firmer Jriltsrljr (üouraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 10e Jaarganc Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ONZEN INVLOED DOEN GELDEN 3*d5 ru~aVratChlS'L Sas««a?SK5S BINNENLAND. Waar A. J. STALUNGA CHEVROLET - PONIIAC - OAKLAND G. M. C.1RUCKS Bij Griep -I- Uit Oost-Indië &B0NNE1B BHTi Per kwartaal ft» (Beschlkklngskosten f0.15) !>er «reek f 9.?S. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending Bi] dageliiksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummera B cent met Zondagsblad 7 A cent Bondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No- 3289 Bureau: Breeslraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ÏDTEB2ERT1CH1 Van 1 tof 6 regels ILtTVi blke regel meer .S22V» Ing« Aerteder lingo. 1 1*8- t- van 1—6 regels Elke regel meer.6.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekendOJt 4 DONDERDAG 26 FEBRUAR11931 gemeentepolitiek op 't platteland Het kan niet worden ontkend, dat het stelsel van evenredige vertegen woordiging de organisatie der kiez;ers in politieke groepen heeft in de hand gewerkt. Sterker nog: men kan zeggen dat dit systeem, dat zijn toepassing te onzent vindt door het zoogenaamde las tenstelsel, het bestaan van bepaalde staatkundige partijen veronderstelt. Merkwaardig is het te zien hoe de gemeenteraad, die van de drie verte genwoordigende lichamen ra staat, pro vincie en gemeente het minst een politiek karakter droeg, in dat opzicht het sterkst den invloed van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging on derging. Want door de evenredige ver tegenwoordiging is de partijpolitiek in de Raden sterk bevorderd. Toch zal men zich bij nader mzi óver dit' feit niet behoeven te verwon deren. Vooral ten plattelande kot het onder het oude districtenstelsel vow komen dat kiezers van allerlei Klem zich vereenigden op een bepaalden ean- didaat. Wel geschiedde dit in de stad ook bij de herstemming, maar in de dorpen waar de vraagstukken van prm- S gemeentepolitiek heel wat nun- den te tal waren, wist men vaak reeds dadelijk een vergelijk te tref*®° wel men handelde zonder zoodanig compromis en stemde den candid^ van andere kleur, omdat men diens nractischen zin in de gemeentelpke aan gekgenheden erkende en het gemeente beleid met vertrouwen in zijn handen "SSlUche toestand van har- monies cpmmunales' werd door de n voering van het stelsel van evenred.se vertegenwoordiging wreed verstoord. t\q kiezer van weleer, die met een v bluffend eclecticisme zijn stembiljet by de Raadsverkiezing placht saamrte steh len uit de meest heterogene elementen, maar ool^ op de bleef de ver- andering niet zonder invloed. In s^e van Zich gedragen te weten davto- irelen van vogels van diverse pluimage, S voorheen het geval was waren zij thans in letterteken zin P^ver tegenwoordigers geworden DienovCT eenkomstig hadden zu ,z>ch ven en gedroegen zij zich ook in oen reeel Zoo werd hét partijwezen in den Raad bevorderd, ging ook hier de pa lewrttigd of, formeel moge dan dit feit te verklaren zpm ook materieel voor het voeren van partfl «irgSr^vraag, V^igen^n'zte^ntwoord'geeft, vooral als het gaat om het gemeentebeleid PlDfgemeektepolitiek, zegt men dan ken, geeft men gaarne toe. En met ve tSove?elkander plege'n'te stellen om steg der geesten de scheidslijn dei be Th'Vok'dat Setn~nS. is, dat