z Werpverzekering P. VAN DER KOOIIA ZONEN We moeten op de kleintjes letten Clichéfabriek „Het Oosten" ^an de boeren en tuinders in Nederland DUITSCH LAN D Hollandsche fokkers, houdt gereed! Vigorgeen LAh D- EN 2 U1NB0UW No. 75, Verschyni eiken Donderdag GEUZENSTRAAT I, TELEFOON 31418 BOTTERDAM HAHOEL IN RUIGE PAARDENMES1 EUURAGE EN EURFSTROOISEL DONDERDAG 26 FEBRUARI 1931 DELFT Tel. 326 ui De stikstofbemesting vraagt vooral onze aandacht Kaiksalpeter verdient alle aanbeveling. Elders in ons blad vinden we een waar schuwing: „Aan de boeren en tuinders", dat weliswaar gepubliceerd wordt door be langhebbenden, doch wier eere het is, dat te steeds geijverd hebben voor de belangen van land- en tuinbouw in 't algemeen en nimmer eenzijdig eigen belang op den voor grond hebben gesteld. Dit kan trouwens geen stand houden, wanneer enkel op eigen voordeel gelet wordt Wij willen niet herhalen wat 'geschreven is. Zooals we in ons jjpschrift mededeelden gaan we ih hoofdzaak met den inhoud ac toord. Op een enkel onderdeel willen we echter nog even den nadruk leggen en wel op de Stikstofbemesting. Het komt ons voor, dat de boeren en tuin ders ook bij de bemesting van hun grond *eer zeker rekening moeten houden met de weersgesteldheid van de afgeloopen maan den. Een „losse" winter geeft veel nattigheid, Veel regen en zij, die eenigszins op de hoog te zijn met de eerste beginselen van de theorie van den bodem en de bodemwerkin gen weten, dat door den regen veel planten- voedingsstoffen wegspoelen. Met name de stikstof wordt door de waterverplaatsing in den bodem meegesleurd en verdwijnt uit de bouwvoor. Met kali, kalk en phosphorzuur is dit niet of in veel minder mate het geval We kunnen ons dus er van verzekerd houden, dat in den nazomerj en den herfst van 1930 en in deze eerste maanden van 1931 heel wat, in sommige gevallen alle itlkstof uit de bouwvoor is verdwenen en dus niet meer ter beschikking van de plan tenwortels is. Want volgens mededeelingen van den waarnemingsdienst van het Koninklijk Me- tereologisch Instituut te de Bilt, die op honderden plaatsen in ons land de regen val dagelijks laat controleeren, is in de maanden Juli, Augustus en September 38 pet. meer regen gevallen, dan in normale jareD en de laatste drie maanden van 1930 gaven ons 60 pet meer neerslag dan ge woon. De cijfers voor Januari en Februari ontbreken ons natuurlijk nog, doch ook die [Zullen wel abnormaal hoog zijn geweest Daar er geen „hal" in den grond is ge weest kon het wegzakken geregeld door gaan. We moeten er daarom op rekenen, dat zoo wel voor de wintergranen als voor de zo mergewassen en het grasland veel stikstof ztoodig is om een normaal gewas te krijgen. En nu mag men wel> moedeloos worden en zeggen: al dat bemesten geeft toch niet eJs we geen prijzen voor onze produkten krijgen, we moeten toch niet vergeten, dat teen meer-opbrengst uitgezonderd een wei nig meer arbeidsloon, geen andere kosten meebrengt dan de meerdere bemesting. Maar al de andere kosten die wij in ons bedrijf hebben drukken even zoo zwaar op de lage oogsten als op de hooge. Er komt bij, dat het ons toelij kt, dat er Handelen met oordeel J; werken met voordeel. sporen zijn van het verschijnen van een wolkje als eens mans hand Al durven we niet voorspellen, dat dit het voorteeken zal ziin van een overvloedigen regen, of in ons geval van een groote welvaart toch is het héél goed mogelijk, dat de herfst van 1931 ons