\/an\4nclaa< KOFFIE-SOORTEN DINSDAG 17 FEBRUARI 1931 DERDE BLAD PAG. 9 BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD VEREEN. VOOR KERKOPBOUW Wetenschap. Gemengd Nieuws. wat W i Is. EEN SAMENZWERING VAN TORENKLOKKEN Land- en Tuinbouw. LICHAMELIJKE OEFENING V. ROSSEM's TEDDY'S KNOOP RUGGEGRAAT De gemeenteraad van Amsterdam h&sft bij de behandeling der begrooting besloten tot afschaffing van de Zakelijke belasting op het bedrijf. Men kan over de beteekenis van die be slissing van meening verschillen. Men kan zich op het standpunt stellen, dat de finan- cieele positie van de stad een zoodanige is, dat momenteel geen enkele bron van in komsten mag worden gestopt Men kan verdedigen, dat het beter is de bedrijven te belasten door de opcenten op de Gemeentefondsbelasting te verhoogen. Het is mogelijk dat men deze belasting billijk en rechtvaardig vindt en eveneens dat men van oordeel is, dat deze belasting een zoo onbelangrijke verhooging van de bed rij fson kosten beteekent, dat het niet de moeite waard is er van te praten. Zelfs kan men, zooals blijkbaar met dc Chr.Klemocrafcen 't geval is, vreezen dat nu mert de baten uit deze post mist. er geen voldoende geld zal zijn, om d<e .verkloozen .voldoende steun te geven. Al deze meeningen kunnen op zich zelf eerbiedwaardig zijn. Maar er is toch even zeer plaats voor de meening, dat de zakelijke belasting op het bedrijf onbillijk werkt en vooral in dagen waarin hat op scherpe cal culatie aankomt, mee een factor is. die de Amsterdamsche industrie in de felle con- currentia-rtrijd moeilijkheden brengt. Het is toch niet onmogelijk dat men in een stad els Amsterdam, waar een gemeentelijke com missie de vraag beziet, hoe da industrie al daar tot meer ontwikkeling gebracht worden kan in de afschaffing van deze extra last een algemeen belang ziet en niet in de laat ste plaats een belang voor de arbeiders, die t;j bosjes zonder werk loopen. Hoe men dan in „Het Volk" kon spreken, dat de Amsterdamsche Raad weinig rugge- graat toonde, toan hij deze belasting af schafte, zal voor iemand die niet ingeleid is in de demagogische methoden van dit dagblad, wel altijd duister blijven. Het is toch ook aan de -edactie van dit blad wel bekend, dat sedert 1921 herhaal delijk uit den Raad op afschaffing van deze naar veler oordeel onbillijke belasting is aangedrongen. Het is voor het blad van de Keizersgracht volstrekt geen geheim, dat hi'er van zekere dreigement ji zooals dat in Almelo het geval schijnt, geen sprake is geweest en dat de voorstanders van de af schaffing hunne argumenten herhaaldelijk hebben gegeven. Getuigt het dan juist niet van het bezittpn van een stevige ruggegraat, als men op het oogenblik dat de laatste kans om tot af schaffing te komen wordt gegeven, men van die kans gebruik maakt? Waar men de meerderheid, die tot af schaffing besloot ook van beschuldigen moge, voor deze beschuldiging is toch aller minst reden. Men zou veeleer aanleiding hebben, een ander deel van den Raad, het sociaal-demo- ra tisch deal, een verwijt te maken, dat het behept was met de kwaal, die het anderen toekent, als men genoegen ha. in een eveh demagogische manier van bestrijding en voorstelling als wij dagelijks in ,.Het Volk" ontmoeten. Daar worden in de laatste weken demonstratieve congressen en protestverga deringen gehouden door de moderne arbei dersbeweging in nauwe samenwerking met de S. D. A. P. En een van de belangrijkste middelen om dc werkloosheid te bestrijden is naar men ons in deze samenkomsten ver zekert, de verkorting van den arbeidsdag. Wij laten momenteel in het midden of er. nu de rationalisatie de productie zoozeer heeft opgevoerd, een herziening van de Washin~tonsche Conventie r 'et moet worden overwogen. Dergelijke dingen echter be spreekt men beter in eenigszins normale tijden. Over den eisch en de mogelijkheid over de bezwaren in het algemeen en nu spreken wij dus thans geen oordeel uit. Maar wel frappeert het ons. dat toen deze zaak nog vooi* enkel weken van communistische zijde in onzen Raad werd aangesneden, de sociaal democraten niet thuis waren. Of beter ze waren wel thuis. Want de heer Wibaut verklaarde, dat raar het oordeel van B. en W. bestrijding der werkloosheid niet gevonden kan worder in verkorting van den werktijd van het Gemeentepersoneel. De heer Wibaut verwees ook naar Washing ton. Als er een andere convent1" komt. dan zal zeker Amsterdam niet achterwege blij ven. Maar nu dezen weg oogaan leek hem niet Wij hebben tegen deze houding op zich zelf geen bezwaar. Wij weten dat