^Xitvmt JTrihsdjc (Hmmnt AidA NO. 3286 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 10e Jaargane EERSTE BLAD. BELANGRIJK Uit de Pers. BINNENLAND. Voornaamste Nieuws. £50NNEMENTi t iter kwartaal .-»fSJS (Resrhlkklngskosten f 0 15) 5er week t 9<2& Voor het Buitenland bi) Weke- Ujkflrhe cemlmg JJlf dagelilksc.he zending »7«-" Allea hi) vooruitbetaling Losse Qununera 6 oen! met Zondagsblad 7 h cent Eondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 23 FEBRUARI 1931 ADVCB1CNT1ËN: Van 1 tot 8 regelg flrfW blke regel ut-er 0.22V» Fng<* -tededpi ongel. van I—regels 2-3D Elke regel meer „0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend10*10 Dit nummer bestaat uit VIER bladen Wij hebben besloten om een extra abon nementencampagne op touw te zcttten, waar- aan al onze abonnè's zullen kunnen deel nemen. Een serie van zeer mooie en dure prijzen aal worden beschikbaar gesteld voor den wedstrijd, die zal worden gehouden, wie de meeste nieuwe abonnè's zal aanbrengen. Morgenavond worden mededeelingen om trent dezen wedstrijd gedaan. Men zal dan zien, dat de prijzen, welke te winnen zijn, de moeite waard zijn, dat men er alle krachten voor inspant. Bovendien zullen alle lezeressen en lezers! die aan den wedstrijd deelnemen, tocb cu-1 blijk van waardeering ontvangen voor hun propagandawerk, ook als ze maar één abonns opgeven. Zoo zal niemand onge troost behoeven te zijn. Het is meermalen gebleken, dat er in on zen lezerskring uitstekende propagandisten zitten. Zij kunnen nu het lezerstal van ons blad opvoeren, en daardoor bereiken ze meteen, dat we ook den inhoud van ons blad nog weer kunnen uitbouwen, maar zij kun nen tevens prachtige prijzen winnen. Let vooral op ons nummer van morgen avond. Daar staat alles in, wat ge omtrent den wedstrijd weten moet. VERKEERD GRZIEN. Het is bekend, dat wij de Unie van Chris telijke Onderwijzers een goed hart toedragen Naar onze meening is er in de onderwijs- en onderwijzerswereld plaats voor een or ganisatie van Christelijke klassoonderwijzers. Des te meer betreuren w ij het dus, dat <le tegenwoordige leiding in optreden en propaganda niet dio voorzichtigheid betracht, welke het streven van mannen als Ipema, Vring en Wortman (om van de levenden maar te zwijgen) in vroeger en moeilijker tijden sierde. Dit schaadt de Unie en telkens rijzen er dan ook in eigen kring bezwaren; welke, het zij tot eer van de redactie van het Ver- eenigingsorgaan gezegd, niet in de doofpot gestopt doch gepubliceerd worden. Daarmee zijn ze echter niet weggenomen. Zoo komt in het laatste nummer één der leden op tegen het feit, dat de redactie den heer F. Schurer, bekend door zijn ijveren voor nationale weerloosheid, het boek „De dood van Yperen" (waarover het oordeel ook zeer verschillend luidt) liet recenseeren en dat deze daardoor gelegenheid kreeg om zijn geprononceerde meening te luchten. Dc redactie verantwoordt zich met de op merking, dat zij voor boekbeoordeeiing a 11 ij d de meest bevoegden uitnoodigt en dus in dit geval den heer Schurer. Quod erat demonstrandum: wat te bewij zen valt! Wij vermoeden, dat het overgroote deel der Unieleden juist dezen, verre van onbe- vooroordeelden recensent het meest onbe voegd acht om over deze kwestie zijn licht te laten vallen. Zijn bevoegdheid wordt slechts erkend door de kleine groep, die zijn afwijkende meening deelt. En de inzender merkt dan ook terecht op, dat de houding der redactie niet van w ij s beleid ge tuigt Hetgeen vaststaat En wat niet weggeredeneerd wordt met de bewering: Dat „men" er munt uit tracht te slaan tegen de Unie is juist en te betreuren Het bewijst slechts, dat ,.men" zich zelf altijd gelijk blijft en zonder enige skru pule daartoe altijd en graag elke ge legenheid aangrijpt Ook deze opmerking getuigt van verkeerd inzicht De redactie heeft