VRIJDAG 27 MAART 1931 TWEEDE BLAD PAG.'6 STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN GASLEVERING AAN NOORD- WUKERHOUT. Zich vereenigcnde met het voorstel van commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit tot wijziging van de met de gemeente Noordwijkerhout ge sloten gasleveringsovereenkomst, geven H. en W. den Raad in overweging: a. met de gemeente Noordwijkerhout In verband met de gaslevering in de huurt schappen „de Ruigenhoek" en „de Zilk n overeenkomst tot wijziging van de gasicve- ringsovereenkomst aan te gaan; b. g'cd te keuren, dat het gasdistrlhutie- net met toehehooren van de gasfabriek ten behoeve van de onder a. bedoelde gasleve ring wordt uitgebreid, waarvan de kosten, geraamd op f 60.000 voorshands uit de aan wezige middelen der Fabrieken kunnen worden bestreden. De kosten van die uitbreiding, waaron der begrepen de bouw van een gashouder te Noordwijkerhvut en de houw en inrich ting van een regulateurs'ation in de buurt- soban „De Zilk", in totaal geraamd op 60.000, komen, evenals destijds de aanleg van het oorsDronkelijke buizennet, voor re kening van de gemeente Leiden. Daartegen over heeft Noordwijkerhout zich verplicht, zulks met afwijking van he* loopende con tract, de bestrating en herstrating van do sleuf na het leggen van de buizen voor zijn rekening te nemen. De prijs van het gas, te leveren over de nieuw te leggen lei dingen en over de eventueel later daarop te maken uitbreidingen, is voorts één cent hooper gesteld dan de prijs volgens de gel dende overeenkomst. De N. V. Meelfabriek „De Sleutels", voor heen De Koster en Co., alhier, beeft vei zocht ten behoeve van de viorgenomen uit breiding van haar fabrieksgebouwen aan den Zijlsingel een gedeelte van de Binnen vestgracht (groot 34 M2.) te mogen koopen. Tegen dezen verkoop bestaan bij B. en W. geen bezwaren. De prijs voor het strookje water ls ge steld op f 50 per M2., welke prijs overeen komt met dien. welke laatstelijk werd ne- taald door de N. V. Sajetfabrieken P. Ctos en Leembruggen voor een gedeelte van de Me resin eel gracht. Van de erven Douairière Gevers van Ke ihei en Snaland is een verzoek ingekomen om van de gemeente te mogen koopen een gedeelte berm langs den Haarlemmertrek vaartweg. nabij de Pilarenbrug. De onderhandelingen met de verzoekers hebben er toe geleid, dat overeenstemming is bereikt over den verknop van een ge deePe berm met halve sloot, kadastraal bekend gemeente Noordwijkerhout, Sectie B no. 1477 (ged.). De prijs van den berm (1481 M2.) wordt zooals gebruikelijk gesteld op f 1 per M2.. verhoogd met f 0.12 ner M2, voor het hak hout en f 0.10 per M2. als vergooding voor het moten van de stoven overeenkomstig het raadbesluit van 5 Juli 1020, terwijl voor de halve sloot (groot 237 M2.) een koonsom van f 0.20 per M2. wordt ge vraagd. CONVERSIE GELDLEENINGEN. Op 1 Juli a.s. zijn zonder extra-vergoe- iding aflosbaar de volgende, in 1925 en 1926 gesloten, 4% pet. geldleeningen: a. geldleenlng oorspronkelijk groot f 2.062.000, restant per 1 Juli a.s. f 1.750.000; b. geldleening oorspronkelijk groot i 2.000.000, restant per 1 Juli a.s. f 1.750.000: e. geldleening oorspronkelijk groot 1 1.000.000, restant per 1 Juli a.s. f 850.00U. De beide eerstgenoemde geldleeningen werden aangegaan bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, de sub c. vermelde bij het Eigen Pensioenfonds voor da Euro- Ïieesche Burgerlijke Ambtenaren in Neder- andsch-Indië. B. en W. hebben bij deze instellingen stap pen gedaan om tot conversie te geraken, met het resultaat dat van beide fondsen -- wat het Burgelijk Pensioenfonds betreft be houdens goedkeuring van den Centrales Beleggingsraad een tweeledige aanbie ding werd ontvangen, nl. een tot verlaging van den rentevoet tot 4 pet. bij een koers van 96% pet., overeenkomende m£t een rendement van rond 4% pet., en een tot verlaging van den rentevoet tot 4% pet. hij parikoers. Met de Commissie van Financiën zijn B. en W. van oordeel, dat aan de in de twee de plaats genoemde aanbieding de voorkeur moet worden gegeven. Bij besluit van 14 December 1920 besloot de Raad tot aankoop ten behoeve van dc Electricitei'sfabriek van het huis met erf. kad. bekend gemeente Alkemade, Sectie C. no. 2744, groot pl.m. 375 c.A., voor den prijs van f 12.500, ten einde tot woning te dienen voor een aldaar te stationneeren monteur. Aangezien, naar Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en F.lec trici'eit berichtten, de aanwezigheid van een monteur te Alkemade thans niet meer ver- eischt en de bovenbedoelde woning dan ooa niet meer voor den dienst noodig is, is