verkorting van den arbeidsdag groote kosten met zich brengt en groote moeilijkheden en dat men maar niet overal kan aanvullen met werk looze arbeiders. Maar wij weten evenzeer, dat verkorting van den arbeidsdag b.v. bij de Tram en ver betering van den Zondagsdienst aon dit bedrijf heel wat nieuw personeel zou noodig maken. Waarom doen de sociaal-democraten dit niet of doen ze althans geen poging daartoe? Hebben zij soms geen ruggegraat? Durven zij de financieele gevolgen van deze politiek niet aan zoo vlak voor de verkiezingen? Is steun geven zoo veel profijtelijker en gemakkelijker? Al deze vragen Kunnen rij zen zoo spoedig men komt in de demagogi sche sfeer van de ruggegraat-diagnose van „Het Volk". AREND VAN AMSTEL. ZooaJB we gisteren reeds meldden, heeft de Vereeniging voor Kerkopbouw alhier een vergadering gehouden ter toelichting va.n het manifest, dat dezer dagen werd gepu bliceerd. We gaven reeds -verslag van de redevoeringen van Prof. Brouwer en Dr. B o i e 6 e v a i n. Verder werd het woord gevoerd door Dr. F. W. A. Korff uit Heemstede, die sprak over: „De dienst der Kerk aan de Wereld". De praealabele vraag is deze: bestaat er tusschen Kerk en Wereld eeq verhouding van dien aard. dat de Kerk voor de Wereld inderdaad ie/ts kan zijn? Hoezeer zijn Kerk en Wereld van elkander vervreemd, ui er- lijk en innerlijk! In kerkelijke kringen pleegt men dezege- heele situatie te wijten aan het opgeloot en de goddeloosheid der Wereld. SproKer stett in het licht, hoe kwestieus deze vei klaring bij nader toezien moet hee en. Volgens het Nieuwe Testament is de Kerk het lichaa >i van Christus, die op dezelfde wijze in dn wereld heeft te staan als Hij. Chris us was er eenvoudig zonder reserve voor de we reld en deze houding is de eenige, die ook de Kerk volgt De liefde van Christus, die oordeel en behoud tegelijk is, moet zich in haar afschaduwen. Moeten «wij, bij alle •waardeering voor het goede, dat de Kerk heeft gedaan, niet erkennen, da. zij, in plaats van er te zijn voor de wereld, zie i veeleer telkens van de wereld afgezonderd, zich boven de wereld geplaatst heef Eu juist daardoor verloor de Kerk he. eenige, dat haar wezenlijk van de wereld onder scheidt! Het oordeel en het behoud van Christus wérden in haar zelf te weinig wer kelijkheid en konden daarom ook niet door haar heen de anderen bereiken. Zoo staat de Kerk. die altijd schuldenaros blijft tegenover God, ook als schuldenares tegenover de wereld. Hier vinden wij een nieuw begin voor den dienst der kerk aau de wereld: dat de Kerk boete doek In deze boete wordt de ban van de situatie dour- broken. Een Kerk. die zelf weet te breken met haar verleden, heeft thans ook de we reld tot zulk een breuk te brengen. Wij zouden, aldus spreker, de trait d'union willen zijn tusschen Kerk en we reld. De Kerk bewaart den zin van hel leven der wereld. En de wereld anderzijds is het perspectief van de Kerk. Wij roep n de Kerk op zich opnieuw te oriënteeren aan Hem, die haar Hoofd is, en die naar Zijn eigen woord in ons midden was èn is „als Eén, die dient," Vervolgens sprak Prof. D r. van dei- Leeuw uit Groningen over: De nood der Kerk, Prof. van der Leeuw wees op den nood der kerk in het kleine en in het groote. Er is geen vaste lijn, geen bezielende ge dachte. zelfs niet bij het tot standkomen van het kerkgebouw. De Kerk is een leege schaal geworden en geen reparaties kun nen haar met inhoud vullen. Maar wij gelooven in de ééne katholieke kerk, die wij in onze Ned. Herv. Kerk ont moeten. Het woord Kerk 6preekt weer 't Is of wij onze Moeder hebben weerge vonden. Op grond van dat geloof willen wij realisten zijn. In den.eeredienst reëel staan voor God. Wij hebben genoeg van meditee- ren en spreken. Wij willen staan voor God, als Kerk, en luisteren naar Zijn stem. Wij zoeken de eenheid in gehoorzaamheid aan Christus, het Woord Gods. Zoo willen wij wachten op het woord van God, dat Hij spreekt in dezen tijd. Maar wachten is bidden. En bidden is werken. En werken is belijden op alie terrein ch s levens. In de middagvergadering werd gelegen heid gegeven tot het stellen van vragen door hen, die het in principe met de bedoe ling der vereeniging eens zijn, niet tot het openen van debat. Besloten werd, de mor- genrefe-raten uit te geven. Dr. de V rij er vraagt, wat in concept en referaten bedoeld wordt met „kerk", n.l. 1e onzichtbare of de Ned. Hervormde; en i6 de kerk ala tijdelijke manifestatie in staat een uitspraak te doen tenzij onder de uitstor ting van den Heiligen Geest in een reveil? De