gunstiger zal zijn, dan die van beide voorgaande jaren. Da aardappels bewijzen, dat we soms on gedachte kenteringen krijgen. Laten we dus op de stikstof behoefte onzer landen en tuinderijen letten. Beoaaldelijk willen we wijzen op de be langrijkheid van kaiksalpeter voor den boer zoowel als voor den tuinder. Want ook hier geldt het, zooals ons op schrift luidt: we moeten op de kleintjes letten. Elke gulden bespaard op de bemes ting, zonder minder voedingstoffen te geven, is een gulden gewonnen. We geven met kalksalDeter een uitmun tende meststof, die volgens de verklaring van alle deskundigen minstens even goed is als Chilisalpeter en... veel goedkooper Chili stond de vorige week genoteerd voor f 10.60 en kaiksalpeter voor f 9.50. Elke gulden is voordeel, niet waar! Maar niet alleen de prijs, hoe belangrijk deze ook is, speelt een rol, ook de neven werking. De naam zegt reeds, dat hier salpeter met kalk gegeven wordt 't Is ook bekend genoeg, dat de meeste gronden lijden aan een kalk-tekort In de laatste paar jaar is daar wel zoo sterk de nadruk op gevallen, is daar wel zoo zeer op gewezen, dat met recht tegen overdrij ving gewaarschuwd moest worden. Dit neemt niet weg, dat de meeste onzer gronden waarschijnlijk wel 80 90 pet zich dankbaar zullen toonen voor een kalkgift. Dit is een groot voordeel boven Chili, daar hier de salpeter aan natrium gebonden, dat geen beslist noodige stof voor de planten voeding is. Noodig in zooverre, dat we die opzettelijk moeten toedienen. Voor de zand- en veengronden, die over 't algemeen genomen steeds lijden aan een kalktekort, zal kaiksalpeter de beste mest stof zijn. Volgens onderzoekingen aan het Bedrijfs- laboratorium voor Grondonderzoek te Gro ningen onderhoudt kaiksalpeter op gunsti ge wijze den kalktoestand van den bodem. Wat de kleigrond aangaat Er zijn genoeg zware kleigronden, waar het zoo goed als ondoenlijk is om nog met chili te bemesten, omdat de grond totaal dicht geslibt wordt, of in den drogen tijd, geheel verkorsten. Wij kennen de ellende daarvan maar al te goed. Wanneer echter kaiksalpeter gegeven wordt, dan ziet men juist het tegendeel. Men krijgt een losse, prettig te bewerken grond. De structuur wordt zeer verbeterd. Wij kunnen dan ook best begrijpen, dat de bekende man, die de kalktoestand van den bodem steeds weer naar voren bracht, de heer Ir. O. J. Cleveringa in de „Mede deelingen en berichten van de Geld.-Overijs. Maatij. van Landbouw over 1929" kaik salpeter de aangewezen stik- «tofmest voor alle min of meer kalk- arme kleigronden noemt. Dat dit geen theorie is, doch praktijk, blijkt wel uit vele mededeelingen, die wij over het gebruik van kaiksalpeter ont vingen. Weet ge, hoe het gaat Velen zien tegen Uitkomst zal ons mineralenmengsel -VIGORGEEN-(Kredrtwarmer) zeker Qeven. Om U hiervan te overtuigen stellen wij voor U beschikbaar een gratis proelpak a 1 KG. voldoende hetzij voor: j 1 Melkkoe gedurende 20 dagen (bij een melkglft van ca. 20 L) ol 1 Paard 17 10 Varkens 5 20 Kippen of Eenden 25 Door deze proef zult U tot de overtuiging komen dat U het tekort aan mineralen op de doeltreffendste wijze kunt aanvullen met de geringe kosten van voor 1 Koe 1'/i<>cent per dag t Paard 1'/, 10 Varkens 5 mm* 20 Kippen of Eenden 1 m m E1SCHT. DAT IN DE MENGVOEDERS DIE GU KOOPT «VIGORGEEN. VERWERKT IS. Vigorgeen Is verpakt r voor Paarden: voor Koelen: voor Varkens: voor Pluimvee: I cartons 5 Kg. carL A 5 Kg. cart A 5 Kg. cart A 1 Kg. I zak A 25 zak A 25 zak A 25 u cart 1 5 zak a 50 zak A 50 zek A 25 zak A 50 Per zak A 50 Kg.f 12.