Jtürmar ^riïisrljr (£<mr«ul Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: per kwartaal 3.23 (Beschikkingskosten 0 15.) Per week 0.25 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad IVz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3310 MAANDAG 23 MAART 1931 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regelsU7Va Elke regel meer0.221'2 Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Oit nummer bestaat uit VIER bladen Wie zich heden als Kwartaal-lezer op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 April verschijnende nummers gratis e „NIET VAN ALLE CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS". Men maakt er ons attent op. dat het op schrift boven onze tweede driestar in het nummer van Vrijdag vorige week, den indruk kan wekken, dat de Christelijk- democratische spreker te Leiden „de verte genwoordiger is van alle Christelijke onder wijzers"; en dat wij er goed aan gedaan zouden hebben er op te wijzen, dat er naast de „Unie" van (klasse) onderwijzers ook bestaat de Vereeniging van Chr. Onderwij zers enz., (vaak genoemd „de Groote") waar toe hoofden en onderwijzers behooren. De noodzakelijkheid van die aanvulling zien we ook thans nog niet in. En wel om tweeërlei reden. In de eerste plaats zijn wij -van meening, dat ons lezerspubliek zeer wel op de hoogte is van hét bestaan der twee organisaties van onderwijzers. En tér onderscheiding hebben wij duidelijk gezegd, dat hier „de Unie" van Chr. klasseonderwijzers in 't geding was en in 't gedrang kwam. Om die reden deelen wij de vrees van een briefschrijver niet,, dat het publiek in den spreker te Leiden dén vertegenwoordiger van a 1 l e Chr. onderwijzers zal zien. Bovendien, en dat in de tweede plaats, wij schreven uitdrukkelijk tusschen aan- halingsteekens. Want wij zeggen niet, dat de haer Jnngcurt te Leiden optrad als ver tegenwoordiger van de Christelijke onderwijzers, of van de Unie; in die kwa liteit stond hij daar volstrekt niet; we wezen er alleen op, dat het groote publiek die fijne onderscheiding in dia regel niet maakt. Meent men, dat wij hadden moeten schrijven: vertegenwoordiger van Christe lijke klasse onderwijzers dan hebben wij daartegen geen bezwaar. Doch noodig liet o.i. niet Wij dénken er niet aan om wat te Lei den gezegd werd op rekening van alle of eenige Christelijke onderwijzers te schrijven; niemand mag er ook de Unie aansprakelijk voor stellen; we betreuren het slechts, dat een leider van een groep Christelijke onder wijzers die weg opgaat; en daarmee hun positie en zijn eigen, als hij voor hun be langen optreedt, verzwakt centage van de totale begrooting aangeven, dat in de genoemde landen jaarlijks aan het onderwijs besteed wordt: Zweden 19.8 Denemarken 19.6 Nederland 19.2 Duitschland 16.4 Noorwegen 14.6 Hongarije 12.2 Engeland 10.6 Tsjecho-Slowakije 9.3 België 8.2 Italië7.2 Frankrijk 6 Spanje 5.3 Griekenland 4.7 Oostenrijk 3.2 Portugal 1.5 Natuurlijk, eenvoudige zielen zullen zich met ons wel verheugen over het feit, dat Nederland de derde in de rij is en ruim twee maal zooveel uitgeeft als België; ja, zeer Tier uitgaat boven het veelgeprezen Enge land; doch dit zal vele propagandisten niet weerhouden om de kiezers wijs te maken, dat het in ons land allerdroevigst is met het onderwijs en lustig zullen z Mr. Rutgers smalen, die nu nog vergrooting der klassen in overweging durft te geven. Want, voor de nimmer zwijgende critici blijven we toch de Chineezen van Europa. Zelfs, als we een klein rukje naar omhoog gingen en bovenaan kwamen te staan, zou men dezelfde critiek hooren. Dat schijnt speciaal Nederlandsch te zijn. CHR. ONDERWIJS AAN ACHTERLIJKE KINDEREN HET RAPPORT-RUTGERS BESTUURSWEZEN IN DE BUITENGEWESTEN BINNENLAND. ■3 WEINIG HOOPVOL, Men spreekt tegenwoordig vaak van „Neue Saohlichkeit", doch bij de rechterlijke macht schijnt men nog al eens Alte Sach- lichkeit te vinden; waarmee we bedoelen, dat het