jc^PICUI H. R. LAUWAARS ZONEN Handel Maatsctianpij NII. „HEI BOUWBEDRIJF N.V. HOUTHANDEL v/« Firma J. G. ALBLAS Belastingvraagstukken yiyi© WEICCEIMQ) ENZOMERVERBLIJVEN Bij beschikking van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid van 28 Dec. 1928 werd een commissie voor de Bouw valligheid ingesteld, welke iot opdracht kreeg het samenstellen van een leiddraad voor maatregelen ter bevordering van de veiligheid van den arbeid in het bouwvak in het bijzonder wat be.reft de samenstel ling van steigers voor hooge gebouwen. Deze commissie bestaande uit de vol gende heeren: C. C. A. Last, Hoofdinepec teur van den Arbeid te Rot erdam; Ir. M E. H. Tjaden, dir. van het Gem. Bouw- en Woningtoezicht te Amsterdam; Ir. K. Dees Chef van de Afd. Bouw-oezicht te den Haag, G. Elfferich, secretaris van den Ne- de landschen Aannemersband; E. Sinoo, fit secretaris van den Algem. Ned. Bouwar- 7 beidersbond te Amsterdam en A. Lodder, Technisch Ambtenaar bij de Arbeidsin spectie 16 Delft. Het door deze commissie uitgebracht rap port, hetwelk thans door het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid wordt gepubliceerd, geeft voldoende aanleiding daaruit een en ander mede te deelen, waar van we mogen verwachten, dat hot onze lezers interesseert De commissie was van oordeel, dat het voor haar arbeid van groote waarde was, meer overzicht te verkrijgen van de oorza ken der ongevallen op de bouwwerken en aan ue hand van de bü de Dis rictshoof- den der Arbeidsinspectie te Amsterdam, den Haag, en Rotterdam berustende ge gevens inzake de ongevalsaangifte, s.elde zij een overzicht samen betreffende de in de jaren 1927 en 1928 op de bouwwerken in genoemde steden. Voorgekomen ongevallen, gerangschikt naar de oorzaken en plaats van hei onge val en verdeeld naar de vermoedelijke ge- zfj onderscheidde daarbij 16 rubrieken als oorzaak of plaa s van de ongevallen n.l 1. Door stooten, knellen, snijden, splin ters, uitglijden, struikelen, sjouwwerk, e.d. 2. Door trappen in of stoo-en aan spij- 3. Oogvenvonddngen. L Door gpreedschap en werktuigen. 5. Door vallende voorwerpen. 6. Door vallen door trapgaten en andere Vloeropeningen. 7. Bij het leggen van balklagen. 8. Door vallen door balklagen. 9. Door het gebruik van ladders. BOUWBLAD No. 96 (Verschijnt eiken Maandag). MAANDAG 23 MAAB7 1931 PSJpïiRfSfwSïïïë fQPcCyiï t door WCeioteX TRIPLEX! (kommissie voor de Bouwveiligheid Leiddraad voor Veiligheidsmaatregelen i.h. Bouwbedrijf 10. Bij het maken en afbreken van stei gers. 11. Vallen door of van steigers. 12. Bij aanbrengen van plafondschrootcn. 13. Bij het kappen. 14. Omvallen heistelling. 15. Vallen paalring. 16. Door electriciteit Uit 't onderzoek bleek, dat de rubrieken I tot en met IV te zamen het grootste aan tal ongevallen vormen, in 1927 veil het totaal aantal 2783 nl. 2235 en in 1928 van het totaal aantal 2552 nl. 1975. In procen ten uitgedrukt is dit in 1927 80 en in 1928 77 pet van het totaal. De oorzaak van deze ongevallen is hoofd zakelijk een kwestie van gebrek aan orde op het bouwwerk, waartegen weinig maat regelen zijn te treffen. Ter voorkoming van ongevallen moet hoofd'Z&kelijk aandacht geschonken warden 1. de orde op het werk; 2. het voorkomen van het vallen van voor werpen en stoffen; 3. steigers; 4. de ladders. 