MAANDAG 16 MAART 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 DE AARDLAWINE IN SAVOYE OOK ELDERS IN FRANKRIJK AARDVERSCHUIVING Volgens een bericht uit CharoWry in Sa voye was de groole aardverschuiving bij Chêtelard Zaterdagavond nog niet tot staan gekomen. Meer dan 300 arl>eiders zijn bezig de lang mam voortsehui veilde aard- en mod- dermassa's in een andere richting te leiden, In de nabijheid van het dorp Granges is een boerderij door de aardmassa's verwoest Er is een aanvang gemaakt met het ont ruimen van het dorp Requins en van eonige huizen van het dorp La Motte. TJit Parijs wordt aan de Msb. gemeld, dat in de genoemde vallei zoo ver het oog reikt de geheele bodem in beweging is over een open-lakte van 40 hectaren en een bergmas sa van zes millioen kub. meter zich voort beweegt over de gehuchten, bosschen en wegen heen. Het schouwspel der aardverschuiving moet bui ongewoon indrukwekkend zijn. De boom en, meest mv&re notenboomen, bui gen voor den vloed en zijn weldra verdwe nen. Huizen werden eerst meegesehoven en verdwenen instortend in de zware grond- massa. De afschuiving gaat door de vastheid der verplaats e materie zeer langzaam maar on weerstaanbaar voort, vergezeld van doffe dreuningen, onderaardsch gereutel en zoo nu en dan knallen van ontploffingen. 125 gezinnen zijn al in veiligheid gebracht. Volgens de laatste berichten ziin Les Granges en Verrières nie: te redden, doch ei is eenige kans, dat een ombuiging van den aardstroora zal plaats hebben, waardoor Chatelard, een dorp van 700 inwoners, ge spaard zou kunnen worden. De snelheid van den stroom is 120 meter per uur. PARIJS, 16 Maart, de toestand in het ge bied van de aardverschuivingen in de Al pen van Savoye bij Chamhery, is in den loop van gisteren weinig veranderd. De omlaagschuivende aardmassa's zetten hun vernielend werk voort en op geen enkele wijze slaagt men er in de s'room in een an dere richting te dirigeeren. Twee nieuwe gemeenten: lm Motte a Eau. ges en Pres de Foire moesten gisteren wor den on ruimd, omdat de bewoners ernstig gevaar liepen. Gelukkig is de snelheid van de omlaag schuivende aarde veel verminderd, zoodnl de reddingsbrigaden hun werk met groo- ter voorzichtigheid en met minder gehaast heid kunnen verrichten. Ook in andere deelen van Frankrijk heeft de langdurige regenval aardverschuivingen iveroorznakt, die aanzienlijke schade hebben aangericht In de omgeving van Bordeaux moest het verkeer op sommige hoofdwegen worden stopgezet, aangezien de wegen op versohei- de nlaatsen door aardmassa's waren ver sperd. Ook in deze streek worden verscheidene huizen bedreigd. De groo'e straatweg van Montauban naar Moissac, die verleden jaar bij de groote overstroomingen zulk een be kendheid verwierf, is geheel door aard massa's versperd. In de nabijheid van den straatweg s'ortten 'wee huizen in, doch ge lukkig konden de bewoners zich nog tijdig in veiligheid brengen. DE KU KLUX KLAN IN ACTIE. Arbeldersleiders bewusteloos geranseld. Twee arbeidersleiders, die te Dallas in den staat Texas wegens aansporing tot wanorde lijkheden waren gearresteerd, werden, naar hun zeggen, nadat zy uit de gevangenis wa ren ontslagen, door een afdeeling leden der geheime organisatie Ku Klux KI an overrom- HEBMAN MULLER GEOPEREERD peld. De beide mannen werden door de De Duitsche oud-rijkskan6elier Herman i Klanners zoolang met touwen, waarin knoo- Müller is Zaterdag met goed gevolg van gal- pen waren gelegd, geslagen, tot zij het be steen geopereerd. De toestand is bevredigend, wustzijn verloren. Later vond een neger hen halfdood langs den weg liggen. HET VLOOTACCOORD DE MEENING VAN STIMSON De Amerikaansche Staatssecretaris Stlm- son deelde Zaterdag mede, dat de Britsche regeering hem gevrargd heeft, om de opinie der Amerikaansche regeering omtrent den aan het nieuwe vlootaccoord te geven vorm. Hij heeft daarom senator Morrow, zich op het oogenblik op een vacantiereis naar Europa bevindt en die als gedelegeer de ter vlootconferentie van vorig jaar nauw keurig mot d,eze kwestie op de hoogte is en met wien hij voor zijn vertrek hiervan uitvoerig gesproken heeft, verzocht, om zijn reis in Engeland gedurende drie dagen te onderbreken en de Britsche regeering het Amerikaansche standpunt mondeling uit een te zetten. •Stimson is nog steeds van meening, dat het beter zijn zou, aan het nieuwe verdrag den vorm van een driemogendhedenverdrag te geven dan Japan en de Vereenigde Sta ten nogmaals formeel te binden, hetgeen door den Amerikaanschen senaat als een wijziging van het vlootverdrag van Was hington en van Londen zou kunnen worden geïnterpreteerd. Hij hoopt daarom, dat een nieuw vljfmogendhedenverdrag zal kunnen worden vermeden. Grand! over de overeenkomst. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken Grandi heeft bij de begrotings behandeling in zeer vriendschappelijke be woordingen gesproken over de betrekkin gen met Frankrijk en de verheven gevoe lens van den grootcn staatsman Briand en verklaarde dat de fascistische regeering ook tijdens de moeilijkste tijden van de on derhandelingen nooit de overtuiging heeft verloren, dat overeenstemming met Frank rijk tot stand zou komen. De Vloot-overeenkomst beantwoordt nog niet aan de twee hoofdeischen van de Itali aansche vlootpolitiek. nl. ontwapening tot het minimum, dot mogelijk is en gelijke sterkte van de Italiaansche vloot met die van de sterkst bewapende vlootmogendheid. VERMISTE ZEEHONDENJAGERS Uit Reval wordt gemeld, dat 30 zeehon denjagers op ijsschotsen zijn weggedreven. Men heeft met vliegtuigen acht man ver deeld over twee schotsen, ontdekt De an dere twee-en-twintig zijn in den nevel on- vind.baar. DE ZUIGELINGENSTERFTE TE LUBECK. Een aanklacht tegen de betrokken artsen. In de kwestie der zuigelingensterfte te I.ubeck is, nu het vooronderzoek i6 afgeslo ten, een aanklacht ingediend tegen de betrok ken artsen wegens het veroorzaken van dood door nalatigheid en het toebrengen van licha melijk letsel. De aanklacht is gericht tegen „Obermedizi- nalrat", Altstedt, Prof. Dr, Deycke en Prof. Dr. Klotz. VIJF EN TWINTIG JAAR MINISTER De Framsche minister van Buitenlandsche Zaken, Aristide Briand, vierde Zaterdag het jubilé van zijn vyf en twintig jarige werk zaamheid als minister. Den 14en Maart 1906 deed Briand, die toen '43 jaar oud was, voor het eerst ziin intrede in de regeering. Sindsdien heeft hij tot 25 verschillende ministeries behoord, en is hg 11 maal minister-president geweest. Thans is hij reeds voor de 6de maal minis ter van Buitenlandsche Zaken. Briand vierde zijn jifbilé in al ie stilte op zyn landgoed in CochereL DE AARDBEVING OP DEN BALKAN De aardschokken op den Balkan duren nog «teeds voort. Er valt ook een slijkregen. waar door de bevolking opnieuw wordt verontrust, ïn de Peloponnesus zyn in totaal 133 huizen, 2 kerken en 2 scholen verwoest, terwijl 360 huizen onbewoonbaar zyn geworden. De oppoa'tioneele republikeinen in de Ver. Staten hebben besloten samen te gaan met de democraten by de presidents-verkiezing in 1932, omdat zy tegen een herkiezing van Hoover zyn. DE WERELDTENTOONSTELLING - TE BUENOS AIRES De groote Britsche wereldtentoonstelling te Buenos Aire* werd Zaterdag door den Prins van Wales geopend. De Prins hield de openingsrede in het Spaansch. dat hy spe- tiaal voor deze gelegenheid heeft geleerd. De redevoering werd draadloos uitgeseind en door alle Engelsche zenders gerelayeerd. In industrieele kringen verwacht men van deze Engelsche tentoonstelling, die de groot ste is, welke ooit buiten de grenzen van het Britsche rijk werd gehouden, veel succes. EEN ZWERM OOIEVAARS TEGEN SPRINKHANEN In den omtrek van Agadir werd de ïaatste dagen door groote zwermen sy rinkhanen een geweldige schade aangericht. Geheel onverwacht is nu echter hulp ko tten opdagen. Een ontzaelnke vlucht van naar schatting ongeveer 15.009 ooievaars, die deze streek passeerden, prof-'teeren van de gelegenheid, om zich eens flink te goed te doen. Het leger steltloopcrs opereert nog steeds in deze streek en bevrijdt aldus de bewoners van een ontstellende plaag. GEVANGENIS-OPROER IN ILLINOIS. In de staatsgevangenis van Illinois, waar 1500 gevangenen zijn opgesloten, zijn wan ordelijkheden uitgebroken. Drie gedetineer den vielen een beambte aan, dien zij mis handelden, doch zij werden door bewakers neergeslagen. Een zestigtal muiters verniel de volkomen het meubilair in de eetzaal en de keuken, doch nadat door het gevangenis personeel een aantal schoten was gelost, werd de orde weer hersteld. Drie en veertig gevangenen werden daarop in de cellen in de ijzers geklonken. Vier gedetineerden wer