niet het recht om te beweren, dat bij alle critici over de ge dragingen van de Unie voorop staat: Hoe vind ik een vorm, waarin ik mijn afbrekend oordeel kan geven? Juist deze mentaliteit bij de opperste lei ding der Unie bewijst, dat men op het ver keerde pad is. Terwijl men zelf aanstoot geeft en blijkbaar opzettelijk geheel afwij kende beschouwingen, waarmee de Unie als vakvereeniging toch eigenlijk niets te maken heeft, naar voren schuift; maakt men zich van de critiek af met de opmerking: Togen de Unie is alles geoorloofd; Barbertje móet hangen! Dit is verkeerd gezien; men moest zich de vraag stellen: is in de Unie alles geoorloofd? Als er bij de leiding geen zelfbezinning of bij de leden geen duidelijke reactie komt. dan vreezen wij, dat deze organisatie zich al meer vervreemdt van de voorstanders .van het Christelijk on denvijs. En dit doet ons leed! EEN V.D.-DEBAT. Mag men den heer Marchant gelooven, dan is er geen enkele groep in ons vader land, die zoo sterk ijvert voor democrati sche beginselen als dtó V.D.-partij. Het is echter ook bekend, dat men zich in de organisatie van den heer Marchant geen al te groote vrijheden mondeling of schriftelijk moet veroorloven. Wie er anders over denkt en aldus han delt, ondervindt weldra tot jijn schade, dat de fiolen van toorn door den partijleider over zijn vermetel hoofd worden uitgestort. Zoo had de bekende heer A. C. Jose ph u s J i 11a, als redacteur van de Groe ne Amsterdammer onlangs geschre ven, dat hij nog altijd de V.D.-parij in haar leuze van eenzijdige ontwapening niet wenscht te volgen. Hij is van oordeel, dat we wal degelijk in de toekomst een leger noodig hebben, dat als Volkenbondscontin gent beschikbaar moet zijn tot medewerking aan de handhaving van het recht Op zijn bekende vriendelijke wijze repli ceert de heer Marchant daarop in De V r ij z i n n i g-D e m o c r.a a t, terwijl da Re dactie (Mr. Oud) in een volgend nummer een uitvoerig onderschrift plaatst onder een nader verweer van den heer Jltta. Volgens den heer Marchant trekt zulk een leger den oorlog aan en dit geschiedt noode- loos, want iedere Volkenbondsverplichting tot militair zelfverweer wordt door hem ontkend. Is dit juist? Art 8 van het Volkenbondsverdrag spreekt de erkenning uit, dat da instandhouding van den vrede de vermindering eischt van de nationale bewapeningen tot het minimum, vereenigbaar met de nationale veiligheid en met de uitvoering der internationale verplichtingen in geval van gemeenschappe lijke actie, waarmee gedoeld wordt op de sancties van art. 16. In dien weg is men gekomen tot een aan de Staten op te leggen verplichting om „loyaal en metterdaad mede te werken om het Volkenbondsverdrag te doen eer biedigen en om zich te verzetten tegen iedere aanvalsdaad in dy mate als zijn geographi sche ligging en de bijzondere omstandighe den met betrekking tot zijn bewapening hem dit veroorloven". Al moge niet met zoovele woorden hier een verplichting tot verdediging worden op gelegd, zij wordt verondersteld. Daadwerkelijk willen medewerken tot rechtshandhaving, maar zich eerst de middelen daartoe ontnemen door zich weer loos te maken, Is wel zeer vèr verwijderd van de loyaliteit, die ten aanzien van het eerste wordt aangenomen. Zou men veel mogen verwachten van den bijstand van andere landen, die op een der gelijke wijze worden in den steek gelaten' Wat de heer Marchant leert heeft veel weg van massale klaplooperij en bevordert onze nationale fierheid niet. Laat ons hopen, dat ook anderen in de V.D. partij dan de heer Jitta dit zullen gaan inzien. DE BIOSCOOP ZELFS DE BESTE BIOSCOOP LEVERT GEVAREN OP. We lezen in „Groei", orgaan van de Geref. Jeugdcentrale voor Haarlem van de hand van den hoofdredacteur Ds. A. Dondorp, het volgende: We zaten in de tram. Het was in het begin van den avond