door hen met toestemming van B. en W. het huis met erf bij openbare inschrijving te koop aangeboden. Het hoogste bod is daarop ont vangen van N. van Ruiten te Alkemade, dio bereid is het perceel voor f 7009 te koopen. Met Commissarissen zijn B. en W. van oor deel. dat onder de huidige omstandigheden met -dit bod genoegen kan worden genomen. WONINGEN IN HUURKOOP Op initiatief van een daartoe opgericht voorlooptg comité .heeft gisteravond in een der zalen van het Nutsgebouw een vergade ring plaats gehad, waarin is besproken do wenschelijkheid tot het stichten van wonin gen op huurkoop en onder hypothecair ver band door do gemeente. Als leiddraad werd genomen het plan, dat door de Gemeenteraad van 's-Hertogenbosch is aangenomen. Deze vergadering had een zeer geanimeerd verloop en werd door pl.m. 50 personen be zocht. Besloten werd een adres tot de Gemeente raad te riohten, waarin deze wordt uitge- noodigd hiertoe wel te wijlen besluiten. Hel adres werd door 43 personen onderteekend. Zij, die adhaaesie willen betuigen kunnon zich wenden tot den Secretaris van het Co mité, den heer J. A. van Zanten, Morschvveg 180. alhier VEREEN. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST De Vereen, tot Bevordering der Bouw kunst alhier hield gisteravond in het Nuts gebouw haar 235e vergadering onder voor zitterschap van den heer J. A. Verhoog, die in zijn openingswoord enkele woorden van waardeering sprak ter nagedach ënis van 't overleden oud-lid, den heer M. J. Planjes, die zich steeds een ijverig en truow lid der vereeniging voor Bouwkunst get >ond had. Na lezing der notulen, zeide de voorzitter ten aanzien van de kunstbeschouwing, dat de secre'aris opnieuw een serie kunstwerken had weten -e verzamelen, maar hij raakt toch uitgeput en spr. ried de leden aan in den vervolge een en ander voor de kunstbe schouwing bijeen te brengen. Hierna gaf de voorz. het woord aan den heer G. Klomp, w.n. directeur van het Brandweermuseum te U' recht. Deze ving zijn causerie, die met lichtbeel den verduidelijkt werd, aan met te zeggen, dat hij zijn onderwerp wilde verdeelen in drie hoofdstukken, nl.: 1. de grootste oud heid, die van vóór Christus: 2. de middel eeuwen; en 3. de tegenwoordige tijd. Aan de hand van lichtbeelden toont spr dan enkele branden uit de oudheid, begin nend met den brand van Troje. Achtereen vol gens verklaarde spr. de branden van Fidessa. van den Dianatempel, van den rijksstaat Ale, van den rattenvanger van Hamel, den brand te Rime, enz. De brandweer werd eigenlijk he* eerst ge organiseerd in Rome, tijdens de Regeering van Keizer Augus'us, waar zelfs de waterlei ding reeds gebruikt werd bij 't blusschings- werk. Ook brandladders, perspompen, het principe van de brandslangen vond men reeds bij de Romeinen. Zelfs werden er pre ventieve maatregelen genomen bij den bouw van theaters en amphi'hea'ers. Uitvoerig stond spr. stil hij den brand van Rome, onder Keizer Nen, die de stad wilde verfraaien en daarom de oudere gedeelten eenvoudig liet verbranden. De brand duurde 9 dagen. Zooals bekend, werd den Christenen de schuld vaai dezen brand gegeven. De volgende plaatjes hrachten in beeld de verschillende pompen, die in de eerste tij den werden gebruikt. Daama kwamen de watenvagons en de watertonnen. Na versohillende groote stedebranden uit ons land te hebben gemermreerd, vertoonde Spr. een 7-tal plaatjes van den groeten Schouwburg-brand te Amsterdam en andere branden te Amsterdam. In de Middeleeuwen maakten tal van ste den keuren en verordeningen op de brand weer. De eerste daarvan dateert uit 1276 te Augsburg, waarhij den wijndragers bevolen werd in geval van brand water te dragen. Daarnaast werden bepalingen gemaakt omtrent het vinden van voorwerpen in ver brande huizen, het op peil houden van hei water, het brand alarmeeren en het in voor raad hebben van brandhaken en -ladders. Op last van keizer Karei V werd in 1521 verboden houten huizen te bouwen, terwijl de oude geleidelijk door s'eenen hu'zen moesten worden vervangen. Daaraan is ech ter heel slecht de hand gehouden. De preventieve maatregelen uit dien tijo bestonden voornamelijk uit tal van voor schriften, welke Spr. hierna opsomt. Onder de spuiten nam de spiranlspuit uit pi m. 1600 een eerste plaats in. Daarna kwam de spuit met vasten straalpijp, waarbij de wa gens tot vlak voor het brandende gebouw moesten gereden worden, omdat er nog geen slangen waren. Een serie oude Dui'schc en Engelsche spuiten passeeren hierna de revue. Daarna verscheen het portret van Jan van der Heyden op het doek. Hij was wel niet de uitvinder van de spuiten, maar hij