5. vloeropeningen en balklagen en 6. het tewerkstellen van met den arbeid vertruowde personen bij gevaarlijke werkzaamheden. Waar men in ons land niet veel steigers bij hooge gebouwen vindt, bezocht de com missie voor dat doel Berlijn- Dresden, Praag en Frankfort. In deze plaatsen dienen de steigers als regel niet om daarop te werken, doch in hoofdzaak voor afwerking van gevels. Bij beton- en ijzerbouw werd, hoewel bij de Duitsche bepalingen daarin niet was voorzien, veel en met goed gevolg gebruik gemaakt van de zg. Torkretsteigers, een soort hangsteigers. die, aan het hoogste punt bevestigd, langs den geheelen gevel op en neer konden worden gelaten. De Commissie meent, dat het gebruik van deze steigers ook hier te lande alleszins kan worden aanbevolen. Als gevolg van het onderzoek en de ge houden besprekingen heeft de Commissie als resultaat van haar arheid den Minister aangeboden een stel voorschriften, welke naar haar meening wel passen zouden in een desbetreffend nieuw Veiligheidsbesluit l/unst door praktijk, praktijk door kunst M. Middelrood. 1891 1 Maart 1931. H. Pander en Zonen, het alom geronom- taeerd instituut op het gebied van nuisinte- rieur, gaf in den loop van circa 68 jaren aan duizenden arbeid en bestaan, schrijft Jan de Quack. Tot die duizenden behoort J. M. Middel- laad, die op 1 Maart jJ. op een veertig jarigen dienst bij Pander terug mocht zien. Eenvoudig aangevangen in een tijd, dat de meubelvormen van voorbije tijden op de tee kenkamers der genoemde instelling werden gevolgd, zoo niet gecopieerd, doorliep Mid- delraad een school, die hem op 't innigst ver trouwd deed worden met schier alle meubel gedaanten der Renaissance niet alleen, doch goeddeels ook van die der Middeleeuwen. Deze vertrouwdheid met vroegere stijluitin gen mocht hem vele jaren ten goede komen, zij was echter eenigszins in zijn nadeel, toen na de jaren tachtig der voorgaande eeuw ge broken werd met het reminiscent© iu de kunst, en den ontwerper in het algemeen de schoone taak werd opgelegd, nieuwe 'deeën naar voren te brengen, tred houdend met de Wereldevolutie. Wat heden den jongen artiest als vanzelf eigen kan zijn, moest hij, die geleefd èn ge dacht had in een vroeger tijdsgewricht, als 't ware gaan leeren en gaan appreeieercn. Dat ging den ouderen niet altijd even ge makkelijk af. Om te doen alsof, kunstmatig wanneer hij nü de ronde maakt door het Pander-paleis aan de Wagenstraat, en het geen hij decenniën geleden daarin, ontwierp met zekeren weemoed nog eens bekijkt, maar dan tevens thans ook het modern van zijn hand aan de mooie lift-fronten, enz., eens nadenkend beschouwt, zoo zal er een groote dankbaarheid zich van hem mee*rer maken, en een stem hem in het diepst bin nen toefluisteren: „Je hebt met volharding gewerkt en medegestrcefd het zegeteeken der firma Pander en Zonen hoog te houden in Nederland en verre daarbuiten!" Zij het hem beschoren, bekwaam interieur architect als hij is, nog lang op te gaan In datgene wat hem zoo lief is: Kunst door praktijk, praktijk door kunst. 'perracottasteen bij woningbouw werd de toepassing van het terracotta-ma teriaal gedemonstreerd voor wanden, daken bekleeding en voor vloeren, tevens van eco nomisch belang, waar de eischen van hel Gom. Bouwtoezicht voor de isolatie der vloeren sinds eenigen tijd verzwaard zijn. Ook in verband hiermede is de .oepassing van holle steenen vloeren actueel en van groote waarde om aan deze zwaardere eischen te beantwoorden. De onder-controle van het Gein. Bouwtoe zicht gedane proeven bewejzen he- grooie draagvermogen van deze vloeren (970 K.G. nuitige belasting per M2 alvorens te breken die zich ook om dezen reden tot het be nut en der daken als tuinen, het kloppen \an kleeden, enz.). Tenslotte werd gewezen op de sterke prrjs daling der bouwmaterialen (sommige prij zen tot op het niveau van voor den ooi log), hetgeen mede door de toepassing van den hollen terracotta-steen, dde een een voudiger en meer industrieele bouwwijze mogelijk maakt, tot een verlaging de- bouwkosten en huren leiden zal. 1-Iet is diu> nu tijd om te bouwen. Hierna