- - A 256.12'/, I carton A5„ 2. A 1 0.50 BON. Aan de fa.H.J.BONDA,Boompjes46,R'DAM M. Yerzoeke mij een gratis proefpek Vigorgeen A 1 Kg. te zenden voor: Paarden Koelen Varkens Pluimvee. (Ondoriltvpsn vrat v.rlangd wertO. Naam: I Woonplaats! I T» t*rzMd*n h» ep#<i «nvatopp». FrtnkMfin mit t*% tiet Ijincfe e» *alnb®n» BENZO Rijwielen met freewheel en handrem f 41.- of met Torpedo terug, trapremnaaf 44.- rembours met vrij zicht, franco station BENZO R'JWIELFABRIEK VLAARDINGEN. Gedempte Slaak No. 120 Telefooo No. 9425 Rotterdam 't Geeft niet als U zelf geen plo.nten heeft, bij mü koopt U van etgen teelt Bloem kool, roode en witte kool, gele en groene savojje. spitskool, Krop- sla_. pootulon- en aard. belenplanten. Vraagt prjjs van aspergeplanten leg-aardappelen, riet matten enz. enz. H. VAN NOORT, Tuinman Telcf. 2172 - Zwljndrecht Filiaal te Rotterdam i DB ENKHUIZBH ZAAUWI.NKUL Noordplein sa Prjjecourant zenden we U gaarne gratis too. 'els nieuws op. Er zit in ons, boeren en tuinders, nog zoo'n beetje (of zoo n beetje veel) een conservatieve geest, die ons afkce- rig doet zijn van het nieuwe. Vooral als dat nieuwe heet een ietsje riskante zijde tc hebben. Moet je ze in mijn jonge jaren gehoord hebben over gevaren van chili, om nu maar bij de stikstofmeststoffen te blijven. Ver giftig voor het vee, 't brandde de planten dood. 'k Herinner me nog een krantenbe richt, dat de plaats waar leege chilizakken neergelegd waren, geheel dood gebrand was. Men sprak over do vuurgevaarlijkheid van deze meststof en ik hoorde in Friesland eens vertellen, dat een bodde (wipkar) met chili plotseling was ontploft, en in brand gevlogen, doordat de voerman zijn pijp aan stekend achteloos de brandende lucifer ach ter zich weg geworpen had. En nu is er ook een bezwaar tegen kaik salpeter, dat door sommigen hoog wordt aangeslagen. Iemand, die het in 1930 voor het eerst gebruikt had, schreef me, dat het gevaarlijk was. Hij had dat niet ondervon den, omdat hij voorzorgsmaatregelen had genomen, doch er waren groote bezwaren bij het uitstrooien. Men krijgt, als krantenschrijver, heel veel brieven. Ook over kaiksalpeter. Over de bezwaren ontvingen we er één. de hier bedoelde, die niet veel zeide, omdat een jaar gebruik geen goed oordeel geeft, en bovendien geen feiten genoemd werden. Nu weten we wel feiten. Meerdere zelfs. Maar wanneer de noodige en niet zeer las tige voorzorgsmaatregelen genomen worden zal men geen gevaar hebben te vreezen. Wij kregen meerdere brieven en monde ling© mededeelingen van hen. die eenige laren al kaiksalpeter gebruiken en er zéér voldaan over waren, zonder uitzondering. Zoo zei me een tuinder uit de buurt van Rotterdam, iemand, die op zware kleigrond zat, dat hij met succes kaiksalpeter ge bruikt Hii had het steeds bij de hand, be waarde het zonder verlies en zaaide het steeds met de hand en had niet de minste last nog gehad. De grond korst absoluut niet, zei hij mij. en vroeger zat ik altijd met die cement- harde grond in den zomer en die stopverf in den natten tijd. Nu is de grond steeds mooi. En ze was mooi. Maar 't mooie was nog meer gelegen in de oogstcijers. Hij gaf 600 kg. per H.A. op bloemkool, 300 kg. voor 't planten en 300 kg. eenigen tijd er na. En het vorig jaar had hij een gedeelte voor proef overgeslagen. Het gevolg was. dat het