de taak der Staten m hotedzaak ver de Staten fungeeren als verkiezing- m-o-aan tot samenstelling van de E- s e Kamtr der Staten-Generaal wordt hun invloed op de algemeene landspo- litiek en daarmee hun beteekems voor de doorwerking onzer beginselen op staatkundig gebied aam-aard. Maar de gemeentepolitiek.' Mag men sommigen gelooven, dan is in het gemeentebeleid voor het aan de orde stellen van beginselvraagstulcken zoo goed als geen plaats. Men oordeelt dan, dat de taak der vroede vaderen in de gemeente bij uitstek ligt op praetisch terrein. De zorg voor wegen en pleinen, voor bruggen en havens, voor openbare gebouwen, de zorg voor soberheid en evenwicht in het gemeen telijk budget, kortom de voorziening in de stoffelijke nooden en behoeften der burgerij heeft de gemeenteraad te be hartigen. En in al deze en dergelijke zaken spreekt het beginsel al heel wei nig mee. Dat met dit betoog een juiste schets is gegeven van de taak der gemeente, kan bezwaarlijk worden toegegeven. Maar laat ons een oogenblik aannemen, dat het ontworpen beeld juist is en de gemeentelijke vertegenwoordiging geen andore behartiging k<mt dan die der materieele belangen. Zou dan wel ook de Anti-Revolutionair voor zich een deel der zeggingschap mogen opeischen in die aangelegenheden welke gerekend moeten worden tot de neutrale zone te behooren? Voorbij is de tijd, dat één bepaalde richting zich met uitsluiting van alle andere het recht op bestuur kon toe rekenen van de publieke zaak. Wii ken nen geen begenadigde groep, die krach tens histprie of intellect voor zich als privilegie zou kunnen opèischen het bezetten der zetels en het houden dei- teugels van het gemeentelijk bewind. Het Christelijk volksdeel heeft zich na langen strijd vrijgemaakt van de ach teruitstelling van het liberalisme, welks houding nog dezer dagen door .zijn geestverwant Prof. Eigeman werd ge oordeeld, en wenscht zijn invloed te doen gelden niet alleen in Kamers en Staten, maar ook in onze Gemeentera den. Welnu, zelfs wanneer het gemeente beleid uitsluitend zou gaan over zaken van zuiver practischen aard, zou er voor de A.R. partij voldoende aanlei ding zijn haar invloed te doen gelden en haar aandeel in het bestuur der ge meente op te eischen. Intusschen, zóó staan de zaken niet. Wie maar eenigszins, zelfs uit de verte, bekend is met de punten, die in de Raden onzer plattelands-gemeenten plegen aan de orde te komen, wie maar een weinig' de sterke ontwikkeling en taakuitbreiding der gemeenten in de laatste tientallen jaren heeft gevolgd, val moeten toegeven, dat binnen haar kring niet enkel materieele kwesties om onlossing vragen. Ook in den gemeenteraad spreekt in niet zoo weinig gevallen het beginsel mee. OFFICIEELE BERICHTEN LEGER EN VLOOT. Bij Kon besluit is de termijn van benoeming als zoodanig van de hierna te noemen res.-ofj.i- cieren van gez. 2e kl. met ingang van de ach ter hun namen gestelde date, voor den tijd van ten minste 5 jaren verlengd, t..w.: A. van der Kamp, 17 Februari 1931; dr. M. Barkey Wolf, 1 Maart 1931; W. H. J. M. van Eekelen, 1 Maart 1931; C. D. Verrijp, 7 Maart 1931, Én zijn allen met ingang van gemelde data be noemd tot res.