MAANDAG 16 MAART 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 ONRECHTMATIGE OVERHEIDSDAAD PIETER CORNELISZ. HOOFT „Hoofd der Nederlandsche poëten" DE MODDEKSPUIT VAN LEIDEN Op een zekeren dag in het jaar 1930 brak te Leiden omstreeks kwart over elf 's avonds 'n brand uit in 'n perceel aan de Oegstgees- terlaan. Blijkbaar waren do brandweerlie den op dit late uur reeds ingedommeld, wan. eerst om twaalf uur kon de groote motorspuit een aanvang maken met het vuur aan te tasten en een kwartier lat/ar gaf de kleine rnotorspuit pas water. Natuurlijk was de gedupeerde bewoner van het pand aan de Oegstgeesterlaan niet bijster te spreken over dit trage uitrukken van het brandweermateriaal. Behalve dit had hij echter ook verder nog verscheidene grieven. Zoo waren volgens hem de brand weerlieden ondeskundig opgetreden en had den zij o.a. met grondwater, ja zelfs met modder gespoten. Zijn boekenkast, boeken en bureau waren door het modderbad ge heel of gedeeltelijk bedorven. Dit alles had volgens den eigenaar bij behoorlijk optreden van de brandweer gemakkelijk kunnen wor den voorkomen. Hij was dan ook zoo nijdig, dat hij de Gemeente Leiden dagvaardde van haar schadevergoeding vroeg terzake van de extra schade, door hem tengevolge van de fouten van de brandweer geleden. Is de Gemeente inderdaad voor deze scha de aansprakelijk? Om deze vraag te beantwoorden, moeten wij het doornige pad van de onrechtmatige overheidsdaad betreden. Inderdaad moeilijke weg, hetgeen reeds blijkt uit het feit, dat nog maar kortgeleden door den Minister van Justitie een Staatscommissie is ingesteld, die onder meer tot taak heeft te onderzoeken in welke gevallen zich de Overheid aan een onrechtmatige daad schuldig maakt. Evenwel, de vraag der on rechtmatige overheidsdaad is in de laatste jaren zoo herhaaldelijk door onze recht spraak onder oogen gezien, dat ook thans reeds an een min of meer omlijst systeem kan worden gesproken. In een reeks van attesten heeft de Hooge Raad eenlge algemeene kenmerken aange geven, die ons in staat stellen een antwoord op de door ons gestelde vraag te vinden. De Staatscommissie behoeft d«' n ook in dit op- zich niet geheel in het duister te tasten. Het gebouw is reeds voor een belangrijk deel opgetrokken. Het staat aan haar voor verbetering, verfraaiing en afwerking zorg te dragen. Wanneer een particulier in strijd handelt met de zorgvuldigheid, die in het maat schappelijk verkeer betaamt jegens eens an ders persoon of goed, dan pleegt hij een on rechtmatige daad en is hij tot schadevergoe ding verplicht. Geldt dit ook voor de Overheid? Tot op zekere hoogte kan de vraag bevestigend worden beantwoord. Indien b.v. een aan de Gemeente toebehoorenda auto op een rit door de stad in botsing komt met een ander voertuig en de schuld ligt bij den chauffeur de Gemeente, dan is de Gemeente zeer zeker verplicht de schade te betalen. De Overheid handelt hier n.l. als eer. particu lier. Dat toevallig de auto aan de Gemeente toebehoorde, doet ni'et te zake. Het had evengoed anders kunnen zijn. Zoodra de Overheid het maatschappelijk verkeer be treedt, is zij evengoed als een bijzonder per soon aan de aldaar geldende rechtsregels onderworpen. De zaak wordt echter anders, indien de I Overheid als zoodanig, d.w.z. ter ver vulling van haar taak als Overheid han delt. In zulk een geval gaat zij vrij uit, ten zij zij een wettelijk voorschrift vertreedt. Zoodra derhalve de Overheid in haar ver- 1 schillende functies optreedt, wordt zij door onze rechterlijke macht milder beoordeeld dan een gewoon burger. Moet deze laatste ook de zorgvuldigheid in acht nemen, di'e in het verkeer betaamt, op gevaar af, dat hij door den benadeelde aangesproken wordt, de Overheid gaat vrij uit althans I bij een evcntueele procedure ook al.zou zij onzorgvuldig hebben gehandeld. Dit onderscheid is gemakkelijk te verkla- I ren. Een administratief orgaan moot bij zijn taak tot bevordering van r 'it en welvaart het evenwicht tusschen allerlei belangen be- waren en komt daarbij vaak voor zulke i moeilijke conflicten te staan, dat het terecht aanspraak m-g maken op een meer clemen- I te behandeling. Het zou inderdaad te ver gaan, indien de openbare besturen telkens i door den Rechter op den vinger werden ge tikt, wanneer zij bij de vervulling van hun taak .