DONDERDAG 26 FEBRUAR11931 EERSTE &LAD PAG. 2 Uit Oost-lndie Kunst en Letteren. Wetenschap. Land- cn Tuinbouw. MEDISCH FEUILLETON DE VLOOTBESPREKINGEN De Engelsche onderhandelaars te Rome GUNSTIGE ONTVANGST Uit Rami? werd Woensdag gemeld: Vanavond zijn Henderson, Alexander en Craigie met, hnn gevolg te Rome aangoko- men om de vlootbesprekingen voort te zet ten. De Engelsche gasten werden aan het station door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Grandi, verwelkomd, in wiens gezelschap zich tevens de minister van marine bevond. liet bericht van het Engelsch ministerieel bezoek werd te Rome zeer gunstig ontvangen. De betrokken In stanties hebben evenwel tot dusverre hun politiek ui terughoudendheid nog niet op gegeven. Het is in het algemeen overdreven in verband met het bezoek van Henderson te spreken van een geheel nieuwe oriëntee ring der Italiaansche buitenlandsche poli tiek. Do Giornale d'Italia, die haar berichten in hoofdzaak van het ministerie van bui tenlandsche zaken betrekt, zegt, dat te Rome de resultaten van de tc Parijs plaats gehad hebbende besprekingen nog niet in details bekend zijn. Le Lavore Fascista constateert met vol doening. dat de Romcinsche reis van de Engelsche ministers de geréchten over een afzónderlijke overeenkomst tusschen Parijs en Lond'-n ten stelligste weerlegt. Tevens zegt het blad, dat de besprekingen te Rome niets buitengewoons beteekenen. Het woord „vlootpariteit". dat tot dusverre een belang rijke rol speelde in de pers, is sedert enkele dagen geheel uit de dagbladkolommen ver dwenen oogenschijnlijk om het verkrijgen Tan overeenstemming niet te bemoeilijken. De Fransche opvattingen. In politieke kringen te Parijs weet men te verzekeren, dat de overeenkomst, die na zes uur onderhandelen tusschen de Fran sche en Engelsche vertegenwoordigers <ot stand is gekomen, niets bevat waardoor do Fransche veiligheid in zee in gevaar kan worden gebracht. Ook wordt medegedeeld, dat zelfs wanneer de Engelsche ministers te Rome geen resultaat zouden bereiken, de overeenkomst tusschen Franrkijk en Enge land in stand zou blijven. Men meent ech ter aan, dat Italië van de gunstige gelegen heid gebruik zal mnken om zich bij de over eenkomst aan te sluiten. De politieke en fi- nancieele gevolgen zouden anders wel een» voor Italië niet kunnen uitblijven. Van Fran sche zijde laat men bovendien doorscheme ren dat del geheele zaak min of meer een uiterlijkheid ia om de publieke opinie gerust te stellen. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK BIJ AG RAM 25 zwaar gewonden Bij Ag ram heeft Woensdag een ernstig eutobus-ongeluk plaats gehad, tengevolge ■waarvan 23 personen zwaar werden ee- wond. Op den straatweg naar Samobor kwam een dicht,bezette autobus een boeren wagen tegemoet rijden, toen het paard plotseling op hol sloeg. De disselboom van den wagen drong in de autobus, tengevolge, waarvan de chauffeur ernstig werd gewond en het stuur kwijtraakte. De wagen stortte in een 3 M. diepen grep pel en sloeg over den kop. De reddingswerk zaamheden duurden meer dan een uur. Alle 24 passagiers werden, evenals de chauf feur, zwaar gewond in het ziekenhuis te Agram opgenomen. Vier van hen verkecren in levensgevaar. DE LANDBOUWSANEERING IN DUITSCHLAND Het program van minister Schiele. De Duitsch© rijksminister Schielö heeft gister in den Rijksdag een groote rede ge houden over de door hem voorgestelde land bouwpolitiek. De minister deelde mede, dat de agrari sche politiek der Rijksregeering niet betrek king heeft op afzonderlijke hulpmaatregelen voor den een of anderen tak van landbouw, zij vormen daartegen een stelsel van nauw aan elkaar verbonden organisatorische maat regelen .Met de hulp aan den landbouw gaat de stimulatie van de binnenlandsche markt hand aan hand. Het handhaven van een ïevensvatbaron landbouw is iets, waaraan, de laatste tien jaar niet met den noodigen na druk gewerkt is. De fouten van het verleden moeten thans grondig verdwijnen. De minister bespreekt dan het agrarische programma van de Rijksregeering. waar van het eerste deel gevrijd is aan de verdere inperking van den rogge- en haveraanbouw en het gebruik van de mggcbouvv-opper- vlaktc voor uitbreiding van de verbouwing van gerst etc. In verband hiermede staat tevens dc uitbreiding van de renteverlaging voor voorschotten voor bodemverbetering van d tot 10 jaren. Het derde deel behandelt den invloed, uit te oefenen op het verbruik, waarhij tijdelijk niet zal worden terugge