Het Communisme in de Practijk 'ernaal\^in\4nclaaq w TWEE ENTHOUSIASTEN WOENSDAG 4 MAART 1931 DERDE BLAD PAG. 9 Objectieve mededeelingen en critische beschouwingen DE LANDBOUWPOLITIEK Molotof, het officieele hoofd van het uit voerend bewind in de Sowjet-republiek, en Stalin, de werkelijke machthebber, secreta ris der communistische partij, hebben geza menlijk een oproep aan alle partij-, be stuurs- en jeugdorganisaties onderteekend, waarin medegedeeld werd, welke groote cre dieten de gecollectiviseerde landbouwbedrij ven dit jaar zullen krijgen (1.3 millioen roebel). Dat er vera'ier 120.000 tractoren be schikbaar zullen worden gesteld, ruim 1000 niouwe reparatiewerkplaatsen worden inge richt en nog een aantal maatregelen in het belang van den gecollectiviseerden land bouw worden getroffen. Wat beteekent dit alles? Gaat men op het officieele commentaar in de Sowjet-Republick af, het eenige. dat daar toegelaten wordt en wat den meuschen dus de moeite van het nadenken bespaart, dan is het antwoord eenvoudig. Het beteekent niet minder dan de definitieve overwinning van het socialisme in den landbouw. Wij rullen duidelijker trachten te zijn. Zonder de beteekenis van deze reusachti ge getallen te willen verkleinen, wijzen wij ler allereerst op, dat de credieten en de trac toren niet dubbel moeten worden geteld Immers, kapitaal hebben de gecollectivi seerde bedrijven, de kolchozen, niet. De cre dieten dienen dus voor een groot gedeelte, om de aangeboden landbouwmachines waaronder een aantal Amerikaansche oogst- machines voor graan, z.g. combines, te be talen. Voor wat hoort wat, ook in de Sowjet Unie. Er zullen dit jaar 58 millioen hectaren bouwgrond worden gecontractueerdi. Bebouwing volgens contract. Dit beteekent, dat de bebouwers zich con tractueel verplichten op dien grond bepaal de producten te telen en de opbrengst te gen een bij contract vastgelegde prijs aan de regeeeringsorganisatles ter beschikking te stellen. De producten die hiervoor in aanmerking komen, zijn: graan, olie»zaden, vlas, katoen, -suikerbieten, enz. Door deze regeling, die ©enigszins op het vroegere Indische cul tuurstelsel gelijkt, maakt dè regeering zich van de prijsfluctuaties onafhankelijk en doen de producenten afstand van eventu eele voordeelen, die later uit eventueele prijsstijging zouden voortvloeien. Van de bovenvermelde credieten zal ruim 300 mil lioen bestemd worden, om als voorschotten op deze gecontractueerde verkoopen te dienen. Op groote school zal geselecteerd zaad wor den verdeeld, waartoe 1.4 maal de hoeveel heid ongesorteerd graan zal moeten worden ingeleverd. Voorts zijn groote hoeveelheden kunstmest toegezegd, terwijl de nadruk er op wordt gevestigd, dat gefixeerde vastge stelde hoeveelheden industrieel e producten naar de landbouwcentra zullen worden ge zonden, opdat de bevolking zelf van het -geld, dat zij voor haar producten krijgt de noodige goederen zal kunnen aanschaffen Dit' laatste moet met een korrel zout wor den opgevat De hoeveelheid toegezegde ar tikelen vertegenwoordigt slechts een klein déél van de waarde der landbouwproducten De landbouwbevolking zal daarmee zeer ze ker niet al haar behoeften kunnen dekken. Gedwongen winkelnering. Maar we weten hoe dat gaat; er zijn ge noeg middelen om de men.chen toch •het overtollige geld af te helpen. De coöpe ratieve winkels hebben in den tijd van groote navraag op het platteland de ge woonte om waren, waarvoor groote vraag bestaat, alleen te verkoopen met de condi tie. dat liefhebbers tevens andere producten afnemen, waarmede de coöperatie zit opge scheept Schoenen zijn alleen in combinatie van eau de cologne of lippenstiften, drage- lijk katoen of linnen slechts tezamen met zijden lappen of fantasie vaatwerk enz. te verkrijgen. Tevens heeft men hierin een krachtig middel, om pressie uit te oefenen op het zich aansluiten bij de collectieve be drijven, want de individueele boere-n komen het laatst aan de beurt, en hebben zich te vergenoegen met hetgeen de leden der kol chozen hebben overgelaten. Toch ls het interessant na te gaan hoe het de bureaucratie gelukt deze centraal gege ven