TURKENBURG IZADENl De runderhorzel Werpverzekering P. VAH OER KOOI] 4 ZONEN Clichéfabriek „Het Oosten" VOGELLIEFHEBBERS! 2ZE5fiu2EE9 import-export m Rotterdam HET CEVES APPARAAT f LAND EN TUINBOUW No 74. Veruhijn! Men DoncUriaj QEUZENSTKAAT I, IELEF00N 31416 ROiTERUAM HANDEl IN RUIGE PAARDEHMESl fiURIEE EN lUNESTiiOOISEL DONDERDAG 19 FEBRUARI 1931 .A A» „INULA ^taH, DELFT Tel.32! ■■■■lllMllllllllIllllil ■■ill Hoe komen de larven van de runderhorzel in het lichaam van het rund? De horzel veroorzaakt veel onrust onder het vee. De huid wordt ernstig be schadigd. Bestrijding is noodzakelijk. Deze vraat is mij meermalen gesteld 'door veehoud-'.if- en kan het zijn nut hebben met een eimd woord hierover wat mede te deelen. Zooals bekend zwermen de runderhorzels gedurende de warme dagen in Juni, Juli en Augustus, 'vooral bij stil weer en groote zonnehitte vei schijnen ze, terwijl men bij kil vochtig cr» winderig weer weinig van ben bemerkt. Dit zwermen duurt hoogstens 5 dagen toi een week en wordt deze tijd benut tot het in stand houden van de soort. Mannetjes en vrouwtjes paren met elkander en kort na de bevruchting worden door de wijfjes de eitjes gelegd op de haren van het rund. Met behul# van een legbuis en kleefstof worden de e.ljes als het ware vastgeplakt aan de haren. Voornamelijk worden de eitjes gelegd aan de haren der onderbeenen. voor een klein ge deelte ook wel aan de buikhuid. Een en ander geschiedt verbazend vlug. Zoodra er nu een hcrz*l in de nabijheid is, verraden zoowel volwassen dieren als kalveren een hooge mate van onrust, hiervan weten de melkers mee ie praten. Herhaaldelijk toch komt het voor dat op het hooren van het eigenaardige zoemende geluid deze horzels de dieren plotseling opschrikken, den em mer met ni"lk omvprwernen en er uit angst in vollen ren vandoor gaan. Vrees van gestoken te worden door de horzel is niet de oorzaak van die oprust. 1 want steekv.erktufgen bezitten ze niet. Blijk baar worden de dieren geprikkeld door dit eigenaard ice geluid, wellicht is het ook j mogelijk dat ze zich instinctmatig bewust zijn van de voor hun lichaam schadelijke gevolgen, die voortspruiten uit het bezoek van de runderhorzel. Nadat het eierleggen is afgeloopen sterven de horzels al de laatste periode van ont wikkeling van dit schadelijk insect is hier mede ten einde. Een lang leven is dezen Insecten dus niet beschoren. Uit de tutjes ontstaan nu na eenige dagen de larven er. hoe gunstiger de weersomstan digheden zijn des te vlugger dit ook alweer plaats vindt. Deze larven dringen in de po- rieën der huid en verplaatsen zich dan door het onderlniidsche bindweefsel in de rich ting van don slokdarm, voor welke reis maanden noodig zijn. Van alle richtingen komen zc daar. om vervolgens de reis voort te zetten in ce richting van den rug waar ze tegen Januari aankomen, waarna in den Joop der maand Februari reeds de eerste wormbulten c rider de huid worden gevormd, die geleidelijk grooter worden totdat in Maart en April de eerste rijpe larven zich door de gemaakte huidopening naar buiten wringen, welke periode ongeveer samenvalt met hot einde van den staltijd. Da.i is het de juiste tijd om de eerste be handeling tco te passen en zooveel mogelijk deze hüidpara.sieten onschadelijk te maken. Aangezien hel grazende vee in de maanden Juni, Juli en Augustus besmet kan worden met ei'jes van Jez« horzel is het ook moge lijk dat van het laatst van Februari tot Juli zich nog larven ontwikkelen onder de rughuid. Uit