DINSDAG 24 MAART 1931 VIERDE BLAD PAG. 11 BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD FORD? Wat een beroering heeft de Ford-zaak ge wekt, zoowel in de Maasstad, als in de Hoofdstad des Rijks. Daar zijn harde noten gekraakt over het gemis aan beleid en koop manschap, daar zijn pluimpjes gegeven voor vlug werken, daar zijn allerlei pers pectieven geuit; en veronderstellingen ge- waaed en de vraag die ook in onze llaads discussies de onder.oon vormde was, „gaat nu Ford waarlijk bouwen?" Het is niet onze taak te sehrijven over eventueele tekorikomingen van een Gemeen tebestuur. Wanneer men ze poneert, zal men lioht bij een groep medeburgers een gretig gehoor vinden. Voor sommigen staat vast dat gemeentebestuur en koopmanschap elkander uitsluiten. Wij mecnen dat er wel eens reilen Is, om over den stroeven gang van onze ge meentelijke diensten te klagen. Er loopen versohililende dingen over veel te veel sohijven. dat houdt niet alleen op, maar het maakt ook de misverstanden mogelijk en bevordert niet het verantwoordelijkheids gevoel der leiders. Maar men mag deze dingen niet over drijven. ook de laatste weken is wel dui delijk geworden, dat vlug werken door overheidsdiensten mogelijk is. Woensdag was de voordracht inzake de Fordfabrieken aangenomen. Donderdag was het besluit reeds doar Gedeputeerde Staten goedge- Ford kan nu in Amsterdam komen, of hii komen wil en komen zal is de vraag. In de raadsdiscussies trof ons, dat geen enkele toon werd gehoord, die voor Rotter dam onaangenaam kon zijn. Men had, mee- nen wij wel den indruk, dat al was we'licht vl >ttere behandeling daar mogelijk geweest. Ford toch wel een heel eigenaardige hou ding tegenover Rotterdam heeft aange nomen Vandaar dat er toch zoo weinig enthou siasme was voor deze voordracht en de dis cussies niet stonden op het plan, dat de zaak zku doen verwaohten. Dit ligt er waarlijk niiet aan, dat men voor Ford het sys'eem van erfpacht heeft losgelaten. De communisten mogen hierin aanleiding gevonden hebben tegen de voor dracht te stemmen, de meeste raadsleden weten wel, dat verkoop van grond ook voor in^ustrieele doeleinden nog wel eens is voor gekomen. En de sociaal-democraten deden niet veel meer dan een vriendelijke buiging maken voor het principe. Dit gebrek aan enthousiasme ligt ook niet aan de voorwaarden. Ford krijgt volstrekt geen cadeautje, al meenen sommigen dat bii wel iets meer ha-d kunnen betalen. Hij moet geven wat een ander geeft Hij heeft «enige beperkende bepalingen in zijn oon- trart. een soort van servituut op zijn grond, en hij opent onze haven-dndustrie-terreiucn, ook dat Ie een reden om niet meer dan de vastgestelde prijs te vragen. En nog eens. dat ligt ook niet in de soort van de industrie. Want wel is er in de dis cussie op gewezen, dat de vestiging van groote bedrijven ook groote bezwaren heeft wel is gesproken over het speculatief karak ter van dit bedrijf. Het zal direct vele arbei ders ook van buiten trekken, en het. zal in dagen van malaise honderden tegelijk uit werpen. Maar daartegenover staat weer dat in Amsterdam behoefte bestaat aan werk gelegenheid voor ongeschoolde arbeiders on juist deze industrie voor ongeschoolden over vloedig plaats biedt Neen, het gebrek aan warmte spruit voort uit een zeker wantrouwen, dat niet gewekt is door de affaire in Rotterdam, maar wel daardoor versterkt. Komt hij nu? Is er Ln het contract eonige clausule die hem tot bou wen. nu, of binnen bepaalden tijd kan dringen? Is er eenige waarborg, dat hij in zijn eventueel te bouwen fabriek ook een groot aantal arbeiders zal plaatsen? Gaal hij enkel monteeren of ook fabriceeren? Het antwoord od die vragen is in de dis cussies niet gegeven. Gold de aanvraag een ander dan Ford. men zou er zelfs niet naar hebben gevraagd. Iemand die acht ton op tafel lesrt, zal in den regel wel ernstige plan nen hebben. Waarom vraagt men dan hier-' Natuurlijk ligt dit aan de omstandigheid dat mon zijn gestie elders niet bewondert en geen enkel motief ziet waarom hij in Amsterdam niet hetzelfde zou doen. Et zijn den ook mensohon. die meenen dat dit al les maar voor de