voorschriften werkelijk bij het volk in algemeene lijnen doorgevoerd te krijgen waarover men niet licht moet denken, go zien de geweldige gebieden waarover de Sow jet-regeering beschikt. Ontduikingen en „verbuigingen van de lijn" door individuen komen natuurlijk genoeg voor. De zwarte bende. Een speciaal kader is gevormd, teneinde dergelijke voorschriften in den geest van de Regeering uit te voeren en te controleeren. Verleden jaar zijn niet minder dan 25000 arbeiders uit Moskou en Leningrad opge stuurd, om in de collectiviseeringsbeweging „een leidende functie te vervullen". „De 25.000" heeten zij in de Sowjet-termi nologie, en hun aantal neemt nog dagelijks toe Dit zijn allen arbeiders, in het centrum beproefd op hun trouw, op het nakomen der partijbevelen. Als bclooning daarvoor mogjn zij nu hun werkbank verlaten, zijn zij op genomen in het milliocnenkader van het ambtenaren-apparaat, dat bevelen kan uit doelen, en worden zij als vertrouwensman non der regeering. naar afgelegen dorpen gezonden, waar zij de gevreesde vertegen woordigers der staatsmacht zijn. Zij worden in de landbouwdistricten over de diverse collectieven verdeeld, doch zonder het con tact met elkaar te verliezen. Regelmatig houden de leden der .,25.000" ►ngressen voor „uitwisseling van ervaring", daarbij de resultaten hunner werkzaam!».» den met elkander worden vergeleken. Deze „gerouti neerden in de sow jet-methoden" or- ganisccren campagnes tot het werven van leden, zij laten tusschen de leden van hun kolchoz „sociale wedstrijden" houden, om te bepalen wie hetbest werkt; zij stellen pro ductieve vergaderingen in, waarin zij, met hun aanhangers, ,de centrale voorschriften uiteenzetten en daarbij aangeven, wat er moet geschiedrol, kortom, zij passen datgene toe, wat zij zelf jaren lang dagelijks in hun fabrieken hebben zien gebeuren. Zij zijn oppermachtig; weerstreeft men hen. dan wordt de beschuldiging „koelak" uitgesproken, met al de ontzettende gevol gen'voor hem en zijn gezin. Parasieten op de landbouw. „De 25.000" zijn een door de regeering noo- dig geoordeelde, maar vóór het boerenbedrijf overtollige schakel, die natuurlijk door het platteland zelf wordt bekostigd, met alle bijkomende uitgaven voor reizen, vergaderen a noodelooze administratie. In de steden •orden voortdurend nieuwe kaders opge kweekt, om de rijen te versterken en de on bekwaam geblekenen te vervangen. Het is te begrijpen, dat dit systeem, het welk de boeren op hun eigen land onder de macht en het bevel van onontwikkelden stelt, riie bovendien van den landbouw niet het minste idee hebben, een zware verbitte ring moet kweeken. Het systeem werkt ten slotte op dezelfde onpractische wijze als in de industrie. Er wordt ontzaglijk gemorst, geknoeid en onoordeelkundig beslist; de boekhouding in de meeste kolchozen wordt door totaal on ontwikkelden gevoerd waar zou i».en plot seling het enorme aantal boekhouders vi daan moeten halen voor de administratie in de primitieve dorpen het ereheel is chaos. Een prachtvcld voor gekonkel en vriendendiensten! Maar alles, wat vermorst en verknoeid wordt betalen de boeren; de regeering is bovendien verzekerd van hel geld voor de machines, die zij ter beschik king stelt, want daarvoor zorgen haar agen ten in de eerste plaats en zij krijgt tevens een sterk stijgende hoeveelheid agrarische producten tegen lage prijzen. Zoo wordt dumping mogelijk. Door dit systeem is het mogelijk, or het volgend jaar nog veel meer graan op de wereldmarkt te spuien dan dit jaar het ge val was en welk kwantum in die reeds over volle markt slechts kan worden afgezet te gen telkens dalende prijzen De sowjet-re- geering hoopt het eigen verbruik van ruwe katoen reeds in 1931 geheel uit de inheem sche productie te kunnen dekken, zoodat Amerikaansche en Egyptische katoen alsdan niet meer nooo'ig zijn. Zij wil voor het ere- eeren van een eigen margarine-industrie de grondstoffen voor de fabricage van plant aardige olie aanplanten, teneinde zoodoende meer boter te kunnen exporteeren. Zij hoopt binnen een of twee jaren circa een millioen ton bietsuiker te kunnen uitvoeren en daar door