MODEVAKSCHOOL E.N.S.AJ.0 ZATERDAG 7 MAART 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS DRANKWET B. en W. ven Leiden brongen "ter alge Itteene kennis, dat C. A. Roos, 'te Leiden, een verzoek heeflqt ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop >van ailcoih'oüvrijen drank, voor gebruuK ter plaatse van ver koop in bet perceel Nieuwstraat No. 29, al hier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEX. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretarie. Lelden, 7 Maart 1931. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het verzoek van: a. de firma H. J. Dieben om vergunning tot het oprichten van een ötoom-wasch- en etrij'kitnrichting op het perceel Zoetarwond- Bohé Singel No. 41, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie M'Nis. 3125, 562 en 564; b. de firma J. C. van der Steen en Ca om vergunning tot het oprichten van een koek-, banket- en euiikenverkfabriek in het perceel Pieterskerkgracht Nis. 18—20, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie G No. 1823; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd rijn; alsmede dat op Zaterdag, 21 Maart e.k., voorm. half 11 in het perceel B re est raat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid ral worden gegeven om bezwaren tegen de ze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebe stuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichtten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 7 Maart 1931. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE HOLLANDS IN NATAL In de gisteravond in het Nutsgebouw al hier gehouden maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde, heeft prof. dr. G. Besselaar van het Natal University College te Pieter Ma- ritzburg een voordracht gehouden over: Hol lands in Natal. Professor Besselaar maakte duidelijk, dat naar Zuid Afrikaansch spraakgebruik Hol landsch zoowel Nederlandsch als Afri kaansch omvat. Natal is van de Unie gescheiden door het Drakengebergte, maar ook door de menta liteit van drie kwart zijner blanke inwoners Zijn ongeveer 40 duizend Afrikaners zijn voor de helft Transvalere, door Lord Milner ingelijfd in 't loyale Natal met de districten Vrijheid en Utrecht, de andere helft zijn afstammelingen van de minst agressief na tionale elementen onder de Voortrekkers. Na de verovering van de republiek Natalia dooi de Engelschen in 1843 zijn onder Andries Pre torium en opnieuw in 1848 duizenden Boeren weggetrokken om' Transvaal en Vrijstaat te stichten. Toch hebben de achtergebleven bezadig de elementen 'n eeuw van onrecht meege maakt en hun taalrechten verdedigd, opge- eischt en veroverd, welke strijd de spreker schetste op politiek en onderwijsterrein. De politieke strijd voor de Hollandsche taal was een strijd voor recht en is op uit nemende wijze gevoerd tegen geweld en list De Staatsdienst was geheel Engelsch en de Afrikaner werd onmondig gehouden Kaffer en Indiër kregen meer erkenning voor hun taal in staatsdienst cn gerechts hof. Het ging van kwaad tot erger, vooral als reactie tegen versterkt Afrikaner volks gevoel na de Eerste en Tweede (verloren) Vrijheidsoorlogen, totdat in 1910 de Linie van 'Zuid-Afrika gesloten werd waarbij in art. 137 gelijke rechten voor Engelsch en Hollandsch in de Grondwet neergelegd werden. Vooral werd aanschouwelijk verteld de strijd gedu rende de jaren 1910 tot lieden, waarbij elke voet grond moest veroverd worden tegen Vooroordeel en blinde heerechzucht. Op onderwijsgebied ging het tegen de Staatsschool, dié ook met Afrikaner geld gebouwd was en gebruikt werd om de Afrika#nsohe taal te haten, te kwetsen en te dooden. Zich geheel onzijdig houden •was het eenige middel om verengelsching te voorkomen, maar het beteekencle ver waaid oozing van ouderplicht tot onderwijs. Met het krukmiddel van private meesters werd er in voorzien. Toen het departement van onderwijs eindelijk eenig Hollandsch als optioneel vak hier en daar heldhaftig invoerde was een onbevredigende examen uitslag in 1888 reden om dit voorrecht weer terug te nemen, welk besluit de spreker onlogisch en onopvoedkundig noemde, om dat het hierop neerkwam: deze leerlingen zijn zeer onkundig wij (departement van onderwijs) moeten dus geen geld uitgeven om hen te onderwijzen. Opnieuw genoten de laatste twintig