reclame is. Zeker, hij legt 8 ton op tafel, maar hij kan met zijn geld momenteel toch weinig doen en het is safe in de Amsterdamsdho grond. Ons lljikt dit toch niet het sterkste motief voor onze achterdocht Sterker is. dat hij hier bijna even goed koop kon invoeren als produceeren. Dat hij van uit Nederland niet uitvoeren kan zon der op hooge tariefmuren te stuiten. Dat hij faKeulen ook bouwt en du6 denkt aan een fabriek voor de Nederlandsche consumptie Kunnen wij zooveel automobielen coneu- meeren. dat het eenig raieon heeft een zoo groote fabriek te bouwen. Er zijn maar wei nigen, die er aan geloovcn. Of leven er nog andere pionnen bij dezen ongetwijfeld geni alen industrieel? Zoo blijft Ford een vraagteeken. Wat be weegt hem? Komt hij ten slotte tooh in Amsterdam? En wat gaat hij eT doen? En dan ten slotte zelfs als hij komt on bouwt een groote fabriek, is hij dan een za gen voor de 6tad, voor de arbeiders? De gesohiedenis zal hier de oplossing ga ven. Maar ook deze dingen gesdhiieden onder het bestel van onzen God. AREND VAN AMSTEL Kerknieuws. NED. HEwRV. KERK Beroepen: Te Schalkwyk c.a., H. van Eist te IJzendoom. Bedankt: Voor Wijchen en Leur, A. Oskamp te Den Hoorn (op Texel). Voor Assen (Evang.), M. Bons te Oudenhoorn (Z.-H.). Voor Vaassen, F. van Asch te Randwyk. Voor Zevenbergen (N.-B.), B. Tuinstra te Soesterberg. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Oude- en Nieuwe-Wetering, G. Bouwmeester te Andel en Giessen-Ryswijk en J. van der Leek te Zaltbommel. BEROEPINGSWERK. Te Amsterdam is de vergadering van het Kiescollege der Ned. Hervormde Ge meente voor de verkiezing van een predi kant uit het drietal in de vacature van Prof Br. A. H. de Hertog niet doorgegaan wegens onvoltalligheid. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. J. van Dorssen hoopt 10 Mei &.S. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Schrnard en 17 Mei d.a.v. in trede te doen te Nieuw-Beijerland. Ds. B. Hagenaar, tevoren tc Mep pzl, werd Zondag bij de Gercf. Kerk te Am sterdam-Noord bevestigd door Ds. A. Schweitzer, aldaar, die tot tekst had geko zen Jesaja 52 7 en sprak over „het licht o\er de predikers des Evangelies van de Koning der Kerk", waarbij hij de volgpnde punten behandelde: 1. karakter da: zij t>e- hooren te dragen, 2. de goede boodschap die zij brengen, 3. de vreugde waarmede de predikers moeten worden ontvangen. In een voorafspraak gedacht Ds. Schweitzer het werk van de predikanten die gedurende 10 jaren hielpen bij de bediening desWoords, inzonderheid dat van den hulpprediker Ds. W. F. M. Lindeboom. Aan het einde van den dienst werd Ds. Hagenaar staande 'oe- gezongen de zegenbede uit Ps. 134. Ds. A. M o u t, overgekomen van Gor redijk, werd Zondag j.l. bevestigd bij de Geref. Kerk te Kollum, waardoor aldaar na 10 maanden de vacature weer is vervuld als bevestiger trad op zijn voorganger, Ds D. J. B. Allaart, die het beroep aannan van de Geref. Kerk te Ams erdam voor 'l< mission-diengt te Djokjakarta en thans woont te Voorschoten; deze predikte over Ezech. 16 14, gemeente cn leeraar wijzen de op de volle zegen des Evangelies in Christus Jezus, waarbij hij naging waarin die volmaakte naam bes aait en waarom die naam blijft. Na de bevestiging s'aande toegezongen Ps. 3311 (laatste ge deelte). Des middags verbond Ds. Mout zich zijn gemeente met een predikatie over 1 Po- rus 4:11. Gewezen werd op het te ver richten heilig dienstwerk en achtereenvol gens behandeld hoe dit alles van Hem komen moet en 'ook alles in Hem moet eindigen. Na de predikatie richtte Ds. Mout zich mei een persoonlijk woord tot den Kerkcraad. de Commissie van Beheer, Ds. Allaar'- als bevestiger, Ds. J. van Loo van Zwagerveen. als vertegenwoordiger der Classis en als Consulent, den burgemeester als hoofd der burgerlijke gemeen'e, catechisanten, ver schillende vercenigingen en ten slotte tot de goheele gemeen e. Ds. Mout werd toegesproken door ouder ling N. F. Streekstra, namens kerkeraad en gemeente, op wiens verzoek staande werd toegezongen Ps. 1343; door Ds. Allaart als bevestiger en ouiUpredikant; door Ds. van Loo van Zwagerveen