en we gingen naar een der samenkom sten van de week der gebeden, die de Evangelische Alliantie de eerste week van Januari ook in Haarlem had georgani seerd. Twee predikanten zouden er spreken; een Hervormde en een Gereformeerde. De samenkomsten waren belegd in het kleine kerkje der Broedergemeente aan de Parklaan. En daar de week der ge beden yen zaak is van alle christenen in Haarlem, tot welke kerk of kring ze ook behooren, konden we niet anders ver wachten, dan dat het gebouw wel stamp vol zou zijn. De tram was tenminste in Heemstede reeds heelemaal bezet. En in de stad ge komen werd dit nog erger. Niemand kon er meer bij. Het begon benauwend te worden. Maar, dat beloofde een prachtige op komst en dus een verheffend samenzijn Want als een zaal goed bezet is kan een 6preker met arbeidsvreugde en vurige opgewektheid zijn taak volbrengen. Dan ls er blijdschap om elkanders te genwoordigheid. Dan heerscht er een af hankelijk wachten op Gods zegen. Als nu al die menschen in de tram eens gingen naar hetzelfde doel: allen naar de week der gebeden1 Maar Toen we op d<e groote markt kwamen, stapten bijna alle passagiers uit en ble ven we met enkele zusters uit het Diaco- nessenhuis vrijwel alleen in de beide wa gens over. De bioscoop! Een lange queue wachtte voor 't loket. Van alle kanten stroomden menschen samen, van allerlei stand en leeftijd. Als een lichtende magneet stond daar die bioscoop midden in Haarlem en trok van alle kanten der stad een begee- rig publiek tot ,zich. We hadden in de Parklaan toch wel een prettigen en gezegenden avond, doch voortdurend moest ik denken aan dat or dinaire ding die bioscoop, die avond aan avond z'n duizenden verwerkt. Weer of geen weer Malaise of niet de bioscoop zit vol. En de kerk Zelfs op den Zondagavond De bioscoop acht ik een past! Er zijn menschen, die eerlijk strijden te gen hun zonden, ook tegen de zondige roerselen van hun hart, maar die daarbij ontzettend gehandicapt worden door al lerlei beelden, die telkens uit hun onder bewustzijn opduiken, om hun fantasie te bezoedelen. En dan zijn dat altijd weer beelden van de een of andere film. Nu kan men zulke menschen wel zwakkelingen noemen, die ook nergens tegen kunnen. Maar wie onzer is zedelijk zoo sterk, dat hij boven die dingen ver heven is? Wie heeft het niet gemerkt, dat ons onderbewustzijn met een zekere graagte het gemeen e in zich opneemt en vasthoudt Het is ook psychologisch waar, dat ons hart van nature zondig is! Maar zoo haast men zich te verze keren, „er zijn ook onschuldige films en zelfs heel mooie stukken." Dat is ook zoo. Heel wat zelfs. Doch geen enkele exploitant van een publieke bioscoop zal de zinnelijke kant verwaar- loozen. Want dat wil .men" toch zien' Als de film op zich zelf netjes is, wordt wel gezorgd voor het een of ander op het toon eel. Bah! Ik begrijp niet, dat beschaafde men schen, ik spreek nog niet eens van christenen, na het eerste bezoek, niet voor altijd genoeg hebben van die ordinaire, zinnelijke rommel. Zou het niet zoo zijn. dat er zonder het geloof in den Christus, toch ook geen werkelijke beschaving bestaal? Want wat moet er toch wel omgaan in vrouwen, en meisjes, die zichzelf en haar sexe eonigszins respecteeren, wan neer hun telkens weer vertoond wordl. hoe vrouwen niets anders zijn dan een luxe speelgoed voor mannen; hoe de eenige schoonheid het naakte lichaam- hoe het meest interessante van het leven de hartstocht is; kortom hoe er gesold wordt met al wat heilig en onaantastbaar moest zijn. „De bioscoop geeft afleiding en ver strooiing. De film verschaft ons in het eentonige leven nog eens een „plezierigen avond", zoo redeneeren velen. Is het dan niet een ontzettend teeken van decadentie, als men zijn kostelijken tijd vergooit, door zich met dergelijk ple zier te laten vermaken. Wat is dat voor