verbeterde ze aanmerkelijk. De uitvinding van den windketel wordt aan Jan van der Heyden betwist, maar in ieder geval is hij in zijn tijd uitgevonden en toegepast Jan van der Heyden was schilder van zijn vak, maar tevens een goed techniker en organisatie-man. Zijn brandweervoor schriften voor Amsterdam bleven, hier en daar aangevuld, tot 1831 van kracht Spr. laat hierna enkele plaatjes zien, in beeld brengend hoe het behalve in Neder land ook in het buitenland kan branden, o.a. in Londen van uit 1066 en Kopenhagen in 1597, St. Petersburg in 1887, enz. Spr. deelde hierna een en ander mede over 't gilde der zakkendragers en 't houts- gilde, waaraan eerst in 1851, bij de invoe ring der Gemeentewet, een einde werd ge maakt Ook in dien tijd werden reeds pre mies toegekend aan degenen, die het eerst bij den brand waren. In den nieuweren -tijd werden de brand spuiten moderner. Eerst kwamen de paar den voor de spuit, daarna kwam de mecha nische beweging, met stoomspuit en auto- spuit. Spr. merkte daarbij op, dat naar zijn overtuiging de stoomspuiten, die onder de wet van het stoomwezen vallen en dus om de drie iaar gekeurd worden, nog wel dege- 'iik goede diensten kunnen bewijzen, vooral bii branden, die dagen lang duren. Vervolgens werden een aantal moderne hrandbluschmaterialen op het doek ge bracht, w.o. de nieuwste autospuiten en do schuimblusch-tos'allatie en ten slo'te kwa men op het doek de grooto branden uit den laatsten tiid, nl. de branden van Flora. Paleis voor Vo'ksvlüt te Amsterdam, H-itel Verseout te Middelburg en ten laa'sfe de brand van het mooie Leidsrhe Stadhuis, die weer bii het zien van de diverse toto's den verschrikkingsnacht in al zijn hevigheid in alter herinnering werd teruggebracht. Het laatste lan'aarnpteatie was dat van den voorzi'ter der Kon. Ned. Brnndweerver- eeniging. dan heer Dijekmeester. burge meester te Zutnhen. Naar aanleiding daar van deelde Snr. een en ander mede over deze Vereenieing, en deelde mede. te be treuren. dat deze voorzitter vanwege het om- van-rilke \veri< aan die funrtin verbonden, gemeend heeft te moeten bedanken. Snr. besloot 7.ito inleiding met een en andpr mede te depten over bet Rrandwear- museum en wekte alten on mede te werken om het Museum behoorlijk onder te bren gen en in te rirhten. De heer Verhoog dankte hierna den heer Klomn har'ell'k voor ziln ranser!©, waar mede de vergadering door applaus instemde VEREEN. ..OUD-LEIDEN" OUDE KAARTEN VAN RIJNLAND Op uitnoodiging van bovengenoemde ver eeniging heeft mr. S. J. Fockema. Andreae in het museum „De Lakenhal" een lezing gehouden over „Oude kaarten van Rijnland". Het gebied „Rijnland" heeft velerlei bctce- kenie, doch spr. wil alleen spreken over het hoogheemraadschap van dien naam, dat als een kartografische eenheid kan worden be schouwd. Het is vrij zeker, dat van voor 1500 geen oude kaarten bewaard zijn, al wordt tegenwoordig aangenomen, dat ze in de middeleeuwen wel werden vervaardigd. De schrijvers over kartografie in 't alge meen wiiden aan deze groep weinig aan dacht Eenigszins ten onrechte, maar wel te verklaren. Voor hen is 't voornaamste: le. de projectie, en 2e de methode van voor stelling van hoogten en laagten op het platte vlak. Uit beide gezichtspunten zijn de hier te behandelen kaarten weinig be langrijk. Kaarten lijden onder ongemotiveerd ver trouwen en onder ongemotiveerd wantrou wen. Het eerste: men neemt alles wat op „een kaart staat" grif aan, zonder kritiek. Maar er zi.in natuurlijk veel onbetrouwbare, kaarten en onbetrouwbare elementen in bijna alle knarien. De bcwijswaarde van een detailkaart is in 't algemeen grooter dan die van een i algemeene kaart. De laatste was maar al te I vaak een voorwerp van uitgeversspeculatie. Van de wijze waarop de gegevens zijn ver kregen, blijkt meestal niet veel. Ite detailkaart daarentegen is bijna altijd voor een bepaald doel en onder opzicht van de belanghebbenden gemaakt. Men had er be lang bij, dat de voorstelling juist was. Na zijn lezing ging spr. over tot de ver tooning van een aantal kaarten, vooral van die, welke dc onderscheidene periodes repre- senteeren, waarbij spr. nog vele bijzonder heden omtrent het ontstaan en de vervaar digers mededeelde. De enorme hoeveelheid detailkaarten van het besproken gebied uit de aangeduide periode is vrij slecht toegankelijk. Zij is ver spreid over vele collecties, waardoor de cata logiseering zeer ongelijk en daardoor slecht to overzien is. Men is het niet geheel erover eens, wat de beste methode is. Spr. geeft de voorkeur aan een cartobibliografie, een sy stematische beschrijving van alle oude