-roc e zorgvuldigheid hadden moeten en kunnen in acht nemen. Een nalatigheid bij het afgeven van een pas b.v. schept nog geen verplichting om de daardoor geleden 6chade te vergoeden. Alleen, indien derhal ve de Overheid bij de volvoering van haar publiekrechtelijke taak de wet schendt, 6taat zij met iederen particulier gelijk, en kan zij met een vordering uit onrechtmatige daad worden bestookt. Wanneer nu bij een brand de Gemeente door middel van haar brandweer aan het blusschingswerk deelneemt, is zii ongetwij feld bezig met de vervulling van haar ge meentelijke plichten. Zij doet dit niet als particulier, maar handelt hierbij tot be scherming harer inwoners. Krachtens de hierboven aangegeven regel ligt de conclusie dan ook voor de hand, dat de Gemeente niet aansprakelijk is, indien het materiaal onvoldoende is of niet de ge wen sch to spoed wordt betracht. Ook in de Leidsche procedure greep de Gemeente dit argument aan en beweerde op grond daarvan, dat zij geen schadevergoe ding behoefde te betalen. Toch gaf de gedu peerde bewoner zich niet voetstoots gewon nen. Hij sleepte de Gemeentewet er bij en citeerde art. 179, waarbij aan het dagelijksch bestuur der Gemeente wordt opgedragen het toezicht op de brandbluschmiddelen. „Welnu", zoo redeneerde de tegenpartij „als Gemeente hebt ge in opdracht van den wetgever zorg te dragen voor de brand weer. Nu dit niet naar behooren is geschied, een wettelijk voorschrift overtreden en Zijt ge toch aansprakelijk". Evenwel, ook dit argument snijdt geen hout. De Gemeentewet spreekt slechts van „toezicht op de brandbluschmiddelen". Met geen woord wordt er verder over gerept, hoe dit toezicht zal moeten zijn. Er wordt in geen enkel opzicht aan de Overheid ter beperking van haar vrijheid een bepaalde verplichting opgelegd, die zij tegenover de burgerij dient in acht te nemen. De bepa ling is dan ook niet zoozeer een waar borg voor de onderdanen^ op grond waar van de Overheid zich in zeker opzicht te genover de burgerij moet inbinden, dan wel instructie aan een publiekrechte-, lijk orgaan. Juridisch uitgedrukt, naar de j indeeling van Son Sarwey, betreft het hier instructienorm en geen waar- gnorm. En volgens een arrest van den Hoogen Raad van 25 Mei 1928 is de Overheid slechts aansprakelijk, indien een waarborgnorm wordt overtreden. Op grond van de rechtspraak van den Heden, 16 Maart, is het drie en een Halve eeuw geleden, dat Pieler Cornelisz. Hooft, in zijn dagen algemeen geacht „het hoofd der Nederlandsche poëten", werd geboren. „Door zijn leven en zijne werken is Hooft aldus Dr. G. Kalff de eerste Neder landsche auteur, dien wij een man van den nieuwcren tijd mogen noemen". Van do Geuzengcest is in deze dichter, behalve dan de onverwoestbre liefde tot de vrijheid, weinig overgebleven. De Renaissance viert in hem haar hoogtij, de antieke beschaving heeft hij in zich opgenomen. Voor de Nederlandsche literatuur heeft Hooft zich verdienstelijk gemaakt, door als gastheer de bijeenkomsten van het Saligh Roemerhuys, de Muiderkring, voort te zet ten. Men mag echter niet vergeten, dat do dichters dezer kring slechts een deel dor „Nederlandsche poëten" van deze tijd vorm den. Hooft's lyriek, misschien met een paar zijner tooneelwerken het bekendste uit zijn overigens vrij ombekende productie, heeft in hoofdzaak het liefdesleven tot thema Dat houdt verhand met 't feit, dat zijn eigen jonge leven rijk aan variatie is geweest op het gebied der minne. Uitstekende proeven van deze lyriek vinden we in „Galathea, ziet, de dag komt aan, Amaryl de deken zocht", enz. Na zijn huwelijk met Christina van Erp tot rust gekomen, wijdde Hooft zich aan zijn veelzijdige arbeid. Zorg besteedde hij aan de opvoeding zijner kinderen, zijn ambtsplicht als Drost vervulde hij nauwge zet Uit deze