oordeel rust op zuiver f or me el e gronden. Met leedwezen en teleurstelling namen we kennis van de vrij spraak door het Haagsch Gerechtshof van den Goudschen drukker, die zóó schandelijke lectuur het licht dieed zien, dat ze allerwege ergernis gaf. Ook zij, die meer dan angstvallig waken voor de drukpers, gaven in dit geval toe, dat men hier ver over de schreef ging en dat dit ontoelaatbaar was. Doch nu komt de rechter en zegt: de maat was nog niet vol; het geschrift was niet zóó aantastelijk voor de eerbaarheid, dat de uit gever straf verdient. Welnu, als de rechterlijke macht er zoo over denkt, dan vraagt iedereen zich onge twijfeld af, of er dan nog grenzen zijn. Als dit er bij door kan, dan valt aan stoppen van de vuilriool op persgebied eenvoudig niet meer te denken. Dan hebben we ook weinig hoop, dat de rechterlijke macht behoudens uitzonde ringen natuurlijk niet veel medewerking zal verleenen, mocht het eens komen tot strafbaarstelling van opzettelijke spot- en las tertaal, aJs welke thans uit vele Openbare geweerd wordt perspectief is ten deze weinig hoopvol. NEDERLAND EN HET ONDERWIJS. Men weet, hoe in Nederland het onder wijs door de rechterzijde, althans door recht- eche ministers is en nog dagelijks wordt vermoord. Vooral de ontwapen aars van alle Echakeering worden niet moede het uit te schreeuwen dat altijd en in de allereerste plaats op het onderwijs wordt bezuinigd, terwijl het „militairisme" vrij spel heeft Het lijkt alles wel een beetje onwaarschijn lijk, als men een lijstje voor zich neemt van de klim in de millioenreeks, welke aan- hoeveel ons onderwijs kost; maar achterlijk zijn wij natuurlijk op elk terrein. Doch nu komen in hat tijdschrift „L'Uni- versel" de officieele gegevens voor van het Internationaal Bureau vooi Onderwijs, te Genéve. Hier volgen de cijfers, die het per OFFICIEELE BERICHTEN NOTARIAAT Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Winschoten, ter standplaats de gemeente Nieuwwolda T. R. Mulder, candidaat-notaris te Staphorst. AUDIËNTIE De audiëntie van den Minister van Water staat zal a.s. Woensdag niet plaats hebben. CONSULAIRE DIENST Bij Kon. besluit is aan den heer E. C. Otto op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-consul -der Ne derlanden te Wismar, onder dankbetuiging voor de door hem langdurig bewezen dien sten en is als zoodanig benoemd de heer A. M. Haussier. Aan den heer Haussier kan in de Neder- landsche taal worden geschreven. Het res sort strekt zich uit over de stad Wismar. UITVOERING DER TARWEWET Over de uitvoering van de Tarwewet meldt het Hbld. nog, dat Overijöel en Utrecht beide bij Gelderland zullen worden gevoegd Verder, dat een gedeelte van Gelderland, n.l het Land van Maas en Waal. benevens het Rijk van Nijmegen en de Bommelerwaard bij Noord-Brabant zullen worden getrokken Voor het aldus vergroote tarwe-district N. Brabant zai een provinciale commissie wor den ingesteld Over een strafregeling meldt het blad: de boeren, die voor tarwe-levering in den zin der wet in aanmerking willen komen, mfte ten lid zijn van de provinciale tarwe- organisatie, die op ha&r beurt officieel er kend zai worden. Het individueele lidmaat schap kan alléén intreden, nadat men be paalde schriftelijke verklaringen teekent. Eén der straffen zal zijn opheffing van het lidmaatschap, waardoor de betrokken land bouwer dus wordt uitgesloten van verdere levering van „regeeringstarwe", zoodat hij dan, evenals zij, wier tarwe is afgekeurd, op dc voedermarkt zal zijn aangewezen. