ffiBOMETEPS» r WOENSDAG 4 MAART 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET NIEUWE SENSATIEPROCES TE MOSKOU HET MENSJIWIKI-BUREAU EN DE INDUSTRIEELE PARTIJ De vierde dag van het proces tegen de Mensjewiki te Moskou was gewijd aan een onderzoek van de werkzaamheden van het Panunionistische bureau der mensjewiki. Beklaagde Cherr verklaarde, dat in dit bureau resoluties waren aangenomen, strek kende tot het doen mislukken van den op houw cn de collcctivisccring van den land bouw door actieve sabotagen en door het gebruik maken en het ondersteunen van de. rechterzijde van de communistische partij teneinde door verbrokkeling der krachton die voorwaarden te scheppen, welke gunstig zijn voor een interventie. Het panunionisti sche bureau werkte in nauwe samenwerking met andere contra-revolutionaire organisa ties, vooral met de industrieele partij en den koelak-groep Kondratijew Tchajanow. Er werd een speciale commissie ingesteld voor het organiseeren van opstanden onder de boeren. Brieven, welke richtlijnen in hielden uit het buitenland, bevalen aan met alle middelen de noodzakelijke voorwaar den voor te bereiden voor een interventie, door gebruikmaking van sabotago. Beklaagde Souhanow legde er den nadruk op, dat de tweede internationale reeds in 1925 op den weg naar interventie trad dat de fabel over „het roode imperialisme" door de tweede internationale is verzonnen en een der vormen is van voorbereiding der publieke opinie ten gunste van interventie. Beklaagde Reubino gaf eveneens eenige verklaringen over uit het buitenlund ont vangen richtlijnen waarna Groman uitge breide verklaringen aflegt over de betrek kingen van de mensjewiki met de industri eele partij en in hel bijzonder met Ramsin, Kalmnikow en met Laritsjew. Volgens de verklaringen van dezen beklaagde wisten de mensjewiki, dat een interventie zou lei den tot een militaire dictatuur, welke feit zij accepteerden. Groman heeft allereerst 50 duizend roebels ontvangen van Ramsin voor de contra-revolutionaire werkzaamheden en vervolgens nog eens 100 duizen roebels. Ook Ginsb'urg verklaart, dat er overeen stemming heerschte tusschen dc Indus- trieeelo Partij en het Panunionistische bu reau betreffende de verdeeling van de des tructieve activiteit in de verschillende tak ken van bedrijf. Ramzin en Laritsjew waren ver-schenen als getuigen en als gevonnisten in het pro ces togen dc Industrieele partij. Zij legden verklaringen af over de banden, welke oe- staan hebben tusschen de Industrieele Partij en de Mensjewiki. Gedurende het verblijf van Ramzin tc Parijs en tijdens zijn verschillende bespre kingen met leden van het comité voor nau del en industrie in 1928 werd hem aange raden de samenwerking met de Mensjewiki te versterken en hen van financiën te - zien. Terug te Moskou heeft Ramsin Gro man ingelicht over de te Parijs ontvangen aanwijzingen. In 1928 heeft een samenkomst plaats gehad tusschen Ramsin, Laritsjew, Kalinnikow en anderen met de leiding van het Panunionistische bureau, waaronder Oinsbourg en Groman ter bespreking van sabotagekwesties en interventie. De Indus trieele Partij heeft de mensjewiki gefinon cieerd en hun in totaal bijna 200.000 roebel gegeven- HET VLOOTACCOORD NaaT Reuter meldt, zijn de besprekingen tusschen den onderkoning en Gandhi nacht om half twee geëindigd met een over eenstemming, welke vandaag zal worden bp krachllgd. O. a. zou de regeering bereid zijn tot terug gaaf van de inbeslng genomen gronden mits de achterstand in de belastingen, die tot de conflskatie geleid heeft, worde aangezuiverd De wederzijdsche concessies. LONDEN, 4 Maart. Uil New Delhi wordt gemeld dat de besprekingen tusschen Gandhi en den Onderkoning Lord Irwin Dinsdag den geheelen avond hebben ge duurd en eerst laat in den nacht (Woei dagmorgen tegen half 2) werd overeenstem roing bereikt. Hoewel