lager was, is het dui delijk dat een conclusie over de geschiktheid van bepaalde rassen of een bepaalde groep voor zand- of kleigrond, met te trekken is Het kan zijn dat in deze cijfers de toevallige opbrengst van cenigc proefvelden een te gioo'e rol speelt. Wel b.ijki duidelijk uit deze cijfers,'dat do rangorde der raspen op klei en op zand m groote mate parallel loopt; in don loop der jaren zal moeten blijken of do kleine afwijkingen bevestigd worden, zoodat be paalde rassen voor lichten, andere voor zwaren grond aanbevolen kunnen worden. Uit de cijfers van liet Verslag blijkt dal in groep lb Pureka haar leidende positie ten volle handhaaft en Boude Duana niet recht kan meekomen. Ovana en Smaragd maken geen sieclit figuur, terwijl Cap rod eer aan de verliezende hand is. In groep 14 heeft Teutonia haar positie hersteld, maar heeft, dit jaar toch slechts een kleinen voorsprong op de andere rassen die elkaar weinig toegeven. Echter schijnt Hautaua zich in dalende Jijn te bewegen. ln groep 12 staat Productiva wederom No. 1, Askania is een achterblijver en To paa» vertoont neiging het te worden. Barrcs Strynö VJ en Bruëlis blijven 'n goed geruid dolde vertegenwoordigen, terwijl Agroiis in de opgaande lijn schijnt te zijn. Veruer blijkt dat in klasse 16 het aantal schieters het grootst ws bij de Smaragd, en liet kleinst bij Groeningia. Euraka had in 1930 op sommige proefve.den veel, op and :rc weinig sch'eters In klasse 14 zijn de schieterpercentages al veel kleiner, hier komt Hautana ongunstig, Teutonia gunstig uit. In klasse 12 heeft alleen Topaas een noe menswaard aantal schieters. Gioeningia is de langste biet; maar groen niet erg diep in den grond; de Eureka, Ca- pros en Roode Durana wortelen dieper Vooral Ovana zit in de bovenste lagen. Ovana is het kortst en dikst, Groeningia meer lang gerekt cn dun; dc cijfers vour de andere soorten wisselen iets. Voor klasse 14 zijn de cijfers in de ver schillende jaren opvallend regelmatig; met mij groote zekerheid kunnen we zeggen dat Hautana liet kortst was; de verdere volg orde van kort naar lang is: Statua, Ideal, Peraeis, Teutonia. Wat betreft de lengt.» onder den grond komt Teutonia het on gunstigst uit, de andere zitten ongeveer even diep. De bieten zijn alle ook ongeveer pp lijk van dikte; wat blijkt uit het feit dat de volgorde der rassen t.o.v. het getal in v. d. lengte ongeveer in tegensteldo richting loopt met dc lengte. In klasse 12 zii% de cijfers ids mm" overeenstemmend in de verschi.lende jaren, maar toch blijken Agroiis en Bruëlis lang .e zijn en diep te wortelen. Echter is dat hier van weinig belang, daar deze bieten toch ge makkelijk rooien. Men heeft getracht de hierboven gegeven verhoudingen voor de verschillende jaren en de groepen duidelijk vast te leegen door de groepgomiddelden der eigenschappen te berekenen. Hieruit kan de volgende karakteristiek voor de groepen worden afgeleid. Groep 16 vpcI schieters, groep 14 slecht '4 hiervan; groep 12 weinig schieters. Groep 16 zijn lange bieten, die van 12 zij» gemiddeld iets, van groep 14 beduiden 1 korter. Die van groep 16 groeien ongevc": voor.de helft onder den rond; die van groep 14 en 12 voor 1/3 deel. In verhouding tot de lengte zijn dc bieten van groep 14 het dikst; die van groep 111 het dunst. De proeven zullen in 1931 worden voert gezet Zi| die zich