schrokken voor het nemen van noodmaat regelen. Ten slotte houdt het agrarische plan 2ich nog bezig met de maatregelen, te nemen tor overwinning van de seizoen-gevaren. Al dit wetgevende werk is in nauwe sa menwerking met de vooraanstaande verte genwoordigers van den landbouw tot stand gekomen. Spr. waarschuwde ten slotte den landbouw door erop te wijzen, dat het hier uit den aard der zaak geen toover-fonnules geldt, doch dat dc problemen thans in hun grond oorzaken worden aangepakt. Hierna volgde een langdurig debat, waar bij verscheidene sprekers steun aan minis ter Schiele toezegden. De communisten dienden intusschen een motie van wantrouwen tegen Schiele in. De beraadslagingen werden verdaagd tot hedenmiddag drie uur. Conierentle met den landbouw. Onder Voorzitterschap van den rijkskanse lier hebben gisteren de eerste besprekingen met, de vertegenwoordigers der landbouw coöperaties plaats gehad over de verlaging van de rente voor landbouwcredieten. Aan de besprekingen namen ook de Prui sische minister-president, de rijksministers Schiele en Treviranus, rijksbankpresident dr. Luther en de Pruisische minister van landbouw déél. De besprekingen zullen zoo spoedig moge lijk voortgezet en ten einde gevoerd worden, tèn einde dan de noodige maatregelen te kunnen treffen. HET LEGER IN BRITSCH INDIE. De opperbevelhebber heeft in den Britsch- Indischen raad van State verklaard, dat de oprichting van een militaire school voor op leiding van Indische officieren binnenkort haar beslag zou krijgen. DE COMMUNISTISCHE WERKLOOZENDAG ALLEEN TE LEIPZIG SUCCBS: DRIE DOODEN De uit alle deelcn van Duitsehland bin nengekomen berichten over den communis- t.uschcn wereldetrijddag tegen rle werkloos heid, wijzen erop, dat het practisch tot geen ernstige verstoring van de orde is gekomen. Behalve te Leipzig, waar de menigte de politie dwong tot schieten en drie men- schon werden gedood en tien zwaar ge wond, zijn verder nergens menochenlevens te betreuren. Wel kwam het herhaaldelijk tot botsingen met de politie, waarbij de com munisten van stee non en latten gebruik maakten. Te Koningsbergen werden 3 politiebe ambten door messteken gewond Te Hamburg verliep alles zonder inci denten. Te Keulen moest de politie energiek op treden, en te München moest herhaaldelijk met de blanke sabel worden gedbarg «wd. Eenige personen weiden in arrest genomen. Te Ludwigöhafen hadden 22 arrestaties plaats. Te Brunewljk heeft een menigte van 2000 menschen voor het huis van eon minister gedemonstreerd. Te Maagdenburg werd de menigte met de blanke sabel uiteengedreven. Er werden 9 personen gearresteerd. Te Parijs zijn bij betoogingen een hon derdtal meneohen opgepakt. In de provincie is de dag over het algemeen kalm ver- loopen. In Spanje zijn alle communistische bctoo- gingen gefnuikt HUGENBERO TEGEN BRÜNTNO. Bij een betooging van de Duitschnationale volkspartij te Brunswijk hield de partijleider dr. Hugenberg, een rede, waarin hij o. a. het volgende zeide: Rijkspresident Hindenburg heeft de Duitsch notionalen opgeroepen, om in den rijksdag terug te keeren cn deel te nemen aan den wetgevenden arbeid voor den landbouw. De rijkspresident wordt echter door zijn omgeving niet voldoende ingelicht Dit was bij het Young-plan het geval, dit was bij de vorming van de rogeering Brüning het geval en dit is ook thans helaas het geval. Wij hebben het steeds noodlottig geacht, dat de regeering-Brüuing zich uitgaf voor een Hindenburg-kabinet en voor haar ver keerde politiek steun en bescherming zocht achter den persoon van den rijkspresident Wanneer het ministerie-Brüning ons laat uftnoodigen, om wederom aan de besprekin gen van den rijksdag deel te nemen kunnen wij daarin slechts een bevestiging zien van den onhoudbaren toestand, waarin het te genwoordige rijkskabinet verzeild geraakt is. Het heeft de hulp der rechtsche partijen noodig, maar wil haar niet de leiding in de politiek geven, die haar toekomt en den in vloed der sociaal-democratie, vooral in Prui sen, handhaven. Deze halsstarrige weigering in de oogenblikken van het hoogste gevaar is een historisch misdrijf. „IM WESTEN NICHTS NEUES'-RECLAME VERBODEN. Nu binnenkort de film „lm Westen Nichts Neues" te Nijmegen vertoond zal worden, werd daarvoor in het aangrenzende deel van Rijnland reclame gemaakt. Reclamebiljetten werden aangeplakt en o. a. te Kleef werd met een reclamewagen rondgereden. De re- clamebiljetten werden door het publiek af gescheurd, terwijl iedere andere reclame op last van hoogerhand door de politie werd verboden. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND Bij de Duiteche arbeidsbeurzen waren op 15 Februa ri 1.991.000 werkzoekenden in ge schreven, dus weer 106.000 meer dan op 31 Januari. De toeneming is voor het grootste gedeelte te wijten aan de arbeiders in de seizoejibedrljven. Op 15 Februari was net aantel totaal ondersteunde werkloozvn 2.602.000 tegqen 2.318.QOO verleden jaar om dezen tijd. Het aantel gedeeltelijk onder steunden bedroeg 861.000 tegen 811.000 op 3 Januari j.L AANSLAGEN OP PRESIDENT MACHADO. Voor de tweede maal in twee dagen tijd is president Machado aan den dood ontsnapt Thans heeft een jonge man, terwijl de pre sident een rede hield in het nieuwe kapitool, getracht hem met een revolver te dooden. De man werd echter onmiddellijk door de politie gegrepen, toen hij het wapen uit zijn zak haalde en wilde schieten. Het incident veroorzaakte groote opwin ding onder de aanwezigen. De president zette zijn rede echter onmiddellijk voort In verband met den bomaanslag, die eer gisteren werd gepleegd, zijn twintig vcrdach-. te individuen gearresteerd. DE TWEESPALT BIJ DE LABOURS De onder leiding vain Sir Oswald Moe:ey staande greep Engelsche tegenhuisledon, die van plan waren uit de lobourpartij te tre den. kwam Maandagavond bijeen en De- sloot, dat de greep zal blijven bestaan. De afzonderlijke leden der groep zullen echter de vrijheid hebben, om de houding aan te nemen, die zij geschikt achten. Naar gemeld wordt zullen 6lechte vier van de zeventien leden der groep uit de partij treden, nl. Mosley en zijn echtgenoote, lady Cynthia Mosley (de dochter van wijlen lord Curzon), John Strachey en VV. J. Brown. De andere dertien onderteeke naars van het oorspronkelijk manifest van Mosley ver klaren, dat, zij hem niet kunnen volgen :n hèt uitreden uit de labourpartij. HET ONDERZOEK BETREFFENDE DE RAMP VAN DE R 101 De Britfiche onderminister voor Lucht vaart Montague deeJde gieter in het La-go: huis mede, dat op verzoek tod het Hof van Onderzoek, inzake de ramp van de R 101, in het Nationale Laboratorium voor Phy- sica, proeven worden genomen, ten einde de oorzaken van het ongeluk definitief te bepalen. Zeer waardevolle resultaten worden ven deze proefnemingen, die nog niet beëindigd zijn, verwacht Hoewel het grootste deel van het rapport gereed ie, ie het onmogelijk het uit te bren gen voor de experimenten ten einde zijn. HET „VOLKSPALEIS" TE LONDEN VERBRAND. Een hevige brand, zooals Londen sedert langen tijd niet heeft gekend, heeft Woens dag het volkspaleis, dat als zetel van hel Joodsche the^fer over de geheele wereld be kend was, in de asch gelegd. De brandweer bestreed bet vuur met 50 stralen, doch moest er zich ten slotte toe be perken, de bijgebouwen te beschermen. De bibliotheek en het orgel, dat een waarde van 6.000 had, zijn verloren gegaan. Ook de gymnastiek- en zweminrichting zijn ver nield. Het gebouw werd veel gebruikt voor vergaderingen en sportieve demonstraties. RECHT VOOR HONGARIJE EEN GEDENKBOEK. Het Hongaarsche dagblad „P©sti Hirlap" heeft ter gelegenheid van zijn 50-jarig be staan een gedenkboek uitgegeven. Het merkwaardige van dit gedenkboek is. dat het geen woord wijdt aan genoemd blad zelf, maar dat het als het ware één oproep aan d'e beschaafde wereld is om aan hut Hongaarsche volk recht te verschaffen. „Justice pour la Hongrie!" is de titel en de ondertitel: „Les errcurs cruellcs du traité de Trianon". Door fcl-gekteurde voorstellingen, toege licht met scherpe woo reien en sprekende cijfers laten de eerste bladzijden ons al zien hoe het historische Hongarije is verminkt door het vredesverdrag von Trianon, hoe het aJs economische en geografische een heid uit elkander is gescheurd, beroofd van millioenen burgers", die toch volkenkundig niet behooren tot de staten aan welke zij zijn toegevoegd, beroofd van zijn korenge- biod, zijn bosschen en zijn mijn- en indus triegebied. Een sprekend beeld word t ook gegeven van het feit, dat het legertje van Hongarije van 35.000 man rondom door legers van buur staten bedreigd wordt van 542.000 man in totaal en dat nog slechts in vredestijd. Dit alles, uitvoerig cn vaak op hartstoch telijke wijze toegelicht, vindt men in het eerste deel van dit gedenkboek, dat met een schrijnende en tot dc verbeelding spre kende illustratie opent: een ruw kruis, op komend uit dc heilige Stefanus-kroon en aan dat kruis genageld het Hongaarsche grondgebied, zooals het duizend