de juiste voorwaarden nog niet bekend zijn, schijnt Gandhi zich bereid te hebben verklaard do burgerlijke onge hoorzaamheid-campagne te s'aken, waar tegenóver de Onderkoning eveneens belang rijke concessies heeft gedaan. Het maken van zout, dat tot nog toe een monopolie van het Gouvernement was, zal voortaan wor dnn teruggegeven. Zijnerzijds zou Gandhi hiertegenover hebben afgezienvan zijn ©isch van een openbaar onderzoek naar het op treden der politie bij de nationalistische de monstraties. fn Engelsche kringen in Indië oefent men scherpe cri iek op de overeenkomst be'rei fende het zoutmaken. Men acht het onmo gelijk den kustbewoners het maken van zou toe te staan en het de bewoners van het binnenland te verbieden. DE DERDE CONFERENTIE-COLIJN Toch op 16 Maart. Uit Genève wordt aan de Msb. gemeld: De derde confercntie-Colijn voor een ge meenschappelijke economische actie zal toch nog op 16 Maart a.s. kunnen plaats vinden Nadat de conferentie verleden week was uitgesteld, met het oog op de weinig bemoc tijgende berichten uit I'arijs en Berlijn over een spoedige ratificatie van de handelscon ventie van verleden jaar, is tlmns plotseling besloten, alle Europeesche regeeringen er Van te verwittigen, dat de conferentie toch op 16 Maart zal beginnen in verband met de gunstiger berichten over de aanstaande Fransche en Duitsche ratificatie. Moestafa Kemal heeft na zijn terugkeer te Angora op een vergadering van de volks partij lerkJaard, dal hij besloten heeft het huidige parlement ie ontbinden en nieuwe verkiezingen te houden. Het hoofdorgaan der Nationaal Socialisti sche Partij, de „Vülkisoho Biohachter' be vat heden een order volgens welke de storm- grocp I, de \eertiendc reserve-slormgroep en de stormweertroep te Cassel, op staanden voet ontbonden worden verklaard. Als mo tief wordt aangegeven dat verscheidene Na- tionaal-Socialistische storm- en stoottroepen, ervan verdacht worden tegen de orders der opperste leiding en die van Adolf Hitler te hebben gehandeld. DE PUBLICATIE HEDEN EEN OFFICIEELE VERKLARING De „Daily Herald" meldt dat de publica tie van de resultaten der vlootovereenkoms! hedenochtend gelijktijdig zal plaats vin den ie Tokio, Washington, Londen, Panj: en Rome. Inmiddels moet Henderson wegens errt stige verkoudheid zijn kamer houden. In een officieele verklaring aan de pers zegt hij o.a.: Het besluit om naar Parijs en Rome te gaan is genomen op grond van zeer ernsti ge infornna ies. Slechts diegenen die alle conferenties sedert het vertrek uit Lon den hebben deelgenomen, kunnen weten hoe dicht wij eenige weken geleden hebben ges aan bij de hervatting van een emstigen wedstrijd in bewapening. Het onmiddellijk gevaar, dat hieruit voort zou komen voo internationale betrekkingen en de ontwa peningsconferentie van Genéve drong tot onmidellijk handelen. Het huidige resultaat kon slechts bereikt worden door het zoeken van persoonlijk con'act tusschen de versctiii lende verantwoordelijke ministeries. Wat ook de waarde van de beperking van deze of gene scheepscategorie moge zijn, poitieke voordeden overtreffen verreweg de be eekenis van elke andera overweging. Men heèft vermoed dat een combinatie der drie mogendheden een vierde land het resultaat van deze onderhandelingen is. Met nadruk moet echter gezegd worden, dat noch een Middellandsche zee pact, noch eenige andere overeenkomst tijdens de derhandelingen ter sprake is gekomen". De Inhoud van de overeenkomst. PARIJS, 4 Maart. Hoewel een officieele publicatie van de vlootovereenkomst waar schijnlijk niet voor morgen te wachten is weet de diplomatieke medewerker van „Het Journal" eenige getallen te publiceeren, die weliswaar niet officieel zijn, mpar die, i men vermoedt, inderdaad aan de werkelijke overeenkomst zijn ontleend en door een in discretie ter kennis van den schrijver zijn