gaf de architect Max S p e ij e r een uiteenzetting van de universeele betee- kenis der techniek, zooals deze in de modei- ne industrie tot uiting komt. De toepassing van stalen frame of geraamte van beton waardoor de muren dus niet meer de fuut tie hebben van dragen, doch uitsluitend van isoleeren kennen wij bijna alleen In de uitvoering van belangrijke bouwwer ken, echter zeer sporadisch in den woning- Door industrialiseering zal ook In den woningbouw de techniek tot ontwikkeling kunnen komen. De door de aanwezigen gestelde vragen betreffende het steenmateriaal, de soort en grootte der te bouwen woningen, de statu- ter« en organisatie der vereeniging werden hierna beantwoord. De onderhandelingen met de autoriteiten zullen worden voortgezet en terreinen aan de Gemeente worden aangevraagd, terwijl hieromtrent met particulieren eveneens be sprekingen zijn gevoerd. De resultaten zullen op een volgende ver gadering worden medegedeeld. Voor verdere inlichtingen kan men zich eiken dag van 10 tot 13 uur wenden tot hei secretariaat: Amstêllaan 89, Amsterdam-Z. In de groote eaal van het gebouw Heystee te Amsterdam, had een vergadering plaats van de onlangs opgerichte Coöperatieve Al- gemeene Middenstands-woningbouwvereen. „Isola iebouw". Een groot aantal leden en genoodigden waren tegenwoordig. Na een inleidend woord van den voorzit ter gaf de technisch adviseur der vereeni ging een geanimeerde uiteenzetting van de heteekenis van den hollen terracot asteen toe te passen bij de door de ver. te bouwen woningen. moaaoilJ,a c. Gewezen werd op de voor den woning- doch niet kunstzinnig zich te verdiepen in J bouw zoozeer belangrijke eigenschappen van moderne sfeer, zou moeilijk met eenig ?,t; materiaal tegen vocht, geluid en weers- eergevoel zijn overeen te brengen. Doch, langs den weg van goed begrip on langs dien van het klaar besef, dat do over- snel opgedoemde, geheel verjongde levens staat der menschheid eisohen stelde en had te stellen, vreemd aan vroegere perioucu, kon óók de man van wilskracht en studie zich hervormen en jong en vol kracht zijn mét de jongeren, tot gelijk opgaan naar het zelfde ideaal. Middelraad betoonde die wilskracht en siu die in verheugende mate. Waar het Huis Pander telkens en telkens voorbeeld gaf van evolutie, daar nopte het zijn teekenaars en werkkrachten in het al gemeen, tot die evolutie bij te dragen en haar te brengen tot het schitterend peil, jvaartoe ze thans is gestegen. Het kan voor Middelraad niet anders dan verblijdend zijn, dat de directie, onder wie hij werkt, hem opdroeg, nu luttele weken geleden, een belangrijke metamorphose «e schenken aan het immense interieur, dat haar Gebouw-Wagenstraat bezit; dat men het hèm waardig keurde de doeltreffende vertrekken te scheppen, welke aan dat ints- rieur een gewaad geven vol veelzijdige be koring. Bij deze creatie vielen heel wat klippen te omzeilen De bestaande trappenhuizen moes ten intact blijven; nieuwe middelen do éta ges te bereiken, moesten in den aanbouw van liften worden gevonden; en dan: het subliem idee van de directie aan de kopstuk ken van het personeel eigen verblijven te verstrekken, deels naar eigen ontwerp inge richt, deels zich aanpassend aan het totaal- interieur van 't gebouw, dit alles moest in acht genomen, dit alles moest tot een bevre digende oplossing worden gebracht! Middelraad heeft dit gedaan!en invloeden, verder op de brandvrijheid en jb grootere soliditeit in het algemeen. Aan de hand van de aanwezige monsters Gebrek aan Middenstandswoningen te Soerabaia en te Batavia In de Indische pers ontmoet men weder de klacht over het gebrek aan huizen voor middelmatige beurzen in de groote Indische steden. De