den gewond, van wie twee ernstig. Van het gevangenispersoneel werd een bewaker ge wond. Volgens een later bericht is een der ge vangenen, die bij het oproer werd gewond, overleden. Nog een andere gewonde verkeert in levensgevaar. ALCOHOLGEBRUIK DOOR KINDEREN. Bij een ingesteld onderzoek in de volks scholen van Warschau is gebleken, dat niet minder dan 62 pet der meisjes en 70 pet der jongens reeds alcohol gebruiken. Schoolnieuws. DE DOODENDE MIST IN HET MAASDAL. Fabrieken de schuldigen. De officieel* commiss'e, belast met het onderzoek naar de oorzaak der geheimzinnige sterfgevallen in het Maasdal, is tot resultaat gekomen, dat sommige fabrieken in het KWirtt Pro?." wSord>: Da^i) herl„neM., Spr. zorgsmaatregelen te HOOGER ONDERWIJS PROF. DR. JOHANNA WESTERDIJK. Gisteren was het een kwart eeuw geleden, dat Prof. Dr. Joha. Westerdijk haar taak aanvaardde als directrice van het phytopa- thologisch laboratorium „Willie Commelin- Scholten" te Baorn. Zaterdagmiddag is dit feit herdacht in het phytopathologisch laboratorium aldaar. Door Prof. Dr. F. A. F. C Went is Prof. Westerdijk in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden toegesproken. In deze rede herinnerde Prof. Went er aan, dat bij het vertrek van Prof. Ritzema Bos naar Wageningen de vraag rees of er iemand te vinden zou zijn die het werk zou kunnen voortzetten, want er waren feitelijk geen phytopathologen in ons land. De aan dacht viel toen op Dr. Johanna Westerdijk, die wel geen phytopathologe was, maar die zich toch uitstekend had voorbereid op bo tanisch gebied. Het bestuur heeft het tien aangedurfd haar tot directrice van dit labo ratorium te benoemen en het heeft meer en meer reden gehad om zich te verheugen over het toen genomen besluit Zij heeft zich langzamerhand in dit voor haar vreemde onderdeel der botanische wetenschap inge werkt, maar zij deed dit zoo voortreffelijk, aldus Spr., dat zij thans tot de leidende phytopathologen. niet alleen van ons land, maar van de geheele wereld moet gerekend worden. Spr. ging dan uitvoerig na het werk van Men acht het mogelijk, dat de regeering de betrokken fabrieken voor de rechtbank ter verantwoording zal roepen. POINCARE. Naar gemeld wordt, is het weir.ig waar schijnlijk, dat Poincaré, die zeer langzaam van zijn ziekte herstellende is, nog een ac tieve rol in bet Fransche parlement zal spe len. Hoogstens zou zijn gezondheid hem nog in staat kunnen stellen deken van de Pa- jrijsche orde van advocaten te worden, wat een geliefkoosde begeerte van hem is. eraan dat de jubilaresse ook de collectie Schimmels van het Centraal Bureau voor Schimmelcultures in 1007 onder haar hoede nam. Voorts memoreerde Spr. de reis naar ïn- dië, Japan en Amerika. In dit laatste land vertoefde de jubilaresse langer dan zij had gedacht, omdat de wereldoorlog haar daar verraste. Deze oorlog was mode oorzaak dat eerst in 1917 Johanna Westerdijk buitenge woon hoopleerares werd aan de Utreohtsche Universiteit. Daarmee had de eerste vrouw haar intrede gedaan in het corps van Ne- derlnndschn hoogleeraren. De overplaatsing van het laboratorium naar de villa „Java" te Baarn bracht groote ver anderingen. De werkzaamheid in het nieu we laboratorium wekte de bewondering op van ieder deskundige. Prof. Westerdijk, ai- dus Spr., heeft door haar kennis, haar dr- rettlngsvormogen, haar handigheid, een in stelling gemaakt, die een wereldnaam bezit. Aan het einde van zijn rede herinnerde Spr. er aan dat er een tijd is geweest waar in phytopathologie niet voor vol werd aan gezien. Dat hierin een zoo groote verande ring is gekomen, is zeker voor een groot deel het werk geweest van Johanna Wes terdijk. Ten slotte overhandigde Spr. aan de ju- hilaresse een geschenk in geld (f 5000) om haar nuttig werk voort te zetten, zoo moge lijk nog vele Jaren. De rede van Prof. Went werd onderbroken door een radiotoespraak uit Nederlandsch- Indië, waarbij het woord gevoerd werd door Dr. C. H. Bernaar, directeur van landbouw, handel en nijverheid in Indië tc Buitenzorg en door Dr. T. H. Went, voorzitter van het huldigingscomité te Buitenzorg. Beide spre kers wenschten Prof. Westerdijk geluk met dezen grooten dag en spraken hun waar deering uit voor de uitstekende leiding van de jubilaresse bij de vorming van de leer lingen. Ten slotte brachten deze