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJVEN Namens de directeuren van w radio-distributiebedrijven is den Minister v. Waterstaat mededeeling gedaan van hun in- zich, dat het hoogst ongewenscht zou zijn indien de concessies die aan deze bedrijven verleend worden, niet langer dan dne jaren zouden loopen. Het zou dan geen zin heb ben gemeentelijke bedrijven in stand te houden of nieuwe op te richten. De Bond van particuliere radiobedrijven heeft zich eveneens tegen den door den Minister voorgestelden termijn van 3 jaren voor concessie van hun bedrijven verzet. JEUGDCONGRES Vanwege de Contact-Commissie, die be staat uit de Moderamina van de drie Gere formeerde Jeugdbonden wordt van 27—29 Mei a.s. in Pension „Christina" te Noord wijk aan Zee een Jeugdcongres gehouden, waar de heer J. Schouten van Rotter dam hoopt in te leiden het onderwerp: „Het activiteit s-element in de Jeugdbewegin g". Bij „Vraagpunten" zal over enkele actu- eele kwesties inzake Jeugd- en Jeugdorga nisatie van gedachte worden gewisseld. Voorts bestaat het plan om. evenals hel vorige jaar, aan het begin van de a.s. win- tcrcampagne een Radio-avond te geven Als spreekster is gevraagd mej. H. S. S. K u v p e r te Den Haag, en als spreker Ds. P. Ch. v. d. Vliet te Utrecht. Voor een geschikte afwisseling aan zang en muziek zal worden gezorgd, evenwel zoo danig, dat dc vergadering op tijd zal zijn geëindigd. Als datum is .gekozen: Donder dag 8 October. Ongetwijfeld zal dit bericht door de aan gesloten vereenigingen met blijdschap war- HERVORMING VOORBEREID ZELFSTANDIGE GEMEENSCHAPPEN Ingediend is een tweede aanvullingsbe- grooting voor afdeeling vier ter verdeie voor ziening en voorbereiding van de hervorming van het bestuurswezen in de buitengewes ten. In de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt, dat het aanvankelijk in de be doeling had gelegen gelden aan te vragen voor de aanstelling van drie hoofdambtena ren die bestemd waren later op te treden als Gouverneur in de gewesten Sumatra. Borneo en de groote Oost. teneinde de door voering van de hervorming gewestelijk voor te bereiden, doch dit in verband met de huidige financieele omstandigheden is uit gesteld, terwijl ook de daadwerkelijke door voering moet verschoven worden tot een tijdstip waarop de gelden daarvoor beschik baar zijn. Ten aanzien van Sumatra is de keuze gevestigd op een samenstel van groepsgemeenschappen, welke alleen kunnen gesticht worden in een rechtstreeksch bestuurd gebied, wier territoriale grenzen in groote trekken over eenkomen met de thans bestaande gewes ten. De bestaande onderafdeelingsraden zul len worden opgeheven. De besturen van de groepsgemeenschappen zullen zijn gemengde raden met overwegend inheemsch karakter met dus een volstrekte inheemsche meerder heid. In deze raden zal voor de hoofden van de adatverbanden een aantal zetels gerescrJ veérd worden en ook aan het ambtelijk in landsch bestuur een plaats worden inge ruimd. Daarnaast zullen zitting nemen ver tegenwoordigers van de opkomende klassen van intellectueelen, handelaars en leiders van de Inheemsche nijverheid, die in som mige opzichten aan het adat-verband ont groeid zijn. De eerste raden zullen worden benoemd terwijl later het wellicht mogelijk zal zijn voor sommige groepen of voor alle raadsleden het verkiezingsstelsel toe te pas-' sen. De voorzitter van den Raad wordt dc Resident-afdeelingshoofd, wiens ressort sa menvalt met de groepsgemeenschap. In sommige dier gemeenschap kan ver wacht worden een College van Gecommir teerden maar dit is facultatief. De raad krijgt een toezichthoudende en organise^ rende bevoegdheid over de adat-gemeen schappen (inlandsche gemeenten). Het res sort van de groepsgemeenschappen strekt zich ook uit over de stadsgemeenten, waar door net zeggingschap over de stadsinge- zetenen met het recht van belastingheffing binnen de stadsgemeenten komt. Het toe zicht daarop blijft echter aan de provincie voorbehouden. De zelfbesturen worden ge handhaafd en de ontwikkeling daarvan zal worden voortgezet met bevordering van federaties van kleinere zelf- en andere samenwerking. De provincie Su mutra, welke alle groepsgemeenschappen en zelfbesturencomplexen' overwelft, omvat het geheele eiland Sumatra, uitgezonderd Atjeh. Vele onderwerpen welke voor Java aan de Prov. zijn opgedragen