Bij Hoofdpijn Rechtzaken. i Laatste Nieuws- Van vreemde plaatsen, voor Nederland van belan? DONDERDAG 19 FEBRUARI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 7 i oor- [scha uur, LÊPQ. Chc. erga- der en 4«-»r 76. 'I' .3 v.m enen, nlia-n- rikte >11 in sloot, cwam paait! Een groen I^jor- 8 oemB- en de. was. id en at het leb lijk ngstel- daar- ld. dat a.s. n zich II. Giro de lemont De i*i- hederi- door afdee- r waar beel li- rie g«- imareh lp wa- n boo d. ïeer v. waar LID. ver- cature- af. -escjiou zingen, ht. dat aadslid echter omsch- likbaar le heer is. „fn- hen en te ermaal Spit- van worden sch Be- ot 6ec- EN De crisis, aan ze i ii- or aan- vau KU wuqr- 26 voor Ei en' ziek door gevatte koude, alsmede bij phnon van veler.'ei aard, zullen eon van de hieronder genoemde Mïjnhardt's Poeders U Spoedig helpen: Mïjnhardt's Hoofdpijnpoe ders Grieppoeders—r Verkoudheidspoeders Kiespijn poeders Hoestpoeders Maag poeders Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hieropl Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist 'S-GRAVENHAGE DE RAADSVERKIEZING TE 'S-GRAVENHAGE De A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in district I heeft ed candidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezing als volgt vastgesteld: 1. L. F. Duymaer van Twist (aftr.); 2. I. v. d. Loo (aftr.); 3. nir J W Notcboom; 4 M v Steenbergen (aft.r); 5 H- Smitskdmp: 6. C. Vrolijk Jzn.; 7 C van Spronscn Azn.; 8 A. Stapelkamp; 9 M A Pot ter en 10 mr T A van Dijken. Deze volgorde wijkt, wat de nummers 3 en 4 betreft af van het door het centraal be stuur gegeven advies De aftredende leden hebben echte rallen een kansbiedepde plaats gekregen, terwijl het juridisch element dai njet wethouder mr. J. A. de Wilde, die geen herkiezing wenscht, verdwijnt door mr. J. \V. Noteboom, adjunct-directeur van de dr. A Kuyperstichting in de A-R. fractie blij behouden. HAAGSCH GERECHTSHOF AANRIJDING. De 23-jarige electricien M. J. van A. te Rotterdam is door de Rechtbank aldaar veroordeeld tot 14 dagen hechtenis en ont zegging van het recht om een motor te be sturen voor den tijd van een jaar; ter zake, dat hij op 30 November 1929 des avonds te 11JD uur op den Binnenweg als berijder van een motorrijwiel mej. Noordergraaf die ter plaatse met een handkar liep, heeft aan gereden, tengevolge waarvan deze een been heeft gebroken. In hooger beroep stond verd. voor het Hof terécht. De procureur-generaal verzocht dc hechtenis voorwaardelijk op te leggen met handhaving van de ontzegging. Arrest 4 Maart a.s. DE MOORD I TE J DE RUBROEKSTRAAT ROTTERDAM VOOR HET GERECHTSHOF TE s'-GRAVENHAGE. Het Haagsche gerechtehof heeft voortgezet de behandeling van de zaak tegen den gewe- (zer portier P. S., thans gedetineerd, die door de Rotterdamsche Rechtbank op 30 Oct j.l. is veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, met ter beschikkingstelling van de Regec- Tjng, -wegens-moord op zijn beide kinderen, in zijn woning in de Rubroekstraat gepleegd i LEKBOOT GEZONKEN Vanmorgen heeft op de Maas bij Slikkerveer oen aanvaring plaats gehad tusschen de raderboot „Reederij op de Lek II" en de vrachtboot „Stad Tiel IV". Beide schepen Zonken. Enkele varkens en oen paard verdronken. Een aantal schoolkinderen konden met moeite gered worden. Hierboven een foto van de situatie der gezonken schepen. te Rotterdam op 1 Juni 1930. Bij de eerste behandeling dezer zaak voor het Haagsche ITof op 7 Januari j.l., werd door den procureur-generaal Mr. J. A. de Visser vernietiging van het gewezen vonnis g» vraagd en een gevangenisstraf van 5 jaai, met ter beschikkingstelling van dc regeering geriquircord. Op 21 Januari j.l. wees het Hof interlocu toir vonnis, waarbij een nieuwe behandeling werd gelast, opdat als getuige alsnog her worden gehoord Dr. W. van Woerkom, psychiater te Rotterdam. Na als deskundige te zijn beëedigd ga' Dr. van W. als zijn meening te kennen, da' verd. S. tot een geheel andere categorie van menschen behoort, dan de gewone psycho paten. Bij verd. overheerscht het gevoel van altijd en door allen benadeeld te zijn. Get zegt dat verd. do maatschappelijke misstan den als een ontzettend leed aanvoelt Zoo heeft hij o.a. in Ipdiö waargenomen, daj de Javaanscho kinderen moeilijkheden onder vinden, wanneer zij zich in het leven wilten opwerken en waar zijn beide