plezier? Men leeft een avond in een andere we reld, in die luxueuse wereld van hotels en deftige costuums, die men zelf nooit kan betalen. Doch als dan de bioscoop weer uit ls, staat men weer met zijn leege ziel op het asphalt van de harde nuchtere werke lijkheid. De vertlooving door hst hevig meeleven in het vreemde leven, is ineens uitgewerkt. Alleen de katterigheid blijft. Maar: ..tot weerziens" was het laatste woord der film. En ja. voor een paar kwartjes kan men zich weer inkoopen in die schijnwereld, waar men in auto's rijdt en „mooie" vrou wen ziet en niets anders te doen heeft dan de eigen begeerten najagen. Zoo wordt de fantasie bedorven. Zoo komt de ontevredenheid en h'»t matelooze verlangen in zoo menige ziel. Zoo komt er het verborgen hunkeren naar de romantiek der zonden. En daardoor worden de gebeden ver hinderd. Men kan nu eenmaal niet langs een pas geverfd hek strijken zonder verf aan z'n goed te krijgen. Alles in het leven geeft af. En er is heusch niemand, die zóó rein is, dat hij zonder smet smerige beelden kan zien. Er is niets dat zóó „besmettelijk" is als een menschen ziel. Ons bewuste teven laat den indruk wel weer los. maar ons onderbewustzijn heeft het vastgegrepen. En in droomen komt het weer boven. Onze onwillekeurige ge dachten loopen er in eens vol van. Maar zoo is de kracht van onzen strijd in Gods koninkrijk verlamd. Dan kunnen we nog wel wat meeloo- pen. Maar meeleven niet meer. En zoo'n toestand is ontzettend. Laten we ons toch onbesmet bewaren van de wereld. En niet met een oppervlakkig smoesje de bioscoop goed praten. De film is op zichzelf een praohtig ding. Maar de film, zooals die door het tegenwoordige bioscoopbedrijf wordt ver toond is ongenietbaar voor ieder, die naar christelijke beschaving vraagt. Wij kennen een andere heerlijkheid dan die van Hollywood. Wie Gods geboden liefheeft verfoeit dat wanproduct der ordinaire Amerikaanschu cultuur. „Ons lichaam en onze ziel zijn tempe len van den Heiligen Geest God wil dat we ze beiden zuiver bewaren. En daar om verbiedt Hij alle onkuische gedach ten en ook alles wat den mensch daar toe trekken kan". OFFICIEELE BERICHTEN LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den minister van De fensie is de luitenant ter zee le klasse dei- Kon. Marine-reserve, R. Borst, geplaatst aan boord van het wachtschip te Willems oord. VERHOOGDE RECHTSBESCHERMING INSTALLATIE DER COMMISSIE. Zaterdag a.s. zal de Minister van Justitie de Commissie inzake Verhoogde Rechtsbe scherming tegenover de Overheid instal- leeren. HOFBERICHTEN PRINSES JULIANA EN DE „MAATSCHAPPIJ". Het Februari-nummer van Maatschappij- belangen opent met de mededeeling, dat Prinses Juliana het Beschermvrouwschap der Maatschappij Voor Nijverheid en Handel heeft aanvaard, evenals zooals uit een overgedrukt rapport uit dien tijd blijkt ir 1782 Prins Willem V het „Protectorschap' aanvaardde. PERMANENT HOF VAN INTERN. JUSTITIE Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft zijn 20ste zitting beëindigd. Deze was voor het meerendeel gewijd aan de bespreking van belangrijke artikelen uit het reglement van het Hof. Het resultaat van deze bespreking zal worden gepubliceerd zoodra dit ter kennis is gebracht van rie regeeringen, die tot het Hot in rechte zijn toegelaten. BEGROOTING POSTERIJEN VÖORLOOPIG VERSLAG EERSTE KAMER. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van de Posterijen is het volgende ontleend. Verscheiden leden gaven uiting aan hun vojdoening over de totstandkoming van den postvliegdienst tusschen Nederland en In dië. Zij waren evenwel van oordeel, dat het in het belang van dezen dienst noodzakelijk is de tarieven voor de luchtpost zoo laag moge-lijk te doen zijn. Wat het gesprek ken tarief voor locaal te lefoonverkeer betreft, waren enkele leden er niet van overtuigd, dat de opgedane er varing gunstig tc noemen is. Uit hetgeen tot dusverre bekend is geworden, moet worden afgeleid, dat dit tarief een zeer groote ver mindering van het aantal locale gesprekken ten gevolge heeft gehad, hetgeen er op wijst, dat de telefoon bij het gesprekkentarief heel na) minder gerief verschaft dan voorheen. Zij zouden gaarne vernemen, hoeveel het tarief voor verschillende netgroepen gemid deld zou moeten worden verhoogd, indien het vaste abonnement weder zou moeten worden ingevoerd. Voorts betreurden deze leden, dat sedert 1925 de vorming van streeknetten is stop gezet. OORLOGSGEVAAR EN ONTWAPENING RESOLUTIE PARTIJBESTUUR S.D.A.P. Het „Volk" publiceert de voorstellen, die zijn ingediend voor het a.s. congres der S.D.A.P. Het Partijbestuur heeft een resolutie inzake oorlogsgevaar en ontwapening inge diend, waarin het congres o.m.: verlangt van de Nederlandsche regeering zoodanige deelneming aan de Ontwapenings conferentie, dat de gevoelens van het groote volksdeel, dat ontwapening wenscht, zoo sterk mogelijk tot uitdrukking worden ge bracht en dat tot de verst mogelijke beper king vsln bewapeningen wordt medegewerkt; eischt voor Nederland, afgezien van de vooruitzichten en de resultaten der interna tionale onlwapening, zelfstandige ontwape ning; bevestigt de vroegere uitspraken van de partij, waarbij de gewapende landsverdedi ging, die voor Nederland zelfvernietiging zijn zou, is afgewezen; blijft rekening houden met de mogelijk heid, dat onder bepaalde omstandigheden een mobilisatie van beperkten omvang, op den voet van een veiligheidswacht, ook door de Partij onvermijdelijk kan worden geacht ter bescherming tegen gevaren, waaraan een oorlog buiten onze grenzen, de bevolking van ons land blootstelt, of ter voldoening aan vulkenbondsverplichtingen; verklaart opnieuw, dat de Partij elke poli tiek, die naar oorlog drijft of oorlogsgevaar oproept of vermeerdert, met al haar energie zal bestrijden, en dat zij derhalve ook niet haar medewerking zal verleenen tot een mobilisatie, indien het bevel daartoe als een drijven naar oorlog zou moeten of kunnen worden gekenmerkt, of oorlogsgevaar zou oproepen of vergrooten; eischt nogmaals, dat de voorafgaande be slissing over het mobiliseeren van troepen worde gebracht bij de wetgevende macht In de talrijke voorstellen der afdeeling, in zake hetzelfde onderwerp ingediend, wordt o.m. gevraagd dat elke mobilisatie moet wor den onmogelijk gemaakt, dat in overleg met het N.V.V. het daadwerkelijk verzet der ar beiders bij mobilisatie reeds nu wordt voor bereid en georganiseerd, dat een plan van actie wordt ontworpen waarop de middelen van verzet zijn aangegeven als algemeene staking, weigering om aan het mobilisatie bevel gehoor te geven, verhindering van troepenvervoer, verhindering van vervaar diging en vervoer van oorlogsmateriaal, enz. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het tiende postvliegtuig is uit Medan ge start en 's middags om half twee te Bangkok aangekomen. Zondagmorgen is het extra-postvliegtuig vertrokken. Het vliegtuig maakte een tus- schenlanding te Keulen en vertrok daar vandaan naar Weenen. Zooals bekend, zal de P. H. A. E. Z. in Weenen door Frijns. Both en Bruinesteijn worden overgenomen en zal de post van het bij Popelin gestrande vlipgtuig, de P. H. A. F. O., worden overge laden, waarna de P. H. A. E. Z. met de oude bemanning van de P. H. A. F. O. naar Indië doorvliegt. Nader vernemen wij, dat do P. H. A. E. Z. te Neurenberg is geland en dat Smirnuft met het oog op het slechte weer besloten heeft niet verder te vliegen. Vanmorgen is men om kwart voor 8 echter naar Weenen ver trokken. Het tiende retourvliegtuig is Zondag uit Bangkok vertrokken en in den middag te Calcutta gearriveerd. AMSTERDAM--BOVEN-RIJN VOORLOOPIG