gelukkigste periode zijns 13 vens dateeren ook: „Geeraard van Velzen" en „Baeto oft Oorsprong der Hollanderen". Met Christine's dood begon voor de zangheld „de naere nacht van benaude drie jaren". Deze tijd beteekent ook een wending in zijn produc ie. Hooft wordt prozaschrijver. En een, welke aan zijn proza even vlijtig en nauwgezet arbeidt, als aan zijn verzen. Merkwaardig, want in die tijd achtte men eigenlijk alleen de poësie in staat voertuig te zijn der ware kunst. Hooft's prozawerk „Hendrik de Grote' (1626) was de aanloop tot zijn beroemde oh voor de kennis van de opstand legen Spanje onmisbare „Nederlandsche Histo riën". Geen moeite heeft de schrijver te groot geacht, om te komen to' een objectief beeld der historie: Alle schrijvers over het zelfde onderwerp had hij bestudeerd, zoo wel van roomsche als Calvinistische zijde; zoveel mogelijk persoonlijke getuigenissen verzameld. Jaren lang duurde het verza melen, orderen en verwerken der stof en nadat het was voltooid, duurde het nog 13 jaar eer het werk het licht zag. „Dit mogen wij verklaren, dat de Neder landsche proza-kunst hier een hoogte be reikt als nimmer te voren; in onze vroegere letterkunde is geen prozawerk lan te wij zen, waarin zoo groote rijkdom van inhoud gepaard gaat met zooveel kunst van bouw en bewerking. Dit boek is het rech'e taal monument voor onzen vrijheids-oorlog, het rechte karakter- en levensbeeld van het Noordnederlandsche volk in wording, het rech'e eerebeeld voor zijn schrijver". (Kalff). Hooft's roem is verduisterd geworden door die van Vondel. Is voor de Chris'endichter nog wel in breede kringen belangstelline. de humanist Hooft leest men vrijwel alleen voor het examen. En toch: ten onrechte: Hooft is een o grootste en dichterlijkste dichters. Beiden, Hooft en Vondel hooren bijeen, ook al wa ren ze hij hun leven niet door innige vriend schapshanden verbonden, dè glanspunten onzer Zevenfiende-eeuwsche vadcrlandsche poëzie, de vertegenwoordigers van de Ne derlandsche dichterlijke geest bij uitne mendheid. Bilderdijk heeft van Hooft ge tuigd: „Het meest begaafd vernuft dat Hollands bodem teelde, De bestgevormde smaak, en 't oordeel rijkst verstand, Dat zedige eenvoud paarde aan onbekrom pen weelde" NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN Te Watergraafsmeer (Amsterdam- Oost) heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk be sloten over te gaan tot het beroepen van een tweeden predikant. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. D s. J. F. L ij sen, overgekomen van Woubrugge, werd Zondag 1.1. verbonden aan de Ned. Herv. Gemeente te Klundert, door Ds. J. A. A. Ouwejan, van Fijnaart, die tot tekst had Hand. 16 9b: „Kom over, en help ons", waarbij hij wees op drie vormen van blijd schap, te weten de blijdschap van Paulus, den leeraar, van den gevangenbewaarder, zijn ge hoor, en ten slotte op de blijdschap van ons zelf. Gezongen werd Psalm 134 3. Des middags verbond Ds. Lijsen zich aan zijn Gemeente met een predikatie over 1 Cor. 1 23 en 24 en bepaalde zijn gehoor bij Chris tus» den gekruisigde, den een een ergernis en dwaasheid en den'ander de kracht en de wijs heid Gods. Aanwezig waren o.a. de ringpredikanten Ds. J. A. A. Ouwejan, van Fijnaart, consulent; Ds. W. W. Siddré, van Zevenbergen, Ds. J. H. Th. Rappard, van Dinteloord, Ds. C. Hen- geveld, van Oude-Gastel, Ds. P. N. Eigeman, van Willemstad, Ds. W. A. Eerdbeek, van Standaarbuiten en Ds. C. G. Postma, van Oudenbosch. Ook waren enkele personen uit Woubrugge overgekomen. Na de predikatie sprak Ds. Lijsen achtereen volgens toe de plaatselijke overheid, den con sulent Ds. Ouwejan, den Kerkeraad, Kerk voogden en Notabelen, voorlezer, organist, kosters, onderwijzers, vereenigingen. ringbroe ders, het gezelschap uit Woubrugge en zijn nieuwe Gemeente. Nadat Ds. Eigeman namens Classis en Ring Ds. Lijsen nog toegesproken had, sprak de consulent nog een zeer waardee- rend woord en liet ten slotte Psalm 72 11 zingen. Het kerkgebouw was stampvol. D s. H. M. S a s s e, overgekomen van 's Heerenberg, deed