kinderen van een Javjiansehe moeder afkomstig zijn is over het toekomstig lot dezer kinderen gaan peinzen. President: Lijdt verd. aan ziekelijke storing zijner geestvermogens? Get.Men kan hem beschouwen als hys terisch psychopaat Pres.Kan de daad hem worden toege rekend? Get.Voor een klein gedeelte, ja! Pres.Dus zeer ten deele? Get.Ja. De advocaat-generaal Mr. de Visser: L' hebt deze conclusie gebaseerd op een doo- verd. gepleegd strafbaar feit; doch afge scheiden van die daad kunt u hem dan los daarvan als psychopaat of neurasthicus ol iets dergelijks beschouwen? Get Ja, ook dan. Verd. heeft o.a. geen -taakgevoel; liij veranderde telkens van be trekking. Mr. de Visser: Verd. maakte sterk m»s bruik van sterken drank in de Oost en in de West Get.Dit was een gevolg van zijn toestand Mr. de Visser: In Holland cebruikte hij geen sterken drank. Kan nu zijn optreden een gevolg van vroeger misbruik geweest zijn? Get.: Verd. heeft het evenwicht verloren en lijdt aan angstige drooinen en dwangvoor- stell ineen. De verdediger Mr. Loeff: Verdachte heett mij medegedeeld nog Êteeile te lijden aan tremia, slapeloosheid en pijn in de beenen. Get.: De gevolgen van alcoholmisbruik zijn allang weg- Verd.: In het Huis van Bewaring te Rot terdam heeft verd. tot tweemaa-1 toe zelf moord willen plegen, omdat hij n'et meer aan het leven hechtte en met de kinderen mee wilde. Getuige: Ik beschouw dat als een pose. Dergelijke menschen doen ateof ze zich van het leven willen berooven, doch de po ging is niet ernstig. Verdachte zegt omtrent zijn toestand op het oogenblik dat hij iu den laatsten tijd venschillende geluiden hoort, soms drie door elkaar. Staat hij 's nachts op en gaat hij op en neer loopen, dan gaat het gehoor weer weg. De procureur-generaal Mr. de Visser hét woord verkrijgend zegt dat hij op 7 Jen. reed6 uitvoerig requisitoir beeft genorpeO- Spr. hecht zeer groote waarde aan het deskundig rapport en aan de verklaring van get. Dr. v. W., die een duidelijk beeld geven van den geestes oestand van deen verdachte. Inderdaad zijn ook naar spr.'s meening de zelfmoordplannen njet meer dan een pose. Komend tot de strafmaat zou spr. thans na verhoor van den deskundige willen ver zoeken niet te veel op de persoon, dan wel op den dood'van verd. te willen le ten, al kan worden aangenomen, dat het motief van dit ernstig misdrijf ten deele liefde kan zijn geweest. De door hem gevraagde veroordeeling tot 5 jaar gevangenisstraf nv ter beschikkingstelling, acht hij do juist mot juiste strafmaat en iiij persisteert derhalve H dezen ejsch. Mr. P. H. A. M. Loeff vraagt nog den des kundigon hoo hij over een eventueole ge nezing van verd. denkt en merkt naar aan leiding van het requisitoir op, dat de p*V chopaten toch juist. de persoon ep niet de daad in het middelpunt van het strafrecht plaatst, PI. gelooft, "dat een straf gelijk aan de preventieve hechtenis in dezen gewenscht is President: Djt is piet te lang, als je twee kinderen vermoord bobt! Get Deskunldige zegt nog dat verd zelf wil boeten voor zijn daad en spreekt als zijn meening uit, dat verd. zich om oen vonnis niot boos zal maken. Hierna wordt de uitspraak bepaald op 4 Maart a.s. RECHTBANK TE UTRECHT DE PATROON, DIE HARD WOU RIJDEN EN TOEN EEN HERSENSCHUDDING KREEG. Terecht stond een 23-jarig chauffeur uit Oudenrijn wegens schuldmisdrijf; aan zijn schuld zou n.l. to wijten zijn geweest, dut de chauffeur J. v. d. Akker ernstig letsel heeft opgeloopen. Verdachte had gereden niet een wapen op den Utrecht-schen Weg tusschen de Bilt en Utrecht en was toen niet voldoende uitgeweken. Aanvankelijk had de jongeman toegegeven, dat do aan rijding aan zijn schuld te wijten was, maar ter terechtzitting kwam hij daarop gedeel telijk terug eu zeide hij, dat die schuld er slechts tot op zekere hoogte was. Hij had den wagen van zijn patroon, den heer v. d. Pol bestuurd en reed op het rechter tramspoor, dus aan de uiterste rechterzijde van den weg. Hij baalde een autobus in en wilde dezen voorbij rijden, maar toen kwam er uit de verte een mclkauto aan. Dc autobus hield teveel links, en verd. ging daarom nog meer naar links rijden om voorbijrijdende aan den autobus chauffeur te konnen te geven, dat deze veel teveel do linkerzijde van den weg hield. Maar op hetzelfde moment dat verd. de bus wou passeeren was do mclkauto