gekomen. De tonnagegetallen voor Frank rijk en Italië zouden als volgt zijn: Onderzeeërs: Frankrijk 83.000 ton, Italië 52.000 ton; kleine kruisers: Frankrijk 44.000 ton, Italië 43.000 ton; torpedojagers: Frank rijk 72.000 ton, Italië 25.000 ton; torpedo booten: Frankrijk 38.000 ton, Italië 44.000 ton. Kleine torpedobooten zonder onderzeeërs mogen heide mogendheden tot een tonnage van 154.000 ton voor Frankrijk en 112.000 ton voor Italië hebben. Deze booten mogen maximaal 5000 ton meten, en er mogen geen onderzeeërs bij zijn inbegrepen. In de 10.000 ton kruiserklasse bestaat volkomen pariteit tusschen beide staten, die van deze kruisers in totaal 70.000 mogen hebben, waarbij ech ter niet de beide oude Fransche pantser kruisers noch de vier hulpkruisers van de klasse „Metz" en „Straatsburg" zijn inbe grepen. Bovendien bezit Frankrijk nog een vliegtuig-moederschip van 22000 ton. Frank rijk heeft dus wat dat betreft een voorsprong van 95.500 ton. Aan pantserkruisers beschikt Frankrijk bovendien noe over de super- draightnaats van de Fransche Montagne, die een totale waterverplaatsing van 131.000 ton hebben. Italië beschikt hier tegenover slechts over vier schepen van hetzelfde type, die in totale tonnage van 86.500 ton heb ben. zoodat Frankrijk ook hier over een meerderheid van 44.500 ton beschikt, en reeds in totnal een voorsprong van 140.000 ton op Italië heeft. Frankrijk beschikt wel iswaar ook nog over drie oude slagschepen tezamen van 52.000 ton, doch deze drie een heden zijn waarschijnlijk niet eens meer medegeteld, aangezien de schepen niet meer gevechtswaardig zijn. Wat het aantal sche pen betreft voorziet de overeenkomst tot het jaar 1936 slechts in den bouw van nieuwe kruisers. Een regeling d.w.z. het program van nieuwbouw ter vervanging van oude schepen geeft F rankrijk het recht 65000 ton aan te bouwen ter vervanging van oude pantserkruisers en 25000 ton voor lich te hulpkruisers. Indien de drie genoemde oude slagschepen evenwel in het programma zijn inbegrepen, zoodat Frankrijk hot recht heeft voor deze 52000 ton nieuwe schepen op stapel te zetten dan zou Frankrijk over een belangrijk grootere vloot te beschikken hebben, dan Italië. ROME, 4 Maart. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken Grandi heeft aan den Grooten Fascistischen Raad rapport uitgebracht over de Italiaansch-Fransch Engelsche vloo'overeenkomst, terwijl deed omtrent de technische bijzonderhe.1 den overeenkomst. Tenslotte hield Mussolini een rede wnor- inhij de beteekenis der overeenkomt kort snmematte. waarna de Groo'e Fascistische Raad de volgende resolutie aannam: De Grootc Fascistische Raad, na gehoord te hebben de ui eenzetting van de minis ters Grandi en Sirianni het Italiaansch- Fransch Engelsche vlootaccoord in elk op zicht bevredigend cn dankt Grandi en Sirianni voor de door hen verrichte werk zaamheden. Dr CURTIUS TE WEENEN. Dr. Curtius, de Duitsche Minister van bui- •enlandsche zaken, is zeer hartelijk te Wee nen ontvangen. Van hoog tot laag toont men zich verheugd. De meeste bladen schrijven in een hartelijken toon over het Duitsche be zoek en merken op, dat de Weensche bevol king Dr Curtius ontvangt, zooals men een geliefd familielid verwelkomt Weenen en geheel Oostenrijk begroeten in de Duitsche o-asten niet de vertegenwoordigers van een buitenlandsche mogendheid, maar volksge- noolen. Met Dr. Curtius betreedt de afgezant van een broedervolk den DuitSchen bodem. Gemeenschappelijke ellende en een gemeen schappelijk noodlot, gemeenschappelijke hoop ook voor de toekomst, verbinden Duitschland en Oostenrijk. Aan een door den bondskanselier Dr. En- der aangeboden diner werd in toasten weder zijds gewezen op het sterke gevoel van eens gezindheid in beide landen. Dr. Curtius sprak er zijn leedwezen over uit, dat de rijkskanselier Dr. Brüning door drukke