niet-bemeste gedeelte ïx/i 3 weken later oogstbaar was als het wel bemeste, de koolpn daardoor veel minder opbrachten en ook nog van slechte kwaliteit waren, wat natuurlijk dubbel schadelijk was. Het kwa liteit verschil schatte hij op 4 cent per stuk bij een prijs van 14 cent per stuk; een prijs die natuurlijk verleden jaar niet gemaakt werd, (de helft ongeveer en nog lager), maar toch was het prijsverschil zoo, dat hij per H.A. gerekend ruim tweehonderd gul den voordeel had, alles er af gerekend. Een soortgelijk oordeel heeft Ir. C. M. van der Slikke, Rijkstuinbouwconsulent te Leeu warden gegeven in het Verslag van den proeftuin te Berlikum, die daarin schreef: •Ie ontwikkeling der gewassen op het per ceel met Kaiksalpeter bemest was het beste. Even verder deelt hij mede, dat de structuur van het kalksalpeter-perceel prachtig bleef. Het Kalksalpeter-perceel was dus het beste te noemen. 't Is dan ook geen wonder, dat het ver bruik van deze betrekkelijk nieuwe mest stof steeds toeneemt Dat zagen we heden nog toen we het ver slag lazen van de Coöperatieve vereeniging „Akkerbouw", te Andijk. Bij de afname van kunstmeststoffen ver meldde het verslag ook de afname van het vorig jaar. Er werd gebruikt: Superfosfaat 657.900 Kg. v. j. 668.000 Kg. Kali 378.000 308.000 Patent Kali 252.500 282.500 Zw. Ammoniak 170.000 200.000 Chilisalpeter 60.000 90,000 Kaiksalpeter 62.500 52.500 Nitrofoska 55,000 45.000 deze laatste is vooral voor bloembollen van veel waarde. Thomasmeel 50,000 60,000 Ongebl. kalk 17.500 Ureum 1500 Opvallend zijn wel de stijgende cijfers van Kaiksalpeter en Niftrofoska waar bijna alle cijfers lager zijn dan het vorig jaar. Nu de fabrikanten Kaiksalpeter geheel «dofvrij, grofkorrelig en dus gemakkelijk strooibaar leveren, zijn de bezwaren tot een minimum beperkt en zal het gebruik nog meer toenemen. Dat verdient kalksalDeter ten volle. A. IX Een ernstig woord, dat overdenking waard is. Voor onderstaand artikel werd ons plaat sing gevraagd door de onderteekenaars. We meenden dit niet te kunnen wleqeren, omdat de inhoud tamelijk wel weergeejt hoe ook wj]j over deze aangelegenheid denken. Red. L. en T. Dat er op (het oogenblik een landbouw crisis heerscht, behoeven wij U zeker niet te zeggen. Wel mag worden vastgesteld, dat de landbouwcrisis niet op alle takken van bo- demoultuur in gelijke mate drukt Er zijn zelfs zeer groote groepen van landbouwers (in het gemengde bedrijf en in de grasland- streken), die weliswaar de ongunst der tij den voelen, dooh die betrekkelijk in een niet zoo ongunstige positie verkeeren. Toch wor den de uitingen der landbouwpers en der landbouworganisaties vaak zóó uitgelegd, als of de landbouwcrisis op eiken tak van be- demcuituur in even erge mate drukte als dat voor den zuiveren akkerbouw het geval is! Er is daardoor langzamerhand onder den Nederlandschen Boerenstand, ook ten op zichte van de technische uitvoering van het bedrijf, een geestestoestand ontstaan, die meermalen niet in overeenstemming is met de werkelijke feiten. En die en dit is veel erger tengevolge heeft, dat er ten opzich te van al die maatregelen, welke noodig zijn om behoorlijke opbrengsten van het land te verkrijgen, een zekere lusteloosheid ontstaat Dit kan niet anders dan ten eigen nadeole zijn en dus de gevolgen van de crisis sleahts verergeren. Iedereen spreekt thans van bezuiniging En terecht! Vergeten wordt echter zoo vaak, dat bezuinigen niet altijd „voordeel" betee- kent, Dat hangt er maar van af, hoe en waarop wordt bezuinigd. Tegen de geestesgesteldheid, hieilboven ge schetst, is een waarschuwend woord op zijn plaats. De landbouwer wordt er niet mede geholpen door bij de pakken neer te zitten. Hij dient thans, meer dan ooit, doordrongen te zijn van het besef, dat in verwaarloozing van al die maatregelen, die onze landbouw productie in de laaiste 40 jaren tot zoo'n hoog peil hebben opgevoerd, niet het middel kan zijn gelegen, om deze benarde tijden met zoo weinig mogelijk kleerscheuren door te komen. Het woord van een groot vader lander is hier op zijn plaats: „Ende desespe- reert niet". Ook in niet-landbouwkringen wordt thans wel ingezien, dat de landbouwer in deze tij den regeeringssteim niet geheel zal kunnen ontberen. Regeeringssteun, in welken vorm dan ook, moet echter voor den landbouw een prikkel te meer zijn om uit het bedrijf te blijven halen wat er maar eenigszins uit te halen is. Door ons geregeld contact met boeren en tuinders uit alle streken van ons land, mee- nen wij met recht te mogen beweren, oat er thans vooral ook op het gebied van de be mesting een verkeerde stemming valt waar te nemen. Wanneer daardoor op de bemes ting zou worden bespaard in die mate als dit op het oogenblik hier en daar uit den kooplust der landbouwers kan worden ge concludeerd, dan staat het voor ons vast, dat de zuinigheid op onjuiste wijze in prak tijk zou worden gebracht Kan op de bemesting worden bezuinigd? Die vraag is reeds herhaaldelijk gesteld, doch nog geen enkel deskundige heeft hierop iai algemeenen zin 'n bevestigend antwoord kun nen en durven geven. Natuurlijk beteekent dat niet, dat er nergens bezuinigd zou kun nen worden. Wij denken bijv. aan enkele streken, waar in bepaalde gevallen soms erg royaal met stikstof wordt bemest. In andere streken is men al jarenlang zeer ioyaal met kali geweest en in nog weer amdere geval len geldt ditzelfde voor de fosforzuurbemes- ting. Er zullen dus wel streken zijn, waar men eens één en misschien zelfs wel twee jaar, op de bemesting zou kunnen besparen, zander dat men er nadeelige gevolgen van ondervindt. Het zou echter zeer onjunst zijn, om op grond van die enkeie gevallen, of op grond van het algemeen bekende feit, dat Neder land in gebruik van kunstmeststoffen per HJl. de eerste plaats in dé wereld inneemt, te besturen, dat er in het algemeen wel zou kunnen worden bezuinigd. Daartoe benoe- ven wij slechts te verwijzen naar de toestan den in bet graslandibedrijf. Daar bijv. ligt juist in een verhoogd gebruik van kunst mest een middel, om in deze crisisdagen de uitkomsten van het bedrijf te verbeteren. Daar zal men de bezuiniging moeten zoeken in besparing op de voederrekening. En dat kan door zooveel mogelij k voedsel voor het vee in het eigen bedrijf te telen, wat alleen kan worden bereikt door oordeelkundig en ruim gebruik van kunstmeststoffen. Wij her halen „van kunstmeststoffen" en bedoelen daarmede, het toepassen an een volledige bemesting. Niet alleen in de graslandstireken, ook voor de andere takken van bodemcultuur in ons vaderland, blijft het een onloochenbaar feit, dat de hoeveelheid stikstof, fosforzuur, kali en kalk, die het eigen bedrijf in den vorm van stalmest oplevert, bij lange na niet vol doende is voor het bei-eiken van een behoor lijken oogst. Het streven naar de allerhoog ste opbrengst zou thans, tengevolge van den slechten prijs der