jaren gedocumenteerde aandacht, waarbij dankend viel op te mer ken, dat het onderwijs in Afrikaansch! steeds veld wint, zoodat nu 85 procent van i de schoolbevolking van Durban, de meest Engelsche stad in Zuid-Afrika, Afrikaansch Tenslotte behandelde de spreker het jeugdwerk in Natal door da Saamwerk- Unie het werk onder de volwassenen dooi de Organisatie van Taalvrienden en de arbeid der Kerk. Het jonge geslacht .der Engelschen in Natal is indien nog niet Afrikaner, toch reeds South African; de rest der Unie biedt geweldig sterken zede lijken ruggesteun en de klauwen van den Britschen Leeuw zijn hem uitgetrokken al deze factoren werken mee om in den ze gepraal van het Hollandsch in Natal te erkennen den zegepraal van het. recht en de verzekering van volksvrede en volksge luk in Zuid-Afrika. GROOTE AUTOMOBIELEN TENTOONSTELLING VAN 9-13 MAART TE DEN HAAG ZES NIEUWE CHEVKOLETS Model 1931. Wel ver zijn wij van den tijd, waarop de fabrikant van een automobiel tegen een kooper kon zeggen: „U kunt bij ,-ns de car rosserie in elke gewenschte kleur gelakt krij gen. mits het maar zwart is". De automobiel is thans een populair ver voermiddel geworden, gemeengoed van alle lagen der bevolking en met haar populari- satie, kwamen voor den cspirant-automo- bilist de jaren des onderscheids. Niet langer stelt hij zich tevreden met een „confectie"- aütomoblel, doch zoekt onder de vele goede merken, die op onze markt zijn. den wagen, die niet alleen zijn smaak bevredigt, doch ook voor zijn beroep het meest geschikt is. Natuurlijk mag cle serie-auto niet op één lijn gesteld worden met den wagen, die op bestelling van den cliënt speciaal wordt ge- cao-rosseerd en die dan ook een slordig centje meer kost hetgeen niet wegneemt, dat er wel geen constructeur zal te vinden zijn. die het aandurft om één enkel model te blijven bouwen. Kapitaal en organisatie der fabriek spro ken hier een woordje mede: het zijn slechts de machtiger* onder de automobiel-concerns die hun positie op de markt kunnen hand haven. Tot hen behoort de Chevrolet Motor Company, onderdeel der machtige General Motors Corporation, die nu met een serie van negen verschillend gecarrosseerde wa gens op de markt komt, een gamma zóó com pleet, dat het zoowel den sportleven jonge lieden als den op rij neren 'oeftijd gekomen zakenman volkomen kan bevredigen. Mijnheer A. wil een open wagen, hij is bovenal sportsman en houdt van de natuur, in den zomer gaat hij per auto naar Zwit serland. het gaat er dus bij hem om, dat zijn gezin van vier personen zoowel als hij zelf de beschikking heeft over een wagen, die hen van het fraaie berglandschap vol op kan doen genieten. Niets waarschijnlij ker dan dat zijn ktus valt op een Chevrolet Phaeton. Juffrouw B. is dok tores. Een vijf-persoons wagen is voor haat' gebruik te groot, een open twee-zitter biedt te weinig beschutting tijdens de koude winterdagen, wanneer zij haar patiënten bezoekt. De Soort-Coupé is als 't ware voor haar „aangemeten" en biedl toch weer genoeg ruimte om in de vacantie comfortabel een aantal valiezen -n wat ver der tot de uitrusting eener moderne vrouw behoort, te vervoeren. Mensehen van het kaliber van den heer C. vinden in de Chevrolet Convertible Coupé den aangewezen wagen. C. vertegenwoor digt een groote firma, waarvoor hij iederen dag op weg is. Doch monsters of stalen heeft hij niet bij zich. Een tweepersoons-coupé, die bovendien het voordeel heeft om in enkele minuten in een open cabriolet *e kunnen worden getransformeerd, is voor zijn doel uit stekend geschikt. Wil hij een of twee vrien den medenemen, dan vinden deze met ge mak plaats in de ruime dickey seat. De coquette Coupé de Ville werd tot nu toe vrijwel uitsluitend op bestelling gemaakt, terwijl mevrouw thans gaat winkelen in haar eigen Chevrolet Town-Car zooals dit mo del door de constructeurs wordt genoemd. Mijnheer is wel zoo vriendelijk om haar voor de rest van- den middag zijn chauffeur af te staan. Al deze modellen ®agen wij in de Tuinzaal van den Dierentuinden Haar/, waar de Chevrolet-karavaan haar tenten heeft opge slagen dit in figuurlijken zin opvatten s.v.p. Het pleit voor den goeden smaak van de organisators dezer reizende ten toonstelling, dat het blauw en beige der verschillende modellen samenvloeit tot een harmonisch