parlementaire werkzaamheden on mogelijk aan dit bezoek had kunnen deel nemen doch deze sprak voor zijn vertrek de hoop uit, dat hij later het uitgestelde be zoek zou kunnen inhalen. De onderhandelingen tusschen Dr. Curtius en den Oostonrijkschen Bondskanselier En- der. betreffende verschillende politieke en economische vraagstukken, die in den herfst vao 1930 aanhangig waren gemaakt, hebben lot overeenstemming geleid. MONOPOLISEERING DER LEVENS- MIDBELENVOORZIENÏNG IN DE VEREENIGDE STATEN De eenigen tijd geleden door den Ameri- kannschen Senaat ingestelde commissie van onderzoek naar do prijzen der levensmid delen heeft thans haar rapport gepubliceerd. Het rapport komt tot de conclusie, dat de levensmiddelenvoorziening een beangstigen de tendenz van mono po li see ring toont Meer en meer controleeren kleine groepen van machtige corporaties en combinaties de voedselvoorraden en de voedselproductie, zoodat het publiek ten aanzien van de prij zen der levensmiddelen geheel afhankelijk van deze combinatie is. De commissie ad viseert tot een grondig onderzoek door de handelsconimissie en door het departement van Handel en Nijverheid om te komen tot maatregelen. Ook het departement van Jus titie zou dienen te onderzoeken in hoeverre de bestaande trustwetgeving onvoldoende is om een behoorlijk tegenwicht te vormen te gen de voortgaande monopoliseering der levensmiddelen voorziening. DE ENGELSCHE VAKVEREENIGINGSWET INGETROKKEN Het ontwerp-vakvereenigingswet van de Engelsche Labour-regeering, waarop de Li beralen zulke heftige aanvallen hebben on dernomen, is. gelijk te verwachten was, tus- schentijds ingetrokken. EEN FRANSCHE LEENING VOOR ITALIË? De „New York Times" meldt uit Parijs, dat een Fransch Bank Consortium voorne mens zou zijn een leening van 100 millioen dollar aan Italië te verstrekken en daarbij de deelneming van Amerikaansche en Engel sche banken overweegt. INVOER BEVROREN VLEESCH IN DUITSCHLAND. In den Rijksdag werd het socialistische voorstel inzake toelating van een in quotum van 50.000 tor. bevroren vleesch. per 1 Maart 1931 met 218 tegen 152 stemmon tweede lezing aangenomen. Een communis tisch voorstel van dezelfde strekking, doch betrekking hebbende op 120.Q00 ton, werd met 316 tegen 68 stemmen verworpen. Dr. GUSTAV SINTENIS OVERLEDEN. De bekende zakenman en directeur van de Berliner Handelsgesellschaft Dr. Gustav Sin- DE WOJWODE GRAZYNSKL In verband met verschillende andershii dende dagbladbericbten wordt gemeld, dat er geen sprake van is, dat de Silezisrhe Wojwedo Grazynski binnen afzienbarrn tijd van zijn functie jntheven zou worden. Gra zynski, die naar men weet een belangrijke rol heeft gespeeld in de minderheden-kwes tie, zal onveranderd op zijn post blij"en De Amerikaansche bezettings-autoriteiten te Manilla zijn erin geslaagd door snel in grijpen een poging tot omwenteling, onder door de nationalistisch-religieüse Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Rijssen, E. V. J. Japchen te Maartensdijk. Te Vaassen, F. van Asch te Randwijk. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Nieuwpoort, P. de Groot te Amersfoort. Ds. J. GOMMER. Ds. J. G o m m o r, de nestor van do Aal- tensche Geref. predikanten, is sedert enkele weken ongesteld. Zijn toestand geeft geluk kig nóg niet tot zorg aanleiding. Ds. J. MOOY. Einde April hoopt Ds. J. Mooy, predikant by de Prot- Kerk te Batavia, te repatrieeren. Na vier jaren predikant geweest te zijn bij de Ned. Herv. Gemeente te Austerlitz (U.), was hij daarna alleen door een verloft'yd onderbroken, predikant in Indië, en wel te Soemenep, Amboina, Soerakarta, Meester Cor nelia, Soerabaja, Soerakarta (voor de twee de maal) en Soekaboemi. Te Batavia is hy meer bepaaldelijk ter be schikking gesteld van het Kerkbestuur voor het schrijven der Indische Kerkgeschiedenis DE PASTORIE MAGISTRAATSHUIS. Te Aartswoud (N.