he; bovenstaande blijkt voldoende, dat lu 8freker waar de runderhorzel veel wordt aangetroffen de dieren er ernstig van te li'd-n kunnen hebben. Geen zeldzaamheid is het dan ook dat ze van angst ten einde raad »n het water kruipen als hiervoor ge legenheid bestaat lede- we'ilenkend veehouder is er dan ook van overtuigd, dat jaarlijks aan den rund veestapel 'n ons land belangrijke schade wordt veroorzaakt Geluki-.ig is er ook een lichtpunt in deze zaak u.t, dat deze schadelijke huidparasiet met succes 1-rsi reden kan worden. Er zijn meericre middelen, waarmede de larven in de veiscliillc-.iiile stadia van ontwikkeling vernictigi 1. urnenworden. Er is cr liter geen enkel middel bekend, waariueie men in staat is, de horzellarven na éé'inu'ige behandeling allemaal te doo- dcn. Ue jeh.iuöeling moet eenige keeren herhaaul worden iu verband met het feit dat niet alle larven tegelijk tot ontwikke ling komen zooals hierboven reeds werd vermeid. De bekende Amorikaansche onderzoeker Bishopp die met zijn medewerkers zeer veel op het gebied van de runderhorzelbestrij- ding gewerkt heeft, bericht in een van zijn vele publicaties, dat men eerst dan goede resultaten van een behandeling kan ver wachten, wanneer de dieren minstens eens in de 30 «lagen behandeld worden. Beter zou he» zelfs zijn eens in de 14 da gen de behandeling toe te passen. Zelfs voor eoedvverkende middelen zooals Derrispoeder, dat zooals bekend in Engeland thans veel gebruikt wordt, acht hij deze herhaalde be handelingen noodzakelijk, om een bekoor lijk resultaat te verkrijgen. Ieder veehouder kan dus zijn eigen die ren bevrijden van deze lastige huidparasie ten en is het derhalve eveneens mogelijk om deze plaag, zooal niet geheel uit te roeien, dan toch tdt een minimum terug te brengén, wanneer alle belanghebbende vee houders niet alleen beamen het groote nut van deze aangelegenheid, doch met de daad tooncn, dat het hun ernst is met de bestrij ding. T HOEN. Een „modeV'stal met. modeV'vee op de tentoonstelling te Berlijndie gehouden werd ter gelegenheid van de „Grüne Woche", de landbouwwiek, welke elk jaar in Februari aldaar plaats heeft. - Berichten van den Plantenziektenkundigen Dienst Ontsmetting van zomergranen Door de vele regens in de tweede helft van Juli en Augustus is veel zaaizaad sterk in kwaliteit verminderd. Behalve, dat een groot gedeelte van het zaaizaad meer ot minder sterk is uitgeloopen, is ook menige partij met kiemschionmels bezet. Het is spe ciaal met het oog op deze aantasting drin gend gewenscht, dat zom'erzaaigraan ontsmet wordt Niet alleen voor tarwe en gerst, maar ook voor de haver, die tot hier te lande dusver nog weinig ontsmet werd, is een ontsmetting ten eerste aan te bevelen. Waar dit jaar zefi waarschijnlijk meer zomertarwe dan ge woonlijk zal worden uitgezaaid eri dit ook zal gedaan worden door verbouwers, die dii gewas tot dusver niet teelden, wordt hier speciaal de aandacht er op gevestig«l, da». \rtl men van een goede opkomst zeker zijn, een ontsmetting van deze tanvesoort niet Gedempte Slaak No. 120 Teleioon No. 9425 Rotterdam Filiaal 4e Rotterdams DE ENKUllIZElt ZAAD WINKEL N'oordpleln 35 Prijscourant zenden we U gaarne gratis toe. Vastepremiën. Schadevergoeding 10O Duizenden fokkers verzekeren tegen het risico van werpen by paarden en runderen by de I N V. Zwolsche Paarden- en Veeverzekering Mij. en „de Stamboek-Onderlinge" gevestigd te Zwolle, Ossenmarkt No. 26 en 27. Directeur Dr. G. H. J. Tervoert, dierenarts DE