geheel. Wij moesten ons beperken tot een sum miere vermelding van enkele modellen, er zijn er evenwel nog andere in de Tuinzaal van den Dierentuin, den Haag, onderge bracht: een Sport Roadster; een Victo ria Cabriolet (vier onder de kap), welk type steeds meer bijval vindt; een tweedeurige Coach'zoowel als een vierdeure Sedan en eindelijk een Sedan de Luxe, die voorzien is van een grooten metalen reiskoffer. Wij vertellen u niet hoe de nieuwe Che vrolet, die uitgerust is met den bekenden zes-cylinder motor, zich op den weg gedraagt er staat buiten de tentoonstelling een Che vrolet voor U klaar, die U zelf kunt bestu ren en bestudeeren. De Show blijft nog tot 13 Maart a.s. geopend, op welken datum de karavaan haar reis door ons land voortzet. Ten einde een zoo groot mogelijk aantal belangstellenden gelegenheid te geven om de complete serie nieuwe Chevrolets te zien, worden alle be langrijke centra van ons land bezocht DE KOOIKAPEL De eerote tienduizend gulden, Ingekomen voor den bouw van de Kooikapel van de Ned. Herv. Gem. alhier, zijn- volgens het Prediikbeurtenblad, reeds met eenige hon derden guldens ovenschreden. In de afge- Joopen weeik kwam o.a. weer een van duizend gulden binnen. BESTUUR VEREENIGDE FACULTEITEN. Het bestuur \an de Vereenlgde Facultei ten der Rechtsgeleerdheid en der Letteren en Wijsbegeerte der Leidsche Studenten is voor het studiejaar 1931—1932 a-le volgt sa mengesteld: J. van Leur, praeses, J. R. van Bliom, ab-actis, mej. I. Mohamed Achmad, questrix, H. H. Schuller, assessorI en J. D. fle yrites, oseetsor II, BODEVA BEKERWEDSTRIJDEN. De stand na de 9e en voorlaatste ronde is als voigt: Ngmen gesp. gew, rem. verl. pt. Gastelaars 9 5 4 0 14 KI eer 9 5 3 1 13 Van den Bosch 9 6 0 3 12 Van Zwie.en Sr. 9 5 2 2 12 Meinema 9 5 13 11 Van der Mey 9 4 3 2 11 Optendreos 9 4 3 2 10 Van der Stel 9 4 14 9 Molenaar 9 3 3 3 9 Reek 9 3 3 3 9 Van Zwieten Jr, 9 4 14 9 Sierag 9 3 2 4 8 Teleng 9 3 2 4 8 Van Egmond 9 3 0 6 6 Dreef 9 2 2 5 6 Karstens 9 2 16 5 Kwaadgras 9 12 6 4 Teunissen 9 12 6 4 De belangstelling, welke in de achtste ron de bestond voor de bezetting van de eerste plaats, is na de nederlaag van Van Zwieten door Gastelaars vrij, wel teniet gedaan, im mers wanneet- deze partij remise had gewor den hadden de bovenste vier spelers volgens bovens'.aande ranglijst allen nog aanspra ken op de eerste plaats. Een spannenae kamp wordt thans tege moet gezien tusschen de heeren Gastelaars en Kleer, welke eerste met remise reeds vei lig is. AANGEHOUDEN Door de politie alhier ie aangehouden ze kere G. van E., die nog een maand gevan- gcn'sstraf rnoe&t ondergaan, waartoe hij veroordeeld te door de Haagecbe Rechtbank, AANGEREDEN Op de Breestraat is hedenmorgen zekere J. A. aangereden door een vrachtauto van K. Hij kwam te vallen en werd bloedend aan het achterhoofd gewond. De R.II.D bracht hem ter observatie naar hot A cade inteoli Ziekenhuis. BOUWEN OF BREKEN? REDE VAN DEN HEER L. F. DUYMAER VAN TWIST DE SPLIJTZIEKTE DEE S.G.P. Gisteravond kwamen de werkers van het par.ijbureau wederom in Rehoboth bijeen, om politiek voorgelicht te worden, ditmaal door Z.Exc. L. F. D u y m a e r v. Twist, lid van de Tweede Kamer, die sprak over bovenstaand onderwerp. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, den lieer J. Karstens, begon Spr. met er op te wijzen, dat de vereplin e- ring der politieke partijen nadeelig werkt op het parlementaire stelsel. Nu is hier te lande eenheid van en po litieke samenwerking tusschen alle par tijen niet mogelijk. Er is een klove tusschen degenen, die leven bij het licht der Rede, en hen, die wenschen te leven bij het licht van Gods Woord. Bij de Prot.