-H.) is de pastorie der Ned. Hervormde Gemeente verhuurd als woning voor den Burgemeester, vvyi toch be sloten is niet te voldoen aan de eischen van j Comité met de Samenwerkende Zendings den Raad van Beheer inzake het Reglement j organisaties te Oegstgeest heeft nu defini- op de Predikantstractementen en in de be tief zijn beslag gekregen, doordat het be staande vacature dus geen beroep kan wor- stuur de voorwaarden, die door de Samen werkende Zendingscorporaties zijn gesteld, vindt Dit jaar is het bijzonder droog ge weest, dus waren er bij mijn bezoek vee) biezen en weinig water, maar toch was hel geen terrein om te kunnen loopen. Wij roei den in een prauw zonder uitleggers onge veer drie uur. Temidden van biezen en wa ter stond een aantal huizen. Zeer groot en zeer slecht. En op drie nieter hooge palen. Er was een terp gemaakt van afval van het sagokloppen, waar de prauwen op werden gehakt en door de spaanders was deze terp nu een voet boven het water komen te lig gen. Hij diende ons als aanlegplaats. Al spoedig kwamen de Papoea's, in kleine prauwtjes aanschieten, om met ons te ver gaderen en den nieuwen toestand te bespre ken, welken zij nu wcnschten te scheppen. Zij wilden een school bouwen en een gueroe- huis door een brug verbonden en wezen ons een plaats in de modder aan, waar het een en ander zou moeten verrijzen. Er werd ge zegd dat in den regel deze.terp, waarop wij nu stonden, ook nog onder water ging. Bij het passceren der huizen zagen wij een hoofdstijl waaraan 50 schedels hingen. Die waren volgens hun zeggen nog van vroeger maar nu deden zij daar niet meer aan. Vóór ons vertrek gaven wij hun nog wat tabak en zeiden tevens, dat het wel wat lastig zou zijn voor een goeroe en zijn vrouw om hier te wonen, want al konden zij hun prauwtjes gebruiken, het zou hun toch niet gelukken om er zonder omvallen af te komen Wat het dus in dit dorp worden zal weet ik nog niet, maar op de plaats waar ze nu wonen, kun nen ze geen goeroe Krijgen." minister van Marine. Sirianni. mcdedeeling der Colorums I" de kiem te smoren De aanhangers dezer secte waren voor nemens het Amerikaansche garnizoen op het sterk beveiligde eiland Corregidor aan den ingang van de Baai van Manilla te overweldigen en het geschut op de stad Manilla te richten. Dan zou de onafhankelijk heid der Philippijnen worden uitgeroepen Zeven civiele ambtenaren van het gar nizoen, die in contact met de secte stonden, zijn gedeporteerd. Het onderzoek wordt nog voortgezet Te Essen heeft eerste burgemeester Dr. Brascht een redevoering gehouden over den dreigenden toestand van de gemeente lijke financiën, waarin hij er o. a. op wees, dat rijk, landen en gemeente in de meeste gevallen reeds niet meer de salarissen dei nmhtennren uit eigen middelen betaalden, doch geld leenden uit overbruggingscredie ten. Dit heeft eens een einde. Wij staan, al dus spr. voor de vraag, hoe kunnen wij een betalingsbankroet vermijden? Van den kant van rijk en staat dreigen weer nieuwe sala- risverminderingon, hetgeen weliswaar reeds -ee maal gedementeerd is, doch uit erva ring weet men, dat na een dorde dementi liet gevreesde gebeurt. Spr. zal met andere collega's naar Berlijn gaan en den minister van binnenlandsche zaken Severing zeggen, dat het zoo niet langer gaat, dat rijk en staat zich niets gelegen laten liggen aan de ge meenten en toezagen hoe deze ineenstortten onder den last der welvaartsuitgaven. DE ZAAK-OUSTRIC Vervolging van Raoul Péret? In de wandelgangen van de Fransche Ka- ner wordt verzekerd, dat aan den president an den Senaat toes emming zal worden gevraagd om over te gaan tot vervolging van Raoul Péret, oud-minister van flnan ciën, die geweigerd heeft verder voor de commissie van ondprzoek in de zaak-Ous'rfc te verschijnen. Péret kan niet vervolgd wor den voor de parlementaire