Als Columbus er eens niet geweest was Vertelling over de Freule van Houbaer AMERSFOORTNUMMER DINSDAG 3 MAART 1931 PAG. 3 Feitelijk verdient Columbus, de ontdekker van Amerika, een standbeeld, opgericht van wege de sigarenfabrikanten. Want wannepr Columbus in 1492 niet Amerika ontdekt had, dan zouden wij heden ten dage waarschijn lijk de kunst van het rooken nog niét heb ben verstaan en was het onnoodig geweest, dat de overheid strafbepalingen had ge maakt tegen het rooken door kinderen be lleden de zestien jaar, welke bepalingen er Intusschen een bewijs van zijn, dat de trek in een „trekje" er reeds vroeg inzit. Wie de geschiedenis van de tabak bestudeert, komt reeds spoedig tot de conclusie, dat we in dit opzicht heel veel te danken hebben aan de roodhuiden, die Amerika bevolkten ten tijde van de ontdekking van dit wonderland,- door Columbus. Aan hem komt volgens de Encyclopaeclie de eer toe het rooken in Europa te hebben ingevoerd. Ten onrechte is aangenomen, dat de Chi- neeizen reeds vóór de ontdekking van Ame rika de tabak als genotmiddel zouden heb- millioenen cigarlllos levert ongetwijfeld dé N.V. Houbaer en Co.'s cigarillos en sigarenfabriek te Amersfoort, de meeste af. Deze fabrieken zijn meer be- kend onder den naam van Sopla sigaren fabrieken en er is geen enkele rooker die nog nooit van Sopla gehoord heeft Daarvoor heeft de intenkieve reclame-afdeeling van deze fabrieken wel gezorgd .terwijl het pro duct zelf zoo goed is, dat iemand, die ééns Sopla rookte voortdurend afnemer blijft. Het woord Sopla is gevormd uit de beginletters van het slagwoord En dat dit maar geen leuze, geen frase, is daarvan hebben we ons kuninen overtuigen bij ons bezoek aan de uitgebreide fabriek aan de Van Ascli van Wijckstraat te Amers- Het was ons een genoegen met deze groo- te industrie kennis te ma' en en alles te kunnen bezichtigen. Wij Nederlanders mo gen er trotsch op zijn, dat de oud-vaderland- sche geest van durf en doorzettingsvermogen, van krachtsontwikkeling en ijver zich heeft gehandhaafd de eeuwen door, en dat de oud- Hollandsche koopmanschap niet is verdwe nen, maar nog steeds voortleeft in een ge slacht van nijvere werkers, die aan vele ben aangewend. In Europa kwamen de eer ste Iterichten omtrent de tabak door Co lumbus en zijn reisgenöoten. De ontdekker van Amerika had gezien, dat de inboorlingen van Guanahani tabaksbladeren in een mais- blad rolden en daarna rookten. In 1525 gaf Gonzala Hernandez de Oviódo y V a 1 d e z, stadhouder van St. Domingo, een nauwkeurige beschrijving van de tabaks plant Later werd zij door den Spaanschen arts en plantkundige N i c J1 aas Menar- dus in een boek over West-Indië (in 1571) als een geneeskrachtige plant aanbevolen. Jean Ni cot. Fransch gezant in Portugal, zond in 1560 tabakszaad ..aar Parijs. De Ne- derlandsche plantkundige Linnaeus noemde het geheele geslacht naar hem. De gewoonte van tabakrooken werd door de Spaansche matrozen en Engel- 6che kolonisten naar Europa overgebracht en wel door eerstgenoemdcn reeds in het midden der 16e eeuw en door laatstgenoem den in 1586 uit Virginia naar Engeland. In het laatst der 16e eeuw was het rooken in Spanje, Portugal, Engeland en Nederland bekend. Wereldlijke en geestelijke machten verzetten zi,ch tevergeefs tegen de uitbrei ding. In 1616 werd de tabak voor 't eerst in Europa, in Nederland, verbouwd. We kun nen hierbij dus opmerken, dat ons land dus in dezen vooraan stond, zooals het in zooveel dingen voorgegaan is en neg steeds