jaren was. In het tweede dec.l van het hoek wordt een goede indruk gegeven van de scheppin gen van den Hongaarschcn geest Zinrijk opent dit deel met een prachtige kleurendruk van de „heilige kroon", die koning Stefanus van Paus Sylvester II kreeg ter erkenning van het feit, dat in het jaar duizend de Hongaren tot de groep d'er be schaafde volken van het Westen was toege treden. ,In de Lectuur van het tweede deel, dat rijk geïllustreerd is, wordt een overzicht van Hongarije's roemvolle geschiedenis en rijk cultuurleven gegeven. Van Sint /tefanus, den eersten koning der Hongaren; Gellert, de apostel van Hon garije; Jan Hunyadi, den aanvoerder tegen de Turken, toen deze de Christenheid van Europa bedreigden; don heldendood van ko ning Lodewijk II in de nederlaag van Mo- hacs; Frans Résóczi, dien anderen beroem den vrijheidsheld; Lodewijk Kossuth en graaf Stefanus Széchcnyi, grondleggers van de politieke onafhankelijkheid en burgerlijke en economische ontwikkeling; Alexander Petöfi, den natlomalen dichter; graaf Ste fan Tisza en graaf Albert. Apponyi; Ni co- laas Hortihy en graaf Stefanus Bethlcn van alle deze groote figuren uit de Hon gaarsche geschiedenis en nog vele anderen vindit men afbeeldingen in dit deel. Daarna volgt een* uitstekend overzicht van de kunstvoortbrengselen en voornaamste kunstenaars van Hongarije. Uït deze uitgave als „gedenkboek" spreekt zeer sterk tot den lezer de wrevel, die het Hongaarsche volk voelt over de verminking van Trianon. Zal een boek als drt Iets uitwerken in de richting van het herstel van aangedaan onrecht? Wij zijn daar niet zeer opitmistisch ovtir gestemd bij de huidige situatie in Europa- Men zegt, dat het niet gemakkelijk meer tot oorlog zal komen nu het voortdurend contact der regeeringen door middel van den Volkenbond vaststaat. Hot is best mogelijk. Maar wie kan gelooven, dat Frankrijk's protégés, die ten koste van Hongarije met zulke waardevolle streken zijn uitgebreid, zónder oorlog ooit weer afstand zullen doen van hun verkregen rechten? Toch is dit voor de Hongaren geen reden om te zwijgen- en te berusten. Een volk met een zóó groot verleden kan dat eenvoudig niet en het is ook in hel algemeen goed. dat de wereld er telkens aan herinnerd wordt, dat bij de „verdeeling van den buit" iu de jaren na den oorlog waarlijk niet altijd de wijsheid en de voorzichtigheid hebben ten troon gezeten. Dat Hongarije evenwel heel wait geduld zal moeten hebben vóór zijn geroep om recht gehoor zal vinden, kunnen we veilig voorspellen. DE EUROPEESCHE GRAAN CONFERENTIE Moties, geen practische overeenkomsten. De Europeesche graanconferentie te Parijs is gisteren geëindigd met de aanneming van twee moties. De eerste motie heeft betrekking op de verdeeling van da tarwevoorraden en stelt vast, dat de staten, die lid van den Volken bond zijp, zooveel mogelijk zullen meewer ken aan de verdecling dezer voorraden, doch dat de bijzonderheden voor deze verdeeling niet bindend kunnen worden vastgesteld we gens do groote verscheidenheid der belan gen en der toestanden in de verschillende landen. Aan de Europeesche studiecommissie, die de conferentie heeft bijeengeroepen, zal nog meer materiaal ter beschikking worden ge- stejd. De tweede motie heeft betrekking op ri verdeeling van de mais- en gerstvoorraden. De conferentie geeft in overweging ook hier een oplossing te zoeken als voor de tarwevoorraden het geval i£ geweest. Wat betreft de verdeeling van de voorraden rog ge en haver besloot do conferentie deze kwestie voorloopig aan te houden. VON BüLOWS BEELTENIS IN DE RIJKSDAGZAAL. „Een schande voor Doitschland." In de begrootingscommissie van den rijks dag, waar Woensdag werd beraadslaagd over de begrooting van den rijksdag diende afgevaardigde dr. Strathmann (chr. soc. arb. com.) het merkwaardige voorstel in, de beel tenis van den vroogeren rijkskanselier v. Bü- low te verwijderen uit de rijksdagzaal, daar hij door zijn „Erinnerungen" bewezen heeft, zulk een kleingeestig karakter te hebben ge- ha.d, dat men zich in het belang van Duitsch land slechts kan schamen over zulk een rijkskanselier. Afgevaardigde Miiller-Franken (socialist) gaf Strathmann den raad, voor het beeld tp gaan staan, om het te bedekken. Spreker was bet in geen geval eens met de politiek van v. Bülow, vond dit echter geen reden, om zijn nagedachtenis, door de voorgestelde verwijdering van zijn beeltenis, te onteeren. VERKEERSSTAKING TE MADRID. De taxiverhuurders te Madrid hebben een uitsluiting geproclameerd. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat de re geering alle mogelijke maatregelen zal ne men, om het vervoer van levensmiddelen zijn gewonen gang te doen gaan. Naar een ander B. T. A.-telegram meldt, heerschte er in de stad een ongewone rust door de afwezigheid van taxi's cn tal van vrachtauto's. LAWINE-ONGELUKKEN Twee ervaren skiloopers uit Turijn, die dezer dagen een tocht in de Stubaicr Al|*en maakten, sneeuwden in bij de Pecher Hul bij de Oostenrijksch-ltaliaansche grens en waren gedwongen, eenige dagen in dc hut te blijven. Toen hun levensmiddelen echter opraakten en het weer iets beter scheen te worden, besloten zij te vertrekken. Echter op 200 Meter afstand van de hut werden zij door een lawine overvallen. Een hunner slaagde erin zich uit de sneeuw te werken, doch de ander bleef bedolven. Een gewaar schuwde hulpbrigade heeft zich naar de plaats van het ongeval begeven, doch men heeft weinig hoop het slachtoffer, dr. Maz- zalnan uit Turijn, die als schermer groote bekendheid heeft, nog levend te vinden. Tengevolge van den Hevigen sneeuwval van dc laatste dagen, zijn de plaatsjes Sul den en Trafai in het Ortler-gebied ge.hee.l van de buitenwereld afgesneden. Het Grand- hotel te Sulden werd door oen lawine go- troffen, waardoor de eetzaal en een daar naast gelogen magazijntje vernield werden. Ook de electrische centrale werd getroffen, waardoor kortsluiting ontstond en de ma chines gedeeltelijk verbrandden. stratie tegen de werkloosheid zijn in totaal J39 personen gearresteerd, waarvan het grootste deel in den loop van den nacht weer in vrijheid is gesteld. Heden zullen 25 personen voor den politie rechter verschijnen w.o. negen die beschul digd worden van plundering van levensmid delen verzet tegen do politic, beteediging van ambtenaren in functie, enz. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ MISDADIG CONSUL-GENERAAL Wegens verduistering gevlucht Uit Hamburg wordt gemeld: De door zijn regeering wegens jarenlange verduistering on ambtsmisbruik ontsioy.cn consul-generaal van Argentinië te Hamburg. Juan Oyhanarte, is met achterlating van een schuld van 15.000 M. in den afgeloo.wn nacht naar Parijs gevlucht. Oyhanarte zou zich met zijn familie van avond aan boord van het schip „Kap Krona." inschepen naar Buenos-Ayres. Hij heeft er op het laatste oogenblik echter de voor keur aangegeven, zijn vrouw en kinderen in den 6teek te laten en naar Parijs te vluchten, inplaats van zich iu zijn vader land ter verantwoording te Laten roepen. In hotel „Reiohehof", waar hij woon le, zijn zijn eigendommen reeds ia beslag ge nomen. Onder verdenking van meineed zal hij door de justitie worden vervolgd. „BIG BILL" OPNIEUW TOT BURGEMEES TER VAN CHICAGO GEKOZEN. Na gedurende drie ambtsperioden deze functie te hebben vervuld, is William Hale Thompson, bijgenaamd „Big Bill", voor dc vierde maal tot Burgemeester van Chicago gekozen, eii wel met 245.51& stemmen. Zijn gevaarlijkste tegencandidaat, de rechter Lyle behaalde 196.231 stemmen, de wethouder Ar thur Albert 81.877 stemmen en de candidaat George Schmidt 9240 stemmen. Ondanks het feit, dat Chicago nog nimmer eon zoo bewo gen verkiezings-compagne als ditmaal heeft meegemaakt, waarbij de candidaten voor weinig middelen schroomden en bijvoorbeeld Thompson ervan hadden beschuldigd, met behulp van den misdadigerskoning Al Ca- pone burgemeester te zijn geworden, heeft Thompson een vrij groote meerderheid be haald. REDENEN VOOR ECHTSCHEIDING. Nevada weet te concurreeren. Reuter meldt uit Reno, in den staat Ne vada (V. St.): Daar andere staten in de Unie aan den staat Nevada de klandizie voor echtscheidingen trachten te ontnemeu (in Nevada was dat altijd gemakkelijk en bracht het veel goedbetalende klandizio aan de hotels), heeft men deze dreigende concur rentie, van de staten Arkansas, Idaho e. a. weten te verijdelen door de redenen voor een geklige echtscheiding nog weer gemakke lijker te maken. Indien men „algemeene redenen" opgeeft kan de scheiding tot stand komen. TELEGRAMMEN DIEFSTAL VAN VERDOOVENDE MIDDELEN DORTMUND, 26 Februari Einde Januari werd een groote diefstal van verdoovende middelen ontdekt, welke by een hier tér stede gevestigde firma was gepleegd. Be doelde firma had een kist, inhoudende 8 K.g. cocaine. 