GROOTSTE V.rt«sanwoordlo.r« t«vrugd. DE BESTE nagelaten mag worden. De kiemkracht moet natuurlijk voldoende zijn. NATONTSMETT1NG. Haver. Stuifbrand en kiemschimmels kunnen bestreden worden door omsciiepp vjm do zaaihaver met een oplossing van Germisan of Uspulun universal. Per HJL. wordt genomen een oplossing van 50 gr op 4 L water: Voor zwak zaad moet, met fut oog op kieimbeschadiging niet $ieer gp nomen worden dan 40 gram op 2Yz L. water per HL. Ontsmetting van haver met warm water en formaline wordt, wegens kans op kiembeschadiging, ontraden, terwijl kop sulfaat voor ontsmetting van haver nimmer aangewend dient te worden. Zomertarwe. Ontsmetting van de zo mertarwe met kopersulfaat is wegens de groote kaos op kiembeschadiging af te raden. Partijen, die goed zijn geoogst, dus volkomen normaal zijn, kunnen worden omgeschept met een oplossing van Germisan of ospulun universal ter sterkte van 3 per HL. wordt 3 L van deze oplossing gebruikt Deze ster ke oplossingen zijn echter alleen noodzake lijk indien het gewas voor de keuring te velde zal worden aangegeven. Is dit niet het geval, dan kan bij gebruik van Germisan reeds volstaan worden met een oplossing ter halve sterkte. Bij aanwending van Us pulun universal ter halve sterkte zullen ech ter niet steeds bevredigende resultaten ver kregen worden. Zaaizaad, dat door het natte oogstweer ge leden heeft, behandele men met een oplos sing van Germisan of Uspmun universal ter sterkte van l'/ó—2 al naar de kwaliteiten van het zaaizaad; er moet dan echter nie' meer dan 2 L vloeistof per H.L genomen worden. Bij gebruik van meer oplossing wordt de kans op kiembeschadiging grooter, daar de ontsmettingsstof dan gemakkelijker tot de kiem doordringt. Geheel afdoende zal deze wijze van behandeling niet steeds zijn maar toch wel praktisch voldoende. Ontsmetting tegen stuifbrand zal. met het oog op de kwaliteit van het zaaizaad, zeot waarschijnlijk niet kunnen plaats hebben Wil men deze ontsmetting toch uitvoeren, dan is aan te raden vóór de ontsmetting van de geheele partij wordt ter hand genomen, een monster te behandelen en dit daarna te laten onderzoeken op klemkracht. Gers t, die niets geleden heeft, wordt tegen strepenziekte, steenbrand en kiem- schimmcls afdoende ontsmet door omschep pen met een Germisan oplossing ter sterkie van 3 bij gebruikmaking van 3 L oplossing per H.L Ook hier geeft een oplossing ter halve sterkte reeds praktisch voldoende re sultaten, zoodat de sterke oplossing alleen gewenscht is als het gewas voor de keuring te velde zal worden aangegeven, Partijen, die geleden hebben, ontsmette men met Germisan oplossing ter sterkte van 1^—2 echter met niet meer dan 2 L oplossing per HL Ontsmetting tegen stuifbrand kan alleen plaats hebben bij de partijen, die geheel normaal zijn. Wat de uitvoering der ontsmetting betreft wordt de aandacht gevestigd op de machi nale menging van het zaad met de ontsmet tingsoplossing. Het graan wordt hierbij in een apparaat gestort, dat gebruikt wordt bii droogontsmetting (droogonlsmettines'nV. mei). De verdeeling van de vloeistof heeft in deze apparaten zeer vlug en goed plaats. Men neme echter steeds een trommel, waar bij de toevoer van de oplussmg tot het zaai gedurende het ronddraaien plaats heeft. Is dit niet het geval, dan heeft men groote kans op ongelijkmatige verdecling van de vloei stol over het zaad en op samen koeken. DROOGONTSMETTING. De droogontsmetting moet geschieden in hiervoor goed ingerichte machines. Hoewel de