de suikermarkt geheel te verstoren. De belangen der eigen bevolking worden daar bij geheel over het hoofd gezien, want het suikervorbruik der bietenboeren wordt op 00 gram per Ingeleverde ton suikerbieten vastgesteld, hetgeen neerkomt op een con sumptie per gezin van hoogstens vijf kilo suikerper jaar! Van een ondernemersstandipunt bekeken, zit er inderdaad een „generale lijn" in deze collectivisatie. De rente van het in 't bedrijf gestoken kapitaal is verzekerd; het product is goedkoop; er is geen gevaar voor arbei- ders-eischen, want de bedreiging met ver volging als „koelak" houdt de angstige sa in toom. Het levensonderhoud der werkende boe ren is tot een minimum teruggebracht AFSLAG VAN ROSSEM'S KOFFIE Ster 62 ets. B 57 ets. No. 1 52 ets, No. 2 47 ets, No. 3 42 ets, No. 4 37 ets. Men mag dit in de Sowjet-kringen verkon digen als de opbouw van het socialisme, doch het is dan een soort socialisme, dat me nig rechtgeaard kapitalist zrifs niet gaarne als ondernemer zou durven en willen aan vaarden. {Nadruk verboden). DE VBLJHEID VAN ANDEBEN Op 1 Maart Ls het derde prooes in Moskou begonnen in verloop van eenige maanden, thans legen 14 personen, dae beschuldigd worden een bureau tot wederopbouw der sociaal-democrulische arbeiderspartij te heb ben geslicht binnen de sovjet-grenzen. Het eerste proces is niet in hei openhaar, doch door de G. P. Oe in het geheim behandeld geëindigd met een terstond voltrokken doodvonnis tegen 48 leden van de groep Kondratief. Het tweede proces togen pro fessor Ramzin met zijn medebeschuldigden bigt kort achter ons.. De terdoodveroordeel- rlen in dat proces werden begenadigd, om dat alle beschuldigden „eerlijk" alles had den beaamd hetgeen hun ten laste was ge legd. 0>k in dit proces schijnt iets soortgelijks het geval te zullen zijn. Tenminste volgens de akte van beschuldiging hebben ook hier alle aangeklaagden bekend. Dat het niet gemakkelijk is een over zicht te geven der beschuldigingen moge de lezer begrijpen uil het feit alleen van de lengte der akte van beschuldiging. Deze is in extenso gepubliceerd in de sovjet-bladen van 27 Februari en beslaat daarin niet min der dan 4 volle bladzijden. Van de beschul digden is de jongste 39 en de oudste 57 jaar, bijna allen hebben een academische opleiding genoten en allen waren leden der socialistische beweging lang voor de revo lutie van 1917. Tot geestelijke slavernij gedoemd De beschuldiging werpt wel een eigen aardig lioh' op de sovjet-toestanden. De aangeklaagden vervulden allen verantwoor delijke functies in het sovjet-apparaat, had den die grootendoels gekregen door hun bekendheid met de huidige regeeringsperso nen. met wie zij vroeger samengewerkt had den in verboden organisaties tegen de tsa ristische regeering. Hun oude praktijken hebben zij thans weer moeten hervatten; men vindt in de akte van beschuldiging een zeer goede handleiding van de wijze, hoe een geheime organisatie wordt opge bouwd, hoe correspondentie met het bui tenland op geheime wijze wordt gevoerd, enz. Al deze feiten, in ieder ander land behalve misschien Italië wettig geoor loofd, alsmede het houden van besprekin gen ten huize der betrokkenen met gelijk gezinden, zijn volgens de sovjet-wetten straf- De betrokkenen hebben allen hun „sabo tage" erkend, die voornamelijk daarin scheen te bestaan, dat zij bij de samenstel ling van het vijfjarig plan niet op zulke reusachtige uitbreidingen rekenden, ate de s ivjet-leiders edschten. Ook hebben zij zich, evenals Prof. Ram zin en zijn medchcklaagden, schuldig ge maakt aan voorbereiding cener interventie door vreemde mogendheden. Alleen figu reert hier niet eens de persoon van een Franschen generaal, maar zouden voorbe reiders der interventie zijnde Duitsche sooiaal-democraten Karl Kaulsken en Ru- dolf Hilferding. Een interventie, op touw gezet door twee particuliere politici, zon der eemige militaire verbindingen is zeker wel een novum, maar voor de sovjet-opvoe ringen in deze processen is niets te dol. Niet veilig voor splonnage. Toen een der betrokkenen, Ikof, de restatie zag aankomen, schreef hij nog een brief aan zijn geestverwanten, de