Zondag in de Overtoom- kerk zijn intrede hij de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam. Als bevestiger trad op Ds. W. A. Hoek, aldaar, die tot tekst had gekozen 1 Kon. 22 14 b: Hetgeen de Heere tot mij I spreken zal, dat zal ik spreken. Na de beves- een 13-jarige vacature een nieuwe arbeids- tiging hield Ds. Hoek een korte persoonlijke j Periode ingegaan. Met moed en Godsvertrou- tcospraak tot den nieuw-gekomen predikant. wen hebben we ons paraat gesteld voor de Pr. G. Oorthuys sprak Ds. Sasse toe als voor- I verkondiging van het Evangelie in het land zitter van den Kerkeraad. Toegezongen werd van Guido Gezelle! Ps. 119 9 (gewijzigd). Ds. Sasse deed zijn J Wij doen zulks op allerlei wijze. Zoo intree met een predikatie over Lukas 17 21b, hebben wij 'n Christelijke uitleenbibliotheek. het Koninkrijk Gods rl*° OUDERLINGENCONFERENTIES Te Apeldoorn wordt Woensdag 6 Mei a.s. de Ouderlingenconferentie der Geref. Ker ken in Gelderland gehouden. Ouderling J. E. Kok, van Tiel, zal refereeren over: „Kerke lijke bearbeiding der jeugd'» en Dr. G. Keizer, van Rheden-De Steeg, over: „Verlating van het ouderlingenambt''. KERKELIJKE GOEDEREN Eet Algemeen College van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van Hervormde Gemeenten in Nederland, heeft zijn voorjaarsvergadering gehouden. De voorzitter, Mr. A- A. de Veer, opende de vergadering. Als afgevaardigde van de Al gemeene Synode was tegenwoordig Dr. G. J. Weyland. De rekening en verantwoording van het huishoudelijk fonds over het dienstjaar 1930 word goedgekeurd. In het Algemeen Coilege zijn herbenoemd voor Zeeland Mr. A. A. de Veer als lid en Mr H. F. Lantsheer als 6ecunduslid. Voor Noord-Brabant Ds A. M. Bloem, em.-pred. te Breda, tot lid en E. H. Baron Prisse tot se cunduslid. Voor Noord-Hodand de heeren K. Sijp Jzn. tot lid cn Mr. G. C. B. van de Feen de Lille tot secunduslid. Ingekomen was het jaarverslag van den Rand van Beheer over 1929. Behandeld werden enkele kleinere zaken. Kennis werd genomen van de schenking van een pastorie met bijhoorenden grond aan de stichting De Pastorie van de Ned. Herv. Gemeente van Willemsoord, te Willemsoord. Vervolgens kwamen in behandeling klachten over beheerstoestanden. Aan den archivaris der Alg. Synode, Dr L Lasonder, die ook het toezicht en de zorg voor de archieven der Kerkvoogdijen op zich heeft genomen, werd opnieuw een subsidie toegekend voor dezen' arbeid. PROTESTANTSCHE KERK VAN BRUGGE. Vanwege deze Kerk in België wordt ons het volgende schrijven gezonden: Onze Gemeente, behoorend tot de Unie! Evangelische Kerken in België, is JUBILEUM PROF. DR. WESTERDIJK Zaterdag vierde me). Prof. Dr. Joh.a West er- dijk haar 25-jarig jubileum als directrice van het Phijtopathologisch Laboratorium ..Willie Commelin Scholten" te Baarn. Op onze foto ziet men de jubilaresse per telefoon luisteren naar de gelukwenschen, die van uit Ban doeng (NecL-Indië) tot haar werden gericht. ROFEEL-RIJMEN VEROUDERDE LEVENSWET hebben. Toch t vervalt de geiioorzaair •chuldlgd Want ulieden i binnen D s. A. J. W o r m g o o r, overgekomen Bussum, werd gisteravond by de Ned Gemeente te 's-Gravertliage (vac.-Dr. die al reeds veel bijgedragen heeft t... in blijvend contact te brengen met onver schilligen en blijvende gemeenschap met Roomsch-Katholieken. Ook weten wij door) marktprediking en cafébezoek honderden exemplaren van Gods Woord te plaats» Kerknieuws. GEREF. KERKEN vee tal: Te Beetgum, J. v. d. Leek te Zaltbommel en E. Nawyn te Oosternykerk. •roepen: Te Bolsward, W. van der Heide te Zoutkamp. ingenomen: Naar Oostburg, Th. P. Potma, cand. te Naaldwijk. 