wdrden voor Sumatra gedeeltelijk bij de groepsgemeenschappen on dergehracht, waardoor deze op een lijn ko men te staan met de zelfhesturende land schappen. Voor de samenstelling van het Prov. Bestuur kan 't voorbeeld van Java ge volgd worden met dit belangrijke verschil, dat de Provinciale Raad voor Sumatra samengesteld wordt uit vertegenwoordigers der groepsgemeenschappen aan te wijzen en van combinaties van zelfbestuurslandschap pen. De staatkundige hervorming der ver dere buitengewesten is op dezelfde begin selen gebaseerd als voor Sumatra, gewijzigd naar locale omstandigheden. Echter is er voorshands nog geen plaats voor provincies. Het toezicht zal daar ambtelijk worden uit geoefend. Het wordt niet noodig en niet ge- wenscht geacht om reeds thans een keuze te doen voor een hoofdplaats voor het ge projecteerde Gewest Sumatra. Ten aanzien van Atjeh wordt het voor- loopig noodzakelijk geacht het recht streeksch contact van de Regeering met den hoogsten Europeeschen bestuurder te be houden met het oog op de bijzondere toe standen in Atjeh. Het huidige Gouverne ment Atjeh en Onderhoorigheden zal der halve voorloopig als gewest nieuwe stijl moeten blijven voortbestaan. Hoewel Borneo eigenlijk te achterlijk is voor een gewest-nieuwe stijl is een andere bestuursindeeling niet wel mogelijk. Overi gens schijnt het onmetelijke lgnd met zijn groote natuurlijke rijkdommen voorbestemd om zich te ontwikkelen tot een gewest dat zijn afzonderlijk bestaan in de toekomst ten volle zal rechtvaardigen. Bandjermassin wordt aangewezen als ge westelijke hoofdplaats. De Zuider- en Ooster afdeeling van Borneo zal moeten worden gesplitst in twee residenties. In de Groote Oost is voorloopig alleen plaats voor zelf standige gemeenschappen. den vernomen en zullen weer op tal plaatsen samenkomsten worden belegd, gemeenschappelijk te beluisteren hetgi ten besto wordt gegeven. ADRES AAN DE MINISTER REFERAAT Ds. S. O. LOS In hotel Terminus te Utrecht werd Zater dagmorgen de algemeene vergadering ge houden van de Vereeniging tot bevordering van het Chr. Onderwijs aan Achterlijke Kinderen. De opening. In zijn openingswoord wees de voorzatter, de heer J. de Graaff uil Rotterdam, er naar aanleiding van 1 Samuel 30 op, dal koning David zich hier liet kennen als -en opvoeder van abnormalen. Zeshonderd nan- nen, die met de maatschappij overhoop ia gen, abnormalen, verstandelijk misdc-e'den en lichamelijk misdeelden, voedde hij jp tot dappere soldaten. Toen de buit gewonnen was wilden de volwaardige arbeidskrachten deze niet dee len met de onvolwaardige arbeidskrachten. Dat was zedelijk minderwaardig en Davit zette dat met één zinnetje recht: „Niol alzoo mijn broeders". David zag in, dat ook de onvolwaardige arbeidskrachten 100 pet. van hun arbeidsprestatie gegeven hadden. Spr heette allen hartelijk welkom,-in het bijzonder Dr. A. van Voorthuyzen, inspec teur van 't buitengewoon lager onderwijs, de afgevaardigden van de R. K. zustervereni ging en de afgevaardigde van het hoofd bestuur van de Ver. van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen, den heer v. Aalten. Jaarverslagen enz. Vervolgens werden besproken de ïaar- verslagcn van den secretaris en den pen ningmeester. Het ledental was hetzelfde gebleven. Vele scholen werden dit jaar weer opgericht- Het jaarverslag van den penningmeestei eindigde met een batig saldo van f 27.52. Besproken werd de uitzending van achter lijke kinderen naar vacantie-kolonies. Daar dit jaar toch geen kinderen meer uitg' zon den konden worden, werd op voorste! van den heer .Tuch het bestuur opgedragen in najaarsvergadering met een omlijnd voorstel t.a.v. dit punt te komen. Het voorstel van het bestuur om als ver eeniging tot vorming van de „Stichting" voor Voortgezette Vakstudie te komen, werd met bijna algemeene stemmen aangenomen De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer J. de Graaff tot voorzitter herkozen