VERSLAG Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot aanleg van een scheepvaartverbinding van Amster dam met den Boven-Rijn ten behoeve van de Rijnvaart en verbetering van den vaar weg naar Vreeswijk ten behoeve van de bin nenscheepvaart, verklaarden sommige leden hun stem te zullen geven aan dit wetsont werp, waardoor Amsterdam verlost zal wor den uit den onhoudbaren toestand, waarin deze stad ten aanzien van haar verbinding met den Boven-Rijn verkeert. Persoonlijk zouden zij de voorkeur hebben gegeven aan het Kanaal door de Gelderscho Vallei, bij totstandkoming waarvan Amster dam, een dubbele verbinding met den Bo ven-Rijn zou hebben verkregen. Het aanleggen van een kanaal door de Geldersehe Vallei zou voor de ontwikkeling der toekomstige Zuiderzeepolders van groot belang zijn geweest Enkele leden betreurden de oplossing die de minister tenslotte aan het Amsterdam— Rijnvraagstuk heeft gegeven, na aanvanke lijk de voorkeur te hebben gegeven aan bet Geldersehe Vallei-Kanaal. Ware dit Kanaal plan uitgevoerd, dan zoude daardoor, behal ve een volkomen bevrediging der behoefte van Amsterdam, .waarom het in hoofdzaak gaat, zijn verkregen een uitgebreid nieuw arbeidsveld voor de binnenschipperij. Nu echter de keuze is gevallen op de rich ting UtrechtWijk bij DuurstedeTiel, zal van een groot kanaal door de Geldersehe Vallei uiteraard geen sprake meer kunnen zijn. Niettemin hoopten de leden, hier aan het woord, dat de minister bereid zoude mo gen worden bevonden de totstandkoming van een kleiner kanaal door de Geldersehe Vallei mede te helpen bevorderen. Eenige leden noemden het beleid van den minister in zake het radiovraagstuk, sedert de behandeling van de vorige begrooting, zeer ongelukkig en de gevolgen daarvan reer bedenkelijk. De indeeling van ons volk naar het aantal in de stembus gevonden stemmen moge zeer eenvoudig zijn, voor de oplossing van het inderdaad niet gemakke lijke vraagstuk achtten zij deze methode on deugdelijk. In plaats van het nationaal be lang op die wijze te dienen, wordt dit daar door geschaad. De fout van den minister, zoo meenden zij. lag in het aanvaarden van de leiding der omroeporganisaties, waardoor aan de N. C. R. V. een veel te groot deel van den zend tijd is toegestaan, een chaos is veroorzaakt, en bij het groote publiek, dat meer natio naal dan politiek of kerkelijk dogmatisch gevoelt, een spontane zeer duidelijk geble ken, groote verbittering is ontstaan. Naar hun oordeel had de minister eerst moeten zoeken naar hetgeen vereenigt en gelukkig nog een zeer groot gemeenschap pelijk terrein beslaat, waarop men door con centratie had kunnen komen tot een zoo uitnemend mogelijk nationalen omroep. Zoo als thans de zaak geregeld is, heeft ieder der vier partijen zich zelfstandig in te rich ten voor algemeene muziek, algemeen nut tige cursussen, lezingen en berichten met al de nadeelige gevolgen van krachtsversnip pering, ook en vooral op het stuk-vai. het bouwen van zenders, wat in ons land nog zooveel te wenschen overlaat De regeering behoort, zoo werd betoogd, den bouw van zenders ter hand te nemen en gevraagd werd, of de minister dit zou willen bevor deren. Met het oog op de ontwikkeling van het gevoel van samenhoorigheid met Indië betreurden verscheidene leden, dat de uit zendingen over den voortreffelijk werkenden Phohi-zender zijn stopgezet. Zij vroegen, ot er kans bestaat, dat deze uitzendingen we der worden hervat. Sommige leden juichten de oprichting van afzonderlijke omroepver- eenigingen toe. Evenals zulks het geval is bij het onderwijs en de pers moet er, vol gens hen, ook op het gebied van dc radio voor de onderscheidene geestesstrooiningen in ons volk gelegenheid zijn zich te uiten. Een en ander behoeft echter samenwer king tusschen de verschillende vereenigin- gen op oinroepgebied niet uit te sluiten