vooraanstaat, zooals zal blijken uit de be schrijving van één der grootste sigarenfa brieken in ons land, welke hieronder volgt. Iets later dan in ons land, werd ook in Engeland tatak verbouwd. De meeste staten trokken door hooge belastingen groote voordeel en van de tabak. Ook dit is thans geen nieuwigheid. Iedere rooker weet welk een last voor hem de banderolles vor men. Maar niet alleen voor hem, doch veel meer voor de fabrikanten; naar we straks zien zullen Is er een geheel aparte bewer king voor noodig. In Frankrijk voerde men in 1674 het tahaksmonopolie in. Dit werd in 1790 opgeheven, maar in 1810 hersteld. In Oostenrijk dagteekent het monopolie van 1670, het werd daar verpacht tot 1783 en kwam daarna aan den staat Snuiven en pruimen zijn Europeesche uitvindingen. Daar het in den beginne voor sommigen en schande, voor anderen een gewetensbezwaar was om openlijk te rooken, of, zooals men in ons land zeide „tabak te drinken of te zuigen" ontstonden in Frankrijk, in de eerste plaats te Parijs, rooklokalen (tahagles). Tot aan 1S18 was bet rooken op straat in onder- scheirinn landen van Europa verbaden. Ih Nederland werd sedert het begin der I 17e eeuw tabak verbouwd. Men weet, dat1 in de omgeving van Amersfoort gedurende lange jaren de tabaksteelt zeer bloeiende was. Later werd de inheemsche tabak door buitenlandsche soorten verdrongen. Hoeveel er gerookt wordt is niet bij benadcrh.g te zeggen. De wereld productie van de tabak wordt op ruim 1000 millioen K.G. per jaar geschat. Nederland neemt een zeer belangrijke p.aats tn, wat het rooken betreft. In 1929 werden in totaal verkocht 124 000 000 cigarillos k 2^ cent, 102 000.000 cigarillos k drie cent, 143.000.000 sigaren k vijf cent, en 286.000.000 sigaren it zes cent. Uit deze cijfers blijkt ten duide lijkste, dat er voor een aardig stuivertje door de Hollanders per jaar de lucht in wordt geblazen. handen werk en daardoor brood verleenen. En het is daarom met groote voldoening, dat we schrijven over deze fabriek, die met kracht gedreven wordt De Soplafabrieken zijn, naar de Burgemeester in een redevoe ring bij gelegenheid van het jubileum dezer fabrieken en de .opening van het fraaie nieuwe kantoorpand, waarvan we een af beelding geven, zeide, de grootste werkgeef ster van Amersfoort en heeft reeds daarom recht op de belangstelling en den steun van de plaatselijke overheid, welke dan ook, naar wij van de firmanten vernamen, deze steeds betoond heeft We vingen onzen rondgang door de fabrieken aan bij de kelderruimten, waarin de groote hoeveelheden tabak liggen opgestapeld. Wa ren dit reeds groote partijen, onze geleider deelde ons mee, dat het lang niet alles was, maar men elders in de stad opslagruimte had moeten huren om steeds verzekerd te zijn van voldoende voorraad om te kunnen voldoen aan de groote vraag naar cigarillos. Want heel Nederland rookt cigarillos en 't rookend publiek, dat niet weet hoeveel moeite en zorg er noodig is om het steeds aan zoekertjes" te helpen, zou zich geen raad weten, wanneer het ook maar een oogenblik zonder Sopla wezen moest. Maar daarvoor is geen vrees; er wordt wel voor enkele tonnen gouds steeds in voorraad ge houden, opdat de vele nijvere handen en de talrijke machines nooit stil behooven te zijn wegens gebrek aan materiaal. Er worden uit sluitend tabakken van overzeesche gewesten aangewend: Sumatra, Brazilië en de Vor- Onze ontdekkingsreis in Amersfoort \/an Tabaksblad tot Sigaar en Cigarillo stenlamden. De beste soorten tabak worden