kaar ten van dit gebied, waar ook bewaard; met toelichting en index in hoofdzaak zooals in Engeland en Amerika wel gemaakt, en be pleit door sir H. G. Fordham, 't Zou echter een groot en kostbaar werk zijn, en spr. be twij fólt of de belangstelling daartoe hier wel groot genoeg is. UITVOERING ..ZANG ZIJ ONZE LEUS" LETDr»I—WSSTNOEN Op Zaterdag 4 April a.s. zal door de Ned. Spoorwegen, eon extra snelvenhinding van Leidon naar Middelburg en Vlissingen inge legd worden. Vertrek van Leiden 13.29 uur. Aankomst Roozendaal 15.19 uur. nank. Middelburg 16.56 uur, aankomst Vlissingcn 17.06 uur. EX ANIMO Op Donderdag 2 April, den vooravond van Goeden Vrijdag geeft de Chr. Zangvereen. ..Ex Animo" een Kerkeoncert in de Hoogl. Kerk des avonds 8 uur precies. Uitgevoerd zal worden „De zeven Kruiswoorden" van J. Haydn. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie ia dit blad. DAMMEN BORDENWEDSTRIJDEN Heden werd wederom een aanvang ge maakt met do wedstrijden voor Borden- volgorde. De uitslagen zijn als volgt! Ie klasse: Van Zwieten Sr.—J. Meinema 2—0 P. van der Stel—M. Optendrees 1—1 Van Zwieten Jr.—J. Molenaar 1—1 M. Optendrees—J. Molenaar2—0 T. D. v. d. Bosch—J. Meinema 2—0 2 e klasse: J. van Egmond—J. Karstens2—0 G. Kwaadgras—J. B. v. d. Wijngaard 0-2 Col paH. Teleng 2—0 G. Kwaadgras—J. Karstens 2—U J. H. van de Wijngaard—Sierag 0—2 J. van Egmond—H. Dreef 2—0 Sierag—Karstens 2—0 J. H. v. d. Wijngaard—H. Teleng 1—1 NED. CHR REIS VEREENIGING. Jaarvergadering Aid. Leiden. In Oud Hortuszicht werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Afdee ling Leiden van de Ned. Chr. Reis-vereun De vergadering stond onder leiding van den heer Joh. Vooys uit Rijsburg, die na de opening op gebruikelijke wijze, een kort welkomstwoord sprak en een korte terug blik wierp op het afgeloopeu jaar. 1)9 no tulen werden gelezen en goedgekeurd. Daar na bracht de secretaresse, Mej. N. de Lange haar jaarverslag uit. Hieruit bleek dat het ledental is gestegen van 425 tot 458, terwij voorts een opsomming werd gegeven van de werkzaamheden, de excursies en de ver gaderingen der vereeniging in 1930. IJit het verslag van den penningmeestei bleek dat de rekening 6loot met een toiaal van f 123.90. Er is een batig saldo. De pen ningmeester werd van zijn gehouden beheer gedechargeerd. Bij enkele candidaatsstellmg werd Je heer A. Korcnhoff als bestuurslid herkozen Hiermede was het huishoudelijk gedr.elle an den avond afgeloopen. De heer G. J. Visser hield daarna een le zing met lichtbeelden over een reis naai Mühlehorn am Walleneed In een v.otte causerie' vertelde spr. van de aiajesteite lijke schoonheid van het Zwitsersche berg landscha.p, zooals dat in Mühlehorn wordt aangetroffen, van de onbeschrijfelijke pracht van de WaMensee, van de eigen-aar dige bekoring van de dorpjes met hun een voudige, hartelijke bevolking in de omge ving van het meer en van witte watervallen die bruischend en schuimend van de bergen neerstortte. Spr. deed dit aan de hand van een aantal zeer mooie lantaarnplaatjes, d.ie een uitnemende indruk gaven van de nog veel mooiere werkelijkheid en de lust deden opkomen dit alles ook eens met eigen oogen te aanschouwen. De avond werd verder gevuld met een tooneelstukje „Arme Rijken", opgevoerd door eenige Ameterdamsche dames en hee ren, die zich door tusschenikom6t van den heer de Die. de vice-voorzitter. bereid had den verklaard hun medewerking te verlee- nen en zich prachtig van hun vrijwillige taak hebben gekweten, zoodat hun een da verend 6ucces, dat ongetwijfeld verJieni was, ten deel viel. Er was voorts muziek en er was bovenal gezelligheid, een prettige, knusse sfeer iu de stampvolle zaal, zoodat al met al de avond prachtig is geslaagd. ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer J. P. van Tho Ion, plaatskaarten-controleur, den dag, waar op hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad, of juister gezegd, bij de H. IJ. S. M. Na des morgens te Amsterdam onder aan bieding van het gebruikelijk geschenk onder couvert, door de directie der N. S. gecom plimenteerd te zijn, werd de Jubilaris, na zijn terugkeer in het bureau van den sta tionschef gehuldigd door het Leidsche per soneel, namens hetwelk hij werd toegespro ken door den heer Phündt, die een kaohel aanbood, vergezeld van een oorkonde met de namen der gevers en geestige teekenin- gen uit het spoorvegleven. Mevr. van Tholen bood men bloemen aan. Ook van andere zijde mocht de jubilaris veel blijken van belangstelling ontvangen. GEMENGD- EN KINDERKOOR Onze stad is geeegend met een schier on afzienbare rij van zangkoren, die allen hot