als proefnemer wenschen bc schikiaar te stel'en worden beleefd vcrzirlr daarvan bericht te zenden, door bemiddeling van hun Consulent, van Dr. W. Drocsen te Roermond (L.L.T.B.) of lr. C. van Meel te Tilburg (N.C.B.) De deelnemers ontvangen het zaad gratis en er wordt op gerekend dat zij zich bij den aanleg van het proefveld alsook bij het rooien en bemonsteren zullen houden aan de daartoe bestaande instructies (die op verzoek reeds nu kunnen worden toegezon den) en aan de nadere aanwijzingen van den Consulent, die het toezicht op zich neemt. (Medegedeeld door het Centraal Bureau) Meststoffen. Stikstof mest stoffen. Het was in de afgeloopcn week tamelijk levendig op de stikstofmarkt. Dit be.rof voornamelijk het artikel zwavelzure ammoniak. Maan denlang is deze meststof zoodanig gedrukt geweest, dat allen, die zioh tijdig van.de noodige voorraden voorzien hadden, door 'n buitengewoon heftige concurrentie, gedvvon gen werden mei verlies, zelfs met zeer be langrijk verlies, te verkoopen. Inmiddels hebben blijkbaar de zeer lage prijzen het verbruik op bijzondere wijze, althans in het Zuiden, aangewakkerd. Toen nu in de laatste weken de vrije partijen naar België verdwenen waren en de vraag hier deze week sterker kwam opzetten, bleken vele verkoopers zonder materiaal te zitten, en ze moesten dus bij de producenten aanklop pen, die zich natuurlijk aan de officieele prijzen hielden. Dientengevolge ging de markt op het eind der week met sprongen omhoog en bereikten de noteeringen dus de officieele hoogte. Alleen enkele verkoopers. die, zooals wij, nog over voldoende voor raden beschikken, kunnen nog iets lagei afgeven. Dit is wel een zeer frappante en onver wachte toestand, dien wij echter ook in vroegere jaren, ofschoon minder plotseling, hebben zien op'reden. Met de artikelen leu na/montansalpeter en waarschijnlijk ook met kalkammonsalpeter is het wellicht on geveer net zoo gesteld. Ook hier zijn de voorraden, zelfs voor matige vraag, te klein. Kalkstikstof is ook niet ruim voorradig, doch de vraag was den laatstcn tijd ook minder. Wellicht brengt een betere belang «telling voor onkruidbestrijding ook hiei nog ecnige opleving in de tot heden wel erg lage prijzen. Chilisalpe'er en kalksalpeter waren de laatste week wat meer gevraagd, doch nog lang niet in die mate als men andere jaren om dezen tijd gewoon was. De prijzen van chilisaipeter bleven op het officieele peil. terwijl kalksalpeter nog steeds op de basis van de zomerprijzen zit, zelfs nog eenigs zins gedrukt door de ruime voorraden. Thomasmeel. Ook in de maand Fe bruari heeft Duitschland een zeer groot invoeroverschot, grooter dan het misschien ooit geweest is. Er werd 164.000 ton In die maand méér ingevoerd dan uitgevoerd. Dai maakt in 11 mnanden van deze campagne 884.000 ton tegenover 777.000 ton in de elf maanden der vorige campagne. Zelfs is hei totaal van 12 maanden van het vorige jaar (881 000 ton) reeds overschreden. De Duitsche mark' is echter den laatsten lijd zeer stil geworden, zooals dat ook in België reeds het geval was. Nederland heeft zich nog goed gehouden in de laatste week. er zijn nog geregeld kleinere spoedige partijen aangekocht. Ook Ster-merk is op de verlaagde prijzen aan gekocht en zeer spoedig geleverd. S u p e rfosfaat. Nog steeds is er een behoorlijke vraag voor superfosfaat, vooral nu