producten, niet meer te verdedigen zal zijn. Die echter niet of on voldoende mest, streeft eigenlijk naar den laagsten oogst. Dat is zeker niet te verde digen. Hoe men tegenwoordig ook boeren zal, er blijft steeds een belangrijk bedrag (pacht, zaai- en pootgoed, sociale lasten, arbeids loon e.d.) dat betaald moet worden, onai- hankelijk van de hoeveelheid oogstproduc- ten. Bij lage opbrengsten drukken die vaste kosten oj elke ICO kg. product in zóo sters/- mate, dat daardoor ten minder gebruik van kunstmest dikwijls een averechtsche bezui niging zal blijken te zijn. Laat men toch ook niet vergeten, dat er m het vorig jaar, tengevolge van de buiten gewoon gunstige weersomstandigheden, In het algemeen een oogst is verkregen, die ver boven de gemiddelde grootte lag. Daar door zijn natuurlijk ook meer dan gewone hoeveelheden stikstof, fosforzuur, kali en kalk aan den grnd onttrokken. Voor bouw land was dit in het jaar 1929 ook reeds 't geval. Het bodemkapitaal is dus door di laatste oogst(en) zeer sterk aangesproken. Laat men verder niet vergeten, dat ae langdurige en zware regenperiodes van de laatste maanden zeker tengevolge zulle.i hebben, dat het voorjaarsland in veel min der gunstige conditie zal verkeeren dan zulks na normale weersomstandigheden 't geval is. Bovendien zal er moeten worden gerekend met een veel sterkere uitspoeling van plantenvoedingsstoffen. Laat men tenslotte niet vergeten, dat de landbouwer zijn gewassen altijd verbouwt voor marktprijzen, die pas 6 9 maanden na het bemesten, zaaien en poten gelden. Dat zou kunnen beteekenen, dat de prijzen dog lager worden, maar men denko slechts aan de aardappelprijzen evengoeu het omgekeerde. Nederlandsche Landbouwers! Uw moeilijk heden, als gevolg van de thans geldende lage prijzen, zijn zeer groot De regeering tracht U bij het ovenvinnen dier moeilijk heden te steunen. U geve er zich echter wol rekenschap van, dat zij zeker niet in staat is de crisis op te heffen. De regeering zai niet meer doen dan de gevolgen ervan pogen te verzachten. Het zou onjuist zijn de oogen te sluiten voor de werkelijkheid en die is deze, dat gij zelf in de eerste plaats de crisis zult moeten doorworstelen, aarbij zult gij tot de uiterste zinnigheid op Uw bedrijfsuitgaven moeten overgaan. Dan zult gij echter moeten bepalen, waar zonder gevaar bespaard kan worden en waar niei. Bij rustig overleg zult gij dan tot de con Het ziet er naar uit, dat er in Duitschland dit jaar weinig kuikens gefokt zullen worden. Gevolg: van 't najaar weinig jonge hennen en groote behoefte aan import van eieren uit het buitenland. HOLLAND zal dan één der grootste leveranciers moeten zijn. Fok kuikens evenveel en even goed als vorige jaren. Maak deze kuikens snel legrijp door voedering volgens de B. K. methode. Want als het gaat zooals we hierboven voorspellen, dan zal de winter 1931/32 geen lage eierprijzen geven. En de B.K. verbruikers verdienen de voederkosten dubbel en dwars terug. N.V. K0UDIJS' VOEDERFABRIEKEN B.K. ROTTERDAM BARNEVELD Vastepremiên. Schadevergoeding lOO Duizenden fokkers verzekeren tegen het risico van werpen by paarden en runderen by de N.V. Zwolsche Paarden- en Veeverzekering Mij. en „de Stamboek-Onderlinge" gevestigd te Zwolle, Ossenmarkt No. 26 en 27. Directeur Dr. G. H. J. Tervoert, dierenarts DE GROOTSTE Verteganwoordlgers gevraagd. DE BESTE clusie komen, dat het nalaten van een be hoorlijke bemesting in verreweg de meeste