500 gram morphine en 1 K.g. opium verzonden naar de fabrieken van een Parij sche firma. Toen de kist op de plaats van be stemming aankwam, bieek zy slechts een steen te bevatten. Het is een beambte van de crimineele politie gelukt zich in verbinding te stellen met eenige personen, die hem een party co caine aanboden, voor een prys van 15.000 mark. De party is in beslag genomen- Zes pesonen zijn gearresteerd. DE COMMUNISTISCHE WERELDOORLOG. Arrestaties te Weenen WEENEN, 20 Februari. Tijdens de giste ren door dc communisten gehouden demon- A.-R, KIESVEBEEN. TE GORLNCHEM. Nadat de vergadering van de A.-R. kies- vereeniging op de gewone wyzc geopend was, kwam in behandeling een voorstel, dat werd ingediend door de besturen van „Nederland en Oranje" en de afdeeling Gorinchem van de Chr. Hist. Unie om te komen tot samenwer king der A--R- en C.-H. bij de a.s. gemeente raadsverkiezingen. Nadat met algemeene stemmen door de ver gadering was verklaard, dat men in principe voor samenwerking was, las de voorzitter dc voorwaarden der samenwerking, zooals die op een gecombineerde vergadering van beide besturen waren ontworpen. Behoudens een kleine wijziging werden de voorwaarden met algemeene stemmen aanvaard. Daarna kreeg de heer M. Knol het woord om te sprekeen over: „Onderwys en Politiek". Inleider gaat na de beteekenis van den schoolstrijd in 't algemeen en voor de politiek. Hij memoreert, hoe volkomen gelijkstelling tusschen bijzonder en openbaar onderwijs nog niet ig verkregen en toont met verschillende citaten aan, dat de houding van de vrijzinni gen nog steeds dezelfde is, als die der libe ralen van de 19e eeuw. Ook van socialistische zy'de is de sympathie voor het bijzonder onderwys n;et groot. Inlei der vestigt de aandacht op de houding der linkerzijde in den raad ten aanzien van de aanvraag om een Chr. school in de buitenwijk „Zandvoort". Tenslotte wyst hy er op, dat op het gebied van het bewaarschool onderwijs en van het Buitengewoon Lager Onderwys ook nog heel wat wenschen zijn. EEUWFEEST KORPSEN BARISAN OP MADOERA. Telegram van H. M. de Koningin. PAMEKASAN, 25 Februari, (Aneta) He den werd alhier het 100-jarig bestaan van de korpsen-Barisau op Madoera herdacht. Aanwezig waren de commandant van het leger in Ned. Indië, de gouverneur van Oost- Java, dc resident van West-Madoera, een ver tegenwoordiger van den Mangkoenegara en verscheidene regenten. Namens de korpsen Barisan verzond de commandant van het leger een telegram aan H. M. de Koningin, luidende: „korpsen Barisan Madoera betui gen Uwe Majesteit bij hun eeuwfeest dien sten. eerbied en innigste verknochtheid', waarop het volgende antwoord van HAL de Koningin werd ontvangen: „In dankbare her innering aan vele trouwe diensten door Ba risan Madoera bewezen, verzoek ik Uwe Ex cellentie mijn gelukwenschen aan feestvie rende korpsen over te brengen". Weerbericht. NAT. LANDSSPELRAAD TE DEN HAAG. D«zer dngcf» la te 's-Gravenhage een verga dering gehouden. Uit do mededeelIngon van den Voorzitter Gen.-Majoor F. do Witt Hu bert», en den Secretarie, den hoor W. J. Bae- tiaan, bleek, dat de pogingen om ook In ons land den luot op te wekken tot het geven van landsspolen, gclök dit reeds Id Zwitserland. Wierten burg, Tirol. Beleren en talrijke plaat sen bulten onze grenzen geschiedt, succes op. leveren. Dank zö vele lezingen met lichtbeelden, la verschillende steden gehouden, hebben o.a. Brlelle, Zwolle. Assen en Dieren, dezen zomer een landBspel opgevoerd, of zijn dergelijke landsepelen thans in voorbereiding. Dc landsspelraad heeft de beschikking ge kregen over bolangrök materiaal, omtrent „Festspiclo" In hot Buitenland. Door vertrek van don vertegenwoordiger van den A.N.W.B., den hoer J. H. 811ebor, werrl diens plaats in den landsapelraad ingenomen door Jhr. Jan Feith. Zoodra gewezen kan worden op meerdere ge. slaagde nntlonnlo landsspelen. zal do Raad na gaan. op welko wöze In hot buitonland de aandacht van het toerisme op dergelijke spe len kan worden gevestigd. WETENSCHAPPELIJKE GRAPHOLOGIE Ons word toogeaonden het eerste nummer van do 3de jaargang van het drle-maandelöksch ..Tildschrlft voor WetensehappclUko Grapholo- gio". uitgegeven door de „Vereonïglng tot be vordering dor Wetenschappelijke uraphologic" Het dunne ptJltje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Toulouse 772-3. Laagsste stand te Stockholm 734.8. Stand vanmorgen halftwaalf 75S.1. WEERVERW ACHTING (Medeged. door het Kon. Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt) Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. betrokken of zwaar bewolkt met regenbuien, aanvankelijk weinig verandering in tempe ratuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 7.4 C. 27 FEBRUARI Zonsopgang 6.55 u.j Zonsondergang 5.33 o. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 6.03 u. tot 's morgens 6.22 o. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 97 Frbr. vm. n m Delfzijl 500 17.42 Terschelling 3.18 iö 0 Ilarlingen 3.53 15.13 Helder le 10.58 Idem 2e 23.51 2 07 IJ maiden 9 43 32.3 II. v Holland 847 1 40 Rotterdam 10.?4 23.3o Dordrecht li 28 n.m 9.21 22,13 Rellevoetsl. Willemstad jO-17 23.10 Brouwer»h- Zierikzee Wemeldlnge Vlissingeu Terneuzeu Hausweert 8.33 21.25 851 21,4-1 9.17 2.11 7.48 20 41 8'rt l 13 84Ö 2140 Of handschriftkunde; vcrantwoordolUk Kodric. tour Is Dr. J. Schrijver te Amsterdam, die wordt btlgestoan door een lange^lijst^van modewer- kors. Hot eerste artikel in genoemd nummer, over ,.de grootte van het schrift" is een hoofd stuk uit het boek van Dr. Max Pulver, ge- tltold: „Symbolik der Handschrift" en bundelt over vraagstukken die samenhangen met de kwestie van het verband tusschen karaktor en handschrift. Mr. Dr. L. Spaujaard echrtjft ver. volgens over- „de verantwoordelijkheid van don grnpholoog naar Nederlandsch recht", waarna Dr. J. Schrijvers ztjn artikelenreeks voortzet over- „do grondslagen dor wetenschappelijke graphologle". Verder wordt een handschrift af gedrukt opdat wie wil dit tot voorwerp make van grophologische analyse om daarna voort te schrijden tot karakter-synthese; de resul taten kunnen worden Ingezonden en worden dan beoordeeld. Na boekbespreking komen nog enkele mode. doelingen voor. FRIESCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Op dc gisteren gehouden jaarvergadering van dc Frlosche Maatschappij van Landbouw con stateerde de voorzitter in zijn openlnaswoord, dat dc Bconomlsche Conferentie te Genève con daarvoor is in het afgoloopen Jaar al taoel weinig gedaan. Volgens den voorz. leeft by vole Kamerleden weinig medegevoel mot de plattelandsbevolking. De export zal nog rnoellU!/er tiJUeD tegemoet gaan dan thans roods beleefd worden. Togen dumping moeten dringende tnoatrogo- len gonomen worden. De vergadering sprak zich op voorstel van don heer Wesbonk uit ovor de houding van liet Bestuur inzake de pachtwetten. Van do ICC aanwezigen stemden er (50 blanco; 87 keurden het beleid goed, keurde het af. Zooals men weet had het hoofdbestuur zonder ruggespraak mot de leden op verwerping der pachtwetten aangedrongen. De lezing van 'den handelsconsulent van de F. M. v. L. de heec X. H. Blink over: Do Vee- afzet lokte eenige discussie uit. DE LANDBOUWCRISIS Van de hand van den heer W. de Buck is een brochure verschenen over do landbouw crisis. landarbeidersioonen. landbouw ou sociale wetgeving. Op duidelüko en overzichtelijke wijze worden dozc zaken belicht. D„ brochure wordt uitgegeven door de ge westelijke organisatie Zeeland van „Patrimo nium", adres K. Louworsc, Beer., Ooetkapollo. IETS OVER HET NATUURLIJK VERWEER VERMOGEN VAN HET MENSCHELIJK LICHAAM. Reeds lang wacht het bovenstaande on derwerp op een verdere bespreking. In de vorige artikelen hebben wij aohtereenvol- genfi gezien, hoe het verweer van het lichaam m sommige gevallen ideaal is, maar ook hoe het in andere gevallen on voldoende blijkt te zijn en niet in staat is de prikkels, die van de buitenwereld in werken, te overwinnen. Met verschillende voorbeelden hebben wij deze beschouwin gen toegelicht. Wij zyn thans toegekomen aan die aan doeningen, waarbij naar ons tegenwoordig inzicht het lichaam zichzelf niet verweert, maar sloehts door hulp van buitenaf de gevaren, die het bedreigen, overwint. Hieronder vallen die ziekten, die niet ontstaan zijn uit den strijd van bet lichaam tegen zijn omgeving, maar die uit het li chaam, uit den aanleg opkomen. Het zijn Ziekten, die gekenmerkt zijn door het weg vallen, een vermindering of een verande ring ren het levensproces. Er is dus hier een principieel ondeiscbeid met de ziekten die wij vroeger bespreken. Daar was alles beweging, actie, bedrijvigheid, doelbewust handelen iin verband met wat buiten op het Lichaam aanstormde; hier een uiteen vallen van wat krachtens de natuur bij el kaar behoort, een verzwakking, een nega tivisme. Verweer van het lichaam zelf is daarom niet mogelijk. Ik denk hier b.v. aan de ire- breken, die zich op den ouderen leeftijd gaan openbaa-on Bloed vaat verkalking, zwak te van de hartspier, chronische bronchitis, blaasziekten, gewrichtsveranderingen en nog vele andere bezwaren meer zijn op ouderen leeftijd meestal het gevolg van