in het product verwerkt en mep gebruikt nimmer andere tabakken of surrogaten, geen papier, geen bombardines, zooals soms wol elders gebeurt, plleen onvervalschte ta bakken. Vlak,in de nabijheid, waar de tabakken in de origineele verpakking in de rietmatten, gestapeld liggen, vindt de eerste bewerking plaats, namelijk het invochten. Dit is noo dig omdat door het inpakken en het trans port en het opslaan de tabaksblaren, die stijf op elkaar geperst zitten, vrij bros zijn. Het invochten voorkomt nu, dat de tabaks blaren bij het bewerken zouden breken en verpulveren. Er is een zeer fijne sproeier aanwezig, die zorgvuldig afgesteld kan wor den en waarmee de tabakken op het ver- eischte vochtgehalte, dat ook weer niet te groot mag zijn, worden gebracht Als dat geschied is, dan volgt de tweede bewerking: de bossen worden losgemaakt en met hét zoogenaamde strippen d.w.z. het omtnerven van de tabaksbladeren wordt aangevangen. De nerven, die in het tabaksblad zitten, zijn taai en zouden aan de tabak een bitteren, leelijken smaak geven, vandaar dat deze er eerst uitgehaald dienen te worden. Het strippen geschiedde vroeger door jongens, z,g. strippers, maar gebeurt tegenwoordig machinaal. Het blad, dat na het strippen overblijft, is bestemd om als dekblad te dienen. De z.g. stelen, d.w.z. de nerven, die overblijven worden in de Sopla fabrieken niet zelf gebruikt. Daar gebruikt men, zooals we reeds zeiden, sleohts de su perieure kwaliteiten tabak voor het product Maar tegenwoordig is er weer veel vraag van andere fabrieken, ook buitenlandsche, naar de stelen, welke door (die fabrieken dan weet in bepaalde soorten- rook- of pruimtabak worden verwerkt Nu moet natuurlijk volgen de bewerking van het binnengoed. Het dekblad hebben we zóo ongeveer ge reed gezien, maar met een dekblad alleen zou de sigarenmaker of de sigarenmaohine er niet kunnen komen. Allereerste vereischte is dus nu dat er binnengoed gemaakt wordt en het is logisch, dat dit zich onmiddellijk aansluit bij het strippen. We zien daartoe opgesteld verschillende van de allernieuw ste machines waarin de tabak voor de be werking gereed gemaakt .wordt en van stof en andore onreinheid wordt ontdaan. Het wonder van Amerika. Het door Columbus ontdekte werelddeel heeft niet alleen gezorgd voor de machinale sigarenfabricage. Er werd altijd gezegd, dat de sigarenfabricage zoowat het eenige zou zijn, wat niet door de machine zou kunnen gebeuren, maar de uitvinders hebben zich ook daar op toegespitst en zoo is de zoo ingenieus uitgedachte machine er gekomen, die de sigaren kant en klaar aflevert En wel zoo dat de sigarenmakers van pro fessie niet kunnen zeggen of een sigaar met de hand of de machine gemaakt is. Na tuurlijk heeft de energieke directie der SoDlafabrieken er zorg voor gedragen, dat zij een der eersten was die zich op d,e machi nale fabricatie instelde. Wij kwamen in een groote zaal. waar niet minder dan veertien sigarenmachines waren opgesteld. Eén was er keurig wit geschilderd, die den bijnaam draagt van de freule en men mag volstrekt niet min over deze dame denken, want zij heeft de aandacht getrokken als een echte schoonheidsko ningin. Duizenden oogen waren gedurende veertien dagen op haar gericht toen zij op gesteld stond op de Jaarbeurs nu eenige jaren geleden, ter „illustratie" van de Kolo niale Afdeeling. die deed zien de tabakscul tüur in de tropen. Wij hebben toen zelf geconstateerd de enorme volte in de kolo niale afdeeling juist daar waar deze freule van