sprekers grooten dank aan Prof. Westerdijk voor haar internationaal werk op het gebied der schimmelcultures. Na de rede van Prof. Went werd het woord gevoerd door mej. Dr. Löhnis, oud leerling, die Prof. Westerdijk gelukwenschte en haar een eere-nummer aanbood van het vakblad voor biologen, uitsluitend gewijd aan de jubilaresse. In dit blad waren o. m. opgenomen alle titels van wetenschappelijke werken, die door Prof. Westerdijk in de af- geloopen vijf en twintig jaar waren geschre ven, waarmee zeven bladzijden gevuld wa ren. Verder waren er in opgenomen bijdra gen van verschillende leerlingen, die tc Utrecht promoveerden. Ten slotte werd het woord gevoerd door mej. Diddens, leerling van Prof. Westerdijk. De jubilaresse sprak een dankwoord, waarna allen zich naar het Lyceum bega ven voor een gemeenschappelijk diner. Des avonds vertoonden de studenten in de aula een spel, waarin weergegeven werd het te genwoordige leven op het laboratorium. N. C. 8. V. Overeenkomstig de van verschalende zyden geuite wensch, dat er door de N.C.S.V. een „conferentie aangaande de vragen van het persoonlijk geestelijk leven" zou worden geor ganiseerd, is besloten, zulk een conferentie van 24-27 April a.s. op „Hardenbroek"' te doen plaats hebben, met de bedoeling, de ge noemde vragen op eenvoudige wijze te behan delen. en niet in theologische termen, zoodat ook niet-theologen er veel aan kunnen heb ben. De volgende onderwerpen staan op het programma: Jezus en de menschen van dezen tlid, Bekeert ui, De fout van den to*schou- schouwer, Hoe onderhoud en sterk 'k mijn geestelijk leven?, Hoe kan ik als Christen leven? Verder zal een godsdienstoefening worden gehouden, liefst in dezen geest: „Leidt God mijn leven?" en „Heeft God een roeping voor mij?" INDONESISCHE CONFERENTIE. De Indonesische Conferentie, die ieder voor jaar op „Hardenbroek" wordt gehouden, ge organiseerd door een commissie, waarvan tot verschillende vereenig-'nrren en groepen be- hoorende personen deel uitmaken, en die be doelt allen die in Indië belang stellen met j elkaar in aanraking te brengen, zal d't jaar weer op Hardenbroek gehouden worden, en u-el van 30 Maart tot 2 April. Voorzitter zal zyn Ds. B. M. Schuurman van Malang en de volgende sprekers verklaarden zich reeds be reid de vermelde onderwerpen in te leiden: „Nationaal Onderwijs", door den heer Sigit te Leiden; „Vertegenwoordigend werft in Indië", door Jhr. Mr. A. F. de Savornin Loh- man W.Hzn.; „Werk door vrouwen en voor meisjes op Java", door mevr. Soejono; „Ont wikkelingspolitiek", door Mr. A. B. Cohen Stuart; „Causerie over de Zending", door Dr. H. A van Andel. Opgave bij J. Renes, Heerengracht 86, Leiden. ACADEM. OPLEIDING AAN VROUWEN Aan de ouders van vrouwelijke leerlin gen v. H.B.Sohool, Gymnasium of Lyceum die dezen zomer haar einddiploma hopen te verkrijgen en plannen koesteren voor een studie aan een der Hoogescholen. wil len de N'ed. Vereen, van Vrouwen met Academische Opleiding en de Vereen, van Academisch Gevormde Christenvrouwen, gaarne inlichtingen verschaffen. Zij mee- nen die hulp te moeten aanbieden, omdat voor vele ouders het moeilijk is zich op de hoogte te stellen van een studie en vooruit zichten. Waar zij nu leden tellen onder alle faculteiten, zich gemakkelijk met zuster- verecnigingen in het buitenland in verbin ding kunnen stellen en bovendien de vrou welijke studentenvereenigingen tot samen werking bereid vinden, is het mogelijk adressen te geven van personen, bij wie men betrouwbare inlichtingen kan krijgen Om misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat zij zich beperken moeten tot de academische opleiding. Wil men in het algemeen inlichtingen hebben over beroeps keuze voor meisjes, zoo wende men zich tot het Nationaal Bureau voor Vrouwen arbeid in den Haag of tot de adviesbureaus voor Beroepskeuze, zooals die in iedere stad bestaan. Bovenstaand aanbod tot het verstrekken van inlichtingen geschiedt namens de Ncd Vereen, van Vrouwen met Academische Opleiding: mej. Dr. J. Reudler, Jozef Is- raëlsplein 17, den Haag; en namens de Vereen, van Academisch Gevormde Chris tenvrouwen: mevr. Dr. R. C S. Kruvswijk Hamburger, Mathenesserlaan 384. R'dam DIETSCH STUDENTEN-CONGRES. Vele lezers van dit blad zullen hebben op gemerkt de korte berichtjes betreffende een Dietsch