genaderd en reed de wagen door verd. bestuurd, daar tegen op. Verschillende personen werden zwaar of minder zwaar gewond. De heer v. d. Pol moest bewusteloos naar bét ziekenhuis worden vervoerd; diens beide kleindochters moesten eveneens in het zie kenhuis opgenomen worden. L>e chauffeur van de melkauto, van den Akker, kreeg een flinke snijwond in één der beenen, en moest negen dagen thuis blijven. Verdachte zelf liep ook verwondingen op. Het getuigenverhoor vond daarop plaats. De chauffeur van den autobus zeide, dat hij hot tramspoor gemeden had, omdat hij in Soest woonachtig is, en niet wist, dat het tramspoor bereden mocht worden. Getuige had geen signaal gehoord van den wagen van verdachte, maar dat kwam omdat ge tuige ia zijn bus een gezelschap oi'êtej.as had, dat luidkeels zat te zingen; daarom kon getuige geen signalen hooren. De patroon van verdachte, getuige v. d. Pol. werd ondervraagd door den president of hij gezegd had: „Vooruit Maarten, nu maar vlug naar huis, ik ben moe, rijd rnaar wat aan". Getuige zeide zich daarvan niets te kunnen herinneren. De verdediger, Mr. Simon vroeg of ge- tuigq, toen de chauffeur bij hem in diepst kwam, ook gezegd had: „als je met mijn vrouw rijdt dan moet je maar kalmpjes aan doen, maar ik houd wel van een vaartje". Ook dit herinnerde getuige zich niet meer. Het bleek evenwel, dat deze getuige was verhoord door den rijksveldwachter van De Bilt, toen hij in het ziekenhuis opge nomen was, en toen verklaard had. dat hij er wel van hield een goed vaartje te rijden. Nu ter terechtzitting zeide deze ge tuige, dat dit ervan afhing, hoe breed de weg was, hoe druk het verkeer enz. enz. Hij beweerde zicli niets ervan te kunnen herinneren, dat hij jn het ziekenhuis aan rijksveldwachter Boekhoff een omstandige verklaring over het gebeurde heeft afgelegd. Als laatste getuige word gehoord de rijks veldwachter Boekhoff, die volhardde bij zijn proces-verbaal en zeide, dat getuige v. d. Po) in het ziekenhuis wel degelijk ver klaard had den verdachte tot snelheid te hebben aangespoord. De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, dat al zou de getuige v. d. Pol den verdachte tot snelheid hebben aange maand, dit toch geen verontschuldjginsr voor voor verd. opleverde. Want verdachte had de verantwoordelijkheid om de auto te be sturen en op voorzichtige wijze to rijden, in aanmerking genomen de Veiligheid van het verkeer. Spr. vorderde een week hechtenis. De verdediger Mr. Simon zeide in zijn pleidooi, dat het ten laste gelegde niet wet tig en overtuigend was bewezen, n.l. het veroorzaken van lichamelijk letsel. Want verd. moest den autobus wel links passee ren; hij gaf signalen welke door den auto buschauffeur niot gehoord werden, naar deze zelf verklaarde. Verdachte moest den bus wel snel voorbijrijden om niet te lang op hot linkerweggedeelte te blijven rijden. De bus was breed en benam aldus verd. het uitzicht op den weg; verd. zag den melkauto wel. maar deze was nog ver weg. Het eenige wat men verd. misschien zou kunnen verwijten was de snelheid welke hij reed, maar dit had hij op dat bepaalde moment noodig om te kunnen passeeren Hij vroeg vrijspraak, en pleitte subs- cle mentie. Uitspraak 3 Maart a.s. INSTALLATIE VICE-PRESIDENT HOOGE RAAD. Jhr. mr. R. Feith, de nieuw benoemde vice- president van den Hoogcn Raad, zal in de civieib zitting van het College van Vrijdag 20 Februari als zoodanig worden geïnstal leerd. NED. VER. VOOR ROODE-KRUISHONDEN Ll de jaarlyksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereenlging voor Roode Kruishonden zijn bij acclamatie tot bestuurs leden herkozen de heeren W. Sluyterman van Loo en W. Hol. Naast de bestaande premie van f 50 voor de dresseurs, die met hun hond op de keurin gen ^voldoende" behalen, zal ter aanmoedi ging een extra premie van f 50 worden uitge reikt aan die dresseurs, die met hun hond prima en uitmuntend werk leveren. HANDELSBERICHTFN ROTTERDAM 19 FEBRUARI Vj-o&gkcoreen van hedon: MAIS. Maart 85*4Moi 86%; uil 85%; Scpt 85%, - TARWE Maart 4.85;, Mej 4.97%; uil 5.02%; September 5.07%. MARKTBERICHTEN DELFT. 19 Febr. V c c. Prüzen: paarden 89 •225; vette koeien 165375; Kalfkoeien JS5 •395; varekoelen 150276; nuchtere knlv=- :n 620; magere varkens 1443; biggen 614 alee per stuk: rundvleoech p kg slacht gewicht 92S3— 68 ets. Aanvoer; 5 paarden. 