Soerabaiasche correspondent van de Java-Bode wijst er op, dat de reeds ja ren bestaande plannen om goede en goed- koope woningen te bouwen tegen schappe lijke huur nog niet op zoodanige wijze ver wezenlijkt zijn dat bescheiden lieden uit den middenstand er mee geholpen zijn. Voor een huurprijs van f50 per maand en lager zoekt men tevergeefs naar een goede wo ning. De redactie van de Java-Bode voegt er aan toe dat het klaaglied van zijn Soe- rabaiaschen correspondent voor Batavia met verdubbelde kracht gezongen dient te worden, omdat daar de aspirant-huurder, die een huur van f 80 wil en kan betalen, er nog slechter afkomt. Want het huis, dat te Batavia f 80 kost, zal hij in Soerabaia in de wijken moeten zoeken waar men huren van f60 k f70 verwoont. En als hij, over eenkomstig rang en stand, wil leven in een huis, waarvoor hij in Soerabaia f80 k f90 betaalt, dan moet hij te Batavia f 120 tot f 130 betalen. Het gebrek aan huizen, welke met f 80 tot f 100 huur per maand worden betaald is te Batavia grooter dan waar ook op Java, Men behoeft er de lijsten der leegstaande huizen maar op na te zien. Paviljoens en zeer kleine huisjes voor f 50 tot f 70 worden nog wel hier en daar aangeboden, doch dan springen de huren bijna onmiddellijk op tot f 130 en hooger. Dat komt in de eerste plaats doordat er gebrek is aan huizen met een werkelijke huurwaarde van f SO tot f 120. Dat komt in de tweede plaats doordat de huiseigenaren, profiteerend van den nood toestand. huizen welke krachtens ruimte, bouw eii ligging fSO, f 100 en f120 waard zijn, met groote koelbloedigheid voor f 120, f 140 en f 160 te huur zetten. De huiseige naar spint er zijde bij, de Europeaan met het gemiddelde inkomen, die in een behoor lijke omgeving wil wonen, is de dupe en de autoriteiten laten deze zaak ai jaren achter een, zooals zij is. N.V.KON.VEREENIGDE TAPIJTF ABRIEKEN ROTTERDAM mu. „nieuw-eigenhuis" N.v. I i J. Pzn.Coenslraat 21, 's-Gravenhage.Tel.773952 Pijnackerplein 44, Rotterdam - Magazijnen: Schommeistr. 8-30 Waal-, IJssel-, Kalkzandsteen Speciaal du^ne Gevelsieen Handvorm in verschillend formaat E HUUR of TE KOOP voor ZELFBEWuNlNG of GELDBELEGGING VRIJE BENEDEN- en BOVENHUIZEN aan da VAN HUV1EMA- an WEISScNBRUCHSl R. (bij Benoordenhoutschenweg) te DEN HAAG. Tevens 2 HEERENHUIZEN melGarages en Kelder. Bevragen op het werk en bij GESTEL ANKUM, Graaf Florlsstraat 60a, Rotterdam, Telefoon 341 32 J7rvaringen van een huismoeder Gezelligheid in huis. Ik ben geabonneerd op een paar tijdschrif ten, die speciaal voor ons, vrouwen, bestemd zijn en ik lees tze graag. Niet, omdat Ik het altijd eens ben met wat erin slaat, of dat ik alles, wat erin wordt afgedrukt, even belang rijk vindt, maar in het algemeen «beschouw ik ze toch als een dikwijls aangename en ook heel vaak nuttige lectuur, 't Is vaak gebeurd, dat ik iets las, een opmerking, een wenk. waarvan ik in mijn huishouding heb kunnen profiteeren. Een paar dagen geleden, de jongens waren naar bed, zat ik weer zoo te bladeren in één van m'n „vakbladen", zooals m'n man een beetje smalend ze wel eens noemt maar hij meent het niet zoo erg, de goeierd, hij vindt de schoteltjes, die ik volgens dc recep ten in de „vakbladen" maak, maar wdt lek ker toen ik opeens het idee kreeg om zelf ook eens wat van m'n ervaringen in hei huishouden op te schrijven en die. naar de redactie op te sturen. En hoe meer ik er over nadacht, hocmeer zin ik er in kreeg. „Wat peins je toch, en waarom grijns Je zoo?" vroeg m'n man vriendelijk. „Ik smeed plannen" zei ik, „die me toelachen en die ik van de weeromstuit ook toelach. Ik ga in de krant schrijven over m'ij huishouding". „Als je dat maar laat" zei m'n wederhelft, „ik