werd. Het Rapport-Rutgers. Ten slotte werd in de mo^genvergadering ït rapport-Rutgers besproken. De Voorzitter deelde allereerst mede, dat hert bestuur inzake dit rapport een heeft gezonden aan den Minister, zonder dat de leden der vereenigingen er in ge kend konden worden. Dit adres is mede door de R. K. vereeniging verzonden houdt vnl. in het verzoek om ook voor het buitengewoon lager onderwijs de grondwet telijke financieele gelijkstelling toe te pas vergadering kon zich met dit adres vereenigen. De heer P. G. Schreuder wees er op. dat 't rapport-Rutgers mooie dingen brengt b.v. de gelijkstelling, maar voor het huiten- gewoon lager onderwijs deugt het niet Ei moet, daar dit onderwijs een geheel ander doel heeft, voor hen buitengewoon ondenvhs een aparte wet komen. Het ontwern is fnui kend voor dit onderwijs, daar oprichting van nieuwe scholen schier niet mogelijk li daar iedere school 35 leerlingen moet be zitten en er dus op kleinere plaatsen geen nieuwe scholen kunnen komen. De oom- missie-Rutgers is ingesteld om op het lagpi onderwijs te bezuinigen, maar het gaat niel aan om dit te doen op het werk der barm hartigheid. De Voorzitter dankte dezen spreker voor de woorden, welke uit hert har! der vergadering waren genomen en zegde toe, hetgeen opgemerkt was te zullen onthniuen en ter bevoegder plaatse te zullen brengen MIDDAGVERGADERING. Adler, aldus Spr., docenit aan het paeda gogiseh instituut te Weenen, is voortgeko men uit de Fransehe medisch-psycho'ogi- sche school. Eerst ging hij mee met de p~v cho-analytisohe school van S. Freud, doch de verklaring van alle neurosen uit or- zaken en gevolgen van zielsfuncties stuitte hem tegen de borst. Zelfstandig trad hij op door in plaats van de libido (energie) te stellen de wil tot macht, d. i. de verhooping van hert persoonlijkheidsgevoel. Deze rich ting noemde hij: Individueele psychologie. Zijn beginsel ontleende hij aan de geneigd heid van het centrale zenuwstelsel om lonr verhoogde prestatie van andere organen de mindenvaardigheid van een orgaan te ver goeden, waar die compensaties ontbreken, treden tal van ziekten op, b.v. blindheid, srtotteren enz. Zoo ook is er in de ziel ver zet tegen een gevoel van zwakte v.an n.et geteld te worden, een verzet dat zich ver bergt in het bewuste leven en daardoor ver raadt. dat het schuilt in het onderbewuste leven. De fan'asie is echter het helpend or gaan om het verzet tegen de minderwaar digheid te verbergen. Het geeft ons fictlevp idealen. In dezen heeft Adler veel te dan ken aan Vaihinger en zijn Als-ob pV lo- sophie. ;t geweten is bij Adler ook een fictie. Het gevoel van onzekerheid leidt volgens hem tot een abstract schuldgevoel. Het is dus een veiligheidstendcnz. Uit een en ander blijkt, dat Adler het begrip ,.7iel" mist. T>fi t.,s schen twee polen der persoonlijkheid, het zelfgevoel en het gemeenschapsgevoel De genezing van neurosen bestaat in het op helderen van het levensdoel, het verzet, de nederlaag en hei overbrengen tot het vare levensdoel, dienst der gemeenschap. Van de critici is Yung de voornaamste. Hij ziet in de neurotische symptomen niel alleen verstoord evenwicht van bewv .n onderbewust leven, maar ook de werking van het scheppend bewustzijn. De kriuek moet echter verder gaan, want blijkens het werk van Könkel is de Adlersche wil, de oerwil, het grondstreven van alle bestaan. Zyn stelsel van verklaring der neurosen is dus pantheïstisch in den geest van Schopen hauer. Onzerzijds is geen opbouwende kritiek >p Adler mogelijk, omdat wij als Theïstcn uit gaan van de schepping door een almachtig God, en er geen gemeenschappelijke i 'd& neering is tusschen Adler en ons. Wel kun nen wij ons standpunt bepalen tegenover hem. Elk menschelijk individu staat ".n verhoudingen tot God; omdat hij tot ver schillende terreinen der schepping behoo.t Als natuurlijk wezen valt hij onder de na tuurwetten, b.v zwaartekracht. Als zedelijk