namens de clas ses Kollum en als consulent; en ten slo te door Burgemeester Woldring als hoofd der burgerlijke gemeente, waarna de plechtig heid ten einde was. Beide diensten was het groote kerkge bouw overvol. Ds. J. G. Steenbeek J f.. Ned. Herv. predikant, overgekomen van Zunderdorn, deed Zondag ^ijn intrede te Denekamp. Hij werd bevestigd door zijn schoonvader Ds. J. Schrijver, emeritus-predikant te Apeldoorn, die tot tekst had Hand. 1 8b. Ds. Steen beek verbond zich aan zijn nieuwe gemeen 'e met een predikatie over Markus 4 2G— 29. Toespraken tot en door verschillende personen volgden. Een vijf al prcdikan'en uit de omgeving, alsook de Burgemeester, woonden den dienst bij. Ds. M. B. van t Veer, predikant der Geref. Kerk Roosendaal-Zevenboreen, he«'t zich Zondag 22 Maart aan de Wijk te Roo sendaal verbonden. Na den diens' werd hij toegesproken namens de Gemeente en den Wijkraad door ouderling M. J. van Aken, die de Gemeente onder meer opwekte den jeugdigen leeraar maar veel in haar geben te gedenken, opdat hij gesterkt moge wor den in zijn ambt en de prediking des Woords gezegende vruchten mag dragen. Daarna door den heer Brocrsma, afgevaar digde, ouderling der Herv. Gcm. alhier, die de hoop uitsprak, dat de nieuwe predikant tot veel zegen moge zijn voor de inwoners an Roosendaal. Prof. Dr. A. H. DE HARTOG. Te Ameterdam zal a.8. Zaterdagavond In de Zendingskapcl, naar de „Stand." meldt, aan Prof. Dr. A. H. de Hartog by zijn af scheid als predikant van de Ned. Hervormde Gemeente een geschenk worden aangeboden. Ds. H. C. HILDERING. Van zijn eersten dienst in een Ghineeeche kerk vertelt, in „Het Kerkblad" Ds. H. A. C. Hildering, dde voor de Geref. Kerken in H V. in China vertoeft, ter voorbereiding van zijn arbeid onder de Chineezen te Soe- rabaya. Op een Zondag in Januari preekte ds. H. in do Thai San-kerk te Amoy, zich bedie nend van de Engelsche taal. Pericoop na pericoop werd vertaald do ar den heer Wang den secretaris van de Y. M. C. A. Een rus tige, stille kerkgang Is het daar overigens allerminst. De verbrcedimg voor den in gang van het kerkgebouw wordt geheel in beslag genomen voor markt, zoodat men er door groenten en allerlei Chineesche heer lijkheden en luid luid pratende mensclicn heen moet dringen, om de kerk te bereiken. Begrip van tijd hebben de Chineezen niet. De Thai San-kerk, dio om half tien begint is op dat uur nog bijna leeg en een uur later, dus tegen dat de dienst afgeloopen is, zijn ongeveer alle plaatsen bozet. Onder den dienst door schreeuwt er zoo en toe eens een baby, er is geen dienst waarin niet een of meer honden het aantal bezoekèrs versterken, waarbij ze al maar rondloopen of soms ook zich rustig voor je voeten neerleggen. En dan wandelen er voortdurend jonge kinderen rond, die zoo toe zelfs de allures van krijgertje- spelen aannemen.... Tooh wordt er heel goed geluisterd, zoodat men die kleine stoornissen voor lief er bij neemt. Als onderwerp had spreker ,Het Licht der Wereld". JUBILEA. Ds. G. J. G. de Bel, predikant dier Ned. Herv. Gemeente te Warmond, heet naar aan leiding van zyn zilveren ambtsjubileum Zon dagmorgen j.l. een gedachtenisrede gehouden, waarvoor een talrijke schare, waaronder ook vele belangstellenden van elders, was opge komen. Na zyn rede hield hy de gebruikelijke toespraken tot de verschillende Kerkelijke colleges en tot den Burgemeester en een der Wethouders, die mede aanwezig waren. De jubilaris werd daarna toegesproken door Ds. B. Bo'dée, emeritus-predikant van Katwijk aan den Rijn namens den Ring en "s Leiden; den heer De Gruyter als bestuurslid van de Vereeniging tot Evange lisatie te Sliedrecht, waarvan hy tijdens zijn verblijf te Sliedrecht voorzitter was, en een lid van den Kerkeraad te Warmond. Ds. R. H. Pel, Geref. predikant te Schraard, was Zondag 40 jaren aan deze Ge meente verbonden. In do morgengodsdienstoefening herdacht hij dit feit in een korte oespraak tot de Ge meente. Lof en dank tegenover den Heere voor bewezen gunsten, was de grondtoon van zijn hart. Aan het slot van deze gewone dienst werd hij nog een oogenblik toegesproken door ouderling