een succesvoller dan het andere met I de beste bedoelingen streven naar het gue- I de! Er schijnen steeds meer bij te komen en wat speciaal reft: men zorgt voor een I ruime aanwas uit de jeugd en richt aller wegen als onderafdeeling kinderkoren op. Den eenen dirigent gelukt het directer en I beter de jeugd te pakken dan den ander. Men ziet er onder hen, die de jongens en meisjes onmiddellijk met pit en gees ld rif we en te bezielen, wien het gelukt in zeer korten tijd een prettig klinkend klankge- halte te ontwikkelen, me één woord, zij la ten zoodanig zingen, dat de kinderen er een geweldig pleizier in krijgen en op een wij- |®e, die voor den toehoorder een verkwik- i king is. Niet alle dirigenten bereiken dat i zoo maar even gemakkelijk I Gisteren hoorden wij dan voor het eerst j het kinderkoor van de Chr. Vereen, „Zang zij onze leus". Di zij hier 't eerst genoemd, I omdat het de meeste nummers van het I programma voor zijn rekening genomen I had. De heer Teljeur heeft zich sedert April I van het vorige jaar blijkbaar me' groote j toewijding op de muzikale ontwikkeling van zijn groepje nieuwe on jeugdige, lotion toegelegd: aardige nummertjes hoorder, wij en zingen, zuiver en dikwijls ook wel vrleu- I de lijk klonk he Maar over het geheel uas I het toch e monotoon, te vtok, te weinig ge nuanceerd. Het was ons, alsof er nog eon lesje opgezegd werd, daarbij deden ook dc vrooliik gestemde koortjes wat lijzig aan. terwijl een zekere gelijke dreun tc weinig pit onmiskenbaar di zingen hehecrschte Wij zijn er zekpr van dat op den duur hierin verandering komen kan. mits dc di rigent zich ook toelegt op het actievoeren van de klank, die nu nog te open is en daardoor niet zóó beschaafd en welluidend, als wij het bij andere kinderkoren hier ler stede wel gehoord hebben. Onze opmerking zij slechts bedoeld als een aansporing, om op den degelijk gevonn den basis voort te gaan; de muzikale en technische afwerking, waardoor het geheel zeker aan levendigheid, bewogenheid, voor al aan frischheid en aan warmte winnen zal, kan nu beginnen. Toch heeft de kinderzang van „Zang zij onze leus" een groot applaus aan de talrijke aanwezigen in de mooi gevulde Stadsge hoorzaal ontlokt en ook wij voegen, ondanks de opmerking in den aanvang, gaarne oi hulde daarbij, vooral omdat de heer Telji blijk geeft, de composities uiterst consciën tieus in te studeeren. Een volgend maal zal ongetwijfeld alles uit dc grondverf zijn zullen meerdere be-zrieling en geestdrift cn een vrijer zich geven de voordracht ten goede komen, zal meer van binnen-uit ge zongen worden en zoodoende tot het liari spreken. Een goed begin is het halve werk. stevige fundamenten ziin gelegd, nu m«ar met vertrouwen „de toekomst afgewacht! Hoewel ook het volwassen koor ten dceli aan de hierbovèn genoemde euvelen tiog mank gaal hebben wij toch menigmaal naar de prestaties met genoegen geluisterd Hel timbre van het stemmateriaal moet evenwel ook hier veredeld, terwijl de sopranen soms ivat scherp zijn en de mannenstemmen te zwak. Meer ronding en diepte zal 't klank- gehalte zeer ten goede komen. Opeens ko men er momenten van greote schoonheid, vooral bijv. in het „Ni V klagen" van Kools en Wierts' „Droome-kind". Dkt klonk mooi. was zorgvuldig afgewerkt en vooral bijzon der zuiver. Maar over 't algemeen: meer gloed, meer temperament, meer inner'iik doorvolen! Nu is het alles nog te stijf en te inge ogen, daar waar het niet pasi. De toehoorders juich en ook „Z ing zij on ze leus" na ieder nummer hartelijk toe: den dirigent werd door een der meisjes uit het kincterkoor een mooie bouquet bloemen aan geboden. Vriendelijke medewerking verleenden Ds. Punselie (piano) en de hoer J. Th. L. B Ram eau (viool), die een welverdiend sue ces behaalden! De violist doet reeds vele goede dingen: helaas leek ons zijn Ins'i ment, vooral in het begin, niet zuiver ge- s emd. Het optreden dezer heeren deed ove rigens bescheiden en sympathiek aan. Mei. Mien Verver heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt mot haar muzikale begeleiding op de mooie vleugel. Ds. Punselie heette tevens het talrijke ge hoor op vriendelijke wijze welkom, vroeg 's Heeren zegen voor hot welslagen der uit voering en bracht aan de vereeniging zijn dank, voor he feit. dat het sHdo zou wor den afeedrae-on aan de Chr. Wijkver. Leven- daal, ter dekking van het tekort. Me' belangstelling zien wij de toekomst der vereeniging tegemoet: er zijn verschil lende factoren, die ons het beste doen ver wachten! Op 16, 17 en J8 April worden te Leiden de 8e interacademiale sportwedstrijden gehouden, waaraan al'e Ltoitas