heb geen lust, om m'n werkelijke en ver meende tekortkomingen, waar je me altijd zoo vriendelijk op wijst, ook nog eens in de krant te lezen. Bovendien is de krant elkin dag precies vol; er is voor jouw pennevruon- teD geen ruimte meer". Waarop hij zich in één van zijn vakbladen verdiepte en ik ben gaan schrijven. Toen ik klaar was heb ik het hem laten lezen en hij klopte mij goed keurend op den schouder. ,,Ik geloof toch eigenlijk niet, dat ze het zullen plaatsen", zei ik bescheiden. „Ik denk van wel" iei hij. Dit is, wat ik schreef: „Ik houd ervan mijn huis gezellig te ma ken en ik weet, dat mijn man en mijn jon gens dat waardeeren. Daarom, toen lk een poos geleden op een bijeenkomst van de huisvrouwenverecniging een paar opmerkin gen hoorde over den grooten invloed, dien BINNENHUIS-INRICHTINGEN; VESTIGT UTE WILLKEBSBEM L VIRSFR 7IINFN Inlichtingen bebouwing aan den Terbregscheweg te Hillegersberg bij J. C HENRI VAN INGEN Vlietstraal 8b Rotterdam Telefoon 1174* A. VISSER ZONEN Meubelmfkors Rotterdam WoonhuisLsmbertusstr. 101 Werkplaats :Schoutanstr. 131 Inlichtingen betreffende Hinderwets- Bureau van Ingen Vlietstraat 8b, Rotterdam Iele joon 11748 HANDEL IN BOUWMATERIALEN Drijfstee-Betonblokjes voor B tonwerken Kantoor. Magazijnen en Industrie: iBRECHTSKADr 1 - TeleL 30933 ROTTERDAM Delftsche fabriek Centrale Verwarming Werktuigen Ingenieursbureau JOOSTNAAKTBEBOREN Cz„ Detfl, Tel. SE8 Bijkantoor: BILTHOVEN, Parklaan 62, Tal. 20254 Centrale Verwarming volgens alle systemen WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 OPSLAGPLAATS ROTTERDAM aan den Zwaanshals No. 203-205 - Telefoon No. 40891 zoo'n melkglazen Argentalamp boven brandt Toen de eerste proef zoo goed gelukt was, ben ik verder gegaan. Ik heb er eens met onzen installateur over gesproken en die verlichting op de gezelligheid in huis I heeft mij den raad gegeven nog een extra heeft, heb ik dat in mijn oor geknoopt en j lampje boven de theetafel en bij het radio ben eens gaan probeeren. Eigenlijk stond ik er wel een beetje sceptisch tegenover. Ik heb het kunstlicht in huis altijd beschouwd als een noodzakelijk kwaad, dat nu eenmaal niet te vermijden was en ik heb ook wel eens gemopperd, als in den winter al vroeg in den middag de lamp weer op moest Vol gens mijn idee was dat alleen maar onge makkelijk. We hebben in de huiskamer bo ven de tafel een lamp in een groote zijden kap en ik heb altijd gevonden, dat die kap er bij daglicht veel beter uitzag dan des avonds als de lamp brandde. Maar op iie huisvrouwenbijeenkomst werd me de raad gegeven de kap van binnen wit te voeren. Ik heb het gedaan en het resultaat is verras send geweest Op de tafel valt veel meer licht dan vroeger, ik kan er nu veel gemak kelijker zien om kousen te stoppen, waarvan ik vroeger vaak hoofdpijn kreeg, omdat ik dan zoo erg moest turen. Ook maakt de kap zelf in de kamer nu een veel beteren indruk en als de tafel gedekt is, lijkt dat door het heldere licht veel gezelliger, vooral sinds er toestel te laten maken, wat gemakkelijker en gezelliger is. Ik zei hem, dat er in de Wa rner maar één stopcontact was, waar altijd 's avonds de radio is op aangesloten. En toen kwam hij voor den dag met een instrumen tje, een verdeelsteker noemde hij dat, waar mee die beide extra lampjes ook aan het zelfde stopcontact kunnen worden aangeslo ten. Die verdeelsteker Is een wonderding. In plaats van één stopcontact zijn er nu eigen lijk drie. En tegenwoordig branden in onze huiskamer iederen avond, behalve de groote lamp, het lampje boven de theetafel en het lampje op het tafeltje, waar ons radiotoestel staat. Voor de beide laatste heb ik een paar leuke kapjes gemaakt en nu zegt