A. Elgersme. Deze gewaagde van do trouw dn de bediening des Woords, 40 jaar lang, bijna onafgebroken. Steeds op zijn post, altijd naar genoegen het Evange lie verkondigende naar de zin en de mee ning des Heiligen Gcestes. Spr. achtte zich de tolk der Gemeente, toen hij me enkele woorden de besliste verzekering (tegenover de nog in volle kracht zijnde Dienaar) uit sprak met de woorden van ïsraöls leids man: Ik en mijn huls wij zullen den Heere dienen. Toegezongen werd Ps. 71 13. Ds. G. MEIJER, t Na een korte ongesteldheid is Zondag ln den ouderdom van 62 jaar e Marum (Grou.) overleden Ds. G. Meijer, in leven predikant tij de Geref. Kerk aldaar. Gerard Meijer werd geboren 15 Aug. 186-S. Na in 1895 candidaat te zijn geworden, deed hij 12 April 1896 zijn intrede bij de Geref. Kerk te Borger, om in 11103 te vertrekken naar Ezinge en vandaar naar Marum, waar hij in Juli 1907 zijn intrede deed. Hij hee'i deze gemeente dus bijna 24 jaar mogen die nen; zijn aibeid werd er zeer gewaardeerd, waarom te meer zijn heengaan smartelijk word gevoeld. Voor de classis Grootcgast was de over ledene deputaat voor art 19 K. O. De teraardebestelling zal as. Donderdag plaats vinden. VERKIEZINGEN. In de Ned. Hervormde Kerk: Middelburg. Bij de verkiezing van notabelen waren twee candidaten gesteld en wel, naar de „Zeeuw" meldt, de heer L. Dekker, officieel candidaat van de confes- sioneele en ethische kiesverecnigingen, en de heer D. Stenhuis, ges eld door een groep je kiezers en tot nu toe li der confessioneele kiesvereeniging. Het totaal aantal uitge brachte s' e rumen bedroeg 205, waarvan 5 van onwaarde. Gekozen werd de officieele candidaat, de heer Dekker met 118 stem men, tegen 82 op den heer Stenhuis. In tegenstelling met een vorige maal heb ben de Vrijzinnigen aan deze verkiezing geen deel genomen. De reden daarvan was, volgens de „N.R.Ct", dat zij in onwetendheid zijn gela'en van den datum, waarop de candidaatstelling moest plaats hebben. Vol gens het reglement is die datum bekend ge maakt op de binnendeuren der kerken, doch daar komen de Vrijzinnigen niet en men heeft hen verder niet mot de komende ver kiezing in kennis gesteld. Dus: als de Vrijzinnigen in onwetendheid gela'en zijn, hebben ze dat aan zichzelf te wijten! Dan hadden ze maar ter kerk moe ten gaan. Aan de reglementaire bepalingen is voldaan. PASSIESTONDE. Te Breda zal a.s. Vrijdag vanwege „De Luthersche Kring" een „Passiestonde" wor den gehouden onder leiding van Dr. H. J. Toxopeüs. Medewerkenden zijn: Carry KloosRuys van Dugteren, sopraan; Rernh. Sohulte, orgel en Bred. Chr. Gemengd Koor, dir. Joh. Adriaanse. „Het gaat hier" al dus het programma om de uitbeelding van Jezus' lijden en sterven naar hun in nerlijke beeekenis, en pas in de tweede plaats, om het wekken van schoonheiusont- roering. Men waardeere dezen avond dus niet zoozeer uit een oogpunt van de kunst, dan wel als een soort Lijdens-prediking". anti-paschen campagne. Tegen Paschen zal de atheïstische propa ganda in Rusland extra krachtig gevoerd worden. Men heeft nu een propaganda-cen- trale onder leiding van een d:recteur ingesteld De over het gansche land verspreide anti godsdienstige bibliotheken zullen voorzien worden van anti-Paschenmateriaal, waar onder een film. Voor complexen van arbei derswoningen zyn atheïstische propagandis ten aangesteld, die iederen vyfden dag anti godsdienstige voordrachten houden. ZONDAGSRUST. De Commissie ter bestudeermg van het vraagstuk van den Zondagsarbeid in de Ned. Indische havons heeft haar eindver- gadcring gehouden. Haar rapport werd in eindlezing vastgesteld en zal aan de Re geering worden aangeboden. KERK EN OORLOG. De Classis Schiedam van Geref Kerken besloot een Commissie te benoemen, om de roeping der Kerk, inzake het pro bleem van den oorlog in studie te nemen en over een half jaar met haar rapport te ko men. Tot leden van de commissie zijn be noemd ds. Kraan, ds. Stam cn ds. Heida. Naar we destijds meldden, heeft ook de Classis Leeuw ar den van Geref. Ker- een Commissie benoemd, om deze kwes tie in studie te nemen. KERKGEBOUWEN. Te Serooskorke (Walcheren) zal door de