Voorzitter merkt op, dat het ons om nieuw leven in de N. H. Kerk te doen is. maar in aansluiting aan de oecumeni sche beweging. Ds. Netelenbos meent, dat de „connaissance de cause" in de ge meente te gering i6- De Herv. Kerk is te veel dominé'skerk. Mr. v. d- Helm vindt dat- er niets gedaan kan worden zonder hedhte financieele basis. Mr. S t u f k e n s mist de vraag naar den inhoud van de eigen boodschap Dr. K. J. Brouwer vraagt waarom vanmorgen de zending met geen woord is genoemd. Dr. E. L- Smit vraagt over de samenwerking met de interkerke lijke beweging in on6 land. Dr. Wissang spreekt een woord van blijdschap namens den wereldbond ran kerken. Ds. B o e k e vraagt hoe men besluiten wil nemen en be noemingen wil doen, met numerieke meer fierheid of als bij de Quakere? Ü6. Groe ne weg zou gaarne zien, dat uitdrukkelijk verklaard wordt, dat wij niet antithetisch tegenover het Verbond tot Kerkherstel staan. Dit laatste begon met henstel van de baei6, wij met de doelstelling. Ds. Aris vraagt namens vele vrijzinnigen hier aan wezig, hoe men zich de verhouding denkt tot de vrijzinnigen. Mr- Haspels: waar blijft de nieuwe vervolgbundel? 16 hij mat. opzet in punt 10 van het programma niet genoemd? Dö. Hefting wijst op de een heidsbeweging, die er eens geweest is. Spr. wijst op het bestaan van de Evangelische beweging die er ook nog altijd is en steeds de eenheid wilde. De Voorzitter verklaart, dat het niet de bedoeling is, antithetisch tegenover „Het Herv. Verbond tot Kerkherstel" te staan. Op de punten, waar dat mogelijk ie. wiillcn wij samenwerken, b.v op het punt va.n Kerk en Zonding. Wanneer verder iemand van welke richting ook, ons manifest en werk program volkomen kan onderschrijven, dan is hij welkom. Ds. Aris sprak van de kerk „die zich noemt het lichaam van Chris tus"- Ligt hier niet misschien een punt van principieel verschil? Voor ons is zij het iiohaam van Christus. Wij willen ons groe peeren om den persoon van Christus. Ds. Noordmans aanvaardt niet de tegenstelling- „isolement va.n de wereld, of isolement van Christus". Spr. acht ook de organisatie dc- kerk niet indifferent. Organisatie is ook Tan positieve beteekenis en valt onder de eischen Gods. Spr. beanwoordt vervolgens de kleinere vragen. Ds. Goedhart wijst er nog op, dat voor- a;l de stuwkraoht van de gemeente moet uitgaan. Laat men toch m de gemeente zelf kringen vormen De drie referenten maken nog enkele slot-, opmerkingen- Ds. Korff sluit met gebed. KON. NED. AARDR. GENOOTSCHAP. Jn de bestuursvergadering van het Konin klijk Ned. Aardrijkskundig Genootschap werd tot vice voorzitter gekozen de heer J. Sibinga Mulder. In diens plaats als lid van het huis houdelijk bestuur kwam prof. J. C. v. Eerde ERNSTIG AUTO-ONGELUK Men meldt ons uit Bussum: Zondagavond omstreeks zeven uur werd een auto, die aan den Rijksweg tusschen Heenwerd en de Hakkelaarsbrug stond en waarvan de bestuurder even den wagen had verlaten, door een achter hem rijdende auto aangereden en in een sloot geduwd. De inzittenden, twee da mes en een 78-jarige heer, werden door den bestuurder die het portier wist te openen, drijfnat uit het water gehaald. De auto lag op haar kop en was zwaar beschadigd. Van de auto, door welke de aanrijding is geschied, was het voorste gedeelte geheel in elkaar gedrukt. De ruiten waren verbrijzeld. Een reserveband, die aan de rechterzijde vaü den wagen was bevestigd, lag 10 meter verder aan den linkerkant van den weg, zoodat hij onder den wagen moet zijn doorgeschoten. De bestuurder, Van B., uit Amsterdam, beweer de dat hij door de lichten van een hem tege moet komenden wagen verblind was geweest, en hierdoor de stilstaande auto niet had ge zien. De Haarlemsche familie werd door een an dere auto naar huis gebracht. De te water geraakte auto is gelicht. Tegen den chauffeur is proces-verbaal op gemaakt. BLOEDVERGIFTIGING. De 32-jarige Tahey te Bergen op Zoom. die vorige week een wondje aan den ami bekwam, is thans aan bloedvergiftiging overleden. VERDRONKEN. In de Reggc te Ommen (Dr.) is het lijk gevonden van een zekeren S., machinist op een der in die rivier werkzaam zijnde bag germolens. De man is Zaterdagavond op on verklaarbare wijze te water geraakt 'N VROUW LEVEND VERBRAND. In de Busschietersstraat te 's-Hertogen- tiosch geraakte een 50-jarige vrouw, die te dicht met haar kleeren bij de kachel kwam in brand. Met ernstige brandwonden werd zij naar het Groot Ziekenhuis overgebracht waar zij overleden is. INBREKER GEARRESTEERD. Te Vries (Dr.) is aangehouden een 20- jarige, voor