ledereen, die bij ons binnenkomt: „Wat hebben jullie het hier gezellig en wat heerlijk licht". HUISMOEDER. (Van onzen helattingmedexcerker) Wordt aan een koopman uit zakelijke met vrijgevigheid) een deel van een zaak schuld kwijtgescholden, dan is het voor deel, dat hij daardoor heeft (het bedrag, dat hem dus wordt kwijtgescholden), te beschouwen als een deel van zijn bedrijfs- wiinst en dus ook van zijn belastbaar in komen (arresten van den Hoogen Raad van 5 Dec. 192S. Beslissingen in belasting zaken, nos. 4405 en 4406). Nu wordt in 4,en laatsten tijd meermalen de opvatting verdedigd, dat van belast baarheid van het kwijtgescholden bedrag geen sprake kan zijn,'wanneer de schulde naar in een staat van insolvabiliteit ver keert en het deficit, dat hij heeft, door 't treffen van een accoord met de schuld- eischers uit zijn boeken verdwijnt Wij kunnen deze meening niet deelen. Immers wanneer men bij kwijtschelding als onderdeel van een zuiver commercieele regeling, het kwijtgescholden bedrag als bedrijfswinst wil aanmerken, dan gelg't, dat ook in alle gevallen, en ongeacht de financieele positie van den schuldenaar. Dat in een geval van insolventie van den schuldenaar bij het totstand komen van 'n accoord zuiver en alleen zakelijke overwe gingen voor de crediteuren den doorslag geven, is niets vreemds. Hoe vaak komt 't bijv. niet voor, dat ondanks verliezen over een reeks van jaren een zaak toch levens vatbaarheid bezit en dat de leveranciers een deel van hun vorderingen laten vallen, om zoodoende den schuldenaar „op de been" te houden en om hem als afnemer in de toekomst, maar dan tegen contante betaling te behouden. Een geval, dat een crediteur niet uit zakelijke overwegingen zou handelen, ls practisch vrijwel ondenkbaar. Bezien wij nu de kwestie van den prac- tischen kant, dan moet men tot de gevolg trekking komen, dat aan een en ander voor den schuldenaar zeer onaangename consequenties vastzitten. Neem aan, dat zijn laatste balans een deficit aangeeft van plm. honderdduizend gulden, en dat de crediteuren op hun vor deringen een ongeveer gelijk bedrag laten vallen. Dit volle bedrag wordt dan als bedrijfs winst beschouwd en bij het vaststellen van den aanslag in de inkomstenbelasting on der het zuiver inkomen begrepen. Het on vermijdelijke gevolg daarvan, zal in de meeste gevallen zijn. dat de betrokkene weer opnieuw in financieele moeilijkheden geraakt. Toch valt er o.i. principieel niets tegen in te brengen. Wil de inspecteur der directe belastingen een voordeel als boven bedoeld belasten, dan zal men zich per saldo wel daarbij neer moeten leggen. Men kan echter in een dergelijk geval een anderen weg bewandelen. Is namelijk een belastingschuldige niet anders dan met buitengewoon bezwaar in staat, de verschuldigde belasting te betalen, dan kan de directeur der directe belastin gen geheele of gedeeltelijke kwijtschelding verleenen. Dit is ook hier de aangewezen weg. Wordt men belast voor een bedrag, dat crediteuren op hun vorderingen hebben laten vallen, dan diene men een verzoekschrift om ge heele of gedeeltelijke kwijtschelding in bij den directeur der directe belastingen. Het lijkt niet aan twijfel onderhevig dat op een dergelijk verzoek «unstig zal worden beschikt Tenslotte zou het misschien aanbeveling verdienen, wanneer de Minister van Finan ciën aan de ambtenaren der directe belas tingen instructies gaf, om in een geval van insolventie van den schuldenaar een door crediteuren kwijtgescholden bedrag niet te belasten. Het komt wel meer voor, dat door het departement een instructie wordt gegeven, die afwijkt van de opvattingen van den Hoogen Raad en waarbij meer een billijke dan een wettelijk juiste