en Bonden u't het ge- heele land deel zullen nemen. Leiden zal dan bezocht worden door een zeer groot aantal studenten uit de andere universiteitssteden, die zich hier komen meten in de verschillende takken van sport en in het feest vieren. Aan de wedstrijden nemen de volgende ver een1' gingen deel: Unitas Studiosorum Am- stelodamensium uit Amsterdam; Unitas Studiosorum Rheno-Traiectina uit Utrecht; Delftsche Studentenbond uit Delft; Rotter- damsche Studentenbond uit Rotterdam; Rot- terdamseh Studentengezelschap uit Rotter dam: Unitas Studiosorum Lugduno-Batava uit leiden. Om ongeveer half zeven komen de gasten in Leiden aan, waar zij in de stationswachtkamer ontvaneen zullen worden. Van het station vertrekt, als het donker is geworden, een fakkeloptocht, met muziek van het Leidsche Pclitie-muztekcrezelschap naar het sociëteits gebouw Rapenburg 6. De eerste avond zullen de boks- en schermwedstriiden gehouden worden. Vrijdagmorgen wordt in Noordwük met de tenniswedstrijden aangevangen en in L^'den met de nthletiekwedstrüden. Na de lunch zal gehockeyd en gevoetbald worden. Pr<= avonds z\in in den Haa? de zwemwedstrijden. Zaterdagochtend zal de finate van tennis zijn fin Noordwpk) en te leiden voortzet ting der veethpterpd*trgden. Na de lunch de groote voetbal f'nale. De sportfeesten worden besloten door een daverend feest. nl. eerst een groote opvoe ring in de I e-'dsche Schouwburg, waar ,.Do kringloop der belangen'' ge-geven zal worden, .lit het Spaansch van Jacinto Benevelde, door de bekende studententooneelvereen!r>-ing D.T3D.T.L., sub-vereen, van de Leidsrhe Unitas Na afloop hiervan vindt een groot bal plaats in het Cac"no te Noordwük, waar levens de prijsuitreiking zal plaats hebben, terwijl besloten wordt met een souper in liet Sociëteitsgebouw. We hepen, dat de sportfeesten d't jaar weer even schitterend zullen zijn als de vorige jaren te Amsterdam en Utrecht. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Firma J. I. Planjer, metselaar- en aan nemersbedrijf, Lange Mare 59. Leiden. Overleden Vennoot: H. J. Planjer, Leiden, dd. 19 Maart 1931. Naamlooze Vennootschap Motor Omnibus Dienst Alphen aan den Rijn (M. O. D. A.) Wilhelminastraat 5. Alphen aan den Rijn. Uittredend dir.: H. van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn, cn M. de Pijper, Alphen a. d. Rijn, d.d. 16 Maart 1831. Uittr. Proc.: P. Vellekoop, Alphen a. d. Rijn. d.d. 16 Maart 1931. Nieuwe directeur: P. Vellekoop, Al phen a d. Rijn. Naapilooze Vennootschap Koninklijke Ne- derlandsche Fabriek van Wollen Dekens v./h. J. C. Zaalberg en Zoon. Vestestraat 22. Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijzi ging Handelsnaam, thans: N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v./h. J. C. Zaalberg en Zoon. AAN ONZE KWARTAALLEZERS GEVALLEN Gisteravond omstreeks acht uur is de 37- jarige P. J. G., betonwerker, bij het af rijden van de brug tusschcn Groenesteeg en Heerengracht met zijn rijwiel gevallen en bewusteloos opgenomen. Hij had geen uit wendig letsel bekomen cn is naar zijn wo ning in de Joubertstraat vervoerd. AANBESTEDING Het bestuur van de Woningbouwvereen. „De Eendracht" alhier, heeft hedenmorgen aanbesteed: den bouw van 32 woningen op een terrein gelegen aan de Lage Rijndijk en Sumatrastraat te Leiden. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Rozen- hart, Haarlem, 135.000; Fa. van Duyn, Noordwijk 12S.500; Fa v. d. Lelie en Kan tebeen. Leiden 128.000; Kort en v. d. Wiel. Rijnsburg en Noordwijk 123.447; Gebr. Oos- terom, Warmond 123.000 v. d. Velde en de Jong, Ocgstgeest 122.222; Gebr. Vrisehoop, Alphen a. d. Rijn 116.900; Fa Klarijs. den Haag, 116.464; Fa Kranenburg, Delft 116.000 Fa. Meiers, Oegstgeest, 114.200; Warnaar en Hoogstraten, Leiden 113.913; Fa Bryer en Co., Den Haag 113.450; v. d. Waale en Klop penburg, Utrecht en Amsterdam 112.815; A. Voordouw, Zwammerdam 110.900; Fa. v. d. Bosch en van der Spek, Den Haag 105.475; Fa. Marcelis en Heemskerk, Leiden 101.749. DE GAANDE EN KOMENDE MAN. GEVESTIGD: J Bakker. Hoogrewoerd 48 J Blansjaar. Voorstr. 33 J 'J Bloos, add landro oogewoerd 42a M Bulkema. dienstbode, Lan ge Mare 39 M C Dros—Centers. Frulnstr 6 R Frankfort, wlnkeljuffr. Havenkade 17 - J l de Graaf, slager, Os en Paardonlnan 13 H Groenendijk, teekenaar, Oude Singel 98 A Hartmann. dienstbode, RlJnsb.weg 153 H Immlg. dlenstb., Witte Singel 6 DN Kievit Iltjnsb.weg 10 A Kiewlet, Kruldenlershed., Nieuwe RUn 87 A. J. Klelnveld, dienstbode Rbnsb.weg la M Kluth, dienstbode, de Laat de Kanterstr. 3 M J Koet. kleerm., l-laagweg 1 W A J Kok en fam., tUd opz. gem. wer ken. Leeuwerlkstr. 