het voor thomasmeel wat laat begint te worden. Tal van motorschepen zijn voor directe verscheping in België geladen. Een enkele importeur, die zijn Belgische super uitverkocht heeft, is als kooper op de markt verschenen, maar nu ziet men het eigenaar dige verschijnsel, dat de tweede hand maai liever niet tot mark'prijs afgeeft, en er de voorkeur aan geeft de Belgische fabrieken met haar dure contracten te laten zitten Waar ech'er juist heden de Nederlandsche fabrieken ook de prijzen weer verlaagden kan men zeer gemakkelijk daar terecht Vooral nu bet op hot eind van het seizoen gaat loopen, is het natuurlijk van belang zoo dicht mogelijk in de huurt van den ver bruiker te kunnen koopen. Voerartikelen. Mais zakte gedurende den loop der week voor binnenkomende partijen geleidelijk en kele guldens lager, terwijl stoornende waar eveneens iets gemakkelijker werd. Naaat de .Maart-leveringen alle uitgevoerd waren, bleek de kooplust heel wat geluwd. Er gaal weinig om de laalste dagen, doch niettemin blijft mais prijshoudend. Van de Donau- havens kwamen de offerten eveneens lager af. doch de verladingcn daar zijn sterk ver ;raagd, zoodat pas tweede helft April de eerste partijen kunnen aankomen. Op de zomermaanden gaat in mais zoo goed als niets om. De oogst schijnt ruim te zijn, doch men moet nog eenigen tijd wachten, alvo-, rens men zich een juist beeld kan vormen. De gerst is tamelijk weinig aangeboden de laatste dagen, doch de vraag is ook veel verminderd. De prijzen zakten, in overeen stemming met mais. Rogge en haver liepen eveneens terug met sterk verminderde vraag. De voorraden rogge zijn de laatste dagen op eenzelfde hoogte gebleven. Tarwe bleef vrijwel onveranderd. Lijnkoeken waren in de afgeloopen week zeer flauw gestemd. Zoowel voor Amerikaan sche- als voor inlandsehe voorslaglijnkoe ken zijn de prijzen sterk teniggeloopen. De vraag 'is thans klein geworden. Coeos- en grondnotenkoek prijshoudend gestemd met zeer schaarsch aanbod voor directe leve ring. Bloemkool Le Cerf, Mechclsen Zesweek- sche, Remme cn Zcs- weeksche p. 1000 6. Prima Borst-Spits- kool per 1000 5. Meikoning cn Bonte Chili p. 1000 3. Prima eerste pluk. H. VAN NUORT, XuiumaU Tclcf. 2172 Zwijndrccht WEET GE lat in Italië, in de provincie Parma,; het ui-c nd-iet riet bij uitnemendheid, de uien weliswaar geen hooge win sten hebben gegeven, >ch wel een beter rendement, dan de andere culturen; lat Italië om den afzet van bloemen te bevorderen de spoorweg vrachten tot de 'vièra belangrijk ver laagd heeft; dat men in Amerilka gedu rende de eerstvolgende ja ren een henstel van der landbouw in zijn verschil lende takken verwacht, H.H. TUINDERS UW ADRES vooi Uw DRUKWERKEN Drukkerij LIBERTAS liülin SINEEl .05 - HOntRDAt. Tele.oon 224E0 (4 lijnen) Wie niet adverteert wordt vergeten. L. v. d. HOEVEN'S KISTENFABRIEK MAASSLUIS - TELEFOON 1)2 Het aangewezen adres voor Veiling- en Exportfust SW Goed en goedkoop In verschillende plaatsen des lands flinke ijverige Personen gevraagd, (ook Dames) ter opleiding tot Inspecteur voor de afd. Sparen voor huis en erf. (geen spaarkas en ook geen verzekering) maar rente op rente, ook hij opzegging Aanvangssalaris f 50.— per maand, opklimmend tot f 200.—. Tevens Agentschap pen vacant, verdiensten Z5.— tot f 50.