belastingheffing het criterium is. De berlage brug De laagste inschrijfster voor den boven bouw van de in aanbouw zijnde Berlage brug te Amsterdam, was de firma Jonker al daar met f 60.920. VRAAGT PROSPECiUSI - HAHSO HOUTBOUW - HARD NXVtLD - TEL 41 J^oet de architectentitel beschermd worden? Een adres aan den Minister. Het bestuur van de Vereeniging van Delft sche Ingenieurs schrijft in een adres aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen: Het bestuur der Maatschappij tot bevorde ring van de bouwkunst. Bond van Neder- landedhe architecten (B.N.A.) heeft zich tot uwe excellentie gewend met het verzoek, wettelijke bescherming te verleenen aan den architectentitel. Aan dit verzoek is toege voegd een schema van een wettelijk gere gelde bescherming van dezen titel, alsmede een toelichting daarop. Al kan het bestuur der Vereeniging zich in het algemeen met de strekking van het schema van den B.N.A. vereenigen, zoo meent het niettemin bezwaar te moeten maken tegen het ongewijzigd aannemen daarvan en wel omdat in dit schema in de overgangsbepalingen de belangen van dc civiel ingenieurs, die het beraap van archi tect uitoefenen, ernstig benadeeld worden. De in het schema opgenomen voorwaar den voor inschrijving in het architecten- register, welke gedurende de eerste zes maanden van kracht zullen zijn, geven aan de civiel ingenieurs, die het beroep van ar chitect uitoefenen (tenzij zij den leeftijd van 45 jaren hebben bereikt) geen zekerheid, dat zij bij die inschrijving op den voet van gelijkgerechtigheid zullen behandeld worden als de architecten (bouwkundige ingenieurs en leden van den B.N.A.). Immers voor de inschrijving in het archi- tectenregister zou voor hen goedkeuring van een architiectenraad noodig zijn. Zij worden daarbij gelijkgesteld met assis tenten (lees teekenaars) op een architecten bureau. Naar de meening van het bestuur komt aan de civiel-ingenieurs. die het beroep van architect uitoefenen, het recht toe. op de zelfde voorwaarden In het archi tectenregis ter te worden ingeschreven als die. welke voor de architecten (bouwkundige ingenieurs en leden van den B.N.A. gelden. IV/lidd. Tech. School ;vi te Utrecht Vete gediplomeerden direct een betrekking. Aan het jaarverslag der Middelbare Tech nische School te Utrecht ontleenen wij het volgende: De Middelbare Technische School v. (L Bouwkunst te Utrecht mag zich in een ge- stadigen bloei en waardeering verheugen. Deze school wordt bezocht door 140 leer lingen uit nagenoeg alle oorden van ons land. Een staat, aangevende de gemeenten en provincies van herkomst, toont aan, dat de leerlingen komen uit 52 verschillende gemeenten, waarvan uit de gemeente Utrecht totaal 51 leerlingen. Dat het den gediplomeerden in 1930 niet moeilijk viel een betrekking te verkrijgen, blijkt uit de mededeeling, dat het is gelukt alle 40 voor het eindexamen geslaagden dank zij de vele bij den directeur ingeko men aanvragen van een betrekking te voorzien, waaronder de meerderheid reeds vóór het verlaten der school. Ook het contact met de oud-leerlingen blijft nog lang In stand, hiervan wordt in het verslag gezegd: „Groot blijft het aantal aanvragen van werkgevers op velerlei ge bied om opgave van oud-ieerlingen. ge schikt voor diverse betrekkingen. Gedu rende 1930 zijn door den directeur kennis gevingen van ruim 100 ingekomen vacatu ren naar daartoe aanbevelenswaardige oud leerlingen gezonden en zijn menigvuldige aanstellingen en benoemingen door zijne bemiddeling tot stand gekomen. Terecht wordt in het verslag opgemerkt, dat de opleiding aan deze Middelbare Tech nische School blijvend en steeds meer wordt gewaardeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11