gevallen Uw positie niet zou versterken, maar verzwakken. Wij richten dit woord thans tot U, omdat de tijd voör het nemen van een beslissing nadert In de eerste plaats is dat het gevai voor de fosforzuur- en kalimeststoffen. Die kunnen gelukkig zonder uitzondering alie nog heel goed in Februari en Maart worden gebruikt Ook voor alle stikstofmeststofien wordt het nu langzamerhand tijd om de be- noodigde hoeveelheden te bestellen. Wij weten, dat dit woord van oms ook kan worden opgevat als een pleidooi voor eigen zaak. In de laatste 30 jaar is echter voldoen de bewezen, dat er ten opzichte van de wen-' schelijkheid van het rationeel gebruik van kunstmeststoffen geen tegenstelling bestaat tusschen den Nederlandschen landbouw en de door ons vertegenwoordigde kunstmest- producten. N.V. Kalimaatschappij. Inlichtingshureau voor Kalkstikstof. Staksofbindingsbedrijf der Staatsmijnen in Limburg, afd. propaganda Inliohtingsbureau voor Chilisalpeter. Het Thomasslakkenm eel-bureau. Droeftuin in het Z.-H. Glasdistrict Een belangrijke instelling. Dezer dagen heeft te den Haag, de ver eeniging „Proeftuin Zuid-Hollandsch Glas- rlistrict" haar algemeene vergadering ge houden. In zijn openingswoord merkte de voor zitter op, dat men over den gang van zaken aan den Proeftuin wel tevreden kan zijn. maar niet voldaan. De medewerking is lang nog niet voldoen de, om tuin en laboratorium op die hoogte te brengen, welke vooral met het oog op de bestrijding der plantenziekten te doen, het geen noodzakelijk is. Wil reclame een nut tig effect hebben, dan moet men er in de eerste plaats voor zorgen, een ziektenvrij produkt te leveren. Laboratorium en kantoor hebben verbou wing en uitbreiding noodig, en er moeten minstens twee vaste krachten bij het bedrijf nog worden aangesteld. Uit het jaarverslag valt te vermelden, dat het ledental met slechts 77 vermeerderde, waartegenover staat een verlies van 46 leden De vereeniging telt thans 2155 contribu- eerende leden en 159 aandeelhouders. De Proeftuin werd in 1930 bezocht door 1036 leden-tuinders; met binnenlandse!)© excursies kwamen in totaal 1850 personen op bezoek, benevens 324 buitenlanders, in totaal 3210 personen tegen 2504 in het jaar daarvoor. De heer Ir. Riemens, Rijkstuinbouwcon sulent en Directeur van den Proeftuin, gaf hierna een uiteenzetting van het teeltplan voor 1931. Spr. deelde mede, dat door de Chili-Sal- peter Unie een bedrag van f 1500 beschik baar was gesteld, voor het nemen van proe ven met deze meststof. Voorts zeide spr., dat voortgegaan zal worden met het nemen van proeven met electr. verwarming der kassen en met de '•elichtingsproeven, speciaal voor de sla- teelt He (is thans reeds zoo, dat de sla door electr. verwarming voor is bij paardenmest. Onder leiding van prof. Aberson zullen proeven worden genomen met koolzuur voor den plantengroei. De proeven voor het ver laten van druiven, waarmede goede resul taten zijn bereikt, zullen worden voortgezet, Voorts zullen de proeven op verschillend gebied, en welke thans reeds worden ge nomen, voortgezet of uitgebreid worden. In het ons toegezonden jaarverslag wordt een uitgebreid overzicht gegeven van de ver- nchte werkzaamheden en de proeven die genomen zijn, met, voor zoover aanwezig, de uitkomsten hiervan. Besproken wordt o.m. de opbrengst van •Ie tomaten, selectie; bloei en vruchtzetting °nz. Verder de waarnemingen van vochtig heid en temperatuur in de kassen. Blijkens