een jaar ontvluchte, verpleegde uit het rijksopvoedingsgesticht te Averecst, L., wegens inbraak in dc villa van den heer B. te Zeegse. EEN STEIGER INGESTORT. Men meldt ons uit Wassenaar: Maandagmorgen had op een bouwwerk aan de Van Zuylen van Nyeveltstraat alhier een ongeval plaats. Een tweetal metselaars, die op een steiger werkzaam waren, vielen plotseling met steiger en al naar beneden. De metselaar K. kwam er met eenige ont vellingen af, doch v. d. D. scheen zich nog al bezeerd te hebben, zoodat het noodzakelijk was, dat hij per ziekenauto naar zijn wo ning vervoerd werd. Dr. Baart de la Faille verleende de eerste hulp. DOODELIJK ONGEVAL. Men schrijft ons uit Dordrecht: Zaterdagmiddag te omstreeks 12.30 uut was de 68-jarige hierbrouwersknecht J. G., wonende alhier, bezig met het bezorgen van eenige vaten bier bij een caféhouder aan de Wijnbrug. De vaten moesten langs den Appelsteiger in den bierkelder worden gebracht. Bij het lossen van een der vaten rolde dit in de richting van de Voorstraats haven. Bij het grijpen naar dit vat viel G. ie water. Door J. v. D., die het ongeval zag gebeuren en D. de W. is, de drenkeling vrijwel onmiddellijk uit het water gehaald en bleek dal hij bewusteloos was. Een te hulp geroepen geneesheer heeft kunstmatige ademhaling toegepast, doch na een half uur was hij nog niet tot bewustzijn, waarom hij naar het Gem. Ziekenhuis werd overge hrach't. Ook daar werd nog getracht dp levensgeesten op te wekken, wat helaas niet mocht baten. BIJ HET CARNAVAL GEDOOD. Men meldt ons uit Kerkrade: Gisteravond is de ongeveer 25-jarige K. uit Kerkrade tijdens de carnavalsdrukte op de Nieuwstraat onder een tramwagen geraakt. De dood trad onmiddellijk in. Het duurde geruimen tijd alvorens men zijn lijk onder de tramwagen vandaan kon halen. NA DERTIG JAREN EEN WRAK ONTDEKT Bij Duinkerken (Noord-Frankrijk) is deze dagen het wrak ontdekt van het Nederland- sche stoomschip „Bussum", van de reederij Vinke Co., te Amsterdam, dat op 26 Maart 18DS verging, nadat de bemanning met groo te moeite was gered door een zich in de naliiüieid bevindend stoomschip. De „Bus sunï w-elke met hout geladen was, kreeg tijdens zwaar stormweder zware slagzijde en toen bovendien de kettingen braken en het schip een speelbal van de golven werd, was het pleit spoedig beslecht Het schip ligt geheel onder het zand be dolven. Men is bezig het uit te graven, om te zien, of er nog wat geborgen kan worden. IN KOKENDE VERF GEVALLEN. In een ververij te Breda waren twee jor.ge mannen aan het twisten, waarbij de oudste hunner zich zoo opwond, dat hij zijn kamp- raad opnam en in de kokende verf plunste. De politie arresteerde den dader en stelde hem na verhoor weer op vrije voeten. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de darter vervolgd zal worden wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Een andere lezing van het geval is ech ter, dat zij aan het stoeien waren en hierbij een hunner, de 18-jarige van B., uitgleed en in een kuip met kokende verf terecht kwam Oogcnblikkelijk werd het slachtoffer uit de kuip getrokken en naar het SL Ignatius- ziekenhuis overgebracht. De toestand van van 3. is tamelijk goed. Hoe diep de wonden zijn ingebrand, is nog moeilijk uit te maken, omdat het lichaam nog vol verfvlekken zit. TEGEN EEN PAAL VERPLETTERD. Zondagmorgen is op het stationsemplaca- ment te Vlissingen de ongeveer 30-jarige ge huwde spoorwegarbeider H. uit Oost- eu West-Souburg, die als hu lp-rangeerder dienst deed, toen hij op de treeplank van een ran geerenden trein stond, met' het hoofd tegen een seinpaal geslagen. De ongelukkige is kort daarop aan de bekomen verwondingen overleden. HET IJS OP DE ZUIDERZEE. Er is thans zeer weinig ijs meer voor haven van De Lemmer, welke thans voor stoom- en motorschepen weder toegankelijk is. De Groningen-Lemmer-Stoombootmaat- schappij en de Holland-Friesland-Groningen lijn hebben de geregelde diensten op Am sterdam hervat Zeilschepen werden op kos ten der gemeente Lemmer door sleapbooten binnengebracht BRANDEN. Te Slagharen (Ov.) brak brand uit in het groote perceel van Nijkamp, staande in da dichte huizenrij langs de Heerenstraat In dit perceel was gevestigd een boerderij, een manufacturenzaak en een rijwielhandel. De brandweer van Dedemsvaart en van Har denberg was spoedig ter plaatse en wist verdere uitbreiding van den brand te voor komen. Een gelukkige omstandigheid was het feit, dat de wind Zuid-Oost was. Het ge heele perceel en de inboedel brandden ail, de aangrenzende huizen kregen brand- en waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Te Eindhoven is in de Strijpsche beem den de noodwoning van den arbeider B totaal afgebrand De brand ontstond door het omvallen van een petroleumlamp. De bewoners konden zich bijtijds redden. Het Conclave had kardinaal Montaltoj ».rheven tot pauselijke waar.i.gheid. Hij as van zeer eenviudige afkonir-t -as her-1 Ier geweest, hart zich a-'tobesch-iul-.