de Sopla fabrieken stond opgesteld, en vol belangstelling waren de honderden bij honderden bezoekers voor hetgeen de si ga renmachine tot stand bracht En hetzelfde geschiedde toen deze machine stond opge steld, in een etalage van een perceel aan het Damrak te Amsterdam. Van 's morgens vroeg tot 's avonds stond een dichte menigte sakmgepakt voor het breede raam om te wal de machine ervan terecht bracht Dat dit een geweldige reclame de SOPLA FABRIEKEN is kan ieder begrijpen, maar dat bewijst juist, dat de directie dezer fabrieken verstaat, dat ze met haar tijd moet meegaan ook in dit opzicht, dat men met zijn product voor den dag moet komen. En dat bewijzen ook wel de ge weldige oplbhriften welke men overal ziet. niet het minst op het uitgebreide fabrieken- complex in Amersfoort, waarin de SOPLA sigaren worden aanbevolen. Intusschen zijn we afgedwaald van onze ertelling. Op de zaal dan waarin behalve de freule, die zoo genoemd wordt ómdat zij overal heen, wordt geëxposeerd, staan nog dertien andere sigarenmachines minder mooi van uiterlijk misschien, maar van niet der capaciteit. En deze machines in vol be drijf te. zien is De regelmaat, de correctheid tie kalmte waarmee gewerkt wordt, bewijzen, dat de leiding van het bedrijf zorgvuldig geregeld is. En zoo kunnen er per week niet minder dan 280.000 sigaren gemaakt worden. En dat is lang nog alles niet, naar we verder zullen zien. Maar vooraf dienen we te vertellen, wat er met deze bijna driehonderdduizend sigaren geschiedt voor ze bij den afnemer zijn. De machines maken de sigaren kant en klaar. Het binnenwerk wordt erin gescho ven, automatisch neemt de machine zooveel binnengoed op, als noodig is voor één sigaar, een der bedienende meisjes schuift een stuk tabaksblad (omblad) in, dat door de machine automatisch om het binnengoed gerold wordt Eveneens rolt de machine een door een derde meisje ingeschoven dekblad om het binnengoed plus omblad (z.g. bosje) heen waarna zij tenslotte nog op zeer ver nuftige wijze de punt aan de sigaar maakt. Ziezoo, gereed, in tijd van een ommezien. Het proces is zoo eenvoudig, dat men zich eigenlijk niet kan voorstellen, dat er ie deze machine niet minder dan veertien pa tenten zijn opgenomen, zooals onze geleider- ons meedeelde Als de sigaren gereed zijn, dan gaan ze naar ëen zaal, waar de sorteerders werken. Dat is een karweitje, waarbij groote pre ciesheid vereischt wordt. Want het publiek staat erop een bepaalde sigaar te hebben en gaat daarbij af op de kleur van het dekblad. Een licht dekblad waarborgt dan volgens de meening van het publiek een lichte sigaar, terwijl een sigaar met een donkerder dekblad persé zwaar moet zijn. Hoewel dit lang niet altijd opgaat, omdat het binnengoed daaraan zeer veel bijdraagt, moet er toch rekening mee gehouden wórden en nu moeten de sorteerders ervoor zorgen, dat kleur bij kleur bij elkaar komt. Hot is interessant, die in de SOPLA FABRIEKEN gade te slaan. Verschil van vochtigheid maakt de eene sigaar wel eens donkerder dan de andere van dekblad, en nu worden lichtere hij lichtere gevoegd en donkorder bij donkerder. Hoeveel soorten bestaan er, vroegen we, en het antwoord deed ons duizelen. Sigaren kunnen worden gesorteerd tot niet minder dan hond3rd en vier kleuren. En dan te zien hoe rap en gewiekst de sorteerders bij hun taak tewerk gaan, wekt bewondering. De sigaren worden gesorteerd op amarillo's claro's en madoero's. „Men rookt nu eenmaal met de oogen" is een spreekwijze, die in de tabakswereld