— per maand Uitvoerige soil, worden ingewacht onder opgaaf van leeftijd en referenties aan de N.V. NIEUW-EIGENHUIS Jan Pzn. Coenstraat 21 's-GRAVENHAGE BOER: Moet je dat nog vragen? ALS ZE NIET VAN „MUSKATOR" WAS, ZOU IK JE Gr'EN LEVERTRAAN DURVEN GEVEN, met maximum 1 pet. vrije vetzuren is het meest betrouwbaar, geelt do beste resuk taten en is niet duur. Mijn voorraad is juist bijna op en ik zal daarom opnieuw een vaatje bestellen bij: N.V. Nederl. Krachtvoederfabriek „MUSKATOR" te OUDE WETERING INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Aan den geachten schrijver van het on derwerp „Wees zuinig maar wees 't op de juiste manier", in het bijvoegsel ..Land en Tuinbouw" van 22-l-'31; onderteekend A. D. -V. M. H. Dezer dagen bovengenoemd blad nog eens inziende trok mijn uandacht de rendabih leitsberekening bij meerder gebruik van stikstof. Als landbouwer eiken ik de groom waarde van stikstof, en gebruik er elk jaai een flinke hoeveelheid van, doch ik meen dat deze berekening, aangaande de meer opbrengst in bovenbedoeld stukje, niet ge heel juist is. De aangehaalde brochure van v. d. Eist en Matthcs liad ik ook ontvangen en ingezien, cn hoewel ik daarin ook de onvolledige vooi- «telling opgemerkt had, meende ik dat hei weinig zin had tegen een dergelijke reclame brochure te schrijven- Nu het ecu.er in uw blad blijkt te ver schijnen als een objectieve raadgeving, in uezen crisistijd aan de lezers van uw oj> alle gebied zeer geacht en gewaardeerd blad, kan ik niet nalaten mijn meening daarover kenbaar te maken. Het gehe.le stuk zal ik niet nagaan, maai voornamelijk de 3e kolom. Daar wordt ge zegd dat 1 g. stikstof van 62 cent, voor f 1 meer graan geeft. Die f 1 graan is op heden zoowat 20 kg. Afgezien van andere kosten, rekent de loon- dorscher voor elke 20 kg. graan 20 cent dorsch- en bindloon, terwijl een boer dan zeker nog 10 cent kwijt is aan overig per soneel, samen 30 cent. Het overschot oi meeropbrengst is dan niet 100 cent, doch 100 - 30 is 70 et., waar afgaat 62 ct. stikstof is resto 8 cent- Bij bieten is hot weer anders: 62 cent stikstof geven voor SO cent bieten, winst 18 cent of f 1.80 per 1000 kg. Gaan die meer bicten vanzelf op den wagen en naar de fabriek, of wilt u die voor f 1,80 per 1000 kg- op komen laden van het land en naar cle fabriek rijden, weeg- en los oon daarvan be talen? Zoo ja, dan kunt u bij leven en wel zijn a.s. herfst bij mij terecht, Conclusie verlies. Bij aardappelen blijkt dat stikstof geen 17.000 kg. gcef'i, maar stikstof voor f 49.60 25.000 kg. Meeropbrengst 8000 kg. De aar dappelen kosten per H.L. aan den hcop: rooien 45 ct. opscheppen 5 ct. s roo en trans port zeker 20 ct. samen 70 ct. per HL. of 1 cent per Kg. Bij de wins-berekening van aardappels moet zeker die 8000 cent of f 80 Mijn schrijven wordt al te lang- Toch nog iets over de producticrekening der aardap pels a f 2 per HL., daar die vooral voor stadsmenschen zoo spoedig een verkeerden indruk teweeg breng!. Pacht f 150.—; 2 x ploegen en eggen f 60, stalmest f 50.stikstof f 50.— super 4x17 pCt- f 12.'kali 5 x 40 pCt. f 32.wieden 'n aanaarden f 40.—; 3 x sproeien 30-—; 20 H.L. poters d f 3 is f 60; poten f 18.—; 25.0000 kg. delven, transport en stroo f 251, totaal zonder overdrijving f 752. Dit is anders dan I 499.60. Met hoogachting, uw dw- dn- B. D. A. d. O. Naschrift der Redactie. Het is b:j uitzondering,* dat wij een ingezonden stuk in „Land en Tuinbouw" opnemen. Onze ruimte is al te beperkt. Wel ontvangen wij gaarne brieven van lezers,* die ons 't een oi ander op te merken of mede te deelen heb ben. Wij doen daar ons voordeel mee- Dit j.