'dankt: Voor Vinkeveen c.a„ Th. P. Potma, cand. te Naaldwijk. NED. HERV. KERK EVANG. LUTH. KERK roepen: Te Haarlem, G. Y. Duyvendak te Bussum. Hoogen Raad gedurende de laatste jaren behoort dan ook de Gemeente in deze brand- affaire de winnende partij te zijn. Dat de Kantonrechter voor een klein gedeelte n.l. voor de schade, veroorzaakt door het spui ten met modder tot een andere conclusie kwam, doet hier weinig ter zake. Het was immers slechts mijn bedoeling om naar aanleiding van den brand te Lei den de algemeene lijnen aan te geven, die de Hooge Raad in den laatsten tijd reeds ten opzichte van de vraag der onrechtmati ge overheidsdaad heeft getrokken, zoorlat ik mij ontslagen acht op dit minder van belang zijnde détailpunt nader in te gaan. Mr. H. BAVINCK. J. P. de Bie) in den dienst bevestigd door zooals bijgaand artikeltie u toonen zal. U Ds. L. J van Leeuwen aldaar. Deze had tot zult bemerken, dat de rijkdom des Evange- tekst gekozen het eerste gedeelte van Open-j lies van Jezus Christus' zelfs in dit land baring 1 16: En Hy had zeven sterren in van on- cn bijgeloof verkondigd wordt. Jam- Zyn rechterhand, waarin we Jezus zien als mer echter, dat ons kerkje erg verwaar de Licntdrager. Hij hracht het licht ook al loosd is, zoodat in- en uitwendige restaura-! oekent de wereld het niet. Hoewel tegen- I ratie noodzaak is woordig velen afkeerig staan tegenover de i Nu zouden we 'u willen vragen of we in Kerk, blykt gelukkig toch ook weer, dat zy verhand met het bovenstaande u mogen voor- haar plaats nog niet gehee verloren heeft. stnleI, in uw pcachl bia(i enkelj regels er Spf. dacht hierby aan gevallen dat de Kerk ujj te willen lichten en ten bate onzer Kerk werdt bedreigd. j te vragen: hetzij geld voor de restauratie, i hetzij boeken voor onze bibliotheek. Wat het zich tot den volgens bepaalde arbeid der lichtdragers en merkte dat het bedienen van Gods Woord als de heerlijkste taak moet worden opgevat. Na het zingen van Gezang 36 1 en 2 ging Spr over tot bevestiging, waarop hij den wensch te kennen gaf. ook nog een woord van hart tot hart te spreken. Zich tot Ds. Worm- goor richtende, heette hy dien allereerst harte lijk welkom en herinnerde voorts aan de groote moeilijkheden welke het breken van hechte banden met zich brengt. Ds. Wormgoor immers, die in Bussum heel veel had weten te bereiken, heeft door zijn vertrek een groot offer moeten brengen terwijl zyn nieuwe ar beid nog zooveel omvangryk- r zal zijn. Hierop verzocht Spr. aan de Gemeente den nieuwen predikant toe te zingen Psalm 134 3. waarna Ds. van Leeuwen in dankgebed voor ging. Met het zingen van Psalm 29 6 was deze plechtigheid, waarvoor zeer groote belang stelling bestond, ten einde. Onder de talrijke aanwezigen, w.o. verschil lende predikanten, merkten wy o.m. op: Ds. D. A. van den Bosch. Ds. S. van Dorp, Ds. K. H. E. Gravcmeyer, Ds. P. J. Molenaar Dr. H. Schokking, Ds. A. K. Straatsma en Ds. A. B. te Winkel. Ook gep. luit.-gen. Weber, woon de als ouderling den dienst by. DS. J. E. BIJL. Men m-eldt ons. dat Ds. J. E. Bijl. predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Gouda, die een ziekteverlof van drie maanden heeft ge noten, op medisch advies zijn arbeid nog niet hervatten zaJ. SYNODE VAN ARNHEM. De Acta van de Generale Synode der Gere formeerde Kerken, in 1930 te Arnhem gehou- laatste echter aangaat, hadden we gaarne hieraan toegevoegd, dat de aanteekening „oude boeken" op pakketten gezet, ons groote besparing van invoerrechten geven zal. Eventucele Inlichtingen over den arbeid van gemelde Kerk en van haar voorganger Stado J. Verveld, worden gaarne verstrekt door Ds. M. J. Beukenhorst, Ned. Hervormd Êredikant te Sluis (Zeeland), en Ds. E. A Pïchal. predikant bij de Belgische Natio nale Kerk te Gent, Coupure 120 (België). I Als een bewijs hoe het serieus opvatten j van onze taak en plicht als Christenen leiden moet tot waardeering, zelfs tegen hun zin, door Roomsche priesters, schrijft de heer Verveld nog het volgende: In de maand Juni, toen ik nog in Leuven woonde, was ik aangevangen met bijzondere bij bel col port age in café's, met het verblij dende resultaat, dat in een drietal maanden van ingespannen arbeid 530 zegge vijfhon derd en dertig nieuwe Testamenten verkocht werden, voor het overgroote deel in mi nuts. Verblijdend is zulks in hooge mate voor ons Evangelische Christenen, die weten dat alleen door bijbelbezit bijbelkennis wordt aangekweekt, terwijl op haar beurt dit weer onder