Geref. Kerk een bouwfonds voor nieuwe kerk gevormd worden. De eerste collecte daarvoor wordt op den Eersten Paaschdag gehouden. DE RUSSISCHE VERVOLGINGEN. Een Russisch journalist, die als versteke ling in ons land wist te komen, heeft in een interview den redacteur van de rubriek „Onder de Mensohen" in de „N. RotL Ct". om. het volgende meegedeeld: onder invloed van de internationale protestbeweging tegen de geloofsvervolgin gen in Rusland zijn de priesters zelfs hee- lemaal uit de dwangarbeiderskampen over- geplpaatst naar op enkele kilometers gele gen zoogenaamde huishoudelijke inrichtin gen, waar de sowjet-regeering in 't groot vruchten- en groenteteelt ondernomen heeft. Een aanmerkelijke verlichting dus van het lot dezer geestelijken". VRIJZINNIG-PROTESTANTISME. Dr. L. J. van Holk, predikant der Re monstrantse he Gemeente te Utrecht, zal dit jaar tijdelijk in Noord-Amerika vertoeven voor het internationale werk in het Vrij- zönnig-Protes tantieme. EVANGELISATIE. Te Amsterdam houdt de Evangeli- satie-vereeniging „De Zaadkorrel" Woensdag 1 April a.s., in het Concertgebouw aldaar een „herlevingssamenkomst". Deze samen komst zal een inleiding zijn op een reeks verdere bijeenkomsten. De sprekers zullen zijn: Dr. M. J. A. de Vrijer, pred. bij de Ned. Hen-. Gemeente, met het ondenverp: „De open deur"; kommandant B. Vlas, van het L^er des Ileils, over „Het Kruis en de nood", Dr. J. G. Geelkerken, pred. bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband, met het onderwerp: „Het Kruis en de vreugde", en Dr. P .Stegenga Azn., pred.. bij de Evang. Lutih. Gemeente, met het ondenverp: „Het Kruis en de overgave". Voorts is er muziek en zang. delen tot voorkoming van don oorlog, welk comité op 29 April a.s. te Genève zal bijeen komen. KENNEMER LYCEUM. Blijkens de „Mededeelingen", uitgaande van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal, heeft deze inrichting beschikking gekregen over een eenvoudig gebouw te Auby, in de Ardennen, dat bestemd zal worden voor zg. ..Schulheim". Het voornemen is, dat een leeraar met een klas daar gedurende een week in het voorjaar heengaat (er is plaat* voor dertig personen) en er het schoolwerk voortzet Alleen de oudere leerlingen zullen daarvoor in aanmerking komen. Na de Paasohvacnntie kan er een begin mee wor den gemaakt. MIDDELBAAR ONDERWIJS CHR. LANDBOUWSCHOOL TE KOLLUM. De Raad der gemeente Kollumerland (Fr.) heeft besloten f 20.000 garantie te verleenen voor de stichting van een Christelijke Land bouwschool met onderwyzerswoning te Kollum Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS Prol. Mr. V. H. RUTGERS NAAR GENEVE Naar wij vernemen is prof. mr. V. H. Rut gers, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, benoemd als vertegenwoordi ger van de Nederlandsche Regeering in het comité, belast met het opstellen van een ontwerp-verdrag ter versterking van de mid Tep-en 1 September 1931 zyn aan de Middel bare Koloniale Landbouwschool te Deventer te vervullen de betrekkingen van leeraar voor het onderwijs in: a. tropische landbouw; kennis der tropische landen; getal wekelyksche lesuren tijdens het schooljaar 19301931 resp. 24 en 22. Bezoldiging voor de eerste 10 lessen per week f 15Ó tot f 300, voor de volgende 10 lessen p. w. f 100 tot f 200 en voor óc overige lessen per week f 50 tot f 100 per wekelyksche les met 10 twee-jaarlyksche rerhoogingen van on derscheidenlijk f 15, f 10 en f5 per wekelyk sche les. Sollicitaties vóór 16 Juni as. bij gezegeld adres, onder overlegging van geboorte-akte, getuigschrift voor goed zedelijk gedrag, diplo ma's en verdere tot inlichting strekkende ge gevens te richten tot den directeur van voor noemde school, door wien op verzoek, nadere inlichtingen worden verstrekt. CHR. LANDBOUWHUISHOUD- ONDERWIJS Te Ede (G.) hebben voor de binnenkort te openen Chr. Landbouwhuishoudschool niet minder dan 158 leerlingen zich aan gemeld. ZEEVAARTSCHOOL TE VLISSINGEN. Tot directeur dezer School is met ingang van 1 September as. benoemd de heer P. Vyn, thans directeur der Zeevaartschool te Burg op TexeL LAGER ONDERWIJS ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Alphen a. d. Rijn (Mulo-school afd. Ulo.), J. Dwarswaard, thans aan de afd. l.o. van dezelfde school. Vlaardingen (Da Costa-school, hoofd J. Huitema), roej. J. J. M. van Dijk te 's-Gravenhage. 