Studenten-Congres, dat te Gronin gen van 25 tot 29 Maart za! gehouden worden. Het is een samenkomst van stjidenten uit Vlaanderen, Zuid-Afrika en Noord-Nederland, georganiseerd door het Dietsch Studenten- Verbond. Het doel van dit congres, dat jaarlijks plaats vindt telkens in een andere Univer siteitsstad waar een afdeeling van genoemd Verbond gevestigd is. is door persoonlijk contact der studenten de Dietsche gedachte op te wekken bij niet-ledcn, te versterken en te verdiepen bij de leden-deelnemers. Er zullen dan onderling de verschillende cul tureels vraagstukken worden besproken en de meeningen der studenten zullen worden gerugsteund door die van geleerden van naam zooals Prof. Dr. Geyl te Londen, Prof. Dr. Bessclaar te Pieter-Maritzburg, Prof. Dr. Bellefroid te Nijmegen, Prof. Dr. Burger te i Amsterdam, door letterkundigen b.v. Her-1 man Poort te Groningen en vele anderen. De Dietsche Gedachte behelst o.a. streven om de Nederlandsche Cultuur te versterken zuiver te houden van vreemde smetten. We spreken hier van Nederlandsche Cul tuur, maar beter ls het te zeggen: Dietsche Cultuur, want ook die onzer stamverwanten in Vlaanderen en Zuid-Afrika, rekenen wij er toe. De eerste, de Vlaamsche, voert een ge-I U niest, krijgt rIKTngen, U bent verkouden. Neemt direct bij de eerste verschijn selen Aspirin-Tabietlen, welke erger voorkomen en de pijnen verdrijven. I «nlg I de wereld <|D op ten oranjeband. Prijs 75 ets. Uit Oost-Indië weldige strijd tegen het opdringende Galli-j NIEUWE CHR. SCHOLEN, cisme en het is onze plicht hen daarbij te Te Uch el en (bij Apeldoorn) wordteen helpen. Hoe is het eigenlijk nog mogelijk Chr.-Nat. School gesticht, waarvoor reeds dat een goed Nederlander deze idealen niet meer dan 80 leerlingen ingeschreven zijn. aanhangt? De tweede, de Zuid-Afrikaansche, is nog ACADEMISCHE EXAMENS in een ontwikkelingsstadium maar moet Rijksuniversiteit to utrecht toch reeds kamp voeren tegen Engelsche en Gesi.: itechtswetenschap, doct.-«x., d© heer o vooral Amerikaansche invloeden. Vele N- J- v- Feltt jonge Zuid-Afrikanen namelijk studeeren 8l ^^chtswetonlchap" csnd.%x..«£ hooVj. H aan Universiteiten in Amerika en, van oor- j. Kraykamp te Venray. deel, dat Amerikaansche toestanden best in Zuid-Afrika zouden overgepoot kunnen wor- den, komen ze opgetogen terug en propngee-1 ren zóó Amerikaansche denkbeelden, Ame- rikaansche cultuur. Hierbij komt nog, dat veelal een economische noodzakelijkheid het gebruik van de Engelsche taal onver mijdelijk maakt en zoo de menschen die er sedert hun geboorte in dien tweeslachtigen toestand verkorren, langzaam maar zeker vercngelschen door de moeilijkheden die ze ondervinden bij het gebruiken van hun moe dertaal. Voor deze allen. Vlamingen en Zuid- Afrikanen, is 't de plicht van Nederland om een beschavings-achterland te vormen, vrij van uit.heemsc.he cultuursmetten. O.a. hier om strijdt het D. S. V. tegen het gebruik van Gallicismen, Germanismen, enz., die alle wel door gelijkwaardige Nederlandsche uitdrukkingswijzen zijn te vervangen Is het D. S. V. daarom nationalistisch te noemen? Neen, want hieraan is onverbre kelijk politieke actie verbonden en in de beginselverklaring van de Bond staat reeds: is het streven van den Bond als zoo danig rechtstreeks gericht op de geestelijke strnomingen der Dietsche volken". Dat veel studenten begrijpen welk een groote taak voor hen is weggelegd, blijkt wel uit het steeds toenemend aantal leden, dat de 2500 reeds zeer dicht henndert. Er wordt niet getwijfeld, of het Congres van 25-29 Maart zal een grooten bijval vinden B. en W. van Groningen zullen de deel nemers aan het XVIde Dietsch Studenten- Congres op den openingsdag, Woensdag 25 dezer ten stadhuize ontvangen. Hieraan zal voorafgaan een optocht van de deelnemers van het station naar de Academie, alwaar de congres-voorzitter, Mr. J. Klaasesz. een openingsrede, en de reetor-magnificus der Groningsche Universiteit, Prof. Dr. H .J. Backer, een welkomstwoord zal uitspreken. MIDDELBAAR ONDERWIJS CHR. HUISHOUDSCHOOL TE DOKKUM. In aansluiting aan hetgeen we onder dit opschrift opnamen in ons blad van 12 en 13 dezer, melden we thans nog, dat de heeren Blok e.?.. op wier schrijven (dat we publi ceerden 6 Maart 1.1.) genoemde berichten be trekking hadden, hierop een antwoord hehhen