110 runderen, 1 graskalf. 213 nuchtere kalveren. 346 magere varkens, 380 biggen, 5 schapen of lammeren, 2 geiten of bokken: Boter. Aanvoer 5/8 vaten U 100 kg. Prijs -1,9 52 per kg. GOUDA, 1!) Febr. Vee. Aangevoerd totaal 2789 etuks voo. waarvan 275 slachtvarkens. vet te 2021 ct; Londensche 16-—17 ct.zoutere 19 —20 ct alles per kg., levend met 2^ korting 784 magere varkens 2030: 1186 biggen 7 —9; 7 runderen 300350; 411 nuchtere kal veren 711; 1 sehaaup; 2 bokken of geiten 26 alles por stuk. Handel in allo soorten matig. ICaas. Aangevoerd 75 parttlon. Prezen: -« kw mot rijksmerk 3842; 3c ltw 3537» Handel matig. Boter. Aangevoerd 874 pond. Prvizon: ^oe- btrter 8595 ct; weiboter 758G ct alle>9 per kg. Handel vlug. Eieren. Aangevoerd 281 pattifen. Prezen: kipoieron f 5—6; oendoleren 5.406 per 100 stuks. Handol mntlg-. (Coop, Zuid-Holl. Bierveiling) Prtizen: kipt oieron 56/58 kg 6.30—6.40; 68/60 kg 6.40— 5.80; 60/62 kg 5.80—6; 62/61 kg 5.90—6.30: bruine 60/65 kg 5,40—6.30; kleine J 5.105.30 70Ö eendeloren 5.20 alles por 100 stuks. KATWIJK a. «1. RIJN, 18 Febr. (Tuinbouwv, K. en O.) Aan-voer en prijzen; 100 kisten poen 11.70 por 20 kg.; 6600 kg uien 0.901.90 per 1Ö0 kg.; 875 stuks gele kool 58.50; 950 stuks roode kool 7.10—12.70 beide per 100 ®t KOrDEKERK-llIJDUK, 18 Februari- Ann- voer 4447 eieren. Prils kippeneieren 5.60—6.3^ kuikeneleren 4.805,40. eendeneieren f per l"0 stuks. Boter 9.700.76. Kaas ƒ0400.42 per pond. Handc-i vlug. l.EIDEX, 19 Febr. (Groen ten veiling L. en O) Prezen: roode kool 1015; s-ivoyé kool 0 8; groene kool 15; prei f 45: selderie 4 —6; knolselderie 3—6 alles per 10 Ostuks; kroten 60; kroten (^ek.) 1013; witloof 2025; boerenkool 2530: uien f 1 2: wnr te! f 1418; spruiten le srt f 2032; o srt f ip0; aardappelen f 57 alios per 100 kg. VISSCHERIJ ÏJMU'DEX. 19 Febr. Heden kwhraon aan don ryk&afglag 14 stoomtrawlers, 9 loggers, 3 stoom beugers, 10 kustvischer. Trawlvlsoh. PrU?en: tarbot f 2.652; tong f 3.251.90; heilbot 1" 1.76—1.60 per kg.: grlot f 7536; gr schol f 3831; middel schol f46 35; zetschol f 5941; kleine seho) f 4817j schar f 22—17; bot f 15—6; tongschar f 6"; gr scbelvisch f73 middel schelv. f67; k> middel schelvlsch f51; kl. schelv f 38I7;gr gullen f 23—18; kleine gullen f 23—13; wijting f 15— 8; harinp f 7 per 50 kg.; koovisch f l.lö0.28; leng f 2.101.06; vleet f 4.183.30; per stuk; rog f 4828 per 20 stukf; kabeljauw f 6041 per 125 kg. Beugvisch. Prijzen; lev kabeljauw f78.89 per kist; doodc gr. gullen f 18: doode kl. gul len f18 per 50 kg.; lov gulltn f26 per k %r; wijting f 13 per 50 kg.; rog f 3623 per 30 st vleet f 3 20 per stuk. Po besommingen dea- stoomtrawlers warent IJM 385 Darika 4 (ISO mandon) 3381. Ï.TM 59 Luther (160 manden) 3531, IJM 326 Hib«rnlia (100 manden) ƒ2000; IJM 6 Polaris <110 man den) 3500; IJM 331 Holland 5 manden» 1736. IJM 61 Frisia (130 manden) i 2800; IJM 5 Inie (100 manden) ƒ3150. IJM 30 Olga (50 manden) 2011. IJM 2y0 AvantJ (105 mande.n> 1500; IJM 57 Friesland (56: manden) 1284, IJM 4 Golrla <70 manden) 1689; IJM 63 Eclip tica (40 manden) 1493. IJM 102 Elnot (70 man den) 2100: IJM 12 Johanna 1300. De stoombougers beeomden: VL 85 ƒ1217, VU 103. i 198. De motorlaggers besomden: KW 70 lOOOfc KW 175 1000; KW 67 1000; KW 127 1311 (ji- KW 167 ƒ1150, KW 49 1200; KW 24 1300; SCH 190 1000, SCH 72 200. IX WALDECK, HET LAND VAN KONINGIN EMMA Wanneer men in Cassel, dat zooveel moois op elk gebied heeft te bieden, ver toeft, wordt men door Cassel en de Wil- helmshöhe zoozeer in beslag genomen, dat men nauwelijks bedenkt hoe dicht men is bij een plaats en een land, die voor Neder land een zekere beteekenis hebben. Men is nauwelijks een uur sporens verwijderd van Arolsen, de hoofdstad van het vroegere vorstendom Waldeck-Pyrmont, dat uit twen, van elkander gescheiden deelen bestond, en thans bij twee verschillende provinciën van Pruisen is ingelijfd. Dat Waldeck-Pyrmonl heeft aan Nederland gegeven de moedei van onze Koningin, en hoezeer deze be mind en geëerd wordt in het geheele land, is in 1928 eu 1929 wel duidelijk komen vast te staan. Arolsen is een plaatsje van weinig betee kenis. De vreemdeling, die het doortrekt, zou -er waarschijnlijk slechts vluchtig aan dacht aan wijden, ware het niet, dat daar sedert den aanvang der achttiende eeuw een paleis staat, dat zich