Gods leiding kan brengen tot inner lijke beweging, tot bekoering des harten. Zegt niet Gods Woord: „Werpt uw brood uit op het water, en na vele dagen zult gij het wedervinden"? Terzake: naar aanleiding van deze bijzon dere campagne van Evangelische zijde ge voerd heeft een priester in Leuven zich ge noodzaakt gevoeld in één der hoofdkerken te protesteeren tegen de Protestanten en hun actie. Wij zijn dit langzamerhand gewoon geraakt. Echter het gansch bijzondere in den, zijn verschenen. Deze Acta, saamgesteld j deze zaak is, dat zijn aanklacht tegen het door den scribae Dr. G. Keizer en D^ J. P. Klaarhamer, vormen een boekwerk van niet minder dan 454 bladzijden. Het rapporten- boek, dat geen doorloopende nummering heeft, wordt op ruim 600 pagina's geschat Ds. A. H. van Minnen te 's-Gravenzande schrijft in de „Kerkbode" voor zijn omgeving o.m. als volgt: „In het Rapportenboek zijn verschillend gekleurde omslagen voor de onderscheiden Rapporten mede ingenaaid. Dat is inderdaad voortreffelijk en gemakkelijk voor het na slaan en zal den bovenaangeduiden dóórle zer zeer mogen strekken tot verlevendiging van de aandacht. Alleen kwam bij mij wel de vraag op, of de verschillende kleuren be doeld worden te correspondeeren met den inhoud der Rapporten. Dan zou het Rapport Promotierecht, g r ij s getint, zeker zeer ge past; het zalm-kleurig Vrouwenkiesrecht ook niet onverdienstelijk; het r o s c-catechi- satieboek iets minder juist; daartegenover het blauwe Rapport over levensstaatver andering weer allervoortreffelijkst getypeerd zijn, omdat die zaak toch eigenlijk maar blauw-blauw gelaten is". SYNODALE VERGADERINGEN De eerstvolgende Particuliere Synode der Geref. Kerken van Friesland (Noord) is be paald op Woensdag 3 Juni a.s. te Leeuwar den cn die van Friesland (Zuid) op denzelf den datum te S n e e k. KERKELIJKE ONTSLAGKWESTIE. Te Wassenaar zou, volgens een uit voerig schrijven in het „Vad.", het onge vraagd ontslag, dat aan Prof. Dr. J. R. Slote- maker de Bruine als hulpprediker hij de Ned. Herv. Gemeente aldaar gegeven is. niet uit persoonlijke motieven voortvloeien, maar een gevolg zijn van richtingsverschil. Ker keraad een predikant zijn Confessioneel, de hulpprediker is ethisch. In de benoeming van Prof. Slptemaker voor den tijd van één jaar, welke termijn stilzwijgend met onge veer een half jaar werd verlengd, zou des tijds de Kerkeraad bewilligd hebben, om al thans voorloopig een Kerkelijke strijd te ver mijden. Het ontslag wordt nu een voorspel genoemd van komenden feilen Kerkelijken strijd, waar de Ethischen in getal de sterkte der Confessioneelen hoe langer hoe meer naderen. Evangelisch Christendom eigenlijk een lof rede op hetzelve inhield. Zijn Eerwaarde zii n.l. niet minder dan het volgende: „Pas op voor do Protestanten, niet alleen voor hun geestelijken, doch zelfs voor hun leeken. Het Protestantsch beginsel, dat tot vrij Schriftonderzoek aanspoort, maakt zulke leeken tot propagandisten voor hun begin sel. Nogmaals, als wij waarschuwen voor hun kettersche leeringen, dan zeggen wij bovenal: weest op uw hoede; hier in Leuven niet alleen voor dien lange met i n bril (ondergeteekende), doch opgepast voor wat ik zou willen noemen hei Protestantsche leekenapostolaat. Houd: u dus verre van hen, van wie ge ook maar vermoeden kunt, dat hij kettersche. Protestantsohe neigingen heeft en dergelijke leeringen verkondigt Elke Protestant is een propagandist voor de kettersche beginselen!" Waarde lezers, is dat nu géén echte Roomsche waardeering? Het is voor mij een symbool, dat wanneer alle Evangelische Christenen allen werke- 1 ij k propaganda maakten door leven en belijdenis voor het Evangelie van Christus, ontelbare Roamschen de schellen van do oogen vallen zouden en de clericale gele deren zouden verdunnen, terwijl de onze versterkt zouden worden. De Bijbel zegt: De wereld als met opgestoken hoofde is verwachtend de openbaringniet van eenige Kerk of kring, niet van priester hiërarchie of vormenknechterij, doch der kinderen Gods. Daadwerkelijk Christendom, levend