-offieier van gez. Ie kl. CONSULAIRE DIENST. De Consul der Nederlanden te Boston Mass, de heer J. H. Reurs, is met verlof van 3 maan den van zijn post vertrokken De heer Chester E. Hall, aan wen in de En- gelsche taal geschreven moet worden, is belast •met de waarneming van het consulaat. De Consul der Nederlanden te Rijssel, de heer H. H. Rozendaal, is van verlof op zijn post teruggekeerd. De vice-consul der- Nederlanden te Luderjtz- bocht, mr. J. Jorissen. is van verlof op zyn pogt teruggekeerd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Til de Staatscrt. zijn opgenomen dé in de week van 15 tot en met 21 Februari 1.1. aange geven gevallen van besmettelijke ziekten. Hieruit blijkt o.m., dat geconstateerd izijn 157 diphtheriegevallen. Van kinderverlamming werden 2 gevallen aangegeven. LIJKVERBRANDING. Indien wij nog eens over coalitie-vorming spreken dan werpt men van vrijzinnige zij de ons voor de voeten: op geen enkel punt van principieele politiek denkt de rechter zijde gelijk. En men zegt dat niet zelden met een schijn van recht. Er zijn zeer veel verschillen. Maar gelukkig er wordt overdreven. Op menig punt naderen de vroegere coalitte- genooten elkaar zeer dicht. Zoo trof ons in de roomsch-kafch. Gel- d e r 1 a n d e r een beschouwing over Lijkver branding, welke ongetwijfeld in breede pro- testantsche kring gedeeld word't. Is lijkverbranding rechtstreeks en duide lijk in strijd met Gods Wet? Het zal moei lijk te bewijzen zijn. Strookt lijkverbranding met de Christelijke levens* en wereldbeschouwing? Slechts wei nigen zullen deze meening zijn toegedaan. Zoo oordeelt ook de Gelderlander. De K§rk, zegt het blad, is tegen lijkverbran ding omdat haar goddelooze strek king in strijd is met het Christendom. „De lijkverbranding wordt door het onge loof altijd geëxploiteerd als een wapen te gen het Christendom". Het blad herinnert dan aan het Belgische geval, waarbij de anti-klerikalen een natio nale begrafenis wilden organiseeren voor de asch van generaal Bemheim, en vervolgt dan: Zie, zoo is het altijd en overal gegaan: van de lijkverbranding wordt een diemon- etratie tegen het christendom gemaakt. Dy Kerk heeft van den beginne af op het voorbeeld van Christus de lijken aan den schoot der aarde toevertrouwd, wat. in overeenstemming is met de leer omtrent de verrijzenis der dooden. Het lijk ligt als een zaadkorrel in den Godsakker, zegt Potters. „Het word't gezaaid in bederflijk- heid, het zal verrijzen in onverderflijk- heid" (I Cor. XV, 42). De lijkverbranding is in de helft dei- vorige eeuw 'n beweging geworden, toen zij gesteund werd door de vrijmetselarij. In 1869 op een vrijmetselaarscongres te Napels, moet het sein gegeven zijn tot propaganda voor lijkverbranding om den invloed der Kerk te breken bij den dood der menschen. Toen Paus Leo XIII in 1886 de lijkver branding veroordeelde als een schande lijk misbruik, richtte de loge La Ragione te Milaan een verzoek tot het Groot-Oos ten van Italië om de lijkverbranding voor de vrijmetselaars verplichtend te stellen. In 1897 proklameerde een Vrijdenkerskon- gnis te Luik de lijkverbranding als een eisch der vrijdenkerij. Zoo zouden we kunnen voortgaan, zegt het blad. Doch het lijkt ons, ook voor ons doel, voldoende. VRAGEN VAN KAMERLEDEN POLITIEDIENSTEN DOOR DE BURGERWACHT Het Tweede Kamerlid de heer Van der Sluis heeft aan den minister van Binnen- landsche Zaken- en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat einls eenigen tijd in de gemeente WeerselV de burgerwacht wordt gebruikt voor de uit oefening van politiediensten; dat de bur gerwacht in verband hiermee o.a. wielrijders er autobestuurders aanhoudt en dat het op 16 Febr. 1931 zelfs is voorgekomen, dat op eén autobestuurder enkele schoten ziju.ge lóst? 2. Is het den minister bekend, of de bur gerwacht nog in andere gemeenten ;voor politiediensten wordt gebruikt? 