wezen onder de norm van den wil Gods Als religieus wezen onder de wetten v goed en kwaad. De persoonlijkheid is een geestelijk bezit van den mensch: dat valt onder Gods w;t en Gods leiding. De beide polen door Adler ontdekt, zelfgevoel en minderwaardigheids gevoel, zijn volgens ons niet enkel produc ten van de fantasie, maar tevens van >ns geweten, d. i. ons reageeren op den norm naar dewelke we handelen. De neurose is dus geen conflict, alleen door tegenwerking der fictieve werkelijkheid ontslaan, maar allereerst een zedelijk conflict tusschen Gons wil en onzen wil. Bij een waarachtige be keering tot God komt deze kwaal tot stil stand, b.v. Marcus 5. Met onderwijs aan gaande Gods wet en genade, door gebed en door gewennen aan Christelijke tucht moet de therapie beginnen. Daarna komen fic tieve conflicten aan de beurt, en dat. -h" -f overdreven zelfgevoel. Hierbij kan het ma teriaal van Adler goede diensten bewijzen, mirts men zijn pantheïsme uitschakelt en onderscheid maakt tusschen intellectueele. de gevoelsmatige, de moreele en sociale minderwaardigheid. Het bestaan van deze en hun genezing kan met Bijhelsche en an dere voorbeelden worden opgehelderd De Voorzitter dankte den referent voor zijn gewichtig betoog, waarna discus sie volgde. Daarna sprak D r. van Voorthuyzen. inspecteur van 't buitengewoon lager onder wijs Spr. deelde mede. dat hij met hetgeen hiji dezen dag gehoord had, winst zou doen Hierna sluiting. Voornaamste Nieuws. ALGEM. NEDERL. VERBOND MAALTIJD IN CARLTON. Ter gelegenheid van het beëindigen van den Economisch historischen Leergang van het Algemeen Nederlandsch Verbond afd. Amsterdam over Zuid-Afrika in verleden en heden, werd door den voorzitter den heer Jul. Ed. Gerzon een maaltijd in het Carlton Hotel aangeboden. Aan dezen disch zaten o.a. de gezant van de Unie van Zuid- Afnka. de burgemeester van Amsterdam, de rector magnificus der Amsterdamsche Hoo- geschool en vele andere vooraanstaande per *onen met betrekking tot Zuid-Afrika. Bij het begin van den maaltijd werd door den tafelvoorzitter, den heer Gerzon, een dronk ingesteld op den Fngelschen Koning en door den gezant van de Unie van Zuid- Afrika op Koningin Wilhelmina. Aan het einde van het diner wijdde de heer Gerzon eenige woorden aan de belang rijke voordrachten, die tijdens bovengeno -ni den leergang over Zuid-Afrika zijn gehou den. In dit verband gaf spr. een historischen terugblik, waarbij spr. wees op de weinige belangstelling van Nederland, in de lüde eeuw aan Zuid-Afrika gewijd. Na 18S0 kwam de belangstelling meer en meer naar voren en werd na 1899 nog verhoogd dank zij het werk der Zuid-Afrikaansche vereeniging. Voorts wijst spr. op het werk van de voor aanstaande Afrikaners Botha en Smuts, om te eindigen met een dronk te wijden'aan het geluk en de groote toekomst van Zuid Afrika. De Gezant van Zuid-Afrika, Z.F.xc, Dan J. de Villiers dankte voor hetgeen ge daan is door het Nederlandsch Verbond voor de Unie van Zuid-Afrika. De Burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, bracht hulde en dank voor het werk van het Nederlandsch Verbond, en sprak daarnevens de hoop uit, dat derge lijke leergangen nog lang de richtlijnen van het Ned. Verbond zullen zijn. De heer P. J. de Kanter, Algemeen Voorzitter van het A. N. V., dronk vervol- gens op het welzijn van de afdeelineen van het A. N. V. en van die te Amsterdam in het hijzonder. Vele tafelredevoeringen volgden en men bleef nog geruimen tijd genoegclijk bijeen. {blz. 1) De Vereen, tot bevordering van het Chr. Onderwijs aan Achterlijke kinderen heeft to Utrecht de algemeene vergadering gehouden. Vergadering Alg. Ned. Verbond te Amster dam. De uitvoering van de Tarwewet. Bij de Volksraad is ingediend een aanvul- lingsbegrooting ter voorziening en voorbe reiding van de bestuurshervorming in de buitenbezittingen. (bit 2.) Een Duitsch-Oostenrijksch douane-accoord brengt opschudding. Het overlijden