's-Gravenhage, H. Calkhoven te Nij- verdal. Zwagerveen, C. Jelgerhuis te Min- nertsga; voor tijdelijk. Zevenhuizen, W. Bouwsema te Ras- quert (gem. Baflo), voor tijdelijk. Leiden (Geref. Ulo-kopschool), J. van Anken te Brussel. Klazienaveen, P. Bas te Assen. Groningen, J. Poppema to MeppeL ASSISTENT EN SALARIS. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat van Januari j.l. af voor de periodieke salaris verhogingen van onderwijzers zal meetel len de diensttijd welke zij als assistent heb ben doorgebracht, terwijl zij in het bezit waren der vereisohte akte van bekwaam heid. De betrokken onderwijzers moeten hiertoe een verklaring van den Inspecteur van het L. O. overleggen, waaruit blijkt, dat die werkzaamheden zich geregeld over alle schooltijden hebben uitgestrekt. NIEUWE CHR. SCHOLEN. Te Aerdenhout-Bentveld hoopt men 1 September a.s. een School met den Bijbel te kunnen openen. De Gemeenteraad van Bloemendaal heegt zonder stemming aangenomen een voorstel van B. en W. om de voor de schoolstichting noodige eelden te verstrekken. Te Leeuwarden wordt aan de Leeu werikstraat de 2de Herv. School gebouwd, onder architectuur van den heer L. Reinal- da, aldaar. Hot gebouw moet in September a.s. in gebruik worden genomen. SCHOOLBOUW. Te Oud-Sloten (gem. Amsterdam) is door architect J H. van der Veen aanbe steed de bouw van een Chr. School met gym nastieklokaal en onderwijzerswoning. Op dracht tot den bouw is gegeven aan den aan nemer A. Vergouw te Amsterdam. DAT GAAT TE VER Onder dit opschrift lezen we in het „Cor respondentieblad" het volgende: „In een onzer groote 6teden, een brand punt van besahaving, staat een Openbare School toevallig naast een Christelijke Be- waanschool. De laatste stond er al verschei dene tientallen van jaren, eer de tweede aan het leggen van fondamenten dacht Hat Hoofd der Bewaarschool was daar werk zaam voor het Hoofd der Openbare schoo" zijn ambt aanvaardde. Het Hoofd der Fröbelschool neemt een vooraanstaande positie in in haar Vereeni- gingelevcn. Zij is eenvoudig, degelijk, cor- eet, bescheiden, uitnemend ontwikkeld. Ver vuilt haar taak reeds vele jaren met de voor treffelijkste zorg, en blijft daaronder de kal me, waardige, zioh-zelf-niet-zoekcnde. Wie haar kennen, zullen moeten toestemmen, dat ik niets te veel zeg. Nu schijnt het leerlingenaantal van de Openbare School terug te loopen. Dat dit zeer onaangenaam is, heb ik aan den lijve ondervonden. Op ziohzelf vind ik het dan ook niet onverklaarbaar, dat enkele maan den geleden het Hoofd der Openbare Schoo' "«ns ging praten met de Juffrouw, hoewil hij tooh wel begreep, wat hem op beleefde wijze werd duidelijk gemaakt, dat het niet van haar rnodht worden verwacht, dat zij haar leerlingen bij voorkeur zou willen ge hraoht zien op de Openbare School, hoezeer zij ook goede buurschap op prijs 6tedt. Tot zoover is er niiet veel aan te merken, 't Is een beetje vreemd, maar men moet de am standieheden in aanmerking nemen. Nu een paar weken geleden krijgt het Hoofd der Bewaarschool bezoek van een on de rw IJ zeres ran de buurinrldhting, die wonscht inlichtingen omtrent het niet verschil nen van leerlingen. Haar wordt duidelijk ge maakt, dot zij aan het verkeerde adres is en bij da ouders moet wezen. Ze kan daar met een geheel onpartijdige gegevens verkrijgen Een paar dagen later weer een onderwijze res. nu een, dde het blijkbaar we! aandurft Zo windt zich zoo op, dat het Hoofd der Re. waanschool haar moet laten zien, waar het .vierkante gat" ie. wat zelfs niet terstond helpt; ook de voordeur moet worden open gezet, t Bleek, uit hetgeen deze „dame" zich Liet ontvallen, hoe men zich niet hoeft ontzien, de kinderen in tegenwoordigheid van het Hoofd der O.L.S. te ondervragen om te weten te komen, wat de Juffrouw van do Bewaarschool wel had gezegd. Nog een paar dagen later ontvangt de be stookte een dreigbrief, 't Is inderdaad waar; schrijverMozer heeft het origineel zien, 't lijkt andra vrij ongelooflijk. Natu lijk was dat stuk niet geteekend. Er stond zoo iets onder van: vrienden ran de vrij heid, of wat op dien term lijkt, maar treen naam. Nu die vooretandero van de vrijheid doen hun naam eer aan. Er weid gedreigd met publicatie, alsof dat intimideeren zou! Terwijl men zoo volkomen correct heeft g handeld. dot publicatie niet andeis dan bla mage vatn d-ein) bedreigerfs)(eteT) kan zijn. Bedreigd werd ook met verlies van Gemeen telijk subsidie!!!! t Is wel fraai! 