uit de realiteit van het Christelijk geloofsbezit, moot tot jalouzie verwekken, zelfs de tegenstanders. Daartoe de handen ineengeslagen ter verwerkelijking van ons ideaal en tot Gods eer. Naar die waardee ring gehaakt met groot verlangen, opdat Grids glimlach als blijk Zijner waardeering in Christus ons doel zij. EENMAAL KERKGAAN. Dr. J. van Lonkhuyzen, Geref. predikant te Zierikzee. zegt in zijn maandelijkschen brief in de Am. „Wachter", dat het hem telkens treft, dat het is alsof er iets mats over het Christendom hier in Nederland gekomen is. Hij wijst op de toenemende gewoonte, om 's avonds niet naar de kerk te gaan, en zegt verder: „Als ik dan denk aan de volle avonddiensten bijvoorbeeld in Alpine Avenue, en, zoover ik weet, in de meeste onzer kerken in Amerika, dan doet dit pijnlijk aan. Bij ons in Amerika is het immers regel dat het gezin twee malen ter kerk gaat. Een gezin dat stelsel matig maar éénmaal ter kerk gaat, zal, Gode zij dank, in onze kringen in Amerika een uitzondering zijn, en terecht deswege in het oog loopen en in opspraak komen. Maar hier schijnt dat, voornamelijk bij wat zich beschouwt de elite of het intellectueele deel der gemeente te zijn, heel gewoon te zijn. Ik hoor soms van „intellectueelcn", die Zondagsavonds bij elkaar ten eten gaan, of op visite, net vóór kerktijd. Zelf niet gaan en anderen nog verhinderen! Neen. ik vrees dat het niet enkel de radio is, maar dat er j een verslapping in veler Christendom is. Gelukkig niet bij allen ik generaliseer! KERKGEBOUWEN. Te Leiden hoopt men den a.s. zomer te beginnen met den bouw van de Kooikcpel voor de Ned. Hervormde Gemeente, waarvan dc kosten begroot zijn op f 50.000. Er is f 11.000 bijeen. Ds. Joh. W. Groot Enzerink ontving voor dit doel vorige week nog een gift van duizend gulden. Te Utrecht heeft de Kerkeraad der Ncd. Hervormde Gemeente in beginsel zich uitgesproken voor het plan van de Kerkvoog dij tot verkoop van de Geertekerk en de Oude Yaartkerk. Te Vlissingen hebben Kerkvoog den en Notabelen der Ned. Hervormde <ie- meente besloten een terrein aan den Singel- weg te koopen van de Kon. Mij. „De Schelde'' voor f 8000, welk bedrag door Ds. J. S. Hartjes voor een nieuwe kerk bijeen is ge bracht. Het terrein is groot ongeveer 2500 M2 en „De Schelde" heeft aan den koop de voor waarde verbonden, dat daar binnen 15 jaar een kerkgebouw moet zijn verrezen, anders heeft zij het recht den grond, voor denzelfden prys weer terug te koopen. „STILLE WEEK", Te Ut re ch t heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente aan Vereenigingen van maatschappelijken aard een verzoek ge richt in de week vóór Paschen geen verga deringen of feestavonden te houden, opdat de overdenking van 's Heeren lijden niet door allerlei samenkomsten worde afgeleid, j B1JBELSCH MUSEUM TE AMSTERDAM.' Op Woensdag 18 Maart a.s., des avonds 8 1 uur, hoopt Ds. B. Bal jon, predikant bij de I Ned. Herv. Gemeente te Halfweg, een dienst te leiden bij den Tabernakel, Hemonylaan 19 a te Amsterdam. Toegangsbewijzen zijn 5 f 0.25 per persoon j vooraf te verkrijgen aan het adres: Bureau voor Inwendige Zending, Stadhouderskade 137, telefoon 26410 en, voorzoover nog plaat- i sen beschikbaar zijn, des avonds aan de zaal. De BIJBEL OP DEN INDEX. Het „Journal de Geneve" bevat een telegTam dat via Riga uit Moskou ontvangen is, mede- deelende dat de Raad van Volkscommissaris sen in Rusland thans den Bijbel op den index gezet heeft en den invoer verboden heeft in Rusland. BEN ERFENIS VOOR DEN PAUS. Uit Rome wordt bericht, dat de „Tribunia'' den dood meldt van Thomas Pate te Livorno, kamerheer van den paus. Het blad deelt ver der mee, dat de overledene zyn gansche for tuin ten bedrage van 10 millioen lire aan den paus heeft vermaakt, EVANGELISATIE Te Ko 11 u m is tot voorganger der Ned. Hervormde Evangelisatie benoemd de heer M. de Vos, evangelist te Bargercompascuum, en tot evangelist by die van Nieuweschans de heer J. Smidt te Groninngen. Te A m sterdam is met ingang van medio Maart als predikant-directeur der Herv. Stadszending opgetreden Ds. W. A. >oïd dec (Persbericht). 