-Chr.. partijen zou wel eenheid mogelijk zijn, ware het niet, dat de vier fracties uiteenvallen om redenen, die daar toe niet nopen. Deze uiteenvalling is on verantwoordelijk, zij maakt de zaak des Heeren tot een bespotting en werkt nadee lig voor een gezond parlementair stelsel. •Spr. wil hedenavond zich bepalen tot de Staa'k. Geref. Partij en vragen welke oor zaken er waren voor Ds. Kersten c.s. om zich apart te organiseeren. De centrale gedachte der S. G .P. ligt in art. 36 der N. G. B. Deze geloofsbelijdenis is geboren in de dagen der Wederdoopers, tegen wier optreden onze vaderen 'n kloek getuigenis gaven. De woorden van art. 36 zijn duidelijk; alle Prot. partijen zijn het hartroerend eens met het begin en het slot van het artikel. De moeilijkheden beginnen echter daai, waar de vaderen toepassing gaan geven aan de taak van de overheid. De moeilijkheid loopt niet over het principe, doch over dt. conclusie, die de vaderen trokken: dat nl. de overheid de hand zou houden aan de heilige kerkedienst. Hier rijzen vragen. Wat daaronder te verstaan: hoe de kerkedienst te handhaven? Moeten B. en W. b.v. zorgen, dat alle kin- doren gedoopt worden? Welke houding moet de overheid innemen tegenover Jo den en Roomschen? De toestand van de 20ste eeuw is ver schillend van die der 16de eeuw. Het is bo vendien de vraag, of de vaderen zelf de consekwentie trokken van hun leer. Nog moeilijker wordt het, als de overheid allen valschen godsdienst met het zwaard moet weren en uitroeien. Met de m-eilijkheden, hiervoor geschetst, zitten de antirevolutionairen, maar ook de Staatk. Gereformeerden! De S. G. P. be noemde voor 10 jaar een commissie om dit vraagstuk te bestudeeren. Deze bleef echter in gebreke het rapport uit te brengen, op de jaarvergadering van 1927. Ze zag er blijkbaar geen kans toe! Dat is geen schan de. Maar laat men het dan ook eerlijk be kennen. Ds. Kers'en verklaarde, dat er geen moeilijkheden waren! Als dat waar was, had men ook geen commissie behoeven te benoemen. Men mag dus van de zijde der S. G. P. niet beweren, dat er tusschen haar ep de "A. R.. een diepe kloof bestaat ter_ zake «van art 36. Trouwens, de S. G. P. heeft zich nimmer verzet tegen de gelden, die de Tweede Kamer vo'eert voor de Iractemcn- ten der pastoors en de gelden dér R. K. missie. Door die gelden wordt Rome's kerk gebouwd! Is de S. G. P. consekwent, dan mag zij het ook niet eens zijn met de grondwets artikelen, die vrijheid van godsctienst waar horgen. Toch hebben Ds. Kersten, Ds. Zandt en Ir. van Dis onder eede beloofd, dat ze naar die grondwet, die in strijd is (volgens hun zeggen) met den Woor'de Gods, zich- zullen gedragen. Hieruit blijkt dat. dé positie der S. G. P. een valsche is. fn wezen laten zij art. 30 los, terwijl ze het doen voorkomen, alsof zij daarnaar leven. Volgens Spr. zijn de bewuste 21 woorden van art 36 in strijd met 'den aard van Christus' Koninkrijk. Wij hebben gelukkig, niet zooals Rome, een onfeilbare kerk. De S. G. P. is in dezen meer Roomsch dan Prntestanfsch. Welke bezwaren heeft de S. G. P. zoo vraagt Sr>r. verder tegen de coalitie der rechterzijde? Deze coal i'ie is geboren uit den nood der tijden. In bet midden der vorige eeuw werd het a.r. beginsel gebonden door het conser vatisme. Groen, Kuyper en Lobman heb ben ons volk, onder Gods hulp, bevrijd uit dien ban, doch onze partij was te zwak om eigen bestaan te handhaven, dank zij de groei van het liberalisme en de Schoolwet van Kappevne. In dien bangen tijd kampte ook een andere groep om vrijheid; toen slle gen de antirevolutionairen en de katholie ken de handen ineen. Onder Gods zegen groeide de coalitie-gedachte. En de liberale Prof. Eigeman schreef dezer dagen nog, dal de coalitie-gedachte als vanzelf naar voren gedrongen was. Zij was geen verzinsel van menschen. Wel zouden wij een calvinistisch ministe rie begeeren, maar dat is niet naar Gods bestel. Het gaat op het laatst der dagen aan, en daarom gelooven wij niet aan de calvinistische staat in Nederland. Gods Woord leert ons anders. De S. G. P. noemt de coalitie een pro duct van den Satan. Doch hoe oordeelt ze over de vruchten dier coalitie? „De Saam- binder" juichte nog onlangs over de vrije school! Met graagte plukt men de vruch ten van dien kwaden boom. Geen coalitie. Wat dan wel? Daarover laat Ds. Kersten zich niet uit. Deze houding is wel gemakkelijk, maar van een ernstige partij mocht men iets anders verwachten. Speculeeien op anti-papisme levert intus- schen veel politieke winst. Spr. too-nt aan, dat doe practijk der Geref. vaderen niet dekte wat zij leerden (b.v. art. 13 van de Unie van Utrecht over de godsdienslvrijheid), al had Ds. Kersten ook voorloopers in Datheen en Hembyze, die tegen den Prins van Oranje fulmineerden. De A. R. politiek is een voortzetting van de politiek van hem, die met den Poten taat der potentaten een vast verbond had had gemaakt. In Vlaanderen, eens rijk