opgeld doet en zoo moet men er rekening mee houden om ook in dit opzicht het publiek te bieden, wat het wenscht. Nadat het sorteeren heeft plaatsgevonden, worden de sigaren in blokken geplaatst en geperst. Ze gaan daarna naar de droog- -kamer, avaar ze langzaam gedroogd worden. Daarna gaan ze nog een aantal weken naar een ruimte waar ze kunnen besterven zooals men dat noemt zoodat alle vochtdcelen voor- zoover zulks noodig is, er uit gehaald wor den en dan dan naar het belastingkantoor Ja, ja, de SOPLA FABRIEKEN hebben ook een eigen ontvangerskantoor van de belas tingen en een lieve juffrouw is daar de ontvangeres. Maar het gaat vrij eenvoudig, hoewel het wel kostbaar is. Nabij de droog- kamer staat een banderolleermachine en met deze machine worden de duizenden sigaren in een ommezien gobanderolleerd. De machine plakt niet minder dan 250.000 ban derolles per week. Wanneer men bedenkt, dat om een doosje cigarillos van tien stuks een banderolle gaat dan kan men nagaan, dat dit getal van 250.000 banderolles per week niet slaat op het aantal producten dat wekelijks wordt vervaardigd, dat loopt in de honderdduizenden en nog eens honderd duizenden. Bij het vernemen van zulke cijfers begrijpt men wel, dat de SOPLA FABRIEKEN heel wat aan tabaksbelasting moeten betalen. Niet minder dan een twee ton per jaar, ruw berekend, betaalt de N.V. Houbaer en Co. aan deze belasting, die door niet over schrijven, want aan deze machines zijn veel fabrieksgeheimen verbonden, welke de N.V. Houbaer en Co., niet prijs wil geven. Op deze afdeeling staat dan ook; „Streng verboden toegang". Het is als in de harem van een Oostersch vorst waar men een enkele maal werd toegelaten, naar de reizigers van de Oriënt ons weten te melden, maar waar ze eigenlijk niets moch ten zien, althans niets moohten weten. Maar terwijl de Oostersche vorsten despoten waren is deze Amersfoortsche werkgeefster, de N.V. Houbaer en Co. alles behalve despotisch, maar is de zaak heel democratisch ingericht en heeft het personeel het er uitmuntend. En dat is ook een ding, dat de afnemers waardeeren als ze weten, dat de industrie, welker product ze betrekken, goed zorgt voor het personeel, omdat in een bedrijf, waar de rookers niet zeer geliefd Is. Maar door de fabrikanten evenmin. Zal ze ooit worden afgeschaft? De expeditie is weer een afdeeling apart. Daar staat weer een staf van personeel gereed, die instaat is om goed en snel te verzenden, datgene wat in de fabriek goed en snel is gereed ge maakt, En daarvoor komt nog heel wat kijken. Want elke afnemer heeft aparte wenschen. De één wil het zoo een ander wil het weer zus en een industrie moet voldoen aan de wenschen van haar afnemers wil ze in bloeienden toestand blijven, zooals de SOPLA FABRIEKEN thans zijn. We zagen hoe alles gereed gemaakt wordt voor de verzending, hoe de kistenmaker een eigen afdeeling heeft, waar ook veel machinaal gaat en uit het geheele bedrijf kregen we den indruk dat er snel en accuraat gewerkt wordt, in het voordeel van de afnemers. De cigarillos. De lezer en lezeres heeft gelijk als hij of zij beweert, dat er niet zooveel verteld is van de cigarillos. Dat is waar maar het proces dat de cigarillos ondergaan is onge veer gelijk aan dat van de sigaren. Alleen maarwe mochten op de afdoeling waai de cigarillos gemaakt worden wel kijken en bewonderen daar de lange rijen machines, waaraan tientallen meisjes met bewonde- ringswaardige vingervlugheid het tempo van I deze machines bijh >uden, waar duizenden