onderscheidt door voornamen eenvoud en mooi evenwicht Dil paleis is door Friedrich Anton Ulrich van Waldeck gebouwd van 1710 tot 1728; het is opgericht in renaissance-stijl met herinne ringen hier en daar aan het rococo. Arolsen was toen nauwelijks een stadje, maar om het paleis heen verrees Arolsen zooals het langzamerhand geworden is. Dit was ook wat de vorstelijke bouwei wenschte. Vandaar zijn edict van 20 Se.ptem ber 1717, waarbij hij voorschriften gaf voor het bouwen der huizen. Die moesten naar het uiterlijk alle zich bij het paleis aanpas sen, vandaar dan ook, dat zij, met uitzonde ring van later bijgebouwde, denzelfden stijl verraden, terwijl met groote regelmatigheid huizen met vijfvenstersfront en met dric- vejistersfront elkander afwisselen. Met de ruimte behoefde men niet karig te zijn; van daar, dat Arolsen ruim uiteen gebouwd is, over breede 9traten en pleinen beschikt en in al zijn eenvoud den indruk maakt van een typisch deftige residentiestad. De vorstelijke 6tiehter heeft wel aanvan kelijk er aan gedacht óm handel en nijver heid naar Arolsen te trekken, maar bij plukte van dit pogen weinig vruchten, het geen. gezien de ligging van Arolsen, ook niet kan verwonderen. Later daarentegen hebben de vorsten van Waldeck de vesti ging van handel en nijverheid zelfs tegen gegaan, en zoo is Arolsen gebleven gelijk het was. Het stadje beschikt over prachtige wandelplaatsen; ate men het binnenkomt, van de zijde van Cassej, ontwaart men da delijk de pracht van de groote atjée, die over een lengte van 1% K.JVL met zes naast elkaar staande rijen van oude eikenboomen is beplant, en middenin sluit deze recht hoekig aan op een allée van kastanjes die de stad met de bosschen. waarin zij is rp- legen, verbindt. Arolsen beschikt, nevens het pnleis, over hot voormalig regeeringsge- bouw en de Marstal, die in de onmiddellijke nabijheid daarvan is gelegen. Bijkans Het vorige artikel stond in het num mer van 17 Februari. recht tegenover het paleis aan de andere zijde van de groote allée, ligt het veel klei nare, maar elegante weduwenpaleis, terwij' op het plein, dat de bijkans op elkander staande straten verbindt, zich de Evangeli sche kerk verheft, waarin, zoodra men haar binnentreedt, de blik valt op do beelden voorstellende geloof, hoop en liefde, afkom stig van don te Arolsen geboren beeldhou wer Christiaan Daniël Rauch. I»- het on derste deel van de straat, naar hem go noemd, vindt men zijn geboortehuis, gelijk men in de Kaulbachstraat het geboortehute vindt van den schilder van dien naam, ge boortig uit een tientallen van jaren achter een in Arolsen gevestigd geslacht, tevoren knappe en kunstrijke handwerkslieden, later kunstenaars. Deze echter hebben niet gelijk Rauch, de liefde voor hun geboorte plaats in zoo sterke mate behouden en z io vindt men in Arolsen zelf weinig of niets dat aan Kaulbach's werken herinnert Weei Vorst Georq Victor van Waldeck-Pyrmont, vader van Koningin Emma. sen ander beeld doemt vanzelf voor ons op wanneer wij het oude kerkhof van Arolsen bezoeken en er het gedenkteeken van do familie Mare zien, waaronder rust Julia Marc, die Hoffman's „Seelenhraut" was Zoo is er meer in Arolsen dat verdient onze aandacht te trékken, en dat ongetwijfeld telkenjare de aandacht ook trekt van de vele en velerlei gasten, die hier verblijf houden. Wat niet verwonderen kan, wan neer men de prachtige ligging; van Arolsen in oogenschouw neemt en bedenkt, dat let terlijk naar alle kanten heerlijke wandelin gen gaan, die een of meer uren, een halven of een heelen dag vergen. Het paleis vormt, als reeds gezegd, zoo niet geografisch, dan toch in werkelijken zin het middenpunt van Arolsen. Het be staat uit een middenstuk met twee bijvleu gels en het vertoont, zij het ook in kleiner afmetingen, gelijkenis met het slot to Ver sailles. Óf het voor bet uitbreken van den oorlog te zien was gedurende de weinige dagen, dat geen lid der vorstelijke familie ei verblijf hield, weten wij niet. Maar ten ge volge van de gebeurtenissen van 1918 is door den rechter thans uitgemaakt, dat het paleis eigendom is van den laatst regeeren den vorst van Waldeck, Frederik, de eenige. broer van Koningin Emma, die bittere ironie zijn zilveren regeeringsjubileuni herdacht in datzelfde jaar 1918. Voor ons Nederlanders heeft dit paleis, dat niet ten onrechte tot