lie weldadigd, is nu het licht des Evangelies van de kandelaar genomen, dank zij de on verantwoordelijke he'ze van Datheen, die, door den Prins gewaarschuwd was, doch vergeefs. Spr. bidt, dat Nederland er voor bewaard moge worden, dat het later door Kers'ens actie hetzelfde lot van Vlaanderen zal ondergaan. Ten slntte wijst Spr. nog op de verhi'ter- de houding, die de S. G. P. tegenovpr ons 'nneemt. Uit onze gelederen moet zij haar levenssappen hebben. Daarom moet de A R nartii den volke als onbetrouwbaar worden gesche'st en daarom moet eigen roem uit gebazuind worden. Vooral de Hervormde BOTERCONTROLESTATION Aan het verslag over 1930 van het Boe- rencon.irolestation Leiden ontleencn wij het volgende: Het bestuur werd aangevuld met dan heer G. J. Bink, voorzitter van de Vereeni- ging voor Zuivelind jstrie en Melkhygiëne, als adviseerend lid. De Raad van Beroep onderging geen wijziging. Het aantal aangeslotenen vermeerderde met oen (de N.V. Fabriek van Melkproduc ten Niéuw-Holland te Woerden) en steeg daardoor tot zes. In verband met het Kon. Besluit van 1! Juli 1930. tot toepassing van art. 8 dei Landbouw-uitvoerwe; 1929 op melkprodue ten. gepasteuriseerde en gesteriliseerde melk en room, was wijziging der statuten noodzakelijk Het Bnter:ontroles atio.i Lei den zal dientengevolge met ingang van I" Maart a.s. worden omgezet in het Control sta ion voor Zuivelproducten Leiden. Het aantal controlebezoeken bedroeg 164. In de gecontroleerde bedrijven werd niets abnormaals waargenomen. Bij producenten werden 130 monsters ge nomen, bij handelaren 126 monsters. Van de bo -ermonsters, bij producenten genomen, wisselde liet vochtgehalle van 120 pCt. to' 15.7 pCt. en was het gemiddelde 14.1 pCt. (v.j. 13.6 pC.); van de hotel-monsters, hij handelaren genomen, wisselde het vocht gehalte van 12.0 pCt. tot 15.4 nCt. en was het gemiddelde 14.3 pCt. (v.j. 14.2 pC Van de bij producten genomen manstere had één een vochtgehalte hoven cte toelaatbar grens, n.l. 15.7 pCt. De con role van het station strekte zich uit over 830.000 k.g. (v.j. 601.405 kg.), n.l. 288.259 k.g. geproduceerde boter (v.j. 177.716 k.g.). 67.1241/» k.g. verhandelde boter, welke nog vooizien was van iet oorspronkelijke rijks merk (v.j. 165.409 k.g.) en 474.61 k.g. boter, welke verhandeld werd na te zijn verwerkt vermengd of (en) ooigepakt cn daarna voorzien van een rjjksmerk (v.j, 324220) k.g.). Ui gereikt werden 570.330 rijksbotei-mer ken (v.j. 375.200), t'rwi.il 246.000 inwikkel- papieren met het rijksmerk werden bedrukt (v.j. 230.300). Aan contributie werd ontvangen f 328.590 (v.j. f 2960.37). TENTOONSTELLING RIJ DE FIRMA VAN KLOETEN Zooals wij reeds eonigen tijd geleden aan kondigden en zooals uit een advertentie dit nummer blijkt, wordt Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. bij de firm i van Kloeten op de Breestraat alhier een tentoonstellin; gehouden van werkstukken vervaardigd mei Dr. Schoenfelds verven. Het zal ongetwijfeld de moeite loonen op deze expositie eens kijkje te gaan nemen. Er worden inderdaad juweeltjes van werkstukken ten toon ge spreid. Er zijn zelfs inzendingen van kinde ren van scholen voor achterlijken, die heele mooie resultaten hebben bereikt Kinderen van 14 en 15 jaar zonden in, maar ook vrou wen van 80 jaar en hun werk is maar niel zoo zoo, maar demonstreert ten duidelijkstse dat een ieder met Dr. Schoenfelds verven uitnemende resultaten kan bereiken. Een dei- inzenders heeft een gedeelte van een harera op uitnemende wijze geïmiteerd, met fraaie tapijten en gordijnen. We wekken alzoo met vrijmoedigheid onze lezers op eens een kijkje te gaan nemen bij de firma van Kloeten. De entree is vrij. K. VAN K. RIJNLAND Wijzigingen: Th. Cuperus, kruideniers winkel, Morschstraat 13, Leiden. Uittredend eigenaar: Th. Cuperus. Leiden. Wijziging handelsnaam, thans: J. Cuperus. Nieuwe Eigenaar; J. Cuperus, Leiden. Coüp. Broodbakkerij ,,do Verbetering", Molenstraat 19 c. Noordwijk. Uittredend lid Raad van Toezicht: A. vap Schie, Noord- wijk. Nieuwe Best.: H. W. de Haas, Noord- wijk. N. commissarissen: J. Vink, Noord wijk; J. v. d. Haak, Noordwijk en D. Th. v. d. Weydcn, Noordwijk. H. M. Pierrot, horlogemakerij, verkoop uurwerken, galanterieën, luxe artikelen enz. Maasmanssteeg 14 en 21, Leiden. Opheffing