-n, nederig en volgzaam getoond, en het con clave van kardinalen meende dat men den, ouden kerkvorst gemakkelijk zou. kunnen beïnvloeden, zoo niet beheerschcn. Men had zich echter bedrogen. Toen Sixtus V den pauselljken stoel bezette, veegde hij, zooals een geschiedschrijver geestig zegt. de rimpels uit zijn gelaat, hij hief het hoofd met fierheid omhoog en de deemoe dige blik van zijn oogen maakte plaats voor een ongekend vuur. Een van de verkeerde gewoonten van het Rome dier dagen was, dat de groote hee ren zich op 6traat lieten vergezellen van een aantal gewapenden. Het waren langzamer hand miniatuur-legertjes geworden. En nu gebeurde het herhaaldelijk, dat de eens groote voor den andere niet verkoos uit te wijken en dat een bloedige vechtpartij het gevolg was. Tegen dit misbruik van hrt dragen van wapenen richtte zich een d:jr eerste besluiten van den nieuwen Paus Door geheel Rome werd bij aanplakbiljet bekend gemaakt, dat het aan vreemdeling en inwoner op doodstraf verboden was zich, van vuurwapenen voorzien op straat te begeven, of zich door gewapende lieden te laten vergezellen- Kort na de afkondiging van dit beslui'., dat onder de grootheid a.lgemeen werd af gekeurd, kwam te Rome een neef van kar dinaal Farnése, Don Ranuccio Farnèse, de eenige zoon van den hertog van Parma, un onze vaderlandsche geschiedenis welbe kend. De jonge edelman was mat gronten lui6ter ontvangen, door zijn oom aan den Paus voorgesteld en met eerbewijzen -ouder scheiden, zooals dat aan zijn rang paste Zonder iemand te raadplegen, besloot de onbesuisde twintigjarige, tuk op avonturen, den oppersten kerkvorst een kool te stoven Hij vroeg een audiëntie aan, die werd toe gestaan. Volgens gebruik boog hij drie maal diep voor den Paus. maar op het oogenblik dat deze hem beleefdelijk ophief, liet hij zijn zwaar geladen pistolen op den grond vallen! De Pau6 aarzelde geen oogenblik. Ter stond belde hij en liet zijn hoogen gast ge vangen zetten in het kasteel van San-An gelo, i>n afwachting van de voltrekking van zijn straf. Wie ook mochten verwachten, dat de Paus zich zwak zou toonen tegenover zu'-k een hooggeplaatst overtreder, niet alzoo kardinaal Farnèse. lie gevangene was door een gang van het paleis naar het kasteel ver voerd. 't Wa6 alles nog een paleis-geheim Hij wilde dus nog een poging wagen, maar het antwoord van Sixtus V was slechts voor éénerlei uitlegging vatbaar. „In een schuldige moet de wet niets dan een schul dige zien. Ik zag liever een oppergezag, dat ik niet waardig zou zijn, in andere handen overgaan, indien ik het niet door iedereen kon doen eerbiedigen." De kardinaal boog treurig het hoofd, zweeg en verliet het pauselijk kabinet Intusschen was de zaak toch ruchtbaar geworden en de Paus werd bestormd door smeekbeden om genade. Teneinde er een eind aan te maken, ontbood hij Monseig neur Angeli, den gouverneur van het kas teel San-Angelo, en gaf hem bevel nog dienzelfden avond, precies klokslag acht uur, den prinselijken misdadiger te doen onthoofden. De jonge Don Ranuccio had zich de eer ste uren vrooüjk gemaakt over zijn gevan genneming; maar toen hij uit zijn tralie venster naar buiten keek en daar het zwar te schavot zag oprichten, met blok en bij-1, begon hij toch te begrijpen, dat het maaf al te vreeselijke ernst was. En diit te meer. toen hem een biechtvader werd gezonden, die hem naar Roomsche wijze op den dood kwam voorbereiden en hem het sacrament der stervenden toediende. Nu was kardinaal Farnèse in Rome een veelvermogend man. en bij hem berust f" het toezicht op alle openbare gebouwen. Het gelukte hem in alle stilte, te zorgen, dat alle openbare klokken in Rome tesen acht uur werden stilgezet Die van de Sint- Pieter en van het kasteel San-Angelo wer den alleen twintig minuten na gezet, om dat men er van de gerechte,ilaats het oog op had. Graaf Olivares, gezant, van Spanje, en met kardinaal Farnèse samenwerken la. ging den gouverneur van het kasteel op zoeken on was nog nooit zoo loslippig ge weest als nu. De gouverneur luisterde maar mat een half oor. Hij wachtte op het slaan van de klok. Van de binnenplaats, waar de terechtstelling zou plaats hebben, klonk een koor van monniken, dat het sombere „Dies Irav?" zong. „Vreemd", mompelde de gouverneur, „ik dacht toch ..Als ge het oogenblik van de voltrekking al niet vertragen kunt, wees dan ten minste zoo barmhartig het niet te verhaasten. De klok heeft nog niet geslagen, en wie weet. de Paus mocht op h°t laatste oogenblik nog eens genade voor recht laten gelden!" Inmiddels had kardinaal Farnése zich weer tot den Paus gewend. Deze ontving hem met zijn zakuurwerk in de hand. „Wat verlangt ge?" vroeg de Paus. „Het lichaam van mijn neef. Hij zal toch wel hij zijne vaderen begraven mogen worden?" „Hoe stierf hij?" .