-.gtzonden stuk geven we nu eer plaats- De inzender komt met cijfers tegen de eijters in bei aangevallen stuk. Maar hij vergeet, dat le bij het graan d» wiedkostcn bij gebruik van kalksalpeter be duidend lager zijn. Men kan door kalksal peter ,e gem lijken, schreef een boer uit Zee land mij, minstens één keer wieden be sparen. En meer zaad geeft ook meer stroo, niet waar, die niet door A. D. gerekend werd, evenmin als in het besproken vlugschrift. B'j 20 kg. graan hoort, laten we laag rekenen, minstens 30 kg. stroo, tegen de prijs van midden-Februari is dat we moeten op dl kleintjes letten ook al weer een cent of A En bovendien aJ zou een kg- stikstof slechlj 8 cent -meer opbrengs geven, dan is dit nog een goede winstmarge, n.l. 12!/2 Wat de bieten aangaat geldt ongeveer het zelfde; ook hier bij wieden en rooien een beduidende besparing aan arbeidsloon en al wordt er dan door abnormale omstandig heden verloren, toch zal een hooge producti» de schade keiner maken dan een lage oogst We moeten per H.A. rekenen, nietwaar. Bij de aardappelberekening van A. D., had deze reeds rekening gehouden met de meer dere kosten aan arbeidsloonen bij hoogers oogst, wel geen 80 gld, dan toch 36 gld., wat misschien dichter bij het gemiddelde is, dan het cijfer van inzender. 't Neemt niet weg, dat we altijd dankbaar zijn zulke brieven, als die we nu een keel opnamen, te ontvangen- De cijfers over de kosten van aardappel- verbouw laten we zonder commentaar aan het oordeel der lezers over. Men moet bij het lezen van artikelen, waar- in cijfers gegeven worden niet vergeten, dal we steeds algemeene gemiddelden moeten noemen. Voor een bedrijf afzonderlijk krijgt men soms daarvan belangrijk afwijkends cijfers. Door verschillende omstandigheden Is bovenstaande eenige weken blijven slaan, Red. L. en T, ONTVANGEN TIJDSCHRIFTEN Moderne Bloemsicrkunst. Uitgave: Flo- ralia te Haarlem. Van dit mooie tweemaal per maand ver schijnende blad, ontvingen we bot Paasch- nummer. De inderdaad fraaie afbeeldingen die op het gebruikte kunstdrukpapier zoo mooi uitkomen, de interessante tekst, de rustige druk, ze doen alle even weldadig aar., 't Brengt je geheel in feeststemming zoo ieU te zien cn tc lezen en spoort onwillekeurig de lezers en vooral de lezeressen aan d« kamers op de komende Paaschdagen op de juiste wijze te versieren. Daar hapert wel eens iets aan de kamer- cn tafelversiering. Een bloemetje alléén ^oel het niet Zelfs de duurste bloemen kunnen het geheel beder ven als ze niet goed gesteld, gerangschikt zijn. „Moderne bloemsierkunst" geeft goede wenken. Er naar te doen zal menigeen veel eere van zijn werk geven. Floralia, Geïlustreerd weekblad voor lief hebber en vakman eveneens uitgegeven bij Floralia te Haarlem. Ditmaal geeft Floralia een besdragende- heester-nummer. Wat Floralia geeft zoo in gewone als in speciale nummers is steeds iets aparts, iets moois. Dit geld-t ook van dit nummer. Fraaie afbeeldingen, moois artikelen, een aantrekkelijk geheel. Redac tie en ui-tgevers weten wat de lezers graag willen en wat nuttig is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12