gepubliceerd, waarin ze allereerst verklaren, 'u:tdrukkingen hunnerzijds, waardoor men zich I geërgerd kon voelen, gaarne te willen terug- nemen, maar waarin ze zakelijk hun stand punt handhaven, dat een combinatie van Christelijk en niet-Christelyk, ook op het gebied van het Nijverheidsonderwijs, „waar- toe men in Dokkum by'na was gekomen", zeer gevaarlijk is, ook wanneer men het recht kreeg om met zijn leerlingen te bidden en te danken. „Door synthese met de machten j d;e tege.n C.0ds Woord incaan. wint ge niets, I maar verliest ge veelDan maar geen school, aldus is hun mecning. „Beter een neutrale school, waartegen ge uw kinderen kunt waarschuwen en uw consciëntie vrij houden, dan een school, waartegen ge mach teloos staat, omdat uw voormannen er aan meedoen". Verder zeggen ze om.: „Zeer frappeerde ons een uitdrukking in uw antwoord. Ze luidt aldus: „Nu de uitvoering; al spoedig bleek, dat er geen sprake van was, dat hier twee scholen konden komen. En van hoogerhand werd pertinent verzekerd, dat er heelemaal geen school zou komen, als er geen samen werking tusschen beide Vereenicringen mogelijk was. Daarom werd van officieele zijde sterk aangedrongen op een compro mis, want een school met een sterk uitge sproken Christelijk karakter zou hier niet komen". Van hoogerhand. Kunt ge ons ook zeggen, wie die boodschap heeft rebracht En namens wien? Van officiëcle zijde werd gezegd, dat een pchool met sterk uitgesproken Christelijk karakter in Dokkum niet zou komen? Ts dit inderdaad iuist? Een vrye Christelijke actie zou gestuit zijn door een offieieele mededeeling der Regee ring? Ons dunkt, dat kan niet waar zijn. En zoo het toch wel waar is, dan wordt de toestand zeer bedenkelijk. Dan zou daaruit hliikcn, dat van T^geermgs- wege de doorwerking van het Ohr. beginsel wordt tegengegaan. Dat mogen we toch niet aannemen? Zou zoo iets onder het bew'nd van Minister Terpstra mogelijk ziin? Wy weigeren het te gelooven en wij verzoeken de Broeders ons te willen mededeelen, wie die mededeeling heeft gedaan en name Zulk een smet mag op de naam van onze tegenwoordige Minister van Onderwijs niet blijven rusten. Omdat deze zaak hoogste belang is voor het heele land. vragen we hier om meer licht en nadere gegevens". De genoemde heeren ziin voorts deel. dat Dokkum recht heeft op een Oir. huishoudschool, daar in Friesland anders niet is dan de neutrale huishoud school te L**n- warden. die mee door de belnstinepennineen van Christelijk Friesland wordt betaald. Men moest h.i. van officieele zijde er eerder reugde over uitspreken, dat het nu eindelijk door het opwaken van het initiatief der Chnsteliike groepen mogelijk wordt ook Christelijke huishoudscholen te stichten. LAGER ONDERWIJS 0NDERWIJ7F.R?BEN0EMTNGEN milde (Geref. School), M. Zielhuis te Wezep. Raamsdonksveer Herv. School voor L.O. en U.L.O. hoofd T W. Modderaarl aan de afd. 1 o., voor tijdelyk, mei. Brey te Breda en aan de afd. u.l.o., voor tijdelyk, W. Els- hout aldaar. Mep pel (Herv. School), mej. G. Vink te Musselkanaal. Halfweg (N-H.), J. Busink, thans tijd. te Maassluis; voor vast. Maasland (Geref. School, hoofd J. A Haverkamp)M. Prins, kw. te Maassluis; voer tijdelijk, SI een, G. A. Hengeveld te Elburg. Sappemeer, G. de Weert te Snv'lde. Boven s milde, L. Broekhuizen te Smilde geëxposeerd werd, E. A. J. Reuter te Roer- veer half zes bov ERNSTIG ONGEVAL OP DE TORPEDO JAGER „KROKODIL" SOERABAJA, 14 Maart (Aneta.) Van de oude torpedoboot krokodil", varende ter hoogte van Grissee, sloeg de afsluiter van eeD deksel van de voorste ketel weg. Twee in landse he matrozen werden zeer zwaar, een derde werd licht gewond door het rondspui- tende kokend water en stoom. Voor het leven der zwaar gewonden wordt gevreesd. POGING TOT OMKOOPING DOOR EEN AANNEMER. SOERABAJA, 14 Maart. (Aneta) Het Soe- rabayasch Handelsblad meldt dat een aanne mer trachtte den directeur van gemeentewer ken en den burgemeester van Soekaboemi om te koopen voor een bedrag ^an f40.000 ter verkrijging van de opdracht voor den bouw van woningen voor de huisvesting tot een be drag van f 400.000 De Officier van Batavia stelde een onderzoek in. De verdachte aanne mer gaf toe, dat hy den burgemeester geld had aangeboden. H'J zal ter zake voor den Raad van Justitie moeten terechtstaan. Weerbericht. liiie totsla Geoi Het dunne ©pitje geeft den verleen etend ««0^ Hoogs! e barometerstand 765,7 te Sfirna. Laagste barometerstand 742,9 te Reykjavlfyer Stand vanmorgen half twaalf 761.3. Ldeel WEER VER WACHTING PJS (Medeged door het Kon \*.t Meteorologlsclrt? n»«> j,"gM Matige Oostelijke tot Zuidoostelijke windkan, lich; tot half bewolkt, droog weer, tempeL g. rauur om het vriespunt des nachts, overt dag iets zachter. L TEMPERATUUR fë, Stand vanmorgen half twaalf 4.0. ion in 17 MAART k ka Zonsopgang 6.14 u.; Zonsondergang 6.05 Maansopgang 6.36 u.; Maansonderg. 