't Lijkt wel. dat we nog in de dagen van vervolging le ven, de dagen van De Puv en medestrijders Dat moest nu tooh eigenlijk eens uit zijn En als men meent, daarmede een alleenwonen de juffrouw bang te kunnen maken, dan heeft men het glad mis. SCHOOL EN VERKEERSREGELING Uit 0o6terbeek meldt men on6: Op initiatief van den heer A. van Ba tenburg, inspecteur van politie allhder, voorheen verkeere-inspecteur te Rotterdam, werd te Oosterbeek opgericht een onderwijs- vftrkeers-commiesi-e, zooails di ereeds in en kele groote plaatsen van ons land bestaat, en tot doel heeft het publiek, en in 't bij zonder de schooljeugd op het gevaar ran het verkeer te wijzen, en de regels van het verkeer op animeerende wijze bij te brengen De oprichtingsvergadering, de Woensdag avond JJ. in hotel Vreewijk gehouden is, werd o.m. bijgewoond door den Burgemees ter dor gemeente Renkum, den heer J. van d e r M o 1 e n Tzn., en den inspecteur bij hei L. O., don heer A. E. B. van Omloo. In zijn inleiding tot de besprekingen wees de heer Van Batenburg op de noodzakelijk heid van verkeeisonderrricht, niet het minst dn deze gemeente, die een belangrijke verkeere-ader vormt Dit onderrioht zal den kinderen echter spelenderwijs moeten wor den gegeven, vviillen zij er zelf interesse voor eaan gevoelen. Spr. memoreerde wat in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht voor vea- keersonderwijs gedaan wordt, en bepleit contact met de neven-organen, zoodat de methoden die eld-ere in de practijk effectief zijn gebleken, ook hier kunnen worden toe gepast De heer Van Batenburg stelde voor, dat alle aanwezigen in de commissie zitting zouden nemen, waartegen door niemand be zwaar werd gemaakt Behalve uit alle hoof den van eoholen bier ter plaat6e, bestaat de commissie ook uit enkele andere weggebrui kers. die de commissie met advies uit do practijk kunnen diienen. Tot leden van 't da geiijksoh bestuur werden gekozen de heeren A. van Batenburg (voorzitter), Heybroek, Krints, Po6thumu en Wijdeveld. De burge meester, J. van der Molen, werd tot «ere voorzitter benoemd. De heer Van der Molen betuigde zijn har telijke instemming met de oprichting van deze onderwijs-verkeers-commissie, die on der de energieke leiding van den heer Van Batenburg zeker goed werk zal verriohten. Spreker bracht den heer Van Batenburg dank, dat deze tot de oprichting het initia tief had genomen, en dankte tenslotte allen die in de commissie zitting hadden willen nemen Uit het Sociale Leven. De Eerste Kamer der Rechtbank te Amster dam deed uitspraak in het bekende geschil tus- schen den heer Clausing en den Alg. Typogra fenbond in zake het pensioenfonds in de grafi sche vakken. Zooals men zich herinneren zal weigerde de heer Clausing de premie voor het pensioen fonds te betalen, waarna hy als lid van den Bond werd geroyeerd, zoodat hy niet meer in het georganiseerde dnikkersbedrijf kan wer ken. In verband hiermee had de heer Clausing een burgerlijk geding aanhangig gemaakt, daar hy meent dat het royement ten onrechte Is geschied. Voor den heer Clausing trad op Mr. Simon de Jong en voor den Typografen- bond Mr. Th. Muller Massls. Door deze rechtsgeleerden werd gepleit op 27 Januari j.l. Op 31 Januari trad Mr. Van Vugt op voor de gevoegde party, de „Vereeni ging het Pensioenfonds". Door eischer werd aan de Rechtbank ge vraagd: le. de verklaring, dat het besluit van den Typografenbond, tot aansluiting by het Pensioenfonds ongeldig is, daar het niet is ge nomen met de vereischte meerderheid van stemmen; 2e. de verklaring, dat het besluit van den Bond, waarby hy (de heer