van Hermann MüHer. Een spoorwegongeluk in Engeland. (blz. 3.) Verschenen is het jaarverslag der N'.V, Centrale Suiker Maatschappij. (blz. 9). Wijziging van de Woningwet, II, door Jos. de Jonge. Heropening van het Bilderdijk-Museum in het gebouw der Vrije Universiteit te Am sterdam. Commissie van onderzoek inzake het rap- port-Rutgere van de Vereen, van Neder!. Gemeenten. NEDERL. BROEDERSCHAP VAN MAKELAARS De Ned. Broederschap van Makelaars komt op Dinsdag 31 dezer in buitengewone verga dering bijeen te Utrecht. Onder meer zal wor den besproken een voorstel tot het opricu- ten van een Internationale Zakenbeurs ten behoeve van de Makelaars in Nederland en Ned.-Indië, terwijl als spreker is uitgenoo- digd de juridisch adviseur der vereeniging. de heer E. Steendam te Hilversum, die het woord zal voeren over het onderwerp: Do vestiging van het Hypotheekrecht in ver hand met de verkrijging van het eigendoms recht van onroerende zaken. ZUID-AFRIKA'S UITVOER Het Gezantschap van de Unie van Zuid- Afrika deelt ons mede, dat de berichten, die onlangs in verschillende couranten zijn verschenen als zou de Regeering van do Unie van Zuid-Afrika besloten hebben om Antwerpen als voornaamste stapelplaats op het vasteland van Europa voor de uitvoer- producten van de Unie te gebruiken, ver keerd zijn en klaarblijkelijk op een of an der misverstand berusten. Uit den aard van de zaak ligt het niet In de macht van de Unie-P.egeering om in te grijpen in den natuurlijken loop van het handelsverkeer. DE WERKVERSCHAFFING HERVATTING OP 7 APRIL Naar Het Volk verneemt is de openstelling in alle werkverschaffingen in het land thans uitgesteld tot den eersten weekdag na Paschen dat is dus 7 April. De aanlei ding is, dat de vorst nog te diep in den grond zit om behoorlijk te kunnen werken. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het veertiende postvliegtuig vertrok uit Athene en kwam in den middag te Cairo aan. Het twaalfde retourvliegtuig vertrok uit Medan en kwam na een tusschenlanding te Alorstan te Bangkok aan; ROTTERDAM DE HAVENTARIEVEN NOG STEEDS GEEN VERLAGING De Scheepvaart Vereeniging-Zuid heeft 't volgende adres aan B. en W. verzonden: In de zitting van den gemeenteraad van IS Dec. 1930 werd besloten do herziening van de haventarieven in de Commissio voor de Financiën opnieuw te behandelen Met de verklaring, dat men vertrouwen moet hebben, dat het College aangaande deze herziening den spoed zal betrachten, dio mogelijk is, werd de indruk gevestigd dat binnen zeer korten tijd voorstellen aan den Raad tegemoet konden worden gezieD Inmiddels zijn drie maanden verloopen en nog steeds zijn geen voorstellen aan den Gemeenteraad gedaan. In ons adres van 4 Maart jl. wezen wij er reeds op hoe sterk de haven van R dam gedurende de eerste twee maanden van "31 vergeleken bij dezelfde periode van 1930 en 1929, achteruit gegaan is. Deze toestand is voor de achtste en negende week nog on gunstiger geworden. In loon uitgedrukt bedraaet die achter uitgang in deze twee weken f70.000 maken de. met een achteruitgang in de eersto zeven weken van f 300.000. een totaal van f370.000 of circa 16 pet in negen weken tijds. Bij vergelijking met hetzelfde tijd vak van 1929. bedraagt deze achteruitgang zelfs f iiD.000 of circa 20 pet. Het is vanzelfsprekend denkbaar, dat, zooals zulks elk jaar geschiedt tengevolge van bijzondere omstandigheden (specialo seizoenarbeid, bv. aanvoer van hout enz), er in den loop van den zomer een opleving in het bedrijf komt Alleen door een spoe dige herziening zal kunnen worden bereikt dat onze haven hiervan het volle profijt zal kunnen trekken. Het.is daarom, dat wij nogmaals met de meest mogelijke klem er bij Uw C.oMrgo op aandringen, zoo spoedig mogelijk me» voorstellen tot belangrijke vermin lering der haventarieven te komen, opdat geen arbeid, ^velke onze haven ten goede zou

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1