leiders der Russische .sociaal-democraten, die te Berlijn wonen. De wijze van corresponden tie is één der ingenieuze samenzweerders middelen. De brief is geschreven" ap dun sigarettenpapier en 'Ou hvsrold worden in een aantal exemplarvu. van de „Prawda", het Mosktusohe communistische hoofdor gaan, om daarmee als gewoon drukwerk naar een dekadres in Berlijn te worden ge zonden. In zijn zenuwachtigheid vergat Ikof echter het sigarettenpapier tusschen de kranten te leggen en hij een spoedig daar op volgende huiszoeking werd het schrij ven bii hem gevonden. Hij schreef 9 Ja nuari 1931: Waarde vrienden. Er valt niet aan te twijfelen, dat er een gemeene aanval op onze partij wordt voorbereid, een nieuw lasterproees, in elkaar gezet door de G. P. Oe Krvlenko zal, zich baseerende op verklaringen van spionnen, dit combi neerend met „vrijwillige" bekentenissen en aanleekeningen van waanzinnigen toonen dat hij een zaakje in elkaar kan zetten niet minder dan het proces Ram zin of het Schachty-proccs...... Op de pijnbank. De verhoormethoden der G. P. Oe hebben Ikof en zijn vrienden spoedig tot andere ge dachten gebracht. Zij hebben alleen meege werkt lot hetgeen hij in Januari nog Doem de „vrijwillige" bekentenissen en aanteeke- ningen van krankzinnigen. De Russische sociaal -democraten in Ber lijn ontkennen hun vrienden in Moskou instructies te hebben gegeven tot sabotage of een interventie te hebben verdedigd. Het zal nu interessant zijn, na te gaan, welke bewijzen in het proces naar varen worden gebracht over de rol, die de Tweede Inter nationale (der socialistische partijen) heeft gespeeld in de voorbereiding van een gewa pend optreden tegen de Sovjet-Unie en in de organisatie van sabotage binnen haar grenzen. De hoofdbeklaagde is Grolman, 56 jaar. economist, die in de regeeringsplannen- commissie in nauw contact werkte met Prof. Ramzin. De anderen hadden leiden de functies in den oppersten eronomisohen raad der Sovjet-Unie (Ginsburg), in de staa'sbank (Soher), in de centrale der eoö- neraties, in bet volkscommissariaat van han del, enz. Uit de Antirev. Partij. DE PERSMOTIE. Naar aanleiding van verschillende ingeko men vragen, betreffende de Persmotie deelt het bestuur der Kiesvereeniging te Doetin- chem merle, dat dc hoofdstrekking barer mo tie bedoelt de wensohen van het medelevend.» en welgezinde A.R. volk te brengen bij de wettige A.R. partij-instanties, in casu bij de Deputaterovergadering, van'welke alleen ge vraagd wordt zich uit te spreken over de vrdag of de partij wenscht dat bij het zoe ken naar een oplossing van het pers vraag stuk haar stem eenig gewicht in de schaal zal leggen en bij bevestigende beantwoording dezer vraag de partij niet van oordeel is. dat het Centraal Comité het krachtens samenstel lmg, positie en ongedeeld vertrouwen aange wezen orgaan is om de consckwenties. welke hieraan verbonden mochten zijn te overzien, een oordeel te vorme over de prac- tische uitvoerbaarheid en zoo eenigszirn- doenlijk die maatregelen te nemen, welke onder Gods zegen zouden kunnen leiden tot de door velen gewenschte uitbreiding van de Invloedsfeer van pers en partij. Doetinchem wenscht niet zonder meer te breken met wat In het verleden ten koste van groote offers werd opgebouwd, doch voort te bouwen met hetzelfde geloof, dat wat nu tot stand kwam deed geboren worden en in het vaste vertrouwen, dat God machtig is een oplossing te geven, ook als wij geen uit komst mochten zien De Kiesvereeniging stelt zich niet op het standpunt, dat de redactie harer persmotie boven critiek zoude staan en acht zich geluk ktg, dat reeds nu in tal van plaatsen de ur gen tie van het persvraagstuk doorschouwd wordt Eene aanneming voor kennisgeving zonder opgaaf van redenen aan Doetinchem of naar voren brengen van anders geformuleerde of andersoortige wenschen is niet in overeen stemming met den ernst van den bestaanden achterstand, noch met den geest waaruit de motie is geboren; de begeerte om pers en partij te dienen door de mobilisatie van alle beschikbare krachten aan liefde, toewijding, gebed en werk voor onze eigen A.R. pers opdat zij