de mooiste wordt gerekend, die in Duitschland in den Idop der achttiende eeuw zijn gebouwd, een bijzondere beteeke nis, want, in oen der kamers daarvan is Koningin Emma geboren. Wij hadden het voorrecht slechts zeer korten tijd geledep. hot paleis te zien. Wij gingen door de voor hal, waarin twee kleine modelkanonnen staan, en dc trap op, wij kwamen in de groote zaal, die toegang geeft tot de kamer, die in den regel zit- en schrijfkamer van de Koningin-Moeder is, wanneer zij te Arol sen, gelijk in het afgeloopen najaar, ver toeft, waarbij zij dan gebruik maakt van meubelen, die van de hand van den groot vader van den schilder Kaulbach zijn. Op deze verdieping bevindt zich de roode sa lon, waarin Koningin Emma en hare broers en zusters allen ten doop zijn gehouden; er zijn ook verschillende kleine salons, die met kostbare schilderijen zijn versierd» waar onder vele van Tischbein. Over een grooi deel van de breedte van het paleis aan den achterkant is de groote zaal, waarin ondei andere relequiën daar ook staat opgesteld de groote doos, den vorst in het veld door zijn regiment aangeboden bij zijn zilveren regeeringsjuhileum en geheel vervaardigd uit hout van de loopgraven. Hierbij sluit zich aan de eetzaal, waarin prachtig an tiek porselein is te bewonderen en waar een schut staat, dat de Koningin-Moeder in haar jonge jaren heeft geschilderd. Maar bene den, toegang gevend tot den tuin, is de groote. witte zaal, die in de dagen, dat Ko r.ingin Emma en haar broer en zustere jong waren, als het ware de huiskamer was van deze vorstelijke familie, die het onderling familieleven boven alles stelde. Het is een prachtige zaal, geheel in het wit gehouden en die van de zijde van den tuin heerlijk licht ontvangt. De tuin zelf is groot en laat een heerlijk uitzicht toe op den omtrek; hier strekkon zich kleine en .groote vijvers uit, hier leert men reeds de beboscb- te omstreken van Arolsen kennen, hier is het heerlijk, vredig en stil. Het paleis te Arolsen is een echt vorstelijk verblijf, en men ziet zich deze witte zaal op don zevenden Januari 1879 toen daar. na de voltrekking van het huwelijk in de ka pel van het slot, het statig déjeuner dina- loire plaats had. Hier heeft Koning Willem ill naast zijn jonge bruid gezeten en uit dit paleis zijn ze weggegaan, nagewuifd door de vele vorstelijke gasten, die er waren. Arolsen had ln die dagen nog geen spoor wegverbinding gelijk thans; twee uur moest nren rijden alvorens het naaste spoorweg station was bereikt, dit zal of Warburg of Cassel geweest zijn! Als reeds gezegd, Arolsen ligt in heerlijke hóschrijke omstreken, gelijk trouwens ge heel Waldeck met wouden als bezaaid is. De akkers en tuinen vragen van den Wal deck schen grond ruim i2, de bosschen ruim 38 pCt., zoodat men zicli niot behoeft af te vragen of het hier in Waldeck heerlijk wan delen, fietsen en autorijden is. Door Wal deck gaan doelen van het Rijnsch West fnalsche gebergte en zoodoende behoort h$t tot de hoogste landstreken tusschen Rijn ori Wezer. In het Noorden zijn de Hegelkopf 846 M. hoog, de Kttelsberg 831 M. hoog en do Pon bijkans 800 M. hoog; dit is voor den loerist ongetwijfeld het meest aantrekkelijk gedeelte van Waldeck. Naar het Zuid Oosten vermindert langzaam en geleidelijk de hoogte van het gebergte en bij de Eder. die langs de Zuidgrens gaat, is de gemid dolde hoogte ook niet meer dan een 600 M. Wij hebben het ons waarlijk niet be klaagd, dat wij, van Cassel komende, den weg kwijt raakten. Want, ten gevolge van dé onvoldoendheid onzer kaarten en reis gidsen zagen wij, al kostte ons dit ook eeni ge uren, de voornaamste plaatsen en plaat* jes, waaraan Waldeck, dat een bevolking van ruim 60.000 zielen heeft, zoo rijk is. Wij waren in Korbach, in Mengeringhausen, in Landau, in Freienhagen, on last not least jn Wildungen. Voor liet meerendeej zijn dt stadjes en plaatsjes met een aardig, aan trekkelijk uiterlijk, dié nog verraden, dat zij buiten de groote verkeerswegen der we reld liggen. Maar deze stadjes, die ons nu wellicht onaanzienlijk toeschijnen, hebben bijkans alle een historie achter zich, die eeuwenoud is en waarin op politiek en mi li tail* gebied zich heel wat heeft afgespeeld. Wie nu Korbach betreedt, zou niet denken, dat het reeds bijkans 1000 jaren oud is; dat het eeuwen achtereen een versterkte ves ting