nieuwere middelen niet sterk stuiven, moeten toch steeds de noodige voorzorgs maatregelen genomen worden. Inademen van de ontsmettingsstof moet voorkomen worden. Indien hiervoor gezorgd wordt lever» de droogontsmetting geen gevaren od. Goede drocgontsmetters zijn Ceresan en Tu- tan. Voor haver wordt gebruikt 4 gram voor normale partijen en 2$j d 8 gram per kg. haver voor zwakke partijen. Tarwe kan ont smet worden met deze droogontsmetter.» naar een hoeveelheid van 2 gram per ku Voor gerst gaf het Ceresan bij aanwending van 3 gram per kg. afdoend resultaat. Het Tutan gaf bij in 1930 genomen proeven geen bevredigend resultaat togen strepenziekte; d proeven worden met dit middel voortgezet Er moet voor gezorgd worden, dat het ont smette zaad niet weer opnieuw besmet wordt Dit zou o.a. kunnen geschieden als het be handelde zaad uitgespreid werd op een dorschvloer, die niet vooraf met ontsmettings stof was schoongemaakt, of door het ont smette zaad in dezelfde zakken te storten, waaruit het gekomen is. Ook de zaaimachine kan een bron van nieuwe infectie zijn. Nadere inlichtingen worden gratis ver schaft door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij den Dienst werkzame ambtenaren. BESPUITINGEN MET CARBOLINEUM De Plantenziektenkundige Dienst te Wa geningen vestigt, nu het geschikte tijdstip daarvoor weer is aangebroken, de aandacht van alle bezitters van boomgaarden en fruit tuinen op de goede resultaten, die ver kregen worden met een bespuiting der vruchtboomen met een V/2 pCt carbolineum oplossing. Daarmede worden, mits zij goed uitgevoerd wordt, verscheidene insecten, die in den groeitijd schadelijk optreden, zooals bladluis, bladvloo, schildluis, sommige vlindersoorten (o.a. kleine wintervlinder) op vrijwel afdoende wijze bestreden, terwijl door het vernietigen van mossen op stam men, aan andere insecten de winterschuil- plaats wordt ontnomen. In het algemeen verbetert de algemeene gezondheidstoestand van met carbolineum bespoten hoornen zeer, zoodat het gebruik van dit winterbestrijdings middel ten zeerste kan worden aanbevolen. Men bedenke echter wel, dat carbolineum geen universeel werkend middel is, zoodat het, voor het. verkrijgen van veel ,en goed fruit noodzakelijk is later ook de hoodlge Voorjaars- en zomerbespuitingen met andere ihlddelen uit te voeren (waarop later op het geschikte oogeniblik de aandacht zal worden gevestigd) en de boomen voldoende en rationeel te bemesten. Ook voor de boomkweekers Is het carbo lineum een zeer waardevol bestrijdingsmid del voor het kweeken van gezonde planten, zoodat de aanwending van dit middel op geen enkele kweekerij mag worden nage laten. Het bestrijden van insecten op de boomkwéekerijen is reeds zeer noodig voor den binnenlandschen handel, maar is vol strekt onmisbaar met het oog op den export handel. De bespuitingen kunnen worden uitge voerd met een 7\'2 pCt oplossing op appel, peer, pruim, kers, zoomede op vrijwel alle boomkweekerij-gewassen. Nadere inlichtingen over bovenbedoelde bespuitingen worden gaarne kosteloos ver strekt door en geschriften daarover zijn ver krijgbaar bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, ook de op verschil lende plaatsen werkzame ambtenaren van dien Dienst verstrekken de gewenschte in lichtingen. ]^egentig jaren bemestingsproeven Fen belangrijke lezing Voor het Nederlandsch genootschap voor Landbouwwetenschappen hield dé bekende directeur van 't proefstation te Rothamsted (Engeland) Sir Joh. E. Russell