►Als een heilige, als een martelaar!" jokte de kardinaal, die werkelijk tot tra nen toe bewogen was. Er was geen tijd meer te verliezen. De Paus toekende de verklaring, waarbij den kardinaal het -ichaam van zijn neef ge schonken werd. De gouverneur maakte nog eenig bezwaar, doch de kardinaal wees hem er op, dat hij de verklaring reeds een kwar tier in zijn bezit had en nu pas sloeg de klok. Nu werd de veroordeelde ontbonden en er was algemeene vreugde! Voor den gouverneur Angeli had de zaak noodlottige gevolgen; hij word zelf gevangen gezet. Kardinaal Farnèse en Don Ranuccio hebben zich te Rome ni-rt meer vertoond, en zij hebben daar voorzichtig aan gedaan. Sixtus V heeft nooit kunnen lachen over de daad van barmhartigheid die hij teg.ni zijn zin had verricht WESTLANDSCHE VEREENIGING VAN BLOEMBOLLENKWEEKERS. Op de algemeene vergadering van do West- landache vereeniging van bloembollenkweekers, deelde do aecretarls In zijn jaarverslag mede. ■at de bollen In 1930 over 't algemeen niet mooi en te klein waren, een gevolg op den strengen winter In 1929. Het vooruitzicht voor 1931 ls dan ook niet rooskleurig. Men besloot toe te treden tot de te stichten federatie v. bloembollenkweekers vereen Iglngen. FLORAUA TE 's-GRAVENZANDE Do bloembollenkweekersvereenlglng Floralla te 's-Gravenzande hield haar "Jaarvergadering. Volgens het Jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden reeds was gestegen tot 715. De aanvoeren waren groot, dorh alles werd verwerkt, in totaal 25.483.615 bollen. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN Volgens mededeellngen van de Ned. Staats Courant werden ln Januari de volgende geval len van besmettelijk veeziekten geconstateerd: Btj het vee van 536 eigenaars mond. en klauw zeer. b(j dat van 1 eigenaar kwade droes, bij dat van 7 schurft, bt) dat van 6 rotkreupel en bö het vee van 68 eigenaren miltvuur. Op 1 Januari was het vee van 972 eigenaars nog niet genezen van reeds eerder geconsta teerd mond- en klauwzeer. er te Rotterdam twee clubs, die het roeien en het zeilen op zeer primitive w|ize beoefenden. Haar namen waren Eendrrict -n Amlcltta. Door leden van deze vereenlgingen is oprichting van de Maas tot stand gekomen. Na een voorberei dende vergadering op 16 Janunri 1S51, ziin ruim 30 hceren op 17 Februari d.a.v. b(1een gekomen ter stichting van de thans zoo bloelende Ko- nlnklllke vereeniging. In al dlo Jaren heeft de Vereeniging getoond dat z\j er z[ln mag. Nog de laatste 2 Jaren werden mooie prestaties verricht, toen do oude lacht belde malen het Kampioenschap van Neder ;lnnd behaald--, terwijl ook de zeilers op ver schillende wedstrijden een goed figuur sloegen. Dé feestelijkheden bti dit jubileum zullen niet zoo uitgebreid zijn als bt) bet 75-Jartg bestaan. dRt op luiBterr(jke wijze werd herdacht. Toch bestaat er nog wel kans, dat er dezen zomer nog wedstrijden worden gehouden. Vele honderden leden hebben zich in de af- geloopen Jaren voor de vereeniging verdienste, llfk gemaakt- In het bijzonder c-ldr da' echter wel voor den huidlgen president der Vereenl- ;ging. de heer L. M A. Hoffman, die nu reeds -41 jaar In het bestuur zitting heeft en reeds 36 Jaren den voorzltterszet. i bezet. Voor ..de Maas" ls het te hopen, ent h(j nog lange Jaren den voorzittershamer zal blijven mogen han- teereu. ROEIEN KON. ROEI- EN ZEIL VEREENIGING „DE MAAS". Bestaat l i jaar Het Is vandaag 80 jaren geleden, dat de Koninklijke Roei- en Zellvereenlging de Maas te Rotterdam door eenige enthousiaste liefheb bers van de watersport werd opgericht. Voor de oprichting van de Jubllaresse waren DE MEEST GANGBARE bij Uw kruidenier zijn: STER zacht, geurig, krachlig 65 ct. No. 1 geurig, zwaar 55 CL No. 3 geurig, zuiver 45 cL No. 4 goed, zuiver40 ct. per V, pond FEUILLETON door AMY LE FEUVRE. KORTE INHOUD Teddy Platt de Jeugdige hoofdpersoon van dit verhaal, bézit een knoop van de soldaten jas van zön vader, die sneuvelde na een dap peren strijd voor de vlag van zjjn vaderland. Aan ledereen. die naar hem luisteren wil, vertelt hU de geschiedenis van dezen knoop, op wel wat overdreven manier. Een kléin meisje, Nancy, wil er niets van gelooven. Teddy is daar hevig verontwaardigd over. 