3. Is de minister niet van oordeel, dat, wanneer de politie niet in 6taat is. void -,n- de voor de openbare orde en veilighëil te zorgen, de oplossing moet worden gezocht in de richting van versterking van de po litie? 4. Is de minister voornemens, aan hei ge bruik van de burgerwacht voor de uitoefe ning van politiediensten een einde te. ma ken? OUD-GEPENSIONNEERDEN Het Tweede Kamerlid de heer Ter Laan heeft den minister van Financiën de vol gende vraag gesteld: Is de minister bereid om maatregelen te nemen of te bevorderen, waardoor het mo gelijk wordt dat de stichting, bedoeld bij de wet van 26 Juni 1926, een bijslag geeft vol gens de bepalingen voor de oud-gepens:on- neerden op de pensioenen van de gepsn- sionneerden volgens de nieuwe wet, wier pensioensgrondslag is vastgesteld vóór 1-918, dus nog berekend werd naar de- toenmaals geldende lage loonen? „DE TRIBUNE" EN DE OPENBARE LEESZAAL BLIJFT IN HAARLEM GEWEERD Gelijk men weet, bad de Hgarlemsche Gemeenteraad bij meerderheid van stemmen de motie "aanvaard, waarin aan B. on W. werd verzocht geen maatregelen tegen de „Tribune" te nemen. Wethouder Roodenburg deelde op een vraag, terzake gedaan, mede, dat B. en W. gemeend hebben in dit'bijzondere geval u,et aan de uitspraak van de ra adem eerderheid te moeten voldoen. De heer Joosten las daarop de volgende verklaring voor: „De leden van den raad behoorende tot den Vrijheidsbond, den Vrijz.-Dem. Boud en de S.D.A.P.. lettende op de artt. 113 en 144 van de Grondwet en op art, 134 van de Gemeente wet, waarbij de raad wordt aangewezen ais hoofd van de gemeente en op art. 179 van de Gemeentewet, waarbij het Dagelijkijoh bestuur van de gemeente voorname! jk is belast met de uitvoering van de verordenin gen van den raad, gehoord de mededeeling van het Dage- lijksch bestuur der gemeente Haarlem, dat het heeft besloten, om geen uitvoering te geven aan het door den gemeenteraad van Haarlem uitgesproken verlangen,-bij zijn besluit van 28 Januari 1931, om geen maat regelen te nemen tegen het ter lezing leggen van het blad „De Tribune" op de openbare Leeszaal der gemeente, spreken hun teleurstelling uit over dit beslijit van het dagelijksch bestuur dar lc- meente, dat zij in strijd achten met go'edë staatsrechtelijke verhoudingen in het ge- meentebeheer". Er was hierna niemand meer, die over dit onderwerp het woord verlangde. Ook ds communisten niet. zoodat de discussie hier mee geëindigd was en het besluit van B en W. om „De Tribune" uit de openbare lees zaal te houden dus nu definitief is. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het tiende retourvliegtuig is gisteren uit Djask vertrokken en via Bushir te Bagdad aangekomen. Het twaalfde postvliegtuig Is nog steeds in Belgrado, daar de weersomstandigheden in den Balkan buitengemeen slecht zijn. DE KOMENDE VERKIEZINGEN BIJ VOLMACHT OF IN EEN ANDERE GEMEENTE STEMMEN In antwoord op verschillende vragen, wij zen we op net volgende. Aanvragen om b ij volmacht te stem men, worden thans niet meer in behande ling genomen. Dat had vóór 1 Januari moe ten geschieden. Wie het tijdig aangevraagd heeft, ddent te zorgen, dat hij uiterlijk een week na de candidaatstelling met den gevolmachtigde naar het Gemeentehuis gaat om de zaak verder te regelen. Is hij op den dag dier stemming in de ge meente aanwezig, dan mag hij zelf stem men, mits vóór 12 uur. Wie door verhuizing, of, omdat hij schip per, reiziger of forens is, in een andere ge meente wenscht te stemmen, moet dit min stens 14 dagen voor de stemmingsdag in orde maken. Hij vervoegt zich daartoe in persoon op het gemeentehuis, onverschillig waar. Daar wordt de verklaring opgemaakt en deze wordt gezonden naar zijn werke lijke woonplaats, waar het op de kiezers lijst wordt aangeteekend. Hieruit volgt o.a., dat hij niet in zijn e;gen gemeente mag stemmen, ook al zou hij daar op de stemmingsdag aanwezig zijn. Wie nk 1 Januari verhuisd is, kan op deze wijze in zijn nieuwe woonplaats stemmen voor de Prov. Staten, mits hij in dezelfde provincie is blijven wonen. In dit geval kan men echter in dit jaar niet aan een raadsverkiezing deelnemen; noch in de plaats waar ir.en gewoond heeft; noch in de nieuwe gemeente. DE POLITIE OP CURACAO ONTWERP-VERORDENING TOT REORGANISATIE BURGER-POLITIE, MILITAIRE POLITIE- TROEPEN EN VELDWACHTERS PROV. STATENVERKIEZINGEN CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. De Chr. Democratische Unie komt in alle Zuid-Hollanüsche Statenkringen uit met een eigen lijst, welke als volgt zijn samengesteld: Kieskring Rotterdam: 1 A. P. Jung- curt. te 's-Gravenhage; 2 P. de Knegt, 3 H. de Nie, 4 L. C. Sederel, allen te Rotterdam; 5 B. v. Noordennen te Schiedam; 6 R. v. d. Brug te Gouda; 7 J. J. Geitz, 8 L. F. Mas- sizzo, beiden te 's-Gravenhage en 9 C. G. Per fors te Oegstgeest. Kieskringen 's-Gravenhage en Lei den: 1 A. P. Jungcurt, 2 L. F. Massizo, bei den te 's-Hage; 3 R. v. d. Brug, Gouda; 4 C. G. Perfors, Oegstgeest; 5 B. v. Noordennen, Schiedam; 6 P. de Knegt, 7 H. de Nie, 8 L. C. Sederel, aller te Rotterdam en 9 J. J. Geitz te 's-Gravenhage. Kieskringen Gouda en Ridderkerk: I A. P. Jungcurt te 's-Gravenhage; 2 R. v. d. Brug, Gouda; 3 B. v. Moordenden, Schie dam; 4 C. G. Persfors, Oegstgeest; 5 J. J. Geitz te 's-Gravenhage; 6 L. C. Sederel, Rot terdam; 7 L. F. Massizzo, 's-Gravenhage; 8 H. de Nie en 9 P. de Knegt, beiden te Rotter dam. V Kieskringen Delft en Dordrecht: 1 B. v, Noordennen, Schiedam; 2 R. v. d. Brug, Gouda; 3 A. P. Jungcurt, 's-Gravenhage; 4 P. de Knegt, 5 L. C. Sederel, 6 H. de Nie, allen te Rotterdam; 7 C. G. Perfors, Oegst geest; 8 L. F. Massizzo en 9 J. J. Geitz, bei den te 's-Gravenhage. De lijsten zullen met 'elkaar tot een groep verbonden worden. R.K. STATENKIESKRINGEN UTRECHT I EN II. De volgorde der R.K. candidaten van de voor beide provinciale kieskringen in Utrecht gecombineerde definitieve candida- tenlijst is als volgt: 1 G. H. J. van Spanje, aftr., Utrecht; 2 C- Knigge, aftr., Wilnis; 3 J. G. Suring, aftr., Maarssen; 4 A. H. Smul ders, aftr., Utrecht; 5 A. J. de Goey, aftr., Montfoort; 6 H. J. C. Vénings, Amersfoort: 7 dr. H. W. de Vink, aftr., Utrecht; 8 Jhr. mr. dr. K. de Wijkerslooth de Weerdesteijn, aftr., Utrecht; 9 W. v. d. Hengel, aftr., Lich- terveld; 10 