zich aan partij en volk kan geven met de volle kracht van haar heilig aposto laat Naschrift der Redactie. Hot spreekt vanzelf, dat wij deze motie e kiesvereeniging gaaxne doorgeven aan de le zers van dit blad. Het vraagstuk van de pers is zeer moeilijk. Niet velen is gegeven dit geheel te kunnen overzien. Al spreken wij dus voldoening Uit over het feit. dat deze kies vereeniging warm gevoelt voor het belanR eener sterk ontwikkelde eigen pers, zoo be kruipt ons toch de vrees, of hier niet te veel nessimisme aan het woord is, en te zeer wordt gegeneraliseerd. En ook dit is niet goed, als naar b u i te n moet worden opgetreden. Wat was de oor zaak van de teleurstellingen hier en daar'!' En wat was de reden dat het elders wél goed ging? Zeker, kan er in verschillende provincies als een gevolg van de fouten in het verleden van een achterstand worden ge sproken, maar ook zijn ar andere voorbeel den. Bij ons blad kan van geen achter stand gesproken worden. Bescheidenheid be hoeft ons niet te verbieden dat te zeggen. En onze lezers weten dit ook wal en erken nen dit door den invloedssfeer van h u n en van ons blad steeds meer uit te breiden. Overigens spreekt het vanzelf, dat ons niets aangenamer zal zijn dan in het alge meen de positie der eigen pers te helpen v;r sterken met volle behoud van verkregen rech ten en positie. A. R. KIESVEREEN. TE AALTEN (DORP) Maandagavond vergaderde de A. R. kies- ve-reeniging „Nederland en Oranje" te Aal ten (Dorp) onder leiding van den heer C Spaan. Na de opening werden allereerst enkele huishoudelijke zaken afgedaan, waarvan het besluit om adhaesie te betuigen aan de persmotie van de K. V. te Doetinchem wel het voornaamste was. De K.V. betuigde voorts instemming met het besluit van het bestuur der gecombi neerde K.V. om de candidaten voor de a.s. raadsverkiezing niet naar de rangorde der buurtschappen, doch naar de bekwaamheid op de lijst te plaatsen. De heer F. H. Som sen, A.R. wethouder verkreeg het woord om enkele punten van het gemeentebeleid, toe te lichten. Spr. was gevraagd voor het werkloozenvraagstuk, de zondagsrust, de gemeente-bedrijven, grond- politiek en uitbreidingsplan. Over het eerste punt gaf hij een uitvoe- E 1 c h wat Wils-l!1 ZOO'N OUDE STAKKERD Daar strompelden ze langs de straat do oude veteraan cn zijn zoon. De oude man leunde met zijn linkerarm op den schoudi i van den krachtigen jongeling- Het was ee i zielig gezicht De grijsaard had het gezient verloren in den strijd; ter plaatse van zijn rechterarm plooide zich een ledige mouw n in plaa-ts van een voet, stak uit zijn 60b<terpijp een zwart stuk hout dat dof bonkte op de straatetccncn, telkens als hij het neerzette. Een treurig menschelijk nog te schrijnender door het heerlijk zonlicht dat in de stra'ten scheen en ieder- in de beste «temming soheen te bren gen. Velen schudden meewarig het hoofd, bij *t passeeren va.n het tweetal. „Dat is het loon van den roem!" zei een koopman, terwijl hij vol afgrijzen het hoofd fwendde. En een jongmeneoh, met een boek over wijsbegeerte onder den arm, zei: .Treurig, een menschenleven zóó te be steden!" Rep boer, die Jul6t voorbijkwam, riep half schertsend: „Die soldaat had beter ge daan, als hij zijn ploeg niet verlaten had!" .Arme oude stakkerd!" mompelde een •ouw, die bijna in tranen uitbarstte. De oude soldaat had het gesprokene ge hoord en hij fronste het voorhoofd, want het kwam hem voor, dat zijn geleider in denken verzonken raakte. Hij antwoord de althans nauwelijks op de vragen van den grijsaard. Eensklaps bleef de oude ■taan. en roet den hero nog overgebleven arm hield hij zijn geleider tegen en zei tot hem: „De menschen beklager me wel, maar begrijpen me n-iel Als ik ben eens wil de antwoorden Wat zou u hun dan zeggen, vader?" vroeg de zoon. ..In de eerste plaat6 zou ik tot die mede lijdende vrouw zeggen, dat ze haar tranon aan andere ongelukkigen moet wijden, want al mijn verminkingen herinneren mij aan een poging tot verdediging van mijn vaderland. Men kan soms iemands oprecht heid en verknochtheid aan een zaak be twijfelen; de mijne is zichtbaar; op mijn lichaam draag ik een