onschendbaar heiJ is opgeheven. ARABISCHE BOYCOT TEGEN DE JODEN IN PALESTINA Naar Reuter uit Jeruzalem meldt, komt de groote verontwaardiging in Arablsehen kring tegen de nieuwe ui-eenzetting van de Engelsche poli iek nopens Palestina steeds scherper tot uiting. Het Arabische bestuur heeft na langdurige, levendige besprekingen besloten niet met de Joden te onderhande len, hen te boycotten en de bevolking aan te moedigen algemeen goederen van plaatse lijken oorsprong te gebruiken in stede van buitenlandsche koopwaar. Verscheidene verzetschriften, niet name tegen den aankoop van gronden ten behoe ve van Joodsche landverhuizers zullen aan de regeering aangeboden voorden. DE VERSTOORDE DOODENHULDE De rechtbank en de anti-Vlaamsche Vliegers De rechtbank te Veurae heeft in 't proces tegen de drie vlieger?, welke de Vlaamsche doodenhulde te Dixmulden hebben ver stoord den eisch van het comité der Vlaam- sohe bedevaarten naar den IJser van 125000 fres. schadevergoeding niet-ontvan- knlyk verklaard omdat niet bewezen zou zijn dat er verhand is tusschen de daad der vliegers en het door genoemd comité geleden geldelijke verlies, ONDEUGDELIJK IJS Gisteren deden zich te Londen 150 ver- giftigingsgevallen voor in verschillende doelen van de city. De patiënten toonden lichte vergiftigingsverschijnselen. die met elkaar overeenkwamen, wat de aandacht trok der behandelende geneesheeren. Een onderzoek wees uit. dat alle 150 patiënten in den loop van den dag ijs hadden ge geten van een bepaalde firma. Een monster van het ijs is in beslag genomen en wordt onderzocht. den uitgebracht. KERKERAAD OF KIESCOLLEGE? In de Ned. Hervormde Kerk: Aalst. Hier is, in verband met ingeko men bezwaarschriften, door het Class. Be stuur van Zalt-Bommel een nieuwe stem ining gelast Amstelveen. Blijft Kiescollege. Ba-rendrecht Voorheen Kerkeraad, wordt Kiescollege. Kerkeraad 44, Kiescollege 66 stemmen. B e i I e n. Blijft Kerkeraad met 153 tegen 33 stemmen. Borne. Kiescol I ege. Culemborg. Kiescollege. D r u n e n. Voor Kerkeraad met 14 stem men tegen 1 stem. Hardenberg. Blijft Kerkeraad, die (zulks ter verbetering van een abuis) niel de Geref. Bondsrichting, maar* de ethische richting is toegedaan. Hengelo (O.). Blijft Kiescollege. Loc hem. Blijft Kerkeraad. R o 11 e v a 11 e. Blijft stemgerechtigden. Terwispel. Blijft stemgerechtigden. T w ij z e 1. Blijft stemgerechtigden. Vel p (G.). Blijft Kiescollege met 16 stem men tegen 1 stem. Wynaldum. Blijft stemgerechtigden. KERKELIJKE KWESTIE TE STOLWIJK. De door het Prov. Kerkbestuur van Zuid- Holland nieuwgekozen rechtzirui ge ouderlin gen en diakenen der Ned. Hervormde Ge meente van Stolwyk hebben allen hun benoe ming aangenomen. Omtrent één gekozene evenwel is een geschil ontstaan, waarvan ken nis gegeven is aan de Algemeene Synode. DIACONIE. Te Almelo zal binnenkort een Ned. Hervormd Diakonessenliuis worden geopend. Te Nyverdal heeft nu, volgens de „Ned.", de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente het initiatief genomen om by de opening een Röntgen-inrichting van f 10.000 aan te bieden. In verschillende gemeenten wordt thans voor dit doel een inzameling van gelden gehouden. KERKELIJKE PERS. Te A a 11 en overweegt de Kerkeraad van de Geref. Kerk plannen toi het ui tee ven van een plaatselijk kerkelijk orgaan. Deze week zal een proefnummer hiervan verschijnen, waarin het plan wordt toegelicht, dat dan op een Gemeentevergadering, die op den Biddag van 11 Maart a.s. zal worden gehou den, wordt besproken. EVANGELISATIE. „t Anker". Te Amsterdam is de'8ste jaarvergadering gehouden van de vereeniging ,,'t Anker", die een evangelie- en verbandbo'ot uitzendt onder de schippers van onze h'nnen- wateren. Ds. D. van Diik, Geref. predikant te Groningen, opende de vergadering. Uit de jaarverslagen, uitgebracht door Ds. C. Kapteyn