J. H. v. d. Wurf, aftr., Utrecht; II mr. II. J. Scholtens, aftr., Houten; 12 H. L. Boerrigter, Utrecht; 13 P, H. J. Steenhoff, Baarn; 14 J. W. Stokman, Wijk-bij-Duur- stede; 15 G. D. Zegers, Utreêht; }6 mej. M. J. C. Orth, Soestdijk; 17 W. J. Andriessen, Utrecht; 18 F. Twaalfhoven, Utrecht; 19 G. J. Noordam, Amersfoort; 20 II. J. F. v. Ha- zendonk; Schalkwijk. VRIJHEIDSBONDLIJST NIJMEGEN. In den kieskring Nijmegen zijn voor de a.s. Statenverkiezingen door de Liberale Pertij „De Vrijheidsbond" de volgende candidaten gesteld; J. van Engelenburg; W. J. ten Dam Ham; D. van Hulst; C. F. R. van Roggen en H. de Goede. S. G. P.-LIJSTEN ZUID HOLLAND. De candidatenlijst der Staatkundig Gerefor meerde Partij voor Zuid-Holland is als volgt samengesteld. 1. A. J. Kersten, Botterdam (aftr.); 2. Ds. P. Zandt, Delft; 3. J. W. van Houdt, Herkingen (aftr.); 4. G. Bergshoeff, Alphen a. d. Rij) (aftr.); 5. H. van Rossum, Melissant; 6. C. H. Overduin, Leiden; 7. J. v. d. Berg Jr., Dordrecht 8. J. P. v. d. Haagen, 's-Gravenhage; 9. D. v. Leeuwen, Alphen a. d. Rijn; 10. G. Tromp, Lis- se; 11. H. M. Hoogendijk, Ouderkerk a. d. IJs- sel; 12. H. Vlasblom Jr., Delft; 13. J. Alewyn, Rotterdam; 14. A. Bac, Bleiswijk; 15. A. G. Ligthart, Vlaardingen; 16. R. Mol, Rotterdam; 17. A. Bos, Zoetermeer; 18. J. Hoogendoom, Weerden; 19. A. Sonneveld, Ridderkerk; 20. B. Schouten, Capelle a. d. IJssel, GESLOTEN VISCHTIJD De Minister van Binnenlandschc Zaken heeft bepaald, dat a. de gesloten tijd voor het visschen op blankvoorn brasem, kolblei, ruischvoorn en winde, alsmede die voor de vischtuigen, met uitzondering van de fleur en den loop- of sleephengel, in het Oude Maasje, bene den de afdamming bij het stoomgemaal on der Waalwijk en in de Overijsselsche Vecht in 1931 zal ingaan op 23 April; b. het geoorloofd zal zijn in de Over ijsselsche Vecht tot en met 22 April 1931 met drijfnetten te visschen gedurende den nacht. Voornaamste Nieuws. Bij den Kolonialen Raad van Cura^o is een belangrijke ontwerp-verordening inge diend welke de organisatie van de politie regelt in het gebiedsdeel Curasao. Volgens art. 1 van dit ontwerp wordt de politiedienst in het gebiedsdeel Curasao onderscheiden in gerechtelijken en adrnini- stratieven politiedienst. Onder gerechtelijken politiedienst wordt verstaan het opsporen van strafbare feiten en van daaraan schul digen, alsmede het verrichten van andere werkzaamheden in het belang der justitie. Onder administratieven politiedienst wordt verstaan de zorg voor de algemeene orde en de handhaving en uitvoering der des betreffende wettelijke regelingen en bepa lingen. De uitoefening van politiedienst is volgens art. 2 opgedragen aan een corps burger- politie, een corps militaire politie-troepen en een corps veldwachters, ieder tot een sterkte als bij de begrooting voor het gebiedsdeel CuraQao toegestaan. De gouverneur regelt de verdeeling dezer corpsen over het ge biedsdeel. Volgens art. 3 en 4 zijn in het bijzonder belast: a. het corps burger-poli tie met den havenpolitiedienst, den vreemdelingendienst, de paspoorten controle en de centrale recherche, omvattende de algemeene recher che, de justitieele recherche en den foto- en dactyloscopischen dienst der recherche; b. het corps militaire politie-troepen met den straat- en verkeersdienst en de brand weer, en c. het corps veldwachters