staat van dienst, die met het staal en het lood van den vijand ge schreven is. Mij beklagen, dat ik mijn plicht heb gedaan, is: veronderstellen, dat het beter ware geweest dien te verzuimen." „En wat zoudt u den boer antwoorden. ..Ik zou hem antwoorden, dat, om veilig den ploeg te kunnen besturen, eerst dc Vei ligheid ven den grond verzekerd moet zijn, en dat er, zoolang er vreemdelingen zijn om onzen oogst op te eten, armen noodig zijn om dien oogst te verdedigen." „Maar heeft de jonge wijsgeer geen ge lijk. doe zulk een gebruik van het leven af keurde?" „Dat schijnt wel zoo. En zeker zou hot heerlijk zijn, als er geen oorlog meer was en vrede en recht overal heerschten. Maar die jonge man weet nog niet wat opoffe ring en lijden ons kunnen leeren. De be ginselen, die hij toejuicht, hebben wij met geweer en sabel verdedigd." „Maar ten ko6te van uw ledematen en uw bloed, vader! Want die koopman heeft toch wel gelijk, die zei: „Dat is het loon van den roem." „Ook dat is maar ten deele juist. De mnn vergeet, dat de wezenlijke roem nooit te duur betaald is. De roem, hoe ij-del ook op zichzelf te toch een band te meer tusschen de menschen. Niét de lichaamsgebreken, die van v »1- brachten plicht getuigen, moet men beklj- gen, mijn jongen, maar wel die. welke uit ondeugd en onvoorzichtigheid voortvloeien O. a:s ik eens met luider stem kon spreken tot hen. die in het voorbijgaan een blik vol medelijden op mij werpen, den zou Ik dieD jongeling, wiens uitspattingen zijn gezchte vermogen vóór den tijd vernietigd hebben, toeroepen: „Wat heb je met je oogen re- daan Tot den ledigloopar, die met moeite z'in ontzenuwde ledematen voortsleept-: ..Wat hebt ge met uw voeten gedaanT»t den grijsaard, die als straf voor e.»n losban dig leven vreeselijk lijdt van de jicht: „Wat heb je met je handen gedaan?" F.n tot iedereen. „Wat hebt ge gedaan met de da gen, die God t geschonken heeft, met 1e geestvermogens, die ge tot heil ven uw medemenschen had moeten aanwenden Indien ge niet kunt antwoorden, be klaag dan den ouden soldaat niet meer, lie verminkt is voor zijn vaderland; want zonder blozen kan hij u zijn lid-teekens toonen!" Wij allen verfoeien den oorlog, maar hebben de woorden van den ouden ma O niet iets te zeggen tot de tvoatwapenaans* onzer dagen? rige principieele uiteenzetting. De bespre king hiervan nam zooveel tijd in beslag, dat voor de behandeling van de andere punten geen tijd beschikbaar bleek. De heer S o m s e n eindigde met dank gebed. TEUGE-TWELLO Zaterdagavond jl. werd alhier een cursus vergadering gehouden, die belegd was door de Apelr'oornsche ARJA-club. Als voorzitter fungeerde de heet Ton Hove van Apeldoorn, terwijl de hoer J. I. van Stempvoort. lid van de ARJA-Apeldoorn in een keurig referaat behandelde het onder werp: De overheid ten opzichte van het eeds- vraagstuk en de Zondagsrust. (Art. 5 P. v. B) Wat de opkomst mede ten gevolge van het ongunstige weer, niet buitengewoon groot, de bespreking op het behandelde onderwerp was zeer levendig en moest om des tijds wille afgebroken worden. De ARJA te Apel doorn hoopt in een volgend winterseizoen meer van deze vergaderingen in de omge ving te beleggen. CIJFERS EN FEITEN HET FEBRUARI NUMMER. Het vijfde nummer van de elfde ja&r/ang van dece documenteerende gids vooi lvt poliMeke en sociale leven bied' overvloedig de poort". Vooral het ongod dienstig karak ler en de wirwar van denkbeelden, w. rte tegenwoordig in de S.D.A.P. tot uiting komt leveren menig artikeltje, dat bewaard mo«»t worden. Uitgeefster Is N.V. Drukkerij, Uitgevere zaak en Boekhandel „De Graafschap', ..NEDERLAND EXPRESS" Hei Agentschap der N.V. Stoomvaart Mij- .Nederland", de firma Kuypër, van Dam A Smeer te Bo terdam, meldt, dat de boot- rein, aansluiting gevend op het s.s. „Prins der Nederlanden", hetwelk 6 Maait a.s. van Genua zal afvaren. Donderdag 5 Maart zal vertrekken van Ro terdam (Mans) t© 7 11 uur. Vertrek van 's-Graveniiage (S.S.) te 8 uur. NIEUWE AVONTUREN VAN MIJNHEER PIMPELMANS 37. *t Was net op tijd! De conducteur Sluit met een luiden knal de deur; Maar nu komt Leiden weer in last: Heer Pimpelmans