was, die zich zelfs tegen de bisschop pen van Paderborn verzette; dat tusschen dc bewoners van Korbach en het nabijgele gen Padtbcrg gewapende conflicten voor kwamen, die aan werkelijke oorlogen de den denken. Wie thans Mengeringhausen. waar het zoogenaamde vrije schieten een iaarlijksche gebeurtenis van belang is, be treedt, zou ook alweer niet denkon, dat dé muren en de poorten van deze stad, waar van nog brokstukkon over zijn, eenmaal goeden dienst hebben gedaan; herinnert te nauwernood, dat bier in het begin der acht tiende eeuw de regeering was gevestigd, hetgeen zelfs aanleiding gaf tot de oprich ting van een hofdrukkerij. Wie nu in het even vriendelijke als rusti ge Freienhagen binnenkomt, kan zich niel indenken, dat hier in den aanvang der ze ventiende eeuw de godsdiensttwisten hooi? Onse Koningin-Moeder, oplaaiden en er zelfs van een Bartholomeus- nacht op 13 Mei 1615 sprake was. Wie in Wolfhagen is, herinnert zich onmiddellijk de sagen, verbonden aan het Stadtwaid, ge lijk trouwens geheel hot land van Waldeck is doortrokken van verhalen uit. den al Ier- oudsten tijd. Maar, wie nu rustig en kalm den Waldeekschen straatweg berijdt, kan zich slechts ternauwernood indenken, dat hier de dertigjarige en Inter do zevenjarige oorlog ellende, ontbering or) wat a! nie» meer hebben teweeg gebracht. Waldeck heeft, toen het reeds tegen het einde van den dertigjarigen oorlog liep, als basis ge diend voor het 70.000 man tellende leger van den Zvveedschen Generaal Banner, waarte gén dc keizerlijke onder een hunner Aarts- hertogen en do Beieren onder den bekenden Picolomini optrokken, zonder dat het intus schen iets anders werd dan een stellingen oorlog, waaraan de Zweedsche schansen, in do nabijheid van Wildungen gelegd, nop altijd herinneren. En in don zevenjarigen oorlog trokken troepen van bijkans elke nationaliteit van alle zijden door Waldeck en zij brachten er niot alleen schrik en ont zetting, maar ook leed, ellende en econo mische verwording Gelijk in don dertigjari gen oorlog ijzergieterijen voor goed werden verstoord, zoo zijn in den zevenjarigen oorlog ook gansche bedrijven ten onder ge bracht Men denke over de aantallen solda ten, die in het land waren; niet gering; in 1759 was er middenin den zomer oen leger van 300.000 man, dat door Waldeck trok en in 1760 en volgende jaren werd het slot Waldeck en omgeving door niet minder dan 25.000 Franschen bezet Geen wonder, dai toen de tijding van den Vrede van Hubertus burg bekend werd, de klokken luiddoh ir alle kerken en God werd gedankt voor den zégen, dien Hij had geschonken. Verlaat men Arolsen, en gaat men ovei Mengerjnghnuse en Korbach in de richting van Winterberg, dan komt men aan een zij weg, dien men heeft te volgen om het slot Waldeck te bereiken. Do burcht, die zich dreigend op een kale rots verheft, heeft aan hét vorstelijk geslacht der Waldecks en 'aan het vorstendom den naam geschonken. De sage wij, dat de ridderlijke edelman, die geacht wordt de grondvester van het Wal decksche geslacht te zijn, waarmedo dan een graaf van Schwanènburg moet zijn bedoeld, komende van hot Edermeer, der top zag waarop thans bet slot Waldeck is gebouwd. Aan een luien herdersknaap vroeg hij hoe daarheen te komen, waarop dc -jongen, zonder zich zelfs do moeite te geven op te staan, met het hoofd knikte en zeide: „Dort ar. dér Wald Ecke". Maar een andere sage wil, dat do bouwer van het slot een verbond aanging met Eek, den mach tigen koning van het dwergenrijk, dat hui» de in de grondvesten van het slot, en dat hij met hem overeenkwam, dat hij hen zou beschermen en toelaten, maar dat zij daar entegen de grondvesten vau hot slot zoo stevig en sterk zouden houwon, dat die (te eeuwen konden weerstaan. Pat deel van de overeenkomst is door den dwergkoning en de zijnen eerlijk uitgevoerd, want nop steeds staat de burcht Waldeck er. Natuur lijk, het is niet meer het ridderlijk slot van vroeger eeuwen, gereed om aan elk beleg weerstand te bieden. Maar het is nog een burcht uit de middeneeuwen, waarvan mer den bouw volkomen kan herkennen, en waarin men al datgene terugvindt, dat wij in ridderverhalen omtrent do sloten van dien tijd lezen. Toen hot slot te klein werd voor het steeds in omvang toenemend Waldeeksrb geslacht, bouwde Heinrich VII, die de Wil- dunger linie verdedigde, don Noordelijken