met den politiedienst in het algemeen en in het ge- heele gebiedsdeel in het bijzonder met het verrichten van bode- en ordonnancediensten ten behoeve van het parket van den procu reur-generaal en van de onderscheidene bu- rcelen der gezaghebbers en districtmeesters. Art. 6 bepaalt dat in het gansche gebieds deel van Curacao hoofd der gerechtelijke en hoofd der administratieve politie diegene is of diegenen zijn, welke daartoe bij Wet, Koninklijk besluit of verordening worden aangewezen. De plaatselijke hoofden der politie voeren uit of doen uitvoeren de door hen van het hoofd of de hoofden der politie ontvangen opdrachten. Het personeel der 3 politie-corpsen staat krachtens art. 7 onder de onmiddellijke be velen van de betrokken plaatselijke hoofden der politie. Het op te richten corps burger-politie zal, blijkens de beschikking van den gouverneur grootendeels gerecrutéerd worden uit de burger-politiecorpsen uit Nederland, zoodat gerekend mag worden op vakkundig politie personeel met jarenlange ervaring; het zal in het bijzonder bestemd worden voor de z.g.n. „speciale diensten". De sterkte der drie corpsen zal jaarlijks door den Kol. Raad door middel van het budgetrecht wer den vastgesteld. Den Gouverneur is, voor namelijk met het oog op de soepelheid in verband met aan verandering onderhevige omstandigheden, de bevoegdheid gelaten het personeel der corpsen over het gebieds deel to verdeelen. Het in het leven roepen van een afzon derlijk los staand corps voor de rechtelijke politie, dus voornamelijk de justitieele re cherche, hijv. werkzaam op de bureelen van het hoofd der gerechtelijke politie en der gezaghebbers, wordt, met het oog op de aan merkelijke verhooging van kosten, die 'eze maatregel zou vorderen en het versnippe ren van hst personeel en materieel, niet wenschelijk geacht. Het Bestuur acht het heter de justitieele recherche een onderdeel te doen zijn van de centrale recherche. Wij ontleenen aan de toelichting verder nog het volgende: Krachtens het bepaalde bij artikel 153, le lid van het Regeeringsreglement is thans de procureur-generaal bij het hof van jus titie in Curasao het hoofd zoowel van de gerechtelijke als van administratieve poli tie, Zoolang deze bepaling bestaat, blijft hol hoofdschap dei' beide politiedeclen in één persoon vereenigd. Het Bestuur acht het wenschelijk de plaatselijke hoofden der politie zooveel mo gelijk zelfstandig te doen zijn in den ge wonen gang van zaken den politiedienst in hun ressort betreffende, maar hun daar tegenover ook de verantwoordelijkheid daar voor ten volle op de schouders te leggen, aangezien dit eveneens overeenkomt met de meer moderne opvattingen op dit punt en omdat de practische uitoefening van den politiedienst, vooral met hare vele schakee ringen op de eilanden Curasao en Aruba, daardoor soepeler en beter in overeenstem ming met de sociale behoeften wordt ge maakt. De keuze der plaatselijke hoofden der politie, als in artikpl 6 aangewezen, geeft ruimschoots waarborgen voor deze zelfstandigheid en verantwoordelijkheid. (hlz. De gemeenteraadsverkiezingen ten platt* lande (hoofdartikel). De Tribune blijft in de Openbare Leeszaal te Haarlem geweerd. Bij de Koloniale Raad van Curaqao is eea ontwerp-verordening ingediend Tot reorga nisatie der politie. (blads. 