Dz., missionair pred. voor de Zending onder de Joden, bleek, dat er hoe lan ger hoe meer meeleven gekomen is. Mnar door den geweldigen maatsehappelijken nood, die onder de schippers wordt aangetroffen, was veel meer hulp noodig. Aan het eind van het jaar wees de kas dan ook een tekort aan van ruim f 960. Het bleek echter duidelijk, dat de arbeid door colportage en evangelisatie alsmede door het verspreiden van het maandblad ,,'t Anker" _v.. veel geestcliiken zegen heeft verspre'd, en dat land terug, ook in stoffelyken nood, door geldelijken steun uitreiking van kleederen aan zéér arme schip- persgezinnen en anderen stoffelyken steun velen zyn gehplpen. Staande de vergadering werd reeds f 100 toegezegd voor dekking van het tekort. Besloten werd tevens den arbeid uit te brei den door het zoeken van een plaats, waar een kiosk voor schippersgebruik kan staan, met telefoon en alle noodige lectuur, vooral Chris telijke lectuur en verbandmiddelen. Ook werd besloten een radio-uitzendavond aan te vragen den geestelijken en stoffelijken nood der «chippers meer bekend te maken. heeft aanvaard. GIFTEN EN LEGATEN. Naar de „Ned." verneemt, is behalve aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Mars- sum (Fr door wijlen vrouwe J. G. Romein weduwe Mr. H. J. S. M. van Wageningen to Arnhem ook een legaat van f 5000 besproken aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te L< Weerbericht. Het dunne PtMtJe geeft den vorlgen stand aas Hoogste stand te Janmayen 768.8. Laagste stand te Valenlia 750.3. Stand vanmorgen half twaalf 761.8. WEERVERWACHTING (Medeged. door het Kon Ne.1 Meteorologisch Instituut te De Rilt) Zwakke tot me je wind uit Oostelijke richtingen, meest licht tot half 1 wolkt, wei nig of geen neerslag, iets zac-hier overdag. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 2-2 C. 5 MAART Zpnsopgang 6.41 u.; Zonsondergang 5.48 il OERTUIGEN MOETEN RUN LICHTEN OP HERBEN Van 's avonds 6.13 n. tlO 's morgens 6.09 u. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENINGEN. Tot assistent voor den tijd tot 1 Septem ber a.s. is benoemd de heer E. J. Scheu- d e r te Wageningen. MIDDELBAAR ONDERWIJS CHR. NIJVERHEIDSONDERWIJS Te Amsterdam zal de Chr. Nijver heldeedhool voor Meisjes, aan de Ferd. Bol straat, a.s. Zaterdagmiddag geopend worden LAGER ONDERWIJS HOOFDBENOEMINGEN Batavia (Leensohool bij de Chr. Kweek school), J. H. Dijkman, hoofd té Sookaboomi. O u d-L u 11 e n, J. Snoek te Oldebroek. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Se ma rang (M.U.L.O.), F. Kamerling, hoofd te Tjilatjap, en B. B. van Mourik te Batav'a. IJm u id-en (Oo6t), mej. E. v. Dulle te Noord wij kerb out. Noord wijkerhout, mej. A. Moe te Wa rmond- Z ii i d 1 a n d, P. van Dijk te Nunspeet Werkendam (Rehobothschool, hoofd J. van Herp), mej. J. Boerema te Utrecht, H. C. VAN VELDEN. De heer H. C. van Velden, hoofd van Leerschool-bij de Chr. Kweekschool te Batavia, zal aan het eind van dezen cursus zyn arbeid neerleggen om met pensioen te gaan. A. VAN DEN BIEZEN, t Het orgaan der Chr. Onderwijzers-Vereeni- g;ng in Ned.-Indië, de ,.Chr. Onderwijzer", bevat het volgende hericht: Bestemd voor de Chr. Hollandcch-Inlandsche School te Sangi, was collega A. van den Biezen uitgezonden door het Sangi- en Talaud- Comité. Ip reis naar Indië, werd hy in Genua zoo ziek, dat hy de reis niet kon voortzetten. Aanvankelijk herstelde hij in zooverre, dat de scheepsarts geen bezwaar maakte, hem boord op te nemen. De zeereis deed hem geen gred, de ziekte verergerde en, in Priok aan gekomen, moest hij per ziekenauto naar het ziekenhuis „Koningin Emma" vervoerd worden 23 November werd hij het ziekenhuis bin- nengedragen, 6 Februari is hij aldaar over- ZENDING. Zendeling W e t s t e i n, zond, naar het Zendingsbureau te Oegstgeest ons schrijft, een brief, waarin o. a. duidelijk uitkomt, met