vleugel, die dientengevolge Wildunger vleu gel werd geheeten, terwijl do Elsonburgers in den Noordelijken vleugel verblijf hielden Maar bij het uitsterven van deze laatsten. kwam alles weer in het bezit van de Wil- dungérs, die eerst aan het einde van de zes tiende eeuw in een jongere en oudere linie, reap, do tegenwoordige graven- en vorsten- familie warden gesplitst Eerst in het mid den der zoventiende eeuw werd de regee ring van het slot Waldeck naar Arolsen overgebracht en zelfs tot aan het einde van den zevenjarigen oorlog bleef het landelijk archief geborgen. Hooge bezoekers hebben op Waldeck verblijf gehouden; Keizer Wen zei heeft er als gast van Hendrik den IJze ren vertoefd. MaAr na 1730 verloor de burcht zijn .voornaamste bestemming; bij werd gevangenis, kazerne en diende in den oorlog van 1870 ook nog tot verblijfplaats van Fransche krijgsgevangenen. Thans wordt er voor het behoud van wat van den burcht nog over is de neodige zorg gedra gen. Maar wié het stamslot der Waldcck's in zijn ware gedaante wil zien, die zio het als hij van Waldeck rijdt naar Wildungen on straks verder naar Frietzlar, het aardige, aantrekkelijke kleine stadje, in welks onmjd delIijke nabijheid de eik moet hebben ge staan, die Bonifacius velde oni er een hou ten kapelitje voor in do plaats te stelten, Deze weg loopt bijkans geheel langs de z.g. Edertalsperre, wellicht het grootste water bouwkundig kunstwerk van dien aard dat men in Europa kent. Het aanleggen daar van -werd noodzakelijk, teneinde aan de Weber nieuw water toe te voeren om het verlies te dekken, dat het z.g. Middenlnnd- kanaal meebracht. Het F.dertal tusschen Herzhaus en Hernfurt is daartoe tot een roosachtig waterbekken, vergaarplaats van water, ingericht. Do z.g. stuwmuur is 4f)0 M. lang en 48 M. hog: 12 ijzeren sluizen dienon voor nf- en aanvoer; niet minder dan ruitn 200 miUloon M3. water kunnen in deze Talsperre worden verzameld en dit is een hoeveelheid, die voldoende is om den Wezer, ook hij den laagstou waterstand bevaarbaarheid te geven. Tegelijk dient de F.dertalsperre tegen gevaren dio gevolg zijn van hoog water. Uitgebreide kunstwerken zijn aangebracht en om dezen aanleg to he reiken heeft men niet minder dan drie dor pen moeten opofferen die gebouwd waren tor plaatse waar nu het water overheerscht. Do kronkelende weg langs <lo Ed-ertalsperre voor auto's uitnemend berijdbaar, doet lang nog slot Waldeck, zich verheffend op do eenzame rots, zien. Wildungen behoorde ,voel meer dan het Noordelijk gelegen Pynnont, tot dc- voor naamste plaatsen van het Waldeck-Pyr- montische vorstendom. De bron van Wildun gen genoot reeds tijdens den dcrtlgjaripon en zevenjarigen oorlog een zoodanige be kendheid, dat jeroemde krijgsoversten er daarvoor toefden. In 18(50 nam de Staat tja exploitatie in handen en sedert beschikt Wildungen over een prachtig Kurhaus. een geheel Kurpark, goed ingerichte hotels eu al wat tot eeu voorname badplaats behoort. Dit onderscheidt zich wel van het ou-te, eerbiedwaardige stadje, dat min of meer ter zijde van de hadplaats gebleven is. doch vanzelf aantrekkingskracht on een ieder uit oefent. Onder de bronnen zijn de Goorg Victor en de Helena-bron de voornaamste; zij zijn genaamd naar de oudere vaji Konin gin Emma die aan de ontwikkeling van Wil (hingen een groot aandeel hebben genomen. Wie Waldeck niet kont. doot hier een aangename verrassing op. Want het Wal- decksche land is niet slechts een door een voud aantrekkelijk, rnaar ook een mooi land. In Arolsen komen or te! ken jare gasten eenvoudige, dio het eenvoudige voor haf willen nemen ,maar zij blijven er geruimen tijd om er te wandelen in 'te bosschen on er nutuurgenot te zoeken. Waldeck beschikt over een oppervlakte van 1100 K.M.2, we! een verschil met Pyrmont. dat or slechte 66 beslaat Maar de Waldeck-Pyrmontscho souvereiniteit, die door de verbintenissen mot Pruisen reeds van betrekkei ijken aard was, heuft na den oorlog gel 'el opgehouden te bestaan. Het Waldeokscho land blijft er don gemiddelden Nederlander niet minder aantrekkelijk om. en zeer zeker zal ieder on zer, die in Cassel vertoeft en op de doorn-is is naar het wonderschoone Thüringen. niet nalaten den kleinen zijweg in te slaan, dio hem over Arolsen, Waldeck en Wildungen 1 voort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7