Filiaal:: Leiden, Maaremanssteeg 7. Opheffing: Franse Co., Katwijk a. Zee, Voorstraat 7, auto-reparatie-inrichting. A. R. Kamérleden moeten het ontgelden. Is de klacht van beginselverzaking ge grond? Ze is dwaas, ongegrond, onbillijk. Een kleine groep kan het land niet regee- ren. De S. G. P. kan dat evenmin. De A. R. partij is niet bij machte om de doods'raf in te voeren, vaccinedwang af Ie schaffen enz. Ze kan in een bepaalde richting werken; meer niet. Het verwijt is dus onbillijk. Is de S. G. P. daartoe wel in staat, welnu zij neme zelve het initiatief. Ds. Kersten praai maar komt niet tot daden. Art 36 zegt, dat het land geregeerd wordit door wetten en pilitiën, maar niet door gepraat! Maar zegt Ds. K. 5 kamerleden zijn er noorlig om wetten in te dienen. Het eenvoudige volk gelooft het. Maar het wordt bedrogen: één kamerlid is daarvoor voldoende, ge tuige boer Braat, die blijkbaar het Regle ment van Orde wel kent. Spr. toont dan aan. dat het treinverkeer op Zondag stop te zet'cn een dwaasheid is. Het middel van Ds. K. was erger dan de kwaal. Laat hij een wetsontwerp indienen Liever praat hij en maakt hij verdacht De A.R.-partij mag op haar credit plaatsen dat de vaccinedwang feitelijk is afgeschaft, dat bezwaarde vrouwen niet vervolgd wor den, als zij niet stemden. Gewezen word! nok op de resultaten, die de A. R. hereik'en bij de Winkelsluitingswet ten aanzien van de Zondagsrust. Ds. Kers'en stemde tegen Wil zijn dankbaar voor het weinige, dat wij krijgen mochten tot eer van Zijn Naam Had de S G. P. haar zin gekregen, dan zouden straks nog alle winkels open zijn op Zondag. Wij hebben er voorts bezwaar tegen, dal de S. G. P. de workloozen als armen be schouwt. De 'Kerk moet er voor zorgen Da' de Re-reermg er millioenen voor verstrekt, vindt Ds. K. verkeerd. In stede van sociale verzekering bedoeling! Hoe dwaas is da' «tripel. Gelukkig g^an verschillende Stnalk. Gereformeerden dit nl inzien. Voorzorg en vom-behneding zijn niet af te keuren. Sm*, concludeert, dat er geen princi- nieo'e verschillen zijn tusschen S. G. P. en A. R. Zelfstandige organisatie door Ds. Ker sten is onvcran'wnrvrdeliik. Rome's macht wordt er door versterkt. Door de ex'ra-nar- 'ementaire regeeringsvorm warden de Chr «•rond«laoen van ons volksleven nndermünd Ds. K. dronot d"ervap mede de verant- wnordeliilrhe'd. Niet breken, maar houwen' -H h«t na rooi. Een hertpun, fmntgus dankte Z Ëxc. voor -!:n trloedvnt hp'oog. On een viertal vragen heef' Snr. daarna n-g een uitvoerig antwoord u'-"-' na de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten.- DE LEIDSCHE WINKELSTAND Fa. RAUMANN EN TEPPEMA Gistermiddag «bad de heropening plaats van de geheel gerestaureerde en uitgebreide zaak van de firma Raumann en Teppema in de Maarsn^anssteeg. De firma beschikte ree-Is over de pet-ceelen 4a en 6, maar is boven dien door aankoop eigenaar geworden van het perceel 4. Deze ruimte heeft de firma in gericht als confectie-afdeeling met hét spe ciaal artikel regenjassen, dat zij tot dusverre nog niet voerde. De afdeeling is smaakvol en practisch ingericht en bestaat uit een ver koopruimte en een paskamer. De reeds be staande afdeelingen hebben eveneens een groote verandering ondergaan. Ze zijn ge- hèel gerestaureerd met een nieuwe fraaie en doelmatige winkelinstallatie. De dassen en overhemden zijn overzichtelijk langs de wan den opgeborgen in stofvrije kasten. Een nieuwe gasverwarmingsinstaUatie en een fraaie Zeiss-verlichting vervolmaken het ge heel. Het hoekhuis is uitsluitend bestemd voor de afdeeling hoeden. Al met al heeft de firma door deze veranderingen een zaak ge kregen die in alle opzichten voldoet aan de etechen die aan een moderne winkel kunr/m worden gesteld en we wenschen haar daar mede bij het Leidsche publiek veel succes. KIEZERSLIJST DER GEMEENTE LEIDEN De door het gemeentebestuur vastgestelde kiezerslijst voor 1931/1932 telt 36.770 kiezers voor de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal 30097 voor de Provinciale Staten en 35.364 voor den Gemeenteraad. Uit den Omtrek. „ARTI ET PELIGIONI" Deze jaren bestaande Chr. Muziekvereen. heeft ons Donderdag j.l. weer eens echt doen genieten. De Kerkzaal der „Martha Stichting" zoo welwillend weer afgestaan door Ds. Voors, was geheel gevuld. Een bij zondere variatie gaf