de slijtage der weefsels. De harmonie die er in het lichaam bestaat, raakt verbroken. De samenwerking der deelen onderling vo.lt uiteen. Iets dergelijks nemen wij waar bij de ver schillende stofwisselingsziekten. De etofwiseling is een proces dait eon prachtige eenheid vorm! Duizenden scha kels zijn hier aan elkander verbonden. Het mechanisme hiervan is zoo fijn, dat hel menschelljk venstand niet in 6taa,t is om al wat zich daarbij afspeelt tot in de fines ses te volgen. Wij kunnen er ons sleahts eon grove voorstelling van maken. Op een onnavolgbare wijze worden de voedings stoffen afgebroken en in het bloed opgeiïo men. Het bloed brengt deze afgebroken pro ducten naar de verschillende organen, d'e in staat zijn daaruit de noodige voedings stoffen te halen, die voor het onderhoud noodzakelijk zijn. Daaruit kunnen zij aan vullen wat zij door hua werkzaamheid elk oogenblik verliezen. Om in het leven t-e blijven verteren zij regelmatig verschillen do ren hun grondstoffen. Het bloed zorgt nu voor de aan vulling daarvan, maar het zorgt er ook voor, dat de producten die ge bruikt zijn weer afgevoerd worden naar die organen die bestemd zijn om deze af- breakproducten uit het lichaam te verwij deren. Vooral de nieren 6pelen hierbij een belangrijke rod en ook onze longen, die dt zuuistof voor de verbranding opnemen on bet koolzuur, dat door die verbranding out Staat, weer afstaan. In normale omstandigheden loopt dit proces uiteret nauwkeurig ai. De eene reac tie al uit harmonisch aan de andere aan. Dreigt er gevaar, dan stelt het lichaam zich oogenblikkelijk daarop in. Op de eene plaats treedt een remming op, op een an dere plaats wordt meerdere activiteit ont wikkeld. Het bloed reguleert op een uitenst fijne manier zijn bestanddeelen. Het houdt zijn gehalte aan öuiker hinnen bepaalde grenzen, zoodat zelfs bij overmatige öuiker toevoer deze grenzen niet overschreden worden. Ook de verschillende afbraak pro ducten van de eiwitten zooals het urine zuur en het ureum warden, zoodra ze de drempelwaardo hebben overschreden, uit het lichaam uitgescheiden. Ook zorgt het bloed ervoor dart de ver schillende schei kundige 6toffen, die zich daarin bevinden in oplossing blijven. Nooit zal het bloed een teveel aan zoogenaamde slakken hebben of een te weinig aan brand stof noodig voor d© verschillende organen. Hoe meer men er zich rekenschap van geeft, vap wart er zich bij de stofwieseldaig afspeelt, des te grooter wordt onze bewon dering voor de fijne regulaties, waarover het lichaam beschikt. Maar in deze regulatie kam nu een sto ring optreden. Wy kennen verschillende soorten van stofwisselingsziekten. Ik noem hier de vetzucht, de suikerziekte en de jicht. Beschouwen wij deze laatste ziekte iets nader. Het blijkt, dat deze ziekte vooral geken merkt is door de afzetting van urinezuur iai verschillende gewrichten. Dit geeft aan leiding tot gewrichtsveranderingen en ge wrichtsontstekingen cn tot acute pijnaau- rellcn. Het merkwaardige uu bij de jicht is dit, dart het urinezuur niet op normale wij zo langs den weg va,n de nieren wordt qjt- gesoheiden, maar dat de regulaties, die daarvoor in hot, normale lichaam zorgen onvoldoende werken, zoodat. dit zuur wordt achtergehouden en in de verschillende weefsels wordt vastgelegd. Op een bepaald punt derailleert dus 't stofwisselingsproces en dat, voor zoover wij kunnen nagaan, zonder eenigen invloed van buiten. Naar het schijnt, is deze verbreking ren de har- uiouieuze 6a men werking gevolg van den innerlijken aanleg, eventueel een overbe lasting van een zwak uangelegdo eiwitstof wisseling. En nu kunnen wy in die afzetting van het, urinezuur geen duidelijk uitgesproken doelmatigheid vinden. Iu het geheele pro ces dart wij voor onze oogen zien afspelen nemen wij nergens een punt waar, waarop we een harmonieuze samenwerking vin den van verschillend© factoren, die voor dion niet samenwerkten, om de schade op te heften. In de openbaring van dc jicht als zoodanig is niets te bespeuren vam het doe! matige dat wij bij de vroegere ziekton za gen gebeuren. Het zal dus duidelijk zijn, dat de genees kunde in de bestrijding van deze ziekte e*n andere methode zal moeten volgen dan die, welke wij in onze eerste artikelen be spraken. Konden wij bij de laatste veel aan de nabuur zelf overlaten, bij deze eenste zullen wij moeten trachten door middelen van buiten af het geschokte harmonisch geheel to herstelden. G K S I

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2