een lezing te Wageningen, waaraan wij het volgende ontleenen: Ongeveer 90 jaar geleden begon J. B. Lawes, als eigenaar van het laydgoed Rothamsted, proeven te nemen met been deren, die hij met zwavelvuur behandelde, waardoor de bemestingswaarde ervan veel grooter werd. Lawes herhaalde deze hande ling met natuurlijk phosphaat, dat destijds voor het eerst in groote hoeveelheden ge vonden werd. Ook hier bleef het succes niet uit, en Lawes wist een belangrijk for tuin te verzamelen met de fabricage van de nieuwe kunstmeststof (het superphos- faat). Ook zag hij de waarde van zwavel zuur ammoniak als kunstmeststof in. Van zeer veel belang is zijn strijd met Liebig. die in diens 1S40 verschenen boek: „Che mistry and its applications to agriculture-' verklaard had, dat de planten slechts asch- bestanddeelen noodig hadden, zooals kalium magnesium en calcium en dat men nu maar de plantenasch had te analyseeren, om de mestbehoefte te weten te komen. Lawes was van meening, dat de stikstof nietr ge- rhist kon worden en dat men niet op de asch-analyses af kon gaan. Vele jaren duur de de strijd en ten slotte bleek Lawes ge lijk te hebben. Behalve dit laatste onderzoek, zijn er te Rothamsted vele proeven genomen, die van meer direct practisch belang waren, hoewel de wetenschappelijke waarde en opzet er van nooit uit het oog verloren werden. Men ging n.l. jaren achtereen (en doet het nog steeds) den invloed van verschillende be- smettingswijzen na op tarwe, gerst, bieten, gras, enz., waarbij ieder perceel in al die jaren steeds dezelfde besmetting ontving. Daardoor is men te Rothamsted in staat geweest belangrijke verschillen op te mer ken tusschen stalmest en kunstmest, waar bij bleek, dat bij een voortdurend gebruik van kunstmeststoffen verschijnselen optra den, die men niet waarnam indien steeds met stalmest besmet was. Bekend was reeds dat stalmest een langere nawerking ver toonde dan kunstmest. Ook waren de Tuinaouwgersedsihappen K. R. H. de beste f>. N. RODENHUIS, Aonuindiikjil. 39 NESTHOKJES voor meezen 50 ct. voor roodborstje® enz. 60 ct. Bij 10 stuks franco thuis. PRMA VAN OEST VELDWEG 1 SOEST Zucht niet als U zelf geen planten heeft, btl mtl koopt U van eigen teelt Bloem kool. roode en witte kool. gele en groene savojje, spitskool. Krop sla., pöotuien- en aard. belenplanten. Vraagt prös van aspergeplanten leg-aardappelen. riet matten enz. enz. H. VAN NOORT, Tuinman TeleL 2172 - Zwijndrecht Onderzoek moet worden Inge- rteld zoodra men weel dat in een bestaand tekort loonend kan worden voorzien. In Uw vakbladen toch hebt gij gelezen dat de gebruikelijke voodermlddelen bij de tot het uiterst opgevoerde productie niet geheel In de mineralen- behoefte kunnen voorzien. Het mineraientekort blijkt ern stige nadeelige, dus financieels gevolgen te hebben. Uw bedrijf «licht thans van U dat gij het tekort aan minera len opheft Stelt dus door een onderzoek vast dat gil baat vindt bij: V1GORGÊEN (Krechtvormer), dat dóór ons voor elke dier soort afzonderlijk In den handel tvordt gebracht. !°°MPJK346,HJ,'BQNDAR Zie onze annonce in het volgend nummer. 