en zij spraken den wcnsch uit, dat de minister deze samenwerking zooveel mogelijk zou willen bevorderen. Een ander punt, waaromtrent verschei dene leden met den minister van gevoelen verschilden, betreft de regeling van de cen suur, vooral voor ons confessioneel en poli tiek zoo verdeeld land een teer punt. DU1TSCH-NEDERLANDSCH INSTITUUT TE KEULEN DE OPENING. Gelijk we reeds meldden werd Zaterdag in tegenwoordigheid van vele Duitsche en Hollandschc autoriteiten te Keulen het Duitsch-Nederlandsche Instituut geopend. Behalve de reeds genoemden- heeft Dr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam, een rede gehouden over de ontwikkeling van het Rijnverkeer, waarna vele autoriteiten en vertegenwoordigers van corporaties uit Duitschland en Nederland van de gelegenheid gebruik maakten de ju- bileerende Kamer geluk te wenschen. Des avonds gaf de stad Keulen naar aan leiding van beide plechtigheden een feest maaltijd. fblz. 1) De opening van het Duitsch-Nederlandscb Instituut te Keulen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Begrooting Poste rijen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot aanleg van een scheepvaartverbinding Am sterdam—Boven Rijn. Luitenant-generaal F. d© Bas overleden. Ontwapeningsresolutie der S.D.A.P. (bla4z 2) De oppositie in de Russische bolsjewisti sche partij zou op het punt staan Stalin af te zetten en het particulier bezit te her stellen. Reeds 32 dooden bij de mijnramp te Esch- weiler. Lawine-ongelukken in Oostenrijk en Duitschland. (Biadz. 6) Verduistering van een halve ton te Am sterdam. Kerkelijke kwestie te Ouddorp. De proeftocht van de Dempo. (blz. 12.) De moordzaak-Lans wordt heden behan deld voor het Gerechtshof te Den Bosch. morgenavond naar de hrant Belangrijke mededeelingen over een grooten wedstrijd FILMVOORSTELLING VERBODEN PROPAEANDA VAN DE NIEUW HALTHUS BOND Gistermorgen zou to Amsterdam bovenge noemde bond een filmvoorstelling geven over „De mensch vóór zijn geboorte". Ech ter heeft de Hoofdcommissaris van Politie, op het laatste oogenblik de vertooning van deze film verboden, van welk feit het pu bliek in kennis werd gesteld, toen het ten getale van 1200 personen de zaal reeds ge heel gevuld had. Bij informatie vernamen wij, dat de film volgens besluit van de filmkeuringscommis sie alleen in besloten kring mag draaien, doch het Bestuur had kaarten verstrekt aan ieder, die zei, dat hij lid zou willen worden. VOOR AUTO-BEZITTERS WETTELIJKE AANSPRAKELIJKHEIDS VERZEKERING De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland heeft zich tot de Ministers van Waterstaat en Justitie gewend me een uit voerig adres, waarin gepleit wordt voor de invoering eener wettelijke verplichting tot aansprakelijkheidsverzekering voor alle auto bezitters. LUITENANT-GENERAAL F. DE BAS OVERLEDEN Luitenant-Generaal F. de Bas is in den leeftijd van 00 jaar te Den Haag overleden. Lt.-generaal de Bas werd 10 Sept. 1840 tc Den Haag geboren. Den 25sten Augustus 1856 werd hij als kadet bij het wapen der cavalerie toegelaten aan de K. M. A. Na verschillende rangen te hebben doorloopen werd hij op 22 November 1878 bevorderd tot kapitein eerste klasse. Als kapitein van den generalen staf beeft hij verschillende be langrijke betrekkingen bekleed, om na be noemd te zijn tot leeraar aan. de Hoogerc Krijgsschool en nog verschillende functies te hebben vervuld op 7 Nov. 1S87 tot kolonel te worden bevorderd. In 1890 gaf hij den stoot tot de oprichting van de krijgsgeschied kundige afdeeling van den generalen staf, van welke afdeeling hij in 1S97 tot directeur werd benoemd. BURGEMEESTER SCHUITE t Na een ziekte van ongeveer twee maanden is Zaterdagavond overleden de lieer B. S c h u i t e, burgemeester van Ilardenborg, in den ouderdom van 42 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1