welke moeilijkheden van eigenaardi»; soort de uitbreiding van don arbeid somtijds te kampen heeft. De bedoelde gebeurtenis heeft zich afgespeeld aan de Zuidkust van den Vogelkop, tevens de Noordkust van de Bentenigolf op West-Nieuw-Guinee. Hot be richt luidt: „In mijn laatstcn brief schreef ik, dat het de bedoeling was om de bewoners van Tarof een bezoek te brengen. Ik ben er geweest en de plaats is mij erg tegengevallen. Ik wist niet, dat de opvatting van bewoonbaarheid van een terrein zoo geheel anders is bij de Papoea's dan bij ons. Achter de kust ligt. een vrijwel boomlooze vlakte, die in den regen tijd verandert in een meer met hier en daar -at sagoboomen en In den drogen tijd in een biezenland met kleine slootjes doorsneden, waarlangs het verkeer per prauw plaats leden. Hy heeft veel geleden. Zaterdag 7 Februari hebben we hem hier begraven. Enkele collega's volgden de baar. Geen familieleden, geen vrienden, ver van zyn vaderland. Zijn jonge vrouw gaat nu weer naar Hol- SCHOOLBOUW Te Sloten (gem. Amsterdam) Is aanbe steed de bouw van een Chr. School aan den Oedorperweg. Hoogste biljet was 61 Laagste inschrijver was M. J. Kok te Nieu wer- Ametel ivoor 46.500. WEIGERING Te Gorinchem heeft de Raad bericht ontvangen van Ged-ep. Staten van Zuid- Holland dat zijn besluit van 30 Juli 1.1^ is vernietigd en dat de door het Bestuur dor Vereenj,ging tot. stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel aldaar gevraag de medewerking tot stichting ©ener van die Vereen kring uitgaande Bijzondere Lagere School in de Lingevvijk aldaar wordt ge weigerd. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS telt te Leiden. Ge- ichap: doet. ex., de heer A 3 heer H. Becqueur RBki elaaffd: Re< Dud >k van Indolojrle Heel, Gouda. de heer C. W. Natuurkunde A: cnnd.ex., de n te Voorhursr: ld. D: eand. Den Haag: Id. L: de heer D. C. Canne. I P. de Jon ere. s- en Natuurkunde F: oand.e 'dikum, HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Terschelling 9.2' 2144 Willemat Harlingen lu?5 22 16 Bruuwer.-h 2f-f. 1512 Helder le 4.(8 22 Zlerikzw S2a 16.M Mem 2e 16.7 20 |H WVrneldinge 34S 16.13 (Jmniden 343 15.57 Vlhwlngen i.42 1411 H v Holland 254 1503 Terneiizen 92'» >4 41 Rotterdam 4.i7 17.26 Hnnswuert 3.13 i5,ö0 WATERSTANDEN RIVIEREN Hunmgen Kehl Mannheim tingen PU0DINörABR-^.v7'WIA«:-GR0NINGEN EXAMENS-VROEDVROUW is benoemd Dr. J. G. Blalsse te DE SCHEEPSRAMP AAN DE SCHOTSCHE KUST NOG STEEDS GEEN NADERE BERICHTEN In aansluiting op een bericht Uit Londen, waarin het vermoeden wordt uitgesproken, dat hot bij Rosohoarty aan de Schofsche kust gestrande schip de Nederlandse! 10 trawler „Noordpool" IJM 132 is, vernemen wij, dat de „Noordpool" behoort aan de Vis- scherijmij „Noordpool" te IJmuiden. 't Schip is op 19 Februari II. ter vlschvangst in de Noordzee uit IJmuideii uitgevaren met een ecpjipage van 11 man aan boord. De eerste en tweede machinist, een stoker, een kok, een vol matroos en een licht matroos zijn afkomstig uit Maassluis. Gewoonlijk blijven de trawlers 10 h 14 dagen weg. Sedert het vertrek op 19 Februari heeft de reederij niets meer van den trawler, die slechts e,on radio-ontvangtoestel, doch geen zendinstallatie aan boord had, ver nomen. Ook is van het schip geen enkel praai- rapport ontvangen. De reederij heeft nog geen bevestiging kunnen krijgen van het bericht, dat "het op de Schotsche kust gestrande schip inderdaad de „Noordpool" is. De „Noordpool" is met haar zusterschip de IJM. 40 Zuidpool in 1929 gebouwd op de scheepswerf De Hoop te Leiderdorp en is cjpëndom van de Visscherij-Maatschappij „Noordpool en Zuidpool", directeur de heer J. C. Schulmayer te Bloemendaal. Het vaar tuig meet 166 bruto tons en is in het vorig najaar bij de Amsterdamsche Droogdok Mij te Amsterdam, nog verlengd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2