4.03 a f Nieuwe Maan 19 Maart 8.11 uur voorm. £8e,< Vijer VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN Zat< OP IIEBREN K™ Van 's avonds 6.35 u. tot 's morgens B.41 tij l WATERSTANDEN RIVIEREN Gemengd Nieuws» ERNSTIG ONGELUK OP DEN SPAARNWOUDERWEG VIJF GEWONDEN Zondagmorgen heeft op den Spaarndam- dcrweg tusschen den Aalsmcerdervveg en Slotcrwcgin de gemeente Haarlemmermeer een ernstig ongeval plaats gehad. Op dezen weg werden door motorrijders wedstrijden, of althans oefenwedstrijden, gehouden. Op zeker moment, toen drie mo torrijders met zeer groote snelheid over den weg reden, komende uit de richting Schiphol, raakte de voorste motorrijder, doordat iemand uit 't vrij talrijke publiek langs den weg, plotseling don weg over stak, zijn stuur kwijt. Hij kwam te vallen en werd ernstig gewond. De tweede motor rijder kwam over hem heen en sloeg in zijn val tegen een motorrijder met duo, die langs den weg stilstond. Ook deze motor rijder werd gewond, evenals de man, die met zijn motorrijwiel langs den weg stond en de Jongen die op de duo zaL De derde motorrijder kon niet tijdig genoeg zijn vaart inhouden en kwam op zijn beurt te vallen over de verongelukte motorrijwie len heen. Ook deze derde motorrijder werd ernstig gewond. Een der ernstige gewon den werd door een particuliere auto, die passeerde, naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overgebracht. In tusschen werd de G.G.D. en G.D. te Amsterdam gewaarschuwd, die, hoewel 't ongeval buiten de gemeente plaats had, onmiddellijk 'n brancardwagen zond. Hier mede werden twee der andere gewonden naar Amsterdam overgebracht Onderweg werd door Dr. Faber, die aan den Sloter- weg woont, de eerste hulp verleend. Beide gewonden werden naar het Teeselschade- ziekenhuis overgebracht. De toestand der drie naar de ziekenhui zen te Amsterdam overgebrachte gewonden was bij aankomst in het ziekenhuis vrij ernstig, doch voor zoover wij vernamen, niet levensgevaarlijk. De bolde andere licht-gewonden konden zich naar huis begeven. Omtrent den toestand van de slacht offers van het ongeval, dat Zondagmorgen op den Spaarnwouderweg heeft plaats ge had. vernemen we nog, dat een van de ge wonden, die naar het Tesselschade-zieken- huis waren overgebracht, de 24-jarige J. Fransen, na geholpen te zijn, naar huis kon worden vervoerd. De 23-jarige A. Phi lips is ter verpleging in het Tesselschade ziekenhuis opgenomen. Ook de gewonde, die naar 't Wilhelmina gasthuis overgebracht is, de 26-jarige A. d. Werken, moest worden opgenomen. ERNSTIG AUTO ONGELUK. Te Ten Boer (Gr.) reed een auto, waarin twee personen waren gezeten, met groote snelheid over den Rijksweg in de richting Delfzijl. Even voorbij de brug over het Dam- «terdiep reed de brievenbesteller Jan Broek ^ema, die met de post uit Gronintren terug gekomen. zich naar huis begaf. Bij bet uit wijken voor een kruiwagen met pulp werd de brievenbesteller, vlak voor zijn woning, door de auto eegrepen en tegen den gnur' geslingerd. Zwaar gewond aan de borst werd hij in ziin woning binnengedragen waar Dr. v. d. Meer de eerste hulp verleen de. De gewonde werd naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. De bestuurder van de auto, zekere Toxo- pcus, radio-handelaar, en de mede-inzitten de werden in het geheel niet gewond. De auto werd zwaar gehavend. De bestuurder reed met een snelheid \fan 70—80 K.M. en trachtte nog door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen. De politie stelt een onderzoek in. mond. DOODELIJKE AÜTO-ONGELUKlKEN Te Bussum geraakte de grossier D. S., onder een slippende auto. D>- overredene liep vele wonden op en een gebroken been. Het been moest afgezet worden. De by'na 40-jarige man, vader van drie kinderen, is aan de gevolgen overleden. Te Groede (Z.) viel een 11-iarige Jongen van het spatbord van een auto. De knaap werd aangereden en stierf aan de gevolgen. DE „DO. S/' TE DORDRECHT. De groote Duitsche vl'egboot „DO. S die de Parijsche Luchtvaarttentoonstelling is Zaterdagavond te omre- Dordrecht gearriveerd De I machine cirkelde eenigen tijd boven de stad. Mannheim Cuhlens I I DulMliurg Rnh nrt Maastricht Venlo HOOGWATER NED. ZEEHAVEN i7 Maart v m. n m Delfzijl 10-54 22 Sft Hellevoetsl. Terschelling «.