's Zondags In de kerk zegt hll tegen Nancy: ..Ik haat je". Dominee Upton onderhoudt hem hierover. Hü vertelt hem. dat. als hü een even dapper sol daat wil ztJn, als zün vader was. hü dienst moet nemen in het leger van den Heere Jezus Wiens banier Liefde ls. Teddy doet dit. Met Nancy moet h» nu vrede sluiten, ja zelfs haar liefhebben. ZJj wil al leen maar goede vrienden met hem zün. als hll haar zijn knoop geeft, maar daar kan Teddy niet toe besluiten. Br komt Inkwartiering in het dorp. Ken korporaal die komt om alles ln orde to maken Zal bö Teddy's grootmoeder gaan theedrinken. „Ik wist niet, dat soldaten ooit te veel dronlken", z-ei Teddy. „Ik dacht, dat ze nooit iets kwaads deden". De korporaal schoot in den lach. „Ik geloof niet, dat er veel menschen zijn zei hü. „die jou meening deelen. De meeste menschen vinden ons een slecht zoodje" Die avond bleef don korporaal lang in de gedachten: de ouderwetsche tuin de groote keuken met het genoeglijke troepje om de tafel heen geschaard; de pogingen van den teruggetrokken boer, om zijn gast zich op zijn gemak te doen gevoelen; ae korte, kernachtige opmerkingen ran de grootmoeder; da vriendelijke jonge vrouw met haar zachte 6tem; de kleine blondharize jengen, die voortdurend grappige vragen deed over het leven van de soldaten: dit alles kwam hem nog jaren daarna telkens weer in de gedachte- Hij was nog maar een Jonge man, en werd getroffen door de vriendelijkheid, die hem bewezen werd; het geheel herinnerde hem aan zijn eigen te huis en zijn eigen moeder ver daar van daan, maar ook op een klein dorpje, en toen hij heenging, kon hij nauwelijks zijn dank uitspreken. Teddv had dien avond langer dan ge woonlijk mogen opblijven, ei toen hij ziin handje 1 de groote, gebruinde hand van den 60ldaat legde, zei hij: „Korporaal, zou u mij niet willen zeg gen, hoe u heet?" „Walter Saxby", was het antwoord. .En hoe heet die arme, oude soldaat, die sedert Nieuwjaar niet meer gedronken heeft?" „Tim Stokes, maar wij noemen, hem meestal Pochhans." „Ik zal het goed onthouden." zei Teddy, en nadat de korporaal vertrokken was, zei hij tegen zijn moeder en zijn grootmoeder: „Ik mag Tim Stokes toch zeker wel mee op thee brengen, als ik hem vinden kan? De korporaal vertelde mij, dat hij nog niet heelemaal een krijgsknecht van den Heere is geworden maar dat hij dat raag zou wil len zijn. Zou u denken, dat de dominee hem zou kunnen overhalen, om zich door den Heere te laten aanwerven? Of zou 11 het misschien kunnen doen, grootmoeder? Mis schien zal hij het wel doen, als u het hem vraagt" „Wat er nog eens van dat kind zal wor den, zal mij benieuwen," zei de oude juf frouw Platt, nadat Teddy naar bed ros gegaan. Hij heeft meer aanleg, om domi nee te worden dan soldaat. Ik ben er niet voor, als kinderen zoo erg godsdienstig zijn het is gedwongen en onnatuurlijk" „Nu maar, hij is heusch niet te goed, om te leven," zei oom Jan. „Hij is altijd nom- raer een bij hun spelen en hun grappen uit halen. „Ik ben dikwijle benieuwd," zei Teddy's moeder, „of hij wel geschikt zal blijken voor soldaat. Hij i6 bijna te gevoelig zou ik den ken voor het moeilijke leven, dat de sul- daat dikwijls heeft, en ik -"wijfel, of hij er sterk genoeg voor zal zijn." „Hij is anders flink én dapper genoeg," merkte de oude vrouw op; zij had altijd een goed woord voor haar kleinzoontje, als hij er niet bij was. „Vanmorgen vroeg was hij warempel al bezig, op een venscb, jong veulen zonder zadel of toom het weiland rond te rijden. Ik gaf hem een duchtig standje, want het dier sloeg als razend met zijn achterpooten omhoog. Hij keek mij maar aan en lachte en riep: „Het is mijn strijdros, grootje, en het ruikt het slagveld, daarom is het opgewonden!" „Het spijt me genoeg," ging zij voort, „dat die soldaten hier naar toe komen. Hij hod het er altijd och al druk genoeg over. We zullen geen oogenblik rust hebben, zoolang ze er zijn." Den volgenden morgen was Teddy vroeg op, om afscheid van zijn vriend te nemen. Hij had voor diens vertrek nog een lang ge sprek met hem, en keek bepaald ernstig, toen hij eindelijk den weg naar school in sloeg. Zijn hoofd fat vol plannen, en hij. maakte daardoor ontelbare fouten in zijn werk- Zoodra hij om twaalf uur vrij was, begaf