'ter versnelling van den watenmiloup bij Centrale Verwenning L m. v. warm water) Ls reeds geplaatst op méér dan 100 kweeke- rijen. Velen bezitten één of 2 apjuraten Er zijn ook kweekers, die er 5 of 7 hebben doen aanbrengen. WANNEER VOLGT Uf Eenig fabrikant JOOST NAAKTGEBOREN O. BUITEN WATERSLOOT 12S - DELFT - Teleioon SM VRAAGT INLICHTINGEN. - Talluuze referenties tei Inzage. schommelingen in de grootte van den oogst van het eene jaar op het andere bij kunst mest grooter dan bij stalmest. In droge jaren droogden de met stalmest bemeste perceelcn minder uit. hetgeen den oogst ten goede kwam. Daarnaast haalde spr. den invloed van verschillende meststoffen in goede en slechte jaren aan. Ten slotte besprak spr. een aantal proble men, die zoowel van groot wetenschappelijk als van groot practisch belang waren, n.l. de invloed van het weer op de grootte en de kwaliteit van den oogst. Onderzocht werd de invloed van zon en van regen, waarbij aan regen ,de grootste invloed nioest worden toegekend. Is bet type van het klimaat een maal bekend, dan zou men volgens spreker aan de hand van de reeds gevonden cijfers en met het oog op de plaatselijke omstan digheden, bemestingsschema's kunnen op stellen, waaruit dan het meest geschikte schema voor het loopende jaar gekozen zou kunnen worden. Ook zou men op die basis door de landbouwers oogstverzekeringen kunnen laten sluiten. Evenals men thans reeds beschikt over voldoende gegevens om menschen te verzekeren, zoo zal men in de toekomst dit ook met den oogst kunnen doen. De landbouwer zou daardoor minder afhankelijk zijn van slecht weer, terwijl de kosten van een dergelijke verzekering niet zoo groot zouden behoeven te zijn. £)e Westfalia- melkmachine Het rapport van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Op het proefbedrijf der Friesche Maat schappij van Landbouw te Rijperkerk wer den gedurende één zomer en twee winters een twaalftal koeien met de Westfalia melk machine gemolken. Hierbij werden di> volgende ervaringen op gedaan Storingen van eenige beteekenis in het functioneeren van het geheele complex tra den niet op. De tijd van melken varieerde van 37 minuten per koe. De hoeveelheid namelk varieerde van 0.11 L. per koe. Bij enkele koeien melkte één vaji de kwartieren wel eens wat minder volldig minder uit, de hoeveelheid liep dan op tot 1 L. Bij verzwaren der tepelhou ders met het daarvoor bestemde gewicht, en masseering van het bewuste kwartier of schuin vooruittrekken der tepel houders kon in zulke gevallen de hoeveelheid nanudk verminderd worden. Afvallen der tepelhouders kwam hoogst zelden voor. Bij slechts een enkele koe moest van een touwtje voor het ophouden er van gebruik gemaakt worden 'zeer dunne spe nen). Bij spenen en uier deden zich geen afwij kingen voor; van eenige nadeelige invloed was dus geen sprake. De koeien gedragen .zich tijdens het mel ken zeer rustig. Spannen van koeien was in de meeste gevallen onnoodig. Bij het overgaan van handnvelken op machinemelken en omgekeerd, hetgeen eenige malen plaats had kon, geen invloed ten goede of ten kwade op de hoeveelheid melk en het vetgehalte van de melk gecon- satteerd worden. De kwaliteit van de melk was goed, het bacteriecijfer laag. Door de zuivelfabriek werd de melk meestal in de le klasse ge plaatst, een enkele maal vertoonde de gis- tingsproef een geringe afwijking, wat bij zorgvuldig handnxelken echter ook voor kwam. Het materiaal der bussen was na 1V^-ja rig gebruik nog zoo goed als onveranderd. Bij 1%-jarig gebruik moesten de gummi kousen in de tepelhouders één keer ver nieuwd worden; tegen het ein«ie van de pe riode was dit tweede stel ook aan vernieu wing toe. De slangen van de leiding naar de bus en de tepelhouders zijn niet vernieuwd wel moesten zij ingekort worden door splij ting aan het einde. De pulsatie veroorzaakt geen moeilijk- I heden, is eenvoudig (alle