zijn jas zit vastl Er» doordat hij wil verder gaan. Gaat heel het jasje naar de maan! 38. En daarbij wordt hij in zijn nood Bespot nog door zijn relsgenootl Dat kan de stakker niet verduren! Hij gaat door 't raampje liggen turen. Maar raakt daarbij meteen, o spijt.' Zijn hoeden ook zijn kaartje kwijt! (Wordt Vrijdag vervolgd.) FEUILLETON Naar het Engelsch van EVELYN EVERETT—GREEN Door J. VAN ZUYLEN Het dorp had niets opmerkelijks, maar bet zag er aardig, en zelfs schilderachtig Uit. zoodat de meisjes er pteizier in hadden Niettemin had het ierts armoedógs. zoo-ris dat wel meer het geval is in uitsluitend landbouwstreken, vooral als er maar wei nig groote huizen in den omtrek zijn. waar werk is voor aankomende jonivons on roos jes. die wat moeten gaan verdienen De na bijheid van de kolenmijnen en een paar zwavelzuurfa brieken hadden de belang stelling voor en den b'oei van den land bouw geen eoed gedaan, maar toch konden de inwoners van Lititle Ferrars er niet zoo gemakkelijk toe komen het leven in Ie open lucht waarvan z;izelf en hun voor vaderen hadden genoten te verwies0'1»n voor het zware, zonlooze bestaan van mijn werkers Hot gevolg van een en ander was dat er in het dorn veel armoede heersrht die. al wws ze dan ten deele vrijwMlur. daarom toch niet minder itemorailieeerend werkte. De mannen werkten hard in h°' voorjaar, in den hooitijd en ate de oom»! binnpne*haa.ld m^t worden, en ze ver dóenden dan een goed weekgeld, maar 's winters was er bij velen airmoede en ge brek. Ds. Keiitih had dan zijn handen vol, en zijn lijdzaamheid en geduld werden dan op een zware proef gesteld, doordat hij wist hoeveel er geleden werd, zonder dat hij vol doende hulp kon bieden; ook was hij er van overtuigd, dat veel narigheid zou worden weggenomen, a.te zijn parochianen hun eigen belangen en plichten maar beter kon- Beatrice en Erica wisten niets van dit olies, maar ze konden wel zien, dat Little F er ra re nu niet bepaald een welvarend plaatsje was. „We moeten iets voor die menschen doen," zei de jonge erfgename, met nieuws gierige oogen rondziende. „We moeten on derzoeken wat er noodig is, en dan zoo trouw als we kunnen aan 't werk. Ik zou nel een paar gezellisé armhuizen willen bouwen voor de oudjes prettige, knusse hoekjes, waar ze hun dagen in vrede kun nen eindigen en dan zou ik een aantal model-huisjes willen optrekken voor gezin nen, die nu moeten wegkwijnen in deze be krompen. slecht-gebouwde, on-voldoende ge ventileerde hutten. Dat kan aid gezond zijn dat kon nooit goed voor ze zijn Miin model-huisjes zullen er leuk uitzien, Ericn niet van die eigenwijze dingen, die ze in Londen hebben afgekeken, maar rustige en •ezelliee huisjes met een tuintje en zoo ge riefelijk mogelijk ingericht. Ja, ja, lach maar. Erica, maar i'k geloof, dat het niet eel meer kost om mooie dingen te m-ik«n dan leeliike Ik merk. dat je niet half zoo entihous'ast bent als ik gehoopt had: ie kijkt altoos zoo wijs en voorzichtig als ik een nieuw plan opper!" „Dat komt. omdat je elke tien minuten een nieuw plan oppert. Daar kan mijn en- thoueiosnne niet tegen. Wacht nu eens, tot je werkelijk één ding definitief bepaald hebt, en dan zul je zien of mijn tjfver ie jouwe niet zal overtreffen." ..Kijk eens naar dat ellendige bouwvallige hutje, en die arme kindertjes, die daar huiten in het vu.ü spelen!" riep Beatrice het volgende oogcnblik. toen ze den buiten kant van de bebouwde kom naderden. „Ik moet eens even met ze pralen; ze lij ken me wel half dood, die arme, kleine, havelooze stakkers." Op het groepje kinderen toesstappende, werd ze aangestaard door een half dozijn paren oogen, die op haar geveetigd bleven met de grootste verwondering en nieuws gierigheid. „Kindertjes, zijn jullie wel tiaar de kerk geweest vandaag?" vroeg ze vriendelijk. „En ben je naar de Zondagsschool ge- „Maar waarom niet? Ga je daar nooit „Daar hebben we geen Zondagsche kJse- ren voor." antwoordde de oudste van het troepie, een kleine jongen van een jaar of elf. mef een pienter ge®icht, waarin ean naar donkere, ondeugende oogen straalden. De andere kinderen zagen er meer dom uit lieten