het onderzoek naar het zoutgehalte van het boezemwater blijkt geen reden tot klagen te zijn, omdat steeds het water voor gietdoel- einden geschikt was. Wat betreft den rozenproef wórdt mede gedeeld, dat de temperatuur werd gehouden op 55 gr. F. des nachts en de eerste rezen werden gesneden op 28 Maart, dus 18 dagen vroeger dan in het vorig jaar werd geoogst. De laatste rozen werden gesneden op 20 December, dus 5 lagen Inter dan in het vorig jaar. Van 30 vierk. roe werd f 1105.30 ontvangen. De opbrengst per vierk. roe is sinds 1929 gestegen van f 23.50 tot f 36.84 in 1930. Over de belichtingsproeven wordt opge merkt, dat juist de donkerheid in de zes weken voor Kerstmist zich het nadeeligst voor den plantengroei doet gevoelen. De' kweeker mest dan te lang wachten, totdat er weer voldoende licht is, hetgeen plm. in Januari het geval is. De zucht om vroeger aan do markt te zijn, brengt den kweeker ertoe reeds in Dec. Nov. met de teelt te beginnen. Dus tracht men een kunstmatige zon te scheppen; het geen men met de eleetriciteit tracht te be reiken. Deze proeven, welke voor hebben het belang van den tuinder, en ook voor de etec.tr. bedrijven. Over die proeven wor den dan verder nog mededeelingen gedaan, doch een bepaald resultaat kan nog niet worden gegeven. Men hoopt dit het volgende jaar beter te kunnen doen. Voorts zijn proe ven genomen met het verlaten van druiven waarmede goede resultaten zijn verkregen. Zoo viel in een kas de oogsttijd tusschen 17 November en 1 December; de gemiddelde opbrengst was f 1.05 per kg. De kassen zijn evenwel nog niet in vollen opbrengst Dit jaar zal getracht worden half December ver- latingsdruiven te oogsten We stellen ons voor nog wel eens een enkele maal iets uit dit verslag mede te 'leelen. Het bevat veel belangrijks. De firma, IL J. Bonda, Boojnpjes 46, te Rotterdam, brengt voor de veehouders iets nieuws. Nu is het nieuwe niet altijd door de land bouwers met dat enthousiasme begroet als later wel blijkt, dat op zijn plaats zou ge weest zijn, 't Valt niet mee iets nieuws, al is het nog zoo goed, „er in" te krijgen. We weten uit de praktijk van de vee voeding in 't algemeen wel, dat aan de meest nauwkeurige samengestelde voeder- rantsoenen meermalen nog iets moet ont breken. Tot voor kort wist men nog niet wat dit was, dat ontbrak. Nieuwere inzichten in de veevoeding leer den, dat het minerale bestanddeelen zijn, die met de krachtvoedermiddelen niet in die mate gegeven worden, als het voeder der dieren in de natuurtoestand bevat. Nu is Vigorgeen daar om dit tekort aan te vullen. Wij raden dringend onzen veehouders aan een proef te nemen. Dat behoeft niets te kosten. De firma Ronda stelt gratis een kg. ter beschikking «an ieder, die de bon, welke in de betrefteu- de advertentie is te vinden, ingevuld in zendt. Ook voor pluimveehouders is het een be langrijke stof. Zij kunnen het ook aanvragen. Men doe het dan ook. WEET GE dat in Duitschland een wetsontwerp gereed is gekomen, waarbij da winners van nieuw gewonnen soorten van cultuur planten beschermd worden tegen hen, die deze soorten zouden willen verme nigvuldigen en verkoopen; dat ook de kweekers van zaad- en plantgoed beschermd worden door deze wet, die dus veel gelijkt op de wet op het auteurs recht; dat ook voor ons land zoo'n bescherming van de rechten van een winner van nieuwe soorten wel reden van bestaan heeft:

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11