«9 2u 15 Willemstad Harlingen Hf. >2101 Hrouwer-h Helder Ie 333 «43 Zlerikzee Idem IWvl 18 33 Weineldlngt IJinuiden 155 H.ln Vllssingen li v Holland 1.50 13.57 Terneuzen Rotterdam 33i i6ü7 Hansweerl en streek toen neer op het water van de Oud» Maas. Vertegenwoordigers van de „Avioi L. landa" te Papendrecht waren aanwezig om dtfc gi opvarenden te begroeten. UITGEBREIDE AUTOBUSDIENSTEN. De firma Gebrs. Broere Groot-AmmerLj^ heeft met ingang van 16 Maan baar auto busdienst Gorinchem—Kinderdijk overga' daan aan de N. V. Reedorij op de Lek tof0 Slikkerveer. Het ligt in de bedoeling vaire" de nieuwe exploi ante den dienst zoodanig., uit te breiden, dat een regelmatige diens ?en van Vianen—Kinderdijk zal onts aan, aanW" sluitende op de bootdiensten naar Ro.terf311* dam. Het personoel der firma Broere tfjck door de Reederij overgenomen. Pabr ede: KORTE VREUGD EENS ARRESTANTENJan Men meldt ons uit De Lier: T. v. S. die i: de vorige week wegens een zedendelict werd"00? opgesloten in het arrestantenlokaal en daarp^" uit wist te ontsnappen, is Zondagmorgei J*. vroeg door den gemeente- en rijksveldwach ter van De Lier en Sittard gearresteerd. In den loop van Zondag is hij voor den*^ burgemeester van De Lier geleid. Ni i>IK HEB LIEF" IN DERTIG TALEN. Duitsch: Ich liebe; Fransch: J'aimc; L._ gelsch: I love; Gricksch: Agapo; Russisch: Ljocbljoe; Deensch en Noorscli: Jeg elsker Zweedsch: Jag alskar; Poolsch: Kocham Italianen, Spanjaarden, Portugcezcn en Latinisten kunnen zich al gomakkelijk ver. broederen of verzusteren en zeggen allemaal|^r verzusteren en zeggen allemaal: Arno; Roemecnsch: En illoscn; Turksch: Serejorum; Hongaarsch: Barok; Bretonsch: Karan; Baakisch: Maltatzcnder; Perzisch: Dost darem; Algorijnsch Arabisch: Nehabb Egyptisch Arabisch: Nef al; Armecnsch Gesirem; Hindostani: Main pjar Kartia Cambodjaansch: Khoehom freland; Ana J mietsch: Tor thoc'o'ng; Chineesch: Ooco hoe hocang; Japansch: Watakoesi wa soeki mas Maleisch: Sabaja soka; Bengali: Ami bhali baschi; Tamil: Enako pi rij am. Doch hoe het in de taal der liefde ia, kal men niet met woorden zeggen. BRANDEN Te Nijmegen brak brand uit In de schoen fabriek der fa. Buurman en Cornelisscn De fabriek, welke een verdieping hoog is brandde tot aan het kantoor toe uit Acht honderd paar schoenen werden eveneeni een prooi der vlammen. De oorzaak is on bekend. Verzekering dekt de schade. To Blankenham (Ov.) brak brand uit ir de groote boerderij van Buis. Het vee kon grootcndeels gered worden. Vier kalveren kwamen in de vlammen om en ecniga dieren liepen brandwonden op. Vermoede lijk is de brand ontstaan door het spelen met lucifers door kinderen. Verzckerinj dekt de schade. Te Helmond bemerkten eenige bewonen van de Ameidestrant, dat brand was ont staan in het café de „Amcidepoor." Daar de bewoners afwezig waren en bij familia leden ver'oefden, alarmeerden de buren brandweer, die spoedig aanwezig was ener dadelijk In slaagde het vuur tot het nanae- taste pand, gelegen in een dicht bebouwd s adsgcdeelte, tc beperken. Een paar brand weerlieden zijn nog met gasmaskers hei huis binnengedrongen om zich te overtui gen dat zich niemand in hel huis bevond. Het café met daarachter liggende vertrek ken brandde gchee. uil. De bovenverdie ping kon worden behouden. De schade, wel- ko op eenige duizenden guldens wordt ge raamd, wordt door verzekering gedokt Men meldt ons uit Somoren (N.Br): Gis teravond omstreeks 7 uur brak alhier brand uit in de woning van den landbouwer A Het huls met stal en schuren brandde ge heel af. F.en gedeelte van liet huisraad kon worden gered, terwijl een kindie met veel moeite uit het brandende huis kon worden gehaald. Van het vee verbrandden zeven varkens. Verzekering dekt de schade. Da oorzaak van den brand ls onbekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2