b«*t geheel aan hun broertje ©ver ♦o antwoorden. „Wat doet je vader?" „Die drinkt meestal, els hij wat geld ver diend heeil Hij te nu aan het drinken,"; voegde hij er met een grappige grijns bij. „En je moeder?" „Moeder is ziek ze ds al een heelon tijd ziék." „En wat heb je vandaag gegeten?" „Niet veel." „En wat heeft je moeder gehad?" „De vrouw vam boer Brill heeft haar wat soep laten brengen door het meisje van den brievenbesteller. Moeder lust niet veel te eten!" „En jij ook niet?" De donkere oogjes lachten listag. „Wij lusten wat, als we 't kunnen krij gen. Wij gaan zoo nu en dan eens wat zwar te bessen pi-ukken. Dat te berter dan niets." „En denk je niet, dat soep nog veel be ter sou zijn da.n bessen? Als je over een uurtje even bij me wilt komen, zal ik eens kijken of er niet wat te eten is voor je thuis vandaag. Denik je. dat je kunt komen? En weet je den weg?" „Ben u drie dame, die in het groote huis ie komen wonen, m bet park?" „Ja; je weet daar den weg wal, is 't niet? Hoe heet je?" „Jock Carter." „Nu. Jock. al6 je dan naar mijn huis komt om ongeveer twee uur. zal ik een6 kijken of ik je niet wat te eten kan geven voor jullie allemaal t/huis." Jock begreep dat heel goed, al was dit niet het geval met zijn broertjes en zusjes; en hij maakte va in blijdschap een sprong :n de lucht. Beatrice en Erica wandelden verder en Laatstgenoemde riep uit: .„Arme, arme kinderen. Hoe akelig en ellendig zagen ze er uitI Ik zou wel wat kleeren voor ze willen maken, voordat de winter invalL We moeten eens goed nanr ze onderzoeken, cn dan zien, wat er gedaan kan worden. Het ken voor kinderen ntet goed zijn zoo half gekleed te spelen in le modder half verhongerd'en geheel ver waarloosd. Ja, Beatrice, het is goed om rijk te zijn. Ik voel er meer voor om hongerige kinderen te voeden, dan armhuizen öd mo del -wonjna-en te bouwen." „We zullen beginnen met een soepkwi ken." riep Beatrice; „die zal heel gauw op gericht zijn en we zullen de soep gratis geven of tegen een heel lagen prijs geduren de den kouden wintertijd. Dat zal beter te gen de dronkenschap helpen dan wat ook. Als iemand goede soep goed-kooper kan krifeen dan slecht bier. dan mag nv»n ver- anderetellen dat hij wel zoo veretarxttg tal zijn om te weten wet het betst voor hem is cn hem het best tot werken ln staat zol ste'Vn.' ..Als crewoonte-drmkere maar ooit werke lijk verlangden t<» werken." voegde Erica er mteonkend b'l. ..Maar dat is natuurlijk al toos een open vraag" Goed op tijd kwam Jock aan het huis. en de meieire ontvingen hem zelf !n °en groo te leege kamer, achter de vertrekken van het dienst personeel, welke kamer zli reeds voor zich zelf i.n beslag genomen hadden Teren de muren waren hootre kasten aan- rehreeht d'o te ztfner fiid met aTVrlei pro- v'ére gevuld zouden worden fruit en con serven die r» bestemd hadden voor zieken ,eD behoefteen ofschoon op 't oogeabuk de planken leeg waren. Desondanks stond er op de tafel ren mend van behoorlijke afmetingen, ren mand, zóó zwaar als e*»n jongen van Jocks grootte nog gemakkelijk kon dragen Ze bevatte brood en boter, ren stuk koud vleesdh, en een kan goede soep. twee of drie verscbe eitjes en wot krachtige b-Kiil- lon. waarvan het gebruik nauwkeurig aan Jock werd uitgelegd, die luisterde met stichtelijke aandacht. Zijn oogen glinster den van pieteier toen hij zijn buit af trok en hij beloofde trouw de mand .»n 'le soepkan dien zelfden arond te zullen terug brengen. Beatrice beloofde, dat ze den vM- «renden morgen zijn moeder zou komen be- N'a den jongen en zijn smakelijk vrachtje te hebben uitgelaten, keerden de meisj<« terug naar hun eigen boudoir; dat was te kamer, die ze nog altoos hot b-st vonden om te bewonen, gedurende den tijd, dis ro» dip was om hun orders betreffende het la gere gedeelte van het h»»:s uH te voeren. „Erica." zei Beo rice, toen ze «amen weer bij hun knoppend houtvuur zaten, „ik h<-b ie no« niet gevraagd, of je ren rhristlo bent. We hebben over dot onderwerp n-s nooit gesproken." Erica kleurde een weinig. Ze staarde in het vuur met peinzende» blik. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9