Ibij duizenden cigarillosper dag gemaakt worden alleen maarwe mochten er niet goed gezorgd wordt voor het personeel, zich dit zal wreken door een minder goede afwerking van 't product En men ziet dus, dat alle factoren, economische zoowel als sociale, bij de SOPLA FABRIEKEN ertoe meewerken om het product uitnemend te maken. Vandaar die duizenden bij duizen den afnemers in heel het land en ver daar buiten. Vandaar de bekende naam SOPLA, die iedere rooker heeft vernomen. Van de afdeeling waar de cigarillo® zijn I gemaakt, worden zij op dezelfde manier be handeld als de groote sigaren. Ook zij gaan naar de droogkamer. maar daarna worden ze naar de verpakkêrij gebracht, waar tien tallen meisjes de cigarillos in doosjes ver pakken. Dit werk wórdt per stuk betaald en dc reusachtige handigheid, welke de meis jes hebben gekregen in het verpakken van de kleine rookertjes is merkwaardig om te zien en we kunnen ons voorstellen, wat onze geleider ons meedeelde dat er vele meisjes zijn, die een zeer goed loon daarmee behalen. Wat ons getroffen heeft is de hygiëne in 't geheele bedrijf en een voorbeeld daarvan mogen we wel noemen. Er is een geheet aparte vorbandkamer waar werknemers of werkneemsters, als er een fubrieksongeval mocht plaats vinden, geholpen en verbon den kunnen worden zonder dat stof of vuil daarin zouden hinderen. Drie leden van het personeel hebben diploma eerste hulp bij ongelukken, zoodat deskundige hulp aanwe zig 1st En voorts trof ons niet minder d® groote orde, welke in heel het productieproces heerscht. de soepelheid, waarmee al! s geschiedt, allereerste voorwaarde voor 'n goed rendee- rend bedrijf. En dat zijn do SOPLA FABRIE KEN. Wo willen dit ten besluite alleen demonstreeren door te noemen het aantal cigarillos dat per week gemaakt wordt. W elnu, niet minder dan anderhalf millioen cigarillos per week worden vervaardigd. F.en personeel van ruim vierhonderd personen, mannen en vrouwen bij elkaar gerekend, is eiken dag in de weer om Nederland vari het beroemde procfuct te voorzien. Jin in hot mooie nieuwe kantoorgebouw zetelt de bedrijfsleiding. Daar vonden we den heer W. M_ Vink, directeur der SOPLA FABRIEKEN' en zijn mede-directeur, de heer J. H. van Lonkhuvzon. Daar vonden we ook den heer C. van Zweeden, procuratiehouder. Deze mannen zinnen or altijd op om het bedrijf nog intensiever te maken. Wie ziet welke grooto uitbreiding do riek gekre gen heeft, staat e.i-van versteld. Een nieuw gebouw is aangekocht, maar met hijjrekkipg daarvan aan het bestaande fabriekscomplex wordt gewacht totdat de crisis welke thans „woedt" teneinde is. Vol vertrouwen is de directie van dit groote bedrijf en dut is waar borg voor de stabiliteit van deze mooie Amersfoortsche Industrie. Zij guut met haar tijd mee, wat ook bewijst de invoering var» geschenken. Tal van fraaie en nuttige ge- schenken zijn tor beschikking van de ver bruikers van de SOPLA producten en op een puntenstclsel is dit gebaaeei>L Er zijn ook mooie luxe verpakkingen voor verschil lende producten, waarmoe moeder de vrouw zoo ln haar schik is zooals de doos Meester werk, en de doos Koppel poort, zwaar verzil verde doozen. die, nadat dc rookertjes eruit zijn voor de huisvrouw nog tot allerlei doel einden kunnen dienen. Het was ons een genoegen dit mooie be drijf te bezichtigen en voor de gelegenheid, welke de directie der SOPLA FABRIEKEN ons hiertoe heeft willen schenken zeggen jwe haar hartelijk dank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11