17 F. ICortkamp. dienst bode, Hoogewoerd 101 L Kret, dlenstb.. Mag. Moonstr. 71 L Kromhout, Zoeterw. Singel 12 A- Leltner. dlenstb.. Heerengr. 36 -- .T H Ligtvoet. timmerman. Heerenstr 74 W nagte gaal on fam., veldarbelder. H. Morschweg 4 M KusmlerzOpackl, dlenstb.. Zoeterw. Singel 89 M van Os. dlenstb.. Breestr 84 F F E J Otten. Korevaarstr 1 P PartJs, Oude Vest 33a M Pet en fam., houtschaver. Koddesteeg 32 G C. M. runselle, verpister. Rflnsh.weg 110 M Radusch. dlenstb., RtJnsbweg 111 M. W. Schat, verpleegst. RtJnsb.w. 10 A. Slod rzyk. dlenstb.. Witte Singel 20 J Smit en fm chauffeur. Heerenstr 104 E Stebler. gouver nante. Oegstgeester'aan 6 DU Stlicker en fam.. bankier Rtlnsb. weg 90 J Straathof en fam. landarbeider. Oranjegr 111 M J P Straatman, aven 14a J P Stuart en fam.. caféhouder. Haven 42 J A Tacx en fam. win keichef, Donkerstetg fi A M Tonnles. horlo gemaker. Oude RtJn 94a W Fusch- Uljee. hoedenmaakster. Heerenstr 34 C Verhaar, dlenstb.. Vischmarkt 23 M Verhoorn. H. Ktin dUk 10 P E Vogelvange, Schelpenkade 3fi W R Wanroov. verpleger, Roodboratr 26 EST Bookee—Watklns. Zoeterw. Singel 80 W A Wlllemsen, landbouwer. Merelstr 3 J van 't Zelfde, Hoogowoerd 156 C C Ztflmans Hooigracht 13/27 I. ZUImans. Hooigracht 13 VERTROKKEN: M. Back, naar Amsterdam, Brouwersgracht 87ha GA Baggerman, naar Rotterdam. SchledamschedtJk 67 G Bogaards naar Alphen a. d. RUn v. Boetselaersir S3 VV M B Kok, na.r Haag. Ziekenhuis Si Uiteinde A Borst naar Leiderdorp, ZiJldök Ktecnpl. 2 D Bruné en fam.. Leiderdorp Koningsir H van den Burg. naar Noordwijkerhout. Zeeslr 30 H van Dalen, naar Haag, Elandstr 10 M van den Dop en fam., naar Haag. Schalk burgerstr. 361 Th Franchlmon. naar Nleuw- veen. Dorpsstr. 256 JE Sptjkstra-Geer- naert. naar Amsterdam. 2e v. Swindenstr 107111 L. Goedknegt, naar Dubbeldam. Burgem. Jas laan 58 H Greven en fam. naar den Hnag. Zoigvlletstr. 68 GC Hartmai 22 P W Havelaaar, naar Alkmi oobdenstr 2 Th M v den Heiligenberg. Lelmulden E v d Hoogt schoten. Valkenh.' Wlndburgstr 34 E Koopman, naar Dordrecht. Acliterhnkkers 12 L J van Laker veld de Heus, naar Haag. v Blankcnburgstr 43 I j van der Linden en fam. naar Llsfe. Wll- i helmlnastr 37 N E Loomnn, naar Rotterdam j Noordblaak 79b 8 Metier, naar Haag. Laak kade 80 H A Molkenboer en fam., Saasen- heim, Verlengde Kerklaan M C J van Ns- huvs naar Winterswijk, Spoorstr 36 M A v. der Noll naar Den Haag, Schalkburgerscr 361 I A SecrèvePrzybylskl naar Voorschoten. Leldscheweg 217 J Rombnch naar Potter- I dam. VUverlaan 19 de Roos en fam. naar Dubbeldam. Burg. Jnslaan 58 JE Saniaan nsar Alphen a. d. Rlln. Wllhetmtnast- 51 Zuid Scharwoude, P SpUk naar Rc i. Ommoordschestr 79a M E van de n. Zaandam. Hoderlnstr, 5 M. C. P'ar itlpter naar Glnnlken en Bavel. Wilhel r 86 J A Verheul naar Benthulser ;tr 26 P J Verstralen naar Rotterdar Rtr 26a MA Voordouw naar er Aa: ar Utrecht Oudwtlkerdwarf ar Budapest A M A Zw lude, Zuldbuurt 72. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING. Voorzitter Burgemeester Dr. H. Lovink. Afwezig (le heeren Herngreen, Van Dijk, Den Ouden en Meijer. De Voorzitter opent de vergadering mei gebed. Ingekomen stukken. Het belangrijkste was van den Hoofdingenieur ven den Waterstaai Als 't verkeer over de Hofhnig gestremd 's. is 't beste, dot een verkeersweg wordt ge legd van Lemzonlaan nnnr de Stationsstiant De gemeente zal voor verharding hebben te zorgen. Gedurende korten tijd znl een hulp hruff gelegd moeten worden, nis de Hofhr'ig verplnntst wordt. De Waterstaat belooft een bijdrage uit het wegenfonds, groot I 10.000. Gaarne stellen wij tot 5 April a.s. onze kwartaalabonné's in de gelegen heid hun abonnementsgeld voor het 2de Kwartaal 1931 op onze Giro rekening No. 58936 of aan ons bureau te voldoen. Daarna zullen wij met de inning der kwitanties beginnen. Met zending per giro of betaling aan ons bureau bespaart men 15 cent incassokosten en voorkomt men gebel aan de deur. Houders van een postrekening wil len wij opmerkzaam maken op de mogelijkheid van automatische af schrijving der abonnementsgelden, waardoor zonder eenige kosten aan het begin van elk kwartaal de abon nementsgelden van hun postrekening worden afgeschreven, Aanvraagfor mulieren hiervoor verstrekt gaarne kosteloos DE ADMINISTRATIE. Dit jnar zal de Postbmg vernieuwd worden, de Ilofbrug in 1032. Dit stuk gaat naai B. en W. oin prae-advies. De heer T. C Brouwer zou willen laten nagaan, welke kosten het Rijk zou moeten maken als de nieuwe weg niet gelegd werij. De heer Boeren vraagt hoe bij vernieu wing van de Postbrug het verkeer geregeld wordt. De Voorzitter