hij zich naar de pastorie en vroeg, om den dominee te mogen spreken. „Wel, zit je weer in moeilijkheid?" vroeg dominee Upton vriendelijk. „Neen, domin-e? maar ik wou u van de soldaten vertellen die we hier verwachten." „Daar heb ik al van gehoord. Je vindt net zeker heerlijk, dat ze komen, is het nrat?'" „Zou u ze niet op thee kunnen vragen?" Dominee Upton schoof zijn bril op zijn voorhoofd en keek hem met de grootste verbazing aan. „Op thee, zeg je?" „Ja, de korporaal heeft mij verteld dat verleden jaar een dominee er honderd op thee vroeg en later tegen hen sprak. De kor poraal zei dat het hen belette, om te veel te drinken in de herbergen. Gisteravond heeft hij bij ons thee gedronken: maar grootmoeder had geen zin in zoo'n groote theevisite, want er komen er twintig; en toen heb ik tegen den korporaal gezegd, dat ik er met u over zou spreken." „Het is niet gering, wat je vraagt," zei de dominee, „maar misschien gaat het wel. Wanneer kunnen ze hier zijn?" „Over een dag of twee, drie-, zei de kor poraal." „Nu, nu'sschien zullen we het dan wel klaai-spelen. Ik zal naar kolonel Graham gaan en vragen, of hij ons ook mee kan helpen." „O, ik wist wel, dat u het zou doen," zei Teddy met dankbaren blik; „en misschien zou u wel met een paar van hen kunnen spreken en hen overhalen, om krijgsknech ten van den Heere te worden, net als u tnet mij gesproken heeft- De korporaal zei, dat ik mijn best moest doen, recruten aan te werven voor mijn ovenstij Leidsman, mijn Kapitein, maar ik ben bang, dat zij niet naar mij zullen luisteren. Ik zal er wel mijn best voor doen, om Nancy over te halen, om zich bij Zijn leger te voegen; maar ze zegt, dat ze liever een zeeman dan een sol daat wil wezen. Gaat dat?" De dominee kon een glimlach niet onrtsr drukken. „Ik denk. dat de Heer een klein matroosje net zoo goed kan gebruiken als een kleinen soldaat; als Nancy maar eerst inz:et, dat de Heer ook voor haar zonden gestorven is, en haar hartje aan Hem geeft" Daarop ging Teddy naar huis en ver baasde zijn moeder niet weinig door haar met een air van gewicht te vertellen: „De dominee en ik hebben plan, de soldaten op thee te vragen, als ze hier doortrekken." Twee dagen gingen voorbij. Kolonel Gra ham en zijn vrouw waren dadelijk bereid geweest, om mee te helpen met het groote plan, en toen de soldaten den derden dag 's middags moe en warm en stoffig in het dorp aankwamen, stond allee voor hen klaar. Teddy en de andere kinderen stonden a! bij „de Vroolijke Jager" te wachten, toen zij daar aankwamen. Nancy stond natuur lijk vlak vooraan. „Nu, die soldaten vallen me niet mee." zei ze. met haar neu6 in den wind. „Wat zien ze er vuil en stoffig uit en ze hebben niet eens een muziekcorps of een vaandel bij zich." Teddy was ook teleurgesteld bij het zien ven ziin helden, hij zei het echter niet. maar Sam merkte op, dat ze het. muziek corps en de vaandels waarschijnlijk in de stad hadden achtergelaten, waar de mees ten ingekwartierd waren. Iets later op den middae ging Teddy nut even terug naar de „Vroolijke Jager" Ver- scheidenen van de soldaten zaten buiten on der den ouden olm, en er stond een hee! kringetje dorpe':ngen om hen heen Teddy baande zich echter een weg tus schen de nieuwsgierigen door en vroeg: „b Tim Stokes hier?" De soldaten lachten. „Wat wou je van hem?" vroeg er een. „Ik moet hem spreken." „Ik denk. dat je hem wei onder een van de tafeltjes in de gelagkamer zuit vinden. Onze pochhans zal wel dorst hebben gehad na zoo'n langen marsch." Zij bulderden het daarop uit van het la chen, maar Teddy begreep de grap niet. „Ik mag niet naar binnen; ik heb moo der moeten beloven, dat ik nooit bij „lu Vroolijke Jager" naar binnen zou gaan. Zou u hem niet even willen roepen?" ver volgde hij tegen een vriendelijken. jongen soldaat De jonge man keek den kleinen, blon den jongen lachend aan. toen zuchtte aij echter, en terwijl hij opstond, zei hij: „In orde. kereltje, ik zal hem voor je roepen." Hij bleef vrij lang weg. en Teddy mn title van die gelegenheid gebruik, om vriend schap te sluiten met het troepje onder den olm. Het duurde niet leng, of hij had hun verteld, dat hij de zoon van een soldaat was en daarop volgde het verhaal van .Va-lens Knoop". Toen het uit was, weerkionk er een uitbundig applaus- „Hier. ventje," zei een van de oudere mannqn, terwijl hij hem zijn tinnen kroes met bier voorhield, „neem maar een flin ke n slok. je h°bt het wel verdiend." „Neen. "ik u," zei Teddy. „Ik drink «ooit bier', (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9