de medewerking van het mannenkoor „Kunst na Arbeid". Na d> opening door den oud-voorzitter, den heer oh. Verduijn, zette „Arti" in met de mooie K. L. M. Marsch van W. Schootemeyer. Het publiek genoot hiervan, op verzoek speelde „Arti" deze tot slot inplaats van no. 11. Heel prettig waren de toelichtingen achter in 't program, want nu konden de stukken die gespeeld werden, goed gevolgd worden cn begrepen. Een keurig cn krachtig r mer speelde men met Heinzelmannchens Wachtparadé van K. Uoack. Bijzonder fijn gespeeld werd Grand-Momon, van G. Lan ger. Niet minder mooi was no. 9b Dans le inrdin d'un Monastère, van A. W. Ketélbey. De muziek leidde ons in een kloostertuin waar vogels zongen in de blijde natum Dan, wanneer de muziek droeviger wordt, klinkt het monnikenkoor er tusschen. Dt- „Kyrie Eleison" werd gezongen door een dubbel kwartet, van „Kunst, na Arbeid" Heeft het mannenkoor Maandagavond zijn goede naam gehandhaafd, ook dezen avond konden muziekliefhebbers genieten. En plaats van 8h werd ter verrassing gezongen ..An der schónen hlatien Dnnau" met piano begeleiding van den heer .T. Snel. Rijzonde re lof komt toe aan den directeur den heer W. J. Smolders, die bezieling geeft aan '1 orkest. De heer Joh. Verdijun dié het slot woord sprak, verklante dat de heer Smol ders reeds 23 iaar directeur van „Arti" is. welke mededeeling met applaus werd heant woord. „Arti" heeft de velé aanwezigen eejj schoone muziekavond gegeven. BOSKOOP JUBILEUM W. VAN ZOOMEREN. Gisteren had de huld'ging plaats van h-eer W. van Zoomeren, tuinknecht bij de firma Vuijk van Nes, ter gelegenheid van zyn 40-jarig jubileum, eerst bij den heer A. van Nes, later bij Vuijk van Nes. De jubilaris werd pc-r auto van zijn woning gebaald vervol"ers ontvangen ten hu-ze van den heer A. Vuyk. Allereerst voerde de lieer Vuijk het woord er, overhandigde den jubilaris een fraa-"e wandelstok met zilveren knop. Vervolgens sprak de burgemeester een toepasselijk woord waarna hij de jubilaris de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in brons op de borst speldde. De jubilaris dankte, waarna men ten huize van den heer Vuyk nog geruimen tijd fee; lijk bijeenbleef. HA7ERSWOUDE ORA ET LABORA. De Geref. Meisjesver. „Ora et Labora' hied haar lOd? jaar.ergad-ring. De presidente sprak en openingswoo d waarin een overzicht wérd gegeven van de 10 iaren die de ver-eniging treft bestaan Het onderwerp GewijdGeschieden s. handelende ovr „De fam'lle van Jezus" werd ingeleid door G. van de- H v-n, ei een onderwerp, over Zending, door M. va Hoff. Een wedstrijd in 1 zen vv rd g houden wa"raan 5 leden deelnamen, waarvoor een 3-tal prijzen waren beschikbaar gesteld. Door vde afgevaardigden werd het woord gevoerd. Een leerzame samons-nraak, voor drach'cn. lezers, zang en tableaux gaven een range^ame afwisseling. De heer Ds. de Bruijn eindigde met dank gebed. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE met de bekende SNEL-APPARATEN van het Instituut E.N.S.A.I.D Met deze apparaten leert U het knippen van dames- en heerenklee- ding zonder rekenen of teekenén. Gedemonstreerd zal worden in hét Jeugdhuis, Voorstraat, te Katwijk aan Zee, Maandag 9 Maart van 56 nar, door de leerares Mej. A. v. d. TANG KATWIIK AAN DEN RIJN KATWIJKSTHü ZIEKENVERPLEGING Wnencirtag 11 Maart a.s. zn! de Katwijk srhn Ziekenverpleging haar Jaarvergade ring houden ln het gebouw van dn Chr. J. V. nnn de Voorstraat alhier, half acht. Voor nadere biizonderhe-den zie men de advertentie in dit blad AGENDA Maandag 9 Maart: Zesde efoonnomants- concert. Het Residentie-orkest. Soliste Vera Ja no cop ui cs. Stadsgehoorzaal. 8 uur. De Zondagsdienst de-r huisartsen wordt morgen waargenomen door de doktoren Graaf f. Kist. Poortman en Timmermans. De geneeskundige Zondagsdienst te Oogst» geest wordt waargenomen cloor dr. Hugen- holtz, Te-lef. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken word-t van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Maart waargenomen door apo theek M. Boekwijt, Vischma-rkt 8, Tel. 552. KOUDEKERK Ds. ODé Ds. A. M. W. Odé, Ned. Herv. predika-nt alhier, heeft voor het heroep naar Haarlem bedankt. KOSTELOOZE INENTING. Volgende week Donderdag, nam. 2 uur, zal aan de dokterswoning gelegenheid zijn to-t kostelooze inenting en heinenti-ng. Men vergete vooral niet om trouwboekjes of ge boortebewijzen mede te brengen. BIDSTOND VCOR HET GEWAS Op Donderdag 12 Maart a.6., 's avonds 7 uur, zal in de Geref. Kerk alhier bidstond voor het gewas worden gehouden. HET MOBU ISATIEKRUIS Dinsdag 10 Maart a.s., 's avonds half 8, zal op de hove.nzaal van Hotel de Bruin aL« hier, een feeötvergadering gehouueu wor den van de Vereeniging „Het Mobilisatie- kruis". Behalve verschillende attracties ala fi-lms een., zal de heer Ten Kate Brouwer van Alphen a. d. Rijn in deze vergadering een rede houden. LEIDERDORP VEREENIGING VOOR CHRISTELIJK ONDERWIJS. In een der lokalen der Bijzondere School vergaderde deze vereeniging. Door de hevige koude, die niet aanlokte de warme kachel thuis te verlaten en er op uit te gaan, èn door ziekte, was de veree niging niet door een groot aantal leden vertegenwoordigd. Toen het getal leden, dat aanwezig moet zijn, om te vergaderen, bijeen was, opende de voorzitter, de heer G. Los de samen komst op de gewone wijze. Hierna werd voorlezing gedaan van de notulen der vori ge vergadering en van de i.i. gehouden Ouderavond door den secretaris, den heer A Roest; beide werden onveranderd goed gekeurd. Vervolgens was het woord aan den heer G. van Beveren, penningmeester, die ver slag uitbracht van den toestand der kas in 1930. Hieruit werd het volgende ont leend: de ontvangsten bedroegen f 33063,77, de uitgaven f 33044.02, batig saldo f 19.75. Do Bewaarschool kas (ontvangsten f 6S5.15, de uitgaven f 1123.00), sloot met een nadeelig saldo van f 438.15. De heer J. Vromans deelde mede, dat kas en boeken in orde waren bevonden. Aan de orde was hierna punt 4: verkie zing van 2 bestuursleden. Aan de beurt van aftreding waren de heeren A. Roest en A v. Winkel. Beide heeren werden weder geko zen. Van die rondvraag werd, op. een kleine op merking van don heer Vromans na. geen gebruik gemaakt. De heer Roest sloot met gebed deze verga (lering nadat gezongen was een vers van psalm 84. L1SSE KIEZERSLIJST. De Kiezerslijst dezer gemeente telt 3778 kiezers voor de Kamer, 3656 voor de Prov. Staten en 3564 voor den Gemeenteraad. „ONDERLING BELANG" Onder presidium van den heer C. Schra- ma werd de Jaarvergadering gehouden der R. K. Coöperatie „Onderling Belang" L'. A. Medegedeeld werd, dat aan dividend zal worden uitgekeerd aan afd. Winkel 8 pCt, afd. Bakkerij 13 pCt. en afd. Manufacturen 6 pCt,, welke mededeeling met applaus werd begroet. Diverse gratificaties werden toegekend als vorige jaren. De totale omzet der coöperatie bedroeg f 367607.83. De aftredende bestuursleden werden al len herkozen. GESLAAGD. Aan de Mode-Academie te 's-Gravenhagé is geslaagd voor het examen Coupéüse (costuum- en mantelvak) mej. M. W. Bui tenhuis, leerling van de Modevakschool mej. van Gilster Lisse. OPENING „DE KROON" Vrijdagavond 6 uur had dc opening plaats van een speciaal zaak in Meubelen, Bedden en Tapijten van den heer S. N. Berkhout, mag. „De Kroon". Deze speciaal zaak is ondergebracht in het pand tegen over de bestaande zaak, naast do firma Ja- min. De zeer ruime winkel leent zich voor dit doel bijzonder goed. De bezoeke. krijgt een aangenamen indruk. Achter de winkel ruimte bevinden zich de modern ingerichte monsterkamers, liet is een blijk van durf om een dergelijke zaak in dezen tijd van malaise te beginnen, doch we twijfelen niet of de fa. Berkhout zal succes hebben WINKELBEURS. De Winkelbeurs van f 100.— is toege kend aan he. dochtertje van don heer Th. F. v. Rijn, nabij Jannetjesbrug alhier. Zo kan dit bedrag beJedon hij de deelnemen de winkeliers der Winkelbeurs. NOORDWIJK ARBEIDSBEMIDDELING. BIJ het alhier geves'igd corresoondentr schap voor arbekl bemidd-ling zijn déce week als we-kzóekonden ingeschreven 161 personen: n.l. 10? lardrrbeiders '20 vis- schers. 7 timmerlieden, 6 metselaars, tl opperlieden, 4 sturadoore, 10 los'e arbei ders. 3 schilders, 1 smid, 1 straatmaker, t slager, 1 werk .Ver, l kinderjuffrouw en 1 jongen beneden 18 jaar. RIJNSBURG JAARVERG. GEREF. M ANNENVEREEN. Do Grreformeerfde Manronveivo-uging zal a.s. Donderdag des avonds nm bnlf acht hnnr Jaarvergadering houden in de oude Zondagsschool. Op do agenda komt o.a. voor het onder werp ..Geestelijke verlating" door den heer Alb. Noorh

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6