zegt dat het verkeer dan geen stagnatie ondervindt. De heer Van Dijk zond bericht dat hij ont slag neemt als lid van den Raad. ,De Voorzitter herinnert dat de heer Van Dijk 3 jaar lid was van den Raad van Aur- landerveen, 13 jaar van Alphen a. d. Rijn on steeds lid van een Commissie va» Rij- •dad. Hij gaf steeds zijn. beste krachten. De redenon van heengaan moeten wij billijken. Hem komt dank toe voor al zijn arbeid in het belang der gemeente. Aan de orde is eerst een voorstel om een verandering te brengen in de aankoopvoor- waarden van molenwerf aan het eind van de Molenvliet. Het betreft het intrekken van een voorwaarde betrekking hebbende op erf dienstbaarheid. De Raad had geen bezwaar tegen de wij ziging. Voorstel van B. en W. in zake ontslag uit het hypothecair verband van een perceeltje grond van de bouwvereeniging „Volksbe lang" en tot aflossing van een gedeelte van het grondvoorschot. Zonder h. st. aangenomen. Voorstel van B. en W. tót het verleenen van een extra-bijdrage aan de Plaatselijke Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Den heer Sprey verheugt het dat aan de voorwaarde door den Raad gesteld, voldaan is en hij heeft dus ook geen bezwaar, thans het voorstel te aanvaarden. Hierna zonder h. st. aangenomen. Voorstel van B. en W. om toe te treden tot de garantieverleening door de provincie, voor het verstrekken van voorschotten aan noodlijdende tuinders. Van de Prov. Griffie is nog een model- voorstel ingekomen, dat zakelijk op hetzelf de neerkomt als het voorgestelde. Mochten Ged. Staten het besluit van den Raad niet goedkeuren dan zouden B. cn W. gemach tigd kunnen worden bet ingezonden© als anngenomen te beschouwen. De heer Sprey vraagt hoe de aflossing van het voorschoi der gemeente is geschiedt De Voorzitter antwoordt dat de voorschot ten der drie betrokken lichamen gelijk op afedost wordpn. De heer Ruting vraagt of het niet betof was dat de betrokken tuinders te Alphen veilen. De Voorzitter antwoordt, dat de menschen al opgenomen zijn in de Ter Aarsche veiling Zonder h. st. aangenomen. Benoeming van 2 leden van het Algemeen Armbestuur in de vacatures L. Gesman en W. Kvvnkernnak. Aanbevolen worden: I L W. J. Spreij, 2. C. A. Bos; II. 1. G. van Gaa ien. 2. J. Jac. Riinsburger. Gekozen werden de heeren W. J. Spreij en G. v. Gaaien. Voorstel van B. en W. inzake verlaging loon werkverschaffing en verlenging wer king der steunregeling met 3 weken. Den heer Den Uijl heeft het genoegen ge daan, dat de Minister bereid is tot subsidie* verleening. Maar er is een hittere bijsmaak. Er zit echter niets anders op dan dot we het aanvaarden met het oog op de gemeente- financiën. De heer Koren gelooft dat B. en W. fe op timistisch zijn als ze zeggen, dat de werk loosheid afneemt, aangezien de fabrieks arbeiders uitgetrokken raken. De Voorzitter zegt dat het aantal werkloo- zen sterk terug loont (in drie weken met 03). De heer Den Uijl zegt dat betrekkelijk weinig ondersteund zijn door dp werking der wcrkloozenkassen. 't Is mogelijk dat er straks moor zijn. die steun behoeven. De Voorzitter zegt dat. moeht. onverhoopt verlenging noodig zijn, dan zullen we weer zien. ITiernn zonder h. st. aangenomen. Renoeming van een lid van de 2e Com missie tot Wering van Schoolverzuim, we gens het bedanken van den heer Pensi-iem Aanbevolen worden de heeren: 1. J. Tr. V; d. Burg. Hooftstreat 106; 2. A. J. A. Breukel, Raadhuisstraat 281. Benoemd werd de heer J. Th. v. d. Burg. Rondvraag. De heer Koren vraagt of spoedig pra'e- advies is te wachten aangaande het georga niseerd overleg. De. heer T. C_ Brouwer vraagt om. als er weer een vacature is voor het A'gem Arm bestuur er ook iemand genoemd wordt van de Vrijzinntoen cn van de S.D.A P. Dn Voorzitter geeft hel billijke hiervan toe eD heer Boeren dringt op de vraag van den heer Koren nader aan. ..'t Konit in orde" antwoordt de Voorzitter. De heer Spreij vraagt de aandacht voor h«t hinderlijk staan op de hoeken der Brug straat. De Voorzitter zegt toe dat de politie daar op let'en zal. De heer Muiswinkel vestigt dn nnndnrht op de bouwvalligheid van de oude hoter- fahriek hij'Zwammerdam. Een stuk muur is omgevallen zondat de weg versperd was en de rest «tnnt op instorten. Dn Voorzitter zegt dat vanmiddag alles af gezet is en morgen alles wordt afgebroken. Hierna sluiting. B\rAR. T.EGRR DES HEILS. Maandag 30 en Dinsdag 31 Maart wordt in hel gebouw Hooftstraat 233 een hnzar gehouden, waarvan do opbrengst 'en bate komt voor het nieuwe gebouw voor de Kweekschool te Amsterdam van het Leger der Ileils.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6