loopende deelen zijn massief) en functioneert regelmatig. Ems in de maand werd de pulsatie inrich- 4 ting, die op de busdeksel zit, geheel uit el kaar genomen, lederen dag werd zij geolied De reiniging van bussen en tepelhouders ls geheel overeenkomstig dde van anders machines. Het stroomverbruik bedroeg op stal =fc 1 K.W.U. per melktijd. Met dit stroom verbruik gouden echter ook zeker bij gebruik van 4 in plaats van twee bussen belangrijk meer koeien gemolken kunnen worden. Het benzine en olie verbruik bij het melken met de wagen in het land kon niet gecon troleerd worden, daar de motor ook voofl andere doeleinden gebruikt werd. Suikerbietenteelt Nu zuster Anna oftewel de steun aan d« suikerbietentelers, vertoeft te komen, (en als ze komt zou het dan nog wel van veel beteekenis zijn?) zijn vele bieten verbou wers er wat huiverig voor om hun land voor deze teelt te bestemmen. Wij kunnen ons dat indenken. Maar wat we ons niet kunnen indenken is, dat er nog zijn die ondanks alles gebruik maken van buitenlandsch zaad. Zaad dat uit het buitenland afkomstig is, al wordt het hier ook verder verbouwd noem ik ook buitenlandsch zand. Wij, die al zooveel door het buitenland „gekoeier.eerd" worden behoeven werkelijk geen steun meer aan het buitenland te verleenen. Voor die steun zorgen ze zelf wel. En alleen dan als in ons land niet gele verd kan worden een Nederlandsch produkt, dat wat suikeropbrengst per H.A. aangaat den toets met andere soorten schitterend kar. doorstaan, alleen dan zou het gebrui ken van buitenlandsch zaad eenige reden vam bestaan hebben. En dat is niet het geval. We hebben Nederlandsch zaad, hier ge kweekt, hier geteeld, dat hoog staat, hooger clan buitenlandsche kweekpróducten. Chauvinistisch zijn we niet, maar hier hebben we een nationale taak bietenver bouwers. Even wil ik nog opmerken, dat afgaan op een proefneming van ééai jaar gevaarlijk is, volgens wat een inzender, in het Hollandsch bijvoegsel van het Alg. Ned. Landbouwblad, mededeelt, en wat krachtig door de redac teur, Ir. T. P. Huisman bevestigd werd en, zooals ge wel zult begrijpen, ge kent me alc zoo wat, door mij even krachtig onder streept wordt. De Nederlandsche bloemen ver dringen de Rmera-bloemen te Parijs Volgens het „Handelsblad van den Tuin bouw", dat weer in de leer geweest is bij een Fransch vakblad e^at de Nedorlandscho bloem steeds meer de Zuidelijke bloemen vervangen bij het publiek te Parijs. Het schrijft daarover o.m.: Dc afzet van Midi-bloemen gaat in dalen de lijn; het Zuid-Fransche product wordt verdrongen door dat uit buitenlandsche centrale, waarbij de Nederlandsche bloem 'n niet onbelangrijke rol speelt Parijs ont ving uit Nice, Antibes, Cannes enz.; Seizoen 1912'13 757.590 colli Seizoen 192425 575.800 colli Seizoen 1929—'30 5-19.600 colli In 1927 was Nederland no« maar miniem vertegenwoordigd, doch later kreeg het heel wat meer in de melk te brokken. De ver houding der leveringen was in 1927: Italië 1037 X 100 K G. Nederland238 X 100 K.G. België-Luxemburg 64 X 100 K.G. Engeland 1084 X 100 K.G. In 1928 maakten de Nederlandsche bloe men te Parijs een geweldigen sprong, het geen als buitengewoon resultaat mag be schouwd worden van de int. tentoonstelling te Parijs, waar het Nederlandsche product de Parijzenaars in extase bracht De verhouding was n.l, in dat jaar: Nederland 1204 X 100 K.G. Italië 1128 X 100 K.G. België-Luxemburg 103 X 100 K.G. Engeland 56 X 100 K.G.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11