Clausing) is ge royeerd als lid nietig is; 3e. het herstel van eischer in zyn rechten als lid van den vakbond en vergoeding van geleden schade door het royement. De rechtbank overwoog in haar uitvoerig gemotiveerd vonnis, dat in Juni 1929 het be sluit genomen is tot toetreding tot de Vereeni ging het Pensioenfonds en dat reeds in Novem ber d.a.v. dit Pensioenfonds in werking kwam. Eerst op 11 Febr. werd door eischer het eer ste protest ingediend en dus heeft eischer ze ven maanden laten verloopen. Dit achtte de rechtbank in stryd met de goede trouw. Im mers art. 1374 B. W. eischt, dat de overeen komsten te goeder trouw behooren te worden uitgevoerd, hetgeen meebrengt, dat men bij de uitoefening van zyne rechten ook rekening houdt met de belangen van de tegenpartij. De rechtbank ontzegde eischer daarom in zyn eisch. DE RATIONALISATIE BIJ DE SPOORWEGEN Te Utrecht werd door de ..moderne" Ned plaatsing in andei de functie verbon eerlng vóór den 6t leeftlld; ontslag; het ln dienst houden In los- stelllng; het laten dienst doen zooveel mogelijk tot de uiterste grenzen van de bepalingen van het A.U.D. en het tramreglement; plaatsing van onvoldoend opgeleid personeel ln belargrijke functies; Invoering van werkmethoden, waar door de arbeid eentonig en geestdoodend wordt dsiX de t zlln middel om den arbeid te vergemak kelijken en het i - en niet mldd le werknemer jlutle als ztJn oordeel uit dat er mede zeggenschap moet komen ln het vraagstuk der rationalisatie, teneinde tegenover al deze on gunstige beïnvloeding van de arbeidsvoorwaar. den van het spoor- en tramwegpersoneel als met alle kracht voor een wijziging dienst- en rusttijden van het geheele sp tramwegpersoneel in dezen zin en voor De Jaarvergadering van Patrlmonlum's ge westelijke organisatie Zuid.Holland wordt Zater dag 18 April as. te Rotterdam gehouden. Do bUeenkomet vangt 's middags te 3 uur aan ln het gebouw „De Eendracht" aan den Goudache- weg 130. Na het uitbrengen van Jaarverslagen en der gelijke, hoopt Ds. N. Bufflnga, van Rotterdam* een opwekkende rede te houden. Lichamelijke Oefening. KORFBAL INTER ACADEMIALE WEDSTRIJDEN De lnter-aeademlale wedstrijden zullen dit Jaar van 27 tot 29 eMl gehouden worden te Utrecht op de banen van Sphaerlndt REEDS ZES EN ZESTIG TWAALFTALLEN NAAR DEN HAAG Naar wy vernemen waren gisteravond reeds 66 twaaltallen by de Regelingscommis sie voor den C. K. B.-Bondsdag te Den Haag ingeschreven. Ook V. E. O., Pemix en Hol- landia zuJen van de partij zyn, zoodat in elk opzicht een mooie dag mag worden ver wacht, wanneer tenminste het weer mede- Omtrent de deelname van de Geldersche en Utrechtsche clubs was nog geen mededeeling ontvangen. Mochten deze echter nog op het laatste oogenblik hebben ingeschreven, dan zal het aantal twaalftallen tot boven de 70 «tijgen. Het kan benauwend en tegelijkertijd gezellig voi' worden by de Laan van N. O.- Indiët Van een uitstekende regeling kan men ech ter bij organisatoren als Baten, Jautze c.%. verzekerd zijn. VOETBAL R. C. V. B. Naar men ons van bestuurszijde van den R. C. V. B. mededeelt, zijn tegen a.s. Zater dag alle wedstrijden afgelascht. Alleen de wedstrijd N.C.U.Zwart-Wit gaat door. ROTTERDAM—ANTWERPEN Op het Sparta terrein wordt a.s. Zaterdag middag om half vyf de jaarlyksche voetbal wedstrijd Rotterdam—Antwerpen gespeeld. Aanvang 4.30 uur. Uit Oost-Indië Drie dessa's ontruimd. MAGELANG, 23 Maart (Anerta). De wer king van den Merapi neemt toe.Zondagmor gen van 6 tot 10 uur hadden vele aschstor* tingen plaats, waarbij gloedwolken optra den in de richting van het Blongkengravyn. Hiermede ging gepaard een lichte asch re gen in het Batangsche. Op last van het B. B. zijn de dessa's Batoer Doowoer, Belong en Klampean, waar velen weer aan den ar beid op ae sawah's waren begonnen, geheel ontruimd. R.C.K..-OLYMPIA Aa" h'' ',n/i ran weittrijd maren de Woud'iteiirurhe kraaien en de Chnrlalithe rpad-milten nop even ver als aan het beatn. de staüd bleef 0^-0 Hoe leer aanval en lerdedtama elkaar in evenwicht hielden it vp bovenstaande foto goed •le'gveertt

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11