't Is al aardig wat gewonnen Dat de term gehoorzaamheid Uit de huwlijkswct geschrapt wordt Als iets uit de oude tijd. De moderne vrouw vraagt vrijheid, Neemt die, zooveel het haar lust, Maar ze is, als het haar recht raaktt Op de wet nog niet gerust. Dat de man toch nog het hoofd blijft Van de echtvereeniging Is in onze vtije dagen Wel een wan-verordening. Mannen maken hier de wetten Naar een zeer antiek model, Hebben buitenshuis althans nog Door hun overmacht vrij spel De moderne vrouwenactie Komt hiertegen in verzet, Vecht met vrouwelijk volharden Tegen deze levensvjet. Wanneer komt er een regeering Die de vrouw voldoende eert En gelast: Het is de Dame Die het huwiijk presideert (Nadruk verboden). LEO LENS Heek, Ned. Herv. predikant te dier steae, wiens installatie op Donderdagavond 26 Maart a.s. in de Zendingskapel door Prof. Dr. Paul Scholten geschiedt. Ds. Hoek wordt in zijn wykarbeid terzijde gestaan door Ds. H. M. Sasse, overgekomen van 's Heerenberg, dia als hulpprediker is opgetreden. ZENDING. De Zendingssynode van de Geref. Kerken in Friesland wordt Woensdag 27 Mei a.s. te Leeuwarden gehouden. De Zendingsdag van den „Geref. Zen* dingsbond" zal D.V. Donderdag 6 Augustus a.s. gehouden worden in het Rijsenburgscha Bosch bij Driebergen. Door de benoeming van Dr. J. J. Miede- ma, arts te Nijkerk, tot miss. arts aan het Geref. Zendingshospitaal te Poerbolinggo (Java) ziet Ds. J. J. Miedema. Geref. predi kant te Groningen, weldra de vierde van zijn kinderen naar Indië vertrekken. Zijn eene dochter is gehuwd met Ds. J. Ubels, Geref. predikant te Batavia, zijn andere doch ter met den zendingsarts Dr. J. Berg, dio Wonosobo als standplaats krijgt, en zijn der de dochter met den taalgeleerde Dr. L. On- vlee, wiens adres te Waikaboebak (West- Soemba) is. OPLEIDING VOOR DE EVANGELISATIE. Gelyk wo dezer dagen terloops vermeld den, heeft het Bestuur van het Verband van Evangelisatie-Commissies der Geref. Kerken, blijkens haar pas verschenen jaarboekje, de kwestie van opleiding van personen die wer ken in de Evangelisatie-arbeid, in onderzoek genomen, en hoopt het zich „eerlang concre ter en duidelijker over deze zaak van ingrij pende beteekenis" uit te laten. Dat deze dingen urgent zijn, kan o.a. blijken uit wat Dr. J. van Lonkhuyzen, Geref. pred. te Zie rikzee, schrijft in de „Geref. Kerkbode voor Noord-Brabant en Limburg". Hij deelt mede, dat een jonge man uit een naburig dorp zich bij hem vervoegde. „Lichamelijk en geestelijk een flinke jongeling. Zyn boodschap was kort en eenvoudig: „Dominee, ik wilde mij geven aan den evangelisatie-arbeid in de groote stedeft. By wien moet ik my daartoe vervoe gen? God heeft my groote begeerte voor dat werk gegeven." Ik wist, dat de jongeling met dat laatste niet loog." Hy vraagt dan met aandrang: „Wie geeft my nu het adres waar ik met zoo*n jongen man heen kan?" Was hy in Chicago, dan zou hij het wel weten: „direct naar onze eigen „Mission Training School", waar veel belovende jonge menschen voor de Stads zending worden opgeleid, of naar het „Moody Institute", of een dergelijke inrichting. „Maar waar moet ik in Nederland heen met zulk een kracht, die God voor de Evan- gelsatie aanbiedt? Er is toch wel Evange lisatie onder de honderdduizenden van ons? Ja, hier en daar wel wat. Maar is ze georga niseerd" Is er een opleidingsschool voor stads zending?'' Dr. van Lonkhuyzen zegt dan dat hij her haaldelijk tevergeefs hierover heeft gesproken en geschreven, en ook langs den weg van de Kerkelijke vergaderingen deze zaak heeft bepleit, maar zonder de gewenschte mede werking te hebben gevonden. GIFTEN EN LEGATEN. Te Den Haag ontving Ds. J. C. Schuller, predikant der Ned. Hervormde Gemeente, een legaat van duizend gulden voor de Herv. Stadszending. CHR. SCHOOL TE SLIKKERVEER grocer belangstelling werd Zaterdagmiddag te Slikkerveer door Burgemeester I. IV. Klem de eerste steen gelegd voor de nieuwe Chr. School aan dc Amaliastraat

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5