2) De landbouwsaneering in Duitschland. De Engelsche onderhandelaars in zake dê vlootbeperking te Rome gunstig ontvangen. De werkloozendag der communisten heeft alleen te Leipzig een bloedig verloop geliad. Mislukte aanslag op president Machado van Cuba. Groote brand te Londen. Big Bill tofc burgemeester van Qiicag» herkozen voor de vierde maal. (blz. 3) Nieuwe aanwijzingen in de Culemborgsche moordzaak. (blz. 5.) De „Godslasterings"-enquête. Nieuw instructievaartuig voor het Onder wijs in de Binnenvaai't (blz. 9.) Minister De Graeff spreekt in de Tweed* Kamer over de Indische Financiën. Maandag aanstaande begint onze Rustend- rubriek onder leiding van Ir. A. BAARS welke 6% jaar onder de communisten vertoefde en dus deskundig is. DE IJMUIDER SLUIZEN VAART DOOR NOORDERSLUIS GESTREMD. Doordat eenige onderdeelen van één voor den Noordersluis te IJmuiden werkende baggermolen te water zijn geraakt, is deze sluis tijdelijk buiten dienst gesteld, totdat deze voorwerpen uit het vaarwater zijn verwijderd. Thans worden de schepen, hoe wel met eenig oponthoud, door de midden- en zuidersluizen geschut. ZWEEDSCHE MILITAIREN OP BEZOEK BESPREKINGEN INZ, ARTILLERIE Begin volgende week zal een Zweedsche militaire commissie ons land bezoeken het houden van besprekingen met verse lende militaire autoriteiten betreffeuut vraagstukken op het gebied van de bewa pening en de organisatie van de artillerie blijft het geld 1 Pen postje voor het bijstellen 'van <ie remmen. Een postje voor het bijstellen van het stuur, enz., rekeningen, die menig auto mobilist moedeloos maken. Chevrolet-eigenaars weten uit ondervinding, dat een Chevrolet gemaakt is om dergelijke "kleine postjes" te vermijden. Wanneer de Chevrolet met de gewone, voor eiken wagen vereischte zorg gereden wordt, behoeft zij nimmer naar de reparatie inrichting gezonden te worden. H00GEW3ED 56 LEIDEN - TEL. 361 Influenza en gevatte koude zullen Mijnhardt's Grieppoeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 cent en per doos 45 cent. Zoowel op de poeder als op de doos staat de naam Mijniiardt. Let hierop. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. VISSCHEN MET DE ZEGEN De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat aan visschers, die in het bezit zijn van een hun daartoe door het districthoofd afgegeven bewijs, vérgun ning wordt verleend te visschen met een vischzegen. waarvan de maaswijdte kleiner is dan 45 m.M. In bovenbedoeld bewijs moeten worden aangegeven de rivier oi het riviervak en het tijdvak in de maand Maart 1931. waar voor het geldt, alsmede de voorwaarden, die bij het visschen moeten worden in acht ge nomen. OPENING SUATIESLUIS VAN HET WATERSCHAP STAVENlSSE Gistermiddag is in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, feestelyk geopend de nieuwe suatie- sluis van het waterschap Stavenisse. Vele auto riteiten en genoodigden "varen aanwezig. Een gezellig diner en een muziekuitvoering beslo ten de feestelijkheden. ZWARE REGENS. CMC TELOK BETONG, 25 Febr. (Aneta). Gister- uimunrii. commissie ons iana oezoeken tot avond en vannacht hebben de lampongs te het houden van besprekingen met verschil- lijden gehad van noodweer. Zware regens lende militaire autoriteiten betreffende /ijn gevallen. Door een bandjir is de groote i- brug te Koerinan weggeslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1